PDA

Zobacz pełną wersję : Na pomoc! - Ściana kolankowa- wielki most termiczny



Alterka
21-02-2011, 14:43
Proszę Was, doświadczonych majsterkowiczów o pomoc. Mieszkam na poddaszu poniemieckiego domku jednorodzinnego i mimo wielu przeróżnych zabiegów docieplających mam jeden duży problem. Kilka lat temu zleciłam firmie budowlanej docieplenie całego poddasza i przeróbkę strychu na pomieszczenia mieszkalne. Niby wszystko zostało zrobione. Podobno cały dach został ocieplony wełną mineralną Ursa "18"+ folia paro...coś tam. Efekt tego "docieplenia" nie zwala z nóg. Miejscami, jak dotykam płyt k-g, to mam wrażenie, że są bardzo zimne... Trudno. Pogodziłam się z tym. Na razie tak musi być. Wiem jedno - już nigdy nie zaufam żadnym "fachowcom", a jak kiedyś będzie trochę kasy, to trzeba będzie pewnie pruć i zrobić to wszystko od nowa... Brrrr !!! Dwa lata temu ociepliliśmy cały dom styropianem "10" i daliśmy nową elewację. Niestety problem, który najbardziej dokucza pozostał. Mieszkanie ma spore skosy, a ściana kolankowa ma ok. 30 cm i chyba to od niej właśnie hula po podłodze zimno. Problem jest do tego stopnia, że w ubiegłym roku, podczas mrozów, w leżącym na podłodze wężu zmywarki, która stoi przy północnej ścianie domu zamarzła woda. Jak można rozwiązać ten problem. Pomóżcie proszę!

ProMyst
21-02-2011, 15:40
Ociepliłaś ściany 10cm styro to i ścianę kolankową też jeśli dobrze rozumiem. Po drugie przy 18 cm wełny nie powinna być płyta gk zimna...

Alterka
21-02-2011, 21:12
Ociepliłaś ściany 10cm styro to i ścianę kolankową też jeśli dobrze rozumiem. Po drugie przy 18 cm wełny nie powinna być płyta gk zimna...

No właśnie kolankowa nie jest ocieplona, bo ona jest jakby nieco powyżej końca dachu, więc ocieplenie z zewnątrz "skończyło się " na wysokości ściany budynku. A co do tej wełny, to mam wątpliwości, czy ona wszędzie jest. Nie było mnie podczas remontu... no cóż ... moja wina.

Alterka
21-02-2011, 21:14
nic tylko rwac plyte.

Wolałabym byłoby tego uniknąć. Planujemy z czasem odnowić pokrycie dachu i wtedy chcemy położyć izolację.

face
22-02-2011, 22:12
a co to znaczy zimna?
ja jak dotkne ogrzewanej podlogi w lazience na poddaszu po czym plyty gk to ta rowniez jest "zimna"

18 cm welny w skosie w jednej warstwie raczej nie jest dobrym izolatorem, zapewne "na" krokwach welny nie ma wogule

kolankowa nie ocieplona - znasz przyczyne

don pedro 123
23-02-2011, 13:18
Można docieplić wdmuchując granulat wełny mineralnej lub celulozy, nie będzie trzeba rwać płyt.

Alterka
24-02-2011, 20:00
do tego czasu moze dojsc do takich zmian biologicznych konstrukcji stropu i dachu, ze konieczny bedzie kapitalny remont.
odkrycie scianke kolankowa i zobaczcie co sie tam dzieje. mozna tez wykonac kilka otworow w plytowniu skosu i sprawdzic czy nie ma tam przewiewow.
mozliwe, ze zle wykonano wylacznie polaczenie izolacji i paroizolacji z wiencem bez zachowania ciaglasci dla izolacji cieplnej.
moze gzyms wienca jest uszkodzony przy wykonywaniu podbitki i tamtedy dostaje sie "lewe" powietrze w podloge i dalej do pomieszczenia pod plyty.

Dużo w tym racji. Rzeczywiście jestem totalnym laikiem, ale to co piszesz ma sens, bo np. przez gniazdka elektryczne wieje niemiłosiernie. Do tego stopnia, że na bolcu w gniazdku w kuchni osadza się szron. Mało mi serce nie pęknie, bo kredyt na remont będę spłacać jeszcze parę ładnych lat, a "fachowcy" odstawili fuszerkę, wzięli kasę i są bezkarni, a ty człowieku musisz zmóżdżać się teraz co z tym fantem zrobić. Nie pisałam jeszcze o oknach dachowych, przy których płyty też są bardzo zimne. Jestem załamana...

Alterka
24-02-2011, 20:03
Można docieplić wdmuchując granulat wełny mineralnej lub celulozy, nie będzie trzeba rwać płyt.

Gdzie takie coś można nabyć i jaki to jest koszt? Trudne do wykonania we własnym zakresie?

Yorey
25-02-2011, 20:31
Dużo w tym racji. Rzeczywiście jestem totalnym laikiem, ale to co piszesz ma sens, bo np. przez gniazdka elektryczne wieje niemiłosiernie. Do tego stopnia, że na bolcu w gniazdku w kuchni osadza się szron. Mało mi serce nie pęknie, bo kredyt na remont będę spłacać jeszcze parę ładnych lat, a "fachowcy" odstawili fuszerkę, wzięli kasę i są bezkarni, a ty człowieku musisz zmóżdżać się teraz co z tym fantem zrobić. Nie pisałam jeszcze o oknach dachowych, przy których płyty też są bardzo zimne. Jestem załamana...

Utrata ciepła może być spowodowana niedostateczną izolacją, ale także niedostateczną szczelnością - może problem tkwi w tym drugim? Strasznie dużo ciepła potrafi uciekać via przewody instalacyjne (elektryczne, wodne, kanalizacyjne, antenowe, etc. - proponowałbym zbadać ich stan i po stwierdzeniu ewentualnych nieszczelności, użyłbym po prostu pianki poliuretanowej w tubach.

don pedro 123
28-02-2011, 15:47
owszem mozna (by) gdyby nie, nieszczelna paroizolacja :( Paroizolacja nie jest problemem, przy Ekofibrze nie stosuje się jej. W tym przypadku prawdopodobnie mamy źle wykonaną lub całkowity brak wiatroizolacji.

kalio
04-03-2011, 16:02
A na moje to macie siane dwuwarstwową jeśli jest to cegła to z pewnością tak będzie, szczelina pomiędzy murem nośnym a osłonowym powoduje nawiewy mrozu.

Jeśli budynek jest cały wasz to można się pokusić o jego remont całkowity, jeśli tylko część jest wasza to na ściankę kolankową od środka proponuje przykleić styropian, w skosy dać wełnę celulozową osuszy i uszczelni wełnę mineralną, wełna mineralna może być również mokra, a wtedy to tylko wymiana.