PDA

Zobacz pełną wersję : Wiercenie w granicie



kastol20
13-02-2011, 14:00
Witam,

Chciałbym na schodach granitowych zamontowac podjazd z kraty ocynkowanej dla wozkow.Problem w tym ze gdy wywierciłem dziure i uzylyłem tradycyjnych kołków rozporowych plastikowych pomimo ze byla to 10tka i wkrecona byla na ok 5cm - cała konstrukcja rusza sie , kołki i wkrety nie siedzą stabilnie. Doradźcie mi czego użyć, czy są jakieś specjalne kołki do tak twardego podłoża?

gr***ch
13-02-2011, 16:13
Kotwy stalowe lub specjalne kołki do kotwienia chemicznego.

Wakmen
13-02-2011, 18:45
Kotwy stalowe...

Kotwy stalowe do tego się nie nadają. Prędzej czy później będą się ruszać. Spowodowane to jest dużymi naprężeniami i drganiami przenoszonymi z poręczy. Lepszym rozwiązaniem są dobre plastykowe kołki (np fishera) ale zdecydowanie dłuższe jak 5 cm. Polecałbym min. 10cm. Plastyk będzie delikatnie "poddawał się" na drgania ale nie poluzuje się.

kastol20
13-02-2011, 19:19
jesli juz jestesmy w temacie to doradzcie mi jaka wiertarka bedzie dobra do takiej pracy, urzadzenie nie bedzie uzywane zbyt czesto jednak musi to byc dobry sprzet do wiercenia w betonie i granicie. Obecnie mam toye ale nie daje rady. Zastanawiałem sie nad makita . Jakie parametry powinna miec wiertarka aby bez problemowo dawala rade w trudnym podlozu?

ANSE72
13-02-2011, 19:46
AEG 3,3J Ważna sprawa odpowiednie wiertło i chłodzenie a kołki Chemiczne mogą być dyble Fishera http://www.fischercentrum.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=439&Itemid=191

Waldemar rj
13-02-2011, 21:17
kastol20 - polecam Makita dla małej średnicy SDS plus HR2811FT (lepsza od modelu wyższego, ponieważ ma większe obroty 0-1.100 obr/min i lepszy stosunek mocy do wagi - u mnie przez 3 lata nie miałem z nią problemu), na większe średnice to wystarczy Ci MŁOT UDAROWO-OBROTOWY HR4011C bardzo dobry stosunek wagi do mocy (ja mam 5211C i jest bardzo ciężka, odczuć to można przy dłuższej pracy - jedyny "+" to jej wydajność).

ANSE72
13-02-2011, 21:48
kastol20 - polecam Makita dla małej średnicy SDS plus HR2811FT (lepsza od modelu wyższego, ponieważ ma większe obroty 0-1.100 obr/min i lepszy stosunek mocy do wagi - u mnie przez 3 lata nie miałem z nią problemu), na większe średnice to wystarczy Ci MŁOT UDAROWO-OBROTOWY HR4011C bardzo dobry stosunek wagi do mocy (ja mam 5211C i jest bardzo ciężka, odczuć to można przy dłuższej pracy - jedyny "+" to jej wydajność).
20 J do czego do wiercenia w granicie < ?

Wakmen
14-02-2011, 05:38
jesli juz jestesmy w temacie to doradzcie mi jaka wiertarka bedzie dobra do takiej pracy, urzadzenie nie bedzie uzywane zbyt czesto jednak musi to byc dobry sprzet do wiercenia w betonie i granicie. Obecnie mam toye ale nie daje rady. Zastanawiałem sie nad makita . Jakie parametry powinna miec wiertarka aby bez problemowo dawala rade w trudnym podlozu?
Bezproblemowo dla małych otworów to nie ma takiej. Każda wiertarka a raczej kombimłotek będzie się męczył. Powinieneś szukać sprzętu nie za bardzo mocnego (coś w granicach od 2J) na uchwyt SDS. Proponowałbym zakup sprzętu firm Makita, De Walt, Metabo czy Milwaukee. W tych sprzętach mają inaczej rozwiązany "udar", który przy mniejszej mocy znamionowej - więcej może.
Dużych młotów elektrycznych na SDS-MAX nie polecam bo będzie problem ze znalezieniem małego wiertła (najmniejsze chyba 16mm) a i ma zbyt duże uderzenie a po drugie cena> Po co wydawać kilka tysiaków kiedy sprzęt będzie używany sporadycznie.

ANSE72
14-02-2011, 07:39
jak chcesz młoto wiertarkę to AEG lub Hilti

Waldemar rj
14-02-2011, 18:38
20 J do czego do wiercenia w granicie < ?
Połowa z tego (ponad dziewięć) - HR4011C ta, którą polecam. Niestety kastol20 nie określił o jakie średnice mu chodzi, więc podałem dwa modele, które są dla mnie najmądrzejsze (odradzając mój HR5211C).

Waldemar rj
14-02-2011, 19:15
jak chcesz młoto – wiertarkę to AEG lub Hilti
Dodaj że najlepiej nowa Hilti za kilka tys. PLN, która nie będzie zbyt często używana. Wcześniej pracowałem maszynami Hilti – trudno je zepsuć (w Niemczech i Austrii, nie widziałem innych maszyn niż Hilti – w dużych firmach), jednak u siebie mam o połowę tańsze i mniej wytrzymałe Makity, nie narzekam. Dużo maszyn Makity przewyższa wydajnością względem wagi Hilti – to istotne gdy będziesz tym pracował osobiście.

ANSE72
14-02-2011, 19:52
powiem ze ja również Hilti posiadałem T5 była nie do zajechania ale powiem zę również AEG ma piękną pracę , Jedną zajechałem ale miała kilkanaście lat i duże obciązenia .Odnośnie sprzetu to makita czy metabo o porównywalnych parametrach nie mają szans z AEG 3,3 J i masz tu Hilti o małej mocy http://allegro.pl/hilti-te-30m-te-30-m-mlot-wiertarka-spit-udarowy-i1445275253.html

Waldemar rj
14-02-2011, 22:20
ANSE72, zobacz sobie Makitę o tej samej mocy jak Hilti ma około dwa razy większe uderzenie http://allegro.pl/makita-mlotowiertarka-hr3200c-aspro-i1437745162.html , natomiast Makita 800W ma 2,9J i waży 3,3kg o 1,1kg mniej od Hilti (ja wolałbym trzymać mniej w rękach, gdybym miał dłużej pracować). Nowa Hilti jest droga, używana - jeśli kradziona, to może mało wyeksploatowana, wątpię że ktoś kupi nową i sprzeda ją w bardzo dobrym stanie po roku albo dwóch za pół ceny (jak było z samochodami sprowadzanymi z Niemiec – wszystkie od dziadka jeżdżącego tylko do sklepu i kościoła). Za granicą, przynajmniej w dużych firmach serwis robi przeglądy raz w miesiącu tych maszyn (tak zauważyłem kiedyś na budowie). Gdy stwierdza że remont maszyny będzie nieopłacalny, zabiera ją do serwisu (kiedyś pytałem tam o maszyny, nie ma możliwości kupić używanej sprawnej, zepsutej, ani dostać za darmo „na części").

Waldemar rj
15-02-2011, 08:48
Otwory o większej średnicy można wiertnicą i będzie łupkowania, tylko czy portfel inwestora „wytrzyma”, jeśli to ma być rzadko używane.

ANSE72
15-02-2011, 17:10
waldi tak myslę i to co piszemy nie jest tematem rozwiązania problemu . Wiertarka o odpowiednich parametrach wystarczy ważne jest tu wierło i Tu mozna podac przykład odpwoiednich wierteł ,

Waldemar rj
15-02-2011, 18:37
Pewnie wiertło jest istotne, w tej sprawie to Hilti jest naprawdę bez porównania – tylko oby cena nie wystraszyła. Dodatkowo jeszcze można wspomnieć o sposobie wiercenia, czyli nie „siadać” na maszynę, tylko ona sama powinna pracować w zakresie swojego skoku – najlepiej w połowie (chodzi mi o zakres ruchu narzędzia w uchwycie).

ANSE72
15-02-2011, 20:05
Pewnie wiertło jest istotne, w tej sprawie to Hilti jest naprawdę bez porównania – tylko oby cena nie wystraszyła. Dodatkowo jeszcze można wspomnieć o sposobie wiercenia, czyli nie „siadać” na maszynę, tylko ona sama powinna pracować w zakresie swojego skoku – najlepiej w połowie (chodzi mi o zakres ruchu narzędzia w uchwycie).

tak powinno wygladać wiercenie w twardych materiałach jak beton kamień < polny > , lecz granit jako twardy i zarazem kruchy materiał nie może byc wiercony z wielkim skokiem < i o dużej mocy > J lecz zastosowanie wierteł do jakości wiercenia stanowi odpwiednie chłodzenie i zarazem wierto widiowe lub diamentowe o od[powiednim kącie ostrzenia < natarcia > podam może link który spewności przyda sie wilu osobom http://www.bosch-pt.pl/download/ACC_0910_DRILLING_PL-pl.pdf

Waldemar rj
15-02-2011, 21:34
Właśnie dlatego wspomniałem o wiertnicy dla większych otworów, tylko z małymi jest problem i tam pozostaje młoto-wiertarka (sporadycznie wierciłem otwory w płytkach granitowych – około 2cm grubych na fi 8, 10 i 12mm maszyną udarową i nic nie pękało, może miałem wtedy szczęście, albo udar małej maszyny był zbyt słaby). Problem w tym, że gdy zmniejszy się udar to i zmaleją obroty – to może oznaczać że potrwa odpowiednio długo wiercenie (i czy w ogóle się uda?).

Wakmen
16-02-2011, 05:51
tak powinno wygladać wiercenie w twardych materiałach jak beton kamień < polny > , lecz granit jako twardy i zarazem kruchy materiał nie może byc wiercony z wielkim skokiem < i o dużej mocy > J ...

I z tego powodu właśnie musi to być mały kombimłotek o uderzeniu 2-3,5 J. Takie sprzęty mają krótki skok ale dość dużo obrotów ale gdy będzie się delikatnie i powoli wierciło to sprawa jest do pokonania.

sobieski24
01-03-2016, 14:32
Ja bym nie ryzykował samodzielnego wiercenia. Jak mieszkasz na Śląsku, to polecam skorzystać z profesjonalnej firmy, tu masz ich stronę - http://wiercenie-slask.pl/