PDA

Zobacz pełną wersję : płyta fundamentowa Megatherm



cronin
15-02-2011, 09:55
Witajcie, potrzebuję szybkiej konsultacji :) zastanawiam się nad zrobieniem płyty fundamentowej, ze względu na wysoki poziom wody gruntowej i gliniasty grunt. Muszę podnieść grunt pod dom, i wymienić 50 cm. warstwę humusu na podsypkę. Dom ma być w wersji energooszczędnej. Wielkość zabudowy 124 m, prostokąt. Dostałam ofertę na płytę fundamentową energooszczędną (tzn. z 20 cm warstwą styropianu). Cena 46 tys. Płyta 20 cm betonu (ma akumulować ciepło z podłogówki) i 20 cm styropianu.
Czy jest sens robienia tej płyty na tym gruncie i czy w przypadku domu energooszczędnego rzeczywiście płyta jest lepsza od tradycyjnych fundamentów (które też musiałabym podnieść, zrobić średnią izolację przeciwwodną, i 20 cm styropianu, dołożyć na szczycie bloczek ocieplający).
Niepokoi mnie też że jest to płyta, nie zakotwiczona w gruncie poniżej poziomu przemarzania (czyli nie robią tzw. ostrogi z chudego betonu - "Gdy po usunięciu humusu zostaną odkryte grunty niewysadzinowe (piaski), można od razu ułożyć chudy beton. Natomiast jeżeli pod ziemią roślinną są grunty wysadzinowe (gliny, iły), należy najpierw ułożyć warstwę zagęszczanego piasku, żwiru lub tłucznia (co najmniej 15 cm) albo na obrzeżach płyty do głębokości przemarzania gruntu wykonać tak zwane ostrogi z chudego betonu, a dopiero potem położyć pod nią podkład z betonu (10-15 cm). Następnie rozkłada się zbrojenie i betonuje płytę – betonem klasy co najmniej C 20/25., " - to z art. muratora). Przedstawiciel firmy stwierdził, że skoro wymieniam grunt to wystarcza płyta.
Co wy na to? Jest sens w to wchodzić? (Nie chodzi mi o kasę, tu sobie sama policzę różnicę między tradycyjnym fundamentem a płytą.)

adam_mk
16-02-2011, 18:19
Myślę, że sądzę, że.... tu konkretu nie znajdziesz!
Zbyt fachowe pytania zadajesz...
Tu potrzebny jakiś "naprawdę znający"
Ale...
Piszesz: grunt wysadzinowy (gliny płytko), wysoki poziom wód...
KAŻDY fundament w takim terenie to ciepłowód do oceanu wilgoci/wody o średniorocznej temperaturze 7-10stC
Dlatego - płyta!
Pytanie - jaka i JAK.
A może....
I tak trzeba część gruntu wymienić (ten humus).
Może da się rozważyć częściowe podniesienie miejsca posadowienia domu?
Wtedy "wyciągasz" z głębi izotermy (poczytaj o GWC) i taki grunt przestaje być "wysadzinowy" (bo odbierasz mu "tę" możliwość).
Inaczej - Może górka, tak 0,5m, i na niej dom na płycie?
Pogadałbym o takim podejściu z jakim "znającym"...

Tak se tu dywaguję... ale ja nie konstruktor jestem...
Adam M.

cronin
16-02-2011, 22:39
Rozważam płytę tylko pod kątem wymiany części gruntu i podniesienia terenu pod nią, poziom zero podłogi wypada wtedy na 70 cm.Różnica w kosztach między "normalnym" fundamentem a płytą wychodzi mi jakieś 15 tys. Dużo. Pytanie czy płyta jest na tyle lepsza żeby jednak było warto ją robić. Na pewno daje mi akumulator ciepła w postaci 20 cm betonu pod podłogówką. GWC nie biorę pod uwagę bo jakieś ograniczenia finansowe mam niestety.

cronin
16-02-2011, 22:40
Aa i adamie_mk jesteś moim absolutnym guru w kwestii wentylacji :)

perm
17-02-2011, 07:14
Cena jest moim zdaniem atrakcyjna. Część odpowiedzi na swoje wątpliwości znajdziesz w wątku o plycie fundamentowej w dziale o fundamentach. U ciebie to mniej więcej zadziała tak: Kruszywo nie podciagające wody nie dopuści jej do warstwy styropianu ale warunkiem jest tu skuteczne odwodnienie obwodowe. Jeżeli go nie zrobisz to pod domem być może będziesz miał basen jeżeli glina dookoła i pod spodem. Jeżeli nie masz gdzie odprowadzić wody to może trzeba będzie podnieść dom. Płyta i dom nie dopuszczą do wyziębienia gruntu pod domem więc tam wysadziny ci nie grożą. Jedyne niebezpieczeństwo to że przemarznie strefa pod krawędziami płyty szczególnie w narożnikach. Wystarczy i takie rozwiązania firmy stosują zrobić dodatkową opaskę dookoła domu w postaci płasko ułożonych płyt styro o szerokości tak myślę 1m a w narożnikach 1.5m. Ich grubość nie ma wielkiego znaczenia ale min te 5 cm powinieneś dać. To wystarczy. Nie jestem od tego wszystkiego specem ale planuję podobne rozwiązanie więc sporo się już na ten temat dowiedziałem. Te 45 tyś to naprawdę niedużo zważywszy że wszystko zrobi ci firma. Nie ma moim zdaniem szansy byś zrobił w tej cenie tradycyjny fundament plus podłogi na gruncie.

Jeszcze ta ostroga z chudziaka. Przedstawiciel firmy ma rację, płyta i dom na niej nie wywiera wielkiego nacisku jednostkowego na podłoże, dlatego też mozna dać pod nia styro :). Zauważ że w opisach muratora nie ma dokładnie takiej płyty jak ta którą ty będziesz mieć tzn na warstwie izolacji. To trochę inna konstrukcja mimo ze wygląda podobnie.

perm
27-02-2011, 08:26
...Większość firm oferuje warstwy termoizolacyjne pod płytą - osobiście nie jestem zwolennikiem takiego rozwiązania
Najbardziej newralgicznym elementem płyty jest cokół - aby uzyskać parametr na poziomie K< 0,18 należny go ocieplić 200 mm EPS 150 Aqwa
Sa to tylko zał projektowe w rzeczywistości nie uwzględnia się mostków termicznych /połączenia płyt / dlatego też w domach energooszczędnych wykonujemy dodatkowe warstwy izolacyjne i warstwy posadzkowe - takie rozwiązanie pozwala na ograniczenie mostków do K < 0,12

Ciekawe to co piszesz ale jakoś nie do końca zgadza się z powszechnie przyjętymi rozwiązaniami dla izolowanych od spodu fundamentów płytowych. Gdzie tam są mostki termiczne? Czytałeś takie coś: http://www.legalett.ca/0534.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.legalett.ca%2F 0534.pdf)

...Jeśli po zdjęciu tz humusu występują tz grunty wysadzeniowe bezwzględnie należny wykonać wymianę gruntu do strefy przemarzaniaNo własnie nie! To jest jedna z zalet takiej płyty. Przy gruntach wysadzinowych stosuje się pod płytą warstwe kruszywa nie podciagającego wody wraz z odwodnieniem i dodatkową opaskę izolacyjną dookoła domu.
Możesz zamiescić jakiś schemat rozwiązań technicznych twojej płyty? Gdzie tam sa mostki termiczne?
Niektórzy dużą akumulacyjność płyty uważaja za zaletę, choć zdania sa podzielone. Jedni wolą sterowalność, drudzy akumulacyjnośc.

cronin
27-02-2011, 11:01
Ja niestety z płyty muszę zrezygnować, nie mam gdzie odprowadzić wody z drenażu, a bez tego to będę miała pod płytą basenik z uwodnionej podsypki :(

perm
27-02-2011, 11:28
Ja niestety z płyty muszę zrezygnować, nie mam gdzie odprowadzić wody z drenażu, a bez tego to będę miała pod płytą basenik z uwodnionej podsypki :(
Chyba że podniesiesz dom nad poziom terenu. Może to lepsze niz walka z gliną i wodą w wykopach?

cronin
27-02-2011, 21:10
I tak podniosę, ale mam 50 cm humusu do zdjęcia i zastąpienia podsypką, więc wyszłoby 50 zamiast humusu i 30 na podwyższenie, więc w najgorszym razie te 50 byłoby zlewnią dla wody i gruntowej i powierzchniowej, czyli to tak jakbym postawiła cegłę na mokrej gąbce, będę jeszcze rozmawiała z projektantem ale myślę że bez odprowadzenia wody to nie ma sensu.

Piczman
02-03-2011, 13:12
Żeby budować energooszczędnie nie trzeba płyty fundamentowej, udowodniłem to !
Natomiast warto ją przemyśleć.
Rezygnacja z izolacji termicznej pod taka płytą to jakaś kpina, że niby cokół generuje straty a te kilkaset m2 już nie?
Bo co, bo tylko +8 stale tam jest ?
Życie i doświadczenia forumowiczów pokazuje że to dość spory problem ta podłoga .

Ja również podniosłem dom, chyba z metr, woda dosłownie pod trawnikiem !
Solidna ława, ściana fundamentowa i na końcu płyta spinająca, w trudnych warunkach gruntowych to taka płyta fundamentowa na tradycyjnym fundamencie.
Tanie to nie jest ale solidne.
Jedni mówią że nie zgodnie ze sztuką, IMHO na bagienko w sam raz.

perm
04-03-2011, 18:33
Żeby budować energooszczędnie nie trzeba płyty fundamentowej, udowodniłem to !
Natomiast warto ją przemyśleć.
Rezygnacja z izolacji termicznej pod taka płytą to jakaś kpina, że niby cokół generuje straty a te kilkaset m2 już nie?
Bo co, bo tylko +8 stale tam jest ?
Życie i doświadczenia forumowiczów pokazuje że to dość spory problem ta podłoga .

Ja również podniosłem dom, chyba z metr, woda dosłownie pod trawnikiem !
Solidna ława, ściana fundamentowa i na końcu płyta spinająca, w trudnych warunkach gruntowych to taka płyta fundamentowa na tradycyjnym fundamencie.
Tanie to nie jest ale solidne.
Jedni mówią że nie zgodnie ze sztuką, IMHO na bagienko w sam raz.

To na czym twój dom stoi? Na płycie czy na ławach? :)

Piczman
07-03-2011, 08:32
I na ławach i na płycie ;)

B.Walter
25-03-2011, 15:31
Rowniez chcialbym usadowic swoj dom na plycie fundamentowej. Nie widze zadnych minusow tego rozwiazania.
Jednak nie chcialbym wykonywac izolacji pod plyta fundamentowa ze styropianu. Wiem ze chyba to najtansza opcja jednak styropian ma wiele minusow.

W internecie natknalem sie na izolacje z pianki szklanej jako material sypki. Widze wiele zalet takiego rozwiazania jednak chcialbym zapytac jaki jest koszt wykonania w takiej technologii plyty? Z grubsza wiem ze sam material jest dosyc drogi jednak jego zastosowanie rozwiazuje przy okazji kwestie drenazy i izolacji termicznej. Technologia podobna do keramzytu tylko, ze szklo mnie bardziej przekonuje, parametry chyba również lepsze.
Czy w Polsce gdzies mozna zakupić piankę szklaną w formie sypkiej?

perm
25-03-2011, 18:14
Rowniez chcialbym usadowic swoj dom na plycie fundamentowej. Nie widze zadnych minusow tego rozwiazania.
Jednak nie chcialbym wykonywac izolacji pod plyta fundamentowa ze styropianu. Wiem ze chyba to najtansza opcja jednak styropian ma wiele minusow.

W internecie natknalem sie na izolacje z pianki szklanej jako material sypki. Widze wiele zalet takiego rozwiazania jednak chcialbym zapytac jaki jest koszt wykonania w takiej technologii plyty? Z grubsza wiem ze sam material jest dosyc drogi jednak jego zastosowanie rozwiazuje przy okazji kwestie drenazy i izolacji termicznej. Technologia podobna do keramzytu tylko, ze szklo mnie bardziej przekonuje, parametry chyba również lepsze.
Czy w Polsce gdzies mozna zakupić piankę szklaną w formie sypkiej?
Wszystko na ten temat w wątku o płycie fundamentowej w dziale fundamenty...
Na razie oprócz jakiś firm ukraińskich o ktorych niewiele wiadomo wiem o dwóch firmach sprzedających granulat szkła piankowego. Droższa i ponoć z lepszej jakości wyrobem: http://www.geocell-schaumglas.eu/pl/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.geocell-schaumglas.eu%2Fpl%2F) Mają to szkło w cenie ok 80 Euro/m3 ale dostawa w Polsce od 70 m3 wgórę a tak trzeba sobie odebrać w zakładzie w Lipsku i drugi ponoć gorszy producent (polegam na zdaniu innego forumowicza ktory to "macał"): http://www.technopor.com/Polnisch/Granulat/DLACZEGO_GRANULAT_PIANKI_SZKLANEJ/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.technopor.com% 2FPolnisch%2FGranulat%2FDLACZEGO_GRANULAT_PIANKI_S ZKLANEJ%2F)
Oni to mają za jakieś 70 - 75 euro/m3 i gotowi byli dostarczyć mi to (40m3) na budowę w Szczecinie.

B.Walter
28-03-2011, 11:52
Dziękuje za info.
Myślałem, że cena jest ciut niższa. Czyli 280pln/m3 to najtaniej. No jest to dla mnie jeszcze do przyjęcia.

1. Ale teraz tak zastanawiam się czy warstwa 20-25cm pianki szklanej pod płytą wystarczy? Płyta betonowa to 20 cm, czyli całość by nie miała więcej niż 50cm. Jak rozumiem żadna więcej warstwa nie jest potrzebna bo kwestie podciągania wody i drenażu załatwia pianka szklana? Obiekt to dom 120m2.

2. Mówisz, że jest różnica skąd zakupie towar. Zastanawiam się czy warto dopłacać te 5-10Euro skoro to ten sam materiał. Wiem, ze ze styro było podobnie, ale w tym wypadku chyba obie firmy są niemieckie i wydają się wiarygodne.
3. I jak to jest z dopuszczeniami. Czy jak bym chciał zastosować u siebie taki materiał to musi on mieć certyfikat Instytutu Techniki Budowlanej?

Torf62
29-03-2011, 15:08
Szkło piankowe to dobry materiał pod płytę i bocznie do niej. W Szwajcarii sporo domów na szkle piankowym się usadawia. Koszt samego materiału jest stosunkowo duży, ale patrząc całościowo na zakres prac podczas wykonania płyty to nie ma co porównywać z technologią styro.

Chyba jak firma posiada certyfikat CE to nie musi posiadać ITB. Z tego co mi wiadomo to obowiązuje dla całej Unii. (ale lepiej niech ktoś potwierdzi to co pisze)

Do firm niemieckich możesz mieć nieco większe zaufanie ale i w takim przypadku może okazać się ze firma niemiecka tylko na papierze jest niemiecka. Moja rada to drąż i szukaj. Piszę to na podstawie własnego doświadczenia.

Co do reszty to napisz więcej szczegółów np. jakie warunki u Ciebie panują , przemarzanie gruntów itd?

perm
31-03-2011, 15:46
Różnica w granulacie moim zdaniem może być tylko w izolacyjności. Zapas wytrzymałości jest tak duzy że nawet obniżenie go o połowę nie będzie stanowić problemu pod dom jednorodzinny. Obie firmy deklarują dla zagęszczonego o 10% granulatu parametr lambda 0,08 W/mK. Jeden z forumowiczów w wątku o płycie fundamentowej pisał że oglądał oba materiały na Budmie i ten tańszy jest gorszy. O co dokładnie chodzi nie wiem. Lambda 0,08 oznacza że trzeba zastosować dwukrotnie wiekszą wastwę niz styropianu średniej jakości. Ja u siebie w Szczecinie dam 30 cm zagęszczonego granulatu czyli 0,33 m3/m2. Rację ma Torf62 że zastosowanie granulatu oznacza również że w większości wypadków nie potrzeba juz żadnych dodatkowych warstw pod płytę. Pod styro trzeba dać przynajmniej warstwę kruszywa nie podciągającego wody a wnim drenaż opaskowy. Mnie jednak zastanawia sugerowana przez tę pierwszą firmę technologia wykonania płyty. Szalunek brzegowy w postaci desek lub płyt, potem usuwany i brzeg płyty obsypany warstwą granulatu. Faktycznie mało z tym roboty ale trochę to mało przekonywujące. Ja elementy brzegowe chcę zrobić z pianki PUR/PIR 10 cm grubości i przy grubości płyty 20 cm wysokie na 30 (dodatkowe 10 w dół). Ocieplenie ścian będzie 20 cm styro więc będę miał kapinos a brzeg płyty będzie dobrze chroniony przed temperaturą zewnętrzną. Samo obsypanie płyty granulatem pozostawi moim zdaniem mniejszy lub wiekszy mostek termiczny chyba że ten granulat nadsypiemy te 30 cm nad płytę - na ścianę ale to jakoś bez sensu.

B.Walter
04-04-2011, 13:53
Ja wole mieć pod płytą jeden materiał, właśnie na przykład taki granulat pianki szklanej niż robienie kilku warstw. Nie przekonuje mnie, że styro ma lepszą izolacyjność, cała reszta cech styro to wieki minus. Przynajmniej będę spal spokojnie i nie zamierzam budowac kolejnego domu.
Ja zdecyduje sie raczej na producenta z Drezna technopur. Mają więcej dopuszczeń i w tym dopuszczenie ce.
Przyznaje, ze ja mam trochę swita na punkcie jakosci, ekologii a firma z Drezna ma iso 9001 i 14001 i odnosze wrazenie ze powazniej klienta traktuja. (jestem podatny:-))

Nie widzę sensu wynoszenia jeszcze pianki szklanej nad plyte, dodatkowy koszt. Choc jak mi tlumaczyli to podczas zageszczenia nastepuje jeszcze rozlozenie (nie jestem fachowcem i nie pamietam dokladnie okreslenia ale chyba jakis rozsów lub cos w tym stylu). Jak beda mostki to nie znaczne.

Od technopuru otrzymalem linka z przykladami gdzie byl ich produkt stosowany. Nie wiem czy perm go widziales, ale zwroc uwage, ze w zakladce "passivhauser" jest i szalunek z deske i inne rozwiazania brzegowe. Oczywiscie ja Cie do niczego nie przekonuje (zgadzam sie z Toba) tylko zwracam uwage, ze wykonawcy rozne metody stosuja, a domki chyba nie byle jakie bo niby pasywne. Poprosilem ich o schematy roznych rozwiazan, zobacze czy odpowiedza.

perm
04-04-2011, 18:19
...


Bardzo podobnie myślę. Spać bym przez ten styropian nie mógł. Przyjrzę się tym rozwiązaniom "passive haus". Proponuję byśmy dalszą ewentualną dyskusję przenieśli do wątku o płycie fundamentowej. Tu jest jednak trochę o czymś innym :).

M***ki
07-04-2011, 21:00
Zapraszamy na Targi MUREXPO 8-10 kwietnia Warszawa Torwar .

Kolombek
09-04-2011, 07:36
Witam!
Podłącze sie do tematu. Czy ktoś użytkuje płyte fundamentową MegaTherm ewentualnie czy Ktoś może chce sie podzielić opinią na temat tego wynalazku?

ryloon
13-03-2012, 23:52
Sebolito, napisz konkrety czym firma podpadła bo inaczej to uprawiasz czarny PR bez pokrycia (jak konkurencja...).
Pozdr

ryloon
17-03-2012, 00:09
Rozumiem, że jak ci ktoś "wciska" styropian zamiasnt XPS to robiłeś zdjęcia więc łatwo wygrasz sprawę z firmą. Nie przeczę, że tak było ale mnie nie "odstraszyłeś" choć już swoją inną płytę mam (i kontakt z tą firmą również).
Pozdr

irenakreft
13-03-2013, 12:51
Ja myślę o zastosowaniu płyty fundamentowej z racji na wysokie wody gruntowe , na razie zbieram oferty i opinie Sebolito opisz swoje doświadczenia z użytkowaniem samej płyty

Adrianna Witkowska
26-03-2013, 10:23
Dzień dobry

Zostałam poproszona przez Firmę megatherm o opinie jeśli wykonanie mnie usatysfakcjonuje i pragnę dotrzymać słowa .

Płytę ma wykonaną perfekcyjnie , odbierał ją osobiście mój Tato który jest z zawodu czynnym Inspektorem Nadzoru , odbiory były na każdym etapie prac , od prac ziemnych do odbioru szczelności systemu wodnego i wylewki anhydrytowej , wszystko było wykonane wzorowo , codziennie dostawałam nawet dzienne raporty z przebiegu prac w danym dniu i planach na dzień następny .

Mogę wystawić celującą ocenę i polecić firmę kolejnym inwestorom bo choć nie powiem obawy miałam ostatecznie są fachowi i godni zaufania . Mogę przesłać zdjęcia na priva jeśli ktoś jest zainteresowany : [email protected] Pozdrawiam

vega1
28-03-2013, 17:41
coś ostatnio dużo dziwnych postów na temat Megatherm. Chyba brak im roboty, bo co rusz ktoś chwali...

ledmaster
08-04-2013, 16:04
Nie rozumiem co znaczy nie potzreba zejsc ponizej poziomu zamarzania??
Przecierz to oznacza ze dom bedzie plywal, a dom to nie garaz.

adampepe
08-04-2013, 21:53
W takim przypadku płyte 'kładzie się' na ławę dosłownie , najlepiej poprzez pustak ze szkła piankowego 1,2MPa bądz bloczek betonowo-styropianowy. Rozwiązanie bezpieczne napewno jesli jest dobrze wykonane. jesli woda jest naprawde płytko ( po zdjęciu humusu badz kilkanascie cm ponizej, zalecam izolacje p-wodną bentonitową ( pecznieje jesli jest woda i już tak zostaje na zawsze, uszczelniając gruba warstwą fundament). Nawet w takim wypadku można wykonac dom ktory ma posadzke wykonczeniową na poziomei trawy w ogrodzie .
arch Adam Dudko

rafallange
15-04-2013, 08:35
Witam

Ja osobiście użytkujęjuż 2 sezon płytę wykonaną przez MEGATHERM z ich wodnym systemem grzewczym i bardzo sobie chwalę .
Popełniłem błąd bo na całym dole mam ogrzewanie podłogowe a u góry w sypialniach kaloryfery bo żona jest alergikiem i się uparła na kaloryfery drugi raz ułożył bym podłogówkę w całym domu bo jak podkręcam kaloryfery to na dole robi się za gorąco .

mark1331
06-12-2015, 07:36
Witam czy mogę prosić o nr telefonu

mark1331
06-12-2015, 07:37
[QUOTE=rafallange;5931016]Witam

Ja osobiście użytkujęjuż 2 sezon płytę wykonaną przez MEGATHERM z ich wodnym systemem grzewczym i bardzo sobie chwalę .
Popełniłem błąd bo na całym dole mam ogrzewanie podłogowe a u góry w sypialniach kaloryfery bo żona jest alergikiem i się uparła na kaloryfery drugi raz ułożył bym podłogówkę w całym domu bo jak podkręcam kaloryfery to na dole robi się za gorąco .[/QUOT

Witam czy mogę prosić o nr telefonu

zibuch
11-12-2015, 14:00
właśnie wczoraj w pracy gadałem z kumplem, co ma właśnie płytę Megatherm
1. Zrobili mu na EPS
2. Miał mało styropianu na ścianie o małej lambdzie, to zamiast coś zasugerować jakieś rozwiązanie, bo będzie mostek na cokole, podcięcie tej płyty, zmiana styro na większą lambdę i większą grubość to mu dali po obwodzie 10cm styro (a pod płytą 20cm), bo cokół musi być :). I tak zostało bo nic z tym nie zrobił
3. A przy tym zdarli z niego aż NIE miło

MABC
31-03-2016, 14:19
WITAM.
Bok płyty można ocieplić dowolna grubością styropianu to nie problem, zawsze można bez problemu to dodatkowo to docieplić podczas robienie elewacji zewnętrznej.
Lambda styropianowego szalunku EPS 200 ma i tak sporo bo ≤ 0,035 W/(m·K), XPS jest jeszcze słabszy 0,036, a grafitowy się do tego nie nadaje, jest mało stabilny.
A cena stanu zerowego budynku na płycie fundamentowej w porównaniu do fundamentów tradycyjnych i tak jest bardzo korzystna + bardziej stabilna konstrukcja i całkowita izolacja od gruntu.

zibuch
08-04-2016, 08:22
WITAM.
Bok płyty można ocieplić dowolna grubością styropianu to nie problem, zawsze można bez problemu to dodatkowo to docieplić podczas robienie elewacji zewnętrznej.
Lambda styropianowego szalunku EPS 200 ma i tak sporo bo ≤ 0,035 W/(m·K), XPS jest jeszcze słabszy 0,036.
Czy aby na pewno bez problemu? Ja będzie wyglądał szczegół cokołu z ociepleniem np 40cm boku płyty? Wiadomo, że można przykleić ale czy ktoś by chciał mieć odwrócony cokół znaczy wystający? :eek:
Szalunek z EPS? Przecież on będzie w większości w ziemi, ja bym nie zaryzykował

AnnaBabiceNowe
30-09-2018, 09:44
:spam: wykonali płytę we wrześniu w Babicach Nowych. Praca bardzo sprawna i dokładna. Wszystko zgodnie ze sztuką.

jan68
07-07-2019, 14:23
W czerwcu 2019 roku w m. Zabłudów firma MegaTherm wykonała dla mnie płytę fundamentową z wodnym systemem grzewczym. pomimo afrykańskich upałów prace przebiegły sprawnie, szybko i zgodnie z umową.

Marek-K
08-07-2019, 10:59
Wykonawca płyty MegaTherm wyprowadził punk instalacji wody z fundamentu w świetle drzwi i mimo złożonej reklamacji przestał się odzywać i odbierać telefony. Pozostawiam do własnej oceny. Wykonawca występuje pod nazwą Passivebud, NIP 739-12-55-250, żeby nie było wątpliwości o kogo chodzi.

gma77
29-07-2019, 06:06
Witam!
Podłącze sie do tematu. Czy ktoś użytkuje płyte fundamentową MegaTherm ewentualnie czy Ktoś może chce sie podzielić opinią na temat tego wynalazku?

Ekspresowe wykonanie płyty fundamentowej: ekipa zaczęła od prac ziemnych w poniedziałek, a w czwartek wieczorem skończyli zacieranie płyty. Zorganizowane wszystkie niezbędne materiały, nasz udział ograniczył się do codziennych wizyt na budowie. Mamy XPS 20 cm

Ada7
04-10-2019, 11:39
Wykonawca płyty MegaTherm wyprowadził punk instalacji wody z fundamentu w świetle drzwi i mimo złożonej reklamacji przestał się odzywać i odbierać telefony. Pozostawiam do własnej oceny. Wykonawca występuje pod nazwą Passivebud, NIP 739-12-55-250, żeby nie było wątpliwości o kogo chodzi.

Dzień dobry,

czy może Pan podać prywatny kontakt do siebie, ja tez mam niedawno wykonaną taką płytę,

Pozdrawiam

jamand
06-10-2019, 18:05
U mnie płyta Megatherm wykonana w wakacje - było ok.

Jaro106
06-10-2019, 19:07
Jestem użytkownikiem podobnej płyty , !5 cm xps 20 cm betonu w tym od razu podłogówka. Warunki miałem bardzo podobne, czyli glina nie przepuszczalna to co wybrałem z wykopu to rozplantowałem na działce teren podniosłem o 30 cm plus drenaż . u mnie płyta była od razu robiona na gotowo czyli nie było dodatkowych wylewek w takim przypadku radzę mocno przypilnować wykonawcy żeby zrobił to dokładnie. Mi się wydawało że dopilnowałem do momentu jak zacząłem kłaść podłogi drewniane i glazurę .

Ada7
21-10-2019, 21:06
informuję, że pozytywnie oceniam wykonanie płyty fundamentowej przez firmę Megatherm , zgodnie z umową wykonawczą nr 31/07/2019

Elfir
22-10-2019, 09:46
jakoś reklamą zaleciało, a nie uczciwym poleceniem...

finlandia
22-10-2019, 11:09
Przecież to jest uczciwie napisane: użytkownik podpisał umowę (przytoczył jej numer) a wykonawca żąda wywiązania się z niej. I Ci biedni klienci muszą się logować na forum i pisać rekomendację. A kto szuka niezależnych opinii sam sobie wnioski wyciąga.
Nie krytykuję wpisów ani ich nie usuwam. Zleceniodawca powinien się wstydzić.. nie tak się zdobywa szczere polecenia...

raq777
24-10-2019, 18:01
Płyta fundamentowa została wybrana jako opcja do domu energooszczędnego, nie chciałem dla siebie fundamentów. Zapytanie ofertowe wysłałem do kilku firm między innymi: Parati, Legalet, Brinkmann i Megatherm, nie będę pisał o innych, którzy nie odpowiedzieli na zapytanie. Zapytałem o dodatkowe opcję przy płycie i dostałem odpowiedź i w zasadzie to do mnie należała decyzja co chciałbym umieścić dodatkowo. Ostatecznie zdecydowałem się na płytę z EPS (nie XPS, bo jest nieco droższy a przy grubości 30cm nie zrobi to już dużo różnicy - oprócz ceny). Przekrój pionowy 30cm EPS i 20 beton zbrojony według technologii wykonawcy. Jedno co mogę powiedzieć, że wykonawcy doradzają i robią to chętnie co naprawdę pomaga przy podjęciu decyzji. Dlaczego jednak Megatherm - na pewno cena zadecydowała i elastyczność jeśli chodzi o wykonawstwo, data zaproponowana na początku musiała zostać zmieniona z winy mojej (transza bankowa). Ekipa kierowana przez pana Piotra przyjechała o wyznaczonej dacie i wykonała w zasadzie to co miała wykonać, czy zrobiła to dobrze? Myślę, że tak, kierownik budowy powiedział, że jest dobrze, więc nie mogę mu nie wierzyć. Szczerze polecam firmę Megatherm za wykonanie, pomoc przy dobraniu opcji i szybkość. Płyta wykonana w Szczecinie na początku października br. powierzchnia około 220m2 , poleca Michał Rakowski

Kaizen
24-10-2019, 19:03
Płyta fundamentowa została wybrana jako opcja do domu energooszczędnego, nie chciałem dla siebie fundamentów.

Taki dogmat jest powszechnie powtarzany. Ale żadnych badań ani obliczeń dowodzących tego nie znalazłem. Czy np. płyta na 20cm wygra z fundamentem ocieplonym 15cm i 20cm EPS w podłodze, czy nie? O ile kWh na roku jedna albo druga opcja będzie lepsza (czytaj, jeżeli droższa będzie lepsza, to ile czasu będzie się zwracał wydatek). Problem pewnie wynika z tego, że programy nie potrafią uwzględniać termoizolacji pionowej fundamentu tradycyjnego.


https://www.bdb.com.pl/wyklady-praktycznej-fizyki-budowli-ocieplenie-posadowienia-termorenowacja-[21min]-wp110



Ostatecznie zdecydowałem się na płytę z EPS (nie XPS, bo jest nieco droższy a przy grubości 30cm nie zrobi to już dużo różnicy - oprócz ceny).

Jak przyjmiesz realną lambdę jaką osiągnie EPS w gruncie (którego podstawową wadą jest to, że łatwo chłonie wilgoć, a ta zawsze w gruncie się znajduje) to najprawdopodobniej okaże się, że XPS (który słabiej chłonie wilgoć, choć nie jest tak odporny jak twierdzi marketing producentów) zwróciłby się dosyć szybko.

W powyższym linku znajdziesz też analizę, jak zmienia się izolacyjność różnych materiałów po zawilgoceniu. Jeżeli chcesz dom energooszczędny, to płytę trzeba było posadowić na czarnym szkle piankowym.


Szczerze polecam firmę Megatherm za wykonanie, pomoc przy dobraniu opcji i szybkość.

Wiesz jaką wartość ma rekomendacja jednopostowca?

מרכבה
25-10-2019, 09:57
Taki dogmat jest powszechnie powtarzany. Ale żadnych badań ani obliczeń dowodzących tego nie znalazłem. Czy np. płyta na 20cm wygra z fundamentem ocieplonym 15cm i 20cm EPS w podłodze, czy nie? Wygra, wygra ceną, jak się dobrze ją zaprojektuje. Miej więcej to jest różnica na mostku termiczny - na strefie brzegowej, tam jest problem i różnica może wyjść - 0,11/0,12 ws 0,15-0,17 fundament.. czy to dużo ? dość .
Może inaczej - trzeba podejść - do rozdziału jest Ht = 45 W/K (wentylacja, ściany, fundamenty, okna, dach ect) - a jak się uda opakować tym ~200m2 to bdb. To zmienia postać projektowania takiego domu. Trzeba też zobaczyć jakie temperatury panują w narożnikach takich fundamentów, oraz gęstość strumienia cieplnego jak krechą zawala - 0,2 W/mK kontrast termiczny, a przy podłogówce - dyskusja jest zbędna. Płyta rulez.

to płytę trzeba było posadowić na czarnym szkle piankowym. amen

Kaizen
25-10-2019, 11:34
Wygra, wygra ceną, jak się dobrze ją zaprojektuje. Miej więcej to jest różnica na mostku termiczny - na strefie brzegowej, tam jest problem i różnica może wyjść - 0,11/0,12 ws 0,15-0,17 fundament.. czy to dużo ?

Jak uwzgledniłeś termoizolację ściany fundamentowej?

Przy lawach masz doświata zewnętrznego z 15-20cm w podłodze + 10-15 cm na ścianie fundamentowej. Razem 25-35cm. To więcej, niż przy płycie i większość skutecznie zabezpieczona przed wilgocią.

מרכבה
26-10-2019, 12:28
Jak uwzgledniłeś termoizolację ściany fundamentowej? Na papierze to prawie nie wykonalne, aby dobrze wyliczyć stratę ciepła przez element 2D.
Da się, graticzno matematycznie, ale jest to bardziej na ścianę jako dzieło matematycznego heroizmu, niż jakiś efektywny system. Obliczenia tylko numeryczne
Therm i wszystko jasne :) po prostu rysuję model i liczę w tych samych warunkach brzegowych.
Teraz ogarniam program do analizy 3D, tak że - wtedy mam pełnię strat. Dzielę na fragmenty, całości nie muszę liczyć - później x mb.

infernopolska
25-12-2019, 19:07
Ok,
Umowa wykonawcza 56/11/2019.
Potwierdzam wykonanie płyty.

smatryk
18-02-2020, 15:00
Pozdrawiam ekipę wykonawczą płyty fundamentowej. Całość zrobiona przede wszystkim szybko, jak dla mnie (laika) solidnie, bez większych zgrzytów (przepraszam za sąsiada :D), dogadywanie dokumentacji sprawnie, telefony odbierane na czas, wszystko odpowiednio tłumaczone. Pozdrawiam i polecam.

Pytajnick
18-02-2020, 17:42
Dziwne miejsce na pozdrowienia :D Nie lepiej napisać/zadzwonić bezpośrednio do wykonawcy? :rolleyes: