PDA

Zobacz pełną wersję : Zabudowa zagrodowa



anizial
18-02-2011, 12:05
Witam,

Mamy pomysł żeby się wybudować na działce, która ma przyzwoitą wielkość.
Oczywiście warunki finansowe weryfikują możliwości i w tej chwili mamy namierzoną działkę o powierzchni 0,45 ha, która podobnie jak 4 obok będzie miała możliwość postawienia zabudowy zagrodowej.
Wyczytałem, że aby się na takiej działce wybudować muszę jednocześnie:
- mieć 1 ha przeliczeniowy aby zostać rolnikiem
- mieć wykształcenie min. średnie
- mieć gospodarstwo powyżej średniej w danej gminie (tutaj słyszałem zamiennie 2,5 ha przeliczeniowego, może chodzi o tę konkretną gminę)
- być zameldowanym w tej gminie, ewentualnie sąsiedniej (jestem w sąsiedniej)

Żeby spełnić warunki obszarowe zamierzam dokupić inną działkę, o powierzchni około 4,5 ha (około 6 ha przeliczeniowych).
Wyczytałem również, że na działce z zabudową zagrodową powinienem postawić oprócz budynku mieszkalnego jakiś budynek gospodarczy. Planujemy w przyszłości szklarnię i zagrodę dla kozy.

I teraz pytania:
- czy jest jakieś minimum dla budynków gospodarczych?
- czy budynki gospodarcze mogą powstać w sensownej przyszłości po budynku mieszkalnym?
- czy po zakończeniu inwestycji mogę sprzedać tę działkę 4,5 ha czy też muszę ja trzymać?
- czy mogę być jednocześnie etatowcem, mikroprzedsiębiorcą i rolnikiem z prawem do zabudowy zagrodowej?


Pozdrawiam

sSiwy12
18-02-2011, 12:39
Nie hektar przeliczeniowy, tylko użytki (grunt) rolny

Ad.1. Na zgłoszenie do 35m2, na PnB bez limitu
Ad.2. Tak
Ad3. Tak, ale ze względu na podatek lokalny (gruntowy i od nieruchomości) opłaca się posiadanie więcej niż 1ha.
Ad.4. Tak

anizial
21-02-2011, 13:47
Dzięki za odpowiedź :-)

A jeszcze takie pytanie: czy te grunty powyżej średniej dla gminy muszą być w danej gminie czy też mogą być np. w sąsiedniej, czy mogą być wydzierżawione?