PDA

Zobacz pełną wersję : projekt PRAKTYCZNY 4 pracownia DOMY Z WIZJĄ



motor
06-03-2011, 22:18
Witam wszystkich. Od jakiegoś już czasu przeglądam forum z dużym zainteresowaniem. W tym roku planujemy rozpocząć swoją budowę. Wybór padł na projekt Praktyczny 4 z pracowni domyzwizja.pl Poniżej zamieszczam oryginalne rzuty projektu oraz naszą propozycję. Będę wdzięczny za wszelkie uwagi, sugestie i propozycje. Przede wszystkim za rady aby domek był jak to sobie założyliśmy funkcjonalny.

http://i56.tinypic.com/k7zwy.jpg

http://i54.tinypic.com/k59pt.jpg

bowess
08-03-2011, 13:15
Duży, reprezentacyjny dom. Na wizualizacji prezentuje się fajnie. Planowane zmiany parteru bardzo duże. Widzę, że zależy Wam na dużej przestrzeni wspólnej na parterze. Niewątpliwie jest ona bardzo atrakcyjna, ale co z konstrukcją? Wyleciało sporo metrów ścian nośnych, więc będą podciągi. Albo będą na gotowo widoczne pod sufitem, albo żeby je ukryć trzeba będzie o kilkanaście centymetrów obniżyć sufit podwieszany.

Zmiany na elewacjach też mocno odmienią dom. Wykusz bez okna na front będzie wyglądał masywniej. Zmiany w strefie wejściowej też bardzo znaczące i obawiam się, że chyba ze stratą dla wyglądu domu.

Dom ma małą kuchnię, ale wydaje się funkcjonalna i wygodna do pracy. Zastanowiłabym się jeszcze nad rozmieszczeniem sprzętów, bo jakoś nie pasuje mi ta płyta przy ścianie zewnętrznej.

Co z kominami? Będzie wentylacja mechaniczna?

Jeszcze mi się przypomniała jedna kwestia. Wedle przepisów powyżej parteru okna do podłogi/drzwi balkonowe bez balkonu muszą posiadać balustradę zabezpieczającą przed wypadnięciem. Na wizualizacjach ich nie ma. A może są szklane?

motor
09-03-2011, 16:55
@bowess dziękuję za odpowiedź.

Dom nam też się podoba :) Projekt jest u architekta i wstępnie rozmawialiśmy o planowanych zmianach ale przed ostateczną decyzją warto zasięgnąć opinii. Architekt wspominał o podciągach właśnie.

Wykusz rzeczywiście zmienia się znacząca jednak zyskujemy sporo miejsca na dużą szafę na ubrania i może warto się zastanowić nad wstawieniem okna pomiędzy dwoma szafami - temat do rozważenia.

Właśnie z kuchnią w sumie był największy dylemat - więc zdecydowaliśmy się ją zwiększyć nieznacznie i teraz powinno być już lepiej. Rozmieszczenie sprzętów na ten moment jest bardzo wstępne. Jednak bardzo będę wdzięczny za sugestie aby uzyskać optymalne rozwiązanie.

Wentylacji mechanicznej nie planowaliśmy. Komin będzie jeden przy schodach w salonie (jeden wspólny dla kominka pod schodami i pieca w garażu).

Na piętrze zdecydowaliśmy się na zmniejszenie okien - tylko na parterze od jadalni i ogrodu duże okna prawie do ziemi. Zapewne trochę uroku straci dom jednak takie okna nam się nie podobają. Zapewne będą wyższe okna niż standardowe jednak na 110% nie prawie do ziemi (myślę, że takie 170-180cm). Wtedy problem zabezpieczeń nie powinienem mieć miejsca.

bowess
11-03-2011, 08:29
Zacznę od końca. :)

Zmniejszenie, a konkretnie skrócenie okien nie musi popsuć wyglądu domu, pod warunkiem, że zachowa się ich pierwotny kształt na elewacji np. dając inny kolor tynku lub wstawkę z kamienia jak na wykuszu czy przy wejściu. Choć sama mam na poddaszu w szczytach drzwi do podłogi i efekt bardzo mi się podoba. No ale balustradki musiały być.

Komin piecowy ok, ale skoro nie będzie wentylacji mechanicznej, to niezbędne będą jakieś kanały wentylacyjne przy kuchni i łazienkach. Architekt pewnie powie, jakie rozwiązanie wyjdzie ekonomicznie i będzie przyzwoicie wyglądało na dachu.

W kuchni moją wątpliwość budzi płyta przy ścianie zewnętrznej ze względu na możliwość zamontowania okapu - czy da się estetycznie podłączyć wyciąg, czy w grę wchodzi tylko pochłaniacz. Są ścianki zasłaniające ciągi od strony jadalni i salonu, które na pewno częściowo zasłonią garnki na kuchni czy naczynia w zlewie. Najważniejsze, żeby osobie najczęściej przygotowującej posiłki było wygodni i poręcznie, a tu niemałą rolę odgrywają przyzwyczajenia. Choć czasem zmiana wychodzi na lepsze - ja miałam zlewozmywak na przeciwległej ścianie od kuchenki, a teraz mam na tej samej i tak jest mi zdecydowanie wygodniej.

Popieram pomysł dwóch szaf rozdzielonych wąskim oknem. Światło dzienne to super sprawa w wiatrołapie, a i dwie garderoby ułatwiają utrzymanie porządku - powstaje naturalny rozdział okryć zimowych od lżejszych, albo szafa bliżej wejścia może być mniej zapakowana, żeby uwzględnić okrycia gości, a druga bardziej "zagęszczona". :)

motor
15-03-2011, 22:40
Właśnie liczymy, że efekt z oknami skróconymi będzie ok :)

W tym tygodniu mamy spotkanie z architektem i to już na jego głowie jest aby wentylacja (bez mechanicznej) była wydajna.

Kilka drobnych zmian w projekcie naniosłem tj:
parter
1. dodanie okna w łączniku z garażem
2. usunięcie prysznica z łazienki i dzięki temu powiększenie spiżarki
3. zmiana otwierania drzwi od łazienki
4. zmiana ustawienia płyty, lodówki i zlewu w kuchni

poddasze
1. dodanie prysznica do łazienki

W sumie parter wydaje się na ten moment optymalny, a wątpliwości są z poddaszem. Tzn. czy nie można lepiej wykorzystać łazienki i pralni chociażby przez przeniesienie prysznica z łazienki do pralni tak aby jednocześnie kąpiel brały dwie osoby. Fajnie jakby ktoś podsunął ciekawy pomysł na rozwiązanie tej sprawy. Oba pomieszczenia to ok 12m2 i pewnie można tą przestrzeń ciekawej zaaranżować. Pytanie jak :)

http://i56.tinypic.com/2dv4avr.jpg

I kolejny pomysł na łazienkę na poddaszu
http://i55.tinypic.com/alkxva.jpg

kim1980
03-04-2011, 06:56
Witam

My również wybraliśmy Praktycznego 4 lustro na nasz domek.
Wiele zmian niewprowadzamy właściwi parter pozostaje bez zmian może poza powiększeniem łazienki.
Poddasze już więcej ale też bez szaleństw.
Łączymy obie łazienki, z łazienki jest przejście do pralnio-suszarni, która powstała w miejscu garderoby natomiast garderobaprzesuwa się kosztem sypialni ale nieznacznie.

Co do twoich zmian pamiętać musisz również o kanalizacji, pion znajdował się w kominie który usunąłeś z salonu.
Byłem u achitektów z DZW i wszystkim co mają taką możliwość polecam zwracają uwagę na takie rzeczy, które ktoś może pominąć.

Odprowadzenie wszystkich urządzeń z łazienek do jednego pionu, który będzie ukryty w wewnętrznej ścianie nośnej przy zachowaniu spadków chyba u Ciebie będzie ciężko zrealizować.

Pamiętaj też ( to uwaga od Panów z DZW ) że w łazience na poddaszu były okna sięgające 40 cm nad podłogą a przy wstawieniu wanny czy blatu z umywalką trzeba je zmniejszych o jakieś 50 cm dodatkowo ( 90 cm nad podłogą ).

Pozdrawiam

motor
03-04-2011, 20:54
Rozmawiałem z architektami z DZW o wszystkich zmianach i nie widzieli problemów z nimi, a zrobienie pionu kanalizacji dla łazienek z góry jest już w gestii architekta adaptującego. Nie wspominał, żeby był problem ale jeszcze go podpytam w temacie - może właśnie sam pion zostawi w tym samym miejscu. Moje rysunki są czysto poglądowe aby mieć wyobrażenie :)
Wszystkie okna na poddaszu zmniejszamy (niezależnie od pomieszczenia). Myślę, że maksymalnie będą miały wysokość 160-170cm to jeszcze jest do finalnego ustalenia.

@kim1980 na jakim etapie jesteście i gdzie będziecie się budować? My jak wszystko dobrze się ułoży to planujemy zacząć w te wakacje w okolicach W-wy.

kim1980
04-04-2011, 20:36
@motor

Dopiero zamówię w tym tygodniu projekt ale już jakiś czas nad nim pracuję
Ale może uda się coś w tym roku zacząć a budować będziemy w Skierniewicach a ty w których okolicach Wawy startujesz

Może ktoś podpowie jak wstawić zdjęcie bo tego jeszcze nie robilem

motor
04-04-2011, 21:29
My w tym roku planujemy zrobić SSO z dachem w Regułach ale pożyjemy zobaczymy :)

Odnośnie wstawiania zdjęć to ja używam tinypic.com - wrzucasz zdjęcie i później jak piszesz post to wybierasz "wstaw odnośnik" i link z serwisu bądź bezpośrednio z serwisu link wstawiasz.

fanta001
05-04-2011, 17:11
My z żoną dzisiaj dopiero ten projekt odnaleźliśmy i jesteśmy jak na razie pod wrażeniem. Wszystko jest super. Wygląda na to że nasz poprzedni projekt (Zgrabny 5) pójdzie w zapomnienie.
Mam pytanie do kolegi kim1980, w jaki sposób powiększacie łazienkę na dole? Zastanawia mnie to drugie wejście z garażu pod schody (jakiś schowek, spiżarnia?).
Co to takiego jest obok wiatrołapu? Coś w rodzaju garderoby czy też schowek?

motor
05-04-2011, 21:18
@fanta001

Zastanawia mnie to drugie wejście z garażu pod schody (jakiś schowek, spiżarnia?)
w oryginalnym projekcie to tzw. pomieszczenie gospodarcze/schowek

Co to takiego jest obok wiatrołapu? Coś w rodzaju garderoby czy też schowek?
w oryginalnym kotłownia

kim1980
06-04-2011, 20:24
@fanta001

Chcemy zrezygnować z pomieszczenia gospodarczego - przejścia do garażu i łazienkę wraz ze spiżarnia umieścić przy ścianie zewnętrzneja przejście do garażu pomiędzy schodami a lazienką daje to możliwość ciekawszego rozwiązania schodów.

Podaj adres to podrzucę zdjęcia, które więcej powiedzą.

@motor

a ty jakie wybrałeś rozwiązanie ostatecznie chętnie wymienię się zdjęciami - proszę o rozwiązania na adres [email protected]


ja już projekt zamówiłem czekam na przesyłkę

motor
07-04-2011, 13:45
@kim1980
schody u nas pozostają prawie bez zmian tzn. od strony salonu będzie słup na początku schodów i od dołu zabudowane z kominkiem (maksymalnie schowanym pod). U nas spiżarnia będzie na parterze pomiędzy łazienka a garażem. Jak poniżej. Na rysunku brakuje jeszcze komina od pieca (u nas w garażu), który będzie widoczny w pokoju nad garażem - na wersji u architekta już widzieliśmy (znaczy żona widziała) :)

http://i56.tinypic.com/2dv4avr.jpg

kaliszew
17-06-2011, 20:04
Witam, przywitam się poraz pierwszy na tym forum :-)
Buduję w okolicach Szczecinia Praktycznego 4. Jeżeli ktoś buduje w tych okolicach i ma jakiś stan do obejrzenia to bardzo proszę o kontakt :-)
W tym tygodniu wylałem ławy - chudziak 5m (na spód), B20 - 26m czekam teraz na bloczki i zalanie płyty chudziakiem, jestem bardzo ciekaw jak to wygląda u innych :-)
Planowanych zmian w projekcie mamy niewiele - usunięcie małego okna w kuchni, podwójne okna w pokoju nad garażem, usunięcie łazienki na parterze spod schodów i przesunięcie jej do pomieszczenia gospodarczego - w miejscu który pozostanie będą schody drewniane,

Pozdrawiam praktycznych :-)

kaliszew
21-06-2011, 21:17
Witam, przywitam się poraz pierwszy na tym forum :-)
Buduję w okolicach Szczecinia Praktycznego 4. Jeżeli ktoś buduje w tych okolicach i ma jakiś stan do obejrzenia to bardzo proszę o kontakt :-)
W tym tygodniu wylałem ławy - chudziak 5m (na spód), B20 - 26m czekam teraz na bloczki i zalanie płyty chudziakiem, jestem bardzo ciekaw jak to wygląda u innych :-)
Planowanych zmian w projekcie mamy niewiele - usunięcie małego okna w kuchni, podwójne okna w pokoju nad garażem, usunięcie łazienki na parterze spod schodów i przesunięcie jej do pomieszczenia gospodarczego - w miejscu który pozostanie będą schody drewniane,

Pozdrawiam praktycznych :-)

... może komuś się przyda - bloczków na fundament poszło mniej niż w kosztorysie - 1140 (w kosztorysie jest ponad 2000)
nie wiem dlaczego :-) - 6 warstw nad częścią mieszkalną , 4 nad garażem. Jutro zalewają :-) chudziak oczywiście :-)P_
Pozdrawiam,

motor
29-06-2011, 14:16
U nas właśnie wczoraj zalali ławy ok 29m B20. Jutro fachowcy zaczynają bloczki, a w przyszłym tygodniu chudziak.

mb1808
11-07-2011, 20:49
Witam
My również będziemy budować Praktycznego 4, jednak zaczynamy najprawdopodobniej dopiero na wiosnę (papierologia nas trzyma).
Zastanawiamy sie teraz poważnie nad rodzajem systemu w którym bedziemy budować.
CZy możecie podać jakie szacujecie koszta na wybudowanie ścian zewnętrznych (pustak + opieplenie) interesuje mnie materiał.
My poważnie zastanawiamy się nad Thermomurem. Dostaliśmy właśnie wycenę Thermo25 (U=0,28) - 22000PLN, Thermo30 (U<0,20) - 31000PLN, Thermo40 (U<0,13) - 40000PLN, dodatkowo do każdego 24m3 (w innej wysenie mamy 42m3 - do zweryfikowania) betonu i 800 kg stali zbrojeniowej.
Co sądzicie o takim rozwiązaniu?
Wszelkie spostrzeżenia i uwagi mile widziane na PRIV.

MONIA 35
18-07-2011, 00:27
Witam,
Mój Praktyczny będzie miał trochę zmian, przede wszystkim powiększyłam nieco kuchnie, aby zrobić w niej schowek. Wyjściowo nie ma miejsca na większe sprzęty kuchenne typu mikser lub duże garnki, no i np: mop lub cokolwiek do sprzątania.
Zmieniłam również miejsce wyjścia z łazienki na parterze, bo krępujące moim zdaniem jest wyjście prosto na salon.
Czekam na wersję ostateczną od projektanta i jak tylko poradzę sobie technicznie to postaram się wstawić zdjęcia z naniesionymi poprawkami.

motor
03-08-2011, 10:24
U nas własnie wczoraj zalali strop na częścią mieszkalną (garaż w zeszłym tygodniu). Prace idą pełną parą do przodu.

motor
08-08-2011, 10:01
Kilka zdjęć z ostatniej chwili. W przyszłym tygodniu powinny rozpocząć się prace nad więźbą.

drmly
09-08-2011, 14:51
Witam budujących praktycznego 4 , właśnie jesteśmy na etapie wyboru firmy do stanu surowego , wykonawcy podali nam 40 tys. dla nas to jakoś za dużo patrząc na to za jaką cenę bududował praktycznego 1 miejski -28 tys,
Prośba szczególnie do motor - jeśli możesz a widzę że czekasz na dach zdradź swoje ceny za robociznę i z czego budujesz.Z góry dzięki drmly

igimaks
18-08-2011, 08:31
40 tys za Praktycznego 4 to wcale nie jest jakaś spora kwota.
Przecież wersja 4 jest większa od Praktycznego 1

U mnie już budują i jestem umówiony na 19 tys za całość bez dachu
Dach 12 tys komplet
Ale zanim znalazłem firmę z te pieniądze, to miałem 8 innych wycen i rok wcześniej szukałem
Druga najmniejsza wycena to 45 tys a najwyższa to 70 tys.

drmly
18-08-2011, 12:12
Dzięki za informacje ,
w sumie urwałem jeszcze dwa tys, obecnie mam prośbę o podanie ilości materiałów jakie zużyliście przy budowie tj. w kosztorysie jest np.bloczek betonowy 38x25x14 cm- 2250 szt.
beton b-20- 76,4 m3
b-15- 15 m3
b-10 - 19,8 m3
pustak ceramiczny u-220 25x18,5x22- 6013 szt - tylko ściany zew.wewnątrz beton komórowy
dachówka braas tegakit star- 2604 szt
czy w/w wielkości nie są zawyżone?
DM

żona m
23-08-2011, 18:49
patrząc na to za jaką cenę bududował praktycznego 1 miejski -28 tys,

drmly weź jednak pod uwagę to, że nasz dom troszkę mniejszy i budowa miała miejsce rok temu. Ceny będą sie różnić mimo wszystko.

motor
25-08-2011, 09:18
@drmly - buduję z porotherm25 wienerberger, stropy teriva. 40tys za całość z dachem (więźba plus deskowanie to bardzo dobra cena - jeśli fachowcy znają się na robocie)
W sumie więźbę robili 3 dni, a teraz zostało jeszcze deskowanie, działówki w przyszłym tygodniu wchodzi dekarz.

motor
30-08-2011, 08:42
Praktycznie już skończone deskowanie. Pod koniec tygodnia wchodzi dekarz.

Rafal_1975
30-08-2011, 11:47
Motor czy możnaby odwiedzić Twoją okolicę aby zobaczyć ten dom z bliska? Chodzi o jego gabaryty i wielkość w środku, metry kwadratowe średnio do mnie przemawiają. Ewentualnie daj namiar gdzie można to cudo znaleźć.

motor
30-08-2011, 12:40
Poszła informacja na PW.

motor
02-09-2011, 08:53
Deskowanie skończone :)
Teraz dekarze zaczęli się zajmować dachem i już pierwsze efekty widać.

motor
05-09-2011, 14:06
Dziś przedstawiam całokształt (trochę zaległy) domu czyli jak się prezentuje z zew i od środka :)

motor
06-10-2011, 13:16
Dach prawie już skończony - zabrakło kilku dachówek (ok 3 tygodni trzeba poczekać) ale myślę, że efekt już można zobaczyć.

Lexus
09-11-2011, 08:38
Witam.
I decised build Praktyczny 3 but my projekt contains not all necessary information. I do not have only lists K-1 and K-2 (about fundamenty). In Belarus I didn`t find a person who has full projekt or has already built this house. I know that projekt Praktyczny 4 is almost similar to Praktyczny 3 and probably I can Use K-1 and K-2 from Praktyczny 4.
So I would like to ask if anybody, who has projekt of Praktyczny 4, can scan or foto these 2 lists and attach them here or email me on [email protected] and [email protected].
Thank U so much.

martel2011
01-12-2011, 19:41
Witam serdecznie wszystkich Praktycznych! Bardzo podoba mi się projekt praktyczny 4 i mam kilka pytań do osób budujących ten domek. Czy mógłbym uzyskać informacje jakie są rzeczywiste koszty budowy tego domu, Chodzi mi o dokładne koszty poszczególnych etapów. Dom jest wspaniały, tylko zastanawiam się czy funduszy mi starczy na postawienie takiego domku. Będę wdzięczny za wszystkie informacje. e-mail: [email protected]

motor
08-12-2011, 13:17
Ostatnio brakowało czasu ale w końcu udało się zrobić zdjęcia po skończeniu dachu i kilku pracach porządkowych na działce.

marek543
09-12-2011, 18:17
Motor,
Dach wygląda naprawdę super - co utwierdza mnie w moim wyborze - u mnie dekarze wchodzą z Turmalinem za 2 tygodnie.
Mam zapytanie: jakie masz okna dachowe i jakie kołnierze (lub inna obróbka) zostały użyte.
Generalnie jest kilka domów na forum gdzie dachówka płaska "odstaje" na kołnierzu okna dachowego...

Masz może jeszcze jakieś inne doświadczenia po położeniu tej dachówki?

pozdrawiam

Marek

motor
09-12-2011, 21:20
Marek co do okien to:
FAKRO FTP-V U3 78*118 - 4 szt.
kołnierz FAKRO EZV-P 78*118 - 2 szt
kołnierz FAKRO KZV1 78*118 - 1 szt
kołnierz FAKRO KZV3 78*118 - 1 szt

Z tego co wiem to do mocowania dekarze używali taśmy DUO-ROLL antracyt + taśmy PB-FLEX czarnej. Własnie to "odstawanie" na kołnierzach też nam się nie podobało jak oglądaliśmy domy z płaską dachówką. Nasz dekarz stwierdził, że zrobi tak, że wszystko będzie płaskie i spasowane. Generalnie wywiązał się - jest kilka delikatnych rzeczy do poprawy ale to po zimie będzie robił.
Utwierdziłem się, że ułożenie na tzw. "mijankę" (jak się zdecydowaliśmy) przynajmniej mi się dużo bardziej podoba.

marek543
10-12-2011, 13:32
dzięki motor,

co do układania "z przesunięciem" to zgodnie z instrukcją Rupp'a jest to zalecane ułożenie przy Turmalinie (też tak będę miał)

co do twoich kołnierzy to powiem szczerze jeszcze bardziej mnie to zdezorientowało (albo nie potrafię rozczytać skrótów FAKRO.
generalnie chyba żaden z twoich kołnierzy nie jest do płaskiej dachówki (z tego co wyszukałem są to kołnierze o oznaczeniach ESV)
ponadto jest to chyba zgodne z tym co mi wczoraj powiedzieli w sklepie z pokryciami dachowymi (bierz pan normalne, dobry dekarz zrobi...)

suma summarum u ciebie naprawdę te obróbki okien wyglądają dobrze - gratulacje (!)

pozdrawiam

Marek

motor
11-12-2011, 17:02
Prawdę mówiąc przesunięcie tak sobie wymyśliliśmy nie znając wcześniej zaleceń producenta. Z tego co pamiętam to są dwie wersje przesunięcia:
- z przesunięciem dopiero od drugiego rzędu (pierwszy rząd bez przesunięcia)
- tak jak u nas czyli każdy rząd z przesunięciem

Kołnierze i obróbki były po stronie dekarzy, a my tylko powiedzieliśmy jak ma być. Reszt nas nie interesowała najważniejsze było aby przy oknach było prosto bez żadnych nierówności.

Po Twoich słowach utwierdzam się, że dekarze zrobili tak jak chcieliśmy :)

megapol_mg
11-12-2011, 19:59
Witam właśnie zakupiłem projekt i ruszam z budową na wiosnę . motor ile kosztowało cię pokrycie dachu dachówką wraz z dekarzami no i czekam na zdjęcia z kolejnych etapów na [email protected]. Również jak ktoś z was ma już stan surowy chętnie bym zobaczył zdjęcia kuchnia , gdzie macie kotłownie itp. Mam do was pytanko, projekt fajny jedynie ma małą kuchnię jak pisaliście, ale powinna wystarczyć . Jedynie łazienke na dole chcę powiększyć jak użytkownik motor , ale kotłownie bym zostawił w tym miejscu jak oryginał projektu ale nie wiem czy nie za mała kotłownia na gazowe ogrzewanie .

Jeśli ktoś z was ma swoje zdjęcia z budowy chętnie bym zobaczył .
POZDRAWIAM

sherly
11-12-2011, 20:15
Cześć motor,

My również będziemy budować praktycznego 4. Mamy już projekt i zrobioną adaptację. Czekamy tylko na odbiór pozwolenia na budowę i na wiosnę ruszamy. Moje pytanie jest takie gdzie budujesz? i czy jest możliwość zobaczenia domu na żywo i zadania kilku konkretnych pytań:)?
Pozdrawiam

bwmzuk
15-12-2011, 21:40
Witam Praktycznych,
My też budujemy praktycznego 4, ruszamy na wiosnę jak oczywiście cała papierologia "pójdzie" pomyślnie.
Budujemy pod Wrocławiem, może jest ktoś kto buduje w naszej okolicy, bardzo chcielibyśmy zobaczyć dom w realu lub fotki, oczywiście jeżeli jest to możliwe. Z góry dziękuje. Mój adres : [email protected]
Pozdrawiam
bwmzuk

paulina.t
05-01-2012, 17:54
Witam!
Właśnie niedawno zakupiłam projekt domu "Praktyczny 4". Dom jest jak dla mnie wymarzony :)
Budowę mamy zamiar rozpocząć na wiosnę 2012.
Widzę, że niektórzy są już na dość zaawansowanym etapie budowy. Czy może mi ktoś powiedzieć jakie są rzeczywiste koszty tego domu w stanie surowym otwartym?? (wg tego co jest na zdjęciach w tym wątku) i jaki jest szacunkowy koszt okien? Bo w tym domu jest ich dość dużo. Jestem bardzo ciekawa, bo wciąż zastanawiamy się nad podpiwniczeniem części lub całości budynku ale nie wiemy czy nas koszty nie przytłoczą bo jakby nie patrzeć to piwnica to kolejne kilkadziesiąt tysięcy zł...

Pozdrawiam i od razu gratuluję wyboru tym, którzy zdecydowali się na dom Praktyczny 4, bo jest przepiękny :)

joannakk
16-01-2012, 19:57
do motor: czy kąt nachylenia dachu jest zgodny z projektem? zastanawiamy się nad kupnem projektu praktyczny IV ale wydaje nam się że u Ciebie dach jest bardziej płaski niż na wizualizacji.

motor
17-01-2012, 08:49
ściana kolankowa podniesiona i krokwie wydłużone o 20cm i może stąd taki efekt.

joannakk
17-01-2012, 09:15
czyli podnosiłeś ściankę o 1 cegłę?

Przemek_80
01-02-2012, 11:58
Witam wszystkich :)

I nam Praktyczny 4 wpadł w oko. Plan budowy jest jeszcze odległy - jak się uda może za 2 lata. Oczywiście gorąco Wam dopingujemy i będziemy śledzić poczynania. Może przed rozpoczęciem naszych prac uda się odwiedzić już kogoś kto buduje wg tego projektu by wyobrazić sobie rozkład pomieszczeń i metraż. Ciekawią nas również koszty kolejnych etapów Praktycznego 4 więc jeśli ktoś prowadzi przybliżone rachunki będziemy wdzięczni za dzielenie się informacjami.

Pozdrawiamy i życzymy powodzenia
Maja i Przemek

mooniasz
20-02-2012, 20:34
Witamy "praktycznych" 4 ... Czy ktoś z zainteresowanych buduje bądź będzie budował w okolicach Lublina? Ciekawi jesteśmy jaką wstępną wycenę SSO Praktycznego 4 usłyszeliście, bo nas dwie dotychczasowe oferty zwaliły z nóg ( biorąc pod uwagę koszty SSO z forum " Praktycznego 1"). Oprócz tego po raz kolejny fachowcy od murów podkreślili, że budynek jest zbrojony tak, jakby miał być budowany na terenach sejsmicznych ( w domyśle, że można coś z tej stali odjąć :-? ) Aż strach pomyśleć co...

mooniasz
20-02-2012, 21:15
Witamy "praktycznych" 4 ... Czy ktoś z zainteresowanych buduje bądź będzie budował w okolicach Lublina? Ciekawi jesteśmy jaką wstępną wycenę SSO Praktycznego 4 usłyszeliście, bo nas dwie dotychczasowe oferty zwaliły z nóg ( biorąc pod uwagę koszty SSO z forum " Praktycznego 1"). Oprócz tego po raz kolejny fachowcy od murów podkreślili, że budynek jest zbrojony tak, jakby miał być budowany na terenach sejsmicznych ( w domyśle, że można coś z tej stali odjąć :-? ) Aż strach pomyśleć co...
Doprecyzuję: chodzi o cenę robocizny (bez materiałów) -fundamenty+mury+dach. Ceny od :drmly-40 tys, igimaks - 19 tys+12 tys z 2011 r. są naprawdę ok, my dostaliśmy o wiele większe...

andrzej pra4
20-02-2012, 21:57
Witajcie.
Ja będę budował to cudo w lecie w okolicy Lublina
Mam ekipę już wybraną
Za SSO z dachem oczywiście będę płacił:
Cena z blachodach. 43tyś
Cena z dachówką 49tyś.
Jest to cena dobra moim zdaniem, bo wiem ze w Polsce ekipy za ten dom biorą w przedziale od 40-80tyś
A jeżeli chodzi o stal to projektanci przesadzili:)
Ja już mam projekt uszczuplony:)

mooniasz
25-02-2012, 15:30
Dziękujemy za informację. Wysłaliśmy wiadomość na priv.

andrzej pra4
01-03-2012, 20:25
Wyślij mi jeszcze reaz numer telefonu na priv bo zgubiłem wiadomość.
Pozdrawiam.

mooniasz
14-03-2012, 21:24
Podesłałem ,więc jeśli można proszę o kontakt. Ostatnia wycena polecanej ekipy to 60 tyś. bez "okrojenia" projektu. Pozdrawiam

marakuja
31-03-2012, 22:26
Wrzucicie jakieś aktualne zdjęcia z budowy? Jestem taka ciekawa!!

motor
03-04-2012, 11:02
Obecnie jeszcze w nowym roku nic się nie zmieniło na budowie. Myślę, że za ok miesiąc będzie szansa pochwalić się nowymi zdjęciami z aktualnego zaawansowania budowy.

Przemek_80
05-04-2012, 13:43
Ja również czekam na nowe zdjęcia. Na razie jestem na etapie przeglądania projektów po Waszych modyfikacjach :rolleyes: czyli co zmienić żeby było lepiej. Gdyby ktoś budował z województwa świętokrzyskiego proszę o kontakt. Ciekawi mnie i żonę jak wygląda w praktyce wielkość pomieszczeń.

mariush77
22-04-2012, 00:34
Cześć wszystkim

Macie pomysł na łazienkę na piętrze ???

Nie wiem czy zostawić ją małą z osobną pralnią, czy połączyć oba pomieszczenia ??

Pozdrawiam wszystkich praktycznych.

motor
24-04-2012, 11:27
Mocno własnie nad górną łazienką i pralnią się zastanawiamy i oto kilka pomysłów. Ciekawe, który Wam najbardziej przypadnie do gustu i co zdecydowało.


Nr 1
http://i40.tinypic.com/9aobxs.jpg
Nr 2
http://i39.tinypic.com/331j2q0.jpg
Nr 3
http://i39.tinypic.com/if7sdu.jpg
Nr 4
http://i39.tinypic.com/2woh9id.jpg
Nr 5
http://i43.tinypic.com/2mqupzn.jpg
Nr 6
http://i39.tinypic.com/dwpb15.jpg

motor
23-05-2012, 09:07
Aktualnie kilka nowych spraw. Po pierwsze zdecydowaliśmy się na daszek nad jadalnią (poniżej kilka zdjęć).

Następnie trzeba było zdecydować o układzie pralni i łazienki na górze bo elektryka jest robiona "pełną parą" i układ jak poniżej.


http://images50.fotosik.pl/1599/acbbebc5a3d1f2ffm.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=acbbebc5a3d1f2ff)

Teraz czekamy na okna i po zamontowaniu od razu wchodzą tynkarze.

kasienka739
23-05-2012, 20:59
Witam Wszystkich:)
My też zaczęliśmy budowę tego cudownego domku:)
Mamy już gotowe fundamenty, teraz ekipa budowlana czeka co dalej bo sama nie wiem co zrobić ze środkiem.Mam problem z łazienką:(
Wymyśliłam sobie że :
1. główne wejście przesunę w stronę w stronę pom. gospodarczego
2. kotłownię przeniosłam do garażu /pom. pomocnicze/
3. zamiast wiatrołapu będzie łazienka
4. a miedzy łazienka a kuchnia małe podręczne pomieszczenie /wejście znajdowałoby się w kuchni/
5. likwidacja całkowita małego okna w kuchni, w jadalni małego szczytowego oraz w pokoju wyjściowego na taras /wejście -duże okno/
I co myślicie o tych zmianach?!

motor
23-05-2012, 21:49
1. główne wejście przesunę w stronę w stronę pom. gospodarczego
Wiatrołap będzie w oryginalnej kotłowni a wejście mniej więcej na wysokości wąskiego okna? Jeśli tak to dwie sprawy przychodzą mi do głowy:
1. wydaje mi się, że poziom podłogi w oryginalnej kotłowni jest niżej i trzeba się zastanowić czy ma tak zostać czy wyrównać go.
2. drzwi między wiatrołapem a salonem będą na miejscu drzwi oryginalnej łazienki więc będzie "załamanie" plus wyjście wprost na kominek, które będzie utrudniać wnoszenie większych przedmiotów. Oczywiście będzie wyjście na taras, które można wykorzystać do wnoszenia większych przedmiotów jednak wtedy trzeba by pomyśleć aby drzwi tarasowe były odpowiednio szerokie.


4. a miedzy łazienka a kuchnia małe podręczne pomieszczenie /wejście znajdowałoby się w kuchni/
Czyli pomieszczenie gospodarcze w miejscu szafy w wiatrołapie?


w pokoju wyjściowego na taras /wejście -duże okno/
My przenieśliśmy wyjście na drugą stronę jednak przy rezygnacji z wyjścia z salonu na taras (ściana) powstanie taki , jak dla mnie, "dziwny kącik" - wszystko też zależy od usytuowania domu na działce i stron światła.

kasienka739
24-05-2012, 06:51
Dzięki motor za podpowiedzi:)
Jesli chodzi o poziom to wyrównaliśmy go razem z salonem, na niższym poziomie będzie tylko garaż.
Z kominka zrezygnowałam.

kasienka739
24-05-2012, 06:53
A jeśli chodzi o wejście to ma to być otwarta przestrzeń.
Nie wiem czy nam to wyjdzie. Dzisiaj mam spotkanie z naszym kierownikiem budowy - zobaczymy co on nam powie.

motor
24-05-2012, 08:33
Wszystko to kwestia co komu potrzeba:)


A jeśli chodzi o wejście to ma to być otwarta przestrzeń.
Ja bym jednak proponował drzwi między salonem a wiatrołapem aby nie "wpadało" zimno jak się wchodzi z dworu.

kasienka739
24-05-2012, 19:08
Motor mam pytanie dotyczące stropu: jest wylewany tak jak w oryginalnym projekcie czy to zmieniliście? a ściankę kolankową o ile podnieśliście?

motor
24-05-2012, 21:01
Strop zmieniony z monolitycznego na terive, ściana kolankowa podniesiona o 25cm.

kasienka739
25-05-2012, 10:58
Witam Wszystkich Praktyczny:)
czy ktoś buduje to "cudo" w okolicach Poznania albo w woj. wielkopolskim??

motor
30-05-2012, 10:48
Okna już zamontowane - kolor: zloty dąb.

Przemek_80
31-05-2012, 08:01
Już coraz bliżej! Gratulacje, fajnie to wszystko wygląda. Teraz będzie można spokojnie zacząć prace wewnątrz. Mam pytanie czy jesteś motor zadowolony z przeróbek, czy jeszcze gdyby była taka możliwość coś byście zmienili?

Mam jeszcze pytanie czy wybraliście już rodzaj ogrzewania? W jakim regionie powstaje Wasz Praktyczny?

motor
31-05-2012, 10:21
Odnośnie przeróbek to na ten moment wygląda, że były w dobrym kierunku. Zapewne coś więcej będzie można powiedzieć jak się pomieszka trochę.
Ogrzewanie będzie gazowe, najprawdopodobniej piec kondensacyjny. Cały dół podłogówka plus kaloryfer w wiatrołapie i 2 w garażu. Góra kaloryfery po sztuce w pomieszczeniu (pokój nad garażem 2) i podłogówka w łazience i pralni.

andrzej pra4
16-06-2012, 09:49
Witam ja w okolicach Lublina zaczynam w Lipcu, zapraszam wszystkich z okolic i nie tylko do dzielenia się informacjami :)Pozdrawiam.

skoora
11-07-2012, 11:08
No to prawie razem starujemy, ja rozpoczynam pod koniec sierpnia pod Opolem:) czekam na dobre rady i służe pomocą.

pozdrawiam


Witam ja w okolicach Lublina zaczynam w Lipcu, zapraszam wszystkich z okolic i nie tylko do dzielenia się informacjami :)Pozdrawiam.

motor
17-07-2012, 11:47
Czas mija, a na budowie zmiany, zmiany, zmiany :) Elektryka, wod-kan i CO wykonane.

skoora
19-07-2012, 11:21
No super, jednak jak wytynkowane to odrazu robi sie większe. Widzę, że łazienkę poprostu podzieliłeś na pół - wanna pod okno? Ja bede robił dodatkowe okno w "jadalni" od strony kuchni, a podcień od wejścia zlikwidowałem w połowie szerokości. U Ciebie to wygląda super - naprawdę fajne pomieszczenie się zrobiło w drodze do garażu, nam sie jednak bardzo podoba takie szersze zadaszenie nad wejściem i nie chcieliśmy do końca tego likwidować. Generalnie zdjęcia z Twojego etapu utwierdziły nas w dobrym wyborze projektu i przeróbek. Patrzę na kotłownię - my będziemy mieli pompę powietrze-woda + rekuperacja i kominek bez płaszcza. Zastanawiam sie czy pompa, rekuperator i zbiornik CWU wejdą tam bez problemu? Na zywo napewno łatwiej to ocenić niż ze zdjęć, jak to zaplanowałeś?

motor
19-07-2012, 15:43
Zdecydowanie tynki powiększyły wnętrza o wylewkach nie wspomnę (jeszcze nie miałem czasu zrobić zdjęć)
Łazienka według poniższego schematu została podzielona z pralnią.
W oryginalnym projekcie było okno w jadalni od strony kuchni ale my zrezygnowaliśmy, gdyż jest to u nas od strony północnej, a po za tym będzie to miejsce aby ustawić lampkę, szafkę itp.
Podcień (jego likwidacja) między wejściem a garażem to był dobry krok z punktu widzenia funkcjonalnego (u nas kuchnia powiększona więc i wiatrołap się zmniejszył a likwidacja podcienia utworzyła super przestrzeń na szafy. Z zewnątrz wąskie okienko nadaje fajny wygład domkowi, a przed drzwiami wejściowymi jest wystarczająca ilość miejsca.
Co do kotłowni to piec kondensacyjny z zasobnikiem (jeszcze nie ma ostatecznego wyboru), a w salonie super spory kominek (bez płaszcza).

motor
24-07-2012, 21:05
Obiecane zdjęcia po wylewkach. Poniżej kotłownia, garaż i wiatrołap ze spiżarką.

127176127177127178127179127180

motor
24-07-2012, 21:10
Największa duma - salon

127181127182127183127184127185

motor
24-07-2012, 21:12
Kuchnia i wc na dole plus pokój nad garażem i widok na schody.

127186127187127188127189127190

motor
24-07-2012, 21:16
Pokój nad wejściem z garderobą plus łazienka i pralnia oraz korytarz.

127191127192127193127194127195

motor
24-07-2012, 21:18
I na koniec dwa małe pokoje na górze.

127196127197127198127199

telitiger
29-07-2012, 21:11
Witam! Domek już na tym etapie wygląda imponująco!!! Czy mógłbym wiedzieć jaki był całkowity koszt budowy domku do tego etapu??? Z góry dziękuje.

skoora
07-08-2012, 16:02
Motor, okna połaciowe dawałeś zgodnie z projektem 140 czy może zwiekszałeś na 160? Rozumiem że łamane w 2/3 (roto?)

motor
07-08-2012, 21:59
@skoora, Okna dachowe mają oznaczenie FAKRO okno FTPV-U3 78*118

motor
29-08-2012, 20:26
W ostatnim czasie trochę postępów na budowie m.in. drzwi wejściowe, brama garażowa, drzwi do garażu oraz kominek (prawie) zakończone.

133884133885133886133887133888

Przemek_80
03-09-2012, 10:22
Coraz fajniej to wygląda. Uda się w tym roku wprowadzić?

Kominek z płaszczem wodnym albo DGP czy zwykły?

motor
03-09-2012, 11:05
Ten rok to bardzo optymistyczny termin choć wcale nie aż tak nierealny - czas pokaże.
Kominek zwykły.

andrzejwwa
08-09-2012, 19:35
Bardzo ładne drzwi przemek_80 - jaki producent?

Przemek_80
10-09-2012, 11:36
Bardzo ładne drzwi przemek_80 - jaki producent?

To kolega Motor buduje. Pewnie jak zajrzy na forum to odpisze.

motor
10-09-2012, 13:48
Drzwi zewnętrzne to wyrób firmy Bracia Bertrand (Luzino)

motor
27-09-2012, 21:11
Kilka w sumie drobnych zmian aczkolwiek z naszego punktu widzenia istotnych nastąpiło więc trzeba zaprezentować.
Po pierwsze - został wylany ostatni stopień przy schodach wejściowych.
139011
Po drugie i trzecie - tylne drzwi doczekały się wreszcie uzupełnienia dolnego progu betonowego oraz mamy już instalację gazową.
139013139014
Po czwarte i ostatnie - kominek ma już ostateczne kratki i ramkę (dorabiane na zamówienie).
139015139016

dusiaczek
30-09-2012, 13:17
witam,
podoba mi się wasza wersja praktycznego a zdjęcia przedstawiające wnętrza są BOSKIE
mam pytanie czy jest możliwość otrzymania projektu w wersji elektronicznej na adres [email protected] - chciałabym porównać wymiary do oryginału a i jestem ciekawa stolarki okiennej po zmianach
dzięki
aga

motor
30-09-2012, 20:26
Wszystkie okna do podłogi w oryginalne są skrócone, a w jadalni dodatkowo na szerokości zmniejszone.

dusiaczek
02-10-2012, 20:04
o dzięki za info a jeszcze mam pytanie czy zmienialiście wymiary szerokości i długości domu?
pozdrawiam,
aga

motor
03-10-2012, 15:11
Wymiary pozostały te same. Jedyne zmiany są w pierwszym (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?174570-projekt-PRAKTYCZNY-4-pracownia-DOMY-Z-WIZJ%C4%84&p=4614468&viewfull=1#post4614468)poscie

dusiaczek
04-10-2012, 05:58
Jeszcze raz dzięki za info - myślałam że cosik powiększaliście bo wygląda salon bardzo okazale
pozdrawiam,
aga

motor
04-10-2012, 09:46
Efekt przestronności salonu uzyskaliśmy dzięki likwidacji pokoju na dole oraz przeniesieniu wyjścia na taras i kominka.

dusiaczek
07-10-2012, 10:46
Dzięki za info
pozdrawiam
aga

chmielak
22-11-2012, 19:08
Mam pytanie do Sz. P."Motor" odnośnie dachówki, która została ułożona na Twoim dachu:
Jaki jest to konkretnie model - czy chodzi o Turmalin Antracyt ? (firmy Rupp - Brass, tudzież Monier :confused:)

Jestem na etapie tuż przed przykryciem (Praktyczny 3) i zamówiłem w/w dachówkę: Turmalin Antracyt, którą rzekomo sprowadzono z Niemiec. Jednak pierwsze wrażenie mnie rozczarowało, ponieważ jej odcień jest bardziej ciemnobrązowy niż grafitowy (mowa oczywiście o warstwie zewnętrznej, a nie o spodniej czyli masie). U Ciebie na zdjęciach dachówka wygląda na prawdę bardzo ładnie i bardzo GRAFITOWO. I o taki efekt mi właśnie chodzi.

motor
23-11-2012, 15:41
@chmielak na priv puściłem odpowiedź - turmalin antracyt ale jak bardzo potrzeba to mogę na fvt zerknąć.

chmielak
25-11-2012, 10:31
@chmielak na priv puściłem odpowiedź - turmalin antracyt ale jak bardzo potrzeba to mogę na fvt zerknąć.

Dzięki za odpowiedź. Pooglądałem sobie raz jeszcze tę dachówkę na paletach i może wrażenie odcienia brązowego wynika z tego, że widać spód i brzegi barwione w masie (koloru brązowego). Antracyt sam w sobie ma lekko mieniącą się powłokę przez co odbija wszelkie kolory wokół siebie.
Mam cichą nadzieję, że po położeniu dachówki nie będę miał już wątpliwości, że to jednak ciemny grafit.

Pozdrawiam.

Przemek_80
21-01-2013, 12:28
Mam pytanie, czy buduje ktoś może Praktycznego 4 w świętokrzyskim lub w okolicach Krakowa? :rolleyes:

motor
03-04-2013, 21:53
Długo nie było żadnych informacji jednak sporo się działo. Trochę aktualnych zdjęć dla potomnych.

Kuchnia, salon i wc na dole:
181171181172181173181174181175

motor
03-04-2013, 21:55
Wiatrołap i garaż:

181177181178181179181180181181

motor
03-04-2013, 21:56
Pokój nad garażem i sypialnia wraz z garderobą:

181182181183181184181185181186

motor
03-04-2013, 21:58
Dwa pozostałe pokoje plus korytarz:

181187181188181189181190181191

motor
01-05-2013, 11:14
Elewacja praktycznie skończona.

186864186861186863186862

motor
01-05-2013, 11:15
Elewacja z pozostałych stron.

186867186868186869186870186871

BGDM
16-06-2013, 12:17
postanowiłem podzielić się z Wami zdjęciami z naszego praktycznego 4, pamiętam jak sami szukaliśmy, inspiracji, jakiegoś punktu zaczepienia, mam nadzieje że nasze zdjęcia komuś pomogą :) wyszło dokładnie tak jak sobie zaplanowaliśmy, wiadomo o gustach się nie dyskutuje ale my chcieliśmy dokładnie tak jak widać na zdjęciach. Nar azie wrzucę zdjęcia z łazienki na górze, kuchni i jedną panoramę salonu, panoramy były robione w photoshopie na szybko i na niektórych widać łączenie zdjęć. Co do projektu to nie zmienialiśmy wiele. Zmiany ograniczyły się jedynie do łazienek na górze. Zamiast robić 2, zrobiliśmy jedną większą łazienkę i mniejszą pralnie (wiele osób pukało się w głowę słysząc o pralni na górze ale w sumie jest to dość praktyczne nie trzeba biegać z praniem góra-dół, mam nadzieje że i w następnych latach będziemy zadowoleni z tego rozwiązania :) Drugim odstępstwem od projektu jest wydzielenie drugiej garderoby z powierzchni sypialni. W projekcie po jednej stronie sypialni jest skos, powierzchnia pod tym skosem była nieustawna, nie wiedzieliśmy co zaplanować w tym miejscu i pojawił się pomysł aby postawić ściankę karton gipsową i wydzielić w tej wnęce drugą garderobę. Baliśmy się że bedzie w niej b.mało miejsca ale przy zastosowaniu systemu algot z ikei udało się uzyskać naprawde fajną, pojemną garderobę i teraz z żoną mamy dwie oddzielne garderoby, jej jest duża z oknem dachowym, moja mniejsza ale naprawde wystarczająca (nie zapełniłem swoimi ubraniami wszystkich półek) jak znajde czas aby poskładać ubrania to pewnie zrobię i wrzucę zdjęcia :)


Łazienka Góra : powstałą z połączenia łazienki która w projekcie była przy sypialni/garderobie, i części drugiej łazienki, jest w niej prysznic i wanna także powstała w pełni prawna łazienka :)

195877195878195879

Kuchnia, jeżeli chodzi o projekt to w kuchni nic nie zmienialiśmy :

195880195881

BGDM
16-06-2013, 12:18
i na koniec panorama salonu (sorki za mały bałągan :) )

195882

Przemek_80
20-06-2013, 07:09
Świetnie dobraliście kolory. Podoba mi się takie połączenie drewna i szarości. Korzystaliście z projektanta wnętrz?
Pozazdrościć takiego etapu budowy :D

BGDM
20-06-2013, 08:15
korzystaliśmy z pomocy projektantki wnętrz, jednak pomysł mieliśmy wcześniej, nawet część rzeczy sami podsyłaliśmy jej jak chcielibyśmy aby wyglądało, nie mniej projektantka zebrała wszystko w całość i rozrysowała tak aby wykonawcy wiedzieli co mają robić. Były to naprawdę ograniczone usługi projektowania nie mniej pomysły przez nią podsuwane były strzałem w 10 jak np "oddzielenie" salonu i jadalni poprzez sufit podwieszany

myślę że etapu budowy nie ma co zazdrościć bo budowa się już skończyła :) jeszcze tylko kostka i za 2 tygodnie powinno być już wszystko tip top :)

jedna rzecz którą byśmy zrobili inaczej to zamontowali okna nie wpuszczające ciepła do środka, salon mamy od południa i w takie dni jak ostatnio salon strasznie nagrzewa się przez te wielkie okna, nawet jak na zewnątrz jest 25-26 stopni to środku niestety jest upał ok 30 stopni. Zastanawiamy się nad foliami termicznymi ew markizami nad oknami. Te okna mają swoje plusy w zimie, nawet jak jeszcze nie grzaliśmy a na zewnątrz był mróz to dzięki słońcu i oknom wewnątrz było dość przyjemnie ciepło, coś za coś :)

Przemek_80
24-06-2013, 09:30
korzystaliśmy z pomocy projektantki wnętrz, jednak pomysł mieliśmy wcześniej, nawet część rzeczy sami podsyłaliśmy jej jak chcielibyśmy aby wyglądało, nie mniej projektantka zebrała wszystko w całość i rozrysowała tak aby wykonawcy wiedzieli co mają robić. Były to naprawdę ograniczone usługi projektowania nie mniej pomysły przez nią podsuwane były strzałem w 10 jak np "oddzielenie" salonu i jadalni poprzez sufit podwieszany

myślę że etapu budowy nie ma co zazdrościć bo budowa się już skończyła :) jeszcze tylko kostka i za 2 tygodnie powinno być już wszystko tip top :)

jedna rzecz którą byśmy zrobili inaczej to zamontowali okna nie wpuszczające ciepła do środka, salon mamy od południa i w takie dni jak ostatnio salon strasznie nagrzewa się przez te wielkie okna, nawet jak na zewnątrz jest 25-26 stopni to środku niestety jest upał ok 30 stopni. Zastanawiamy się nad foliami termicznymi ew markizami nad oknami. Te okna mają swoje plusy w zimie, nawet jak jeszcze nie grzaliśmy a na zewnątrz był mróz to dzięki słońcu i oknom wewnątrz było dość przyjemnie ciepło, coś za coś :)

Fajnie, że podzieliłeś się swoimi opiniami. Potwierdziłeś nieco moje obawy dotyczące nasłonecznienia przez duże okna od strony południowej.
Wyjściem może być coś takiego jak rolety fasadowe:
http://www.kodyl.pl/zdjecia/fasadowe_2.jpg
http://www.selt.com.pl/refleksol120-pl#zaluzje-pl

...markiza, albo drzewka liściaste (tylko te zacienią okno dopiero po kilku latach).

kemoth
04-09-2013, 21:06
Witam wszystkich budujących i tych co już wybudowali Praktyczny 4.

Finalnie też zdecydowaliśmy się z żoną na praktyczny 4 i rozpoczynamy walkę z adaptacją.
To co przede wszystkim chcemy zmienić to dodać spiżarnie na parterze oraz zmodyfikować tak górę aby wejście na balkon było z pokoju.
Przesunąć ścianę pomiędzy pokojem 2 na 3, tak aby doświetlić pokój nr 2 poprzez dwa okna balkonowe. Pokój nr 3 zostanie z jednym balkonowym po łazience i jednym balkonowym.
210235
A czy może ktoś buduje lub wybudował Praktycznego w okolicach Poznania?

Pozdrawiam serdecznie :)

justarek
09-09-2013, 20:28
witam Serdecznie wszystkich Praktycznych,
BDGM gratuluje pieknego domu!

w zeszłym tygodniu rozpoczelismy z mezem budowe naszego praktycznego,
fundamenty juz stoja :) aktualnie zastanawiamy sie jak ulepszyc nasz projekt, a zwlaszcza lazienke na pietrze.
podobnie jak wiekszosc przenosimy kotlownie do garazu, zmienimy bieg schodow aby dzieki temu schowac drzwi od pokoju.
martwila nas kuchnia, ale po ogladnieciu zdjec BDGM jestem przekonana ze bedzie wystarczajaca :)

czy buduje dom w woj. podkarpackim w okolicach Mielca badz Rzeszowa? bardzo chcialabym zobaczyc jak wyglada pomieszczenia na zywo,
zanim zaczniemy budowac dalej.

kasienka739
13-09-2013, 20:32
Witam serdecznie my budujemy w okolicy Poznania jeśli jesteście zainteresowani to proszę na priv :)

justarek
16-09-2013, 09:28
Witam serdecznie my budujemy w okolicy Poznania jeśli jesteście zainteresowani to proszę na priv :)

Bardzo dziękujemy za możliwość zobaczenia Państwa domu, jednak Poznan jest ponad 500 km od naszego miejsca zamieszkania.
być może ktoś zdecydowal sie na Praktycznego znacznie blizej nas :)
pozdrawiam

żona m
03-01-2014, 21:16
BGDM dopiero teraz natknęłam się na Wasze fotki, fajnie popatrzeć na ten sam dom w innej aranżacji. Pozdrawiam.

kemoth
15-02-2014, 23:22
Hej,
właśnie rozglądam się za ekipą i co chwilę dostaje pytania czy buduje na bagnach?
Podobno fundamenty "Praktycznego 4" są strasznie przesadzone.
Zmienialiście coś w projekcie w tej kwestii?

BGDM
17-02-2014, 17:12
hej,
my też spotykaliśmy się z opiniami że i fundamenty i stropy są przesadzone a w projekcie jest tyle stali że można by tym dwa domy obdzielić, ale my jednak nie zdecydowaliśmy się na zmiany, nie znam się na tym na tyle aby samemu to przeanalizować a rozsądek podpowiadał że lepiej zaufać projektantowi i kierownikowi budowy, który zalecał trzymać się projektu niż ekipom :)

kemoth
18-02-2014, 19:56
BGDM a orientowałeś się mniej więcej jaka jest różnica w kosztach przy zrobieniu fundamentów według projektu a po ich lekkim odchudzeniu?
Finalnie też nie zamierzam nic zmieniać, ale zastanawiam się, ile ewentualnie mogę przepłacić.

żona m
19-02-2014, 20:08
u nas tak samo komentowali. Na tych fundamentach to można kilka pięter postawić. W zasadzie to chyba dobrze, nie?

kemoth
21-02-2014, 21:36
Wydaje mi się, że tak, wiec finalnie nic w fundamentach nie zmieniam.

Mam jeszcze jedną zagwozdkę odnośnie stropu.
Zrobić lany według projektu czy teriva.

Zmienialiście strop na teriva?

BGDM
24-02-2014, 06:40
BGDM a orientowałeś się mniej więcej jaka jest różnica w kosztach przy zrobieniu fundamentów według projektu a po ich lekkim odchudzeniu?
.

niestety nie pamiętam ile miało być taniej, co do stropu to zrobiliśmy strop lany

skoora
25-02-2014, 11:55
Wydaje mi się, że tak, wiec finalnie nic w fundamentach nie zmieniam.

Mam jeszcze jedną zagwozdkę odnośnie stropu.
Zrobić lany według projektu czy teriva.

Zmienialiście strop na teriva?

Nie ma wielkiej różnicy przy słabszych fundamentach, nie pamiętam kwoty, ale biorąc pod uwagę późniejszą pracę budynku, myślę że warto pozostać przy oryginalnych z projektu.

skoora
25-02-2014, 11:57
Wydaje mi się, że tak, wiec finalnie nic w fundamentach nie zmieniam.

Mam jeszcze jedną zagwozdkę odnośnie stropu.
Zrobić lany według projektu czy teriva.

Zmienialiście strop na teriva?

Co do stropu to cały mam na terivie, zlikwidowałem pokój na dole podobnie jak MOTOR. Dwa podciągi w miejscu ścian i nie było żadnego problemu.

blue.44
13-05-2014, 12:19
Witaj BGDM super fotki. Bardzo podoba mi się aranżacja kuchni i salonu. czy możecie umieścic jeszce parę fotek dolnej łazienki czy jadalni. dziękuję > Pozdrawiam. Cieszę sie że już kończycie ja dopiero zaczynam. :p

Złódzkiego
08-07-2014, 20:04
Witam

Ja również planuje zakup tego projektu, jednak dół musze troszke przerobić. Czy buduje już ktoś ten domek w woj, łodzkim lub ościennym, chciałbym zobaczyć go na żywo.

Pozdrawiam

andzidom
18-08-2014, 21:43
Witam
my budujemy a wlasciwie zaczynamy wykańczanie praktycznego pod Wrocławiem ,dokonalismy dos duzo zmian w projekcie ,chyba janwazniejszy to likwidacja gabinetu i wysuniecie podcienia na rowni ze sciana mamy dwa duze okna po 2,7 w salonie ,otwarte schody co daje duzo jasna przestrzen ,na górze tez pokój nad garazem podzielilsmy na dwa pomieszczenia gabinet i moja pralnie ,pom gosp ,na pietrze 3 sypilnie i duza łazienka ,kotłownia gazowa w grazu ,dom prezentuje sie bardzo fajnie

ewa02
13-03-2015, 15:54
Witam wszystkich budujących Praktycznego 4. Czy ktoś z Was widział nową wersję 4a? Co myślicie o zmianach wprowadzonych przez pracownię? Jesteśmy na etapie wyboru projektu i na 99% wybierzemy Praktycznego ale szukam podpowiedzi.

Czy ktoś buduje w okolicach Bielska-Białej?

ewa02
13-03-2015, 19:03
Witam, czy mogę prosić o przesłanie kilku zdjęć na priv? nie otwierają mi sie załączniki a ciekawi mnie wygląd domu w środku i na zewnątrz po naniesionych zmianach.

mariuszmich
16-03-2015, 20:25
Witam.
My również rozpoczęliśmy budowe Praktycznego 4 po adaptacji pod Krakowem. Chętnie obejżałbym wykonania tego projektu w realu. Jeśli jest ktoś chętny podzielić się fotkami z waszego praktycznego to poproszę na priv.

Pozdrawiam wszystkich budujących.

BGDM
20-06-2015, 11:14
tak jak pisałem wcześniej naszą największą bolączką było przegrzewanie się domu przez wielkie szyby, mamy fatalnie ulokowowany dom jeżeli chodzi o słońce, rano świeci w wielkie okno w kuchni, w południe w wielkie okna w wykuszu a wieczorem w wielkie okna z tyłu. Gorzej się nie dało ulokować domu :) Podjęliśmy decyzje o wymianie szyb na system Pilikngton Suncool i to była dobra decyzja, w upały w domu nie jest już 30-32 stopnie ale ok 25 stopni, różnica jest bardzo zauważalna, budującym ten dom polecam zastanowić się czy nie lepiej odrazu zainwestować w te szyby

katya89
24-06-2015, 01:28
tak jak pisałem wcześniej naszą największą bolączką było przegrzewanie się domu przez wielkie szyby, mamy fatalnie ulokowowany dom jeżeli chodzi o słońce, rano świeci w wielkie okno w kuchni, w południe w wielkie okna w wykuszu a wieczorem w wielkie okna z tyłu. Gorzej się nie dało ulokować domu :) Podjęliśmy decyzje o wymianie szyb na system Pilikngton Suncool i to była dobra decyzja, w upały w domu nie jest już 30-32 stopnie ale ok 25 stopni, różnica jest bardzo zauważalna, budującym ten dom polecam zastanowić się czy nie lepiej odrazu zainwestować w te szyby

Witam na forum wszystkich Praktycznych :) My budujemy w zachodniopomorskiem.

Zakupiliśmy wersję lustrzana projektu i jesteśmy już po wylaniu fundamentów, teraz będzie czas na układanie bloczków fundamentowych.

Kwestie stron świata wydaje mi sie, że przemyslelismy, bo działka jest z wejściem od południa, wiec słońce będzie wpadać przez okno w kuchni a popołudniem rozjaśni jadalnię i salon przedzierając się przez duze okno w jadalni. Mam nadzieje ze unikniemy upałów i będzie to dobre rozwiązanie :-)

Zamierzamy wprowadzić następujące zmiany:
- łazienka na parterze przesunięta do kotłowni
-kotłownia zostaje w łazience - zrobimy tylko piec kondensacyjny na gaz
- wejście do tejże łazienki przesunięte pod schody, których bieg odwracamy, dzięki czemu uzyskamy więcej przestrzeni.
-schody zrobimy otwarte, drewniane, prawdopodobnie dywanowe
- przejście z domu do garażu obok wejścia do łazienki, wejście do gabinetu także przesunięte w tenże powstały hol, naprzeciw schodow, aby nie wychodzić z gabinetu bezpośrednio na salon. Tym samym powiększamy przestrzeń na rtv.
- w gabinecie zmiana okna na duże, takie trochę panoramiczne, w poziomie (wymiary prawdopobnie 235cmx110cm), bez wyjścia na taras w celu uzyskania miejsca pod tym oknem na siedzisko, biurko itp.
-likwidujemy kominek przez co powiększa się troszkę kuchnia
-dodajemy dwa male okienka w garażu, równolegle do dwóch okien które zrobimy w pokoju nad garażem
- w pokoju nad garażem wydzielamy nasza sypialnie z łazienką i garderoba oraz wstawiamy 2 okna zamiast jednego
- pokój o wielkości 12,5 m2 przeznaczamy na pralnio-suszarnie-prasowalnie
-pokoje dzieci: 15,4 m2 oraz 12,4 m2 pozostają bez zmian
- łazienka dzieci pozostaje bez zmian (ta 5,8m2)
- garderoba i łazienka która wychodziła z okolo 15-metrowego pokoju zostaje połączona w jedno pomieszczenie z którego chcielibyśmy zrobić dużą wspólna garderobę o wielkości 10,2m2

Powstaje jeden problem. Strop w projekcie jest żelbetowy, a projektanci 'puścili' kanalizację z łazienki 5,8m2 na lekkim spadzie stropem w kierunku bodajże miejsca gdzie w projekcie idzie komin. O ile zdarzylismy się zorientować takiego rozwiazania w tego typu stropie nie mozna zastosowac.
Jak u Was rozwiazaliscie tę sprawę?

Druga rzecz - jak wykonaliscie ten śmieszny balkono-wykusz nad jadalnią? Nie macie z nim żadnych problemów?

BGDM - bardzo pięknie wykonczyliscie dom. Czy posiadacie lub może ktoś jeszcze z tego forum więcej zdjęć z ukończonej budowy?

Jaką dachówkę polozyliscie?

Podzielcie się wrażeniami użytkowania, a może natkneliscie się na jeszcze jakieś uhybienia w projekcie które zmieniliscie?

Liczymy na dobre rady :-)

Pozdrawiam!

absurda
17-07-2015, 13:11
Witam, my zamierzamy budować praktycznego4 w Szczecinie. Baaaaaaaaaardzo prosimy o kontakt kogoś, kto postawił ten dom w naszym województwie/okolicy. Czy istniałaby możliwość zobaczenia go live, chociażby zza płota? : ) Pozdrawiam gorąco : )

bartto
13-09-2015, 16:05
Witam

Czy jest jakaś opcja zobaczyć ten Twój dom wg projektu Praktyczny 4 ?
Jesteśmy z Tarnowa i przymierzamy się do budowy wg projektu Praktyczny 4A i chcielibyśmy zobaczyć jak on wyglada....

Jeśli się da to proszę o info na priv
[email protected]

Dzięki

bartto
13-09-2015, 16:06
Witam.
My również rozpoczęliśmy budowe Praktycznego 4 po adaptacji pod Krakowem. Chętnie obejżałbym wykonania tego projektu w realu. Jeśli jest ktoś chętny podzielić się fotkami z waszego praktycznego to poproszę na priv.

Pozdrawiam wszystkich budujących.
Witam

Czy jest jakaś opcja zobaczyć ten Twój dom wg projektu Praktyczny 4 ?
Jesteśmy z Tarnowa i przymierzamy się do budowy wg projektu Praktyczny 4A i chcielibyśmy zobaczyć jak on wyglada....

Jeśli się da to proszę o info na priv
[email protected]

Dzięki

bluerain23
01-11-2015, 09:22
Witam Wszystkich.
Czy budował ktoś ten PIĘKNY DOMEK z piwnicami?

mariuszmich
04-12-2015, 20:49
Witam Wszystkich.
Czy budował ktoś ten PIĘKNY DOMEK z piwnicami?


Witam.
My wybudowaliśmy na podstawie praktycznego 4 częściowo podpiwniczony domek

bluerain23
13-12-2015, 19:12
Witam Dzięki za odpowiedź
Gdzie zrobiliście wejście do piwnicy i czy był duży problem z "przeróbka" projekty co do oryginału?
Ja chce zrobić piwnicę pod całym garażem ale nie wiem gdzie zrobić wejście.

kinga_kz
17-12-2015, 11:54
Witam, czy ktoś buduje lub już wybudował Praktyczny 3a lub 4a i udostępni do pooglądania ?? Będę wdzięczna za odpowiedz, bo wolę przed zakupem projektu zobaczyć układ na żywo
[email protected]
pozdrawiam

wolek_p
05-02-2016, 23:15
Witam,
Właśnie kupiliśmy projekt Praktyczny 4A. mamy wstępny pomysł na domek, ale jeżeli byłby ktoś tak miły i podesłał zdjęcia z urządzonego domu to byłbym wdzięczny [email protected].

Dzięki i pozdrawiam

Nicky 0092
17-02-2017, 07:09
Witam
Czy ktoś z Opolskiego bądź Śląska wybudował dom Praktyczny 4 ?

Agasik
22-02-2017, 10:46
Witam!Rozważamy z mężem budowe wg projektu Praktyczny 4a.Jednak mamy kilka wątpliwości,może ktoś z Państwa miał podobne i udało mu się je rozwiązać...
1.malutka kuchnia-czy jest jakiś niedrogi sposób na jej powiększenie?
2. balkon nad wykuszem-fajnie byloby zmiescić na nim chociaż niewielką suszarkę na ubrania lub pościel,projekt chyba tego nie przewiduje...
3.dziwne schodki do łazienki i kotłowni-czy można zrównać poziomy pomieszczeń i garażu?

Z góry dziękujemy za wszelkie sugestie !

mr.banach
03-03-2017, 16:53
Witam!Rozważamy z mężem budowe wg projektu Praktyczny 4a.Jednak mamy kilka wątpliwości,może ktoś z Państwa miał podobne i udało mu się je rozwiązać...
1.malutka kuchnia-czy jest jakiś niedrogi sposób na jej powiększenie?
2. balkon nad wykuszem-fajnie byloby zmiescić na nim chociaż niewielką suszarkę na ubrania lub pościel,projekt chyba tego nie przewiduje...
3.dziwne schodki do łazienki i kotłowni-czy można zrównać poziomy pomieszczeń i garażu?

Z góry dziękujemy za wszelkie sugestie !

1 Dom jest ogromny, osobiście rozmyślam jakby cokolwiek pomniejszyć...;) Powiększyć zawsze można...
2 Balkon przy adaptacji powiększyć to też nie problem- co za tym idzie? zwiększy Ci się jadalnia
3 Architektem nie jestem, ale aby nie zmieniać konstrukcji dachu to zmniejszy się Wam wysokość pomieszczenia nad garażem

mr.banach
03-03-2017, 17:12
Witam.
Czy byłaby możliwość zobaczenia projektu praktyczny 4a na żywo?
Jestem z Krakowa, ale jestem w stanie nawet na drugi koniec Polski pojechać aby go zobaczyć :)
Interesuje mnie również wycena do stanu surowego otwatego, lub zamkniętego.

Dziękuję i pozdrawiam!
Łukasz

Spu
09-03-2017, 09:27
Witam.
Czy byłaby możliwość zobaczenia projektu praktyczny 4a na żywo?
Jestem z Krakowa, ale jestem w stanie nawet na drugi koniec Polski pojechać aby go zobaczyć :)
Interesuje mnie również wycena do stanu surowego otwatego, lub zamkniętego.

Dziękuję i pozdrawiam!
Łukasz

Praktyczny 4 stoi w stanie surowym zamkniętym w Siedlcach woj.mazowieckie - ze zmianami w projekcie, ale generalnie przestrzennie można zobaczyć . Ja z kolei zaczynam budowę Praktycznego 4A na wiosnę w okolicy Siedlec, jestem na etapie wylanych ław fundamentowych. Wprowadzaliśmy zmiany do projektu, ale ciągle pomysły przychodzą nowe do głowy - na szczęście ławy wylane wiec już mamy ograniczenia, inaczej byśmy chyba nigdy nie zaczęli z tymi zmianami...

Jeśli ktoś używa programu Sweet Home 3D to mogę podesłać model 3D, który w pewien jesienny weekend wprowadziłem do programu i parę kwestii może pomóc w przemyśleniu, bo widać przestrzennie wszystko. Można wstawiać meble i generować widok 3D z teksturami - pomocne jeśli sami będziecie planować wnętrze.

Mogę też wysłać rzuty w pdf na maila - zainteresowanych proszę o pisanie na PW.

Koziki
20-03-2017, 12:42
Witam,
Niebawem ruszamy z budową Praktycznego 4a. Czy jest ktoś, kto zdecydował się na jasne okna - wręcz sosnowe? Ciekawa jestem jak wygląda taki Praktyczny.

Koziki
20-03-2017, 18:46
Praktyczn1 i 4a lustro w dobrej cenie:

https://www.olx.pl/oferta/projekt-domu-praktyczny1-CID628-IDhT4Cw.html#1bfd1d0d19
https://www.olx.pl/oferta/projekt-domu-praktyczny-4a-lustro-CID628-IDj38Hl.html

Koziki
21-03-2017, 10:33
Witam!Rozważamy z mężem budowe wg projektu Praktyczny 4a.Jednak mamy kilka wątpliwości,może ktoś z Państwa miał podobne i udało mu się je rozwiązać...
1.malutka kuchnia-czy jest jakiś niedrogi sposób na jej powiększenie?
2. balkon nad wykuszem-fajnie byloby zmiescić na nim chociaż niewielką suszarkę na ubrania lub pościel,projekt chyba tego nie przewiduje...
3.dziwne schodki do łazienki i kotłowni-czy można zrównać poziomy pomieszczeń i garażu?

Z góry dziękujemy za wszelkie sugestie !

1. nam się wydaje, że kuchnia jest spora, byliśmy ostatnio w Ikea i akurat była urządzona kuchnia o podobnych wymiarach, wyspy tam nie wstawisz ale naprawdę jest dużo miejsca.
2. projekt nie przewiduje w ogóle tam balkonu, można go oczywiście stworzyć i wydaje mi się, że suszarka się zmieści
3. te schodki różnicują wysokość, garaż masz niżej i jeśli wjazd na działkę masz stosunkowo blisko domu to im niżej garaż tym lepiej wygląda kwestia spadku terenu od garażu do wjazdu (mniejsza różnica wysokości), im wyżej masz część domową tym bardziej izolowana jest od zalegającego śniegu (szczególnie wązne przy szybach) i spływającej wody. Pozdrawiam

pattryk1
11-06-2017, 17:26
Witam ,

Jest tu ktoś , lto wybudował dom PRAKTYCZNY 4a i podzieliłby się zdjęciami z inwestycji ? albo jest w Okolicach Krakowa żeby podjechac zobaczyć? Ja buduje 4A w O okolicach Nowego Targu jestem na etapie zalewania płytyt nad garażem . Było sporo zmian i jeszcze będzie , dlatego jestem ciekaw czy dobrze kombinuje :)

Będe wdzieczny za wiadomośc PRIV .

Pozdrawiam

Koziki
14-06-2017, 12:22
Witam. My też budujemy Praktycznego 4a, ale pod Warszawą. Obecnie jeszcze etap fundamentów. Zapraszamy do grupy na FB https://www.facebook.com/groups/1904752563086948/ . Niestety jeszcze nie widziałam nigdzie nawet żadnego zdjęcia gotowego P4a, a jakie zmiany planujecie? Pozdrawiam

marcinj69
19-09-2017, 19:01
WItam.

Jesteśmy przed kupnem praktycznego 4/4a. Chciałbym go tylko zobaczyć, przed ostatecznym kupnem. Czy ktoś buduje w okolicach Warszawy i albo woj. Mazowieckie ma stan chociaż surowy zamknięty,i pochwaliłby się budową? Potrzebuje także architekta z Warszawy, ktoś korzystał?