PDA

Zobacz pełną wersję : Najstarsze, działające pompy ciepła



Liwko
10-03-2011, 16:10
Do otwarcia tego tematu zainspirował mnie duży brak informacji w internecie na temat najstarszych instalacji z pompą ciepła. Nawet na tym forum ciężko kogoś znaleźć kto ma taki system więcej niż 5 lat. Temat jest ciekawy szczególnie dla tych którzy stoją przed wyborem ogrzewania swojego nowego domu. Twierdzą, często błędnie, że to nowość i wiąże się z tym wiele niewiadomych. Prosiłbym jeśli macie jakąś wiedzę na ten temat o podzielenie się z nią na forum. Może to być bardzo ciekawe.
Pozdrawiam

peter12
10-03-2011, 17:40
Wlasnie dobry temat.
Ja wlasnie stoję przed wyborem projektu i odrazu ogrzeewania na 99% PC i WM tylko narazie czekam na porady poniewaz projekt powinien powinien byc dostosowany tak aby przy instalacji PC nie ponosic nie potrzebnych kosztow.

rwxw
10-03-2011, 21:10
ciężko kogoś znaleźć kto ma taki system więcej niż 5 lat.
Trzeba by wyjść nieco poza nasz piękny kraj, np. za zachodnią granicę, a tam jest tego sporo więcej niż u nas.

Liwko
10-03-2011, 21:15
Trzeba by wyjść nieco poza nasz piękny kraj, np. za zachodnią granicę, a tam jest tego sporo więcej niż u nas.

No więc jak traficie na takie ciekawe informacje warto je tu zamieszczać. Sam nawet nie wiem gdzie szukać. Kilka razy próbowałem ale jak się okazuje Google nie wie wszystkiego:(

rwxw
10-03-2011, 21:27
Można nieco się dowiedzieć analizując rynek wtórny, gdzie można znaleźć urządzenia nieraz sprzed 30 lat.

kbab
10-03-2011, 21:50
Można nieco się dowiedzieć analizując rynek wtórny, gdzie można znaleźć urządzenia nieraz sprzed 30 lat.

Już swego czasu zwracałem na to uwagę - mianowicie pojawiały się na rynku wtórnym również pc kilkuletnie - pytałem dlaczego, czy niektórzy dzisiejsi nabywcy pc będą się ich za kilka lat pozbywać? Już pomijam fakt zaciągania kredytu na dom i ..... po kilku latach zmiana drogiego kotła - właśnie na co?

Liwko
10-03-2011, 21:58
Już swego czasu zwracałem na to uwagę - mianowicie pojawiały się na rynku wtórnym również pc kilkuletnie - pytałem dlaczego, czy niektórzy dzisiejsi nabywcy pc będą się ich za kilka lat pozbywać? Już pomijam fakt zaciągania kredytu na dom i ..... po kilku latach zmiana drogiego kotła - właśnie na co?

Jeżeli sprawne kilkuletnie to chyba nie z przyczyny że się popsuły. Czasami wystarczy że się dobierze nie taką moc i pompa trafia na rynek wtórny.

Liwko
10-03-2011, 22:48
mam kolegę, użytkownika PC Viessman od 9 lat 5,9kw, DZ poziome, instalacja trochę podłogówki+ grzejniki z buforem, kupił uszkodzoną, naprawił i działa mu tego czasu cały czas. Jedyne co zrobił, to chyba 2 lub 3 lata temu zrobił staw, specjalnie po to żeby zakopać na dnie jedną pętlę DZ :) Przy okazji hoduje w nim ryby ;)
ale to hobbysta, ma też solary (też kupione za pół ceny) i 2 wiatraki własnej konstrukcji 2,0kw i 0,5kw
Dom ocieplony 10cm styropianu i wentylacja grawitacyjna, cały czas jedzie na taryfie całodobowej

I nie pisze na FM??? Zaproś kolegę:)

rydzadam
11-03-2011, 07:35
Chyba ciężko będzie przebić: instalacja zbudowana w 1983 roku w mieście Paderborn w Niemczech u mojej rodzinki - pompa ciepła ogrzewa 20 mieszkań - razem jakieś 1300 m2 w 2-klatkowym bloku mieszkalnym. Mury są bardzo grube, jak na wczesne lata 80-te: coś w rodzaju porothermu, styropian i cegła klinkierowa na elewacjach - razem ok. 50 cm. Stropy też bardzo grube, w których zatopiono podłogówkę we wszystkich mieszkaniach. W każdym mieszkaniu rozdzielacz z ok. 8 nitkami. Odwierty pionowe, nie mam pojęcia, jak głębokie i jakie długie. Tego się nie dowiem. Następnym razem, jak u nich będę, postaram się dotrzeć do "kotłowni" w piwnicy i zrobić parę fotek. Pewnie jest to jakiś Viessmann, Danfoss albo coś podobnego. Zakładam, że ma sprężarkę tłokową, bo takie wtedy produkowano zwłaszcza przy większych urządzeniach. Przez całe 28 lat była JEDNA (!) awaria, która zdarzyła się jakoś w zimowy piątek, więc do czasu naprawy biedaki mieli w mieszkaniach po 10 stopni :) Z tego co wiem padła pompa, ale obiegowa, więc sama PC i DZ działają prawie 30 lat (!!!) bez zarzutu.

Liwko
11-03-2011, 08:13
O właśnie, o takie informacje chodzi:) Może właściciel budynku ma jakieś papiery z tamtego czasu?
adiqq, a dowiedz się co w tej pompie było zepsute.

kbab
11-03-2011, 10:49
Bardziej interesujące byłyby koszty eksploatacji takiego systemu w tym czasie, może dałoby się określić cop takiej pc, ilość kWh dostarczona do tego bloku - takie dany byłyby cenne?

Liwko
11-03-2011, 11:07
Bardziej interesujące byłyby koszty eksploatacji takiego systemu w tym czasie, może dałoby się określić cop takiej pc, ilość kWh dostarczona do tego bloku - takie dany byłyby cenne?

Może nie cenne ale ciekawe. Technologia przez 30 lat poszła nieco do przodu. Jednak co najciekawsze, żaden inny system ogrzewania raczej tyle by nie przetrwał.

rydzadam
11-03-2011, 12:17
Co do trwałości - niemiecka solidność wykonania. Wyobraźcie sobie, że tam nawet umywalki, wanna, silikony, płytki ceramiczne, muszle w kibelkach nie mają praktycznie śladów zużycia. Baterie były wymieniane, nie przeżyły tych 30 lat, deski w WC też :), padł też przepływowy podgrzewacz CWU po 20 latach, ale reszta - prawie jak nowe i to przy 4-osobowej rodzinie. Tu jest odpowiedź, dlaczego budowa w Niemczech kosztuje 3-4 razy więcej. Jak ktoś nie oszczędza na materiałach, narzędziach i fachowcach, tylko patrzy na jakość - nie ma zmiłuj - musi kosztować.

kbab
11-03-2011, 16:08
Może nie cenne ale ciekawe. Technologia przez 30 lat poszła nieco do przodu. Jednak co najciekawsze, żaden inny system ogrzewania raczej tyle by nie przetrwał.

Chyba za mało orientujesz się w temacie, bo piece kaflowe są trochę dłużej używane - powiem więcej - historia już odnotowała czasy kiedy właśnie one pozwoliły ludziom przeżyć - w czasach bez dostępu do prądu pc - to bezużyteczny przedmiot, a dom bez komina to tylko zakupić kozę i wystawić rurę przez okno - oby historia tego nie powtarzała.

Liwko
11-03-2011, 16:21
Chyba za mało orientujesz się w temacie, bo piece kaflowe są trochę dłużej używane - powiem więcej - historia już odnotowała czasy kiedy właśnie one pozwoliły ludziom je przeżyć - w czasach bez dostępu do prądu pc - to bezużyteczny przedmiot, a dom bez komina to tylko zakupić kozę i wystawić rurę przez okno - oby historia tego nie powtarzała.

Już sobie wyobraziłem te piece kaflowe w dwudziestu mieszkaniach no i ich kominy. Dzięki Bogu ci ludzie od 30 lat nie są zmuszeni do targania węgla na trzecie piętro.

Liwko
11-03-2011, 16:22
kbab, czy masz jakieś wiadomości na temat?

rwxw
14-03-2011, 20:59
Odnośnie zastanawiania się, czy technologia pomp ciepła jest dziwnym wynalazkiem, czy dojrzałą technologią, czy ma sens, czy sensu nie ma, czy podziała 5 lat, czy 30, polecam zerknięcie do źródeł zargamanicznych, począwszy od Wikipedii. W niej można znaleźć linki http://en.wikipedia.org/wiki/Heat_pump#References . Jak ktoś umie, może sobie poczytać jak to się naprawdę robi, a nie jak wydaje się jakiemuś instalatorowi, a jak nie zna języków, to same obrazki też dużo powiedzą - choćby obrazki biurowców podłączonych do instalacji złożonej z kilkudziesięciu odwiertów. Polecam np. The Canadian Renewable Energy Network 'Commercial Earth Energy Systems', Retrieved December 8, 2009: http://dsp-psd.pwgsc.gc.ca/Collection/M92-251-2002E.pdf
Oczywiście Polska jest 100 lat za Murzynami i u nas takie instalacje będzie się wykonywać za 50 lat :-(

wit74
15-03-2011, 08:17
Nie mam co prawda wieloletniej PCi , dopiero 3 lata.Wczoraj z czystej ciekawości zerknąłem ile to już przepracowanych godzin mam i wyszło tak bardzo okrągło 5555 h. Nie mniej okrągła okazała się wczoraj liczba godz od początku sezonu 7/09/2010 - bo tak po godzince zaczęła,było 1515 h. Godz pracy mało co mówią,ale ciekawe ile wytrzyma sprężarka ? Gdyby to było 50 000h to moja powinna pojechać około 30 lat . PCi IVT HT-C 7kW sprężarka spiralna Mitsubishi Electric.

Set7x7
16-03-2011, 19:18
Rozumiem, że nikt nie żałuje, że ma PC? A jak z firmami obsługującymi/serwis itp.?

Liwko
16-03-2011, 19:25
Rozumiem, że nikt nie żałuje, że ma PC? A jak z firmami obsługującymi/serwis itp.?

Mi się jesienią kończy gwarancja ale mam kolegę co naprawia lodówki więc nie ma problemu:D

rwxw
16-03-2011, 19:55
A jak z firmami obsługującymi/serwis itp.?
Jaki serwis ? Sam potrafię wytrzeć kurz z obudowy ;-) Z zadań serwisowych pozostaje raz do roku wyczyścić filtr siatkowy dz i gz oraz sprawdzić ciśnienie obu układów i tyle. To samo trzeba zrobić przy dowolnym innym źródle ciepła. Jeśli się nie chcesz bawić, to może to zrobić dowolny hydraulik za 50zł.

TypeR
16-03-2011, 20:08
he, he to mi się podoba: "1855–1857: Peter Ritter von Rittinger develops and builds the first heat pump." Może jeszcze działa :) ...
Daniel

wit74
17-03-2011, 11:23
raz do roku wyczyścić filtr siatkowy dz i gz oraz sprawdzić ciśnienie obu układów i tyle.

Rok temu przez nieuwagę zniszczyłem taki filtr, położyłem nie tu gdzie trzeba i uległ zgnieceniu...niestety. Następnego dnia filterek miałem pod drzwiami podrzucony przez instalatora(miał po drodze albo co :-)).W każdym razie wina była moja, teraz już uważam ten raz w roku

DrBUD
17-03-2011, 12:20
Rok temu przez nieuwagę zniszczyłem taki filtr, położyłem nie tu gdzie trzeba i uległ zgnieceniu...niestety. Następnego dnia filterek miałem pod drzwiami podrzucony przez instalatora(miał po drodze albo co :-)).W każdym razie wina była moja, teraz już uważam ten raz w roku

taki sam problem w tym roku. Nie ma to jak odwalać amatorszczyznę:P

wit74
17-03-2011, 12:55
taki sam problem w tym roku.:P
No taki sam.Sprawdzić trzeba.


Nie ma to jak odwalać amatorszczyznę:P

Bez komentarza

HenoK
20-03-2011, 20:44
Przykład kilkuletniej instalacji opisany jest tutaj : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?49796-Tania-pompa-ciep%C5%82a-czy-warto&p=3976964&viewfull=1#post3976964 :).

kazjan
29-06-2011, 23:47
Witam,
W Lublinie działa PCi glikol/powietrze kanadyjska "Water Furnance" od 14 lat, jak na razie użytkownicy zadowoleni choć teraz zbudowali by inaczej instalacja GZ mieszana( podłogówką + grzejniki).
:yes::yes::yes:

rydzadam
30-06-2011, 08:37
Pozwoliłem sobie przekopiować wpis "Puzondm-a":

Dostałem od firmy Thermogolv, od Tomasza Kołodzieja, dystrybutora pc Zirius dwudziestoletnią rurkę miedzianą z DZ, została wykopana tydzień temu z jednej z pierwszych instalacji w Polsce na bezpośrednie parowanie, po wymianie instalacji po powodzi w Jaśle, przed zakupem PC jakiś sprzedawca glikolówki straszył mnie abym nie kupował ziriusa na bezpośrednie parowanie bo rurki z DZ korodują (co za noob tak miedzy wierszami) więc męczyło mnie to jakiś czas co miał na myśli dlatego dla wszystkich którzy się lękają toksyczności miedzi i jej "korozji" załączam zdjęcia by spało się lepiej nic nie koroduje. Podziękowania dla p. T. Kołodzieja z Thermogolv za rurkę

Liwko
11-08-2011, 15:44
Następnym razem, jak u nich będę, postaram się dotrzeć do "kotłowni" w piwnicy i zrobić parę fotek.

Jak tam, kiedy jedziesz do Paderborn?:)

rydzadam
12-08-2011, 08:44
Pewnie za rok dopiero, w te wakacje nie dałem rady :(

Liwko
12-08-2011, 09:03
A może zadzwoń i poproś ich aby oni je zrobili. W dobie internetu...:)

yaiba83
14-10-2011, 07:28
Jak mu 14 lat służyła i był zadowolony to ciekawe czemu gościu sprzedaje. Ja bym tam patrzył zajechać na amen :)

ferrit
14-10-2011, 07:52
Dłuuugo się ogłasza z tą PC.

photos
14-10-2011, 09:39
Myślę że te starsze to strach kupować. W dzisiejszych nawet jak przez niewłaściwą pracę padła sprężarka to można zaryzykować, bo sprężarka to koszt około 3-4 tys o takiej mocy. Starsze mają chyba sprężarki tłokowe i tu może być ciężej ale mogę się mylić. W końcu lodówki robiono i przed 1997 rokiem. Gorzej jak coś z elektroniką, bo raczej na pewno jest już zmieniona.

Liwko
14-10-2011, 10:31
Elektronika w tamtych czasach była prosta jak budowa cepa, więc może być nadal oryginalna. To, że sprzedaje o niczym nie świadczy. Ludzie też sprzedają dobre samochody. Być może moc była za mała albo za duża.

ferrit
14-10-2011, 10:37
Niedawno na allegro była na sprzedaż PC P/W za atrakcyjną cenę Fujitsu - powód zbyt mała na istniejący dom.

Liwko
14-10-2011, 10:40
Takich mieliśmy kiedyś instalatorów. Pewno i dzisiaj można na takich trafić, ale myślę, że są to już wyjątki.

photos
14-10-2011, 10:58
Być może moc była za mała albo za duża.
Być może ale czekałby ze zmianą aż 14 lat?? Nie znam się na tym ale może wydajność już trochę spadła z racji zużywania się podzespołów i gość chce zwyczajnie wymienić.

ferrit
14-10-2011, 11:10
Ta Fujitsu to była 2 letnia. Tą IVT może sprzedawca przytargał z zachodu lub północy po okazyjnej cenie ;)

Liwko
14-10-2011, 11:20
Być może ale czekałby ze zmianą aż 14 lat?? Nie znam się na tym ale może wydajność już trochę spadła z racji zużywania się podzespołów i gość chce zwyczajnie wymienić.

Można tylko gdybać.

Liwko
14-10-2011, 11:31
No i wszystko wiem. Pompa pochodzi ze zlikwidowanego zakładu optycznego ze Szwecji. Nie była naprawiana. Facet przywiózł dwie, jedną sprzedał do Włocławka. Z tamtym klientem przyjechał jakiś instalator i oglądał te dwie. Obydwie były dobre, ale facet wziął po prostu nowszą. Ponoć sprawuje się bardzo dobrze :)

Liwko
14-10-2011, 13:31
Skierowałem cię tutaj byś sobie poczytał o już ponad 30-to letniej instalacji. Tylko tyle.

marmag
14-10-2011, 21:17
czyli warto kupić ?? dasz na nią gwarancję 30 lat na wszystkie podzespoły oraz na COP minimum 4 ??

Jak się czyta takie wpisy to się chce "zwrócić" - żeby nie powiedzieć dosadniej.

Chłopie wszystko jest na sprzedaż - chcesz 30 lat gwarancji to masz - tylko czy Cię na nią stać - bo na pewno będzie droga.

coulignon
15-10-2011, 07:11
Dom pasywny czy zbliżony do niego będzie raczej tańszy w budowie niz dom z PC.

Ale piękna nap....ka zaraz się zacznie. Mniam. :-)

coulignon
15-10-2011, 07:51
czyli stara prawda się potwierdza: wiedza kosztuje :-)

Liwko
15-10-2011, 08:45
To dlaczego mpoplaw nie budujesz pasywnego?????????????

Liwko
15-10-2011, 09:15
czyli stara prawda się potwierdza: wiedza kosztuje :-)

Idealnie to ująłeś. Według mpoplawa, każdy który się buduje, musi zdobyć wiedzę, by móc sobie wybudować pasywniaka:D Co za bzdury...
mpoplaw, robisz zadymę w wątku o najstarszych działających PC. Zadam ci pytanie. Ile lat ma najstarszy dom pasywny w Polsce???????

coulignon
15-10-2011, 11:56
Idealnie to ująłeś. Według mpoplawa, każdy który się buduje, musi zdobyć wiedzę, by móc sobie wybudować pasywniaka:D Co za bzdury...
mpoplaw, robisz zadymę w wątku o najstarszych działających PC. Zadam ci pytanie. Ile lat ma najstarszy dom pasywny w Polsce???????


Czy ja wiem czy bzdury? Dom energoszczędny i pasywny jest najlepszym rozwiązaniem ze względu na koszty oraz komfort uzytkowania. Kto wybudował sobie dom bez ogladania się na założenia takich domów (np piekny salon z dużymi oknami od północy) szybko wpadnie na pomysł że chyba coś nie halo jest. Bo ani tanio ani fajnie.

Liwko
15-10-2011, 12:10
Czy ja wiem czy bzdury? Dom energoszczędny i pasywny jest najlepszym rozwiązaniem ze względu na koszty oraz komfort uzytkowania. Kto wybudował sobie dom bez ogladania się na założenia takich domów (np piekny salon z dużymi oknami od północy) szybko wpadnie na pomysł że chyba coś nie halo jest. Bo ani tanio ani fajnie.

To tys prawda, tyle że czasami się nie da. Dwa pytania. Czy wszystkie domy mogą być pasywne? Czy do wszystkich domów można wstawić pompę ciepła?

coulignon
15-10-2011, 13:23
Odpowiedź na obydwa pytania to tak. Jest to kwestia stosunków nakładów do spodziewanych zysków. Większość domów da się doprowadzić do pasywności lub innej trzylitrowości. W pozostałych archtektonicznych porażkach trzeba pomyśleć o pompie ciepła lub innym kociołku na ekogroszek. :-)

Takie drobne złośliwości. Niemniej jednak merttoryczna odpowiedź to dwa pierwsze zdania.

Liwko
15-10-2011, 13:32
Poddaję się...

1igor1
15-10-2011, 15:16
Kto wybudował sobie dom bez ogladania się na założenia takich domów (np piekny salon z dużymi oknami od północy) szybko wpadnie na pomysł że chyba coś nie halo jest. Bo ani tanio ani fajnie.

Ja tak mam, i nie narzekam, salon na północno wschodniej stronie, 2 duże okna na północy 1 na wschodzie, salon bardzo dobrze doświetlony. Nie widzę nic złego w takim usytuowaniu. Grzeję PCI PP + kozą :). Uważam że nie możemy przesadzać z tą pasywnością, bo potem stajemy się niewolnikami swojego domu a nie o to chodzi chyba we własnym domu. Zapraszam do siebie.

Liwko
15-10-2011, 18:33
Fakty są takie, że do każdego domu można wstawić PC, a nie każdy dom może być pasywny za rozsądne pieniądze.

Liwko
15-10-2011, 18:35
a kto ci powiedział że nie buduję ??

PS mam jak w tym przysłowiu, pierwszy zbudowałem dla wroga. drugi dla przyjaciela, trzeci postawię dla siebie pasywny



No nie budujesz, jak sam piszesz dopiero trzeci będzie pasywny. Dlaczego nie ten???????? Jakieś problemy? Przecież to takie proste....

piotrmak
15-10-2011, 18:38
Dodaj, że nowowybudowanego. Z zamieszkałymi może być różnie

Liwko
15-10-2011, 19:36
Dodaj, że nowowybudowanego. Z zamieszkałymi może być różnie

Dlaczego? Na pewno taniej wyjdzie przystosować taki dom do pompy ciepła niż zrobić z niego pasywny. Właściwie wtedy trzeba by go było rozebrać i zbudować od nowa.
Wróćmy do tematu wątku.

hydraulik_
16-10-2011, 18:46
A co do tematu to u mojego brata PC p-W pracuje już 8 lat (Stiebel)

Liwko
16-10-2011, 18:54
http://www.waermepumpen-verbrauchsdatenbank.de/index.php?button=anlagen&lang=pl

Na tej stronie, pod koniec, jest pompa z 1977 roku.

jasiek71
16-10-2011, 19:25
http://www.waermepumpen-verbrauchsdatenbank.de/index.php?button=anlagen&lang=pl

Na tej stronie, pod koniec, jest pompa z 1977 roku.

na początku jest z 1964, ciekawe czy jakaś przedwojenna się znajdzie:cool:

Liwko
16-10-2011, 19:32
A faktycznie, nie zauważyłem:)

jasiek71
16-10-2011, 19:35
jak dla mnie to pierdo...lolo wszystkie inne są po 2000 roku...
dlaczego nie ma z lat 80-90??

Liwko
16-10-2011, 19:40
jak dla mnie to pierdo...lolo wszystkie inne są po 2000 roku...
dlaczego nie ma z lat 80-90??

Pewnie zdecydowana większość powstała w czasach bez internetu, a tylko kilku osobom chciało się coś wklepać, bo reszta pewnie jest już w takim wieku, że literek na klawiaturze nie widzi:D

Liwko
17-10-2011, 10:07
Wystarczyło trochę poczytać. Dom z 1947, pompa 1979r. Dzisiaj wiemy, że przystosowanie już wybudowanego domu do ogrzewania pompą ciepła nie jest ani łatwe ani tanie. Pytanie czy Niemcy o tym wiedzieli w tamtych czasach (jeżeli to Niemcy a nie np. Turcy). Okazało się że moc pompy jest za mała i przez ten okres w większe mrozy dogrzewano olejem. Po trzydziestu latach facet chce z tym zrobić porządek i zainwestować w nową PC by pozbyć się oleju.

mpoplaw, masz jakiś problem? Chcesz o tym porozmawiać?

Liwko
17-10-2011, 10:10
Co do drugiego linku, to w tamtym rejonie pompy są bardziej wykorzystywane do klimatyzacji niż do grzania:lol2:
Znowu się nie popisałeś mpoplaw. Ziółka?

Liwko
17-10-2011, 10:47
Zagotowałeś się? Skoro wstawili do domu z 47 roku to najzwyczajniej można:) Ciekawe dlaczego nie zrobili z niego pasywnego:D
Oj mpoplaw, daruj sobie te złośliwości. Nie wiem dlaczego to robisz, bo dyskusja w innym temacie nie dotyczyła ani ciebie, ani twojego domu, ani twojego rozwiązania.

coulignon
17-10-2011, 11:37
co potwierdza tezę ze do kiepsko zbudowanych domów pompa ciepła jest dobrym rozwiązaniem.

Liwko
17-10-2011, 11:43
co potwierdza tezę ze do kiepsko zbudowanych domów pompa ciepła jest dobrym rozwiązaniem.

Masz rację. 99,9% domów jest tak budowanych (w naszym klimacie), że PC ma sens:)
Ale nie wszystkie te domy są kiepsko wybudowane, bo że dom nie jest pasywny to wcale nie znaczy, że jest kiepski;)

coulignon
17-10-2011, 13:05
nie mówię o pasywnych. Nie jestem ich zwolenikiem. Wiekszośc domów może byc zbudowana jako energoszczędna. Kosztem nieporownywalnie mniejszym niż budowa 10 litrowego "standardu" + pompa ciepła. Ale tu potzrebna jest wiedza i niesłuchanie powszechnych "prawd" budowlanych typu "panie, powyżej 12 cm styropianu to nie ma co dawać bo to nic nie zmienia" lub przekonanie że jak się rzuci na dach solar, zainstaluje PC to już dom jest energoszczędny. Bo spotkałem się też z takim kuriozalnym myśleniem.

A kto nie wie ten buli ciężką kasę. Ot i proste.

Liwko
17-10-2011, 13:17
Ale to nie znaczy, że PC jest be. To oznacza tylko, że jej cena jest często zbyt wygórowana, by inwestycja miała sens. Zbliżając si do domu pasywnego ta cena musiała by być coraz niższa, by to było opłacalne. Pamiętajmy przy tym, by liczyć zużycie na CO i CWU razem, bo na cele CWU nawet największe ocieplenie nam nic nie da, a jak masz większą rodzinę to grzejąc prądem może boleć.

coulignon
17-10-2011, 13:55
Dokładnie tak jest jak napisałeś i dlatego namawiam ludzi do solidnego policzenia kosztów ogrzewania + kosztów inwestycji przed podjęciem decyzji o budowie/remoncie/modernizacji. Tylko wtedy mozna zoptymalizować wydatki. Ja nie podchodzę ortodoksyjnie że ma być pasywny i ch.... niezależnie od kosztów. Ma być optymalnie. Dla każdego domu może to znaczyć zupełnie co innego. Niemniej jednak przeliczają kilkanaście projektów w OZC można zobaczyć co tak naprawdę sie opłaci i przynosi najwisze zyski. I przy dzisijszych kosztach w 9 przypadkach na 10 nie jest to PC.

Liwko
17-10-2011, 15:02
czyli twój złoty środek to dom pasywny z powietrzną tanią PCi do CWU bo mamy i tanio i bezawaryjnie do końca świata ??

Niekoniecznie. Ja na swojej działce nie chciał bym domu pasywnego. Trochę dupowato by wyglądał od strony drogi.
Tak jak napisał coulignon, dla każdego domu ma być optymalnie.

jasiek71
17-10-2011, 22:38
na cele CWU nawet największe ocieplenie nam nic nie da, a jak masz większą rodzinę to grzejąc prądem może boleć.

ewentualnie można sobie pomóc dachem;)

Liwko
17-10-2011, 22:54
ewentualnie można sobie pomóc dachem;)

No tak, ale ocieplenie niewiele ma z tym wspólnego. to powiedziałem ja, jako jeden z największych przeciwników solarów:)

jasiek71
17-10-2011, 23:37
No tak, ale ocieplenie niewiele ma z tym wspólnego. to powiedziałem ja, jako jeden z największych przeciwników solarów:)

ee tam...
ten solar w moim wydaniu to bardziej coś w rodzaju PC( bo jak by nie było pompuje ciepło;)) , więc coś dla ciebie:D

rwxw
02-02-2012, 21:24
duży brak informacji w internecie na temat najstarszych instalacji z pompą ciepła. Nawet na tym forum ciężko kogoś znaleźć kto ma taki system więcej niż 5 lat.
Muszę niestety odświeżyć ten wątek, gdyż moja pompa wyzionęła ducha. Pracowała bezawaryjnie kilkanaście lat, gdyż była wyprodukowana przed 2000 rokiem i właśnie kilka dni temu padła mi sprężarka - niby buczy, ale jakoś bardziej klekocze niż zwykle i jak się okazało nie wytwarza ciśnienia. Chłodnicy zaraz po włączeniu pc nie mieli wątpliwości co się zepsuło, ale pomierzyli ciśnienia które potwierdziły wstępną diagnozę. Tragedii na szczęście nie ma, bo teraz przy -20 grzeję sobie gazem, nie ma jak to dywersyfikacja źródeł ciepła ;-) Pół dnia grzałem kominkiem, ale to jednak nie na moje zdrowie. Teraz zima się prawie kończy, więc na spokojnie mogę poszukać nowej sprężarki.

Liwko
02-02-2012, 21:39
A co to była za sprężarka?

rwxw
02-02-2012, 21:50
Tłokowy Bristol.

Liwko
02-02-2012, 22:15
Tłokowy Bristol.

Uff... Jeszcze nigdy nie słyszałem o padniętej Scroll. Słyszał ktoś?

Jacek150
02-02-2012, 22:44
Szwagier w swojej Nibe 1245 PC 10 kw na Bristol-a , ja mam w swojej 1245 12 kw Copeland-a chyba scroll. Mysle, ze to incydentslny przypadek z padnietym Bristol-em . W Ecopol daja scrolle ?

Liwko
02-02-2012, 22:46
Szwagier w swojej Nibe 1245 PC 10 kw na Bristol-a , ja mam w swojej 1245 12 kw Copeland-a chyba scroll. Mysle, ze to incydentslny przypadek z padnietym Bristol-em . W Ecopol daja scrolle ?

Nie wiem czy ktokolwiek już montuje tłokowe.

rwxw
02-02-2012, 22:57
Jeszcze nigdy nie słyszałem o padniętej Scroll. Słyszał ktoś?
Chłodnicy słyszeli... Niestety wszystko może się zepsuć.

miki121
02-02-2012, 23:09
Chłodnicy słyszeli... Niestety wszystko może się zepsuć.

Nic nie jest wieczne :)
Ale też wymiana sprężarki przez dobry serwis nie jest kosmicznie droga :)
A większość nowych scroll-i to minimum 20000 roboczogodzin musi chodzić :)
Niestety w wypadku instalacji gdzie pomiędzy jednostką wewnętrzną i zewnętrzną jest czynnik chłodniczy np r 410A to jest najistotniejsza porządna robota :)
Jakakolwiek nieszczelność, wilgoć, opiłki lub syf w układzie ma wpływ na żywotność i awaryjność tych urządzeń :)
Dobrze dobrana pompa ciepła nie powinna przekroczyć 2000 roboczogodziny w roku :)

piwopijca
03-02-2012, 08:06
... Dobrze dobrana pompa ciepła nie powinna przekroczyć 2000 roboczogodziny w roku :)

Cos w tym jest, u mnie trzeci sezon pracuje PCi Vaillanta geoTherm 62/2 i mam do wczoraj "nabite" 4 381 roboczogodzin pracy pompy i 3 999 zalaczen.
Ilosc zalaczen pompy mam ustawione na min. tj. 3 zalaczenia na godzine, juz mniej sie nie da ustawic.

Pzdr.

wit74
03-02-2012, 08:20
U mnie 4 sezon 6600 roboczogodzin.

Liwko
03-02-2012, 13:45
dom pasywny za bardzo nie ma się jak zepsuć :P bo tam nie ma żadnych elementów ruchomych, a to było właśnie głównym powodem założenia tego wątku przez Liwko :)

Umiemy czytać? Jak umiemy to czytamy


Do otwarcia tego tematu zainspirował mnie duży brak informacji w internecie na temat najstarszych instalacji z pompą ciepła. Nawet na tym forum ciężko kogoś znaleźć kto ma taki system więcej niż 5 lat. Temat jest ciekawy szczególnie dla tych którzy stoją przed wyborem ogrzewania swojego nowego domu. Twierdzą, często błędnie, że to nowość i wiąże się z tym wiele niewiadomych. Prosiłbym jeśli macie jakąś wiedzę na ten temat o podzielenie się z nią na forum. Może to być bardzo ciekawe.
Pozdrawiam

PompyCiepłaSolWar
09-02-2012, 12:04
Nasi klienci mają założone Pompy Ciepła od 1996 roku. To już 16 rok jak działają sprawnie.

Liwko
09-02-2012, 12:40
Nasi klienci mają założone Pompy Ciepła od 1996 roku. To już 16 rok jak działają sprawnie.

Napisz czy w tym czasie występowały z nimi jakieś problemy. Tylko szczerze.

PompyCiepłaSolWar
09-02-2012, 20:28
Napisz czy w tym czasie występowały z nimi jakieś problemy. Tylko szczerze.



nie ma problemów żadnych, dla mnie minus tych starych pomp ciepła (polskie pompy ciepła CETUS) to słychać jak się uruchamiają, taką samą mamy już od nastu lat w domu rodzinnym i firmie

coulignon
09-02-2012, 20:30
Liwko,
Mam wrażenie że gadasz sam ze sobą.... :-)

hydraulik_
09-02-2012, 20:51
nie ma problemów żadnych, dla mnie minus tych starych pomp ciepła (polskie pompy ciepła CETUS) to słychać jak się uruchamiają, taką samą mamy już od nastu lat w domu rodzinnym i firmie


montowałem Cetusy raz padła cewka zaworu elektromagnetycznego (około 100 zl) i raz strownik za 700 zł.
A zamontowałem około 15 szt wiele lat temu

hydrokop
10-02-2012, 01:33
Posiadam Pompę ciepła hibernatus od siedemnastu lat dwanaście lat pracowala w domu jedno rodzinnym na kolektorze poziomym ,pięć lat temu przenioslem ją do obiektu (stary pawilon 220m/2)Pracuje na studniach głębinowych bez pośredniego wymiennika plytowego (nie zalecane ale już się napracowala nie jest mi jej szkoda)

hydraulik_
10-02-2012, 07:34
Posiadam Pompę ciepła hibernatus od siedemnastu lat dwanaście lat pracowala w domu jedno rodzinnym na kolektorze poziomym ,pięć lat temu przenioslem ją do obiektu (stary pawilon 220m/2)Pracuje na studniach głębinowych bez pośredniego wymiennika plytowego (nie zalecane ale już się napracowala nie jest mi jej szkoda)

Tylko ten COP w Hibernatusach malutki.Też będzę wymieniał
Może ktoś kupi 7 kW np. za 3000 zł

Liwko
10-02-2012, 11:12
Może ktoś kupi 7 kW np. za 3000 zł

Może Arturo:D

bchmielecki
13-02-2012, 17:11
Moje działają od 2003 r ?

Henderson
12-04-2012, 18:32
najstarszą to widziałem w Damgarten w byłym NRD w biurowcu firmy . Zamontowana w 1991 roku , ale to pow-woda i przez wymiennik grzeje powietrze w wentylacji.
Zbudoiwana na 6 sprężarakch tłokowych Danfosa, razem 180KW ,ale logowana jako Viessmann. tylko, że w tedy VIessmann nie produkował pomp tylko logował Danfosa.
Ja w niej wymeiniałem parownik, bo został uszkodzony przez lód, weszło gazu 29 KG typy R22.

Liwko
12-07-2012, 16:21
Ta lodówka wygląda jakby jeszcze pamiętała wujka Adolfa:lol2:

jbloch
12-07-2012, 16:57
STIEBEL WWK 300 SOL
124839
kupiona jako nowa, po 5 latach zaczęła cieknąć, coś w środku skorodowało i puściło, naprawa nieopłacalna, serwis twierdzi że wiąże się z rozbebeszeniem całości i zniszczeniem izolacji piankowej, czekamy na inną ekspertyzę, kto wie może jeszcze zaskoczy
No własnie taki przykład że nie warto kupywać markowych pompek za ciężkie pieniążki tylko dlatego że są takie debeściaki i jak coś się zepsuje to jest dostęp do części - i co teraaz-dołączyłeś do rzeszy inwestorów nabitych w butelke bo dałeś się nabrać na frazesy o marce.Takie wpisy na forum tylko utwierdzaja mnie że dobrze postąpiłem kupując pompke chinola za niecałe 5000 pln dolne źródło tymi ręcami z podłączeniem za ok 6000pln - na razie jeden sezon grzewczy toto chińskie cudeńko przechodziło w bardzo przyzwoitych kosztach eksploatacyjnych.Jak mi się zepsuje za pięć lat to to nie będzie nad czym rozpaczac .

jbloch
12-07-2012, 17:37
ups mały błąd chinolek kosztował dokładnie 5700 pln

hydraulik_
14-07-2012, 11:42
Ja ostatnio wywaliłem Hibernatusa po 7 latach COP 2,2 i zamontowałem Tecalora (stiebel) cop 4,58,
Chce ktoś starego hibernatusa ?:hug:

trickle_38
23-07-2012, 10:37
Temat całkiem świeży. Trzeba było dodać, że zgłoszenie było do firmy Stiebel Eltron, gdzie wskazano kontakt do serwisu w Łodzi. Moja rozmowa w z serwisem TERMAT wskazuje, że temat naprawy zostanie rozwiązany w przeciągu najbliższych dni. Pompa była użytkowana 4 lata, co dla tych pomp jest okresem bardzo krótkim ( normalnie pracują po 20 lat ). Jestem przekonany, że po wizycie serwisu urządzenie bedzie dalej pracować ku zadowoleniu użytkownika i jego portfela.
Jeśli ktoś uważa, że wyroby chińskie mogą konkurować z wyrobami markowymi to ma takie prawo, ale życzę takim użytkownikom dużego portfela i dużo zdrowia w przypadku awarii.W tym wypadku jak widać reakcja serwisu i producenta była prawidłowa.Ciekaw jestem wpisów użytkownika po naprawie.
Pozdrawiam i życzę ciepłej wody za grosze !
Robert Stefaniak
Szef Serwisu Techniki Systemowej Stiebel Eltron Polska

Liwko
23-07-2012, 10:42
A możesz opisać co się stało i ile ta naprawa będzie kosztowała?

Liwko
24-07-2012, 12:58
poszła uszczelka na dolnym deklu

Na jakim dolnym deklu???

noname2
25-07-2012, 21:05
Witam
Jestem użytkownikiem pompy Stiebel Eltron WWK 300 Sol , która w pewnym momencie nie tyle przestała działać co zaczęła cieknąć ( a w sprawie której , parę postów wyżej wysmażono).
Trochę czuję się jak kopciuszek. bo "ni stąd ni zowąd" zjawia się serwis. Naprawdę kompetentny gość (żeby nie było dodam w mojej ocenie) . Dobiera się do pompy (rzecz ma miejsce w poniedziałek) , mówi że to chwilę potrwa bo trzeba coś zamówić , więc przyjedzie w następny poniedziałek. Po czym przyjeżdza w ....środę(dzisiaj) i ......pompa chodzi. Tyle. Jak mnie się zapytacie co poszło ? To powiem że .... jakaś pierdóła. Czy ja się musze na tym znać? Ja nawet nie chcę się na tym znać. Ale za szczelność z reguły odpowiedzialne są jakieś uszczelki czy inne przejścia przez dekiel :)
Tylko jeszcze parę słów na temat serwisu, bo ostatnio z racji budowy przewija się sporo osób (nie zawsze fachowców) i lubię obserwować czy ktoś ma pasję czy olewa , czy robi to za karę czy pracuje za pieniądze czy dla pieniędzy.Facet z serwisu to ktoś którego numer później się poleca z czystym sumieniem . Tyle.
A w ogóle najważniejsze że pompa chodzi ....chcialem dodać.
Acha, i może wygląda jak coś tam hitlera . Mi to lotto. Robi co powinna i nawet tanio :)

Liwko
26-07-2012, 11:54
Witam
Jestem użytkownikiem pompy Stiebel Eltron WWK 300 Sol , która w pewnym momencie nie tyle przestała działać co zaczęła cieknąć ( a w sprawie której , parę postów wyżej wysmażono).
Trochę czuję się jak kopciuszek. bo "ni stąd ni zowąd" zjawia się serwis. Naprawdę kompetentny gość (żeby nie było dodam w mojej ocenie) . Dobiera się do pompy (rzecz ma miejsce w poniedziałek) , mówi że to chwilę potrwa bo trzeba coś zamówić , więc przyjedzie w następny poniedziałek. Po czym przyjeżdza w ....środę(dzisiaj) i ......pompa chodzi. Tyle. Jak mnie się zapytacie co poszło ? To powiem że .... jakaś pierdóła. Czy ja się musze na tym znać? Ja nawet nie chcę się na tym znać. Ale za szczelność z reguły odpowiedzialne są jakieś uszczelki czy inne przejścia przez dekiel :)
Tylko jeszcze parę słów na temat serwisu, bo ostatnio z racji budowy przewija się sporo osób (nie zawsze fachowców) i lubię obserwować czy ktoś ma pasję czy olewa , czy robi to za karę czy pracuje za pieniądze czy dla pieniędzy.Facet z serwisu to ktoś którego numer później się poleca z czystym sumieniem . Tyle.
A w ogóle najważniejsze że pompa chodzi ....chcialem dodać.
Acha, i może wygląda jak coś tam hitlera . Mi to lotto. Robi co powinna i nawet tanio :)

No po takim poście to mpoplaw będzie niepocieszony :D

trickle_38
27-07-2012, 14:10
Witam
Jestem użytkownikiem pompy Stiebel Eltron WWK 300 Sol , która w pewnym momencie nie tyle przestała działać co zaczęła cieknąć ( a w sprawie której , parę postów wyżej wysmażono).
Trochę czuję się jak kopciuszek. bo "ni stąd ni zowąd" zjawia się serwis. Naprawdę kompetentny gość (żeby nie było dodam w mojej ocenie) . Dobiera się do pompy (rzecz ma miejsce w poniedziałek) , mówi że to chwilę potrwa bo trzeba coś zamówić , więc przyjedzie w następny poniedziałek. Po czym przyjeżdza w ....środę(dzisiaj) i ......pompa chodzi. Tyle. Jak mnie się zapytacie co poszło ? To powiem że .... jakaś pierdóła. Czy ja się musze na tym znać? Ja nawet nie chcę się na tym znać. Ale za szczelność z reguły odpowiedzialne są jakieś uszczelki czy inne przejścia przez dekiel :)
Tylko jeszcze parę słów na temat serwisu, bo ostatnio z racji budowy przewija się sporo osób (nie zawsze fachowców) i lubię obserwować czy ktoś ma pasję czy olewa , czy robi to za karę czy pracuje za pieniądze czy dla pieniędzy.Facet z serwisu to ktoś którego numer później się poleca z czystym sumieniem . Tyle.
A w ogóle najważniejsze że pompa chodzi ....chcialem dodać.
Acha, i może wygląda jak coś tam hitlera . Mi to lotto. Robi co powinna i nawet tanio :)

No i to jest najważniejsze że użytkownik jest zadowolony. A że serwis się zjawia niespodziewanie? to jest tylko motto do kolejnego wątku. Tak nie zareaguje producent z Chin, gdzie małe raczki składają kolejny milion badziewia, żywcem zerżnięty z oryginału, tyle że COP będzie gorsze od Hibernatusa. Poważny producent dba o wizerunek i jesli tylko może pokazać użytkownikowi, że dobrze wybrał to tak właśnie robi.:wiggle:
Dlaczego ? bo to daje satysfakcję.
Pozdrawiam
Szef serwisu Stiebel Eltron

chcialbympompe
27-07-2012, 21:01
wszystko fajnie cacy i w ogóle, tyle że posty panów noname2 i trickle_38 wygladaja mi na reklame....
tym bardziej się w tym utwierdzam, że pierwszy z nich popełnił 12 postów, a drugi całe 5.....
A tym dziwniejsza sprawa, że osoba wiarygodna na forum - mpoplaw - jakoś się łaski serwisu nie doczekał i musiał zapłacić komuś, kto potrafił (albo chciał) więcej niż sam SERWIS, który się tak tutaj reklamuje ze swoją dobrodusznością...

Liwko
28-07-2012, 09:25
tak tak mpoplaw, tak tak :)

yaiba83
03-09-2012, 12:26
Spisek żarówkowy - nieznana historia zaplanowanej nieprzydatności (http://www.youtube.com/watch?v=QPPW8KM7eEU)

Normalnie chamstwo!!! Ciekawe, czy któryś producent PC przypadkiem na to nie wpadł? Że 20lat temu robiono praktycznie wieczne urządzenia, to teraz nie ma żadnej gwarancji, że nas ktoś odgórnie robi w jajo i "kradnie nasze pieniądze". Człowiek wydaje ciężko zarobione polskie dolary myśląc, że produkt mu posłuży, a tak naprawdę za chwilę za ten produkt zapłaci ponownie...

Pozdrawiam

Liwko
03-09-2012, 12:45
Spisek żarówkowy - nieznana historia zaplanowanej nieprzydatności (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2F watch%3Fv%3DQPPW8KM7eEU)

Normalnie chamstwo!!! Ciekawe, czy któryś producent PC przypadkiem na to nie wpadł? Że 20lat temu robiono praktycznie wieczne urządzenia, to teraz nie ma żadnej gwarancji, że nas ktoś odgórnie robi w jajo i "kradnie nasze pieniądze". Człowiek wydaje ciężko zarobione polskie dolary myśląc, że produkt mu posłuży, a tak naprawdę za chwilę za ten produkt zapłaci ponownie...

Pozdrawiam


Szybko sprzedaj samochód, rower, pralkę i TV. Najlepiej pozbądź się wszystkiego, łącznie z ciuchami i butami. Nawet szczoteczki do zębów mogą być wmieszane w ten spisek, pozbądź się ich. Kompa z którego klikasz już dawno powinieneś sprzedać.
Ale...
Kup szpadel (może wytrzyma zanim się rozleci) i wykop duży dół. Następnie nazbieraj gałęzi i nimi ten dół przykryj. Domem tego nazwać nie można ale będziesz pewien na 100% że nikt cię nie wkręca :yes:

yaiba83
03-09-2012, 17:55
Spodziewałem się podobnej reakcji nikogo innego jak samego Liwko.

Oby PC wam się nie psuły, bo w tym przypadku spisek może mocno zaboleć, ale póki co wam tego nie życzę.

Pozdrawiam

Liwko
03-09-2012, 19:02
:)

pshemko84
04-09-2012, 00:28
Witam.
Spisek nie spisek, ale nie ma takie rzeczy która się nie psuje... No mam wiertarkę starą jak świat która waży z 10 kilo i nie moge jej zajechać, a 3-letnia hilti już 2 razy była na gwarancji w serwisie :(
Czy to groszkowiec czy PC, to są rzeczy martwe, mają swoją złośliwość i czasami lubią się psuć, a pomijając już to, to i tak jedno i drugie trzeba serwisować (przynajmniej przez okres gwarancji ;) )
Pozdrawiam.

jasiek71
04-09-2012, 08:42
Oby PC wam się nie psuły, bo w tym przypadku spisek może mocno zaboleć

teraz jeszcze za wcześnie ...
zaczną padać jak będą miały 10-15 lat
jak udamy się do serwisu to dowiemy się że tego modelu już dawno nie produkują i brak części zamiennych...
ale na pewno zaproponują nam zamiennie najnowszy model po okazyjnej cenie...;)

miki121
04-09-2012, 08:47
teraz jeszcze za wcześnie ...
zaczną padać jak będą miały 10-15 lat
jak udamy się do serwisu to dowiemy się że tego modelu już dawno nie produkują i brak części zamiennych...
ale na pewno zaproponują nam zamiennie najnowszy model po okazyjnej cenie...;)

Dlatego warto zbierać nawet uszkodzone elementy i je naprawiać :)
Za 15 lat będą bezcenne ;)

Liwko
04-09-2012, 08:55
Napiszcie mi co w PC jest dedykowane tylko do PC.

miki121
04-09-2012, 09:04
Napiszcie mi co w PC jest dedykowane tylko do PC.

Np. automatyka i sterowanie :)

Liwko
04-09-2012, 09:09
Automatyka? Wszystkie elementy w mojej PC (które mogą się popsuć) oprócz sprężarki i sterownika są ogólne dostępne i nie są to podzespoły produkowane bezpośrednio pod PC.

jasiek71
04-09-2012, 09:11
Napiszcie mi co w PC jest dedykowane tylko do PC.

powiedz mi dlaczego co chwilę wprowadza sie jakieś zmiany w konstrukcji...
skoro to co do tej pory było super , hiper i w ogóle...

Liwko
04-09-2012, 09:12
powiedz mi dlaczego co chwilę wprowadza sie jakieś zmiany w konstrukcji...
skoro to co do tej pory było super , hiper i w ogóle...

Postęp. Ale to niczego nie dowodzi.

jasiek71
04-09-2012, 09:14
Automatyka? Wszystkie elementy w mojej PC (które mogą się popsuć) oprócz sprężarki i sterownika są ogólne dostępne i nie są to podzespoły produkowane bezpośrednio pod PC.

tu i teraz...
ciekawe jak będzie za tych 10-15 lat

okaże się że mamy sprężarkę ale ma przyłącza inne średnicy...
moduł sterujący niby ten sam ale inne wtyczki i kolory kabli ...
itd ...

Liwko
04-09-2012, 10:05
tu i teraz...
ciekawe jak będzie za tych 10-15 lat

okaże się że mamy sprężarkę ale ma przyłącza inne średnicy...
moduł sterujący niby ten sam ale inne wtyczki i kolory kabli ...
itd ...

Nie uważasz że przesadzasz? Zasada działania będzie taka sama. Przecież już dzisiaj można zamiast sterownika do PC podłączyć sterownik NO-OFF za 20zł. Sprężarka pozostanie sprężarką (tak jak kiedyś tłokowe). Skraplacz i parownik nie zmieni swojego przeznaczenia. Elektryka to kilka kostek ogólnego stosowania.
Ale jasiek najważniejsze, może faktycznie za X lat wymyślą coś genialnego i taniego. Mając podłogówkę wodną to my będziemy Sprite a ty pragnienie:yes:

jasiek71
04-09-2012, 13:50
Nie uważasz że przesadzasz? Zasada działania będzie taka sama. Przecież już dzisiaj można zamiast sterownika do PC podłączyć sterownik NO-OFF za 20zł. Sprężarka pozostanie sprężarką (tak jak kiedyś tłokowe). Skraplacz i parownik nie zmieni swojego przeznaczenia. Elektryka to kilka kostek ogólnego stosowania.
ale tutaj zaczyna się już "druciarnia"...
dla mnie i być może dla ciebie to nic nadzwyczajnego...
ale pamiętajmy że dla przeciętnego Kowalskiego to czarna magia

Ale jasiek najważniejsze, może faktycznie za X lat wymyślą coś genialnego i taniego. Mając podłogówkę wodną to my będziemy Sprite a ty pragnienie:yes:
nie panikuj ...
świat jest pędzony elektrycznością, każde gospodarstwo będzie miało jakieś ogniwo paliwowe wytwarzające energię elektryczną...
podepniemy sobie chałupę, samochód i co tam jeszcze...:)

yaiba83
04-09-2012, 14:26
Nie uważasz że przesadzasz? Zasada działania będzie taka sama. Przecież już dzisiaj można zamiast sterownika do PC podłączyć sterownik NO-OFF za 20zł. Sprężarka pozostanie sprężarką (tak jak kiedyś tłokowe). Skraplacz i parownik nie zmieni swojego przeznaczenia. Elektryka to kilka kostek ogólnego stosowania.
Ale jasiek najważniejsze, może faktycznie za X lat wymyślą coś genialnego i taniego. Mając podłogówkę wodną to my będziemy Sprite a ty pragnienie:yes:

No masz rację pod warunkiem, że sprężarka pozostanie sprężarką a nie podzieli losu żarówek :P

Liwko
04-09-2012, 14:36
ale tutaj zaczyna się już "druciarnia"...
dla mnie i być może dla ciebie to nic nadzwyczajnego...
ale pamiętajmy że dla przeciętnego Kowalskiego to czarna magia

nie panikuj ...
świat jest pędzony elektrycznością, każde gospodarstwo będzie miało jakieś ogniwo paliwowe wytwarzające energię elektryczną...
podepniemy sobie chałupę, samochód i co tam jeszcze...:)

No to obydwoje powróżyliśmy sobie z fusów ;)

Liwko
04-09-2012, 14:45
No masz rację pod warunkiem, że sprężarka pozostanie sprężarką a nie podzieli losu żarówek :P

Wkręcasz nowe żarówki do starych gniazdek? Czy nie zużywają one mniej energii? Czy dają co innego niż światło?
To był akurat słaby przykład;)

yaiba83
07-09-2012, 10:04
Tylko dawniej ta praktycznie sama żarówka świeciła i świeciła a teraz nagle wszystko jej szkodzi...

Mnie też wnerwia fakt, że wcześniej rodzice kupili pralkę polara (a piorą bardzo dużo) i służyła przeszło 15 lat. Wtedy jeszcze królowały pieluchy tetrowe...
Teraz automat (żyjemy w czasach pieluchomajtek) nie może ujechać więcej niż 5 lat. Nie ważne czy to Polar, Gorenje, Whirpool. 2 lata i wymiana łożysk, potem już kupuje się nową, bo reszta jest rozjechana...

Liwko
07-09-2012, 10:27
Tylko dawniej ta praktycznie sama żarówka świeciła i świeciła a teraz nagle wszystko jej szkodzi...

Mnie też wnerwia fakt, że wcześniej rodzice kupili pralkę polara (a piorą bardzo dużo) i służyła przeszło 15 lat. Wtedy jeszcze królowały pieluchy tetrowe...
Teraz automat (żyjemy w czasach pieluchomajtek) nie może ujechać więcej niż 5 lat. Nie ważne czy to Polar, Gorenje, Whirpool. 2 lata i wymiana łożysk, potem już kupuje się nową, bo reszta jest rozjechana...

Tylko kiedyś pralka kosztowała 3 pensje a dzisiaj kilka dniówek. Jest różnica? Jeżeli kiedyś będą produkować PC za 3000zł to będzie podobnie;)
(ja za swoją dałem trzy pensje)

sledz98
08-09-2012, 08:25
Tylko dawniej ta praktycznie sama żarówka świeciła i świeciła a teraz nagle wszystko jej szkodzi...

Mnie też wnerwia fakt, że wcześniej rodzice kupili pralkę polara (a piorą bardzo dużo) i służyła przeszło 15 lat. Wtedy jeszcze królowały pieluchy tetrowe...
Teraz automat (żyjemy w czasach pieluchomajtek) nie może ujechać więcej niż 5 lat. Nie ważne czy to Polar, Gorenje, Whirpool. 2 lata i wymiana łożysk, potem już kupuje się nową, bo reszta jest rozjechana...

A dlaczego to zdziwienie!? Przecież ludzie chcą kupować tanie rzeczy, dlatego producenci robią tak, aby koszty produkcji obniżyć, co pociąga za sobą słabszej jakości podzespoły i potem pralka, wiertarka czy inne badziewie psuje się częściej. Nic nie dzieje się bez przyczyny i trzeba się z tym pogodzić. A jak ktoś chce mieć solidną pralkę to niestety - trzeba zapłacić 2-3 tysiące a nie 800 PLN.

fotohobby
08-09-2012, 17:18
Teraz automat (żyjemy w czasach pieluchomajtek) nie może ujechać więcej niż 5 lat. Nie ważne czy to Polar, Gorenje, Whirpool. 2 lata i wymiana łożysk, potem już kupuje się nową, bo reszta jest rozjechana...


To nie kupuj badziewia za parę(naście) stówek, tylko kup Miele za 4-5 tyś.
Zresztą, nawet teraz można kupić dobrą sztukę, moja Candy dopiero po 9 latach zaczyna szwankować ( i to programator).

fotohobby
08-09-2012, 17:29
nie zmienia to faktu, ze wspomniany "Spisek żarówkowy" to bardzo pouczający film :D

Bezsprzecznie tak, Epson to sztandarowy przykład jak się zarabia na użytkowniku (choć HP poszedł dalej, w projekcie swej drukarki uwzględniając część, która MUSI sie zepsuć mechanicznie po np 8000 stron - a na to nie ma rady)

Z drugiej strony, produkty często działają którcej po to, by spełnić wyśrubowane oczekiwania użytkowników.
Przykład to choćby silniki Diesla, kiedyś nie do zajechania przez kilkaset tysięcy (a czasem i mln) kilometrów, ale małodynamiczne, głośne i ciężkie.
Użytkownicy zapragnęli większych mocy, lepszej dynamiki, oszczędności paliwa i polawiły się TDI, pompowtryskiwacze, Common Rail, delikatne, małopdporne na zanieczyszczenia w paliwie.
Ale są relatywnie tanie - więc się jeździ 200tyś km i kupuje bez żalu, tuż, zanim zacznie się sypać.

Liwko
09-09-2012, 10:25
Do Mietka 124, na dobrym kacu, można był naszczać i się pojechało :D
A tak na poważnie, stosować dobre filtry i lać dobre paliwo. Silnika też nie zajedziesz;)

yaiba83
09-09-2012, 11:10
A jak miło się jedzie za takim "dziadkiem motoryzacyjnym" czując w powietrzu woń smażonych frytek :)

noname2
01-05-2016, 20:33
No więc po 8 latach pracy .Z czego 4 pierwsze bardzo intensywnie moja pompa do CWU - zasobnik zintegrowany z pompą , traci na efektywności . Tłucze po 5-6-7 h . Ciężko (długo)dobija do zadanej temp , choć podaje jej powietrze z poddasza (temp okolice 30 C), wspomagając wentylatorem.
Po krótkiej diagnozie telefonicznej , koszt naprawy - może dobicie gazów ,a może coś jeszcze - od 600 zł w górę .
Stwierdzam że przerobię ją na bojler (przez dołożenie grzałki w dolnej strefie) , czyli na to czym jest w okresie zimowym lub po prostu kupię bojler i bedę grzał CWU w 2 taryfie.
Pompa na S. Stricte na powietrze wentylacyjne. "Darowanemu" koniowi w zęby się nie patrzy. Nie kupowałem jej specjalnie do domu pod grzanie CWU . Tu sie znalazła kiedy w poprzednim miejscu zrobiła co miała zrobić .

jakubirl
27-11-2016, 01:21
Mam pompę ciepła Viessmann 8kW z 1980 roku i działa u mnie . Tak dobrze czytanie napiszę słownie z Tysiąc dziewięćset osiemdziesiątego roku . Jeśli macie pytania poproszę . Pompę podłączyłem pod istniejącą zmodernizowaną instalację CO ( piec z podajnikiem 25kW ) oczywiście piec wyłączony .Pompę mam w piwnicy rura FI350 wyprowadzona przez okienko z piwnicy . Zasysa z piwnicy a w lecie wystawiam drugą rurę na pole ale w odwrotną stronę do tamtej jak grzeje CWU . Tą pompą ogrzewam dom 200m2 ściany 40cm + styropian 10cm . Grzeje do 45 stopni . Cwu mam na grzałkę 3kW oczywiście taryfa nocna . Niestety nie mam podłogówki ale grzejniki panelowe dosyć ładnie grzeją . W domu mam 21-22 stopnie . Jak jest poniżej 5 to włączam piec . W pompie gaz nigdy nie dobijany bo są fabryczne plomby , parownik nigdzie nie skorodowany aluminium . Jedynie musiałem do wężownicy nowe kolanko wstawić bo tamto chyba rozmroziło .

K@mil_
28-11-2016, 10:03
Daj jakieś foto tej PC. Tak tylko z ciekawości.

_John
28-11-2016, 13:03
Pompa zapewne na R22, czyli według oświeconego ludu Europy i zbieraniny urzędników którzy podejmują za nich "mądre" decyzje, gaz niebezpieczny i zabroniony.
Oczywiście tylko w UE, bo Rosja, cała Azja i USA używa nadal z powodzeniem R22.
Ale to Ciemnogród jest i nasi urzędnicy chcą dla nas lepiej ;)
Stąd układy na r410, które się rozszczelnią i niszczą po "zaplanowanym z góry" okresie użytkowania.

My świadomi ekologii EUROPEJCZYCY mamy się cieszyć z nowego urządzenia co 10 lat.
Problem w tym, że jednych w UE na to stać, a innych nie.
To efekt Integracji gospodarczej równych i równiejszych ;)

Nadzieję trzeba mieć tylko, że długo to już nie potrwa.

jakubirl
29-11-2016, 10:47
Akurat gaz na R502 czyli mieszanina R22 i R115 co nie zmienia faktu że też dawno wycofany . , Zdjęcia dodam już gotowej instalacji bo dzisiaj jeszcze rurę muszę wymienić tą co na zewnątrz wychodzi .

jakubirl
01-12-2016, 02:19
Jeszcze dodam że bardzo fajną zaletą jest to że nie robi defrostu a temperatura wydmuchiwanego powietrza to około 12 stopni a dlatego że parownik ( ten co w splicie jest na polu ) u mnie ma wymiar 100cmx60 cm . Za zaworem rozprężnym na rurce mam 2-3 stopnie

Zigobar
01-12-2016, 09:05
Jeszcze dodam że bardzo fajną zaletą jest to że nie robi defrostu a temperatura wydmuchiwanego powietrza to około 12 stopni a dlatego że parownik ( ten co w splicie jest na polu ) u mnie ma wymiar 100cmx60 cm...
Ogrzewasz dom PC p-w, która pobiera powietrze z ...wnętrza tegoż domu?

jakubirl
21-01-2017, 11:27
Teraz to przerobiłem i już wywala powietrze na zewnątrz i pobiera z zewnątrz bo jak brała z piwnicy to mi z każdych drzwi było słychać świsty i piwnica się bardzo ostudzała

22-01-2017, 23:14
Wrzuc prosze fotke tej PC :)

Liwko
18-10-2017, 12:24
Taka ciekawostka

http://mlodytechnik.pl/technika/3778-pompa-ciepla-nieco-historii

http://bosch-prasa.pl/informacja.php?idinformacji=1166

brylekpl
18-10-2017, 12:41
znam ososbiscie przypadek w ktorym popmpa ciepla stiebel wyzionela ducha po 32 latach pracy (przypadek w Niemczech - u nas wtedy nikt nawet nie wiedzial co to taka pompa)

JTKirk
18-12-2018, 16:26
a co mi tam...podbijam wątek, bo chyba warto ;)

DODAŁEM: żeby niepotrzebnie nie pisać nowych postów i nie dawać pożywki spamerom, jest edyta
U mnie ponad 8 lat pracy. Jedyna awaria, to po burzy padł czujnik zaniku fazy, wymiana we własnym zakresie, koszt około 50zł.
Wg licznika czasu pracy na CO:11566h i CWU:4538h - od razu zaznaczam, że w międzyczasie była wymiana sterownika związana z aktualizacją oprogramowania. Średnio na rok PC pracuje około 2700-2800h (CO+CWU)

Tomaszs131
18-12-2018, 16:31
To może dla odświeżenia wątku wpiszcie proszę od jak dawna macie pompę ciepła w domu.
U mnie śmiga już czwarty sezon. Jeśli dobrze pamiętam u kolegi JTkirk szósty bądź siódmy?

rwojtek
18-12-2018, 18:38
a co mi tam...podbijam wątek, bo chyba warto ;)

.....

U mnie pci pracuje 5 sezon.
JTKirk, jeśli możesz przypomnij jakiego producenta masz pompę.

slawek_wlkp
27-02-2022, 16:08
Odświeżę temat,

moja pompa ciepła polskiej produkcji PPC Pompy pracuje od grudnia 2010,
montaż własnymi rękoma,
w tym czasie nastąpiły dwie małe awarie:
1. Spalił się czujnik zaniku i kolejności faz (koszt chyba ok. 60zł.), możliwe, ze to z mojej winy, bo zmieniłem podłączenia, wcześniej miałem zabezpieczenie C20
a później dałem dałem B16 i pompa kilka razy wywalała zabezpieczenie, aż w końcu padł czujnik ....
2. w sterowniku trzeba było wymienic kwarc, zegar wskazywał godzinę od sasa do lasa, koszt 50 zł., wymieniłem przy okazji pobytu we Wrocławiu u producenta sterowników,
Jak widac sama pompa ciepła działa przez ten okres bezawaryjnie, usterkom uległ tylko osprzęt.

Życze wszystkim bezawaryjnych PC.

cangi80
27-02-2022, 18:27
Ile ma nabitych godzin i załączeń ?

slawek_wlkp
27-02-2022, 21:59
Ile ma nabitych godzin i załączeń ?

Nie wiem, sterownik w mojej pompie nie ma takiej funkcji,
z tego co wiem to późniejsze wersje już miały tą funkcjonalność.

ferrit
28-02-2022, 08:52
Moja PC pracuje od grudnia 2012. Awarii uległ tylko oring w elektrozaworze. Został wymieniony na nowy. Ilość godzin przepracowanych to 15473. Ilość załączeń nie wiem. Średnio pracowała 4h 30m na dobę.

rwojtek
28-02-2022, 15:00
..... w sterowniku trzeba było wymienic kwarc, zegar wskazywał godzinę od sasa do lasa, koszt 50 zł., wymieniłem przy okazji pobytu we Wrocławiu u producenta sterowników,

.....

Masz może rozeznanie czy jest możliwość wymiany rezonatora o własnych siłach? Do producenta mam dalekoooo, a mam co nieco pojęcia o elektronice, tylko czy producent może dosłać element?

wihajster
28-02-2022, 21:00
Masz może rozeznanie czy jest możliwość wymiany rezonatora o własnych siłach? Do producenta mam dalekoooo, a mam co nieco pojęcia o elektronice, tylko czy producent może dosłać element?

Nie znam tego sterownika, ale w takich układach od pomiaru czasu stosuje się rezonatory "zegarkowe", o częstotliwości 32768Hz ;)
Są różne rezonatory o różnej dokładności.
Ten jest z tych ciut dokładniejszych:
https://www.tme.eu/pl/details/32.768k-15ppm/rezonatory-kwarcowe-tht/iqd-frequency-products/lfxtal002996bulk/

slawek_wlkp
28-02-2022, 23:25
Masz może rozeznanie czy jest możliwość wymiany rezonatora o własnych siłach? Do producenta mam dalekoooo, a mam co nieco pojęcia o elektronice, tylko czy producent może dosłać element?

Chyba najlepiej zadzwonić do FRISKO, z tego co pamiętam to można było dogadać się z nimi,
ostatecznie możesz przecież wysłać sterownik.

rwojtek
01-03-2022, 09:29
Chyba najlepiej zadzwonić do FRISKO, z tego co pamiętam to można było dogadać się z nimi,
ostatecznie możesz przecież wysłać sterownik.

Tylko, że w sezonie grzewczym nie wypada wysyłać do nich sterownika :D

rwojtek
01-03-2022, 09:30
Nie znam tego sterownika, ale w takich układach od pomiaru czasu stosuje się rezonatory "zegarkowe", o częstotliwości 32768Hz ;)
Są różne rezonatory o różnej dokładności.
Ten jest z tych ciut dokładniejszych:
https://www.tme.eu/pl/details/32.768k-15ppm/rezonatory-kwarcowe-tht/iqd-frequency-products/lfxtal002996bulk/

Tak Piotrze, zgadza się. Chyba, że stosują jakiś swój dzielnik częstotliwości wtedy może być coś innego.