PDA

Zobacz pełną wersję : Jakim sposobem podwiesić sufit na poddaszu płatwiowo-kleszczowym?



enikan
20-02-2011, 15:29
Witam.
Potrzebuję opis wykonania konstrukcji sufitu podwieszanego na profilach metalowych w przypadku dachu płatwiowo-kleszczowego.

enikan
20-02-2011, 18:53
na noniuszowym wieszaku kotowym lub obrotowym.

Hmm... Tylko gdzie kupić te "wieszaki kotowe", może sam złapie jakiegoś kiciusia i przerobie go na wieszaki... ;)

FlashBack: A tak poważnie, to dziękuję za odpowiedź. Rozumiem, że chodzi o wieszaki kotwowe.
Lecz to nie koniec niejasności jakie pojawiają się w mojej głowie i w oparciu o twoją odpowiedź zapytam o kolejne szczegóły:

1. Jeżeli zdecydował bym się na wykonanie sufitów samonośnych na tym poddaszu to chyba taniej wyjdzie od podwieszanych prawda? Ale nie znam się na tym. Na czym się to robi? Wzmacnia ścianki profilami UA? I do tego mocuje się sufit jednopoziomowy?

2. Wybacz, ale nie rozumiem zdania: "mozliwe sufity z pulapem pod, rowno lub nad klesczami/podparciem dachu." Czy chodzi o to żeby zrobić coś jakby dodatkowy stelaż ponad podparciem dachu i na tym dodatkowym wieszać stelaż wraz z płytami?

3. Powiedzmy, że zgodnie z twoją ostatnią propozycją: Na ściankach kolankowych (skosach) do zawieszenia profil CD użyję wieszaków kotwowych.
Natomiast do zrobienia (poziomego) sufitu zrobię metalowy stelaż dwupoziomowy, na łącznikach krzyżowych i powieszę go na wieszakach obrotowych - ja chciałbym tak zrobić, ale nie wiem do czego mam przyczepić te wieszaki obrotowe? Częściowo do krokwi. Ale w pewnym momencie do krokwi będzie już raczej za wysoko, dach jest stromy, a nie spotkałem dłuższych drutów do wieszaka obrotowego niż jeden metr (możliwe że istnieją).
Więc wydaje mi się, że wtedy pół sufitu będzie wisiało na tych obrotowych z prętem, a od połowy, czyli od momentu gdy krokwie będą już zbyt wysoko to ten sufit nie będzie wisiał na niczym (poza mocowaniem do ścianki działowej). To chyba będzie za słabe...

majki
20-02-2011, 20:01
enikan - zajrzyj sobie do mojego dziennika, może coś Ci będzie pasowało.

pozdrawiam, majki

enikan
20-02-2011, 20:03
Aaaaaa...

1. Kumam już co to ten sufit samonośny, jeżeli to najdroższe rozwiązanie to narazie nie będę o tym rozmyślał i dopytywał się o szczegóły.

2. "Wieszak obrotowy z noniuszem" - W tym temacie też rozumiem już o co Tobie chodziło.
To taki wieszak co dzieli się na dolny i górny, dolny podobny jest do "druciaka" ale ma poprzeczne dziurki. Te noniuszowe górne i dolne łączy się przetyczką i można jeszcze używać przedłużacza... Ale podsumowując, koszty tych noniuszów sprawiają, że nikt nie dziwi się temu, że na rynku dostać można tylko "druciaki" i mało kto myśli o noniuszach. Powiedzmy, że zasobność portfela inwestora chcącego wykończyć to płatwiowo-kleszczowe poddasze pozwala na używanie tylko czegoś co leży na tej samej półce co "druciaki" :)

3. Skosy niech będą na wieszakach kotwowych.

4. Pułap - A wiec chciałbym ukryć kleszcze i płatwie. A więc chciałbym zrobić ten (oklepany) stelaż dwupoziomowy zaraz pod kleszczami.
Ale teraz problem, bo nie wiem na czym i do czego zawiesić ten sufit żeby to było trwałe?
Czy pozostaje tylko sposób mocowania tymi noniuszami obrotowymi do krokwi? W większości wieszak górny noniusza będzie trzeba przyczepiać bardzo wysoko nad budowanym sufitem? Coś mi się zdaje, że zbankrutuję na tych noniuszach i na przedłużaczach do nich - zakładając, że w ogóle je znajdę w jakimś sklepie, bo do tej pory widziałem je tylko na wystawie, nigdy na stanie. Za to druciaków pod dostatkiem i przypomniało mi się że są jeszcze pręty o długości półtorej metra, ale mniejsza o to...

Czy jest może jeszcze jakiś inny sposób poza wieszakami obrotowymi z noniuszem? Proszę o radę.

(Jakby to robiło jakąś różnicę w wyborze systemu tego sufitu to dodam, że na tym poddaszu ma być nie jedno, duże pomieszczenie ale cztery mniejsze: mały korytarz, dwie sypialnie i łazienka)

enikan
20-02-2011, 20:16
Majki, dzięki za zainteresowanie, przeglądałem twój dziennik, masz fajny domem, zapisałem adres do te tego dziennika, w przyszłości na pewno wiele rzeczy podpatrzę ;)

Ale niestety nie rozwiązuje to mojego problemu. Masz inne poddasze niż to które ja chciałbym zabudować. Poddasze płatwiowo-kleszczowe wygląda tak jak na schemacie który zamieściłem poniżej z tą różnicą że dochodzi ścianka kolankowa...
Pomiędzy belkami zwanymi kleszczami jest pusta przestrzeń (szerokość tej pustki to około 4 metry, długość podobna) i chciałbym wiedzieć jak w tej pustce zawiesić coś co nie będzie się uginać...

enikan
20-02-2011, 21:59
Majki, a jednak w twoim dzienniku budowy była odpowiedź na mój problem, tyle że nie zrozumiałem od razu... FlashBack, dziękuje za poświecenie czasu i wyjaśnienie.

Powiedzmy, że wiem już jakim systemem podwiesić sufity na tym poddaszu płatwiowo-kleszczowym...

Teraz prosił bym kogoś aby w wolnej chwili napisał mi kilka rad na kolejne pytania (nie zostało już ich wiele w tym temacie):

1. Ocieplenie wełną mineralną: Do tej pory myślałem żeby przy pionowych ściankach zewnętrznych murowanych dać profile o szerokości 75mm i to ocieplić wełną 80mm.
Ścianki działowe (UW, CW, UA) tez o grubości 75mm a wewnątrz nich wełna 80.
Następnie skosy ocieplić na przekładkę - pomiędzy krokwie dać wełnę 150, mocowaną standardowo na sznurku i zszywkach a pomiędzy profile CD na tych skosach dać wełnę 100. No i na suficie podwieszanym chciałem ułożyć wełnę o grubości 200.
Tylko teraz zastanawiam się czy dobrze to wszystko wymyśliłem i proszę o krytykę.

2. Zastanawiam się czy są jakieś normy mówiące o tym o ile wyżej umieścić watę w krokwiach ponad poziomem sufitu podwieszanego, czy może to być po prostu 50 cm ponad poziom tego sufitu? A może pasowało by jechać tą wełną w krokwiach do samego szczytu?

3. Pod wszystkimi płytami znajdującymi się tak jakby od zewnątrz (czyli na ściance kolankowej i suficie podwieszonym) powinna być dobrze ułożona folia paroizolacyjna. Ale czy powinno się dawać tą folię również w ściankach działowych w obrębie poddasza?

enikan
22-02-2011, 12:32
(Podnoszę temat)


To jak, doradzi ktoś, coś w sprawie moich pytań w ostatnim poście? :)

majki
22-02-2011, 19:54
http://img10.imageshack.us/img10/2715/000701k.jpg
no no pelen respekt.



respekt do czego ?

pozdrawiam, majki

enikan
27-02-2011, 08:51
Dzięki FlashBack. Przemyślę, i widzę, że trzeba będzie zmienić cały mój pomysł odnośnie grubości wszystkich tych wełn...

Nie rozumiem tylko co znaczy określenie "wełna aku 75"?

enikan
27-02-2011, 11:45
Aha, o to chodzi... Rozumiem. Jeszcze raz dzięki...

enikan
02-03-2011, 18:38
FlashBack masz chwilę? Mam jeszcze dwa pytania. Albo kogokolwiek obeznanego w tym temacie chętnie bym posłuchał...


1. Jak prawidłowo zabudowuje się ten pionowy odcinek ścianki kolankowej?
- Jedni mówią mi żeby przykleić płyty tylko na kleju. Ale co z paroizolacją?
- Inni mówią że na kleju ale do tego dać jeden profil na murłacie i poza klejem do niego na wkrętach przykręcić płytę - nie zrozumiałem czemu tak.
- Jeszcze inni radzą budować wąską ściankę tuż przy ścianie zewnętrznej na grubość 5 cm. Żeby użyć do tego profili UW i CW właśnie o grubości 5 cm i tak samo grubego ocieplenia.
- No a są jeszcze tacy którzy radzą tą pionową ściankę zabudować tak samo jak skosy, czyli na ES-ach i profilach CD i pomiędzy to ocieplenie.


2. Jak w porządny sposób złączyć sufit dwupoziomowy krzyżowy ze skosem? Bo jak złączyć go ze ścianką wewnętrzna to spoko. Tylko jak ze skosem? Jak, czym i do czego przyczepić te profile CD które będą najbliżej krokwi, no bo chyba nie powinny wisieć tylko na wieszakach, w tym wypadku "druciakach"... Może by tak profilem V? Tyko nie wiem czy jest możliwość go gdzieś kupić.
(Przypomnę jeszcze, że przy wieszaniu sufitu nie mam do dyspozycji żadnych "jętek", bo te istnieją ale znajdują się jakieś 4 metry nad podłożem, a poza tym dach oparty jest na "wieńcu")

enikan
02-03-2011, 22:04
1. Ścianę kolankową chcę zabudować z powodów:
- estetycznych - żeby zasłonić pustaki
- energooszczędnych - pomyślałem że dobrze aby było tam choć trochę wełny i że coś to zmieni - że będzie cieplej.
- paroizolacja? - no właśnie, jak to jest z tą parą? Co by było gdy na suficie i na skosach była folia paroizolacyjna a na ścianie kolankowej nie? Co by było gdyby był tam tylko pustak, płyta G-K i klej? Nie było by z tym problemów w przyszłości?
To wszystko o czym rozmyślam to planowanie. Na razie ta ściana nie jest jeszcze ocieplona od zewnątrz. Ale niebawem będzie, tyle że nie będą to jakieś cuda - po prostu jakiś grubszy styropian i tyle. Więc pomyślałem żeby dać ocieplenie od wewnątrz i do tego folię paroizolacyjną...
A więc po to chciałbym zabudować tą ściankę kolankową. Jeżeli jest w tym jakiś sens to jakim sposobem to zabudować, na jakich profilach? Na CD jak na skosach, czy zrobić to na CW jakbym budował ściankę działową?


2. OK. Niby rozumiem. A czy ten profil CD który znajduje się najbliżej krokwi i wisi on w dolnym poziomie sufitu, prostopadle do krokwi, to czy jest on przyczepiony tylko za pomocą łącznika krzyżowego do profila wiszącego w górnym poziomie? Czy może mocuje się go w jakiś sposób do krokwi, na przykład za pomocą ES-a?

Moja dociekliwość w tym temacie bierze się stąd, że cały czas się martwię, że nie uwisi to tylko na "druciakach", ale mam nadzieję że tylko przesadzam, że nie będzie to opadać i pękać i że będzie to łatwiejsze w wykonaniu niż mi się wydaje...

enikan
04-03-2011, 06:41
Niestety w najbliższych tygodniach nie będę na tej budowie, to około 180 km od miejsca gdzie teraz mieszkam. Ale za pomocą pożyczonych zdjęć mogę dokładnie pokazać o co mi chodzi:

- A więc podpora dachu wygląda tak samo jak na zdjęciach pożyczonych z dziennika budowy Beaty i Arka:
http://images42.fotosik.pl/156/0e4856a778b2661bmed.jpg
http://images48.fotosik.pl/244/2f868f5d0cb6aedamed.jpg
http://images43.fotosik.pl/243/7b0cb7a501f9f23emed.jpg
Tyle, że słupy stoją bezpośrednio na stropie. A te... jakkolwiek się nazywają... kleszcze/jętki wiszą na tej samej wysokości co płatwie, a nie poniżej tak jak na tych zdjęciach...

-> Ścianka kolankowa ma jakieś 70 cm wysokości. Murłata nie licuje się z tą ścianką ale jest cofnięta o jakieś 6 centymetrów. A od zewnętrznej strony murłata będzie oklejona styropianem przy okazji gdy będą ocieplać od zewnątrz. Całość wygląda podobnie jak na zdjęciu poniżej + przyszły styropian (fotkę pożyczyłem od staś100)
http://img7.imageshack.us/img7/3310/12152731.jpg

-> Okna są w małych lukarnach, tak jak na zdjęciu pożyczonym od Rom-Kon:
http://images30.fotosik.pl/237/badcd4b28f0a835b.jpg

-> Ale poza ściankami kolankowymi, poddasze z dwóch stron ma wysokie ściany szczytowe, każda z szerokim oknem.

-> Ściany są z szarego pustaka. Ocieplenie od zewnątrz ma być zrobione na styropianie.


A więc moje pytania są takie:
-> Czy ścianki kolankowe i ściany szczytowe powinienem zabudować profilami i pomiędzy profile dać wełnę? W celu ocieplenia.
-> Jeżeli "tak" to na jakich profilach?
-> Jeżeli "nie" (bo na przykład będzie wystarczająco ciepło) to jak wtedy oblicować te ścianki kolankowe i ściany szczytowe? Płyty na kleju? I co wtedy z paroizolacją.
-> Czy w ogóle każda ściana zewnętrzna powinna mieć paroizolację, czy izoluje się tylko wełnę?
-> A może by tak ściany szczytowe obłożyć płytami na kleju. A ścianki kolankowe zrobić (tak jak Rom-Kon) na profilach CD:
http://images32.fotosik.pl/300/c309d0b5c178634e.jpg

gin
04-03-2011, 07:22
Zamknij płytą kolankowe na klej i zadybluj lub popatrz na zamknięcia murłat kolankową scianki kolankowe instrukcje montazu http://www.profiltech.com.pl
osobiscie na kolankowe na klej polecam płyte włoknowa fermacel lub GKF pod krokwie i wtedy bez paroizolacji

enikan
04-03-2011, 23:04
No to teraz dużo mi się rozjaśniło... Dziękuję...

Ten Fermacell to dla mnie niestety jakiś kosmos. Wierzę, że to świetny system, ale ze względu na koszty pójdę w tradycyjne rozwiązania. Do tego dzwoniłem po składach w okolicy tamtego domu i nie mają czegoś takiego, jakbym się uparł i dłużej szukał to na pewno by znalazł, ale daruję sobie. W internecie cena takiej płyty wynosi prawie tyle co za trzy zwykłe, a GKF dwa razy tyle co zwykła. Rozwiązanie na pewno spoko, będę o tym pamiętał, ale w tym wypadku użyję zwykłych płyt...
A odnośnie strony www.profiltech.com.pl : Profil V to widzę porządna rzecz tylko że dzwoniłem za nim i też nie można go dostać w lokalnych sklepach i składach...

No a gdyby przyjąć następujący schemat prac: Wstawić te bloczki przy murłacie (bo pomysł bloczków jak dla mnie ekstra). Z tego co pamiętam jest tam miejsca dość i bloczki bez problemu się zmieszczą. A jak wyschnie klej przy bloczkach to całe ścianki "zatynkować" płytami G-K, na kleju. Ściany szczytowe też płytami na kleju.

Tylko teraz mam pytanie z tym związane: W którym miejscu (w okolicy tych dołożonych bloczków) zakończyć folię paroizolacyjną? Tą która zwisała by ze skosów? I w jaki sposób ją zakończyć? Może jakiś kilkucentymetrowy odcinek wiszący na bloczkach przyklejony taśmą do paroizolacji?

enikan
05-03-2011, 15:53
Ponowię pytanie bo nadal jestem ciekaw odpowiedzi:
W jaki sposób zakończyć paroizolację skosów na ściance kolankowej na której będą płyty G-K na kleju?

gin
06-03-2011, 15:52
Ponowię pytanie bo nadal jestem ciekaw odpowiedzi:
W jaki sposób zakończyć paroizolację skosów na ściance kolankowej na której będą płyty G-K na kleju?

za płyte wciśniesz dłuższą moze zwisać od strony murłay

enikan
07-03-2011, 09:12
"...za płyte wciśniesz dłuższą moze zwisać od strony murłay..."

Czyli żeby z murłatą nigdy nic się nie działo - na przykład żeby nie gniła od wilgoci - to trzeba tą folię:
1) "Wcisnąć" pomiędzy płytę G-K a bloczek Ytonga (przyklejony przy murłacie od wewnętrznej strony).
2) Lub zrobić tak żeby folia "zwisała luźno" pomiędzy murłatą a bloczkami Ytongu.

W porządku. Dziękuję.

enikan
07-03-2011, 09:47
Ale zaraz, bo po chwili namysłu myślę, że ten drugi sposób raczej nie będzie dobry.
Chodzi o taki sposób żeby folia "zwisała" pomiędzy Ytongiem a murłatą, bo jeżeli coś się niestety z dachu poleje, to poleci po tej folii w dół i będzie wsiąkać w murłatę. (Wiem że dach nie ma prawa przeciekać.)
A do tego gdyby od wewnętrznej strony dużo pary (na przykład w kiepsko wentylowanej łazience) skraplało się na foli to też poleci w dół i zatrzyma się na murłacie. Może lepiej będzie zakończyć tą folię pomiędzy płytą G-K a Ytongiem.

gin
07-03-2011, 15:46
nie martw sie o murłate jej sie nic nie stanie napewno, pare kropel jej nie zaszkodzi jakby co

enikan
07-03-2011, 17:33
Aha. No może faktycznie jestem przewrażliwiony.
Ale powiedzmy że paroizolację zakończę na Ytongu....