PDA

Zobacz pełną wersję : Jak prowadzić rury WM, skrzynki rozprężne, rura centralna czy układ rozgałęziony?



bitter
19-02-2011, 11:35
Nie doszukałem się zwięzłej informacji na temat prowadzenia rur rozprowadzających wentylację mechaniczną. Czy lepszym rozwiązaniem jest zrobienie magistrali o od niej odchodzenie do anemostatów, czy układu w formie rozgałęzień (główna rura rozchodzi się na dwie, tamte na kolejne dwie a te z kolei jak taka jest potrzeba na kolejne),

I pytanie drugie przeczytałem ostatnio o skrzynkach rozprężnych przed anemostatami - wygłuszają szumy i podwodują lepsze rozłożenie ciśnień ale czy dobrze zrozumiałem, że można je również zastosować zamiast trójników? A co z oporami powietrza?

kangaxx
19-02-2011, 14:48
skrzynki zamiast trójników tak, przed anemostatem niczego specjalnego nie robią a już na pewno "lepszego rozkładu ciśnień", jeśli ktoś tak gada to nie bardzo kuma jak płynie kanałem powietrze

kerado28
05-03-2011, 21:53
Technika idzie do przodu, sposób obliczeń, parametry doboru itp. dlatego każdy chce sobie ułatwiać życie, a nie utrudniać....
Wszystkie opisane przez Ciebie przykłady są prawidłowe, jednak z wielu powodów najbardziej rozpowszechnionym jest <i>rura centralna</i>.
Skrzynki rozgałęźne są stosowane najczęściej w przypadku montaży kanałów typu tuboflex, gdzie średnice kanałów są stosunkowo małe i w tych przypadkach stosuje się skrzynki rozprężne :-).
Natomiast układ rozgałęziony, o który pytasz jest stosowany raczej przez osoby, które montuję wentylacje na własne potrzeby i dla siebie.

kangaxx
06-03-2011, 08:43
na skrzynkach rozprężnych jest najłatwiej zrobić właśnie pod względem właściwego rozsyłu powietrza, można tu całkowicie zrezygnować z przepustnic bo samo kręcenie anemostatem daje ładne efekty

kerado28
06-03-2011, 11:03
Jeśli masz łatwy dom parterowy, to zrobienie instalacji na skrzynkach rozgałęźnych jest stosunkowo proste.
Inaczej się ma sprawa, jeśli masz większy dom z poddaszem użytkowym. Bo robiąc na skrzynkach rozgałęźnych wyjdzie Ci kilkaset metrów instalacji :-)

Zbyszek 1'
14-03-2011, 10:01
A w domu 160 m2 mogę zrobić w ten sposób:
Główna rura 180 a od niej przez trójnik i do anemostatu nawiew przez kanał 100 (około 1 m długości, do 2 pokoi na poddaszu te kanały mają około 8 m).
Podobnie wywiew- główna rura 180 a od niej przez trójniki i dalej kanałem 125 do łazienek i kuchni (przewody 125 miały by też około 1 m długości i do łazienki na poddaszu około 6m)
Czy coś takiego zadziała? Może za duża ta główna rura, może dać fi160?
Do czerpni i wyrzutni zrobiłem kanały z fi 200 (czerpnia i wyrzutnia jest w podbitce dachowej)

bitter
31-01-2012, 18:57
Powrócę z tematem.

kangaxx
31-01-2012, 21:31
kerado, wiem ile mi wyjdzie bo rozgałęźnych już nie robie prawie wcale :) i wcale nie wychodzi tak drogo, więcej kanałów ale odpadają inne rzeczy no i łatwiej kanały ukryć

bitter
01-02-2012, 06:03
kerado, wiem ile mi wyjdzie bo rozgałęźnych już nie robie prawie wcale :) i wcale nie wychodzi tak drogo, więcej kanałów ale odpadają inne rzeczy no i łatwiej kanały ukryć

kangaxx a skąd bierzesz skrzynki?

bitter
04-02-2012, 05:33
podciągam

kangaxx
04-02-2012, 07:03
mam robione na wymiar, dokładnie takie jak mi potrzeba

bitter
29-02-2012, 06:10
Ponieważ instalację chcę robić sam więc zrobię raczej na skrzynkach ale niestety nie da rady wszystkiego bo kanały by się krzyżowały no i były by nitki bardzo oddalone od skrzynek. Wstępnie zrobiłem taki poglądowy schemat. Szukam kogoś kto mi to zaprojektuje porządnie. Podstawową informacją będzie dla mnie średnica rury głównej przy zakładanej maks wydajności 300m3/h (choć taka raczej w praktyce nigdy nie będzie wykorzystywana)

tomx_krk
12-01-2013, 00:06
Czy ktoś może dysponuje namiarem gdzie w Krakowie mógłbym zlecić wykonanie skrzynki rozdzielczej pod wymiar i kształt. Potrzebuję 3 skrzynek wg projektu a na Allegro żadne dostępne gotowce mi nie podchodzą :(
Czy takie indywidualne wykonanie jest dużo droższe od seryjnej produkcji?
Chyba, że jest jakaś firma gdzie mogę to załatwić wysyłkowo to również będę wdzięczny za jakiś namiar.

miki121
12-01-2013, 00:25
Czy ktoś może dysponuje namiarem gdzie w Krakowie mógłbym zlecić wykonanie skrzynki rozdzielczej pod wymiar i kształt. Potrzebuję 3 skrzynek wg projektu a na Allegro żadne dostępne gotowce mi nie podchodzą :(
Czy takie indywidualne wykonanie jest dużo droższe od seryjnej produkcji?
Chyba, że jest jakaś firma gdzie mogę to załatwić wysyłkowo to również będę wdzięczny za jakiś namiar.

Dla mnie robią to oni :)

http://www.tomhan.pl/

Polecam

tomx_krk
12-01-2013, 18:36
dzięki za info skontaktuję się z nimi choć wolałbym jakiś namiar u mnie na miejscu w Krakowie lub okolicach coś poleconego znaleźć.

A powiedz mi jeszcze czy jest jakaś różnica w jakości między skrzynkami na All za 50-80 zeta w wykonaniu a tam gdzie Ty zamawiasz?
Na co zwrócić uwagę jeśli miałbym jakieś dwie oferty skrzynek o dużej rozbieżności cenowej? Brać najtańsze i nie przejmować się czy jest jakaś istotna różnica w wykonaniu nie wiem typu szczelność, jakość blachy, etc? Chodzi mi oczywiście o prywatne potrzeby gdzie nie wszystko musi błyszczeć :)

tomx_krk
15-01-2013, 15:34
Skrzynki już udało mi się zamówić i chyba się już robią. Będę więc lada moment kładł przewody.
Słyszałem, że do prowadzenia przewodów elastycznych z izolacją jednymi z najlepszych jakościowo jest DEC. Czy orientuje się ktoś czy wystarczy DEC typ REGA 1000A czy raczej dopiero sensowne są SONODEC 25? Różnica w cenie jest na tyle zauważalna, że chciałbym się poradzić kogoś kto miał z nimi do czynienia czy te tańsze nie są zbyt delikatne.
Ewentualnie jak się mają jakościowo przewody ALNOR Sonolight lub Sonoduct?

Martinezzz22
25-01-2013, 20:25
Witam,

Przymierzam się do wykonania WM z odzyskiem ciepła w ramach projektu "Reku - Tymi rencami" :). Długo szukałem i analizowałem jakimi przewodami rozprowadzić nawiew i wywiew. Początkowo planowałem zrobić wszystko na sztywnych rurach spiro, ale nie podobało mi się to, że muszę robić w narożnikach pomieszczeń, albo gdzieś nad sufitem zabudowy. W końcu natknąłem się na rury elastyczne. Początkowo system Danfoss, ale jak dostałem wycenę, to ręce mi opadły i już nie byłyby zdolne wykonać projekt "Reku- tymi rencami" :), Później uderzyłem do firmy COMAIR. Maja fajny system kanałów, skrzynek rozdzielczych i rozprężnych, ale ...cena..powalająca. W końcu trafiłem na polskiego producenta elastycznych rur z powłoką antybakteryjna i antystatyczną.
Mam spory dom z użytkowym poddaszem i musiałem pogłówkować, by instalację wykonać na dwóch skrzynkach rozdzielczych, ale chyba mi się to uda. Obecnie zaprojektowałem obie skrzynki - nawiewną i wywiewną. Muszę tylko jeszcze raz wszystko dokładnie pomierzyć i przesłać projekt skrzynek do wykonania.
Wszystko będę zamawiał tutaj: http://sklep.termokontrol.com.pl/
Tomx_krk..masz pod nosem producenta kanałów i skrzynek ;)