PDA

Zobacz pełną wersję : bale, płazy , belki - nazewnictwo .



butynski
21-02-2011, 19:23
Proponuję ustalić nazewnictwo dla materiału budowlanego co by posługiwanie nim stało się łatwiejsze i bardziej przejrzyste .
Płazy ( nazewnictwo używane w rejonach górskich ) - to połówka drzewa powstała w skutek przecięcia wzdłuż pnia i usunięcia części środkowej ( co by nie wyginało ) tzw. rdzenia . Tak więc z jednego drzewa powstają 2 płazy . Nie wypada przy budowaniu z płaza stosować ocieplenia czyli grubość przynajmniej 14 cm . Choć wiadomo ,że im grubszy czy szerszy tym lepiej . Obrobione ze wszystkich stron .
Belki , okrąglaki-to cały pień drzewa ( przekrój okrągły ) tylko okorowane lub obrobione , obtoczone ale też o średnicy min 14 cm .
Pół belki - to belki przecięte na pół ( ale aby miały 14 cm grubości muszą być wycięte z co najmniej 28-ki )
Bale - to wszystko pozostałe o grubości powyżej 14 cm .
Nie wiem jak nazwać wszystko cieńsze od przyjętych 14 cm . Beleczki , zapałki , deski , kantówki ............ może coś podpowiecie .

zbyszek57
21-02-2011, 19:25
żerdzie:D:D:D:D

butynski
21-02-2011, 19:31
żerdzie:D:D:D:D

za ostro może żyrtki :D

zbyszek57
21-02-2011, 19:36
niechby byly..
co do bali..to minimum 20 cm:):) zeby to jakos wygladalo:D

maciej74
21-02-2011, 20:33
kantówki drewno zbliżone bliżej kształtom kwadrata w przekroju ,
krawędziaki o znacznie dłuższej jednej krawędzi .
A kiedy deska jest deską a kiedy już nie :)

subfosylny
06-03-2011, 15:45
Nie wiem jak to jest nazywane w budownictwie, ale w stolarstwie ma się to mniej wiecej tak ( grubość ) :
deseczka 5 - 13 mm
deska 16 - 45 mm
bal 50 - 100 mm
łata od 38x63 do 75x140 mm
krawędziak od 100x100 do 175x175 mm
belka od 200x200 do 250x275 mm

Jest jeszcze pół-drzewo i drzewo krzyżowe :D

zbyszek57
06-03-2011, 16:42
Nie wiem jak to jest nazywane w budownictwie, ale w stolarstwie ma się to mniej wiecej tak ( grubość ) :
deseczka 5 - 13 mm
deska 16 - 45 mm
bal 50 - 100 mm
łata od 38x63 do 75x140 mm
krawędziak od 100x100 do 175x175 mm
belka od 200x200 do 250x275 mm

Jest jeszcze pół-drzewo i drzewo krzyżowe :D

:D:D:D a jak nazwiesz bal lity o średnicy 35 cm? skoro 50 mm to dla Ciebie juz bal?:)

butynski
12-03-2011, 18:10
:D:D:D a jak nazwiesz bal lity o średnicy 35 cm? skoro 50 mm to dla Ciebie juz bal?:)

"pieruński bal"

maciej74
12-03-2011, 19:02
solarstwo a ciesielstwo to się trochę różni w szczególności jeśli chodzi o obrabianą masę materiału :) i co dla stolarza jest balem to dla cieśli deską

butynski
12-03-2011, 21:39
solarstwo a ciesielstwo to się trochę różni w szczególności jeśli chodzi o obrabianą masę materiału :) i co dla stolarza jest balem to dla cieśli deską

abo zopołkiem hej !

subfosylny
18-03-2011, 16:41
:D:D:D a jak nazwiesz bal lity o średnicy 35 cm? skoro 50 mm to dla Ciebie juz bal?:)

Sprawdziłem. W ciesielstwie i stolarstwie obowiązują te same nazwy. Sztuka drewna o wymiarach 35x35 cm jest poza normą PN EN ale jest belką.
I nie piszcie mi o starym nazewnictwie, bo w literaturze z 1871 roku mianem bala nazywa się deski o grubości 2' ( czyli 5 cm ). Potem grubsze to już są ( pominę grubości ) przyciesia, bierwiona, bierzma, murłaty, belki, ocapy, krokwie , słupy, no i drzewo krzyżowe i pół-krzyżowe.
Tak samo Kropkowicz w "Ciesielstwie polskim" i inni autorzy podają identyczne nazewnictwo. Tak że nie wiem skąd te wasze :) ? Chyba z niewiedzy.

JerzyBw
18-03-2011, 17:24
Nie wiedziałem co to jest drewno krzyżowe i pół-krzyżowe. Poszukałem.... i faktycznie coś takiego jest :)
http://www.dachy.info.pl/images/stories/2010/6_2010/36_1.jpg

subfosylny
18-03-2011, 18:29
Jak widać z drugiego źródła, bale mają grubość od 5 do 10 cm. JerzyBw - bardzo ładny rysunek - Chyba wreszcie wszystkie niejasności zostały rozwiane.

Magda&Sławek
18-03-2011, 18:38
:D:D:D a jak nazwiesz bal lity o średnicy 35 cm? skoro 50 mm to dla Ciebie juz bal?:)

:jawdrop: Nie wiem ile masz lat , ale mam wrazenie , ze czytam wypowiedzi dzieci ze szkoly podstawowej , ktore klócą sie o to czyj tornister jest najlepszy , najdrozszy i najładniejszy.......Ok , niech ci bedzie , napewno Twój dom jest tak piękny i duzy , i z tak grubego bala , ze nie smiem ja i pewnie wiele osob z tego forum ze swoimi domami koło Ciebie stawac , zadowolony?
Juz sobie wyobrazam , jak wysoko nosisz głowe , czy naprawde lepiej sie czujesz jak juz poudawadniasz , ze belka grubosci 12x30 to zapalka, żerdz czy jeszcze cos tam? Gratuluje poczucia humoru;)

JerzyBw
18-03-2011, 19:25
Jak widać z drugiego źródła, bale mają grubość od 5 do 10 cm. JerzyBw - bardzo ładny rysunek - Chyba wreszcie wszystkie niejasności zostały rozwiane.
To nie jest mój rysunek. Zaraz po wklejeniu go, chciałem dać link strony www, ale go zgubiłem.

zbyszek57
18-03-2011, 21:33
:jawdrop: Nie wiem ile masz lat , ale mam wrazenie , ze czytam wypowiedzi dzieci ze szkoly podstawowej , ktore klócą sie o to czyj tornister jest najlepszy , najdrozszy i najładniejszy.......Ok , niech ci bedzie , napewno Twój dom jest tak piękny i duzy , i z tak grubego bala , ze nie smiem ja i pewnie wiele osob z tego forum ze swoimi domami koło Ciebie stawac , zadowolony?
Juz sobie wyobrazam , jak wysoko nosisz głowe , czy naprawde lepiej sie czujesz jak juz poudawadniasz , ze belka grubosci 12x30 to zapalka, żerdz czy jeszcze cos tam? Gratuluje poczucia humoru;)

rozmawialismy o nazewnictwie....i o niczym wiecej. Subfosylny bardzo precyzyjnie to okreslil. Chwala mu za to. Nic innego nie mialo tu miejsca. Proponuje poczytac uwaznie temat. :offtopic:

Magda&Sławek
18-03-2011, 21:42
Moze i nie miało , ale Twoje emotki mówia same za siebie......gdybys ich nie uzył , to co napisałes zabrzmiało by zupełnie inaczej.

zbyszek57
18-03-2011, 21:51
pytanie było skierowanie do subfosylnego i dotyczyło nazewnictwa. Skoro Cie drażnią emotki, przepraszam..ale nie bierz wszystkiego do siebie czysto literalnie.
Każdy buduje tak , jak mu pozwala czas, kasa i inne okoliczności.

subfosylny
19-03-2011, 10:05
Zbyszek57. Mnie te Twoje emotki to najzwyczajniej rozśmieszyły razem z tą próbą usystematyzowania tego co już od lat jest usystematyzowane.
Wiem, ja nie reaguję ostro na te wasze "kwiatki", ale dla mnie zdrowie jest najważniejsze.

Nie można by tak pisać jak JerzyBw? Normalnie i merytorycznie? Aż się chce czytać takie posty.

maciej74
19-03-2011, 10:52
jeśli obiciówka wewnątrz domu która mam o przekroju 5 cm / 25cm to bal a ścina zewnętrzna która ma 25/25 cm to belka , to przy stawianiu zrębu dźwiganiu obracaniu tych wszystkich belek , montowaniu sosrębu który miał 25 cm/ 40 cm a długość 6m doznaniem przy tym paru kontuzji i wylaniu litrów potu itp,itp. , po tym wszystkim dla mnie drewno o przekroju 5cm/25cm jest deską którą bierzesz pod pachę i bez większego wysiłku montujesz .
Ale żeby nie było to mam świadomość że to bal :) myślę że Zbyszkowi o to chodziło

subfosylny
19-03-2011, 12:17
Maciej74. Albo mamy jednolite nazewnictwo ( od lat ), albo nazywamy wszystko wg wagi i ile kto podniesie. Nie róbmy z tego tematu na dwa fora, bo nie jest tego wart. Ja sam w zaciszu warsztatu używam wielu nazw, które wyszły z obiegu, co nie znaczy, że na forum lub w rozmowie z klientem będę jechał "gwarą".
Kolega zakładając ten wątek, chciał usystematyzować nazewnictwo, co zostało dokładnie zrobione. Nie próbuj teraz odwracać kota ogonem. Poza tym ja też jestem praktykiem - w lipcu będę miał 27 lat pracy w zawodzie - do tego cały czas się dokształcam. Więc nie pindol o dźwiganiu belek, bo mi tym nie imponujesz.

maciej74
19-03-2011, 13:51
z tym imponowaniem to przesadziłeś.
Masz całkowitą rację nazewnictwo jest takie a nie inne a waga nie ma na nie wpływu i to jest bez dyskusji.

perm
19-03-2011, 14:27
Nazewnictwo ważna rzecz. Dobrze wiedzieć czego sie potrzebuje i co kupuje. Jak juz te wszystkie nazwy znasz to jedziesz do składu drzewnianego i prosisz o takie a takie belki a pan w kufajce na to że to nie belki tylko bale. Ok. to jeszcze chcesz krawędziaki. Nie, nie! To po prostu łaty. Rozpaczliwie prosisz o pół metra opołów a pan na to że to nie opoły tylko okorki i na metry nie sprzedaje. Dobrze wiedzieć co się kupuje. :)

zbyszek57
19-03-2011, 17:16
Maciej...czytasz w moich myslach. Bóg zapłac. Subfosylny..reaguj jak chcesz. mnie to rybka.A jesli masz nerwy, to Melisa i po bólu.

JerzyBw
19-03-2011, 19:28
Ja myślałem, że bal jest większy od belki, bo nazywamy "domy z bali", a to daje pewną wyobraźnię, co do wielkości. Na rysunku, który wkleiłem, widać, że belka jest większa od bala. To dlaczego nazywamy "dom z bali", zamiast z belek?
Tutaj link do strony z którego znalazłem rysunekhttp://www.dachy.info.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1209:historyczne-ciesielskie-konstrukcje-dachowe-propozycja-systematyki-i-uporzdkowania-terminologii-cz-1&catid=28:konstrukcje&Itemid=45 Zobaczcie na ile źródeł powołuje się autor :D.

zbyszek57
19-03-2011, 19:44
trzeba zapamietac te nazwy. od dzis bede mowil tylko o domach z belek. no i o przyciesi a nie o podwalinie w domu z drewna...znaczy z belek

butynski
19-03-2011, 21:39
Belki i bale mniej więcej sklasyfikowane ale co z płazem i brusem ?

butynski
19-03-2011, 21:48
Płazy ( nazewnictwo używane w rejonach górskich ) - to połówka drzewa powstała w skutek przecięcia wzdłuż pnia i usunięcia części środkowej ( co by nie wyginało ) tzw. rdzenia . Tak więc z jednego drzewa powstają 2 płazy . Nie wypada przy budowaniu z płaza stosować ocieplenia czyli grubość przynajmniej 14 cm

Po kilku postach ( bardzo merytorycznych ) proponuję aby płazem i tylko płazem nazywać to co opisałem ale w grubości od 18cm-do ....?? A brusem od 14 cm do 18 cm. Co do belek , bali myślę ,że temat jest otwarty - choć wyjaśniony ( przynajmniej częściowo )

JerzyBw
20-03-2011, 12:44
.

JerzyBw
20-03-2011, 12:47
Tutaj zdjęcie z książki Władysława Lenkiewicza i Iwony Zdziarskiej-Wis "Technologia Ciesielstwo"
http://images40.fotosik.pl/716/b7afed66e00beed5.jpg
Aby powiększyć kliknij prawym przyciskiem i "otwórz" obrazek :).

subfosylny
20-03-2011, 19:32
Na podanym linku http://www.dachy.info.pl......... napisano :

"Dzisiaj kłoda ma maksymalnie 9,0 m długości, powyżej to dłużyce"
I tak jest zgodnie z PN EN.

Spotkałem się np. z takim innym określeniem ściętych pni :
"Kłoda to ścięty pień drzewa liściastego a dłużyca to ścięty pień drzewa iglastego."
Jak różne mogą być opinie na ten sam temat.

"Strzała – pień, na którym możemy prześledzić przebieg osi morfologicznej od podstawy (szyi korzeniowej) aż do wierzchołka drzewa. Strzałę wytwarzają drzewa iglaste oraz olsza z liściastych." - Szymon Bijak Zakład Dendrometrii i Nauki o Produkcyjności Lasu

Jest jeszcze kłodzina, ale to kolegów nie dotyczy. pozdrawiam

subfosylny
20-03-2011, 19:36
Ja myślałem, że bal jest większy od belki, bo nazywamy "domy z bali", a to daje pewną wyobraźnię, co do wielkości. Na rysunku, który wkleiłem, widać, że belka jest większa od bala. To dlaczego nazywamy "dom z bali", zamiast z belek?
Tutaj link do strony z którego znalazłem rysunekhttp://www.dachy.info.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1209:historyczne-ciesielskie-konstrukcje-dachowe-propozycja-systematyki-i-uporzdkowania-terminologii-cz-1&catid=28:konstrukcje&Itemid=45 Zobaczcie na ile źródeł powołuje się autor :D.
Tak samo mówi się korniki, robaki w drewnie ( zamiast owady), replika ( replika to kopia wykonana jedynie przez autora oryginału) itd. Słownictwo potoczne częściowo mija się ze słownictwem fachowym, ale ja jestem za "Domy z bali" bo to ładnie brzmi i dobrze się kojarzy.
Odpadam z tego wątku, bo wszystko już zostało powiedziane. Pozdrawiam

butynski
21-03-2011, 22:56
Tutaj zdjęcie z książki Władysława Lenkiewicza i Iwony Zdziarskiej-Wis "Technologia Ciesielstwo"
http://images40.fotosik.pl/716/b7afed66e00beed5.jpg
Aby powiększyć kliknij prawym przyciskiem i "otwórz" obrazek :).

Tabela kończy się na 250 grubość 275 szerokość - to pewne ograniczenie .