PDA

Zobacz pełną wersję : SZTOKER 25 prosze o uwagi i opinie



Strony : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

michalz2x
10-03-2011, 05:41
Witam. Bardzo prosze o uwagi na temat pieca SZTOKER 25. Jak wyglad czyszczenie obsluga i sprawnosc? Czy ktos z Panstwa go wykorzystuje i moglby podzielic sie opinia. Jaka moze byc alternatywa dla tego pieca? Pozdr. Michal

Jarecki79
10-03-2011, 10:33
Wklejam Ci zapis od kolegi o nicku dar61:

1.
"Po awarii kotła, zakupiłem piec sztoker 25. Do ogrzania ma powierzchnię 220m2. budynek poniemiecki z połowy 19 wieku nieocieplony po wymianie okien..
instalacja CO starego typu"

2.
"Zasypałem inny opał i po 24h ADC stało -15, w pojemniku tylko malutka kupka popiołu prawie całkowicie dopalonego ,brak "koksiku"i śladowe ilości szlaki.Prawie jak w reklamie.
Nie wiem czy to jest wynikiem zmiany opału czy raczej automatyka potrafi dobrać właściwe nastawy a całe zamieszanie sprokurowałem sobie sam ,wyłączając przypadkowo na chwilę pid i adc skutkiem czego prawdopodobnie oporóżniłem bufor pamięci dla pid i sterownik rozpoczął pracę jakby od zera ,a przy "twardym"opale zebranie danych i znalezienie właściwej nastawy zajęło trochę czasu.
A mnie zżarła choroba pod nazwą "Panika Laika".
Jeżeli tak, to będę musiał uważać, żeby powtórnie nie skasować przypadkowo danych, a bez okularów nie widzę który przycisk w menu jest aktywny (Tylko cieniowanie a nie na przykład zmiana tła)

Mam pytanie czy jak zmienię podawanie, pauzę i moc dmuchawy, to te dane będą danymi "brzegowymi"i dla PID i ADC.

Pozdrawiam
Dar "

3.
i jego odpowiedź do innego użytkownika:
"Cytat Napisał stempell Zobacz post
Czy ktoś spotkał się z piecem SZTOKER-25 podobno bardzo dobry
jednak chciał bym przeczytać opinię większej ilości osób
Mój dom to 190 m 2"
Witaj stempell
Mam ten kociołek od wigilii.Dom z 19 wieku nieocieplony ,wymienione okna, 200m2 powierzchni ogrzewanej .
pierwszwsze wrażenia z eksploatacji:
Przy paleniu samym ekogroszkiem-czasami spieki ,czasami koks .
przy współspalaniu z miałem-to samo, ale w jeszcze większym stopniu
dodatek 25% biomasy zniwelował do 0 te problemy.
zasobnik starcza na 2-4 dni w obecnych zimowych warunkach.
pozdrawiam "

ak1973
14-03-2011, 07:41
Witam
jestem użytkownikiem kotła Sztoker od zeszłego roku wiec pracuje on u mnie cały sezon.
jestem zadowolony z kotła, nie sprawia on żadnych problemów
opalam ekogroszkiem i nie mam żadnych problemów z tym paliwem
kocioł pracuje na nastawach 15 sek podawanie 55 sek przerwa i jeszcze system ADC wydłuża przerwę o 8-10% w zależności od ilości używanej cieplej wody, gdyż temperatura zadana w instalacji wynosi w tej chwili 45 stopni
mimo tej niskiej temperatury w kotle nie ma śladu wilgoci
zasobnik wystarczał tej zimy na jakieś 3 do 7 dni w zależności od temperatury na zewnątrz
dom to piętrówka z lat 70-tych o pow ok 150 m nieocieplona
w razie jakiś konkretnych pytań służę pomocą
pozdr

Jarecki79
16-03-2011, 12:04
Model Sztoker został ponownie poddany badaniom.

Obecnie wyniki badań dostępne są dla mocy 25 oraz 100kW

25kW :
Sprawność na mocy nominalnej 25,09kW 88,96%
Nadmiar powietrza, lambda na pełnej mocy 1,52
Sprawność przy obciążeniu częściowym = 7,7kW wynosiła 87,65%
Nadmiar powietrza przy obciążeniu częściowym, lambda 2,67
Strumień paliwa pełna moc 3,53kg/h
Strumień paliwa częściowe obciążenie 1,10kg/h
Temp. spalin pełna moc 186st.C
Temp. spalin obciążenie częściowe 102st.C

100kW:
Sprawność na mocy nominalnej 105kW 90,07%
Nadmiar powietrza, lambda na pełnej mocy 1,42
Sprawność przy obciążeniu częściowym = 30,8kW wynosiła 89,45%
Nadmiar powietrza przy obciążeniu częściowym, lambda 2,48
Strumień paliwa pełna moc 14,65kg/h
Strumień paliwa częściowe obciążenie 4,31kg/h
Temp. spalin pełna moc 181st.C
Temp. spalin obciążenie częściowe 95st.C

Ważne są wyniki pracy na małym obciążeniu, potwierdza to wysoką sprawność kotła na małych mocach, tutaj spalanie dzięki kontaktowi żaru bezpośrednio z woda jest mniejsze jak w klasycznych konstrukcjach retortowych.

Dużą część sezonu kotły pracują z mocą poniżej 50%, to obszar, gdzie wychodzą korzyści nietypowego, innowacyjnego paleniska klepsydrowego.

regentgnik
18-03-2011, 13:10
też jestem zainteresowany tym kotłem, ale na razie niewielu użytkowników jest wiec czekam...

Jarecki79
18-03-2011, 13:47
Z jakiego regionu jesteś?

Może coś Ci będę mógł pomóc, mam kontakt z producentem tego kotła

regentgnik
18-03-2011, 20:05
z okolic Legnicy, najbliższy instalator w Dzierżoniowie, bardzo zaciekawił mnie ten kocioł, właśnie ze względu na wyeliminowanie retorty( moi rodzice maja elektrometa na ekogroszek -totalne nieporozumienie). Przez długi czas byłem nastawiony na granpala intensywnie śledząc wątek na forum muratora, dopóki nie znalazłem Sztokera... Szukam jakiś informacji, spostrzeżeń użytkowników. To jest też w sumie pierwszy kociołek tej firmy, czytałem wszystkie posty na temat Sztokera, w moim przypadku potrzebowałbym maksymalnie 15 kW czyli kocioł pracowałby z mocą do 60%. Próbuje z domem energooszędnym, powierzchnia 120 m2 + 20m2 ogrzewany garaż + 20m2 piwnica, ocieplenie 20 cm sciana, 20 cm podłoga, 40 cm dach +rekuperator i glikolowy gruntowy wymiennik ciepła. Czy będzie może kocioł Sztoker z mniejszą mocą np. 15 kw?

michalz2x
18-03-2011, 22:39
z okolic Legnicy, najbliższy instalator w Dzierżoniowie, bardzo zaciekawił mnie ten kocioł, właśnie ze względu na wyeliminowanie retorty( moi rodzice maja elektrometa na ekogroszek -totalne nieporozumienie). Przez długi czas byłem nastawiony na granpala intensywnie śledząc wątek na forum muratora, dopóki nie znalazłem Sztokera... Szukam jakiś informacji, spostrzeżeń użytkowników. To jest też w sumie pierwszy kociołek tej firmy, czytałem wszystkie posty na temat Sztokera, w moim przypadku potrzebowałbym maksymalnie 15 kW czyli kocioł pracowałby z mocą do 60%. Próbuje z domem energooszędnym, powierzchnia 120 m2 + 20m2 ogrzewany garaż + 20m2 piwnica, ocieplenie 20 cm sciana, 20 cm podłoga, 40 cm dach +rekuperator i glikolowy gruntowy wymiennik ciepła. Czy będzie może kocioł Sztoker z mniejszą mocą np. 15 kw?

Czy orientujecie sie moze jakie jeszcze piece maja czopuch w takiej samej pozycji jak SZTOKER? Co to znaczy, ze to pierwszy kociol tej firmy, bo na stronie jest napisane - ze firma dziala dosc dlugo na rynku.... Pozdr. Michal

regentgnik
18-03-2011, 23:46
Gdzieś przeczytałem na forum, że to ich pierwszy kocioł, a glównie 15 lat doświadczeń w dziedzinie sterowników do kotłów centralnego ogrzewania, ale to pewnie konkurencja obrzucała błotem:) ale niepokoi mnie jedno: "Sprawność kotła na mocy obniżonej 7,7kW - 87,65%"- czy możliwe jest uzyskanie aż takiej sprawności kiedy kocioł pracuje na 30 procent mocy nominalnej, i drugie: "Temperatura spalin moc obniżona 7,7kW - 102st.C, brak konieczności instalowania wkładu kominowego, algorytm PID II pozwala na pracę kotła nawet z mocą 2% mocy nominalnej bez szkody dla kotła i komina - a co z kondensatem???przy niskich temperaturach spalin będzie tego trochę i producent nie wymaga instalowania wkładu kominowego?

zawijan
19-03-2011, 09:38
...niepokoi mnie jedno: "Sprawność kotła na mocy obniżonej 7,7kW - 87,65%"- czy możliwe jest uzyskanie aż takiej sprawności kiedy kocioł pracuje na 30 procent mocy nominalnej...

Uzyskanie takiej sprawności w badaniach atestacyjnych (czyli normowych badaniach na stanowisku badawczym) nie jest niczym nadzwyczajnym.
Jako przykład przytoczę wyniki badań "zwykłego kotła na ekogroszek", badanego w naszym instytucie:

Kocioł typu KWM-SR jednej z firm z rejonu Pleszewa (badany w czerwcu 2010r.)

Moc 20,0kW
Sprawność 88,4%
Współczynnik nadmiaru powietrza 1,7
Emisja CO 19mg/m3
Zawartość O2 8,5%
Temp. Spalin 175⁰


Moc 5,1kW (25,5% mocy nominalnej)
Sprawność 85,8%
Współczynnik nadmiaru powietrza 4,5
Emisja CO 463mg/m3
Zawartość O2 16,4%
Temp. Spalin 94⁰

Jarecki79
19-03-2011, 15:12
Czy orientujecie sie moze jakie jeszcze piece maja czopuch w takiej samej pozycji jak SZTOKER? Co to znaczy, ze to pierwszy kociol tej firmy, bo na stronie jest napisane - ze firma dziala dosc dlugo na rynku.... Pozdr. Michal

W takiej pozycji czopuch może mieć kocioł tłokowy typu OPAL lub np. Skam-P

wkleję Ci zdjęcia przykładowe
w modelu Skam-P takie wyjście idzie robić od mocy 12kW

Jarecki79
19-03-2011, 15:18
z okolic Legnicy, najbliższy instalator w Dzierżoniowie, bardzo zaciekawił mnie ten kocioł, właśnie ze względu na wyeliminowanie retorty( moi rodzice maja elektrometa na ekogroszek -totalne nieporozumienie). Przez długi czas byłem nastawiony na granpala intensywnie śledząc wątek na forum muratora, dopóki nie znalazłem Sztokera... Szukam jakiś informacji, spostrzeżeń użytkowników. To jest też w sumie pierwszy kociołek tej firmy, czytałem wszystkie posty na temat Sztokera, w moim przypadku potrzebowałbym maksymalnie 15 kW czyli kocioł pracowałby z mocą do 60%. Próbuje z domem energooszędnym, powierzchnia 120 m2 + 20m2 ogrzewany garaż + 20m2 piwnica, ocieplenie 20 cm sciana, 20 cm podłoga, 40 cm dach +rekuperator i glikolowy gruntowy wymiennik ciepła. Czy będzie może kocioł Sztoker z mniejszą mocą np. 15 kw?

Instalator od mojej osoby z takim kotłem Sztoker-25 jest z Pęgowa k/Obornik Śląskich

Nie ma problemu z kondensatem na takich mocach, wszystkie podajniki mają generalnie podobne temp. spalin w okolicach tych 30%mocy (90-120st.C)
Na stronie Elektro-miz masz sterownik puma, niżej jest link do podglądu kotłów on-line
tam są użytkownicy Sztokerów, także 25kW:
serwer.itask.pl/buranco
login: test
hasło: test


Sztoker wkrótce będzie w mocach 25, 50, 100kW

SUMO
24-03-2011, 23:45
Instalator od mojej osoby z takim kotłem Sztoker-25 jest z Pęgowa k/Obornik Śląskich

Nie ma problemu z kondensatem na takich mocach, wszystkie podajniki mają generalnie podobne temp. spalin w okolicach tych 30%mocy (90-120st.C)
Na stronie Elektro-miz masz sterownik puma, niżej jest link do podglądu kotłów on-line
tam są użytkownicy Sztokerów, także 25kW:
serwer.itask.pl/buranco
login: test
hasło: test


Sztoker wkrótce będzie w mocach 25, 50, 100kW

Może to co napiszę nie będzie na temat nie chciałbym podpaść na początek jestem tu nowicjuszem..
Sztoker 25 nie daje mi spać po nocach kupić go czy nie?
Zwykle jak jest coś ok to nikt nie pisze o tym bo nie ma problemów...
Czy tak jest ze sztokerem?
Mało jest informacji na temat palnika sztokera i zasady działania.
Proszę użytkowników sztokera 25 o informacje.
Dom 200 m2 ocieplony + CWU w zimie i latem. (opłaty za prąd w lecie mnie zabijają grzeję wodę bojlerem elektrycznym)
Czy ten sztoker pozwala na grzanie wody latem?
Nic nie ma w necie na temat palnika sztokera tylko to ze jest innowacyjny.
Jaki to palnik i jak działa.
Proszę bardzo o informacje bo jestem napalony jak na simsona 30 lat temu.
pozdrawiam

Jarecki79
25-03-2011, 14:52
Może to co napiszę nie będzie na temat nie chciałbym podpaść na początek jestem tu nowicjuszem..
Sztoker 25 nie daje mi spać po nocach kupić go czy nie?
Zwykle jak jest coś ok to nikt nie pisze o tym bo nie ma problemów...
Czy tak jest ze sztokerem?
Mało jest informacji na temat palnika sztokera i zasady działania.
Proszę użytkowników sztokera 25 o informacje.
Dom 200 m2 ocieplony + CWU w zimie i latem. (opłaty za prąd w lecie mnie zabijają grzeję wodę bojlerem elektrycznym)
Czy ten sztoker pozwala na grzanie wody latem?
Nic nie ma w necie na temat palnika sztokera tylko to ze jest innowacyjny.
Jaki to palnik i jak działa.
Proszę bardzo o informacje bo jestem napalony jak na simsona 30 lat temu.
pozdrawiam

Zasada pracy dość prosta - przesuwanie paliwa w poziomie, więc mniejsze opory..
Palenisko to płyta żeliwna z odpowiednio wykonanymi otworami o dobranej średnicy.
Nad paleniskiem jest system dwóch deflektorów żeliwnych.
Tak, Sztoker z modelem sterownika PUMA może grzać wodę latem.

Jak się pali - można zobaczyć na filmiku z youtube:
http://www.youtube.com/watch?v=JKU5SGRLvk4&feature=player_embedded
oraz tu:
http://www.youtube.com/watch?v=TGX9eoKlz-U&feature=related
Fotki paleniska mogę wkleić...

regentgnik
25-03-2011, 16:25
"Mało jest informacji na temat palnika sztokera i zasady działania.
Proszę użytkowników sztokera 25 o informacje." Ja poczekam dwa trzy sezony, ponieważ ten interesujący kociołek jest w sumie nowy na rynku i będę bacznie obserwował jak kocioł będzie się sprawował u kolejnych użytkowników, jeżeli nie będzie z nim problemów to na pewno go zakupię:)

SUMO
27-03-2011, 06:47
Witam
jestem użytkownikiem kotła Sztoker od zeszłego roku wiec pracuje on u mnie cały sezon.
jestem zadowolony z kotła, nie sprawia on żadnych problemów
opalam ekogroszkiem i nie mam żadnych problemów z tym paliwem
kocioł pracuje na nastawach 15 sek podawanie 55 sek przerwa i jeszcze system ADC wydłuża przerwę o 8-10% w zależności od ilości używanej cieplej wody, gdyż temperatura zadana w instalacji wynosi w tej chwili 45 stopni
mimo tej niskiej temperatury w kotle nie ma śladu wilgoci
zasobnik wystarczał tej zimy na jakieś 3 do 7 dni w zależności od temperatury na zewnątrz
dom to piętrówka z lat 70-tych o pow ok 150 m nieocieplona
w razie jakiś konkretnych pytań służę pomocą
pozdr


I jak ten Sztoker ile paliwa spaliłeś?
Czy masz jakieś uwagi?
Podaj proszę wady i zalety
Czym palisz?
Jak z czyszczeniem kotła?
Czy kupiłbyś go jeszcze raz?
Przepraszam że zadaję mnóstwo pytań ale jestem bardzo zainteresowany Twoja opinią.




pozdrawim SUMO

Ado
27-03-2011, 21:45
Ja również jestem zainteresowany tym piecem. Jeśli ktoś miałby jakieś inne zdjęcia (oprócz tych zamieszczonych na stronie producenta oraz na tym forum) pokazujących bliżej wykonanie pieca.

ak1973
28-03-2011, 07:07
I jak ten Sztoker ile paliwa spaliłeś?
Czy masz jakieś uwagi?
Podaj proszę wady i zalety
Czym palisz?
Jak z czyszczeniem kotła?
Czy kupiłbyś go jeszcze raz?

Przepraszam że zadaję mnóstwo pytań ale jestem bardzo zainteresowany Twoja opinią.




pozdrawim SUMO

Witam
jeśli chodzi o zużycie paliwa to wynosi ono ok 20-25 kg na dobę z tym ze dom nie jest ocieplony i znajduje ale w stanie ciągłego remontu, poza tym instalacja starego typu z dużo ilością wody poza tym z bojlera korzysta ciągle 5 osób w domu co przy pojemności 100 l powoduje ze jest on prawie ciągle podgrzewany.
Jak już pisałem jestem z kotła zadowolony, prostota obsługi i łatwość ustawienia sterownika nie sprawia problemu nawet moim rodzicom w wieku prawie 70 lat.
Jedyna uwaga to kształt foremki popielnika ale przekazałem ja już do producenta i z tego co wiem zostanie ona trochę zmieniona.
Kocioł opalany jest groszkiem od rożnych dostawców i tak jak to ma miejsce w całej Polsce co dostawa to inne spalanie jednak sterownik radzi sobie z tym bez problemu.
Kocioł czyści się od czoła, nie ma żadnych wyczystek ani z boku ani z tylu wiec wyczyszczenie kotła zajmuje jakieś 15 min a częstotliwość czyszczenia zależny od jakości paliwa ja robię to jakoś raz na 2 tyg.
Kocioł naprawdę mogę polecić.

pozdr

ak1973
28-03-2011, 08:15
"Mało jest informacji na temat palnika sztokera i zasady działania.
Proszę użytkowników sztokera 25 o informacje." Ja poczekam dwa trzy sezony, ponieważ ten interesujący kociołek jest w sumie nowy na rynku i będę bacznie obserwował jak kocioł będzie się sprawował u kolejnych użytkowników, jeżeli nie będzie z nim problemów to na pewno go zakupię:)

Sztoker nie posiada palnika...to nie jest kolejny kocioł retortowy
Sztoker posiada palenisko żeliwne w formie płyty na której następuje spalanie opalu a to palenisko jest obudowane wymiennikiem wiec nie jest to także palnik rynnowy.

regentgnik
28-03-2011, 10:25
Zacytowałem wypowiedź Sumo:) Właśnie dlatego, że to nie jest kolejny kocioł retortowy tak bardzo mnie zainteresował, jak również nie musi pracować z mocą nominalną by uzyskiwać bardzo dobre rezultaty. Miałem już do czynienia z kotłem retortowym (retorta pierwszej generacji-elektromet-nieporozumienie), z ogrzewaniem elektrycznym, obecnie ogrzewanie na olej....i chce powrócić do ogrzewania węglem, ale nie poprzez retortę.. Myślałem o Granpalu, ale to pellet a węgiel to paliwo zastępcze. Szukałem, szukałem i natrafiłem na Sztokera:) Poczekam tylko 2 -3 sezony i zobacze jak się będzie sprawował u kolejnych użytkowników i jeżeli nie będzie w nim problemów to go kupię.

emisb
28-03-2011, 15:14
witam,
śledzę ten wątek lecz nigdzie nie dowiedziałem się czy jest możliwość palenia drewnem lub grubszym węglem, jakiś ruszt czy coś w tym stylu?

pozdrawiam

konserwator
28-03-2011, 23:01
Witam
Kiedyś dzwoniłem do Sekom i powiedziano mi że sztoker25 może awaryjnie spalać węgiel czy kawałki drewna w środkowej komorze na ruszcie żeliwnym, jednak komora ta nie należy do największych, ale możliwość taka istnieje - widziałem zdjęcia. Tylko nie wiem czy taki ruszt jest dodawany do kotła w standardzie. Pozdrawiam.

ak1973
29-03-2011, 09:55
Witam
Kiedyś dzwoniłem do Sekom i powiedziano mi że sztoker25 może awaryjnie spalać węgiel czy kawałki drewna w środkowej komorze na ruszcie żeliwnym, jednak komora ta nie należy do największych, ale możliwość taka istnieje - widziałem zdjęcia. Tylko nie wiem czy taki ruszt jest dodawany do kotła w standardzie. Pozdrawiam.

funkcje rusztu spełnia górny deflektor żeliwny, oczywiście można dodać jeszcze z 3, 4 ruszta żeliwne i wtedy mamy cala komorę zamkniętą

Jarecki79
06-04-2011, 10:02
Można dołożyć 8szt. rusztu żeliwnego (zależy też od odlewni, inna grubość to np. 6rusztów) o długości 26cm.

Po włożeniu rusztu awaryjnego za duży deflektor komora awaryjna wygląda tak, jak na fotce.

regentgnik
07-04-2011, 21:16
Można dołożyć 8szt. rusztu żeliwnego (zależy też od odlewni, inna grubość to np. 6rusztów) o długości 26cm.

Po włożeniu rusztu awaryjnego za duży deflektor komora awaryjna wygląda tak, jak na fotce.

A czy producent Sztokera może dodatkowo dołożyć te kilka sztuk rusztu żeliwnego (za dopłatą) czy muszę to zrobić gdzieś w odlewni na zamówienie?

kloskak
07-04-2011, 23:01
Tez jestem bardzo zainteresowany tym piecem. Dom 180m2 + garaz 2 stanowiska i strych nad garazem. Czy ktos w kuj-pom posiada taki piec?
Tez interesuje mnie dodatkowy ruszt i ew automatyczne czyszczenie popielnika.
Czy ktos kto palil jeden sezon moze napisac ile zeszlo opału i na jaki dom?
Tez mysle ze skoro malo info w internecie to ze dziala dobrze (chodz idealnie pewnie nie jest, lub bardzo mało osób kupiło kota w worku (jest to nowy innowacyjny piec) Gdyby producent dał dłuższa gwarancje pewnie wiecej osob by sie zdecydowało, a tak sie wachają w tym ja czy kupic cos penego co inni maja kilka lat czy nowosc i byc testerem. Z czym są ew problemy? Co mogli by poprawić. Ciekawe jaką dają żywotność dla tego kotła.

Jarecki79
08-04-2011, 09:30
A czy producent Sztokera może dodatkowo dołożyć te kilka sztuk rusztu żeliwnego (za dopłatą) czy muszę to zrobić gdzieś w odlewni na zamówienie?

Ostatnio taki model wysyłałem, bo ktoś u nas zamawiał. Dorzuciłem to bez ceregieli, skoro taka była wola kupującego.

To groszowe sprawy ok. 36zł, można kupić w każdym sklepie metalowym, bo to typowy rozmiar takiego rusztu.

Jarecki79
08-04-2011, 09:31
Tez jestem bardzo zainteresowany tym piecem. Dom 180m2 + garaz 2 stanowiska i strych nad garazem. Czy ktos w kuj-pom posiada taki piec?
Tez interesuje mnie dodatkowy ruszt i ew automatyczne czyszczenie popielnika.
Czy ktos kto palil jeden sezon moze napisac ile zeszlo opału i na jaki dom?
Tez mysle ze skoro malo info w internecie to ze dziala dobrze (chodz idealnie pewnie nie jest, lub bardzo mało osób kupiło kota w worku (jest to nowy innowacyjny piec) Gdyby producent dał dłuższa gwarancje pewnie wiecej osob by sie zdecydowało, a tak sie wachają w tym ja czy kupic cos penego co inni maja kilka lat czy nowosc i byc testerem. Z czym są ew problemy? Co mogli by poprawić. Ciekawe jaką dają żywotność dla tego kotła.

Na priva zarzucę namiary na woj. kuj-pom

zeecik
10-04-2011, 20:46
a co powiecie o tym WAZNE
tez mi sie podoba ten kocial ale teraz to juz nie wiem tu macie link
http://www.e-instalacje.pl/zdjecia-instalacji/1275,instalacje8/12334,wybuch-w-kotle

regentgnik
10-04-2011, 23:21
a co powiecie o tym WAZNE
tez mi sie podoba ten kocial ale teraz to juz nie wiem tu macie link
http://www.e-instalacje.pl/zdjecia-instalacji/1275,instalacje8/12334,wybuch-w-kotle

Jest na to bardzo proste rozwiązanie. Wystarczy założyć UPS czyli zasilanie awaryjne do kotła. Nie jest to droga rzecz. W razie braku energii elektrycznej UPS zasila pompę obiegową CO, regulator temperatury i dmuchawę.

czp01
11-04-2011, 07:05
No taka sytuacja awaryjna jest prawdopodobna i też myślałem nad UPS. Przyznam jednak, że parę razy brakowało u mnie prądu nawet po 6 godzin i kocioł po powrocie prądu podjął pracę - nie wygasł i nie wybuchł.

Jarecki79
11-04-2011, 07:22
a co powiecie o tym WAZNE
tez mi sie podoba ten kocial ale teraz to juz nie wiem tu macie link
http://www.e-instalacje.pl/zdjecia-instalacji/1275,instalacje8/12334,wybuch-w-kotle


To był rysunek wklejany na rozmowy w wątku o opcjach występujących w kotłach zasypowych.
Ktoś proponował szczelne zamknięcie kotła zasypowego i doprowadzenie powietrze tylko z dmuchawy.
To pokazuje jakie było niebezpieczeństwo zapłonu gazów w momencie postoju dmuchawy i braku ciągu komina.

Owy wybuch zdarza się w kotłach zasypowych i raczej jest fuknięciem i wywaleniem dymu na kotłownię niż tym, czym tu opisujecie.

Zagrożenia, które macie na myśli przy montażu w instalacji zamkniętej są tu:
http://www.forumbudowlane.pl/vt/26641/0/kociol-weglowy-ku-przestrodze

Jarecki79
10-05-2011, 21:53
Miałem dzisiaj przyjemność oglądać podczas pracy model Sztoker o mocy 50kW, zgrabny wymiennik, który ma być jeszcze odrobinę modyfikowany.

Czekam na wprowadzenie modelu do oferty.

figurka01
25-05-2011, 14:55
Podbijam temat.

Właściwie to juz kupiłem ten piec ale jeszcze nie zamontowany.Mój dom jest dośc dobrze ocieplony 15ściana; 15podłoga; skosy-sufity30-40+ rekuperator.
Czy ktoś z posiadaczy sztokera użytkuje go w domu o małym zapotrzebowaniu na ciepło?? I jak się sprawuje , jakie spalanie itp.

figurka01
25-05-2011, 14:57
zapomiałem dodać dom pow. użytkowa 140m2

kloskak
25-05-2011, 22:19
Tez pewnie kupię ten kocioł. Ale czekam na opinie osób co go posiadają ile spalaja, jak z awryjnością (tu odpadają problemy z zawleczkami itp). Ale jak juz ktos napisał jak jest wszystko OK to nikt nie pisze.
Gdzieś czytałem, że producent miał coś porpawić bo były uwagi klientów. Czy ktoś wie dokładnie o co chodziło i czy zostało to poprawione? Moze osoba co ma kontakt z producentem coś napisze jakie zmiany od jego debiutu w tym kotle dokonano ?
Mnie również interesuje dodatkowy ruszt.
Na szczęscie ja mam jeszcze jakieś pół roku czasu ale wejście do komina zrobione już pod Sztoker. Szkoda ze niema mniejszej mocy np 18KW myślę, iż na wiele ciepłych nowych domów w zupełności by starczył. Moze się doczekam.

Kroitz
26-05-2011, 09:04
Z tego co wiem skonstruowany jest ruszt żeliwny wchodzący na miejsce deflektorów żeliwnych dzięki czemu zwiększy się komora spalania na ruszcie...
Sztoker ma świetne wyniki na małych mocach może dlatego przyjęto że 25kw jest ok.

figurka01
26-05-2011, 10:13
No właśnie ciekawe jaką ten piecyk ma sprawność jak sobie "pyka" z moca 2-3 kw;)w takich okresach przejściowych. Testy były tylko na mocy obniżonej 7,7KW.Mam nadzieje że będzie dobrze bo juz nie mam wyjśca . A jak będzie napewno napisze ale dopiero lato będzie więc pewnie to będzie za jakis czas.

Jarecki79
01-06-2011, 13:23
Dzisiaj wracając z urlopu dowiedziałem się dość przypadkowo od kolegi figurka01, że producent rozpoczął już montaż nowszej wersji sterownika typu Cobra.

Kotły obecnie wychodzące mają mieć na wyposażeniu Cobry (rozmawiałem właśnie z producentem)


Sztoker jest dość specyficzna konstrukcją, szerokość paleniska to szerokość ślimaka, więc mniejszego zrobić się nie da.

Domowy sposób na dodatkowe obniżenie mocy, to eksperymentalne zaklejanie części otworów na płycie paleniska, np. ostatni rządek przed spadkiem popiołu.

Jak ktoś ma ochotę zobaczyć kocioł, mieszka w pobliżu Bydgoszczy, można podjechać:
PELLETS-EXPO & BRYKIET-EXPO 2011
Wszystkich zainteresowanych naszym kotłem Sztoker zapraszamy do Bydgoszczy w dniach 2 — 4.06.2001 do hali Łuczniczka przy ul. Toruńskiej 59 (wejście główne na targi od strony rzeki Brda)

regentgnik
03-06-2011, 10:32
Mam pytanie do pana Jarecki79: jaka jest różnica pomiędzy sterownikiem Puma a Cobra?

Kroitz
03-06-2011, 11:24
Cobra ma możliwość sterowania siłownikiem zaworu 3 lub 4 drogowego.

Jarecki79
03-06-2011, 14:51
Cobra ma możliwość sterowania siłownikiem zaworu 3 lub 4 drogowego.

Cobra i Puma mają rozszerzenia do modułów dodatkowych, w tym modułu zaworu mieszającego.
Nazwa modułu zaworu mieszającego to Alligator, czekam na jego ofertę już sprzedażową.
Mam nadzieje,że prace nad pozostałymi projektami modułów przebiegną na tyle sprawnie, że kolejny moduł zadebiutuje na starcie nowego sezonu grzewczego.

Róznice podstawowe to:
Puma ma trochę większy wyświetlacz, obsługuje konstrukcje z podajnikami wrzutkowymi typowo na pellet (zapalarka, czujnik spalin, odpopielanie)
Tych rzeczy nie potrzebujemy w kotle Sztoker czy innym z podajnikiem retortowym więc funkcjonalnie to jeden gwint czy Cobra czy Puma.

Ostatnio dodatkowo do Pumy dopisano w miejsce odpopielania kotła pelletowego sofcik z obsługą pompy cyrkulacyjnej, to chyba jedyna istotna różnica między cobrą a pumą. Tyle,że sprawę cyrkulacji można załatwić prostym programatorem z marketu za 20zł.

Cobra także rysuje na ekranie wykresy pracy (temp. C.O. i CWU), ma USB.

edekmax
29-06-2011, 10:49
witam jakie jest zabezpieczenie przed cofnięciem żaru i jakim opałem palicie

Jarecki79
29-06-2011, 13:08
witam jakie jest zabezpieczenie przed cofnięciem żaru i jakim opałem palicie

- aktywny czujnik kosza (nie działa tylko 0/1 jak w innych sterownikach)
- poduszka wodna między paleniskiem a końcem podajnika (ślimaka)

morelki
01-07-2011, 21:33
Mam instalację na rozdzielaczach i nie jest możliwe praca grawitacyjna pieca tylko w obiegu wymuszonym - zawory różnicowe są zatem niepotrzebne, ani zwrotne. Czy to prawda?

W związku z chęcią dostosowania się do warunków gwarancji na piec Sztoker montowany w układzie zamkniętym dowiedziałem się, że wystarczy zamontować wężownicę schładzającą w takim układzie aby nie tracić gwarancji . Książeczki, które dostałem z piecem nic o tym nie mówią - jest mowa tylko o montażu w układzie otwartym.


Które naczynie schładzające będzie najbardziej odpowiednie do Sztokera 25 firmy Komiz?:
http://www.domer.pl/naczynie-schladzajace-zabezpieczenie-kotla-ns-z-10.html
http://www.solneo.pl/product-pol-6293-Wezownica-schladzajaca-z-gwintem-.html#nclid=89b3d7e85e84f5e941f07b5255579d1b
http://grenbud.com.pl/oferta/osprzet-instalacyjny-regulus-wezownica-schladzajaca-zewnetrzna-promocja/31

Jakie inne elementy zabezpieczenia zamontować? (Zawory zabezpieczające przed zwiększeniem ciśnienia np. 1,5 atmosfery - w którym miejscu? na wyjściu i na wejściu do pieca)

Zastanawiam się czy nie zainstalować zaworu trójdrożnego gdyż zawór trójdrożny (tzw. zawór mieszający) reguluje ilość pobieranej wody z pieca CO na układ CO w domu. Dobiera proporcje wody z C.O. do ilości wody pobieranej z powrotu z kaloryferów, np. 80% wody z pieca o temp przykładowo 60 stopni 20% wody pochodzącej z powrotu. Dzięki temu przykładowo w tym momencie dom jest zasilany woda o temperaturze 55 stopni a na bojler idzie woda 60 stopni. Ponadto dzięki temu mogę zabezpieczyć instalację wykonaną z pex-a przed przegrzaniem - moim zdaniem.

Bardzo proszę o schemat podłączeń przynajmniej skan na papierze (coś takiego http://obrazki.elektroda.pl/9857039600_1302010152.jpg lub http://www.letorex.com.pl/por_schematy.htm)

Jarecki79
03-07-2011, 10:53
Logiczne jest to z linku greenbud.
Sprawdź, czy w cenie są już zawory, bo ten zestaw dystrybuowany jest normalnie w komplecie.
Cena bardzo dobra, jak za komplet.


Reszta to już rozmowa z instalatorem, wszystko zależy od budowy instalacji grzewczej.

Kroitz
03-07-2011, 14:58
A może SYR 5067?

Zabezpieczenie termiczne 5067 instalacji służy do zabezpieczania kotłów na paliwo stałe w instalacjach grzewczych wyposażonych w zawory termostatyczne zgodnie z Normą Polską PN-EN303-5. Szczególnie polecane jest do kotłów, które nie są wyposażone w wymiennik chłodzący.
Zawór zabezpieczenia termicznego 5067 składa się z następujących części: zaworu zwrotnego, reduktora ciśnienia, sterowanego termicznie zaworu napełniającego i wyrzutowego, czujnika temperatury z kapilarą.
Zawór redukcyjny jest połączony z siecią wodną, wyjście sterowanego termicznie zaworu napełniającego podłączone jest do przewodu powrotnego kotła, jak pokazano to na rysunku obok. Do przewodu zasilającego podłączony jest zawór wyrzutowy i gorąca woda z instalacji grzewczej wypływa, dzięki czemu ochładza się kocioł.

2709gg
08-08-2011, 19:12
Witam! Jestem "świeżo upieczonym" posiadaczem kotła Sztoker 25 i chciałbym się dowiedzieć więcej na temat sterownika Cobra. Podobno jest program który pozwala na przeglądanie archiwum tego sterownika ale nigdzie nie mogę znaleźć linku żeby go sobie ściągnąć ???? Są też jakieś kody dostępu do wykresu temperatur CO i CWU ( ten akurat znam ;-) ) ale może są też inne których nie podaje instrukcja. Piec spisuje się dobrze i jestem zadowolony (pracuje tylko CWU) szczególnie moje panie które wreszcie mają pod dostatkiem ciepłej wody !!!!! ;-)

Jarecki79
09-08-2011, 15:42
Witam! Jestem "świeżo upieczonym" posiadaczem kotła Sztoker 25 i chciałbym się dowiedzieć więcej na temat sterownika Cobra. Podobno jest program który pozwala na przeglądanie archiwum tego sterownika ale nigdzie nie mogę znaleźć linku żeby go sobie ściągnąć ???? Są też jakieś kody dostępu do wykresu temperatur CO i CWU ( ten akurat znam ;-) ) ale może są też inne których nie podaje instrukcja. Piec spisuje się dobrze i jestem zadowolony (pracuje tylko CWU) szczególnie moje panie które wreszcie mają pod dostatkiem ciepłej wody !!!!! ;-)

Powitać, powitać!!

Cobra zapisuje kilka dni pracy w pamięci wewnętrznej.
Osobny sofcik do ściągania archiwum jest do Pumy, nazywa się puma charts.

Co do kodów Cobry:
1203 - menu wykresy
1982 - menu diagnostyczne, widać temp. z czujników, widać ile sekund algorytm odlicza do nowej dawki paliwa itp.
2208 - jak wyłączysz pid to możesz w tym menu ustawić temp. załączenia pompy C.O. (typowo 34st.C), histerezę pompy C.O. (typowo 2.0st.C) oraz histerezę pompy CWU (typowo 2,0st.C)

jak wyłączysz z jakiegoś powodu pid i będziesz chciał pracować dwustanowo, to pomocny jest kod 3111, w nim są wgrane czasy podawania i przerwy podawania dla 100%mocy, przy wyłączonym pid sam decydujesz jak to ma wyglądać. Jak tu wchodzisz, to zapisz sobie aktualne parametry pracy, abyś wiedział do czego wrócić po ponownym załączeniu pid.

Generalnie do korekcji masz menu serwisowe klienta, przy aktywnym algorytmie trzymaj +
jak przesypuje- korekcja kopca na - jak żar się mocno cofa do kosza, to korekcja kopca na +
wartośc korekcji kopca -10 oznacza aktywację trybu rusztu awaryjnego - brak pracy podajnika
wartość korekcji kopca +10 oznacza aktywację ADC, ale uwaga, dla ADC wymagany jest stały odbiór ciepła, więc nie w trybie lato oraz nie przy współpracy z termostatem pokojowym lub termostatami grzejnikowymi

Jest jeszcze kod badania, ale to już dla stanowiska badawczego, jak mamy analizator spalin, wówczas można sterownik zblokować na danej mocy.

2709gg
11-08-2011, 23:52
Dzięki za kody, bo w instrukcji znalazłem tylko jeden i odkryłem przypadkowo jeszcze kod 3111 - przerwa w podawaniu opału i czas podawania. Pozdrawiam :-)

cihy07
16-08-2011, 18:50
Na priva zarzucę namiary na woj. kuj-pom

Czytam, szukam, porównuję i jestem w 100% zdecydowany na Sztokera, Poproszę jeżeli można o namiary na woj. kuj-pom.

elmani
18-08-2011, 20:59
Praktycznie się już zdecydowałem na Sztokera 25, czy macie namiary na instalatora sprawdzonego w pobliżu Warszawy?

trammel
19-08-2011, 22:25
Witam,

jaka jest minimalna odległość zasobnika od ściany?. W DTR-ce jest podana tylko odległość z boku - 30cm i z przodu 100cm. Czy da się zdemontować podajnik, jeżeli kosz zasypowy będzie blisko ściany? Podajnik kończy się chyba przy ścianie tylnej kotła. W kotłach z retortą dla demontażu podajnika lub ślimaka wymagane jest ok. 0,5m miejsca od ściany? Prosze o odpowiedź jak ktoś wie.

Pozdrawiam

karoka65
20-08-2011, 09:13
Witam,

jaka jest minimalna odległość zasobnika od ściany?. W DTR-ce jest podana tylko odległość z boku - 30cm i z przodu 100cm. Czy da się zdemontować podajnik, jeżeli kosz zasypowy będzie blisko ściany? Podajnik kończy się chyba przy ścianie tylnej kotła. W kotłach z retortą dla demontażu podajnika lub ślimaka wymagane jest ok. 0,5m miejsca od ściany? Prosze o odpowiedź jak ktoś wie.

Pozdrawiam

Z tego co wiem to w Sztokerze ślimak wyciąga się przez przednie drzwiczki.
Dlatego od przodu jest zalecona odległość 1m.

trammel
20-08-2011, 10:00
Z tego co wiem to w Sztokerze ślimak wyciąga się przez przednie drzwiczki.
Dlatego od przodu jest zalecona odległość 1m.
Dzięki za odpowiedź, jest to kolejna zaleta tego kotła - w przypadku mojej nieustawnej kotłowni. Przed kotłem od strony drzwiczek to raczej zawsze miejsca sporo musi być ze względu na obsługę, a tył można wtedy dosunąć do samej ściany.No i wyjście czopucha do góry bardziej mi pasuje.

Jarecki79
20-08-2011, 10:38
Dzięki za odpowiedź, jest to kolejna zaleta tego kotła - w przypadku mojej nieustawnej kotłowni. Przed kotłem od strony drzwiczek to raczej zawsze miejsca sporo musi być ze względu na obsługę, a tył można wtedy dosunąć do samej ściany.No i wyjście czopucha do góry bardziej mi pasuje.

Czytam te wpisy i chyba rozmawialiśmy telefonicznie....
Prosze spojrzeć na szkic, który przesłałem na e-mail.

Sztoker owszem od ściany kosz można ustawić na około 10-20cm, aby dojść w miarę wygodnie do poluzowania śrub przekładni oraz aby stuknąć jakoś młotkiem w ślimak po demontażu przekładni, aby wyszedł przez przednie drzwiczki.

Tyle,że Sztoker ma drzwiczki od frontu a kosz od tyłu, czopuch w połowie zestawu, zasłoni Pan sobie dolną wyczystkę komina w tej konkretnej kotłowni.
W Pana kotłowni tak średnio widzę ustawienie Sztokera.

Z wyjściem górnym czopucha nie ma najmniejszych kłopotów. :)

trammel
21-08-2011, 20:24
Czytam te wpisy i chyba rozmawialiśmy telefonicznie....
Prosze spojrzeć na szkic, który przesłałem na e-mail.

Sztoker owszem od ściany kosz można ustawić na około 10-20cm, aby dojść w miarę wygodnie do poluzowania śrub przekładni oraz aby stuknąć jakoś młotkiem w ślimak po demontażu przekładni, aby wyszedł przez przednie drzwiczki.

Tyle,że Sztoker ma drzwiczki od frontu a kosz od tyłu, czopuch w połowie zestawu, zasłoni Pan sobie dolną wyczystkę komina w tej konkretnej kotłowni.
W Pana kotłowni tak średnio widzę ustawienie Sztokera.

Z wyjściem górnym czopucha nie ma najmniejszych kłopotów. :)
Witam,
miło było poznać :) Sztokoer układem przypomina tłokowca, ale demontaż ślimaka przez przednie drzwi to bardzo fajne rozwiązanie.W tłokowcach też wymagają odstępu od ściany.

robos1
22-08-2011, 21:01
Witam mam pytanko czy Sztokera można podłączyć do układu zamkniętego.

Jarecki79
23-08-2011, 12:44
Witam mam pytanko czy Sztokera można podłączyć do układu zamkniętego.

Zgodnie z wymogami nowych przepisów każdy kocioł na paliwo stałe można podłączyć pod układ zamknięty stosując urządzenie odbierające nadmiar mocy.
Osobiście sugeruję wężownicę schładzającą.

2709gg
24-08-2011, 12:49
Widzę że grono SZTOKER-owców zaczyna się powiększać i bardzo mnie to cieszy, :welcome: Będzie z kim podyskutować o eksploatacji.

Jarecki79
25-08-2011, 08:44
Widzę że grono SZTOKER-owców zaczyna się powiększać i bardzo mnie to cieszy, :welcome: Będzie z kim podyskutować o eksploatacji.

Użytkowników przybywa, tyle, że nie każdy wie o tym forum....
Trzeba to chyba zmienić ;-)

Z nowości:
- dostępne jest nowe rozwiązanie rusztu awaryjnego. Teraz ma on duży zasyp, montowany jest w jednej całości w miejsce dolnego deflektora.
Deflektory do korzystania z rusztu awaryjnego należy demontować. Można korzystać z trybu awaryjnego nadal korzystając ze sterownika i nadmuchu, jest w Cobrze tryb obsługi paleniska awaryjnego

- zmodyfikowane mocowanie drzwiczek. Teraz użytkownik sam może zamienić sobie strony zawiasów i drzwiczki mogą się otwierać na lewą lub prawą stronę

Załączam fotki

robos1
25-08-2011, 20:14
Kolego Jarecki79 ile kosztuje wężownica schładzająca i gdzie się ją podłącza w Sztokerze

Jarecki79
26-08-2011, 10:52
Kolego Jarecki79 ile kosztuje wężownica schładzająca i gdzie się ją podłącza w Sztokerze

Wężownica na naszym rynku jest w cenie 600zł brutto w jej skład wchodzi sama wężownica, zawór danfoss/regulus oraz odpowietrznik. To wszystko jest w cenie.
Można poszperać i być może będzie gdzieś lepsza oferta

Podłącza się ja do zasilania kotła i dalej już z niej buduje dalej instalację grzewczą.
Do wężownicy podłączam dopływ bieżącej wody z kranu a przelew sprowadzam do kanalizacji.

To tak w skrócie i dotyczy każdego kotła na paliwa stałe, nie tylko Sztokera

ilkus
08-09-2011, 12:12
Jeśli miałbym coś doradzić to fajnym sposobem jest zastosowanie przez różnych producentów kotłów z podajnikiem ślimakowym koła z łopatkami które jest umieszczone w zasobniku(zbiorniku na eko) nad ślimakiem .Jest to proste rozwiązanie ,które powoduje że w zasobniku nie zawiesza się miał bo jest wzruszany .Jest napędzane od ślimaka,gdzie każdy ruch ślimaka powoduje obrót koła i miał się nie zawiesza.Takie rozwiązanie widziałem w kotle hef.Mój znajomy ma Klimosza i pali miałem i oglądaliśmy już jak to zrobić bo miał się zawiesza . Jest to bardzo proste,a bardzo pomocne.Miał nawet jak jest suchy to i tak się zawiesza dlatego sugerowałbym zamontowanie takiego urządzenia w tym kotle przez producenta dla tych kto chcą palić miałem.Koło z łopatkami można demontować i zajmuje to kilka sekund.Pozdrawiam

Jarecki79
08-09-2011, 18:12
Jeśli miałbym coś doradzić to fajnym sposobem jest zastosowanie przez różnych producentów kotłów z podajnikiem ślimakowym koła z łopatkami które jest umieszczone w zasobniku(zbiorniku na eko) nad ślimakiem .Jest to proste rozwiązanie ,które powoduje że w zasobniku nie zawiesza się miał bo jest wzruszany .Jest napędzane od ślimaka,gdzie każdy ruch ślimaka powoduje obrót koła i miał się nie zawiesza.Takie rozwiązanie widziałem w kotle hef.Mój znajomy ma Klimosza i pali miałem i oglądaliśmy już jak to zrobić bo miał się zawiesza . Jest to bardzo proste,a bardzo pomocne.Miał nawet jak jest suchy to i tak się zawiesza dlatego sugerowałbym zamontowanie takiego urządzenia w tym kotle przez producenta dla tych kto chcą palić miałem.Koło z łopatkami można demontować i zajmuje to kilka sekund.Pozdrawiam

Jestem zwolennikiem prostych i skutecznych rozwiązań.
Nie przepadam wybitnie za koronkami obrotowymi zrywającymi spieki paliw gorszej jakości podczas spalania, nie sądzę także, aby dobrym pomysłem był mechanizm obrotowy wewnątrz kosza, gdzie często jest wilgotny opał. Dla mnie to złe rozwiązanie w dłuższej perspektywie czasu.
Kolejny mechanizm, więc potencjalnie wrasta problematyczność serwisowa, usterkowość.....

Są sposoby dużo łatwiejsze na załatwienie tego problemu.
Palniki np. Ardeo mają szeroką gardziel zsypową i specjalnie wykonany ślimak w strefie montażu kosza, wzrusza opał i zapobiega jego wieszaniu.
W Sztokerze również w strefie kosza jest odpowiednio wykonany ślimak.

ilkus
08-09-2011, 21:34
To była rada wynikająca z obserwacji kotła ling duo.Tam też jest bardzo duży otwór nad ślimakiem i mimo to suchy podkreślam suchy mial wiesza się.Wilgotnego tak jak piszesz to nie ma co nawet zasypywać ze zrozumiałych względów.Oczywiście masz jarecki większe doświadczenie w tej dziedzinie.Mnie to rozwiązanie bardzo się podoba bo jest to tak proste w konstrukcji że wystarczy że je tylko zobaczysz i wyrobisz sobie zdanie.Myśmy to zobaczyli w sklepie z kotłami .Był tam kocioł Hef Multi(mogę się mylić),ale napewno Hef.

ja_albert
08-09-2011, 21:52
Witam wszystkich sztokerowców. Mam problem z piecem którego posiadaczem jestem od miesiąca. Problem polega na tym że piec gaśnie, ustawiona jest funkcja ADC oraz odstępy między dawkami 40 i czas podawania 15 moc kotła ustawiona jest na 3% oczywiście pracuje on w trybie letnim. W czym jest problem proszę o opinie.

karoka65
08-09-2011, 22:16
Dopisz proszę jeszcze czym palisz.
Eko groszek, miał ?
Jak wygasa to czy niedopalone masz na końcu palnika ( od drzwiczek) czy od drzwiczek jest pustawo na rynnie palnika ?

ilkus
08-09-2011, 22:25
Tak to wygląda w kotle Zebiec Jarecki http://www.zebiec.pl/pl/kotly-co/linia-supernova/neptun
W kotle Hef który widzialem że to koło jet większe .To pewnie zależy od konstrukcji zasobnika i tu nie ma co się zepsuć,ślimak się kręci i popycha i wtedy miał nie zawiesza się>trzeba wejść Galeria

ja_albert
09-09-2011, 06:38
Dopisz proszę jeszcze czym palisz.
Eko groszek, miał ?
Jak wygasa to czy niedopalone masz na końcu palnika ( od drzwiczek) czy od drzwiczek jest pustawo na rynnie palnika ?

Pale eko groszkiem. Jak zauważyłem to od drzwiczek jest pustawo, był problem z niedopalaniem, ale jak zadzwoniłem do producenta to podpowiedział, żeby ustawić tak jak pisałem, ale to nie pomogło zgasł wczoraj dwa razy.

ryba1977
09-09-2011, 15:05
Witam. Po raz pierwszy się tu wypowiadam. Dzięki waszym opiniom jestem właściwie zdecydowany na Sztokera. Poza tym mój instalator z Braniewa, który będzie u mnie robił instalacje właśnie polecił mi Sztokera i dopiero tu wszedłem żeby poczytać co to za wynalazek i widzę ze się nie mylił.

Jarecki napisałem Ci wiadomość wczoraj i chętnie dowiem się czy instalator którego jak pisałeś wcześniej możesz polecić z Braniewa to moze ta sama osoba, ktora bedzie robila u mnie.

Mam pytanie i proszę bez śmiechów :D, bo jestem zupełnym laikiem. Będę miał ogrzewanie podłogowe w całym domu oprócz 4 pokoi ( 3 na gorze i jeden gościnny na dole) gdzie będą grzejniki. Jak wiadomo na podłogówce potrzebna jest mniejsza temp. (chyba 35-40 .st o ile dobrze kojarzę), a w grzejnikach wyższa (chyba 60 st). Jak to jest rozwiązane ? Czy jest jakiś inny osobny obieg na podłogówkę i na grzejniki, czy to nie będzie problem, bo jakby szla woda o stałej temp. jak na podłogówkę to grzejniki byłyby raczej chłodne.

Sorry za być może banalne pytanie ale po prostu nie wiem

karoka65
09-09-2011, 15:56
ryba1977 na podłogówkę ograniczasz temperaturę np. zaworem 3D.

karoka65
09-09-2011, 16:10
Witam wszystkich sztokerowców. Mam problem z piecem którego posiadaczem jestem od miesiąca. Problem polega na tym że piec gaśnie, ustawiona jest funkcja ADC oraz odstępy między dawkami 40 i czas podawania 15 moc kotła ustawiona jest na 3% oczywiście pracuje on w trybie letnim. W czym jest problem proszę o opinie.
Jeśli masz pustawo na końcu rynny i tak samo jest jak kocioł grzeje to znaczy że za mało paliwa podaje albo zmniejszyć trochę czas miedzy dawkami.
Jeśli niedopalanie występuje wtedy jak kocioł pracuje grzejąc i do popielnika przelatuje niedopalony eko to tego nie ruszaj.
W takim przypadku jak żar za bardzo cofa się do tyłu w podtrzymaniu to zwiększ minimalną moc kotła na większą wartość 4 lub 5%.

ryba1977
09-09-2011, 19:35
ryba1977 na podłogówkę ograniczasz temperaturę np. zaworem 3D.

Dzieki. Doczytam sobie i pogadam z instalatorem. Dobral dobry piec :) to pewnie i reszta bedzie ok

ja_albert
09-09-2011, 22:14
Jeśli masz pustawo na końcu rynny i tak samo jest jak kocioł grzeje to znaczy że za mało paliwa podaje albo zmniejszyć trochę czas miedzy dawkami.
Jeśli niedopalanie występuje wtedy jak kocioł pracuje grzejąc i do popielnika przelatuje niedopalony eko to tego nie ruszaj.
W takim przypadku jak żar za bardzo cofa się do tyłu w podtrzymaniu to zwiększ minimalną moc kotła na większą wartość 4 lub 5%.

Dziękuję za radę jutro będę testował.

Jarecki79
10-09-2011, 09:21
Witam wszystkich sztokerowców. Mam problem z piecem którego posiadaczem jestem od miesiąca. Problem polega na tym że piec gaśnie, ustawiona jest funkcja ADC oraz odstępy między dawkami 40 i czas podawania 15 moc kotła ustawiona jest na 3% oczywiście pracuje on w trybie letnim. W czym jest problem proszę o opinie.

W instrukcji stoi jak byk, że do pracy w trybie letnim nalezy wyłączyć tryb ADC
To jest pewnie główny problem

2709gg
13-09-2011, 23:46
Witam wszystkich sztokerowców. Mam problem z piecem którego posiadaczem jestem od miesiąca. Problem polega na tym że piec gaśnie, ustawiona jest funkcja ADC oraz odstępy między dawkami 40 i czas podawania 15 moc kotła ustawiona jest na 3% oczywiście pracuje on w trybie letnim. W czym jest problem proszę o opinie.
W trybie letnim wysokość kopca ustaw w granicach (-3) moc kotła 3-4% i jak się będą robić spieki to zmniejsz moc dmuchawy do około 60%. U mnie ostęp między dawkami jest 110. A podstawowa zasada to nie mieszać zbyt dużo. ADC możesz włączyć zimą przy stały, odbiorze ciepła. POWODZENIA :-)

2709gg
14-09-2011, 00:00
Z nowości:
- dostępne jest nowe rozwiązanie rusztu awaryjnego. Teraz ma on duży zasyp, montowany jest w jednej całości w miejsce dolnego deflektora.
Deflektory do korzystania z rusztu awaryjnego należy demontować. Można korzystać z trybu awaryjnego nadal korzystając ze sterownika i nadmuchu, jest w Cobrze tryb obsługi paleniska awaryjnego


Wprawdzie nie zamierzam korzystać często z rusztu awaryjnego ale chętnie bym taki nabył. Próbowałem znaleźć ruszta pojebańcze w miejsce górnego deflektora ale były zbyt długie (28 cm a innych nie było) Czy można gdzieś kupić ten ruszt który pokazałeś na zdjęciu?

Jarecki79
14-09-2011, 13:53
Wprawdzie nie zamierzam korzystać często z rusztu awaryjnego ale chętnie bym taki nabył. Próbowałem znaleźć ruszta pojebańcze w miejsce górnego deflektora ale były zbyt długie (28 cm a innych nie było) Czy można gdzieś kupić ten ruszt który pokazałeś na zdjęciu?

Witam!

Zadzwoń do Komiz i zapytaj o cenę, jak przesadzą, to napisz na priva..... taki odlew no problem

karoka65
14-09-2011, 20:34
Dopłata do rusztu 163pln.

Jarecki79
21-09-2011, 21:11
Puma pracuje fabrycznie na piecu Komiz Sztoker 25. Obecnie (domyślnie) czasy podawani i przerwy wynoszą 15/45 jeśli się nie mylę , tak ze dlatego pytam jak tu można coś zmienić żeby było ekonomiczniej a żeby piec nie gasł. W poprzednim sezonie miałem ustawione 10/50 . Ma ktoś jeszcze jakieś spostrzeżenia w tym temacie ??? Pozdro !!!

W Sztokerze paliwo jest dosuwane, tutaj nie schodź poniżej 10sekund czasu podawania.
W menu 2207 modulacja mocy z 60% na 0%
Można zablokowac przedmuchy dla ekogroszku a odblokowywac dla miksu z miałem

Powietrze max. od ok.65 do max.92%, najczęściej jest to zakres 85-92%
Dobieraj z zakresu 10-15sekund podawanie i w zależności od budynku od ok.45 do ok.55sek pauza dla 100%mocy

Kriess
22-09-2011, 15:09
Dzięki za odpowiedź i za radę, w zimie będę spędzał pewnie trochę czasu w kotłowni o ile będę w domu , to przy piwku będę próbował coś z tymi ustawieniami żeby wybrać optymalne, spostrzeżeniami się podzielę. Swoją drogą Puma jest naprawdę nie do przebicia, zobaczymy co nowego się pojawi po aktualizacjii. Pozdro !!!

marco25
24-09-2011, 17:17
witam ja mam pytanie o zawór 4 drożny lub 3 piszą ze nie ma potrzeby montażu co radzicie dawać czy nie
pozdrawiam

karoka65
24-09-2011, 18:27
witam ja mam pytanie o zawór 4 drożny lub 3 piszą ze nie ma potrzeby montażu co radzicie dawać czy nie
pozdrawiam
Nie musisz montować zaworu N-drożnego ale dla swojego komfortu bym zamontował.
Minimalna temp. pracy Sztokera ustalona przez producenta to 40 stopni.
Może pracować na takiej niskiej temp. zadanej.
Dlaczego bym zamontował ?
Dlatego że w okresach przejściowych wiosna- jesień wystarczy Ci taka temperatura bez ujemnych skutków dla kotła.
Ale ?
Jak będziesz trzymał taką temp. żeby zachować komfort cieplny w tym okresie będzie ok.
Pomyśl jednak o tym że temp. CWU przy takiej temp. będzie za niska a jeśli ją podniesiesz np. do 48 czy 50 stopni to sterownik automatycznie będzie dążył do tego żeby ją utrzymać.
Skutek tego będzie taki że w domu będziesz miał za gorąco i pozbawisz się pola manewru.

Jarecki79
24-09-2011, 21:15
Jak i tak inwestujesz w całą instalację, kocioł itd, to te "kilka" złotych na zawór n-drogowy tyłka nie urwie.....

Możesz go odkręcić na maksa i spróbować, czy sterownik da radę. Jeżeli nie - wówczas pomożesz sobie tym zaworem

Opcje w sterowniku masz następujące:

Cobra sama dobiera priorytety pracy pomp i możliwe jest zadanie wyższej temp. na bojler a niższe na dom. Trzeba w tym celu dobrze wykonać instalację (czytaj stosować odpowiednie zawory zwrotne).

Cobra ma dwie opcje sterowania pompą C.O. w przypadku wyższej nastawy CWU, albo moduluje wydajność pompy C.O. albo możesz wybrać cykliczna pracę pompy C.O..

Masz też opcję korzystania ze stref czasowych C.O., jeżeli w okresie jesiennym czy wiosennym mimo wszystko dojdziesz do wniosku,że pomieszczenia są przegrzewane, to możesz korzystając ze stref czasowych na C.O. wyznaczyć na przemian godziny w których C.O. nie będzie kompletnie dogrzewane.

przyzol
24-09-2011, 22:22
Witam,

Czy ma ktoś ten piec z kujawsko-pomorskiego lub ewentualnie z Łodzi i okolic ??
Jeśli tak proszę o info na priv

kloskak
26-09-2011, 07:02
Ja jestem z Bydgoszczy i kupie ten piec na 90% ale niestety na wiosnę dopiero. Ale czytam i czekam na opinie i ulepszenia ze strony producenta jak np dodatkowy ruszt w standardzie, mozliwosc sterowania zaworem 3 lub 4ro drogowym ze sterownika. Obecnie chyab wszyscy maja ogrzewanie podlogowe i kaloryfery wiec to chyba standard w typowych domkach jednorodzinnych.

Pozdrawiam posiadaczy i czekamy na info jak sie sprawuje i czy faktycznie jest taki oszczędny.

Jarecki79
26-09-2011, 11:17
Ja jestem z Bydgoszczy i kupie ten piec na 90% ale niestety na wiosnę dopiero. Ale czytam i czekam na opinie i ulepszenia ze strony producenta jak np dodatkowy ruszt w standardzie, mozliwosc sterowania zaworem 3 lub 4ro drogowym ze sterownika. Obecnie chyab wszyscy maja ogrzewanie podlogowe i kaloryfery wiec to chyba standard w typowych domkach jednorodzinnych.

Pozdrawiam posiadaczy i czekamy na info jak sie sprawuje i czy faktycznie jest taki oszczędny.

Jak się odezwiesz do konkretnej osoby, to taki ruszt masz szansę dostać w standardzie.

Co do zaworu, obecnie wychodzące Sztokery mają już przygotowane wyjścia na obsługę modułu zaworu mieszającego o nazwie alligator.
Trwają jeszcze prace nad poprawkami jego funkcjonowania.

Kriess
26-09-2011, 12:53
Jest bardzo ekonomiczny ze względu na wyeliminowanie paleniska retortowego. Sztoker ma bardzo wysoką sprawność przez co jest b. ekonomiczny. Ja sobie obecnie nie wyobrazam zeby miec inny piec. Polecam na 100 % !

robos1
26-09-2011, 20:52
Ja po przemyśleniach jestem zdecydowany na zakup Sztokera 25 z dodatkowym rusztem i prośba do kolegi Jarecki o wycenę na priv kotła z dostawą w okolice Torunia lub przedstawiciela w okolicy. Pozdrawiam robos1

Jarecki79
27-09-2011, 13:56
Ja po przemyśleniach jestem zdecydowany na zakup Sztokera 25 z dodatkowym rusztem i prośba do kolegi Jarecki o wycenę na priv kotła z dostawą w okolice Torunia lub przedstawiciela w okolicy. Pozdrawiam robos1

Odpisałem na priv, tak jak prosiłeś.

:)

george67
27-09-2011, 15:44
Witam forumowiczów!
Choć zarejestrowałem się przed chwilą, to wątek ten śledzę już dość długo. Mam już sztokera 25 w kotłowni (chyba właśnie za sprawą tego forum), podłączonego do sieci c.o. Jutro odpalam to cudo. Oczywiście podzielę się spostrzeżeniami z eksploatacji. Tymczasem może ktoś rzuciłby garść swoich spostrzeżeń w temat pierwszego uruchomienia kotła, na co zwrócić uwagę (obieg cwu jest póki co zaślepiony, bo funkcjonuje na razie w starym domu. Jak powstanie nowy dom zostanie odblokowany). Jak poustawiać COBRĘ PID?
PS. A ruszt dodatkowy dostałem bez najmniejszego problemu, bez dodatkowych kosztów.

Jarecki79
27-09-2011, 17:21
Witam forumowiczów!
Choć zarejestrowałem się przed chwilą, to wątek ten śledzę już dość długo. Mam już sztokera 25 w kotłowni (chyba właśnie za sprawą tego forum), podłączonego do sieci c.o. Jutro odpalam to cudo. Oczywiście podzielę się spostrzeżeniami z eksploatacji. Tymczasem może ktoś rzuciłby garść swoich spostrzeżeń w temat pierwszego uruchomienia kotła, na co zwrócić uwagę (obieg cwu jest póki co zaślepiony, bo funkcjonuje na razie w starym domu. Jak powstanie nowy dom zostanie odblokowany). Jak poustawiać COBRĘ PID?
PS. A ruszt dodatkowy dostałem bez najmniejszego problemu, bez dodatkowych kosztów.

Dla rozpalenia kotła:
1. Opał do kosza
2. Sprawdzić, czy w transporcie nie przesunęły się deflektory kotła, ten niżej, mniejszy na maksa dosunąć w stronę kosza a ten duży, górny na maxa dosunąć do drzwiczek...
3. Cobrę w tryb ręczny, załączyć pompę C.O. w tym trybie, załączyć podajnik, aby wypchnął węgiel na palenisko.... Ja zasłoni ok.1/3 otworków na palniku zastopować.... ułożyć podpałkę do grilla w kostkach na palnik, podpalić.... poczekać jak się zajmie, uruchomić w trybie ręcznym nadmuch, dosypać na wierzch groszku... jak się zajarzy na czerwono, przełączyć w automat i nacisnąć start, aby w dolnym rogu głównego ekranu świecił się zielony trójkącik
4. W razie niezadowalającego spalania najlepiej ustawić w 3111 z miejsca wyjściowo 12-15sek podawanie na ok.40-45sek pauzy dla 100%mocy.
Dalsze korekcje tylko przez menu klienta wysokością kopca ew. ograniczyć max. wydatek dmuchawy.

george67
27-09-2011, 18:49
Dzięki za porady:-) Instrukcje i kotła i sterownika dokładnie nie opisują pierwszego uruchomienia...
Dziś na sucho opanowywałem Cobrę. Naprawdę przyjazny ten regulator dla obsługującego.
Jak już pisałem będę relacjonował postępy ze współpracy z tym kotłem.
Z deflektorami to ok, tylko ja zdążyłem już je wyciągnąć i włożyć i nie pamiętam jak mają być ustawione w nich dziury: w dolnym bliżej drzwiczek, czy kosza? Z górnym ta sama niepewność...

Jarecki79
27-09-2011, 19:24
Dzięki za porady:-) Instrukcje i kotła i sterownika dokładnie nie opisują pierwszego uruchomienia...
Dziś na sucho opanowywałem Cobrę. Naprawdę przyjazny ten regulator dla obsługującego.
Jak już pisałem będę relacjonował postępy ze współpracy z tym kotłem.
Z deflektorami to ok, tylko ja zdążyłem już je wyciągnąć i włożyć i nie pamiętam jak mają być ustawione w nich dziury: w dolnym bliżej drzwiczek, czy kosza? Z górnym ta sama niepewność...

W dolnym dziurki bliżej drzwiczek
W górnym dziurki bliżej kosza

Zdjęcia dużego podczas pracy posiadam....

Emil_budowniczy
28-09-2011, 08:54
Witam wszystkich.
Ja jeszcze do niedawna byłem zdecydowany (a raczej wachałem się) na kupno innego kotła (Ogniwo EKo Plus16kW lub Skam-P 17kW). Niestety koelga (lub stety) zabił mi klina pokazując ten piecyk. Sam jestem też zainteresowany.
Odpada mi w tym momęcie problem przewymiarowania pieca lub jego niedowymiarowania (jak czytam to piecyk jest bardzo "elastyczny").
Jarecki79 czy mógł byś mi określić koszt piecyka (z rusztem aw.) z dostawą w okolice Lublińca (Kochanowice), ewentualnie jakiegoś instalatora, który zamontował by ten piecyk (8%wat).
Mam jeszcze jedno pytanko, bo przeczytałem, na którymś z forów (nie pamietam, na którym trochę ich ostatnio prześledziłem) pojawił się problem stosowania zaworów termostatycznych, które powodowały niestabilną pracę kotła z nowym sterownikiem. W związku z tym mam pytanie, czy w piecach z nowymi sterownikami typu PID nie stosować zaworów termostatycznych???
Dziekuję za odpowiedz.

emisb
28-09-2011, 09:21
Na jakiej wysokości musiałbym mieć wejście do komina (środek) żeby rurę od czopucha puścić nad podajnikiem?
Kotłownia jak w załączniku i raczej nie widzę możliwości postawienia sztokera w innej pozycji.

Jarecki79
28-09-2011, 09:49
Na jakiej wysokości musiałbym mieć wejście do komina (środek) żeby rurę od czopucha puścić nad podajnikiem?
Kotłownia jak w załączniku i raczej nie widzę możliwości postawienia sztokera w innej pozycji.

Zrób sobie wejście pod sufitem.
Dół otworu minimum 180cm od posadzki a najlepiej 190cm od posadzki.....

emisb
28-09-2011, 19:36
No to klops, bo wejście do komina mam za nisko. Będzie na ok. 152 cm.
A czy widzisz jakąś inną możliwość podłączenia sztokera w kotłowni jak wyżej?

Jarecki79
28-09-2011, 19:52
No to klops, bo wejście do komina mam za nisko. Będzie na ok. 152 cm.
A czy widzisz jakąś inną możliwość podłączenia sztokera w kotłowni jak wyżej?

Jak dół tego otworu na 152cm, to można zakombinować, jutro coś wrysuje (lekko padam), albo na priva podaj swojego maila, to szkic wyślę bezpośrednio.

Jarecki79
28-09-2011, 19:53
Witam wszystkich.
Ja jeszcze do niedawna byłem zdecydowany (a raczej wachałem się) na kupno innego kotła (Ogniwo EKo Plus16kW lub Skam-P 17kW). Niestety koelga (lub stety) zabił mi klina pokazując ten piecyk. Sam jestem też zainteresowany.
Odpada mi w tym momęcie problem przewymiarowania pieca lub jego niedowymiarowania (jak czytam to piecyk jest bardzo "elastyczny").
Jarecki79 czy mógł byś mi określić koszt piecyka (z rusztem aw.) z dostawą w okolice Lublińca (Kochanowice), ewentualnie jakiegoś instalatora, który zamontował by ten piecyk (8%wat).
Mam jeszcze jedno pytanko, bo przeczytałem, na którymś z forów (nie pamietam, na którym trochę ich ostatnio prześledziłem) pojawił się problem stosowania zaworów termostatycznych, które powodowały niestabilną pracę kotła z nowym sterownikiem. W związku z tym mam pytanie, czy w piecach z nowymi sterownikami typu PID nie stosować zaworów termostatycznych???
Dziekuję za odpowiedz.

System ADC ma być wyłączony, jeżeli:
- mam tryb lato
- na wszystkich grzejnikach są zawory termostatyczne
- podłączono termostat pokojowy

PID nie ma kłopotu, zostaje aktywne i działa

Resztę wyślę na priva

Emil_budowniczy
29-09-2011, 11:03
Dzięki za sprostowanie.
Mam jeszcze trochę czasu jak podejmę decyzję to dam znać co wybrałem i jak sie sprawuje.
Pozdrawiam.

Kriess
29-09-2011, 21:54
Wyjscie ze Sztokera jest u góry pieca więc można je pociągnąc do góry lub do tyłu , w prawo lub lewo, a więc jest spore pole manewru.

Emil_budowniczy
29-09-2011, 23:19
Jest bardzo ekonomiczny ze względu na wyeliminowanie paleniska retortowego. Sztoker ma bardzo wysoką sprawność przez co jest b. ekonomiczny. Ja sobie obecnie nie wyobrazam zeby miec inny piec. Polecam na 100 % !

Napisz w jakim domku go zainstalowałeś. Ile metrów ^2 ogrzewanej pow. Jak ocieplony budynek (z piwnicami czy bez).
Zastanawiam się czy go nie kupić, tylko boje się że on jest trochę za duży jak na moje potrzeby.
Dzięki, pozdrawiam.

Kriess
01-10-2011, 10:06
Napisz w jakim domku go zainstalowałeś. Ile metrów ^2 ogrzewanej pow. Jak ocieplony budynek (z piwnicami czy bez).
Zastanawiam się czy go nie kupić, tylko boje się że on jest trochę za duży jak na moje potrzeby.
Dzięki, pozdrawiam.

Witam ! Piec jest zainstalowany w mieszkaniu w domu dwurodzinnym poniemieckim. Powierzchnia mieszkania wynosi ok. 160 m. 2 ale co do tego nie mam obecnie pewności gdyż było trochę remontów i ciezko to wszystko zliczyć. Budynek jest ocieplony na zewnątrz styropianem , okna PCV, regipsy. Na dole jest piwnica i garaż. Kocioł można używać moim zdaniem w mieszkaniach / domach o powierzchni od ok 150 m2. W moim przypadku kocioł (sterownik) jest cały czas ustawiony na min. tzn. Co 40 stopni celc. CWU (baniak 200 litrów) równiez na 40 stopni. Moc min, na ok 4 % . w zimie jest ciagle ciepło ze względu na to iż piec jest właczony cała zimę , woda ciepła również a na cała zimę idzie ok 2 ton ekogroszku zmieszanego z 2 tonami grubego miału. Tak ze piec jest nadzwyczaj oszczędny. A jeszcze jak sie dobrze ustawi sterownik to już wogóle. Jak by ktos miał jeszcze jakies pytania chętnie odpowiem . Pozdrawiam !

Jarecki79
01-10-2011, 10:22
Z doświadczenia to optimum pracy Sztokera jest między ok.120m2 a ok.170m2
a może pracować od 80m2 do max.250m2 w zależności od budownictwa i docieplenia

Kriess
01-10-2011, 15:08
A więc nadaje się i do mniejszego mieszkania / budynku.

Kriess
01-10-2011, 15:14
A mam ze swojej strony takie pytanko czy ktoś ma może UPS Specline Pro pod piec Sztoker lub Skam i sterownik Puma lub Cobra ??

Emil_budowniczy
02-10-2011, 10:21
Witam ! Piec jest zainstalowany w mieszkaniu w domu dwurodzinnym poniemieckim. Powierzchnia mieszkania wynosi ok. 160 m. 2 ale co do tego nie mam obecnie pewności gdyż było trochę remontów i ciezko to wszystko zliczyć. Budynek jest ocieplony na zewnątrz styropianem , okna PCV, regipsy. Na dole jest piwnica i garaż. Kocioł można używać moim zdaniem w mieszkaniach / domach o powierzchni od ok 150 m2. W moim przypadku kocioł (sterownik) jest cały czas ustawiony na min. tzn. Co 40 stopni celc. CWU (baniak 200 litrów) równiez na 40 stopni. Moc min, na ok 4 % . w zimie jest ciagle ciepło ze względu na to iż piec jest właczony cała zimę , woda ciepła również a na cała zimę idzie ok 2 ton ekogroszku zmieszanego z 2 tonami grubego miału. Tak ze piec jest nadzwyczaj oszczędny. A jeszcze jak sie dobrze ustawi sterownik to już wogóle. Jak by ktos miał jeszcze jakies pytania chętnie odpowiem . Pozdrawiam !

Dziękuję, za szybką odpowiedź.
Miałeś z nim jakieś doświadczenia eksploatacyjne. Nie zrywa Ci zawleczek, jakiego groszku używasz (jaki gruby sortyment)? Czyściłeś go przez zimę, czy jak włączyłeś jesienią to pod koniec zimy wyłączyłeś? Dziękuję.

Kriess
02-10-2011, 10:50
Dziękuję, za szybką odpowiedź.
Miałeś z nim jakieś doświadczenia eksploatacyjne. Nie zrywa Ci zawleczek, jakiego groszku używasz (jaki gruby sortyment)? Czyściłeś go przez zimę, czy jak włączyłeś jesienią to pod koniec zimy wyłączyłeś? Dziękuję.

Doświadczenia ekspolatacyjne mam od ostatniej zimy, piec i sterownik spisywał się naprawdę idealnie, groszek jest raczej srednio gruby mieszany z grubym miałem, a czasami jest zasypane wiekszosc miału. Zawleczki nie zrywa nigdy. Przez zimę był czyszczony bodajze raz , tak to chodził cały czas, oczywiscie jak nie było prądu to był postój ale teraz mam podłaczony UPS Specline Pro. Czasami piec potrafił zgasnąć ale to dlatego ze ustawilem za małą moc min. Co do czyszczenia czy odpopielania to czasami waro ustawić mu większą temperaturę aby się przepaliły sadze. Filmik z działania Sztokera jest na youtube wpisać Elektromiz Komiz Sztoker.

Emil_budowniczy
03-10-2011, 07:29
Kriess
Napisz mi jeszcze z czego masz komin, murowany jak to kiedyś, czy masz włożony wkład kominowy, i czy faktycznie przy niskich nastawach nie ma problemu z kondensatem.

Kriess
03-10-2011, 09:29
Kriess
Napisz mi jeszcze z czego masz komin, murowany jak to kiedyś, czy masz włożony wkład kominowy, i czy faktycznie przy niskich nastawach nie ma problemu z kondensatem.

Komin jest murowany taki jak kiedyś, nie ma wkładu i nie ma żadnych problemów przy niskich nastawach.

regentgnik
03-10-2011, 21:07
mam pytanie: obliczyłem wstępnie moc kotła do mojego domu na podstawie takiego wzoru: powierzchnia do ogrzania m2 x W/m2 : 1.000 (zapotrzebowanie budynku na c.o.) + ok. 30% (zapotrzebowanie do podgrzewania wody). W moim przypadku dom powinien mieć nie więcej jak 50W/m2 przy 160m2 do ogrzania daje to kocioł o mocy około 11 kW, czy kocioł Sztoker, który jest moim faworytem nie będzie w moim przypadku za duży?

karoka65
03-10-2011, 21:27
mam pytanie: obliczyłem wstępnie moc kotła do mojego domu na podstawie takiego wzoru: powierzchnia do ogrzania m2 x W/m2 : 1.000 (zapotrzebowanie budynku na c.o.) + ok. 30% (zapotrzebowanie do podgrzewania wody). W moim przypadku dom powinien mieć nie więcej jak 50W/m2 przy 160m2 do ogrzania daje to kocioł o mocy około 11 kW, czy kocioł Sztoker, który jest moim faworytem nie będzie w moim przypadku za duży?
Teoretycznie tak, ale co on tam będzie miał do roboty, po co wstawiać takiego smoka.
Kupiłbym coś znacznie mniejszego, np. Skam-p Premium 12kW.

Kriess
07-10-2011, 10:07
Ile kosztuje ruszt awaryjny do Sztokera 25 kW ??

johny34
07-10-2011, 14:49
Witam. :) Jarecki 79 możesz podesłać mi na priv cenę kotła SZTOKER 25 KW z montażem w Zduńskiej Woli. Z góry dziękuję.

Jarecki79
08-10-2011, 11:10
Ile kosztuje ruszt awaryjny do Sztokera 25 kW ??

Trochę wyżej pisał o tym m.in. Karoka....

Moim zdaniem generalnie za dużo :)

10-10-2011, 20:13
Witam.
Jarecki 79 możesz podesłać mi na priv cenę kotła SZTOKER 25 KW z montażem w Tomaszowie Mazowieckim. Oraz gdzie szukać najbliższego instalatora. Z góry dziękuję.

Jarecki79
10-10-2011, 20:20
Montaż musisz zlecić swojemu, miejscowemu instalatorowi.
A resztę wysyłam zgodnie z prośbą na priva

Gieś
11-10-2011, 23:13
Witam,
jestem zadowolonym użytkownikiem Sztokera 25 od kilku dni. Decyzję o zakupie podjąłem m.in. za sprawą tego forum. Serdecznie dziękuję za zamieszczone wskazówki i opinie (głównie Jareckiemu79). Piec przyjechał kurierem i nie miał rusztu awaryjnego w standardowym wyposażeniu - musiałem dokupić za coś ponad 160 pln. Czeka mnie jeszcze przeróbka układu. Wcześniej miałem kocioł tradycyjny i zasadne było zastosowanie zaworu różnicowego, teraz obejście pompy przeszkadza w prawidłowym sterowaniu temperaturą CO. Bardzo podoba mi się oddzielenie układów CO i CWU i duże możliwości sterownika. Generalnie polecam.

Emil_budowniczy
12-10-2011, 12:09
W jakim sensie oddzielenie CO i CWO ??
Proszę o wyjaśnienie.
Gieś - Napisz jaki masz dom - ile metrów jak ocieplony, okna, komin.
Pozdrawiam.

Dziękuję

Jarecki79
12-10-2011, 12:12
Witam,
jestem zadowolonym użytkownikiem Sztokera 25 od kilku dni. Decyzję o zakupie podjąłem m.in. za sprawą tego forum. Serdecznie dziękuję za zamieszczone wskazówki i opinie (głównie Jareckiemu79). Piec przyjechał kurierem i nie miał rusztu awaryjnego w standardowym wyposażeniu - musiałem dokupić za coś ponad 160 pln. Czeka mnie jeszcze przeróbka układu. Wcześniej miałem kocioł tradycyjny i zasadne było zastosowanie zaworu różnicowego, teraz obejście pompy przeszkadza w prawidłowym sterowaniu temperaturą CO. Bardzo podoba mi się oddzielenie układów CO i CWU i duże możliwości sterownika. Generalnie polecam.

Ruszt awaryjny nie jest standardowym wyposażeniem kotła.
Można jednak kupić ten kocioł w kilku miejscach odpowiednio rozmawiając już z takim rusztem

Jarecki79
12-10-2011, 12:14
W jakim sensie oddzielenie CO i CWO ??
Proszę o wyjaśnienie.
Gieś - Napisz jaki masz dom - ile metrów jak ocieplony, okna, komin.
Pozdrawiam.

Dziękuję

Są osobne wyjścia do zasilania na instalację C.O. oraz sobne na CWU (bojler)
Są osobne powroty z instalacji grzewczej i z układu CWU (bojlera)
Powinno się to łączyć krzyżowo - zamiennie

karoka65
12-10-2011, 17:13
Można dopowiedzieć że jedna pompka goni wodę po CO a druga w razie potrzeb podgrzewa CWU na podstawie ustawionej histerezy bądź programatora.

Kriess
13-10-2011, 09:52
Są osobne wyjścia do zasilania na instalację C.O. oraz sobne na CWU (bojler)
Są osobne powroty z instalacji grzewczej i z układu CWU (bojlera)
Powinno się to łączyć krzyżowo - zamiennie

A co jeśli CO i CWU nie jest podłączone krzyzowo (zamiennie) tylko pod wyjściem CWU jest powrót z bojlera, a pod wyjściem na CO jest powrót z CO, czyli równolegle pod wyjsciami. Tak podłączył instalator - hydraulik. Czy to jest problem, wszystko działa dobrze. Proszę o odpowiedź.

Jarecki79
13-10-2011, 10:24
A co jeśli CO i CWU nie jest podłączone krzyzowo (zamiennie) tylko pod wyjściem CWU jest powrót z bojlera, a pod wyjściem na CO jest powrót z CO, czyli równolegle pod wyjsciami. Tak podłączył instalator - hydraulik. Czy to jest problem, wszystko działa dobrze. Proszę o odpowiedź.

Nic strasznego, to nie jest problem - wszystko działa.
W połączeniu krzyżowym lepiej by się mieszała woda w kotle.
To cała różnica

15-10-2011, 22:28
Witam
Mam pytanie odnośnie sztokera i podłączenia do niego ogrzewania podlogowego, jak to zrobić dobrze aby wszystko dobrze działało, czyli zwykłe ogrzewanie na grzejniki i c..w.u.

Gieś
16-10-2011, 13:26
W jakim sensie oddzielenie CO i CWO ??
Proszę o wyjaśnienie.
Gieś - Napisz jaki masz dom - ile metrów jak ocieplony, okna, komin.
Pozdrawiam.

Dziękuję

Co do oddzielnych obiegów już wszystko wyjaśnił Jarecki, chociaż sam nie wszystko do końca rozumiem :).
Co do mojego domu to jest to nowy budynek ok 250m2 - dwie kondygnacje wybudowane z betonu komórkowego, ocieplone styropianem 8cm z nowymi oknami. Na dole znajduje się sklep, więc wietrzenie jest wzmożone a na górze mieszkanie. Komin murowany, na dzień dzisiejszy dość zniszczony, gdyż z poprzednim, tradycyjnym piecem miałem urwanie głowy - osadzała się sadza i ze dwa razy się zapaliła w kominie (horror).
To dane wstępne, a jak w tych warunkach sprawdzi się Sztoker to będę mógł napisać jak przyjdzie zima. Na razie jest super. Pozdrawiam.

Jarecki79
16-10-2011, 13:47
Witam
Mam pytanie odnośnie sztokera i podłączenia do niego ogrzewania podlogowego, jak to zrobić dobrze aby wszystko dobrze działało, czyli zwykłe ogrzewanie na grzejniki i c..w.u.

Postaraj się to dokładniej określić....

Rozumiem,że masz dom, w którym będzie jakiś osobny obieg grzewczy a w nim grzejniki...
Osobnym obiegiem ma byc podłogówka...


Jeżeli o to chodzi, to instalatorzy mają swoje "patenty" najczęściej jakis zawór mieszający na podłogówkę.
Sam sterownik ma wyjście na moduł zaworu mieszającego i sterowanie kolejnym obiegiem grzewczym oraz kolejną (trzecią) pompą.
Nie jest on jeszcze dostępny w sprzedaży. Moduł zaworu do sterownika Cobra nazwano Alligator.

Można także wykorzystać moduły sterowania zaworem mieszającym normalnie dostępne na rynku np. frisko, key... itd. to zależy do czego będzie przyzwyczajony Twój instalator.

16-10-2011, 21:19
Postaraj się to dokładniej określić....

Rozumiem,że masz dom, w którym będzie jakiś osobny obieg grzewczy a w nim grzejniki...
Osobnym obiegiem ma byc podłogówka...


Jeżeli o to chodzi, to instalatorzy mają swoje "patenty" najczęściej jakis zawór mieszający na podłogówkę.
Sam sterownik ma wyjście na moduł zaworu mieszającego i sterowanie kolejnym obiegiem grzewczym oraz kolejną (trzecią) pompą.
Nie jest on jeszcze dostępny w sprzedaży. Moduł zaworu do sterownika Cobra nazwano Alligator.

Można także wykorzystać moduły sterowania zaworem mieszającym normalnie dostępne na rynku np. frisko, key... itd. to zależy do czego będzie przyzwyczajony Twój instalator.
Dzisiaj się przyglądałem tej instalacji i doszedlem do tego, że podłogówka podłączona jest do powrotu wody z grzejników(wejście) tutaj sa zawory kulowe, a wyjście z podłogówki podłączone jest do wody która idzie z pieca na grzejniki(trochę to dziwne, dzieło poprzedniego właściciela), jak to teraz zrobić żeby to miało ręce i nogi i działało. Mam maly zonk.

Jarecki79
16-10-2011, 21:31
Wykonanie instalacji musisz najlepiej konsultowac z miejscowym instalatorem-fachowcem

Gieś
17-10-2011, 14:13
Moje pierwsze pytania do fachowców:
Po podłączeniu pieca (było jeszcze ciepło) zacząłem grzać samą CWU. Wyłączyłem na sterowniku grzanie CO, a temperaturę zadaną CWU ustawiłem na 55 stopni. Okazało się, że grzejniki się nagrzewają mimo wyłączonej pompy. Pomyślałem, że to za sprawką starego obejścia pompy CO, które jest uruchamiane przez zawór różnicowy. Postanowiłem zlikwidować to obejście, jednak mój monter powiedział mi, że nawet jak usunę obejście to przez pompę woda też krąży grawitacyjnie i jeśli nie chcę, żeby piec grzał grzejniki to muszę odcinać obieg CO ręcznie zaworem np. na zasilaniu. Czy rzeczywiście tak jest? Nie ma sposobu na zupełne zatrzymanie wody CO przez sterownik? Czy trzeba stosować jakiś dodatkowy elektrozawór, czy jest jakiś prostszy sposób?
Pytanie jest to o tyle zasadne, że jeśli ustawię temperaturę dla CO niską np. 40C a CWU wyższą np. 55C, i załóżmy, że pobór wody jest duży, to piec będzie się starał szybko ją nagrzać i nagrzeje wodę na piecu do 60C lub więcej to w grzejniki od razu pójdzie grawitacyjnie gorąca woda mimo wyłączonej pompy CO. Zaznaczam, że nie mam jeszcze założonych termozaworów na grzejnikach. Jak sobie z tym poradzić panowie? Pozdrawiam.

Jarecki79
17-10-2011, 14:19
Jest coś takiego jak zawory zwrotne, zmień instalatora.

Gieś
17-10-2011, 15:30
Jest coś takiego jak zawory zwrotne, zmień instalatora.

Konkretna, męska odpowiedź :) Dasz się namówić na rozwinięcie?
Widziałem te zawory w schemacie ideowym instalacji w instrukcji obsługi sztokera, ale nie mogę zrozumieć jak one działają, tzn wiem że przepuszczają ciecz tylko w wyznaczonym kierunku ale jak to wpływa na funkcjonowanie układu...?

Jarecki79
17-10-2011, 15:45
Konkretna, męska odpowiedź :) Dasz się namówić na rozwinięcie?
Widziałem te zawory w schemacie ideowym instalacji w instrukcji obsługi sztokera, ale nie mogę zrozumieć jak one działają, tzn wiem że przepuszczają ciecz tylko w wyznaczonym kierunku ale jak to wpływa na funkcjonowanie układu...?

Zawór zwrotny ma taki grzybek w środku ze sprężynka, jak pompa staje, to zawór jest zamknięty i zwyczajnie go sama ciepła woda nie podniesie.

Konsultuj sprawę z innym instalatorem, zawsze są jakieś rozwiązania.

Gieś
17-10-2011, 15:59
Zawór zwrotny ma taki grzybek w środku ze sprężynka, jak pompa staje, to zawór jest zamknięty i zwyczajnie go sama ciepła woda nie podniesie.

Konsultuj sprawę z innym instalatorem, zawsze są jakieś rozwiązania.

Genialnie proste. Dzięki :)

Gieś
17-10-2011, 22:13
Zawór zwrotny ma taki grzybek w środku ze sprężynka, jak pompa staje, to zawór jest zamknięty i zwyczajnie go sama ciepła woda nie podniesie.

Konsultuj sprawę z innym instalatorem, zawsze są jakieś rozwiązania.

Jestem po rozmowie z moim instalatorem, który utrzymuje, że zawór zwrotny nie będzie miał dość siły aby zamknąć obieg wody CO, że ciśnienie (mimo wyłączonej pompy) w składzie jest wytwarzane bądź to przez słup wody bądź temperaturę i że grzybek podniesie. Czy rzeczywiście tak jest?
Sugeruje rozwiązanie przez montaż tego: http://www.elektrozawory-sklep.pl/pl/automatyka/VSO_84_084004.html
Przekonuje mnie to co mówisz Jarecki głównie przez prostotę, zwłaszcza, że to samo pokazują schematy ideowe podawane przez producentów. Odnieś się proszę do tego co twierdzi mój instalator, jeśli znajdziesz jeszcze odrobinę cierpliwości ;) Pozdrawiam.

ilkus
20-10-2011, 07:53
Można się dowiedzieć jaka jest pow.grzewcza kotła 25 kw.Na stronie producenta nie mogę się doczytać albo tak szukam.

Kriess
20-10-2011, 16:10
Bodajże od min. 80 do 250 m. kw. jeśli się nie mylę a optymalna to ok 150 m. kw.

czp01
20-10-2011, 17:17
Ja mam zamontowany zawór zwrotny - ale tylko dla potrzeb CWU - jednak nie wydaje mi się aby grawitacja potrafiła go podnieść bo sprężyna dociskowa jest dość mocna. Koszt mosiężnego zaworu to kilkanaście złotych tak więc kupuj zamontuj i się pochwal czy przepuszcza czy też nie.

czp01
20-10-2011, 17:18
dokładnie taki zawór http://kotly.com/product_info.php?products_id=1099&topSsid=7f0240d18caaba99f96398e9fcae2416

Gieś
20-10-2011, 21:14
Ja mam zamontowany zawór zwrotny - ale tylko dla potrzeb CWU - jednak nie wydaje mi się aby grawitacja potrafiła go podnieść bo sprężyna dociskowa jest dość mocna. Koszt mosiężnego zaworu to kilkanaście złotych tak więc kupuj zamontuj i się pochwal czy przepuszcza czy też nie.

Tak też uczynię :) Chociaż zastanawia mnie jeszcze jedna sprawa. Otóż sterownik Sztokera posiada funkcję płynnej regulacji pracy pompy (a może nawet obydwu pomp), którą to funkcję mam włączoną, gdyż uważam ją za bardziej cywilizowaną od zwykłego on/off. Co wtedy z zaworem zwrotnym? Jak zareaguje kiedy sterownik dojdzie do wniosku, że napędzi pompę w 15% jej mocy? Czy sterownik będzie musiał korygować opór zaworu zwrotnego?

Jarecki79
20-10-2011, 21:20
Tak też uczynię :) Chociaż zastanawia mnie jeszcze jedna sprawa. Otóż sterownik Sztokera posiada funkcję płynnej regulacji pracy pompy (a może nawet obydwu pomp), którą to funkcję mam włączoną, gdyż uważam ją za bardziej cywilizowaną od zwykłego on/off. Co wtedy z zaworem zwrotnym? Jak zareaguje kiedy sterownik dojdzie do wniosku, że napędzi pompę w 15% jej mocy? Czy sterownik będzie musiał korygować opór zaworu zwrotnego?

Jak korzystasz z obu wyjść tj. obu pomp, to modulowana jest tylko pompa C.O.

Obniżana jest jej wydajność, gdy masz wyższa nastawę CWU a niższą C.O.
Z płynnej modulacji pompy korzystamy, gdy zastosowane są tradycyjne pompy, jak masz energooszczędną np. typu Grundfoss Alpha2 czy Leszno Maxima, to powinno się przełączyć na pracę skokową.

Możliwe jest włączenie podglądu modulacji pompy c.o. wykorzystując menu kodowe :)

ilkus
21-10-2011, 09:11
Bodajże od min. 80 do 250 m. kw. jeśli się nie mylę a optymalna to ok 150 m. kw.
Chodziło mi o powierzchnię kotła,a nie domu

Rostko13
22-10-2011, 07:56
Witam Wszystkich
Od niedawna jestem na tym forum.
Czytam rożne wątki na temat kotłów, ponieważ wysoka cena oleju opałowego wreszcie zmusiła mnie na poważny krok czyli na wymianę mojego olejaka.
Nie będę się rozpisywał ile to godzin spędziłem, żeby wreszcie wybrać ten (moim zdaniem) najlepszy dla mnie kocioł. No i decyzja padła na SZTOKERA 25. W przyszłym tygodniu mają mi go przywieźć do domu, a w następnym powinien już pracować.
Oczywiście chętnie będę dzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat pracy kotła, spalania itp.
Pozdrawiam Rostko 13

Rostko13
22-10-2011, 08:33
SUMO, jaki w końcu kocioł kupiłeś?

dogii
24-10-2011, 21:02
Witam.

Od dłuższego czasu obserwuje wątek i nie wiem jaki kocioł mam wybrać. W pierwszej wersji mał być piec żeliwny Reco Mix za ok 12tys. Przy wyborze kierowałem się żywotnością pieca. Wiadomo żeliwny dłużej wytrzyma. Ale po przeczytaniu tylu pozytywnych opini na temat Sztokera nie wiem, który mam wybrać. Może mi ktoś doradzi. Powierzchnia do ogrzania 150m2 ocieplony podłoga, ściany 20cm styropian, dach 25 wełna, okna trzyszybowe.

Jarecki 79 możesz podesłać mi na priv cenę kotła SZTOKER 25 KW.

Jarecki79
24-10-2011, 21:25
Mogę, zaraz na priva napiszę.

Moim zdaniem ten kocioł pasuje na metraż od 120 do 160/170m2 idealnie

Gieś
24-10-2011, 21:33
Czy moglibyście wstawić zdjęcie popiołu ze Sztokera? Mam wrażenie, że mój popiół nie jest ok - sporo go i jest dużo szlaki.
Tutaj zdjęcie mojego :) http://www.mojalbum.com.pl/Zdjecie-EAPXGFFL-D.jpg

Jarecki79
24-10-2011, 21:40
Przestaw kopiec, najlepiej zadzwoń jutro do Komiz, przypuszczam,że masz serwisowe nastawy, pisałeś, że dobrałeś go na 250m2, to też podaj, jak będziesz jutro dzwonił

[email protected]
kom.: 517 540 830

p.Artur też ma Sztokera u siebie w domu, także będzie Ci umiał doradzić.

Gieś
24-10-2011, 22:00
Dzięki Jarecki - jak zwykle niezawodny.

Jarecki79
24-10-2011, 22:06
Dzięki Jarecki - jak zwykle niezawodny.

Wybrałeś moc na totalnym styku, dla mnie ten kocioł jest super na 120-170m2, przy 200m2 nowego budownictwa jeszcze bym sie odważył,ale na 250m2 to raczej domu naprawdę extra docieplonego.

On u Ciebie będzie gonił na styku, na pierwszych badaniach wydusili z niego 27kW, ale to już wymaga stosowania dobrych paliw. Nie odważyłbym się go polecać na taką powierzchnię. Zobaczymy co Ci jutro komiz doradzi.

Rostko13
25-10-2011, 10:17
Zastanawiam się, czy sterownik pokojowy od kotła olejowego będzie działał z cobrą przy sztokerze???

Jarecki79
25-10-2011, 10:46
Zastanawiam się, czy sterownik pokojowy od kotła olejowego będzie działał z cobrą przy sztokerze???

Jaki masz ten pokojowy?

Rostko13
25-10-2011, 12:46
Oryginalny de Dietrich... Nic więcej na nim nie pisze.

Jarecki79
25-10-2011, 13:48
Oryginalny de Dietrich... Nic więcej na nim nie pisze.

Nic mi to nie mówi, wiem,że ma to być urządzenie beznapięciowe działające na zasadzie styk zwarty/rozwarty

Wiem,że można podłączyć m.in. Eurostera 2000, PT-21, Eurostera 3000, takie podłączałem i z takimi działa.
Z innymi to raczej bezpośrednio pytać Elektro-Miz - producenta Cobry

ilkus
29-10-2011, 16:59
Jarecki
Można dowiedzieć się jaka jest pow.grzewcza kotła dla kotła 25 kw.tj czy np 2 m2
Bo większość producentów podaje np Sekom dla Skam-P,Ogniwo dla Eko itd,a dla Sztokera nie mogę się doczytać

karoka65
29-10-2011, 19:11
Jarecki
Można dowiedzieć się jaka jest pow.grzewcza kotła dla kotła 25 kw.tj czy np 2 m2


Powiem tak, ale jaja.
Chyba już pytałeś kiedyś o to. Wybrałem się specjalnie sprawdzić na magazyn.
Niestety na tabliczce znamionowej nie ma takiej informacji.
Przejrzałem DTR-kę i niestety to samo.
Tak na moje oko to niema więcej jak 2,2 do 2,5m2 ale mogę się mylić z tą miarką.

Jarecki79
30-10-2011, 00:35
Jarecki
Można dowiedzieć się jaka jest pow.grzewcza kotła dla kotła 25 kw.tj czy np 2 m2
Bo większość producentów podaje np Sekom dla Skam-P,Ogniwo dla Eko itd,a dla Sztokera nie mogę się doczytać

Wyjechałem z okazji zbliżającego się święta, w instrukcji, którą mam na kompie takich danych nie ma.
Sądząc po głębokości paleniska przy górnym deflektorze i innych danych, które pamiętam wychodzi mi między 1,8 a 2,1m2

Zadzwoń do producenta i dopytaj.

Lechu_KR
31-10-2011, 21:35
Mam problem , ponieważ nie ma możliwości by Sztokera 25 zainstalować u mnie w układzie otwartym (dużo żeby o opisać)jk to zaleca producent.Nie chciałbym stracic gwarancji a i bezpieczeństwo jet wazne .Instalator twierdzi że w układzie zamknietym przy zastosowaniu naczynia przeponowego jest calkowicie bezpiecznie.Mam obawy wiec stad moje pytanie co mam zastosowac by spokojnie spać.

karoka65
31-10-2011, 21:49
Mam problem , ponieważ nie ma możliwości by Sztokera 25 zainstalować u mnie w układzie otwartym (dużo żeby o opisać)jk to zaleca producent.Nie chciałbym stracic gwarancji a i bezpieczeństwo jet wazne .Instalator twierdzi że w układzie zamknietym przy zastosowaniu naczynia przeponowego jest calkowicie bezpiecznie.Mam obawy wiec stad moje pytanie co mam zastosowac by spokojnie spać.
Wężownica schładzająca i możesz spać spokojnie nawet z gwarancją pod poduszką :)

Lechu_KR
31-10-2011, 22:08
Wężownica schładzająca i możesz spać spokojnie nawet z gwarancją pod poduszką :)

Podstawowy problem to ze mam własne ujęcie wody i przy braku prądu wody też nie mam

karoka65
31-10-2011, 22:23
Podstawowy problem to ze mam własne ujęcie wody i przy braku prądu wody też nie mam
No to problem. Ale patrząc z drugiej strony jak nie masz prądu to nie masz możliwości przegrzania kotła bo najzwyczajniej przy braku prądu zacznie wygasać. Podajnik przestaje podawać paliwo, dmuchawa się zatrzymuje i następuje ciemność, ciemność.
Chyba że zafundujesz sobie UPSa do zasilania kotła w razie braku prądu.

Lechu_KR
01-11-2011, 15:02
No to problem. Ale patrząc z drugiej strony jak nie masz prądu to nie masz możliwości przegrzania kotła bo najzwyczajniej przy braku prądu zacznie wygasać. Podajnik przestaje podawać paliwo, dmuchawa się zatrzymuje i następuje ciemność, ciemność.
Chyba że zafundujesz sobie UPSa do zasilania kotła w razie braku prądu.

Mam jeszcze jedno nurtujące mnie pytania .Czy zasadne jest stosowanie zaworu trzy lub czterodrogowego (chodzi o dodatkowe koszty instalacji)jesli i tak sterowaniem zajmuje sie sterownik cobra .Myśle ze sens ma tylko zastosowanie modułu sterowania siłownikiem takiego zaworu .Przy sterowaniu takim zaworem ręcznie jest bez sensu.

karoka65
01-11-2011, 17:00
Mam jeszcze jedno nurtujące mnie pytania .Czy zasadne jest stosowanie zaworu trzy lub czterodrogowego (chodzi o dodatkowe koszty instalacji)jesli i tak sterowaniem zajmuje sie sterownik cobra .Myśle ze sens ma tylko zastosowanie modułu sterowania siłownikiem takiego zaworu .Przy sterowaniu takim zaworem ręcznie jest bez sensu.
No to tak, producent Sztokera zezwala na utrzymywanie temp.na kotle w nawet w granicach 40 stopni. Z doświadczenia wiem że nawet tyle może być za dużo w okresach przejściowych chyba że podłączysz sobie jakiś termostat i będzie ci wyłączał pompę CO jak temp. w mieszkaniu będzie odpowiednia.
Sam zawór aż tak nie zrujnuje ci kieszeni, wydatek rzędu około 160pln.
Gorzej jak chcesz mieć go sterowanego elektronicznie, wygląda to tak: głowica z siłownikiem około 400pln a dodatkowo moduł do Cobry, niebawem powinien się pojawić w ofercie pod nazwą Alligator, myślę że cena będzie między 200 a 250pln ale to tylko moje gdybanie nic pewnego.
Sam musisz wybrać.

ilkus
02-11-2011, 11:08
Dodzwoniłem się do firmy produkującej kocioł i dowiedziałem się że nie ma określonej powierzchni grzewczej kotła.Dla kupującego najważniejsze jest moc kotła i powierzchnia jaką kocioł ma do ogrzania.Pan wytłumaczył mi że najważniejszy jest tu sterownik który sam sobie dobiera moc do zapotrzebowania

johny34
02-11-2011, 15:24
Witam ponownie.
Mam pytanko : czy do tego kotła (SZTOKER 25KW) trzeba instalować wkład kominowy z KO?

Lechu_KR
02-11-2011, 22:06
No to tak, producent Sztokera zezwala na utrzymywanie temp.na kotle w nawet w granicach 40 stopni. Z doświadczenia wiem że nawet tyle może być za dużo w okresach przejściowych chyba że podłączysz sobie jakiś termostat i będzie ci wyłączał pompę CO jak temp. w mieszkaniu będzie odpowiednia.
Sam zawór aż tak nie zrujnuje ci kieszeni, wydatek rzędu około 160pln.
Gorzej jak chcesz mieć go sterowanego elektronicznie, wygląda to tak: głowica z siłownikiem około 400pln a dodatkowo moduł do Cobry, niebawem powinien się pojawić w ofercie pod nazwą Alligator, myślę że cena będzie między 200 a 250pln ale to tylko moje gdybanie nic pewnego.
Sam musisz wybrać.

Dzisiaj oznajmił mi instalator ze zainstaluje mi sztokera w układzie otwartym z tym ze naczynie przelewowe umieści na strychu i wepnie go z grzejnika najwyżej połozonego.Myśle że powinno wychodzić bezpośrednio z kotła gdzie zareaguje przy natychmiastowym wzroscie temperatury na kotle a nie z najdalej oddalonego od kotła grzejnika (mimo iż jest najwyżej połozonym w budynku).
Chętnie posłucham opinii innych

czp01
03-11-2011, 07:00
Mój hydraulik też zrobił mi instalację w systemie otwartym ale podłączył naczynie przelewowe ze strychu wprost do kotła i jest ok. Jak naczynie jest na strychu to trzeba go bardzo dobrze ocieplić zwłaszcza rurki doprowadzające aby w duże mrozy nie zamarzło ( przerabiałem to na własnej skórze - zamarznie) :)

karoka65
03-11-2011, 15:26
Mam podciągnięte jako przedłużenie pionu na strych i jest dobrze, tak jak pisze czp1 trzeba ocieplić chyba że temp. tam nie spada za nisko.

czechu77
03-11-2011, 19:22
Czy szanowni użytkownicy Sztokera mogli by opisać wrażenia z palenia na ruszcie żeliwnym. Kociołek jest jednym z moich faworytów do nowej chałupy, a że mam dostęp do taniego drewna, to chciałbym kupić kociołek, gdzie w okresach przejściowych przepalałbym na ruszcie awaryjnym

karoka65
03-11-2011, 19:26
Nie jestem użytkownikiem ale mam taki kocioł i powiem że komora spalania na ruszcie awaryjnym jest dość pokaźna, także można trochę tam włożyć. Wiadomo że to nie śmieciuch ale w porównaniu z moim kotłem to wejdzie dużo więcej.

pawel1973
04-11-2011, 14:49
Witam! Miło mi dołączyć do grona użytkowników Sztoker25. Mam już zamontowany piecyk i odpalony. Mam pytanie bo mimo ustawienia temp CO 60 st na piecu utrzymuje się temperatura w granicach 39-41st, natomiast ustawiona CWU na 48 st utrzymuje jedynie temp wody 33-39 st. Natomiast jeśli na trybie ręcznym podniosę temp to osiągnie 60st wodę nagrzeje do 48st, ale po jakimś czasie ponownie wraca do podanych wyżej parametrów. Co mogę w tej sytuacji przestawić aby zadane temp piec osiągał? Jeśli znawcy wiedzą co można prosił bym o podpowiedź z góry dziękuje.
Paweł

Jarecki79
04-11-2011, 15:01
Witam! Miło mi dołączyć do grona użytkowników Sztoker25. Mam już zamontowany piecyk i odpalony. Mam pytanie bo mimo ustawienia temp CO 60 st na piecu utrzymuje się temperatura w granicach 39-41st, natomiast ustawiona CWU na 48 st utrzymuje jedynie temp wody 33-39 st. Natomiast jeśli na trybie ręcznym podniosę temp to osiągnie 60st wodę nagrzeje do 48st, ale po jakimś czasie ponownie wraca do podanych wyżej parametrów. Co mogę w tej sytuacji przestawić aby zadane temp piec osiągał? Jeśli znawcy wiedzą co można prosił bym o podpowiedź z góry dziękuje.
Paweł

Sprawdź jaką masz wersję softu, na .925 były jakies błędy...

Nowa wersja do pobrania z:
http://www.elektro-miz.pl/pol/produkty/regulatory_temperatury/regulator_cobra.html

Istnieje także możliwość, że masz jakieś strefy czasowe poustawiane.....

Rostko13
05-11-2011, 08:18
pawel1973 i co wgrałeś już ten nowy soft?

Jarecki79
05-11-2011, 10:22
pawel1973 i co wgrałeś już ten nowy soft?

Ze Sztokerami jest tak, że na produkcji jest wgrany dany soft, kocioł jest następnie szykowany i mocowany do palety.
W sterowniku są nastawy producenta- Komiz.

Sugeruję po zakupie aktualizować do nowej wersji,
wejść w kod 3111
Zostawić czas podawania dla tego typu paleniska (zejść można max. do 10sekund), wydłużyć jedynie przerwę do ok. 45-50sekund tak, aby na danej instalacji wszystko dobrze się dopalało.

Rostko13
05-11-2011, 11:13
Mój sztoker jeszcze stoi na palecie (czekam cały czas na instalatora)... Czy mogę podpiąć zasilanie i uruchomić cobrę, żeby zobaczyć jak to wszystko wygląda?

karoka65
05-11-2011, 11:24
Możesz uruchomić na sucho.

karoka65
05-11-2011, 11:26
Aha, zanim zaczniesz coś przestawiać to luknij najpierw do instrukcji. podejrzewam że nie będziesz musiał nic kombinować bo sterownik jest ustawiony już pod ten kociołek przez producenta.

Rostko13
05-11-2011, 11:27
OK dzięki :)

Rostko13
05-11-2011, 11:29
Ze Sztokerami jest tak, że na produkcji jest wgrany dany soft, kocioł jest następnie szykowany i mocowany do palety.
W sterowniku są nastawy producenta- Komiz.

Sugeruję po zakupie aktualizować do nowej wersji,
wejść w kod 3111
Zostawić czas podawania dla tego typu paleniska (zejść można max. do 10sekund), wydłużyć jedynie przerwę do ok. 45-50sekund tak, aby na danej instalacji wszystko dobrze się dopalało.


A co do tej podpowiedzi Jareckiego?

Jarecki79
05-11-2011, 11:53
A co do tej podpowiedzi Jareckiego?

On tam ma zapodane dane wyjściowe "na stare budownictwo" jak podłączycz i odpalisz, to zobaczysz ile trzeba skorygować.
Tak jak pisałem w 3111 pewnie leciutko skorygujesz o 5-10sekund pauzę dla 100%mocy, reszta to już normalnie w menu klienta drobne korekcje wysokością kopca i max. siłą nadmuchu, dalej automat sobie poradzi

Na sucho sprawdź sobie jaki jest numer softu wgrany.

karoka65
05-11-2011, 11:55
A co do tej podpowiedzi Jareckiego?
Co do tej podpowiedzi to możesz tak zrobić ale nie musisz. Zobacz jak pracuje na tym co masz wgrane i dopiero kombinuj. Masz ustawienia optymalne do tej wersji softu i na pewno będzie dobrze pracował.
Kocioł jak i sterownik jest produkowany przez tą samą firmę i wiedzą co robią.
Nie szarżuj z ładowaniem do stera wszystkiego co jest nowe, nie zawsze każda aktualizacja jest stabilna. Poczekaj niech sprawdzą to narwańczy, tym być tym drugim hehe.
Jeśli jednak pokusa była by duża i coś było nie tak to zawsze możesz powrócić do starszej wersji.
Zajmuje to dosłownie chwilę.

karoka65
05-11-2011, 11:57
On tam ma zapodane dane wyjściowe "na stare budownictwo" jak podłączycz i odpalisz, to zobaczysz ile trzeba skorygować.
Tak jak pisałem w 3111 pewnie leciutko skorygujesz o 5-10sekund pauzę dla 100%mocy, reszta to już normalnie w menu klienta drobne korekcje wysokością kopca i max. siłą nadmuchu, dalej automat sobie poradzi

Na sucho sprawdź sobie jaki jest numer softu wgrany.

Te wskazówki jak najbardziej na TAK.

Rostko13
05-11-2011, 12:06
Wężownica schładzająca i możesz spać spokojnie nawet z gwarancją pod poduszką :)

Czy komiz na pewno pozwala montować sztokera w układzie zamkniętym z wężownicą schładzającą? Pytam, bo mam w tej chwili układ zamknięty po olejaku i dużo zachodu było by dla mnie (a raczej dla instalatora) wyprowadzić instalację do zbiornika na strychu...

Jarecki79
05-11-2011, 12:35
Czy komiz na pewno pozwala montować sztokera w układzie zamkniętym z wężownicą schładzającą? Pytam, bo mam w tej chwili układ zamknięty po olejaku i dużo zachodu było by dla mnie (a raczej dla instalatora) wyprowadzić instalację do zbiornika na strychu...

Komiz nie robi żadnych problemów, jeżeli zastosowana jest wężownica schładzająca, na końcu instrukcji instalator się podpisuje i dodaje zapis,że zastosowano wężownicę schładzającą. Wszystko jest wówczas ok.

karoka65
05-11-2011, 13:03
Tak jak pisze jarecki. Sprzedający kocioł ma obowiązek powiadomić cię o tym, nie wiem czy twój sprzedawca to zrobił.

pawel1973
09-11-2011, 09:44
Sprawdź jaką masz wersję softu, na .925 były jakies błędy...

Nowa wersja do pobrania z:
http://www.elektro-miz.pl/pol/produk...tor_cobra.html

Istnieje także możliwość, że masz jakieś strefy czasowe poustawiane.....

Wgrałem nowy soft i piecyk hula tak jak go nastawiłem jeszcze po walczę z ustawieniami po kodach 3111 jak radzi Jarecki79
Na razie dziękuje za podpowiedzi

saaw
12-11-2011, 22:11
Sprawdź jaką masz wersję softu, na .925 były jakies błędy...

Nowa wersja do pobrania z:
http://www.elektro-miz.pl/pol/produkty/regulatory_temperatury/regulator_cobra.html

Istnieje także możliwość, że masz jakieś strefy czasowe poustawiane.....

Witam wszystkich.
Jestem świeżo upieczonym posiadaczem Sztokera 25 ze sterownikiem Cobra
Na początek kilka słów o mojej instalacji.
1. Dom poniemiecki po generalnym remoncie 190 m2, ocieplony: ściany, stropy, dach.
2. Instalacja grzejniki + ogrzewanie podłogowe - miedź
3. Pompy CO i CWU na oddzielnych obiegach bez zaworów mieszających, pompa CO zainstalowana na powrocie (proszę o opinie na temat takiej instalacji)
Kocioł instalowałem sam podłączając go do wcześniej działającej instalacji rozdzielając jedynie obieg CWU - na wcześniejszym kotle pracowało to na jednej pompce ze sterowaniem. CWU grzana z kotła tylko w okresie grzewczym.
Na początek mam 2 pytania:
1. Jak sprawdzić wersję softu? (edit: Już wiem, podłączyłem się kompem, miałem 925, zmieniłem na 931 :))
2. Dlaczego mimo ustawień CO 55°C temperatura na kotle utrzymuje się w granicach 40°C, oraz na CWU mimo ustawień 50°C także temperatura 36-38°C
(dodam że temperatura w pokojach jest wystarczająca i komfortowa)( pewnie przyczyna w sofcie - do sprawdzenia)
3. Czy zużycie pełnego zasobnika przy powyższych ustawieniach i wskazaniach w okresie 4-5 dni można uznać za zadowalające?

Pozdrawiam

Jarecki79
13-11-2011, 11:34
Zużycie zadowalające, bo zasyp kosza w Sztokerze nie jest duży, lekko ponad 100kg
Tutaj mocowanie kosza jest na podobnej wysokości jak w tłokach a nikt nie będzie z drabiny opału sypał :) przesuw paliwa też jest w zasadzie podobny jak w tłoku (bez wypiętrzania)

Co do softu, może źle zrobiłeś aktualizację.

1. Powinienes połączyć się kablem USB
2. Skasować stary soft
3. Wgrać nowy ściągnięty ze strony


Pompa może być na powrocie.

Robert1274
13-11-2011, 13:30
Witam wszystkich.
Jestem świeżo upieczonym posiadaczem Sztokera 25 ze sterownikiem Cobra
Na początek kilka słów o mojej instalacji.
1. Dom poniemiecki po generalnym remoncie 190 m2, ocieplony: ściany, stropy, dach.
2. Instalacja grzejniki + ogrzewanie podłogowe - miedź
3. Pompy CO i CWU na oddzielnych obiegach bez zaworów mieszających, pompa CO zainstalowana na powrocie (proszę o opinie na temat takiej instalacji)
Kocioł instalowałem sam podłączając go do wcześniej działającej instalacji rozdzielając jedynie obieg CWU - na wcześniejszym kotle pracowało to na jednej pompce ze sterowaniem. CWU grzana z kotła tylko w okresie grzewczym.
Na początek mam 2 pytania:
1. Jak sprawdzić wersję softu? (edit: Już wiem, podłączyłem się kompem, miałem 925, zmieniłem na 931 :))
2. Dlaczego mimo ustawień CO 55°C temperatura na kotle utrzymuje się w granicach 40°C, oraz na CWU mimo ustawień 50°C także temperatura 36-38°C
(dodam że temperatura w pokojach jest wystarczająca i komfortowa)( pewnie przyczyna w sofcie - do sprawdzenia)
3. Czy zużycie pełnego zasobnika przy powyższych ustawieniach i wskazaniach w okresie 4-5 dni można uznać za zadowalające?

Pozdrawiam

Też jestem posiadaczem Sztokera 25 . Mój dom ma 170m użytkuje go 1,5 m-c i mam podobną instalację co Twoja w miedzi i nie mam zamontowanych żadnych zaworów mieszających. U mnie spalanie jest około 20-25 kg na dobę , przy na stawie CO 40 CWU 50 eko-groszek ma około 26000 kal. Przy tej na stawie pompa CO zwalnia i podaje temperaturę około 45 C na kaloryfery ,sterownik ustawiony Adc . PS. też miałem problemy ze sterownikiem ale Komiz przysłał mi nowy i piecyk na razie funkcjonuje dobrze, myślę że Twoje spalanie nie jest złe.

Rostko13
13-11-2011, 21:05
Witam
Od 3 dni mam podłączonego sztokera 25. Trochę za szybko, żebym mógł coś więcej powiedzieć, poza tym, że jak na razie jestem bardzo zadowolony. Nawet mój instalator nie mógł się nadziwić: że taki mały, zgrabny i ma dużo powierzchni do odbioru ciepła ze spalin.
Mam pytanie jarecki: ten pierwszy deflektor ma otwory "lejkowate". Jak powinien być włożony, otworami o mniejszej średnicy do góry? Bo nie pamiętam jak było gdy go wyjmowałem...

saaw
13-11-2011, 21:17
Co do softu, może źle zrobiłeś aktualizację.

1. Powinienes połączyć się kablem USB
2. Skasować stary soft
3. Wgrać nowy ściągnięty ze strony


Pompa może być na powrocie.

Wszystko poszło OK, aktualizacja za pierwszym razem bez problemu, po całej dobie palenia mogę stwierdzić że nastawa CO i CWU = wskazaniom czujników więc pełen sukces. Nie mniej uważam że producent powinien załączać najnowsze oprogramowanie a co najmniej sprawdzić to przed wysyłką a nie komplikować ludziom życia.
Mam jeszcze kilka uwag co do pieca:
1. Sposób opróżniania popiołu - szufalda, jest delikatnie mówiąc porażką. Tak przemyślany i wykonany kocioł nie powinien mieć takiej niedoróbki. Rozwiązanie nasunęło mi się natychmiast przy pierwszym opróżnianiu popielnika - będę wykonywał sam, jak zrobię to podzielę się na forum.
2. W sterowniku ewidentnie brakuje mi programowania tygodniowego, jak dla mnie oczywiste jest że w wekeend kiedy cała rodzina jest w domu mogę mieć wyższe nastawy niż w dzień powszedni kiedy do południa nikogo nie ma w domu. Jeśli w sterowniku jest godzina i data to chyba nie jest to problem dla programistów - może kiedyś się doczekam...

Aha - Jarecki79 może masz namiary na porządny bojler stojący o pojemności 140-200l, taki przyszłościowy żeby można np. solary podłączyć...

karoka65
13-11-2011, 21:27
2. W sterowniku ewidentnie brakuje mi programowania tygodniowego, jak dla mnie oczywiste jest że w wekeend kiedy cała rodzina jest w domu mogę mieć wyższe nastawy niż w dzień powszedni kiedy do południa nikogo nie ma w domu. Jeśli w sterowniku jest godzina i data to chyba nie jest to problem dla programistów - może kiedyś się doczekam...


Obiecują, obiecują i coś nie mogą się sprężyć.
Podobno na razie mają inne priorytety ale programator tygodniowy by się przydał, jego stosowanie daje oszczędności.

Jarecki79
14-11-2011, 08:06
Aha - Jarecki79 może masz namiary na porządny bojler stojący o pojemności 140-200l, taki przyszłościowy żeby można np. solary podłączyć...

W sprawie bojlera stojącego to polecam firmy Galmet.
Wersji do wyboru do koloru, na życzenia instalatorów robią też nietypowe wersje.
Z pewnością dobierzesz model z opcją podłączenia solara......

Na strefy tygodniowe czekam równie niecierpliwie, mają być po wyjściu modułu zaworu mieszającego oraz po testach modułu GSM i zmianach kosmetycznych grafiki w sterowniku. Zobaczymy, podobno mamy się z tym zmieścić do końca grudnia....

14-11-2011, 19:19
Witam
Mam pytanie odnośnie podpięcia sterownika sztokera do kompa , gdzie znajdę wejście usb bo dzisiaj patrzyłem ale nie widziałem, czy trzeba odkręcić blachę którą obudowany jest sterownik.

Jarecki79
14-11-2011, 19:47
Witam
Mam pytanie odnośnie podpięcia sterownika sztokera do kompa , gdzie znajdę wejście usb bo dzisiaj patrzyłem ale nie widziałem, czy trzeba odkręcić blachę którą obudowany jest sterownik.

Panel sterownika jest przykręcony 4śrubeczkami, sa po rogach, odkręć je, wysuń panelik i od spodu jest wyjście USB, takie jak do drukarek...

Rostko13
15-11-2011, 09:02
Witam
Mam pytanie: jak zachowa się sterownik, gdy np. nie będzie prądu przez dłuższy czas?
Chodzi mi o to, czy sterowni przejdzie w tryb ręczny, czy będzie próbował rozdmuchać żar jeśli jeszcze będzie.

Kriess
15-11-2011, 10:22
Witam
Mam pytanie: jak zachowa się sterownik, gdy np. nie będzie prądu przez dłuższy czas?
Chodzi mi o to, czy sterowni przejdzie w tryb ręczny, czy będzie próbował rozdmuchać żar jeśli jeszcze będzie.

Sterownik jak nie będzie prądu to poprostu się wyłączy a więc ani nie rozdmucha zaru ani nic nie zrobi, pozatym bez prądu nic nie działa, ani dmuchawa ani podajnik. Jedynym rozwiazaniem jezeli prądu nie ma do 1 godziny jest zastosowanie UPSa Specline Pro 700. Jak dłuzej nie bedzie prądu to też się wyłaczy.

Rostko13
15-11-2011, 11:17
:)
Faktycznie napisałem trochę niezrozumiale...
Chodziło mi co się stanie jak włączą prąd. Jak zachowa się sterownik. Prawdopodobnie jeśli temperatura kotła spadnie już poniżej 35 stopni to sterownik przejdzie w tryb ręczny. Czy tak? czyli ani podajnik ani dmuchawa nie włączą się wówczas?

Jarecki79
15-11-2011, 17:15
Zależy jaka będzie temp. na kotle po powrocie zasilania.

Jak wyższa od zadanej, to będzie w podtrzymaniu
Jak niższa od zadanej, to spróbuje wrócić do trybu grzania, jak nie uzyska temp. i nie rozpali żaru, to po jakimś czasie wywali alarm braku paliwa (temp. nie rośnie)
Jak poniżej progu wyłączenia, to przejdzie w STOP

tropss
15-11-2011, 18:06
Witam serdecznie!
Jestem zupełnie świeżym posiadaczem kotła Sztoker 25 KW ( od 6 dni w użytkowaniu) oraz nowym uczestnikiem forum. Piec mój ogrzewa dom bliżniaczy o powierzchni 170 m2 nie ocieplony.Pracuje w systemie zamkniętym i podgrzewa wodę w bojlerze z wężownicą. Po dwóch dniach "rozruchowych"( paliwo to ekogroszek) przyszedł czas na odpowiednie ustawienie programatora.Aktualne ustawienia to: temp. CO 50 st. CWU 40 st. moc 5, ADC i PID załączone, dmuchawa na 20 %.
Spalanie niestety trochę duże w przedziale 25-28 kg na dobę( myslełem,że będzie mniejsze ). Codziennie opróżniam popielnik i zauważyłem,że są "spieki"czyli chyba nie do końca spala groszek.
Proszę innych użytkowników Sztokera o podzielenie się uwagami, czy moje ustawienia są prawidłowe? a może trzeba coś zmienić?
Nadmienię, że w domku jest cieplutko, ale to zużycie groszku.... :)
pozdrawiam wszystkich I czekam na uwagi
Paweł

Rostko13
15-11-2011, 19:28
Dzięki Jarecki, o to mi chodziło.

A przy okazji następne pytanie. Odkręciłem Cobrę i zajrzałem od tyłu, gdzie są podłączone wszystkie kabelki. Prawdę mówiąc chciałem podłączyć mój stary programator pokojowy, który pracował z kotłem olejowym. Moją uwagę zwrócił jeden czarny kabelek, który jest niepodłączony. Ma on numer 14. Być może tak ma być bo widać że jest jakby obcięty, a być może odpiął się podczas transportu???
No i nie wiem gdzie mam podłączyć dwa kabelki od sterownika pokojowego...

Jarecki79
16-11-2011, 08:22
Dzięki Jarecki, o to mi chodziło.

A przy okazji następne pytanie. Odkręciłem Cobrę i zajrzałem od tyłu, gdzie są podłączone wszystkie kabelki. Prawdę mówiąc chciałem podłączyć mój stary programator pokojowy, który pracował z kotłem olejowym. Moją uwagę zwrócił jeden czarny kabelek, który jest niepodłączony. Ma on numer 14. Być może tak ma być bo widać że jest jakby obcięty, a być może odpiął się podczas transportu???
No i nie wiem gdzie mam podłączyć dwa kabelki od sterownika pokojowego...

W sztokerach jest podział, na górze wyświetlacz a puszka na dole pod koszem....
Jak dobrze kojarzę to do tej puszki podłączyć masz termostat.

Jak masz wątpliwości - dzwoń do Komiz!

Jarecki79
16-11-2011, 08:23
Troops ja w 90% wyłączam ADC i pracuję tylko z aktywnym PID... moim zdaniem jest tak lepiej.

tropss
16-11-2011, 17:34
Dziękuję za podpowiedz Jarecki!
A swoją drogą, dlaczego pomimo zadanej temp.na CO 40 st. na piecu utrzymuje się stale 49-51 st?
Czy to jest poprawne?
I jeszcze jedno pytanie się ciśnie, skoro nie ADC to jaka jest zależność w wielkości kopca: im krócej podaje tym częściej, a dłużej to rzadziej? czy raczej chodzi tutaj o ilości paliwa?
pozdrawiam

Jarecki79
16-11-2011, 18:10
Dziękuję za podpowiedz Jarecki!
A swoją drogą, dlaczego pomimo zadanej temp.na CO 40 st. na piecu utrzymuje się stale 49-51 st?
Czy to jest poprawne?
I jeszcze jedno pytanie się ciśnie, skoro nie ADC to jaka jest zależność w wielkości kopca: im krócej podaje tym częściej, a dłużej to rzadziej? czy raczej chodzi tutaj o ilości paliwa?
pozdrawiam

Wysokość kopca ujmuje lub dodaje (czyli zwiększa lub zmniejsza pojedynczą porcję paliwa)
Jak niedopala to kopiec na wartości minusowe i tyle...

Jak ustawione jest 40, to ze stałym nadmuchem ma prawo działać do 45st.C, wyżej to przeciągnięcie jeszcze na przedmuchach - takie przeciąganie może być efektem przekazywania żaru bezpośrednio na płaszcz wodny... wszystko się ustabilizuje, jak się zrobi sporo zimniej. Można jeszcze minimalną moc kotła obniżyć na 2 lub nawet 1%.


Ew. palić słabszym paliwem np. brunatnym, teraz dostępny prawie w każdym markecie, łatwo do poznać, jak wyschnie - robi się brązowy

Lechu_KR
16-11-2011, 22:30
Od trzech dni mój SZtoker grzeje mmnie i moja rodzine .Powiem szczerze że mam podobne spostrzezeniajak "tropss".Mam ustawione CO-40 st C i podobnie CWU -równiez 40st C.Moje spostrzezenia sa takie że ustawienia są niższe o 10 st.C od pokazywanych na sterowniku.Dobrze że mam zawór trójdogowy i zmiejszam sobie ciepełko bo w chałupie zbyt gorąco .Spalanie tragiczne 30-32 kg dziennie.Popielnik dziennie az sie przesypuje .W popiele niedopalony groszek Oczywiście zdazaja sie speki ,zuzel ale nie mam wyboru w moim mieście na inny groszek .Ten sam biorą inni i nie narzekaja mimo iż maja kotłu z retortą.Dzwoniłem do Komizu ale to chyba pomyłka .Gadka że napewno mam wyłączony ADC i PID .Mam od poczatku wszystko aktywne nic nie ruszłem w ustawieniach .Kazali mi jeszcze kilka dni tak pracować i po kilku dniach oddzwonić .Zauwazyłem że podajnik podaje paliwo jeszcze gdy temperatura ma 48 stC (ustawione mam na 40stC)i dogrzewa do 50-51 a nastepnie długo spada i płomien ledwo sie pali .Myslę że przez to nie dopala węgla i taki wyrzuca pzry następnym doładowaniu .Płomien też jest tylko w pobliżu podajnika natomiast od połowy paleniska w kierunku drzwiczek jest tylko niedopalony wegiel .Doradcie mi poniewąz bezsensowne jest czekanie jeszcze kilku dni (koszty)

Vld
16-11-2011, 22:48
Płomien też jest tylko w pobliżu podajnika natomiast od połowy paleniska w kierunku drzwiczek jest tylko niedopalony wegiel .Doradcie mi poniewąz bezsensowne jest czekanie jeszcze kilku dni (koszty)

niedopalony tzn. czarny koks, czy czerwony żar?
Dobrze rozumiem, że gaśnie ci całkiem od połowy podajnika?

Jarecki79
17-11-2011, 15:31
Lechu_kr, co 5-ty wpis się nie będę powtarzał.

Ja nie korzystam z ADC, uważam,że za bardzo miesza, przeczytaj posty

nr.81
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?174806-SZTOKER-25-prosze-o-uwagi-i-opinie&p=4909285&viewfull=1#post4909285

nr.101
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?174806-SZTOKER-25-prosze-o-uwagi-i-opinie&p=4920275&viewfull=1#post4920275

nr. 174
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?174806-SZTOKER-25-prosze-o-uwagi-i-opinie&p=4985342&viewfull=1#post4985342

nr. 176
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?174806-SZTOKER-25-prosze-o-uwagi-i-opinie&p=4986619&viewfull=1#post4986619

nr.182
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?174806-SZTOKER-25-prosze-o-uwagi-i-opinie&p=4986683&viewfull=1#post4986683

Lechu_KR
18-11-2011, 22:07
Dzięki za pomoc na pewno z niej skorzystam.Wczoraj spróbowałem wyłaczyć sterownik i po kilku sekundach właczyć .Stał sie cud .Temperatura zadana z ta na kotle wyrównała sie .Zwiekszyłem ją do 44 st Ci po dobie kociął spalił zaledwie ok.20 kg a w popiele nie było juz nie dopalonego opału(jedynie trochę spieków).Jest to połowa tego c było wczesniej(pisałem 30 kg a było 40 kg na dobe .Sprawdziłem soft i mam 925.Zostawie tak jeszcze kilka dni a nastepnie zrobie zmiany jak poleca Jarecki 79

Rostko13
19-11-2011, 07:49
Dzięki za pomoc na pewno z niej skorzystam.Wczoraj spróbowałem wyłaczyć sterownik i po kilku sekundach właczyć .Stał sie cud .Temperatura zadana z ta na kotle wyrównała sie .Zwiekszyłem ją do 44 st Ci po dobie kociął spalił zaledwie ok.20 kg a w popiele nie było juz nie dopalonego opału(jedynie trochę spieków).Jest to połowa tego c było wczesniej(pisałem 30 kg a było 40 kg na dobe .Sprawdziłem soft i mam 925.Zostawie tak jeszcze kilka dni a nastepnie zrobie zmiany jak poleca Jarecki 79

U mnie też miał miejsce taki cud :). Przy pierwszym odpaleniu instalator ustawi mi temt. C.O. 65 stopni i pojechał. Kocio chodził na 100% mocy nawet gdy osiągnął już ponad 70 stopni. Trochę mnie to zaniepokoiło i wyłączyłem na kilkanaście sekund sterownik i ponownie go włączyłem. Dopiero wtedy zaczął pracować jak należy.

Lechu_KR, możesz wgrać sobie nowy soft, tylko pamiętaj, żeby skopiować ten stary na laptopa. W razie czego wgrasz go z powrotem.

Robert1274
20-11-2011, 10:32
Mam pytanie do Jarecki79. Mój piec pomimo nastawy CO 40 i CWU 47 chodził na 50-51 c.Po przeczytaniu wypowiedzi Lechu_KR i Rostko13 też wyłączyłem sterowniki na parę sekund i po włączeniu temp. wróciła do normy ale nie mogę robić żadnych nastaw bo sterownik nie reaguję na zmiany nastawy CO i CWU tylko pamięta nastawy te które były nastawione przed wyłączeniem sterownika .Proszę o wskazówki. pozdrawiam

Jarecki79
20-11-2011, 10:47
Mam pytanie do Jarecki79. Mój piec pomimo nastawy CO 40 i CWU 47 chodził na 50-51 c.Po przeczytaniu wypowiedzi Lechu_KR i Rostko13 też wyłączyłem sterowniki na parę sekund i po włączeniu temp. wróciła do normy ale nie mogę robić żadnych nastaw bo sterownik nie reaguję na zmiany nastawy CO i CWU tylko pamięta nastawy te które były nastawione przed wyłączeniem sterownika .Proszę o wskazówki. pozdrawiam

Myślę,że to wina softu 925...

Sprawdź jaką masz wersję softu, post nr.174:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?174806-SZTOKER-25-prosze-o-uwagi-i-opinie&p=4985342&viewfull=1#post4985342

po tej operacji czytaj post 176:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?174806-SZTOKER-25-prosze-o-uwagi-i-opinie&p=4986619&viewfull=1#post4986619

Robert1274
20-11-2011, 11:14
Myślę,że to wina softu 925...

Sprawdź jaką masz wersję softu, post nr.174:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?174806-SZTOKER-25-prosze-o-uwagi-i-opinie&p=4985342&viewfull=1#post4985342

po tej operacji czytaj post 176:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?174806-SZTOKER-25-prosze-o-uwagi-i-opinie&p=4986619&viewfull=1#post4986619

Mam soft 925 . Próbowałem pobrać nową wersję , wchodziłem na stronę podaną przez Ciebie ale nie chce się otworzyć. Jak mam to zrobić ?

Jarecki79
20-11-2011, 11:34
Wchodzisz na www.elektro-miz.pl
wybierasz sterownik Cobra
po prawej obok fotki masz soft do pobrania....

dalej:
łączysz laptop z Cobrą, sterownik weźmie zasilenie z kompa, kasujesz stary soft w Cobrze i z kompa zrzucasz nowy pobrany ze strony.
Dalej aktualizacja zrobi się sama, musisz tylko zrzucić plik do Cobry

Robert1274
20-11-2011, 11:59
Strona elektro-miz otwiera się ale programu nie idzie ściągnąć , ponieważ pisze że plik jest uszkodzony.bądź nie idzie go otworzyć przez każdy znany program , lub niepoprawnie wysłany.

karoka65
20-11-2011, 12:07
Coś kitujesz robercik, przed chwilą sprawdzałem i ściąga się bez problemu.
Kliknąłeś ZAPISZ czy OTWÓRZ ?

Robert1274
20-11-2011, 12:26
Coś kitujesz robercik, przed chwilą sprawdzałem i ściąga się bez problemu.
Kliknąłeś ZAPISZ czy OTWÓRZ ?

Próbowałem tak czy tak, nie idzie bo nie otwiera przez żaden program . Napisz przez jaki program otwierałeś.

Lechu_KR
20-11-2011, 12:29
Wczoraj o 20.00 załadowałem nową partie wegla .Na 50 kg chodził mi równo 2,5 dnia .Mysle ze to dobry wynik.Nadal ma fabrycznie zainstalowany sfoft 925 .PO wyłaczeniu sterownika i ponownym złaczeniu bez problemu moge zmienić nastawy.Postanowiłem w nastawach że temperatura CO bedzie wyższa niż CWU.Chodzi bezbłednie no może jedynie przy CWU temperatura w bojlerze jest 0 2-3 st.C wyza niz nastawiona .Mysle że to dlatego że mam zastosowany na wyjściu baypas a bojler jest blisko kotła wiec woda z kotła(wyzsza temp.ustawienia dla CO) może swobodnoe dogrzewać podgrzewacz.Zasosowałem podgrzewacz płaszczowy (wieksza sprawnośc i szykośc nagrzewania).Za pare dni zmienie soft na aktualny i poczynię wskazówki Jareckiego.

Jarecki79
20-11-2011, 12:34
Próbowałem tak czy tak, nie idzie bo nie otwiera przez żaden program . Napisz przez jaki program otwierałeś.

Mi się bez problemu ściąga i zapisuje. Może masz coś nasrane w swoim kompie, albo jakiś soft antywirusowy Ci tu sprawę kopie?
Podaj na priva swojego maila, to Ci ten soft prześlę, jak nie będziesz mógł go zapisać, to jest to coś w Twoim kompie....

Nela_32
20-11-2011, 14:18
Witam,

chciałbym się podzielić informacją, iż stałem się posiadaczem
kotła Sztoker i jak mnie instalator znów nie zwiedzie(miał go zamontować w zeszłym tyg),
to w przyszłą sobotę będę miał go zamontowanego.

Później podzielę się moimi spostrzeżeniami nt. pracy kotła.

Pozdrawiam

edekmax
20-11-2011, 14:54
Próbowałem tak czy tak, nie idzie bo nie otwiera przez żaden program . Napisz przez jaki program otwierałeś.

Witam ,a po co chcesz otworzyć ten plik tylko go kopiujesz do cobry plik bin otwiera się w Hex Editor Neo ,ale i tak ci to nic nie da czarna magia same cyferki .
A tak po za tym sztokierek w piwnicy czeka na instalację

20-11-2011, 18:29
Witam
Mam pytanie odnośnie przykładowego schematu instalacji sztokera zawartego w instrukcji, czy jeżeli w ten sposób podłączę piec to w trybie letnim woda pod wpływem temperatury z pieca przedostanie się przez zawór różnicowy i popłynie do grzejników, czy trzeba jeszcze stosować jeszcze jakiś zawór odcinający na zasilaniu przed zaworem różnicowym?

Lechu_KR
21-11-2011, 08:46
Witam
Mam pytanie odnośnie przykładowego schematu instalacji sztokera zawartego w instrukcji, czy jeżeli w ten sposób podłączę piec to w trybie letnim woda pod wpływem temperatury z pieca przedostanie się przez zawór różnicowy i popłynie do grzejników, czy trzeba jeszcze stosować jeszcze jakiś zawór odcinający na zasilaniu przed zaworem różnicowym?

Od czego są zawory zwrotne

21-11-2011, 18:24
Od czego są zawory zwrotne
Oczywiście są zawory zrotne ale na tym schemacie nie są instalowane ani przed ani za zaworem różnicowym, tylko za pompą c.o. i c.w.u. , tak więc woda może swobodnie przepłynąć przez zawór różnicowy, czego byłem świadkiem po pierwszym odpaleniu pieca bo okazało się że pompa c.o. była uszkodzona i nie pracowała.

Rostko13
21-11-2011, 22:04
Odnośnie spalania...
Temperatura CO 45 st. CWU 44 st. 15.11 zasypałem 85 kg. groszku. Dziś dokładnie po 6 dobach musiałem uzupełnić. Wychodzi niecałe 15 kg. na dobę. Fakt, że na zewnątrz nie ma mrozów, ale uważam, że to i tak dobry wynik. Dodam, że w domu jest bardzo ciepło.

Rostko13
21-11-2011, 22:09
Czy w kominie powinien być "kwasiak"??? Pytam, bo słyszałem różne opinie. Chciałbym poznać Wasze zdanie, bo Kuzyn od niedawna walczy z dziwnym zapachem spalin w sypialni, gdzie przebiega niestety komin... Przesz 4 lata było ok, aż do teraz.

edekmax
22-11-2011, 09:41
Odnośnie spalania...
Temperatura CO 45 st. CWU 44 st. 15.11 zasypałem 85 kg. groszku. Dziś dokładnie po 6 dobach musiałem uzupełnić. Wychodzi niecałe 15 kg. na dobę. Fakt, że na zewnątrz nie ma mrozów, ale uważam, że to i tak dobry wynik. Dodam, że w domu jest bardzo ciepło.

Napisz cos więcej jakie masz ustawienia czas podawania itd

Rostko13
22-11-2011, 14:42
Napisz cos więcej jakie masz ustawienia czas podawania itd

Czas podawania 13 s. przerwa 50s. Nic więcej nie zmieniałem.

Rostko13
23-11-2011, 16:40
Co taka cisza...? :)

Jarecki79
23-11-2011, 17:15
Odpalone, pracuje, zawleczek nie zrywa to spokój :)

Przydałby się ciutkę większy popielnik, ale jak to określił konstruktor - na dobrym groszku wystarcza na cały zasyp kosza a przy gorszym paliwie trzeba wywalić częściej..

Robert1274
23-11-2011, 19:34
a ja zamontowałem dzisiaj 3 sterownik COBRA z nowym softem 931. Co wy na to ?:(

Jarecki79
23-11-2011, 20:10
a ja zamontowałem dzisiaj 3 sterownik COBRA z nowym softem 931. Co wy na to ?:(

?? a dlaczego 3-ci sterownik ??

karoka65
23-11-2011, 20:19
?? a dlaczego 3-ci sterownik ??
Też mnie to zaciekawiło.

Robert1274
23-11-2011, 20:20
?? a dlaczego 3-ci sterownik ??

dwa nie działały na nastawy

karoka65
23-11-2011, 20:23
Przydałby się ciutkę większy popielnik, ale jak to określił konstruktor - na dobrym groszku wystarcza na cały zasyp kosza a przy gorszym paliwie trzeba wywalić częściej..
Jak na moje oko to nawet nie wiadomo jaki eko byśmy do niego nie wsypali to nie da się zmieścić tam popiołu z całego zasobnika.
Szufladkę można zrobić większą.

karoka65
23-11-2011, 20:24
dwa nie działały na nastawy
Możesz trochę dokładniej co nie działało ?

robos1
23-11-2011, 21:03
Witam swojego tez odpaliłem w sobotę ale nie mogę dojść do ładu ze sterownikiem pobrałem już nową wersję softu ale piec nie dopala mi opału zmniejszyłem już wysokość kopca do 7 dmuchawę nastawiłem na 82 i palenisko mam rozpalone do połowy w kodach nastawy to 50 przerwa i 9 podawanie popielnik wysypuje raz na dzień nie ma opcji raz na zbiornik zostaje dużo nie dopalonego paliwa i szlaki temperatura na kotle to jak na razie 43 stopnie mam w godzinach nocnych zmniejszoną o 5. Piszę bo tak żeby się nie nudziło kolegą może jakieś uwagi .Pozdrawiam wszystkich sztokerowców .

Rostko13
23-11-2011, 21:14
robos1 wydaje mi się, że to jest problem w sterowniku. Po prostu potrzebuje on po zmianie softu odłączenia zasilania, chociaż odłączając laptopa jest pozbawiony zasilania. A próbowałeś go wyłączyć na kilkanaście sekund i ponownie włączyć? U mnie tez były problemy, ale to pomogło. Od wczoraj zmieniłem nastawy: 15/55 i kopiec ustawiłem na -7, czyli wychodzi, że podawanie jest 8 sekund a przerwa 55 i kociołek hula, aż miło patrzeć. Nie zauważyłem, żeby przy tak małej dawce i długiej przerwie kocioł dogrzewał wodę w CO dłużej. A popiół jak miał spieki tak ma. A-ha, no i zmniejszyłem moc dmuchawy na 80% lub 85, nie pamiętam, musiał bym zejść i sprawdzić.

A swoją drogą, to programiści mogli by się lepiej postarać, bo za cobrę trzeba zabulić ponad 1000 zł. i takie jaja wychodzą??!!
Jarecki Ty powinieneś porozmawiać z kim trzeba, bo pewnie ich znasz. Po co jakiś drobny błąd w sterowniku ma zepsuć opinię tak dobrego kotła...

karoka65
23-11-2011, 21:57
Rostko skąd wziąłeś te ponad 1000-ąc ?
Mogę ci opchać za 870 nówka funken nie śmigana.

Jarecki79
24-11-2011, 08:34
Rostko, z Cobrą to efekt softu 925....

Zresztą przy modelu Skam-P z Cobrą takich rzeczy nie mam i nie obserwuję (po wgraniu nowszego od 925 softu). Może coś ma także sposób łączenia Cobry w Sztokerze z tą puszką za kotłem.
Biorąc cobrę do Skam-P mam wszystko w jednym module bez takiego podziału.

Myślę zatem,że jakiś wpływ ma tutaj to łączenie. Ale pewności nie mam, trzeba dopytac w komiz.

U Ciebie węgiel się dopala, więc można powiedzieć,że masz dobry opał, czym konkretnie palisz?

Rostko13
24-11-2011, 08:46
Rostko skąd wziąłeś te ponad 1000-ąc ?
Mogę ci opchać za 870 nówka funken nie śmigana.

A po co mi nowy sterownik?? :D

Rostko13
24-11-2011, 08:49
Rostko, z Cobrą to efekt softu 925....

Zresztą przy modelu Skam-P z Cobrą takich rzeczy nie mam i nie obserwuję (po wgraniu nowszego od 925 softu). Może coś ma także sposób łączenia Cobry w Sztokerze z tą puszką za kotłem.
Biorąc cobrę do Skam-P mam wszystko w jednym module bez takiego podziału.

Myślę zatem,że jakiś wpływ ma tutaj to łączenie. Ale pewności nie mam, trzeba dopytac w komiz.

U Ciebie węgiel się dopala, więc można powiedzieć,że masz dobry opał, czym konkretnie palisz?

Palę ekogroszkiem, sprzedawca twierdzi, że pochodzi on z kopalni KAZIMIERZ. Spala się całkowicie, tylko robią się spieki, ale niedopalonego węgla nie ma.

edekmax
24-11-2011, 15:11
witam mam pytanie chodzi o podłączenie zbiornika wyrównawczego mam instalację ,w której zbiornik jest na strychu bezpośrednio nad piecem podłączony do pionu 18mm w miedzi odpływ 15 mm do piwnicy instalator coś wspomina o zaworze bezpieczenstwa czy mogę zainstalowac tak sztokera jak się to ma do gwarancji czytałem coś o normie ,w krórej rury muszą miec 25mm.
Czy roczne przelądy są obowiązkowe i kto a je wykonąć

Rostko13
25-11-2011, 16:35
Ej sztokerowcy, wrzućcie jakieś fotki swojego paleniska. Porównamy jak się u kogo spala.

Nela_32
25-11-2011, 17:53
Ej sztokerowcy, wrzućcie jakieś fotki swojego paleniska. Porównamy jak się u kogo spala.

Witam,

jutro zaczynam przygodę ze Sztokerem, wrzucę foty jak tylko odpalę.

Pozdrawiam

Lechu_KR
27-11-2011, 19:21
robos1 wydaje mi się, że to jest problem w sterowniku. Po prostu potrzebuje on po zmianie softu odłączenia zasilania, chociaż odłączając laptopa jest pozbawiony zasilania. A próbowałeś go wyłączyć na kilkanaście sekund i ponownie włączyć? U mnie tez były problemy, ale to pomogło. Od wczoraj zmieniłem nastawy: 15/55 i kopiec ustawiłem na -7, czyli wychodzi, że podawanie jest 8 sekund a przerwa 55 i kociołek hula, aż miło patrzeć. Nie zauważyłem, żeby przy tak małej dawce i długiej przerwie kocioł dogrzewał wodę w CO dłużej. A popiół jak miał spieki tak ma. A-ha, no i zmniejszyłem moc dmuchawy na 80% lub 85, nie pamiętam, musiał bym zejść i sprawdzić.

A swoją drogą, to programiści mogli by się lepiej postarać, bo za cobrę trzeba zabulić ponad 1000 zł. i takie jaja wychodzą??!!
Jarecki Ty powinieneś porozmawiać z kim trzeba, bo pewnie ich znasz. Po co jakiś drobny błąd w sterowniku ma zepsuć opinię tak dobrego kotła...

Rozumię ze ADC masz wyłączene a czy PID również

mieszkanieckotłowni
28-11-2011, 12:03
Mam sztokera od dwóch miesięcy, ale opisywać zaczne od jutra bo oprócz wyniany komputera, zacinania sie podajnika znaczy że podawał podawał aż wróciłem z kina i go wyłączyłem i paru szczegółw to sie musze zastanowić co pisać bo polubiłem mimo wszystko ten piec tylko sie zastanawiam czy go polubiłem bo spędzamy ze sobą tyle czasu jak więźniowie w celi czy faktycznie jestem z niego zadowolony cdn....

Rostko13
28-11-2011, 15:58
Rozumię ze ADC masz wyłączene a czy PID również

Dokładnie, ADC wyłączyłem, a PID jest włączony.

Jak wypalę grosze ze zbiornika, to zasypię go samym miałem. Ciekawy jestem czy na takich samych ustawienia będzie dobrze spalał.

Nela_32 i jak tam nowy kociołek???