PDA

Zobacz pełną wersję : ogrodzenie z siatki le?nej



16-03-2004, 09:39
Chcę ogrodzić działkę siatką leśną. Zależy mi na wszelkiego rodzaju poradach np. czy słupki betonowe czy metalowe, wkopywać czy betonować. jaki odstęp między słupkami itp. Za wszystkie rady z góry dziękują.

tom soyer
16-03-2004, 09:56
slupki najlepiej drewniane. tej siatki lesnej nie mozna tez zbyt mocno naciagac wiec nie ma sensu betonowac slupkow jesli pozniej planujesz zmiane rodzaju ogrodzenia

Didi
16-03-2004, 10:09
Jeśli ma to być ogrodzenie tymczasowe to prponuję żerdzie drewniane i wystarczy- łatwo rozebrać i mozna wykorzystać powtórnie!

16-03-2004, 11:41
Proszę o poradę jak ogrodzić pole 2 h w tym 6 arów lasu ? Działka musi być jakoś oddzielona poniewaz mają tam biegać koniki a tuż obok sa tory. Jak zrobić to tanim kosztem? Może właśnie siatka leśna? Ile kosztuje i jak się ją montuje? :o
Z góry dziękuję za Wasze porady. :wink:
Pozdrawiam,

KaiM
22-03-2004, 08:23
Wlasnie wykonałem takie ogrodzenie w ten weekend i mialem z tego sporo satysfakcji. Uwagi którymi się mogę podzielić:

1) zabezpieczenie słupków w części w ziemi lepikiem na gorąco lub inną smołą która niestety brudzi wszystko, no ale słupki mam nadzieje postoją 2x dłużej. przepis od leśnika podałem powyżej

2) słupki kupione z lasu przycięte na 2,40m fi ponad 10cm za 3,5zł/szt

3) w ziemie koniecznie na min 60cm (ja dałem 70cm) inaczej nie chcą stać prosto

4) sprawiłem sobie tzw. dołkownik z Castoramy (40zł) i to był strzał w dziesiątkę - inaczej jeszcze bym pewnie kopał dołek pod 16 słupek, jedna uwaga - jak sie trafi na kamień (często oj często) to warto się pochylić i go ręką wyciągnąć

5) siatki leśnej faktycznie nie bardzo się da naciągnąć, ale jednak cos trzeba. mialem dwa kołowrotki do naciagania siatki (do kupienia za kilka złotych tam gdzie siatka) i naciagalem górny i dolny drut (są z grubszego drutu) na odcinku 40m po prostej. Teraz widze ze trzeba naciągać częściej tzn raz na 20m i przybijać, wtedy stoi ok.

6) słupki max co 5m, lepiej co 3m - siatka leśna nie jest zbyt sztywna i słabo stoi sama, poza tym mam plan słupki pozostawić na ogrodzenie docelowe a siatkę kiedyś zastąpić np. oflisami

7) płot paskudny do przejścia górą bo siatka zbyt wiotka, może jedynie przy słupku, ale te zakonserwowałem też od góry żeby zimą śnieg i woda w nie nie wnikała

Ogólnie to chyba najtańsze ogrodzenie które swoją rolę jednak pełni. Zbierając wszystkie koszty wyszło mi UWAGA !! 4,5zł za 1 mb płotu o wysokości 1.60m. Oczywiście praca własna 2-3 dni na powietrzu, z której miałem sporo satysfakcji własnej.

Co do ogrodzenia dla koni - najlepsze z rur stalowych ale drogie, nawet jeżeli kupisz je ze złomu. Najtańsze robione słupkami jak wyżej ale z dwoma poziomymi drągami z lasu. Niestety niezbyt trwałe, bo konie lubią obgryzać korę i niszczą poziome drągi. Trochę pomaga pastuch elektryczny przybity w połowie wysokości, wtedy konie nie napierają na ogrodzenie.

Tomek_J
22-03-2004, 09:43
Co do ogrodzenia dla koni - najlepsze z rur stalowych ale drogie, nawet jeżeli kupisz je ze złomu.

Prawda.

Co do drewna - jeśli Twoja ziemia położona jest np. w podmokłej dolince, w której często jest mgła, to ogrodzenie z drewna po ok. 3 latach może się okazać do wymiany.

Co do siatki - odradzam grodzenie padoków. Co będzie, gdy koń zaplącze się w druty i spanikowany zacznie się szarpać ? Podcięte pęciny, koń nie do użytku, może nawet nie do wyleczenia.

Mam ponad 1 ha i konie - planuję sobie tak: wybieg o rozmiarach małej ujeżdżalni (20*40m) ogrodzony klasyczną siatką, ale wewnątrz w odległości ok. 1 m od tej siatki będzie dodatkowe klasyczne ogrodzenie drewniane z belek tak, by nie groził koniom kontakt z siatką a mi - by nie grozila ucieczka koni pod moją nieobecność (gdy będę w pracy). Reszta terenu (pastwiska) będzie podzielona na kwatery grodzone tylko pastuchem elektrycznym - na ten teren konie będą wypuszczane w godzinach popołudniowych, tj. w czasie, gdy będę mógł je nadzorować, na ok 3 godziny odpasu. W razie ucieczki będę na miejscu.

P.S. Każdy zdrowy koń (nawet chłopska chabeta) sam z siebie bez obciążenia potrafi skoczyć mniej więcej 1,5m (jeśli mu się chce). Trzeba to mieć na uwadze przy budowie ogrodzenia.

Karol N.
22-03-2004, 10:06
4) sprawiłem sobie tzw. dołkownik z Castoramy (40zł) i to był strzał w dziesiątkę - inaczej jeszcze bym pewnie kopał dołek pod 16 słupek, jedna uwaga - jak sie trafi na kamień (często oj często) to warto się pochylić i go ręką wyciągnąć



Co to jest ten dolownik?. Jak to dziala? Mam do posadzenia 1000 swierkow i szukam latwego sposobu kapania dolkow. Nadaloby sie to do tego celu.

Karol N.

Tomek_J
22-03-2004, 10:10
Co to jest ten dolownik?

Coś w rodzaju ręcznego świdra do kopania dołów. Da się nim kopac dziury głębokie, a wąskie. Doskonale się sprawdza w gruncie piaszczystym, ale jeśli masz na działce kupę mocno ukorzenionych traw itp. badyli, to IMHO łopata lepsza.

KaiM
22-03-2004, 10:11
DOŁKOWNIK = duży świder (ja mam fi 12) na końcu pręta stalowego o długości ponad 1m w kształcie litery T, żeby można było kręcić ręcznie. Coś jak wiertło tylko duuużej średnicy i skoku.
Idzie łatwo i przyjemnie, dołek fi 15 głęboki na 70cm w kilka minut, tylko te kamienie....

jak masz blisko do Poznania to pożyczę

Karol N.
22-03-2004, 12:50
DOŁKOWNIK = duży świder (ja mam fi 12) na końcu pręta stalowego o długości ponad 1m w kształcie litery T, żeby można było kręcić ręcznie. Coś jak wiertło tylko duuużej średnicy i skoku.
Idzie łatwo i przyjemnie, dołek fi 15 głęboki na 70cm w kilka minut, tylko te kamienie....

jak masz blisko do Poznania to pożyczę
pochodze z okolic Poznania ale dzialka jest w odleglosci 120 km od Poznania.
Dziekuje za za dobre checi

Karol N.

rafałek
22-03-2004, 13:46
Co do wytrzymałości siatek leśnych to... są różne siatki i mają różne wytrzymałości. Najgorsza (wiem to z doświadczenia) jest siatka zgrzewana - przy naciąganiu najszybciej się zrywa i pęka na zgrzewach. Jeśli ma postać dłużej warto poszukać z 2-krotnym ocynkiem. Słupki jeśli na dłużej - akacjowe, ale nie cienkie min 14-15 cm.

krzyss
23-03-2004, 21:06
Podoba mi się to wszystko, ale nie mam pojęcia, gdzie kupić takie słupki 1,60 m po tyle, aby wyszło 4,50 zł za 1mb. Zaproponujcie jak zacząć poszukiwania... i czy siatka "leśna" to nazwa oficjalna? Chyba nigdy tego nie widziałem, lub jak widziałem, to nie wiedziałem, że to jest leśna :P

dachowiec
23-03-2004, 21:47
co do siatki leśnej to każde nadleśnictwo (zaopatrzeniowiec) mają namiary na producentów takiej siatki. ja też od nich wziąłem namiary i kupiłem prosto u producenta (np. firma KAMA z Sycowa k. Kępna/Oleśnicy). Słupki to po prostu stemple, znów najlepiej prosto z lasu (tel. do najbliższej leśniczówki, pytanie do leśniczego, określi gdzie to leży w lesie, jedziesz, wybierasz, zgłaszasz mu, on robi obmiar, w nadleśnictwie odbierasz asygnatę, płacisz i jedziesz do lasu po już twoje stemple. Ja kupiłem w ten sposób jakieś 60 słupków za ok. 100 zł.
Co do słupków to warto je okorowować (przydaje się do tego ośnik, kosztuje ok 30-50 zł), i w całości zaimpregnować starym olejem maszynowym (do pobrania bezpłatnie z każdego warsztatu samochodowego). reszta, to znaczy naciąganie, mocowanie (najlepiej skobelkami ocynkowanymi) już znasz. Siatka leśna jest produkowana w różnych wysokościach (np 160, 200), z różnym ocynkiem (pojedynczy, potrójny), z różnym rozstawem dolnych drutów (dla różnych rodzajów zwierzyny drobnej). dołownik z Castoramy jest ok, ma tylko słabe ostrze - uważać na kamienie. ma za to dobrą cenę, markowa konkurencja z OBI kosztuje np 180 zł - porażka

krzyss
23-03-2004, 23:31
Dzięki, jeszcze bardziej mi się to podoba.

dongato
24-03-2004, 08:17
ja to planuje grodzenie działki siatką leśną ale tak na dłużej mam na oku słupki stal tylko czym mam mocować siatkę do słupków.
:)

rafałek
24-03-2004, 08:28
W takim układzie najlepiej drutem... - (najtaniej), a jesli nie zależy ci na estetyce to możesz słupek z rury wpleść w siatkę (między oczkami) i naciągając zakopać. Nie wiem jaki to da efekt estetyczny.

Pozdrawiam

dawid73
24-03-2004, 12:18
ekologiczniej taniej i będą trwalsze słupki gdy się je opali tę końcówkę co wkopujesz w ziemi i najlepiej jak to będzie modrzew 50 lat wytrzyma

Redwald
28-03-2004, 19:58
Słupki najlepsze drewniane - dębowe, średnicy około 10 - 15 cm, długości 2 - 2,5 mb.
Ale takie ogrodzenie spełnia rolę raczej prowizoryczną, bo siatka ta jest bardzo podatna na zginania i po jakimś czasie może się okazać że ogrodzenie wygląda poprostu nieestetycznie :(.

sharoon
19-01-2010, 16:19
Odgrzewam wątek :)

q-bis
20-01-2010, 09:29
Odgrzewam wątek :)

W celu...?

fenix2
20-01-2010, 14:21
Odgrzewam wątek :)

W celu...?

Zima, zimno to trzeba odgrzewać. :D

aksamitka
16-06-2011, 08:23
przymierzam sie do oogrodzenia dzialki 50ar siatka leśna, zastanawiam sie czy wysyokosc 160cm jest wystarczajaca?

Wesoly_Romek
19-06-2011, 22:01
Również planuję wykonać ogrodzenie z siatki leśnej.
Planuję docelowo mieć żywopłot na całej długości działki. W tej chwili brak jekiegokolwiek ogrodzenia więc posadzenie żywopłotu raczej nie wchodzi w grę. Nie wiem, czy dobrze myślę, ale planuję zrobić ogrodzenie z siatki leśnej i zaraz przy nim żywopłot tak, aby żywopłot wrósł w siatkę.
Czy ktoś się spotkał z takim rozwiązaniem i czy to zda egzamin? Jak już żywopłot będzie odpowiedniej wielkości słupki zostaną wyjęte (bądź zostaną) a siatka będzie wciąż pełniła swoją rolę podtrzymywana przez żywopłot.
Czy to dobry pomysł?

wari
29-07-2011, 02:39
Chcę zbudować ogrodzenie z siatki leśnej. Długość trochę ponad 300 m. Jako słupków chciałbym użyć żywych pali wierzbowych. Widziałem już taki płot - pale wypuszczają korzenie i gałązki. Gałązki można corocznie wycinać (np. na opał), oczywiście w miarę wzrostu i pogrubiania się pnia sama siatka ulega z czasem pewnej "deformacji", ale to kwestia lat. Mam tylko jeden problem, skąd wziąć takie pale, średnicy 10-20 cm i długości ok. 220 cm (okolice Wrocławia, Jelcza Laskowic).

makaroniarze
08-12-2014, 13:39
Najlepiej drewniane słupki i zaciągnąć siatkę;) potem trochę krzaków i za parę lat siatki nie będzie widać;d

luki86123
24-01-2017, 12:32
Najpierw napisz co chcesz trzymać w tym ogrodzeniu bo siatka leśna służy do odgradzania zwierząt, dla ludzi nie będzie przeszkodą jest bardzo delikatna i łatwo ją zniszczyć, a poprzez duże oczka łatwo nad nią przejść. Kolega zastanawiał się nad ogrodzeniem fermy królików ale ostatecznie zrezygnował historię opisał tutaj http://jestemsloikiem.pl/2016/10/08/siatka-lesna-i-wybieg-dla-krolikow/ za to mój ojciec ogrodził ją owce i kury (oczywiście osobno) dla tych zwierzą się nadaje ponieważ są one płochliwe i nie wykazują chęci walki z siatką. ;)