PDA

Zobacz pełną wersję : Usychające świerki



jovana
13-03-2011, 13:15
Witam Wszystkich.
Mam problem ze swoimi świerkami. Posadziłam żywopłot z nich we wrześniu ubiegłego roku (sadzonki ze szkółki ok 30cm) a teraz zauważyłam, że od spodu brązowieją. Schną? Jesień była dość mokra więc może przemarzły? Ale mniejsza o powód. Co dalej robić? Czy jest szansa na uratowanie ich? Poproszę o jakąś poradę. Jestem młodym ogrodnikiem i dopiero nabieram umiejętności i doświadczenia.

magnolia
14-03-2011, 08:17
myślę że nie o przemarzanie tu chodzi- a masz psa?- może je podsikuje? Albo może rosną w wysokiej trawie? jaka masz tam ziemię? Czy to sa zwykłe świerki pospolite? Warto dowiedzieć się jaki jest powód bo inaczej trudno będzie coś poradzić.

Blechert
15-03-2011, 08:24
jeśli świerki mają zaledwie 30 cm, to posikiwane byłyby od góry i też od góry by brązowiały:)

Ale jeśli pies też jest mini, to wszystko możliwe:)

Elfir
15-03-2011, 13:47
może były źle wykopane i przygotowane do sadzenia? Na przykład przesuszone.

jovana
27-03-2011, 14:34
Witam,
zwykły świerk pospolity, wypielone dookoła przed posadzeniem, kiedyś tam zboże rosło a trawy owszem dookoła są ale dla mnie to takie normalne trawy bardziej chwasty, psa nie mam a ziemia kiepska, piach. Świerki mają ok 80 cm, (wcześniej wkradła się błąd)

jovana
27-03-2011, 14:40
A oto ich zdjęcia

Elfir
27-03-2011, 22:01
Świerk na piasku nie urośnie, chyba, że kłujący. Świerki mają stosunkowo wysokie wymagania glebowe.

jovana
28-03-2011, 09:33
Więc nic się nie da już zrobić?
Najgorsze, że nikt w momencie kupowania sadzonek nie doradził, że potrzebne są jakieś specjalne warunki. Powiedziano mi, że urośnie wszędzie a ja laik, dałam się przekonać.
Proszę doradzić mi co dalej? Czy usunąć wszystko i coś w to miejsce innego posadzić (i co w takim razie urośnie na tym piachu).
Mam jeszcze inne pytanie:
Posadziłam kilka drzewek owocowych: wiśnia, jabłoń, czereśnia, grusza, brzoskwinia. Wiem, że zaraz trzeba będzie pryskać je preparatami od grzybów. Znajduję w necie różne sprzeczne informacje. Proszę więc o jasną odpowiedź: Miedzian czy Syllit?

Elfir
28-03-2011, 10:34
teraz miedzian, później Sylit. Ale Tak naprawdę to trzeba się zapoznać z planem ochrony danego gatunku a nie psikać bezmyślnie drzewka, jak leci.
Na piasku rośnie dobrze świerk kłujący (Picea pungens) i chiński (Picea asperata), jeśli to maja być świerki, a także sosny i jodła jednobrawna.

Ale w przypadku tych konkretnych egzemplarzy na twojej działce zakładam raczej złe przygotowanie sadzonek do sprzedaży.