PDA

Zobacz pełną wersję : Płyta betonowa pod altankę



debowymocny
14-03-2011, 14:13
Witam,
potrzebuję porady w kwestii wykonania płyty betonowej / fundamentu pod altankę.
Planuję oszalować deskami kontury zewnętrzne (kwadrat 290 x 290 cm) zatopić zbrojenie (1 warstwę siatki z drutu z oczkami 10x10 cm), beton zamówię gotowy z pobliskiej betoniarni, i tu mam pytania:
1. Jakiej grubości ma być ta wylewka, żeby nie pękało?
2. Jaki beton zamówić?
3. Czy trzeba koniecznie zrobić podsypkę ze żwiru jeśli tak to jak głęboko? W tej chwili w miejscu pod altanę jest czarna ziemia ok 20 - 30 cm a pod spodem podłoże gliniaste.
Proszę o uwagi.

marcin.m
14-03-2011, 14:32
Zacznę od końca, a od początku pracy:
Trzeba zrobić sporą podsypkę z gruboziarnistego! żwiru - przynajmniej do podłoża gliniastego; około 40 cm
Beton (jako że ja nie mam pojęcia) w betoniarni będą wiedzieć najlepiej, trzeba im tylko zobrazować na co (na zewnątrz, w jakim celu).
I trzy (czyli jeden): żeby nie pękało jest podsypka (trzeba ją mocno ubić). zależnie od tego jaka będzie ta altanka, co najmniej 15 cm wylewki, zbrojenie oczywiście w dolnej części przekroju wylewki

debowymocny
14-03-2011, 16:12
marcin.m dzięki za podpowiedź!

zibik_eng
14-03-2011, 18:10
...
Trzeba zrobić sporą podsypkę z gruboziarnistego! żwiru - przynajmniej do podłoża gliniastego; około 40 cm......

A po pierwszej zimie altanka będzie tańczyć... glina to grunt wysadzinowy...

stiffler
14-03-2011, 22:57
bez fundamentowania poniżej poziomu przemarzania za kilka lat płyta popęka od nierównomiernych osiadań a altana straci pion. Oczywiście nie musi tak być ale masz wielkie szanse;)

zibik_eng
15-03-2011, 11:20
Oczywiście nie musi tak być ale masz wielkie szanse;)
Masz rację... pytający w sumie nie napisał czy będzie budować na południu Hiszpanii gdzie nie ma zimy czy w mroźnych Siedlcach

debowymocny
15-03-2011, 14:39
Dzięki za zainteresowanie tematem...
Jaka działkę mam taką mam i raczej nie zmienię, glina jest i zapewne tam pozostanie :(
zibik_eng tak w mroźnych Siedlcach budowla powstanie.
Oj jak leciutko z pionu straci może nic mi się nie stanie, nie zawsze w pionie będę z niej wychodził :x
A na poważnie, co do betonu to w betoniarni coś doradzą, grubość 15 cm i zbrojenie to pewniaki.
A co z tą podsypką - gdy z niej zrezygnuję to beton popęka?

edomek
15-03-2011, 20:42
U mnie wylana płyta 550x370cm, wylana 3 lata temu. Humus wybrany ( ok 30cm) na to wrzuciliśmy gruz z starych wypalanych cegieł (ok 25 cm) i na to poszedl beton z betoniarni B20 ( zaszalalem :D ). Powierzchnia plyty okolo 10 cm nad poziomem gruntu. "Czystego: betonu około 15 cm + gruz zalany betonem.
Siatka przeciwskurczowa ( oczka 10x10). Na tym stoi garaż blaszany. Nic się z tym niedzieje, nic nie popękalo, nie ma rys. Ziemia jak przemarznie podnosi całą płytę i na wiosnę całą opuszcza. Różnic w pionie nie zauważyłem, co prawda na oko tylko, bo poziomicą po zimie n ie sprawdzałem.
Przy wylewnia zamówiłem tylko za dużo betonu i nie kombinowaliśmy na szybko jak wykorzystać nadwyższkę :d