PDA

Zobacz pełną wersję : Projekt do oceny



Stolarz22
02-03-2011, 14:09
Cześć. Chciałbym prosić o wypowiedzenie się osób, które korzystała z usług biura projektowego Lipińscy, znają je lub po prostu znają się na projektach.

Chodzi mi o ten: http://projekty.lipinscy.pl/Sofia_II/

Przymierzam się już do wyboru konkretnego. Do zorganizowania budowy zostało około pół roku. Dlatego chciałbym tutaj prosić o radą. Chodzi mi o ocenę energooszcędności oraz funkcjonalności bo wizualnie wszystko mi się podoba. Niestety nie mam wiele wspólnego z architekurą czy projektowaniem dlatego licze na doradztwo.

fubek84
02-03-2011, 15:32
Dom najlepszy z punktu widzenia energooszczędności to mały dom o zwartej bryle z poddaszem użytkowym.... ty masz wykusz, brak poddasza itd.
Zresztą nie jest to projekt energooszczędny

Stolarz22
03-03-2011, 15:33
Dom najlepszy z punktu widzenia energooszczędności to mały dom o zwartej bryle z poddaszem użytkowym.... ty masz wykusz, brak poddasza itd.
Zresztą nie jest to projekt energooszczędny

Co jest wyznacznikiem, tak fachowym okiem, energooszczędności. Np. co w tym projekcie przemawia na nie?

Orlando
03-03-2011, 17:41
Tak na szybko,

Im prostsza bryła budynku tym mniej mostków cieplnych.
Mało okien od strony północnej, zwarta bryła, brak występów, dach bez udziwnień.

Jak nie to musisz pomyśleć o innych elementach, które pozwolą oszczędzać energię.

Oczywiście nie musi wyglądać jak dom pasywny.

Zerknij w swoim wybranym projekcie na:
" Zapotrzebowanie energetyczne"

Budynek energooszczędny to
o wiele mniejsze zapotrzebowanie: od 30 do 60 kWh/m2/rok

Stolarz22
07-03-2011, 13:41
Dzięki. A skoro przy tym już jesteśmy. To czy można wybrać jedno z ociepleń? Tzn. wewnętrzne lub zewnętrzne domu. Czy obydwa muszą iść w parze? Nie chodzi to u cięcie kosztów ale o sens użycia materiału.

Stolarz22
08-03-2011, 13:22
Dom najlepszy z punktu widzenia energooszczędności to mały dom o zwartej bryle z poddaszem użytkowym.... ty masz wykusz, brak poddasza itd.
Zresztą nie jest to projekt energooszczędny

Widzę też taki: http://projekty.lipinscy.pl/Atlanta/

Jest mniejszy. Rozkład wygląda też ciekawie. Jak wg. Ciebie ten projekt wygląda pod względem energooszczędności?

Orlando
08-03-2011, 21:25
Dzięki. A skoro przy tym już jesteśmy. To czy można wybrać jedno z ociepleń? Tzn. wewnętrzne lub zewnętrzne domu. Czy obydwa muszą iść w parze? Nie chodzi to u cięcie kosztów ale o sens użycia materiału.

Nie rozumiem.
Od wewnątrz ociepla się tylko budynki w których nie można tego zrobić z zewnątrz- czyli zabytki.

Ocieplenie jest z zewnątrz- styropian, wełna mineralna.
Albo bez ocieplenia - ceramika poryzowana o odpowiedniej grubości, wystarcza żeby spełnić wymóg U dla ścian.

Orlando
08-03-2011, 21:29
Widzę też taki: http://projekty.lipinscy.pl/Atlanta/

Jest mniejszy. Rozkład wygląda też ciekawie. Jak wg. Ciebie ten projekt wygląda pod względem energooszczędności?

Taka sama bryła budynku ja w pierwszym przypadku.

Inne elementy dla 2 projektu decydują o energooszczędności.
Większa grubość ocieplenia.
Kolektory słoneczne i pewnie pompa ciepła, rekuperacja itp.

Stolarz22
17-03-2011, 11:24
Rozumiem. Dzięki za odpowiedź. Tak z ciekawości. Ludzie z biura projektowego mogę doradzić w jaką formę ocieplania zainwestować itd?

Orlando
17-03-2011, 23:04
Z zasady powinni mieć na ten temat wiedzę, ale to bywa różnie.
Zawsze warto skonsultować się z więcej niż jednym.

Wydaje mi się że największą wiedzę mają ci co projektują domy pasywne.

Jak co to na forum przedstaw ich propozycję.

Stolarz22
18-03-2011, 09:58
Z zasady powinni mieć na ten temat wiedzę, ale to bywa różnie.
Zawsze warto skonsultować się z więcej niż jednym.

Wydaje mi się że największą wiedzę mają ci co projektują domy pasywne.

Jak co to na forum przedstaw ich propozycję.

Dzięki. Tak zrobię. Jak wg. Ciebie kosztowo wygląda takie doradztwo i na ile bywa rzetelne w praktyce?

Orlando
20-03-2011, 14:58
Wszystko zależy od tego na kogo trafisz.
Problem jest złożony.
1.Wiedza o ochronie cieplnej budynku (ilość styropianu, mostki cieplne) to osoby z uprawnieniami budowlanymi. Choć tu bywa różnie.
2.Ogrzewanie, wentylacja (rekuperacja, pompy ciepła, solary) to osoby z głównie z uprawieniami "sanitarnymi".

Podzwoń, popytaj. Sprawę masz jasną. Zależy na kogo trafisz i w czym jest biegły.
Biura projektowe mogą zatrudniać i jednych i drugich.
Dobór ogrzewania itd. trzeba wyliczyć.

Z drugiej strony sam powinieneś się zorientować w co chcesz zainwestować i ile na to przeznaczysz pieniędzy.

Do dyspozycji masz:
1.Modyfikaowanie grubości ocieplenie/ lub wybór rodzaju styropianu.
Wybór kształtu budynku i jego ustawienie względem stron świata.

2.sposób ogrzewania:
-sieć miejska (o ile sięga)
- gaz, piec jedno, dwu funkcyjny, kondensacyjny,
- węgiel,
-pompa ciepła
-kominek jako uzupełnienie

Rodzaj:
podłogówka, grzejniki,
3.odzysk ciepła- rekuperacja,

4.Ogrzewanie ciepłej wody:
-solary,
-dwufunkcyjny piec c.o.
-pompa ciepła z zasobnikiem,
-pojemnościowy podgrzewacz wody,

co tam jeszcze można rozważać? :popcorn:

Napisz co z powyższego chcesz (jakie masz środki), wskażemy kierunki.