PDA

Zobacz pełną wersję : Proszę o pomoc w doborze pieca co



malinka2
01-03-2011, 13:40
Dom z 1986r. bliźniak.Będzie ocieplany tego lata(ściany i dach).Dom piętrowy,niepodpiwniczony o pow. ok. 160 m.kw.Mam piec Tilgnera z 2003 r. ze sterownikiem.Czy do takiego pieca można dołożyć bufor(jaki).Chodzi mi generalnie o to,żeby palił mniej(teraz ok 1t na m-c miału).Mąż często wyjeżdża na tydzień i palenie na mojej głowie ("ręcach").Ewentualnie może lepszy piec,taki mniej absorbujący ?Jaki?Będę wdzięczna za pomoc,Malinka.

jozwiaks
02-03-2011, 14:43
Dom dość duży i w starej technologii. Po ociepleniu zużycie opału będzie na pewno niższe. Dokładając bufor trzeba by całość dość dobrze przemyśleć i przeliczyć, bo mogłoby się okazać że 500L lub 1000L da nam (strzelam) 5-10 godzin bez palenia. Jeśli piec mniej absorbujący to np. na ekogroszek. Ale wtedy opał jest dużo droższy od miału :(

Karol_k
02-03-2011, 14:48
Witam,

Proszę o pomoc w doborze pieca, jak i samego sposobu ogrzewania. Dom składa się z dwóch domów(mozna powiedzieć że bliźniak) i do tej pory byly dwa piece. Problem polega na tym ze teraz jeden trzeba wymienić i zastanawiam się czy nie lepiej by było zrobić jednego pieca na obie części.
W jednym segmencie palone jest tylko w zimę tak by temperatura była ok 5 stopni, natomiast w drugim normalnie tak by mieszkać:)



Pierwsza część z roku ok 1965 jest ocieplona z 2 pustaków i o powierzchni ok. 160 m2 i są tutaj nowe grzejniki i nowe okna, natomiast druga część jest z 1990 również z 2 pustaków i też ocieplona powierzchni ok 180 m2 i są grzejniki żeliwne i okna drewniane ale szczelne.

paliwa jakich bym chciał używać do ogrzewania to miał, eko groszek, węgiel, drzewo czyli ogólnie wszystko :) czy istnieje możliwość tez regulacji temperatury w jednym i w drugim budynku oddzielnie ??

jozwiaks
02-03-2011, 17:00
na pewno lepszym rozwiązaniem by było zamontowanie jednego kotła i podłączenia go pod dwie instalacje. Kocioł należy dobrać odpowiednio do zapotrzebowania budynku w ciepło (wtedy mamy w miarę dokładnie dobrany kocioł) lub mniej więcej na oko. Wtedy dobór jest taki w miarę ;)
Odnośnie samego kotła tu już wybór zależy głównie od wysokości opłat za ogrzewanie: najtaniej w użytkowaniu by wyszedł jakiś kocioł zgazowujący na drewno, później węgiel, a na końcu ekogroszek. Odnośnie użytkowania to odwrotna kolejność.

zbigmor
02-03-2011, 19:29
Oczywiście, że wydaje się zasadnym połączenie instalacji. Należy pamiętać, aby moc kotła dobrać taką, aby zapewnić ogrzanie obu części jednocześnie (chyba, że nie ma planów ogrzewania tej drugiej w najbliższej przyszłości. Co do starowania to wystarczy zamontować odpowiednie termostaty na grzejnikach i nie trzeba się martwić o zamarznięcie czegokolwiek zimą.

Karol_k
03-03-2011, 08:14
A jaki kocioł z dostępnych na rynku polecacie? Ja zastanawiałem się nad takim w którym można palić wszystkim, a oprócz tego miał by podajnik na miał i ekogroszek. Znajomy monter pieców mówił ze lepiej by były dwa oddzielne piece ( super specjalistą to on raczej nie jest) bo są inne grzejniki w obu budynkach itd, itp.

kbab
03-03-2011, 08:38
A jaki kocioł z dostępnych na rynku polecacie? .
podaj trochę więcej info, chociaż ile szło opału rocznie i jaka jest sprawność dotychczasowych kotłów, czy dotychczasowy komfort cieplny ma być utrzymany?

malinka2
09-03-2011, 07:52
Piec obecnie "trzyma" 2 dni,jest przewymiarowany,pierwotnie grzał jeszcze dodatkowo powierzchnię 48m.kw.teraz już nie więc sądzę,że tej nadwyżki wystarczyłoby na bufor,tylko właśnie chodzi o to jakiej pojemności.Proszę też o podpowiedź jaki zawór 3 czy 4-ro drożny czym się to różni?Obecnie nie ma żadnego zaworu.Grzejniki Purmo, instalacja w miedzi.Z góry dzięki za pomoc i pozdrawiam.