PDA

Zobacz pełną wersję : Kabelek od internetu na wylewce z podłogówką



glacjusz
04-03-2011, 13:18
Witam

Mam pytanie odnośnie położenia kabelka UTP na/w wylewce z ogrzewaniem podłogowym. Otóż do jednego z pokoi zapomniałem położyć kabelka do neciku i pozostaje tylko do zrobienia takie coś: wyjść kabelkiem od netu z jednego z pokoi podkuć delikatnie wylewkę z ogrzewaniem podłogowym na grubość kabelka ( na tej wylewce będą płytki ceramiczne) i przewiercić przez ścianę do drugiego pokoju. Pytanie: czy kabelek może być tak położony? Wiadomo, skoro ogrzewanie podłogowe to temperatura nie będzie wysoka. Można?

Jarek.P
04-03-2011, 13:44
Można, oczywiście, nie ma problemu.
Najwyżej, jeśli przewód będzie po drodze przez jakies dylatacje przechodził, to tam rozkuj posadzke odrobine bardziej i przez dylatację przepuść przewód w jakiejś dodatkowej osłonie, choćby z kawałka nasuniętej nań rurki, czy cienkiego peszla, możesz nawet kawałkiem gąbki dylatacyjnej owinąć i taśmą klejącą okręcić, chodzi o to, żeby przewód z płyty wylewki wychodził i w drugą wchodził nie na sztywno (bo się potem ułamie od ich mikroruchów), a z uelastycznionego miejsca.

J.

glacjusz
04-03-2011, 15:28
Dzięki!!!

BasH
07-03-2011, 21:18
pozostaje tylko do zrobienia takie coś: wyjść kabelkiem od netu z jednego z pokoi podkuć delikatnie wylewkę z ogrzewaniem podłogowym na grubość kabelka ( na tej wylewce będą płytki ceramiczne) i przewiercić przez ścianę do drugiego pokoju.
Jarek napisał już wystarczająco dokładnie - ja dodam od siebie, że obecnie sieci robi się jako gwiazda, więc w miejscu z którego idziesz będzie switch? Nie łączymy szeregowo tylko schodzisz się ze wszystkimi nitkami w jednym miejscu.

glacjusz
08-03-2011, 07:21
To w chwili obecnej mam zrobione w gwiazdę. Router bedzie na stryszku i od niego odchodzą pojedyncze nitki na kazde pomieszczenie. Tyle, że teraz muszę ten kabelek pociągnąć w szeregu z innego pomieszczenia...Duży problem?

Jarek.P
08-03-2011, 08:28
I duży i mały, zależy jak patrzeć.
Tak po prostu w szereg nie możesz, ethernetu w ten sposób się łączyć nie da. Musisz po prostu położyć dodatkowy przewód z pomieszczenia gdzie masz dojście, do tego o którym zapomniałeś i w tym przechodnim pomieszczeniu spiąć oba przewody za pomocą małego switcha. Problem żaden, ale ten switch będzie gdzieś przy tych gniazdkach (będą musiały być dwa, w dodatku wyraźnie oznaczone, że jedno jest źródłem sygnału, a drugie odgaęzieniem do pomieszczenia obok) musiał stać, skądś będzie musiał być zasilany.

J.

BasH
08-03-2011, 12:24
Wizualizując to mniej więcej o to chodzi:

http://img835.imageshack.us/img835/3286/zapomnianykabel.jpg


Jest jeszcze możliwość puszczenia na jednej skrętce (niezapomnianej) dwóch osobnych sprzętów na 100Mbit/s, ale generalnie tego się unika. Tyle, że nie musiałbyś wtedy mieć dodatkowego switcha w pokoju.