PDA

Zobacz pełną wersję : Ocieplenie wełną mineralną



Anhalt
27-05-2002, 02:12
Czy ktoś wykonuje ocieplenia zamiast styropianem wełną mineralną. Czy może stryropian jest lepszy. Buduję dom przy ulicy z dużym ruchem i hałasem - czy jest na ten hałas jakiśsposób?

EM
27-05-2002, 08:12
Wełna ma lepszą izolacyjnośc akustyczna niż styropian.

tom soyer
27-05-2002, 08:19
wełna - mam przygotowany referat na uzasadnienie

31-05-2002, 13:50
Ma lepszą izolacyjność akustyczną, ale nie ostatnio często stosowana wełna lamellowa.

ketiso
31-05-2002, 21:52
patrząc z punktu widzenia logiki formalnej to właściwie tak jest , że wełna ma lepszą izolacyjność akustyczną od styropianu.
w tym momencie można by zakończyć rozważania i iść spać, ale lepiej je `pociągnąć dalej,bo ściana z dociepleniem styropianem ma gorszą izolacyjność akustyczną niż bez niego!!!!!!!.wełna zaś poprawia akustykę ściany.
w tym momencie można już pojść spać.
HEJ!

tom soyer
05-06-2002, 13:28
krótko:
wełna + izolacyjność cieplna i akustyczna, łatwiej zniwelować nieszczelności między pasami/płytami, nie palna, nie reaguje z środkami grzybobujczymi/przeciwpleśniowymi itp, nie reaguje z środkami przeciwwilgociowymi, nie zaszkodzą jej gryzonie, jest elastyczna (łuki, zaokrąglenia), "oddycha" itp. itd.
mało?
czy styropian ma więcej + ?

kasiek
05-06-2002, 15:53
A jak z kosztami? Spotkałam się z opinią, że wełna jest o ok. 10% droższa, ale jak zaczęliśmy porównywać ceny, to wyszło nam, że jest dużo większa różnica.

tom soyer
06-06-2002, 09:52
róznica kosztów styropianu o podobnych właściwościach do wełny mineralnej może dochodzić do 15-20%. Kiepski styropian jest bardzo tani i według mnie nadaje się jedynie "do ziemi" (pod posadzki, na fundament)

tgb
06-06-2002, 12:45
A co z wełną lamelową, o której wspomniał Mario. Czy rzeczywiście ma gorszą izolacyjność akustyczną od "zwykłej"? Czy różnica jest duża (tzn., czy lamelowa również dobrze izoluje akustycznie)?
Tomek

<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: tgb dnia 2002-06-06 12:45 ]</font>

ryniu
12-06-2002, 14:24
Uparłem się żeby mieć w domu ścianę łukową (dwuwarstwową), więc siłą rzeczy "skazuję się" na ocieplenie wełną. Pomijając cenę to co przemawia przeciw wełnie, czy np. nieprawidłowo wykonane ocieplenie może doprowadzić do jej nasiąknięcia wodą a w rezultacie zniszczenia?

12-06-2002, 22:36
Wełna lamellowa ma układ włókien prostopadły do ściany, natomiast zwykła wełna np. taka do ścian trójwarstwowych, ma układ włókien równoległy do ściany. Jest oczywiście wełna do ocieplania metodą lekką mokrą o układzie włókien równoległych ale kosztuje to jeszcze więcej niż wełna lamellowa. Podobno lamellowa ma właściwości wygłuszające zbliżone do styropianu :eek: Tego się dowiedziałem od pewnego fachowca (raczej w dobrym tego słowa znaczeniu).

rosta3
25-07-2002, 18:41
Styropian nie oddycha .Tak że ocieplając ściany styropianem robimy z domku termos.Potrzeba więc dobrego przewietrzania.Z koleji w wełnie lubi gnieżdzić się wszelkiego rodzaju robactwo itp.Ale to jest mniejszy ból w porównaniu ze styropianem

<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: rosta3 dnia 2002-07-25 18:42 ]</font>

<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: rosta3 dnia 2002-07-25 18:43 ]</font>

Jezier
25-07-2002, 19:11
Każdy dom wymaga dobrej wentylacji. Co do wełny to jest paroprzepuszczalna ale to akurat nie ma wiele wspólnego z wentylowaniem pomieszczeń. Wilgoć w ścianach nie będzie tylko zalegać tak jak może w ścianie ocieplonej styropianem. Co do kosztów to wełna lamelowa jest tańsza od wełny nielamelowej. Ale w metodzie lekko mokrej do której oba rodzaje płyt są używane te nielamelowe trzeba przymocowywać kołkami i to powoduje, że koszt za m2 jest większy. Ja też słyszałem, że wełna lamelowa ma gorsze właściwości akustyczne ale nie aż tak złe jak styropian.

mirekn
13-08-2002, 14:00
Właśnie skończyłem docieplanie wełną mineralną Rockwool 12cm.
Co do kosztów, to nie są niskie. Wyszło po 54zł/m2 za system (wełna, klej, tynk) i 30zł/m2 robocizny. Do tego doszło prawie 2000zł za niezbędne dodatki - styropian (podmórówka), folia, kołki z rozetami i silikon). Razem ok. 92zł/m2 na gotowo.
Z pewnością drożej niż styropian, ale mam nadzieję, ze znacznie zdrowiej i na dłużej.
Aż serce mi się kraje gdy widzę domy wybudowane z pięknego Porothermu i docieplane styropianem. W ten sposób "zabija się" wszystkie pozytywne parametry tego Porothermu.
Na koniec radzę wszystkim, wybierajcie ciepły materiał na ściany. Wychodzi to znacznie taniej niż późniejsze docieplanie.

Jasiu
24-08-2002, 10:22
"Z pewnością drożej niż styropian, ale mam nadzieję, ze znacznie zdrowiej i na dłużej."

Na podstawie czego masz taką nadzieję ?

"Aż serce mi się kraje gdy widzę domy wybudowane z pięknego Porothermu i docieplane styropianem. W ten sposób "zabija się" wszystkie pozytywne parametry tego Porothermu."

Cóż jest pięknego w porothermie - nieotynkowana ściana z porothermu wygląda brzydko. I zabicie jakich pozytywnych cech miałeś na myśli ?

"Na koniec radzę wszystkim, wybierajcie ciepły materiał na ściany. Wychodzi to znacznie taniej niż późniejsze docieplanie"

Liczyłeś to czy tak ci się wydaje ?

Siory, że się czepiam ale powtórzyłeś tu kilka obiegowych i nieprawdziwych opinii. Przy ocieplaniu ścian dwuwarstwowych wełna ma swoje zalety i styropian również - gdyby było tak jak piszesz nikt nie używałby styropianu.

Przejrzyj archiwum forum - jakiś miesiąc temu toczyła się na ten temat zażarta dyskusja - znajdziesz tam wiele KONKRETNYCH argumentów za i przeciw stosowaniu w/w materiałów.