PDA

Zobacz pełną wersję : Dlaczego my Polacy lubimy komplikować sobie zycie ?



Sier.Gilowska
15-03-2004, 10:22
Na rynku pokazały sie kotły na paliwa stałe mogące pracować w układach zamknietych.Sprawa "żenienia" kotłów gazowych,olejowych z kotłami na paliwa stałe rozwiazana! Czyżby?PN-EN 303-5 poczytajcie sobie Panowie instalatorzy i projektanci.

Sier.Gilowska
15-03-2004, 10:54
Służę przykładem.punkt 4.1.5.11.3 w/w normy.Zabezpieczajacy wymiennik ciepła lub inne urządzenie do odprowadzania nadmiaru ciepła powinny zapewnić to,aby maksymalna temperatura wody w kotle,badana zgodnie 5.14 nie przekraczała 110 st C.Do tego celu może byc stosowany na przykład sprawdzony typ cieplnego zabezpieczenia wypływu połączony z wymiennikiem ciepła wbudowanym w kocioł grzewczy.Jako wymiennik ciepła moze byc stosowany pojemnosciowy lub przepływowy podgrzewacz wody,o ile jest on tak zbudowany,że ciepło moze byc przekazywane bez dodatkowych urządzeń pomocniczych i BEZ OBCEJ ENERGII.Trwale zabudowany przepływowy podgrzewacz wody nie moze byc wykorzystywany jako uzytkowy podgrzewacz wody,ale jedynie jako zabezpieczajacy wymiennik ciepła.itd itd.Czyli musi pracować BEZ OBCEJ ENERGII.Nalezy wiec przewidzieć miejsce w budynku na zamontowanie zbiornika powyzej kotła aby woda mogła w sposób grawitacyjny napłynać do kotła i go wychłodzić.Ile zachodu przy tym wszystkim.A wystarczy postawic najzwyklejsze naczynie wzbiorcze otwarte za 80-100 złociszów,Dołozyć rur za nastepne 100 i sprawa rozwiazana na lata.Tutaj nie moze sie nic zepsuć,śpimy spokojnie.Czy ktos wyliczył ile takie nowoczesne zabezpieczenie kosztuje?Ile pochłania miejsca?Ile kasy zwinie monter za motaż tej nowoczesności ?

15-03-2004, 11:10
ok no to powiedz a co będzie się dział jezeli i naczynko tej konstrukcji nie obierze nagromadzonej energi z kotła. niektórzy gotują wodę z instalacją z grzejnikami a ty chcesz zapewnić odbiór energii przez jakieś naczynko wzbiorcze. musiałoby ono miec z 1000 l i działac jak bufory. pzdr.

Sier.Gilowska
15-03-2004, 11:21
ok no to powiedz a co będzie się dział jezeli i naczynko tej konstrukcji nie obierze nagromadzonej energi z kotła. niektórzy gotują wodę z instalacją z grzejnikami a ty chcesz zapewnić odbiór energii przez jakieś naczynko wzbiorcze. musiałoby ono miec z 1000 l i działac jak bufory. pzdr.
Ja pisałam tylko i wyłącznie o systemie zabezpieczania kotła,a nie o akumulatorze cieplnym.Przyjęłam nick Pani prof.Gilowskiej,bo mówi konkretnie i na temat.Chodzi tutaj o ZABEZPIECZENIE kotła c.o.a nie o wychwytywanie nadmiaru energii.Jezeli gotuja wode to maja albo kocioł przyduzy i nie potafia go obsłużyc,albo instalacje żle wykonaną.

15-03-2004, 11:43
gadasz do lustra?

Sier.Gilowska
15-03-2004, 11:47
Jezeli masz taki poziom inteligencji jak lustro to masz rację-do lustra

ariete
15-03-2004, 12:33
ok no to powiedz a co będzie się dział jezeli i naczynko tej konstrukcji nie obierze nagromadzonej energi z kotła. niektórzy gotują wodę z instalacją z grzejnikami a ty chcesz zapewnić odbiór energii przez jakieś naczynko wzbiorcze. musiałoby ono miec z 1000 l i działac jak bufory. pzdr.
Faktycznie Gosciu jesteś wzorem człowieka bardzo rozumnego pisząc o "gotowaniu wody z instalacją i grzejnikami"Wydaj książke kucharska na ten temat.Potrawa :kaloryfer z instalacją.Lustro = Lepper

15-03-2004, 13:07
[quote=Anonymous]ok no to powiedz a co będzie się dział jezeli i naczynko tej konstrukcji nie obierze nagromadzonej energi z kotła. niektórzy gotują wodę z instalacją z grzejnikami a ty chcesz zapewnić odbiór energii przez jakieś naczynko wzbiorcze. musiałoby ono miec z 1000 l i działac jak bufory. pzdr.
Ja pisałam tylko i wyłącznie o systemie zabezpieczania kotła,a nie o akumulatorze cieplnym.Przyjęłam nick Pani prof.Gilowskiej,bo mówi konkretnie i na temat.Chodzi tutaj o ZABEZPIECZENIE kotła c.o.a nie o wychwytywanie nadmiaru energii.Jezeli gotuja wode to maja albo kocioł przyduzy i nie potafia go obsłużyc,albo instalacje żle wykonaną.[/quote}
no to podaj mi prosze wielkość twojego naczynka dla kotla o mocy 10 kW
a z tym lustrem to nie i chyba się zaloguję. pzdr.

15-03-2004, 13:15
ok no to powiedz a co będzie się dział jezeli i naczynko tej konstrukcji nie obierze nagromadzonej energi z kotła. niektórzy gotują wodę z instalacją z grzejnikami a ty chcesz zapewnić odbiór energii przez jakieś naczynko wzbiorcze. musiałoby ono miec z 1000 l i działac jak bufory. pzdr.
Ja pisałam tylko i wyłącznie o systemie zabezpieczania kotła,a nie o akumulatorze cieplnym.Przyjęłam nick Pani prof.Gilowskiej,bo mówi konkretnie i na temat.Chodzi tutaj o ZABEZPIECZENIE kotła c.o.a nie o wychwytywanie nadmiaru energii.Jezeli gotuja wode to maja albo kocioł przyduzy i nie potafia go obsłużyc,albo instalacje żle wykonaną.
to powiedz mi jakie dobierzesz naczynko dla ZABEZPIECZENIA kotła o mocy 10 kW. PZDR

Sier.Gilowska
15-03-2004, 13:33
I widzisz jak błyszczysz swoją wiedzą? Co ma wspólnego moc kotła na paliwa stałe z objetością roboczą otwartego naczynia wzbiorczego? Masz rację -rozmowa do lustra.

Sier.Gilowska
15-03-2004, 13:41
Ale odpowiem dla innych1)w instalacjach ogrzewań wodnych o temperaturze wody ogrzewanej do 60 st C-co najmniej 2,5% objetości wody w całej instalacj 2)w instalacjach pracujacych powyżej 60 st C-co najmniej 4%objetości całej wody.Mówię o części roboczej naczynia wzbiorczego otwartego.tj .tej części do rury przelewowej.

Sier.Gilowska
15-03-2004, 14:06
A tak na marginesie.Najważniejsza jest rura bezpieczenstwa ,a nie sama pojemność naczynia wzbiorczego.Rura ta nie moze miec srednicy mniejszej niż fi 25 wewnątrz.Nawet jeżeliby nie było naczynia a tylko sama rura bezpieczeństwa to kotła nam nie rozerwie,najwyzej zaleje mieszkanie. :) Pa do jutra

15-03-2004, 14:24
Służę przykładem.punkt 4.1.5.11.3 w/w normy.Zabezpieczajacy wymiennik ciepła lub inne urządzenie do odprowadzania nadmiaru ciepła powinny zapewnić to,aby maksymalna temperatura wody w kotle,badana zgodnie 5.14 nie przekraczała 110 st C.Do tego celu może byc stosowany na przykład sprawdzony typ cieplnego zabezpieczenia wypływu połączony z wymiennikiem ciepła wbudowanym w kocioł grzewczy.Jako wymiennik ciepła moze byc stosowany pojemnosciowy lub przepływowy podgrzewacz wody,o ile jest on tak zbudowany,że ciepło moze byc przekazywane bez dodatkowych urządzeń pomocniczych i BEZ OBCEJ ENERGII.Trwale zabudowany przepływowy podgrzewacz wody nie moze byc wykorzystywany jako uzytkowy podgrzewacz wody,ale jedynie jako zabezpieczajacy wymiennik ciepła.itd itd.Czyli musi pracować BEZ OBCEJ ENERGII.Nalezy wiec przewidzieć miejsce w budynku na zamontowanie zbiornika powyzej kotła aby woda mogła w sposób grawitacyjny napłynać do kotła i go wychłodzić.Ile zachodu przy tym wszystkim.A wystarczy postawic najzwyklejsze naczynie wzbiorcze otwarte za 80-100 złociszów,Dołozyć rur za nastepne 100 i sprawa rozwiazana na lata.Tutaj nie moze sie nic zepsuć,śpimy spokojnie.Czy ktos wyliczył ile takie nowoczesne zabezpieczenie kosztuje?Ile pochłania miejsca?Ile kasy zwinie monter za motaż tej nowoczesności ?
no to powiedz mi pani gilowski jak pan zamierza stworzyć układ zamkniety z najzwyklejszym naczyniem wzbiorczym otwartym za 80-100złociszów :D (jak mam rozumieć bez stosowania wymiennika płytowego bo ile kasy zwinie monter za montaz tej nowoczesności). pzdr.

Docent Rurka
15-03-2004, 14:41
Gościu! Jak można mówic takie niedorzeczności.Jak zrobisz układ zamkniety na naczyniu otwartym ? Po imieninach jesteś,tzn.wczorajszy?Układ otwarty to otwarty jak sama nazwa wskazuje.Zabezpieczasz kocioł naczyniem wzbiorczym otwartym,a potem mozesz sobie robić co tylko chcesz.Stawiasz wymiennik płytowy czy jakikolwiek inny,zabezpieczasz to naczyniem przeponowym jeżeli masz taka ochotę.

ariete
15-03-2004, 15:11
Nie bedziemy sobie życia komplikować, jezeli przyjmiemy zasade -baby do garów! Czy to chcesz udowodnic Gościu?

15-03-2004, 15:16
do docent rurka
stary to chyba niestety ty jesteś wczorajszy :D to sier. gilowska pisze że kocioł na paliwa stałe w układzie zamkniętym można ZABEZPIECZAĆ otwartym naczynkiem wzbiorczym za 80-100 złociszy :D chyba nie przeczytałeś jego postu. i oczywiście masz rację z wymiennikiem płytowym tylko że kocioł będzie w układzie otwartym co nie???? :D no i jeżeli nie będzie prądziku i i układ zamknięty nie będzie grawitacyjny to tylko klientowi zaleje mieszkanie :D to po co bawić się w jakieś naczynka za 80-100 zł to lepiej za 50 zł wstawic zawór bezpieczeństwa i czekać az zacznie zabezpieczać tzn zalewać kotłownię. :D. pzdr.

Docent Rurka
15-03-2004, 16:41
Bez urazy gościu ale ja jej przesłanie zrozumiałem tak.Pokazały sie na rynku kotły na węgiel i inne paliwa stałe, które moga pracować w układzie zamknietym.Aby taki kocioł był bezpieczny potrzeba wielu bajerów.Sam kocioł strasznie drogi,a poza tym skomplikowane ustrojstwa,żeby to wszystko było bezpieczne.Po co komu tyle komplikacji jak mozna kupic kocioł zwykły,wstawić otwarte naczynie i po krzyku.Po co komu skomplikowany układ zamkniety na kocioł na paliwo stałe jak mozna mieć prosty układ zabezpieczajacy kocioł otwarty.Sam kocioł zabezpieczasz naczyniem otwartym,a instalacja jak masz taki kaprys moze chodzić na naczyniu przeponowym,tylko miedzy kocioł a sama instalacje musisz wstawic wymiennik.Teraz ja zadam pytanie.Jaki jest sens komplikowania tego?Ale juz tacy jestesmy.Proste jest fe i koniec.Mamy rózne sposoby na łączenie kotła olejaka,czy gazówki z kotłem kopciuchem,ale ten kopciuch musi być albo przystosowany do układu zamknietego,albo jeżeli nie jest musi chodzic na zabezpieczeniu otwartym.

Docent Rurka
15-03-2004, 17:00
Służę przykładem.punkt 4.1.5.11.3 w/w normy.Zabezpieczajacy wymiennik ciepła lub inne urządzenie do odprowadzania nadmiaru ciepła powinny zapewnić to,aby maksymalna temperatura wody w kotle,badana zgodnie 5.14 nie przekraczała 110 st C.Do tego celu może byc stosowany na przykład sprawdzony typ cieplnego zabezpieczenia wypływu połączony z wymiennikiem ciepła wbudowanym w kocioł grzewczy.Jako wymiennik ciepła moze byc stosowany pojemnosciowy lub przepływowy podgrzewacz wody,o ile jest on tak zbudowany,że ciepło moze byc przekazywane bez dodatkowych urządzeń pomocniczych i BEZ OBCEJ ENERGII.Trwale zabudowany przepływowy podgrzewacz wody nie moze byc wykorzystywany jako uzytkowy podgrzewacz wody,ale jedynie jako zabezpieczajacy wymiennik ciepła.itd itd.Czyli musi pracować BEZ OBCEJ ENERGII.Nalezy wiec przewidzieć miejsce w budynku na zamontowanie zbiornika powyzej kotła aby woda mogła w sposób grawitacyjny napłynać do kotła i go wychłodzić.Ile zachodu przy tym wszystkim.A wystarczy postawic najzwyklejsze naczynie wzbiorcze otwarte za 80-100 złociszów,Dołozyć rur za nastepne 100 i sprawa rozwiazana na lata.Tutaj nie moze sie nic zepsuć,śpimy spokojnie.Czy ktos wyliczył ile takie nowoczesne zabezpieczenie kosztuje?Ile pochłania miejsca?Ile kasy zwinie monter za motaż tej nowoczesności ?
To jeszcze raz ja.Wstawiłem jej post,bo moze cos pokreciłem.Jeszce raz sorki:)Masz kocioł na wegiel z węzownicą schładzajacą.Ta wezownica musi być chłodzona woda.Wodę bierzemy nie z kranu(bo moze zabraknac-awaria itp) ale z jakiegos zbiornika i musi byc dostarczana bez OBCEJ ENERGII,a wiec musi być samociek.Trzeba wiec zamontować jakis baniak powyzej kotła.Kocioł przekracza dopuszczalna temperature,to otwiera się zawór i woda samociekiem płynie do weżownicy w kotle i schładza go.Sadze,że taki baniak musi mieć kilkaset litrów pojemności.Trzeba jakas konstrukcje pod to poteżną.Sam zbiornik tez nie za darmo.Dołozyć do tego bufory tzn akumulatory ciepła,czy też wymiennik jakis to połowa domu zamieni nam się w kotłownie.Chylę przed Panią czoło Pani Sierżant.

15-03-2004, 17:08
"Nalezy wiec przewidzieć miejsce w budynku na zamontowanie zbiornika powyzej kotła aby woda mogła w sposób grawitacyjny napłynać do kotła i go wychłodzić.Ile zachodu przy tym wszystkim.A wystarczy postawic najzwyklejsze naczynie wzbiorcze otwarte za 80-100 złociszów,Dołozyć rur za nastepne 100 i sprawa rozwiazana na lata.Tutaj nie moze sie nic zepsuć,śpimy spokojnie.Czy ktos wyliczył ile takie nowoczesne zabezpieczenie kosztuje?Ile pochłania miejsca?Ile kasy zwinie monter za motaż tej nowoczesności "
docet rurko masz całkowitą racaję tylko przeczytaj co napisała sier. gilowska" ... aby woda mogła w sposób grawitacyjny napłynąć do kotła i go wychłodzić. ile zachodu przy tym wszystkim. a wystarczy postawic najzwyklejsze naczynie wzbiorcze otwarte za 80-100 złociszów" no i powiedz mi jak ty zrozumiałes że chodzi tu o wymiennik płytowy. i co ważniejsze powiedz ile litrów musiało by mieć naczynie wzbiorcze aby wychłodzić kocioł np 10 kW. czy kupiłbyś je za 80-100 zł :D po prostu sier. gilowska mówi jak jak jej idolka bez sensu. czyż nie tak?? pzdr.[/b]

Docent Rurka
15-03-2004, 17:33
Gościu !Wdalismy sie w dyskusje co poeta miał na mysli.Chodziłem kiedys na fakultety z jęz.polskiego to jeszcze raz przesledzę wypowiedż Pani sierzant i ustosunkuje sie :)

15-03-2004, 17:48
Gościu !Wdalismy sie w dyskusje co poeta miał na mysli.Chodziłem kiedys na fakultety z jęz.polskiego to jeszcze raz przesledzę wypowiedż Pani sierzant i ustosunkuje sie :)

oki nie ma sprawy :D . pzdr.

Docent Rurka
15-03-2004, 18:06
Uwazam,ze wszystko bez wyjatku co napisała to napisała z sensem,tylko Ty Gościu zaczynasz kochany kręcić jak cygan słońcem.Śledzac cały tok tej waszej utarczki widzę ,ze ona o jednym, a Ty o drugim.Starasz się udowodnic coś o czym Ona nie mówiła.Moje ostateczne zdanie jest takie.1))Sa kotły na paliwa stałe które mogą pracować w układzie zamknietym.Drogie i cała otoczka do tego b.droga.2)) Są kotły które mogą pracować w układzie otwartym-taniocha i otoczka tania.Jedne i drugie daja to samo.Ciepełko o którym tak marzymy zimą.Pierwsze oprócz tego,ze drogie to zabieraja duzo miejsca(z cała otoczką),drugie tanie(w porównaniu do pierwszych).Efekt koncowy:taki sam .Zostaw te wymienniki itd.Ona cytowała zabezpieczenie kotła na paliwa stałe w układzie zamknietym.Kotła do tego przystosowanego.Te wszystkie wymienniki ciepła dotyczą tylko kotła.Kumpel sprawdził i potwierdził.One nie mają nic wspólnego z instalacja rozprowadzajacą ciepło.

15-03-2004, 18:46
no to kolego wytłumacz mi jak można zabezpieczyć kocioł na paliwo stałe otwartym naczynkiem zbiorczym w układzie zamkniętym :D daj jakis link albo nie wież kolegom :D . pzdr.

czakur
15-03-2004, 19:02
Gościu temat jest taki iż nowa norma dopuszcza stosowanie "specjalnie zabezpieczonych" kotłów na paliwa stałe do pracy z instalacją w układzie zamkniętym ale to tylko z pozoru jest takie proste czy aby na pewno producenci oferujący kotły na paliwo stałe do pracy w układzie zamkniętym stosują sprawdzone rozwiązania i fakycznie one zabezpieczą kocioł.A tak swoją drogą to kolejna kalka normy z unii pyanie czy dobra.
dla ciekawych http://www.polskiinstalator.com.pl/artyk/old/2002-10/kotly_na_pal.htm

15-03-2004, 19:20
no i gdzie tam macie napisane o otwrtych naczyniach wzbirczych za 80-100 złociszy. :D jezeli zbiornik mialby przejąc ciepło z kotła to musi mieć pojemność 50l l na 1 kW czyli kociołek o 10kW musi być podłączony do zbirniczka 500l :D a nie do naczynka wzbiorczego otwartego za 80-100 zlociszy bo wtedy to powstaje nam układ otwarty. pzdr

Docent Rurka
15-03-2004, 19:26
Oj Gościu Gościu masz już dobrze w czubie :) To ja Tobie zadam pytanie:Jak posłodzić herbatę solą ,aby była słodka? :)

15-03-2004, 20:10
Oj Gościu Gościu masz już dobrze w czubie :) To ja Tobie zadam pytanie:Jak posłodzić herbatę solą ,aby była słodka? :)
masz rację stary takie pytania stawia sier. gilowska hehehe układ zamkniety zabezpieczony otwartym naczyniem wzbiorczym heheheh stary podaj link. pzdr.

Docent Rurka
15-03-2004, 20:46
Oj Gościu Gościu masz już dobrze w czubie :) To ja Tobie zadam pytanie:Jak posłodzić herbatę solą ,aby była słodka? :)
masz rację stary takie pytania stawia sier. gilowska hehehe układ zamkniety zabezpieczony otwartym naczyniem wzbiorczym heheheh stary podaj link. pzdr.
:( :( :( :( :( :(

czakur
16-03-2004, 06:33
Sier.Gilowska stawia tezę iż aby kocioł na paliwo stałe pracował w układzie zamkniętym wymagane są skomplikowane systemy zabezpieczenia. a można go zabezpieczyć łatwo (kocioł a noe cały układ kocioł + instalacja odbiorcza) naczyniem otwartym.

Sier.Gilowska
16-03-2004, 08:13
Sier.Gilowska stawia tezę iż aby kocioł na paliwo stałe pracował w układzie zamkniętym wymagane są skomplikowane systemy zabezpieczenia. a można go zabezpieczyć łatwo (kocioł a noe cały układ kocioł + instalacja odbiorcza) naczyniem otwartym.
Tak,tylko niektórym trudno to pojąć.

sierż. Czereśniak
16-03-2004, 12:52
No tak, ale to są dywagacje typu czy szklanka jest do połowy pusta, czy do połowy pełna. Jeśli cały system grzewczy (kocioł + instalacja) to jedność, to dołączanie naczynka powoduje jego otwartość, tzn. przejmuje wady układu otwartego, posiadając zalety układu zamkniętego. I chyba nie będziemy się spierać, czy zabezpieczenie kotła czy instalacji naczynkiem "otwiera" instalację? Ja odbieram, że tak. A jeśli ktoś zaczyna wymyślać, to demagogizuje (bez obrazy).

Sier.Gilowska
16-03-2004, 13:32
Mówiłam tylko i wyłącznie o zabezpieczaniu kotłow na opał stały i problemów z tym związanych których możemy uniknać.Ale jak widzę problemy to nasza polska specjalność,czego dowodem są te wszystkie posty.Lubicie problemy,nie mozecie bez nich zyc-Wasza prywatna sprawa.Zabezpieczajcie dalej kotły na paliwa stałe naczynkami przeponowymi.Tylko jedna uwaga.Za te zabezpieczenia nieprawidłowe odpowiada nie producent kotła, nie handlowiec tylko firma montujaca dany kocioł.Ja temat wyczerpałam.Uśmiechów samych życzę.

czakur
16-03-2004, 13:41
Chodzi o system jedna instalacja dwa kotły jeden na gaz lub olej a drugi na paliwo stałe. w świetle tej nowej normy nie ma żadnego problemu tylko bo kupić taki kocioł to żaden problem tylko potem wykonaj (i za jaką kasę) instalację do jego zabezpieczenia (kotła na paliwo stałe) aby go wlączyć do zamkniętej instalacji. A w/w norma coś takiego dopuszcza.

czakur
16-03-2004, 13:49
Sier.Gilowska
Wypadałoby aby instalatorzy umieli oddzielić kiedy się mówi o kotle (źródle) a kiedy od insatalacji odbiorczej.
ale chyba dla większość mówi o jednym i drugim jednocześnie.
Ale chyba nie powinienem się wypowiadać bo nie jestem żadnym instalatorem tylko czytam i myślę i lubię wiedzieć o czym mówią fachowcy, których miałem na budowie.

GooSC
17-03-2004, 16:08
Postanowiłem zrobić remont domu.Mam kocioł na wegiel (miałem).Instalator od wod-kan i co.poradził żeby zlikwidować naczynie otwarte i rury biegnące do niego bo to przeżytek,a rury szpecą.I tak zrobilismy.Kocioł miał tylko 5 lat.Na naczyniu zamknietym pracował dwa dni.Sprzedawca powiedział,ze na weglu takie kotły-FE chodzą po 20 lat,ale w układzie otwartym.Coś z tą nowoczesnością przesadzamy.Czesc

17-03-2004, 16:51
Ludzie nie podłączajcie kotłów na paliwo stałe w systemie zamkniętym zabezpieczonym zamkniętym naczyniem przeponowym. Jezeli nie ma zaworu bezpieczeństwa i poduszka powietrzna "ujdzie" z naczyka to nic nie chroni was od wybuchu. Macie bombe w kotłowni. Tak jak zamknięta butelka z piwem pęka po włożeniu do lodówki tak samo dzieje się z kotłem.

Gosćć
17-03-2004, 17:10
Chyba chodzi Ci o zamrażarkę nie lodówkę.Z lodóweczki piwko jest oki

17-03-2004, 17:17
chodzi mi o coś takiego gdzie temp. jest poniżej zera :D

Bio
17-03-2004, 17:18
Wiem wiem,dlatego poprawiłem Cię :)

czakur
19-03-2004, 06:23
No i macie rację tylko się okazuje iż ci co tworzą normy a szczególnie te kalkowane z uni piszą takie przepisy.
Dobrze że mamy jeszcze zdrowy rozsądek i poczucie bezpieczeństwa.