PDA

Zobacz pełną wersję : jak ocieplić poddasze nieużytkowe???????



timon120777
13-02-2011, 10:12
mam do ocieplenia 120m2 poddasza które nie będzie użytkowym. strop jest już ocieplony styropianem (chyba 5cm- zgaduję bo nie ja to robiłem, i na to wylewka)ale dla mnie to za mało:(. rozumiem że kolejność prac powinna być taka:

1 folia paroizolacyjna. tutaj pyanie czy tylko na podłogę czy również zakładki na ściany do wysokości warstwy wełny??? dom ocieplony od zewnątrz ale brak możliwości połączenia izolacji stropu z izolacją ścian zewnętrznych

2 wełna(grubość im więcej tym lepiej) plan to 2 warstwy 10+ 15cm
czy mogę wełnę położyć bezpośrednio do ścianki komina(nieotynkowany- gołe cegły)czy muszę dawać jakąś izolację??(wiem wełna niepalna ale spytać warto)

3 w cześci gdzie muszę korzystać czyli np dojście do wyjścia dachowego dodatkowo w moim przypadku płyta OSB oparta na stelażu drwenianym

pozostaje jednak jeszcze wątpliwość która mnie tu ściągnęła, mianowicie:
czy powinienem na to wszystko dać jeszcze od góry jakąś dodatkowA folię ?przeglądając różne fora oraz artykuły doczytałem że należy położyć membranę lub folię wiatroszczlna- mogłem pokręcić nazwy:sick:
moje pytanie kieruję ponieważ dach w moim domu(połowa lat 80 ) to blacha bita do krokwi bez żadnej izolacji. bardziej obrazowo bo sam jestem laikiem stojąc na strychu widzę tylko krowy i blachę, żadnej papy, deskowania o folii jakiejkolwiek nie mówiąć.
mój dylemat dotyczy podcieków lub nawiewania śniegu pod dach i ewentualnego zawilgocenia wełny

z góry dziękuję za sugestie

timon120777
13-02-2011, 11:35
wywalic wylewki dolozyc 10cm styro i zakryc to 10mm osb. opaski na kominy z welny.

to ma być dodatkowa warstwa ocieplenia a nie przebudowa i zabawa w skuwanie podłóg,
przy Twojej "FlashBack" propozycji położony luźno styropian( bo tak to zrozumiałem - popraw mnie jeśłi jestem w błędzie) może nie dać mi oczekiwanego efektu, sama płyta nie da mu sztywności poza tym nie potrzebuję kłaść jej na całym stropie bo i po co. postanowiłem docieplić wełną i pytam czy sposób i kolejność prac przeze mnie proponowany jest zgodny z zasadami tego rzemiosła.

timon120777
18-02-2011, 13:10
podciągam
ktoś pomoże czy mam sam próbowac i na błędach się uczyć????

Zbigniew100
18-02-2011, 13:33
1 folia paroizolacyjna. tutaj pyanie czy tylko na podłogę czy również zakładki na ściany do wysokości warstwy wełny??? dom ocieplony od zewnątrz ale brak możliwości połączenia izolacji stropu z izolacją ścian zewnętrznych

Folia ma zabezpieczać przed wilgocią od spodu, można dać też na grubość wełny


2 wełna(grubość im więcej tym lepiej) plan to 2 warstwy 10+ 15cm
czy mogę wełnę położyć bezpośrednio do ścianki komina(nieotynkowany- gołe cegły)czy muszę dawać jakąś izolację??(wiem wełna niepalna ale spytać warto)Tak można dosunąć do komina


3 w cześci gdzie muszę korzystać czyli np dojście do wyjścia dachowego dodatkowo w moim przypadku płyta OSB oparta na stelażu drwenianymBardzo dobrze , ale zrobić tak aby był przewiew pod płytą OSB



czy powinienem na to wszystko dać jeszcze od góry jakąś dodatkowA folię ?przeglądając różne fora oraz artykuły doczytałem że należy położyć membranę lub folię wiatroszczlna- mogłem pokręcić nazwy:sick:
Jeżeli na wełnie to tylko membrana paroprzepuszczalna . Musi być możliwość wyjścia pary z wełny a jednocześnie zabezpieczyć wełnę przed wilgocią z dachu / śnieg, skraplanie się pary na blasze ../

zbigmor
18-02-2011, 20:48
Ta folia pod wełnę nie zaszkodzi, ale i nie pomoże skoro jest strop i w tym stropie już jest styropian. Od góry membrana konieczna ze względu na spore prawdopodobieństwo graniczące z pewnością (w przypadku odwiedzania w zimne dni poddasza) zawilgocenia wełny. Folia paroszczelna w tym przypadku pewnie też wystarczy, ale dla pewności lepiej dać membranę. Jeśli byłaby chęć wykorzystać przestrzeń poddasza to proponowałbym ułożyć na stropie połączone belki o wysokości planowanej izolacji i zasypać przestrzeń między nimi granulatem np. wełny. Na wierzch belek przymocować membranę. Byłaby możliwość w razie chęci dołożyć osb i masz delikatną podłogę.

timon120777
18-02-2011, 21:24
dziekuję wam za rady tego mi było trzeba. nie mam pewności czy ten styropian jest w tym stropie wiec folię rozwinę na pewno. jeszcze tylko ostatnie pytanie dotyczące membrany: jakaś specjalna czy po prostu wołać membranę w sklepie i czy kładąc jest jakaś reguła której się trzymać tak jak przy folii-zakładki szczelność ołączeń itd itp

z góry dziękuję