PDA

Zobacz pełną wersję : Pomysł na nietypowe podgrzewanie powietrza w zimie do rekuperatora



Okiren
07-03-2011, 07:31
Pomysł poniżej, a ja proszę o podpowiedź czy to ma sens - z góry dziękuję za zainteresowanie.

Nawiew do rekuperatora na południowej ścianie pod dachem. W zimie, gdy słoneczko grzeje przy ścianie jest przyjemne ciepło (nawet w mroźne dni). Gdyby tak powietrze zanim wpadnie do rur przelatywało przez rurę stalową umieszczoną na ścianie? Mógłbym dać jej nawet 8 metrów. Nawiew ma fi 160 mm. Rura stalowa w zimowe dni, gdy słońce grzeje nagrzewa się nawet przy dużym mrozie.
Co myślicie?

Liwko
07-03-2011, 07:43
Moim zdaniem byłby to bardzo chimeryczny wymiennik. Raz słońce jest a raz go nie ma. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zakopanie rury w ziemi.

Okiren
07-03-2011, 07:58
GWC jest w planach na przyszłość. Takie podgrzewanie na pewno nie będzie działało codziennie, lecz 8 metrów rury to niewielki koszt, może warto go zastosować dla tych kilkudziesięciu ciepłych dni w okresie jesień-zima-wiosna?

Liwko
07-03-2011, 08:11
GWC jest w planach na przyszłość. Takie podgrzewanie na pewno nie będzie działało codziennie, lecz 8 metrów rury to niewielki koszt, może warto go zastosować dla tych kilkudziesięciu ciepłych dni w okresie jesień-zima-wiosna?

Ale będzie to mało stabilne rozwiązanie. Temperatury w domu mogą się "rozjeżdżać". Poza tym okna od strony południowej lepiej wykorzystają to słoneczko. Często tak nagrzewają dom (mam to teraz u siebie) że trzeba bardziej wentylować dom bo jest za ciepło.
Nic nie stoi jednak na przeszkodzie abyś samemu się o tym przekonał. Koszt prawie żaden.

kangaxx
07-03-2011, 08:56
dobry pomysł to potęga, tym bardziej gdy prawie nic nie kosztuje, spróbuj, tylko opomiaruj dokładnie temp wejścia, wyjścia i szybkość strugi, myslę że te dane pozwolą na prawie pełne wnioski (do pełnych to jeszcze wilgotność by się zdała)

ana-76
07-03-2011, 12:41
jeśli planujesz gwc to chyba wartozrobic to zanim zgospodarjesz działkę, niż po kiklu latach gdy działka będzię zrobiona i trzeba będzie kopać...

Okiren
07-03-2011, 16:17
jeśli planujesz gwc to chyba wartozrobic to zanim zgospodarjesz działkę, niż po kiklu latach gdy działka będzię zrobiona i trzeba będzie kopać...

Nie mówiłem, że już się wprowadzam. Tak masz rację - warto przed zagospodarowaniem się zabrać za wkopywanie rury, ale temat o czym innym jest.

Tysonq
08-03-2011, 21:38
pomysł ciekawy, aczkolwiek wolałbym zamontować nagrzewnicę kanałową. Na allegro jest na rurę 160 o mocy 2kW za 333zl. Fakt, że pozera prąd ale działa nawet w pochmurne dni. A Twoja rura nocą już nie zda egzaminu, a w zimie więcej jest pochmurnych dni niż słonecznych. Zwróć uwagę także na to, że latem jak ta rura się nagrzeje... uhuhu piekarnik w chałupie :)
Pytanie dla znawców tematu: czy są dostępne nagrzewnice kanałowe wodne?

Okiren
09-03-2011, 07:37
pomysł ciekawy, aczkolwiek wolałbym zamontować nagrzewnicę kanałową. Na allegro jest na rurę 160 o mocy 2kW za 333zl. Fakt, że pozera prąd ale działa nawet w pochmurne dni. A Twoja rura nocą już nie zda egzaminu, a w zimie więcej jest pochmurnych dni niż słonecznych. Zwróć uwagę także na to, że latem jak ta rura się nagrzeje... uhuhu piekarnik w chałupie :)
Pytanie dla znawców tematu: czy są dostępne nagrzewnice kanałowe wodne?

Założenia były takie:
- działa tylko jak świeci słońce (jesień, zima, wiosna) - dni słonecznych będzie trochę
- sterowana termostatem przepustnica dwudrożna, która w przypadku różnicy temperatury przełączy na wlot powietrza bezpośrednio z pola (zaś w lecie będzie ustawiona na stałe do poboru powietrza spoza rury)

Widziałem kiedyś opis na tym forum chłodnicy samochodowej, która była podłączona do pieca CO. A w sieci jest sporo takich markowych rzeczy, np. tu: http://www.lemar.sklep.pl/product/id/1046,nagrzewnica-kanalowa-vbc-160 ale to tylko przykład.

kangaxx
09-03-2011, 07:41
jeśli chodzi o zastosowanie chłodnicy jako nagrzewnicy kanałowej, to oprócz gabarytów wg mnie brak wad, metrowej wielkości nową chłodnicę można dostać za 1300 zł, tej samej wydajności przemysłową cenią już w tysiącach

rwxw
09-03-2011, 20:44
Nawiew do rekuperatora na południowej ścianie pod dachem.
Polecam SWC, a więc strychowy wymiennik ciepła, tzn. reku pobiera zimą powietrze z nieogrzewanego i nieocieplonego strychu, a latem z zewnątrz z czerpni. Inwestycja zeronakładowa. Na strychu temperatura zawsze jest wyższa niż na zewnątrz ze względu na straty ciepła w domu i to wystarcza, żeby reku nie zamarzał.

Tysonq
09-03-2011, 21:06
co trzeba zrobić, żeby to działało?
zamontować na czerpni (kanale od czerpni) jakiś trójnik, zawór? tłumaczcie :)

kangaxx
10-03-2011, 07:53
żeby co działało?

Tysonq
10-03-2011, 09:37
o to

Polecam SWC, a więc strychowy wymiennik ciepła, tzn. reku pobiera zimą powietrze z nieogrzewanego i nieocieplonego strychu, a latem z zewnątrz z czerpni

Okiren
11-03-2011, 14:36
pytanie ciut banalne - A te wodne nagrzewnice to przed czy za rekuperatorem (ogrzewanie powietrza wpadającego do reku, czy wylatującego z niego do domu)?

kangaxx
11-03-2011, 16:11
tylko i wyłącznie za wymiennikiem, po stronie pierwotnej całe ciepło z niej stracisz, wyjątkiem jest wykorzystywanie wyrzutni jako wspomagania dolnego źródła pc powietrze/powietrze

k62
11-03-2011, 19:07
tylko i wyłącznie za wymiennikiem
Tu się nie zgodzę.
Niektóre firmy w rekuperatorach stosują nagrzewnice i przed i po, lub tylko przed.
System zabezpieczyć ma reku przed zamarzaniem i to w taki sposób, by koszt prądu zuzyty do nagrzewnicy nie był większy niż zyski z rekuperacji.

Okiren
11-03-2011, 20:05
Jeśli przed reku, to jak zabezpieczyć wodę w wymienniku żeby nie zamarzła jak woda nie grzeje (jeśli dobrze zrozumiałem wymienni podłącza się jako dodatkowy grzejnik, tak?). A może mały wymiennik i glikol?

k62
11-03-2011, 20:38
http://www.rekuperatory.pl/dowiedz-sie-wiecej/nagrzewnica-wstepna-tansza-niz-jej-brak

Indiana_
11-03-2011, 22:33
Ale to nie tak, nagrzewnica ma być przed rekuperatorem - o ile chodzi o zrobienie zabezpieczenie przed szronieniem. Dogrzanie do temp. >20'C robi się z kolei za reku, na nawiewie powietrza na dom.
Sam u siebie skompletowałem już cały sprzęt do zrobienia glikolowego GWC, tj: kupiłem spory skraplacz miedziany od starej lady chłodniczej, dałem za niego 20 zyta :-), mam już skrzynkę filtracyjną przed reku zrobioną na zamówienie tak, aby pomieściła ten skraplacz (będzie robił za nagrzewnicę), zamiast glikolu kupię lewy spirytus (bo ma znacznie mniejszą lepkość niż glikol), jedyne co muszę kupić za normalne pieniądze tj. kilka stówek to pompka i naczynie przeponowe - zrobiłem próby na elektronicznej LFP ERGA, zużycie energii rzędu 3-8W - przepływ daje dobry na etanolu, na glikolu są za duże opory. Tylko nie będę rył podwórka - całe w kostce brukowej, spróbuję więc zakopać 25 mb rury w piwnicy. Powinno wystarczyć, ponieważ mam płytko wody gruntowe, które ciągle płyną do rzeki, zresztą zobaczymy.
Problem mam tylko z brakiem motywacji, raz że nie mam czasu, dwa że dzięki WM i paleniu "od góry" węgiel strasznie wolno schodzi, a muszę to zakopać min. pod węglem, a trzy że moja Luna zamarzła raptem ze trzy razy tej zimy - nie ma więc sensu robić ekstra zabezpieczeń, co najwyżej podłączyć presostat za stówkę. Jedyne co mnie mobilizuje do tego kopania w piwnicy, to cele badawczo-naukowe :-)

Ogólna uwaga odnośnie wszelakich nagrzewnic i zabezpieczenia jej przed zamarznięciem - najtańsze w stosunku do efektów (100% zabezpieczenia, brak jakiejkolwiek automatyki, zaworów etc) i stosowane przeze mnie standardowo również przy wszelakich kotłowniach na nieogrzewanych strychach to zalanie całej instalacji glikolem i dziękuję. Może jestem za porządny - za starej firmy połowa zleceń zimą to była wymiana rozwalonych nagrzewnic - koszt naprawy to od 1 do kilku k, a tu sam sobie likwiduję takie zlecenia :-)

kangaxx
13-03-2011, 20:52
Tu się nie zgodzę.
Niektóre firmy w rekuperatorach stosują nagrzewnice i przed i po, lub tylko przed.
System zabezpieczyć ma reku przed zamarzaniem i to w taki sposób, by koszt prądu zuzyty do nagrzewnicy nie był większy niż zyski z rekuperacji.

no to ja się nie zgodzę, system dotąd będzie grzał aż rozmrozi, jesli bedzie trzeba grzać przez 20 godzin na dobę bo zimno to bedzie grzał i w głębokim poważaniu ma jakieś uzyski albo ich brak, ja nie trawię tego rozwiązania bo jest to protoplasta układów odmrożeniowych stosowany do dziś, modulacja jest od tego patentu lepsza energetycznie, ciepło wytworzone przez grzałkę pierwotną reku wywala na zewnątrz, nagrzewnica wtórna jest wg mnie jak najbardziej cacy ale ona reku nie rozmrozi

k62
13-03-2011, 21:05
Cytat z http://www.rekuperatory.pl/dowiedz-sie-wiecej/nagrzewnica-wstepna-tansza-niz-jej-brak
"W rekuperatorach najwyższej klasy producenci stosują odpowiedni algorytm sterowania nagrzewnicą,
który powoduje jej włączenie tylko na krótkie okresy czasu, gdy nie wystarczy już zwalnianie i zatrzymywanie wentylatora nawiewnego.
Wtedy zużycie prądu jest naprawdę niewielkie. Mimo tego teza postawiona w tytule artykułu wydaje się niemożliwa do zrealizowania.
A jednak… jest to możliwe. Okazuje się, że wbrew powszechnie panującemu przekonaniu użytkowanie rekuperatora z nagrzewnicą jest tańsze niż bez nagrzewnicy."

kangaxx
13-03-2011, 21:13
...zamiast glikolu kupię lewy spirytus (bo ma znacznie mniejszą lepkość niż glikol)...

a robił ktoś taki gwc na metanolu? też spirytus a 1 litr za 2 zeta kupi, tyle że o spuszczaniu cichaczem z instalacji w celach konspiracyjnej konsumpcji można zapomnieć

kangaxx
13-03-2011, 21:17
...Okazuje się, że wbrew powszechnie panującemu przekonaniu użytkowanie rekuperatora z nagrzewnicą jest tańsze niż bez nagrzewnicy."
no zgadza się że tańsze, przecież nie pisałem o zupełnym braku układu odmrożeniowego tylko o innej jego wersji

Okiren
17-03-2011, 06:46
Trochę odbiegnę od głównego tematu. Czy nagrzewnicę wodną podpina się do instalacji CO w ten sam sposób jak grzejnik (napływ i powrót)?
Instalacja wodna i CO jest właśnie wykonywana i może podciągnąć na wszelki wypadek kilka metrów rurek na strych.

k62
17-03-2011, 07:03
no zgadza się że tańsze, przecież nie pisałem o zupełnym braku układu odmrożeniowego tylko o innej jego wersji
Możesz napisać dokładniej, jaka to wersja?

HenoK
17-03-2011, 07:05
Trochę odbiegnę od głównego tematu. Czy nagrzewnicę wodną podpina się do instalacji CO w ten sam sposób jak grzejnik (napływ i powrót)?
Instalacja wodna i CO jest właśnie wykonywana i może podciągnąć na wszelki wypadek kilka metrów rurek na strych.
Wpina się podobnie, jednak musisz wiedzieć co chcesz osiągnąć. Od tego zależy potrzebna moc nagrzewnicy i związane z tym temperatury czynnika grzewczego i średnice rurek. Jeżeli ma to być nagrzewnica wstępna (pomiędzy czerpnią i rekuperatorem, to powinna być wypełniona płynem niezamarzającym - glikolem, spirytusem, itp.).