PDA

Zobacz pełną wersję : EXOTHERM EXT 15 PS - zła instalacja



nonaq
06-03-2011, 08:48
Witam
Posiadam taką oto pompę Exotherm EXT 15 PS. Coś takiego jak to tylko inny model EXT 15 nie 13. Moc sprężarki 3,8 KW, moc grzewcza 15,68 KW. Pompa w tym momencie tylko "wisi" na ścianie. W wyniku złego podłączenia nierzetelnej firmy wykonującej instalację w moim obiekcie. Nie chodzi tu o firmę exotherm. Pierwsze uruchomienie było robione przez tą firmę. Serwisant uznał jednak, że ta instalacja nie ma sensu. Chciałbym Was zapytać o radę. Pompę posiadam na myjni bezdotykowej. Wstępnie miała ona ogrzewać 150 m2 ogrzewania podłogowego. Serwisant stwierdził, że to przy dużych mrozach nie wytrzyma i że ta instalacja nie ma sensu. Chciałbym to jakoś sensownie przerobić, aby móc wspomagać piec gazowy. Czy ktoś może mi podać wzór bądź jakąś stronę na której można wyliczyć koszt ogrzewania takiej powierzchni gazem ziemnym i przez taką pompę ? Czy to w ogóle ma sens i jest tańsze w eksploatacji ? Czy sprawdzi się w moim wypadku ? Muszę to sam przerobić, na wykonawcę nie mogę liczyć. Pozdrawiam

rwxw
06-03-2011, 10:51
Z tych informacji, które podałeś wynika że masz wiszącą na ścianie pc Exotherm EXT 15 PS, którą chcesz ogrzać 150m2. Nic więcej nie napisałeś, więc jak mamy cokolwiek doradzić, skoro nie wiadomo jak to zostało zrobione, co jest źle, w czym tkwi problem itd... Pc może wspomagać piec gazowy - instalacja biwalentna. W instrukcjach do pomp często jest opis jak taką zrobić.

nonaq
06-03-2011, 14:33
Do tej pompy nie mam żadnej instrukcji obsługi. Za opłatą dostałem pierwsze uruchomienie. Nie zamawiałem jej bezpośrednio u producenta, tylko wchodziła w skład danej inwestycji. Mam problemy z wykonawcą dlatego staram się sam opanować poszczególne elementy.

Czy powinienem poza kartą gwarancyjną dostać instrukcję obsługi, programowania do tej pompy ? Serwisant powiedział, że czegoś takiego nie dają ?

Porozmawiam z moim hydraulikiem i opiszę istniejącą instalację, gdyż sam się na tym nie znam. Fakt faktem zostanie ona i tak przerobiona.

W jaki sposób mogę policzyć koszt ogrzewania gazem takiej powierzchni i prądem ? Czy w przypadku b. dużego poboru wody będzie ona w ogóle coś grzała ? Piec gazowy jest wzmacniany ACV 64kW. Pobór wody max 72 L/minutę.

rwxw
06-03-2011, 16:32
Jak nie masz instrukcji, to zadzwoń do producenta, niech Ci przyślą - obsługi i instalacji, bo tak to nawet nie wiesz, co z tym możesz zrobić, jak ustawić itd. Serwisant niech nie pieprzy - do każdego urządzenia powinna być dołączona, nawet do żelazka.
Do policzenia kosztów potrzebne jest OZC - w projekcie jakieś szacunki pewnie masz. Na podstawie tego koszty można oszacować. Nie za bardzo rozumiem, czy chcesz grzać pomieszczenie, czy wodę ?

hydraulik_
06-03-2011, 19:37
Do tej pompy nie mam żadnej instrukcji obsługi. Za opłatą dostałem pierwsze uruchomienie. Nie zamawiałem jej bezpośrednio u producenta, tylko wchodziła w skład danej inwestycji. Mam problemy z wykonawcą dlatego staram się sam opanować poszczególne elementy.

Czy powinienem poza kartą gwarancyjną dostać instrukcję obsługi, programowania do tej pompy ? Serwisant powiedział, że czegoś takiego nie dają ?
.
W polsce i w unii Obowiązuje takie prawo ,że brak instrukcji obsługi to istotna wada produktu .Masz prawo do zwrotu sprzedawcy (nie producentowi).Za wszystko odpowiada sprzedawca.Wygrasz w każdym sądzie ,a jako konsument nic nie zapłacisz .Sprawę poprowadzi rzecznik konsumenta. POWODZENIA masz ich w ręku (instrukcja musi być napisana zgodnie z zasadami.

nonaq
06-03-2011, 20:06
Wstępnie miała być ogrzewana posadzka 150 m2 posadzki znajdującej się tylko pod zadaszeniem myjni. Serwisant stwierdził, że to nie wytrzyma. Rozważałem więc przerobienie tej pompy na wstępne ogrzewanie wody np do 35 *C a następnie dogrzewanie przez piec gazowy. Tylko czy to w ogóle ma sens. W godzinach szczytu pobór zimnej wody na wejsciu wynosi 72 litry na minutę. Nie wiem ile czasu zajmuje takiej pompie zagrzanie 100-300 l wody ? Posadzka jest grzana w temperaturze powietrza < 1 * C. Czyli nawet i - 25 *C. Wówczas sprawność takiej pompy spada, albo jej w ogóle nie ma. Wolałbym ją wykorzystywać przez 365 dni w roku, czyli do wstępnego podgrzewania wody. Tyle tylko, że w czasie dużego natężenia ruchu na myjni może to w ogóle nie mieć sensu.

rwxw
07-03-2011, 09:13
Nie jestem pewien, czy ma to sens zimą, bo skoro masz gaz, nie korzystasz z tanich taryf, masz pompę powietrze-woda, to chyba za bardzo się nie opłaca korzystać z pc w chłodnej części roku, gdyż sprawność takiej pompy nie będzie duża. Latem sytuacja się poprawi. Musiałbyś sobie oszacować jakie są koszty pracy pc w zależności od temperatury na zewnątrz - ile kosztuje 1kWh mocy grzewczej dawanej przez pompę. Do tego musisz mieć dane z dokumentacji pc - wykres pokazujący cop pompy w zależności od temperatury powietrza. Cenę 1kWh mocy grzewczej kotła gazowego mniej więcej znasz: jest to cena 1m3 gazu podzielona przez 7-10.
Jeśli się nie pomyliłem w obliczeniach, to tak z grubsza 16kW źródło ciepła powinno podgrzać w godzinę 300l wody o nie więcej niż 40-45 stopni.

nonaq
29-04-2011, 15:08
Dla wyjaśnienia urządzenie zostało sprzedane firmie podwykonawczej, która wykonywała tą instalację w naszej firmie, nie przekazała nam instrukcji. Co do firmy EXOTHERM nie mamy zastrzeżeń, gdyż ona tylko i wyłącznie sprzedała pompę firmie pośredniczącej .Pozdrawiam

hydraulik_
30-04-2011, 07:43
Nie jestem pewien, czy ma to sens zimą, bo skoro masz gaz, nie korzystasz z tanich taryf, masz pompę powietrze-woda, to chyba za bardzo się nie opłaca korzystać z pc w chłodnej części roku, gdyż sprawność takiej pompy nie będzie duża. Latem sytuacja się poprawi. Musiałbyś sobie oszacować jakie są koszty pracy pc w zależności od temperatury na zewnątrz - ile kosztuje 1kWh mocy grzewczej dawanej przez pompę. Do tego musisz mieć dane z dokumentacji pc - wykres pokazujący cop pompy w zależności od temperatury powietrza. Cenę 1kWh mocy grzewczej kotła gazowego mniej więcej znasz: jest to cena 1m3 gazu podzielona przez 7-10.
Jeśli się nie pomyliłem w obliczeniach, to tak z grubsza 16kW źródło ciepła powinno podgrzać w godzinę 300l wody o nie więcej niż 40-45 stopni.

Jak dla każdej pc weżne są dwa parametry temp dolnego źródła ale i górnego A w myjni podłoga nie musi mieć 20 C może mieć 5 C
Co podnosi znacznie cop i moc .A instalację można wypełnić glikoliem.Serwisanci często nie są przygotowani do sytuacji nietypowych.Na wszelki wypadek odmawiają uruchomienia .Nie zawsze mają rację .Nikt nie jest wszechwiedzący.Skonsultuj sie z działem technicznym (nawet producenta)

nonaq
30-04-2011, 10:39
Producent zaleca przerobienie instalacji, montaż dodatkowego 1000 L zbiornika z pięcioma wężownicami w środku.

hydraulik_
30-04-2011, 14:47
Producent zaleca przerobienie instalacji, montaż dodatkowego 1000 L zbiornika z pięcioma wężownicami w środku.

Ktoś oszalał:wiggle:

karpiel
01-05-2011, 21:27
Ktoś oszalał:wiggle:

Hehe no, tylko jeszcze trzeba byc producentem, chyba ze kolega dzwonil do Chin do prawdziwego producenta :):):)