PDA

Zobacz pełną wersję : wąski długi skalniako-ogród



mogonika
10-03-2011, 17:41
Witam jestem pierwszy raz na forum i chcialabym sie poradzic co zasadzić na długim i wąskim kawalku ziemi przed domem od strony zachodniej i zaraz za płotem jest chodnik i ulica. Długość 4m , szerokośc 1, 50 m. najlepiej chcialabym troche zasłonic okna do pokoju ale zasadzenie wysokich krzewów bedzie dawało dużo cienia do mieszkania, wiec chyba wolalbym coś ozdobnego, ale też nie mam za dużo kasy na rośliny. Myslałam żeby posadzic po środku wierzbę japońską a po bokach jakieś krzewy iglaste trzy rodzaje o różnej wysokości i do tego byliny. Co o tym myslicie? a może macie jakiś inny pomysł? bylabym wdzięczna, dzieki:yes::yes::yes:

Elfir
10-03-2011, 19:59
jak jest daleko od rabaty do okien? Jaka tam jest wystawa (nasłonecznienie)? Jaka gleba?

mogonika
10-03-2011, 20:52
Do okien jest zaledwie 0.5 metra betonowego chodnika, gleba w sumie nie wiem ale pewnie niezbyt zyzna przez wiele lat i do tej pory rosna tam trzy spore bukszpany. A naslonecznienie mysle, że dosyc duże.

Elfir
10-03-2011, 22:02
bukszpany przytnij w stożki o średnicy podstawy ok 70 cm. Najlepiej jakby rosły w równych odstępach. Wówczas pomiędzy możesz posadzić krzewy róż krzaczastych (np. Abraham Darby, Robin Hood) i obsadzić całość dzwonkami (wyższy kremowy, niższy brzoskwiniolistny). Do tego cebulki narcyzów.
Przed przygotowaniem rabaty, trzeba byłoby rozłożyć kompostu i lekko wymieszać z ziemią.

magnolia
11-03-2011, 08:02
myślę że te bukszpany pewnie rosną tam od lat i jak chcą, więc pewnie są gołe w środku, więc bardzo mocne ich cięcie spowoduje że będą paskudne. Trzeba by to rozłożyć na kilka sezonów, a i tak nie jestem pewna czy da się zrobić z nich ładne stożki. Więc zostaje chyba przycinanie tak żeby były w miarę zwarte i dążyć w kierunku nadania im z grubsza kulistego kształtu.

mogonika
11-03-2011, 15:57
tylko, ze ja juz nie chce tych bukszpanów, bo faktycznie sa stare i w srodku gołe. chciałam je wykopac i zrobic cos całkiem nowego.

Elfir
11-03-2011, 17:12
jeśli nie bukszpany to może stożkowaty świerk Conica?

mogonika
11-03-2011, 20:36
To znów ja, pewnie pomyślicie jaka wybredna baba:D, obejrzałam ten świer conica i calkiem mi sie podoba, ale czy w takim miejscu moze byc jakaś kompozycja? Np na srodku coś kwitnącego na pniu a po bokach jakieś iglaki i uzupelnienie byliby? czy to za duzo na takim małym kawalku?dzieki za cierpliwośc:yes::yes::yes:

Elfir
11-03-2011, 20:44
Mały przedogródek IMHO powinien mieć dość prostą i czytelną kompozycję. Innymi słowy być schludny wizualnie i to możliwie przez największą część roku. Oczywiście, można zrobić kompozycję z innych iglastych, np. dodać kuliste żywotniki, karłowe świerki i cyprysiki.
Byle nie było za dużo gatunków, bo stworzy się chaos.

mogonika
11-03-2011, 20:47
serdecznie dziękuję, jeszcze to przemysle i postaram sie jakos to ładnie ułożyć )

mogonika
11-03-2011, 21:04
jeszcze jedno pytanko ,a co mogłoby byc na srodku posadzone, chcialabym cos na pniu ale łatwe w utrzymaniu, niezbyt wysokie i reprezentatywne (np, wierzba japonska, migdalek, margerytka a może coś calkiem innego?) dzieki):yes::yes::yes:

mogonika
11-03-2011, 21:06
acha jeszcze mi sie przypomnialo , a co myslicie o lawendzie, żeby ładnie pachniało pod oknami?

Elfir
11-03-2011, 21:48
"margaretka" - czyli złocień krzewiasty (Argyranthemum frutescens) jest jednoroczna i krótkowieczna.
A może szczepione na pniu kuliste żywotniki? Lub cis wyprowadzony w formę pienną i strzyżony w kule? Byłoby atrakcyjne cały rok.

Migdałek poza sezonem kwitnienia wygląda mało ciekawie, dlatego lepsza byłaby już wierzba.