PDA

Zobacz pełną wersję : łazienka w zabytku drewnianym



SlodkoOstra
14-02-2011, 01:21
Cześć Wszystkim!
Chciałam poradzić się w sprawie projektu łazienki w zabytkowym domu drewnianym (koniec XIX wieku). Czeka nas remont i mam wiele pomysłów ale brak doświadczenia. Nurtuje mnie na przykład pytanie, czy w skali wielu dziesiątek lat jest wskazane zostawić podłogę i ściany drewniane tak jak są, czy lepiej przykryć je glazurą? czy mogłabym położyć szkło hartowane na ścianach aby zabezpieczyć je przed wodą? Jakie grzejniki będą
Ciężka jest tez sprawa z wentylacją łazienki, nie ma właściwie okien, a drzwi w zimie są zamykane żeby nie uciekało ciepło bo nie wszystkie pomieszczenia są ogrzewane.
Ściany i podłogę najbardziej chciałabym zostawić tak, jak są, ostatecznie kąpiąc się wszyscy uważają i nie ma wielkich kałuż, może wystarczy wiec zaimpregnować? W domu nigdy nie było problemów z grzybem, drewno jest piękne i zdrowe.
Czy ktokolwiek ma doświadczenia z budową łazienek w drewnianym domu?
Albo kuchni? Bo projekt kuchni również mnie czeka...

Pozdrawiam!

P.S. projekt będzie skonsultowany oczywiście ze specjalistami, ale chciałabym od czegoś zacząć - bo koncepcją zajmuję się ja

kruszon11
15-02-2011, 21:45
Podłogę w łazience myślę, że lepiej pokryć płytkami. Ściany niekoniecznie, chociaż warto się zastanowić nad płytkami wokół kranu i tym podobnych elementów. Same ściany trzeba (mozna) zaimpregnować środkiem pozwalającym drewnu oddychać, ale nie przepuszczającym wodę, np. olejem duńskim.
Jeśli łazienka jest/bedzie pomieszczeniem zamkniętym, bez okien to i tak o wentylacji tzreba pomysleć. O grzejnikach również. Można też zastosować w podłodze maty grzejne - zatapia się je w warstwie kleju, na którym kładzie się płytki.
U mnie w dzienniku jest jakieś zdjęcie takiej łazienki....

8)

subfosylny
06-03-2011, 15:51
Czy budynek jest wpisany na listę zabytków?

SlodkoOstra
24-01-2012, 14:24
Dziękuję za odpowiedzi.
Tak, budynek jest wpisany na listę zabytków.
Ogrzewanie podłogowe odpada z powodu faktu, że w łazience grzejemy tylko w razie potrzeby - tj. rano i wieczorem, podłoga długo by się rozgrzewała. Na stałe mieszka w nim tylko jedna osoba. W domu nie ma centralnego ogrzewania, dogrzewamy grzejnikami.
Wentylacja jest "świetna" - to znaczy wywiewa wszystko co się nagrzeje :D wydaje mi się patrząc na to teraz, że wentylacja mechaniczna nie jest potrzebna. Łazienka składa się z dwóch pomieszczeń - jedno - "kibelek", z małym oknem, przylega do ściany zewnętrznej, i to pomieszczenie chciałabym ocieplić.

Temat przycichł z mojej strony na prawie rok, bo póki co inne rzeczy są priorytetowe w stosunku do łazienki, ale już znowu się za nią zabieram :-)

JerzyBw
24-01-2012, 18:00
SlodkoOstra :)
Porozmawiałaś i dowiedziałaś się.
A jak wyszły Tobie inne priorytety. Pochwal się. Może być nawet i po roku czasu, albo i więcej ;)

peter4x5
24-01-2012, 18:55
Dziękuję za odpowiedzi.
Tak, budynek jest wpisany na listę zabytków.
Ogrzewanie podłogowe odpada z powodu faktu, że w łazience grzejemy tylko w razie potrzeby - tj. rano i wieczorem, podłoga długo by się rozgrzewała. Na stałe mieszka w nim tylko jedna osoba. W domu nie ma centralnego ogrzewania, dogrzewamy grzejnikami.
Wentylacja jest "świetna" - to znaczy wywiewa wszystko co się nagrzeje :D wydaje mi się patrząc na to teraz, że wentylacja mechaniczna nie jest potrzebna. Łazienka składa się z dwóch pomieszczeń - jedno - "kibelek", z małym oknem, przylega do ściany zewnętrznej, i to pomieszczenie chciałabym ocieplić.

Temat przycichł z mojej strony na prawie rok, bo póki co inne rzeczy są priorytetowe w stosunku do łazienki, ale już znowu się za nią zabieram :-)

co do lazienki:
po drugiej stronie oceanu, mnostwo lazienek ma plytki tylko w mokrych miejscach, wokol wanny, prysznica, nad umywalka.
reszta to gk.
nie spotkalem sie z wiekszymi problemami, oprocz ewidentnych przeciekow i wadliwego wentylatora, ze zle zaizolowanym sufitem

piekny dworek, najbardziej intryguje mnie jak sie uchowal taki piec?
co do ogrzewania, proponowalbym wrocic do korzeni, odbuowac piece, moim zdaniem idealne rozwiazanie dla takiego budynku
dobry piec na drewno odpowiednio zbudowany jest bardziej efektywny niz nowoczesne piecyki, zapewnia tez duzy komfort w pomieszczeniu
mam podobny budynek, chyba troszke starszy ktorym zamierzam zajac sie w przyszlosci, chetnie uslyszalbym doswiadczen zwiazanych z pracami tego typu
moze nie potzrebna rada, ale sprawdz drewniane belki w miejscach gdzie wspieraja sie na murze, u mnie niektore wygladajace pieknie byly mocno uszkodzone przez wilgoc

piekne tynki, oryginalne jak sie domyslam

SlodkoOstra
24-01-2012, 21:20
co do lazienki:
po drugiej stronie oceanu, mnostwo lazienek ma plytki tylko w mokrych miejscach, wokol wanny, prysznica, nad umywalka.
reszta to gk.
nie spotkalem sie z wiekszymi problemami, oprocz ewidentnych przeciekow i wadliwego wentylatora, ze zle zaizolowanym sufitem

piekny dworek, najbardziej intryguje mnie jak sie uchowal taki piec?
co do ogrzewania, proponowalbym wrocic do korzeni, odbuowac piece, moim zdaniem idealne rozwiazanie dla takiego budynku
dobry piec na drewno odpowiednio zbudowany jest bardziej efektywny niz nowoczesne piecyki, zapewnia tez duzy komfort w pomieszczeniu
mam podobny budynek, chyba troszke starszy ktorym zamierzam zajac sie w przyszlosci, chetnie uslyszalbym doswiadczen zwiazanych z pracami tego typu
moze nie potzrebna rada, ale sprawdz drewniane belki w miejscach gdzie wspieraja sie na murze, u mnie niektore wygladajace pieknie byly mocno uszkodzone przez wilgoc

piekne tynki, oryginalne jak sie domyslam

To do mnie na pewno? Ja nie dawałam zdjęć mojego Domu, i zresztą nie ma w nim tynków, jest cały z drewna. Piece oryginalne są zachowane, jak zresztą wszystko. Zamontowane jest w nich ogrzewanie elektryczne. Z tym że w łazience nie ma pieca.

Co do glazury - chyba musi jednak być. Pewnie na całej podłodze w końcu, i na części ściany, ale zobaczymy. Tak naprawdę to nikt do końca nie wie, jak będzie najlepiej. Czy pod kaflami drewno będzie oddychać?

peter4x5
24-01-2012, 22:17
wybacz
nie wiem czemu, ale pod Twoim postem pokazala sie stopka an-bud z dworkiem

co do glazury, to traktuje sie ja jako nieprzepuszczalna bariere
na podloge mozesz sprobowac taki patent:
kladziesz na stara podloge sklejke, na to tzw. suchy beton ( cement z piaskiem, z mala iloscia wody, gdy scisniesz w garsci tworzy bryle i sie nie rozsypuje)
ok. 5 cm , moze byc ok. 3 cm, ale wtedy dalbym siatke taka od tynkow jako wzmocnienie
na to powloka plynnej folii i plytki
dobrze zrobiona, powinna wytrzymac lata, robilem sporo lazienek w ten sposob i nigdy nie mialem problemow

ANNNJA
25-01-2012, 07:49
a dlaczego nie można zostawić i użytkować drewnianej starej podłogi w łazience?????

u mnie jest drewno w łazience na poddaszu (wanna), na razie nie użytkuję, wydawało mi się że przy troszkę staranności i uwagi, i nie będzie problemu z wodą i podłoga... ;)

peter4x5
25-01-2012, 10:27
a dlaczego nie można zostawić i użytkować drewnianej starej podłogi w łazience?????

u mnie jest drewno w łazience na poddaszu (wanna), na razie nie użytkuję, wydawało mi się że przy troszkę staranności i uwagi, i nie będzie problemu z wodą i podłoga... ;)

oczywiscie, ze mozna
wszystko zalezy w jaki sposob uzywamy lazienke , w jakim stanie jest podloga, i co jest pod spodem

kajmanxxl
25-01-2012, 13:09
delikatnie zdjąć podłogę i dobrze zaimpregnować będzie piękna, projektując taką łazienkę najlepiej mieszać drewno z dobrze dobranymi płytkami kamiennymi które uzupełnią straty w drewnie na maila mogę przesłać kilka fotek jak to wyszło w 300letnim domu

SlodkoOstra
20-02-2013, 22:04
Jest tu Ktoś jeszcze? :-) ja, cóż, podbijam temat, dalej się z tym borykam, teraz trochę sprawniej. Problem jest taki - dom nie jest ogrzewany w całości, w zimie grzeje się jedynie poszczególne pomieszczenia. Łazienkę trzeba (trzeba?) w związku z tym zaizolować, ciepło szybko z niej ucieka. Będzie jednym pomieszczeniem zaizolowanym, w związku z tym rozumiem, że rozwiązaniem jest ocieplić ją ze wszystkich stron np watą szklaną i zrobić z pomieszczenia "klatkę"? Boli mnie trochę, żeby zakrywać drewniane ściany i podłogę, ale chyba nie ma wyjścia...

kruszon11
21-02-2013, 20:26
Zaizolowane, ale nieogrzewane, pomieszczenie i tak w konsekwencji będzie się wychładzać. Jednym z rozwiązań jest grzejnik elektryczny.
Zakrywać ścian nie trzeba, bo można je pokryć imitacją bala, albo specjalną podbitką, ryflowaną, o szerokości 30 cm. Ceny takiej przyjemności od 60 pln za metr kwadratowy.

SlodkoOstra
25-02-2013, 11:42
Dziękuję za odpowiedź. W pomieszczeniu jest już grzejnik, będzie piec akumulacyjny. Decyzja do podjęcia jest trudna, ale nie będę z nią na szczęście sama (tzn zostawić budynek w maksymalnym stopniu autentyczny, czy postawić na wygodę).
A myślicie, że częściowa izolacja cokolwiek da? tzn sufit podwieszany (bo, choć to pod skosem, do samej góry jest z 5 metrów) + izolacja podłogi i kafle (jednoczesne zabezpieczenie przed zalaniem), a ściany zostawione jak są? Czy lepiej już wtedy nic nie robić?

subfosylny
26-02-2013, 17:36
SlodkoOstra
To nie jest temat na rozmowy na forum. Napisałaś, że obiekt jest wpisany na listę - rejestr zabytków - więc wszelkie widzi mi się może skończyć się dla Ciebie sankcjami w różnych postaciach - zgodnie z ustawą i stosownym rozporządzeniem .

Poszukaj w swojej okolicy architekta lub budowlańca - inspektora nadzoru z uprawnieniami " na zabytki" . Niech Ci sporządzą plan przebudowy i z tymi papierami musisz się udać do wojewódzkiego konserwatora zabytków.

A takie łazienki w obiektach zabytkowych robi się podobnie jak sauny fińskie. Z wentylowanymi ścianami. Od środka masz to co chcesz a obiekt jest chroniony. Masz wysokie pomieszczenie, więc ewentualne urządzenia można upchnąć pod sufitem. Wiele już takich konstrukcji popełniłem w życiu.

SlodkoOstra
27-02-2013, 00:21
Ja jestem architektem. Jestem świadoma wielości aspektów i komplikacji projektowania łazienki w budynku zabytkowym. Tylko że jestem świeżo po dyplomie, bez doświadczenia praktycznego...Koncepcja będzie później konsultowana z doświadczonymi specjalistami i konserwatorem, ale ja robię szkic układu pomieszczenia, chcę wiedzieć jakie są wszystkie możliwe opcje i rozwiązania, w literaturze i internecie nie jest łatwo znaleźć mi odpowiedzi, dlatego pytam tu.
Porównanie do sauny fińskiej daje mi pewne pojęcie, dziękuję za obrazowe i proste porównanie. W jaki sposób ściany byłyby wentylowane? Zapewne potrzebna byłaby też dodatkowa wentylacja?