PDA

Zobacz pełną wersję : Wielkie drzewo blisko domu



Zuzza
16-03-2004, 15:20
Witam !

Zamierzam wybudować dom na działce, na której rośnie wielka brzoza - niestety działka jest mała, a brzoza rośnie prawie na środku. Czy odsuniecie domu o 5 metrów od drzewa będzie wystarczajace? Jakie przykre niespodzianki moga mnie spotkać? Czy ktos ma takie doswiadczenia? Brzoza jest przepiękna i w niej cały urok dzialki....

Prosze o pomoc !!

zuzza

jatoja
17-03-2004, 08:36
Witam !

Zamierzam wybudować dom na działce, na której rośnie wielka brzoza - niestety działka jest mała, a brzoza rośnie prawie na środku. Czy odsuniecie domu o 5 metrów od drzewa będzie wystarczajace? Jakie przykre niespodzianki moga mnie spotkać? Czy ktos ma takie doswiadczenia? Brzoza jest przepiękna i w niej cały urok dzialki....

Prosze o pomoc !!

zuzza

O tym jak kwiaty, nasiona, liście brzozy śmiecą był cały osobny temat - poszukaj na wcześniejszych stronach.
Poza tym musisz sie liczyć z tym że będę spadały drobne gałązki np: do rynien ale duże gałęzie już nie, bo brzoza nie ma kruchego drewna - raczej sprężyste.
Poza tym pod brzozą niewiele urośnie - jej płytki system korzeniowy mocno wysusza i wyjaławia glebę.
Ale taka brzoza koło domu może świetnie skomponować otaczającą przestrzeń - jak piszesz ma mnóstwo uroku.
Mój znajomy ma ma kilka brzóz koło domu, po 2-3 m od ścian - dom ma tradycyjną, trochę "dworkowatą " formę - bez brzóz działka i sam dom straciłby zupełnie klimat.
A poza tym brzoza daje bardzo korzystną ujemną jonizacje powietrza.

Piątka
17-03-2004, 14:18
:D Z całego serca popieram zachowanie brzozy,
zwłaszcza jeśli jest jedyna... :wink: :D

Zuzza
17-03-2004, 15:07
Hej !

Brzóz jest dużo, ale ta jest najstarsza i najbardziej rozłożysta.
Zastanawiam się czy takie drzewo nie naruszy w koncu fundamentów domu???


Pozdrowienia ,

Zuzza

MEDYK
20-03-2004, 10:05
zanim ją zachowasz musisz pamiętać ze od niej moze ci dach pozielenieć. Moi rodzice u siebie też taką zostawili, ale już jej nie ma bo dach zaczął zielenieć.

ga
22-03-2004, 15:22
Brzoza musi zostac! Taki widze wynik glosowania :wink: Pozostaje wymyslic (dopasowac) do niej dom! Moze cos w rodzaju wewnetrznego , polotwartego atrium? Np. dom w ksztalcie "C" lub "U" bylby jak znalazl! Az wam zazdroszcze tego "pretekstu" do oryginalnej architektury. A dach mozna wyposazyc w powloke ochronna, albo spadki zrobic na zewnatrz atrium :D

KAS01
04-04-2004, 19:03
Ja mam dokladnie ten sam problem, tylko z bardzo starym (kilkusetletnim) bukiem. Tez rosnie dokladnie na srodku dzialki i jest bardzo rozlozysyty. Budynek bedzie usytuowany na granicy z korona drzewa. Ten buk, to najwieksza zaleta tej dzialki.

pawelp2
27-04-2004, 20:16
ja mam różnego gatunku drzewa i z tego co się dowiedziałam w ochronie środowiska to brzozy mają płytki system korzeniowy co grozi wywróceniem drzewa ,aby nie na dach .

mik99
27-04-2004, 21:19
Ja mam pieknego dęba i wszyscy sąsiedzi, jak tylko kupiłem działkę (jedyną wolną na ulicy), żebym tylko go nieruszał, ponieważ od tego że jest wzieła swoją nazwę ulica Dębowa, a wcześniej nazywała się Bagienna.

http://foto.onet.pl/upload/7/91/_224914_n.jpg http://foto.onet.pl/upload/14/59/_224913_n.jpg

tomek1950
28-04-2004, 22:28
Zerknij na zdjęcie pod moim nickiem. Te dwa duże drzewa to lipy. Jedna z nich rosnie w odległości mniejszej niż 1 m od ściany domu. Dom wybudowany został jakieś 100 lat temu. Lipa, sądząc po rozmiarach, jest znacznie starsza. Lipa rośnie przy ścianie gdzie jest piwnica. W piwnicy widać jeden korzeń, który po wejściu do piwnicy zawrócił. A jak przyjemnie siedzi się latem w jej cieniu. "Gościu, siądź pod mym liściem, a odpoczyń sobie. Nie dojdzie Cię tu słońce, przyrzekam ja Tobie" :) . Zachowaj brzozę i ciesz się jej urokiem.