PDA

Zobacz pełną wersję : suszenie prania, suszarki kondensacyjne - jakieś pomysły? :)



kai
13-02-2011, 00:44
No właśnie.. mam problem, bo nie bardzo mam gdzie suszyć prańsko :) nie toleruję rozkładanych suszarek w pokojach. jedyne co mi przyszło do głowy to zakup suszarki kondensacyjnej. wyczytałam jednak, że porządne suszarki występują wyłącznie w wersji głębokiej, 60cm a niefartownie składa się, że w łazience szafę-słupek mam na pralkę 45cm :( suszarka musi być ładowana od frontu, bo będzie zabudowana w szafie nad pralką. jedyną wąską frontową znalazłam electroluxa, o taką:

http://www.megamedia.pl/suszarka-kompaktowa-electrolux-edc-3150.php

wygląda dość prymitywnie, no ale może działa dobrze, próbował ktoś? :) druga opcja, to zmiana pralki na pralko-suszarkę, ale wyczytałam, że one są do kitu, gniotą ubrania. taki electrolux jak wyżej ma szanse działać lepiej?

w ogóle czy z suszarki rzeczywiście można wyjąć rzeczy takie jak spodnie, bluzy, t-shirty, pościel suche i będą one nadawały się do noszenia bez prasowania?

a może macie jakieś patenty na konwencjonalne suszenie prania nie na widoku, suszarki zabudowane w szafie przedpokojowej czy coś? ;)

dzięki i pozdrawiam

jaksie
13-02-2011, 08:02
No ale słyszałam o programie "prosto do szafy" - nie sprawdza się?

masulda
13-02-2011, 09:19
Ale jest wielu właścicieli suszarek kondensacyjnych bardzo zadowolonych , nawet na tym forum.Ja nie mam ale jestem zdecydowana na zakup jej.Jedna z forumowiczek napisała wręcz że to tak potrzebne urządzenie jak pralka i zmywarka.

zott36
13-02-2011, 11:06
No ale słyszałam o programie "prosto do szafy" - nie sprawdza się?
Sprawdza się. Często ,gęsto , spodnie bluzki wyciągam z suszarki dosłownie 3 minut przed wyjściem z domu . Nie raz suszarka ratowala mi tyłek.

zott36
13-02-2011, 11:30
Może komuś się przyda w podjeciu decyzji.

czy ja mogę się podpiąć z kilkoma pytaniami (nie chcę tworzyć nowego wątku) ;)


- czy pranie wyjęte z suszarki pachnie? Pachnie lekko płynem do prania , płukania , lub nie pachnie wcale. Zalezy czego się użuwa i w jakich ilościach .
Pranie jednak nie ma specyficznego zapachu.

Czy do płukania dodajecie płynu czy nie? Ja roznie

Czy do suszenia wrzucacie jakieś specjalne chusteczki?. Zużyłam 1 pudełko , ale jakiegoś specjalnego działania nie zauwazyłam . Dlatego nie kupuje. Poza tym zbyt intensywnie pachniały lezac w szafce.

- czy można suszyć naraz białe i kolorowe rzeczy?[
- jeśli odpowiedz na powyższe była pozytywna, to jak to się robi – jedno pranie czeka aż zrobi się drugie i wtedy razem oba się suszą? Mimo ze maja nieco już inny poziom wilgotności? Mozna , ale ja mam zasade 1 pranie =1 suszenie , dzięki temu nie muszę prasować ubrań.

- jaka jest różnica między programem ‘do szafy’ a programem ‘na wieszak’? Na programie do szafy ubrania są suche i nadają się po wyjęcu z suszarki od razu do nałozenia . Do prasowania są lekkko wilgotne.

- czy używacie opóźnienia startu pracy? - Tak

- czy przydatny jest sygnalizator końca prania? W przypadku suszarki moim zdaniem bardzo . Ubrania , ktore po suszeniu zostana w suszarce np. na wiele godzin , wyglądają jak psu z gardła wyjęte.

- czy używacie ‘gotowych’ programów czy same ustawiacie czas suszenia? Która opcja jest lepsza (jeśli w ogóle któraś jest)? Róznie suszę , obydwie opcje przydatne.

- czym rożni się odświeżanie parowe od suszenia parowego? Czy bardziej przydaje się ta opcja czy czujnik wilgotności?. Mam te 2 programy , ale nigdy ich nie uzywałam . Ponoc odswiezanie nadaje sie np. do garnituru.Natomiast czujnik wilgotności moim zdaniem jest niezbędny , dzięki niemu suszarka skraca czas suszenia ubrań .

- czy używacie programów tzw. krótkich? Ile one trwają i czy suszą do sucha? U mnie nie ma programów krotkich /długich . Jest ten czujnik wilgotności , ktory sam skraca czas programu. np. dla bawełny jest to 2 godziny początkowo , natomiast ogólny czas suszenia w sumie wynosi 40-50min.


- czy suszycie wełnę? Jeśli tak to czy Wasze suszarki mają specjalne kosze do wełny? Czy lepiej suszyć w takim koszu czy to nie ma znaczenia?
Suszę , czasami wrzucam luźno , a czasami w koszu . Kosz nie powoduje rozciągania rekawów np. . Kosz świetny jest tez do suszenia biustonoszy . Nie latają po bębnie i druty nie wyginają się. Fajny tez jest do suszenia butow. Nalezy jednak pamietać , zeby obnizyc temperature suszenia , zeby nie zniszczyc delikatnej koronki w biustonoszu , albo butów.

- czy funkcja przewracania wsadu po zakończeniu suszenia (a do czasu wyjęcia go) się przydaje i faktycznie działa? Działa i bardzo sie przydaje . Jak nie masz obecnie czasu zajac sie ubraniami z suszarki , to raz na jakiś czas bęben przewraca ubrania . Dzięki czemu nie są pogniecione . Nie trzeba prasować.

- jak macie rozwiązaną kwestię odprowadzania wody? Do kanalizacji czy do pojemnika i potem wykorzystujecie tę wodę do prasowania? ;) często ten pojemnik trzeba opróżniać? Ja mam pojemnik , bo mieszkam w bloku . Oprózniam co mniej wiecej co 3 suszenia . Jak zapomnę do suszarka w trakcie się zatrzyma i sygnałem dzwiekowym poinformuje Cię , ze ma pełny pojemnik . W trakcie oprózniam i suszenie wznawia się samo.

- na jakich obrotach wirujecie swoje pranie i czy to ma faktycznie wpływ na długość suszenia? Na jak najwyzszych . U mnie to 1200 Ma ogromne znaczenie. Im bardziej odwiowane pranie tym krotsze suszenie . Przy obrotach pralki na 1200 , suszę 40-50 min.

I na koniec - czego Wam brakuje w Waszych suszarkach a co uważacie za zbędne? I jeśli macie jakieś dobre rady w związku z użytkowaniem suszarki to bardzo poproszę;) Niczego mi nie brakuje . Nic mi w niej nie przeszkadza. Na obecną chwilę nie wyobrazamy sobie jej nie mieć i czasem zastanawiam się jak bez niej funkcjonowalismy.

Uff;)
Wielkie dzięki za wszelkie uwagi;)[/QUOTE]

Dodam jeszcze od siebie, ze warto mieć suszarkę z duzym bębnem , na 8 -9kg , , a pralkę np. na 5,5-6kg . Dzięki temu nie trzeba prasować ubrań .
Nie wolno do suszarki upychać na ścisk .

jaksie
13-02-2011, 11:36
Bardzo interesujące. Chyba mam nowe marzenie ;)

skibusia
13-02-2011, 12:50
Zott, dzięki za opinię. Czy możesz powiedzieć jaką masz suszarkę? Innych użytkowników również prosiłabym o uwagi co do posiadanego sprzętu. Jestem zdecydowana na zakup, ale jeszcze nie mam wybranego modelu.Dzięki.

zott36
13-02-2011, 13:22
Mam Siemensa WT46S514PL.
Muszę się tymi programami parowymi w koncu pobawić i dam znać jak to działa i czy działa :)
Sprawdzę na koszulach męskich.

kai
13-02-2011, 17:26
hmmm a ten electrolux edc 3150 da radę lepiej niż pralko-suszarka? czy w takim układzie (45cm) lepiej pralko-suszarkę?

zott36
13-02-2011, 18:50
hmmm a ten electrolux edc 3150 da radę lepiej niż pralko-suszarka? czy w takim układzie (45cm) lepiej pralko-suszarkę?
Sprzedaj szafkę np. na allegro i kup normalną suszarkę . Te obydwa urządzenia sobie daruj, bo nie wysuszych w nich pełnego wsadu pralki . Będziesz jedno pranie dzielić na pół ? i suszyc na 2 razy?. Pewnie mozna na upartego wysuszyć całe , ale wtedy będzie wygniecione.

P.S Zapomniałam o jeszcze jednej najwazniejszej zalecie suszarki . To zbawienne urządzenie dla osób posiadajacych zwierzęta , szczególnie długowłose. Filtr bajecznie zbiera sierść z ubrań.

kai
13-02-2011, 21:59
hmm no ale ja mam pralkę również 45cm, więc z suszeniem na 2 razy nie byłoby problemu, chodzi bardziej o to, czy to urządzenie daje radę jakościowo, czy średnio

zott36
13-02-2011, 22:24
Jeśli masz pralkę , to postawiłabym na wiszącą suszarkę elektroluxa.
Jeśli natomiast ode mnie miałoby to zależeć , sprzedałabym pralkę , szafkę i kupiła pralkę i suszarkę 60cm i postawiła w słupku. :)
Tylko ja jestem ciezki przypadek ,jak sobie coś ubzduram to juz koniec . Chciałam mieć suszarkę to mam , tylko musiałam przerobić całą łazienkę :)

basbur
14-02-2011, 07:44
zott, wielkie dzięki za odpowiedzi;)

chcę spróbowac z suszarką, waham się teraz między tą:
http://www.ceneo.pl/5193042

a tą:
http://www.ceneo.pl/10006180

mają małe zużycie energii i dość dobre opinie, choć jest ich jeszcze niezbyt wiele. do kompletu kupię pralkę electroluxa z obrotami 1200 i mam nadzieję, że będę zadowolona

kai
14-02-2011, 11:49
zott ja mam podobnie, no ale niestety żeby słupek 45cm zamienić na 60 musiałabym powiększyć wnękę w łazience :) zatem czekam, może zgłosi się ktoś kto używał tego nieszczęsnego 45cm electroluxa

basbur
14-02-2011, 12:41
kai, a moze dalabys rade zmiescic ja gdzie indziej? w kuchni albo w korytarzu?
tak sobie gdybam...

kai
15-02-2011, 12:05
w korytarzu ewentualnie w jednej szafie, ale wtedy trzebaby nosić prańsko z łazienki, średnio wygodne, no i tam nie ma odpływu więc dochodzi opróżnianie zbiorniczka

rita25
15-02-2011, 15:37
od dwóch miesięcy używam suszarki gorenje i od tego czasu dosłownie kilka razy wyciagałam żelazko.Ciuchy zazwyczaj suszę na programie tzw.krótkim ( ok.40min), , " do szafy" i wyciagam wygładzone, takie jakby puszyste:) Jestem zachwycona!!! Nasza suszarka stoi na pralce , ale to 60-tka. Wcześniej miałam wrażenie , ze ubrania mnie osaczaja-suszyłam gdzie popadnie, linki w łazience, wszystkie grzejniki...teraz wypiore, przełoze do suszarki i prosto do szafy, jezeli cos wymaga prasowania to dosłownie kosmetycznego przejechania zelazkiem. Mam 2 dzieci i masę bluzek , spodenek - niczego z tego nie prasuję , a dzieci wygladaja ok:) POLECAM A moze masz miejsce w jakims innym kącie w domu, suszara nie musi stać w łazience-chociaż to najwygodniejsza opcja.

zott36
15-02-2011, 16:35
Kai , piszesz , ze masz tam wneke na 45 cm . Chyba nic sie nie stanie jak ta pralka z suszarka w słupku bedą wystawały 15 cm z tej wnęki? . Przeciez mozesz zabudować , jak Ci bardzo bedzie przeszkadzać.

basbur
16-02-2011, 07:58
w korytarzu ewentualnie w jednej szafie, ale wtedy trzebaby nosić prańsko z łazienki, średnio wygodne, no i tam nie ma odpływu więc dochodzi opróżnianie zbiorniczka

Kai, mnie sie wydaje ze srednio wygodne to latac z tym praniem po calym domu i szukac miejsca na suszarkę stojącą (tak mam teraz). A opróznianie zbiorniczka to tez nie problem przeciez. Chcieć to móc;)

dabell
16-02-2011, 13:48
Ja juz kiedyś pisałam na temat mojej nowej przyjaciółki suszarki i zmywarki :-). Podpisuje się pod tym, co napisała zott36 !!!
Tez mam słupek: suszarkę 60-tkę Siemensa klasa A+ na 8kg na pralce też Siemensa na 7 kg . Nie wyobrazam sobie życia bez niej.
W ciągu jednego dnia (najczęściej sobota) robię 5 prań i wszystko ląduje wieczorem w szafkach.
Zasada jest jedna - wyciągnąć ciepłe zaraz po sygnale i ładnie poskładać docelowo. Pod wpływem ciężaru i temperatury się samo prasuje :-).
Wszystkie rzeczy dzieci ubierają bez prasowania. My czasem coś przeprasujemy (koszule to wiadomo), ale bawełniane tshirty nosimy od razu.
Używam chusteczek - działaja antyelektrostatycznie. Mimo wszystko dodaję do płukania płynu zapachowego - lubię jak rzeczy pachną.
Jak wspomnę czas rozwieszania i ściągania prania to mnie dreszcze przechodzą i ciesze się, że to mnie nie dotyczy :).

Darcy
16-02-2011, 15:16
O rany, ile zachwytów! A moja suszarka nówka sztuka nieśmigana (Siemens) stoi sobie grzecznie na pralce (też Siemens) i żadnej z nich po przeprowadzce jeszcze nie użyłam. :p
Pralka wiadomo - prosta w obsłudze. Ale suszarki nigdy nie miałam i zabieram się do niej jak pies do jeża. Po tym co przeczytałam, chyba energiczniej podejmę próby jej odpalenia.
:)

A te chusteczki to gdzie można kupić i gdzie w suszarce się je umieszcza?

zott36
16-02-2011, 18:38
Odpalaj odpalaj , bo to tak samo wygodne i przydatne urządzenie , jak każde inne np. lodówka , pralka , odkurzacz.
W wielu domach jeszcze zmywarka , a myślę , ze bardzo długo i suszarka będą uznawane za fanaberie ( nawet w duzym miescie niestety) , ale jak juz masz te urządzenia , to ciezko wyobrazić sobie swoj dom bez nich.

Justynka
16-02-2011, 19:34
Podpisuję się pod wszystkim, o czym napisała zott36!
Dodam jeszcze, że ręczniki po suszeniu są bardziej puszyste niż wyprane w najlepszym płynie do płukania, ale suszone tradycyjnie.

Ja posiadam Boscha Logixx 8 Steam Perfect, polecam.

Aha, zdarzyć się może, że jakieś ubranko (dotyczy to głównie bawełny) może się skurczyć, ale to sporadyczne sytuacje i moim zdaniem, nawet mimo tej niedogodności warto zainwestować w suszarkę :yes:

dabell
21-02-2011, 08:09
Jeśli chodzi o chusteczki do suszarek - kupuję na allegro, ale poluję na te sprowadzone z USA i wtedy zamawiam po 2-3 szt.
Są w większych opakowaniach (min. 100-250) i wychodzą o wiele taniej (35-45zł) niż te Lenora po 25szt w opakowaniu (ok. 10-12zł).
Dodaję po jednej do każdego wsadu.

reni1980
21-02-2011, 12:01
Podpisuję się pod wszystkim, o czym napisała zott36!
Dodam jeszcze, że ręczniki po suszeniu są bardziej puszyste niż wyprane w najlepszym płynie do płukania, ale suszone tradycyjnie.

Ja posiadam Boscha Logixx 8 Steam Perfect, polecam.

Aha, zdarzyć się może, że jakieś ubranko (dotyczy to głównie bawełny) może się skurczyć, ale to sporadyczne sytuacje i moim zdaniem, nawet mimo tej niedogodności warto zainwestować w suszarkę :yes:

a w jakiej cenie taka suszarka jesli można spytać

Darcy
21-02-2011, 20:25
Odpaliłam suszarkę w weekend. I jestem zachwycona. :)
RE-WE-LAC-JA. W ciągu dwóch godzin miałam z głowy pranie, suszenie i po części prasowanie. Suszarka nie do końca poradziła sobie tylko z poszwą na kołdrę 200x220 cm. W jednym rogu pościel się zawinęła i tam nie do końca doschło. Ale ogólnie rzecz biorąc, jest cudownie. Wszystko suche, puszyste, pachnące...
Nie wyobrażam sobie teraz życia bez tego urządzenia.

Justynka
21-02-2011, 20:28
a w jakiej cenie taka suszarka jesli można spytać

ok. 2200 PLN

mirka23
21-02-2011, 20:52
Dziewczyny ale mnie nakręciłyście, teraz będę kombinować gdzie tu by ją upchnąć w domu, kurka ! a tu wszystko było takie przewidziane :oops:

Klodziki
22-02-2011, 08:16
Ja bym z chęcią sobie taki słupek z siemensa wstawiła ;) mam nawet extra miejsca na to zaplanowane. Tylko ostatnio posłuchałam parę opinii, że suszarka zżera dużo prądu i wody??? Jak odczucia w tym kontekście macie dziewczyny?

polikarpia
22-02-2011, 10:55
Ja tylko dorzucę, że nie ma co się obawiać postawienia suszarki gdzies dalej od pralki. Uprzedzona do suszenia bębnowego /posiadałam pralko-suszarke/ nie przewidziałam miejsca na takie urządzenie. Ale wiadomo...zdanie mozna zmienić:) I teraz pralkę mam w łazience na 1 pietrze / zabudowaną, pod blatem umywalkowym/, a suszarkę na poddaszu. I zaden problem! Pranie wyciągam do wiadra, smigam na górę, wrzucam wszystko do suszarki i już. Źaden wysiłek, zapewniam. I przy okazji potem do tego wiadra wylewam wodę z pojemnika i oczyszczam filtry. Zalety już omowiono, potwierdzam wszystkie. Ja tylko z posciela nie moge dojść do ładu - zawsze pognieciona, albo mokra, muszę potrenować. Urządznie naprawdę godne polecenia.

zott36
22-02-2011, 13:14
Ja bym z chęcią sobie taki słupek z siemensa wstawiła ;) mam nawet extra miejsca na to zaplanowane. Tylko ostatnio posłuchałam parę opinii, że suszarka zżera dużo prądu i wody??? Jak odczucia w tym kontekście macie dziewczyny?
Wody ,suszarka nie pobiera , chyba , ze to pralko -suszarka.( to wtedy byc moze).
Co do prądu , nie zauważyłam szczerze Ci powiem skoku rachunków za prąd . Ja przy indukcji , suszarce ,akwarium , 2-3 komputerach + to wszystko co kazda ma w domu , placę ok. 200zł raz na 2 miesiące . Czyli 100zł miesiecznie. ( Piszę o mieszkaniu)

Darcy
22-02-2011, 13:33
No właśnie, suszarka wodę oddaje, a nie pobiera. O prądzie się nie wypowiadam, bo na razie jedziemy na taryfie budowlanej, więc rachunki i tak mamy kosmiczne.

A wczoraj wrzuciłam czarną partię prania do suszenia. Sweterek, który już spisałam na straty (bo stary, powyciągany i jakiś taki przyklepany) dostał nowe życie. Jest mięciutki i puszysty jak nowy. Jeszcze raz napiszę - jestem zachwycona.
:D

Edit:
Jedna uwaga. U mnie suszarka stoi w kotłowni - i dobrze, bo pomieszczenie bardzo się nagrzewa. Znajomi myślą o wstawieniu suszarki do spiżarni, co według mnie jest fatalnym pomysłem. Zamiast suchego i chłodnego pomieszczenia będą mieć tropiki, czyli gorąco i wilgotno. Przynajmniej w czasie, gdy suszarka pracuje.

basbur
23-02-2011, 07:40
zużycie prądu też mnie interesuje;) póki co mam w planie kupić suszarke w klasie a lub a+, 1,58 lub 1,9 kWh/cykl, to chyba najmniej prądożerne modele w te chwili w dostepnym dla mnie przedziale cenowym.

Darcy, jak bardzo nagrzewa się pomieszczenie? bo ja chcę suszarkę mieć w zamkniętej szafce - chyba nie ma przeciwskazań, co?

Klodziki
23-02-2011, 07:52
dziękuje za odp. O tą wodę pytałam, bo znajomi mają ale suszarko-pralkę i ona pobiera wodę do suszenia :(

Darcy
23-02-2011, 08:30
Darcy, jak bardzo nagrzewa się pomieszczenie? bo ja chcę suszarkę mieć w zamkniętej szafce - chyba nie ma przeciwskazań, co?

basbur, robi się trochę jak w saunie, ale tylko w czasie pracy suszarki. Powiedzmy, że temperatura jest o jakieś 4-5 stopni wyższa niż w innych pomieszczeniach. Nie wiem, czy zabudowa w szafce jest przeciwwskazaniem. U mnie suszarka stoi na pralce w kotłowni, niczym niezabudowana.

dabell
23-02-2011, 09:00
Ja równiez nie zauważyłam wzrostu rachunków za prąd, a poza tym policzyłam sobie przed zakupem :-) w excelu, że przy mocy mojego żelazka i jego czasie pracy - i przy braku prasowania po zakupie suszarki A+ - następuje co najmniej kompensacja :-) zużywanego prądu.
Potwierdzam dużą ilość ciepła w czasie suszenia. U mnie słupek Siemensa stoi w kotłowni niezabudowany i po sobocie, gdy pracuje ciągle - jest tam wręcz gorąco (a nie mam tam grzejnika).

Maciejka_1976
23-02-2011, 09:28
ja mam siemensa WT46W561BY klasa enegetyczna A
http://www.siemens-home.pl/produkty/pralki-i-suszarki/suszarki/WT46W561BY.html?source=browse
mam ją już 1,5 roku, po mnie ten sam model kupiła siostra, mama i 4 znajome :D
jestem bardzo zadowolona, suszarka stoi obok pralki w łazience, zabudowane jedynie blatem z góry i bokami, ale zostawione są przerwy, bo musi być przepływ powietrza, facet z serwisu powiedział,że nie można jej zamknąć w szczelnej szafce, używam jej często, suszę prawie wszystko, mimo,że na większości metek napisali,że nie nadaje się do suszarki :D jakieś 80% rzeczy zaraz po suszeniu ładnie składam i do szafek i nie muszę ich prasować

jedyny minus tego modelu to taki,że nie można jej podłączyć do stałego odpływu wody(ponoć dlatego,że ma pompę ciepła, ale nie znam się na tym) więc co 1-2 suszenia trzeba opróżniać pojemnik na wodę, ale przy tych wszystkich plusach suszarki to to znika :)

Darcy
23-02-2011, 10:53
Mam taką samą. Jest super. :D

basbur
24-02-2011, 07:47
chyba się nad nią zastanowię w takim razie. porównam ją jeszcze szczegółowo z 'moim' electroluxem i podejmę decyzję;)

a napiszcie, czy jest jakaś ilość miejsca konieczna do zapewnienie takiej suszarce od tyłu? bo chciałam dosunąć ją do ściany i ewentualne wolne przestrzenie zapewnić jej po bokach.

a, jeszcze jedno - czy pranie wyciagnięte z niej pachnie?

zott36
24-02-2011, 10:52
Z tego co pamietam to suszarka z tyłu wygląda jak pralka , dlatego bez problemu będziesz mogła ją dosunąć do ściany.
Co do zapachu prania , to naprawdę zależy . Zalezy czego uzywasz w jakich ilościach . Czasami nie pachnie wcale , innym razem lekko plynem do prania lub płukania.
Natomiast ubrania z suszarki nie mają specyficznego lub brzydkiego zapachu ( jak ktoś mi kiedyś sugerował).

Octaia
24-02-2011, 11:21
Ja z kolei od stycznia użytkuję pralko-suszarkę Siemensa WD14H420EU. Póki co tylko w niej piorę, 7kg prania, wszystko idealnie uprane i może to zabrzmi dziwnie ale zimne:P
Do tej pory użytkowałam pralkę Boscha i pranie wyciągałam zawsze cieplutkie. Ale nie ważne, bo absolutnie mi to nie przeszkadza.
Mam za to pytanie, na bardzo wielu rzeczach jakie posiadam jest napisane, że nie wolno ich suszyć w suszarce. Drogie panie, czy zwracacie uwagę na metki, czy niekoniecznie? Szczególnie chciałabym się dowiedzieć co z pościelą, np. i Ikei lub taką zwykłą z kory.

Justynka
24-02-2011, 11:52
Pościeli z kory nie posiadam, więc nie wiem jak się zachowuje, a z ikeową nic mi się nie dzieje po suszeniu.

Ja na metki nie zwracam zasadniczo uwagi. Jeżeli już, to przy dzianinowych i wełnianych rzeczach - tzn nie unikam suszenia, tylko wkładam na krótszy i delikatniejszy program i ewentualnie doszuszam na grzejniku w łazience.

zott36
24-02-2011, 21:51
Mam za to pytanie, na bardzo wielu rzeczach jakie posiadam jest napisane, że nie wolno ich suszyć w suszarce. Drogie panie, czy zwracacie uwagę na metki, czy niekoniecznie? Szczególnie chciałabym się dowiedzieć co z pościelą, np. i Ikei lub taką zwykłą z kory.
Na moich wszystkich metkach widnieje znaczek , ze nie mozna suszyć w suszarce.
Ja jednak suszę wszystko.

Octaia
24-02-2011, 22:14
Rozumiem. Bardzo dziękuję za odpowiedź. Nic złego się nie dzieje z tymi rzeczami jak rozumiem?

witu102
24-02-2011, 23:05
ja mam Hoovera VHC 791 XT bardzo dobrze się sprawdza...nie idealizowałbym programów typu "prosto do szafy", ale generalnie urządzenie bardzo przydatne i dobre. Ja często korzystam z programu "owieczka" czyli niewielka temperatura i delikatne kręcenie po 20minutach po zapach u papierosów, chińskiego tłuszczu czy innych nie ma śladu...

basbur
25-02-2011, 07:38
ooo, super ta opcja, czy ma ją każda suszarka?

skibusia
25-02-2011, 10:36
Czy możecie mi powiedzieć jak jest wygodniej: mieć pralkę i suszarkę koło siebie czy jedna na drugiej? Jak myślicie? Mam miejsce na obydwa warianty, ale nie wiem co jest praktyczniejsze. I jeszcze jedno pytanie: Jak rozwiązujecie kwestię ilości prania i suszenia, bo z tego co się orientuję to nie można na raz całego wsadu pralki dać do suszarki?
Dzięki za podpowiedzi.

witu102
25-02-2011, 10:45
wydaje mi się, że większość powinna mieć funkcję delikatnego usuwania zapachów:)
Co do ustawienia, jak masz miejsce ja bym ustawił obok siebie, jeżeli masz osobną suszarkę i pralkę to o ile mają taką samą ładowność to możesz cały wkład wsadzić. Wspomniany problem występuje dla pralko-suszarek gdzie wkład suszenia jest mniejszy niż wkład prania:)

redlum
25-02-2011, 11:16
suszarki energooszczędne działające na zasadzie pompy ciepła nie mają programów parowych - to jedyna wada (no może poza ceną) tych modeli - ale jak widzę za często tych programów nie używacie

zott36
25-02-2011, 11:34
ja mam Hoovera VHC 791 XT bardzo dobrze się sprawdza...nie idealizowałbym programów typu "prosto do szafy", ale generalnie urządzenie bardzo przydatne i dobre. Ja często korzystam z programu "owieczka" czyli niewielka temperatura i delikatne kręcenie po 20minutach po zapach u papierosów, chińskiego tłuszczu czy innych nie ma śladu...
U Ciebie nie dosusza ?, ze tak piszesz?
U mnie ciuchy sa suche.


ooo, super ta opcja, czy ma ją każda suszarka?
W siemensie mozna sobie ustawiać czas i temperature jak się chce(słuzy do tego program czasowy) od 10 minut w górę .


Rozumiem. Bardzo dziękuję za odpowiedź. Nic złego się nie dzieje z tymi rzeczami jak rozumiem?
Nic.

Czy możecie mi powiedzieć jak jest wygodniej: mieć pralkę i suszarkę koło siebie czy jedna na drugiej? Jak myślicie? Mam miejsce na obydwa warianty, ale nie wiem co jest praktyczniejsze. I jeszcze jedno pytanie: Jak rozwiązujecie kwestię ilości prania i suszenia, bo z tego co się orientuję to nie można na raz całego wsadu pralki dać do suszarki?
Dzięki za podpowiedzi.
Postawiłabym w słupku , tylko i wyłącznie z wygody .
Wyjmujesz sobie jeden po drugim , bez schylania .

skibusia
25-02-2011, 11:59
No to na razie 1:1 z ustawieniem. Ktoś jeszcze może doradzić?

dabell
28-02-2011, 13:11
Jestem za słupkiem.
Wyciągając nie schylasz się i widzisz dokładnie co jeszcze masz w bębnie - to o tyle ważne, że wyciągam zawsze większe rzeczy jako pierwsze, drobiazgi zostawiam na koniec. I cały czas stoję wyprostowana. To rozwiązanie jest szczególnie wygodne, bo trzeba składać rzeczy ciepłe od razu po zakończeniu programu, by sie samoistnie prasowały :-) - unika się ciągłego kucania po kolejne rzeczy. Jak wyciągniesz wszystko od razu - stygnąc, rzeczy się zagniatają.

efilo
28-02-2011, 14:22
słupek jest wygodny pod warunkiem że nie jest przy ścianie - wtedy zawsze któreś z urządzeń będzie przyblokowane

zott36
28-02-2011, 17:31
słupek jest wygodny pod warunkiem że nie jest przy ścianie - wtedy zawsze któreś z urządzeń będzie przyblokowane
Że co? :) Efilo wytłumacz o co chodzi z tym przyblokowaniem , bo nie rozumiem.
Ja mam z jednej i drugiej storny scianę ( tzw. wnęka) i nie bardzo wiem o czym mowa. W jaki sposób przyblokowne?

channel8
10-11-2012, 12:05
Jestem szczęśliwą posiadaczką suszarki bosch EcoLogixx 7 WTW86563PL. Stoi sobie w słupku na pralce. Sprzęcik stoi we wnęce zabudowanej drzwiczkami. Podczas używania tj. prania i suszenia zostawiam drzwiczki szafki otwarte, ciepło wydostaje się na łazienkę. Ze sprzętem nic się nie dzieje. Jestem za to zachwycona tym ze nie mam sznurków w domu, wilgoci ze schnącego prania (w bloku mamy kiepską wentylację), piorę, suszę, chowam do szafy i ...na tydzień zapominam o praniu. Fajna jest funkcja nastawiania czasu kiedy suszenie ma się zakończyć. Można dostosować czas do swoich potrzeb a by wyjąć jeszcze cieple z suszarki.

Pościel z IKEI można suszyć (znaczki tak mówią :) ) Suszę wszystko, jeszcze testuję, uczę się ale śmiało polecam.

darwena
11-11-2012, 22:59
Ja mam też Boscha, ale WTY 88780.
Suszarka jest sprzętem, który zawsze chciałam mieć w nowym mieszkaniu i musiało się na nią znaleźć miejsce. U nas stoją w słupku, za ścianką, żeby nie było widać boków i kabli z tyłu (chociaż wstawianie do takiej wnęki to była katastrofa). Pranie jest świeże, pachnące, ciepłe po wyjęciu. A ręczniki są tak bosko miękkie - żaden zmiękczacz nie jest w stanie nic podobnego zrobić. Polecam jak najbardziej! I też myślę, że słupek to lepsza opcja, nawet jeżeli ma się dużo miejsca.

dwiemuchy
23-11-2012, 08:18
Wg mnie słupek jest lepszy z tego względu, że schylasz się tylko raz - żeby wsadzić pranie do pralki. Z suszarki możesz je wyjąć już na stojąco. No i oczywiście kwestia miejsca - tu słupek zdecydowanie wygrywa.

adamfcb
07-12-2012, 20:38
pytanie do uzytkownikow ktorzy troche juz uzywali suszarek, jak z jakascia ubran?? nie niszcza sie??

lodzia52
22-12-2012, 10:07
pytanie do uzytkownikow ktorzy troche juz uzywali suszarek, jak z jakascia ubran?? nie niszcza sie??

u mnie jest raczej ok i nie zauważyłam tego problemu ale znajomi mają jakieś tanie urządzenie (bo szuszarką tego nie nazwę i nie pamiętam teraz nazwy) i poniszczyło im już pare rzezy tak więc trzeba uważać jaki sprzęt się kupuje :)

Semafori
04-09-2014, 18:34
Może lepiej znaleźć dobrą i tanią pralnie wypiorą wysuszą i wyprasują, a pralkę sprzedasz i wstawisz sobie kosmetyczke

kuciar
09-10-2014, 00:42
Pytanie do znawców ,czy pralka 800 obrotów wystarczająco wywiruje wodę aby potem pranie mogło zostać wysuszone w suszarce?

map78
09-10-2014, 10:03
Pytanie do znawców ,czy pralka 800 obrotów wystarczająco wywiruje wodę aby potem pranie mogło zostać wysuszone w suszarce?

Tak:yes: Przez rok używałem takiej pralki i suszyło się dobrze - jednak im więcej obrotów tym krócej w suszarce. Teraz mam pralkę 1000 obrotów i pranie suszy się 20-30min krócej, więc i mniej prądu zeżre:)

kuciar
09-10-2014, 11:22
Dzieki a jaka suszarke użytkujesz?

map78
09-10-2014, 12:02
Dzieki a jaka suszarke użytkujesz?

Siemens SIWATHERM 7400IQ - kupiłem w komisie za 600zł i właśnie zaczyna 3 rok bezawaryjnej pracy:) Bardzo polecam:yes:

kuciar
09-10-2014, 12:23
Dobra dzieki ,jestem wlasnie w trakcie szukania kompletu czyli pralka plus suszarka .
Stawiam na te trzy firmy : Siemens,Electrolux i Bosh

Eluś
15-10-2014, 08:43
Podnoszę wątek licząc na Waszą pomoc.
Przymierzałam się do zakupu suszarki szukałam modelu który jest w dobrej cenie,nie mając pojęcia o samym urządzeniu.Gdzieś wyczytałam że program parowy jest super.Ale modele polecane już nie występują w sprzedaży o zasięgu cenowym przeze mnie preferowanym tj. ok.2000 zł .Wczoraj zepsuła mi się pralka o ironio.Podjęłam decyzję że jej nie naprawię.Od początku miałam z nią problem i ma parę wat więc nie mam zamiaru czekać na serwis części.I teraz pytanie jaki zestaw polecicie. Chyba muszę zrobić słupek bo planowałam pralkę mieć w spiżarce a suszarkę w łazience .Wstępnie polecono mi pralkę Samsung za 1150 system bąbelkowy w zimnej wodzie.Zaś suszarkę Simens. Więc kurcze nie wiem czy ustawienie urządzeń jednego na drugim będzie możliwe.Myślę że powinny być jednej firmy.

map78
15-10-2014, 10:01
Zawsze możesz zrobić tak jak ja, to jeszcze 600zł Ci w kieszeni zostanie:)
Ja mam pralkę Amica za 800żł - kupiona rok temu. Poprzednia tez była Amica przez 12 lat nie chciała się zepsuć, więc teraz pracuje u mamy - wymieniłem bo nie miała opóźnienia startu. A suszarkę kupiłem ponad 2 lata temu w komisie (z gwrancją) Simens z programami parowymi, opóźnieniem startu i wszystkimi bajerami za jedyne 600zł - suszy wyśmienicie:yes:

Yorey
08-11-2014, 07:19
Wielce Szanowni, po lekturze całego internatu (do ostatniej strony) ciągle wiem, że nic nie wiem...

Oczekuję od suszarki:
1. wyeliminowania żelazka - może nie w 100%, bo wiadomo - koszule, spodnie w kancik, ale całą resztę chcę od razu do szafy
2. niepsucia ubrań
3. trwałości
4. rozsądnych parametrów zużycia prądu

Głośna może być jak Huta Katowice - mieszkać będzie w piwnicy, tuż obok pralki - a pralka mieści 7kg prania, więc suszarka 7kg będzie wsamrazowa i większa niepotrzebna (chyba).

Mam wstępnie wybrane 3 typy:
1. SIEMENS WTXL2100 - http://allegro.pl/siemens-wtxl2100-2-lata-gwarancji-ccracenn-i4761369724.html - dobra cena, acz za cholerę nieznane szczegółowe parametry, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień prądowych. Suszarka robiona pewnie na rynek niemiecki, bo u nas żadnych informacji na jej temat nie znalazłem - nie wiadomo jak z serwisem pogwarancyjnym. Ogólnie za czorta nie mam żadnych doświadczeń z zakupami tego rodzaju, ale może ktoś to ćwiczył i ma wyrobioną opinię?

2. AEG T86280IC - http://www.skapiec.pl/site/cat/310/comp/2992022#techniczne - tą nową mogę mieć za jakieś 1400 PLN, ale nie wiem czy spełni pokładane nadzieje jeśli chodzi o zwolnienie z żelazka i czy realnie nie będzie bolesna w kwestii prądu....?

3. Electrolux EDH13386GW - http://www.skapiec.pl/site/cat/310/comp/5333469#techniczne - ta miałaby kosztować 1.800 i ma najfajniejszy opis, ale wszak nie będę kupował opisu... A 800 PLN piechotą nie biega.....

Będę niezwykle wdzięczny za cenne uwagi:)

Marysia89
10-11-2014, 16:46
Witam wszystkich, ostatnio urządzałam mieszkanie i udało mi się trochę zaoszczędzić, korzystając z kodów rabatowych na http://kodyrabatowe.interia.pl/kupony-rabatowe/nexterio. Polecam, może ktoś skorzysta :)

zaiac
21-11-2014, 10:38
Temat został założony 4 lata temu i borykam się z tym samym problemem co jego założycielka. Mam pralkę 45 zł w zamykanej wnęce o głębokości 57 cm (ani milimetra więcej). Nie ma opcji wystawania, przesuwania itd. Po prostu potrzebuję suszarki która mi tam wejdzie.
Byłem już bliski zakupu: http://www.beko.com.pl/produkt/46/dcu_7330
Pojechałem jednak do sklepu i okazało się że podawany przez producenta wymiar 54 cm ma niewiele wspólnego z rzeczywistym wymiarem urządzenia...
Czy ktoś z was kojarzy suszarkę o mniejszych rozmiarach (oprócz wspomnianego od początku 3,5 kg electoluxa)?

Yorey
25-11-2014, 21:15
pomogłaś, jak cholera.......

agagrusz
26-11-2014, 08:49
Yorey, tutaj jest trochę o suszarkach:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?130125-Pro%C5%9Bba-o-pomoc-w-wyborze-suszarki-kondensacyjnej
co do wyboru jednej z trzech, których linki podałeś - nie pomogę, nie znam się :)
Ale użytkuję suszarkę od roku - jestem bardzo zadowolona z niej. Ogromna wygoda i oszczędność czasu. I w większości przypadków jest tak, że można rzeczy bezpośrednio do szafy bez prasowania wkładać. Wiadomo, bluzki, koszule, prasować i tak trzeba i tak. Poza tym, rzeczy wyjmować trzeba jeszcze ciepłe, wtedy nie zdążą się pognieść. No i lepiej kupić taką na większą ilość prania niż ma się pralkę - bo jak się da do suszarki dużo rzeczy, to też wtedy się bardziej gniotą

Yorey
26-11-2014, 10:02
bardzo serdecznie dziękuję za info!:)

salik
29-11-2014, 19:53
zaiac, zerknij na te poniżej.
Aeg i Electrolux podają gł. 54cm, ale podają też że maksymalna gł. to 57 cm.
AEG T61270AC.
Electrolux EDP12074PDW.

salik
29-11-2014, 20:06
Yorey, nie wiem jak inni, ale ja używam suszarek od 10lat i wystarczyłyby mi 2-3 programy a na co dzień nawet 1.
To co dla mnie było isotne to pojemność - większa niż pralki, zużycie prądu i sposób czyszczenia filtra.
To jest moja 4 suszarka i przekonałam się, że najwygodniej dla mnie jest gdy główny filtr jest zamocowany na drzwiach.
Wygodą jest też możliwość podpięcia suszarki do kanalizacji. Nie wiem czy każda to ma.

Na twoim miejscu bym popatrzyła na to co dla Ciebie istotne w suszarca i na tej podstawie bym kupiła.
O trwalosci suszarek nikt Ci nic nie powie, bo to w Polsce wciąż mało popularny sprzet (poza forum muratora) i nieiwele jest osób, które mogą powiedizeć, że kilka lat używają.
Ubrań nie niszczy żadna albo niszczą wszystkie - zależy jakie ubranie wrzucisz i czy jest ono przystosowane do suszenia.
Prasowanie to kwestia indywidualna - ja prasuję tylko i wyłącznie koszule i to raczej te bawełniane lub lniane, Jeśli koszula ma odrobinę syntetycznego dodatku obywa się bez prasowania.
Ale sam musisz zdecydować czy dla Ciebie ubranie z suszarki jest wystarczająco wyprasowane by je złożyć i zapomnieć.

uzi123
04-12-2014, 15:23
Ja mogę dodać jeszcze swoje trzy grosze.

Ostatnio zmieniłem moją pralkę Candy (kupioną 8 lat temu według kryterium: najtańsza, która ma mniej niż 50 cm głębokości) na pralko-suszarkę od Electroluxa (EWW1476HDW). Najczęściej susze w programie do szafy, ładuje mniej już do prania, tak abym nie musieć się martwić, czy to nie za dużo do suszenia. Cały cykl pranie+suszenie trwa kilka godzin, ale nie muszę nic dotykać. Moje obserwacje:
1) dobrze wyciągnąć ubrania od razu po zakończeniu działania, inaczej ciepłe leżą na sobie i się gniotą
2) jeśli stosować 1, to jest mniej prasowania niż przy stosowaniu starej pralki i suszeniu na linkach (w domu lub na balkonie)
3) największa zaleta: wrzucasz brudne wyciągasz czyste i suche. Już kilka razy tak się złożyło, że udało się przechodzić kilka dni w tej samej koszulce, zakładając codziennie czystą: morał jest prosty- nawet jeżeli suszarka niszczy ubrania można mieć ich mniej i sumarycznie wydatki na ubrania bardzo nie rosną (ma się zawsze modny ciuch ;-))

Co do wyborów: nie widzę merytorycznych powodów aby na mniejszych mieszkaniach w blokach mieć suszarkę i pralkę oddzielnie. Może być to pomocne, jak ktoś ma np dużo różnorodnego prania, ale nie w warunkach typowej polskiej rodziny (niezbyt duże mieszkanie, 4-5 osób)

Co do wymiarów to specjalnie zmierzyłem: obecnie od ściany do czubka drzwiczek jest jakieś 58.5 cm, przy czym węże z tyłu zajmują jakieś 2 cm. Jak ktoś ma miejsce z boku to pewnie można je inaczej poprowadzić. U mnie też udało by się odzyskać te dwa cm, gdyby odpływ i krany były trochę inaczej zamontowane.

kuciar
15-12-2014, 19:28
A dlaczego nikt nie wspomina o najwiekszej zalecie suszarki!!!!! Wilgoc zamiast w sciany idzie kondensacyjnie do zbiornika....

Yorey
15-12-2014, 19:42
cóż, w sezonie grzewczym powietrze i tak w cholerę przesuszone, więc wilgoć z suszącego się prania jest raczej zaletą niż wadą...

kuciar
15-12-2014, 21:50
taaaaa a jak czesto robisz pranie i w jakiej ilosci? bo u mnie przy dwulatku pralka i suszarka chodzi na okraglo i raczej wole ta wilgoc miec w zbiorniku niz w scianach ...

Yorey
17-12-2014, 07:23
cóż... mam dwójkę nieco bardziej rozrabiających - ale wychodzę z założenia, że od usuwania nadmiaru wilgoci jest wentylacja, ale nijak nie mogę tego nadmiaru wilgoci dostrzec - przeciwnie, wskaźnik ciągle poniżej 40%.....

tkaczor123
31-12-2017, 10:00
Odgrzewam kotleta posiadam taką pralkę Electrolux EWF1264EOW
Z racji tego że mam podłogówkę i grzejniki nie mam gdzie suszyć ubrań,w domu jest ciepło a piec od czasu do czasu się załącza.
Ostatnio zrobiłem 3 prania i na przenośnej szuszarce w pokoju na poddaszu ustawiłem ubrania, jak jeszcze żona zaczęła prasować to nawet na oknie 3 szybowym wilgoć się pojawiła. Wilgotność wzrosła niemiłosiernie.
Pomyślałem więc o suszarce Electrolux EDP12074PDW pytanie takie czy żeby ustawić suszarkę na pralce potrzeba kupić specjalny łącznik czy obejdzie się bez tego??.

tkaczor123
06-01-2018, 13:15
Nikt nie doradzi?
Nowy członek rodziny się pojawił i szukam na gwałt szuszarki do ubrań.
Z racji że dom jest dobrze ocieplony piec przy obecnej temperaturze mało pracuje.

irqul
06-01-2018, 14:14
...
Pomyślałem więc o suszarce Electrolux EDP12074PDW pytanie takie czy żeby ustawić suszarkę na pralce potrzeba kupić specjalny łącznik czy obejdzie się bez tego??.

Celem stosowania łącznika jest takie zamocowanie suszarki, żeby nie zjechała z pralki podczas wirowania. Jeżeli potrafisz to zrealizować innym sposobem niż dedykowany łącznik, to OK.