PDA

Zobacz pełną wersję : Czy energooszczędnie == tanio w moim przypadku?



o_c
12-02-2011, 22:30
Scio me nihil scire.
Wypiłem kolejne piwo czytając forum i myśląc...
Prowadzę kasting na architekta więc czas najwyższy sprecyzować własne potrzeby i im więcej myślę (jednocześnie edukując się) tym mniej wiem, ale to raczej norma we wszystkich dziedzinach...
Moje założenia co do domu to lekko rozepchany z91 http://www.z500.pl/projekt/z91.html tak aby w pom. gosp. zmieścił się kocioł na drewno + bufor.
Byłem przekonany do:
tanich murów u220 po szerokości czy silikaty 25cm styro na ściany 25cm w podłoge 40cm wełny w strop reku gwc (glikolowe) podłogówka po całości samoróbne wykonanie w jak największym %

No i z ciepłymi oknami powinnien wyjść dosyć ciepły dom jeśli nie popełbyłbym jakiś karygodnych błędów.
No i to co napisałem wyżej usprawiedliwia mnie dlaczego piszę w tym dziale.
A teraz w drugą stronę...
Jako, że uparłem się na kocioł na drewno z tego względu, że po 1. mam własne, a po 2. mam taniego dostawcę gorszej jakości drewna w niezłej cenie.
No i tu pojawia się moja rozterka.... Tanie paliwo sprawia, że inwestycje w stronę domu energooszczędnego mogą mieć okres zwrotu podobny do darmowej ciepłej wody z kolektorów za 12k pln...
Wiem, że wentylacja mechaniczna to komfort, ale ja chce postawić dom w kwocie, o której nie będę wspominał żeby nie wzbudzać politowania.
Jak podejść do tematu rozsądnie czyli setki razy wałkowany na forum temat "dobrze i tanio".
Wiem, że nic nie wiem...

garek80
12-02-2011, 22:45
a jakie przewiduesz koszty budowy domu energooszczędnego? mam podobne rozterki

o_c
12-02-2011, 23:01
garek80 odpowiem dyplomatycznie.
Wyższe niż dla domu po taniości!
Czyli powiedzmy, że po taniości względem tego co napisałem odejmniemy po 10 cm izolacji z każdej strony, zamiast wentylacji mechanicznej dodatkowy kanał wentylacyjny dla komina + komin wentylacyjny dla łazienki i wc, a do tego okna po taniości.
Jaka to będzie różnica nie jestem w stanie powiedzieć, ale ta różnica spłacana przez 20 lat rośnie jeszcze trochę i rozteki moje także rosną.
Pozdrawiam i przepraszam za dyplomatyczną odpowiedź;)

WaldiM
13-02-2011, 19:38
Zaplanowałeś budowę, wymyśliłeś to niegłupio to się tego trzymaj. Nie cuduj, a kto ci zagwarantuje że za 15 lat dalej będziesz miał tanie drewno itd. Budując tak jak zaplanowałeś możesz bezproblemowo zmienić nośnik energii, w drugą stronę się nie da.

ProMyst
13-02-2011, 20:03
Popieram koncepcję ! Domek też w porządku jeśli chodzi o energooszczędność. Pozdrawiam i życzę powodzenia !

o_c
13-02-2011, 20:11
Za 15 lat będzie można ścinać to sadzone ubiegłej wiosny:P
I tak pewnie wyjdzie na to, że pierwsza koncepcja będzie najlepsza.

krolikos
14-02-2011, 10:54
Za 15 lat będę ścinał to sadzone ubiegłej wiosny:P
I tak pewnie wyjdzie na to, że pierwsza koncepcja będzie najlepsza.

Hmm, a jakie to drzewo po 15 latach nadaje do wycinki i na opal...,
Ja mam sosnowy las sadzony 20 lat temu i drzewa w min co najwyżej nadają się do przecinki, roboty przy tym od ch...ry a opału nie za dużo
Myślę że przy tak ocieplonym domu nawet jak miałbyś kupić to drewno to i tak wyjdzie b.tanio
A już w ogóle po kosztach jak kupisz drzewo sam zetniesz, zwieziesz i porąbiesz - tym sposobem pewnie byś za 500zł ogrzał

DrBUD
14-02-2011, 11:13
Za 15 lat będę ścinał to sadzone ubiegłej wiosny:P
I tak pewnie wyjdzie na to, że pierwsza koncepcja będzie najlepsza.

zdecydowanie trudno znaleźć drzewo, które nadaje się do opału po 15 latach. Choćby sosna najlepsze właściwości opałowa osiąga w wieku ok. 80 lat.

miloszenko
14-02-2011, 11:19
zdecydowanie trudno znaleźć drzewo, które nadaje się do opału po 15 latach. Choćby sosna najlepsze właściwości opałowa osiąga w wieku ok. 80 lat.

Wobec powszechnie dostepnego brykietu drzewnego, ktory ma odpowiednia niska wilgotnosc i niezla kalorycznosc mozna sobie odpuscic sadzenie drzew :)

Pozdrawiam

lelelek
15-02-2011, 13:52
ja już jestem w trakcie budowy ale znajomi właśnie szukają projektu i mają podobne założenia, mam pytanie co do projektu: uda się w 2,5 m2 pomieścić kotłownię na drzewo?
Projekt super.

DrBUD
15-02-2011, 13:53
Wobec powszechnie dostepnego brykietu drzewnego, ktory ma odpowiednia niska wilgotnosc i niezla kalorycznosc mozna sobie odpuscic sadzenie drzew :)

Pozdrawiam

Jasne że można (nawet prościej), ale my tu rozstrzygamy problem kolegi, który owe drzewo już posadził:)

krolikos
15-02-2011, 15:33
ja już jestem w trakcie budowy ale znajomi właśnie szukają projektu i mają podobne założenia, mam pytanie co do projektu: uda się w 2,5 m2 pomieścić kotłownię na drzewo?
Projekt super.

Piec pewnie 12-15KW więc dużo miejsca nie zajmie, najlepszy byłby z drzwiczkami z boku, czyli na dłuższej ścianie, jak nie znajdziesz takiego w ofercie producenta to na pewno zrobią na zamówienie (przynajmniej w firmie Krzaczek tak robią - zamawiałem teściowi), trochę mało będzie miejsca na składowanie opału i często trzeba będzie donosić, wg mnie konieczne jest, przy tak małej kubaturze pomieszczenia, doprowadzenie do wentylatora powietrza z zewnątrz ale to nie problem,

o_c
15-02-2011, 21:22
Wobec powszechnie dostepnego brykietu drzewnego, ktory ma odpowiednia niska wilgotnosc i niezla kalorycznosc mozna sobie odpuscic sadzenie drzew :)

Pozdrawiam

Płodzenie dzieci i budowanie domów, a już szczególnie energooszczędnych też się podobno nie opłaca...

o_c
15-02-2011, 21:26
ja już jestem w trakcie budowy ale znajomi właśnie szukają projektu i mają podobne założenia, mam pytanie co do projektu: uda się w 2,5 m2 pomieścić kotłownię na drzewo?
Projekt super.
Jak wspomniałem na początku z91 ma być rozepchnięty od strony salonu, a do tego spiżarnia pójdzie w niebyt i ogólne taka kombinacja ściankami działowymi żeby się wszystko zmieściło bo na 2,5m2 IMHO kotłownia się nie zmieści.

desmear
16-02-2011, 08:05
Jak wspomniałem na początku z91 ma być rozepchnięty od strony salonu, a do tego spiżarnia pójdzie w niebyt i ogólne taka kombinacja ściankami działowymi żeby się wszystko zmieściło bo na 2,5m2 IMHO kotłownia się nie zmieści.

bardzo ładny projekt, sam od niego zaczynałem. skończyło się na projekcie indywidualnym jednak mocno opartym na tych samych rozwiązaniach, ale dla mnie likwidującym wady tego projektu (wady dla mnie).

adam_mk
16-02-2011, 18:25
:lol: :lol: :lol:
"Hmm, a jakie to drzewo po 15 latach nadaje do wycinki i na opal..., "
Realnie?
KAŻDY SAD!!!
(z tych odmian, co TERAZ się je stosuje)
:lol:
Adam M.
(zapomniałem dodać - ZERO problemów z wycinaniem zielonego!)

ba***l
03-03-2011, 18:51
Ja bym dorzucił swoje 15 groszy ;)
Jeśli ktoś dysponuje ziemią rolną może ją wydzierżawić rolnikowi (ale takiemu prawdziwemu) ten zalesia grunt i występuje o dotacje na zalesianie (plantacje prowadzi się 20 lat -nie można nic wtedy wycinać poza przecinką) -resztę zapoznajcie się sami jeśli was to interesuje
Sposób Adama jest jeszcze lepszy- założyć np. plantację jabłoni czy orzechów (orzechy są w tym roku kurewsko drogie) -brać na to dotacje a potem wyciąć na opał- w przypadku drzewek owocowych można to zrobić kiedy się chce- w przypadku wycięcia zwykłych drzew trzeba się fatygować do gminy i starać o pozwolenie.
Trzeci sposób-posadź różne drzewa owocowe- jak masz sprytną żonkę lub sam okupujesz kuchnię to możesz sobie narobić przetworów- w zimie do naleśnika pycha ...

Orlando
04-03-2011, 09:50
"Doklej garaż" do którejś z bocznych ścian, najlepiej tej która będzie "najbardziej północną".
Nawet nieocieplony. W takim przypadku nieogrzewany.
Pomyśl nad drzwiami garażowymi.
Oczywiście na ścianie rozdzielającej (garaż od domu) zostawiasz tyle samo styropianu, choć formalnie możesz dać ciut mniej, ale nie warto oszczędzać.
Garaż oprócz wiadomej funkcji będzie trochę izolował.

Jak już izolować to dobrze. Żeby trochę trzymał ciepło, przy ogrzewaniu na drewno.
Nad izolacją podłogi bym trochę pomyślał, skoro ma być podłogówka. Już nie chodzi o grubość styropianu, ale samo posadowienie.

o_c
07-03-2011, 21:52
Trzeci sposób-posadź różne drzewa owocowe- jak masz sprytną żonkę lub sam okupujesz kuchnię to możesz sobie narobić przetworów- w zimie do naleśnika pycha ...
Przetwory owocowe można produkować w dymionach:)

o_c
07-03-2011, 22:00
"Doklej garaż".
Za szeroko się robi i nie oszukujmy się, ale składzik rzeczy "bardzo" potrzebnych też coś kosztuje, a na etapie budowy wolę do czegoś innego dołożyć.
Mam nadzieję, że niedługo będzie bardzo wstępna wersja projektu to będzie można więcej podgybać.
pozdrawiam

ba***l
08-03-2011, 09:02
Składzik na rzeczy potrzebne facetowi to konieczność- ilość narzędzi jakie się gromadzi doprowadzi do szału każdą kobietę- u mnie część gospodarcza jest taka sama jak dom

DrBUD
08-03-2011, 11:33
U mnie mały składzik niewielki, po roku przepełniony. zdecydowanie potrzebny jest przestrzenne miejsce na narzędzia, itp.

montwa
09-03-2011, 11:00
dokładnie, większość facetów to typ zbieracza, a poza tym jesteśmy sentymentalni i nawet stary zużyty młotek mimo że już do niczego sie nie nadaje może sie przydać :)

HenoK
09-03-2011, 11:28
Moje założenia co do domu to lekko rozepchany z91 http://www.z500.pl/projekt/z91.html tak aby w pom. gosp. zmieścił się kocioł na drewno + bufor.
Trafiłeś już na wątek http://forum.muratordom.pl/showthread.php?141127-Projekt-Z91-oceny-eksper%C3%B3w-muratora-) ?

o_c
09-03-2011, 15:26
Trafiłeś już na wątek http://forum.muratordom.pl/showthread.php?141127-Projekt-Z91-oceny-eksper%C3%B3w-muratora-) ?
A jak myślisz?
btw widziałem dzisiaj fajne zbiorniki po stacji paliw, byłaby alternatywa do kolejowej cysterny;)

autorus
06-07-2011, 07:49
Mój brat miał podobny dylemat, a może cały czas ma bo jeszcze nie zaczął remontu :)

Stary dom parterowy, duży na wsi, nieocieplony powierzchnia 200m2 + strych o takiej samej powierzchni. I pytanie czy ocieplać wkładać pompę ciepłą itd.
On stwierdził ze nie.

Oczywiście wymiana okien na takie 1.0 bo były zwykłe z pojedynczymi szybami, styropian 10cm, trochę wełny na strych tzn ile wejdzie max 20cm.

A ogrzewanie?

piec na pelety i owies. Zawsze sobie zasieje owsa. Jednak dobry piec tani nie jest niestety koszt to ok 20tys.

autorus
06-07-2011, 10:55
To prawda, ale brat się napalił na kocioł włoski. Polskie są o ok 5tys tańsze. Wiec dla niego to i tak spora inwestycja.

byry007
09-07-2011, 10:07
Też zastanawiam się nad tanim małym domu który będzie miał taką ilość pokoi ale dla mnie kotłownia musi być gdzieś z boku i najlepiej z osobnym wejściem. Bardzo dobrze kombinujesz dziś nie warto budować dużych domów żeby cała rodzina mieszkała i dzieci ze swoimi dziećmi, założenia na budowę domu mam podobne chciałbym zobaczyć twoją wersie tego domu końcową jak będziesz juz miał wprowadzone poprawki .A bufor jaki duży chcesz mieć ??zmieści sie w tej kotłowni bufor i kocioł drewno na jakies 2 tygodnie palenia i jeszcze rekup też ??

Andrzej.K
22-07-2011, 12:56
Witam ja mam zamiar postawić podobny 10 na 12 m ale z pietrem i płaskim dachem. Mam nadzieje że zmieszcze się w 300k z reku gwc całym ociepleniem dobrymi oknami i solarka na20 m2 :p. Mam zamiar ogrzewac się pradem na 2 taryfie a na ogrzewanie w roku chce się zmieścić w 1000 zł na całą jesień zime . Niewliczając CWU.

olga33
10-08-2011, 11:27
Witam,
znalazłam trochę porad i projektów dla domków energooszczędnych, i sie przydały, może pomoże przy wyborze http://domy.lipinscy.pl/energooszczedne/porady/