PDA

Zobacz pełną wersję : rozprowadzanie instalacji wodnej przed czy po tynkach



wikta23
12-02-2011, 22:31
zbliża się wiosna i będę zaczynać rozkładać instalacje.Mam problem, nie wiem czy rurki do ciepłej i zimnej wody rozkłada się przed zrobieniem tynków czy może później dopiero przy centralnym. Bardzo proszę o rady [email protected]

kajmanxxl
13-02-2011, 08:33
jak wolisz kuć nowy tynk pod rurki i potem znowu go łatać czy nie

bladyy78
13-02-2011, 09:05
To nie ma znaczenia, ja jednak wodę położyłbym po tynkach że względu na możliwość uszkodzenia rur przez tynkarzy którzy jak wejdą z rusztowaniami to rożnie może być. Dlatego lepiej moim zdaniem wodę i c.o robić po tynkach przed wylewkami. Przed tynkami zrobiłbym tylko instalacje elektryczną.

emilus18
13-02-2011, 13:52
dla tynkarzy wygodniej po tynkach, dla hydraulika przed tynkami, bo kuć nie musi. Ale ja miałam przed i jestem zadowolona, bo nie musiałam uzupełniać dziur;) No i mam tylko tynki cementowo-wapienne, więc nie wyobrażam sobie wyrównywania wszystkiego od nowa...

robertsz
14-02-2011, 07:58
Są 2 szkoły, przed i po tynkach.
Zauważ, że tam gdzie idzie wod-kan tam z natury są kafelki.
Więc tego równania tynków nie ma dużo.

Hydraulik na budowie jest w co najmniej 3-4 momentach życia budowy:
- stan zero - kanaliza w ziemi,
- przed tynkami - kanaliza,
- po tynkach - rozkłada ogrzewanie (przy tej okazji i tak kuje ściany),
- po wylewkach - uruchomienie kotłowni,
- wykończeniówka - biały montaż.

martek1981
19-02-2011, 08:26
Ja planuję pionowe podejścia zrobić przed tynkami, a odcinki poziome po tynkach w warstwie ocieplenia posadzki.

edde
19-02-2011, 14:11
zrobiłem po tynkach i nie wyobrażam sobie inaczej, gdyby intalacja lezała przy tynkowaniu to na bank byłaby do poprawki, kucie w tynu? przesada, kuć to trzeba bruzdy w ścianie pod podejścia a nie w tynku, tynk to raptem centymetr czy dwa, nie ma znaczenia, poza tym podejść pionowych jest kilka raptem na cały dom i tak jak wyżej są one niemal zawsze w miejscach i tak podlegających wykończeniu po tynkach (glazura itp), jedyne co warto zrobić prze tynkami to piony wod-kan i c.o. jezeli są one umieszczone tam gdzie nie będzie ściana wykończana niczym poza tynkiem i farbą na nim

MORHOT
20-02-2011, 20:02
Ja planuję u siebie robić wodę i prąd na dwa razy, tzn. najpierw przed tynkami to co ma być w ścianach, a potem po tynkach, po izolacji poziomej na chudziaku, w warstwie styropianu rozłożyć rurki (otulin nie trzeba) i kable w peszlach. Jakoś wydaje mi się to najbardziej racjonalne...

jacek.rower
14-03-2011, 22:29
Ja stosuję rozwiązanie następujące:
wykonuję przed tynkami instalację kanalizacyjną, instalację wodną i instalację centralnego ogrzewania przed tynkami, wykonuje próby szczelności, mocuję podejścia wodne ( kołkami + gipsem budowlanym), izoluję izolacją pe wszystkie rury, mocuję rury we właściwych miejscach, a następnie jest czas na wylanie posadzki.
Zalety to że nikt nie poniszczy rur, nie porwie izolacji, nie porwie przewodów elektrycznych układanych częściowo w posadzkach, a i tynkarzowi łatwiej poruszać się po równej powierzchni.
Wystarczy posypać posadzkę piaskiem i łatwo ją później oczyścić.
Układanie przed tynkami tylko pionowych odcinków rur niesie ze sobą ryzyko,że w przypadku, np. źle zgrzanej rury z polipropylenu, dopiero po wykonaniu całej instalacji wodnej i przeprowadzeniu próby ciśnieniowej (wodą) czasem ciężko jest znaleźć usterkę i na nowo trzeba kuć.
Instalację elektryczną też lepiej wykonać w całości i przeprowadzić pomiary, a nie kuć gdy coś zostanie zrobione nie tak.
A co do izolacji rur wodnych to po co grzać sobie nimi dom, skoro ich założenie jest doprowadzenie wody np. ciepłej do użytku prze domownika. Izolacja rur np. polipropylenowych umożliwia kompensację wydłużeń termicznych rur. Rury inst. wodnej i c.o. należy mocować do posadzki we właściwy sposób tak by minimalizować rozszerzalność cieplną rur, a nie tak sobie układać w styropianie. Chyba, że rury mają minimalną rozszerzalność cieplną.
Izolowanie rury z zimną wodą powoduje ograniczenie wykraplania się wody na jej powierzchni oraz nagrzewania się wody zimniej od rur z wodą ciepłą i z otoczenia. W ciepłej wodzie znacznie łatwiej powstają bakterie.

Pozdrawiam forumowiczów.

cd
17-03-2011, 18:36
jak wolisz kuć nowy tynk pod rurki i potem znowu go łatać czy nie

Witam.

Jak wolisz pózniej myslec czy nie powstało jakies mikropekniecie przez np upadajacy młotek?? Ja nigdy nie wykonuje instalacji przed tynkami....

Pozdrawiam Tomasz Sulej

jacek.rower
20-03-2011, 14:02
ważne żeby rury ułożone przed tynkami były pod ciśnieniem, wtedy łatwo wyłapać uszkodzenie rury.