PDA

Zobacz pełną wersję : Mur wokół domu-jak



acerspacer
19-02-2011, 10:57
Jak w tytule.Muszę zrobić ogrodzenie z przodu domu,a z tego oto przodu jest wjazd w osiedle,oraz ściezka spacerowa-czytaj cała masa gapiów w ładną pogodę,więc wchodzi w rachubę tylko pełne ogrodzenie i nie z drzewa,bo przy takim jest sporo roboty co by za parę lat wyglądało.Zamierzam zrobić mur o wysokości około 2m długośc całkowita 45,5 mb z przerwą na furtke 1m i 6 m na bramę wjazdową.Widziałem jak ktoś taki mur murował z betoników fundamentowych,ale wychodzi on wtedy koszmarnie drogo i jest nieludzko ciężki.Tak sobie wymyśliłem,że wymuruję go z pustaków takich jak budowałem dom,następnie wszystko otynkuję i sprawa z głowy.Pytanie do tych którzy już robili coś takiego-Czy wystarczą pustaki o grubości 11.5 czyli stosowane na ściany działowe,czy lepiej zastosować te o grubości 24 cm stosowane na ściany nośne.Czy trzeba zastosować jakieś extra dodatkowe wzmocnienie,,żeby sie to nie zawaliło gdy zacznie dobrze gwizdać.Może ktoś ma inny lepszy pomysł na wykonanie takiego muru.Klasycznego betonowca z płyt nie chcę z przodu domu gdyż by wtedy tylko straszył moim zdaniem.Proszę o podpowiedzi osoby mające pojęcie na w.w. temat.

orko
19-02-2011, 12:15
To co chcesz zrobić będzie paskudne a poza tym i tak się rozleci.

acerspacer
19-02-2011, 14:18
To co chcesz zrobić będzie paskudne a poza tym i tak się rozleci.
Ale ja prosiłem o podpowiedz osoby które już coś takiego robiły i mają pojęcie na ten temat.Osobom,które przez pisanie takich wrzutek pragną podnieśc sobie liczbę wpisów na forum dziękuję.Jeśli chcesz dojśc do np.tzw.elity forum to napisz sobie jakiś bezsensowny temat i sam wpisój tam swoje chore przemyślenia-rekord wpisów gwarantowany.To czy będzie to ładne,czy brzydkie pozostaw dla osoby która takie coś zrobi u siebie.Wypowiedzi,że się rozleci też pozostaw dla swego chorego ego,gdyż idąc dalej tropem twojego małostkowego rozumowania dom wymurowany z takich pustraków też się rozleci.Widzisz ja mam dostawiona do domu ścianę wolnostojącą która jest osłoną tarasu i jakoś mi nie spadła.
Reasumując-albo pisz sensownie i na temat,albo daruj sobie nabijanie liczby postów na twym koncie gdyż tak robią osoby "malutkie" i zakompleksione.

Wakmen
19-02-2011, 15:54
... Tak sobie wymyśliłem,że wymuruję go z pustaków takich jak budowałem dom,następnie wszystko otynkuję i sprawa z głowy.Pytanie do tych którzy już robili coś takiego-Czy wystarczą pustaki o grubości 11.5 czyli stosowane na ściany działowe,czy lepiej zastosować te o grubości 24 cm stosowane na ściany nośne.Czy trzeba zastosować jakieś extra dodatkowe wzmocnienie,,żeby sie to nie zawaliło gdy zacznie dobrze gwizdać.Może ktoś ma inny lepszy pomysł na wykonanie takiego muru.Klasycznego betonowca z płyt nie chcę z przodu domu gdyż by wtedy tylko straszył moim zdaniem.Proszę o podpowiedzi osoby mające pojęcie na w.w. temat.
Przy takiej długości ogrodzenia ściana z bloczków 11,5cm to nieporozumienie. Jakikolwiek większy wiatr i będziesz miał to na ziemi.
Po drugie zrobienie takiej wysokiej ściany z bloczków grubszych wymagałoby konkretnego fundamentu. Koszt będzie niemały.
Po trzecie. Co min 10m musisz zrobić dodatkowe wzmocnienia boczne by sie nie przewrócił. Sąsiad w mojej okolicy ma mur zrobiony z kamieni polny i jednej jesieni wiatr cały bok przewrócił bo nie miał takich wzmocnień.
Jeżeli chcesz mieć szczelne i wysokie ogrodzenie to może warto się zastanowić nad gotowymi betonowymi ogrodzeniami z przęseł.

acerspacer
19-02-2011, 16:42
Przy takiej długości ogrodzenia ściana z bloczków 11,5cm to nieporozumienie. Jakikolwiek większy wiatr i będziesz miał to na ziemi.
Po drugie zrobienie takiej wysokiej ściany z bloczków grubszych wymagałoby konkretnego fundamentu. Koszt będzie niemały.
Po trzecie. Co min 10m musisz zrobić dodatkowe wzmocnienia boczne by sie nie przewrócił. Sąsiad w mojej okolicy ma mur zrobiony z kamieni polny i jednej jesieni wiatr cały bok przewrócił bo nie miał takich wzmocnień.
Jeżeli chcesz mieć szczelne i wysokie ogrodzenie to może warto się zastanowić nad gotowymi betonowymi ogrodzeniami z przęseł.
Fundament mogę wykonać bezproblemu nawet dość głęboki i niedrogo.Przed domem mam potężną chałdę piachu i drobnego żwirku z którego już robiłem fundament na co innego.
Jakiego rodzaju masz na myśli wzmocnienia.Ja myślałem o takich jak robili mi podczas budowy domu tzn.każda ściana ma na obu końcach tzw.trzpienie-z fundamentu wystają pręty,a ściana jest wymurowana kilkanaście cm od nich i zalewa się je betonem przez co tworzą ze sciaqną jednośc i ją wzmacniają-bo ja mam dom na szkodach górniczych.Nic nie pęka.
Płot z przęseł betonowych mi osobiście się nie podoba,lecz to jest moja prywatna opinia i nie chciałbym nikogo obraźić kto takowy posiada.

Wakmen
19-02-2011, 17:42
... Jakiego rodzaju masz na myśli wzmocnienia.....
Np cos takiego:
http://4.bp.blogspot.com/-VnILe5nkTGU/TVQOPKVNvXI/AAAAAAAAAIk/OibuHM4csnY/s1600/NAW0297.JPG (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2F4.bp.blogspot.com% 2F-VnILe5nkTGU%2FTVQOPKVNvXI%2FAAAAAAAAAIk%2FOibuHM4c snY%2Fs1600%2FNAW0297.JPG)


... Płot z przęseł betonowych mi osobiście się nie podoba,lecz to jest moja prywatna opinia i nie chciałbym nikogo obraźić kto takowy posiada.
To, że wspomniałem nie znaczy, że jestem ich fanem ale z tego co ostatnio widziałem w realu to niektóre firmy robią ciekawe/dopuszczalne wzory.

acerspacer
19-02-2011, 18:10
Np cos takiego:
http://4.bp.blogspot.com/-VnILe5nkTGU/TVQOPKVNvXI/AAAAAAAAAIk/OibuHM4csnY/s1600/NAW0297.JPG (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2F4.bp.blogspot.com% 2F-VnILe5nkTGU%2FTVQOPKVNvXI%2FAAAAAAAAAIk%2FOibuHM4c snY%2Fs1600%2FNAW0297.JPG)


To, że wspomniałem nie znaczy, że jestem ich fanem ale z tego co ostatnio widziałem w realu to niektóre firmy robią ciekawe/dopuszczalne wzory.

Jakoś ten link nie chce mi wejść wyskakuje tylko że jest to zgłoszona niebezpieczna strona i jest wszystko RED.Komp mi ją blokuje.Jeśli możesz to prosiłbym,abyś zamieścił jakąś fotke.
Spoko ja nie sugerowałem,że takie przęsła to Twoje oczko w głowie:)
Ja mam już nawet wykopany rów pod fundament.Pewnie po zimie będę musiał go odrobinke poprawić,bo już widzę,że likko sie obsypał brzegami.
Z góry dzięki za odpowiedz.

acerspacer
21-02-2011, 11:54
Co naprawdę nie ma tu osoby,która by takie ogrodzenie wykonywała,bądz z racji fachu wykonywanego miała pijęcie jak ugryźć ten temat?

suj
22-02-2011, 20:41
Witam

Ja też będę budował mur dookoła swojej działki. Doświadczeń jeszcze nie mam, narazie konsultowałem się z kierownikiem budowy oraz dokonałem zgłoszenia jego budowy (sam narysowałem jak to widzę wraz z wymiarami i naniesieniem na mapkę - przeszło). Mój plan jest taki. Fundament poniżej przemarzania. Ściany wymurowane z bloczków silikatowych obustronnie otynkowanych. Myślę nad bloczkami o grubości 18cm. Co jakieś 10m oraz w narożach żelbetowy słup. Na wierzchu czapka z blachy. Ja planuję wysokość 1,7m. Cokół odróżniający się kolorystycznie od reszty. Sądzę że jak bedzie jednorodny, prosty i ładnie otynkowany to bedzie wygladał estetycznie. Do tego dobrana kolorystycznie furtka i brama wjazdowa. Cieszę się że ktoś jeszcze jest zwolennikiem takiego ogrodzenia bo z niezrozumiałych dla mnie względów reakcje ludzi na ten pomysł nie bywają zbyt przyjazne.

acerspacer
23-02-2011, 14:53
No własnie.Taki mur może po ładnym otynkowaniu i wykończeniu wyglądać całkiem fajnie i jest to alternatywa dla klinkieru,który jest wszędzie,jest potwornie drogi i mi się opatrzył.Ja myślałem aby na dole wkleić ze dwa rzędy płytek jako cokolik i na górę dać jako daszek też płytki.Ma może ktoś zdjęcia tak wykonanego muru-chętnie bym podpatrzył jak to wygląda.Pomysł silikatów mi się spodobał,gdyż wtedy jest wmiarę gładka równa powierzchnia do otynkowania.Ja myślałem o porotermie,ale chyba takie bloczki to lepszy pomysł.A jaką blache myślałeś jako czapke na górę?


Witam

Ja też będę budował mur dookoła swojej działki. Doświadczeń jeszcze nie mam, narazie konsultowałem się z kierownikiem budowy oraz dokonałem zgłoszenia jego budowy (sam narysowałem jak to widzę wraz z wymiarami i naniesieniem na mapkę - przeszło). Mój plan jest taki. Fundament poniżej przemarzania. Ściany wymurowane z bloczków silikatowych obustronnie otynkowanych. Myślę nad bloczkami o grubości 18cm. Co jakieś 10m oraz w narożach żelbetowy słup. Na wierzchu czapka z blachy. Ja planuję wysokość 1,7m. Cokół odróżniający się kolorystycznie od reszty. Sądzę że jak bedzie jednorodny, prosty i ładnie otynkowany to bedzie wygladał estetycznie. Do tego dobrana kolorystycznie furtka i brama wjazdowa. Cieszę się że ktoś jeszcze jest zwolennikiem takiego ogrodzenia bo z niezrozumiałych dla mnie względów reakcje ludzi na ten pomysł nie bywają zbyt przyjazne.

beton44
23-02-2011, 15:08
Ale ja prosiłem o podpowiedz osoby które już coś takiego robiły i mają pojęcie na ten temat.Osobom,które przez pisanie takich wrzutek pragną podnieśc sobie liczbę wpisów na forum dziękuję.Jeśli chcesz dojśc do np.tzw.elity forum to napisz sobie jakiś bezsensowny temat i sam wpisój tam swoje chore przemyślenia-rekord wpisów gwarantowany.To czy będzie to ładne,czy brzydkie pozostaw dla osoby która takie coś zrobi u siebie.Wypowiedzi,że się rozleci też pozostaw dla swego chorego ego,gdyż idąc dalej tropem twojego małostkowego rozumowania dom wymurowany z takich pustraków też się rozleci.Widzisz ja mam dostawiona do domu ścianę wolnostojącą która jest osłoną tarasu i jakoś mi nie spadła.
Reasumując-albo pisz sensownie i na temat,albo daruj sobie nabijanie liczby postów na twym koncie gdyż tak robią osoby "malutkie" i zakompleksione.


czy autor wątku nie pomylił przypadkiem forum ???

chyba lepiej mu będzie na forum "Psychologów-amatorów" ???


PS. zostawiasz autorze ślady palców - o tym nabijaniu postów :-)

suj
24-02-2011, 00:27
...A jaką blache myślałeś jako czapke na górę?...

Rynny, deski podrynnowe okna i drzwi mam szare to i o takim kolorze myślę na czapkę muru. Tak też jak i na furtkę i bramę (okładziny furtki i bramy z płyt elewacyjnych HPL, układanych w poziome półmetrowe pasy z małymi szczelinami albo i bez). A co do formy i materiału, to powlekana blacha wygięta w formie odwróconego "U" z dodatkowo zagiętymi jeszcze końcami. Muszę jeszcze skonsultować z blacharnią, która robiła mi oblachowania do dachów czy nie bedzie problemem tak wygiąć.
W przekroju mniej więcej coś takiego (ASCII-rysunek nie w skali, jeno poglądowy)
____
|/ | | \|

Silikaty w tym zastosowaniu mają ważną zaletę, dość korzystną cenę. Ja planuję około 100 m takiego ogrodzenia więc ma to istotne znaczenie. Pozdrawiam.

acerspacer
25-02-2011, 14:21
Rynny, deski podrynnowe okna i drzwi mam szare to i o takim kolorze myślę na czapkę muru. Tak też jak i na furtkę i bramę (okładziny furtki i bramy z płyt elewacyjnych HPL, układanych w poziome półmetrowe pasy z małymi szczelinami albo i bez). A co do formy i materiału, to powlekana blacha wygięta w formie odwróconego "U" z dodatkowo zagiętymi jeszcze końcami. Muszę jeszcze skonsultować z blacharnią, która robiła mi oblachowania do dachów czy nie bedzie problemem tak wygiąć.
W przekroju mniej więcej coś takiego (ASCII-rysunek nie w skali, jeno poglądowy)
____
|/ | | \|

Silikaty w tym zastosowaniu mają ważną zaletę, dość korzystną cenę. Ja planuję około 100 m takiego ogrodzenia więc ma to istotne znaczenie. Pozdrawiam.

A co to są płyty elewacyjne HPL.
Ja myślałem jako czapkę na górę takie nakrywy jak na słupki klinkierowe i u niektórych producentów widziałem na Allegro,którzy robią je na wymiar.Betonowe pod wybrany kolor ale nie wielkie grzmoty,aby nie przytłoczyły tego muru.

marcys20
25-02-2011, 16:13
w mojej okolicy jest jeden dom tak obudowany (cala dzialka powierzchni ok. 7arow). procesu tworzenia fundamentow nie widzialem, wiec nie powiem jakiej to bylo konstrukcji, ale sam mur budowany byl z pustakow zuzlowych 24/24/59 (tak na oko). Mur ma wysokosc ok.2,2m , co jakies 4-5m ma porobione takie wneki na glebokosc ok.1,5-2 pustakow i szerokosc ok.1-1,5m (celem pewnie wzmocnienia), w samych wnekach posadzone sa jakies tuje. calosc ogrodzenia otynkowane i napewno paskudnie to nie wyglada! a do tego akurat domu nawet pasuje! no i trzyma sie juz jakies 6 lat i od wiatru jakos sie nie kladzie :-)

Wakmen
26-02-2011, 08:28
... od wiatru jakos sie nie kladzie :-)

Ja w swoim życiu widziałem dwa mury powalone przez wiatr. Jeden ten wyżej wspomniany, z kamieni polnych a drugi to z donic, chyba nazywają się gazonowe. Te co zasypuje się piaskiem i kwiatki można w nie sadzić.
W obu przypadkach było to w ciągu wielkich wichur, które coraz częściej nas nawiedzają.

Miszaki
26-02-2011, 08:47
Witaj,
My również planujemy taki mur zbudować ale nie wzdłuż całego płotu. Murarz, który murował nam dom, powiedział, że pod taki mur musimy wykonać chudziaka, zbrojone ławy identyczne jak w fundamencie (w granicy przemarzania), a wymurować go najlepiej z tych samych co ścianki - bloczków fundamentowych.
To będzie ciężkie, ale i stabilne. Będziemy to wykonywać najwcześniej w przyszłym roku, więc na razie nie mogę nic więcej w tym temacie powiedzieć.
Pozdrawiam,

suj
02-03-2011, 18:09
A co to są płyty elewacyjne HPL

Technologia trochę jak panele podłogowe. Laminowany papier. Mają dopuszczenia do zastosowań zewnetrznych. Mam próbki od przedstawiciela firmy Plastics i wyglada to nieźle. Produkuje to na przykład Kronospan-HPL albo Fundermax. Ceny należy sie spodziewac powyżej 100 PLN za metr kwadratowy. Nie wiem jak z minimami logistycznymi ale ja chcę zastosować ten materiał na podbitkę więc powinno się udać.

szdar77
04-03-2011, 18:45
Też myślę o takim ogrodzeniu ale jednak z kilkoma "prześwitami" a w nich jakaś metaloplastyka .Samą ścianę zrobię najprawdopodobniej z pustaka żużlowego szer. ok. 22 cm bo jest najtańszy, a na to piasek