PDA

Zobacz pełną wersję : postarzanie drewna



unknown6
14-02-2011, 22:33
Hej jestem tu nowy i chciałbym zasięgnąć porady specjalistów:)
Czy ktoś z Was orientuje się może jak ze świeżego drewna zrobić stare?
W zasadzie wiem że należy zetrzeć miękkie słoje nanieść patynę czy inną bejcę i wypolerować jakimś woskiem ale nie wiem co, czym i w jakiej kolejności:) apropos czy miałby może ktoś z Was na zbyciu PATYNĘ DO DREWNA?

Laschlo
15-02-2011, 06:36
moje częściowo odkryte belki sufitowe,obudowany słup wzmacniający podciąg i parę innych rzeczy zostało wykończone właśnie taką metodą dekoracyjną.Z tego co zaobserwowałem to moi fachmani mieli z tym trochę zabawy zwłaszcza,ze np belki obrabiali już po ich zamontowaniu.Podczas prac najpierw używali piły łańcuchowej i szlifierki kątowej z róznymi tarczami.Dodatkowo mała siekiera,dłuta.W ten sposób w drewnie" powstały"różnego rodzaju i głębokości pęknięcia i uskoki.Jednocześnie zniknęły wszystkie narożne ostre krawędzie.Po tym etapie wszystkie elementy zostały wyszczotkowane mechanicznie przy użuciu najpierw różnego rodzaju obrotowych szczotek stalowych a pózniej miękkich szczotek wykonanych(o ile dobrze pamiętam)z mosiądzu.Następnie całość została przeszlifowana papierm.Tak przygotowane powierzchnie zostały wykończone lakierobejcą o jedwabistym połysku.(przy czym nakładanie kolejnych warstw poprzedzało przeszlifowywanie drewna).Efekt końcowy jak dla mnie super.Drewno wygląda na mające za soba kawał czsu,z którego część spędziło w wodzie.

Paprotnik19
15-02-2011, 09:22
Też kiedyś się w cos takiego bawilem,(choć to dość brudna zabawa,duzo pyłu itd.)postarzając słupy ,ktore miały stanowić dekorację poddasza.Co prawda nie uzywalem tak drastycznych narzędzi jak piła łańcuchowa,ale też wyszlo niezle.Najpierw wzdłuż sloi porobiłem płytszi glębsze nacięcia szlifierką katową,przy uzyciu różnej grubości tarcz do cięcia metalu.Następnie przy pomocy szczotek stalowych montowanych na wiertarce pozbylem sie miękkiego drewna i nieco wygladzilem wykonane wcześniej nacięcia."Włoski"drewna pozostale po tych operacjach wygladzilem b.miękką szczotką mosiężną służącą do matowienia powierzchni met.Calość pokryłem woskiem do drewna(chyba firmy starwox czy coś takiego).Jego wypolerowanie początkowo sprawilo mi sporo problemu,jednak zastosowanie(po wielu próbach) szczotek bawełnianych pozwolilo doprowadzić woskowana powierzchnie do oczekiwanego efektu.W sumie fajna"zabawa",której efekt uwidacznia sie praktycznie na samym końcu.

unknown6
15-02-2011, 14:28
własnie o to mi chodziło:)
dzieki za pomoc
pozdr

Lucyna1
12-07-2011, 11:41
Unknown6
Pochwal sie swoimi efektami pracy. Tez jestem na początku nauki postarzania drewna. Z mężem wybraliśmy ciut wyższa szkolę jazdy ,bo chcemy postarzyć deski na elewacje budynku (oczywiście tylko fragment). Czytam i czytam i dalej z tego głupia jestem :-). Byc może Ty juz cos zrobiłeś i będziesz sie chcial podzielić efektem i technologią.

Lucyna

Jarek_kacper
28-06-2012, 12:50
Może komuś się przyda opis ze zdjęciami

http://pelks.pl/Poradnik/postarzanie-drewna-szybko-i-sprawnie.html

camiart
16-04-2014, 11:34
Witam,
A czy ktoś orientuje się jak własnoręcznie, domowymi metodami uzyskać z deski dębowej (surowa, bez lakieru) taki efekt? Jak zająć się wgłębieniami już wiem, jednak chciałabym zapytać jak, czym i w jakiej kolejności malować, aby uzyskać zbliżony efekt.

255089

ziewam
16-04-2014, 19:51
Witam,
A czy ktoś orientuje się jak własnoręcznie, domowymi metodami uzyskać z deski dębowej (surowa, bez lakieru) taki efekt? Jak zająć się wgłębieniami już wiem, jednak chciałabym zapytać jak, czym i w jakiej kolejności malować, aby uzyskać zbliżony efekt.

255089

to jest ługowanie

theme
17-04-2014, 14:41
http://naszewiejskiezacisze.blogspot.com/2013/09/ugowanie-czyli-kolejny-sposob-jak.html

Tu masz sposób jak to się robi.
Ja podpytam z ciekawości, czy po ługowaniu daje się lakier? Chciałbym zrobić tak schody - prawdopodobnie drewno dębowe (jeszcze nie wybrane). Na to ługowanie i myślałem nad lakierem matowym do parkietu. Dobrze kombinuję?

camiart
15-05-2014, 19:57
to jest ługowanie

Tak, możliwe, że jest to ługowanie, jednak jak uzyskać taki sinawy kolor? Deska naturalna jest jasna, tak jak przykład z bloga. Coś zupełnie innego niż w moim przykładzie.

ziewam
16-05-2014, 17:19
na zdjęciu to jest dębina a co do kolorów to można woskować lub bejcować

CzarnyIwan
21-05-2014, 15:51
Witam,
Mam w salonie kilka belek które chciałbym "postarzyć" Czy macie jakieś pomysły jak to sprawnie zrobić? Myślałem o piaskowaniu ale obawiam się że może mi coś nie wyjść, zresztą trudno o speca z mobilną piaskarką. Opcja ze szczotką drucianą na szlifierce.. cóż trochę się boje o efekty a miejsce dość widoczne bo to salon.

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=249261&d=1395176240

aneczka_ka
27-05-2014, 10:32
kiedyś trafiłam na farby w spreju, które mają symulować starsze drewno, ale efekt był mizerny z tego co pamiętam ;/

Jarek.P
28-05-2014, 10:45
Witam,
Mam w salonie kilka belek które chciałbym "postarzyć" Czy macie jakieś pomysły jak to sprawnie zrobić? Myślałem o piaskowaniu ale obawiam się że może mi coś nie wyjść, zresztą trudno o speca z mobilną piaskarką. Opcja ze szczotką drucianą na szlifierce.. cóż trochę się boje o efekty a miejsce dość widoczne bo to salon.


Szczotka daje dobre efekty, warto mieć różne, również te nylonowe. Jeśli się boisz zepsuć te belki, potrenuj najpierw na ścinkach desek.

CzarnyIwan
29-05-2014, 09:43
Szczotka daje dobre efekty, warto mieć różne, również te nylonowe. Jeśli się boisz zepsuć te belki, potrenuj najpierw na ścinkach desek.

Właśnie rozważam zakup takiej szczotki http://www.pelks.pl/images/stories/virtuemart/product/p1020748.jpg dodatkowo kupię jakiegoś druciaka i potestuje zestaw na jakiś odpadach. Zobaczymy jaki da to efekt. Jeżeli bedzie ok mam zamiar położyć na to lakiero- bejcę aby zbliżyć je kolorem do ciemnodębowej podłogi i trochę że tak powiem uszlachetnić. Możecie coś polecić, jakie produkty będą sie do tego nadawać najlepiej ??

Jarek.P
29-05-2014, 10:10
Zamiast lakierobejcy spróbuj może lazury, do postarzanego drewna będzie moim zdaniem bardziej pasować. Lazura daje powłokę całkowicie matową, "wtopioną" w drewno, lakierobejca natomiast daje normalną powłokę lakieru, po drewnie widać, że jest lakierowane, a to przy "starej" belce nie jest chyba dobrym efektem.

CzarnyIwan
29-05-2014, 10:25
Że niby takie coś??? http://dlastolarza.pl/environment/cache/images/0_0_productGfx_c698fdd4f6fbe5a60bc38a8da5320810.jp g

Jarek.P
29-05-2014, 10:32
Może być, choć ta konkretna wg opisu producenta jest "z połyskiem", co nie każdemu się podoba. U siebie używałem 3V3, spokojnie mogę polecić.

CzarnyIwan
10-06-2014, 09:59
A czy ta 3v3 jest matowa? Szukałem na ich stronie. Wydaje mi się że ta bedzie najlepsza: http://www.v33.pl/lazury/d.-lazura-ochronna-d-ugotrwa-a-ochrona-dom-ogrod,384.html?&vars=cHJvZHVpdF9pZD0xMDU1
Pozostaje tylko kolor dobrać.

Rafałer
10-06-2014, 10:49
tak jest matowa

CzarnyIwan
13-06-2014, 11:00
Kupiłem dwie puszki lazury dwóch firm, jutro robie testy szczotkowania i pomaluje próbnie jakiś odpad, wrzucę zdjęcia w celach edukacyjnych dla zainteresowanych:popcorn:

CzarnyIwan
16-06-2014, 09:10
W weekend bawiłem się jakimś odpadem sosnowym, szczotką drucianą i lazurami: Luxens dąb średni i 3V3 dąb jasny. Klocek został wyszczotkowany z każdej strony a następnie nałożyłem po 1 warstwie lazury.
1. dąb jasny: 265689265690

CzarnyIwan
16-06-2014, 09:11
2.Lazura kolor dąb średni 265692265693265694265695
Efekt wyszedł jak każdy widzi. Po nałożeniu lazury i chwilowym jej przeschnięciu wycierałem powierzchnie szmatą aby podkreślić kolor słojów. Jak na mój gust o dziwo ciemniejszy kolor lazury wyszedł jako jaśniejszy.

CzarnyIwan
16-06-2014, 09:17
Wczoraj kupiłem szczotki nylonowe aby pozbyć się tych zadziorów które powstają przy użyciu szczotki drucianej. Ponieważ akurat u mnie docelowo belki będą 2,8m nad podłoga w domu prawdopodobnie nie będzie to widoczne nawet bez używania tych szczotek nylonowych.
265696265697265698
Irytuje mnie jednak kolor jaki uzyskałem (dąb średni bo ten drugi odpada z zał ), nie jest to do końca to czego szukałem. Dziś odbieram bejcę która ma lepszy odcień. Postaram się swoimi amatorskimi rękami zrobić kolejny test i wrzucę kilka fotek dla porównania.

theme
21-06-2014, 16:24
Ja też szukałem lakierobejcy (lub bejcy) i podpowiem Ci, że w Beckresie sporo znalazłem. Może masz jakiś ich sklep firmowy w okolicy lub produkty? Odcieni podobnych do tego co Ty użyłeś mają całą masę.

EDIT:
wczoraj sprawdziłem szczotkę drucianą i nylonową do wiertarki. Szybciej miękkie (młode) drewno schodzi po lekkim przetarciu mokrą szmatką.

CzarnyIwan
24-06-2014, 07:53
Młode? W sensie chodzi Ci o letnie przyrosty, te miękkie? Spróbuję w weekend tego numeru z mokrą szmatą
Kupiłem jednak tą cholernie droga szczotkę 3M z pierwszej strony wątku. Te małe szczoteczki z moich zdjęć nie dają rady w porównaniu do tej 3M. Naprawdę robi robotę. Oczywiście mowie o obróbce wykańczającej bo bruzdy najlepiej żłobi druciak na kantówce, potem nylon 3M.

Jeżeli chodzi o bejce to znalazłem mieszalnie bejc w mojej okolicy, dobrałem sobie sam kolor z ich próbników ale za jedyne 90zł dobiorą Ci sami jakimś urządzeniem na podstawie przekazanej im próbki. Do tego kupiłem lakier pełen mat i przetestowałem. Efekt powiem szczerze wspaniały, ale... tym razem wyszło zbyt ładnie... Wiem, przepierduję. Zależy mi na efekcie lekko podniszczonej belki a tu po nałożeniu bejcy i lakieru na wyszczotkowaną (de efacto zniszczoną) próbkę deska odzyskała ten wygląd z przed szczotkowania. Mam już z 5 kawałków pomalowanych z każdej storny czym innym i po zaprezentowaniu efektów małżonce wygrała jednak lazura Luxens. I teraz uwaga. Przy tym mazidle nie powinno się przecierać belki po nałożeniu lazury. Ma ona konsystencję gluta/galaretki (po wymieszaniu) i sama wnika obficiej w zagłębienia a tylko trochę w zimowe przyrosty. Przetarcie powoduje zdjęcie lazuty z zimowych przyrostów w 80% i pozostaje kolor naturalnej sosny w ciemne paski w bruzdach.

DANTERIUSZ
24-06-2014, 09:33
no i super Ci wyszło :D dużo czasu zajęło?

Resoviax
24-06-2014, 13:42
aż mnie naszła ochota żeby coś zrobić :D

Jarek.P
24-06-2014, 13:51
Wam się aż tak w tym UK nudzi, czy wraz z Danteriuszem dorobek w postach pod jakąś ustawkę na forum szykujecie?

theme
25-06-2014, 17:42
Kupiłem jednak tą cholernie droga szczotkę 3M z pierwszej strony wątku. Te małe szczoteczki z moich zdjęć nie dają rady w porównaniu do tej 3M. Naprawdę robi robotę. Oczywiście mowie o obróbce wykańczającej bo bruzdy najlepiej żłobi druciak na kantówce, potem nylon 3M.


No właśnie chciałem zapytać o to czym to robisz. Ja użyłem wiertarki i druciaka miękkiego (złoty) do drewna, później nylon jak masz na fotce (czerwona wąska). MASAKRA. Zrobiłem kawałek długości 2m i szerokości 20cm (trega stropu lekkiego). Zajęło mi to łącznie 6 godzin pracy w pocie czoła.
To jest pół jednej tregry z jednej strony z chyba 10 sztuk (po obu stronach).


Jakich narzędzi i jakich szczotek używasz? Ja na szybko kupiłem szczotki w OBI aby zobaczyć co i jak. Niestety nie widziałem tak nic do szlifiery tylko jakieś pikusie pod wiertarkę.

P.S. u mnie nylon z 10cm średnicy ma może jakieś 5cm teraz a to dopiero kawałeczek - tak szybko się wytarł.
P.S.#2 na mniejszych obrotach wiertarki i z dużym dociskiem szczotki lepiej wybiera to jasne drewno.

CzarnyIwan
26-06-2014, 10:43
Ja zgrubnie zaczynam od kątówki z szczotką drucianą 10cm- http://www.chle-mar.pl/allegro/paw-met/zdjecia/b980c11977408bc063ea6a608ee90497be390631.jpg
A potem już na niskich obrotach wiertarka i tarcza ta żółta http://www.pelks.pl/images/stories/virtuemart/product/p1020748.jpg
Trudno znaleźc coś na kątówkę z nylony, Nawet ta 3M nie jest do tego przystosowana (na zdjeciach ma gwint) w rzeczywistości nie i trzeba dokupić specjalny trzpień do wiertarki.
Nie dobieram się jeszcze do tych belek w salonie http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=249261&d=1395176240
ale mam duże obawy co do trwałości tych szczotek, druciaki można dokupywać bo są tanie ale martwię sie o ten nylon. Szczotki w Leroy Merlin są do kitu, strasznie szybko sie zużywają. Nie polecam. :no:

theme
26-06-2014, 18:18
Taaa ... przerobiłem to właśnie. Kupiłem te szczotki w OBI i starczyła mi na powierzchnię 4m na 20cm i po szczotce. Tyle, że ja używałem drucianej na wiertarce i się narobiłem jak wściekły. Muszę kupić sobie druciaka pod kantówkę i jeszcze jedną nylonową do dopieszczania.
Z tego co widziałem w necie to ta żółta szczotka 3M może wirować z maksymalną prędkością 6.000 obr/min a kantówka ma ok 12.000 obr/min

CzarnyIwan
17-02-2015, 11:02
Po długiej przerwie już prawie skończyłem postarzanie belek w salonie. Poniżej efekty. Z moich doświadczeń odradzam bawienie się szczotką drucianą nawet na szlifierce na tak dużej powierzchni. Obleciałem 1 belkę w 1 weekend :bash:. Już chciałem kupić przystawkę do satynowania (ok 600zł) ale znalazłem firmę która za 1k zł wypiaskowała mi belki na miejscu. Cena nie mała, nie duża. Zero mojego wysiłku a zrobili najgorszą robotę i posprzątali po sobie. Efekt jednak do końca mnie nie zadowolił i poszła w ruch szczotka nylonowa 3M (uwaga droga) W dwa dni wygładziłem wszystkie drzazgi i inne wiórki tak że pozostała gładka, wyżłobiona przez piach struktura belek. Całość potraktowałem bejcą. Nakładana pędzlem i przecierana szmatą. Polecam wydębić kilka próbek i zrobić testy w domu koloru. Na koniec poszła warstwa lakieru poliuretanowego półmat. Za tydzień położę drugą warstwę, poczekam jak przeschnie i zabezpieczę przed syfem z nadchodzącej zabudowy GK.
304858

theme
23-02-2015, 15:03
Ode mnie wnioski takie:
-jak masz mokre (nie wysuszone do końca) drewno to nie podchodź do tematu = męczarnia
-szczotka druciana do wiertarki + mocny docisk = masa drutów wszędzie ... w ubranie wbija się to bardzo szybko
-ja zabezpieczyłem lakierobejcą Valti Complet (czy jakoś tak), choć dzisiaj zrobiłbym to ich olejem.
-zużycie szczotek zaskakujące.