PDA

Zobacz pełną wersję : Wody gruntowe



mada27
12-02-2011, 21:20
Witam,
przymierzamy się do zakupu działki na której wody gruntowe są na głębokości 75cm.
Chciałam zapytać czy ktoś mógłby coś doradzić, czy warto, czy kłopot z tego może jakiś wyniknąc?
Okolica jest cchyba dość podmokła, na wielu działkach stoi trochę wody teraz, ale ludzie kupują ziemie i powstaje dość dużo domów w okolicy.
Jeśli ktoś ma jakieś rady to bardzo proszę o pomoc bo działka atrakcyjna i podoba nam się.
W planie zagospodarowania nie jest oznaczona jako grunty organiczne trudne pod budowe tylko jako normalne.
Rów melioracyjny jest na planie zaznaczony przy drodze na granicy dzioałki i biegnie przez całą ulice-ma co jakiś czas odprowadzenie na pola.
Z góry dziękuję

darroo
13-02-2011, 10:55
Witam ,jeżeli ludzie się budują to warto popytać użytkowników tych domów o to jaki grunt jest ,czarnoziem ,glina ,piach ,torf? Czy fundamenty im nie siadają ,czy nie pojawiają się pęknięcia na murach itp. Na takich terenach nie kopie się głębokich fundamentów zazwyczaj wylewa się płytę ,chyba że teren naprawdę jest trudny wtedy tz. pale. Tak czy owak dom można postawić, jeżeli okolica jest ładna i nie ma w pobliżu większej rzeki to myślę że warto kupić taki grunt.

mada27
13-02-2011, 13:25
w planie nie są to grunty oznaczone jako organiczne, więc chyba nie torf????
nie ma raczej roślinności bagiennej - żadnych pałek itp
na działce są stare drzewa i jedna strona (tył) działki przylega do takiego lasku starego, więc może te drzewa trochę osuszają teren?
Rozumiem że płyta fundamentowa jest droższa od zwykłych fundamentów?
Mógłby mi ktoś napisać czy płytę stosuje się tylko wtedy gdy grunt jest podmokły czy są jeszcze jakieś wskazania aby zdecydować się na płyte?

Zbigniew100
13-02-2011, 13:33
w planie nie są to grunty oznaczone jako organiczne, więc chyba nie torf????
nie ma raczej roślinności bagiennej - żadnych pałek itp
na działce są stare drzewa i jedna strona (tył) działki przylega do takiego lasku starego, więc może te drzewa trochę osuszają teren?
Rozumiem że płyta fundamentowa jest droższa od zwykłych fundamentów?
Mógłby mi ktoś napisać czy płytę stosuje się tylko wtedy gdy grunt jest podmokły czy są jeszcze jakieś wskazania aby zdecydować się na płyte?

Płytę głównie stosuje się gdy grunt ma słabą nośność, nie ma to wiele wspólnego z poziomem wód gruntowych.
Wypadało by zrobić badanie geologiczne ale pierwsze to popytać ewentualnych sąsiadów, tak jak ktoś wspominał.
Poziom wody , jeżeli nie ma w planach piwnicy to nie problem.

kalumet
13-02-2011, 13:57
Rozumiem że płyta fundamentowa jest droższa od zwykłych fundamentów?
Mógłby mi ktoś napisać czy płytę stosuje się tylko wtedy gdy grunt jest podmokły czy są jeszcze jakieś wskazania aby zdecydować się na płyte?

płyta nie jest droższa od fundamentów
często wychodzi nawet taniej
ja będę miał płytę, bo tak już było w projekcie

mada27
13-02-2011, 15:07
Dzięki Panowie za odpowiedzi;)
Mam jeszcze takie pytanie
Działka którą chcemy kupić jest dość mała - 800m2. Na jej tylnej ścianie która jest ścianą południowo-zachodnią rośnie ten lasek właśnie i część tego lasku - kilka drzew wchodzi nawet na działkę. Czyli zasłania najcieplejszą i najbardziej słoneczną strone świata. Wjaza na działke jest od północnegop wschodu z drogi.
I tak sobie myśle czy ta działka nie będzie za ciemna??? o tym ze jest ciemno wspomniał nawet sam właściciel...
Wiadomo, nie jest to jaskinia;) ale nie wiem jak ocenić nasłonecznienie działki
Może ktoś coś doradzi w tej kwestii?

i czy domek parterowy to dobry pomysł w tej sytuacji?? może lepiej wyższy dom?

freetask
09-03-2011, 10:50
I tak sobie myśle czy ta działka nie będzie za ciemna??? o tym ze jest ciemno wspomniał nawet sam właściciel...
Wiadomo, nie jest to jaskinia;) ale nie wiem jak ocenić nasłonecznienie działki
Może ktoś coś doradzi w tej kwestii?

czy ciemna to sama oceń - przejedź się tam w różnych porach dnia, latem przed upałem będziesz się chować w cieniu drzew, zimą słoneczko nie dogrzeje Ci domku, ale jeśli jest mokro to mogą być komary i jeśli marzysz o siedzeniu wieczorem przed domem to może być ciężko... u mnie wieczorem da się wytrzymać właśnie tylko na południowo-zachodniej stronie, po wschodniej w cieniu domu, komary nie dają żyć... jeśli południowo-zachodnią stronę masz zacienioną to będą wcześniej wychodzić na łowy...

emjot27
18-03-2011, 15:32
Ja dodam od siebie, że mieszkam w miejscowości, gdzie na sąsiadujących działkach na których budują się ludzie, nigdy przedtem nie było większych problemów z wodą gruntową. Jednak w w zeszłym roku tak nam przylało, że Ci którzy mieli domki z piwnicami, psioczą teraz, że im je zalewa :( Ja na szczęście nie mam piwnicy ale i mój dom znajduje się na działce w miarę wysoko usytuowanej w porównaniu do całej okolicy. Jednak problem stanowi budowa szamba.
Reasumując, nie pamiętam żeby woda gruntowa była tak wysoko jak teraz i w ostatnim roku. Zawsze było sucho jak pieprz. Mam nadzieję, że w tym roku będzie mniej deszczów.