PDA

Zobacz pełną wersję : Pomysł na GWC



photos
16-02-2011, 09:17
Witam. Mam pytanie. Myślę o jakimś wymienniku dla rekuperatora i tak przez myśl przemknęła mi piwnica. Chodzi oto aby czerpnię zrobić w nieogrzewanej i na 3/4 wkopanej w ziemie piwnicy. W lato jest tam bardzo przyjemny chłód. Rzecz jasna trzeba by zrobić odpowiedniej średnicy doprowadzenie powietrza do piwnicy. Reku o wydajności 300 m3 piwnica ma około 100 m3, nie wiem czy to wystarczy, z drugiej strony chyba żaden gruntowy wymiennik nie ma takiej pojemności wiec powinno być ok. Obawiam się tylko temperatury w zimę bo o ile w lato taki duży napływ powietrza do piwnicy będzie skutkował wolniejszym chłodzeniem o tyle w zimę może być już mroźno. A pracuje tam pompa ciepła, odkurzacz, instalacja wody i CWU itd. Może sprawę załatwiłoby doprowadzenie powietrza jakimś gruntowym wymiennikiem. Powiedzmy około 20 m rury pod ziemia i dopiero wlot do piwnicy, oczywiście ze spadkiem do aby skropliny miały gdzie odciekać. Co o tym sądzicie?? Czy może zrobić to z jakimś trójnikiem że powiedzmy w lato wentylacja korzysta z systemu z piwnicą a na zimę zamykam ten dopływ i normalnie czerpnią na budynku pobieram powietrze??

k62
16-02-2011, 09:35
To już było. Zobacz tam
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?61589-GWC-100-sposobów-zmieszczenia-jamnika-pod-szafą
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?61589-GWC-100-sposobów-zmieszczenia-jamnika-pod-szafą&p=2764587&viewfull=1#post2764587

photos
16-02-2011, 12:02
Nikt konkretnie tam nie pisze na ten temat. Ktoś miał taki pomysł, odradzano mu ze względu na te właśnie pojemność. Ale nikt nie napisał czy to działa cz nie. Bo jeśli np doprowadziłbym powietrze do piwnicy 20 metrową rura zakopaną w ziemi to już znacznie poprawiłoby parametry tego powietrza. Raczej trzeba by zamontować jakiś wentylator który zaciągałby to powietrze i doprowadzał do piwnicy. Gdzie już wstępnie ochłodzone dzięki tej rurze i zmieszaniu z powietrzem z piwnicy miałby już jakaś znośną temperaturę. Wiadomo że klimatyzacja to to nie jest. A w zimę te 20 m może już sporo ogrzać powietrze i po wejściu do piwnicy nie zamrozi mi w/w urządzeń. Nie wiem to są takie pomysły. Myślałem też aby kupić może jakiś mało wydajny klimatyzator, Podpiąć go bezpośrednio pod czerpnię, bądź ustawić tak aby nadmuchiwał powietrze na czerpnie jeśli okazałoby się że ma i tak za dużą wydajność w m3/h. Rekuperator ma baypas więc zaciągałby powietrze bezpośrednio z klimatyzatora i doprowadzałby je według swojej mocy do pomieszczeń. Takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. plus to koszt, bo taki klimatyzator można kupić za około 1000 do 1500 więc stosunkowo niedrogo. Temperatura byłaby niższa w całym domu z racji kanałów wentylacji. Zdaje sobie sprawę że to nie będzie wiele bo wentylacja ma taka a nie inna wydajność ale zawsze te kilka stopni mniej pozwoli na lepsze funkcjonowanie. GWC kosztuje jednak sporo drożej i myślę że nie jest bardziej wydajne. Tyle że obawiam się zagrzybienia kanałów od wentylacji. Z drugiej strony jak temperaturę na klimatyzatorze ustawie na podobna do takiej jaka uzyskuje się z GWC czyli około 18-19 stopni to nie powinno buc problemu...Sam nie wiem to są takie przemyślenia i kombinacje. Może za bardzo kombinuję.Ile w sumie kosztuje taki GWC dla domu 160 m2 użytk. Za bardzo nie mam miejsca na GWC, chyba że można by zrobić go z jednej długiej rury, bo działkę mam długą ale niestety wąską 20 x170.

k62
16-02-2011, 20:17
Jeśli masz możliwość zrób żwirowca + nawilżanie złoża.
6m x 4 m x 0,7m = 16,8 m3

Piszesz o klimatyzatorze, a to będą duże koszty eksploatacyjne.
Przy GWC ciepło z ziemi masz darmowe.
Zagrzybienia GWC nie bój się. Było to wałkowane wiele razy.

A może taki GWC?
http://www.swp.net.pl/

chris_w
17-02-2011, 09:51
Policz sobie ile ciepła ma to powietrze w piwnicy - wyjdź z ciepła właściwego powietrza. Potem przyjmij sobie ile ciepła (w tym wypadku chłodu) może przedostawać się przez ściany (w końcu domy sie izoluje) - wyjdą Ci tak małe liczby że w żaden sposób nie będzie to opłacalne.

photos
17-02-2011, 10:17
Prawdopodobnie masz rację, w końcu piwnica jest cała zaizolowana termicznie, aż do ław styropianem 10 cm. Ale wiesz schodząc w upalne lato do chłodnej piwnicy zaczynasz kombinować jak tu wykorzystać te świetne warunki. Tyle że są one świetne z racji małej wymiany tegoż powietrza.
Tak myślę że najlepiej w upalne lato wykorzystam ten chłód w piwnicy zwyczajnie schodząc tam, najlepiej z zimnym browarkiem :)