PDA

Zobacz pełną wersję : Dofinansowanie PC i innych odnawialnych źródeł - Pomorskie



sledz98
07-03-2011, 09:57
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska ogłosił konkurs na dofinansowanie do odnawialnych źródeł ciepła.
Wszelkie szczegóły pod tym linkiem: http://www.wfosigw-gda.pl/index.php?option=content&task=view&id=97&Itemid=125
Oczywiście Ci co już mają wykonane mogą się ugryźć w nos. Taka polityka.
Założyłem nowy wątek, bo wydaje mi się to dość ważną informacją, a nie chciałbym aby to gdzieś umknęło.

nosek_100
20-03-2011, 14:25
dofinansowanie dotyczy tylko instalacji modernizowanych , co do nowych budynków to na zakup PC na razie chyba nie dotują...
JacekW_BB wiesz może coś więcej o tych dofinansowaniach, czy to tylko Viessmann będzie coś organizował, czy gminy albo fundusze?

lulukasz
25-03-2011, 11:25
Co do dofinansowania:
http://www.wfosigw-gda.pl/index.php?option=content&task=view&id=85&Itemid=113

W WFOŚiGW w Gdańsku pytałem się już wcześniej o dofinansowanie tego typu przedsięwzięć. Z ciekawością śledziłem wszelkie informacje na ten temat. No i... zadzwoniłem tam. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem (a pytałem się specjalnie 2 razy), ale dofinansowanie dotyczy odsetek, tylko tego. Pani w WFOŚiGW stwierdziła, że przecież to super oferta, bo gdzie ja dostanę kredyt z oprocentowaniem na 3% (dla 80% inwestycji, reszta oprocentowania na zasadach komercyjnych prowadzonych przez banki). To ja się pytam, jaki jest sens dodatkowo starać się o taki kredyt w momencie, kiedy na dom wziąłem kredyt hipoteczny (niewiele większe oprocentowanie) - potrzeba: raz - dodatkowo większa zdolność kredytowa (jak ktoś ma wyśrubowane to nic nie zdziała); dwa - dodatkowe papiery, załatwianie itd. W sumie wyjdzie niewiele taniej, a biegania co nie miara. Oczywiście mowa tu o nowo budowanych domach, może opłaca się komuś, kto modernizuje system dostarczania energii cieplnej do domu.

Dla nowo budowanych domów są takie same zasady, jak dla modernizowanych budynków :)

Co do opisywanego dofinansowania:
Konkurs adresowany jest do Gmin miejskich (miast) województwa pomorskiego oraz podmiotów realizujących
zadania z zakresu gospodarki komunalnej dotyczące zaopatrzenia w energię cieplną. Z udziału w konkursie
wyłączone są miasta aglomeracji trójmiejskiej – Gdańsk, Sopot i Gdynia

Jeżeli Wasza gmina nie podchwyci tematu, a pozostało mało czasu, to lipa :)

sledz98
27-03-2011, 20:40
No bo u nas to taka popieprzona polityka. Wczoraj przejechałem całe Niemcy od granicy z Austrią, aż po Kołbaskowo. Część tej trasy wykonałem nie autostradą, ale drogami B17 i B2 (do Norymbergii) i wiecie co mnie zdziwiło. Mają na domach od metra kolektorów słonecznych. Takich do grzania wody, ale też całe stada fotowoltanicznych!! Widać, tamtejsze władze chyba jakoś to dotują, bo co druga stodoła miała dach z fotowolatnicznych paneli. Aż mnie zazdrość skręcała!

rydzadam
28-03-2011, 06:58
Szwagier w Niemczech całą niedużą południową połać dachu obłożył ogniwami. Zapłacił za wszystko jakieś 20 tys. euro. W słoneczny dzień wyciąga z tego do 3 kW mocy, w pochmurny - około 1 kW. W praktyce wygląda to tak, że bierzesz kredyt na powiedzmy 15 lat, raty kredytu spłacasz, ale jednocześnie masz mniejsze o mniej więcej tą kwotę rachunki za energię. W przypadku szwagra bilansuje się to na zero, więc rat kredytu jakby nie płacił. Po tych 15 latach (a to wbrew pozorom szybko minie) całą energię ma za darmo i zostaje mu jeszcze trochę nadwyżki. Dzieje się tak wyłącznie dzięki dotacjom państwa do sprzedawanego przez ludzi prądu do sieci energetycznej.

Canonier
24-05-2011, 22:11
U nas większość ludzi by ci powiedziała, że to bez sensu, bo ta inwestycja zwraca się za 15 lat, a po max 5 latach się spierdzieli, a raty będziesz spłacał.
Dokladnie takie samo jest myślenie z PC "Drogie i nigdy się nie zwraca, a jak ma się zwrócić po 4-6 lat to za 3 na pewno się pompa zatrze". Takie teksty słysze od 90% ludzi.