PDA

Zobacz pełną wersję : wybór posadzki - miksokret czy anhydryt????



Strony : [1] 2

TOMEKUN
17-02-2011, 14:27
Witam, wszystko uzgodnione z wykonawcą pc pozostaje jeden nierozwiązany jak dotąd problem, z czego wykonać posadzkę (na posadzce częściowo parkiet częściowo gres ). Wykonawca Pc niczego nie sugeruje jednakże jego zdaniem lepsza będzie grubsza warstwa posadzki z miksokreta - tłumaczy to głównie większą bezwładnością i możliwością wykorzystania tego do grzania tylko w nocy ( 2 taryfa) i oddawania temperatury w dzień. Natomiast wylewki anhydrytowe są cieńsze ale za to szybciej się nagrzewają i oddają ciepło (ma jeszcze jedną zaletę, ściśle przylega do powierzchni rurek i nie ma pęcherzy powietrza które pogarszają przewodność cieplną )- jednakże ich bezwładność jest mniejsza i nie będą tak długo oddawać ciepła.
Tak na chłopski rozum to te anhydryty wydają mi się lepsze bo przecież jeżeli raz nagrzejemy posadzkę to aby utrzymać cały czas taką samą temp. będziemy potrzebowali mniej energii aniżeli nagrzewanie posadzki z miksokreta jej schłodzenie i ponowne nagrzanie. Nie wiem czy tak jest w rzeczywistości to są tylko moje przemyślenia. Chętnie poczytam przemyślenia innych w tym temacie. Pozdrawiam Tomek

Jastrząb
17-02-2011, 17:20
Witam, wszystko uzgodnione z wykonawcą pc pozostaje jeden nierozwiązany jak dotąd problem, z czego wykonać posadzkę (na posadzce częściowo parkiet częściowo gres ). Wykonawca Pc niczego nie sugeruje jednakże jego zdaniem lepsza będzie grubsza warstwa posadzki z miksokreta - tłumaczy to głównie większą bezwładnością i możliwością wykorzystania tego do grzania tylko w nocy ( 2 taryfa) i oddawania temperatury w dzień. Natomiast wylewki anhydrytowe są cieńsze ale za to szybciej się nagrzewają i oddają ciepło (ma jeszcze jedną zaletę, ściśle przylega do powierzchni rurek i nie ma pęcherzy powietrza które pogarszają przewodność cieplną )- jednakże ich bezwładność jest mniejsza i nie będą tak długo oddawać ciepła.
Tak na chłopski rozum to te anhydryty wydają mi się lepsze bo przecież jeżeli raz nagrzejemy posadzkę to aby utrzymać cały czas taką samą temp. będziemy potrzebowali mniej energii aniżeli nagrzewanie posadzki z miksokreta jej schłodzenie i ponowne nagrzanie. Nie wiem czy tak jest w rzeczywistości to są tylko moje przemyślenia. Chętnie poczytam przemyślenia innych w tym temacie. Pozdrawiam Tomek

A ktora jest tansza?

I czy jestes pewien ze ekipa Ci wykona rowno wylewke z miksokreta? Mi niestety totalnie spaprali i byly gory i doliny i tylko z tym klopot przy kladzeniu parkietu.
Anhydrytowe sa polplynne jak dobrze rozumiem, i same sie poziomuja.
jakbym dzisiaj mial to drugi raz robic, bral bym anhydrytowa.


marcin

dorben
17-02-2011, 17:51
Hej, Świetnie ze pojawił się ten wątek, bo właśnie jesteśmy na etapie tej właśnie decyzji. Jako laik w sprawie chętnie poznam opinie bardziej doświadczonych!!

TOMEKUN
18-02-2011, 10:59
Oczywiście droższa jest anhydrytowa ale nie są to jakieś kolosalne różnice, firma z Poznania wyceniła mi 200 mk - około 4,5 cm wylewki na 7000 netto. Pozdrawiam

photos
18-02-2011, 11:36
Ja za 213 m2 zapłaciłem 4 tys brutto z materiałem. Także różnica jest spora bo dwa razy drożej. Druga kwestia to bezwładność. Bo energii do ogrzania danego pomieszczenia to raczej zużyjesz tyle samo to raczej fizyka. Tyle że anhydryt jest łatwiejszy w sterowaniu z racji szybszego nagrzewania się i co za tym idzie równie szybko się schładza. To może być plus ale tak jak koledzy piszą może być minusem. Bo nie wykorzystasz w pełni taniej taryfy za prąd. Czyli płacisz drożej za sama posadzkę, płacisz drożej za ogrzewanie domu. I jeszcze jedna ważna kwestia. Poczytaj o tych posadzkach w dziale podłogi. Większość parkieciarzy ładnie kroi za podłogę później. Chodzi oto że anhydrytowa posadzka nie ma takiej przyczepności jak beton. Po przyklejeniu płytki czy deszczułek parkietu będziesz w stanie sam ręka je oderwać z kawałkiem posadzki. Dlatego potrzebna jest jeszcze droga kolejna warstwa stabilizująca i to ona stanowi warstwę przyczepną dla podłogi. Co niektórzy pisali że m2 wyniósł ich w sumie około 200 zł bez podłogi oczywiście. Jeśli kładziesz panele to ok, ale w całym domu to raczej nie możliwe.
I jakby to wszystko poskładać do kupy to wychodzi że ciągle za coś musisz dopłacać. A to do posadzki, a to do robocizny, a to do prądu z racji pracy pompy w pierwszej taryfie, a to do warstwy podkładowej itd...tylko pytanie co w zamian za to pozyskasz, bo zazwyczaj jeśli dopłacamy do czegoś np do systemu z pompą ciepła to oczekujemy niższych rachunków za ogrzewanie domu i komfortu w postaci "bezobsługowości". Kupujemy rekuperator mamy świeże powietrze. A co mamy z posadzek anhydrytowych?? Bo odpowiedzi typu mi z kreta zrobili krzywo mnie nie przekonują, tacy fachowcy, u mnie jest prosto wiec się da.
Te posadzki zostały wymyślone do innych źródeł ciepła niż pompa, by właśnie poprawić czas reakcji na zadane ciepło i to jest ich jedyną zaletą ale tylko przy współpracy z kominkiem bądź kotłem gazowym tudzież jakimkolwiek innym paliwem stałym. Przy pompie masz tylko minusy.
Ale to jest moje zdanie i nie koniecznie każdy musi się z nim zgadzać :)

photos
18-02-2011, 12:11
Trochę się zagłębiłem w tych posadzkach i podłogach i jak zawsze zdania są podzielone. Otóż dane techniczne mówią że anhydryt nie jest lepszym przewodnikiem od posadzki betonowej. Natomiast osoby użytkujące, parkieciarze i wykonawcy wylewek anhydrytowych twierdzą że szybciej oddaje ciepło. Jedynym słusznym wyjaśnieniem wydaje się być teoria adiqqa. Zwyczajnie cieńszy materiał szybciej się nagrzeje i szybciej odda to ciepło. Tak czy siak nie bardzo do pompy. A jak ktos zrobi podobna grubość jak betonowa to koszta mogą dać w twarz.

TOMEKUN
18-02-2011, 12:42
Dzięki za wszystkie uwagi, chyba jednak dam posadzkę z miksokreta, mimo że w zasadzie nigdy nie wiadomo o jakich parametrach uda im się daną posadzkę zrobić bo raz że cement cementowi nierówny (podobno każda partia cementu z tej samej cementowni nie jest sobie równa - jest gdzieś post o tym ale nie pamiętam gdzie dokładnie) a dwa że fachowiec sam dosypuje wszystkiego do maszyny także o błąd nietrudno. Jestem ciekaw waszych opinii na ten temat. Pozdrawiam Tomek

photos
18-02-2011, 13:13
Wiesz to jest prawda. tylko zadaj sobie pytanie co jeszcze na oko było robione w Twoim domu. Pustaki są na zaprawie cz na klej?? zaprawa raczej na oko...i co stoi i trzyma. Stropy i ławy z gruszki czy z betoniarki na budowie...z betoniarki też stoją. ja nie twierdze że to jest zawsze lepsze rozwiązanie. Chodzi oto że jak jest doświadczona ekipa to wie jak przygotować zaprawę do murowania, jakie proporcje do betonu, jaka zaprawa do tynkowania do posadzek również. Dlatego trzeba poszukać ekipy z referencjami, np robili posadzki u Twoich znajomych bądź brata. Poza tym jak ktoś nie potrafi to i anhydrytową może zepsuć. Poczytaj forum albo na YouTube obejrzyj kilka filmików. Przy anhydrycie tez trzeba przestrzegać wielu zasad. Poza tym ta posadzka w momencie wylewania nie ma aż tak rzadkiej konsystencji aby po samym wylaniu utworzył się poziom. Są ustawiane repery, które to kontrolują ale tez tylko w kilku miejscach, więc wszędzie nie skontrolują, co prawda jest na koniec jest jeszcze zagęszczana, ale jeśli był gdzieś dołek wówczas poziom się obniży. Wprawne oko fachowca dostrzeże ten dołek ale wprawne oko dostrzeże również ewentualne nierówności na posadzce betonowej, jak też zna bardzo dobrze proporcje składników . Także błędy można popełnić i w jednym i w drugim przypadku

TOMEKUN
18-02-2011, 16:26
Wszystko jasne będzie miksokret. Czy mógłby mi ktoś napisać z jakiego rodzaju betonu powinno się wykonać taką posadzkę. Dziękuje za wszystkie podpowiedzi i przemyślenia, pozdrawiam Tomek

Jacekss
12-04-2011, 12:39
WITAM,

mam podobny dylemat anhydryt vs cementowy jastrych. anhydryt jest ok bo równo wychodzi, co do tego klejenia do podłogi to podobno wystarczy dobrze przetrzeć powierzchnie żeby "mleczko" nie stwardło bo wtedy faktycznie trzeba to przeszlifować odpowiednio. to podobno - ciekawe jak to faktycznie wygląda
akumulacja obu materiałów jest podobna, gdy grubość jest taka sama, tylko znowu nie ma co przesadzać że jak będzie cieńsza warstwa anhydrytu to już nie skorzystamy z 2 taryfy.. to że podłoga troche mniej zakumuluje ciepła to fakt.. tylko czy to będzie aż tyle żeby szybko sie dom wychładzał poza taryfą 2 ?. w domu akmuluja ciepło również ściany.. wg mnie nie powinno być problemu nawet z PC (PC to tylko inne źródło ciepła)
ja zastanawiałem sie nad anhydrytem głównie z uwagi na mało miejsca na wylewkę na piętrze... niby jastrych zwykły tam wejdzie ale prawie na granicy grubości

Matilde1
12-04-2011, 14:06
Jakiej grubości powinna być wylewka cementowa przy podłogówce? Tyle zdań ile osób. W projekcie w pomieszczeniu gdzie miało być ogrzewanie podłogowe mam podane 6,5 cm. Podłogówkę będę robiła wszędzie, i nie wiem czy mogę przyjąć te 6,5 cm. Panowie hydraulicy napomknęli coś o 8 cm.

rwxw
12-04-2011, 20:15
Jakiej grubości powinna być wylewka cementowa przy podłogówce
Dasz grubiej, to będzie lepiej akumulować ciepło. Lepsze będzie 8, więc jeśli możesz to daj tyle, jeśli nie możesz bo drzwi, okna, to trudno, daj ile możesz...

Matilde1
13-04-2011, 08:27
No dobra, ale to najmniej to ile? :-)

rwxw
13-04-2011, 21:40
Skoro w projekcie było 6.5, to chyba projektant wiedział co robi.

compi
14-04-2011, 21:13
Miałem wszystko przygotowane pod anhydryt łącznie z poziomami przy drzwiach wejściowych. Ostatecznie poszło z miksokreta średnio 5 cm z siatką, włóknami i plastyfikatorem. Nic przez miesiąc nie pękło i włąsnie wygrzewam podłogówkę. Zobaczymy za kilka dni co i jak. Koszt połowę mniejszy a poziomy mam wręcz idealne.

bruk-bau
07-06-2011, 17:06
Beton z mixa ma twardość ok B7, natomiast Anhydryt czyli AGILIA SOLS A posiada twardość B20. Stąd możliwość wylewania mniejszych grubości, a co za tym idzie możliwość ułożenia grubszej warstwy izolacji cieplnej! Korzyści są ewidentne! pomijając przewodnictwo cieplne, czy rozszerzalność przy różnicach temperatur. Anhydryt dylatuje się dopiero przy płytach powyżej 800 m/kw.
A cena wylewki jest porównywalna! tyle ,że wylanie trwa krócej i już po ok 3 dniach można przystąpić do dalszych prac wykończeniowych.

piwopijca
08-06-2011, 06:51
No, i jak widac to kwestia marketingu a nie jakis realnych roznic odczuwalnych dla przecietnego "Kowalskiego".
Licza sie ceny!!!!!!!!!!
Dobrze wykonana posadzka z moxo-kreta moze byc lepsza niz andryhyd zle polozony, jak to w zyciu.
Ja tez kiedys zastanawialem sie nad ta kwestia i w koncu zdecydowalem na mixo-kreta.
Posadzkarz postaral sie i rowniutko wszystko wyszlo a glazurnik stracil pretekst do podniesienia mi ceny za dodatkowe rownanie posadzki :)
Dla "zwyklego" uzytkowania domu nie ma znaczenia czy posadzki beda andryhydowe czy z tzw. mixo-kreta wiec proponuje nie sugerowac sie marketingowymi "dowodami" na wytrzymalosc, zywotnosc etc....
Dlaczego wiezby dachowej nie robi sie z bali 40x40cm - bo to przerost formy nad trescia.
Grubosc wylewki juz ma znaczenie przy wyborze materialu lub jak kto woli odwrotnie -materiam dobrany do grubosci wylewki.
Dla wylewek np. 5cm czy grubszych nie ma to juz znaczenia.

Pzdr.

bdan
08-06-2011, 07:17
piwopijca - a jaką masz grubość styropianu i grubość wylewki u siebie? czy masz posadzke dodatkowo zbrojona siatką?

piwopijca
08-06-2011, 07:30
Wszedzie mam podlogowke i do wylewek dodawalem oprocz plastyfikatora wlokna, mam i siatke stalowa wszedzie o oczkach 15x15cm ulozona na styropianie a do niej przymocowane rurki podlogowki.
Na parterze mam 30cm styropianu a na poddaszu 10cm styropianu. Grubosc wylewek ok. 3-5 cm ponad rurkami. Niestety, "majster" i byly kierownik spiep***li mi troche poziomy stropu i chudziaka na gruncie stad roznice w grubosci wylewki. Nie chcialem rownac za pomoca styropianu bo moglo by to miec oplakane skutki w przyszlosci.

Pzdr.

bdan
08-06-2011, 07:40
czyli do grubości rurki dodać 3-5 cm, tj. 1,6+(3-5) = 4,6 do 6,6 grubośc wylewki na 30 cm styropianie?
Ja mam 20 cm styropianu i wg janzara na takiej grubosci min. 10 cm jastrychu, niestety tyle miejsca nie mam, max 7-8 cm jest wolnego i z drugiej strony to nie wiem, czy chciałabym az tak grubą wylewke. Ale wg niektórych cienka wylewka na tak grubym styropianie przekłada się na "przenoszenie drgań, takie jakby echo, czasami klawiszowanie tej wylewki przy dylatacjach". Dlatego rozważam opcję ewen. wylewek anhydrytowych.

Czy u siebie zaobserwowałeś jakieś negatywne skutki "cienkiej" wylewki na grubym styropianie ?/chodzi mi tylko o wylewke na 30 cm styro/

Pomijam fakt, ze wg janzara nie powinno się na ogrzewaniu podłogowym dawać siatki - i tu kolejny dylemat

piwopijca
08-06-2011, 07:51
Nie widze jakis negatywnych zjawisk.
Mam juz polozony gres na parterze, nie slychac zadnego "echa" czy tez innych dziwnych "odglosow".
W sezonie grzewczym nie "plywala" mi podloga po calym domu :)
Beton musi byc plastyczny, stad plastyfikator dodawany do niego a w celu wzmocnienia dodatkowo wlokna.
Siatke jak wspomnialem, mam pod rurkami i nie wiem dlaczego niby jej tam mialo by nie byc?

Pzdr.

HenoK
08-06-2011, 10:56
Dobrze wykonana posadzka z moxo-kreta moze byc lepsza niz andryhyd zle polozony, jak to w zyciu.
W załączeniu przykład wylewki anhydrytowej źle położonej.
Jak widać, to tylko w materiałach reklamowych "nie da się wylać krzywo".

Jacekss
08-06-2011, 11:35
oj da się wylać krzywo, nie jest to woda, nie rozlewa się samo, trzeba pomóc.. jak dobra ekipa to zrobi dobrze i nie zapomni o jakimś rogu pokoju czy drzwiach balkonowych, jak kapcie nie ekipa.. to nie rozprowadzą dobrze i będzie jak na fotce

photos
08-06-2011, 11:58
to tylko potwierdza moje wcześniejsze słowa

Dlatego trzeba poszukać ekipy z referencjami, np robili posadzki u Twoich znajomych bądź brata. Poza tym jak ktoś nie potrafi to i anhydrytową może zepsuć. Poczytaj forum albo na YouTube obejrzyj kilka filmików. Przy anhydrycie tez trzeba przestrzegać wielu zasad. Poza tym ta posadzka w momencie wylewania nie ma aż tak rzadkiej konsystencji aby po samym wylaniu utworzył się poziom. Są ustawiane repery, które to kontrolują ale tez tylko w kilku miejscach, więc wszędzie nie skontrolują, co prawda jest na koniec jest jeszcze zagęszczana, ale jeśli był gdzieś dołek wówczas poziom się obniży. Wprawne oko fachowca dostrzeże ten dołek ale wprawne oko dostrzeże również ewentualne nierówności na posadzce betonowej, jak też zna bardzo dobrze proporcje składników . Także błędy można popełnić i w jednym i w drugim przypadku
Lepiej dopłacić droższej i sprawdzonej ekipie za posadzkę z miksokreta niż od pierwszych z brzegu wziąć anhydrytową i za dużo większe pieniądze.

sysrq
08-06-2011, 17:54
Wszedzie mam podlogowke i do wylewek dodawalem oprocz plastyfikatora wlokna, mam i siatke stalowa wszedzie o oczkach 15x15cm ulozona na styropianie a do niej przymocowane rurki podlogowki.
Pzdr.

piwopijco,

Zastanawiam się jednak nad sensem wykładania siatki stalowej bezpośrednio na styropianie, a to z tego względu, że nie będzie ona całkowicie zatopiona w wylewce.
Nie wiem co jest lepsze, czytałem, że niektórzy kładą siatkę na rurki - czy takie rozwiązanie nie będzie bardziej spełać swojej roli?

Aktualnie stoję przed dylematem wyboru wylewki.
Prawdopodobnie zdecyduję się na miksokreta - mam kontakt do ludzi, którzy robią równo ( z błędem do 1mm na 10m długości)
Anhydryt jakoś mnie nie przekonuje.

Nie wiem tylko czy dawać siatkę.
Mam kolegę, który siatki nie dawał, wylewkę ma od roku i jak narazie nic nie pęka. Do wylewki sypał włókna.

Pozdrawiam.

sysrq
08-06-2011, 18:00
Mam jeszcze pytanie odnośnie dylatacji.
Chcę zastosować taśmę o grubości 1cm. Nie wiem tylko jak wysoką taśmę zastosować. Na allegro są 10 i 15cm, brać z folią? czy bez?
Jak się zakłada taśmę? Przyklejamy do ściany i styropianu taśmą? czy tylko do styropianu.

Zakładam grubość wylewki 6,5-7cm (12cm styropianu)

Z góry dziękuję za pomoc.

piwopijca
08-06-2011, 19:29
piwopijco,

Zastanawiam się jednak nad sensem wykładania siatki stalowej bezpośrednio na styropianie, a to z tego względu, że nie będzie ona całkowicie zatopiona w wylewce.
Nie wiem co jest lepsze, czytałem, że niektórzy kładą siatkę na rurki - czy takie rozwiązanie nie będzie bardziej spełać swojej roli?

Aktualnie stoję przed dylematem wyboru wylewki.
Prawdopodobnie zdecyduję się na miksokreta - mam kontakt do ludzi, którzy robią równo ( z błędem do 1mm na 10m długości)
Anhydryt jakoś mnie nie przekonuje.

Nie wiem tylko czy dawać siatkę.
Mam kolegę, który siatki nie dawał, wylewkę ma od roku i jak narazie nic nie pęka. Do wylewki sypał włókna.

Pozdrawiam.

Jak polozysz siatke na rurkach to pomiedzy rurku a siatke tez beton sam nie wejdzie. Posadzkarz powinie "dzwignac" siatke zeby wypelnic betonem przestrzen pod nia. Dlaczego pod rurkami? Poniewaz sa dwie szkoly, jedna z nich mowi ze pracujacy beton wraz z siatka moze kiedys przetrzec rurki na ktorych lezy - nie wiem na ile jest to ralny problem. Ja robilem tak poniewaz mniej dziurawienia styropianu podczas mocowania rurek, sama siatke mocowali do styropianu (przez folie) i dopiero do niej mocowane byly rurki od co.
Tez mialem nie dawac wogole siatki, ale instalator zaproponowal mi takie mocowanie rur i zgodzilem sie -koszt siatki prawie pomijalny przy calosci.

Dylatacje (tasme) dajesz wyzej niz ma byc beton bo pozniej obcina ja sie.
Ja mialem "zalapane" do scian tasmami klejacymi zeby nie odpadly podczas "ukladania" betonu a wewnetrzne dylatacje to raczej musisz usztywnic zeby nie "poplynely" razem z betonem -zeby spelnialy pozniej swoja funkcje.
To 6,5-7cm to od styropianu czy od rurek?
Jesli od styropianu to 10cm tasma powinna Ci wystarczyc.

Pzdr.

sysrq
08-06-2011, 23:39
Hmm, ciekawie argumentujesz kwestię siatki. Coraz bardziej się przekonuję do tego by dać pod rurki.

Ale nasunęła mi się jeszcze taka koncepcja. Gdyby macherzy od posadzek zasypali rurki, zarzucili siatkę po czym zasypali drugą warstwę. Niestety nie wiem jak oni to robią, ani na ile płynna jest wylewka. Pewnie, że jest trochę więcej z tym roboty.
Mój kierownik budowy twierdzi, że firmy sugerują aby kłaść siatkę pod rurki, bo mają mniej roboty i pewnie jest tutaj też trochę prawdy. Jego zdaniem siatka powinna być raczej nad rurkami.

Z drugiej strony jeszcze inna zaleta położenia siatki pod rurki. Rurki będą ok 0,5cm wyżej, więc szybciej odczujemy ciepło z podłogi :)
Pewnie to niuans dzięki któremu możemy zyskać z pół godziny :)

Liczę 6,5-7cm wylewki od styropianu. Nie wiem tylko jeszcze czy kupować taśmę z folią, są droższe, nie do końca rozumiem jej znaczenie.

Powiedz mi czym mocowali Tobie siatkę do styro? i czym rurki do siatki?


I czy dobrze rozumiem?
Układając taśmę dylatacyjną, kleję ją do ściany, natomiast folię z podziałką na której kładę rurki wywijam na wysokość górnego ranta taśmy dylatacyjnej.

piwopijca
09-06-2011, 08:03
Jesli chodzi o ukladanie folii i dylatacji to tak jak napisales.
Siatke mocowali "spinkami" do styropianu z delikatnym luzem (zeby mozna troszke ja podniesc) a rurki do siatki "wiazali" czyms, ale nie zwrocilem uwagi co dokladnie to bylo, chyba cos w rodzaju sznurka.
Siatka pod rurkami ma dodatkowa zalete, jesli zwrocisz wykonawcy uwage zeby podnosil siatke z rurkami to jest szansa ze dostanie sie tam troche betonu.
Jesli rurki sa przymocowane na "sztywno" do styropianu to beto nie ma szans dostac sie pod rurki a to zmniejsza powierzchnie styku rurek z betonem i w konsekwencji "oslabia grzejnik" - rurka powinna stykac sie na max. pow. z betonem.

Inna sprawa, ze nie sa w stanie "porzadnie" zagescic betonu pod siatka a tym samym w okolicach rurek -jesli siatka jest ponad rurkami.

Pzdr.

photos
09-06-2011, 08:25
Wykonawcą posadzek nie jestem ale zbrojenie zawsze, ale to zawsze układa się w tym miejscu, gdzie beton pracuje na rozciąganie. Na ściskanie beton jest bardzo wytrzymałym materiałem, na rozciąganie niestety bardzo słabym. Jeżeli posadzkę wylewasz na styropianie, wiadomym jest że będzie się ona "uginać" pod obciążeniem. Czyli góra posadzki będzie się ściskać, gdzie beton sobie poradzi, a dół będzie się rozciągał i tam powinno się dać zbrojenie. To są podstawowe zasady konstrukcji budowlanych. No chyba że posadzki rządzą się innymi prawami :)
Sysrq zapytaj kierownika wprost, dlaczego jego zdaniem zbrojenie powinno być u góry?? w czym ono pomoże? Zbrojenie w górze elementu stosuje się wówczas gdy dany element ma tylko jedną podporę np płyty balkonowe wystające ze ścian. Zasadę opisałem wyżej ale teraz to dół pracuje na ściskanie a góra na rozciąganie.
Jak napisałem wyżej technologii wylewania posadzek nie znam, może to ma swój cel, ale jeżeli dana siatka ma być wzmocnieniem dla posadzki to na górze nic ona nie da. Druga sprawa, kierownik budowy powinien posiadać taka wiedzę a nie mówić że jego zdaniem...

HenoK
09-06-2011, 08:31
Jeżeli posadzkę wylewasz na styropianie, wiadomym jest że będzie się ona "uginać" pod obciążeniem. Czyli góra posadzki będzie się ściskać, gdzie beton sobie poradzi, a dół będzie się rozciągał i tam powinno się dać zbrojenie.Akurat odwrotnie jest w strefach brzegowych - tam wylewka będzie pracowała jako wspornik, czyli rozciągana będzie jej górna warstwa ;).

photos
09-06-2011, 08:37
Niestety nie wiem jak oni to robią, ani na ile płynna jest wylewka.
W ogóle nie jest płynna to tzw suchy beton. Oczywiście ma w sobie wodę, aby można było później wszystko wyrównać, ale w momencie rozprowadzania na podłogi jest to sypki materiał

photos
09-06-2011, 08:45
Akurat odwrotnie jest w strefach brzegowych - tam wylewka będzie pracowała jako wspornik, czyli rozciągana będzie jej górna warstwa ;).
Dlatego przy brzegach pręty powinny być podginane do góry. coś takiego.
http://img703.imageshack.us/img703/8076/74716019.png (http://imageshack.us/photo/my-images/703/74716019.png/)
Niestety wiemy jak wygląda rzeczywistość i skoro kierownik nie ma podstawowych informacji, to wykonawca nawet wiedząc o tym, nie będzie sobie zadawał trudu.
No bo przecież i bez zbrojenia wytrzymuje, to jak damy takie proste to i tak będzie dobrze :) Niestety Polska :)

sysrq
09-06-2011, 15:01
Nie, żebym bronił kierownika budowy, ale w przypadku położenia na rurki, będzie ono zatopione 2 - 2,5 cm od spodniej strony wylewki. Biorąc pod uwagę grubość wylewki = 7cm, zbrojenie będzie i tak bliżej dolnej niż górnej warstwy wylewki.
Tak czy inaczej jestem za położeniem zbrojenia pod rurki.

Photos, Jaką przyjąć długość odgiętej części zgrojenia ku górnej warstwie?

piwopijca
09-06-2011, 15:20
Te "podstawowe" informacje konstrukcyjne dotycza zazwyczaj czesci konstrukcyjnych a wylewki do takich nie naleza.
Nie o to teraz zreszta chodzi, tutaj jest rzad wielkosci tak znikomy ze siatka na rurce czy pod rurka nie jest wogole rozpatrywana w sensie poprawnosci konstrukcyjnej.
Mozesz wogole nie dawac siatki tylko dozbroic samymi wloknami no i plastyfikator przy podlogowce zastosowac.
Beton do jastrychu jest tzw. pol-suchy, przypomina konsystencja wilgotny piasek do budowania domkow z piasku :)
Jest to lekkie utrudnienie jesli ma byc dobrze zageszczony a miejsca sa dosyc "ciasne", np. pod rurkami podlogowki.

Pzdr.

cicik
05-07-2011, 18:01
ja w temacie ...
wlasnie mi wylali anhydryt w domu (noo jakis juz tydzien temu)
nie jest prawda ze to tylko 10-15 % wiecej ... mi wyszlo jakies 55zł /m2
bo wyliczaja za zuzyty material anie ze 4,5 nad rurkami i tyle ...
sa miejsca gdzie mam 4,5 ale sa i takie gdzie jest 7 cm
a do tego koszt przyjazdu z legnicy , koszt wypompowania jedenj tony .. robocizna za wypompowanie itp ...

mnie ogolnie przekonal jeden argument ... jakos ze jest to jastrych plynny to
"otula" rurki znacznie lepiej niz beton - czyli powierzchnia styku jest wieksza niz w betonie... no i nie ma pecherzykow powietrza ktore w betonie staja sie
izolatorem
ogolnie jestem zadowolony ale zeby jakies ochy i achy to bym nie powiedzial ...
:)

bdan
05-07-2011, 20:07
u mnie wyszło za 132m2 calość 4 800 zl; średnia grubość 5,5 cm, czyli 36,36 zl za m2

compi
05-07-2011, 21:37
Bo ważne jest wypoziomowanie całości powierzchni juz na etapie lania chudziaka, płyty podłogowej i układania styro. Rzeczy raczej mało istotne przy przy standardowej szlichcie.

tobas
07-07-2011, 08:41
Witam

Mam dylemat podobny jak większości osób w tym wątku.

Po rozmowie z instalatorem usłyszałem dwa argumenty:

1. Jego zdaniem brak konieczności dylatacji to wada, gdyż posadzka ma pływać, pracować. Rurki w momencie kiedy się nagrzewają - zmieniają objętość. Posadzka anhydrytowa jest sztywna, przez co może dojść do rozszczelnień lub przetarć w podłogówce.

2. Posadzka anhydrytowa jest gipsopodobna, przez co mało odporna na wilgoć.
Mając pompę ciepła jest możliwość wykorzystać chłód dolnego źródła do obniżenia temperatury w domu.
Wiąże się to z ryzykiem wystąpienia skroplin na rurkach, czego anhydryt nie przeżyje.
Twierdzi, że był na kilku serwisach, gdzie posadzka zaczęła się po prostu kruszyć, płytki odłazić, generalnie nieciekawie..

Mnie to przekonuje, a raczej nie przekonuje do anhydrytu. Co Wy na to?

Pozdrawiam
Tobas

Matilde1
07-07-2011, 09:27
Nie jestem specjalną fanką anhydrytowych, ale odnosząc się do powyższego:
1. Zakazu robienia dylatacji nie ma. Wykonawca mówił właśnie, że w przypadku samopoziomującej wylewki trzeba robić dylatacje z taśmy zamiast nacięć.
2. Planujesz pompą ciepła obniżać temperaturę? Najczęściej jest to "opcja" do pomp, która kosztuje "kilka groszy".

pozdrawiam



1. Jego zdaniem brak konieczności dylatacji to wada, (...)
2. Posadzka anhydrytowa jest gipsopodobna, przez co mało odporna na wilgoć.
Mając pompę ciepła jest możliwość wykorzystać chłód dolnego źródła do obniżenia temperatury w domu.
(...)

tobas
07-07-2011, 09:40
1. Zakazu robienia dylatacji nie ma. Wykonawca mówił właśnie, że w przypadku samopoziomującej wylewki trzeba robić dylatacje z taśmy zamiast nacięć.

Tylko co z tego że się zrobi dylatację, jak podłoga się nie rozszerza, podobno "zaletą" anhydrytu jest właśnie uw brak rozszerzalności.


2. Planujesz pompą ciepła obniżać temperaturę? Najczęściej jest to "opcja" do pomp, która kosztuje "kilka groszy".

Nie planuję, nie lubię zimnej podłogi, raczej myślałem o chłodnicy na rekuperatorze z obiegiem dolnego źródła.
Przedstawiłem to raczej jako argument dla tych co planują i do dyskusji.

Jacekss
07-07-2011, 19:47
@tobas - to czy ma pływać i jak bardzo zależy od rozszerzalności cieplnej materiału; akurat anhydryt ma niską rozszerzalność przez co własnie nie ma potrzeby robić dylatacji. ten specu to chyba o fizyce dawno nie słyszał ;) te info o przetarciach to jakaś bzdura.. jak coś to szybciej to wystąpi w zwykłej wylewce - bo jastrych cementowy bardziej rozszerza sie pod wpływem temp. tak więc bardziej napierać będzie na rurki które wg speca roszerzają sie również :) wiec w zasadzie podał zaletę anhydrytu.
to że jest "gipsopodobna" to fakt, nie lubi stałego kontaktu z wodą, ale stałego, pernamentnego. trzeba dbać o to aby rury nie przeciekały ;) mnie akurat opcja z chłodzeniem zupełnie nie interesuje, ogólnie mało ciekawy sposób na chłodzenie domu.. wolałbym już jakaś klimę, efekt szybszy i łatwo sterowalny

photos
08-07-2011, 08:10
ten specu to chyba o fizyce dawno nie słyszał

Ja myślę że słyszał, ale u nas fachowcy niestety postępują w taki sposób że doradzają to w czym akurat się specjalizują. Przyjdzie spec od anhydrytu i wywali na wierzch wszystkie wady betonowej, o anhydrycie będzie mówił w samych superlatywach...Polska

photos
16-12-2011, 02:09
w dzien nie ma czasu. Robi posadzki anhydrytowe :)

k***a*z
16-12-2011, 07:24
Ja mam wylany anhydryt , średnio 5cm grubości , bez żadnych dylatacji tylko obwodowe przy ścianach . Grzeję PCi , podłoga szybko się nagrzewa . Mam już 1,5 roku nic na szczęście się z nią nie dzieje. Ze swojej strony mogę polecić , cenowo wychodzi trochę drożej niż zwykły "kret" (miksokret ;-) )

photos
16-12-2011, 08:07
Ja mam wylany anhydryt , średnio 5cm grubości , bez żadnych dylatacji tylko obwodowe przy ścianach . Grzeję PCi , podłoga szybko się nagrzewa . Mam już 1,5 roku nic na szczęście się z nią nie dzieje. Ze swojej strony mogę polecić , cenowo wychodzi trochę drożej niż zwykły "kret" (miksokret ;-) )
A jak z akumulacja ciepła?? Krąży wiele mitów wiec może się rozjaśni...rzeczywiście szybciej się nagrzewa ale i szybciej oddaje ciepło, czyli stygnie?

k***a*z
16-12-2011, 08:43
Myślę że nie ma z tym problemu , ja w każdym razie nie zauważyłem żeby w ciągu dnia posadzka zrobiła się zimna . W ciągu doby temp. posadzki spada jakieś 0.5 stopnia w pomieszczeniu gdzie jest czujnik podłogowy mam 6 dużych okien , to pomieszczenia szybciej się wychładza , reszta pokoi bez problemu , można grzać co drugi dzień .

dargoth
16-12-2011, 17:39
Czy w łazienkach też wylewałeś anhydryt?

malux20
16-12-2011, 20:04
ciekawy temat
a nie boicie się robić tej wylewki w takiej niskiej temp?

mauri_b
17-12-2011, 19:11
Witam.
Ja co prawda zamierzam lać posadzkę z mixokreta, a nie anhydryt, ale mam pytanie. Mam płytę fundamentową o gr. 11cm wylaną na styropianie. Teraz czeka mnie monaż podogówki. I tu mam problem. W związku z tym, że chcę grzać płytę fundamentową, podłogówkę chcę układać bezpośrednio na płycie, tzn. na siatce. Czy dawać folię pod siatkę? Czy mogę lać beton na beton? Jak sądzicie?

k***a*z
19-12-2011, 07:09
Czy w łazienkach też wylewałeś anhydryt?

Tak , całość podłóg to anhydryt.

k***a*z
19-12-2011, 07:11
ciekawy temat
a nie boicie się robić tej wylewki w takiej niskiej temp?

Podczas zastygania wydziela się tyle ciepła i wilgoci że raczej nie zamarznie , ja lałem w lipcu zeszłego roku .

photos
19-12-2011, 09:43
Witam.
Ja co prawda zamierzam lać posadzkę z mixokreta, a nie anhydryt, ale mam pytanie. Mam płytę fundamentową o gr. 11cm wylaną na styropianie. Teraz czeka mnie monaż podogówki. I tu mam problem. W związku z tym, że chcę grzać płytę fundamentową, podłogówkę chcę układać bezpośrednio na płycie, tzn. na siatce. Czy dawać folię pod siatkę? Czy mogę lać beton na beton? Jak sądzicie?
Folie daje sie jako hydroizolacje , nie termo, jak nie cjcesz aby była podciągana wilgoć raczej trzeba dać. Pytanie co masz pod płytą.

Pyxis
19-12-2011, 21:52
Witam, wszystko uzgodnione z wykonawcą pc pozostaje jeden nierozwiązany jak dotąd problem, z czego wykonać posadzkę

Dzisiaj wlasnie rozmawialem z sasiadem ktory ma 5cm anhydrytu wylane. Zalil sie troszke na mala pojemnosc cieplna posadzki. Szybko stygnie. Zdaniem jego zony za szybko.
Ja majac na uwadze PCi wylalem 8cm jastrychu cementowego na 18cm styro.

k***a*z
20-12-2011, 08:04
Zdaniem jego zony za szybko.

Bo im zawsze jest trudno dogodzić ;-)


Ja majac na uwadze PCi wylalem 8cm jastrychu cementowego na 18cm styro.

Miksokret ?

Pyxis
20-12-2011, 08:29
Miksokret ?

Tak.

k***a*z
20-12-2011, 14:46
Tak.

Mi proponował jeden taki fachowiec że jak mam ponad 20cm styropianu w podłodze to trzeba dać 12-15cm miksokreta , a na to już nie miałem miejsca . Z anhydrytu jestem zadowolony , u mnie jest ciepło ;-)

Pyxis
20-12-2011, 14:50
Cikawe skad taka zaleznosc mu wyszla tych grubosci syro/wylewka? :-)

sysrq
20-12-2011, 23:00
Wystarczy zbronienie i max 8 cm miksokreta, powoli i zgodnie z zasadami wygrzać podłogę i nie ma prawa nic sie stać! (no chyba że posadzkarze spartolą robotę)

Z drugiej strony 20cm styro na podłogę, to troszeczkę przesada (moim zdaniem) :)
Lepiej dać 12cm, a pieniążki z tych 8cm włożyć w docieplenie poddaszy - to tam się zbiera ciepło i tam musimy nie dać mu ucieć.


Oczywiście każdy robi jak uważa, nie mówię, że to źle :)

k***a*z
21-12-2011, 06:56
Z drugiej strony 20cm styro na podłogę, to troszeczkę przesada (moim zdaniem) :)

:) 20cm to mam średnio , są miejsca gdzie mam 24cm :) , poddasze ociepliłem warstwą 45cm ekofibru , myślę że powinno być ok :)

HAL9000
13-02-2012, 09:51
:) 20cm to mam średnio , są miejsca gdzie mam 24cm :) , poddasze ociepliłem warstwą 45cm ekofibru , myślę że powinno być ok :)
Ale 20 styro pod posadzką zdecydowanie podwyższa poziom podłogi - co np z wysokością okien w takim przypadku, chyba należałoby już na etapie budowy o tym pomysleć. A jak to jest z izolacją pod płytą - ile dać styro na gruncie?

k***a*z
13-02-2012, 11:05
Ale 20 styro pod posadzką zdecydowanie podwyższa poziom podłogi - co np z wysokością okien w takim przypadku, chyba należałoby już na etapie budowy o tym pomysleć. A jak to jest z izolacją pod płytą - ile dać styro na gruncie?

Chudziak został odpowiednio niżej wylany , okna i drzwi pasują , z izolacją nie ma problemu , wysmarowałem wszystko dysperbitem a potem papa termozgrzewalna , na to folia czarna gruba a potem styropian.

HAL9000
13-02-2012, 11:23
No właśnie, trzeba by od razu niżej wylać chudziaka albo dopasować później wysokość otworów okiennych i drzwiowych. Mój kierbud polecał mi jakąś piankę jako izolację cieplną pod podłogówkę że niby cieplejsza od styro - spotkał się ktoś z czymś takim?

k***a*z
13-02-2012, 11:29
No właśnie, trzeba by od razu niżej wylać chudziaka albo dopasować później wysokość otworów okiennych i drzwiowych. Mój kierbud polecał mi jakąś piankę jako izolację cieplną pod podłogówkę że niby cieplejsza od styro - spotkał się ktoś z czymś takim?

To są płyty z piany pir/pur , mam w jednym pomieszczeniu ułożone 2x4cm na zakładkę , lambda tego materiału 0.027. Jest bardzo twarda , pod podłogę jest super , ja resztki ułożyłem jeszcze w garażu pod podłogą.

compi
13-02-2012, 11:36
Trzeba też pamiętać o tym, aby łączenie ściany fundamentowej ze ścianą właściwą wypadło maksymalnie w strefie cieplnej izolacji poziomej podłogi. Jednym słowem, aby przy tych kombinacjach z opuszczaniem styropianu w dół w stosunku do drzwi, okien i parapetów nie przekombinować. Zyski z większej izolacji poziomej znikną gdy zimne bloczki betonowe będziemy mieli na wysokości naszych stóp.

malkul
13-02-2012, 11:38
http://moj.dom.pl/forum,uwaga_na_posadzki_anhydrytowe.htm

compi
13-02-2012, 11:44
Już średnioelastyczny klej wystarczy do przyklejenia płytki gresowej do takiej posadzki, a to z prostego powodu. Stosunek żywic w takim kleju jest odpwiednia. Sprawdzone osobiście na remontowanej łazience w bloku.

maciek1000000
19-02-2012, 14:42
moze ktos mi podpowiedziec jak to jest z wylewka, chce zrobic wszedzie ogrzewanie podlogowe ale.....:

na parterze mam grubosc wylewki 7 cm i spece mi mowia ze w tym podlogowke moge dac

a na pietrze mam wylewke 4 cm i jak pod to wsadzic podlogowke skoro mam strop 14cm, styropian 4 cm i wylewke 4 cm????? cos mi tu nie gra

czy zwykla wylewka cementowa sie nada na tak cienka warstwe czy trzeba robic anhydryt ktory znow z tego co sie dowiedzialem jest niemozliwy do wykonania bo mam za mala powierzchnie poddasza (tzn mozliwy jest ale cena mnie zabije , pytam goscia jaka ta cena, odpowiedz DUZA)

surgi22
19-02-2012, 19:29
Trzeba też pamiętać o tym, aby łączenie ściany fundamentowej ze ścianą właściwą wypadło maksymalnie w strefie cieplnej izolacji poziomej podłogi. Jednym słowem, aby przy tych kombinacjach z opuszczaniem styropianu w dół w stosunku do drzwi, okien i parapetów nie przekombinować. Zyski z większej izolacji poziomej znikną gdy zimne bloczki betonowe będziemy mieli na wysokości naszych stóp.
Nie masz tego problemu jak zastosujesz np. isomur ( który domyka ci ocieplenie podłogi i scian i znacznie ogranicza ten mostek cieplny jakim jest połączenie fundamentu z scianą ).

Pyxis
19-02-2012, 19:38
Ale z tego co sie naczytalem, to taka izolacja termiczna plyty podlogowej od sciany jest ZAWSZE wymagana. Niezaleznie od posadowienia tejze.

surgi22
19-02-2012, 19:38
Ja mam wylany anhydryt , średnio 5cm grubości , bez żadnych dylatacji tylko obwodowe przy ścianach . Grzeję PCi , podłoga szybko się nagrzewa . Mam już 1,5 roku nic na szczęście się z nią nie dzieje. Ze swojej strony mogę polecić , cenowo wychodzi trochę drożej niż zwykły "kret" (miksokret ;-) )

Cieszę się że u Ciebie po 1,5 roku jest OK, sam jestem w trakcie budowy i też zdecydowałem sięna wylewkę anhydrytową ( na parterzze już mam, na piętrze będzie na wiosnę ). Jak zabezpieczałeś anhydryt w łazience ?

surgi22
19-02-2012, 19:43
Ale z tego co sie naczytalem, to taka izolacja termiczna plyty podlogowej od sciany jest ZAWSZE wymagana. Niezaleznie od posadowienia tejze.
O jakiej izolacji termicznej płyty podłogowej od ściany piszesz ? bo chyba nie masz na myśli dylatacji ?
Isour likwiduje ( lub znacznie ogranicza mostek cieply jakim jest połaczenie fundamentu ( którego średnia temperatua jest w zimie 6-7 C ) z ścianą która ma temperaturę równą temperaturze pokuje ( 20-22 ) ale przez polącznie z fundamentem jest w swojej dolnej części ok. 0,5 - 1 m zimniejsza niż wyżej.

compi
19-02-2012, 20:17
Nie masz tego problemu jak zastosujesz np. isomur ( który domyka ci ocieplenie podłogi i scian i znacznie ogranicza ten mostek cieplny jakim jest połączenie fundamentu z scianą ).

Napisz jeszcze ile kosztuje rządek takiego bloczka i będziemy już wiedzieli wszystko. Przerabiałem temat i taniej mi wyszło porządne wyliczenie styku ściana fund./mur w osi poziomej styropianu podłogowego. Oczywiście czasem nie ma wyjścia i takie rozwiązanie jest ok, ale za darmo takich materiałów nie dają.

Pyxis
19-02-2012, 20:19
Mi chodzilo o oddzielenie plyty posadzki od scian w pomieszczeniu, ale teraz widze widze, ze chodzilo o pozioma izolacje fundament-sciana. Nie doczytalem. Sorki.

compi
19-02-2012, 20:20
O jakiej izolacji termicznej płyty podłogowej od ściany piszesz ? bo chyba nie masz na myśli dylatacji ?
Isour likwiduje ( lub znacznie ogranicza mostek cieply jakim jest połaczenie fundamentu ( którego średnia temperatua jest w zimie 6-7 C ) z ścianą która ma temperaturę równą temperaturze pokuje ( 20-22 ) ale przez polącznie z fundamentem jest w swojej dolnej części ok. 0,5 - 1 m zimniejsza niż wyżej.

Co do dylatacji posadzka/mur polecam styro 10mm zamiast taśm piankowych. Szczególnie przy ogrzewaniu podłogowym.

surgi22
19-02-2012, 20:48
Taniej na pewno ale czy lepiej ? Aktualnej ceny isomuru nie znam. Myślę iż szacowany zwrot kosztów isomuru może wynosic ok. 30 lat, ale wiem że jest to elementu którego praktycznie nie da sie wymienić w wybudowanym domu. Wszelkie prognozy wskazują że ceny nosników energii będą w Polsce rosły np. dziś jest informacja iż w zwiąku z tzw. pakietem klimatycznym szacuje się iż koszt energii elektrycznej wzrośnie w przciągu 10 lat o 100% .

k***a*z
20-02-2012, 07:06
Jak zabezpieczałeś anhydryt w łazience ?


Folią w płynie . A fundament można wykonać bloczkami keramzytobetonowymy , może nie jest to idealne rozwiązanie ale zawsze trochę cieplejsze niż same bloczki betonowe.

compi
20-02-2012, 08:03
Taniej na pewno ale czy lepiej ? Aktualnej ceny isomuru nie znam. Myślę iż szacowany zwrot kosztów isomuru może wynosic ok. 30 lat, ale wiem że jest to elementu którego praktycznie nie da sie wymienić w wybudowanym domu. Wszelkie prognozy wskazują że ceny nosników energii będą w Polsce rosły np. dziś jest informacja iż w zwiąku z tzw. pakietem klimatycznym szacuje się iż koszt energii elektrycznej wzrośnie w przciągu 10 lat o 100% .

Przepraszam od razu za ironiczny ton, ale przy takich załozeniach jak powyższe to zawsze można powiedzieć, że bez izomuru, bloczków termo, styro 30cm w ścianach, podłodze i dachu, nadproży termo, kształtek systemowych, nie można myśleć o bezpiecznym życiu. Tylko że potem się to kończy zgrzytaniem zębów przy końcowych etapach budowy, które są równie ważne. To są na pewno dobre systemy, ale przyznajmy ilu ludzi stać na to wszystko. Uważżm że porządne planowanie i trzymanie się założeń pozwala wyeliminować te drogie elementy naszej układanki. Ja ich nie mam, a pomimo grzania olejem parterówki nie zbankrutuję po tym sezonie chociaz był dopiero pierwszym i lubimy ciepełko(22-23 stopnie). Po prostu pilnowałem przegród, mostków, nadproża lane z betonu miałem już na tym etapie wyłożone w szalunku styropianem, i przede wszytkim zainwestowałem w łatwo sterowalną wentylację mechaniczną i porządne DGP.
Żeby nie było mocno obok głównego wątku to myślałem nad anhydrytem. Zalety które były mi potrzebne to szybkość wylania, płaszczyzny/poziom pod gresy(podłogówka) i tak chwalone przewodnictwo. Docelowo mam tradycyjnie bardzo ładnie wylane posadzki i nie widze munusów. A plus mam taki, że zostało mi parę łądnych tysięcy w kieszeni. Fakt, że do producentów anhydrytu mam daleko i to również generowało cenę.

surgi22
20-02-2012, 16:33
Sprawa jest prosta taniej czy drożej zawsze buduj z głową. Ceny energii na pewno będą rosły - no chyba że za 20-30 lat bedziemy mocarstwem gazowym ale znając naszych polityków to lepiej nie rozmażać się za bardzo.

firewall
20-02-2012, 19:05
A te wióry to stalowe czy drewno?

surgi22
20-02-2012, 22:14
Drewno panie , drewno na pewno.
Ps. rozumiem że chodzi koledze o tzw zbrojenie rozproszone ( no ale kto go tam wie ).

sysrq
21-02-2012, 01:23
Witam
Co by było jakby rury od ogrzewania podnieść na spinkach tak by były zatopione centymetr od góry wylewki. przyjmując że będzie 7cm to 4 bedzie od rury w dół, czyli wylewka odwrona a stosunku do tego co jest standardem.
Proszę o podzielenie się uwagami co do mojego pomysłu.

Jesli tak zrobisz, wylewka Ci popęka. Ponadto nie wiem jakim sposobem tak można wylać jastrych, by rurki pozostały nienaruszone wsparte tylko spinkami.
Możesz tylko pogorszyć sprawę. Część rurek zatopi się 1cm, część 3 lub 4 i będziesz miał miejsca o różnej temperaturze.
Ja zrobiłem inaczej. Położyłem gęściej rurki przez co zwiększyłem powierzchnię oddawania ciepła.
Podłoga nagrzewa się wystarczająco szybko. Nie narzekam. Podłogówka w całym domu. Tam gdzie są panele robiłem odstępy 10cm. Tam gdzie płytki - max 15cm. Na forum ktoś pisał, że robił 7cm - moim zdaniem przesada - osłabiony jastrych i strata materiału. Chociaż znajdą się tacy, którzy powiedzą, że w moim przypadku też :) Najważniejsze to robić pętle o równych długościach (max 70m), wtedy wszędzie pięknie i równo się nagrzewa, niestety wyjdzie więcej pętli = będzie większy rozdzielacz, ale szybciej się podłoga nagrzeje.
Narazie dom nie ocieplony (cegła porotherm 30cm, zaprawa w poziomie, w szczeliny pomiędzy cegłami wbita pianka) bez drzwi wewn, w trakcie wykończeń. Przy ostatnich mrozach -25, na podłogę puszczałem 35st co mi dawało temperaturę w pomieszczeniach 16st. Aktualnie przy -1, -4 puszczam w podłogę 23st i mam 15st w pomieszczeniach. Temperatura odczuwalna 1-2st większa.
Pamiętaj, ze OCIEPLENIE TO PODSTAWA. Nie będę się tutaj rozpisywał, ale wszystko robiłem sam, więc wszystko starannie i lekko ponad normę.
1 Piętro poddasze (skosy) 30cm wełny rockwool (lambda 0.035), sufity( 35cm). Ściany będę docieplał 18cm styro. Jestem już ciekaw następnej zimy :)

maciek1000000
21-02-2012, 21:05
podbijam pytanie, czy w wylewce 4 cm moge zrobic ogrzewanie podlogowe oraz czy moze to byc zwykla wylewka z miksokreta czy musi to byc anhydryt a jesli juz to jaka moze byc przyblizona kwota wykonania takiej wylewki

compi
21-02-2012, 22:01
Wg mnie można. Ja mam właśnie w tych granicach, ale uprzedziłem że wymagam najwyższej jakości mieszanki. Poszły też wszelkie zbrojenia stalowe, plastyfikatory i włókna. Pamiętaj o dylatacjach, daj zamiast pianki styro przy ścianie i porządnie wygrzej posadzkę przed płytkami, a już na pewno przed ich fugowaniem.

maciek1000000
22-02-2012, 00:45
czyli po zrobieniu wylewki trzeba ja grzac podlogowka przed polozeniem plytek i paneli????????
mam jeszcze pytanie czy te 4 cm to nie za malo bo sama podlogowka to okolo 2 cm ma przeciez wiec przestrzen nad nia bedzie niewielka

i przy okazji masz zwykla mieszanke z miksokreta czy ten caly anhydryt?

compi
22-02-2012, 09:06
Proponuję abys poświęcił jednak trochę czasu na lekturę postów, bo widać, że nie masz kompletnie pojęcia o obu technologiach. I nie jest to złośliwa dygresja, bo tak może zabrzmieć. Anhydrytu nie zbroisz i on przy warstwie 4cm jest właściwie katalogowy. Po co się dylatuje i wygrzewa wylewkę szczególnie pod ceramikę i jak się to robi, to już poczytaj sobie na forum.

k***a*z
22-02-2012, 09:28
Koszt 4cm anhydrytu i miksokreta z dodatkami i zbrojeniem może okazać się identyczny , zadzwoń do tej firmy http://www.wolplan.pl/ , robili mi posadzki , niech ci wycenią na gotowo z dojazdem .

compi
22-02-2012, 09:49
Jak ma blisko do firmy od anhydrytu to może i coś wynegocjuje, ale nie liczyłbym na choćby zbliżoną kwotowo cenę. I nalezy pamiętać przy anhydrycie o jednym. Poziom pod wylanie powinien być prawie idelany. Inaczej wszelkie "dołki" mogą spowodować drastyczny wzrost ceny.

k***a*z
22-02-2012, 09:54
U mnie to dopiero były schodki :) , przed wylaniem wszystkie podłogi majster z tej firmy sprawdził poziomicą (elektroniczna waserwaga).

compi
22-02-2012, 10:05
Mnie podczas rozmów na temat anhydrytu oświecono, że chudziak, czy jak w moim przypadku zbrojona płyta podłogowa, muszą być wykonane praktycznie idealnie w poziomie. Inaczej koszty mogą być większe nawet o 30% niż początkowe wyliczenia. Dla tego już przy stanie zero trzeba mieć świadomość co się planuje i jakie moga być konsekwencje popełnionych błędów lub niedoróbek. A przyznajmy, że często na poczatkowych etapach wyznacznikiem jest machający się na wietrze sznurek. Konkluzja jest taka, że miksokret wybacza błędy, anhydryt juz niekoniecznie.

k***a*z
22-02-2012, 10:44
Zawsze można wyrównać styropianem , na wyrównanie musiałem użyć styropianów 2,4 i 6 cm , powstałe schodki szlifowałem tarką . W planach miałem miksokreta ale wykonawca postraszył mnie że do grubości styro jaką planuję muszę mieć 10-12cm "kreta" a to było za wysoko.

compi
22-02-2012, 11:18
Zgodzę się z równaniem styropianem, ale trzeba uważać na jego elastyczność. Coś co wydaje nam się wyrównaniem, może się skończyć później niekontrolowanym pękaniem posadzki. Chodzi mi o "krótsze" nieówności. Płyty leżące na takim dołku mają tendencję do uginania się, ale dopiero pod większym ciężarem. I zbrojony siatką miksokret wytrzyma w takim miejscu chwilowy nacisk. Anhydryt może puścić. A wracając do kumulacji/przewodności. Anhydryt ładnie przewodzi ciepło, ale go już nie kumuluje tak jak cementowa posadzka. I teraz widzę u siebie, przy dobrze zaizolowanym domu ogrzewanym olejem,ze gdy kocioł odpala się tylko dwa razy dziennie temperatura jest ok, ale podłoga ma różną temperaturę w przeciągu całego dnia. Nie jest oczywiście zimna, ale zaraz po skończonym cyklu pracy kotła jest odczuwalnie ciepła, później dopiero neutralna. Gdybym miał anhydryt to podejrzewam, że te różnice byłyby jeszcze bardziej odczuwalne. Wniosek nasuwa mi sie taki, że anhydryt fajnie by się sprawdził z podłogówką, przy żródłach ciepła pracujących w trybie ciągłym, np kocioł na groszek. Akumulacja wtedy nie jest chyba tak istotna.

niedowiarek
22-02-2012, 11:33
A wracając do kumulacji/przewodności. Anhydryt ładnie przewodzi ciepło, ale go już nie kumuluje tak jak cementowa posadzka. I teraz widzę u siebie, przy dobrze zaizolowanym domu ogrzewanym olejem,ze gdy kocioł odpala się tylko dwa razy dziennie temperatura jest ok, ale podłoga ma różną temperaturę w przeciągu całego dnia.

To samo mam z ogrzewaniem ściennym. Niby ta sama temperatura wewnątrz, a przy dużych mrozach (jak prawie non stop grzało) komfort o wiele lepszy. Może to bardziej odczucie subiektywne, jednak ciepła ściana działa podobnie jak słonko przez okno.

compi
22-02-2012, 11:59
No u mnie doszło początkowo do małych pretensji żony, czemu posadzka nie jest odczuwalnie ciepła cały czas, a tylko chwilowo. Wytłumaczyłem że kocioł musiałby pracować na okrągło, a nadwyżkę ciepła chyba przez okno trzebaby było wypuszczać, natomiast podłoga ma być neutralna, choćby ze względu na zdrowie. Jest oczywiście jeszcze opcja nastawienia na sterowniku mniejszej amplitudy załączeń, np nie co jeden stopień, a co 0,5, wtedy jednak wystarczy czasem uchylony chwilowo wyłaz strychowy lub dzrwi w wiatrołapie i sterownik to wychwyci. Nauka nie idzie w las, więc coś jeszcze pokombinuję.

rydzadam
22-02-2012, 13:29
O wygrzewaniu posadzki po jej wylaniu jest chyba w przedostatnim Muratorze "papierowym" bardzo dokładny opis. Myślę, że na stronie Muratora też coś znajdziesz.

compi
22-02-2012, 13:42
Przypomniało mi się ile mnie kosztowało to wygrzewanie olejem mojej podłogówki. 200l oleju po 3,6 chyba wtedy. Drogo było. Najgorsze, że było jeszcze w miarę zimno, ale jednak juz była wiosna i cała ta temperatura poszła sobie do nieba. Czysta strata, więc i to warto przewidzieć : ).

misiekman
26-03-2012, 16:30
Panowie, odgrzewam temat, może ktoś pomoże w dylemacie. Jeśli będę grzał pompą ciepła ale przy założeniu, że chcę maksymalnie wykorzystywać 2 taryfę to zgodnie z prawami fizyki jaka wylewką będzie się bardziej nadawała - anhydryt,który szybciej oddaje ciepło czy tradycyjna, która dłużej kumuluje. Czy fakt dłuższego kumulowania ciepła przez tradycyjną wylewkę będzie miał przewagę pod kątem jego późniejszego oddawania w momencie kiedy nad ranem pompa przestanie grzać czy wręcz na odwrót? Prośba o pomoc.

compi
26-03-2012, 17:11
Przestanie grzać chyba o 6 rano, a nie nad ranem. Będzie wtedy ciepła i ma oddawać ciepło do chyba 13-tej. Brałbym zwykłą.

rydzadam
27-03-2012, 05:54
Zwykła wylewka dość gruba - 7-8 cm i będzie OK.

zdzicho48
29-03-2012, 17:02
Pytanie .We wrzesniu 2011 mialem wykonana wylewke anhydrytowa.Do dzisiaj nie byla ona ogrzewana.Czy mozna tego lata polozyc plytki na ta podloge i zostawic je przez cala nastepna zime nie ogrzewajac domu??
Dom bedzie ocieplony latem.

Sadicus
29-03-2012, 18:58
Panowie, odgrzewam temat, może ktoś pomoże w dylemacie. Jeśli będę grzał pompą ciepła ale przy założeniu, że chcę maksymalnie wykorzystywać 2 taryfę to zgodnie z prawami fizyki jaka wylewką będzie się bardziej nadawała - anhydryt,który szybciej oddaje ciepło czy tradycyjna, która dłużej kumuluje. Czy fakt dłuższego kumulowania ciepła przez tradycyjną wylewkę będzie miał przewagę pod kątem jego późniejszego oddawania w momencie kiedy nad ranem pompa przestanie grzać czy wręcz na odwrót? Prośba o pomoc.

Ja bym dał możliwie cieńszą warstwę tej wylewki i materiał, który dobrze przekazuje to ciepło.
Raczej bym się skupił na dobrej izolacji domu tak by ciepło nie uciekało przez niedoróbki.

lujski
29-03-2012, 20:13
miksokret czy anhydryt???? - czas oddawania ciepła jest taki sam, tylko zazwyczaj grubszy sie daje miksokret i dlatego panuje opinia ze dluzej oddaje cieplo ...

w***po***
09-07-2012, 17:34
Beton z mixa ma twardość ok B7, natomiast Anhydryt czyli AGILIA SOLS A posiada twardość B20. Stąd możliwość wylewania mniejszych grubości, a co za tym idzie możliwość ułożenia grubszej warstwy izolacji cieplnej! Korzyści są ewidentne! pomijając przewodnictwo cieplne, czy rozszerzalność przy różnicach temperatur. Anhydryt dylatuje się dopiero przy płytach powyżej 800 m/kw.
A cena wylewki jest porównywalna! tyle ,że wylanie trwa krócej i już po ok 3 dniach można przystąpić do dalszych prac wykończeniowych.



Anhydryt czy to Lafarge czy Wolplan dylatuje się 300m2 w jednym płacie ( na ogrzewaniu podłogowym ) i 900m2 bez ogrzewania

w***po***
09-07-2012, 17:39
miksokret czy anhydryt???? - czas oddawania ciepła jest taki sam, tylko zazwyczaj grubszy sie daje miksokret i dlatego panuje opinia ze dluzej oddaje cieplo ...

Zaciekawiła mnie twoja opinia

Moim zdanie jastrychy anhydrytowe szybciej się nagrzewają przy tej samej grubości.
Spowodowane jest to tym że w przekroju jastrych anhydrytowy jest monolitem a jastrych cementowy jest robiony (metodą ) półsuchą i pchany powietrzem w przekroju wygląda jak pum ex. A luki powietrzne powodują zmniejszenie przenikania ciepła. Nawet na logike...

hydraulik_
12-07-2012, 11:18
Zaciekawiła mnie twoja opinia

Moim zdanie jastrychy anhydrytowe szybciej się nagrzewają przy tej samej grubości.
Spowodowane jest to tym że w przekroju jastrych anhydrytowy jest monolitem a jastrych cementowy jest robiony (metodą ) półsuchą i pchany powietrzem w przekroju wygląda jak pum ex. A luki powietrzne powodują zmniejszenie przenikania ciepła. Nawet na logike...
logika jest inna
Dlatego się daję półsuchy ,żeby wysychająca woda nie zostawiała wolnych przestrzeni,
A w samopoziomującym jest dużo wody ,Co pozostanie jak zniknie?
To chyba nie w tym problem .
Inna rzecz ,że wole samopoziomującą wylewkę (mały skurcz termiczny)

Jacekss
13-09-2012, 14:44
hm w obu przypadkach woda potrzebna jest w procesie reakcji chemicznych jakie zachodzą w mieszance, a czemu półsucha.. bo brak mleczka na powierzchni i prawie zerowe szanse że siądzie to bo ktoś dodał za dużo wody ;)
w anhydrycie pewnie też można przedobrzyć z wodą, dlatego lepiej jak przyjeżdża i robi to firma z odpowiednim sprzętem

hydraulik_
13-09-2012, 18:50
Każda dobrze zrobiona jest dobra:)

Jacekss
14-09-2012, 07:25
a to pewne :)

HAL9000
20-10-2012, 13:56
Mam pytanie może nie całkiem związane z wątkiem - mam mieć wylewkę z miksokreta, ale chcąc wykorzystać maksymalnie II taryfę jaka powinna być grubość wylewki - czy wystarczy 7-8 cm, czy może dać 10 cm? Nie będzie to przesada i czy nie będzie problemu ze styropianem (na marginesie, jaki styropian najlepiej na podłogę?) pod taką grubą wylewką?

hydraulik_
20-10-2012, 18:01
styropian każdy wytrzyma ,ale strop bym sprawdził przy tych 10 cm. A czy wystarczy? Ta różnica w grubości i masie w stosunku do masy budynku to znikoma różnica.Potraktuj cały budynek jako akumulator .Nie zmusisz ciepła żeby poczekało w podłodze.

HAL9000
20-10-2012, 19:42
styropian każdy wytrzyma ,ale strop bym sprawdził przy tych 10 cm. A czy wystarczy? .
Te 10 cm wylewki to ma być na parterze. 15cm styro, na to 10 cm wylewki. Myślałem właśnie o akumulacyjności (czyli zmuszeniu ciepła do jak najdłuższego pozostania w podłodze :) )podłogi w kontekście taryfy strefowej. A może zrobić 17 styro i na to 8 cm wylewki?

mardor1971
28-10-2012, 20:23
Panowie, odgrzewam temat, może ktoś pomoże w dylemacie. Jeśli będę grzał pompą ciepła ale przy założeniu, że chcę maksymalnie wykorzystywać 2 taryfę to zgodnie z prawami fizyki jaka wylewką będzie się bardziej nadawała - anhydryt,który szybciej oddaje ciepło czy tradycyjna, która dłużej kumuluje. Czy fakt dłuższego kumulowania ciepła przez tradycyjną wylewkę będzie miał przewagę pod kątem jego późniejszego oddawania w momencie kiedy nad ranem pompa przestanie grzać czy wręcz na odwrót? Prośba o pomoc.

ja mam posadzki z anhydrytu i jestem nimi zachwycony. Wylewka 5 c,5 cm Wszystkie kafle się trzymają, klej dobry elastyczny do podłogówek w cenie ok 50 zł. Nie posiadam 2 taryfy gdyż w nocy nie chcę grzać z prostego powodu. Chcę mieć wtedy chłodniej a przy ociepleniu 20 cm ścian styro i 25 cm wełny na suficie oraz rekuperator, w domu jest nie do wytrzymania i niechciałbym, żeby było jeszcze gorzej w domu 25 stopni za pażdziernik do dzisiaj pompa zużyła mi 180 KWH. W nocy pompa pracując i ogrzewając podłogę betonową sprawia, że ta podłoga oddaje też ciepło po ok 2 godz., więc ogrzewamy najbardziej dom kiedy śpimy i w dzień z rana kiedy jesteśmy w pracy. Gdy wracamy kumulacji już nie ma. Anhydryt oddaje ciepło po 20 min od uruchomienia pc. Moja pc w nocy niewiele pracuje w dzień do 13 też, rozpoczyna pracę od 14 do 18. Reszta czasu to podtrzymanie temp o 2 stopnie niższej niż założona. Zapomniałem dodać,że te 180 KWH jest z grzaniem ciepłej wody

kasia_labo
07-12-2012, 13:52
Mam pytanie do posiadaczy parkietu na anhydrycie jakimi metodami mierzyli Wam parkieciarze wilgotność posadzki?

autorus
27-12-2012, 12:55
bardzo ciekawy watek, ponieważ w temat posadzek się nigdy nie wgłębiałem a mixokret uważałem za samo zło do momentu jak mojemu bratu zrobili wylewki :) Wygląda to bardzo porządnie. Koszt 11zł/m2 + materiał, przynajmniej brat tak płacił.

I tu powiem jak ja sobie wyobrażałem wylewanie posadzki, przyjeżdza gruszka i wylewa beton który się łatami wyrównuje. A tu mi mówicie, ze jakiś suchy beton mixokret. :confused::confused::confused:

Jacekss
27-12-2012, 13:09
tak tzw suchy.. jak wysycha zdecydowanie lepiej wychodzi, nie ma problemu z odparowaniem nadmiaru wody i nierówności w wylewce
oczywiście zależy jaka ekipa to robi :)

plusfoto
27-12-2012, 14:21
autorus ale u ciebie to chyba anhydryt nie przejdzie bo z tego co mi się obiło o uszy to masz dość grubo instalacji na podłodze. No chyba że wygrałeś w totka świątecznego a się nie pochwaliłeś. Optymalna grubość takiej wylewki to 3,5-5cm razem z ogrzewaniem licząc. Powyżej to kasa, kasa i jeszcze raz kasa. Wady anhydrytu są dwie. Nie jest odporny na niskie temperatury a w pomieszczeniach mokrych trzeba bardzo uważać.

autorus
27-12-2012, 14:39
U mnie chudziak pewnie 10cm i potem wylewka ok 8cm, może ciut więcej.
W totka nie gram :)

compi
27-12-2012, 14:54
Izolacji nie masz?

autorus
27-12-2012, 15:11
pod chudziakiem pur od Pigeona z 50cm

plusfoto
27-12-2012, 15:28
Tylko pamiętaj za mixokreta zapłacisz gdzieś przy tej grubości około 20-25zet razem z robocizna a za anhydryt około 60-70

autorus
27-12-2012, 15:47
no właśnie widzę, ze różnica jest spora a u mnie metrów dużo , tak spokojnie 250 bez pięter.
A czy ktoś wylewał po prostu beton b25 jako wylewkę z własnej nieprzymuszonej woli? Oprócz tych którzy maja mieć beton szlifowany, ale tam akurat dyskusji nie ma.

plusfoto
27-12-2012, 15:59
W takim betonie masz zbyt grube ziarna które utrudnią dobre otulenie podłogówki, ponadto przy tak cienkiej wylewce musiałbyś dać siatkę bo ci popęka.

autorus
27-12-2012, 16:04
hm, mozesz miec racje .

Jacekss
27-12-2012, 20:12
nie no B25 jako jastrych to przesada, jeszcze sobie syfu narobisz przy wylewaniu bo jak pompa pociśnie to.... :)
poza tym jak zacznie schnąć a będzie za dużo wody to sie porobią góry i doliny ;)

chcialbympompe
27-12-2012, 20:15
Ja bym się raczej obawiał ewentualnej konieczności skucia posadzki przy remoncie :D

autorus
27-12-2012, 20:50
hm, widzicie, standardowo jest tak ze mixokret daje się na określoną warstwę styropianu. W moim przypadku jest zupełnie inaczej.
U mnie będzie chudziak , na nim przymocowuje rurki do ogrzewania podłogowego ( bezpośrednio na chudziaku) po czym zalewam wylewką. Nic więcej nie dodaje. Nie ma foli, styro itd. Za to chudziak i wylewka muszą się ze sobą skleić aby stanowiły jedną płytę.

plusfoto
27-12-2012, 21:20
A kto tak zawyrokował? Możesz dać bezpośrednio na podłogę ale folii chyba pomiędzy nie unikniesz. Wylewka ma pracować niezależnie od podłoża. Przy miksokrecie (chyba max 30m2) i musisz robić dylatacje, przy anhydrycie jak dobrze pamiętam około 100m2 ale tego nie jestem pewien

autorus
29-12-2012, 08:11
ponieważ jestem zdecydowany na mixokreta, chciałbym się dowiedzieć jak się szacuje ile cementu jest potrzebne na 1m2 podłogi o grubości 10cm.

hydraulik_
29-12-2012, 08:21
ponieważ jestem zdecydowany na mixokreta, chciałbym się dowiedzieć jak się szacuje ile cementu jest potrzebne na 1m2 podłogi o grubości 10cm.
jak masz 10 luzu to połóż 3 cm styro i na to wylewke wylewka ma pływać .A w styro możesz poprowadzić inna instalacje npwoda cwu

autorus
29-12-2012, 09:09
u mnie styropian odpada.

Doczytałem ze powinno byc 350kg/m3 czyli 35kg na m2 przy grubości 10cm :)

A jak ze zbrojeniem?

"ZBROJENIE
Najczęściej stosowane mikrozbrojenie z użyciem włókien polipropylenowych
korzystnie wpływa na zmniejszenie skurczu, zapobiegając tworzeniu się spękań i ograniczając
powstawanie rys skurczowych w czasie twardnienia betonu podkładu. Zaleca się stosować
włókna polipropylenowe fibrylowane i wiązkowane o standardowej długości 12,7 mm i 19
mm i ilości od 0,6 do 0,9 kg na 1 m³ betonu. Podobny wpływ na jakość podkładu ma zbrojenie bazaltowe o wymiarach włókien jak wyżej i ilości zużycia od 1 do 2 kg/1m³ mieszanki. W przypadku cienkich, bardziej obciążonych nawierzchni zaleca się zbrojenie z włókien stalowych 30x0,65 mm o odsadzonych końcówkach, których potrzeba od 20 do 25 kg na 1 m³ mieszanki"

Ze strony kolegi Parkietkomplex (http://forum.muratordom.pl/member.php?102559-Parkietkomplex)

hydraulik_
03-01-2013, 15:55
Po wylaniu anhydrytu ,na powierzchni może powstać warstwa (kożuch) ktury trzeba usunąć bo nie jest związany dostatecznie z resztą podłoża.
Ja miałem taką sytuacje płytki odeszły razem z klejem i tym "kożuszkiem"
A wystarczyło przetrzeć kamieniem ściernym jak do marmuru.

A już na pewno warto przeprowadzić próbę przyczepności przyklejając pojedyncza płytkę

mardor1971
03-01-2013, 20:10
kożuszek można zdjąć szczotką za darmo, lub nająć f-mę, która wylewa posadzki. Koszt tego ok 5 zł za m. Próba przyczepności płytek do podłoża to jest wg mnie slogan. Ja kleiłem bez próby. Warunek podkład do anhydrytu np PRIMER G f-my MAPEI i klej dobry bo do ogrzewania podłogowego, u mnie PERICOL FLEX f-my BASF za ok 40 zł. 100 m płytek 100 dł na 15 szer. Drugi rok użytkowania, żadna nie pękła, żadna się nie odkleiła.Proszę nie straszyć ludzi, że się odklejają, bo na betonie, też można zle położyć.

hydraulik_
03-01-2013, 21:19
kożuszek można zdjąć szczotką za darmo, lub nająć f-mę, która wylewa posadzki. Koszt tego ok 5 zł za m. Próba przyczepności płytek do podłoża to jest wg mnie slogan. Ja kleiłem bez próby. Warunek podkład do anhydrytu np PRIMER G f-my MAPEI i klej dobry bo do ogrzewania podłogowego, u mnie PERICOL FLEX f-my BASF za ok 40 zł. 100 m płytek 100 dł na 15 szer. Drugi rok użytkowania, żadna nie pękła, żadna się nie odkleiła.Proszę nie straszyć ludzi, że się odklejają, bo na betonie, też można zle położyć.

Ja tylko piszę ,żeby uważać nie piszę ,że zła.Lapiej wiedzieć niż nie .Ja zdjąłem łopatą 30 m2 .Próba przyczepności nie jest droga.

mardor1971
03-01-2013, 21:54
SORRY żle cię zrozumiałem

techmal
06-01-2013, 23:24
Jeśli masz 10 cm to powinieneś dać 4cm styropianu i wylać 6cm wylewki cementowej lub ok 5.5 anhydrytowej. Najlepsza grubość na podłogówce to 45mm dla cementówki i 35mm dla anhydrytu licząc od góry rurki. Wszystko ponadto to niepotrzebne koszty i czas nagrzewania.
Co do kożuszka który powstaje na powierzchni anhydrytu to tylko przy agilli lub wolplanie KNAUF tego niema. Różnica w składzie materiału.

techmal
06-01-2013, 23:27
Jeśli robisz chudziaka i na niego bezpośrednio ogrzewanie podłogowe to wylewj chudziaka ze styrobetonu bo inaczej bedziesz miał duże straty. Koszt ok 25zł/m2 przy 5 cm z materiałami. Dużo lepiej wyizolujesz i łatwiej zamocować rurki niż do betonu. Pozdrawiam Darek

autorus
07-01-2013, 05:51
nie zgadzam się całkowicie :)

surgi22
07-01-2013, 21:06
Przy grubości 10cm będziesz miał bardzo dużą bezwładność podłogówki, przy dobrym ociepleniu i pojewieniu się dotakowych zysków cieplnych ( np . zyski bytowe - żóna robi świateczne wypieki lub wyjdzie ładne słonko i podgrzeje podłogę i sciany ) możesz miec problem z przegrzewaniem.

aDw
08-01-2013, 17:51
Bez obaw autorus , ja bede miał łącznie 25 cm. I nie jako jedyny. Płyte mam 20 cm , na to pójda siatki zbrojeniowe do których podepnę rurki i miksokret. Akumulacja = Tania taryfa a z bezwładnością można nauczyc się żyć

Pozdrawiam

wihajster
08-01-2013, 18:14
Przy grubości 10cm będziesz miał bardzo dużą bezwładność podłogówki, przy dobrym ociepleniu i pojewieniu się dotakowych zysków cieplnych ( np . zyski bytowe - żóna robi świateczne wypieki lub wyjdzie ładne słonko i podgrzeje podłogę i sciany ) możesz miec problem z przegrzewaniem.
To informacje z praktyki lekarskiej czy z praktyki w budownictwie???

autorus
08-01-2013, 18:33
Bez obaw autorus , ja bede miał łącznie 25 cm. I nie jako jedyny. Płyte mam 20 cm , na to pójda siatki zbrojeniowe do których podepnę rurki i miksokret. Akumulacja = Tania taryfa a z bezwładnością można nauczyc się żyć

Pozdrawiam

A możesz rozwinąć? W którym miejscu dajesz siatki zbrojeniowe? No i i istotne , czy w samej części wylewki z mixokreta tez dawać zbrojenie, jakie to zbrojenie a może te włókna polipropylenowe wystarczą? :p

plusfoto
08-01-2013, 19:09
U mnie płyta ma 25 cm plus wylewka. Natomiast zastanawiam się nad sensem siatki na płytę. Czemu ona ma służyć? Czy tylko po to aby rurki przymocować? Jeśli tak to szkoda kasy. Możesz skorzystać z czegoś takiego http://www.instalatorek.com.pl/index.php?products=product&prod_id=320

autorus
08-01-2013, 19:59
tez uważam ze ten sposób jest lepszy :)

mardor1971
22-01-2013, 19:56
[QUOTE=aDw;5725078]Bez obaw autorus , ja bede miał łącznie 25 cm. I nie jako jedyny. Płyte mam 20 cm , na to pójda siatki zbrojeniowe do których podepnę rurki i miksokret. Akumulacja = Tania taryfa a z bezwładnością można nauczyc się żyć

Pytam się tylko czy te kilkadziesiąt ton warto ogrzewać? 1 m sz betonu to ok 2 ton. Tych metrów jest dużo i żeby posadzka oddała ciepło musimy ją ogrzać. Nie wiem czy koszt ogrzania dodatkowej powierzchni ma zrekompensować praca w drugiej taryfie. Zawsze są jakieś straty o których nikt nigdzie nie pisze. Chcecie tanio z jednej ale z drugiej rozrzutnie. Pytam po jakiego czorta grzać 20 cm posadzki skoro można 5-8.

autorus
22-01-2013, 20:18
Mam do dyspozycji 20cm + 3cm na klej i płytki. Nie oznacza to, że całość muszę wykorzystać. Jednak rurki do ogrzewania podłogowego powinny być w połowie posadzki aby całość posadzki się jednakowo nagrzewała.

Grubsza posadzka daje tyle, że jest większa akumulacja, energię którą damy w posadzke z niej odbierzemy. Jednocześnie temperatura zasilania podłogówki może być niższa.

mardor1971
23-01-2013, 17:51
nigdy nie odbiera się wszystkiego bo te dwadzieścia parę stopni posadzka musi mieć. Ludzie piszą o bezwładności i trzymaniu ciepła przy 8-10 cm. U mnie jest 5,5 lecz ja nie używam dwóch taryf tylko jedną więc nie muszę kumulować. Nadal uważam,że ogrzewanie takiej ilości podłogi może się nie opłacić.

plusfoto
23-01-2013, 18:48
Co to znaczy że się nie odbiera wszystkiego, jakaś wróżka to połyka?

mardor1971
24-01-2013, 17:38
tak połyka. Mam podłogówkę 5,5 cm, żeby zaczęła grzać musi mieć powyżej 23 st C. Do tej temp trzeba ją nagrzać i powyżej utrzymywać. Dlatego twierdzę, że dom nigdy nie odbierze wszystkiego bo w domu jest co najmniej 22-23 szt C

wihajster
24-01-2013, 18:28
Bzdura. To co dostarczysz do całej masy betonu, otrzymasz z powrotem. Większa masa - dłużej się nagrzewa i jednocześnie dłużej się ochładza. Jest po prostu stabilniej.

mardor1971
24-01-2013, 18:37
Tak jest stabilniej tylko drożej. Bo to tak jak ze zbiornikiem wody 100 a 500 l Jest drożej ale stabilniej. Tylko że podłogówka ma tak czy siak dużą bezwładność liczoną w godzinach więc po co ją zwiększać ? Przykro mi ale tego nie rozumiem

plusfoto
24-01-2013, 18:54
Kolego nie podłogówka ma dużą bezwładność tylko właśnie ten kawał betonu. Na tej samej zasadzie działają piece akumulacyjne. Czym więcej w nich cegły tym dłużej grzeją. Po to właśnie ludzie robią płyty fundamentowe aby grzać je w godzinach taniej taryfy za pół ceny.

fotohobby
24-01-2013, 19:05
Mieszkam teraz w domu, gdzie wylewka ma 6 cm i juz po 2h po wyłączeniu sie źródła ciapła robi sie mniej komfortowo , a po 4-5 jest już malo przyjemnie. Mam tu gaz, wiec to nie problem, ale przy PC nie byloby juz komfortu w dwoch taryfach.

mardor1971
24-01-2013, 19:11
Mieszkam teraz w domu, gdzie wylewka ma 6 cm i juz po 2h po wyłączeniu sie źródła ciapła robi sie mniej komfortowo , a po 4-5 jest już malo przyjemnie. Mam tu gaz, wiec to nie problem, ale przy PC nie byloby juz komfortu w dwoch taryfach.

Masz rację. u mnie jest podobnie za to nadal nie wyobra zam sobie podgrzewania 15 czy 20 cm betonu. Bo nie wiem po co

plusfoto
24-01-2013, 19:22
Masz rację. u mnie jest podobnie za to nadal nie wyobra zam sobie podgrzewania 15 czy 20 cm betonu. Bo nie wiem po co
Dlatego jesteś skazany na jedną taryfę i musisz praktycznie cały czas grzać., a inni grzeją przez 10 godzin na dobę za pół ceny. A jeszcze bardziej obrazowo ty powiedzmy grzejesz przez 15 godzin na dobę i płacisz za prąd powiedzmy 0,60gr/kWh a inni 10 godzin i płacą za prąd 0,35 gr/kWh

fotohobby
24-01-2013, 19:25
Masz rację. u mnie jest podobnie za to nadal nie wyobra zam sobie podgrzewania 15 czy 20 cm betonu. Bo nie wiem po co

Po to, by po wyłączeniu ogrzewania okres komfortu wydłużył się ?
I można było grzać 22-6 i 13-15 ?

fotohobby
24-01-2013, 19:28
nie demonizujmy....
to nie zależy tylko od grubości wylewki, ale też głownie od strat ciepła domu....
Oczywiście, ale tak jest w domu ze ścianą 1W, bez rekuperacji, których to nawet teraz sporo widzac w naszych okolicach w stanie SSO/SSZ

compi
24-01-2013, 19:34
Zgodzę się z mardorem. Mam podłogówkę i mocno kombinowany przekrój płyty podłogowej, izolacji i posadzki. Grzeję teoretycznie 4-5cm betonu i całkowicie to wystarcza, ale fakt, padło kiedyś pytanie domowników, czemu podłoga nie jest wyraźnie ciepła? Wyszło na to, że aby dalej była sympatyczna dłuższy czas, musielibyśmy otwierać okna, aby piec się włączył ; ). Mi wychodzi, że duża wartość wylewki jest niezbędna wtedy gdy grzejemy w okreslonych godzinach i bezwładność jest konieczna, a więc II taryfa w prądzie. Inaczej nie ma sensu inwestować w grubaska, kombinować ze zgraniem końca ściany fundamentowej, a początkiem ścian właściwych itd. Dyskusja podobna do tej z kominkami. Dawać kosztowną akumulację czy nie dawać. Bardziej zwróciłbym uwagę na ściany wewnętrzne, które z silki ładnie przyjmą więcej ciepła niż jakaś zwykła cegła, czy gazobeton. Pozwolą poza tym oszczędzić więcej miejsca wewnątrz.

mardor1971
24-01-2013, 20:15
Dlatego jesteś skazany na jedną taryfę i musisz praktycznie cały czas grzać., a inni grzeją przez 10 godzin na dobę za pół ceny. A jeszcze bardziej obrazowo ty powiedzmy grzejesz przez 15 godzin na dobę i płacisz za prąd powiedzmy 0,60gr/kWh a inni 10 godzin i płacą za prąd 0,35 gr/kWh

porozmawiamy jak będą rachunki

mardor1971
24-01-2013, 20:19
Dzięki COMPI. Widzę że choć jeden ma podobne zdanie do mojego

mardor1971
24-01-2013, 20:29
A propos 10 godz pracy. Mnie pc chodzi do dzisiaj za styczeń 7,5 średnio dziennie, nie w drogiej taryfie bo wy macie tanią i drogą a ja mam średnią całą dobę. Mam też kuchenkę indukcyjną którą gotuję nie w nocy tylko w dzień telewizor i komputer też pracują głównie w dzień a nie wnocy. Nigdy nie liczyłem ale trochę tych oszczędności z ogrzewania zużywacie w droższej taryfie, dlatego ważne będą rachunki nie tylko za ogrzewanie tylko za całość. Te 180 godzin pracy sprężarki przekłada się na 430 Kw/h mnożąc razy 50 gr daje ok 215 zł z ciepłą wodą. Więc nie wiem czy jest to drogo?

mardor1971
28-01-2013, 19:54
Chciałem zgłosić, że po 2 latach od wylania anhydrytu w jednej z garderób zauważyłem dwa pęknięcia wylewki idące od narożników do środka. Jestem tym bardzo zaskoczony. Nadmieniam, że tam nie było jeszcze płytek.

Jacekss
28-01-2013, 20:57
no niestety też jestem lekko zawiedziony wykonawstwem anhydrytu w polskich warunkach
mogło być lepiej

termolit
21-01-2014, 14:01
Chciałem zgłosić, że po 2 latach od wylania anhydrytu w jednej z garderób zauważyłem dwa pęknięcia wylewki idące od narożników do środka. Jestem tym bardzo zaskoczony. Nadmieniam, że tam nie było jeszcze płytek.

Anhydryt jak i beton półsuchy są podatne na pęknięcia jeżeli nie są odpowiednio dylatowane
http://www.termolit.pl/dylatacje.html

termolit
21-01-2014, 14:02
no niestety też jestem lekko zawiedziony wykonawstwem anhydrytu w polskich warunkach
mogło być lepiej

dlaczego ???

mardor1971
24-01-2014, 05:26
trzeci sezon nowych pęknięć nie widać na stare dwa położyłem płytki i nic nie pęka. wada jest taka że chciałem wysterować pc by grzała w taniej taryfie, niestety odpuściłem bo rano było koszmarnie ciepło nie dało się dobrze spać. komfort cieplny anhydrytu jest b dobry o ile nie grzejemy tylko w taniej taryfie

mar1173
24-01-2014, 06:12
A propos 10 godz pracy. Mnie pc chodzi do dzisiaj za styczeń 7,5 średnio dziennie, nie w drogiej taryfie bo wy macie tanią i drogą a ja mam średnią całą dobę. Mam też kuchenkę indukcyjną którą gotuję nie w nocy tylko w dzień telewizor i komputer też pracują głównie w dzień a nie wnocy. Nigdy nie liczyłem ale trochę tych oszczędności z ogrzewania zużywacie w droższej taryfie, dlatego ważne będą rachunki nie tylko za ogrzewanie tylko za całość. Te 180 godzin pracy sprężarki przekłada się na 430 Kw/h mnożąc razy 50 gr daje ok 215 zł z ciepłą wodą. Więc nie wiem czy jest to drogo?

CENA EN EL WG ZUŻYCIA za 2013r.

0,40zł/kWh - CO+CWU
0,56zł/kWh - DOM
0,46zł/kWh - Śr całość
G12
TAR I 0,71zł/kWh
TAR II 0,355zł/kWh
G11 ok 0,65zł/kWh
ceny z opłatami stałymi
Widać że nawet na bytowym wychodzi taniej. Na całości ok 1300zł/rok. Wszystko na prąd.

Jacekss
24-01-2014, 07:43
dlaczego ???

jeden pokój zawalili, miała być super dokładność do 2-3 mm, a w tym pokoju doszła do 1cm !!.. fakt reszta dużo lepiej wypadła
no i reklamacja .. nieskuteczna, parkieciarze mi robili wyrównanie przed położeniem podłogi

poza tym w kilku miejscach na rogach były pęknięcia wylewki, fakt że nie powiekszały się już
co do samego anhydrytu, można grzać tylko w taniej ... w nocy, komfort będzie ok, zaleznie od domu .. ale pon 0C to już najlepiej włączyć dogrzewanie 13-15

termolit
24-01-2014, 11:06
jeden pokój zawalili, miała być super dokładność do 2-3 mm, a w tym pokoju doszła do 1cm !!.. fakt reszta dużo lepiej wypadła
no i reklamacja .. nieskuteczna, parkieciarze mi robili wyrównanie przed położeniem podłogi

poza tym w kilku miejscach na rogach były pęknięcia wylewki, fakt że nie powiekszały się już
co do samego anhydrytu, można grzać tylko w taniej ... w nocy, komfort będzie ok, zaleznie od domu .. ale pon 0C to już najlepiej włączyć dogrzewanie 13-15

czyli anhydryt tak ale z dobrym wykonawcą :)
w rogach popękała bo prawdopodobnie została wylana zbyt mała grubość wylewki

Jacekss
24-01-2014, 12:20
tak, wykonawca musi być dobry.. najlepiej domagać się umowy i FV za usługę

BM Kleszczewo
05-02-2014, 19:00
Jeśli masz 10 cm to powinieneś dać 4cm styropianu i wylać 6cm wylewki cementowej lub ok 5.5 anhydrytowej. Najlepsza grubość na podłogówce to 45mm dla cementówki i 35mm dla anhydrytu licząc od góry rurki. Wszystko ponadto to niepotrzebne koszty i czas nagrzewania.
Co do kożuszka który powstaje na powierzchni anhydrytu to tylko przy agilli lub wolplanie KNAUF tego niema. Różnica w składzie materiału.

Każda wylewka anchydrytowa ma kozuszek. Inaczej by nie wiązała. Kożuszek ma za zadanie zatrzymania wilgoci w posadzce aby za szybko nie odparowała, gdyż zbyt szybkie oddanie pary wodnej w górę może skowodować łuszczenie się i mikro spękania w pierwszym etapie schnięcia.
Ja wylewałem (w maju 2013) u siebie Agille Lafarge ( średnio mi wyszło na 160m2 - 5,6 cm posadzki) i po około 2 miesiącach przyjechali z firmy która mi lała na przeszlifowanie podłóg, mimo że podczas chodzenia sama się powycierała. Dalej użyłem grunt Knauf Tiefengrung ( pierwsze malowanie 1:4 z wodą, drugie 1:2 z wodą) i po upływie 7 dni rozpoczęło się układanie płytek. Wszędzie stosowałem klej Knauf K4 z racji że na całości mam ogrzewanie podłogowe.
Ktoś tu pisał że dylatacje przy anchydrytach przy 100m2 - tak zgadza się jeśli mamy w jednej płaszczyźnie. Inaczej robi się w domkach jednorodzinnych - każde pomieszczenie należy zdylatować obwodowo.
Jak ktoś chce konkretną ekipę na anchydryty z Poznania i okolic służe pomocą.
PZDR

lukasz860910
08-02-2014, 09:38
Posadzki wylewki maszynowe mixokretem - Firma PosGlanc - zapraszam do obejrzenia naszego filmu i galerii zdjęć na youtube.pl po niżej link

zdjęcia naszych realizacji: http://www.youtube.com/watch?v=lNpdbn0UnMU
film jak wylewa się posadzki maszynowe: http://www.youtube.com/watch?v=YvCuhlh1jH4

lukasz860910
08-02-2014, 09:49
nie ma złych technologi tylko złe wykonanie

często klient bierze tanich wykonawców, nie raz powiem komuś cene z materiałem a klient się targuje dla mnie to nie targ! cena jest ceną są w niej materiały które muszą być i nie zamierzam opuszczać bo nie dołożę ze swoich żeby klient miał dobrze dlatego jak firma poda cenę musisz wiedzieć co zawiera bo ja mogę zrobić posadzkę za 32zł a ktoś inny za 27zł tylko że pół rzeczy klient nie dostanie

ważna jest grubość żwiru, jaki cement stosujemy, dodatki, zbrojenie wszystko musi być klient musi wiedzieć za co płaci posadzkarz bierze odpowiedzialność za jakość wykonanej posadzki dlatego nie moge pozwolić sobie żeby robić posadzki z byle czego, każda dobrze zrobiona wylewka to dla mnie wizytówka, każdy zadowolony klient poleci taką firmę ale musi być zadowolony dlatego trzeba przykładać się do swojej pracy

Pyxis
08-02-2014, 10:24
często klient bierze tanich wykonawców, nie raz powiem komuś cene z materiałem a klient się targuje dla mnie to nie targ! cena jest ceną są w niej materiały które muszą być i nie zamierzam opuszczać bo nie dołożę ze swoich żeby klient miał dobrze dlatego jak firma poda cenę musisz wiedzieć co zawiera bo ja mogę zrobić posadzkę za 32zł a ktoś inny za 27zł tylko że pół rzeczy klient nie dostanie


Targowanie sie nie dotyczy jakosci czy ilosci uzytych materialow, tylko Twojego zarobku (robocizny). To chyba nie jest jakas wielka swietosc o ktorej nie moznaby porozmawiac? ;)

yendrek3
08-02-2014, 10:32
Im bardziej sie targujesz tym bardziej na odpierdziel beda ci to robic bo co sie beda przemeczac skoro klient nie chce godnej pracy placic. Ja z wykonawcami targowalem sie ale to tez z wyczuciem trzeba. W koncu kazdy z czegos musi zyc

autorus
08-02-2014, 10:49
czyli jaki koszt jest za m2 posadzki? chodzi o robociznę, bo wiadomo materiał może być różny?

Pyxis
08-02-2014, 10:59
Im bardziej sie targujesz tym bardziej na odpierdziel beda ci to robic bo co sie beda przemeczac skoro klient nie chce godnej pracy placic. Ja z wykonawcami targowalem sie ale to tez z wyczuciem trzeba. W koncu kazdy z czegos musi zyc

Jesli bedzie to firma, ktora po negocjacji ceny na nizsza bedzie robila "na dopierdziel", to z bardzo duzym prawdopodobienstwem za cena nominalna zrobilaby identycznie. :)

lukasz860910
08-02-2014, 19:02
Jesli bedzie to firma, ktora po negocjacji ceny na nizsza bedzie robila "na dopierdziel", to z bardzo duzym prawdopodobienstwem za cena nominalna zrobilaby identycznie. :)

dokładnie tak jest, jeśli ktoś robi bylee zrobić to nie ważne jaki ma towar i tak zrobi źle

autorus
08-02-2014, 19:12
chyba coś w tym jest.

lukasz860910
08-02-2014, 19:25
ja moge zrobić klientowi posadzkę z piasku 0-2mm taniej i zrobie ją równo tu bardziej chodzi o to że jeżeli klient chce posadzkę pod np. parkiet ja musze zastosować kruszywo więc nie moge zrobić mu z piasku 0-2mm bo beton bedzie za słaby
o to chodzi, o wytrzymałość posadzki

standardowo robimy posadzki z piasku płukanego 0-4mm ale jeżeli klient bedzie miał żywice albo podłogi drewniane trzeba zastosować kruszywo dlatego moja cena z materiałem bedzie np. 33 zł a inny da 27 zł tylko zrobi ją z piasku i cementu II w dodatku na maszyne wsypie 1,5 worka cementu i dodatków tyle co nic ale może zrobić ją równo (tylko słabą) tu chodzi o to że bedzie chciał ceną z materiałem przyciągnąć klienta tylko jego posadzką bedzie za słaba i bedzie wymagała drogich napraw

trzeba wykonawców uświadamiać jak mają robić bo mogą zrobić dobrze, tylko trzeba chcieć, ale wielu ma klienta w du.. dlaczego dają 1,5 worka cementu na maszyne? bo beton jest jałowy i lekko się ściąga wtedy może szybko i dużo zrobić (czyli idą na metry) a posadzkarz jest po to żeby zrobił wytrzymały podkład pod podłogi jakie klient bedzie chciał
dlatego posadzki z mixokreta mają czasem złą opinie to przez chciwość i nie wiedze ludzi którzy kupują maszyny tylko po to żeby zarabiać tylko ilosc się liczy nie jakość

ale czy to posadzka z mixokreta czy anhydryt to przy każdej spotkamy oszustów którzy będą chcieli tylko zarobić, w sumie o to chodzi musimy pracować zeby zarabiać żeby żyć tylko jak coś robimy to róbmy to od początku do konca dobrze, dla mnie zadowolony klient który mnie poleca to jest najlepsza reklama, oszuści szybko konczą ale wielu klientów ma problemy i nie potrzebne nerwy przez nich

cena robocizny jest zawsze ta sama reszta to cena materiału, ja musze zrobić tak posadzkę zęby posłużyła klientowi

autorus
08-02-2014, 19:36
cena robocizny jest zawsze ta sama reszta to cena materiału, ja muszę zrobić tak posadzkę zęby posłużyła klientowi

Czyli jaka? przy np 250m2.

mkm silesia
08-02-2014, 19:41
ja moge zrobić klientowi posadzkę z piasku 0-2mm taniej i zrobie ją równo tu bardziej chodzi o to że jeżeli klient chce posadzkę pod np. parkiet ja musze zastosować kruszywo więc nie moge zrobić mu z piasku 0-2mm bo beton bedzie za słaby
o to chodzi, o wytrzymałość posadzki

standardowo robimy posadzki z piasku płukanego 0-4mm ale jeżeli klient bedzie miał żywice albo podłogi drewniane trzeba zastosować kruszywo dlatego moja cena z materiałem bedzie np. 33 zł a inny da 27 zł tylko zrobi ją z piasku i cementu II w dodatku na maszyne wsypie 1,5 worka cementu i dodatków tyle co nic ale może zrobić ją równo (tylko słabą) tu chodzi o to że bedzie chciał ceną z materiałem przyciągnąć klienta tylko jego posadzką bedzie za słaba i bedzie wymagała drogich napraw

trzeba wykonawców uświadamiać jak mają robić bo mogą zrobić dobrze, tylko trzeba chcieć, ale wielu ma klienta w du.. dlaczego dają 1,5 worka cementu na maszyne? bo beton jest jałowy i lekko się ściąga wtedy może szybko i dużo zrobić (czyli idą na metry) a posadzkarz jest po to żeby zrobił wytrzymały podkład pod podłogi jakie klient bedzie chciał
dlatego posadzki z mixokreta mają czasem złą opinie to przez chciwość i nie wiedze ludzi którzy kupują maszyny tylko po to żeby zarabiać tylko ilosc się liczy nie jakość

ale czy to posadzka z mixokreta czy anhydryt to przy każdej spotkamy oszustów którzy będą chcieli tylko zarobić, w sumie o to chodzi musimy pracować zeby zarabiać żeby żyć tylko jak coś robimy to róbmy to od początku do konca dobrze, dla mnie zadowolony klient który mnie poleca to jest najlepsza reklama, oszuści szybko konczą ale wielu klientów ma problemy i nie potrzebne nerwy przez nich

cena robocizny jest zawsze ta sama reszta to cena materiału, ja musze zrobić tak posadzkę zęby posłużyła klientowi

Racja i podobnie jest w każdej branży:yes:

Pyxis
08-02-2014, 20:01
Racja i podobnie jest w każdej branży:yes:

Bez przesady. Inwestorzy sie na wielu rzeczach znaja i wyedy oszusci to maly odsetek.
No chyba, ze masz na mysli wlasna branze. Tutaj zdaje sie na Twoja opinie - choc to przykre. ;)

lukasz860910
08-02-2014, 20:19
Bez przesady. Inwestorzy sie na wielu rzeczach znaja i wyedy oszusci to maly odsetek.
No chyba, ze masz na mysli wlasna branze. Tutaj zdaje sie na Twoja opinie - choc to przykre. ;)


dziś każdy myśli że otworzy firme i jest fajnie kasa sama przyjdzie a naucze się robiąc :) żałosne ale prawdziwe
znają się inwestorzy ale nie na wszystkim zawsze trafią na jakiegoś cwaniaka

lukasz860910
08-02-2014, 20:29
Czyli jaka? przy np 250m2.

Cena za 1m2 – 11 zł plus 1-2 zł za rozkładanie izolacji i styropianu
na 250 m2 potrzebujesz
- piasek płukany 0-4mm - 40 ton
- żwir (kruszywo) od 2-8 mm (jeżeli bedziesz miał podłogi drewniane, żywice)
- cement I 42,5 lub II 32,5 ok.300kg/m3 - ok. 5 ton - cement I zalecany pod podłogi drewniane, żywice, wszędzie tam gdzie chcemy uzyskać mocny beton, zalecany zimą oraz w okres gdy jest zimniej szybciej wiąże wytważa większą temp. podczas wiązania, cement II zalecam gdy są upały
- plastyfikator na ogrzewanie podłogowe ( dajemy na całość, poprawia właściwości betonu, zmniejsza ilość wody zarobowej) - ile wyjdzie za tyle liczymy, mamy to zawsze ze sobą
- włókno polipropylenowe ( na całość) ok.0,6kg/m3 – zmniejsza skurcz w betonie - ile wyjdzie za tyle liczymy, mamy to zawsze ze sobą
- dylatacje (1cm na ogrzewanie podłogowe i 0,5 mm tam gdzie nie ma ogrzewania) - - ile wyjdzie za tyle liczymy, mamy to zawsze ze sobą
- siatka stalowa oczko 10x10cm (zalecana jeżeli gr. wylewki jest mniejsza niż 6cm, gdy styropian jest gruby pow. 10cm, powierzchnie pomieszczeń są duże, chcemy zmniejszyć ilość dylatacji, powierzchnia na której jest ułożony styropian jest nierówna, podłoże jest niestabilne np. występują drgania stropu itp., styropian nie jest zbyt twardy, pod płytki żywice, w garażu, kotłowni, pod kominek wszędzie tam gdzie na posadzce będzie ciężar, gdy styropian nie dolega całą płaszczyzną do podłoża)

Pyxis
08-02-2014, 20:29
znają się inwestorzy ale nie na wszystkim zawsze trafią na jakiegoś cwaniaka

Kurcze, kolege silesie to juz chyba wszyscy znaja. ;)

lukasz860910
08-02-2014, 20:30
oczywiście dokładne ilości posadzkarz poda ci po naniesieniu poziomów

mkm silesia
08-02-2014, 20:31
Bez przesady. Inwestorzy sie na wielu rzeczach znaja i wyedy oszusci to maly odsetek.
No chyba, ze masz na mysli wlasna branze. Tutaj zdaje sie na Twoja opinie - choc to przykre. ;)

to może wypowiedz się o swojej branży i tej taniej psującej się elektronice którą ludziom wciskasz ;)

Pyxis
08-02-2014, 20:33
to może wypowiedz się o swojej branży i tej taniej psującej się elektronice którą ludziom wciskasz ;)

Oni dostaja ja (w przeciwienstwie....) za darmoche. Uzywaja tylko, wiec potencjalne awarie to moj problem, a nie ich. ;)

mkm silesia
08-02-2014, 20:36
Oni dostaja ja (w przeciwienstwie....) za darmoche. Uzywaja tylko, wiec potencjalne awarie to moj problem, a nie ich. ;)

ta i dokładasz do interesu

Pyxis
08-02-2014, 20:39
ta i dokładasz do interesu

Dokladam tak jak i Ty. ;)
Mam wplywy z abonamentu. To sie nazywa "koszt uzyskania przychodu".

mkm silesia
08-02-2014, 20:44
Dokladam tak jak i Ty. ;)
Mam wplywy z abonamentu. To sie nazywa "koszt uzyskania przychodu".

Pewnie już to widzę no i przecież to wstyd w polszy zarabiać ;)

Pyxis
08-02-2014, 20:46
Pewnie już to widzę no i przecież to wstyd w polszy zarabiać ;)

Ja sie tylko odnioslem do Twojego "zarzutu", ze cos tam pociskam komus. :)
Wartosc swojej pracy trzeba znac, co nie przeszkadza prowadzic walki konkurencyjnej. Kilka lat temu klient musial sobie kupic sprzet do odbioru internetu, teraz ma za darmoche i nawet router WiFi dostanie za grosze.

Wstyd to doic klientow, bo jak sie taki zorientuje, to sie go najczesciej traci.

mkm silesia
08-02-2014, 20:52
Ja sie tylko odnioslem do Twojego "zarzutu", ze cos tam pociskam komus. :)
Wartosc swojej pracy trzeba znac, co nie przeszkadza prowadzic walki konkurencyjnej. Kilka lat temu klient musial sobie kupic sprzet do odbioru internetu, teraz ma za darmoche i nawet router WiFi dostanie za grosze.

Wstyd to doic klientow, bo jak sie taki zorientuje, to sie go najczesciej traci.

jak byś nie doił to byś w bloku mieszkał ;)

Pyxis
08-02-2014, 21:20
jak byś nie doił to byś w bloku mieszkał ;)

Jeden sie wyprowadza z bloku po roku prowadzenia firmy, a inny po latach 17tu. Ktory z nich to "dojarka"? ;)

mkm silesia
08-02-2014, 22:09
Jeden sie wyprowadza z bloku po roku prowadzenia firmy, a inny po latach 17tu. Ktory z nich to "dojarka"? ;)

nie truj już gościu co jeszcze wymyślisz za wodolejstwo żeby dobić do 10 tyś postów pewnie doisz i klientów i pracowników a nawet na tacę ci żal i zazdrościsz klesze pc - pewnie skąpstwo po 17 latach w bloku ;)

Pyxis
08-02-2014, 23:50
nie truj już gościu co jeszcze wymyślisz za wodolejstwo żeby dobić do 10 tyś postów pewnie doisz i klientów i pracowników a nawet na tacę ci żal i zazdrościsz klesze pc - pewnie skąpstwo po 17 latach w bloku ;)

Ale przynajmniej klientom bajeczek o COPach "wg EN" nie pociskam. Nikt nie lubi jak sie zniego durnia robi, wiec sie nie dziw, ze po forach musisz klientow lapac. ;)

mkm silesia
09-02-2014, 09:43
Ale przynajmniej klientom bajeczek o COPach "wg EN" nie pociskam. Nikt nie lubi jak sie zniego durnia robi, wiec sie nie dziw, ze po forach musisz klientow lapac. ;)

Na razie to ty wodolejco przedstawiłeś dane z najwyższymi cop.
Potem był kol Obserwator z niezależnymi niemieckimi badaniami.
Dopiero potem wyniki producenta z najniższym cop z tej trójki więc kto tu kit wciska.

I nie ściemniaj znowu że niemieckie -7 jest inne od polskiego.

Co do klientów nikt nie dostał nachalnej oferty a jak ktoś poprosił to odpisałem w jakich cenach robię z zastrzeżeniem że tylko woj. Śląskie i brak terminów na 2014.

A ty dalej udawaj zadowolonego klienta to pasuje do twojego profilu wodolejcy i ściemniacza rozmywającego każdy temat przy pomocy osobistych delikatnie ujmując przytyków i ordynarnych epitetów z okolicy tyłka - że też admin to toleruje w sumie się nie dziwię jak tu bronią oszustów co z tego że pię....ch

Pyxis
09-02-2014, 09:51
Nie jaraj sie tak, bo to w tym wieku niezdrowe juz. :)
Ja tez sie dziwie, ze takie Twoje "doradztwo" nie skutkuje platnym profilem. Moze ratuje Cie to, ze glownie na PW "doradzasz".

BTW:
Ta "piekna" firma o ktorej wspominasz, tez miala zawsze terminy na 2 lata zajete i na forum tylko "doradzala". :D

teka
09-02-2014, 10:02
ja moge zrobić klientowi posadzkę z piasku 0-2mm taniej i zrobie ją równo tu bardziej chodzi o to że jeżeli klient chce posadzkę pod np. parkiet ja musze zastosować kruszywo więc nie moge zrobić mu z piasku 0-2mm bo beton bedzie za słaby
o to chodzi, o wytrzymałość posadzki

standardowo robimy posadzki z piasku płukanego 0-4mm ale jeżeli klient bedzie miał żywice albo podłogi drewniane trzeba zastosować kruszywo dlatego moja cena z materiałem bedzie np. 33 zł a inny da 27 zł tylko zrobi ją z piasku i cementu II w dodatku na maszyne wsypie 1,5 worka cementu i dodatków tyle co nic ale może zrobić ją równo (tylko słabą) tu chodzi o to że bedzie chciał ceną z materiałem przyciągnąć klienta tylko jego posadzką bedzie za słaba i bedzie wymagała drogich napraw

trzeba wykonawców uświadamiać jak mają robić bo mogą zrobić dobrze, tylko trzeba chcieć, ale wielu ma klienta w du.. dlaczego dają 1,5 worka cementu na maszyne? bo beton jest jałowy i lekko się ściąga wtedy może szybko i dużo zrobić (czyli idą na metry) a posadzkarz jest po to żeby zrobił wytrzymały podkład pod podłogi jakie klient bedzie chciał
dlatego posadzki z mixokreta mają czasem złą opinie to przez chciwość i nie wiedze ludzi którzy kupują maszyny tylko po to żeby zarabiać tylko ilosc się liczy nie jakość

ale czy to posadzka z mixokreta czy anhydryt to przy każdej spotkamy oszustów którzy będą chcieli tylko zarobić, w sumie o to chodzi musimy pracować zeby zarabiać żeby żyć tylko jak coś robimy to róbmy to od początku do konca dobrze, dla mnie zadowolony klient który mnie poleca to jest najlepsza reklama, oszuści szybko konczą ale wielu klientów ma problemy i nie potrzebne nerwy przez nich

cena robocizny jest zawsze ta sama reszta to cena materiału, ja musze zrobić tak posadzkę zęby posłużyła klientowi

no ja za 11zl/m2 100-150 km od domu ponad 10cm grubosci nigdy nie lalem i nie bede lał,niestety.cena powinna zależec od grubości,chocby dlatego ,że "zajezdziłbym "swojego chlopaka przy mixie ,a po drugie wylewam 100m2 nie w 3-4godziny a w 5-6 godz bo czekam az mi grubosc naleci.Będąc 100km od domu o 4-5 rano na budowie i wracajac o 22 zamiast o 17 nie mam czasu się wyspać,jechać na pomiary itp.po 11zl jeszcze na kruszywie moga sobie lać tacy ktorzy zaczynaja , nie maja roboty,albo robią slabe i nierówne posadzki.odkąd wstawiłem film na youtube jak wylewam posadzki na kruszywie wątek kruszywa pojawił się na forum ,masa ludzi z forum pisze,dzwoni,robi,posadzkarze zaczeli robic na kruszywie i wreszcie mniej się pisze ,że posadzki z mixokreta są słabe,kruche i gorsze od anhydrytu.Cieszy mnie to bardzo.Wszyscy chcecie tylko równe posadzki i ładnie zatarte,nie chcecie mocnych,twardych.betonu pod deskę czy żywice powinno sie tylko lekko zatrzeć,beton z mixa nie musi byc porowaty jak pumex,czy niezagęszczony-szkoda ,że ludzie piszą takie głupoty by zaistnieć na forum ,ale może to też sie zmieni,gdy zobaczą kilka mocnych betonów .Z mixokreta da się uzyskać beton spokojnie C25 a gdy ktoś wczesniej pisze ,że B7 to ręce opadają,

moj film http://www.youtube.com/watch?v=jNBPt1TWrLs
strona www.posadzkiplock-teka.pl

oberwatorPC
09-02-2014, 10:04
Na razie to ty wodolejco przedstawiłeś dane z najwyższymi cop.
Potem był kol Obserwator z niezależnymi niemieckimi badaniami.
Dopiero potem wyniki producenta z najniższym cop z tej trójki więc kto tu kit wciska.

I nie ściemniaj znowu że niemieckie -7 jest inne od polskiego.

Co do klientów nikt nie dostał nachalnej oferty a jak ktoś poprosił to odpisałem w jakich cenach robię z zastrzeżeniem że tylko woj. Śląskie i brak terminów na 2014.

A ty dalej udawaj zadowolonego klienta to pasuje do twojego profilu wodolejcy i ściemniacza rozmywającego każdy temat przy pomocy osobistych delikatnie ujmując przytyków i ordynarnych epitetów z okolicy tyłka - że też admin to toleruje w sumie się nie dziwię jak tu bronią oszustów co z tego że pię....ch

Silesia jesteś na poziomie 10-latka zawsze wszystko ustawiasz pod siebie, czego innego dotyczyły niemieckie badania a ty znowu je pod siebie ustawiłeś - dyskusja była o COP-ie przy -15 a ty się upierasz że przy - 7 jest więcej niż w katalogu. Twoja monotematyczność z vatem od odwiertów i podawaniem do co drugiego posta strony z danymi o temperaturach jest żenujące. Nie wdaję się w dyskusje z tobą i nie odpiszę na twoją ripostę bo i tak będzie nie na temat.

mkm silesia
09-02-2014, 10:19
Rozumiem że dane klimatyczne nie maja znaczenia
Dyskusja o cop przy -15 dotyczyła tego że nie mając danych "pod ręką" pomyliłem się o zawrotna wartość 0,2 co oczywiście było polem do popisu wodolejców typu Pyxis w stylu posłanki K. Pawłowicz

Pyxis
09-02-2014, 10:32
To chyba Varme zwrocil Ci na to uwage a nie ja. Ja sie nie wglebiam juz w podsuwane przez Ciebie dane, bo znam ich merytoryczna wartosc - to sa niestety tylko dane "marketingowe". Malo Cie obchodzi jak jest w rzeczywistosci, bo liczy sie tylko to co jest "wg EN", bo tym sie wygodnie mami klientow. Rachunki jednak placi klient a nie Ty. Jak bedzie drozej, to zawsze mozesz powiedziec (ze dygresje polityczna tez wtrace): "Sory...., taki mamy klimat". ;)

mkm silesia
09-02-2014, 10:40
Cały czas zapominasz że te "dane marketingowe" są niższe od niezależnych badan - to znowu strzał w kolano Obserwatora :)
Tak właśnie powiedziałem klientom jak w tym roku pompy nie złączyły grzałek przy -15 sorry taki mamy klimat na Śląsku Górnym bo na dolnym było cieplej gorzej miały nawet pompy które założyłem w Bawarii dla rodziny z rajchu :D

Pyxis
09-02-2014, 10:44
Czyli ogolnie jedna wielka kraima pompwo-powietrznej szczesliwosci. :D

Czy naprawde myslisz, ze to forum czytaja sami idioci?

mkm silesia
09-02-2014, 10:51
wytrzeźwiej już po sobocie - obrażasz spora część użytkowników tego forum nazywając ich idiotami oni już posiadają pompy pw i podają wiarygodne dane - więc ja nie mam potrzeby bo od razu byłbym zakłamanym instalatorem

Pyxis
09-02-2014, 11:00
Chyba nie lapiesz o co biega (ja nie mam w zwyczaju uchlewania sie sobotni wieczor - wyroslem juz z tego).
Uzytkownicy forum sami ocenia kto ma ich za idiotow. :)

mkm silesia
09-02-2014, 11:16
Chyba nie lapiesz o co biega (ja nie mam w zwyczaju uchlewania sie sobotni wieczor - wyroslem juz z tego).
Uzytkownicy forum sami ocenia kto ma ich za idiotow. :)

Już ocenili ja nawet nie zwróciłem uwagi na twoją ściemę z powierzchnia poddasza jaka podajesz jako dla ściemy "powierzchnia grzanych podłóg" masz tam jakiś mur kolankowy chociaż w sumie mało mnie to interesuje

Pyxis
09-02-2014, 11:37
Podaje taka powierzchnie podlog, jaka faktycznie mam ogrzewana. Jaka tu ma niby byc "sciema"? Nie mierz wszystkich swoja miarka.
Fota domku w stopce tez nie jest nie dla "szpanu", tylko jako element opisu domu, w mysl zasady: "jeden obraz wart tysiaca slow". ;)

lukasz860910
09-02-2014, 17:03
do teka:
11zł to minimum wiadomo że im dalej tym cena rośnie, ja w Skierniewicach nie robiłem nigdy i za 11 na pewno bym nie robił ale lokalna firma na pewno minimum tyle weźmie
wiadomo że im grubiej tym cena rośnie ale na domku nie leje się po 10 cm chyba że garaż ktoś tak chce
10 cm rok by schło :)

Pyxis
09-02-2014, 17:28
ale na domku nie leje się po 10 cm chyba że garaż ktoś tak chce
10 cm rok by schło :)

Dlaczego sie nie leje tyle? Ja mam 8-9cm u siebie. Do grzania akumulacyjnego jest jak najbardziej OK. Wiele osob z podlogowka ma w granicach 10cm.

teka
09-02-2014, 17:28
Czy to w Łodzi czy Wawie nie ma znaczenia garaz 20 cz 30m2 mozna wylać 10 czy 12cm bo tak sie mniej wiecej leje -to norma.W tamtym roku byłem 2razy w Gdańsku w tym jadę w okolice Nowego Sącza 500km od Płocka i tu cena za podróż równa się cenie wylewek lub je przekroczy,ale to Wasz(formułowiczów)wybór.:D.nie chcę pisać głupot ,że u mnie i chyba u wszystkich posadzkarzy jest rowna przy 6 i 10 czy 12 cm bo tak nigdy nie jest,to tak samo jakbym brał 1zl za rozłozenie 3x5cm styropianu zamiast 1zl za 1 warstwe.chłopakom musze zapłacic od warstwy,a po drugie rozkładanie styropianu tyle mniej więcej trwa co wylanie tych samych metrów:bash:

10cm w rok nie wyschnie......

teka
09-02-2014, 17:34
Dlaczego sie nie leje tyle? Ja mam 8-9cm u siebie. Do grzania akumulacyjnego jest jak najbardziej OK. Wiele osob z podlogowka ma w granicach 10cm.

odpowiedz sobie najpierw na pytanie czy rowny miales chudziak,strop i jaka masz pewnosc ,ze masz te 8cm czy tak powiedzial Ci posadzkarz bo tak chcial?niwelował Ci pod grubosci styropianow?jaka masz powierzchhnie podlogowki?mysle,ze 8-9cm masz bo tak Ci powiedzial posadzkarz

autorus
09-02-2014, 17:50
U mnie niestety chudziak krzywy .

10 Cm nie wyschnie w rok? Hm jest się czym martwić?. U mnie będzie na pewno ponad 10cm.

Pyxis
09-02-2014, 18:44
odpowiedz sobie najpierw na pytanie czy rowny miales chudziak,strop i jaka masz pewnosc ,ze masz te 8cm czy tak powiedzial Ci posadzkarz bo tak chcial?niwelował Ci pod grubosci styropianow?jaka masz powierzchhnie podlogowki?mysle,ze 8-9cm masz bo tak Ci powiedzial posadzkarz

Bylem na budowie i podczas nanoszenia poziomow przed wylewaniem i podczas samego wylewania. Taka byla zaprojektowana grubosc posadzki (8cm) i taka wyszla (poza jednym rogiem salonu, gdzie trzeba bylo 1cm nadlac). Zreszta domu nie stawial Kazik z Jozkiem. :)
Podlogi hrzanej mam 230m2.

teka
09-02-2014, 18:47
U mnie niestety chudziak krzywy .

10 Cm nie wyschnie w rok? Hm jest się czym martwić?. U mnie będzie na pewno ponad 10cm.

7-8cm wyschnie moze w rok .Twoja posadzka moze byc tylko z lekka zatarta by nie zamknac wilgoci w betonie typowo tak jak pod parkiet

lukasz860910
09-02-2014, 19:02
Dlaczego sie nie leje tyle? Ja mam 8-9cm u siebie. Do grzania akumulacyjnego jest jak najbardziej OK. Wiele osob z podlogowka ma w granicach 10cm.

w garażu leje się tyle w domu jeśli jest 20 cm styropianu to 8 cm minimum ale jeżeli masz np. na stropie 5 cm styropianu to bez sensu tak grubo

jeżeli masz ogrzewanie elektryczne to leje się około 10 cm chodzi o akumulowanie ciepła

lukasz860910
09-02-2014, 19:03
U mnie niestety chudziak krzywy .

10 Cm nie wyschnie w rok? Hm jest się czym martwić?. U mnie będzie na pewno ponad 10cm.

jak masz ogrzewanie podłogowe nie ma problemu podczas wygrzewania posadzki szybciej wyjdzie wilgoć z niej

imrahil
09-02-2014, 19:39
a jeśli leje się wylewkę (miksokret) bezpośrednio na betonową płytę fundamentową to chyba 6 cm grubości wystarczy?

fotohobby
09-02-2014, 19:57
10cm w rok nie wyschnie......


Ile schnie 20-25cm płyta fundamentowa ?

Pyxis
09-02-2014, 20:11
w garażu leje się tyle w domu jeśli jest 20 cm styropianu to 8 cm minimum ale jeżeli masz np. na stropie 5 cm styropianu to bez sensu tak grubo

jeżeli masz ogrzewanie elektryczne to leje się około 10 cm chodzi o akumulowanie ciepła

No to nie wiem dlaczego widze tu teksty, ze 10cm sie nie leje w domku.

lukasz860910
09-02-2014, 21:01
jeżeli na płyte położysz folie to minimum 5-6cm
a jeżeli zagruntujesz to możesz lać 4-5 cm
chyba ze płyta jest popękana, jak nie nie ma obawy

teka
09-02-2014, 21:06
jak masz ogrzewanie podłogowe nie ma problemu podczas wygrzewania posadzki szybciej wyjdzie wilgoć z niej
ja tu bym uważał z tym wygrzewaniem.....beton na beton bez folii,styropianu.nie tak szybko tutaj autorus zacznie wygrzewac,z ostrym wyczuciem tu powinno ono chodzic.ciężka sprawa w tym przypadku

teka
09-02-2014, 21:11
Ile schnie 20-25cm płyta fundamentowa ?

sucha nigdy nie bedzie

lukasz860910
09-02-2014, 21:12
No to nie wiem dlaczego widze tu teksty, ze 10cm sie nie leje w domku.

bo bardzo rzadko się leje tak grubo, lepiej 1-2 cm mniej a siatkę stalową dać
tylko wszystko zależy od tego jaki jest styropian i jak jest ułożony
jak jest wszędzie ogrzewanie podłogowe to wylewkę szybciej wyschnie a jak nie masz i chcesz się szybko wprowadzić to tak grubo nie możesz lać
na domku przeważnie leje się od 5 do 8 cm
lepiej zastosować siatkę i kruszywo aby uzyskać mocniejszy beton i zmniejszysz gr. betonu dodatkowo zwiększysz z kruszywem akumulacje
dlatego z samego piasku 0-2mm nie można lać, ale to zależy jaki jest piasek nie raz o-2mm będzie gruby a w innej żwirowni miałki
po niżej zdjęcia na nich piaski 0-2mm i różnice są w nich
dlatego mieszamy piasek z kruszywem

lukasz860910
09-02-2014, 21:16
ja tu bym uważał z tym wygrzewaniem.....beton na beton bez folii,styropianu.nie tak szybko tutaj autorus zacznie wygrzewac,z ostrym wyczuciem tu powinno ono chodzic.ciężka sprawa w tym przypadku

zawsze mowie klientowi że należy włączyć ogrzewanie podłogowe na minimalną temp. od razu nie można włączyć na max.

fotohobby
09-02-2014, 22:11
sucha nigdy nie bedzie


Dlaczego ?
Chyba, ze masz na myśli to, ze beton praktycznie zawsze zawiera jakas ilość wilgoci, ale to dotyczy nawet 6cm wylewki.

Wiec ile będzie schła do takiego poziomu ?

teka
09-02-2014, 22:36
Dlaczego ?
Chyba, ze masz na myśli to, ze beton praktycznie zawsze zawiera jakas ilość wilgoci, ale to dotyczy nawet 6cm wylewki.

Wiec ile będzie schła do takiego poziomu ?

nie wiem co to znaczy dla Ciebie sucha?powiedzmy,żegdyby to był strop o tej grubości a nie beton na gruncie to w miarę suchy 2-3lata

fotohobby
09-02-2014, 23:11
nie wiem co to znaczy dla Ciebie sucha?powiedzmy,żegdyby to był strop o tej grubości a nie beton na gruncie to w miarę suchy 2-3lata

A kto pisze o betonie na gruncie ? Chodzi o płytę fundamentowa izolowaną.
Co do 3 lat to spora przesada... Oznaczałoby to, że ci, co zrobili wylewke bezposrednio na płycie, albo zatopili na niej kable w warstwie kleju, przez dwa lata nie mogą podlogi polożyć ?

fcb
10-02-2014, 16:25
to kto sie pokusi o odpowiedz na pytanie z tematu ? ktora wylewka lepsza ? mi instalator poleca anhydryt, jesli go wybiore to wyjdzie mi 5cm, jakbym mikoskret wybral to weszloby mi 7 cm (odjalbym 2 cm z ocieplenia podlogi). orientujecie sie jaka jest roznica w cenie ?

autorus
10-02-2014, 16:42
lepsza zależy od tego co się chce osiągnąć. Nie ma "lepszości" bezwzględnej.

teka
10-02-2014, 18:21
to kto sie pokusi o odpowiedz na pytanie z tematu ? ktora wylewka lepsza ? mi instalator poleca anhydryt, jesli go wybiore to wyjdzie mi 5cm, jakbym mikoskret wybral to weszloby mi 7 cm (odjalbym 2 cm z ocieplenia podlogi). orientujecie sie jaka jest roznica w cenie ?

jezeli bedziesz mial wczesniej dobrze zniwelowane pod te 5cm i polozysz takie styropiany jakie ja Ci obliczę ,zwrocisz uwage zeby ten styropian dobrze rozlozysz,posprzatasz nierownosci po tynkach i dodasz do tego kruszywo 2-8mm to ja Ci gwarantuję,ze wyleje Ci te 5-5,5cm betonu 3xtwardszego i mocniejszego niz z piasku 0-2mm tylko.beton taki bedzie mial minimalny skursz bo kruszywo mu na to nie pozwoli a poza tym bedziesz mial bardziej zageszczony podklad ktory lepiej bedzie sie nagrzewal i wolniej tracil to cieplo,poza tym jesli bedziesz go odpowiednio pielegnowal i przywieziesz mi duzo wczesniej piasek na budowe ktory max wyschnie,odparuje w zyciu taka szlichta nie peknie nawet przy 4cm:p


jezeli nie zniweluą Ci powierzchni pod anhydryt to Tobie tylko sie wydaje ze bedzie 7 cm anhydrytu,kazda powierzchnia śr.100m2 ma roznice miedzy 2 a 5cm ,poza tym anhydryty sa bardziej nierowne od betonow sa gorzej zageszczone niz beton szczegolnie w rogach i pod scianami.my szlichty wcieramy-dogniatamy łatami a tam Janek wibruje z grubsza "wode"

fcb
10-02-2014, 18:29
lepsza zależy od tego co się chce osiągnąć. Nie ma "lepszości" bezwzględnej.
lepsza pod wzgledem uzytecznosci pod pompe ciepla i ogrzewanie podlogowe :)

teka
10-02-2014, 18:37
A kto pisze o betonie na gruncie ? Chodzi o płytę fundamentowa izolowaną.
Co do 3 lat to spora przesada... Oznaczałoby to, że ci, co zrobili wylewke bezposrednio na płycie, albo zatopili na niej kable w warstwie kleju, przez dwa lata nie mogą podlogi polożyć ?

zalezy jak ja zaizolujesz.drewnianych podłog nie polozysz-klejonych gdzie musisz miec do 2% wilgoci .przy 25cm w ciagu 2lat wg pomiarow nie ma opcji.blizej to Ci wyjasni jarekkur lub Parkiet z foru ktorzy robia proby.Pan Jaroslaw jarekkur kiedys opisal strop 10cm ktory w rok jest jeszcze wilgotny no ale to juz do nich .ja nie mam odpowiednich narzedzi.pozdrawiam

teka
10-02-2014, 18:38
lepsza pod wzgledem uzytecznosci pod pompe ciepla i ogrzewanie podlogowe :)

ogrzewanie podlogowe stanowi 40-50% metrow ktore wylewam w ciagu roku.pompa to zadkosc

lukasz860910
10-02-2014, 18:58
ja wylewam 60-70% posadzek w ciągu roku na ogrzewanie podłogowe, robiłem domy w których była pompa ciepła i największy dom miał prawie 2000 m2 i właściciel był zadowolony, robiłem wiele dużych domów (inwestycji) i mniejszych i nikt nie narzeka trzeba tylko dobrze wykonać posadzkę.

Ja osobiście w tamtym roku wylałem około 40000 m2 posadzki mixokretem, Firma PosGlanc wykonała ponad 130000m2 posadzki rocznie i z roku na rok mamy coraz więcej klientów więc ja nie odczuwam żeby moi klienci narzekali na posadzki mixokretem polecają nas dalej i jeżeli są zadowoleni z moich usług to napewno są zadowoleni z posadzki maszynowej mixokretem na ogrzewaniu podłogowym

fotohobby
10-02-2014, 19:05
zalezy jak ja zaizolujesz.drewnianych podłog nie polozysz-klejonych gdzie musisz miec do 2% wilgoci .

Tak, jak sie izoluje takie płyty. 10-20 cm styroduru na gruncie, folia, na tym płyta.
Zatarta na gładko, albo z wylewką wyrownawczą na warstwie poślizgowej.
Nie slyszałem, źeby ktoś musial rezygnować z jakiegoś rodzaju podłog w takim przypadku....

lukasz860910
10-02-2014, 19:06
to kto sie pokusi o odpowiedz na pytanie z tematu ? ktora wylewka lepsza ? mi instalator poleca anhydryt, jesli go wybiore to wyjdzie mi 5cm, jakbym mikoskret wybral to weszloby mi 7 cm (odjalbym 2 cm z ocieplenia podlogi). orientujecie sie jaka jest roznica w cenie ?


odp. wyżej co do posadzki

co do styropianu powiem tak ile chcesz dać? 15? co jak dasz 17 będzie lepiej?

nie długo całe paczki będziemy układać:) 60cm :)
kolego masz ocieplone ściany, fundament to skąd ma zimno ciągnąć od ziemi? przecież ocieplasz fundament, jak dasz 10-15 cm styropianu wystarcz

lepiej więcej w ściany i dach daj ocieplenia zwłaszcza dachem masz najwięcej strat ciepła

lukasz860910
10-02-2014, 19:10
Tak, jak sie izoluje takie płyty. 10-20 cm styroduru na gruncie, folia, na tym płyta.
Zatarta na gładko, albo z wylewką wyrownawczą na warstwie poślizgowej.
Nie slyszałem, źeby ktoś musial rezygnować z jakiegoś rodzaju podłog w takim przypadku....

domy powstają coraz szybciej i coraz więcej osób wybiera płyte zamiast fundamentu, można szybciej budować bez obaw osadzania budynku, dom jest stabilniejszy

Pyxis
10-02-2014, 20:18
lepsza pod wzgledem uzytecznosci pod pompe ciepla i ogrzewanie podlogowe :)

Tu masz nomogram grubosci posadzki do grzania akumulacyjnego (jesli takowe planujesz):

http://szkut.com/dom/wylewka_wykres.jpg

Na pewno nie anhydryt. :)

wihajster
10-02-2014, 20:27
O tak, jeśli akumulacja to na pewno NIE anhydryt!

teka
10-02-2014, 20:46
Tak, jak sie izoluje takie płyty. 10-20 cm styroduru na gruncie, folia, na tym płyta.
Zatarta na gładko, albo z wylewką wyrownawczą na warstwie poślizgowej.
Nie slyszałem, źeby ktoś musial rezygnować z jakiegoś rodzaju podłog w takim przypadku....

tylko ze ja nie karze nikomu rezygnowac z parkietow,tylko zrobic pomiary wilgotnosci i dla spokoju czekac az wyschnie do poziomu bezpiecznego dla drewna by nie wyrzucic podlogi czy pisac na forum ze sie deski wylodkowaly czy porobily szczeliny.nie ja jestem specem od drewna wiec watku podlogi drewnianej mocno Ci nie rozwine.jest jarekkur lub Parkiet od tego .mysle ze potwierdza to ze przy gr 25cm drewna w przez 2-3lata nie powinienes polozyc

wihajster
10-02-2014, 20:51
Możesz wyjaśnić, co znaczy "deski sie wylodkowaly"?
Dzięki.

autorus
10-02-2014, 21:00
Bez żartów , nie widzieliscie wyludkowanych desek ?

teka
10-02-2014, 21:18
Możesz wyjaśnić, co znaczy "deski sie wylodkowaly"?
Dzięki.

odkształcenia plaszczyzny drewna,najczesciej krawedzi drewna:D

wihajster
10-02-2014, 21:35
Domyśliłem się, że chodzi o pewne odkształcenia. Za debila nie musisz mnie brać.
:D Prawdę mówiąc, nie oczekiwałem odpowiedzi ale dzięki.

PS Jeśli już jesteśmy w temacie zawiłości języka polskiego, to jaka jest różnica między drewnem "wylodkowanym" a "wyludkowanym"?
Jak to rozumieć?

:D

oberwatorPC
10-02-2014, 21:41
Domyśliłem się, że chodzi o pewne odkształcenia. Za debila nie musisz mnie brać.
:D Prawdę mówiąc, nie oczekiwałem odpowiedzi ale dzięki.

PS Jeśli już jesteśmy w temacie zawiłości języka polskiego, to jaka jest różnica między drewnem "wylodkowanym" a "wyludkowanym"?
Jak to rozumieć?

:D

Tak to jest jak się nie używa znaków interpunkcyjnych chodzi o wyłódkowanie

Pyxis
10-02-2014, 21:50
Tak to jest jak się nie używa znaków interpunkcyjnych chodzi o wyłódkowanie

Kazdy wie o co chodzilo. Wihi sie po prostu "nabija". :)

Dwd89
30-08-2014, 09:11
Panowie jedni mówią tak inni inaczej, u mnie sytuacja wygląda tak:

1. Pomieszczenie podziemią (piwnica użytkowa) o wymiarach 11m x 4,5m (49,5m2).
2. Planuję żywicę poliuretanową lub epoksydową więc wylewka nie ma prawa pęknąć bo będzie katastrofa.
3. Ogrzewanie podłogowe w rozstawie rurek co 10cm na całości - niska temperatura zasilania.
4. Ocieplenie - od dołu: hydroizolacja, perlit 8cm(wyrównałem nim chudziak) + XPS 3cm z zakładką układany i docinany na ciasno + folia aluminiowa + siatka zbrojeniowa z oczkami 10cm (w sumie niewiem jakie jest jej zadanie w tym miejscu, do niej będa rurki 16mm łapane.
Odseparowanie wylewki od ścian - xps 3cm
5. Wysokość: ponieważ pomieszczenie jest dość niskie musiałem ciąć wysokość gdzie się dało, na wylewkę z podłogówką mam max 5cm.
6. Wentylacja oczywiście mechaniczna z reku jeśli to ma znaczenie.

Pytanie jaką wylewkę zastosować z jakich materiałów i na jakie szacunkowo koszty mam być przygotowany (+- 1-2 tys zl.) Podłoga będzie grzana cały czas z bufora więc akumulacja nie ma dla mnie żadnego znaczenia. Inwestycja na Śląsku. w okolicach Bielska-Bialej.

Osobiście bardziej skłaniam się do mixokreta ponieważ może zdarzyć się np. powódź i zalanie pomieszczenia. coś takiego spotkało mnie końcem lipca, konieczna była interwencja strażaków :(.

Pyxis
30-08-2014, 10:14
Tak BTW tylko zapytam: Jesli masz duze prawdopodobienstwo podtopienia budynku, to po jaka cholere zafundowales sobie piwniczke? Tego nie bardzo moge sie domyslic.

autorus
30-08-2014, 10:22
Ja z tego względu zrezygnowałem właśnie .