PDA

Zobacz pełną wersję : Kolektor + piec gazowy kondensacyjny + zasobnik



t0mekk
04-03-2011, 19:54
Witam czy możliwa jest instalacja kolektor + piec gazowy kondensacyjny dwufunkcyjny + oczywiście zasobnik.
Przeczytałem sporo postów i artykułów ale do tej pory nie udało mi się doczytać czy jest taka możlwiość.

kolektor1
04-03-2011, 21:30
Witam.
Jak najbardziej jest taka możliwość.
pozdrawiam.
Witold

yaiba83
05-03-2011, 17:37
Każdy zasobnik solarny jest biwalentny tzn ma 2 wężownice ogrzewające wodę w zbiorniku. Dolna do podłączenia solara i górna do dodatkowego źródła grzewczego np pieca gazowego.

t0mekk
06-03-2011, 08:26
czy będzie to działać tak, że jak wykorzystam wodę w zasobniku to piec gazowy zacznie działać jak podgrzewacz przepływowy?
Niebawem muszę podjąć decyzję co do ogrzewania co i cwu, nie chciałbym popełnić jakiejś gafy..

yaiba83
06-03-2011, 09:58
Do zasobnika nie możesz mieć pieca gazowego dwufunkcyjnego. Ja mam zwykły atmosferyczny jednofunkcyjny. A tak naprawdę to jest tak, że dwufunkyjny ma dwa obiegi wodne - jeden na kaloryfery z wodą kotłową i drugi wody bieżącej ogrzewany tą wodą kotłową przez wymiennik płytowy. W tym piecu jest czujnik przepływu wody, jak odkręcisz kurek z wodą to będzie na bieżąco woda podgrzewana. W jednofunkcyjnym jest jeden obieg wody kotłowej i przez zawór trójdrożny albo ogrzewa kaloryfery albo przez wężownicę tą samą wodą kotłową ogrzewa wodę użytkową. I to taka różnica że jednofunkcyjny piec to też dwu funkcyjny bo grzeje CO i CWU tyle że jedną wodą kotłową.

Do zasobnika musisz mieć piec JEDNOFUNKCYJNY z zaworem trójdrogowym. O dwu funkcyjnych współpracujących z zasobnikiem nie słyszałem, a jeżeli ktoś o takich wie to pilnie proszę dać znać - producent i model.

t0mekk
06-03-2011, 10:14
no tak, wiec rodzi sie dylemat: 2funkcyjny kondensacyjny, czy 1funkcyjny z zasobnikem + solary? dom 130m2, punkt poboru wody blisko pieca

marchew
06-03-2011, 10:35
Tez wczoraj sondowalam temat w internecie i sa tacy, ktorzy jednak kombinuja z uzyciem termostatu (jak ciepla to zasobnik, jak zimna to piec). ale oczywistego i uzgodnionego rozwiazania nie znalazlam - choc pewnie dlatego ze dlugo nie szukalam. Wiec tylko na razie proponuje, aby nie ma odrzucac calkowicie tego pomyslu, moze ktos madry cos wymysli.....

yaiba83
06-03-2011, 10:49
@ tomek - przez przypadek znalazłem w necie filmiki prezentujące różnice (akurat na przykładzie Vaillanta)
>> Piece jedno i dwu funkcyjne (http://www.tanie-ogrzewanie.pl/poradniki_abc/62.html) <<

t0mekk
07-03-2011, 08:52
o dzięki za przydatne źródło informacji, też znalazłem ciekawy artykuł dość prosto opisujący zagadnienie http://www.ogrzewnictwo.pl/index.php?akt_cms=365&cms=272
chyba zdecyduję się na zestaw solarny + piec jednofunkcyjny + zasobnik na 300l.


@ tomek - przez przypadek znalazłem w necie filmiki prezentujące różnice (akurat na przykładzie Vaillanta)
>> Piece jedno i dwu funkcyjne (http://www.tanie-ogrzewanie.pl/poradniki_abc/62.html) <<

KrzysztofLis2
08-03-2011, 08:43
A przeliczyłeś opłacalność tego rozwiązania?

t0mekk
08-03-2011, 08:46
nie robiłem żadnej szczegółowej kalkulacji...czyżby było to mało opłacalne rozwiązanie?

A przeliczyłeś opłacalność tego rozwiązania?

KrzysztofLis2
08-03-2011, 08:48
Ja liczyłem ostatnio na podstawie rzeczywistych ofert od Viessmana i wyszło mi, że dołożenie do kotła kolektorów zwróci się po 35 latach.

yaiba83
08-03-2011, 09:35
@ KrzysztofLis2 - bo Viessmann z cenami swoich urządzeń to z dużej wysokości na głowę upadł. Jest wiele innych producentów równie dobrych a nawet lepszych przynajmniej 30% tańszych i nie mam na myśli Chinoli...

Mój zestaw to Junkers Ceraclass ZS 14-2 DV KE (ok 2500zł)- gazówka z otwartą komorą spalania (tylko do CWU) + Zestaw solarny Hewalex 300l z 3 płytami na allegro (ok 7600zł brutto 23%VAT)
Grzeje to jak głupie dla rodziny 5 osobowej.

t0mekk
08-03-2011, 09:38
yaiba83 o jakich kolektorach mówisz?

yaiba83
08-03-2011, 09:52
Nowa seria kolektorów płaskich KS2000 TLP AC
Link do aukcji >>> allegro (http://allegro.pl/kolektory-sloneczne-ceny-hurtowe-300-litrow-i1475239693.html) <<<

red1980
08-03-2011, 12:53
Tylko przypominam, że model TLP AC nie ma jeszcze certyfikatu Solar Keymark, więc nie kwalifikuje się do otrzymania dofinansowania z NFOŚIGW.

kolektor1
08-03-2011, 14:21
Tylko przypominam, że model TLP AC nie ma jeszcze certyfikatu Solar Keymark, więc nie kwalifikuje się do otrzymania dofinansowania z NFOŚIGW.

Do dofinansowania nie potrzebyje mieć Solar Keymark.
A absorber ma nie miedziany tylko aluminiowy.
Witold

red1980
08-03-2011, 14:33
Do dofinansowania nie potrzebyje mieć Solar Keymark.
A absorber ma nie miedziany tylko aluminiowy.
Witold

Potrzebuje mieć SK lub certyfikat zgodności z PN. Kolektor AC nie ma jeszcze ani jednego, ani drugiego. Więc do dofinansowania z NFOŚIGW się nie kwalifikuje.
Nigdzie nie napisałem jaki ma absorber.

soke
14-06-2011, 21:07
Witam.
Jak najbardziej jest taka możliwość.
pozdrawiam.
Witold

Witam
Może podzieli się Pan wiedzą na ten temat, podłączyłem niedawno piec kondensacyjny, dwufunkcyjny Ariston (Genus Premium 24 FF) pod układ co i cwu, rurki (pex) mam jeszcze na wierzchu i zastanawiam się nad podpięciem w układ kolektorów słonecznych ponieważ jak znalazłem w opisie na stronie producenta kocioł jest "przystosowany do współpracy z panelami solarnymi". Przypomnę iż chodzi o kocioł dwufunkcyjny. Więc proszę o jakiś schemat podłączenia.
Pozdrawiam

kolektor1
16-06-2011, 23:05
Witam
Może podzieli się Pan wiedzą na ten temat, podłączyłem niedawno piec kondensacyjny, dwufunkcyjny Ariston (Genus Premium 24 FF) pod układ co i cwu, rurki (pex) mam jeszcze na wierzchu i zastanawiam się nad podpięciem w układ kolektorów słonecznych ponieważ jak znalazłem w opisie na stronie producenta kocioł jest "przystosowany do współpracy z panelami solarnymi". Przypomnę iż chodzi o kocioł dwufunkcyjny. Więc proszę o jakiś schemat podłączenia.
Pozdrawiam

A to bardzo proste: http://www.bachus.com.pl/wicia/index.php?site=instalacje przedostatni rysunek. Zasobnik z kotłem podłączony równolegle. Co prawda instalacja pokazana jest jak dwupołaciowa ale proszę ją potraktować jak jednopołaciową.
pozdrawiam.
Witold

kebuz86
21-11-2011, 16:12
A to bardzo proste: http://www.bachus.com.pl/wicia/index.php?site=instalacje przedostatni rysunek. Zasobnik z kotłem podłączony równolegle. Co prawda instalacja pokazana jest jak dwupołaciowa ale proszę ją potraktować jak jednopołaciową.
pozdrawiam.
Witold

Ktoś juz zamontował kolektory i gaziaka w ten sposób?
Pozdr

kolektor1
21-11-2011, 22:29
Ktoś juz zamontował kolektory i gaziaka w ten sposób?
Pozdr

Proszę nie brać dosłownie rysunków, jest tam pokazana idea, a nie konkretne rozwiązanie. Brakuje tam paru szczegółw.
pozdrawiam.
Witold

kebuz86
28-11-2011, 18:42
Proszę nie brać dosłownie rysunków, jest tam pokazana idea, a nie konkretne rozwiązanie. Brakuje tam paru szczegółw.
pozdrawiam.
Witold

Witam.
Rozumiem, że potrzebny tam jest zawór mieszający aby z zasobnika nie poszła zbyt wysoka temperatura.
Ponadto piec który ma na zasilaniu czujnik temperatury?

A czy w razie małej róznicy temperatur pomiedzy wejściem a zadana pieca piec nie bedzie taktował?
pozdrawiam