PDA

Zobacz pełną wersję : SZTOKER 25 prosze o uwagi i opinie



Strony : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14

Bart_Sztoker_35
04-03-2013, 10:04
Mam pytanko odnośnie liczenia zużycia ekogroszku, mianowicie czy zgodnie ze zdjęciem powinienem sumować te słupki i później mnożyć przez wartość ile gramów idzie na sekundę ?174250

Nela_32
04-03-2013, 10:44
Wartość ze słupka dzielisz przez 3600 sek i wynik mnożysz przez ilość podawane paliwa na godzinę (XXkg/h).

Bart_Sztoker_35
04-03-2013, 11:12
Wartość ze słupka dzielisz przez 3600 sek i wynik mnożysz przez ilość podawane paliwa na godzinę (XXkg/h).

no tak wyszło mi 36,5kg, a jaka prawda to już nie wiem, bo wcześniej ktoś podawał zupełni inną metodę. Poza tym dlaczego dziele przez 3600 ?


nie, coś tu jest nie tak?

Nela_32
04-03-2013, 11:19
Bo wartość w słupku to suma w sek., 3600 sek to godzina i jak to podzielisz to wyjdzie wartość ile godzin pracował ci podajnik na dobę.

Jarecki79
04-03-2013, 12:18
Po co sobie dodawać roboty z godzinowym przeliczaniem?

Średnio na 1sekunde pracy podajniki ślimakowe podają między 4 a 6gram paliwa w zależności od jego granulacji i prędkości przekładni oraz skoku ślimaka.

wystarczy zatem wynik w sekundach pomnożyć razy powiedzmy 4,2grama i mamy spalanie dobowe......
To już kwestia zabawy przez tydzień i notowania i wyjdzie jakas dokładniejsza średnia, czy to 3,7grama czy 4,5 czy 4,9grama.....

Jak np. pamiętam u Kobry wyszło chyba 3,7grama jako wartość średnia.....


Dla tego, co kolega wkleił po wymnożeniu mamy wynik w gramach... na kilogramy to juz chyba jasne, co trzeba zrobić ;)

Bart_Sztoker_35
04-03-2013, 12:29
Dzięki za odpowiedzi :)

Znalazłem jeszcze inny problem, mianowicie gdy chciałbym palić np. przez 2 godz na ruszcie awaryjnym i wyłączam podajnik, to niestety ale sekundy w liczniku spalania nadal biją, mimo że podajnik nie działa ! Sterownik najnowszy A33

Artiksus
07-03-2013, 11:49
Witam wszystkich, mam pytanie do specjalistów i nie tylko, mianowicie chcę wymienić kocioł z olejowego na ekogroszek, (nie wyrabiam finansowo) dom 150 m2, 15 cm styropian, 30 cm wełna, grzejniki + podłogówka pod gresem, wentylacja grawitacyjna. Pytam w tym wątku ponieważ ogranicza mnie średnica komina, mam wkład z kwasówki fi 130, a jedyny kocioł jaki znalazłem z podobną średnicą wylotu to sztoker mini 15kW, czy jestem na niego skazany? czy ewentualnie możecie coś polecić innego? czytając opis kotła u producenta byłem pewien na 100% ale te wszystkie problemy użytkowników trochę mnie przerażają...

Bart_Sztoker_35
07-03-2013, 14:40
Kiedy można się spodziewać nowego sterownika, bo widzę że na stronie elektro-miz już nie ma A33 ?

bonczek159
08-03-2013, 11:12
Witam wszystkich, mam pytanie do specjalistów i nie tylko, mianowicie chcę wymienić kocioł z olejowego na ekogroszek, (nie wyrabiam finansowo) dom 150 m2, 15 cm styropian, 30 cm wełna, grzejniki + podłogówka pod gresem, wentylacja grawitacyjna. Pytam w tym wątku ponieważ ogranicza mnie średnica komina, mam wkład z kwasówki fi 130, a jedyny kocioł jaki znalazłem z podobną średnicą wylotu to sztoker mini 15kW, czy jestem na niego skazany? czy ewentualnie możecie coś polecić innego? czytając opis kotła u producenta byłem pewien na 100% ale te wszystkie problemy użytkowników trochę mnie przerażają...

Ja mam taki sam dom i takie same ocieplenie, ale mam założony sztoker 25. Do tej pory spaliłem 2,2 tony od września. Moim zdaniem 15 kw, to może być troszkę za mały, Jak masz dobry cug to załóż 25 i przejściówke , toż komina nie będziesz rozwalał. Ale licz się z tym że częściej komin będziesz musiał czyścić.

Jarecki79
08-03-2013, 11:26
Dzień dobry

Soft jest zdjęty chwilowo, robiona jest poprawka.
Pojawi się pewnie w przyszłym tygodniu na stronach e-m

Część osób dostała tez od kolegi Rostko nowsze softy do sprawdzenia, takie bez nastaw.
Po weekendzie powinna być świeższa wersja.

Rostko13
08-03-2013, 12:19
Ja mam taki sam dom i takie same ocieplenie, ale mam założony sztoker 25. Do tej pory spaliłem 2,2 tony od września. Moim zdaniem 15 kw, to może być troszkę za mały, Jak masz dobry cug to załóż 25 i przejściówke , toż komina nie będziesz rozwalał. Ale licz się z tym że częściej komin będziesz musiał czyścić.

bonczek Twoje spalanie to wręcz cud. Wychodzi ok 360 kg na miesiąc... Nie chce mi się za bardzo wierzyć ;)

timon120777
08-03-2013, 12:25
Witam wszystkich, mam pytanie do specjalistów i nie tylko, mianowicie chcę wymienić kocioł z olejowego na ekogroszek, (nie wyrabiam finansowo) dom 150 m2, 15 cm styropian, 30 cm wełna, grzejniki + podłogówka pod gresem, wentylacja grawitacyjna. Pytam w tym wątku ponieważ ogranicza mnie średnica komina, mam wkład z kwasówki fi 130, a jedyny kocioł jaki znalazłem z podobną średnicą wylotu to sztoker mini 15kW, czy jestem na niego skazany? czy ewentualnie możecie coś polecić innego? czytając opis kotła u producenta byłem pewien na 100% ale te wszystkie problemy użytkowników trochę mnie przerażają...

10-12KW to maks
większego nie szukaj
myślę że jak komin wysoki to nawet zakładając redukcję z fi160na 130 nie będziesz miał problemu z ciągiem

Artiksus
08-03-2013, 14:17
Dzięki panowie za odpowiedź, komin ma 7 metrów, zastanawiam się między dwoma, wspomnianym sztokerem 15 a skam-p 12, jak uważacie, z którym będzie mniej zabawy i ewentualnie który mniej spala? ;)

Jarecki79
08-03-2013, 14:31
Mały Sztoker wygląda w kotłowni tak:
175185

Skam 12-ka z takim małym czopuchem w kominie po kotle olejowym - fotka jest chyba od usera forum andrzejm7:
Komin 110mm
Wiem,że opala kociołek głównie retopalem,

Zacytuję krótko informację od tego Pana, jeszcze na wcześniejszej wersji softu cobry:
"Moje nastawy to;
podawanie / przerwa dla 100% to 5 / 24
minimalna moc kotła 1%
przedmuchy wyłączone
temp zadana na kotle 55st C
woda na grzejniki / zawór 4d / około 40st C
CWU 45st C, bez stref dla CO i CWU - praca pompy CO ciągła, CWU bez priorytetu.
Dodam, że jestem pozytywnie zaskoczony zużyciem groszku - do połowy listopada wynosiło około 13kG/dobę, a do 20 stycznia br około 18kG/dobę.
Przypomnę, że mam komin o przekroju 110mm z kwasówki / pozostałość po OO / i nie zauważam zatykania się komina z wyjątkiem odcinka od kotła do komina - około 1,5 m pod kątem ok. 15st w górę - ten odcinek czyściłem dwa razy."

175184


Na Sztokera warto decydować się do końca marca, od kwietnia będzie korekta cen, dojdzie co prawda w zestawie moduł alligator, ale jeszcze póki co można załapać się na lepszy "prajs"

eresz
08-03-2013, 19:44
Zastanowiła mnie jedna rzecz: moje nastawy w tym momencie to 14/66 (podawanie/przerwa). Czy jeśli zmniejszę wszystko o połowę tzn. 7/33 to będzie to samo czy jednak inaczej? A jeśli inaczej to lepiej czy gorzej?

timon120777
08-03-2013, 20:57
podawanie mniejszych dawek w krótszych odstępach jest lepsze dla węgli spiekających
moc pozostanie taka sama a zmieni się jedynie czas "przebywania dawki opału w złożu"
moim zdaniem zatem będzie lepiej jeśli masz węgiel spiekający,

eresz
09-03-2013, 21:11
Zrobiłem eksperyment i zmieniłem ustawienia na noc na 7/33. Rano zajrzałem do pieca i po ilości popiołu w popielniku stwierdzam, że pobrał więcej opału. Przywróciłem ustawienia poprzednie. Potem sobie pomyślałem, że może to jednak ochłodzenie spowodowało, że poszło więcej opału. Sam już nie wiem. Ale zostaję przy 14/66 :)

bonczek159
09-03-2013, 21:17
bonczek Twoje spalanie to wręcz cud. Wychodzi ok 360 kg na miesiąc... Nie chce mi się za bardzo wierzyć ;)

Rostko to nie cud tylko dobrze zbudowany i ocieplony dom. A może sąsiad mi węgiel podrzuca.?:D

timon120777
09-03-2013, 21:51
Zrobiłem eksperyment i zmieniłem ustawienia na noc na 7/33. Rano zajrzałem do pieca i po ilości popiołu w popielniku stwierdzam, że pobrał więcej opału. Przywróciłem ustawienia poprzednie. Potem sobie pomyślałem, że może to jednak ochłodzenie spowodowało, że poszło więcej opału. Sam już nie wiem. Ale zostaję przy 14/66 :)

nic nie zmieniłeś więc to czynniki zewnętrzne mialy wpływ na zmianę wielkości zużycia
zanotowałeś temperatury przy paleniu na parametrach 14/66 i 7/33???
bez tej minimalnej wiedzy o warunkach chociażby cały eksperyment ( kilerów 2 (http://www.youtube.com/watch?v=Gu8edpl1R2o) :lol2::lol2::lol2: )

jeśli zmieniły się warunki prac musisz to uwzględnić
najlepiej testy robić długofalowe
cały zasobnik spal na zmienionych nastawach potem oceń różnice

Bart_Sztoker_35
11-03-2013, 10:27
Można wiedzieć co zmieniło się w nowym sofcie A33 f, który jest już na e-m

Jarecki79
11-03-2013, 11:03
Można wiedzieć co zmieniło się w nowym sofcie A33 f, który jest już na e-m

Głównie chodzi o poprawkę grzania CWU w trybie lato, bo był tam błąd.

Mówiłem,że w tym tygodniu już powinien wrócić... :)

KASSAR
11-03-2013, 20:07
Witam wszystkich, Sztoker mini pracuje od grudnia .

Mam nie typowe pytanie. Od czasu do czasu pracujący ślimak wpada w jakieś wibracje i stuka jakby uderzał o tą rurę w której się znajduje.
Stuki te rozchodzą się po instalacji i słychać je w każdym pomieszczeniu i są wyjątkowo głośne, normalna praca ślimaka jest w miarę cicha.

Interesująco zabrzmiało także rozsyłanie nowych wersji Cobry "bez nastaw" , jak znaleźć się na liście wysyłkowej tej wersji?

Many
11-03-2013, 20:17
Witam wszystkich, Sztoker mini pracuje od grudnia .

Mam nie typowe pytanie. Od czasu do czasu pracujący ślimak wpada w jakieś wibracje i stuka jakby uderzał o tą rurę w której się znajduje.
Stuki te rozchodzą się po instalacji i słychać je w każdym pomieszczeniu i są wyjątkowo głośne, normalna praca ślimaka jest w miarę cicha.

Interesująco zabrzmiało także rozsyłanie nowych wersji Cobry "bez nastaw" , jak znaleźć się na liście wysyłkowej tej wersji?

Napisz do kol. Jarecki79

bonczek159
11-03-2013, 21:57
Witam wszystkich, Sztoker mini pracuje od grudnia .

Mam nie typowe pytanie. Od czasu do czasu pracujący ślimak wpada w jakieś wibracje i stuka jakby uderzał o tą rurę w której się znajduje.
Stuki te rozchodzą się po instalacji i słychać je w każdym pomieszczeniu i są wyjątkowo głośne, normalna praca ślimaka jest w miarę cicha.

Interesująco zabrzmiało także rozsyłanie nowych wersji Cobry "bez nastaw" , jak znaleźć się na liście wysyłkowej tej wersji?

Pewnie coś wpadło, wypal węgiel a potem przejrzyj ślimak.

KASSAR
11-03-2013, 22:19
Jutro wieczorkiem pewnie skończy się zbiornik to dokładnie opacze

Jarecki79
12-03-2013, 12:29
KASSAR napisz na priva swojego maila, to wieczorkiem softa wyślę....

Jakiś czas temu wyszedł Informator Instalacyjny 2013 wydawnictwa MURATOR

Reklama Sztokera na stronie 182, nie jestem w stanie tego skanować, informator jest za gruby :) 395stron....
Dodatkowo stronę wcześniej jest także opisany Skam-P Premium

2709gg
13-03-2013, 10:19
Witam wszystkich, powoli kończy się sezon i mimo że śledzę ten wątek cały czas nie pojawił się problem który zauważyłem ostatnio podczas czyszczenia mojego Sztokera 25: pękła płyta dolnego deflektora a teraz zaczyna się wyginać. W ubiegłym roku sezon grzewczy zakończył się takim samym przypadkiem tylko już w czasie grzania w trybie letnim, myślałem że to moja wina i spowodowałem to pęknięcie podczas czyszczenia pieca jak wyciągałem płytę ale w tym sezonie uważałem a problem się powtarza :eek: Czy może ktoś miał podobny przypadek?

kaktooss
14-03-2013, 19:08
witam
Mam dom 120mkw nowa instalacja, wymienione wszystkie okna i drzwi dom docieplony, strop i dach również .
Potrzebuje pomocy w wyborze pieca, mam duży dylemat nie wiem który pic wybrać: sztokere 25 a może sztoker 15kw (mini) każdy z doradców mówi inaczej użytkownicy kotłów na ekogroszek mówią że 15kw spokojnie mi wystarczy ale jak czytam na stronie Komiz to pieca mini dogrzeje max 120mkw . boje się że nie dogrzeje zimą domu , a przy sztokerz 25 piec może chodzić na min. i będzie więcej spalał paliwa .
Prosze o pomoc w wyborze kotła
Mam dom o 120mkw nowa instalacja wymienione wszystkie okna i drzwi dom docieplony strop i dach również

Jarecki79
14-03-2013, 19:20
Tutaj na wątku dwóch użytkowników tego Sztokera mini pisało.
Jak nie pokręciłem, to jeden grzeje większa pow. jak 120m2

Sugerowałbym jednak tego sztokera-mini


dopisek:
na szybko skoczyłem po kilku stronach i tak:

zabka77 grzeje 117m2 sztokerem-mini

sumek3 też ma sztokera-mini u niego w listopadzie wychodziło ok. 13kg/24h
pisał,że palił jakimś węglem ze wschodu po 660zł, ale nie widze jaką pow. ogrzewa

zejman7 też ma sztokera mini i przy retopalu spala na dobę 16-18kg, ma nieocieplone mieszkanie 90m2

karoka65
14-03-2013, 21:14
Dzisiaj wysłałem Sztokera mini do Wrocka na 140m + CWU, w poniedziałek montaż.

willy
15-03-2013, 08:09
Witam wszystkich mam pytanie. Zauważyłem że na tych softach bez ustawiania podawania i przerwy wysoko usypuje mi się ekogroszek na palniku czym może być to spowodowane? (mam najnowszy soft od Rostka).

Rostko13
15-03-2013, 08:39
Damian, najnowszy wysłałem Ci w tej chwili.
Jeśli chodzi o ten wysoki kopiec z popiołu to ja tak miałem jak zmieszałem czecha z ruskiem. Jak ten mix się wypalił wrzuciłem z powrotem samego ruska i wszystko wróciło do normy.
Więc może to wina opału? Najlepiej, jakbyś wgrał jakiś starszy soft (jeszcze z nastawami) to będziesz miał porównanie czy jest lepiej.

Jarecki79
15-03-2013, 09:37
Można zrobić moc -20% jak węgiel taki, że "lubi dłużej poleżeć"
i będzie lepiej.

Krótko mówiąc jak spieka i popiół nie jest wypalony to idziemy z mocą w dół

willy
16-03-2013, 10:31
ZObacze co bedzię się działo jak zjadę z mocą w dół ale boje się że jak będzie za mała moc będzie wolno się grzał.

timon120777
16-03-2013, 19:46
a jak z wiatrakiem??
jakaś przesłona na nim??
może mocno przymknięta???

willy
17-03-2013, 08:46
zrobiłem najpierw -20 ,potem nawet -35 oczywiście wszystko uregulowane czasem i to samo rano sięgało praktycznie pod tylny deflektor. Co do przesłony ja nic nie ruszałem od nowości nawet nie wiem gdzie to jest.:jawdrop:

Wlodek_PID
17-03-2013, 09:42
Zrób proszę zdjęcie popielnika i palnika.
Jaka wersja programu?

willy
17-03-2013, 19:03
Wersja softu jest najnowsza s.08i of rostka oczywiście sztoker 25. Właśnie gadałem z Roskiem zaraz wyśle mi foty swojego popielnika i porównam. Zdjęcia dam jutro bo siadły mi baterie w aparacie.

bonczek159
18-03-2013, 17:57
Chłopaki czy można zrobić tak żeby na pidzie lepiej wentylator dmuchał ? Bo mój węgiel jak jest na pidzie tosie nie wypala a jak na normalnej pracy i wentylator na 75 to jest dobrze.

Nela_32
18-03-2013, 19:39
bonczek159

napisz do rostka to ci podeśle soft do Sztokera z serii S, tam nie ustawiasz żadnych parametrów tylko korekcję mocy kotła jak ci się słabo wypala opał. Całkiem inna regulacja.

bonczek159
18-03-2013, 21:50
Właśnie zainstalowałem. Troszkę będzie można pokombinować.

zabka77
19-03-2013, 10:18
czy ten najnowszy soft bez ustawień mozna wgrywac do sztokera mini jesli tak to poprosze na e-maila

KASSAR
19-03-2013, 12:15
Kocioł pooglądałem i nic w nim nie znalazłewm, poruszając ślimakiem lekkie luzy wyczułem ale nie wiem czy powinny być czy też ślimak ma być sztywny.
Zasypałem tym razem innym groszkiem Jaret-Plus ( jest bardzo drobny ) , wcześniej Pieklorz Bobrek - porażka i był dużo grubszy. Odgłosy prawie znikneły i są zdecydowanie inne, można w spokoju się wyspać. Najlepszy eko jaki mi się trafił był to podobno Pieklorz z Piekar pakowany na składzie - dosłownie z całego dnia kilka łyżek popiołu , ładne spalanie ale był bardzo gruby - trafiało się bardzo dużo kawałków po 7 , 8 cm co powodowało duże zgrzyty i dlatego mam pytanie czy takim groszkiem można palić , czy ślimak w Sztokerze MINI to wytrzyma . Spalanie było rewelacyjne i mają go jeszcze na składzie. Chciałem pójść tą drogą i zakupiłem oryginalnie zapakowany eko Pieklorz z Piekar czyli niby ten sam ale już tak pięknie nie było.
Nowy soft bardzo fajny - nie udało mi się uzyskać takiego popiołu na wcześniejszych softach , choć trochę ustawień przerobiłem a tu od razu dobrze.
Wykres nie jest płaski ale zęby są minimalne i temperatura utrzymuje się mniej więcej +1 - 3 stopnie. Popiół też się spiętrza ale po obniżeniu mocy o 20 % sytuacja się poprawiła. Trochę się zasmuciłem jak spoglądnołem na komin - wydobywający się dym jest czarny , na wcześniejszym sofcie było zdecydowanie lepiej , wiąże to się też z bardzo szybkim brudzeniem kotła sadzą , na ściankach robi się taki baranek i nawet pionowe kanały wymagały czyszczenia choć wcześniej ich nie czyściłem.
Ogólnie mój kociołek wymaga bardzo częstego czyszczenia , przerobiłem sześć różnych eko i z każdym było podobnie - nie wiem co jest tego przyczyną.

Andrzej_M_
19-03-2013, 12:49
,,,, Ogólnie mój kociołek wymaga bardzo częstego czyszczenia , przerobiłem sześć różnych eko i z każdym było podobnie - nie wiem co jest tego przyczyną.

Pytasz o przyczynę.
"Przyczyna" czyli odpowiedź na nurtujące Cię pytanie będzie zależna od tego, kogo akurat zapytasz.

- Producenta Twego kotła
- Producenta Twego sterownika
- Projektanta Twojej instalacji
- Wykonawcę Twojej instalacji
- Sprzedawcę Twego opału

KASSAR
19-03-2013, 13:06
Dlatego pytam na forum z nadzieją że otrzymam w miarę uczciwą odpowiedź i jakąś propozycje rozwiązania problemu oraz może inni się także wypowiedzą czy jest to taki urok tego kociołka czy też coś może robie źle lub coś jest nie tak np. z instalacją - lecz ja nie wiem nawet gdzie szukać, dlatego pytam.

Jarecki79
19-03-2013, 13:45
Wszystko po trochu..
- palenisko jest podobne do tych w tłokach, więc napowietrzone od dołu a paliwo jest dosuwane, w sztokerze jest to można powiedzieć kompromis między retortą a tłokiem, kompromisem także pod względem emisji pyłów. Są za to mniejsze opory podawania, znikome ryzyko uszkodzenia zawleczki, mniejsze zużycie łopatek ślimaka
- dalej kwestia danego węgla oraz obciążenia mocą w skali doby
- dalej kwestia wykonania instalacji i tego jaką pracę wymusza ona na kotle.....

KASSAR
19-03-2013, 14:01
Zawsze sie zastanawialem jak wykonana instalacja wplywa na prace kotla a bardziej jak wykonac instalacje by kociolek mial jak najlepsze warunki?
Moja instalacja jest dosc prosta - okolo 130 żeberek alu napedzanych jedna pompa , ciepla woda wymiennik 120 L grawitacyjnie bez pompki, na kaloryferach termoregulatory, nie używam stref czasowych ani termostatów pokojowych - tak chciałem i wydawało mi się że będzie to dla kotła najlepsze miejsce do pracy, czy faktycznie nie popełniłem błędu ?

KASSAR
19-03-2013, 14:13
Na kociol nie narzekam, odpada mi zabawa z retorta a i czyszczenie jest niezbyt uciazliwe chociaż szukam sposobu aby się troche odciążyć, w sumie czyszczę codziennie ale tracę na to mniej niż 5 minut więc problemu nie ma. Przerobiłem w tym sezonie Pieklorza oryginalnego z kopalni Piekary i Bobrek , Piekary ze składu , jakieś syfy z nomi i castoramy i teraz Jaret-plus z Panmaru. pierwszy bobrek w miarę ok druga dostawa totalna porażka , co wsypałem to w postaci spieków wyciągnołem z popielnika . Przy każdym węglu podobnie na ściankach tworzy się delikatny baranek z miękkiej sadzy i nie mogę sobie z tym poradzić.

Jarecki79
19-03-2013, 14:50
Ja Ci tylko moge powiedzieć co miałem okazję w przerwach kilkutygodniowych oglądać.
Pamiętam jak ten kociołek był robiony i zastanawiano się czy to ma być 12 czy 15kW
Na ciepłomierzu dało go rade pogonić pod 18,5kW.... a sam wiesz jak malutki jest w nim ruszt palnika....

Nie oglądałem go każdego dnia a jedynie rozmawiałem z jego twórcą, mówił,że nie czyszczą go specjalnie od odpalenia.
Grubsze naloty po jakimś czasie się podobno odpalały i spadały do skrzynki popielnika.

Nie wiem, czy u Ciebie kocioł przechodzi w tryb podtrzymania...
Czy masz może opcję, aby na 2-3kaloryferach zostawić głowice na maxa otwarte?

Ja mam inny kocioł z poziomymi półkami i nie chce mi się go czyścić częściej jak raz na 3tygodnie.

KASSAR
19-03-2013, 18:24
177657177658

Tak wygląda wnętrze po jednym dniu pracy. Na 4 kaloryferkach pozostawiłem regulatory na maxa.
Posiedziałem chwile w kotłowni i teraz z moca ustawiona na -20% kociołek chodzil od mocy 66% do 100% i przy ustawionej temp.53 stopni pracował pomiędzy 50,1 a 54,8 stopni i nie przechodzi w podtrzymanie brudu jakby mniej a pionowe kanały nie potrzebowały czyszczenia, wcześniej gdy korekta mocy była na 0 kociołek chodzil na mocy około 20 do 40 czasami więcej i często przechodzil w podtrzymanie choć przebywal tam krótko i wtedy sadzy było więcej i kanaly pionowe zarosniete. Z moich obserwacji wynika że jak kociołek chodzi na dużych mocach to i może się wszystko dopala ale jak pracuje na małych mocach i przechodzi w potrzymanie to jak gdyby nie ma czym tej sadzy dopalić. Chętnie bym poczytał jak inni użytkownicy Sztokera Mini oceniają jego czystość .

eresz
19-03-2013, 20:52
Panowie, moje pytanie pewnie jest laickie, ale jak mam podpiąć komputer pod cobre w sztokerze 25. Czy mam odkręcić cobre z zielonej pokrywy czy szukać usb z tyłu? Tak zerkałem z tyłu i nie za bardzo widzę wejście usb. I rozumiem, że ze strony elektromiz soft o nazwie v9 A33 f można śmiało pobierać? Czy może polecacie inny soft, coś z serii s pojawiało soę w postach...

Nela_32
19-03-2013, 20:58
Panowie, moje pytanie pewnie jest laickie, ale jak mam podpiąć komputer pod cobre w sztokerze 25. Czy mam odkręcić cobre z zielonej pokrywy czy szukać usb z tyłu? Tak zerkałem z tyłu i nie za bardzo widzę wejście usb. I rozumiem, że ze strony elektromiz soft o nazwie v9 A33 f można śmiało pobierać?

Odkręć tylko 4-ry śrubki w sterowniku i go odchyl, na tylnej ścianie znajduje się gniazdo USB takie jak przy drukarkach. Jak chcesz popróbować soft automatyczny to napisz do Rostko lub Włodka_Pid to ci podeślą soft do Sztokera.

zabka77
20-03-2013, 08:56
Proszę o pomoc dlaczego przy ustawieniach temperatury na kotle 60 C wczoraj wieczorem pojawiła się awaria bezpiecznika STB czyżby za wysoka temperatura i jeszcze jedno czy obniżenie mocy o 20% to zejście dmuchawą do dołu ?

KASSAR
20-03-2013, 10:26
zabka77 widze ze masz także Sztokera Mini - jak u Ciebie z czyszczeniem?

Andrzej_M_
20-03-2013, 11:35
,,,, masz także Sztokera Mini - jak u Ciebie z czyszczeniem?

KASSAR widzę, że coś Cię trapi.
Po zaprezentowaniu przez Ciebie unikatowych zdjęć z codziennego procesu doprowadzania kotła a w szczególności wymiennika do stanu nazwijmy to przyzwoitości, domyślam się co może Ci doskwierać.


Ale popatrz na to z innej perspektywy.

"Kocioł Sztoker dzięki wyeliminowaniu paleniska retortowego przekazuje energię ze spalania paliwa od razu do czynnika grzewczego jakim jest woda, poprzez zastosowanie odpowiedniego kształtu wymiennika już w najbliższym sąsiedztwie rusztu, na którym przebiega proces spalania. Zapewnia to wysoką sprawność cieplną kotła oraz bezpośrednie nagrzewanie wody powracającej z instalacji grzewczej dzięki czemu ograniczono do minimum tzw. „roszenie” nawet przy pracy z minimalnymi temperaturami. Oczywiście nadal odzyskiwane jest ciepło zawarte w spalinach dzięki specjalnej konstrukcji wymiennika."

"Specjalna konstrukcja podajnika ślimakowego pozwala na spalanie rożnych paliw bez konieczności wymiany ślimaka, znikome opory przy transporcie paliwa wydłużają żywotności ślimaka podającego, nie ma wiec obaw o szybkie wytarcie się łopatek. Ryzyko zerwania zawleczki zabezpieczającej też jest znikome. Daje to nam w pełni zadowolonego klienta, który nie musi się martwic czy w opale nie znajdzie się kamień, kawałek drewna lub metalu."


Mnie najbardziej zaimponowało to:

"Dotychczasowe konstrukcje kotłów na paliwa stałe z automatycznym podawaniem paliwa, dzięki zastosowaniu paleniska retortowego można porównać do próby zagotowania wody w czajniku, który znajduje się ponad metr nad palnikiem. Oczywiście stanie się to możliwe ale dopiero wtedy gdy temp w pomieszczeniu przekroczy 100° C.…. Ekonomicznie mało uzasadnione…"


Nawet razem z kolegom Vld, lepszego argumentu byśmy nie wymyślili.

KASSAR
20-03-2013, 14:00
Swego czasu jak dzwonilem do producenta to uslyszalem ze to jest taki wspanialy kociolek i tak wspaniale sie w nim spala szczegolnie eko z pelletem że aż mozna wsypać wpierw eko a na to pellet i to się samo w koszu wymiesza ....
Andrzej_M ale wracając do tematu co miałeś na myśli?

Andrzej_M_
20-03-2013, 14:46
S
,,,, Andrzej_M ale wracając do tematu co miałeś na myśli?

Dajmy szanse wypowiedzenia się na temat innym użytkownikom tego kotła.

Garfild
21-03-2013, 10:37
Witam! Można powiedzieć sezon za nami i postanowiłem się podzielić z wami swoimi doświadczeniami odnoście Sztokera 35. Jako piecyk czyli wykonanie i zastosowane w nim rozwiązania nie są złe ale irytują mnie dwie żeby. Po pierwsze mały popielnik ( raczej go brak) a po drugie ilość miejsca na popielnik. Pierwszy problem rozwiązałem szybko zrobiłem nowy wyższy i szerszy popielnik, ale i tak okazał się za mały. Więc tu pojawił się drugi problem dotyczący miejsca na ten popielnik. Nie jestem w stanie pojąć jak producent mógł zrobić taką sztukę. I nie wiem czym on palił że mu się jeden zasobnik eko po spaleniu zmieścił w tym czymś co nazywa popielnikiem. I po przemyśleniach doszliśmy z sąsiadem że palił on pelletem a nie eko. Prawda jest taka że ciężko dostać eko dobrej jakości. A więc jako konstruktor zrobił bym większą szufladę na popiół nawet poświęcając wygląd pieca przecież można dolną część pieca (czyli dolne drzwiczki) wysunąć bardziej do przodu i tym powiększyć miejsce na popiół. Ale i z tym sobie poradzę już zakupiłem blachę i poprawię fabrykę zdjęciami się pochwalę. Pozdrawiam

Jarecki79
21-03-2013, 11:31
Kassar, to góra i końcówka komory spalania, o tym akurat pisałem,że tylko z tego poziomego miejsca co kilka dni zgarniają pył.
Nie musisz każdego dnia, co kilka dni zgarnij do tych rur, ewentualnie w ten prostokąt (spadnie na palenisko) a z rur spada do popielnika

Garfild nie moge jeszcze wszystkiego podać, jak kotły były robione te kilka lat do tyłu to popiół swobodnie się mieścił z jednego kosza zasypowego....
Coś więcej napisze po 2kwietnia łącznie z fotografiami..

zejman7
21-03-2013, 15:40
Dom 90m2,nie ocieplony,okna przyzwoite.Spalanie od 1 listopada do dzisaj 4t opału.3t Retopalu plus 1t Prestige wysokokalorycznego.Wydaje mi się że dużo,ale w śmieciuchu spalałem 3t węgla plus drewno.Widocznie takie mam zapotrzebowanie na ciepło.Instalaca prosta,1pomka,rozdzielacz 6-obwodowy bojler 80l.Co do kociołka wydaje mi się trochę przereklamowany pod względem samoczyszczenia.Owszem dużo sadzy spada do szuflady ,ale na ściankach górnego wymiennika tworzy się twarda skorupa,którą ostatnio zbijałem dłutkiem.Może przy modelowym opale się to sprawdza,ale gdzie kupić taki opał.Kociołek estetyczny,bardzo fajny do wąskich kotłowni.Gniazdo USB koniecznie powinno być wyprowadzone na zewnątrz.Plusem jest że Panowie z Elektro-Mizu pracują cały czas nad oprogramowaniem.Ostatnie 6tka i 8 sa bardzo proste i efektywne.Trudne dojście ze szczotką do kanałów z wymiennika.Dużym plusem jest to że przy normalnej granulacji opału prawie go nie słychać.Moja ocena od 1 do 5 to 4.Czekam na opinie posiadaczy mini i ewentualne porady i pomysły.

eresz
23-03-2013, 10:25
Panowie, powiem szczerze, że ten nowy soft automayczny sprawuje się znakomicie. Przy poprzednim tyle kombinowałem z ustawieniami nie mając o tym zielonego pojęcia, metodą prób i błędów zmieniałem nastawy a i tak byłem niezadowolony. A tutaj, tylko go włączyłem i obserwuję no i mam wrażenie, że im dłużej pracuje, tym lepiej sobie dobiera parametry, popiół o wiele lepszy niż przy moim kombinowaniu, no po prostu soft dla takiego laika kotłowego jak ja.

Miałem problemy ze spiekami w retopalu, teraz moc zmniejszona o 15% i spieki się same zmniejszają. Nic nie kombinuję z dmuchawą, piec robi wszystko za mnie. W sumie to nie miałem innego softu, mój przywieziony z piecem to chyba 9.39, ale zdecydowanie zmiana na lepsze.

Polecam, spróbujcie!

P.S. A teraz pytanie odnośnie menu ilości spalania: co zmieniam parametrem 10kg/h?
Oraz co zmniejszam w menu termostatu pokojowego obniżeniem temp?

Jarecki79
23-03-2013, 14:55
P.S. A teraz pytanie odnośnie menu ilości spalania: co zmieniam parametrem 10kg/h?
Oraz co zmniejszam w menu termostatu pokojowego obniżeniem temp?

Ad.1 to nie parametr a tylko skalowanie licznika, aby dobrze pokazywał dobowe zużycie paliwa.....
Dla Sztokera 25kW powinno być ok.13kg jak kojarzę, aby w miarę dokładnie szacować dobowe spalanie....

ad.2 Temp. na C.O.......

Tak nieco szerzej, to dane obok ikonki z termostatem:
Modyfikacja pracy pompy CO
- obniżenie termostat 0
- pauza pompy CO > 0

pompa pracuje w cyklu przerywanym 2 min praca pauza jak
zaprogramowano.

- obniżenie termostat < 0
- pauza pompy CO > 0

pompa pracuje w cyklu przerywanym 2 min praca pauza jak
zaprogramowano, ale nastawa temp. jest obniżona

- obniżenie termostat < 0
- pauza pompy CO 0

pompa pracuje ciągle a nastawa temp. jest obniżona

- obniżenie termostat 0
- pauza pompy CO 0

pompa wyłącza się, gdy styk termostatu jest rozwarty

K_o_s_a
24-03-2013, 07:27
Najnowszy soft automatyczny bardzo mi się podoba, popiół ładny, spalanie bez zmian. Dom 150 m2 nie ocieplony pierwszy sezon palę od 25 września i do dziś spaliłem 6,25t.
2 t czecha 22MJ/kg, potem 3t kamiennego 25MJ/kg, 0,25t 29MJ/kg i 1t kamiennego 23MJ/kg i przy nim zostaję.
Musze tylko poprawić fabrykę jeżeli chodzi o popielnik bo nie dam rady codziennie wyciągać popiołu następną zimą:)

Jarecki79
24-03-2013, 09:46
Tak z ciekawości, ten 23MJ to jakiś Jaret?

Ja na tym nowym sofcie też jadę od piątku i obsługa jest bardzo fajna i prosta.

Garfild
24-03-2013, 11:26
Witam!! Czy ktoś mógłby podrzucić mi ten nowy automatyczny soft na priwa. Z góry dziękuje pozdrawiam

K_o_s_a
24-03-2013, 18:42
23MJ to ruski wegiel z Leroya:)

Bart_Sztoker_35
25-03-2013, 10:14
Niestety u mnie (35kW) soft serwisowy się nie sprawdza, podajnik działa za często, podając zbyt mała dawkę paliwa. Ustawiałem max moc na +30% i nic z tego, temperatura zadana nie osiągnięta, a przy tym jeszcze temp. na podajniku wzrosła. Szkoda jedynie, że przy zwykłych softach nie ma tak fajnego dojścia do wykresów.

Wlodek_PID
25-03-2013, 12:05
Niestety u mnie (35kW) soft serwisowy się nie sprawdza, podajnik działa za często, podając zbyt mała dawkę paliwa. Ustawiałem max moc na +30% i nic z tego, temperatura zadana nie osiągnięta, a przy tym jeszcze temp. na podajniku wzrosła. Szkoda jedynie, że przy zwykłych softach nie ma tak fajnego dojścia do wykresów.

Ten soft jest na kocioł 25kW!!!! Nie będzie działać dobrze
na 35kW. Spróbuję coś wygenerować, nawet nie wiedziałem,
że jest Sztoker 35.

Jakie masz nastawy na normalnym programie?

Felix 296
25-03-2013, 12:33
Ten soft jest na kocioł 25kW!!!! Nie będzie działać dobrze
na 35kW. Spróbuję coś wygenerować, nawet nie wiedziałem,
że jest Sztoker 35.

Jakie masz nastawy na normalnym programie?

Witam ja mam 35-tkę i wprowadony soft S01i -myślę najnowszy -(od kol. Rostko) i chociaż generalnie na kocioł i tak narzekam to jestem z niego (softu) zadowolony ! Obecnie wprowadzona moc kotła to - 15 ! Jeśli kol.Włodek mógłby coś podziałać dla 35-tki to zachęcam ! Dziwi mnie tylko stwierdzenie iż nie wie nic że istnieje również sztoker 35, jak i 50 lub 100 ? Pozdrawiam K.F.

Bart_Sztoker_35
25-03-2013, 12:40
Ten soft jest na kocioł 25kW!!!! Nie będzie działać dobrze
na 35kW. Spróbuję coś wygenerować, nawet nie wiedziałem,
że jest Sztoker 35.

Jakie masz nastawy na normalnym programie?

Aktualnie palę czeskim eko, moje nastawy to 26/69, dmuchawa 70/10. adc wyłączone. jeszcze trochę dmuchawą się bawię bo czasem małe spieki się robią.
W Komizie powiedzieli, że przesyp godzinowy to ok 14 kg

Wlodek_PID
25-03-2013, 15:00
Witam ja mam 35-tkę i wprowadony soft S01i -myślę najnowszy -(od kol. Rostko) i chociaż generalnie na kocioł i tak narzekam to jestem z niego (softu) zadowolony ! Obecnie wprowadzona moc kotła to - 15 ! Jeśli kol.Włodek mógłby coś podziałać dla 35-tki to zachęcam ! Dziwi mnie tylko stwierdzenie iż nie wie nic że istnieje również sztoker 35, jak i 50 lub 100 ? Pozdrawiam K.F.

No ja napisałem, że nie wiem o 35. :) Akurat o 50 i 100
wiedziałem, ale przecież ja nie produkuję kotłów....

Wlodek_PID
25-03-2013, 15:12
Witam ja mam 35-tkę i wprowadony soft S01i -myślę najnowszy -(od kol. Rostko)

Może chodzi o S08i? Jeśli tak, to ten jest najnowszy.

Rostko13
25-03-2013, 16:51
Tak chodzi o S08i :). Kolega się pomylił.

Felix 296
27-03-2013, 16:23
Oczywiście Arek- nie dopisałem, przepraszam i pozdrawiam ! Kol. Włodku jasne iż nie jesteś producentem kotłów ale myślałem że informacje takie od producenta docierają ! Ale to drobiazgi- bez obrazy K.F.

eresz
27-03-2013, 17:26
Wrócę do tego skalowania licznika w menu ilości spalania. Po spaleniu 100 kg licznik ustawiłem na 11,2 - oczywiście sztoker 25. A jak inni użytkownicy? Macie podobne ustawienia?

timon120777
27-03-2013, 18:17
rzadko tu zaglądam ponieważ nie mam sztokera ale jako że biorę udział w zabawie z wężem to czasem coś skrobnę
każdy będzie miał odrobinę inne ustawienia licznika- wszystko jest uzależnione od posiadanej granulacji opału. więcej powiem
jeśli zakupiono dość dużą partię towaru to nawet w jej obrębie wystąpią różnice w ilości podawanego węgla- kwestia tego co akurat wsypiemy do zasobnika.
nie ma co zatem się sugerować wynikami innych tylko wykonać u siebie kilka zasypów i dobrać uśrednioną wartość.

na moim przykladzie,
gdy paliłem ekoretem miałem dużo grubszą frakcję i podawanie kształotwało mi się w okolicy 300g/minutę(uśrednione) czyli 18kg/h
obecnie mam inny opał o drobniejszej frakcji i wychodzi mi 332g/minutę. czyli 19,9kg/h

nie pytajcie więc innych użytkowników- wykonajcie swoje pomiary i to traktujcie jako wyznacznik zużycia

martinjulio
27-03-2013, 19:40
Timon, u mnie na Jarecie+ jak mierzyłem w styczniu to wyszło 333 g/min.

eresz
28-03-2013, 07:37
To ogólnie jest niezły rozjazd, bo przestawiając skale z 11 na 19 w ciągu doby wyjdzie z 10kg więcej...

Jarecki79
28-03-2013, 08:13
To ogólnie jest niezły rozjazd, bo przestawiając skale z 11 na 19 w ciągu doby wyjdzie z 10kg więcej...

Jak ktoś chce mieć dokładnie, to musi to skalibrować pod swój węgiel,- innej opcji nie ma.
To przecież tylko szacuje, aby miec ogólny wgląd. Widzisz przeciez ile jest węgla, jak otwierasz kosz...
Podobnie jest w innych tego typu sterownikach z jakąś formą licznika pracy.

zasypac kosz np. 100kg węgla, jak zejdzie przy skalowaniu np. na 12kg/1h i będzie ok, to zostawiamy, jak licznik pokazuje,że opał spalony a w koszu jeszcze trochę jest, to korygujemy deczko w dół, jak wypalone wcześniej a licznik pokazuje,że jeszcze opał jest, to korygujemy w górę....

kaszpir007
28-03-2013, 08:37
Ciekawy jestem kiedy ktoś "wpadnie" na to aby po prostu zamontować wagę cyfrową, Mogła by być zamontowana ona w nóżce pojemnika ...

Dodatkowo ta waga mogła by "amortyzować" wibrację i ograniczać hałas który "idzie" przez nogę podajnika ...

Wystarczyło by wyzerować wagę i wsypać opał. Później już łatwo i precyzyjnie miało by się wynik :)

Najprostsze , a nie kombinować ;)

juliusz26
28-03-2013, 16:09
witam jestem zainetresowany sztokerem mini i byłem go zobaczyć u producenta wyglonda lepiej nisz na zdjeciach. Majom tam nawet chodzącą takom jednostke i jednom z tych większych takrze morzna zobaczyć na rzywo jak dzała .

juliusz26
28-03-2013, 16:14
sorki za błędy

Rostek'
28-03-2013, 17:19
juliusz jesteś dysortografem? :D

juliusz26
28-03-2013, 20:31
juliusz jesteś dysortografem? :D

chyba tak

Jarecki79
29-03-2013, 09:37
juliusz, tez byłem w ten sam dzień w firmie w swojej sprawie..
Ten mały sztokerek fajnie daje radę a oni w celach testowych też mają tam drzwiczki górnej komory spalania ze szkłem żaroodpornym....

Jak chcesz dostać w dobrej cenie to w zasadzie dzisiaj ostatnia szansa, od 2kwietnia nowy cennik i kociołki drożeją.
Dojdzie do wersji mini na wyposażeniu firmowy ruszt awaryjny oraz moduł alligator w wersji "sztokerowej", generalnie kocioł będzie obsługiwał 3pompy i zawór mieszający.
Pompa c.o., ładująca cwu oraz za zaworem mieszającym. Fabrycznie ma byc tez wgrywany soft 33f.bin, więc ten nowszy ze strefami dobowymi/tygodniowymi.

Do tego małego jeszcze pracują nad wersją softu S..... kolegi Włodka

juliusz26
29-03-2013, 11:59
juliusz, tez byłem w ten sam dzień w firmie w swojej sprawie..
Ten mały sztokerek fajnie daje radę a oni w celach testowych też mają tam drzwiczki górnej komory spalania ze szkłem żaroodpornym....

Jak chcesz dostać w dobrej cenie to w zasadzie dzisiaj ostatnia szansa, od 2kwietnia nowy cennik i kociołki drożeją.
Dojdzie do wersji mini na wyposażeniu firmowy ruszt awaryjny oraz moduł alligator w wersji "sztokerowej", generalnie kocioł będzie obsługiwał 3pompy i zawór mieszający.
Pompa c.o., ładująca cwu oraz za zaworem mieszającym. Fabrycznie ma byc tez wgrywany soft 33f.bin, więc ten nowszy ze strefami dobowymi/tygodniowymi.

Do tego małego jeszcze pracują nad wersją softu S..... kolegi Włodka

witam widzałem ten piec z tą szybką w drzwiczkach jest świetna ,będę kupował ten piec latem ale i tak bym brał z modułem bo będe montował zawór czterodrożny.

juliusz26
29-03-2013, 12:13
juliusz, tez byłem w ten sam dzień w firmie w swojej sprawie..
Ten mały sztokerek fajnie daje radę a oni w celach testowych też mają tam drzwiczki górnej komory spalania ze szkłem żaroodpornym....

Jak chcesz dostać w dobrej cenie to w zasadzie dzisiaj ostatnia szansa, od 2kwietnia nowy cennik i kociołki drożeją.
Dojdzie do wersji mini na wyposażeniu firmowy ruszt awaryjny oraz moduł alligator w wersji "sztokerowej", generalnie kocioł będzie obsługiwał 3pompy i zawór mieszający.
Pompa c.o., ładująca cwu oraz za zaworem mieszającym. Fabrycznie ma byc tez wgrywany soft 33f.bin, więc ten nowszy ze strefami dobowymi/tygodniowymi.

Do tego małego jeszcze pracują nad wersją softu S..... kolegi Włodka

jaki schemat instalacji najlepiej będze się sprawował z tym sterownikiem mam tylko grzejniki z termostatami i bojler 160l stojoncy

juliusz26
30-03-2013, 06:36
witam chodzi mi oto jakom zrobidz instalacie opartom na zaworach termostatycznych w grzejniwach czy termostaće pokojowym i ile pomp zastosować .

Jarecki79
30-03-2013, 08:07
Musisz się sam zastanowić albo przedyskutować sprawę ze swoim instalatorem.
Zaletą termostatów na grzejnikach jest to,że w każdym pomieszczeniu możesz osobno regulować temperaturę.
Moim zdaniem tak jest wygodniej.

Ilośc pomp zależy od konkretnej instalacji, jak sa same grzejniki, to może wystarczą 2szt. pomp? Jedna osobno na bojler i jedna na grzejniki...

juliusz26
30-03-2013, 18:47
Musisz się sam zastanowić albo przedyskutować sprawę ze swoim instalatorem.
Zaletą termostatów na grzejnikach jest to,że w każdym pomieszczeniu możesz osobno regulować temperaturę.
Moim zdaniem tak jest wygodniej.

Ilośc pomp zależy od konkretnej instalacji, jak sa same grzejniki, to może wystarczą 2szt. pomp? Jedna osobno na bojler i jedna na grzejniki...

Witam dziekuje za odpowiedz instalacie robie samemu z miedzi

juliusz26
30-03-2013, 18:53
to znaczy zrobilem jom 10 lat temu

juliusz26
30-03-2013, 18:57
czyli nie bede musal zadurzo przerabiac ale zawur cztero drorzny warto montowac :confused:

Rostek'
31-03-2013, 22:45
Jak masz prostą instalację to nie montuj 4D. Chyba, że masz dużo podłogówki.

juliusz26
01-04-2013, 11:51
Jak masz prostą instalację to nie montuj 4D. Chyba, że masz dużo podłogówki.

Witam podłogówki nie mam wcale ale nie wiem czy piec by lepiej pracował z zaworem 4d i termostatem pokojowym cały dom mam w jednym poziomie chyba żeby go założyć profilaktycznie najwyżej nie będzie używany i jeszcze jedno siłownik zaworu 4d jaki będzie najlepszy bo są podane czasy otwarcia np 120s - jaki wybrać bo nie ogarniam tego a instrukcja modułu nic o tym nie pisze z góry dziękuję za odpowiedz.:D

eresz
02-04-2013, 21:51
Zauważyłem taki mały problem z tym softem automatycznym. Otóż przy przechodzeniu w stan podtrzymania, u mnie ustawiony na 1%, piec zatrzymuje wszystkie 'funkcje', ale wyświetlacz pokazuje nie 1% mocy tylko ostatnią moc na jakiej pracował tuż przed przejściem (np. 40%).niby nic się nie dzieje do momentu, jak piec postanowi dmuchnąć dmuchawą dla podtrzymania żaru. Wtedy nie dmucha przez kilka sekund, jak to miało miejsce w poprzedniej wersji softu, ale rozpoczyna się cały proces podawania groszku i dmuchania z coraz większą siłą. Trwa to kilka minut, potem piec znowu przechodzi w stan podtrzymania i znowu zapamiętuje ostatnią moc na jakiej pracował.

Zwróćcie uwagę, czy wy też tak macie. A może to tak ma być?

Felix 296
03-04-2013, 18:13
Witam ! Ja takiej sytuacji nie zauważyłem- ale mam ustawioną min. moc kotła na 9 % (sztoker 35) ! Nie rozumiem ustawienie kotła na 1% w zimie ?
A w sumie to i tak mam tego kotła zdecydowanie dość ! Miało być dużo lepiej jak w retortowym - a tu - ciągłe ustawiania , czyszczenie ciągłe i beznadziejne- nie nadmieniając o innych już opisanych niedociągnięciach ! Pozdrawiam - i myślę iż za dużo sobie obiecywałem przy zakupie tego kotła - dlatego ta moja być może flustracja !

Garfild
03-04-2013, 18:50
Widzisz Felix naczytaliśmy się i nam to bokiem wyjdzie. Reklama przedstawicieli handlowych na forum nie zna granic. Zachwycali się tak tym piecem że taka technika, że taki cud techniki. A tu cud jest ale tandety i nie dociągnięć. Pozdrawiam wszystkich użytkowników :lol2:

eresz
03-04-2013, 20:20
Nie rozumiem ustawienie kotła na 1% w zimie ?

Termostat pokojowy po osiągnięciu temp. przełącza piec w stan podtrzymania tj. 1%. Nic w tym dziwnego. Przy pierwotnie 3% piec dmuchał tak często, że czekając na załączenie pompy podbijał mi temp nawet do 78 stopni. A tak to krąży w okolicach 65.

A wracając do problemu, to nie wina pieca tylko softu. Przy podtrzymaniu, włączając dmuchawę soft nie widzi 1% tylko np. 40 i zaczyna pracę na pół gwizdka zamiast tylko załączyć dmuchawę na kilka sekund.

Wlodek_PID
03-04-2013, 21:30
Witam ! Ja takiej sytuacji nie zauważyłem- ale mam ustawioną min. moc kotła na 9 % (sztoker 35) ! Nie rozumiem ustawienie kotła na 1% w zimie ?
A w sumie to i tak mam tego kotła zdecydowanie dość ! Miało być dużo lepiej jak w retortowym - a tu - ciągłe ustawiania , czyszczenie ciągłe i beznadziejne- nie nadmieniając o innych już opisanych niedociągnięciach ! Pozdrawiam - i myślę iż za dużo sobie obiecywałem przy zakupie tego kotła - dlatego ta moja być może flustracja !

Podtrzymanie ognia (min moc kotła) jest w zimie niemal niepotrzebne,
bo kocioł prawie zawsze pracuje powyżej tej mocy i nie grozi wygaśnięcie.

Radzę Ci ustawić min moc pomiędzy 2 a 3%, chyba, że masz bardzo
zły opał.

zabka77
04-04-2013, 15:32
witam mam pytanie jak należy ustawić zabezpieczenie STB bo miałem przypadek ze przy 68 Cpiec sie wyłaczał

K_o_s_a
04-04-2013, 19:46
STB jest regulacja z tyłu, ja mam ustawione na max chyba 110 stopni a i tak wybija przy 82 stopniach.
Co do mocy kotła to mam ustawioną na 1% i uważam, że w zimę sie przydaje (pocoś te termostaty wymyślili). W słoneczne dni najdłuższa pauza w pracy w tym roku to 8 godzin!

KASSAR
05-04-2013, 08:37
Jarecki , Dzięki za nową wersje softu.
Trochę ostatnio posiedziałem przy moim kociołku MINI i opisze swoje spostrzeżenia.
Po pierwsze wprowadzenie nowego oprogramowania S spowodowało wyeliminowanie wielu problemów z którymi wcześniej walczyłem , kociołek chodzi prawidłowo i popiół jest w miarę ok. - na pewno lepszy niż przy ustawieniach ręcznych na starym oprogramowaniu. Sztoker MINI chodzi na pewno lepiej na wersji Skam-p ale wszyscy pracuja nad wersja do mojego kociołka więc chyba będzie jeszcze lepiej. u mnie przy korekcie mocy 0% temperatura dość znacząco pływa +3 - 5 stopni i często wchodzi w stan podtrzymania. Zabrudzenie kotła jest wtedy większe i nieznacznie mniejsze niż na sofcie oficjalnym.
Spalanie około 17-18 kg (odczyt ze sterownika). Przy korekcie mocy -35% kociołek zaczyna bardzo stabilną pracę i temperaturka ma minimalne wachania - spalanie około 19-20 kg , zabrudzenie mniejsze. Tak jak już pisałem wymiennik z ciepłą wodą mam bezpośrednio połączony bez żadnej pompki. Obecnie temperatura ustawiona na kotle jest 50 stopni. temperatura powrotu około 2-3 stopni niższa . ustawienie kotła na 63 stopnie spowodowalo podniesienie spalania do 21 kg. Zrobiłem mały test i przykręciłem zawór na wymienniku ale całkiem go nie zamykałem co spowodowało spadek temperatury powrotu o koło 6-7 stopni i różnica wynosiła około 10 stopni - skutek wzrost spalania do około 29 kg -wniosek instalacja żle wykonana , połączona, ustawiona ma znaczący wpływ na spalanie.
Sprawa brudzenia się kotła jest chyba najczęściej powtarzającym się problemem na który nie znamy odpowiedzi - może uda nam się to poprawić.
Co może wpływać na zabrudzenia kotła;
-źle pracujący sterownik ( pytanie ; czy w przypadku sztokera sterownik ma prawidłowe ustawienia - może do tej konstrukcji trzeba podejść inaczej z softem, może ktoś spróbuje podłączyć inny sterownik)
-mokry opał ( tu jest pytanie do specjalistów czy opał który nam się wydaje suchy może być na tyle mokry że będzie powodował zabrudzenia i jak to sprawdzić )
-powietrze w kotłowni ( ja mam otwarte okno i tędy dociera powietrze do kotła - czy zbyt dużo powietrza nie jest przypadkiem równie złym czynnikiem co jego brak?)
-ciąg kominowy ( w wypadku sztokera zbyt mały lub zbyt duży ciąg może być winowajcą zabrudzeń ? u mnie wentylator po przejsciu w stan podtrzymania potrafi się obracać jeszcze siłą rozpędu około 2 minut )
-jakość węgla - temat legenda ( przerobiłem 6 różnych eko i przy każdym jest kocioł brudny więc chyba nie to jest moim problemem choć może być u innych )
Może specjaliści którzy zamontowali już trochę tych kotłów podpowiedzą nam coś w tym temacie.

eresz
09-04-2013, 17:45
Co do mocy kotła to mam ustawioną na 1% i uważam, że w zimę sie przydaje (pocoś te termostaty wymyślili). W słoneczne dni najdłuższa pauza w pracy w tym roku to 8 godzin!

K_o_s_a: masz regulator pokojowy? Jeśli tak to czy masz podtrzymanie ciepła przy wyłączeniu pompy?

Naczytałem się o tych regulatorach pokojowych, że "drastycznie blokują pracę pieca" i nie mogę znaleźć takich optymalnych ustawień dla moich kaloryferów żeliwnych. Po przerwie piec chodzi na 100% przez dobre 3 godz. To chyba nie o to chodzi...

A propos regulatorów to pozwolę sobie zacytować mejla od jareckiego:

"W załączniku ciut nowsza wersja softu do Sztokera-25...Ten soft nie wykorzystuje do pracy czujnika powrotu, więc przy załączeniu pogodówki pomiar temp. powrotu wykorzystywany jest jako pomiar temp. zewnętrznej.
Oczywiście w tym wypadku należałoby ten czujnik przedłużyć i wystawić na zewnątrz."

Chodzi o soft o nr s.010. Czy to jest taka namiastka regulatora pogodowego? Czy piec wtedy będzie z wyprzedzeniem podnosił temp.? Co wtedy z regulatorem pokojowym? No i czy odłączenie tego czujnika powrotu nie koliduje z utratą gwarancji? (mój piec ma tylko 5 miesięcy)

karoka65
09-04-2013, 18:13
Jak tylko 5 miesięcy ?
Przecież jeszcze tak długo nie są sprzedawane żeby gwarancja się kończyła, chyba że nie przedłużałeś na kolejne lata.

Jarecki79
09-04-2013, 19:47
Eresz napisał,że kocioł ma od 5miesięcy i boi się, że przedłużając czujnik i wyrzucając go za okno straci gwarancję...


Eresz to jest sterowanie pogodowe, Rostek' u siebie przedłużał, ale nie wiem czy korzysta. Nie każdemu musi to pasować.
Ta pogodówka jest dośc podobna do rozwiązań stosowanych przez Viessmana....
Jak masz obawy, to zadzwoń sobie jutro do elektro-miz lub zapytaj Włodka na jego wątku.

Możesz sobie przy pogodowym ustawic jakąs temp. zewn., przy której wyłączony zostanie obieg c.o. i kocioł sam przejdzie do trybu letniego, wróci do grzania domu, jak temp. spadnie poniżej ustawionej... To fajna funkcja na nadchodzący czas, gdy dni będą ciepłe a wieczorami i nocą trzeba będzie trochę grzać.

Wlodek_PID
09-04-2013, 20:02
Nie widzę powodu do utraty gwarancji.
Ale producentem jest komiz i tam trzeba pytać.

Pozdrowienia,

karoka65
09-04-2013, 20:42
Aaa w Sztokerach już jest teraz większy popielnik, chyba z resztą wiesz.

karoka65
09-04-2013, 20:50
A może wrócimy do korzeni? Czyli do kotłów....
Dlaczego nie, chętnie poczytam, może coś mi w końcu utkwi w tym pustym łbie.

Piotrek42
09-04-2013, 21:22
hehe wyjaśnijcie sobie pare rzeczy na gg albo PW bo od pyskowania to ja jestem :PPP

karoka65
09-04-2013, 21:25
Doczytałem teraz ostatnie zdanie, że niby chodziło ci o wyjaśnienie że kolega ma kocioł od pięciu miesięcy a nie 5 misięcy do końca.
Gdyby nie to ehh to pewnie byłoby to wyjaśnienie.

karoka65
09-04-2013, 21:26
Jarek zawsze proponował takie dyskusje na gg ale teraz ma chyba inne priorytety.

eresz
09-04-2013, 21:53
Oops, zupełnie nieświadomie stałem się zalążkiem kłótni.
Źle się wyraziłem: kocioł mam od 5 miesięcy, od listopada. I nie sprzedał mi go Jarecki.



Eresz to jest sterowanie pogodowe, Rostek' u siebie przedłużał, ale nie wiem czy korzysta

Czy Rostek może coś powiedzieć o tym wyciągnięciu czujnika i jak korzysta z tej funkcji ( jeśli śledzi forum, oczywiście).

karoka65
09-04-2013, 21:59
Oops, zupełnie nieświadomie stałem się zalążkiem kłótni.
Źle się wyraziłem: kocioł mam od 5 miesięcy, od listopada. I nie sprzedał mi go Jarecki.




.
Po małych problemach doszliśmy do tego :)

Andrzej_M_
09-04-2013, 22:00
,,,, Sprawa brudzenia się kotła jest chyba najczęściej powtarzającym się problemem na który nie znamy odpowiedzi - może uda nam się to poprawić.
Co może wpływać na zabrudzenia kotła; ,,,,

,,,, Może specjaliści którzy zamontowali już trochę tych kotłów podpowiedzą nam coś w tym temacie.

Będziesz zapewne rozczarowany moją wypowiedzią , niestety nie jestem specjalistom, także nie zamontowałem nigdy żadnego kotła a do tej pory tylko jeden kocioł z automatycznym podawaniem opału obsługuje.


Na zabrudzenie tego kotła ma wpływ zapewne grzech pierworodny, który powstał w trakcie poczęcia kotła na desce kreślarskiej.

Grzech ten polega na sposobie niezgodnego z naturą spalania opału stałego.
Para wodna powstała w trakcie suszenia opału, a także gazy i opary powstałe w procesie termicznego rozkładu opału stałego nie przechodzą przez czyściec, tylko bezpośrednio udają się najkrótszą drogą do wymiennika kotła.

Jarecki79
10-04-2013, 09:04
Od 02.04.2013
Zmianie uległa polityka handlowa firmy Komiz,

Kotły od 25kw w górę mają przekonstruowany dół i powiększone popielniki
182639

Na wyposażeniu jest także firmowy ruszt awaryjny
182640
Na wyposażeniu jest także moduł Alligator w wersji Komiz dla kotła Sztoker, inna obudowa, obsługa zaworu mieszającego i pompy za zaworem.
182641
Komplet Cobra+alligator komiz obsługuje zatem:
- pompa c.o.
- pompa ładująca cwu
- siłownik zaworu mieszającego oraz pompę za zaworem mieszającym

Niestety kotły w takim zestawieniu podrożały.

Rostek'
10-04-2013, 13:35
Czy Rostek może coś powiedzieć o tym wyciągnięciu czujnika i jak korzysta z tej funkcji ( jeśli śledzi forum, oczywiście).

Cześć
Tak oczywiście śledzę wątek o sztokerze jak i Włodka.
Przewód z czujnikiem temp. powrotu jest bardzo krótki i nie da rady go wyrzucić w oryginalnym stanie na zewnątrz. Ja miałem ułatwioną sprawę, ponieważ mam z kotłowni wyprowadzony przewód na zewnątrz bo mój olejak miał pogodówkę. Rozciąłem kabel i dolutowałem jakieś półtora metra mniej więcej takiego samego przewodu (chodzi o średnicę). Na zewnątrz dolutowałem końcówkę z czujnikiem. Trzy dni temu wgrałem soft Co v9_S10 Sztoker 25kW 8_25_100_1 i uruchomiłem pogodówkę. Wszystko śmiga OK.

K_o_s_a
10-04-2013, 17:34
K_o_s_a: masz regulator pokojowy? Jeśli tak to czy masz podtrzymanie ciepła przy wyłączeniu pompy?

Naczytałem się o tych regulatorach pokojowych, że "drastycznie blokują pracę pieca" i nie mogę znaleźć takich optymalnych ustawień dla moich kaloryferów żeliwnych. Po przerwie piec chodzi na 100% przez dobre 3 godz. To chyba nie o to chodzi...

A propos regulatorów to pozwolę sobie zacytować mejla od jareckiego:

"W załączniku ciut nowsza wersja softu do Sztokera-25...Ten soft nie wykorzystuje do pracy czujnika powrotu, więc przy załączeniu pogodówki pomiar temp. powrotu wykorzystywany jest jako pomiar temp. zewnętrznej.
Oczywiście w tym wypadku należałoby ten czujnik przedłużyć i wystawić na zewnątrz."

Chodzi o soft o nr s.010. Czy to jest taka namiastka regulatora pogodowego? Czy piec wtedy będzie z wyprzedzeniem podnosił temp.? Co wtedy z regulatorem pokojowym? No i czy odłączenie tego czujnika powrotu nie koliduje z utratą gwarancji? (mój piec ma tylko 5 miesięcy)

Mam taki co bada dwie temperatury: powietrza i podłogi. Ja mam 100% podłogówki więc jak się nagrzeje powietrze to piec wchodzi na pauzę.
Było cos odnośnie zabrudzenia, ja nie mam z tym problemu pomimo długiej pracy w podtrzymaniu nawet do 12 godzin w tym roku.
Co do softu to mam S08i i na razie nie mam zamiaru zmieniać, chyba jest najlepsza z dotychczasowych.
Myślę, że dużo zależy od instalacji, od małych szczegółów.

eresz
10-04-2013, 18:06
A jeszcze chciałem zapytać o tą pogodówkę, bo podejrzałem sobie ten soft na cobrze i tam nie ma żadnych ustawień temperatury, tylko włącz/wyłącz. Jak ustawić ewentualną temp.?

Rostek'
11-04-2013, 06:35
Przecież Jarecki dokładnie to opisał...
Naciśnij drugi raz na chmurkę i wszystko będzie jasne.

K_o_s_a
11-04-2013, 09:56
Przez aligatora, który otrzymuje sygnał ze sterownika pokojowego.

K_o_s_a
11-04-2013, 09:58
Na sterowniku w pokoju ustawiam ile chce mieć stopni. O to chodziło eresz?

Jarecki79
11-04-2013, 10:02
A jeszcze chciałem zapytać o tą pogodówkę, bo podejrzałem sobie ten soft na cobrze i tam nie ma żadnych ustawień temperatury, tylko włącz/wyłącz. Jak ustawić ewentualną temp.?

Cześć Eresz, to powtórzę też tutaj, jak ktoś jeszcze ma ochotę skorzystać.

Czujnik powrotu w nowym sofcie testowym Sxxx można wykorzystac jako pogodowy.

1. Pogodowo sterowac można sama temp. na kotle
2. Pogodowo można sterowac temp. za zaworem mieszającym, jak ktoś ma Alligatora

U mnie w domu pogodowy pracuje na temp. wody na kotle a zaworem mieszającym steruję inaczej.

Zaletą czujnika pogodowego, szczególnie wiosną jest fakt,że można ustawić temp. zewnętrzną przy której wyłączy się grzanie C.O. i będzie grzany tylko bojler, jak temp. na zewnątrz spadnie, to sterownik samodzielnie wróci do grzania domu. Fajne przy aktulanej pogodzie, na dzien się wyłączy a wieczorem, jak robi się chłodno kociołek wróci do grzania domu.


Wystaw lub przedłuż czujnik powrotu za okno czy drzwi kotłowni.
Dalej przytrzymaj guzik +, najedź na ikonkę z chmurka, jeden raz jak nacisniesz + ikonka zrobi się aktywna, kolejne naciśnięcie + na tej ikonce to wejście do krzywej grzewczej.
starsze domy ustawic 0,3-0,4 a nowsze lepiej docieplone 0,2-0,3.... i osobno będzie nastawa zewnętrznej temp. wyłączenia grzania c.o.
Na ekranie po lewej widac przyjmowane wartości korekcji temp. w zalezności od temp. na zewnątrz. i ustawionego progu wyłączenia.

KASSAR
11-04-2013, 10:29
Zaletą czujnika pogodowego, szczególnie wiosną jest fakt,że można ustawić temp. zewnętrzną przy której wyłączy się grzanie C.O. i będzie grzany tylko bojler.

Tak się zastanawiam czy dało by radę tak to zrobić w moim przypadku - mam tylko jedna pompkę od c.o. , cwu podłączone bezpośrednio do pieca.

Jarecki79
11-04-2013, 10:57
Tak się zastanawiam czy dało by radę tak to zrobić w moim przypadku - mam tylko jedna pompkę od c.o. , cwu podłączone bezpośrednio do pieca.

Rozumiem,że bojler nagrzewa się grawitacyjnie.

Więc to będzie/powinno działać tak,że wyłączy pompę C.O., co będzie na kotle to grawitacyjnie podgrzeje bojler.
Trzeba spróbować.

eresz
11-04-2013, 11:03
Aaa.. to ja tylko raz kliknąłem w tą ikonkę, zresztą pierwszy raz widzę taki dokładny opis jaki dał Jarecki... A te liczby w tej krzywej grzewczej mi kompletnie nic nie mówią... to korekcja stopni C?

Rostek'
11-04-2013, 12:49
Masz tam napisane przy jakiej temperaturze zewnętrznej o ile Ci podniesie temp. wody w kotle.
Również ustawiasz przy jakiej temperaturze na zewnątrz ma wyłączyć pompę CO.

Jarecki79
11-04-2013, 12:52
Aaa.. to ja tylko raz kliknąłem w tą ikonkę, zresztą pierwszy raz widzę taki dokładny opis jaki dał Jarecki... A te liczby w tej krzywej grzewczej mi kompletnie nic nie mówią... to korekcja stopni C?

Wklejałem to na wątku Włodka, bo tam padło podobne pytanie,
no ale zrobiła się tam taka jatka, że poszło w zapomnienie.

Te liczby po lewej to temp. zewnętrzne a w kolumnie z prawej przyjmowana dla nich korekcja nastawy kotła
Korekcje dopisywane są do wybranej przez Ciebie nastawy temp. kotła np. 45st.C, to istotne, gdyż co innego jak jest na zewnątrz +10st.c w słońcu a co innego jak jest pochmurno.... z podobnej zasady wychodzą też w automatyce przy kotłach viessman (ja akurat szukając podobnego rozwiązania na rynku trafiłem na automatykę do kotłów firmy viessman), ma to swoje plusy....

Masz:
+10st.C na zewnątrz i wyliczona dla tej temp. korekcję
0st.c na zewnątrz i wyliczoną dla tej temp. korekcję
-10st.C na zewnątrz i wyliczoną dla tej temp. korekcję
-20st.C na zewnątrz i wyliczoną dla tej temp. korekcję

Wartości pośrednie wyliczają się same

Korekcje zależa od wybranego współczynnika (strat ciepła) dla konkretnego budynku.
Zmień sobie te wartości na 0,2 czy 0,3 czy 0,4, to zobaczysz
W dalszej kolejności sa one przyjmowane od wyjściowej temp. wyłączenia grzania C.O., czyli tego, co ustawisz jako wyłączenie np. 10st.C, czy 12st.C, tez spróbuj sobie przestawić, to zobaczysz jak się zmieniają wartości.

eresz
11-04-2013, 15:41
Dzięki Panowie za cierpliwość w tłumaczeniu... :) Wsparcie techniczne znakomite.

eresz
11-04-2013, 21:23
No to w takim razie kolejne pytanie: przewód czujnika powrotu biegnie pod podajnikiem (mam rację?) i chowa się w obudowie. Mam go tak po prostu wyciągnąć z tamtąd, czy może coś odkręcić?


K O S A - tak, wszystko jasne :)

zejman7
12-04-2013, 07:15
No to w takim razie kolejne pytanie: przewód czujnika powrotu biegnie pod podajnikiem (mam rację?) i chowa się w obudowie. Mam go tak po prostu wyciągnąć z tamtąd, czy może coś odkręcić?


K O S A - tak, wszystko jasne :)

Musisz odkręcic puszke z tyłu kotła.Z tyłu puszki są dwa wkręty.Wpiąłem się kostkami w obwód czujnika powrotu.Wykorzystałem długi kabel z czujnikem temp. bojlera.Można też prościej,po prostu przeciąć kabelek powrotu i zrobić wstawkę.

Nela_32
12-04-2013, 07:16
No to w takim razie kolejne pytanie: przewód czujnika powrotu biegnie pod podajnikiem (mam rację?) i chowa się w obudowie. Mam go tak po prostu wyciągnąć z tamtąd, czy może coś odkręcić?


K O S A - tak, wszystko jasne :)

Weź go w połowie przetnij, odizoluj i skręć w kostce lub polutuj i zaizoluj z powrotem. Przedłuż go sobie na odpowiednia długość przewodem dwużyłowym, najlepiej 0,5mm2 i to wszystko. Umieść go sobie najlepiej na północnej ścianie, w miejscu osłoniętym od wiatru.

eresz
12-04-2013, 09:26
Weź go w połowie przetnij, odizoluj i skręć w kostce lub polutuj i zaizoluj z powrotem. Przedłuż go sobie na odpowiednia długość przewodem dwużyłowym, najlepiej 0,5mm2 i to wszystko. Umieść go sobie najlepiej na północnej ścianie, w miejscu osłoniętym od wiatru.


Jestem chyba totalnym elektrycznym laikiem, bo nie rozumiem jednej rzeczy: jak przetnę przewód, albo się wepnę kostką to i tak czujnik pozostanie na miejscu, gdzie był, a ja będę miał w ręku sam przewód. Co mi to da?

Jarecki79
12-04-2013, 10:01
Po przecięciu masz go przedłużyć.

Kupić w sklepie elektrycznym przewód 0,5mm2 jak kolega wyżej sugerował, tyle, ile potrzebujesz do wystawienia za kotłownię (musisz zmierzyć, czy wystarczy 3m, czy 6m czy trzeba 10m...)
W elektrycznym dobierz sobie kostkę (2szt.), i wkręcisz przedłużony przewód....

eresz
12-04-2013, 10:29
Ale samym przewodem temp nie zmierzę, rozumiem, że czujnik temp jest schowany w obudowie pieca, a nie w tej zielonej skrzyneczce z tyłu pieca. Zielona skrzyneczka odbiera tylko sygnały (tak?). Wiem jak przedłużyć przewód, nie wiem jak mam wyciągnąć czujnik temp.?

zejman7
12-04-2013, 12:20
Ale samym przewodem temp nie zmierzę, rozumiem, że czujnik temp jest schowany w obudowie pieca, a nie w tej zielonej skrzyneczce z tyłu pieca. Zielona skrzyneczka odbiera tylko sygnały (tak?). Wiem jak przedłużyć przewód, nie wiem jak mam wyciągnąć czujnik temp.?

Czujnik powrotu masz włożony w rurkę koło skrzyneczki.Wystarczy go tylko wyciągnąć.

Rostek'
12-04-2013, 12:22
eresz,
czujnik temp. powrotu ma bardzo krótki (najkrótszy) przewód, jest on opisany, więc się nie pomylisz. Powinien on znajdować się w takiej studzience z tyły sztokera (okrągły otwór, taka tulejka). No nieważne gdzie on jest po prostu wyjmij go gdziekolwiek on jest. Przewód zakończony jest czujnikiem, taka metalowa końcówka. Bo Ty myślałeś, że czujnik jest na stałe zamontowany w kotle, tak?
Nie, czujnik jest na końcu przewodu. Dalej postępuj jak Jarek napisał.

eresz
12-04-2013, 19:48
Panowie: DZIAŁA!

Zrobiłem jak mówiliście, czyli dokupiłem przewód, dwie kostki i ciąłem, łączyłem i przeciągnąłem za okno. Oczywiście wszystkie moje poprzednie posty dotyczyły samego czujnika, byłem przekonany, że trzeba będzie coś rozkręcać, a tu tylko kwestia wyciągnięcia go z dziury :)

Zobaczymy jak to jutro będzie działało, mam nadzieję, że będzie na tyle ciepło, że piec wyłączy grzanie kaloryferów. Wtedy się mniej więcej zorientuję, w jakiej temp powinien z powrotem je załączać.

Ponownie dzięki za wskazówki!

Jarecki79
12-04-2013, 21:28
eresz u mnie pierwszy dzień pogodowy wyłączył grzanie c.o.
no i znalazłem mały błąd, wszystko ok, ale jak wejdzie się w jakies menu, to pompa startuje....
Działa dobrze jak jest w ekranie pracy głównej, w każdym menu pompa startuje, więc nie można zostawić np. na ekranie z rysowaniem wykresu.

Ma to być poprawione przez weekend, to jeszcze 2-3kosmetyczne zmiany dojdą.

Jak dostane soft z poprawką, to wyślę w nowym tygodniu.

KASSAR
13-04-2013, 15:12
U mnie gmeranie przy pogodówce spowodowało wykasowanie się historii spalania.
Sama pogodówka działa , w moim przypadku bez pompy cwu czujnik temperatury cwu przymocowałem do wyjścia wody z kotła i ustawiłem takie same temperatury co i cwu , wskazania czujnikow roznia się max o 1 stopien.
Wszystko chodzi wyśmienicie a dokładniej przy tej temperaturze stoi.

KASSAR
13-04-2013, 20:41
Pogodówka wyłączyła mój piecyk na ok 8h ustawiona temperatura wyłączenia 10 stopni, spalił przy tym 1,2 kg przy ustawionym przesypie na 10 ( może ktoś już przeliczał mniej więcej ten parametr dla MINI ? ). Z moich obserwacji wynika iż spalanie byłoby mniejsze ale niestety po wyłączeniu się pompy co i ochłodzeniu wody w instalacji następowało mieszanie się zimnej wody z wyłączonej instalacji z ciepłą wodą z powrotu cwu co spowodowało spadek temperatury powrotu , różnica zaczęła wynosić 8-9 stopni. Dla tego też szybko zmieniłem temp co na 48 stopni i niestety to jest chyba u mnie minimum które mogę ustawić. Czy jest jakiś sposób aby po wyłączeniu pompy co odciąć tą zimną wodę? Niestety pomimo spalenia tylko 1,2 kg kociołek wygląda jak po 2 dniach pracy ( pyłu jest dużo mniej , sadzy więcej )

KASSAR
13-04-2013, 21:16
W menu pomp można zmienić tryb z płynnego na skokowy i ustawić czas pauzy ale czym skutkują te zmiany?

eresz
13-04-2013, 21:26
A jeszcze mi powiedzcie, czy jest jakaś histereza załączania pieca w tej pogodówce? Ustawione miałem 13 stopni, było 12,6 nic się nie włączyło, jak wróciłem po jakimś czasie wszystko już chodziło ok.

Wlodek_PID
14-04-2013, 09:00
A jeszcze mi powiedzcie, czy jest jakaś histereza załączania pieca w tej pogodówce? Ustawione miałem 13 stopni, było 12,6 nic się nie włączyło, jak wróciłem po jakimś czasie wszystko już chodziło ok.

Histereza 1'C. Jak masz stop grzania na 13'C, to wyłączy się
przy temp. > 13'C, a załączy przy temp. < 12'C.

eresz
14-04-2013, 10:01
W menu pomp można zmienić tryb z płynnego na skokowy i ustawić czas pauzy ale czym skutkują te zmiany?

Płynny to pompa pracuje cały czas, skokowy- np. 10min przerwy, 5 minut pracy. Ja mam tak przy regulatorze pokojowym. Jak grzeje, to pompa pracuje płynnie, a jak już osiągnie temp zadaną to skokowo 2 min pracy, 20 min przerwy. Ale to już są ustawienia w menu regulatora, nie pomp. Ale zasada działania podobna.

Jarecki79
14-04-2013, 10:44
W menu pomp można zmienić tryb z płynnego na skokowy i ustawić czas pauzy ale czym skutkują te zmiany?

Włodek zrobił to, jak było wcześniej.
Czyli w menu pomp masz domyslnie pracę płynną. Ten tryb pracy jest dla klasycznych pomp, wówczas na czas ładowania CWU, przy jej wyższej nastawie pompa od C.O. zwalnia.

Tryb należy zmienić na skokowy, gdy masz pompy energooszczędne z tym autoadapt. czyli takie, które same dobierają przepływ. Wówczas ustawiasz tryb skokowy i dobierasz odpowiednia pauzę pracy na swój obiekt. w tym trybie na czas ładowania CWU pompa c.O. pracuje skokowo w/g minut przerwy, które ustawisz


Natomiast przy ikonce z termostatem pokojowym ustawiamy co ma robić pompa c.o., gdy zadziała termostat pokojowy, zatem czy pompa pracuje stale, czy jest stale wyłączona, czy pracuje cyklicznie, dodatkowo ustalamy czy na czas utrzymania temp. pomieszczenia temp. na kotle ma być stała, czy dodatkowo ją o jakąś wartość obniżamy

KASSAR
14-04-2013, 12:09
Czyli w moim przypadku (brak pompy CWU i termostatu pokojowego) funkcje te są nieistotne ?

eresz
15-04-2013, 19:13
Panowie, coś jest nie tak. Dwukrotnie przy wyłączonym grzaniu kaloryferów przez pogodynkę, kocioł wyświetlił komunikat brak opału. Oczywiście opał był. Po zrestartowaniu przeszedł w stan podtrzymania. Po wyłączeniu pogodynki od razu zaczął pracować, żeby nadgonić temp. Czy ktoś też tak ma? Spróbuję z wyłączoną pogodynką jutro czy mi również wyświetli ten komunikat. A może jakiś parametr mam źle ustawiony, co by odpowiadał za taki stan rzeczy?

Wlodek_PID
15-04-2013, 19:40
Jest w pogodówce błąd, poprawiamy.

eresz
16-04-2013, 06:41
ok, czekamy, ja tam lubię nowinki i chętnie przetestuję poprawioną wersję :)

Bart_Sztoker_35
17-04-2013, 07:18
Witam, u mnie po pierwszym sezonie grzewczym sztokerem wyszedł taki o to problem, mianowicie ustawione na kotle CO na STOP, pompa na grzejniki wyłącza się, natomiast pompa podłogówki dalej pracuje. Wydaje się, że nie jest nigdzie podłączona do sterowania. Muszę ją ręcznie odłączyć żeby nie pracowała na sucho, no ale jak chce podgrzać nad ranem to jest problem. Co tu zrobić ?

Jarecki79
19-04-2013, 16:39
Jak podłogówka przez zawór mieszający z siłownikiem, to dołożyć alligatora.
Obsłuży pracę zaworu i pompy za nim...

Jak to jest za zaworem termostatycznym, czy też z takim na stałe ustawionym na daną temp., to idzie zakombinować z prostym sterownikiem pompy za ok. 70-110zł...
sterownik pompy z działaniem o danej nastawy, wówczas robisz np. 32st.C i powyżej działa a jak spadnie niżej, to pompa stanie....

eresz
20-04-2013, 20:27
Widzę Panowie, że wątek zwolnił. W sumie sezon grzewczy się skończył, o czym tu dyskutować. Chociaż w nocy się jeszcze dogrzewamy. A jak tam prace nad pogodówką?

Wlodek_PID
20-04-2013, 20:29
Pogodówka na Cobrę działa, wersja prosgramu S10d

eresz
20-04-2013, 20:52
Faktycznie, nie sprawdzałem poczty a tu nowa wersja softu czeka na mejlu :)

kormoran77
28-04-2013, 08:34
Witam
Jestem posiadaczem sztokera 25 niestety z zapomnianym przez pana Włodka-pid sterownikiem puma (obecnie soft 7.939),piec sprawuje sie rewelacyjnie wyjatkiem jest dosc uciazliwy przy spalaniu na ruszcie awaryjnym alarm dzwiekowy braku opału i tu pytanie czy mozna to przez jakies kody to wyłaczyc ,spala praktycznie wszystko od miału po dosc gruby groszek (wymaga to jedynie korekt czasu podawania i pauzy) prosiłbym w miare mozliwosci pana Jareckiego79 o podesłanie jakiegos nowego softu do potestowania . ;)

Wlodek_PID
28-04-2013, 11:31
Soft do Pumy jest rozwijany. Najnowsza wersja to A20g.

kormoran77
28-04-2013, 17:02
dziekuje za odpowiedz panie włodku ,mam pytanko czy istnieje mozliwosc wyłaczenia alarmu dzwiekowego (braku opału) podczas palenia na ruszcie awaryjnym

Wlodek_PID
28-04-2013, 18:08
Muszę to dorobić. W maju będę pracował nad Pumą.

juliusz26
27-06-2013, 15:51
:yes: wszystko legandzko

juliusz26
27-06-2013, 20:02
197791197792
:yes: wszystko legandzko

marcin_wach
29-06-2013, 19:24
Witam wszystkich,

czytam ten temat juz jakiś czas, stoje właśnie rpzed dylematem wyboru odpowiedniego pieca... Jako, że z zawodu jestem informatykiem/elektronikiem spodobał mi się najpierw sterownika, a dopiero potem doszukałem się informacji o sztokerze 25.. A tak poza tym, to mieszkam 30 km od Pleszewa :)
Więc tak:
Dom z lat 60', stare budownictwo, nieocieplone, dachem ucieka chyba większość... Z jednej strony budynku doklejony inny (pokrywa 65% ściany) - jedyna izolacja.. Okna nowe, poprzedni włąscieciel jakieś 8 lat temu (ja mieszkam tam 4 lata) modernizował CO, czyli rurki miedziane, chyba instalacja otwarta (zbiornik wyrównawczy na piętrze pod sufitem obudowany, spust do samej piwnicy). W instalacji chcę mieć bojler 200 litrów, obecnie 80....
Powierzchnia budynku to 115 m2 (w tym altana "kiepska do ogrzania")... Obecnie piec miałowy 19KW, wydaje się ze nie wyrabia, aczkolwiek poprzedni ich piec 25 kw miałowy był przewymiarowany... dlatego szybko się skończył i dlatego obawiam się sztokera...Oboje z żoną lubimy ciepło, co zimą przy -20 na dworze było ciężko... Obecnie zima rozpalane dwukrotnie (razy wybierany popiół), miał zawsze najdroższy... A i tak tona na miesiąc, jak nie więcej...
Czy SZTOKER 25KW będzie idealny? Chcę zainwestować też w nową pompę CO no i CWU, oraz nie wiemczy nie czasem w aligatora i jakiś zawór n-drożny...o ile to potrzebne... Myślałem o sztokerze mini, rozmawiałem z miłym Panem z firmy KOMIZ i powiedział że byłby na styk... że elastyczność SZTOKERA 25 jest warta dołożenia 1000 zł... Pytanie, jak wasze doświadczenie?
Aaa, piwnica 170, obecnie otwór do komina na wysokjości 120, ale można wyżej.. Brak wkąłdu kominowego, nowy komin wymurowany 1,5 roku temu (ponad metr nad dachem)... Będę wdzięczny za podpowiedzi!

Jarecki79
30-06-2013, 12:17
Jak masz kolego tak blisko, to podjedź sobie np. w poniedziałek, pracują do godziny 15-ej.
ul. Lenartowicka 39, jedziesz w Pleszewie na Kalisz i przy wyjeździe jest taki ostry zakręt w prawo, oznakowany, za nim ok.200m dajesz w lewo i kolejne 150-200m po lewej masz Komiz/Elekto-miz.

Obejrzysz sobie na żywo i porozmawiasz

marcin_wach
30-06-2013, 17:00
No to dobry pomysł, natomiast z czasem u mnie krucho (pracuje w poznaniu i jestem w domu po 17stej). A tak z doświadczenia, co lepiej by sie sprawdziło, sztoker mini czy sztoker 25? Boję się przewymiarowania... z drugiej strony boje się 15KW, bo skoro 19KW (1,5 m powierzchni grzewczej) obecnie by dogrzać musi latać zimą na 60 stopniach i rozpalany jest 2 razy na dobę, to 25KW byłby lepszy... Ale to inna konstrukcja, tego się boję...

Garfild
01-07-2013, 07:36
Witam. Mam pytanie czy jest już jakiś soft automatyczny na sztokera 35??

marcin_wach
01-07-2013, 13:58
umówiłem się z isntalatorem z Pleszewa, że jutro podjedzie wieczorkiem... obejrzy, oceni i wyda werdykt...Ale jak myslicie? Pchać się w tak duzy piecyk? Nie omiekszam, że chcę zaoszczędzić trochę... Obecnie idzie mi ok 8 ton miału za 600 zł....

Jarecki79
01-07-2013, 14:44
Nie widziałem Twojego domu, sztoker to specyficzna konstrukcja a palnik w tym modelu mini jest naprawdę malutki.

Na Twoim miejscu bym podjechał i obejrzał kotły na żywo i pogadał na miejscu.
Jeden z pracowników ma kociołek też u siebie w domu, może będziesz się z nim mógł jakoś umówić w pasujących obu stronom godzinach.

aha alligator, podobnie jak ruszt awaryjny są od 02.04 na wyposażeniu kotła

marcin_wach
01-07-2013, 20:01
A co masz na mysli pisząć, że palnik w tym modelu mini jest malutki? Czy to oznacza niskie spalanie czy mniejszą wydajność? Chcę mieć spokój przez nastepne 10 lat.... Małe dziecko, zona uwielbia ciepło, w planach kolejne dziecko.... A to dodatkowe odbiorniki ciepła w domu :) Być może 15KW wystarczy... na parterze zawsze ciepło, a znowu piętro.... masakra... Grzejnki aluminiowe, bez termostatów (termostaty planuje założy ć)

timon120777
01-07-2013, 20:26
skoro piszesz że piętro masakra to wnioskuję że górą ciepło ucieka i może warto pomyśleć i jakąś czapką od góry przykryć???
jakieś 25-35cm wełny pod dach i 15KW spokojnie wystarczy wtedy
górą mnóstwo ciepła ucieka a koszty izolacji od góry dużo niższe niż elewacji zaś efekty zaskakująco pozytywne
skoro planujesz na tak odległą przyszłość to warto kompleksowo. wtedy i cieplej w domu i koszty ogrzewania niższe
jak dobrze policzysz i zrobisz to i 15KW będzie z zapasem wtedy

Jarecki79
01-07-2013, 21:03
A co masz na mysli pisząć, że palnik w tym modelu mini jest malutki? Czy to oznacza niskie spalanie czy mniejszą wydajność? Chcę mieć spokój przez nastepne 10 lat.... Małe dziecko, zona uwielbia ciepło, w planach kolejne dziecko.... A to dodatkowe odbiorniki ciepła w domu :) Być może 15KW wystarczy... na parterze zawsze ciepło, a znowu piętro.... masakra... Grzejnki aluminiowe, bez termostatów (termostaty planuje założy ć)

Palniczek jest malutki i dobrze chodzi, jak nie musi gibać na maxa, wówczas fajny popiół i niekłopotliwa obsługa.

Wklejam fotę paleniska sztokera-mini

marcin_wach
03-07-2013, 11:28
Był instalator, była rozwoma z pracownikiem firmy KOMIZ. Oboje teraz twierdzą, że 15KW powinno wystarczyć, choć jeszcze wczoraj było 25KW... Zdecydowało jednak wysokość mojej piwnicy, gdzie byłby problem z wsadzeniem 25... Pytanie, czy da radę :) Producent twierdzie, że tak, ale ten piec taki malutki....
Czy kupując SZTOKERA MINI jednocześnie rezygnuje z jego tak powszechnie opisywanej innowacyjności, jaką mają jego więksi bracia?Czy jest wyposazony w ruszt awaryjny?
Jeszcze takie pytanie, czy pompa powinna być na wyjściu czy na powrocie?
Skoro będę miał większy bojler i chcę grzać tylko latem na wodę, to czy musze mieć pompę CO dodatkową, czy CWU (nie mam specjalnej instalacji od CWU). Rozumiem, że bojler jest osobno podłączany?

marcin_wach
03-07-2013, 11:40
i jeszcze jedno... nie mając CWU, a mając dodatkową mniejsza pompkę do bojlera (pytanie trzy potrzeba?) będę mógł na sterowniku ustawić osobne strefy i temperatury dla bojlera?

Jarecki79
03-07-2013, 12:06
Jak będziesz miał dobry groszek to i pod 20kW wyciągniesz, jak będzie trzeba.

Z kotła wychodzą osobne podłączenia na C.O. i osobne na CWU

Nie rezygnujesz z niczego, palenisko jest takie samo jak w większych modelach, inne jest tylko rozprowadzenie spalin w wymienniku.
Aktualnie na wyposażeniu Sztokerów jest:
- Cobra
- Alligator do obsługi zaworu mieszającego i pompy za zaworem
- Ruszt awaryjny, przy sztokerze mini z dodatkowymi drzwiczkami od wewnątrz dla paleniska awaryjnego
- Masz też w tym modelu mini większy popielnik, więksi bracia mieli zmienianą konstrukcję dołu, aby podobnie jak w modelu mini zmieścić większy popielnik.....

Strefy czasowe są na pompę podłączaną do wyjścia C.O. oraz do wyjścia CWU

marcin_wach
03-07-2013, 14:05
Czyli pod wyjście CWU mimo iż nie mam typowo CWU mogę podłaczyć drugą pompę CO do bojlera? I wtedy moge sobie osobno regulowac temperatury dla tych dwóch układów. Sorka za laickie pytania, ale wolę mieć to na chłopski rozum zrozumieć. Chciałbym wykorzystać pełną funkcjonalność sterownika, mieć mozliwości osobnych nastaw temperatury dla CO i bojlera, oraz aby sterownik sam wyłączał mi obiego na piecu podgrzewając tylko bojler (modyfikując czy to strefy czasowe, czy może montując pogodynkę na zewnątrz)

karoka65
03-07-2013, 15:00
Widzę że faktycznie się motasz bardzo :)
Pompka CWU to właśnie pompka bojlera, tak będziesz mógł panować nad temperaturami CO i CWU ( bojler )
Jak chcesz to zadzwoń, wytłumaczę ci to tak na chłopski rozum jak piszesz :)

marcin_wach
03-07-2013, 18:43
Oki, oki :) skorzystam jak już bedzie bliżej montażu :)
Ale podsumowując:
- monter wspominał, że pompka CWU nie ejst potrzebna bo nie mam takiej instalacji (mówi, że cyrkulacyjną montuje się wtedy gdy jest jeszcze jedna osobna linia z ciepłą wodą czy jakoś tak), że może mi zamontować mniejszą zwykła pompę CO? Sterowanie będzie ok?
- proponuje montaż pompy dużej od CO na powrocie, teraz mam na wyjściu, jak jest najlepiej?

Jarecki79
03-07-2013, 18:54
Oki, oki :) skorzystam jak już bedzie bliżej montażu :)
Ale podsumowując:
- monter wspominał, że pompka CWU nie ejst potrzebna bo nie mam takiej instalacji (mówi, że cyrkulacyjną montuje się wtedy gdy jest jeszcze jedna osobna linia z ciepłą wodą czy jakoś tak), że może mi zamontować mniejszą zwykła pompę CO? Sterowanie będzie ok?
- proponuje montaż pompy dużej od CO na powrocie, teraz mam na wyjściu, jak jest najlepiej?

Mylisz kolego nazwy i funkcje pomp.

Cyrkulacyjna CWU, to taka, która "pogania" wodę do kranów i faktycznie potrzebna jest osobna nitka.... tutaj stosuje się pompy zdatne do pracy z wodą pitną....

Natomiast do grzania samej wody w bojlerze używa się normalnej pompy i tłoczy ona wodę z kotła na wężownicę w bojlerze, która nagrzewa wodę użytkową...
Mówiąc o strefach czasowych i grzaniu bojlera (CWU) taka pompę zawsze mamy na myśli.

Co do samych pomp czy na powrocie czy wyjściu, jest to dyskusja n/t wyższości świąt..... ja mam na zasileniu i chodzi od prawie 14lat....

marcin_wach
03-07-2013, 19:33
Oj dzięki, dzięki za łopatologiczne wyjaśnienie :)

marcin_wach
03-07-2013, 20:07
No może ostatnie pytanie... Czy alligator z zestawu do czegoś może mi sie przydać?

zimny
17-07-2013, 07:48
Witam

Od dłuższego czasu śledzę ten wątek i w sumie między innymi dzięki niemu zdecydowałem się na zakup Sztokera mini.
Stoi już sobie w mojej małej kotłowni i czeka na podłączenie.

Co do podłączenia to kocioł będzie pracował w układzie zamkniętym z zamontowaną wężownicą schładzającą. Wężownica będzie zamontowana na wyjściu pieca i w związku z tym mam pytanie.
Czy CWU mogę podpiąć pod drugie wyjście z ominięciem wężownicy, czy całość musi być spięta za wężownicą ?

I drugie pytanie odnośnie Aligatora. Będę miał instalację z dwoma zaworami, 4 drogowy na grzejniki i 3 drogowy na podłogówkę. Gdzie w takim przypadku podpiąć Aligatora do zaworu 4D czy 3D.

Pozdr
Łukasz

karoka65
17-07-2013, 09:00
No może ostatnie pytanie... Czy alligator z zestawu do czegoś może mi sie przydać?
Jeśli masz zawór N-drożny zamontowany, dokupisz do niego głowicę z siłownikiem ( około 360, 380pln ) to Alligator może nim sterować i trzymać temp. za zaworem czyli jaka ma wychodzić na instalację. Jeśli nie masz tego zaworu będzie ci zbędny.

karoka65
17-07-2013, 09:05
Zimny, Alligatora wykorzystać do zaworu 4D na grzejniki a na podłogę zamontować zawór termostatyczny.

zimny
17-07-2013, 09:53
[QUOTE=karoka65;6050997] na podłogę zamontować zawór termostatyczny.[/QUOTE

Masz na myśli RTL-a , bo 3 drogowy to też w zasadzie zawor termostatyczny. Jak jest różnica ?

karoka65
17-07-2013, 10:25
Nie mam na myśli RTLa.
Zwykły zawór 3D to zawór mieszający na którym podmieszywana jest woda powrotna z instalacji z częścią wody z kotła aby utrzymać właściwa temp. za zaworem ale jeśli temp. na kotle się waha w jakimś przedziale wtedy domieszywana jest woda o zmiennej temp i ta zaworem również się waha.
Na termostacie woda za tym zaworem jest słała.
Nie wiem czy zrozumiale to napisałem.

marcin_wach
17-08-2013, 11:22
witam, no i po montażu (polecam Pana z Pleszewa).
Przed montażem oczywiście remont w piwnicy (płytki, tynki) i teraz piecyk wygląda super :) Aż chce się tam siedzieć..
Piec uruchomiony (sztoker mini), włączony w tryb cwu, na bojler 150 litrów, kupiłem eko jakiś 27kJ i testuje... na sterowniku na razie ustawione 46 stopni na wodę, bez żadnych stref, dziś się pobawie... ale mi zgasł w nocy :/ Rano rozpaliłem i na razie hula, jak się ponownie zdarzy to na co zwrócić uwagę?

karoka65
17-08-2013, 11:25
Na jakiej wartości masz ustawioną min. moc kotła ?

marcin_wach
17-08-2013, 11:52
Własnie schodzi mi do 1%, nic nie ustawiałem... doczytałem własnie, żeby ADC wyłączyć :)
ale byłem na dole i znowu zgasł... rozpalę go później na innych ustawieniach, moc kotła minimalną zwiększę do 4%

karoka65
17-08-2013, 12:13
Zwiększ do 3%, jeśli będzie ci za dużo przeciągał w podtrzymaniu, daj na 2.
Jeśli przy 3 jeszcze będzie wygasał to co dobę podnoś o 1%.
Na Lato lepiej kupić jakieś słabsze paliwo, mniej z nim problemów przy grzaniu samej CWU.

marcin_wach
18-08-2013, 06:32
Mam 4%, zmniejsze do 3 i sprawdzę, od wzoraj nie zgasł, czyli 14H chodzi, wcześniej po 5 juz był out.
A co z tym ADC? wyłączyć? Mam nadzieję, że wyłączyłem dobrze, w menu użytkownika są 3 stany:
PID wł,. PID wył, ADC wł nie ma ADC wył. MAm teraz w okienku PID, a nie ADC, czyli ADC wyłączone jest?

timon120777
18-08-2013, 09:50
tak wyłączyłeś
na lato czasem lepiej pzestawić wogóle na pracę dwustanową i dać mniejszą moc by kocioł nie przeciągał ale jeśli na PID działa i nie gaśnie to nie ma co grzebać

karoka65
18-08-2013, 12:58
Kiedy będzie pobór wody to się uruchomi i będzie pracował z Pid, jeśli jst w podtrzymaniu pracuje wg. algorytmu dla podtrzymania dla ustalonej minimalnej mocy.
Jeśli zjeżdżasz %=towo w dół, rzadziej podmuchuje i podkłada ( przyczyna wygaszania ), jeśli idziesz z %-tami w górę wtedy częśćiej podmuchuje i troszkę częściej podkłada.
Nie można przesadzić bo będą za duże przerosty temp. względem zadanej.

marcin_wach
18-08-2013, 19:36
Mam teraz moc na 3.5%, temperaturę 49, a z histerezą coś kombinowac?
Rozpaliłem wczoraj o 16stej i jak na razie nie zgasł, a czkolwiek jak wróciłem dziś do domu zaglądam, temperatura spadła na piecu, niby czarno... ale na bojlerze temp zadana... przełączyłem w tryb ręczny, podmuchałem trochę i się rozpaliło samo. Zobaczymy jak będzie dalej

timon120777
18-08-2013, 19:39
jak nie wygasł to nie wygaśnie
on w trybie podtrzymania robi delikatne przedmuchy co kilka kilkanaście minut w zależności od ustawionej mocy minimalnej. dmucha zatem częściej niż podaje więc ręczne przedmuchy raczej zbędne

marcin_wach
19-08-2013, 07:21
No i hula sobie na razie, zobaczymy jak będzie dalej... w sumie muszę potestować mieszanie opału, bo mam jeszcze tone miału, a szkoda wyrzucać...
Pytanko jeszcze jedno, w opisie jest info o trybach pracy pomp, jest płynny i skokowy, no i notka, że posiadając pomy energooszczędne warto przełączyć w tryb skokowy. Ja posiadam obie WILO YONOS, czy coś się poprawi (żywotnośc, jakość) jak będę miał na skokowy?

timon120777
19-08-2013, 08:23
chodzi o to że w trybie płynnym sterownik obniża prędkość pracy pomp- u ciebie robią to same pompy więc dodatkowe obniżenie ze strony sterownika może im zaszkodzić dlatego tryb skokowy dla pomp energooszczędnych/adaptacyjnych

marcin_wach
19-08-2013, 10:23
sorka, bo myślałem, że te moje są energooszczędne :)

timon120777
19-08-2013, 10:25
sorka, bo myślałem, że te moje są energooszczędne :)

zwą różnie i tak i siak- temat nie na ten wątek :)

w każdym razie dla nich ustawić należy skokową

marcin_wach
19-08-2013, 20:09
Może nawijam ciągle na okrągło... ale naprawdę jestem zadowolony z zakupu, wiem, że sama CWU to jeszcze nie wszystko... Dziś sprawdzałem popiół, wszytsko ładnie dopalone, taki pyłek, trochę grudek, ale to jeszcze początkowe co mi 2 razy zgasł, pewnie żar mi wysunał... piecyk wg zaleceń tu na forum pyka od soboty bez wygaszenia... Mam nadzieję, że problemów żadnych nie będzie :)
Ktoś korzysta z przeglądów serwisowych? Niby koszt 100-120 zł, ale GW przedłużona na 5 lat, ale pewnie na sam kocioł a nie podzespoły?

karoka65
20-08-2013, 09:19
Tak, na kocioł, reszta dwa lata tak jak we wszystkich kotłach.
Zajmuję się przeglądami na swoim terenie.

saaw
20-08-2013, 11:08
Cześć. Po uprzednim sezonie (nie używam kotła latem) pękła mi jedna płyta deflektora a druga jest już tak wykrzywiona że za chwilę pęknie. Gdzie można najszybciej kupić nowe i ile to kosztuje?

karoka65
20-08-2013, 11:14
Zadzwoń do Komiz

Albatun
21-08-2013, 18:37
Witam serdecznie
Jako ze jestem nowy przedstawię się. Nazywam się Marcin Mann pochodzę z Przyszowic. W następny poniedziałek planuję remont piwnicy i zakup pieca. Ogólnie z kilku firm prawdopodobnie wybiorę Kotłostal Pleszew a piecyk SZTOKER . Chcąc zasięgnąć opinii na jego temat trafiłem na to forum. Po wstępnej lekturze widzę ze kociołek polecany i dobrej jakości. Do tego momentu nie ma pytań. Problem polega na sterowniku.
Mojemu sprzedawcy/ firmie która z Kotłostalem ma umowę a będzie my prawdopodobnie wymieniać piec i przerabiać instalacje CO zaznaczyłem ze piec ma mieć sterownik z Internetem ( za dopłata chciałem BRULI ) była tez opcja z modułem internetowym do sterownika TECH. Sprzedawca po konsultacji z producentem powiedział mi ze do pieca dają sterownik firmy FOSTER, nie napisał jaki a czytając o tej firmie wnioskuje ze tylko SIGNUM 800 ma taka opcje. Tu taj się rodzi moje pytanie czy w SZTOKE’rze jest możliwość zabudowy wyżej wymienionego sterownika zamiast COBRY PID ?
W innych piecach z Pleszewa firmy KOTŁOSTAL można bez problemu mowa o np. KWM SGR.
Tutaj jest sterownik COBRA PID II i czytając trochę na jego temat było wspomniane ze jest przewidziany do niego za dopłata dodatkowy moduł internetowy ale nigdzie takowego nie znalazłem.
Bardzo mi zależy na tej opcji i boje się ze SZTOKER ma tylko na stałe przypisany sterownik COBRA. Patrząc w druga stronę firma Kotłostal jest na tyle elastyczna firma, ze bez dopłaty chciała mi przerobić piec lub podajnik by można komfortowo go otwierać w bardzo niskiej piwnicy ( 170cm ). Dlatego chyba wymiana sterownika na inny to nie taki problem… może się mylę
Pozdrawiam i przepraszam jeśli temat był już wałkowany ale przebrnąć przez ponad 70 postów to jest jednak wyzwanie ;)

Jarecki79
21-08-2013, 19:33
Sztoker wychodzi z Cobrą, markuje go Komiz, właścicielem firm elektro-Miz oraz Komiz jest ta sama osoba, więc tutaj wybór jest chyba jasny.

może Włodek zdradzi, czy wreszcie w tym roku będzie moduł internetowy, czy nie.
Ja za niego tego modułu nie zrobię.

Albatun
22-08-2013, 14:47
Szkoda, ze SZTOKER ma na sztywno przypisana COBRE ;/
Naprawdę zależy mi na sterowniku internetowym bo często nie będzie mnie w domu a na dole mam schorowana babcie.
O dodatkowym module internetowym słyszałem już chyba ponad rok temu… kiedy można się go spodziewać . Wiadomo o nim cos więcej ? Będzie działała na zasadzie BRULi, SIGNUM 800, TEch z modułem ? Ważne żeby za pomocą smartfona ( android ) można mieć szybki podgląd i możliwość regulacji kotła.

karoka65
22-08-2013, 15:07
Co do Sztokera kolega jarecki ci wyjaśnił bo z tego co piszesz chyba coś pokręciłeś lub ja źle zrozumiałem :)
Kotłostal na pewno może ci zapewnić Bruli, wiem bo zaopatrują się u mnie jak mają zamówienia na ten ster.
Co do modułu do Cobry to tylko Włodek jest władny a trwa to już dużo dłużej niż rok niestety.
Masz jedynie w tej chwili moduł SMSowy Shark za dopłatą do Cobry.

Albatun
22-08-2013, 17:35
Hmmm może źle zrozumiałem ale wywnioskowałem ze do SZTOKERA nie można dać innego sterownika niż COBRA (pisałem do kotlostalu ) i to samo mi powiedzieli. Tak odbiegając od tematu czy ktoś miał odczynienia ze sterownikiem SIGNUM 800 i jego modulem HT tronic 800 ? Warty uwagi

karoka65
22-08-2013, 17:42
Wszystko się zgadza, do Sztokera tylko Cobra.
Nie wiem czy Kotłostal sprzedaje Sztokery.
Sztokera produkuje firma Komiz.
Jarecki to wyjaśniał :)
On produkuje Skama ale wiem że Sztokera też sprzedawał, nie wiem jak teraz.

Jarecki79
22-08-2013, 17:55
Za Sztokery odpowiada Komiz
Są z cobrą
Komiz ma tez części w postaci deflektorów czy rusztów
Moduł internetowy Włodek obiecuje i obiecuje, tylko on wie kiedy będzie.
Tak, mam sztokery w ofercie.

Jarecki79
22-08-2013, 17:57
Tak odbiegając od tematu czy ktoś miał odczynienia ze sterownikiem SIGNUM 800 i jego modulem HT tronic 800 ? Warty uwagi

Swego czasu widziałem stronkę, w pierwszej kolejności miał to Heiztechnik z tego, co mi wiadomo. Konkretnie nazwa była inna, sterownik miał kolorowy wyświetlacz i był przy nim moduł internetowy
Spróbuj zatem na ich forum czegos się dowiedzieć.

Generalnie jest to linia sterowników dwustanowych opartych na wcześniejszym menuecie.

dziubek23
23-08-2013, 09:48
Swego czasu widziałem stronkę, w pierwszej kolejności miał to Heiztechnik z tego, co mi wiadomo. Konkretnie nazwa była inna, sterownik miał kolorowy wyświetlacz i był przy nim moduł internetowy
Spróbuj zatem na ich forum czegos się dowiedzieć.

Generalnie jest to linia sterowników dwustanowych opartych na wcześniejszym menuecie.

Moduł internetowy z Fostera jest już dostępny i nie tylko do HT-tronica 800 ale pasuje też do niższych modeli sprzedawanych przez np. Tilgnera do Menueta trzeba tylko zadzwonić na serwis do Fostera i dopytać dokładnie. Nie zmienia to jednak faktu że ten sterownik jest ciągle dwunastawowy.

Jarecki79
23-08-2013, 10:20
Moduł internetowy z Fostera jest już dostępny i nie tylko do HT-tronica 800 ale pasuje też do niższych modeli sprzedawanych przez np. Tilgnera do Menueta trzeba tylko zadzwonić na serwis do Fostera i dopytać dokładnie. Nie zmienia to jednak faktu że ten sterownik jest ciągle dwunastawowy.

Jestem ciekaw, czy Włodek widzi, jak go wszyscy pod tym względem wyprzedzają

Nie sposób się tutaj nie zgodzić z krytyką innych.

dziubek23
23-08-2013, 10:33
Jestem ciekaw, czy Włodek widzi, jak go wszyscy pod tym względem wyprzedzają

Nie sposób się tutaj nie zgodzić z krytyką innych.

No i we wrześniu ma być jeszcze moduł do "tajemniczego sterownika" :D sam zobacz i podpowiedz co nie co:)

kobra64
24-08-2013, 09:27
No właśnie się dowiedziałem, że Bolecki ( nie ma się co wygłupiać z tym tajemniczym sterem, zainteresowani i tak wiedzą, że chodzi o SPP od Boleckiego ) kończy pracę nad dostępem internetowym. Jarecki, rzeczywiście kilka uwag fachury od praktycznych aspektów sterowań mogłoby być cenne - może byś zaglądnął w jakiejś wolniejszej chwili? Nowy temat jest zatytułowany BET.

Wojtek_mazury
24-08-2013, 09:45
No właśnie się dowiedziałem, że Bolecki ( nie ma się co wygłupiać z tym tajemniczym sterem, zainteresowani i tak wiedzą, że chodzi o SPP od Boleckiego ) kończy pracę nad dostępem internetowym. Jarecki, rzeczywiście kilka uwag fachury od praktycznych aspektów sterowań mogłoby być cenne - może byś zaglądnął w jakiejś wolniejszej chwili? Nowy temat jest zatytułowany BET.

Sprawdziłem na stronie Boleckiego i nie znalazłem informacji o module Internetowym. Możesz podać link....

dziubek23
24-08-2013, 10:16
Kolego musisz wejść na forum tam jest kilka słów na ten temat, oficjalnie nie ma jeszcze tego sprzętu trwają cały czas prace nad nim, jest deklaracja że do września sprzęt będzie ukończony:) natomiast FOSTER ma skończony i można kupić moduł do ich sterowników tak przynajmniej mnie poinformowano u źródła ale nigdzie nie można jeszcze podglądnąć jak to wygląda w realu.

bonczek159
02-09-2013, 21:26
Sterownik internetowy ! Ciekawe jak przez smartfona popiół wywalicie.Jeśli się da to ja poproszę ten sterownik.

zimny
20-09-2013, 10:34
Witam

Piecyk Sztoker mini zamontowany , odpalony no i w związku z tym mam pytanie.

Najpierw jak wygląda instalacja.
CWU 300 l bojler ale grzana tylko górna część czyli 150.
CO grzejniki 5 + łazienkowy , podłogowe około 90 m
Na grzejniki jest zawór 4D na podłogówkę 3D sterowane ręcznie. Oczywiście pompy za zaworami.
Zamonotwana wężownica schładzająca, czyli kocioł w układzie zamknietym.

Opał to czeski groszek.

Wczoraj uruchomiłem grzanie CO + CWU, CO ustawiłem na 60 stopni CWU na 45. Piec chodził od 19-tej i generalnie raz tylko około 3 ciej w nocy osiągnął temp 60 st (z tego co widziałem na wykresie. Generalnie większość czasu pracował w przedziale 43 - 52. Chodził praktycznie cały czas.

Moje pytanie jest takie czy to jest normalny objaw że piec nie może osiągnąć zadanej temperatury ?

Jarecki79
20-09-2013, 11:24
Czeski ma niską kaloryczność, musisz go podać więcej. Zwiększ dawke paliwa

Cała buda i podłogówka muszą się też wygrzać, nie wiem czy to jeszcze budowa, czy kociołek masz na starszym zamieszkałym budynku.

zimny
20-09-2013, 11:43
Budynek jest zamieszkały około 4 lata wcześniej miałem PROPAN ale w tym roku wymieniłem na groszek, nie wem za bardzo gdzie zwiększyć dawke paliwa bo mam soft do Cobry od kolegi KASSAR który był z niego zadowolony, a w tym sofcie nie mogę znaleźć tych ustawień (Co v9_S10d SkamP_25kW_WBS6a_32_82_7)

timon120777
20-09-2013, 11:57
TO JEST SOFT TESTOWY
nie wiem czy będzie dobrze chodził na szkokerze:no:
może należałoby zarzucić soft odpowiedni dla kotła własnego zwłaszcza że parametry startowe inne są
na początek spróbuj przytrzymać strzałkę w górę aż pojawi się menu mocy
tam pierwsa jest moc kotła a pod nią moc minimalna
moc kotła możesz zmieniać w zakresie +/- 35%

Jarecki79
20-09-2013, 14:26
Zimny w tym testowym moc dajesz na plus.

Na priva zapodaj swojego maila, to ci podeśle jeszcze dedykowany do Sztokera plus taką skrótowa instrukcję.

To jednak wieczorem, bo zawalony robota jestem,

kapecioman
26-09-2013, 12:57
ma ktoś nowsze oprogramowanie do 25 niż vs.08i
jak tak to poproszę
:wave::wave::wave::wave:

Michał Ils
03-10-2013, 08:55
Witam wszystkich Sztokerowców. Nie ukrywam, że założyłem konto na forum ze względu na ten właśnie wątek. Jestem zainteresowany kupnem Sztokera 25kW i chciałem się was poradzić. Aktualnie jestem na etapie remontów kwadratowej piętrówki z lat 90tych, którą postawili rodzice, niestety nie wykończyli. Budynek ma 2 pietra, strych i jest bez piwnicy, Całkowita powierzchnia ogrzewania to 200mkw. Mury grube, podwójne tzn pustak - styropian - pustak - tynk. Instalacja CO rociągnięta pod grzejniki miedzią ale planuję jeszcze podłogowe w łazience i oczywiście bojler ogrzewany cały rok. Na dniach będę miał wstawiane okna PCV 5-cio komorowe z profili Salamander. I teraz moje pytanko. Czy kocioł 25kW będzie odpowiedni czy moze zastosować mniejszy? czy na taki budynek w ogóle polecacie Sztokera? I ostatnia sprawa - czy na forum jest jakiś szczęśliwy posiadacz Sztokera z okolic Kalisza, Ostrowa, Ostrzeszowa, Kępna? Czciałbym zobaczyć na żywo jak to wygląda. Pozdrawiam wszystkich. Ten wątek bardzo mnie ciekawi i przeczytałem już prawie wszystkie podstrony :)

GrAz
04-10-2013, 11:13
Dzień dobry.
Kilkanaście dni temu kupiłem kocioł Sztoker Mini 15kW + moduł Alligator + moduł spider + regulator pokojowy. Posiadam dom drewniany, 100m2, wysokość pomieszczeń 2,4cm, ocieplenie 2cm styropian (można rzec, brak), na grzejnikach, komin stary (bez wkładu) przekrój 12x14cm, wys. 7m, ekogroszek 26MJ/kg. Sam dobierałem kocioł, sam robiłem instalację i sam w dniu dzisiejszym będę go rozpalał (wszystko ze względu na finanse). I o ile z doborem i instalacją nie miałem za dużo obaw, to po raz pierwszy w życiu mam doczynienia z takim kotłem i sterownikiem. Czy mam na coś zwrócić uwagę przy pierwszym uruchomieniu? Pozdrawiam

keruk_r
07-10-2013, 09:07
Panowie czy orientujecie się jakiego rodzaju czujniki temperatury są zastosowane w Sztokerach ? Musze nabyć nowy bo mi się uszkodził przez cofający się żar ;(

Jarecki79
07-10-2013, 09:12
Przy Cobrach są KTY, zadzwoń do Elektro-Miz lub KOMIZ, to Ci doślą

Jarecki79
07-10-2013, 09:14
GrAz, podłączyć, odpalić, przeczytac instrukcję i jak będę pytania- napisać.....

GrAz
07-10-2013, 14:31
Działa :)
Mam kilka spostrzeżeń i pytań z nimi związanych.
1. Dmuchawa działa na okrągło (NON STOP). Najczęściej bardzo wolno ale bywa, że i całkiem mocno dmucha. Czy to jest prawidłowe działanie?
2. Kocioł nie utrzymuje stałej temperatury. Ustawienie temperatury zadanej mam na 54stopnie a waha się między od około 52 do prawie 57. W przeciągu kilku minut się wychładza i ponownie rośnie i tak w kółko. Czy to histereza tak tym kieruje? I zastanawia minie prędkość schładzania się wody w kotle, czemu kurcze tak szybko?
3. Popiół jest ale czy tak ma wyglądać?
217054
4. Nie wiem w którym miejscu powinno znajdować się spalanie, czy tak jest OK, jak na zdjęciu?
217053
5. Na wyświetlaczu jest parametr -5%. Co to oznacza?
217055

Jarecki79
07-10-2013, 14:40
Sterownik stara sie pracować z ciągłym nadmuchem. To jest ok.

Popiół słaby,
- wyłącz w menu spalanie ikonkę z napisem ADC - przełącz na PID-II
- w menu spalanie wprowadź ok. 8sekund czas pracy oraz pauza ok.40sekund wyjściowo,
- nadmuch daj górę na 85% a dół na ok.5-7%

Na ekranie nie widze ikonek od termostatu pokojowego oraz modułu alligator oraz spider, podłączyłeś je, czy sobie jeszcze czekają?

zyzio77
07-10-2013, 20:09
Witam.
Posiadam nowy, nieużywany moduł Aligator, dedykowany do Sztokera Mini, którego hydraulicy nie zastosowali w moim układzie (wg nich był zbędny). Jeśli ktoś byłby zainteresowany, proszę o kontakt.
217141

Pozdrawiam.

GrAz
07-10-2013, 20:25
Zainstalowałem jedynie Spider'a (zdjęcia robiłem dzień wcześniej). Czy wartość SPAL/POWR w granicach 390 a 400'C jest w porządku ?
Pozmieniam wartości przy najbliższej okazji. Szkoda, że za pomocą telefonu nie mogę zmienić tych ustawień. Regulator pokojowy mam kupiony ale po przeczytaniu tego wątku zastanawiam się czy go instalować. A jeśli chodzi o Alligator to na czas nie przyszedł siłownik do zaworu czterodrogowego więc moduł czeka.

eresz
07-10-2013, 20:52
Kol. Jarecki, jakie zmiany w najnowszym sofcie?

Nela_32
07-10-2013, 21:09
Czy wartość SPAL/POWR w granicach 390 a 400'C jest w porządku ?


Jak najbardziej, bo jeśli jest zastosowany do Pumy a ta do biopaliwa to pokazuje wtedy temp.
spalin. Brakuje tu tylko przecinka po drugiej cyfrze. Dla twojej informacji to będzie wtedy 39,0'C.
Ta wartość jest uniwersalna.

GrAz
08-10-2013, 09:07
Niczego nie brakuje. Tak wygląda info ze Spaider'a
217196
A może powinno wyglądać inaczej ?

Jarecki79
08-10-2013, 10:08
Nie, tak ma wyglądać, tylko jak kolega napisał wyżej ta info SPAL/POWR jest uniwersalna, musisz sobie w głowie dodac przecinek.
Do cobry jest to odczyt temp. czujnika powrotu, czyli wartość POWR, 39,7st.C

GrAz
09-10-2013, 06:41
Czy wyłączać na dzień C.O. a zostawić tylko włączone C.W.U (mam dwie niezależne pompy - dwa obiegi)? Czy jest to ekonomiczne? Na podwórku ciepło a w domu bardzo gorąco.
Zmniejszyłem temp. zadaną C.O. na 45'C. C.W.U. 44'C.

timon120777
09-10-2013, 07:17
GrAz
w Cobrze masz strefy dla CO i CWU
możesz zaprogramować tak aby grzał niżej w określonych godzinach lub nie grzał wcale
to samo tyczy CWU - jeśli w ciągu dnia nikt nie korzysta możesz zrobić STOP dla grzania CWU
przynosi to oszczędności

GrAz
09-10-2013, 11:41
Wyłączyłem C.O. ;) dzięki Spider'owi.
Jestem zadowolony z zakupu tego modułu. Co prawda mógłby mieć bardziej rozbudowaną funkcjonalność, ale w tym zakresie jaki oferuje, też jest mi przydatny. W weekend "pobawię się" ustawieniami STREFY :yes: i ustawię sterownik według informacji podanych przez Jarecki'ego :)

eresz
09-10-2013, 12:28
Czy wyłączać na dzień C.O. a zostawić tylko włączone C.W.U (mam dwie niezależne pompy - dwa obiegi)? Czy jest to ekonomiczne? Na podwórku ciepło a w domu bardzo gorąco.
Zmniejszyłem temp. zadaną C.O. na 45'C. C.W.U. 44'C.


Regulator pokojowy mam kupiony ale po przeczytaniu tego wątku zastanawiam się czy go instalować.


No właśnie po to używam regulatora pokojowego, żeby mi sam wyłączył grzanie CO, gdy w domu jest za gorąco :)

Kriess
09-10-2013, 13:42
A tak na marginesie kto już pali bo w sumie jeszcze jest ciepło . I jak najlepiej ustawić Pumę na te cieplejsze dni ???

GrAz
11-10-2013, 14:11
A od czwartkowego poranku Spider milczy. Jak dzwonię to sygnał jest. Na komendy sms'owe nie odpowiada. Karta na abonament. Czy to jest jakaś "klasyczna" usterka?

GrAz
13-10-2013, 06:01
Spider po restarcie zasilania działa. Ustawiłem sterownik Cobra według zaleceń Jareckiego 8/40 i wentylator 5-85%, PID wł. Dwukrotnie wygasł.
Niemniej jednak miałem jedynie włączone grzanie tylko C.W.U.
Podejrzewam, że są to nieodpowiednie ustawienia do takiej pracy. Jakie w takim razie należy mieć parametry do grzania tylko bojlera?

KASSAR
15-10-2013, 16:29
Po godzinnym braku prądu wyczyściło mi całą historie spalania.
Czy to normalne czy może moja Cobra chce już przejść na emeryturę ?

timon120777
15-10-2013, 16:51
cobra robi takie numery niestety
może w nowych softach będzie poprawione jeśli Włodek pamięta

marcin_wach
20-10-2013, 19:55
Witam, jak to jest z tym ADC? Wyłączać? Czy zostawić?

galik
20-10-2013, 20:19
Witam serdecznie Panowie,

Mam problem z naszym Sztokerem mini, 15 kW, i byłabym wdzięczna za wszelką pomoc. Piec mamy od roku i poprzednio nie było z nim żadnych problemów. Natomiast ostatnio zaczął nam się wygaszać w nocy, za każdym razem :mad: i nie dopala węgla, pozostają bardzo duże spieki (koks).
Nie wiem czy to wina węgla, poprzednio był inny, mniej kaloryczny czy też nieumiejętne ustawienie parametrów pieca. Dom ma powierzchnie 120 m2, podłogówka około 50 m2 ,reszta pomieszczeń grzejniki, temperatura pieca 60, bojler 40, wyświetlacz ( czy jak to się fachowo nazywa ) Cobra.
Zainstalowane zostało oprogramowanie ze strony producenta A33. Piec jest w stanie wygasić się nawet w ciągu 3 godzin od jego uruchomienia :mad: . Tak było ostatniej nocy. Węgiel bardzo szybko się wypala i nie ma wtedy żaru, który podtrzymuje pracę pieca. Używamy węgla „Pieklorz 1”.

Za wszekie rady, bardzo dziękuję.

timon120777
21-10-2013, 03:32
marcin_wach
ADC działa dobrze przy stałym odbiorze ciepła- np sterując temperaturą w domu przy wykorzystaniu termostatu pokojowego lub tylko temperatura kotła
jak masz termostaty na kaloryferach to bym wyłączył zwłaszcza teraz kiedy dość ciepło na dworze i odbiór mizerny. przyjdą mrozy możesz spróbować włączyć.
galik
jeśłi nie dopala zmień parametry dla mocy maksymalnej- wydłuż przerwę o 2-3 sekundy na poczatek
w trybie podtrzymania zas jeśli się wygasza moze należałoby podnieść moc minimalną o 1% na poczatek
zwiększy to częstotliwość przedmuchów i podań opału co powinno zapewnić jego dostatek w palenisku

SiNi
27-10-2013, 17:37
Witam.
To mój pierwszy post na forum, ale przeglądam je od dłuższego czasu. Ten temat przewałkowałem cały :).

Mam pytanie, a dokładnie to chciałbym sprawdzić czy dobrze myślę. Zdecydowałem się kocioł Sztoker i szukając informacji wychodzi, że do mojego domu powinienem wziąć wersję 25kw. W tym momencie do ogrzania jest około 120m2 (tak teściowa podała, bo sam nie mogę sprawdzić przebywając za granicą - może być kilkanaście metrów różnicy). Stare budownictwo z oknami plastikowymi (nic ciekawego, ale lepsze niż rozklekotane drewniane). Brak ocieplenia, wentylacja grawitacyjna. W planach mam zamiar wykończyć piętro dorzucając ocieplenie (minimum 15cm styropianu na ściany i wełnę mineralną pod dach - grubość do ustalenia). Chętnie bym przerobił wentylację na mechaniczną - na piętrze bardzo prosto, z parterem będzie ciężko.

A więc tak:
1. Teraz grzanie 120m2 - nieocieplone
2. W przyszłości 240m2 - ocieplone.

Czy 25kw to dobry wybór? Co do moich planów odnośnie przeróbki domu to mam sporo pytań, ale nie chciałbym pisać tutaj by zaśmiecać temat, więc odezwę się gdzie indziej.

Teraz jeszcze jedno pytanie. Otóż bojler z CWU jest wpięty bezpośrednio do CO i chcąc mieć tylko ciepłą wodę trzeba zakręcić wszystkie grzejniki i rozpalać w śmieciuchu na CO. W tym momencie chcę wpiąć się ze sztokerem w tą samą instalację bez żadnych poważniejszych zmian zostawiając śmieciucha na swoim miejscu. Czasem są śmieci, które można palić (papier czy drewno - kilkanaście drzew do wycięcia mam), więc śmieciuch zostanie, tylko wstawię odpowiednie zawory by nie nagrzewać go niepotrzebnie. Komin niestety zostanie użyty ten sam co do śmieciucha :(. Nie będzie się to gryzło? Palone będzie zawsze w jednym piecu, więc komin chyba problemem nie będzie (sztoker z drugiej strony co śmieciuch). Czy sztoker będzie działał jak mu się nie podepnie CWU?

Jeszcze jedno pytanko. Czy można zmienić stronę w którą otwiera się zasobnik? Zastanawiam się czy postawić sztokera z zasobnikiem z tyłu bokiem do ściany (komina), czy może tyłem do komina, a zasobnik po prawej stronie. Pierwsza opcja dla mnie wygodniejsza (mniej zagraci mi piwnicę).

Mam nadzieję, że jasno to opisałem. Jak nie to pytać, staram się co wieczór tutaj zaglądać. Dziękuję za wszelką pomoc.

karoka65
27-10-2013, 21:09
Witam.
To mój pierwszy post na forum, ale przeglądam je od dłuższego czasu. Ten temat przewałkowałem cały :).

Mam pytanie, a dokładnie to chciałbym sprawdzić czy dobrze myślę. Zdecydowałem się kocioł Sztoker i szukając informacji wychodzi, że do mojego domu powinienem wziąć wersję 25kw. W tym momencie do ogrzania jest około 120m2 (tak teściowa podała, bo sam nie mogę sprawdzić przebywając za granicą - może być kilkanaście metrów różnicy). Stare budownictwo z oknami plastikowymi (nic ciekawego, ale lepsze niż rozklekotane drewniane). Brak ocieplenia, wentylacja grawitacyjna. W planach mam zamiar wykończyć piętro dorzucając ocieplenie (minimum 15cm styropianu na ściany i wełnę mineralną pod dach - grubość do ustalenia). Chętnie bym przerobił wentylację na mechaniczną - na piętrze bardzo prosto, z parterem będzie ciężko.

A więc tak:
1. Teraz grzanie 120m2 - nieocieplone
2. W przyszłości 240m2 - ocieplone.

Czy 25kw to dobry wybór? Co do moich planów odnośnie przeróbki domu to mam sporo pytań, ale nie chciałbym pisać tutaj by zaśmiecać temat, więc odezwę się gdzie indziej.

Teraz jeszcze jedno pytanie. Otóż bojler z CWU jest wpięty bezpośrednio do CO i chcąc mieć tylko ciepłą wodę trzeba zakręcić wszystkie grzejniki i rozpalać w śmieciuchu na CO. W tym momencie chcę wpiąć się ze sztokerem w tą samą instalację bez żadnych poważniejszych zmian zostawiając śmieciucha na swoim miejscu. Czasem są śmieci, które można palić (papier czy drewno - kilkanaście drzew do wycięcia mam), więc śmieciuch zostanie, tylko wstawię odpowiednie zawory by nie nagrzewać go niepotrzebnie. Komin niestety zostanie użyty ten sam co do śmieciucha :(. Nie będzie się to gryzło? Palone będzie zawsze w jednym piecu, więc komin chyba problemem nie będzie (sztoker z drugiej strony co śmieciuch). Czy sztoker będzie działał jak mu się nie podepnie CWU?

Jeszcze jedno pytanko. Czy można zmienić stronę w którą otwiera się zasobnik? Zastanawiam się czy postawić sztokera z zasobnikiem z tyłu bokiem do ściany (komina), czy może tyłem do komina, a zasobnik po prawej stronie. Pierwsza opcja dla mnie wygodniejsza (mniej zagraci mi piwnicę).

Mam nadzieję, że jasno to opisałem. Jak nie to pytać, staram się co wieczór tutaj zaglądać. Dziękuję za wszelką pomoc.
Obecnie obskoczy to 15kW, po rozbudowie 25.
W Sztokerze zasobnik jest za kotłem jednak możesz sobie go obróć żeby mieć podejście z węglem po prawej czy lewej stronie.
Nie możesz dać zasobnika z boku kotła jak tradycyjnie jest w podajnikach.

zyzio77
31-10-2013, 07:31
witam.
które oprogramowanie cobry najlepiej sprawdza się w sztokerze mini? dopiero rozpoczynam swoją z nim przygodę, wgrałem najnowszy, ze strony producenta, soft (Cobra_v9_A33_m.bin) ale nie do końca podoba mi się praca pieca. proszę o opinie bardziej doświadczonych użytkowników. pozdrawiam, Zygmunt.

Jarecki79
31-10-2013, 08:32
Sztoker jest na węgle o niskiej spiekalności.

Stosowac można zatem Retopal, Jaret, Jaret Plus czy tzw. czeski ekogroszek

Gorzej będzie już przy ekorecie- wymagana wprawa i spalimy go w miare poprawnie przy małym odbiorze ciepła a pieklorza bym zwyczajnie unikał.