PDA

Zobacz pełną wersję : Pompa ciepla BUDERUS WPS 7 K ( lub 6,8,9,11 K) moja opinia



Strony : [1] 2

Sabina i Grzegorz
19-02-2011, 22:27
Ja posiadam wlasnie taki model z kolektorem poziomym . Ogrzewam nowy dom o powierzchni uzytkowej 150m2 plus garaz20m2 zas po podlogach 202m2.
Dom 30cm pustak +15cm styro ,dach 25cm welna. Caly dom podlogowki + 2 drabinki na lazienki +1 grzejnik garaz gdzie mam PC .
Temperatura ustawiona na 21 C i dowolna ilosc c.w.u w kazdej chwili nigdy nie uzywalem grzalek nawet w najwiekszy mrozy gdy bylo -21C rewelacja !!
Pompa ma wbudowany licznik kwh no i na sprezarce mozna podniesc do 65 C zeby wykurzyc legionelle.
Jesli ktos posiada ten model prosze o opinie jesli ktos poszukuje dobrej Pc to polecam !!!!!

kbab
19-02-2011, 22:39
ile kosztowała oraz ile pobiera prądu przy jaki COP???

Sabina i Grzegorz
19-02-2011, 22:43
Pobor 1,6 kw moc 7,3kw zas COP 4,6 tak napisano w instrukcji.

kbab
19-02-2011, 23:16
coś skąpo dane podajesz, jak długo z niej korzystasz, ile kWh w tym czasie pobrała? Nie pamiętasz ile kosztowała?? Sprawdź na fakturze.

Sabina i Grzegorz
19-02-2011, 23:46
Korzystam od poczatku wrzesnia ubr. m-cny koszt to 370 zl lacznie z c.w.u na taryfie budowlanej.
Calosc robot od A-Z ( hydraulka caly dom,podlogowki,kolektory,pc ,bufor,montaz 63000zl ) . Sprawdzilem dla Ciebie kbab !!!!!!!!!!

kbab
20-02-2011, 08:40
ciężko, ale próbujmy dalej, ile kWh, może podaj więcej odczytów ze sterownika, może coś o COP, cieple dostarczonym, godzinach pracy pompy do ogrzewania, cwu, przecież to wszystko jest podane w tym sprzęcie. Kolektor poziomy czy pionowy, ile metrów?

Sabina i Grzegorz
20-02-2011, 10:21
CIEZKO to z toba napisalem Ci jaki koszt miesieczny i jaki kolektor !!!!!!!!!!!!!!!
Masz taki model czy nie ????!!! I nie pisz ze jest Ci ciezko nikt nie zmusza do pisania !

kbab
20-02-2011, 10:51
znów zapytam o te kWh - przecież w 1 poście napisałeś "Pompa ma wbudowany licznik kwh" - nie możesz podać odczytu??? ja nie mam taryfy budowlanej, dlatego Twój miesięczny koszt dla mnie ma znikome znaczenie, do tego piszesz, że "COP 4,6 tak napisano w instrukcji" - chciałbym wiedzieć czy tak droga pc nie ma w oprogramowaniu chociaż bieżącego cop? Już nie mówię o średnim, najniższym i maksymalnym - ten podany w instrukcji może nawet bardzo odbiegać od rzeczywistego.

Sabina i Grzegorz
20-02-2011, 12:20
Zuzycie kwh od godz. 23.00 do 12.00 dzis to 14,4 kwh po 0.61 groszy = 8,78 zl . Pompa nie pokazuje Cop !!! Ja jestem zadowolony bo to jest urzadzenie z gornej polki markowego producenta wykonane w Szwecji. Jak uwazasz ze drogo coz .... jak mniemam nie posiadasz tego modelu a jesli inny to opisz !! Dolne zrodlo mam na 1,4 m w ziemi
na dwoch petlach po 260 mb kazda .Stan wod gruntowych to na glebokosci od 80 cm do 1 m stoi woda gruntowa. Wejscie dolnego zrodla krztaltuje sie od + 1 C do +3,2 C dzis
mam 2,2 C na wyjsciu od -1 do 0, 4 dzis +0, 2 a temperatura zewnetrzna -5C. Dodam jeszcze ze nie mam reku a zona czest i dlugo wietrzy pokoje w ktorych sa duze okna!!
Mam nadzieje ze zadowolilem odpowiedzia . Czekam na info jaka instalacje posiada kbab ?

HenoK
20-02-2011, 12:44
znów zapytam o te kWh - przecież w 1 poście napisałeś "Pompa ma wbudowany licznik kwh" - nie możesz podać odczytu??? ja nie mam taryfy budowlanej, dlatego Twój miesięczny koszt dla mnie ma znikome znaczenie, do tego piszesz, że "COP 4,6 tak napisano w instrukcji" - chciałbym wiedzieć czy tak droga pc nie ma w oprogramowaniu chociaż bieżącego cop? Już nie mówię o średnim, najniższym i maksymalnym - ten podany w instrukcji może nawet bardzo odbiegać od rzeczywistego.
Nie wiem, dlaczego uważasz, że na Twoje życzenie ktoś ma robić jakieś obliczenia. Sabina i Grzegorz założyli ten wątek w konkretnym celu. Ty im w żaden sposób nie pomogłeś. Potrzebna była Ci tylko cena instalacji z pompą ciepła. Zinterpretowałeś ją po swojemu i wykorzystałeś w innym wątku nie bacząc na to, że niekoniecznie odpowiada ona przyjętym tam założeniom.
O zużyciu energii przez tą pompę ciepła, mocno skażonym, bo dotyczącym m.in. wygrzewania podłogówki możesz przeczytać tutaj : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?165852-Pompy-ciep%C5%82a-IVT-Greenline-HT-plus-wasze-opinie&p=4518325&viewfull=1#post4518325

HenoK
20-02-2011, 12:46
powtórzony post :(.

yaiba83
20-02-2011, 12:51
Fajnie podałeś zużycie prądu, równie dobrze mogłeś podać 0 kWh od godz 15:00 do 19:00 jak pompa miała przestój. Nie możesz podać ile ci bierze pompa na miesiąc?
Widzę, że jesteś niesamowicie zafascynowany, że boisz się podać obiektywne dane.
Ciekawe jak kolektor będzie się zachowywał po przepracowanym pełnym sezonie grzewczym i jakie temperatury będą pod jego koniec...

Sabina i Grzegorz
20-02-2011, 13:04
Fajnie podałeś zużycie prądu, równie dobrze mogłeś podać 0 kWh od godz 15:00 do 19:00 jak pompa miała przestój. Nie możesz podać ile ci bierze pompa na miesiąc?
Widzę, że jesteś niesamowicie zafascynowany, że boisz się podać obiektywne dane.
Ciekawe jak kolektor będzie się zachowywał po przepracowanym pełnym sezonie grzewczym i jakie temperatury będą pod jego koniec...
Sprawdzilem od 03.01 - 07.02 zuzycie 440 kwh. Co sugerujesz odnosnie kolektora ........ze zdechnie czy rozpusci sie w gruncie !!!!!

HenoK
20-02-2011, 13:06
Fajnie podałeś zużycie prądu, równie dobrze mogłeś podać 0 kWh od godz 15:00 do 19:00 jak pompa miała przestój. Nie możesz podać ile ci bierze pompa na miesiąc?
Widzę, że jesteś niesamowicie zafascynowany, że boisz się podać obiektywne dane.
Ciekawe jak kolektor będzie się zachowywał po przepracowanym pełnym sezonie grzewczym i jakie temperatury będą pod jego koniec...
Kolejny "obrażony". Nie każdy biega codziennie i spisuje stany licznika, notuje temperatury, itp.
Wcześniej podałem, gdzie możesz znaleźć zużycie energii przez tą PCi w dłuższym okresie.
Przy takich warunkach jakie opisał Sabina i Grzegorz (kolektor poziomy praktycznie w wodzie), do końca sezonu do PCi będzie dochodziła temperatura dodatnia, pomimo pierwszego sezonu.

Sabina i Grzegorz
20-02-2011, 13:17
Henkok dzieki . Szukalem uzytkownikow Buderusa a tu widze znalezli mnie chyba przeciwnicy PC co sami chyba nie maja i szukaja dziury w calym.
Zrobilem ta przyjemnosc i udzielilem odpowiedzi i jestem zafascynowany zaje...iscie !!! Kiedys uzytkowalem piec na ekogroch ale to jest jak Mercedes do malucha .
Jeszcze raz zrobil bym tak samo PC jest super.

Liwko
20-02-2011, 13:26
Kiedys uzytkowalem piec na ekogroch ale to jest jak Mercedes do malucha .
Nie zgodzę się z tym maluchem. On też przecież sam jedzie. Piec na groch porównałbym do roweru, trzeba pedałować;)

kbab
20-02-2011, 14:07
Czekam na info jaka instalacje posiada kbab ?
jedyna pc z jakiej korzystam to - mały przenośny klimatyzator, dom swój ogrzewam od ponad 7 lat gazem GZ50 i kominkiem z pw. Pc interesuje mnie pod kątem ewentualnej modernizacji swojego systemu (oczywiście decyzja taka musi być ekonomicznie uzasadniona). Trochę dziwię się, że przy tak drogim sprzęcie jest tak słabe oprogramowanie (chodzi o cop), są użytkownicy innych pc, którzy mają bezpośredni wgląd do danych o aktualnym, średnim, min i max cop.

HenoK
20-02-2011, 14:28
Trochę dziwię się, że przy tak drogim sprzęcie jest tak słabe oprogramowanie (chodzi o cop), są użytkownicy innych pc, którzy mają bezpośredni wgląd do danych o aktualnym, średnim, min i max cop.Podaj przykłady taki pomp ciepła.
Wyznaczanie COP jest oczywiście możliwe, ale do tego celu z reguły stosuje się osobny ciepłomierz. Dla "normalnego" użytkownika COP nie ma żadnego znaczenia. Interesuje go aby dom był ogrzany, aby była dostateczna ilość ciepłej wody i aby rachunek za energię elektryczną był do zaakceptowania.
Czy w Twoim kotle gazowym jest wskaźnik zawartości tlenku węgla, czy tlenków azotu w spalinach? Czy Twój kocioł pokazuje aktualna sprawność i kaloryczność spalanego gazu?
To też jest możliwe do wykonania, tylko komu byłoby to przydatne? Kto chciałby za to dodatkowo zapłacić?

kbab
20-02-2011, 14:44
nie pamiętam kto, ale w arkuszu kalkulacyjnym kosztów użytkowania pc, ktoś na końcu listy podaje ten odczyt. Przy gazie najważniejsze to zużyte m3, temperatura, kaloryczność gazu można zakwestionować i zgłosić dostawcy na odpowiednim druku (są takie w necie), ale i tak w końcu jest najważniejsza kwota na rachunku i otrzymany za nią komfort. Z tym, że "Dla "normalnego" użytkownika COP nie ma żadnego znaczenia" się nie zgodzę, przecież tylko dobrodziejstwo cop jest powodem dla którego ludzie są skłonni wydać sporo kasy za ten piec. Odpowiedz proszę w temacie Kolektor poziomy co miałeś na myśli o wpływie taryfy budowlanej i G12 na cop, bo nijak tego rozgryźć nie mogę.

Sabina i Grzegorz
20-02-2011, 14:44
HENKOK popieram powyzsze . Gaz bedzie drozal jak wszystko inne rowniez prad . Ale suma zyskow jest wieksza na korzysc PC bo przeciez dostajemy czesc energi za free.

Liwko dokladnie jak porownales do roweru.

kbab
20-02-2011, 14:56
HENKOK popieram powyzsze . Gaz bedzie drozal jak wszystko inne rowniez prad . Ale suma zyskow jest wieksza na korzysc PC bo przeciez dostajemy czesc energi za free.
nie tak za free - raczej za dość wysokie koszty amortyzacji systemu, o których niewiele osób chce wiedzieć.

HenoK
20-02-2011, 15:02
nie pamiętam kto, ale w arkuszu kalkulacyjnym kosztów użytkowania pc, ktoś na końcu listy podaje ten odczyt. Przy gazie najważniejsze to zużyte m3, temperatura, kaloryczność gazu można zakwestionować i zgłosić dostawcy na odpowiednim druku (są takie w necie), ale i tak w końcu jest najważniejsza kwota na rachunku i otrzymany za nią komfort. Z tym, że "Dla "normalnego" użytkownika COP nie ma żadnego znaczenia" się nie zgodzę, przecież tylko dobrodziejstwo cop jest powodem dla którego ludzie są skłonni wydać sporo kasy za ten piec.
Chodzi Ci o niedowiarka. Jak sam jego nick wskazuje, nie dowierzał (podobnie jak Ty), jakie mogą być parametry pompy ciepła i opomiarował ja dodatkowo za pomocą ciepłomierza i podlicznika.
Przy pompie ciepła, gdy masz wątpliwości co do deklarowanego przez dostawcę COP, masz prawo to reklamować. Zapewne skończy się to albo usunięciem usterki, albo, gdy takowej nie ma, założeniem ciepłomierza i ustaleniem COP. Z tym, że gdy okaże się, że wszystko jest w porządku, instalator zapewne obciąży kosztem montażu ciepłomierza inwestora. Jeżeli u siebie mam koszty energii do ogrzewania 1200-1400 zł rocznie, to co ja mam reklamować? Mam ryzykować, że będę obciążony dodatkowym kosztem np. 1000zł?
Dużo łatwiej wyznaczyć COP "domowymi" sposobami. Np. wyłączyć PCi na kilka dni i spróbować ogrzać dom grzejnikami elektrycznymi. Porównując zużycie energii przez grzejniki i PCI (w podobnych warunkach) możesz oszacować COP.

HenoK
20-02-2011, 15:08
Odpowiedz proszę w temacie Kolektor poziomy co miałeś na myśli o wpływie taryfy budowlanej i G12 na cop, bo nijak tego rozgryźć nie mogę.
Odpowiedział za mnie niedowiarek : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172149-Kolektor-poziomy&p=4584568&viewfull=1#post4584568

Sabina i Grzegorz
20-02-2011, 15:37
nie tak za free - raczej za dość wysokie koszty amortyzacji systemu, o których niewiele osób chce wiedzieć.
Ale wszystkie systemy podlegaja amortyzacji czy to bedzie kociol gazowy czy olejowy . Tak najtaniej to chyba do lasu po chrust i kaflak w kazdym pokoju ale tu tez jest koszt
trzeba kupic siekiere najlepiej z Fiskarsa a ta juz kosztuje no i trzeba w lesie wyrobic potem przywiezc hm...do szopki lub innej budy znowu koszt amortyzacja i trzeba komin
wybudowac i kominiarza zawolac itd.......... Za kazdy system trzeba placic ale sek w tym zeby bylo wygodnie a rachunki nie zabjaly inwestora. Kazdy by zalozyl pompe
jak by go bylo stac a,serwisowanie coz niema nic za darmo.

yaiba83
20-02-2011, 17:06
I tu znów pojawia się udowadnianie na siłę wyższości jednego systemu nad drugim.
Tak się wszyscy cieszą, że przy PC nie muszą się narobić i za te same pieniądze na rok ogrzeją dom co drewnem. No i niech wam będzie.
Ale PC w moim przypadku to dodatkowy wydatek w wysokości ok 30tyś zł więcej w porównaniu z klasycznym systemem grzania.
I teraz pytanie - strasznie przeszkadza wam dokładanie do pieca z 3 a nawet 4 razy na dobę, czyszczenie pieca i komina bo to jest robota do wykonania jakiej nie trzeba wykonać przy PC, ale za to jak wy zdobywacie te 30tyś zł (+w moim przypadku odsetki, bo zwiększyłbym wartość kredytu). W moim przypadku to trzeba iść do pracy i na to zapracować ileś tam roboczo godzin. Nie jest to (jak dla mnie) z przyjemnością w kapciach iść dołożyć do pieca tylko praca w terenie. Przyrównujecie piec na drewno do jazdy rowerem a PC do mercedesa? Zakładając zarobek na poziomie średniej krajowej wyjdzie 20zł na godzinę. Jak podzielę 30tyś przez 20zł to wyjdzie 1500 roboczo-godzin (o odsetkach nie wspomnę). Czy uważacie że przepracuję w kotłowni 1500 godzin na palenie w piecu i rąbanie drzewa przez 15 lat?

Sabina i Grzegorz
20-02-2011, 19:18
Yaiba83 ja tu szukam uzytkownikow PC dokladniej Buderusa ! Nie bylo moim postanowieniem nikogo do PC naklaniac ani tym bardziej zachecac do kredytu lub pracy
1500 godzin . Kazdy ma to na co go stac i niema w tym nic zlego . Pozdrawiam !

Bad
19-03-2011, 21:23
My właśnie mamy dostać na dniach ofertę na pompę Buderusa. Na razie nie wiemy jeszcze nic o Buderusie ale na pewno będziemy pytać doświadczonych użytkowników;).

Sabina i Grzegorz
20-03-2011, 10:24
Witam !
Jak pisałem już wcześniej mnie cały koszt na projekt "PROTON 1 " wynósł 63000 od A do Z wszystko od hydraulki wod-kan po uruchomienie pc.
Miałem różne oferty ale zdecydowałem kupić markowy sprawdzony sprzęt z górnej półki. Nie wiem jak teraz się ceny mają ja kupowałem w 2009 montaż 2010.
Pozdro!

hydraulik_
20-03-2011, 10:55
nie tak za free - raczej za dość wysokie koszty amortyzacji systemu, o których niewiele osób chce wiedzieć.

Wybuduj kopalnie , a węgiel będzie za free

hydraulik_
20-03-2011, 11:02
My właśnie mamy dostać na dniach ofertę na pompę Buderusa. Na razie nie wiemy jeszcze nic o Buderusie ale na pewno będziemy pytać doświadczonych użytkowników;).

Buderus firmuje różne firmy np .Cichewicza.PC buderusa bywają budowane w Polsce (Gdańsk) ,ale to nic złego .Mamy niezłe produkty.
Ciekawe od kogo biorą teraz. Bo często się zmieniają.
Stiebel jest fajny i długo na rynku.Są już nawet złe opinie;)
NIbe też długo na rynku i dość duża sprzedaż.

kbab
20-03-2011, 11:03
Sprawdzilem od 03.01 - 07.02 zuzycie 440 kwh.

Zuzycie kwh od godz. 23.00 do 12.00 dzis to 14,4 kwh po 0.61 groszy = 8,78 zl .
kiedy pc została uruchomiona, ile kWh zużyła do dzisiaj???

Wybuduj kopalnie , a węgiel będzie za free
jesteś tego pewny - bo większej głupoty w życiu nie słyszałem

rwxw
20-03-2011, 12:09
Ale PC w moim przypadku to dodatkowy wydatek w wysokości ok 30tyś zł więcej w porównaniu z klasycznym systemem grzania.
Może źle szukałeś ? Zakładając średni zarobek na poziomie średniej krajowej 20zł/h nikt nie pójdzie do salonu kupić nowego Mercedesa, tylko będzie szukał innego rozwiązania od tańszych marek począwszy. Dlaczego narzekając na niskie zarobki chcemy kupić nowego Merca w salonie i marudzimy, że drogo ? Jeśli rower (paliwo stałe) odpada, to można znaleźć wielu tańszych dostawców i wykonawców niż cytowany tu Buderus i inne firmy z górnej półki - nie każdy musi jeździć nowym Mercedesem, ale nie musi rowerem. Instalacja wewnątrz domu jest w podobnych kosztach dla dowolnego źródła ciepła, różnice są w cenie źródła ciepła. Najtańsza nowa pc 7kW to wydatek koło 15kzł, do tego w 10kzł zmieścisz się z resztą i najtańsze NOWE rozwiązanie wyniesie koło 25kzł. Kotłownia na paliwo stałe z podajnikiem to rząd wielkości 10kzł, a komin, a pomieszczeni do przechowywania paliwa stałego są darmo ? Więc jak widzisz zależy jak kto co liczy...

Sabina i Grzegorz
24-03-2011, 09:43
Moj model przyjechał prosto ze Szwecji.

Bad
02-04-2011, 17:45
No i podpisalismy umowę na Buderusa WPS K 6. Mamy nadzieję, że będziemy zadowoleni.

Sabina i Grzegorz
05-04-2011, 07:04
Bad
To cieszę sie ze dołączył ktos nowy do użytkowników pc Buderus !
Wiem ze twój model ma wszystko oprócz tkz."soft startu" Ale bedzie hulało i da napewno rade !
Napisz jaki dom jak ocieplasz jak kolektor do tego no i za ile teraz wycenili Ci pc łącznie z robotą.
Pozdro i witam w klubie!!!!!!!!!!!!!

Bad
05-04-2011, 18:09
Bad
To cieszę sie ze dołączył ktos nowy do użytkowników pc Buderus !
Wiem ze twój model ma wszystko oprócz tkz."soft startu" Ale bedzie hulało i da napewno rade !
Napisz jaki dom jak ocieplasz jak kolektor do tego no i za ile teraz wycenili Ci pc łącznie z robotą.
Pozdro i witam w klubie!!!!!!!!!!!!!

W umowie mamy zapis, że pompa ma "soft start". Muszę dopytać instalatorów. Dom budujemy taki jak w sygnaturce. Link: http://projekty.muratordom.pl/projekt_dom-dla-ciebie,361,1,0.htm?frm_search=1&id_grupy=0&symbol=m14&typ_budynku_dom=brak_dom&typ_budynku_garaz=brak_garaz&x=0&y=0&nr=0

Kolektor poziomy 450 m. Firma oprócz pompy robi też podłogówkę i oczyszczalnię ścieków. Cały koszt przesyłam na priv.

Mam nadzieję, że będziemy sobie pomagać jako użytkownicy podobnego sprzętu. Pozdrawiam!

leniin
05-04-2011, 19:38
Bad interesuje sie PC mysle o jej zalozeniu moglbyc podac mi na priv szczegly co i za ile ci zrobili.

Bad
05-04-2011, 20:12
Bad interesuje sie PC mysle o jej zalozeniu moglbyc podac mi na priv szczegly co i za ile ci zrobili.

Wysłane na priv.

leniin
05-04-2011, 21:22
Dzieki wielkie

Sabina i Grzegorz
07-04-2011, 08:13
Bad
Wydaje mi się że cena dobra jeszcze do tego oczyszczalnia !!!
U mnie koszt tak jak Ci podałem wczesniej tylko bez oczyszczalni . Mam tkz. szambo bo wszyscy wokól mamy studnie głebinowe.
Co do soft startu pamietam że tak pisało w ulotce ,ale 6 była na moją chatkę za mała.
Jasne ze będziemy sobie pomagać tylko u mnie nic na razie sie nie dzieje ...!!! u Ciebie też nie będzie napewno nic i zapomnisz o problematyce ogrzewania cha..!
Mam pytanie czy badali Ci grunt pod kolektor czy przyjeli zalozenia jak w ulotce.
Na jakiej głebokosci beda kopac u mnie był 1,4m a poziom wody zaczynał się juz od 80 cm takze moj kol. sobie prawie plywa . Aha jak ocieplasz podłogi na gruncie i sciany styropian jakiej gr.? Na gruncie daj duzo jak mozesz nawet 15 - 20 cm styro przekładkowo.
Ja dałem na grunt tylko 5cm +5cm styro (wiecej nie dalo sie)+ 7 cm jastrychu ,na sciany 15cm, na dach 25cm wełny (15+10)
Pozdro

Bad
07-04-2011, 20:56
U nas woda też jest wysoko więc możliwe, że nasz kolektor też będzie "pływał". Gruntu nam nie badali ale mamy badania geologiczne wykonywane jak kupowaliśmy działkę. Co do reszty: raczej nie zapomnę o ogrzewaniu - na razie cisza, ale jak powstaną mury wtedy zaczniemy walkę z pompą.
Ocieplenie planujemy 20 cm ściany, 25 cm dach i planowaliśmy 10 cm podłoga ale może pomyślimy o zwiększeniu grubości styro na podłodze. Kolektor mają zakopać u nas na 1,30 m. My budujemy mały parterowy domek więc 6kW wystarczy.


Pozdrawiam

Sabina i Grzegorz
09-04-2011, 06:40
Ok . Bad
To czekamy jak będziesz na etapie eksploatacji ..!
Pozdro!!

rwxw
09-04-2011, 09:42
Ocieplenie planujemy 20 cm ściany, 25 cm dach i planowaliśmy 10 cm podłoga ale może pomyślimy o zwiększeniu grubości styro na podłodze.
Do podłogówki pomyślcie o grubszym styro na podłodze, ale przede wszystkim pomyślcie o grubszym ociepleniu dachu, bo przez dach ucieka najwięcej ciepła. Kolejna rzecz, to przypilnujcie wykonawców, żeby zrobili szczelną paroizolację dachu od strony wnętrza, zwłaszcza łączenia dach-ściana (jakieś klejenie ?), bo wykonawcy zwykle nie grzeszą tu precyzją.

Bad
11-04-2011, 20:05
Zobaczymy, może zdecydujemy się na dodatkowe ocieplenie stropu? Mamy parterówke, więc poddasze i tak jest nieużytkowe.

Sabina i Grzegorz
16-04-2011, 11:54
Odebralem wlasnie certyfikat energetyczny i wyszlo :
Ep = 95,04
Ek= 30,54 !!
Czyli mam domek super energooszczedny !
Za okres ogrzewania i c.w.u (na 4 osoby)7 m-cy zaplacilem 2500zł na drogiej taryfie budowlanej po 0,70gr za 1kwh.
Pozdro !

Bad
16-04-2011, 14:48
Koszty wyglądają zachęcająco. Mam nadzieję, że nam uda się uzyskać podobny wynik ;)

Sabina i Grzegorz
23-04-2011, 11:02
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/2c12813d7c043a32.html

Tak to u nas wygladalo po montazu w garazu.

Bad
03-10-2011, 16:19
Mam na razie zakopany kolektor - faktycznie pływa sobie w wodzie (ale to podobno daje lepszą sprawność). Zobaczymy jak pójdzie reszta. Na razie oceniam ekipę dobrze - ale jak zwykle zobaczymy po zamontowaniu całości.

Madel
09-10-2011, 06:26
Witam,

Ja rowniez mam pompe Buderusa. Uzytkuje juz dwa lata. Pierwszy chodzila na "pol gwizdka". Mieszkamy od stycznia 2011. Takze teraz zaczynamy pierwszy pelny sezon grzewczy.

Sabina i Grzegorz
05-02-2012, 12:15
Bad jak tam twoja pompka ??

ROBOTERM
06-02-2012, 22:53
[QUOTE=HenoK;4584791]Podaj przykłady taki pomp ciepła.


Pompy Viessmann mają w vitotroniku taką zakładkę i dużo bajerów.

qbeq-3miasto
08-03-2012, 10:41
Szanowni Sabino i Grzegorzu!

Jestem stałym czytelnikiem MURATOR' a, jednak nowym i początkującym użytkownikiem forum (to mój pierwszy post).
Jestem w trakcie porównywania ofert na system ogrzewania oparty na PC.
Jestem bliski decyzji dotyczącej zakupu pompy marki BUDERUS model WPS7K (takiej jak wasza), na którą namawia mnie potencjalny wykonawca.
Co do marki i modelu jestem prawie zdecydowany.
Wiem, że mamy rok 2012 i od czasu "Waszej" inwestycji minęło już trochę czasu, a inflacja robi swoje ale interesuje mnie kilka szczegółów oferty na, którą się zdecydowaliście.
1. Czy oprócz dolnego źródła (kolektor pionowy) zdecydowaliście się również na montaż kolektorów słonecznych czy jedynie PC zintegrowanej z ogrzewaniem podłogowym na całej powierzchni; mnie wykonawca zdecydowanie je odradza;
2. podana przez Was cena to wartość netto czy brutto (8% vat)?
3. na jakich materiałach jest instalacja podłogowa (producent)?
4. czy podana cena zawiera również wykonanie wylewek z materiałem

W chwili obecnej złożono mi ofertę na cały system wraz z robocizną (od A do Z):
1. pc buderus WPS7K;
2. kolektor poziomy 475 mb;
2. ogrzewanie podłogowe 187m7;
3. wylewka jastrychowa 187 m2;

na sumę 84 tys zł

Czy uważacie, że to dobra oferta?

Pozdrawiam
JaQb

rydzadam
08-03-2012, 11:47
Szanowni Sabino i Grzegorzu!

Jestem stałym czytelnikiem MURATOR' a, jednak nowym i początkującym użytkownikiem forum (to mój pierwszy post).
Jestem w trakcie porównywania ofert na system ogrzewania oparty na PC.
Jestem bliski decyzji dotyczącej zakupu pompy marki BUDERUS model WPS7K (takiej jak wasza), na którą namawia mnie potencjalny wykonawca.
Co do marki i modelu jestem prawie zdecydowany.
Wiem, że mamy rok 2012 i od czasu "Waszej" inwestycji minęło już trochę czasu, a inflacja robi swoje ale interesuje mnie kilka szczegółów oferty na, którą się zdecydowaliście.
1. Czy oprócz dolnego źródła (kolektor pionowy) zdecydowaliście się również na montaż kolektorów słonecznych czy jedynie PC zintegrowanej z ogrzewaniem podłogowym na całej powierzchni; mnie wykonawca zdecydowanie je odradza;
2. podana przez Was cena to wartość netto czy brutto (8% vat)?
3. na jakich materiałach jest instalacja podłogowa (producent)?
4. czy podana cena zawiera również wykonanie wylewek z materiałem

W chwili obecnej złożono mi ofertę na cały system wraz z robocizną (od A do Z):
1. pc buderus WPS7K;
2. kolektor poziomy 475 mb;
2. ogrzewanie podłogowe 187m7;
3. wylewka jastrychowa 187 m2;

na sumę 84 tys zł

Czy uważacie, że to dobra oferta?

Pozdrawiam
JaQb

Zanim S. i G. coś odpiszą, pozwolę sobie skomentować przede wszystkim koszt, który jest MASAKRYCZNY jak za PC o tak małej mocy i to z kolektorem poziomym (!!!), nawet jeśli wchodzi w to podłogówka z wylewką. Poszukajcie innego wykonawcy, to tylko dobra rada, możecie jej nie brać pod uwagę.
Jeśli chodzi o solary, to wykonawca ma rację. Przy pompie ciepła są kompletnie niepotrzebne i nieopłacalne, chyba, że dla ozdoby dachu.
Pozdrawiam nowych Forumowiczów.

Liwko
08-03-2012, 11:54
Dobrze prawisz rydzadam.

rwxw
08-03-2012, 11:59
na sumę 84 tys zł Czy uważacie, że to dobra oferta?
Delikatnie mówiąc tania nie jest, czy sprawdzałeś jakieś inne ?...
Odnośnie solarów, to ekonomicznie nigdy się nie zwrócą, ale jeśli chcesz mieć, to czemu nie. Ja mam i cieszy mnie, gdy grzeje słońce ;-)

miki121
08-03-2012, 13:21
Skąd ta cena się pojawiła :)

tomek131
08-03-2012, 15:29
O Żesz ty w mordę ,tyle co nowe auto klasy średniej ,a gość jeszcze pyta czy to dobra oferta

miki121
08-03-2012, 15:34
Bardzo dobra ale tyle kasy za tą pompę nie dał bym tyle.
Na nibe bez wylewki co prawda może wyjdzie jakieś 48k plus wylewka pytanie ile oni kasują za wylewkę :)

Liwko
08-03-2012, 15:34
O Żesz ty w mordę ,tyle co nowe auto klasy średniej ,a gość jeszcze pyta czy to dobra oferta

Może tyle zarabia miesięcznie:)

qbeq-3miasto
09-03-2012, 09:31
W pierwszej kolejności dziękuję za gorąco przyjęcie!

Dziękuję "Rydzadam", "Rwxw" oraz "Mii121" za odpowiedź.

Być może źle postawiłem pytanie ;)

Proszę użytkowników Pomp ciepla BUDERUS WPS 7 K ( lub 6,8,9,11 K) o ich wypowiedź na temat kosztów instalacji jakie ponieśli decydując się na to urządzenie?
W tym przypadku, poproszę użytkownika "Bad" oraz "Sabina i Grzegorz" i innych, którzy chcieliby coś powiedzieć na ten temat o wiadomości prywatne ;)

Szanowny "Liwko" jeśli masz coś do powiedzenia na temat to zrób to ale niech ta wypowiedź będzie merytoryczna.
Ile zarabiam, to akurat nie twój interes. Ja Tobie do portfela nie zaglądam! ;)
To, że twoje pytanie jest nie grzeczne i nie na miejscu wiedzą tu jak widać chyba wszyscy użytkownicy poza Tobą.
Bez obrazy, po prostu odbiegasz swoim pytaniem od tematu ;D

"Rwxw" oraz "Mii121", macie absolutną rację to nie jest najtańsza firma na rynku ani oferta jaką otrzymałem
Trudno jednak dokładnie porównywać oferty od poszczególnych firm bo jak wiadomo oferują różne urządzenia.
"Sabina i Grzegorz" jak wyczytałem zapłacili za instalację opartą na tym urządzeniu 63,000 (tyle że w 2009 r), "Bad" się oficjalnie nie pochwalił więc nie mam innego punktu odniesienia.
Dlatego chciałbym poznać opinie innych użytkowników w tej materii (tj kosztów zakupu urządzenia i jego instalacji) na przełomie ostatnich 2 lat.

Pozdrawiam wszystkich

Liwko
09-03-2012, 09:57
O Żesz ty w mordę ,tyle co nowe auto klasy średniej ,a gość jeszcze pyta czy to dobra oferta

Wybacz, ale odniosłem się do tego posta. Nie mam pojęcia ile zarabiasz i nie interesuje mnie to, ale dla jednego 80tyś to będzie dobra oferta, a dla innego 40 będzie przesadą.
Moim zdaniem ta oferta jest grubo przesadzona.
Na tym forum jest tak wiele informacji na temat ofert, że wystarczy trochę czasu i dobrych chęci by się czegoś więcej dowiedzieć. Proponuję najpierw trochę poczytać.

andriuss
09-03-2012, 10:26
problem w tym, ze poza obudową, mocą sprężarki,naklejką na obudowie i sterownikiem - już się za bardzo nie różnia...więc jak najbardziej celowe jest porównywanie urządzeń różnych firm - o ile dotyczą modelu o tej samej lub zbliżonej mocy

Daj spokój, człowiek zadał pytanie w stylu: czy warto wybrać się z żoną na kolację na steki argentyńskie z dobrym winem w dobrej knajpie za w sumie 500 zł. Myślę, że warto, kto bogatemu zabroni, ja ostatnio byłem i nie żałuję. Jak JaQb dorośnie do myślenia kategoriami stosunek ceny do jakości, to pomożesz, a jak na razie chce mieć taką, bo tak i już, to nie ma tematu. Ja też mam Jaguara, a mógłbym Skodę. Tyle, że samochody są dla mnie subiektywnie jakieś tysiąc razy ważniejsze niż źródła ogrzewania.

miki121
09-03-2012, 10:30
Buderus, junkers, IVT wszystko to grupa Bosch a co za tym idzie jedno i to samo urzadzenie z drobna kosmetyka. Roznica pomiedzy IVT a buderusem i junkersem to grontowki tych dwoch ostatnich maja miekki start w standardzie a ivt ma to za doplata.

miki121
09-03-2012, 10:33
Daj spokój, człowiek zadał pytanie w stylu: czy warto wybrać się z żoną na kolację na steki argentyńskie z dobrym winem w dobrej knajpie za w sumie 500 zł. Myślę, że warto, kto bogatemu zabroni, ja ostatnio byłem i nie żałuję. Jak JaQb dorośnie do myślenia kategoriami stosunek ceny do jakości, to pomożesz, a jak na razie chce mieć taką, bo tak i już, to nie ma tematu. Ja też mam Jaguara, a mógłbym Skodę. Tyle, że samochody są dla mnie subiektywnie jakieś tysiąc razy ważniejsze niż źródła ogrzewania.

Jeżeli kolega tak mysli to ja bym wybral NIBE.

andriuss
09-03-2012, 10:35
problem w tym, że przy jego nicku jest taki znamienny dopisek: "WITAJ, nim zapytasz, poszukaj odpowiedzi" - i odpowiedzi na wszystkie jego pytania tutaj są...życze owocnej lektury....

No właśnie nie, bo człowiek pyta: czy warto wydać 750 KPLN na Astona Martina DB9 (w tej analogii akurat takiego z silnikiem 2.0). Myślę, że tak.

qbeq-3miasto
09-03-2012, 11:12
"WITAJ, nim zapytasz, poszukaj odpowiedzi"
Z góry przepraszam jeśli dla pewnej części forumowych "wyjadaczy" moje pytania wydają się śmieszne albo zbyt proste :D

Znów chyba wiele osób źle odczytuje i moje intencje i kontekst pytania :)

Drogi "Miki121".
"Buderus, junkers, IVT wszystko to grupa Bosch a co za tym idzie jedno i to samo urzadzenie z drobna kosmetyka. Roznica pomiedzy IVT a buderusem i junkersem to grontowki tych dwoch ostatnich maja miekki start w standardzie a ivt ma to za doplata."
A propos:
Słyszałem, że IVT kupiło Buderus' a, natomiast Bosch zakupił IVT.
Różnica w tym przypadku jest za pewne również w dostępności i ofercie serwisów poszczególnych marek, ale na ten temat wiedzą najlepiej sami użytkownicy :)

Na etapie podejmowania decyzji dotyczących budowy jest dla mnie istotne "co i za ile", a więc i stosunek jakości do ceny w tym przypadku konkretnie PC i instalacji :)

Tak jak dla Ciebie "Miki121" ważne jakim samochodem jeździsz, dla mnie istotne teraz jest jaki produkt wybiorę (PC), w tym również stosunek cena/jakosć i czy będę z niego zadowolony (obsługa, serwis itp, itd) czy nie, a samochód na dzień dzisiejszy wystarczy mi że ma 4 koła i jeździ prosto i nic więcej od niego nie wymagam :D

Dlatego, że jest na forum założony wątek pt. "Pompa ciepla BUDERUS WPS 7 K ( lub 6,8,9,11 K) moja opinia" pytam użytkowników tegoż właśnie systemu o ich doświadczenia.
Jak widzę temat się dopiero rozwija...
Ponieważ zakupu jeszcze nie dokonałem, nie mniej istotny jednak jest dla mnie fakt jak różnią się oferty poszczególnych firm w relacji końcowej (in plus lub in minus?
Dlatego jeszcze raz dziękuję za wszystkie cenne dotychczasowe i przyszłe "p"odpowiedzi!

Pzdr

rydzadam
09-03-2012, 13:01
.
Ponieważ zakupu jeszcze nie dokonałem, nie mniej istotny jednak jest dla mnie fakt jak różnią się oferty poszczególnych firm w relacji końcowej (in plus lub in minus?
Dlatego jeszcze raz dziękuję za wszystkie cenne dotychczasowe i przyszłe "p"odpowiedzi!

Pzdr

I oto właśnie chodzi ! Pytanie numer jeden: czy masz inne oferty ? Innych firm, z inną PC, również renomowanej zachodniej firmy, bo widzę, że marka jest dla Ciebie priorytetem. Sorry, ale czy to jest Buderus, czy Viessmann, czy IVT, czy też NIBE to na prawdę ma niewiele wspólnego z tym, jak będzie działać. Są Viessmanny, czy Buderusy, które psują się rok po gwarancji, a naprawa często kosztuje majątek (np. spalona elektronika za ponad 5.000 zł), są też tańsze pompy, które również się psują, ale naprawa kosztuje np. 1.000 zł. Nie ma na to reguły. Obawiam się, że firma wykonawcza chcę Cie oskubać, bo nawet zostając przy Buderusie, nie powinno to tyle kosztować !! Sama pompa kosztuje w granicach 24.000 (sprawdziłem), montaż z uruchomieniem "kotłowni" powinien wynieść max. 5.000 (to i tak dużo), kolektor poziomy powiedzmy 10.000 (choć powinno wykonawcy wystarczyć ok. 8.000 żeby jeszcze zarobić), jastrych max. 5.000 zł, styropian ze 3.000, pozostaje 84-24-5-8-5-3=39.000 na samą resztę - w tym wypadku rurki, rozdzielacze i ułożenie podłogówki. To czyste zdzierstwo. W ten sposób mogę skwitować Twoją ofertę :)

andriuss
09-03-2012, 13:33
To czyste zdzierstwo. W ten sposób mogę skwitować Twoją ofertę :)

Jakiś sprzedawca wykonał kawał dobrej roboty, używając wielu mądrych pojęć typu: obsługa, serwis, inflacja, marka, a wstrętni forumowicze chcą to zniweczyć ;). Obsługa - bez różnicy, serwis - jaki serwis, przecież to się nie psuje, inflacja - w przypadku pomp raczej deflacja, marka - jeden pies, to wszystko jedno i to samo (przynajmniej sprężarki te same).

JaQb - abarot, skoro nie zgłębiłeś jeszcze tematu, zacznij od początku, powiedz po co ci pompa, co chcesz uzyskać, jakie masz uwarunkowania, czego chcesz uniknąć, itd. Dopiero wtedy się zastanów, jak zaspokoić te potrzeby. A nie że z nikłą (delikatnie mówiąc) wiedzą pytasz się o konkretny model, bo już właściwie jesteś zdecydowany. Jak zapytasz o opinie właścicieli BMW serii 7, większość będzie zadowolona, co nie znaczy, że to samochód dla każdego.

Liwko
09-03-2012, 15:17
Zacznij od myślenia o dolnym i górnym źródle. To jest duuużo ważniejsze od marki PC.

miki121
09-03-2012, 15:30
W cenniku jest opcja do tego soft startu można go dołożyć :)
Ale to jest ciekawe jak to 3 takie same pompy z inną naklejką i inna teoria :)
Bo Buderus i Junkers dają a IVT nie więc jeżeli soft start to jedyna różnica to jak to się dzieje że IVT szkodzi a Buderusowi i Junkersowi nie ;)

miki121
09-03-2012, 15:38
Czy wszystkie te PC stosuja tego samego scrolla made by Mitsubishi?

Co do tej opcji soft startu w IVT moj installator twirrdzil ze nic takiego nie ma.
Bede musial z nim o tym pogadac.
4 lata temu montowałem pompę ivt ( robiłem kotłownie bo resztę robiła firma mojego kolegi ) i montowałem soft start zamawiałem to w firmie sunenergy czy jakoś tak z gdyni albo gdańska ( nie jestem pewny co do nazwy firmy ) :)

Bad
14-03-2012, 18:23
Dawno tu nie zaglądałem.
qbeq-3miasto Moim zdaniem oferta jaką otrzymałeś jest zawyżona. Mogę Ci podać warunki mojej oferty na PW.

lazior
03-08-2012, 23:07
Witam wszystkich użytkowników tego fora!
Jestem nowym użytkownikiem choć często przeglądam tematy pompy ciepła!
ostatnio zainteresowała mnie pompa ciepla buderus WPS 7-K Dość atrakcyjna cenowo!
I tu pytanie do użytkowników pompy buderus:
Czy zasobnik CWU wbudowany w pompie nie jest za mały? Wystarczy CWU dla 4-5 osobowej rodziny?
Jaki wasze opinie o tej marce pomp ciepła? Jesteście zadowoleni z użytkowania tej pompy i jak sie sprawuje sterowanie?
Będę wdzięczny za wszelkie informacje!

miki121
04-08-2012, 05:33
Witaj.
Pompa ciepła buderusa to ta sama pompeczka co sprzedaje IVT i Junkers...
Produkt dobry dobrze wykonany z solidnych podzespołów...
Co do wbudowanego zasobnika to z ty faktem jest różnie - ogólnie dość szybka produkcja wody w trakcie użytkowania jej pozwala na normalną eksploatację.
Jakoś wykonania pompy na 4+ - małe braki związane z troszkę archaicznym sterownikiem...
Kultura pracy na 4+ :)
Odpaliłem ich kilka zarówno z DZ gruntowym jak i powietrznym produkt wart polecenia...

tomek131
04-08-2012, 08:47
miki fajna oferta super po prostu rewelacja jestem zachwycony

lazior
05-08-2012, 20:03
Bardzo dziękuję za informacje miki121!
A jak wygłąda sprawa chłodzenia pomieszczeń przez pompę ciepla dodam że w całym domu będzie podłogówka! czy skutecznie można schłodzić w ten sposób dom! Wiem że podobno dokupuje się "przestawkę" do chłodzenia tylko nie wiem jaki jest koszt?
Czy jest możliwe sterowanie takiej pompy przez internet czy GSM?
Firma z którą się kontaktowalem poleca mi pompę Stiebel Eltron WPF 7 jaka jest różnica między tymi pompami? którą morzna uznać za lepszą? Stiebe jest bez zasobnika a za chłodzenie miałbym dopłacić 3 tys. zł.

Bad
09-09-2012, 20:18
Co do chłodzenia, to nie wiem, czy to działa. Buderusem można sterować z zewnątrz ale to opcja dodatkowa (nie mam takiej, jest tylko możliwość podpięcia).

stasob
29-09-2012, 21:33
Witam. Dziś zalogowałem się na forum,
choć przeglądałem strony już wcześniej.

Jestem posiadaczem i użytkownikiem Ppc Buderus , od paru dni.
Uruchomiona została przez serwisanta jeszcze w sierpniu i wyłączona
bo było ciepło a nie posiadam czujnika temperatury , ponieważ dostawca
załatwia dopiero 2 miesiące , to dlatego nie grzeję CWU.
Po załączeniu okazało się , że zegar pokazuje czas przez około 2-3 godziny
i się zatrzymuje. Czy ktoś z użytkowników miał taki przypadek ?
Oczywiście po niedzieli będę reklamował w serwisie.

Pozdrawiam wszystkich.
Stasob

Bad
30-09-2012, 07:50
Chodzi Ci o zegar wyświetlany na "pierwszej stronie" menu? U mnie działa cały czas. Próbowałeś wchodzić w ustawienia zegara?

stasob
30-09-2012, 20:25
Witam. Dziękuję za zainteresowanie się moim kłopotem.
Chodzi właśnie o aktualny czas wyświetlany na na pulpicie-
sterowniku.
Ustawiałem już kilkakrotnie z poziomu U2 i Serwisu.
Zegar pokazuje 2-3 godziny normalnie , a później
stoi. Żartuję sobie , że ma za krótką sprężynę.
Pozdrawiam .
Stasob

Bad
01-10-2012, 19:36
A serwis jakoś zareagował na tak dziwny przypadek?

stasob
01-10-2012, 21:00
A serwis jakoś zareagował na tak dziwny przypadek?

Witam. Dzwoniłem dzisiaj i przyjęto reklamacje . Serwisant powiedział
że to Rego i przyjedzie i wymieni , ale dopiero 16 bm.
Muszę czekać . Pompa również pracuje jak chodzi zegar ( regulator) i to
chyba się zgadza . Trzeba czekać i zobaczymy.
Pozdrawiam.
Stasob

stasob
17-10-2012, 20:52
A serwis jakoś zareagował na tak dziwny przypadek?

Witam .
Wczoraj był serwisant i wymienił "REGO" i pompa pracuje ponad dobę
bez zarzutu . Zobaczę jak będzie dalej.
Pozdrawiam .
Stasob

arancha
27-10-2012, 15:24
Ja właśnie dostałam wycenę na PC Buderus solanka -woda COP 4,86 9.1 kW .Posiada obcje chłodzenia .
Może ktoś z was posiada taka PC u siebie i może coś wiecej o niej napisać

jhorny21
27-10-2012, 16:16
Mnie ogólnie źle rozmawiało się z tą firmą. Rozmawiałem z nimi, ale cenowo nie było rewelacji, obsługa też.... średnia... Ostatecznie montował Prometeus - i pompę Vaillanta, choć ciekawie wypadł też IVT i Danfoss. W sumie IVT dawało 5 lat gwarancji, ale jakoś bardziej poszedłem w kierunku Vaillant.

Sabina i Grzegorz
27-10-2012, 16:46
Witam !
U nas spadl snieg i pomyslalem dzis o mojej pc i poszedlem ja zobaczyc i co ... wszystko hula tylko pare pajeczyn
na obudowie..... tak powaznie zachecamy wszystkich do pc
Ostatni sezon zimowy kosztowal nas co + cwu 1800zl za prawie 6m-cy rodzina 4 osoby .

Bad
28-10-2012, 19:31
Witam .
Wczoraj był serwisant i wymienił "REGO" i pompa pracuje ponad dobę
bez zarzutu . Zobaczę jak będzie dalej.
Pozdrawiam .
Stasob
Mam nadzieję, że teraz jest OK. U mnie na razie działa bez zarzutu.

stasob
28-10-2012, 21:27
Mam nadzieję, że teraz jest OK. U mnie na razie działa bez zarzutu.

Witam. Pompa pracuje bez zastrzeżeń . W wtorek będzie 2- tygodnie po wymianie REGO.
Tylko dzisiaj przestawiłem godzinę .
Myślę , że będzie dobrze. Co prawda cały czas grzałem i od 28 września do dzisiaj czyli w miesiąc
zużyła energii w granicach około 100 zł.
Pozdrawiam.
Stasob

Bad
02-12-2012, 07:11
Na razie za dwa miesiące mam rachunek za prąd 450 zł. Wychodzi po 225 zł za miesiąc (pompa +cała reszta). Powinien być jeszcze niższy ale dopiero jak skończę ocieplać strop.

stasob
08-12-2012, 20:49
Witam. Po czasie. Po wymianie regulatora pompa pracuje dobrze.
Za energię wychodzi podobnie . Choć trochę mniej.
Pragnę zapytać do jakiej temperatury spada powrót
dolnego źródła - u mnie przy tych mrozach spada do 1 stopnia.
Co do ocieplania budynku , robię to już z 10 lat i tak jeszcze
niektóre miejsca muszę poprawić .
Pozdrawiam serdecznie.
Stasob

Bad
10-12-2012, 20:57
U mnie na razie spada do 2,6 - 2,4 stopnia. Ułożyłem na stropie wełnę i zrobiło się cieplej :). Zabrakło mi jeszcze ze 2 rolki i trzeba będzie dokupić...

leniwybudowniczy
11-12-2012, 18:07
Witam, przymierzam się do pompy WPS 7K z zasobnikiem 189 l - i pytanie czy taki zasobnik wystarczy dla 4 osób ( woda plus ogrzewnie ) domek 160m2 powierzchni użytkowej.

Bad
12-12-2012, 06:40
My na razie jesteśmy we dwójkę więc Ci nie pomogę. Może ktoś z większą rodzina się odezwie :).

stasob
23-12-2012, 18:37
Witam . Nikt jednak nie zgłosił się z liczniejszą rodziną . Co do zapytania na temat
zasobnika cwu , myślę że to wystarczy , ale to jest moja opinia .
Ja nie posiadam zasobnika w pompie , ale osobno 120 litrów
i to wystarcza na 2 osoby i trzecią dorywczo .
Z okazji Świąt dla użytkowników Buderusa oraz odwiedzających tą stronę
Wszystkiego najlepszego , bez problemowego użytkowania Ppc

Stasob

korsarz5
26-12-2012, 21:20
Witam wszystkich.
Mam pytanie co pc Buderusa WPS 7-9 bez zasobnika. Czy ich sterownik Rego 637J posiada licznik kWh, czy niestety trzeba to zrobić po instalacji samemu w inny sposób, żeby wiedzieć jakie jest zużycie, a tym samym koszty finansowe.

Pozdrawiam
korsarz5

stasob
27-12-2012, 20:54
Witam. Moja WSP 7 nie posiada licznika kWh , ja założyłem sobie licznik
3-fazowy jedno-taryfowy , choć główny jest dwu-taryfowy .
Obliczam koszty w/g średniej ceny .
Pozdrawiam
Stasob

TFil
28-12-2012, 11:15
Witam, przymierzam się do pompy WPS 7K z zasobnikiem 189 l - i pytanie czy taki zasobnik wystarczy dla 4 osób ( woda plus ogrzewnie ) domek 160m2 powierzchni użytkowej.

My mamy zasobnik 220l (pompa Viessmann), który grzejemy do 42 stopni i na 4 osoby wystarcza bezproblemowo, co więcej nawet kiedy nocowali goście (dodatkowe 4 osoby) nie zauważyłem, żeby był problem z ciepłą wodą. Oczywiście wszyscy używali prysznica, a nie wanny.

Bad
02-01-2013, 19:29
Mam pytanie do posiadaczy pompy Buderus WPSK dotyczące ustawienia pompki obiegowej GZ - czy pracuje cały czas, czy tylko razem ze sprężarką?

Madel
02-01-2013, 19:32
Ja mam ustawione razem ze sprężarką.

Liwko
02-01-2013, 19:35
Mam pytanie do posiadaczy pompy Buderus WPSK dotyczące ustawienia pompki obiegowej GZ - czy pracuje cały czas, czy tylko razem ze sprężarką?


Cały czas pracuje ze sterowaniem pogodowym, z pokojowym tylko podczas pracy PC.

Madel
02-01-2013, 19:51
Cały czas pracuje ze sterowaniem pogodowym, z pokojowym tylko podczas pracy PC.

Jak rozumieć, że cały czas pracuje z pogodówką, a z pokojowym tylko podczas pracy PC? Gdzie w Buderusie są takie ustawienia?

Liwko
02-01-2013, 20:04
Jak rozumieć, że cały czas pracuje z pogodówką, a z pokojowym tylko podczas pracy PC? Gdzie w Buderusie są takie ustawienia?

Nie mam i nie znam sterownika Buderusa, ale tak właśnie działają pompki obiegowe. W zależności od rodzaju sterowania.
Ja mam osobiście sterowanie tylko pogodowe i pompka pracuje cały czas.

Madel
02-01-2013, 20:19
Ok. Teraz rozumiem Twoją wypowiedz:rolleyes:. A dlaczego pompka GZ (obojętne czy z pogodowym czy pokojowym sterowaniem - oczywiście bez bufora) powinna pracować cały czas? Ja ostatnio (około miesiąca temu) zmieniłem aby pracowała tylko ze sprężarką.

Liwko
02-01-2013, 20:23
Przy sterowaniu pogodowym PC musi znać temperaturę wody w układzie by w odpowiednim czasie zareagować i zacząć grzać. Przy pokojowym wystarczy, że spadnie temperatura na czujniku poniżej zadanej i PC się załączy.

Madel
02-01-2013, 21:00
Ok. Dzięki za wyjaśnienie. Ja przez ostanie 2 lata wypracowałem sobie inny sposób na sterowanie pompą. Mam i pogodówkę i "pokojówkę". Ale ostatnio włączyłem pompkę GZ tylko na prace ze sprężarką. Korzystam tylko z taniej taryfy G12R (tanie godziny od 22-7 i od 13-16). Temperaturę w domu utrzymuje od 22-23st, dlatego przy moich warunkach, domu i ostatnich 2 latach doświadczenia w ustawieniach), pompa (CO) w godzinach 13-16 chodzi zawsze, a godziny nocne zależy od temperatur. I tym sposobem za cały rok za prąd zapłaciłem 3300zł (wszystko w domu na prąd- kominek odpalany sporadycznie).

Madel
02-01-2013, 21:05
Liwko,

Mam jeszcze do Ciebie pytanie. Widziałem, że na górze masz podłogi wyłożone wykładziną, jak to w praktyce wygląda z osiąganiem założonej temperatury na dole i górze? Instalując pompę naczytałem się o preferowanych rodzajach podłogi do niskotemperaturowej instalacji i się skusiłem na płytki w całym domu. W pokojach dzieci są dywany na powierzchni "użytkowej" - reszta płytki.

Liwko
02-01-2013, 21:22
Wykładzina spisuje się bardzo dobrze. Temperatury wszędzie mamy takie jakie chcemy, nie ma z tym problemu.

Bad
03-01-2013, 15:26
Ok. Dzięki za wyjaśnienie. Ja przez ostanie 2 lata wypracowałem sobie inny sposób na sterowanie pompą. Mam i pogodówkę i "pokojówkę". Ale ostatnio włączyłem pompkę GZ tylko na prace ze sprężarką. Korzystam tylko z taniej taryfy G12R (tanie godziny od 22-7 i od 13-16). Temperaturę w domu utrzymuje od 22-23st, dlatego przy moich warunkach, domu i ostatnich 2 latach doświadczenia w ustawieniach), pompa (CO) w godzinach 13-16 chodzi zawsze, a godziny nocne zależy od temperatur. I tym sposobem za cały rok za prąd zapłaciłem 3300zł (wszystko w domu na prąd- kominek odpalany sporadycznie).

Mamy taka samą taryfę :). Czyżbyś brał prąd z Energi? Co do ustawień pompy to od kilku dni ustawiłem ją tak samo jak Ty i jest OK.

stasob
04-01-2013, 21:09
Ok. Dzięki za wyjaśnienie. Ja przez ostanie 2 lata wypracowałem sobie inny sposób na sterowanie pompą. Mam i pogodówkę i "pokojówkę". Ale ostatnio włączyłem pompkę GZ tylko na prace ze sprężarką. Korzystam tylko z taniej taryfy G12R (tanie godziny od 22-7 i od 13-16). Temperaturę w domu utrzymuje od 22-23st, dlatego przy moich warunkach, domu i ostatnich 2 latach doświadczenia w ustawieniach), pompa (CO) w godzinach 13-16 chodzi zawsze, a godziny nocne zależy od temperatur. I tym sposobem za cały rok za prąd zapłaciłem 3300zł (wszystko w domu na prąd- kominek odpalany sporadycznie).
Witam.
Parę słów na temat włączenia pompki GZ z pracą sprężarki.
Sprężarka wyłącza się przy dość wysokiej temperaturze , jak nie pracuje
pompka GZ to nie jest chłodzona . Jest to strata , nie wykorzystane ciepło
i nie wiem czy to dobre dla sprężarki.
Pozdrawiam wszystkich .
Stasob

Madel
05-01-2013, 10:44
Nie mam pojęcia jaki wpływ na temp wody w układzie może mieć temperatura sprzedali po skonczonej pracy a co za tym idzie jaka to jest strata...

Madel
05-01-2013, 10:46
Mamy taka samą taryfę :). Czyżbyś brał prąd z Energi? Co do ustawień pompy to od kilku dni ustawiłem ją tak samo jak Ty i jest OK.
Taaaa:no:

kamyk68
05-01-2013, 12:43
Nie mam i nie znam sterownika Buderusa, ale tak właśnie działają pompki obiegowe. W zależności od rodzaju sterowania.
Ja mam osobiście sterowanie tylko pogodowe i pompka pracuje cały czas.


U mnie np pogodówka działa jeszcze inaczej :jak jest powyżej 3C to pompka GZ włącza się cyklicznie ,jak spada poniżej 3C to działa cały czas

Bad
07-01-2013, 17:51
Mam pytanie dotyczące pompek obiegowych - jak macie je ustawione ( na jakim biegu)?

stasob
10-01-2013, 20:47
Witam,
Ustawienia pompek obiegowych:
DZ - środkowe ustawienie-2
GZ - najniższe ustawienie - 1
Pozdrawiam .
Stasob

Bad
10-01-2013, 21:12
Dzięki za odzew :). A jak się przestawia w Buderusie bieg pompek obiegowych? Nie znalazłem tego w instrukcji...

stasob
10-01-2013, 21:27
Na pompach obiegowych są przełączniki
3- pozycyjne i tam należy przestawić.

Bad
11-01-2013, 14:59
Dzięki za informacje - a serwis nie będzie się czepiał jak sam zdejmę obudowę, żeby dostać się do tych pompek?

stasob
11-01-2013, 19:22
Można bez problemu dostać się do pompek .
Obudowa nie posiada plomb.
Ja osobiście zdejmowałem pokrywę przed wymianą
regulatora. Pozdrawiam

Bad
13-01-2013, 11:43
Jeszcze raz dzięki!
Pozdrawiam

P.S. Przestawiłem pompki obiegowe na takie ustawienia jak stasob i pompa zaczęła szybciej nagrzewać podłogówkę. Teraz muszę poobserwować jak to będzie funkcjonować przez dłuższy czas.

przemas791
16-02-2013, 09:10
Witam,
Jestem zainteresowany zakupem PC Buderus o mocy 7,3 KW - może ktoś chciałby dołaczyc do zakupu - wówczas moglibysmy wynegocjowac korzystna cene- ZAPRASZAM DO PISANIA

maciej10
22-02-2013, 09:36
Witam,
Jestem zainteresowany zakupem PC Buderus o mocy 7,3 KW - może ktoś chciałby dołaczyc do zakupu - wówczas moglibysmy wynegocjowac korzystna cene- ZAPRASZAM DO PISANIA

Kiedy zamierzasz kupowac pompe? Mnie by interesowala 9KW
Instalacje bede robil dopiero w przyszlym roku :/ Narazie szukam/czytam jaka pompa byla by odpowiednia.

Liwko
22-02-2013, 09:42
Narazie szukam/czytam jaka pompa byla by odpowiednia.

Jak prawidłowo wykonasz DZ i GZ to niemal każda. Jak którąś z tych dwóch rzeczy skopiesz, to choćby była ze złota to i tak sobie nie poradzi. DZ i GZ!!!

maciej10
22-02-2013, 09:59
Niby mam wszystko wyliczone.Zapotrzebowanie na cieplo 50W/m2 ogrzewanie podlogowka + drabinka w 2ch lazienkach+ grzejnik w garazu. Ogrzewane 186m2. Sciany Solbet 24cm + styro20cm;podloga 20cm styro;poddasze nieuzytkowe-ogrzewanie strop drewniany30cm welny.

Reasumujac GZ: podlogowka 186m2 + 1 x grzejnik + 2 x drabinka

Dolne zrodlo:kolektor poziomy; piasek gliniasty sredniowilgotny: 600mb rurek (chce zrobic 800mb) bez studzienki zbiorczej-rurki doprowadzone odrazu pod lawa do kotlowni.

Pompa obliczona na 9KW i terez pytanie jaka?

Pisząc :"Narazie szukam/czytam jaka pompa byla by odpowiednia." miałem na mysli to ze sa pompy "polskie" lub "zagraniczne" lepsze/gorsze sa za 20000zł a sa za 40000zł i teraz pytanie ktora wybrac/ktora bedzie lepsza/mniej awaryjna/tansza w eksploatacji/latwiejsza w ustawianiu/z lepszym sterownikiem????
tak duzo pytan a tak niewiele odpowiedzi....

Liwko
22-02-2013, 10:11
Pompa obliczona na 9KW i terez pytanie jaka?

Pisząc :"Narazie szukam/czytam jaka pompa byla by odpowiednia." miałem na mysli to ze sa pompy "polskie" lub "zagraniczne" lepsze/gorsze sa za 20000zł a sa za 40000zł i teraz pytanie ktora wybrac/ktora bedzie lepsza/mniej awaryjna/tansza w eksploatacji/latwiejsza w ustawianiu/z lepszym sterownikiem????
tak duzo pytan a tak niewiele odpowiedzi....

Mam polską i sobie chwalę. Nie dość że była tania to jeszcze serwis niemal przez telefon. Miałem takie oto dwa przypadki. Pierwszy dotyczył awarii pompy. Po konsultacji z PRODUCENTEM! doszliśmy do wniosku, że musiał paść czujnik zaniku fazy. Wytłumaczył mi który to ten czujnik w pompie, pojechałem do zwykłego sklepu, kupiłem i w pięć minut wymieniłem. Spróbuj tak z drogą, markową pompą...
Drugi dotyczył sterownika. Miałem w nim stary soft a chciałem nowszy (nie będę tłumaczył dlaczego bo nie o to chodzi). Wysłałem do PRODUCENTA STEROWNIKÓW i za darmo wgrali mi nowy. Spróbuj tak z drogą, markową pompą...
Nikt mnie za te dwie rzeczy nawet na złotówkę nie skasował, więc dla mnie to duuuuży plus.

maciej10
22-02-2013, 10:22
Polska czyli jaka? Jakie brać pod uwagę?? Podawajcie firmy/nie uznam tego za reklame :)

Liwko
22-02-2013, 10:39
Polska czyli jaka? Jakie brać pod uwagę?? Podawajcie firmy/nie uznam tego za reklame :)

Ja mam http://www.ppcpompy.eu/ppc.php z serii A
a adiqq http://www.ecopol-system.pl/
Z jednymi i drugimi nie ma problemów. Ogólnie raczej z pompami nie ma problemów, jak są to właśnie ze skopanym DZ albo GZ.

maciej10
22-02-2013, 10:51
Ja mam http://www.ppcpompy.eu/ppc.php z serii A
a adiqq http://www.ecopol-system.pl/
Z jednymi i drugimi nie ma problemów. Ogólnie raczej z pompami nie ma problemów, jak są to właśnie ze skopanym DZ albo GZ.


Wyposażenie dodatkowe dla pomp serii ECOPOWER C: (czyli rozumiem ze do wersji A te dodatki nie sa dostepne) doplata do wersji C o takiej samej mocy 4000zł!
- Soft-start sprężarki - 700zł czy warto??
- Zasobnik CWU 300 ltr (do pomp o mocy od 4 do 14kW) - 2500zł czy warto??
- Bufor CO 300 ltr - 1550zł po co/czy warto??
- Zespół pompki cyrkulacyjnej CWU Grundfoss UP 15 - 500zł ??co to daje
- Wersja pompy woda/woda (tylko w wersji ECOPOWER C) -1700zł nie wiem co to?
- Nadzór pompy przez internet - 700zł-bajer:)



Ecopower A9 - cena 11600 zł/netto
ECOPOWER C9 - 15300zł
moc ta sama wiec po co przeplacac? :)

Liwko
22-02-2013, 11:19
Wyposażenie dodatkowe dla pomp serii ECOPOWER C: (czyli rozumiem ze do wersji A te dodatki nie sa dostepne) doplata do wersji C o takiej samej mocy 4000zł!
- Soft-start sprężarki - 700zł czy warto??
- Zasobnik CWU 300 ltr (do pomp o mocy od 4 do 14kW) - 2500zł czy warto??
- Bufor CO 300 ltr - 1550zł po co/czy warto??
- Zespół pompki cyrkulacyjnej CWU Grundfoss UP 15 - 500zł ??co to daje
- Wersja pompy woda/woda (tylko w wersji ECOPOWER C) -1700zł nie wiem co to?
- Nadzór pompy przez internet - 700zł-bajer:)



Ecopower A9 - cena 11600 zł/netto
ECOPOWER C9 - 15300zł
moc ta sama wiec po co przeplacac? :)

-soft-start zawsze idzie dokupić. Nawet taniej.
-zbiornik można inny, tańszy. (ale ten nie jest zły)
-bufor przy podłogówce zbędny
-cyrkulacja dotyczy ciepłej wody urzytkowej. Najpierw hydraulik musi ci poprowadzić rurki do tej cyrkulacji. Czy cyrkulacja jest potrzebna to zależy dużo od projektu. Cyrkulacja to pożeracz kWh i trzeba się z nią obchodzić ostrożnie.
Pompa w wersji C ma wewnątrz jeszcze pompki DZ i GZ i naczynko wyrównawcze. Jest też lepiej wyciszona i ładniejsza :)
Wybór należy do ciebie.
Więcej informacji na temat tych pomp poszukaj tutaj (http://forum.muratordom.pl/forumdisplay.php?73-Pompy-ciep%C5%82a)
Tu nie będziemy więcej zaśmiecać.

maciej10
22-02-2013, 11:31
Dzieki za pomoc,chyba bede sie decydowal na ECOPOWER C9 :) musze sie jeszcze zaglebic w temat. W razie co bede molestowal pytaniami :)

tomekwa
07-03-2013, 07:29
Porównując ceny rzeczywiście w Ecopower za 15000 masz kompletna kotłownię, w Buderusie za 22 tys. tylko pompę, ale za to z gwarancją 5 lat.

przemas791
07-03-2013, 16:31
witam,
przymierzam się do zakupu PCi Buderusa o mocy 7,3 KW. Bardzo chętnie stworzę wspólnotę zakupową co by zoorganizować korzystny zakup przedmiotowej CI. Ogłaszam więc, że ZBIERAM CHĘTNYCH!!PROSZĘ PISAĆ!

Jarek H
10-03-2013, 17:14
Witam wszystkich. Jak widać jestem tutaj nowy i mam kilka pytań związanych z pompą ciepła Buderus.
A więc otrzymałem ofertę z firmy ze Słupska na pompę ciepła Buderus c9k z łagodnym rozruchem i czujnikiem pokojowym zintegrowany z pompą dwu płaszczowy zasobnik cwu 185l, rozdzielacze dolnego żrudła (dwa obiegi), instalacja centrali ,rozruch pompy ciepła,oprzyrządowanie i materiały instalacyjne,wykonanie kolektora poziomego 600 m. Kwota 49 745 zŁ. Czy myślicie że ta cena jest ok czy trochę przesadzona? Nigdzie nie mogę znależć takiego modelu pompy . Dodam że dom ma 173m2 i ogrzewanie podłogowe jest już położone.

Bad
10-03-2013, 18:45
Cena faktycznie jest z kosmosu. Co do modelu to zapewne chodziło o WPS9 K. Poszukaj innej firmy oferującej Buderusa a napewno da się to zrobić taniej.

domekon
10-03-2013, 18:58
Za 15k mniej można mieć z odwiertami pionowymi

Jarek H
10-03-2013, 19:16
Cena faktycznie jest z kosmosu. Co do modelu to zapewne chodziło o WPS9 K. Poszukaj innej firmy oferującej Buderusa a napewno da się to zrobić taniej.

No właśnie tak myślałem. Będę musiał się rozejrzeć za inną firmą tylko że z mojej okolicy wszyscy polecają ich usługi.
Czyli jakiej ceny mógłbym się spodziewać? Chodzi mi tak w przybliżeniu?

Bad
11-03-2013, 20:33
Ja za swoją dałem mniej niż 30 tys (moja jest oczywiście mniejsza ale mimo wszystko Twoja nie powinna kosztować aż tyle). Firmę brałem z Pomorza , mimo że mieszkam w centralnej Polsce, bo lokalne oferty też były z kosmosu...

Jarek H
12-03-2013, 12:35
A jaką firmę brałeś? Ja też jestem z centralnej Polski.

Bad
12-03-2013, 14:25
Nie chcę robić reklamy na forum - wyślę na PW.

syjmick
28-03-2013, 12:52
Bad - jeśli to nie kłopot to i ja poproszę.

Bad
28-03-2013, 22:40
Poszło na PW.

stasob
30-03-2013, 20:35
Witam. Na początku życzę wszystkim : zdrowych i spokojnych Świąt.
Wracając do ostatniego tematu o kosztach zakupu pompy i montażu
to moja WSP 7 kosztowała mnie 20 500 zł , montaż 300 mb kolektora
wraz z montażem pompy : ca 10 000 zł.
Ale proponuje podzielenie się opiniami po tym długim okresie zimowym ,
który jeszcze potrwa pewnie kilka dni.
Zużycie energii ca: 3000 kWh od 28.09.2012r
temperatury dolnego źródła na wejściu dochodzą do 1 stopnia
na wyjściu dochodzi do minus 3 stopni
Jestem zadowolony po pierwszym okresie grzewczym i przed następnym
jeszcze trochę będę poprawiał.

Pozdrawiam .
M S

przemas791
09-04-2013, 22:30
Witam. Na początku życzę wszystkim : zdrowych i spokojnych Świąt.
Wracając do ostatniego tematu o kosztach zakupu pompy i montażu
to moja WSP 7 kosztowała mnie 20 500 zł , montaż 300 mb kolektora
wraz z montażem pompy : ca 10 000 zł.
Ale proponuje podzielenie się opiniami po tym długim okresie zimowym ,
który jeszcze potrwa pewnie kilka dni.
Zużycie energii ca: 3000 kWh od 28.09.2012r
temperatury dolnego źródła na wejściu dochodzą do 1 stopnia
na wyjściu dochodzi do minus 3 stopni
Jestem zadowolony po pierwszym okresie grzewczym i przed następnym
jeszcze trochę będę poprawiał.

Pozdrawiam .
M S
witam,
nosze sie z zamiarem zakupu takiej PCi - jeśłi Mozesz to bardzo proszę o kontakt na priv bo miałbym kilka pytań. a tak na ogóle to ile wychodzi Tobie za m-c zuzycie prądu przez PCi?

Bad
13-04-2013, 09:00
Zużycie prądu przez moją pompę Buderusa jest moim zdaniem niskie. Mam model WPS6 K - rachunki za cały dom (razem z CWU, kuchnią indukcyjną, lodówką, zmywarką, pralką i całą resztą) miałem na poziomie 725-715 zł za dwa miesiące w sezonie zimowym od połowy listopada do połowy marca (czyli około 360-365zł za miesiąc). Moim zdaniem to dobry wynik i o taki efekt mi chodziło, gdy decydowałem się na zakup i montaż pompy ciepła.

gruby220
14-04-2013, 16:59
Bad ja tez bym poprosil namiar na ta firme moze i mi cos w dobrej cenie zaoferuja.

Bad
14-04-2013, 22:16
Poszło- PW.

stasob
27-04-2013, 20:46
witam,
nosze sie z zamiarem zakupu takiej PCi - jeśłi Mozesz to bardzo proszę o kontakt na priv bo miałbym kilka pytań. a tak na ogóle to ile wychodzi Tobie za m-c zuzycie prądu przez PCi?

Witam.
Przermas 791 , wysłałem na priv , czy otrzymałeś wiadoność.
<MS
Stasob

dioda5
25-09-2013, 21:43
Witam,

wracam do tematu, bo jestem zainteresowany PC Buderusa. Tak jak założyciel wątku buduje Protona, tylko że II - ok. 150m2 + 33 m2 garaż.
Ostatnio dostałem ofertę na PC Buderusa WPS-K1o mocy 7,6kW z ogrzewaniem podłogowym na cały dom + woda/kan. Całość ma kosztować 65 tyś.
Czy to dużo za dużo ? Możecie polecić jaką firmę z dolnegosląska, która zrobi to taniej? Mam policzony kolektor pionowy, wstępnie 2x80m. Narazie bez geologi i projektu.

Bad
29-09-2013, 14:15
Jeśli jest to cena za pompę, wod-kan i podłogówkę to moim zdaniem za drogo.

Dopisek z 17.11.2013:
Postanowiłem z ciekawości sprawdzić zużycie prądu z drugiego sezonu grzewczego, żeby pokazać jaki to rząd wielkości. Nie mam osobnego podlicznika na pompę (i na razie nie zamierzam takiego montować) więc podaję całkowite zużycie prądu w domu.
Zużycie prądu od 13.09 - do 12.11. za cały prąd do domu (CO+CWU+prąd bytowy) wyniosło 776 kWh (w tamtym roku było o tej samej porze 863 kWh). Cena całkowita to 404,12 zł (w tamtym roku było 451,99 zł). Widać, że w tym roku jest cieplej i dom też jest bardziej wysuszony.

Sabina i Grzegorz
09-12-2013, 23:00
Witam !
Dawno mnie tu nie bylo widze ze grono pompiarzy sie powieksza to dobrze ......
Ja juz teraz 4 sezon grzeje i w ogole nic nie dotykam moja pc sobie mruczy w garazu .....
Polecam wszystkim ktorzy sie wachaja szukajcie dobrej firmy i ekipy i robcie se wygode w domku , aha ktos pytal
czy cwu moze braknac .......... u mnie 4 domownikow i nigdy nie braklo tym bardziej ze cwu to piorytet jest
Pozdrawiam

tomirat
17-01-2014, 21:32
Hejka,
posiadam pompę glikol-woda WPS 8K-1 a dokładnie 7,6kw, sterownik sterownik HMC 10-1. Użytkuję ją dopiero od ponad 2 m-cy. Okoliczny serwisant,no cóż- za wiele nie wie i sam go trochę douczyłem pozyskanymi wiadomościami z neta;-) .Tak nie wiele trzeba a zrobił by lepsze wrażenie:D Ale do rzeczy- proszę Was o pomoc i wskazanie ustawień Waszych pomp, ustawień wiadomo najekonomiczniejszych. Jak macie poustawiane te całe krzywe, załamania, procentowe wpływy czujnika pokojowego, pogodowego itp.
Oczekiwana temperatura w domu 22-23stC.
Pozdrawiam

Bad
21-01-2014, 18:02
Ustawienia konkretnej pompy będą się różnić w zależności od budynku. Poza tym ja mam sterownik Rego a nie HMC 10-1. Ale mogę podać swoje ustawienia - może coś Ci to pomoże.
Moje ustawienia:
Menu
1.1 ustawione na 1.0
1.2 ustawione na 1.0
1.3 (Regulacja krzywej grzewczej) - wyj. 5.0 - 21.7, wyj. 0 - 21.7, wyj. -5 -21.7, wyj. -10 - 22.0, wyj. -15 - 22.4, wyj. -20 - 22.5.
1.4 (Histereza) - 3,6
Wpływ czujnika pokojowego mam ustawiony na 0.

Koszty eksploatacyjne za dwa ostatnie miesiące:

Zużycie za 12.11-14.01 wyniosło 1358 kWh (w tamtym roku 1526 kWh). Koszt całkowity za prąd do całego domu za dwa miesiące to 608,52 zł ( w tamtym roku za ten sam okres 724,74 zł).

tomirat
25-01-2014, 11:28
Dzięki Bad za odp. Oczywiście zgadzam się z Tobą, że różnice będą w zależności od budynku ale można mieć chociaż jakieś dane do odniesienia. Faktycznie sterowniki różnią się i ciężko bynajmniej mi odnieść się z tymi danymi do mojego sterownika. Ja mam czujnik pokojowy jako jego wpływ ustawiony na 4 a fabrycznie był na 3- nie wiem jaka wartość będzie lepsza?
Pomocnymi danymi będą na pewno dane jakie podałeś odnośnie kosztów.
Mój ostatni rachunek a tym samym pierwszy bo dopiero zaczynam użytkowanie to 830 zł za dwa miesiące całego prądu tj. od 15 października do 15 grudnia. Z tym że pompa zaczęła pracować od 30.10. choć z przerwami bo często wchodziła mi w tryb awaryjny z powodu złego ustawienia przez instalatora, który nie mógł sobie z tym poradzić. Po 3 tyg. zasiadłem i znalazłem błąd i jest ok. I co ważne w całym okresie rozliczeniowym budynek był w trakcie prac ociepleniowych.
Jeżeli ktoś ma sterownik HMC proszę o wszelkie wskazówki oraz jeżeli dla kogokolwiek nie jest to tajemnicą podawajcie własne koszty eksploatacyjne. Na pewno pomoże to rozeznać się pod kątem właściwych ustawień. Pozdr.

JJay
11-02-2014, 21:48
Bad,

czy moge prosić namiar na firmę, która montowała tobie PC?

pozdrawiam

stratford
13-02-2014, 20:40
Witam, jestem od grudnia uzytkownikiem,posiadaczem pompy buderus 17 kwh ,wps 17 jakos tak, sterownik hmc itd,urzadzenie pracuje od grudnia, kolektor poziomy, 1000m,dom 300metrow , jestem bardzo zadowolny,co do rachunkow dzis zaplacilem rachunek na zero,za miesiac spisze ljcznik znowu i zobaczymy jakie bedzie zuzycie,wciaz trwajA prace, wczesneijszego okresu wcale nie biore pod uwage,wygrzewanie scian, anhydrytu,wietrzenia,prace itd, podawajcie swoje nastawy na sterowniku hmc u mnie temperatuta na pompie ustawiona jest 16 stopni a w domu mam spokojnie 20 stopni, pozdrawiam

ps.przepraszam za chaotyczne pisanie ,ale nadmiar zajec robi swoje
n

Bad
16-02-2014, 12:10
Bad,

czy moge prosić namiar na firmę, która montowała tobie PC?

pozdrawiam
PW wysłane. Stratford - WPS 17 to już niezła moc :).

maciej10
19-02-2014, 05:57
Proszę bardzo o opinie w sprawie wyceny :

1. Pompa ciepła Buderus WPS 8K-1 7,6 kW COP 4,7 zasobnik cwu 185l - 21 600,- zł brutto
2. Odwierty pionowe 2 x 100 mb z podłączeniem w budynku - 15 000,- zł brutto
3. Projekt geologiczny z dokumentacją powykonawczą - 1 900,- zł brutto
4. Kotłownia z elementami zabezpiecz. - 4 200,- zł brutto
5. Mont. elektr., uruchomienie, zaprogramowanie i instruktaż - 400,- zł brutto
Cena pompy z instalacjami: - 43 100,- zł brutto

6. Ogrzewanie podłogowe 150 m2 (rury, folia, szafki rozdzielaczowe-komplet bez wylewki)w cenie ulozenie styropianu -koszt stryropianu po mojej stronie - 11 200,- zł brutto
7. Instalacja wod-kan wewnętrzna - 4 900,- zł brutto

Razem - 59 200,- zł brutto

Czy warto brać komplet a może coś wywalić z tej instalacji i zrobić część samemu?

mkm silesia
19-02-2014, 07:01
Nie boisz się tak oficjalnie opisywać przekrętu na podatku VAT powinieneś zapłacić tego ok.7k zł 8% od instalacji wewnętrznych i 23% od zewnętrznych.

oberwatorPC
19-02-2014, 08:10
Nie boisz się tak oficjalnie opisywać przekrętu na podatku VAT powinieneś zapłacić tego ok.7k zł 8% od instalacji wewnętrznych i 23% od zewnętrznych.

Czyli jednostka zewnętrzna pompy powietrznej też na 23% bo nie jest integralną częścią budynku i tak samo jak odwierty stanowi dolne źródło połączone rurkami.

maciej10
19-02-2014, 08:26
ehh,co ma piernik do wiatraka ....poprawilem (to zaden przekret-taka cena byla by na fakturze)

mkm silesia
19-02-2014, 08:56
No to jakieś 54500zł netto myślę że bardzo tanio wręcz dumping ale ostatnio słyszałem takie

mkm silesia
19-02-2014, 08:57
Stwierdzenie że zawsze znajdzie się ktoś kto zrobi jeszcze taniej :)

map78
19-02-2014, 10:22
Proszę bardzo o opinie w sprawie wyceny :

1. Pompa ciepła Buderus WPS 8K-1 7,6 kW COP 4,7 zasobnik cwu 185l - 21 600,- zł brutto
2. Odwierty pionowe 2 x 100 mb z podłączeniem w budynku - 15 000,- zł brutto

Cena pompy z instalacjami: - 43 100,- zł brutto

Czy warto brać komplet a może coś wywalić z tej instalacji i zrobić część samemu?

Jeżeli szukasz oszczędności to pochyl się nad pompą P/W. Za 30tys. możesz mieć instalację całego systemu i to z wiekszym zasobnikiem CWU. Moim zdaniem przeinwestowane 13tys nie zwróci Ci się nigdy, ale opinie są różne, szkoda że najczęściej tych, którzy takiego systemu nie posiadają:)
I żeby było jasne, to ja też uważam, że pompa gruntowa jest lepsza, ale nie przy takiej różnicy cenowej. Co innego gdybyś samemu wykonał dolne źródło, albo różnica w cenie była <5tys, wtedy może po 10 tatach (mroźnych zim) miałbyś szanse wyjść na zero, a tak to tylko utopiona kasa IMHO.

yaiba83
19-02-2014, 13:49
Problemem PW PC jest to, że im bardziej dom ciepła potrzebuje, bo na zewnątrz robi się zimniej tym bardziej stają się nieefektywne.

map78
19-02-2014, 14:35
Problemem PW PC jest to, że im bardziej dom ciepła potrzebuje, bo na zewnątrz robi się zimniej tym bardziej stają się nieefektywne.

Ale co to znaczy, że nie grzeją? Grzeją, grzeją tylko zużywają więcej prądu niż gruntowe. Jak policzymy wszystko do kupy to wyjdzie, że różnica w rocznym utrzymaniu pompy wyjdzie (w zależności od budynku) od kilkudziesięciu do kilkuset zł rocznie na korzyść gruntowej. Komfort użytkowania jest dokładnie taki sam, wiec pozostaje kwestia, czy się to opłaci. I tu już każdy musi sobie sam policzyć. Mi wychodzi, że przy 13tys. różnicy się nie opłaci, i tyle, ale decyzja należy zawsze do inwestora.

mkm silesia
19-02-2014, 15:55
Problemem PW PC jest to, że im bardziej dom ciepła potrzebuje, bo na zewnątrz robi się zimniej tym bardziej stają się nieefektywne.
Masz rację 9kw 400V przy -15 ma 8,3kw ( nie jest to t-cap ) tak że spadek kolosalny ;)

Bad
20-02-2014, 19:10
Panowie dajcie już spokój z tymi pompami powietrznymi - macie swoje tematy o nich to tam piszcie. Niedługo w każdym temacie o PC będzie można znaleźć peany na temat PC PW. Jak zrobiło się zimno w styczniu to jakoś nie było widać właścicieli PC PW zachwalających swoje pompy. Ten temat jest o Buderusie gruntowym - dajcie się wypowiedzieć ludziom, którzy go użytkują.

tomirat
21-02-2014, 20:51
Stratford u mnie na sterowniku w opcji info mam następujące parametry:
T2 na zewnątrz 2*C
krzywa grz. 21,9/42,0
zasilanie T1 33,3*C
wartość zadana zasilania T1 29,4*C
T5 pomieszczenia 22*C
pomieszczenie 21*C
T6 gaz 66,3*C
T8 nośnik ciepła wyj. 33,4
T9 nośnik ciepła wej. 26,4

Temperature na czujniku pokojowym mam ustawioną na 21*C a dogrzewa mi do 22,5*C. Resztą steruje pogodowy.
Krzywą grzewczą można zmieniać tylko dobrze by było wiedzieć jakie parametry dla niej nastawić aby sobie polepszyć:)
Można wiele innych ustawień zmieniać w tym sterowniku tylko że z poziomu menu instalatora a nie klienta. Przeglądałem to menu i jest opcja z krzywą grzewczą.
Opisujcie swoje nastawy na sterowniku HMC buderusa.

Podpisuję się pod ostatnim postem Bada- pisać posty zgodne z tematem.

stefan82c3
23-02-2014, 13:36
jestem w trakcie podpisana umowy na BUDERUS WPS 8K-1 (zastanawiam się nnad SmartHeat Classic) macie jakieś porady, na co zwrócić uwagę przy podpisaniu umowy, jeszcze jedno chce do tego dopiąć dodatkowy bufor C.O.na 300l.

Bad
23-02-2014, 16:10
A dlaczego chcesz mieć ten bufor? Podłogówka wszędzie czy planujesz też grzejniki?

stefan82c3
23-02-2014, 16:40
podłogówka na dole 100m2 na górze 60m2 (podłogówka albo grzejniki nie wiem co dać bo strop drewniany i kosz może być wysoki) bufor dodatkowy raczej potrzebny bedzie do grzania wody codziennego użytku?

rafikW
23-02-2014, 16:46
podłogówka na dole 100m2 na górze 60m2 (podłogówka albo grzejniki nie wiem co dać bo strop drewniany i kosz może być wysoki) bufor dodatkowy raczej potrzebny bedzie do grzania wody codziennego użytku?

Poprzednio napisałeś, że ma być ten bufor do c.o. a teraz, że do grzania c.w.u. Zdecyduj się.
Jeżeli potrzebujesz bufor do układu c.o. to chętnie i bardzo tanio odsprzedam Ci mój.:D

stefan82c3
23-02-2014, 18:53
mała pomyłka pisarska ;-) nie wiem czy wystarczy na ogrzanie wody dla 5osób (w tm 3 dziewczyny :no:)

Bad
18-03-2014, 21:33
Kolejny rachunek za ogrzewanie: od 14.01.14 do 13.03.14. Zużycie 1397 kWh z czego 426 kWh droga taryfa i 971 tania taryfa. Całkowity koszt to 617,78 zł. W tamtym roku za ten sam okres zużycie wyniosło 464 kWh w drogiej taryfie i 1099 kWh (całkowity koszt wyniósł wtedy 713,68 zł).

azizi
19-03-2014, 10:05
maciej10 ja mam taką ofertę na dom około 140m2 powierzchni użytkowej + przyległy (nieogrzewany) garaż:
1) Buderus Logaterm WPS10K-1 = 23200zł brutto
2) Odwierty 180m, PE40, Glikol z wprowadzeniem do budynku i osprzętem = 15300zł brutto
3) Montaż w kotłowni z osprzętem na gotowo = 3400zł brutto

Jak widać odwierty masz taniej, ale robocizna trochę droższa za podłączenie itd.

Czy dla nowego domu o powierzchni po podłogach okoo 160m2 (z garażem 210m2), ocieplonego styropianem 20cm, na pietrze 25cm wełna, budowa z pustaka 24cm, okna pcv oknoplast 2 szyby, wszędzie podłogówka, przy rodzinie 4-5 osób taka pompa i wbudowany zasobnik na wodę (175L) jest wystarczająca? Co sądzicie o tych cenach?

tomirat
21-03-2014, 12:26
azizi mam podobny metraż domu, odwiert na 190 m- przewymiarowany, zresztą tak jak Twój ale to dobrze i jeśli chodzi o moc pompy to na pewno jest wystarczająca a nawet Ci powiem że wystarczy 8kW. Taką właśnie ja mam i nie ma problemu z ogrzaniem. Woda również spokojnie wystarcza (u mnie 4 osoby).

tomirat
21-03-2014, 12:33
Co do cen:
pompa wps 8kW-1 18200 brutto, odwiert z 8% na gotowo z osprzętem 13500 , montaż kotłowni z osprzętem na 8% 2600.

azizi
21-03-2014, 12:33
tomirat wielkie dzięki za opodwiedz, przesłałem Ci PW zerknij jak możesz.

oberwatorPC
21-03-2014, 13:31
Co do cen:
pompa wps 8kW-1 18200 brutto, odwiert z 8% na gotowo z osprzętem 13500 , montaż kotłowni z osprzętem na 8% 2600.

A ciepłą wodę w garnku grzejesz?

tomirat
21-03-2014, 13:45
oberwatorPC nie wiesz że pompy mają również wbudowany zasobnik cwu? Z kont ten garnek???

azizi
21-03-2014, 13:51
tomirat, czyli masz dokładnie tę pompę tak?
http://www.buderus.pl/produkty/kategorie-produktow/pompy-ciepla/gruntowe/logatherm-wps-k-1.html

ps. doszło drugie pw? :)

oberwatorPC
21-03-2014, 18:30
oberwatorPC nie wiesz że pompy mają również wbudowany zasobnik cwu? Z kont ten garnek???

Nie z kont ale skąd mały szczegół. Napisałeś powyżej że masz pompę wps 8-1 a to jest model bez zasobnika. Model z zasobnikiem to wps 8 k-1
i nie ma opcji żebyś kupił go za 18200 brutto chyba że spadł z ciężarówki. A tak na marginesie to zastanawiam się czy masz jakąkolwiek pompę a jeśli masz to sprawdź dokładnie model bo może to być wps 8 k wtedy cena realna ale to zupełnie inna pompa od wps 8 k-1.

azizi nie radź się kogoś kto nie wie o czym pisze.

tomirat
22-03-2014, 10:14
oberwatorpc dokładny model pompy to wps 8k-1 a co do ceny to wdarł się błąd- 18200 to cena netto. Końcowa cena już indywidualna czy chcesz ją na 8 czy 23%. Jeśli dalej ci cena nie odpowiada to kupuj sobie droższe pompy np. jak w katalogu za prawie 39 tyś. Jeśli dalej nie wierzysz że posiadam daną pompę to zapraszam do mnie to sobie ją pomacasz.

Sabina i Grzegorz
30-03-2014, 16:08
Witam po dluzszej przerwie wszystkich posiadaczy pc nie tylko buderuska . Moja pompeczka spisuje sie swietnie nawet zajefajnie ale jest jedno ale moj sasiad
tez zalozyl sobie pc w domku o1/4 mniejszym niz moj kupil danfossa i co pompa sprzedali mu 10k na dom mniejszy i ocieplony 20 cm styro z reku
ale jakosc montazu i serwisu porazka . Serwis przyjezdzal do niego 6 razy w ciagu zimy a to brak cwu a to zamarzl plyn glikol na wymieniku wyobrazacie sobie ....
chyba nalali sama wode juz ironizuje ..... tak wiec po 6 razach dodam ze kazdaa wizyte musial czekac 4-5 dni bo serwisant byl w innej czesci kraju itd. mozna sobie
wyobrazic nowy dom duzy kredyt u tu trzeba sie jechac umyc do rodziny do miasta dobrze iz zima laskawa byla... mimo iz namawialem go na firme ktora mi montowala
zdecydowal sie na oferte jakiegos krzaka co mial 20 lat doswiadczenia ale z piecami na wegiel ........
Takze reasumujac uwazac kogo sie bierze i najlepiej sprawdzac 10 razy niz potem zostac z problemem tak uciazliwym i kosztownym.
Pozdro

Bad
06-04-2014, 08:43
Niewątpliwie kluczem do zadowolenia z PC jest właściwy montaż. Bez tego nawet najlepsza pompa nie będzie działać prawidłowo.

Bad
03-06-2014, 08:10
Kolejny rachunek od 13.03.2014 do 13.05.2014 - całkowite zużycie prądu w domu to 951 kWh z czego 325 droga taryfa i 626 tania taryfa. Całkowity koszt 447,25 zł Czyli daje to nam 223,63 zł na miesiąc.

jaro422
18-06-2014, 20:26
Witam
Od miesiąca mam zamontowaną pompę WPS-8k1. Do tej pory (oprócz sprawdzenia przez instalatora) nie była włączana. Pompa posiada funkcję wygrzewania jastrychu, z której chciałbym skorzystać. Udało mi się w menu sterownika włączyć tę funkcję lecz nie mogę znaleźć innych ustawień z związanych z tym programem np.: temperatury, czasu wygrzewania itp. Ponadto w celu oszczędzania sprężarki chciałbym aby to wygrzewanie obywało się za pomocą grzałek elektrycznych. Czy ktoś próbował wykorzystać funkcję wygrzewania jastrychu, jeżeli tak to proszę o wskazówki jak ustawić wszystkie parametry.

Bad
18-07-2014, 20:07
Nie używałem programu do wygrzewania jastrychu więc nie pomogę.
Kolejna faktura: od 13.05. do 17.07. 2014 - całkowite zużycie prądu dla domu wyniosło 559 kWh z czego tania taryfa 331 kWh, droga taryfa 248 kWh. Całkowity koszt prądu za ten okres to 302,49 zł. Czyli na miesiąc wynosi 151,25 zł.

trackerart
15-09-2014, 20:09
Witam wszystkich serdecznie.
Jestem w trakcie podejmowania decyzji co do ogrzewania.
Dom z poddaszem użytkowym. Całkowita pow. 104m2 Bloczki H+H i docelowo styropian 15-20cm.
Na początku myślałem o pellecie ale.... potem przyjechał przedstawiciel z Viessmanna i namieszał mi we łbie. Idąc tropem PC sprowadziłem też przedstawiciela z Danfossa, który przedstawił ofertę lepszą niż Viessmann. Teraz zastanawiam się nad Buderusem WPS 6-K1 z kolektorem pionowym 140m. Oferta zdecydowanie najlepsza cenowo od poprzednich. Niestety Buderusa kojarzę tylko ze słyszenia.

oberwatorPC
15-09-2014, 21:12
Witam wszystkich serdecznie.
Jestem w trakcie podejmowania decyzji co do ogrzewania.
Dom z poddaszem użytkowym. Całkowita pow. 104m2 Bloczki H+H i docelowo styropian 15-20cm.
Na początku myślałem o pellecie ale.... potem przyjechał przedstawiciel z Viessmanna i namieszał mi we łbie. Idąc tropem PC sprowadziłem też przedstawiciela z Danfossa, który przedstawił ofertę lepszą niż Viessmann. Teraz zastanawiam się nad Buderusem WPS 6-K1 z kolektorem pionowym 140m. Oferta zdecydowanie najlepsza cenowo od poprzednich. Niestety Buderusa kojarzę tylko ze słyszenia.

Buderus jest robiony w fabryce IVT w Szwecji- praktycznie to ta sama pompa. A IVT to górna półka.

trackerart
16-09-2014, 15:35
No proszę, tego nie wiedziałem.
Czytałem, ze pompa 6kW czyli domniemam ta 6-K1 nie ma tzw. " miękkiego startu ". Co to znaczy i czy warto z tego powodu wejść w 8-K1 ?

Liwko
16-09-2014, 17:57
No proszę, tego nie wiedziałem.
Czytałem, ze pompa 6kW czyli domniemam ta 6-K1 nie ma tzw. " miękkiego startu ". Co to znaczy i czy warto z tego powodu wejść w 8-K1 ?

Miękki start można dołożyć później (ja tak zrobiłem). Sens ma tylko wtedy, kiedy będzie ci przeszkadzał hałas (uderzenie) przy starcie sprężarki.

Bad
16-09-2014, 19:05
Użytkuję Buderusa WPS6K od dwóch sezonów - maszyna działa jak trzeba, rachunki niskie. Jedyne czym możesz być rozczarowany to jeśli oczekujesz wykresów graficznych na wyświetlaczu, Wi-Fi czy innych pierdułek to ich nie ma. Jeśli oczekujesz, że pompa będzie grzała to się nie zawiedziesz.

oberwatorPC
16-09-2014, 19:39
Użytkuję Buderusa WPS6K od dwóch sezonów - maszyna działa jak trzeba, rachunki niskie. Jedyne czym możesz być rozczarowany to jeśli oczekujesz wykresów graficznych na wyświetlaczu, Wi-Fi czy innych pierdułek to ich nie ma. Jeśli oczekujesz, że pompa będzie grzała to się nie zawiedziesz.

Użytkujesz WPS 6K czy WPS 6K-1 bo to spora różnica.

Przy tak małej sprężarce soft-start nie jest jakoś specjalnie wymagany.

trackerart
16-09-2014, 21:16
Dzięki. Nie potrzebuję WiFi i innych bajerów. Ważne by grzała jak należy za rozsądne pieniądze.
Czy hałas będzie dokuczliwy to się dopiero przekonam, choć sądzę, ze nawet jak coś to da się jeszcze dodatkową izolację wewnętrzną.

Właśnie dostałem kolejną propozycję. Tym razem na pompę NIBE F1245-6. Jutro ma przyjechać przedstawiciel. Zobaczymy jak wypadnie konfrontacja z ofertą Buderusa.

Bad
17-09-2014, 18:14
Nie wiem czy to spora róznica między Buderusem WPS6K a WPS6K-1. Z tego co widziałem w danych technicznych to różnią się sterownikiem i tyle. Ja w każdym razie użytkuję WPS6K.

forgetit
29-09-2014, 17:38
Pomocy, bo nie daję już rady.
Ustawienie sterowania PC wg zegara (pkt. 4.1): dzień tygodnia ma być z dużej litery, dalej przedział czasowy. W pkt. 4.1.1 ustawiam podbicie na +2.
Wynik taki jak na zdjęciu:
282177
Czy w tym przedziale mam to podbicie włączone czy nie?
CO oznacza ten napis Wyl?

ferrit
29-09-2014, 18:27
Co prawda mam inny sterownik ale na logike ja bym zrozumiał, że w 22..6 ma być wyłączona. U mnie jest tak samo. Zmień ten wpis na wartość liczową.

forgetit
29-09-2014, 19:08
inna możliwość to zapis dnia tygodnia z małej litery, a wtedy zgodnie z instrukcją ten dzień jest nieaktywny

Bad
29-09-2014, 21:01
To ustawienie oznacza, że pompa w tych godzinach pracuje zgodnie z Twoimi ustawieniami (podbicie temperatury).

forgetit
29-09-2014, 21:07
Dzięki, właśnie sprawdziłem i faktycznie tak jest
Jeszcze tylko jedno pytanie: jak ustawić grzanie CWU w II taryfie?

Bad
29-09-2014, 21:11
Wchodzisz w menu 4.3 i tam ustawiasz godziny kiedy nie chcesz grzać CWU.

andaway
29-11-2014, 19:55
Witam wszystkich
Od 3 dni jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami pompy Buderus WPS 8K -1. Trochę o domu: ściany ytong 24cm + 25cm styro, dach 15 cm wełny m-y krokwiami, docelowo jeszcze 20cm pod krokwie. Wylewki 1miesiąc temu, tynki też niedoschnięte. DZ 5x150m fi40 spiralnie w mokrej glinie. Na dworzu ok -5 do -7. Dom jest bardzo wilgotny, jastrych nie wygrzany. Pompa chodzi od włączenia non-stop. Boję się trochę o DZ, niedawno było zasypane itd a dom mokry jak sauna. Temperatury DZ +4/+0,5. Chciałbym pomóc pompie wbudowanym dogrzewaczem elektrycznym. Jak to ustawić, żeby od -5 na dworzu grzała grzałka? Próbowałem ustawić wg. instrukcji, ale na wyświetlaczu przy dogrzewaczu ciągle jest 'zablokowany'. Jak to ugryźć?

wihajster
29-11-2014, 19:58
Po co chcesz więcej płacić? Dziwne podejście. Lepiej brać 1/4 energii z sieci i za nią płacić niż 4/4 i za to płacić... Ale może ja się nie znam.

marmag
30-11-2014, 07:12
Chciałbym pomóc pompie wbudowanym dogrzewaczem elektrycznym.

Czy jadąc pod górkę wysiadasz aby popchać auto? Daj ustrojstwu się wykazać.

Bad
30-11-2014, 08:04
Ja mam sterownik Rego637J więc pewnie u Ciebie jest to inaczej opisane ale u mnie jest w menu 5.5 "Praca dogrzewacza - Tak/Nie". Tam ustawiasz "Tak" i po sprawie. Osobno w menu 5.2 ustawia się moc dogrzewacza - 1/2, 2/3 albo 3/3.

andaway
30-11-2014, 14:23
Hej. Spodziewałem się takich odpowiedzi :) To zadam inaczej - czy do wygrzania jastrychu i wysuszenia domu przy nie do końca docieplonym dachu ( z 'dziurami' w dociepleniu - żeby schło), -7'C i świeżo co zasypanym DZ nie wychłodzę go za bardzo przy pracy pompy 24h/dobę? DZ dzisiaj 2,8/0,5.

Bad
30-11-2014, 14:27
Ryzyko istnieje, tym bardziej, że nie wiadomo jak dalej z zimą będzie. Ja na Twoim miejscu wspomógłbym PC grzałką i jeśli masz to kominkiem.

wihajster
30-11-2014, 15:01
Z mojego doświadczenia, przy takiej pompie, przy takiej wielkości DZ, przy mokrej glinie, można to spokojnie puścić na samej pompie.
Ale nie bierz tego do serca, to tylko moje subiektywne zdanie ;)

Tej pompy nie znam, Bad opisał jak włączyć grzałki, powodzenia.

andaway
30-11-2014, 15:25
Ok, dzięki. Mam sterownik HMC10 - trochę inny. Ustawiałem te parametry jak Bad napisał ale na wyświetlaczu ciągle jest "zablokowane". Z palca mogę włączyć grzałki, tak samo jak w programie "wygrzewanie jastrychu". Mi chodzi o to, żeby poniżej pewnej temperatury się włączała grzałka - znalazłem 2 opcje: punkt biwalentny i max temp dla dogrzewacza - jednak czego tam nie ustawię to wciąż jest napis "zablokowana".

Bad
01-12-2014, 19:25
A instalator pompy Ci nie może pomóc? Zadzwoń albo napisz do niego - powinien to wiedzieć.

LukeW
01-12-2014, 19:34
Cześć,
ja mam pompę WPS 10K-1.
Sprawdź w ustawieniach Instalatora -> Dogrzewanie -> Dogrzewacz ogólnie -> Blokada dogrzewacza. Zmień na "Nie".

Bad
01-12-2014, 20:21
O widzisz - kolega pomógł ;).

andaway
04-12-2014, 20:47
Hej
Tak też zmieniłem. Mi chodzi o takie ustawienie aby przy pewnej temperaturze zewnętrznej powietrza (np -7) włączyła się grzałka (dogrzewanie) a nie sama pompa. Wykumałem jak to ustawić dla temperatury DZ - w alarmach dla wejścia DZ jak ustawię 2'C to poniżej włącza się dogrzewacz. Mi chodzi o temperaturę powietrza zewnętrznego.
Póki co temat pominę. Dom powoli wysycha, na dworzu tylko -2, pompa chodzi co raz rzadziej na szczęście. DZ trochę odetchnęło i temperatury dzisiaj 4/1.8
Minął tydzień i muszę powiedzieć, że pompa jest na razie ok. Mam nadzieję, że po dociepleniu dachu i uszczelnieniu go będzie lepiej.

MatixL
12-01-2015, 18:12
podbijam temat.
Tez myślę o tej pompie. Głównie z powodu niezawodnej i wydajnej sprężarki.
Jak u Was po latach używania ? Kupilibyście po raz drugi ten sam model ?

AdrianEH
12-01-2015, 19:01
Akurat większość "cywilizowanych" pomp ma taką sprężarkę. To chyba niekoniecznie powinna być przesłanka do wyboru pompy.

MatixL
12-01-2015, 19:29
To tylko jedna z właściwości dla ktorych rozwazam zakup. Zastanawiam się nad porządna pompa która dobrze wychodzi w porownaniu jakość / cena. Tu troche gorzej z tą ceną tylko

Bad
13-01-2015, 16:07
Ja bym kupił tą pompę po raz kolejny- sprężarka oczywiście jest ważna ale dla mnie liczy się też sterownik, wymiary pompy, to że pracuje cicho i to że nie muszę być pasjonatem pomp ciepła siedzącym godzinami nad instrukcją, żeby działała bez kłopotów. A co do ceny - jak czytam o cenach pomp powietrznych to jakoś kolosalnej różnicy nie widzę. Tańsze są zapewne pompy składane w Polsce - ale jak sam szukałem pompy to sama pompa owszem była tańsza ale jak się wszystko podliczyło to znowu tak bardzo tanio to wcale nie wychodziło. Oczywiście ja mam informacje na temat cen sprzed kilku lat - poszukaj aktualnych, sprawdź jak wychodzi całość inwestycji a nie tylko cena samej pompy i do dzieła ;).

Henderson
14-01-2015, 10:04
sprężarka tylko hermetyczna typu scroll, żadnych innych tłokowych czy rotacyjnych. Oraz żadnych sprężarek w kolorze niebieskim czyli Danfos, w pompach Nibe 30kw takie sa montowane i chyba we wszystkich się zepsuły, badziew większy niż w chińczyku za 100usd. Serwisanci Nibe je w kółko wymieniają

M.Krk
14-01-2015, 10:53
sprężarka tylko hermetyczna typu scroll, żadnych innych tłokowych czy rotacyjnych. Oraz żadnych sprężarek w kolorze niebieskim czyli Danfos, w pompach Nibe 30kw takie sa montowane i chyba we wszystkich się zepsuły, badziew większy niż w chińczyku za 100usd. Serwisanci Nibe je w kółko wymieniają

Więc jak ? pomożesz troszkę ?

semcio
14-01-2015, 12:50
Witam,
też posiadam tą pompę (WPS8 K-1) i od października ogrzewa nowo postawiony budynek. Spokojnie daje radę nawet przy większych mrozach mimo ciągłych dziur w ociepleniu. Czy jest cicha? Stoi u mnie w kotłowni to nie przeszkadza, ale rewelki nie ma - chodzi dokładnie jak lodówka. Sterownik jest fajny zarówno dla laików jak I dla chcących pogrzebać (HMC10). Urządzenie właściwie bezobsługowe I raz ustawione samo dba o siebie. Instalacje robiłą mi firma kompleksowo z odwiertami i górnym źródłem - cena niemała, ale IMHO warto. Takwięc jak na razie - POLECAM!

astan
16-02-2015, 19:11
Witam,
Niedługo stanę przed wyborem PC do mojego domu. Aktualnie skłaniam się nad Buderusem WPS 10 K-1. Chciałbym tak skonfigurować pompę, aby pracowała tylko w II taryfie (22-6 i 13-16). W dokumentacji doczytałem że można ustawić tylko jeden zakres czasu na dany dzień. Ciekaw jestem czy jest jakiś sposób aby ustawić PC tak aby grzała w obu okresach?

andaway
21-02-2015, 20:39
Mi nie udało się ustawić więcej przedziałów czasowych. Jeśli ktoś ma pomysł to sam chętnie się dowiem.

andaway
21-02-2015, 20:50
A może wyłączać prąd o 7:00 i włączać o 14:00 na 3 godziny i znowu wyłączać? (coś jak blokady dostarczania prądu w Niemczech)

astan
22-02-2015, 06:44
A może wyłączać prąd o 7:00 i włączać o 14:00 na 3 godziny i znowu wyłączać? (coś jak blokady dostarczania prądu w Niemczech)

To chyba nie jest dobre rozwiązanie. Obawiam się że mogłoby to wpłynąć negatywnie na żywotność sprężarki.

andaway
22-02-2015, 13:17
Wiem, że w sterownikach pomp innych firm (Vaillant) jest styk na 2 przewody z ZE, których zwarcie powoduje blokadę pompy. Może w Buderusie też tak jest? (w instrukcji nie znalazłem, chociaż piszą o takiej niemieckiej blokadzie).

andaway
23-02-2015, 16:46
Pogrzebałem trochę i znalazłem. Jest wyprowadzony styk do kontroli z zewnątrz. Działa bardzo dobrze tylko trzeba jakiś zewnętrzny zegar do ustawień podłączyć. Można wyłączyć sprężarkę albo CWU albo CO - niezależnie.

astan
01-03-2015, 07:30
Pogrzebałem trochę i znalazłem. Jest wyprowadzony styk do kontroli z zewnątrz. Działa bardzo dobrze tylko trzeba jakiś zewnętrzny zegar do ustawień podłączyć. Można wyłączyć sprężarkę albo CWU albo CO - niezależnie.

Super. Gdzie znalazłeś informację o tym styku?

andaway
09-03-2015, 12:04
W instrukcji obsługi (tej grubej, książkowatej). Działa wyśmienicie ze zwykłym czasowym przekaźnikiem.

EDIT: dodałem taki 'niezwykły :)' przekaźnik - tygodniowy - z racji, że mam taryfę G12W.

jaro422
01-10-2015, 09:58
Witam,
Posiadam pompę WPS 8K-1 ze sterownikiem HMC 10. Pompę wykorzystuję od czerwca na razie do przygotowania ciepłej wody. W tym zakresie korzystając z instrukcji udało mi się rozpracować ten sterownik. Problem mam z ustawieniem sterownika w zakresie CO. Niestety instrukcja jest tak napisana, że w żaden sposób nie mogę powiązać ze sobą niektórych parametrów i ich wpływu na komfort ogrzewania, zużycie energii (np.:"minimalna temp. zewn." - ustawienia fabryczne -10°C, kiedy regulować ten parametr, na co ma wpływ regulacja w górę i w dół itp.) . Czy macie może jakieś dodatkowe objaśnienia w tym zakresie.

MatixL
26-10-2015, 08:35
jakie modele sterowników pokojowych macie zainstalowane do obsługi pomp Buderus WPS ?

Rafał Cichocki
30-10-2015, 09:18
Witam,
Posiadam pompę WPS 8K-1 ze sterownikiem HMC 10. Pompę wykorzystuję od czerwca na razie do przygotowania ciepłej wody. W tym zakresie korzystając z instrukcji udało mi się rozpracować ten sterownik. Problem mam z ustawieniem sterownika w zakresie CO. Niestety instrukcja jest tak napisana, że w żaden sposób nie mogę powiązać ze sobą niektórych parametrów i ich wpływu na komfort ogrzewania, zużycie energii (np.:"minimalna temp. zewn." - ustawienia fabryczne -10°C, kiedy regulować ten parametr, na co ma wpływ regulacja w górę i w dół itp.) . Czy macie może jakieś dodatkowe objaśnienia w tym zakresie.

Witam,

Minimalna temperatura zewnętrzna odnosi się do stref klimatycznych, na które podzielona jest Polska. Najczęściej w badaniach przyjmuje się III strefę -20OC.

Sabina i Grzegorz
20-09-2016, 12:46
Witam po baaardzo dlugiej przerwie chyba z 3 lata ....kilka dni temu moja pompeczka przywolala mnie alarmem do garazu ...co sie okazalo trzeba uzupelnic
glikol w dolnym zrodle brakuje jak powiedzieli fachowcy moze 3 -4 litry po 6 latach uzytkowania bez problemowego ....a tak pozatym zachecam wszystkich do pompek ciepla ........pozdro

kerad85
24-09-2016, 19:22
Ja z kolei wybieram pomiędzy:
- NIBE 1245 PC - 48 tys. zł z dolnym źródłem
- Stiebel-Eltron WPC7 + cool - 41 tys. zł z dolnym źródłem

Stiebel z innej firmy wychodzi sporo taniej i jest obecnie moim faworytem. Muszę dopytać jeszcze o szczegóły, czy na pewno obie ceny zawierają ten sam zakres. Dla 7 tys. zł to raczej nie warto dopłacać do NIBE? Co o tym myślicie?

Edit: Była jeszcze pompa Alpha-Innotec ale ta wychodzi jeszcze drożej.

MatixL
10-10-2016, 19:51
Czy ktoś z branży wie czy Buderus wypuścił lub planuje wypuścić aktualizację oprogramowania do tych PC ?
Osobiście bardzo mi przeszkadza brak możliwości ustawienia więcej niż jednego przedziału czasowego działania pompy. Chcąc wykorzystywać tanie godziny prądu trzeba montować dodatkowy stycznik i programator bo obecna wersja softu umożliwia ustawienie jedynie jednego przedziału czasowego np 22-6.

Protosogt
01-11-2016, 09:53
Ja z kolei wybieram pomiędzy:
- NIBE 1245 PC - 48 tys. zł z dolnym źródłem
- Stiebel-Eltron WPC7 + cool - 41 tys. zł z dolnym źródłem

Stiebel z innej firmy wychodzi sporo taniej i jest obecnie moim faworytem. Muszę dopytać jeszcze o szczegóły, czy na pewno obie ceny zawierają ten sam zakres. Dla 7 tys. zł to raczej nie warto dopłacać do NIBE? Co o tym myślicie?

Edit: Była jeszcze pompa Alpha-Innotec ale ta wychodzi jeszcze drożej.

Witam

Gdzie dostałeś takie oferty ?

Arturo72
01-11-2016, 09:59
Witam

Gdzie dostałeś takie oferty ?
A to jakieś rewelacyjne ceny ?
Dać ponad 40 klocków za pompę jak za połowę tego można mieć to samo to albo szaleństwo albo beztroska albo snobizm albo głupota :)

fachman19
01-11-2016, 10:38
A to jakieś rewelacyjne ceny ?
Dać ponad 40 klocków za pompę jak za połowę tego można mieć to samo to albo szaleństwo albo beztroska albo snobizm albo głupota :)

Czy to jest oferta .?
Zorganizujesz taki montaż za połowę ceny?

andaway
10-11-2016, 20:15
Czy ktoś z branży wie czy Buderus wypuścił lub planuje wypuścić aktualizację oprogramowania do tych PC ?
Osobiście bardzo mi przeszkadza brak możliwości ustawienia więcej niż jednego przedziału czasowego działania pompy. Chcąc wykorzystywać tanie godziny prądu trzeba montować dodatkowy stycznik i programator bo obecna wersja softu umożliwia ustawienie jedynie jednego przedziału czasowego np 22-6.

Styki są wyprowadzone w pompie. Do tego dołóż:
http://www.orno.pl//229,programatory/t302,1,pl,zewnetrzny-elektroniczny-programator-czasowy
za 35 zł. Z racji taryfy G12W potrzebuję wiele przedziałów czasowych. Dodatkowo możesz ustawić niezależnie CWU/CO.

Damsta
16-01-2017, 21:20
Witam . Jestem użytkownikiem buderusa 7 k w okolicy Radomia, ponieważ pompa nie jest na gwarancji producent ma mnie gdzieś, nie potrafi wskazać serwisanta który podejmie się pracy z moją pompą. Wielokrotnie dzwoniłem do centrum serwisowego i dostawałem namiary do serwisów, ciągle nowych i zawsze to samo - jak gruntowa to nie nie znam. Tak już 3 miesiące. Czy ma ktoś namiar na serwis który zna się na tej pompie? Mam awarie i pompa działa na grzałce cały czas.

cob_ra
20-01-2017, 05:43
Dołączyłem do grona Buderusa. Bawiłem się ostatnio ustawieniami, chcąc puścic pompę całkowice w taniej taryfie. Ale to co udało mi się ustawić to w tygodniu od 00-6 rano. Nie mogę inaczej, czy faktycznie nie da się sterownikiem jej ogarnąć i należałoby zegarem ogarnąć temat?
Udało mi się 22-6. Ale okienka w ciągu dnia już chyba się nie uda ustawić?

fachman19
20-01-2017, 08:23
Witam . Jestem użytkownikiem buderusa 7 k w okolicy Radomia, ponieważ pompa nie jest na gwarancji producent ma mnie gdzieś, nie potrafi wskazać serwisanta który podejmie się pracy z moją pompą. Wielokrotnie dzwoniłem do centrum serwisowego i dostawałem namiary do serwisów, ciągle nowych i zawsze to samo - jak gruntowa to nie nie znam. Tak już 3 miesiące. Czy ma ktoś namiar na serwis który zna się na tej pompie? Mam awarie i pompa działa na grzałce cały czas.
Bo firmy mają problemy z serwisantami w terenie.
Koszt utrzymania serwisu jest bardzo wysoki

korzon88
30-01-2017, 06:33
Witam
Jestem użytkownikiem PC Buderus 8Kw wymiennik pionowy o menu i opcjach ustawiania chyba wiem już wszystko z racji że moją ustawiałem sporo czasu i wieczne korekty odczyty i zapisy na dzień dzisiejszy jestem bardzo zadowolony z działania pompa pracuje w taryfie taniej o 22godz grzeje wode do 6 rano grzeje podłogę o 13-15 wodę i tak dalej wynikiem tego jest 3 starty na dobę i przy temp poniżej zera praktycznie cały ostatni miesiąc -1 nawet do -22 zużycie prądu za 73zł (cwu i co) dom 100m2 parter + nie ogrzewane poddasze w domu temp 23-25 stopni (oczywiście rekuperacja )

chętnie pomogę w ustawieniu u mnie grzałka elektryczna się w ogóle nie załącza a to że ona idzie jest powodem prawdopodobnie ustawieniu zabezpieczeń na którymś parametrze - napisz co się dzieje jakie alarmy pomogę

dodatkowo powiem że serwis jest kontakt jest maile są ale brak doświadczenia z PC kompletnie nie wiedzą jak to obsługiwać dlatego piszę i mam pytanie jak u was działa sterownik temperatury ten pokojowy bo z nim mam problem a mianowicie

pokazuje mi temp na zewnątrz pokazuje mi temp w pomieszczeniu ale on nie przesyła do pompy danych o temp w mieszkaniu i czasem dochodzi do sytuacji ze w domu bardzo ciepło powodem np. nasłonecznienie, gotowanie itp. a pompa czyta temp z zewnątrz i zaczyna grzać a w domu 25stopni :/

jeszcze mam pytanie na dzień dzisiejszy czyli można powiedzieć druga połowa sezonu grzewczego jakie macie temp dolnego źródła po powiedzmy 1h pracy a jakie były w październiku to jest dla mnie pierwsza zima z PC tak że cały czas się uczę. ;)

cob_ra
30-01-2017, 07:20
korzon88,
Jak udało Ci się ustawić w okienku 13-15? Właśnie z tym nie mogę sobie poradzić.

Brysia8
30-01-2017, 07:51
Jaki macie sterownik?

korzon88
30-01-2017, 10:16
no powiem tak w programie dla CO mam temp normalna na 23stopnie i ona jest ustawiana od 22do 6 temp odmienna to 17 dla reszty czasu temp na podłogówce max 31stopni grzeje a CWU mam od 13-15 i inaczej się nie da:( w wieczorkiem o 22 załączam wodę ręcznie na 1-2h i nagrzewa wodę jak jest ciepła od razu przełącza na ogrzewanie

woda nagrzana o 13-15 do 50stopni wystarcza na użytek dzienny i dzieciaki kąpią się około 19 i też jeszcze jest gorąca około 22godziny ma 20stopnii ale dosłownie 20min pracy pompy i można śmiało wskakiwać do wanny :)

nie ukrywam że wieczorne załączanie wody o 22 jest uciążliwe i taki nowy soft do sterownika z dwoma czasami na dobę był by rewelacją

a jak Twoje DZ ??

korzon88
30-01-2017, 10:26
380123

korzon88
30-01-2017, 10:34
pompa logatherm WPS 8K-1
sterownik pokojowy HRC2

cob_ra
30-01-2017, 10:44
Zle wywnioskowałem z Twojego opisu.

Przy grzaniu domu od 8* do 21*, zejścia nie miałem poniżej 0,4*. wejście 2-2,5*

korzon88
30-01-2017, 17:17
A pokojowy czujnik masz taki sam ? Działa ?

cob_ra
30-01-2017, 20:36
Tak sam, HRC2. Wyjdaje mi się, że działa. Ale u mnie dopiero grzeje niezamieszkały dom od 3 tygodni.

Ustawiłem wczoraj krzywą 22-40 i grzanie 22-6, weekendy samopas. Zobaczymy jak się bedzie spisywać. Zadana 22, niska 17. Wpływ czujnika 3.