PDA

Zobacz pełną wersję : Jak najlepiej sterować ciepłem?



orasje
17-02-2011, 10:43
Witam serdecznie. Prosze o uwagi na bazie doswiadczen, w jaki sposob najlepiej umiescic urzadzenia regulujace temperature, czas podgrzewania wody dla kaloryfarow-pietro i podlogowki-parter/pietro aby uzyskac komfort decydowania o temperzturze w kazdnym osobnym pomieszczeniu oraz czasie wlaczania/wylaczania sie ogrzewania wodnego na gaz. Pytam bo hydrauliK "miesza" i mam wrazanie ze chce isc najprostrza droga tzn. jak wylacze ogrzewanie na parterze to musi tez przestac grzac na gorze, a jak zmienie temperature w jednym pomieszczeniu to musi byc tez zmieniona w innych, itd. Ja tak nie chce tylko nie wiem czy sa takie mozliwosci systemow i kotlow i jak je nazwac fachowo aby porozmawiac z hydraulikiem majac ta wiedze w glowie. Prosze o rady.

ba***l
18-02-2011, 17:30
przy kaloryferach termostaty a na rozdzielnicy od podłogówki można sterować przecież przepływem pojedynczych pętli

jozwiaks
22-02-2011, 19:38
Najlepiej i najprościej to zakładamy na każdy grzejnik termostat i tyle. Ogrzewanie podłogowe również można dać na termostacie, wówczas w rozdzielaczu montujemy elektrozawór, tylko trzeba zważyć na dużą bezwładność takiego ogrzewania. Kocioł grzewczy gazowy musi mieć sterownik zamontowany w pomieszczeniu referencyjnym, np. przedpokój lub salon, z kąt będzie czerpał dane nt ciepła w pomieszczeniu. Na tej podstawie będzie się włączał i wyłączał. Kocioł również sam steruje pompą obiegową.

cd
19-03-2011, 06:30
Witam serdecznie. Prosze o uwagi na bazie doswiadczen, w jaki sposob najlepiej umiescic urzadzenia regulujace temperature, czas podgrzewania wody dla kaloryfarow-pietro i podlogowki-parter/pietro aby uzyskac komfort decydowania o temperzturze w kazdnym osobnym pomieszczeniu oraz czasie wlaczania/wylaczania sie ogrzewania wodnego na gaz. Pytam bo hydrauliK "miesza" i mam wrazanie ze chce isc najprostrza droga tzn. jak wylacze ogrzewanie na parterze to musi tez przestac grzac na gorze, a jak zmienie temperature w jednym pomieszczeniu to musi byc tez zmieniona w innych, itd. Ja tak nie chce tylko nie wiem czy sa takie mozliwosci systemow i kotlow i jak je nazwac fachowo aby porozmawiac z hydraulikiem majac ta wiedze w glowie. Prosze o rady.

Witam.

Najlepszym rozwiazaniem byłby sterownik do kotła bezprzewodowy. Jezeli to Vaillant to mamy: Calor Matic 430F-bezprzewodowy pogodowy sterownik i Calor Matic 360F bezprzewodowy tygodniowy. Grzejniki posiadają swoje głowice termostatyczne wiec z regulaja nie ma problemu. Jedno o czym nalezy pamietać to to, ze w pomieszczeniu w ktorym znajduje sie regulator glowice przy grzejnikach powinny byc zdjęte badz odkecone na maxa.

Pozdrawiam Tomasz Sulej

kajmanxxl
19-03-2011, 20:35
sterowanie podłogówką powinno być oddzielne od sterowania resztą domu, gdyż podłogówka najlepiej działa gdy pracuje ciągle utrzymując stałą temperaturę podłogi dostosowaną do temperatury pomieszczeń które grzeje,
reszta domu powinna być podłączona przez dodatkowy elektrozawór spięty z termostatem pokojowym i na grzejnikach powinny być głowice termostatyczne,
co do termostatów to jeśli możesz jeszcze pociągnąć kable do normalnych termostatów to zrób to bo po pierwsze są tańsze a po drugie na bezprzewodowych czasami dzieją się dziwne sytuacje np. pilot od zabawki dla dzieci wchodzi na sygnał termostatu, jak mają już słabe baterie to odczyt jest niedokładny itd