PDA

Zobacz pełną wersję : Naczynie wzbiorcze otwatre a kocioł na paliwo stałe pracujacy z wymiennikiem



maruda2000
01-03-2011, 18:42
Witam
Będę montował kocioł na paliwo stałe - będzie on pracował w układzie otwartym a grzejniki przez wymiennik płytowy w układzie zamkniętym (ma być również kocioł gazowy)
Pojawia się pytanie gdzie zamontować naczynie wzbiorcze ?

Z kotła do wymiennika będzie ze 2-3m przewodu o średnicy 32mm (i to cały obieg ukł. otwartego) i potem wszystko pracuje w układzie zamkniętym zabezpieczonym naczyniem przeponowym.
Czy mogę zainstalować naczynie pod stropem piwnicy - będzie jakieś 1-1,2 m ponad poziomem kotła - czy trzeba go instalować aż a strychu ? skoro wszystkie grzejniki pracują w ukł zamkniętym.

zbigmor
01-03-2011, 19:15
Naczynie wzbiorcze otwarte ma być po prostu najwyższym punktem układu otwartego. Inaczej mówiąc powierzchnia wody w naczyniu ma być najwyższym miejscem wody w tym układzie. Jeśli wymiennik nie będzie wyżej od kotła to naczynie wystarczy, że będzie nad kotłem.

maruda2000
01-03-2011, 19:19
no i super - o to mi chodziło a już hydraulicy chcieli montować naczynie na strychu i ciągnąć przewody aż z piwnicy.

cd
02-03-2011, 17:39
Witam.

Dziwię sie, że instalatorzy nie wiedzieli to jak podlaczą ten kociol.........Tak pisal wczesniej kolega naczynie powinno wisieć powyżej wymiennika. Do tego wszystkiego powinien byc odpowiednio dobrany wymiennik ciepła, kazdy detal ma znaczenie..

Pozdrawiam Tomasz Sulej

zbigmor
02-03-2011, 19:14
Witam.

Dziwię sie, że instalatorzy nie wiedzieli to jak podlaczą ten kociol.........Tak pisal wczesniej kolega naczynie powinno wisieć powyżej wymiennika. Do tego wszystkiego powinien byc odpowiednio dobrany wymiennik ciepła, kazdy detal ma znaczenie..

Pozdrawiam Tomasz Sulej

Krytyka nie jest moim celem, ale autor wątku nie za bardzo zna się na temacie. Być może jego instalatorzy też nie za bardzo, ale to tylko być może (nie znamy warunków). Nie można też napisać, że musi wisieć powyżej wymiennika bo jeśli kocił jest wyżej od wymiennika to naczynie musi być powyżej kotła (lepiej napisać, że musi być powyżej obu). No i są szczeguły, które nie mają znaczenia, ale to już poza tematem :-) Bez urazy.

cd
03-03-2011, 16:33
Witam.

Oczywiście , że powyżej kotla i wymiennika...moje niedopastrzenie przy pisaniu wątku.

Pozdrawiam Tomasz Sulej

eugenia
18-05-2012, 16:48
A mi dzisiaj instalator powiedział, że będzie ciągnąć przewody na strych w takim właśnie układzie, czyli z wymiennikiem, bo kiedyś zrobił tak, że naczynie było jedynie powyżej kotła i wymiennika i mu wodę wypluwało z naczynia ciśnienie.

I że najlepiej jest jednak aby naczynie wzbiorcze było jak najwyżej czyli na strychu, bo inaczej ciągle trzeba dopełniać wodę w instalacji.

Co o tym sądzić ? Czy on gada jakieś głupoty ? Czy nie wystarczy, że woda z naczynia wzbiorczego nad kotłem rurką przelewową wróci sobie do kotła ? Jak to możliwe że mu woda się wylewała a tego naczynia ?

Pawlo111
18-05-2012, 17:33
Wypluwało ponieważ miał nieszczelność z układu zamkniętego [np.wymiennikiem płytowym] lub coś zle zrobił. Nie zaszkodzi jeśli będzie na strychu tylko koszt rur wzrasta.