PDA

Zobacz pełną wersję : Marzyć każdy może (dom do 300 tyś. zł)



Strony : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13

Frofo007
09-09-2015, 06:24
Przydalby się akumulator ciepła bo nie da rady grzać całą noc bo będzie gorąco ;)
Ją bym pomyślał o tanim buforze ok 400-500 l :)
Gdy nie na prądu a kominek z płaszczem działa to jest spory problem !! UPS uciąga ok 5-6 h oczywiście zależy od jego wielkości.
Czyli kominek z PW = prąd :)

Tak jak pisałem u mnie będzie akumulacja w płycie fundamentowej i murach. Są osoby, które akumulują tylko w murach i są zadowolone. Bufor 500l to zbędny wydatek.
Natomiast co do kominka z PW i jego awaryjnego zasilania to tak jak piszesz jest UPS, można sobie też do tego celu przeznaczyć jakiś akumulator czy też agregat prądotwórczy, także akurat z tym chyba nie będzie problemu.
Ja i tak na przyszłość mam w planach panele fotowoltaiczne.

krbaton
09-09-2015, 08:58
Tak jak pisałem u mnie będzie akumulacja w płycie fundamentowej i murach. Są osoby, które akumulują tylko w murach i są zadowolone. Bufor 500l to zbędny wydatek.
Natomiast co do kominka z PW i jego awaryjnego zasilania to tak jak piszesz jest UPS, można sobie też do tego celu przeznaczyć jakiś akumulator czy też agregat prądotwórczy, także akurat z tym chyba nie będzie problemu.
Ja i tak na przyszłość mam w planach panele fotowoltaiczne.

To będziesz mieć ogrzewanie podłogowe czy ogrzewaną płytę ? Ciężko będzie utrzymać mniej więcej stalą temperaturę bo przez dzień II taryfa jest tylko przez 2 godziny i raczej nie zdąży podgrzać calego układu :(

Ups jest tylko awaryjnie a agregat to i tak wydatek ok 2000 tyś i to jest zbędny wydatek bo stoi nieuzywany.
Co zrobisz z prądem z paneli bo pompy to raczej nie uciagną ?


Też czekam na panele fotowoltaniczne - ma być dofinansowanie z gminy i EU :):)

Klimon
09-09-2015, 10:08
To będziesz mieć ogrzewanie podłogowe czy ogrzewaną płytę ? Ciężko będzie utrzymać mniej więcej stalą temperaturę bo przez dzień II taryfa jest tylko przez 2 godziny i raczej nie zdąży podgrzać calego układu :(

Ups jest tylko awaryjnie a agregat to i tak wydatek ok 2000 tyś i to jest zbędny wydatek bo stoi nieuzywany.
Co zrobisz z prądem z paneli bo pompy to raczej nie uciagną ?


Też czekam na panele fotowoltaniczne - ma być dofinansowanie z gminy i EU :):)

Nagrzeje w nocy i cały dzień posadzka będzie komfortowo oddawał ciepło. Wystarczy wyczuć i wyregulować. Nie ma lepszego i tańszego rozwiązania. Bufory to jakieś nieporozumienie ekonomicznie nieuzasadnione.

Malina_B
09-09-2015, 11:37
Ja również jestem na forum zaledwie z planami budowy domu i nic właściwie o tym biznesie nie wiem. Dobry wątek dla początkujących - wiele się można dowiedzieć.

hesus
09-09-2015, 17:27
Dach 2 spadowy to ok połowy :) czyli ok 150-160 m2
Nie no, tyle to mi wychodzi pow. Zabudowy :) dachu w takiej parterowce ponizej 200m jeszcze nie widzialem.

krbaton
09-09-2015, 20:23
Nie no, tyle to mi wychodzi pow. Zabudowy :) dachu w takiej parterowce ponizej 200m jeszcze nie widzialem.

Tzn w jakiej ? dach czterospadowy jaki mam wraz z garażem to 310 m2 natomiast w projektach z dachem dwuspadowym jego powierzchnia to tak jak napisałem 150-160 m2 :)

fotohobby
09-09-2015, 20:26
Zaiste ciekawa matematyka.... Możesz podać linka do tego projektu ?

krbaton
09-09-2015, 20:35
Nagrzeje w nocy i cały dzień posadzka będzie komfortowo oddawał ciepło. Wystarczy wyczuć i wyregulować. Nie ma lepszego i tańszego rozwiązania. Bufory to jakieś nieporozumienie ekonomicznie nieuzasadnione.

Rozumiem, że chcesz reklamować swoje rozwiązania ale nie opowiadaj bzdur !! mam ogrzewanie podłogowe w całym domu ( wyczute i wyregulowane jak to nazwałeś ) i nie ma możliwości nagrzać 5-6 cm betonu w nocy do takiej temperatury żeby oddawał przez cały dzień no chyba że ktoś lubi w nocy mieć +25-26 st a w dzień + 20 ( uprzedzając insynuacje dom mam dobrze ocieplony wraz z rekuperatorem i gwc )

krbaton
09-09-2015, 20:41
Zaiste ciekawa matematyka.... Możesz podać linka do tego projektu ?

Tak masz rację bliżej im do 200 m 2 ale to i tak mniej niż przy 4 spadowym :)

kapa69
14-09-2015, 13:15
Dzień dobry wszystkim, mam na imię Adrian i zamierzam rozpocząć budowę domu w przyszłym roku.
Poszukiwania projektu zakończyłem z dwoma projektami w ręku:
1. Projekt, który stawiam na pierwszym miejscu, gdyż jest najbliżej ideału.
http://www.dobredomy.pl/projekt/laura/
Brama garażowa poszerzona do dwóch aut, kotłownia wywalona kosztem pokoju powyżej.

2. http://www.archipelag.pl/projekty-domow/eryk
Tutaj druga - być może tańsza opcja + dodatkowo dobudowany garaż dwustanowiskowy z przodu wychodzący całkowicie z bryły budynku, też płaski stropodach jak w Laurze.

I teraz pytanie. Dam radę pod klucz z 300 tysiącami ? Metoda gospodarcza polegająca na osobistym zarządzaniu, zaopatrzeniu i angażu poszczególnych ekip na poszczególnych etapach do stanu deweloperskiego. Od stanu deweloperskiego wykończenie pod klucz "tymi ręcami" ;) Wykończenie pod klucz rozumiem bez mebli, wyposażenia i bez sprzętu i mebli w kuchni. ale z podłogami, zabudową gk łazienkami na gotowo, pomalowane na gotowo.
Działka już jest, media w granicy.
Przewiduję ogrzewanie na ekogroszek i przydomowa oczyszczalnia, gdyż nie ma kanalizacji.
Rezygnacja z kominka i co za tym idzie jednego z kominów - w obu przypadkach.
z góry dziękuję za odpowiedzi - im bardziej rzeczowe, tym cenniejsze
pozdrawiam :)

krbaton
14-09-2015, 15:21
Dzień dobry wszystkim, mam na imię Adrian i zamierzam rozpocząć budowę domu w przyszłym roku.
Poszukiwania projektu zakończyłem z dwoma projektami w ręku:
1. Projekt, który stawiam na pierwszym miejscu, gdyż jest najbliżej ideału.
http://www.dobredomy.pl/projekt/laura/
Brama garażowa poszerzona do dwóch aut, kotłownia wywalona kosztem pokoju powyżej.

2. http://www.archipelag.pl/projekty-domow/eryk
Tutaj druga - być może tańsza opcja + dodatkowo dobudowany garaż dwustanowiskowy z przodu wychodzący całkowicie z bryły budynku, też płaski stropodach jak w Laurze.

I teraz pytanie. Dam radę pod klucz z 300 tysiącami ? Metoda gospodarcza polegająca na osobistym zarządzaniu, zaopatrzeniu i angażu poszczególnych ekip na poszczególnych etapach do stanu deweloperskiego. Od stanu deweloperskiego wykończenie pod klucz "tymi ręcami" ;) Wykończenie pod klucz rozumiem bez mebli, wyposażenia i bez sprzętu i mebli w kuchni. ale z podłogami, zabudową gk łazienkami na gotowo, pomalowane na gotowo.
Działka już jest, media w granicy.
Przewiduję ogrzewanie na ekogroszek i przydomowa oczyszczalnia, gdyż nie ma kanalizacji.
Rezygnacja z kominka i co za tym idzie jednego z kominów - w obu przypadkach.
z góry dziękuję za odpowiedzi - im bardziej rzeczowe, tym cenniejsze
pozdrawiam :)

Ad 1.

Fajny mały i prosty do postawienia, jakie masz wymiary garażu czy na pewno zmieszczą się auta ( niektórzy twierdzą, że garaż jest zbędny )
Nie ma okapu ale wygląda nowocześnie :)
Czyli dwie sypialnie ?
Okno w łazience wychodzi na taras - jak dla mnie to średnio.

Ad2.

Jaszcze mniejszy czy tańszy ? pewnie trochę co do garażu wystawionego obok to się nie wypowiem bo mam w bryle domu.

Ogrzewanie na ekogroszek czy takie tanie - na pewno na takie bym się nie zdecydował.

Oczyszczalnia jest super 100 zł rocznie za eksploatację.

Cena zależy od materiałów jakich użyjesz, spokojnie można się targować w składach budowlanych ( jak budowałem to najbliższy skład nie chciał zejść z ceny phorotermu oto przyjechał z innego 35 km dalej za niższą cenę i to z transportem :) ) projekty idealne pod płytę + dobre ocieplenie + dobre okna i naprawdę zapłacisz za ogrzewanie niewiele :) a jak jeszcze ogrzewanie niskotemperaturowe to prawie ideał :)
http://www.dobredomy.pl/kalkulator/laura/

kapa69
14-09-2015, 16:41
Tak, mysle ze dwie (duze) sypialnie wystarczą. Co do garażu może być odrobine za wąsko, ale w razie konieczności poszerzę.
Jak myślisz 300k starczy? :)

Frofo007
14-09-2015, 16:56
Licz 2000-2500zł za m2 powierzchni po podłodze za stan deweloperski. Wykończeniówka od 500zł za m2.

Co do systemu ogrzewania to żaden piec, niewiele drożej wyjdzie pompa ciepła powietrze woda a nie musisz być palaczem w domu.

kapa69
14-09-2015, 17:10
"Po podłodze" to znaczy powierzchnia netto ? użytkowa plus garaż ?

p.s. 500 trzeba liczyc za wykończeniówkę bez robocizny ?

Frofo007
14-09-2015, 17:51
Po podłodze w sensie garaż, kotłownia, pomieszczeni gosp itp.
500zł z robocizną, bez mniej. Oczywiście wszystko zależy od standardu jaki chcesz mieć. Te 500zł to już z kuchnią, łazienkami itp na gotowo.

fotohobby
14-09-2015, 19:36
Dzień dobry wszystkim, mam na imię Adrian i zamierzam rozpocząć budowę domu w przyszłym roku.
Poszukiwania projektu zakończyłem z dwoma projektami w ręku:
1. Projekt, który stawiam na pierwszym miejscu, gdyż jest najbliżej ideału.
http://www.dobredomy.pl/projekt/laura/
Brama garażowa poszerzona do dwóch aut, kotłownia wywalona kosztem pokoju powyżej.

2. http://www.archipelag.pl/projekty-domow/eryk
Tutaj druga - być może tańsza opcja + dodatkowo dobudowany garaż dwustanowiskowy z przodu wychodzący całkowicie z bryły budynku, też płaski stropodach jak w Laurze.

I teraz pytanie. Dam radę pod klucz z 300 tysiącami ? Metoda gospodarcza polegająca na osobistym zarządzaniu, zaopatrzeniu i angażu poszczególnych ekip na poszczególnych etapach do stanu deweloperskiego. Od stanu deweloperskiego wykończenie pod klucz "tymi ręcami" ;) Wykończenie pod klucz rozumiem bez mebli, wyposażenia i bez sprzętu i mebli w kuchni. ale z podłogami, zabudową gk łazienkami na gotowo, pomalowane na gotowo.
Działka już jest, media w granicy.
Przewiduję ogrzewanie na ekogroszek i przydomowa oczyszczalnia, gdyż nie ma kanalizacji.
Rezygnacja z kominka i co za tym idzie jednego z kominów - w obu przypadkach.
z góry dziękuję za odpowiedzi - im bardziej rzeczowe, tym cenniejsze
pozdrawiam :)


Ja postawiłem dom wzorowany na trochę powiększonym Eryku. O zmianach, jakie przeprowadziłem możesz przeczytać na pierwszych dwóch stronach mojego dziennika budowy. Mnie do szczęścia brakuje jeszcze tynku silikonowego i kostki na podjeździe dla samochodów, bota przed domem juz jest. Wydałem jakieś 310 tyś, ale można było taniej, jakby było trzeba.

EDIT: i nawet nie myśl o ekogroszku w takim domku....

ZbyszekT
14-09-2015, 19:53
500 PLN/m2 na wykończenie to jest poziom "Castorama-promocja". Za 5, 10 lat do wymiany. Wiem, bo teraz tak mam w mieszkaniu. :-(

fotohobby
14-09-2015, 19:57
Prawda, prawda...

kapa69
14-09-2015, 20:05
OK, ja pytam o deweloperski stan gospodarczo z ekipami + wykonczeniówka własnymi rękami wszystko praktycznie. czyli mogę liczyć ok 2200 za metr developerskiego , plus 250 zl wykonczenie ? tak realnie ? w sumie projekty te sa dosyc proste, dachy prosciutkie.
;)

grend
14-09-2015, 20:17
Zorientuj się ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w stanie deweloperskim w małych miastach i porównaj sobie do słynnych 2500 - 3000. Jak ktoś się stara tyle wydac to nikt nikomu nie zabroni ale jak komuś zależy na funduszach to może zrobić to o wiele taniej

fotohobby
14-09-2015, 20:17
Co to jest 250 wykończenie ?
Może salonu, albo przedpokoju...

EDIT: u mnie w mieście średniej wielkości ceny u deweloperów od 3500zł/m2.

grend
14-09-2015, 20:51
Co to jest 250 wykończenie ?
Może salonu, albo przedpokoju...

EDIT: u mnie w mieście średniej wielkości ceny u deweloperów od 3500zł/m2.

Wśród krezusów górniczych, rzeczywiście to jest miarodajne porównanie . Barczewo 2100pln m2 - Warmińsko-Mazurskie. Oczywiście można tworzyć teorie ze materiał tam jest 2x tańszy a robocizna 4razy

grend
14-09-2015, 20:56
Kapa 69 - forum muratora nie jest miarodajnym odzwierciedleniem realnych cen budowy. Tutaj każdy kupuje wszystko co jest najdroższe tzw renomowanych firm cokolwiek to znaczy (czyt zagranicznych z dobrym marketingiem). Nikt który buduje z produktów polskich śmiesznie nazwanych na forum no name nie ma tutaj racji bytu i się zazwyczaj tutaj nie udziela...

fotohobby
14-09-2015, 21:26
Kapa 69 - forum muratora nie jest miarodajnym odzwierciedleniem realnych cen budowy. Tutaj każdy kupuje wszystko co jest najdroższe tzw renomowanych firm cokolwiek to znaczy (czyt zagranicznych z dobrym marketingiem). Nikt który buduje z produktów polskich śmiesznie nazwanych na forum no name nie ma tutaj racji bytu i się zazwyczaj tutaj nie udziela...

Bzdury piszesz. Wielu ludzi buduje tu z tańszych materiałów, czy korzystając z tańszych rozwiązań, wystarczy Dzienniki Budowy przeczytać.
Ja tez kupiłem kocioł najtańszy z kondensacyjnych.

Z drugiej strony, mieszkałem kilka lat w domu budowanym mocno budżetowo - i po 4 latach od budowy zaczęły wychodzić pierwszy problemy - z płytkami, sypiącym sie tynkiem, pękającymi k-g, czy nieszczelnymi oknami, nawet armatura łazienkową.
W piwnicy, gdzie leżały pozostałości po klejach, zaprawach, farbach widziałem tylko marki "marketowe", lub kompletnie mi nieznane..

kapa69
15-09-2015, 05:20
Ja postawiłem dom wzorowany na trochę powiększonym Eryku. O zmianach, jakie przeprowadziłem możesz przeczytać na pierwszych dwóch stronach mojego dziennika budowy. Mnie do szczęścia brakuje jeszcze tynku silikonowego i kostki na podjeździe dla samochodów, bota przed domem juz jest. Wydałem jakieś 310 tyś, ale można było taniej, jakby było trzeba.

EDIT: i nawet nie myśl o ekogroszku w takim domku....

Co masz na myśli ? Myślałem, że ekogroszek to jedno z najtańszych rozwiąń

fotohobby: pytam bez kosztów robocizny i uśredniona cena, którą mniej więcej mogę przyjąć, wiadomo, że metr łazienki nie kosztuje tyle co metr przedpokoju ;)

fotohobby
15-09-2015, 08:56
Tańszych ? Musisz postawić i obrobić komin - to juz dwa tysiące, , kupić kocioł z podajnikiem i sterownikiem (za jakieś 6tysiecy, a i tak bedzie 3x za mocny) i wygospodarować 4-5 m2 na kocioł i opał (czyli tracisz powierzchnie o wartości 6-8tyś zł).

Spójrz sobie na projekt domu Eryk i pomysł, gdzie mógłbyś postawić kocioł ma paliwo stałe. Sprawdź wymiary tych kotłów, o ile muszą być odsunięte od ściany, aby zapewnić obsługę.
To w moim projekcie, gdzie pomieszczenie gospodarcze (czyli ewentualna kotłownia) jest większe i bardziej ustawie żal byłoby mi poświęcać tyle miejsca na tak brudne ogrzewanie.

Gazu nie masz ?
Gdybym ja nie miał grzałbym grzałką 9kW w buforze 1000l, a jeszcze litej powietrzną pompą ciepła, taka, jak ta :
http://www.jula.pl/catalog/artykuly-budowlane-i-farby/klimatyzacja-wewnetrzna/ogrzewanie/pompy-ciepla-powietrze-woda/pompa-ciepla-powietrze-woda-416107/

Niestety, kiedy projektowałem dom i jego rozwiązania tych pomp jeszcze nie było, albo były kompletnie nieznane.

Bracianka
15-09-2015, 09:48
No i się zaczyna ;-) Nie wiem, czy wykończenie mojego salonu było budżetowe... Meble raczej nie, panele średnio, narożnik przyznam, wzięliśmy najtańszy od razu z zaznaczeniem, że pewnie później trzeba będzie wymienić. Kwestia tego, ile to później potrwa. Wyszło około 8500zł, bez firan, zasłon i lamp. Na razie jest surowo, resztę dokupujemy systematycznie.

Frofo007
15-09-2015, 10:05
Ja planuje zrobić dobre fundamenty, dach, ściany, ocieplenie itp a na maksa przyoszczędzić z wykończeniówką.
Będzie do wymiany za 10 lat? No i bardzo dobrze bo za 10 lat będą inne trendy w wystroju wnętrz, także jakoś mnie to nie przeraża.

Odnośnie ogrzewania domu to również jestem za pompą ciepła powietrze woda a mam gaz przy działce.

Pompa ciepła - 20 tyś

Piec kondensacyjny - 4 tyś, przyłącze gazu - 3tyś, podłączenie gazu do budynku 3tyś, komin 3 tyś.

Także różnica wychodzi 7tyś - tyle dopłacę do pompy ciepła, ale prąd zawsze będę mógł sam sobie wyprodukować a gazu już nie. Odchodzi też ryzyko wybuchu. Prawdopobonie będą niższe rachunki.

kasiamirek
15-09-2015, 10:06
Witam,

Dodam coś od siebie, ja również jak większość tutaj osób wypowiadających się zamierzam ten o to projekcik wykończyć do stanu zamieszkania w 300 tyś. Dodam, że działki w to nie wliczam oraz robót związanych z przygotowaniem gruntu do budowy. (Wycinka drzew - 30 świerków 17 owocowych, karczowanie korzeni koparką, zasypanie niedoszłego oczka pospółka.)

http://projekty.muratordom.pl/projekt_dobry-klimat,2179,0,0.htm

Marcin34_Śl
15-09-2015, 12:39
Witam,

a Mnie interesuje budowa takiego domu (tylko mniejszgo tak o 10%, ok. 140m2 użytkowej)

http://z500.pl/projekt/263/Zx29,wspolczesna-willa-z-pelnym-pietrem-duzym-salonem-i-kuchnia-oraz-garazem-w-bryle/dane-ogolne.html

Czy naprawdę koszt wychodzi dużo większy niż parterowy (za m2) czy domu z poddaszem?. Powierzchnia zabudowy jest dużo mniejsza (będzie około 115 m), powierzchnia dachu tez jest sporo mniejsza (będzie około 140 m). Wiem, ze trzeba wybudować pełne piętro, ale to akurat najmniejszy koszt.

Frofo007
15-09-2015, 12:46
Witam,

a Mnie interesuje budowa takiego domu (tylko mniejszgo tak o 10%, ok. 140m2 użytkowej)

http://z500.pl/projekt/263/Zx29,wspolczesna-willa-z-pelnym-pietrem-duzym-salonem-i-kuchnia-oraz-garazem-w-bryle/dane-ogolne.html

Czy naprawdę koszt wychodzi dużo większy niż parterowy (za m2) czy domu z poddaszem?. Powierzchnia zabudowy jest dużo mniejsza (będzie około 115 m), powierzchnia dachu tez jest sporo mniejsza (będzie około 140 m). Wiem, ze trzeba wybudować pełne piętro, ale to akurat najmniejszy koszt.

Zobacz sobie projekt Tytan, pracownia mgprojekt - jest podobny, ale mniejszy i kosztorys na stronie teoretycznie pozwala się zmieścić w 330tyś.

jajmar
15-09-2015, 12:48
. Wiem, ze trzeba wybudować pełne piętro, ale to akurat najmniejszy koszt.

Jak piętro to najmniejszy koszt, możesz to jaśniej napisać?

Strop to 150-200 zł/m2 ( konstrukcja)+ schody z 10-15 tyś +tracisz parę m2 na schody, wyższe kominy, szersze ławy to wszystko są koszta piętra.

Bracianka
15-09-2015, 14:07
To nie tylko pustaki i zaprawa?:o;)

Marcin34_Śl
15-09-2015, 14:23
Jak piętro to najmniejszy koszt, możesz to jaśniej napisać?

Strop to 150-200 zł/m2 ( konstrukcja)+ schody z 10-15 tyś +tracisz parę m2 na schody, wyższe kominy, szersze ławy to wszystko są koszta piętra.

Zgoda, ale w domu z użytkowym poddaszem też trzeba zrobić strop + schody.
W domu z poddaszem dochodzą jeszcze okna dachowe i powierzchnia dachu jest większa.

Marcin34_Śl
15-09-2015, 14:24
Zobacz sobie projekt Tytan, pracownia mgprojekt - jest podobny, ale mniejszy i kosztorys na stronie teoretycznie pozwala się zmieścić w 330tyś.

Chciałem budować TYTANa, nawet oglądałem na żywo ale do działki nie pasuje...

krbaton
15-09-2015, 15:42
Witam,

Dodam coś od siebie, ja również jak większość tutaj osób wypowiadających się zamierzam ten o to projekcik wykończyć do stanu zamieszkania w 300 tyś. Dodam, że działki w to nie wliczam oraz robót związanych z przygotowaniem gruntu do budowy. (Wycinka drzew - 30 świerków 17 owocowych, karczowanie korzeni koparką, zasypanie niedoszłego oczka pospółka.)

http://projekty.muratordom.pl/projekt_dobry-klimat,2179,0,0.htm

Mam prawie taki sam tylko z podwójnym garażem :) martwi mnie w opisie tego projektu, że nie ma stropu :/ "
(bez stropu) sufit podwieszany (2x płyta g-k) + folia paroizolacyjna + wełna mineralna 25 cm "

Zależy co rozumiesz przez " do stanu zamieszkania "

kasiamirek
15-09-2015, 16:29
Mam prawie taki sam tylko z podwójnym garażem :) martwi mnie w opisie tego projektu, że nie ma stropu :/ "
(bez stropu) sufit podwieszany (2x płyta g-k) + folia paroizolacyjna + wełna mineralna 25 cm "

Zależy co rozumiesz przez " do stanu zamieszkania "

Ja zmieniłem strop z drewnianego na terive.
Do stanu zamieszkania, czyli głownie do wykonczenia salonu, kuchni lazienki.

Sypialnie i pokoje przeniose z mojego terazniejszego zmieszkania - są roczne wiec nie warto ich teraz wymieniać. Jak Twoj projekt sie zwie?

grend
15-09-2015, 19:45
Jak piętro to najmniejszy koszt, możesz to jaśniej napisać?

Strop to 150-200 zł/m2 ( konstrukcja)+ schody z 10-15 tyś +tracisz parę m2 na schody, wyższe kominy, szersze ławy to wszystko są koszta piętra.

Jajmar nie pisz kolejny raz tych bzdur bo już się czytac nie chce - dom z poddaszem nigdy nie będzie droższy od parterowki może być w podobnej cenie - ale to zależy od wielu czynników gdzie droższe rozwiązania stosuje się w domu z poddaszem

grend
15-09-2015, 19:48
Bzdury piszesz. Wielu ludzi buduje tu z tańszych materiałów, czy korzystając z tańszych rozwiązań, wystarczy Dzienniki Budowy przeczytać.
Ja tez kupiłem kocioł najtańszy z kondensacyjnych.

Z drugiej strony, mieszkałem kilka lat w domu budowanym mocno budżetowo - i po 4 latach od budowy zaczęły wychodzić pierwszy problemy - z płytkami, sypiącym sie tynkiem, pękającymi k-g, czy nieszczelnymi oknami, nawet armatura łazienkową.
W piwnicy, gdzie leżały pozostałości po klejach, zaprawach, farbach widziałem tylko marki "marketowe", lub kompletnie mi nieznane..

i każdy za stan DEVELOPERSKI płaci 2500 za metr ???

fotohobby
15-09-2015, 19:55
A ja napisałem, ze każdy ?

grend
15-09-2015, 20:20
A ja napisałem, ze każdy ?

to zaproponuj inną cyfre

fotohobby
15-09-2015, 21:46
Jeśli już, to liczbę, a właściwie cenę, nie cyfrę, a po drugie nie wiem w jakim celu miałbym coś "proponować" ?

krbaton
15-09-2015, 23:13
Ja zmieniłem strop z drewnianego na terive.
Do stanu zamieszkania, czyli głownie do wykonczenia salonu, kuchni lazienki.

Sypialnie i pokoje przeniose z mojego terazniejszego zmieszkania - są roczne wiec nie warto ich teraz wymieniać. Jak Twoj projekt sie zwie?

http://www.studioatrium.pl/projekty-domow/S-GL-475-Montana,526,lustro.html
Trochę większy ale to przez garaż :)
Mój na gotowo do zamieszkania właściwie wszystko nowe ( bo całe moje poprzednie mieszkanie zmieściło się w sypialni ;) ) łącznie z agd, 2x tv wyszedł ok 400 ( nie mam tylko ogrodzenia ) proste wykończenia we własnym zakresie ( malowanie, panele, składanie mebli ) pozostałe rzemieślnicy ( nie mylić z fachowcami ).
Na przemyślanych decyzjach można spokojnie zaoszczędzić nawet ok 30 tyś ( teraz już to wiem ) jak to się mówi mądry polak po szkodzie :)

kapa69
16-09-2015, 05:25
Mam prawie taki sam tylko z podwójnym garażem :) martwi mnie w opisie tego projektu, że nie ma stropu :/ "
(bez stropu) sufit podwieszany (2x płyta g-k) + folia paroizolacyjna + wełna mineralna 25 cm "

Zależy co rozumiesz przez " do stanu zamieszkania "

A co jest złego w takim rozwiązaniu ? Ja wręcz planuję zrezygnować ze stropu monolitycznego i tradycyjnej więźby na poczet wiązarów prefabrykowanych, gdzie dolny pas kratownicy stanowi strop. Jest to przecież tańsze rozwiązanie, chyba, że jestem w błędzie to sprostujcie mnie proszę :)

wally666
16-09-2015, 08:52
Fajna ta Montana jednac slabo wyglada jej "energooszczednosc".

A propos ceny za metr i ceny za cala budowe to niestety na forum widac ogromne zroznicowane i zupelnie inne zrozumienie tematu. Jedni pisza o faktycznym stanie surowym zamknietym, developerskim a inni ze razem z pozwoleniami, z doprowadzeniem mediow, dzialkami, ogrodzeniem, itd.

Czy osoby majace na swojej dzialce domy ktore kosztowaly ok 300kPLN moga wypowiedziec sie tutaj z nieco jasniejsza definicja co wchodzi w sklad tej kwoty?
np.
jaka bryla (parter czy pietro), jaka powierzchnia (metry uzytkowe/metry zabudowy), jaki fundament (plyta czy tradycyjny), jaki dach (stropodach/dwuspad/wielospad + czym pokryte), forma wkladu wlasnego i standard wykonczenia, cos jeszcze? Nie doliczajcie kosztu dociagniecia mediow, dzialek, kostki, ogrodzenia itd.

wally666
16-09-2015, 09:16
Dodam tylko, ze moim marzeniem byloby postawienie domu ok 130-140m2 powierzchni uzytkowej, parterowki bez uzytkowego poddasza, bez garazu (z mozliwoscia doklejenia do domu 2 stanowiskowego przyszlosci), z prostym dwuspadowum dachem gdzie znajdzie sie miejsce na szpargaly (wiazary z przestrzenia pelnej wysokosci po srodku), z zadaszonym tarasem poza bryla domu zeby nie tracic powierzchni, z 3 sypialniami, bez kominow ani kominka, z ogrzewaniem poglogowym np. na prad, z pomieszczeniem na rowery/kosiarke/spizarnie, z miejscem na pralnie, mala lazienka w strefie dziennej i duza w strefie nocnej, z wyraznym rozgraniczeniem stref w domu, z oknami maksymalnie uproszczonymi (pakiety i proste drzwi balkonowe), ze skutecznym systemem wentylacji (klimatyzjacje moge przeniesc z obecnego mieszkania - mam 3 splity). Jezeli taki dom mozna zbudowac za ok 250tys jedynie ekipami i sa sam dom (fundamenty, sciany, okna, wiazary, pokrycie dachu, wszelkie instalacje w tym wentylacja, bufory ciepla czy tam zbiorniki na CWU, tynki wewnetrzne i zewnetrzne, ocieplenie scian i stropu) to nawet bym sie skusil.

Pozostaje nam 50tys na podlogi, kuchnie (meble i sprzety) + lazienki (kafelki + wanny/kabiny i inne sprzety), kafelkowanie i wyposazenie pomieszczen gospodarczych, oswietlenie i kontakty. Mebli i wyposazenia pokoi nie licze bo mozna kupic tapczan za 700pln albo wyro za 10tys.

Czy powyzsza kalkujacja ma sens? Wiem ze do zrobienia pozostanie ogrodzenie, brama/furtka, jakies domofony, miejsce na kosz, kostka, ogrod, wiata itd. ale nie jest to niezbedne do zycia przez pierwszy rok.

krbaton
16-09-2015, 09:17
A co jest złego w takim rozwiązaniu ? Ja wręcz planuję zrezygnować ze stropu monolitycznego i tradycyjnej więźby na poczet wiązarów prefabrykowanych, gdzie dolny pas kratownicy stanowi strop. Jest to przecież tańsze rozwiązanie, chyba, że jestem w błędzie to sprostujcie mnie proszę :)
Nic złego nie widzę w takim rozwiazaniu, ale mam strop drewniany i tzw strych -można gdzieś gromadzić różne rzeczy ;)
Czy tańsze twoje rozwiązania to nie wiem ale dachówka trochę waży i przez to krokwie i te wszystkie inne rzeczy nawet mam trochę na wyrost :)

krbaton
16-09-2015, 10:04
Fajna ta Montana jednac slabo wyglada jej "energooszczednosc"

Domy parterowe z dachem czterospadowym tak mają :)
Dlatego zastosowałem dobre ocieplenie + okna 3 szybowe + ręku z gwc rurowym + podlogówka w całości i jest naprawdę nieźle :)

Całkowity koszt budowy z działką ( 9a = 80 tyś ) rozbudową sieci wodociągowej ( zlozyliśmy się w 6 działek i na koniec gmina zwróciła nam prawie całą kwotę) i przylączem wody, prądu ( k....a czekalismy 2 lata ) pracami ziemnymi ( Koparka parę razy + 4auta ziemi - taniej ) kamieniem dookoła domu, tarasem drewnianym, gwc rurowym 30 m ( tymi ręcami robione ), dachówką ceramiczna, kominkiem z pw, dwoma kominami, buforem kombinowanym, pompą ciepła do cwu i całym wykończeniem wewnątrz łącznie z wyposażeniem = 485 tyś ( więcej nie miałem bo to niestety kredyt na 100 lat ;) )

wally666
16-09-2015, 10:50
Domy parterowe z dachem czterospadowym tak mają :)
Dlatego zastosowałem dobre ocieplenie + okna 3 szybowe + ręku z gwc rurowym + podlogówka w całości i jest naprawdę nieźle :)

Całkowity koszt budowy z działką ( 9a = 80 tyś ) rozbudową sieci wodociągowej ( zlozyliśmy się w 6 działek i na koniec gmina zwróciła nam prawie całą kwotę) i przylączem wody, prądu ( k....a czekalismy 2 lata ) pracami ziemnymi ( Koparka parę razy + 4auta ziemi - taniej ) kamieniem dookoła domu, tarasem drewnianym, gwc rurowym 30 m ( tymi ręcami robione ), dachówką ceramiczna, kominkiem z pw, dwoma kominami, buforem kombinowanym, pompą ciepła do cwu i całym wykończeniem wewnątrz łącznie z wyposażeniem = 485 tyś ( więcej nie miałem bo to niestety kredyt na 100 lat ;) )

No i tutaj w koncu widac glos rozsadku, prosty dom o powierzchni 102mkw z wyposazeniem a koszty calkowitej inwestycji z dzialka, drogimi dodatkami (pompa ciepla), kominami itd dochodza prawie do 400tys PLN (nie licze dzialki).

Dlatego tez super krbaton ze podsumowales dokladnie co sie sklada na ta kwote.

pawko_
16-09-2015, 15:14
U mnie 430 tys. zł do tej pory. Pozostaly meble do salonu, sypialni i pokoju. Ogrodzenie działki 1250 m2, które pewnie puści mnie z torbami. Duża część kostki zrobiona, ale jeszcze pozstalo do ułożenia ok. 110m2 na podjazd. Domek z garażem 160m2. Użytkowej 120m2- parterowy z 4 spadowym dachem. W tej cenie zawarte jest wszystko cała papierologia i materiał nawet ten najdrobniejszy. W cenę nie wliczyłem tylko kosztu działki, ponieważ ją miałem i nie wiem jaka jest jej wartość. Też myślałem, że wyjdzie mnie to taniej, ale jak ktoś nie ma kasy to niech nie wierzy w bajki i 2 razy się zastanowi.

krbaton
16-09-2015, 17:14
No i tutaj w koncu widac glos rozsadku, prosty dom o powierzchni 102mkw z wyposazeniem a koszty calkowitej inwestycji z dzialka, drogimi dodatkami (pompa ciepla), kominami itd dochodza prawie do 400tys PLN (nie licze dzialki).

Dlatego tez super krbaton ze podsumowales dokladnie co sie sklada na ta kwote.

Trochę więcej bo pow. użytkowa 119,80 m2 ale czy to coś zmienia :)
400 tyś to ceny z 2011/2012 muszę uściślić, kupiłem całe nowe wyposażenie AGD łącznie z tosterem i czajnikiem ( coby kolory pasowały ;) )oraz dwa TV jeden duży a drugi większy :cool: + meble na wymiar do kuchni, reszta gotowce z ikei ( wcale nie takie tanie ale tańsze 2x od robionych na wymiar ) nie pamiętam dokładnie ( albo wyrzuciłem to z pamięci ) ale kwota oscylowała ok 20 :jawdrop: a jak napisałem wcześniej jeśli dokonuje się przemyślanych wyborów to szacuję, że można zaoszczędzić jeszcze ok 30 tyś np. rezygnacja z komina/nów, samodzielne rozprowadzenie kanałów wentylacji, samodzielne rozłożenie styropianu i podłogówki, rezygnacja z kominka kosztem bardziej bezobsługowych nośników energii ( ja nie miałem wyjścia bo z gazem był problem a i prąd pojawił się po roku od wprowadzenia się do domu ) , rezygnacja z kaloryferów czy stałe okna zamiast otwieranych.

To już z 400 schodzimy na 350 :) nie wiem czy jeszcze można odliczyć vat ja się zawiozłem i trochę kaski wróciło łącznie i indywidualna interpretacja podatkowa i miałem zwrot za pc :), resztę moim zdaniem można już tylko zaoszczędzić na jakości materiałów lub gorszych parametrach :/

Ale to mogę powiedzieć już po wybudowaniu !!

grend
16-09-2015, 19:16
a możesz to bardziej wyszczególnić bo łaczna kwota jest mało poznawcza. Rozbij to na dach, fundament, ściany, tynki z podłogami, elewacja, instalacje

kapa69
17-09-2015, 05:37
Otóż to, ceny są tak różne, bo każdy podaje wydaną kwotę, ale za różne zakresy.
Ja chcąc wydać 300tys nie myśle nawet , że ma być w tej kwocie płot, kostka i czajniczki i tv. Bo biorę kredyt na dom, środki własne mam jakieś "drobne" na projekt i opłaty i przyłącza, więc może bardziej określę pułap kompletności - tyle na ile bank uzna, że dom jest skończony i do zamieszkania, czyli bez ogrodów płotów podjazdów w kostce, bez wyposażenia. To są rzeczy, które gdzieś tam sie bedzie powoli robić/kupować ze środków bieżących poza kredytem. Czyli z miesiąca na miesiąc coś się skubnie po wypłacie. ;)

wally666
17-09-2015, 08:20
Ja licze to tak:
350 000 - dom 140m2, parterowy, bez poddasza uzytkowego i bez garazu, z dobrych materialow i celujac w ok Ep w okolicach 40-50kW
15 000 - pozwolenia, papiery, projekt, media, zgody itd
15 000 - kostka na drodze dojazdowej (ok 150m2, dom w drugiej linii, droga jakies 5 x 30m, tylko do mojego domu.
15 000 - kostka wokol domu - ok 100-150m2
10 000 - brama i furtka?
4 000 - ogrodzenie na jednym z bokow dzialki (obecnie ogrodzone 3 z 4 bokow dzieki sasiadom)
2 000 - ziemia, posianie trawy,
20 000 - kuchnia ze sprzetami i meblami
15 000 - salon
20 000 - lazienka duza i mala
20 000 - sypialnia i 2x pokoje malych dzieci (czesc mebli do przeniesienia z obecnego domu)
30 000 - nieprzewidziane wydatki
-----------
350 za dom + 160 za wykonczenie do zamieszkania = ~510 to zamieszkania od zaraz

Czy nie przesadzilem? Co konkretnie mozna miec w cenie ok 2500 za metr uzytkowy - podlogi czyli np. jakis panel lub plytki za 50pln/m2 cz sama wylewka, czy mam w tym juz plytki np. w kuchni, lazienkach i w kotlowni? Czy mam juz w tym kontakty/wlaczniki? Czy w tej cenie mam juz sufity, pelne ocieplenie, drzwi wejsciowe itd? Proboje zlapac balans miedzy roznymi opiniami i jednoczesnie oszacowac po prostu czy mnie stac na taka inwestycje czy tez nie.

piotrek0m
17-09-2015, 08:31
4 000 - ogrodzenie na jednym z bokow dzialki (obecnie ogrodzone 3 z 4 bokow dzieki sasiadom)
.

Wypadało by zapytać sąsiadów, czy chcą, żeby im zwrócić 50 % kosztów ogrodzenia.

piotrek0m
17-09-2015, 08:32
Ogrodzenie frontowe kute, jako tako wyglądające, ale bez nadmiaru dodatków i ozdób, 2 furtki, brama przesuwana z napędami, na 30 cm podmurówce z klinkieru to koszt około 1000 zł /mb. Oczywiście można też zrobić z marketowych przęseł i furtek w cenie 200 zł/ sztuka... a za parę lat jak odbuduje się fundusze wymienić na docelowe...

wally666
17-09-2015, 12:19
Tutaj nie do konca sie zgodze ze powinienem rozliczac sie z sasiadami za ich ogrodzenie - owszem, w przypadku potrzeby np. odmalowania ogrodzenia po mojej stronie oczywiscie biore to na klate ale mi wystarczy zwykle ogrodzenie modulowe z siatki zgrzewanej, nie usmiecha mi sie placic za kute ogrodzenie ze slupkami z klinkieru postawionymi 15 lat temu. Co innego jesli sasiad bedzie nosil sie z zamiarem wymiany betonowego "cmentarniaka" lub "siatka" - wtedy w przypadku znalezienia kompromisu pokrywam 50%...

Analogicznie byloby z mediami - jesli mieszkajacy na koncu ulicy sasiad zrobil sobie przylacza do mediow 15 lat temu za kwote 30tys pln a ja kupilem dzis dzialke w polowie drogi to nie poczuwam sie w obowiazku placic mu za to. Sami z ojcem 20 lat temu stawialismy dom i jak dzis pamietam, ile miesiecy walki ojciec spedzil na zalatwianiu przydzialu mody i przylacza elektrycznego - wtedy w okolicy stalo moze 10 domow i bylismy blisko decyzji zbudowania na wlasnej dzialce i za wlasne pieniadze stacji trafo i oddaniu jej w akcie darowizny energetyce... Dzis w okolicy mamy pewnie ok 100 domow i zadna rozbudowa sieci na koszt mieszkancow nie byla potrzebna.

Co do ogrodzenia frontowego to tak jak pisalem, na dzialke prowadzi droga 30m dlugosci i 5m szerokosci wiec swiatlo wjazdu to 5m i nawet przy zalozeniu 1500pln/mb to wyrobie sie w 10kPLN.

Co to ogrodzenia tylnego, i tak mam w zamiarze postawic tam zywoplot wiec oblece zwyklym ogrodzeniem z paneli z siatka zgrzewana wiec koszt nie powinien przekroczyc 100pln za mb czyli przy 33m zakladam ze 4000 max 5000pln wystarczy

Marcin34_Śl
17-09-2015, 20:02
a co myślicie o wiązarach dachowych? Dużo droższe niż tradycyjna więźba?

Arturo72
18-09-2015, 00:27
a co myślicie o wiązarach dachowych? Dużo droższe niż tradycyjna więźba?
Nie koniecznie,pogadaj z fotohobby z Rybnika,z tego co wiem,miał wiązary w miarę przystępnej cenie fajnie zrobione,że nie tracił zbytnio poddasza.
Ja się właśnie tego obawiałem,że za tanio tracę powierzchnię ale widać po jego budowie,że nie zasadnie.

krbaton
18-09-2015, 04:34
Otóż to, ceny są tak różne, bo każdy podaje wydaną kwotę, ale za różne zakresy.
Ja chcąc wydać 300tys nie myśle nawet , że ma być w tej kwocie płot, kostka i czajniczki i tv. Bo biorę kredyt na dom, środki własne mam jakieś "drobne" na projekt i opłaty i przyłącza, więc może bardziej określę pułap kompletności - tyle na ile bank uzna, że dom jest skończony i do zamieszkania, czyli bez ogrodów płotów podjazdów w kostce, bez wyposażenia. To są rzeczy, które gdzieś tam sie bedzie powoli robić/kupować ze środków bieżących poza kredytem. Czyli z miesiąca na miesiąc coś się skubnie po wypłacie. ;)

No niestety ogrodzenia ani bramy i kostki nie ma w tej kwocie :/ ale za to dom na gotowo bo takie mieliśmy założenie.
Sąsiad od 2 lat zabawia się na poddaszu ;) a ja koszę trawę :)
I dlatego z miesiąca na miesiąc skubie mnie bank ( a kredyt mam w złotowkach ) ;)
Lepiej jest mieć większy kredyt bo glupio jak się okaże że w połowie np dachu kaski niet a tu trzeba wydać 40 tyś :/

krbaton
18-09-2015, 05:16
a możesz to bardziej wyszczególnić bo łaczna kwota jest mało poznawcza. Rozbij to na dach, fundament, ściany, tynki z podłogami, elewacja, instalacje

Budowa na kredyt ma to do siebie że jest wypłacana w transzach i trzeba ustalić odpowiedni zakres robót łącznie że zmianą kolejności niektórych prac o ile dobrze pietam to sam pisalem jaki zakres prac za dana transze będzie wykonany ;)
Nie mam tak podzielonego kosztorysu bo np fundament to też kanalizacja, rura do gwc , koparka itp a nawet wytyczenie domu przez geodete ( 700 zł) i z mojego kosztorysu wychodzi że ten etap z robotą 46 tyś :)
Z ekipa umowiony byłem na całość od klepiska po cały dach ( ekstra kasa za kominy z klinkieru nad dach ) 45 tyś.
No i powien, że uwijali się z robotą na maxa !! 13 października rozpoczęte roboty a 16 grudnia skończyli dach i zabezpieczyli wszystkie otwory ;)

kapa69
18-09-2015, 05:23
przy zastosowaniu wiązarów dachowych w parterówce odchodzi konieczność lania stropu monolitycznego, więc nawet jak wiązary wyjdą drożej to sumarycznie zaoszczędzisz.

Arturo72
18-09-2015, 06:23
przy zastosowaniu wiązarów dachowych w parterówce odchodzi konieczność lania stropu monolitycznego, więc nawet jak wiązary wyjdą drożej to sumarycznie zaoszczędzisz.
Przy wiezbie również nie trzeba stropu lanego ;)
Ja mam wiezbe i strop drewniany.

Marcin34_Śl
18-09-2015, 10:00
Przy wiezbie również nie trzeba stropu lanego ;)
Ja mam wiezbe i strop drewniany.

Ja planuje dom piętrowy i wiązary dachowe będą rownocześnie stropem piętra.
Wyślę do kilku firm zapytania, ale jakby faktycznie koszt wynosił 100 zł m2 dachu (u Mnie bylby niewielki dach 140 m2) to bym się poważnie zastanowił nad takim rozwiązaniem.

krbaton
19-09-2015, 12:04
a możesz to bardziej wyszczególnić bo łaczna kwota jest mało poznawcza. Rozbij to na dach, fundament, ściany, tynki z podłogami, elewacja, instalacje



Budowa na kredyt ma to do siebie że jest wypłacana w transzach i trzeba ustalić odpowiedni zakres robót łącznie że zmianą kolejności niektórych prac o ile dobrze pietam to sam pisalem jaki zakres prac za dana transze będzie wykonany ;)
Nie mam tak podzielonego kosztorysu bo np fundament to też kanalizacja, rura do gwc , koparka itp a nawet wytyczenie domu przez geodete ( 700 zł) i z mojego kosztorysu wychodzi że ten etap z robotą 46 tyś :)
Z ekipa umowiony byłem na całość od klepiska po cały dach ( ekstra kasa za kominy z klinkieru nad dach ) 45 tyś.
No i powien, że uwijali się z robotą na maxa !! 13 października rozpoczęte roboty a 16 grudnia skończyli dach i zabezpieczyli wszystkie otwory ;)

Wszystkie ceny z robocizną bo płaciłem etapami :)

Ściany konstrukcyjne, nadproża, wieniec, ocieplenie fundamentu, kominy, odprowadzenie wody z dachu = 44 tyś

Więźba + strop, wełna 15 i 20 cm do ocieplenia stropu, płyty OSB 22 mm, podkłady pod płyty OSB, szpilki i nakrętki do stropu, ściany działowe, folia na strop, taśma do sklejania foli dachowej, kominy nad dach = 52 tyś

Dachówka, folia dachowa, rynny = 40 tyś

Okna + montaż, taśmy uszczelniające do okien, brama garażowa , drzwi zewnętrzne, instalacje elektryczne, instalacja CWU, instalacja CO,rekuperator, alarm, kominek, GWC, studnia chłonna ( dach ), tynki wewnętrzne = 100 tyś

Styropian na podłogę + garaż, wylewki, siatka zbrojeniowa - dom 2x1 3 mm, siatka zbrojeniowa - garaż 4 mm 1,2x 2,4 i całe wykończenie wnętrza łącznie z drzwiami,meblami, lampami, panelami, itp. = 60 tyś

Ocieplenie zewnętrzne z tynkiem, styropianem, podbitką drewnianą = 25 tyś

Inne nieliczalne rzeczy = 30 tyś

Dokładniej się już nie da :) 46+44+52+40+100+60+25+30 = 397 tyś na gotowo do zamieszkania wystarczy tylko włożyć rzeczy do szaf :) + koszt działki 85 tyś = 482 tyś :rolleyes:

Budowa rozpoczęta 13.10.2011 a wprowadziliśmy się 24.11.2012 8)

luks02
24-09-2015, 10:39
Witam wszystkich!
Wlasnie kupilem dzialke i jestem na etapie wyboru projektu. W zasadzie zastanawiam sie na dwom:
http://z500.pl/projekt/200/Z225,kompaktowy-dom-z-poddaszem-uzytkowym-o-funkcjonalnym-wnetrzu/dane-ogolne.html
http://pracownia-projekty.dom.pl/za_dom_w_kansas_ce.htm

W obu przypadkach rezygnuje z kominka, i bede chcial zrobic zadaszenie tarasu. w jednym i w drugim przypadku bedzie powiekszona jadalnia o wykusz a nad nim balkon. w projekcie kansas, chcialbym przeniesc komin na lewa sciane i podzielic kotlownie na 2 mniejsze pomieszczenia oraz zrobic wejscie rowniez z przedpokoju do kotlowni oraz na pietrze zrobic 1 wieksza lazienke zamiast 2. Poza tym reszta jest ok. Na pewno bedzie piec na paliwo stale (mysle ze ekogroszek) poniewaz nie mam dostepu do gazu- przynajmniej na razie.

Dom bedzie budowany metoda gospodarcza, ze srednich polek cenowych. wszystko sami oprocz hydrauliki.

Bardzo bym prosil o jakies opinie ktory lepiej wybrac tzn gdzie miejsce jest lepiej wykorzystane. Czy wyrobie sie w tych 300 tys.?

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi

krbaton
24-09-2015, 14:58
Witam wszystkich!
Wlasnie kupilem dzialke i jestem na etapie wyboru projektu. W zasadzie zastanawiam sie na dwom:
http://z500.pl/projekt/200/Z225,kompaktowy-dom-z-poddaszem-uzytkowym-o-funkcjonalnym-wnetrzu/dane-ogolne.html
http://pracownia-projekty.dom.pl/za_dom_w_kansas_ce.htm

W obu przypadkach rezygnuje z kominka, i bede chcial zrobic zadaszenie tarasu. w jednym i w drugim przypadku bedzie powiekszona jadalnia o wykusz a nad nim balkon. w projekcie kansas, chcialbym przeniesc komin na lewa sciane i podzielic kotlownie na 2 mniejsze pomieszczenia oraz zrobic wejscie rowniez z przedpokoju do kotlowni oraz na pietrze zrobic 1 wieksza lazienke zamiast 2. Poza tym reszta jest ok. Na pewno bedzie piec na paliwo stale (mysle ze ekogroszek) poniewaz nie mam dostepu do gazu- przynajmniej na razie.

Dom bedzie budowany metoda gospodarcza, ze srednich polek cenowych. wszystko sami oprocz hydrauliki.

Bardzo bym prosil o jakies opinie ktory lepiej wybrac tzn gdzie miejsce jest lepiej wykorzystane. Czy wyrobie sie w tych 300 tys.?

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi

Z podziałem to raczej nie poszalejesz http://muratordom.pl/instalacje/ogrzewanie-paliwami-stalymi/kotlownia-na-piec-centralny-przyklady-projektow,28_4819.html kotłownia na paliwo stałe musi spełniać wymagania :)

Co wy macie z tym ekosyfem ;) że chcecie się nim babrać ??

Marcin34_Śl
28-09-2015, 08:43
Cześć,

mam takie ogólne pytanie. Badanie geologiczne wykazało: humus, piasek i "dobre gliny" do 1 m, od 1 do 3 m glina, od 3 m piasek.

Najlepiej zrobić drenaż i zakończyć studnią chłonną, która będzie się kończyła na piasku? (3 m)

majonez87
28-09-2015, 11:21
Witam wszystkich. Jestem nowym użytkownikiem forum i chciałbym prosić Was o pomoc. A więc: Posiadam dzialkę budowlaną 1100 m2 z mediami (prąd,woda i gaz w ulicy przy działc). Planuję budowę domu parterowego, prostego z normalnym dwuspadowym dachem w ok. 110-120 m2. Na budowę przeznaczam ok. 350 tys. Niestety mam problemy z kregoslupem wiec wklad mojej pracy w inwestycje raczej odpada. Drobne prace wykonczeniowe jedynie wchodza w gre. Podpowiedzcie czy jest szansa zmieścic sie w tej kwocie. Prosilbym o przykład takiego domku w tej kwocie jeśli to możliwe abym wiedział w jakiej kategorii szukać projektów. Przeprowadzam się z 40 m2 w blokach więc nie mam wygórowanych wymagań. Nie musi być z garażem. Np. Cos takiego mnie się podoba http://www.dobredomy.pl/projekt/fabia/ lub http://www.dobredomy.pl/projekt/ikar/ lub http://www.dobredomy.pl/projekt/flawia/

malgos.ty
07-10-2015, 20:08
Po przeczytaniu całości włączam sie i ja.

Przeszłam z tematu: Dom do 200 tys. na którym nie mam szans na budowe w tej kwocie.

Chciałabym tutaj zadać pytanie do osób, które znają się na tym bardziej niż ja.

Czy są to domy do 300 tys.?
1) http://extradom.pl/projekt-domu-groszek-dach-dwuspadowy-SLL1048
2) http://projekty.lipinscy-projekty.pl/Haga/

mar1ecki
13-10-2015, 12:40
Witam, ciekawy wątek domu za 300 tys., sam celuję w tą kwotę, oczywiście z rozsądnym(mam nadzieję :) ) zapasem ok 50 tys .
Ciekawy jestem Waszej opinii na temat:
http://www.domplan.com.pl/Diona/Diona.html

Jeżeli chodzi o zmiany to planuję:
1. usunąć kominek
2. usunąć po jednym oknie połaciowym (tam gdzie są podwójne)

Ogrzewanie gaz - piec kondensacyjny (ogrzewanie parter podłogówka, piętro grzejniki)

Co sądzicie o samym projekcie, jakieś rozsądne uwagi?

kemot_p
13-10-2015, 13:19
2. usunąć po jednym oknie połaciowym (tam gdzie są podwójne)

Ogrzewanie gaz - piec kondensacyjny (ogrzewanie parter podłogówka, piętro grzejniki)

Co sądzicie o samym projekcie, jakieś rozsądne uwagi?

Nie mieszaj grzejników z podłogówką, bo to niepotrzebny koszt - zrób wszędzie podłogówkę.
Powiększ okna w ścianach szczytowych, dzięki temu będziesz mógł zrezygnować ze wszystkich okien połaciowych.
Dodatkowo pozbyłbym się balkonów.

kemot_p
13-10-2015, 13:21
Czy są to domy do 300 tys.?
1) http://extradom.pl/projekt-domu-groszek-dach-dwuspadowy-SLL1048
2) http://projekty.lipinscy-projekty.pl/Haga/
Myślę, że spokojnie, przecież mają one raptem 100 mkw.

mar1ecki
13-10-2015, 14:41
Nie mieszaj grzejników z podłogówką, bo to niepotrzebny koszt - zrób wszędzie podłogówkę.
Powiększ okna w ścianach szczytowych, dzięki temu będziesz mógł zrezygnować ze wszystkich okien połaciowych.
Dodatkowo pozbyłbym się balkonów.

Dzięki za rady.
O balkonach myślę dokładnie to samo (teraz przekonuję małżonkę :) )
Okna połaciowe - hmyyyyy - z jednej strony dodają uroku - nie jest taka stodoła :) ale pomysł godny głębszego przemyślenia
Podłogówka wszędzie - tutaj opieram się tylko na opiniach z sieci, ewentualnie osób budujących się. Opinie są podzielone 50/50 (podłogówka na dole , góra grzejniki lub wszędzie podłogówka) tutaj też się łamiemy, przy braku własnych doświadczeń ciężko zdecydować.

Jeszcze mała chwila jest bo jeśli dopisze pogoda to za ok 2 tyg będą robione fundamenty, a na wiosnę wszystko powyżej.

Ps. dla jasności kwota 300 tys przyjęta jest na sam dom, działka, przyłącza, papiery itp liczone osobno + rezerwa o której pisałem wcześniej.

kemot_p
13-10-2015, 14:57
Dzięki za rady.
O balkonach myślę dokładnie to samo (teraz przekonuję małżonkę :) )
Okna połaciowe - hmyyyyy - z jednej strony dodają uroku - nie jest taka stodoła :) ale pomysł godny głębszego przemyślenia
Podłogówka wszędzie - tutaj opieram się tylko na opiniach z sieci, ewentualnie osób budujących się. Opinie są podzielone 50/50 (podłogówka na dole , góra grzejniki lub wszędzie podłogówka) tutaj też się łamiemy, przy braku własnych doświadczeń ciężko zdecydować.

O podłogówce poczytaj tutaj: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?242293-Ogrzewanie-pod%C5%82ogowe-czy-grzejniki
Jeśli chodzi o okna połaciowe piszę z własnego doświadczenia - w domu rodzinnym nie mieliśmy, teraz mam w mieszkaniu (dach kopertowy). Jeśli da się ich uniknąć to nie zastanawiałbym się nawet. Co do balkonów w domu z tarasem i ogrodem to jest to niepotrzebny koszt, używa się ich rzadko, albo wcale. Zawsze można zrobić balkon francuski (drzwi balkonowe z barierką). Rozważ wentylację, bo jeśli się zdecydujesz na mechaniczną to kominów wentylacyjnych nie będziesz potrzebował (ja planuję ogrzewanie kotłem gazowym kondensacyjnym więc nie będę miał żadnego komina - zawsze to jakaś oszczędność).
A i jeszcze jedno - dom ma ścianę kolankową 80cm, można podwyższyć o 1-2 bloczki.

grend
13-10-2015, 15:17
Wszystkie ceny z robocizną bo płaciłem etapami :)

Ściany konstrukcyjne, nadproża, wieniec, ocieplenie fundamentu, kominy, odprowadzenie wody z dachu = 44 tyś

Więźba + strop, wełna 15 i 20 cm do ocieplenia stropu, płyty OSB 22 mm, podkłady pod płyty OSB, szpilki i nakrętki do stropu, ściany działowe, folia na strop, taśma do sklejania foli dachowej, kominy nad dach = 52 tyś

Dachówka, folia dachowa, rynny = 40 tyś

Okna + montaż, taśmy uszczelniające do okien, brama garażowa , drzwi zewnętrzne, instalacje elektryczne, instalacja CWU, instalacja CO,rekuperator, alarm, kominek, GWC, studnia chłonna ( dach ), tynki wewnętrzne = 100 tyś

Styropian na podłogę + garaż, wylewki, siatka zbrojeniowa - dom 2x1 3 mm, siatka zbrojeniowa - garaż 4 mm 1,2x 2,4 i całe wykończenie wnętrza łącznie z drzwiami,meblami, lampami, panelami, itp. = 60 tyś

Ocieplenie zewnętrzne z tynkiem, styropianem, podbitką drewnianą = 25 tyś

Inne nieliczalne rzeczy = 30 tyś

Dokładniej się już nie da :) 46+44+52+40+100+60+25+30 = 397 tyś na gotowo do zamieszkania wystarczy tylko włożyć rzeczy do szaf :) + koszt działki 85 tyś = 482 tyś :rolleyes:

Budowa rozpoczęta 13.10.2011 a wprowadziliśmy się 24.11.2012 8)

Dla mnie szok cenowy.... Pewnie to samo przeżyjesz

Moje koszty (ceny netto)

12800 fundament
12400 strop
22050 ściany
6975 dach (stan obecny papa)
2292 działówki
7340 okna
3796 elektryka
4826 tynki
305 pobór prądu
1088 woda + kanaliza instalacja
6550 posadzki

Można robic cos na kilka sposobów. Jest też duża różnica - ja mam dom dwupoziomowy a ty parterowy. Zazdroszczę ci czasu wykonania. Mi to zajmie 2 lata

karolmaksel
13-10-2015, 15:32
Dla mnie szok cenowy.... Pewnie to samo przeżyjesz

Moje koszty (ceny netto)

12800 fundament
12400 strop
22050 ściany
6975 dach (stan obecny papa)
2292 działówki
7340 okna
3796 elektryka
4826 tynki
305 pobór prądu
1088 woda + kanaliza instalacja
6550 posadzki

Można robic cos na kilka sposobów. Jest też duża różnica - ja mam dom dwupoziomowy a ty parterowy. Zazdroszczę ci czasu wykonania. Mi to zajmie 2 lata

Kto zapoda aktualne ceny surowca:) z mazowsza:)

kukuku2
14-10-2015, 15:00
Myślę o budowie tego domku z małymi zmianami , wyprostowanie tylnej ściany i likwidacja jednego pokoju kosztem zwiększenia salonu , dom dla 2 osób jak sądzicie w kwocie z tematu się zmieszczę.Część wykończeniówki oraz instalacji sam robię lub ojciec no i bez szaleństwa co do cen materiału a działkę media mam.
http://archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-kostrzewach-md5321626540fb

kemot_p
14-10-2015, 15:29
Myślę o budowie tego domku z małymi zmianami , wyprostowanie tylnej ściany i likwidacja jednego pokoju kosztem zwiększenia salonu , dom dla 2 osób jak sądzicie w kwocie z tematu się zmieszczę.Część wykończeniówki oraz instalacji sam robię lub ojciec no i bez szaleństwa co do cen materiału a działkę media mam.
http://archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-kostrzewach-md5321626540fb

Spokojnie, ten dom przy sporej pracy własnej mógłby się znaleźć w dziale dotyczącym domów za 200tyś. :)

krbaton
16-10-2015, 15:49
Dla mnie szok cenowy.... Pewnie to samo przeżyjesz

Moje koszty (ceny netto)

12800 fundament
12400 strop
22050 ściany
6975 dach (stan obecny papa)
2292 działówki
7340 okna
3796 elektryka
4826 tynki
305 pobór prądu
1088 woda + kanaliza instalacja
6550 posadzki

Można robic cos na kilka sposobów. Jest też duża różnica - ja mam dom dwupoziomowy a ty parterowy. Zazdroszczę ci czasu wykonania. Mi to zajmie 2 lata

Podane ceny na gotowo :) ciężko rozbić dokładnie na fundament, strop itd. bo jedno wiąże się z następnym szczególnie że jak napisałem ekipa była od dziury w ziemi po ostatnią dachówkę ( zresztą znalezione przez forum )


Materiały wybierałem w miarę możliwości najlepszej jakości oczywiście ceny jak najbardziej podlegały negocjacji a niektóre rzeczy kupione w necie ( np. zbiornik kombinowany, kominek, styro na podłogę czy wełna do ocieplenia stropu = na okolicznych składach super mata niedostępna )

jarekFTW
18-10-2015, 11:03
"Dla mnie szok cenowy.... Pewnie to samo przeżyjesz

Moje koszty (ceny netto)

12800 fundament
12400 strop
22050 ściany
6975 dach (stan obecny papa)
2292 działówki
7340 okna
3796 elektryka
4826 tynki
305 pobór prądu
1088 woda + kanaliza instalacja
6550 posadzki
"
Jestem w trakcie budowy, właśnie zaczyna się wykańczanie domu, w przyszłym tygodniu wylewają jastrych.
Chciałbym zobaczyć ten Wasz dach za 7000 i okna za 8000. Nie mówiąc już o innych wydatkach.
Odezwijcie się na forum 5 lat po zamieszkaniu w takim domu. Powodzenia.

L3g3nd
10-11-2015, 20:29
Bąbelkowo, bardzo ładny dom ale wg mnie podobnie jak Kubaar, dodatkowo na te podcienie , słupy pójdzie dużo betonu i zbrojenia, który musisz dobrze ocieplić.
dzien dobry
jestem nowym uzytkownikiem forum stad pytanie czy ktos buduje dom wg projektu LIV 3 G2

PaRa
11-12-2015, 12:30
Właśnie ruszyła budowa mojego domu, zastanawiam się jak wszyscy czy wystarczy mi środków aby doprowadzić budowę do końca i w domu zamieszkać.
Proszę o uwagi i rady osób, które domy już zbudowały. Buduję w okolicy Góry Kalwarii, woj. mazowieckie, projekt to ZX100 po przeróbkach, które miały dostosować dom do naszych potrzeb i sprawić że koszty będą niższe.

http://images.tinypic.pl/i/00713/s4rs4s67qmc1_t.jpg (http://www.tinypic.pl/s4rs4s67qmc1)

Kosztorys ze strony projektu to prawie 300 tyś brutto, zakładam jednak że wydatki będą wyższe.
W tym momencie moje wydatki to :
- wszelkie koszty związane z przygotowaniami do budowy ( projekt, adaptacja, notariusz, geodeta, itp. ) to 16300 zł.
- płyta fundamentowa z drenażem, opaską przeciwwysadzinową, itp - 66400 zł przekroczyłem kosztorys o 3600 zł, ( więcej piachu i plandeki jako zabezpieczenie prze mrozem ) w sumie cena m2 fundamentów to 336 zł dojdzie jeszcze 10 cm eps i wylewka z ogrzewaniem podłogowym

Widzę, że dużo osób budowało domy z pracowni Z500, czy kosztorysy są realne ?

jarekFTW
13-12-2015, 19:50
za fundament zapłaciłeś 66 tys ?
wow, a gdzie ściany domu, dach itp? Z takim rozmachem na 600k się zatrzymasz.

Po co wspominasz o ogrzewaniu podłogowym przy wylewce płyty? Do tego jeszcze sporo czasu.
W ogóle czy jest sens wylewać fundament/płytę w grudniu, przed zimą? Co jeżeli zaraz przyjdzie mróz? Nie lepiej poczekać na wiosnę?

kazzw
14-12-2015, 07:35
Z własnego doświadczenia moge powiezieć, że jak ktoś chce wybudować dom do 300k zł, to musi zakładać, że będzie kosztowł 240 k zł. Zawsze są jakieś koszta dodatkowe.

Daniel_26
15-12-2015, 07:48
Witam,

Po przeczytaniu ok 20 stron z tego tematu sam juz nie wiem czy za kwote 300 000 mozna wybudowac dom ok 100-120 metrow z garazem systemem zleconym ...:eek:

Co osoba to inna opinia ...:(

Aktualnie podobaja mi sie projekty :
Z226 , Z119, Z216, Z219

Jednak jesli majac do dyspozycji ok 400 000 zl na dzialke i budowe to chyba lepiej bedzie zostac przy mieszkaniu ...

wally666
15-12-2015, 09:06
Nie mieszaj kosztu budowy z kosztem dzialki - o ile koszty budowy domu (robocizna i materialy) sa wzglednie podobne w roznych rejonach Polski o tyle ceny dzialek zyja swiom zyciem. Z budzetem 400kPLN pewnie ledwo kupilbym dzialke 800-900m w mojej okolicy gdzie ktos inny powie ze za 400kPLN zamknie sie w budowie domu np. 340kPLN i zakupie dzialki 50kPLN i mu zostanie jeszcze 10kPLN na czesc ogrodzenia...

wally666
15-12-2015, 09:08
Dodam tylko ze sam ciagle poszukuje dzialki w najblizszej okolicy obecnego zamieszkania i rozbieznosc cenowa jest ogromna - ok 280 do 600n za m2

Daniel_26
15-12-2015, 14:40
Nie mieszaj kosztu budowy z kosztem dzialki - o ile koszty budowy domu (robocizna i materialy) sa wzglednie podobne w roznych rejonach Polski o tyle ceny dzialek zyja swiom zyciem. Z budzetem 400kPLN pewnie ledwo kupilbym dzialke 800-900m w mojej okolicy gdzie ktos inny powie ze za 400kPLN zamknie sie w budowie domu np. 340kPLN i zakupie dzialki 50kPLN i mu zostanie jeszcze 10kPLN na czesc ogrodzenia...

Witam,

Mialem na mysli 300 k zl na budowe pod klucz + 100 K na dzialke jednak z tego co czytam to ciezko bedzie wybudowac dom systemem zleconym pod klucz za 300 k bo z tych 300 K to pewnie 60-80 K pojdzie na wykonczenia wiec pozostaje ok 220-240 na stan deweloperski ...

jarekFTW
15-12-2015, 21:20
zmniejszyć rozmary domu i fik. Licz ok 2500 za metr do stanu deweloperskiego.

dawiddur
15-12-2015, 21:48
zmniejszyć rozmary domu i fik. Licz ok 2500 za metr do stanu deweloperskiego.
2500zł netto, brutto? 1m2 powierzchni jakiej? użytkowej, całkowitej, netto, zabudowy?

grend
15-12-2015, 22:17
Właśnie ruszyła budowa mojego domu, zastanawiam się jak wszyscy czy wystarczy mi środków aby doprowadzić budowę do końca i w domu zamieszkać.
Proszę o uwagi i rady osób, które domy już zbudowały. Buduję w okolicy Góry Kalwarii, woj. mazowieckie, projekt to ZX100 po przeróbkach, które miały dostosować dom do naszych potrzeb i sprawić że koszty będą niższe.

http://images.tinypic.pl/i/00713/s4rs4s67qmc1_t.jpg (http://www.tinypic.pl/s4rs4s67qmc1)

Kosztorys ze strony projektu to prawie 300 tyś brutto, zakładam jednak że wydatki będą wyższe.
W tym momencie moje wydatki to :
- wszelkie koszty związane z przygotowaniami do budowy ( projekt, adaptacja, notariusz, geodeta, itp. ) to 16300 zł.
- płyta fundamentowa z drenażem, opaską przeciwwysadzinową, itp - 66400 zł przekroczyłem kosztorys o 3600 zł, ( więcej piachu i plandeki jako zabezpieczenie prze mrozem ) w sumie cena m2 fundamentów to 336 zł dojdzie jeszcze 10 cm eps i wylewka z ogrzewaniem podłogowym

Widzę, że dużo osób budowało domy z pracowni Z500, czy kosztorysy są realne ?

66000 za fundament :eek::eek::eek: Podziwiam bo trzeba mieć w sobie dużo zaparcia żeby wydać taka kasę na takie coś

grend
15-12-2015, 22:23
"Dla mnie szok cenowy.... Pewnie to samo przeżyjesz

Moje koszty (ceny netto)

12800 fundament
12400 strop
22050 ściany
6975 dach (stan obecny papa)
2292 działówki
7340 okna
3796 elektryka
4826 tynki
305 pobór prądu
1088 woda + kanaliza instalacja
6550 posadzki
"
Jestem w trakcie budowy, właśnie zaczyna się wykańczanie domu, w przyszłym tygodniu wylewają jastrych.
Chciałbym zobaczyć ten Wasz dach za 7000 i okna za 8000. Nie mówiąc już o innych wydatkach.
Odezwijcie się na forum 5 lat po zamieszkaniu w takim domu. Powodzenia.

dach się zawali, okna ulegną biodegradacji, mury się rozsypia - ale to za 200lat

PaRa
19-12-2015, 13:55
za fundament zapłaciłeś 66 tys ?
wow, a gdzie ściany domu, dach itp? Z takim rozmachem na 600k się zatrzymasz.

Po co wspominasz o ogrzewaniu podłogowym przy wylewce płyty? Do tego jeszcze sporo czasu.
W ogóle czy jest sens wylewać fundament/płytę w grudniu, przed zimą? Co jeżeli zaraz przyjdzie mróz? Nie lepiej poczekać na wiosnę?

Myślę, że dom będzie kosztował dokładnie tyle ile na niego wydam. Na stronie pracowni gdzie kupiłem projekt jest dostępny kosztorys i jak pisałem przekroczyłem go o 3600 zł a mam za tą cenę płytę fundamentową na 10 cm XPS a nie tradycyjne fundamenty.

Płytę wylałem i nic złego się nie stało, mróz nie przyszedł a dziś mam na termometrze 11 stopni. Gdybym gdybał i czekał to do dziś mieszkałbym z rodzicami.

firewall
19-12-2015, 16:00
Całkiem rozsądna cena 1m2 płyty. U mnie wyszło zdecydowanie drożej za m2 plyty. Nie przejmuj się, przy budowie niektórzy mają wybiórczą pamięć co kupili, za ile i za co zapłacili.

PaRa
19-12-2015, 20:27
Całkiem rozsądna cena 1m2 płyty. U mnie wyszło zdecydowanie drożej za m2 plyty. Nie przejmuj się, przy budowie niektórzy mają wybiórczą pamięć co kupili, za ile i za co zapłacili.

Wyszło mi 336 zł za m2, gdyby nie większa ilośc piachu potrzebna do niwelacji terenu było by jeszcze lepiej, plandeki do przykrycia płyty też mi się nie przydały bo z pogodą udało się trafić idealnie.

niknil20
28-01-2016, 11:17
Witam
To mój pierwszy post na forum muratora

Mam w planach rozpoczęcie budowy domu. Po obejrzeniu setek projektów zdecydowałem się na taki projekt http://www.projekty-e-domy.pl/e-121.html?lustro=1
Jednak mam zamiar zbudować go bez garażu układ funkcjonalny pozostałby bez zmian. Budynek przybrałby kształt prostokąta a dach byłby w kształcie koperty. Powiększyłoby się pomieszczenie gospodarcze które rozrosłoby się o kawałek garażu który pozostałby poprzez jego skrócenie
Zastanawiam się czy koszty tych zmian byłyby duże??
Czy jest możliwe że zmniejszyłby się przez to koszt budowy?

zastanawiam się czy starczy mi 300-350tys na wybudowanie stanu takiego, żeby pozostało pomalować ściany i wstawić meble? Działkę już mam.
Budowałbym z silki lub ytongu. Dachówka Cementowa. strop lany jak w projekcie. Ogrzewanie piecem na paliwo stałe np ekogroszek a zamiast podłogówki w całym domu zwykłe grzejniki.
Wykończenia na średnim poziomie nie potrzebuję luksusów. do wprowadzenia prócz kuchni i łazienki starczy mi kanapa i tv reszte kupowałoby się z czasem.

Jakie jest wasze zdanie? ciekawy projekt? zmiany możliwe? koszta możliwe?

wally666
28-01-2016, 12:55
projekt mi sie podoba, sam szukam czegos podobnego ale na wezsza dzialke (19m) i skoro nic nie znalazlem, zaczalem sam sobie rysowac plan domu.

W tym projekcie kosztowne bedzie:
* dach
- kopertowka zamiast dwuspadowego
- lany strop - po co?

W temacie ukladu pomieszczen, to nie podoba mi sie rowniez odleglosc miedzy pom. gospodarczym a lazienka i kuchnia - ciepla woda bedzie musiala pokonac wieksza ogleglosc.

Przy oszczednym gospodarowanu pewnie wyladujesz w okolicach 350tys PLN ale rozwaz czy na pewno chcesz ladowac sie w paliwo stale, grzejniki i lany strop

PaRa
28-01-2016, 15:56
projekt mi sie podoba, sam szukam czegos podobnego ale na wezsza dzialke (19m) i skoro nic nie znalazlem, zaczalem sam sobie rysowac plan domu.

W tym projekcie kosztowne bedzie:
* dach
- kopertowka zamiast dwuspadowego
- lany strop - po co?

W temacie ukladu pomieszczen, to nie podoba mi sie rowniez odleglosc miedzy pom. gospodarczym a lazienka i kuchnia - ciepla woda bedzie musiala pokonac wieksza ogleglosc.

Przy oszczednym gospodarowanu pewnie wyladujesz w okolicach 350tys PLN ale rozwaz czy na pewno chcesz ladowac sie w paliwo stale, grzejniki i lany strop

I z tego co wiem to łazienki i kuchnia to najdroższe pomieszczenia, a w projekcie są 3 łazienki, co daje dodatkowe armatury,miski wc, drzwi i tp.

kotmelka
28-01-2016, 21:46
kuchnia jest najdroższa w projekcie i wyposażeniu, łazienka na drugim miejscu wg mnie

niknil20
29-01-2016, 12:27
No właśnie wiem że w takim domu dach i fundamenty tanie nie będą ale się z tym liczę.

Dlaczego nie lany strop?? gdybym kiedyś w przyszłości miał fundusze na adaptacje poddasza?? chyba że inny ale jaki? teriva?

i dlaczego złym pomysłem jest piec na ekogroszek czy np pelet oraz grzejniki? W rodzinnym domu całe życie "hajcujemy" zwykłym węglem więc taki piec mnie wcale nie przeraża ;) ale czemu nie grzeniki? nie jestem zwolennikiem podłogówki..

A co do łazienek to te przy sypialni połaczyło by się w jedną. Miałaby ok 8m2. Wąska i długa ale to nie przeszkadza. a ta druga to tylko wc i umywalka ;)
A co do wyposażenia to inna kwestia. jedni zmieszczą się w takiej cenie za którą inni kupują jeden sprzęt ;)

cob_ra
29-01-2016, 12:45
Co do pieca na ekogroszek, musisz mieć miejsce na skład opału, bycie palaczem na teacie, pomieszczenie tylko jako kotłownia. Po za tym po co się truć dymem jak można dobrze ocieplić dom, dać czyste ogrzewanie w formie pompy ciepła/prądu/gazu ziemnego jak masz dostęp. Nie rzucasz ekosyfem czy innym materiałem do palienia. Masz czysto bez smrodów.

A to pomieszczenie możesz przeznaczyć/podzielić na jakieś dodatkowy składzik, garderobe/pralnie co tylko chcesz. Podłogówka daje ci komfort, nie wieszasz kalafiorów i masz ładne pomieszczenia.

Przemyśl, sam w tamtym roku rozpocząłem budowę i nie bawię się w śmieciucha tyko pompa ciepła. Policz sobie to wszystko i przekalkuluj. Węgiel był dobry kilkanaście lat temu.

PaRa
29-01-2016, 13:52
Witam
To mój pierwszy post na forum muratora

Ogrzewanie piecem na paliwo stałe np ekogroszek a zamiast podłogówki w całym domu zwykłe grzejniki.


Jakie jest wasze zdanie?

Skoro już pytasz o nasz / moje zdanie, to powiem Ci o sądzę o tym sposobie ogrzewania - GŁUPOTA

A rozumiem że masz deputat na węgiel, i dlatego chcesz mieć taki piec.

wally666
29-01-2016, 13:58
Jesli planujesz kiedys zagospodarowac gore to dochodza duzo wieksze zmiany i koszta:
- sciana kolankowa,
- wyprowadzenie elektryki, wody lub przynajmniej podlaczen grzejnikow na gore
- schody/miejsce na schody na dole
- okna dachowe (w przyszlosci)
- inna wysokosc/kat nachylenia dachu
- jak budowac to docelowo taki projekt jaki potrzebujesz, kazda dobudowa to dodakowe komplikacje - wiem bo sam dostawialem oddzielne wejscie do domu z poddaszem.

niknil20
29-01-2016, 14:27
Skoro już pytasz o nasz / moje zdanie, to powiem Ci o sądzę o tym sposobie ogrzewania - GŁUPOTA

A rozumiem że masz deputat na węgiel, i dlatego chcesz mieć taki piec.

Nie nie mam deputatu węglowego. Wydaje mi się tylko że jest to ogrzewanie tańsze niż prąd czy gaz. A chodzenie raz dziennie do pieca z podajnikiem to chyba nie koniec świata. Nie znam się więc się pytam.

wally 666 - dzięki za porady. Na razie poddasze nie będzie mi potrzebne więc chyba zrezygnuje z tej opcji. Co najwyżej jako strych z chowanymi schodami.

Najbardziej martwi mnie kwestia stropu i właśnie ogrzewania :( nie wiem jakie podjąć decyzje :(

Bracianka
29-01-2016, 14:30
Jak lubisz mieć paskudne grzejniki pod oknami i lubisz latający od nich kurz - to rób grzejniki. W punktu widzenia ogrzewania, jeśli będziesz mieć prawidłowo wykonaną instalację, szczelny dom i WM, to nawet z grzejnikami będzie ok. Ja na początku chciałam podłogówkę tylko w łazience i w kuchni, ale jak poczytałam, to zdecydowałam się na całość (jeszcze męża trzeba było przekonać). I szczerze, w życiu nie wróciłabym do grzejników. Co do ogrzewania, nasz kolega jest zachwycony kominkiem z płaszczem wodnym i rzeczywiście tani go to wychodzi, bo na dostęp do drewna. Ale sam twierdzi, że kurz niemiłosierny, nie ważne jakby uważał - ja jestem leniwa i nawet nie chcę myśleć o paliwie stałym, mam gaz i stosunkowo niskie koszty. Projekt całkiem fajny, ja nie robiłabym poddasza, nawet w przyszłości.

firewall
29-01-2016, 15:30
Z kurzem i grzejnikami to jakaś mitologia rodem z prl-owskich blokowisk.Mam w mieszkaniu(piec gazowy) przewymiarowane grzejniki płytowe - w najcięższe mrozy miałem temperaturę na kotle 55 0C. Zwykle nie przekraczam 45 oC. Pomimo że mieszkam wśród syfiarzy kopcących z pieców paląc czym popadnie. nie mam żadnego problemu z kurzem,brudem nad kaloryferem etc.W obecnie budowanym daję kabelki bo jestem leniwy i nie lubię przepłacać za coś co może być tanie i proste.
Kominek też mam od jakichś 18-tu lat. Przez kilka lat strasznie lubiłem palić,potem coraz rzadziej.Od 3 lat nie zapaliłem ani razu.

Bracianka
29-01-2016, 15:54
Firewall, jak grzejesz rozsądnie, to tak, ale jak tak jak niektórzy znajomi moi, w piecu 70-80, bo im zimno? ;-) Ale tak po prawdzie naprawdę mam teraz jakoś tak mniej kurzu latającego niż w mieszkaniu z grzejnikami :-)

wally666
29-01-2016, 15:56
a propos stropu to teriva, zwykla wiezba albo wiązary

firewall
29-01-2016, 16:27
Bracianka, ma to związek z grzejnikami. Panie chcą mieć taki malutki grzejniczek - bo taki ładny i prawie go nie widać. A potem lament że właśnie 80 oC i chłodno. A nikt nie zwraca uwagi że projektant ładuje grzejniki według 90/70 stopni bo klient zadowolony że takie ekonomiczne ma grzejniki. Wystarczy dać większe i problem z głowy.

Bracianka
29-01-2016, 21:04
No ja dałam większe :-) W całej podłodze i w życiu nie wróciłabym z własnej woli do grzejników ;-)

wally666
29-01-2016, 21:07
A tak a propos,ogrzewania kablami i prądem, to jak przy prądzie podgrzewa się CWU? Duży zasobnik i mocne grzalki?

firewall
29-01-2016, 21:42
Możesz użyć bojlera elektrycznego min.80l ale lepiej 100-110l. Możesz użyć małej pompy ciepła zintegrowanej z zasobnikiem (patrz Alle...o) za parę tysięcy lub ogrzewacza przepływowego.
Duży zasobnik jest bez sensu bo generuje duże straty energii.

Belisima
30-01-2016, 16:57
Witam planuję budowę domu http://projekty.muratordom.pl/projekt_trafny-wariant-i,2021,0,0.htm , tylko że bez garażu. Działkę już mam i 130 tys. w gotówce, chciałabym dobrać nie wiecej niż 150 tys. kredytu. Czy jest szanasa. Mury postawi dziadek budowlaniec, hydraulik i elektyk tez w rodzinie. Wykończenie czyli pomalowanie, panele i kafelki to mąż.

Elfir
30-01-2016, 17:39
wolałabym już garaż zamiast tych dwóch balkonów.
To nie jest tani projekt, ale jeśli wykonawstwo będziecie mieli za darmo to być może się uda.

Bejaro
30-01-2016, 18:30
wolałabym już garaż zamiast tych dwóch balkonów.
To nie jest tani projekt, ale jeśli wykonawstwo będziecie mieli za darmo to być może się uda.

Ten projekt ma 272 m2 powierzchni całkowitej w tym 3 łazienki plus wc nawet przy pracy własnej wg mnie to mało realne.

Elfir
30-01-2016, 18:33
zakładam stan deweloperski a nie pod klucz.

firewall
30-01-2016, 18:53
Witam planuję budowę domu http://projekty.muratordom.pl/projekt_trafny-wariant-i,2021,0,0.htm , tylko że bez garażu. Działkę już mam i 130 tys. w gotówce, chciałabym dobrać nie wiecej niż 150 tys. kredytu. Czy jest szanasa. Mury postawi dziadek budowlaniec, hydraulik i elektyk tez w rodzinie. Wykończenie czyli pomalowanie, panele i kafelki to mąż.

Zlikwiduj lukarny, zrób dach dwuspadowy,wywal te kolumienki,wydłuż garaż i buduj.

Elfir
30-01-2016, 19:27
firewall - innymi słowy - wybierz prostszy projekt :D

firewall
30-01-2016, 19:37
Tak było u mnie. Najpierw milion przeglądniętych projektów.Potem wybór kilku odpowiednich do działki. Następnie, narysowałem sam i dałem pani architekt do przerysowania.A było upraszczanie,upraszczanie aż został prostokąt z dwuspadowym dachem i przyklejonym do domu garażem:-)

Sorc
30-01-2016, 19:51
Zlikwiduj lukarny, zrób dach dwuspadowy,wywal te kolumienki,wydłuż garaż i buduj.

Tylko wtedy ładny, ciekawy projekt robi się zwykłym domkiem jakich dużo
Ta lukarna z przodu dużo uroku dodaje
Czasami lepiej rok później zacząć budowę a te dodatkowe 20-30 tys. dolozyc - efekt na całe życie

firewall
30-01-2016, 20:00
Moze masz i rację. Dołóż jeszcze 10-20 tysi
i będzie efektowniej
http://cdn31.archirama.smcloud.net/s/photos/t/2718/porzadek_jonski_97633.jpg
na ściany
http://3.bp.blogspot.com/-zbD0wu8csuk/Uib6xXpld7I/AAAAAAAAGxc/jRIiCK5Ox2o/s1600/001.JPG
wszystko porządne z betonu barwionego i somsiadom kapcie z nogów spadnom;)

firewall
30-01-2016, 20:07
Ewentualnie można błysnąć "ciekawym" ogrodzeniem

http://4.bp.blogspot.com/-XOOs9FWYuV4/U05UogUe0DI/AAAAAAAAARw/nIIKCkf5Nu8/s1600/Ci%C4%99ciwa+Wo%C5%82omin+fot+Niespe%C5%82niony6.j pg

Belisima
30-01-2016, 21:45
Dzięki wszystkim za uwagi. chcemy zrobić tylko jeden balkon z przodu. Na dole zamiast wc to pomieszczenie gospodarcze, na górze też zamiast dwóch ma być jedna.

CodeSnipper
30-01-2016, 21:56
Tak było u mnie. Najpierw milion przeglądniętych projektów.Potem wybór kilku odpowiednich do działki. Następnie, narysowałem sam i dałem pani architekt do przerysowania.A było upraszczanie,upraszczanie aż został prostokąt z dwuspadowym dachem i przyklejonym do domu garażem:-)

Skąd ja to znam :D

firewall
31-01-2016, 07:58
Dzięki wszystkim za uwagi. chcemy zrobić tylko jeden balkon z przodu. Na dole zamiast wc to pomieszczenie gospodarcze, na górze też zamiast dwóch ma być jedna.

Zrobisz jak zechcesz tylko pamiętaj ze każde udziwnienie generuje wyższe koszty i późniejsze problemy. A balkon zwykle kończy jako miejsce do wystawiania pościeli do wietrzenia .

Elfir
31-01-2016, 11:45
w mojej okolicy większość balkonów stoi niewykończona latami :D
A balkon do frontu nigdy nie będzie wykorzystany, bo nie zapewnia jakiejkolwiek intymności.

wally666
01-02-2016, 05:05
Firewall masz może watek o swoim domku? Chętnie bym poczytal

firewall
01-02-2016, 07:56
Był,ale został wykasowany w ramach protestu przeciwko działaniom redakcji usuwających wpisy (moje i innych) nt. cwaniaka biorącego wpłaty na styrodur i nie dostarczając go lub po wielu,wielu miesiącach np. dostarczając coś innego( np. zamiast styroduru ktoś zgodził sie na pustaki - byle tylko coś odzyskać)

CodeSnipper
01-02-2016, 09:50
Może być jeszcze na www.archive.org - tylko tytuł wątku by się przydał

wally666
01-02-2016, 10:39
nie udalo mi sie go juz namierzyc, watek znalazlem ale niestety archive tego nie zkeszowal

marcuso86
04-02-2016, 06:33
Panowie mam działke 970m (narazie wszystkie media w granicy czyli drodze asfaltowej). Oraz odłozone troche gotówki.
I teraz mam pytania czy przy obecnych cenach tego roku i cenach robocizny jestem w stanie wybudować dom około 120m z podwójnym garażem (ewentualnie pojedynczym) w cenie 350 tyś tak aby w nim zamieszkać. (bez ocieplenia zew i elewacji)
Zakres prac do SSZ firma - reszta sys gospodarczym a ocieplenie poddasza, zabudowa K-G malowanie itd samemu.
Ogrzewanie kocioł na ekogroszek (niestety gazu nie ma).
I teraz pytanie czy jest ses z taką kwotą pchać sie w parterówke z kopertą czy lepiej dom z poddaszem użytkowym i dachem 2 spadowym.
Przy parterówce ogranicza mnie troche działka - 24 metry szerokości.
Prosze o opinie osoby które wybudowały za taką cene w 2015 roku i zamieszkały.
I czy brać sie za parterówke 115-125m czy dwuspadowy z poddaszem.
Czy jest ses pchać sie przy takiej kwocie w coś takiego:
http://www.domdlaciebie.com.pl/projekty-domow-parterowych/gracjan,1018.html

firewall
04-02-2016, 06:57
Parterowy wygodniejszy,a działka duża.Przy tych pieniądzach bez problemu.

compi
04-02-2016, 07:38
Nieduży dom więc odpuść ekogorszek, kominy, zyskasz powierzchnię i wolny czas, który stracisz w kotłowni. Też jestem za parterówką, tym bardziej że ta z linku jest całkiem fajna. Odpadnie Ci pracochłonne poddasze i niepotrzebne schody.

CodeSnipper
04-02-2016, 07:43
Dobrze zaizoluj i grzej prądem. 120m2 to jest mały domek, po co grzać go ekogroszkiem? Wtedy w kotłowni robisz pralnię a w gospodarczym spiżarnię. Kasę zaoszczędzoną na budowie instalacji i komina wrzuć w izolację, powinno nawet jeszcze zostać. Warto przed wybraniem projektu rozważyć wszystkie za i przeciw.

kemot_p
04-02-2016, 07:58
@marcuso86
Jeśli chodzi o parterowke to sprawdź zapis planu zagospodarowania dotyczący powierzchni zabudowy. Ja mam działkę o podobnej powierzchni, ale u mnie porterówka z podwójnym garażem się nie zmieści, bo przekroczylbym maksymalną powierzchnię zabudowy.

wally666
04-02-2016, 08:13
Panowie, moj plan jest nastepujacy, narysowalem sobie we floorplannerze domek ktory jest moim marzeniem. Dzialka ktora mam na oku jest waska 19m a dluga 49. I teraz pytanie, czy ten projekt masens? chcialem maksymalnie uproscic bryle (prostokat), chcialem zminimalizowac korytarze (mniej niz 10% powierzchni uzytkowej). Powierzchnia wszystkich pomieszczen (oprocz garazu) to ~142m2. Garaz pomijam celowo, jesli koszty beda zbyt duze to tymczasowo w miejsce garazu moge postawic wiate o konstrukcji metalowej o wymiarach 6,5 x 6,5 ktora posiadam w obecnym miejscu zamieszkania.

Do jakiego poziomu budowy i wykonczenia w rozsadnym srednim standardzie dojde z kwota 350tys PLN?

Troche szczegolow dot. planow zasilania itp:
1. sciany - beton komorkowy lub silka
2. dobre ocieplenie scian oraz dachu,
3. dachu - dwuspadowy z niedroga dachowka ceramiczna, bez okien dachowych, wiazary z miejscem na strych po srodku
4. grzanie pradem, brak kominka
5. nie licze mebli ktore moge przeniesc ale lazienki i kuchnia w 100% od nowa
6. elektryke ogarne ze znajomym,
7. skoro grzanie kablami to na pewno duzy nacisk poloze na ocieplenie i uszczelnienie, szczelny montaz okien, dachu itd.
8. plyta fundamentowa to podstawa - tylko pod domem

345707

CodeSnipper
04-02-2016, 08:46
Jeśli budujesz firmami to poleciłbym rozważenie szkieletu drewnianego. Do grzania prądem i fajnej izolacji to wymarzona konfiguracja. Nie namawiam, ale sam byłem u siebie pionierem, a teraz ludzie, którzy namawiali mnie na mur przyhodzą, oglądają, patrzą na rachunki za prąd i mówią "kurde, miałeś rację".

Skoro chcesz niedrogą dachówkę, to rozważ też blachę. Tym bardziej, że skoro parterówka to akustyka blachy Ci nie będzie przeszkadzać.

Zdjęcie za małe, żeby coś odczytać.

marcuso86
04-02-2016, 08:47
Czy ktoś budował podobny w 2015roku dom parterowy (wielkościowo) i czy może potwierdzić że zamknął sie w granicach 180 tyś SSZ z dachówką ceramiczną (widomo średnia klasa żadnych chitow - ewentualnie gont) który budowała firma?

firewall
04-02-2016, 08:55
345707

Tam gdzie łazienka i PG pogłębiłbym trochę korytarz,pomieszczenia.stają się ładniejsze a unikasz korytarza rodem z wagonu pkp. Żona będzie zachwycona miejscem na komódkę,lustro,donicę etc.
Co do kosztów wszystko zależy od materiałów. Na płycie i ociepleniu i pokryciu dachowym nie ma co oszczędzać bo to jednorazowy wydatek.

wally666
04-02-2016, 09:11
Szerokosc korytarza to ok 1,4m. Z tym korytarzem to niezly pomysl od razu wejscie do kuchni od strony korytarza robi sie wieksze. Wejscie do pom. gosp. bedzie od kuchni i nie chcialbym jakos drastycznie go zmniejszac.

Zastanawiam sie jeszcze nad mala antresola nad czescia salonu/kuchni i otwarciu pozostalej przestrzeni nad salonem az do sufitu. Od razu z antresoli byloby normalne wejscie na strych. Tylko te koszty...

wally666
04-02-2016, 11:09
wieksza fota jest tutaj:
http://iv.pl/images/07838785715297578239.png

Szkielet rozwazalem ale:
1. ja lubie jak mam w domy chlodno, nienawidze przegrzewania a temp. 24-25 powoduja ze sie topie.
2. akustyka,

CodeSnipper
04-02-2016, 12:20
Rozumiem. A skoro lubisz chłodno, to tym bardziej olej ekogroszek.

wally666
04-02-2016, 12:36
absolutnie ekogroszku nigdy nie rozwazalem, chcialbym pojsc w kable choc gaz i podlogowka tez jest opcja bo gaz jest w drodze

marcuso86
04-02-2016, 12:54
Panowie czy ktoś budował parterówke ok 120m w 2014 - 2015 i ma jakiś dziennik z kosztami tu na forum - chciałbym widzieć jak to mniejwiecej wygląda

CodeSnipper
04-02-2016, 13:28
Musisz szukać. Mój z poddaszem wybudowałem za 220 tys. z mnóstwem pracy własnej. 123m2.

Bejaro
04-02-2016, 13:33
Panowie czy ktoś budował parterówke ok 120m w 2014 - 2015 i ma jakiś dziennik z kosztami tu na forum - chciałbym widzieć jak to mniejwiecej wygląda

Świeże koszty tu:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?200413-Z8-ciasny-ale-w%C5%82asny-przytulny-dom-makowej_panienki/page15

niktspecjalny
04-02-2016, 15:16
wieksza fota jest tutaj:
http://iv.pl/images/07838785715297578239.png (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fiv.pl%2Fimages%2F0 7838785715297578239.png)

Szkielet rozwazalem ale:
1. ja lubie jak mam w domy chlodno, nienawidze przegrzewania a temp. 24-25 powoduja ze sie topie.
2. akustyka,


Witam .

W sumie ten korytarz nie jest taki mały.Możesz mi napisać co nazywasz łapaczem?http://iv.pl/images/07838785715297578239.png

marcuso86
04-02-2016, 16:21
Świeże koszty tu:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?200413-Z8-ciasny-ale-w%C5%82asny-przytulny-dom-makowej_panienki/page15


Jednak to dużo prostszy budynek i z dachem 2 spadowym. A ja myśle o kopercie i około 115m+garaż

wally666
04-02-2016, 20:25
Oj sorka, lapacz to miejsce którym wchodze do domu, taki miejscowy slang:-)

niktspecjalny
04-02-2016, 22:55
Oj sorka, lapacz to miejsce którym wchodze do domu, taki miejscowy slang:-)

To akurat nazywa się wiatrołap.

topolo
06-02-2016, 17:44
Panowie czy ktoś budował parterówke ok 120m w 2014 - 2015 i ma jakiś dziennik z kosztami tu na forum - chciałbym widzieć jak to mniejwiecej wygląda


Projekt Grenada, http://dompasja.pl/szukaj/?nazwa=Grenada
Start lipiec 2015, obecnie SSZ(prawie). Brakuje Bramy garazowej i drzwi wejściowych. Jestem na poziomie 180kPLN. 40% kwoty to dach(ceramika roben piemont). BK Termobet. Okna Dako, 3 szyby. Fundament wykonany porządnie, z chudym i stopą, reszta pustak szalunkowy, bez dziadowania i lania betonu w ziemię.
Jedna firma to murarze, osobna firma do dachu.

Pozdrawiam

marcuso86
07-02-2016, 09:00
Strasznie to odbiega z kosztorysem podanym na tej stronie. Dom dość duży - salon gigant i sypialnia - dach też dosyć skomplikowany - ile ma metrów? Strop lany czy drewniany?

topolo
07-02-2016, 17:56
Strasznie to odbiega z kosztorysem podanym na tej stronie. Dom dość duży - salon gigant i sypialnia - dach też dosyć skomplikowany - ile ma metrów? Strop lany czy drewniany?


Dach 350m2. Strop lany.

Mogę w miarę wyszczególnić koszty na maila.

Projekt w punkt pasuje do naszych założeń - najwięcej czasu spędza się w salonie i kuchni i mają być duże. Pokoje nie muszą być super obszerne.

Kosztorys, faktycznie, niszczy marzenia. Tak naprawdę już prawie zdecydowaliśmy się na projekt Prosty 3A(domy z wizją). Jednak zabralem się za zestawienia materiałów na podstawie szkiców ze strony, na tej podstawie mogłem policzyć koszty fundamentu, ściań, stropu i dachówki. Wyceniłem robociznę i tylko na tej podstawie zabrałem się za budowę Grenady. Patrząc na kosztorys nie zdecydowałbym się na ten dom.

CodeSnipper
07-02-2016, 18:51
Kosztorysy na stronach to pic. To jasne że muszą być tanie aby marzyciele kupili projekt.

marcuso86
08-02-2016, 05:10
Właśnie że kosztorys tego domu na stronie http://dompasja.pl/?projekty_wordpres=grenada podaje SSZ na poziomie 309 tyś zł - a koledze udało sie wybudować za 190 max.

lukaszu
18-02-2016, 14:05
Witam,

wpadł mi w oko projekt Neptun IV dostępny na wielu stronach. Rzecz w tym, że koszty budowy są różne i znacznie odbiegające.

http://pracownia-projekty.dom.pl/mt_neptun_4_ce.htm
stan surowy zamknięty: 192.000zł

http://extradom.pl/projekt-domu-neptun-4-BSA1541
http://www.domywstylu.pl/projekt-domu-neptun_4.php
stan surowy zmaknięty bez instalacji 255.000zł

Pytanie, czy takie elementy wykończenia jak łazienka, podłogi są wliczone w cenę?
Czy np. szambo albo przydomowa oczyszczalnia jest uwzgledniona?

Czy znacznie zmieni się koszt, jeśli zrezygnuję z ogrzewania CO (bez kotłowni, komina,)
na rzecz smaodzielnie zrobionej pompy ciepła (około 30k zł). Rezygnacja z kominka,
zamontowanie wentylacji mechanicznej.

Ile z dużym marginesem będzie kosztowało mnie zamieszkanie bez kuchni, szaf,
tylko wykończenie na gotowo?

EZS
18-02-2016, 17:02
Powierzchnia do wybudowania to 166m2 a z tego użytkowa jedynie 109. kubatura wieksza, niż u mnie przy 124 m2. Przy maleńkim domku garaż w bryle! Połamany, trudny i kosztowny dach. Ogólnie projekt dość fajny alle nie dla oszczędzających. inaczej mówiąc- chcesz mieć fajny mały domek to buduj, tylko po niewielkich przeróbkach, bo widzę tam kilka niefunkcjonalnych baboli. Ale na oszczędności nie licz. Cena? 166 m2 razy ok 2,5 tyś to daje powyżej 400 tyś. I to by się zgadzało, stan surowy zamknięty to połowa kosztów. Często mniejsza połowa ;)

kajzer83
23-02-2016, 21:01
Powierzchnia do wybudowania to 166m2 a z tego użytkowa jedynie 109. kubatura wieksza, niż u mnie przy 124 m2. Przy maleńkim domku garaż w bryle! Połamany, trudny i kosztowny dach. Ogólnie projekt dość fajny alle nie dla oszczędzających. inaczej mówiąc- chcesz mieć fajny mały domek to buduj, tylko po niewielkich przeróbkach, bo widzę tam kilka niefunkcjonalnych baboli. Ale na oszczędności nie licz. Cena? 166 m2 razy ok 2,5 tyś to daje powyżej 400 tyś. I to by się zgadzało, stan surowy zamknięty to połowa kosztów. Często mniejsza połowa ;)

Witam!
Mam pytanie odnosnie garazu: rozumiem ze lepiej jest budowac garaz w bryle przy malym domku a przy duzym osobno???o co chodzi bo juz pare razy sie spotkalem na forum z tym watkiem....

firewall
23-02-2016, 21:03
najtaniej.....wiata

dawiddur
23-02-2016, 21:42
Co powiecie o tym projekcie?
http://projekty.muratordom.pl/projekt_basniowy,2790,0,0.htm?kdg=1&wsk_1=&gd=&pz_1=&pz_0=&k_1=&k_0=&ll=2&tn=2&web_0=&lp=4&web_1=&wo_0=&br=1&knd_1=45&knd_0=25&p_0=85&p_1=120&a=&c=&g=0&kd=2&kd=3&wsk_0=&wk_1=&wk_0=&mirror=yes&q=&wef_0=&wef_1=&so=1&t=1&wo_1=&v=1&sd=

Na forum dosyć często powtarza się hasło: "musisz liczyć ok. 2500zł/m2"...
Mam liczyć m2 czego?
- powierzchni użytkowej? No chyba nie...
- powierzchni zabudowy? Też chyba nie...
- powierzchni podłóg wszystkich pomieszczeń? wydaje mi się, że tak. Mylę się?


Bryła budynku podoba mi się, rozkład pomieszczeń również (szukam gotowca idealnego, tzn. takiego, w którym jeśli nie muszę to nic nie zmieniam). W moim przypadku interesuje się odbiciem lustrzanym - elewacja od strony salonu, kuchni i tarasu znalazłaby się od strony południowej.
Jest kotłownia na paliwo stałe (gazu brak, w prąd nie wejdę), są 2 pełnoprawne łazienki czyli toaleta+prysznic/wanna. Są przyzwoitej wielkości sypialnie. Rezygnowałbym z jednego komina - nie chcę mieć kominka - jedna kotłownia w domu wystarczy. Może WM "tymi rękoma robiona".

Co sądzicie o tym projekcie w kontekście budowania z budżetem 300k? Oczywiście uzbrojona i ogrodzona działka jest.

http://cdn3.pgotowe.smcloud.net/t/pliki/t/murator-m165-basniowy-Domy-2790-18-37836_2186567.jpg
http://img.wybieramprojekt.pl/wp-content/uploads/products/ET39/rzut_parteru-500x500.jpg?66e83c4165a234cdda478a9c55cb90db

firewall
24-02-2016, 07:06
Powinieneś zmieścić się.Pom.2,3,4,5 połączyłbym w jedno (taniej i jest przestrzenniej)

dawiddur
24-02-2016, 17:36
Owszem, myślałem o tym, ale o połączeniu pomieszczeń nr 2, 3 i 4 tworząc tym samym dużą spiżarnię - graciarnię z przejściem z korytarza i kuchni.

20m2 kuchni w naszym przypadku byłoby nietrafionym pomysłem.

Nurek_
26-02-2016, 14:03
Witam
To mój pierwszy post na forum, więc na początek chciałem się przywitać.
Przymierzamy się do budowy, na razie jesteśmy na etapie planów i zbierania funduszy. Mamy na działkę, resztę planujemy sfinansować kredytem i ze sprzedaży mieszkania - łącznie właśnie ok. 300 tyś zł.
Podoba nam się projekt:
http://www.archipelag.pl/projekty-domow/erin-ii
Ma wszystko na czym nam zależy: kotłownio-pralnię, spiżarnię, łazienkę w której można zmieścić wannę i natrysk i oddzielne wc. I to wszytko w pasującym nam układzie, na w miarę niewielkiej powierzchni.

Z tego co zdążyłem wyczytać na forum to taki domek byłby osiągalny, ale tak na styk. Trochę się tego "na styk" boję, bo wiadomo coś może wyskoczyć, a nie chciałbym zostać z ukończonym w 3/4 domem i bez kasy.
Sam niestety wiele nie zrobię, mogę zrobić elektrykę, malowanie, panele i to chyba tyle, wiec zostaje branie ekip.
Zastanawiam się nad "potanieniem" projektu. Pierwsza sprawa - na pewno nie chcemy kominka, więc chyba odpada jeden komin?
Druga sprawa: na 100% nie będziemy wykorzystywać poddasza. Czy w związku z tym zamiana stropu na drewniany da zauważalne korzyści finansowe? Jest to w ogóle wykonalne?
Z pokryciem dachu celowałbym w blachę, jest chyba sporo taniej niż dachówka. Ogrzewanie gazowe, na 90% grzejniki.

Myślę również nad garażem - planuje osobno stojący, na 2 auta. Pytanie czy budować go równolegle, czy po zakończeniu domu. Za drugą opcją przemawiają koszty - będę wiedział czy mnie w ogóle stać, jak nie, to zadowolę się jakimś blaszakiem do czasu aż będę miał kasę. Z kolei przy budowie równoległej, ekipa budująca robi jedno i drugie, nie umawiam się 2 razy, nie muszę dwa razy szukać materiałów, płacić transportu itd. Może na początek postawić garaż w stanie surowym, a resztę sobie darować do zakończenia domu? Jak w ogóle kosztowo za m2 wychodzi budowa garażu?

CodeSnipper
26-02-2016, 15:15
Nie zrobisz bo nie umiesz czy nie masz czasu? Czy masz kogoś do pomocy? Rozważałeś szkielet drewniany? Dużo można zrobić samemu.

Nie wiem jakie są ceny na Śląsku, u mnie w okolicy ekipami za 300tysi byłoby chyba na styk. Garaż - najprościej i najszybciej zrobić wiatę obitą płytami OSB. Cztery albo sześć stop fundamentowych, na nich belki połączone belkami poprzecznymi u dołu i u góry , całość obita płytami. Dach jednospadowy.

ZbyszekT
26-02-2016, 17:29
Co powiecie o tym projekcie?
http://projekty.muratordom.pl/projekt_basniowy,2790,0,0.htm?kdg=1&wsk_1=&gd=&pz_1=&pz_0=&k_1=&k_0=&ll=2&tn=2&web_0=&lp=4&web_1=&wo_0=&br=1&knd_1=45&knd_0=25&p_0=85&p_1=120&a=&c=&g=0&kd=2&kd=3&wsk_0=&wk_1=&wk_0=&mirror=yes&q=&wef_0=&wef_1=&so=1&t=1&wo_1=&v=1&sd=

Co sądzicie o tym projekcie w kontekście budowania z budżetem 300k? Oczywiście uzbrojona i ogrodzona działka jest.

http://cdn3.pgotowe.smcloud.net/t/pliki/t/murator-m165-basniowy-Domy-2790-18-37836_2186567.jpg
http://img.wybieramprojekt.pl/wp-content/uploads/products/ET39/rzut_parteru-500x500.jpg?66e83c4165a234cdda478a9c55cb90db

To jest drogi projekt, dużego domu z dużym dachem, z dużą powierzchnią podcieni, które są dużo droższe, niż gdyby były pokojem wewnątrz domu po tym samym obrysie.




Witam
To mój pierwszy post na forum, więc na początek chciałem się przywitać.
Przymierzamy się do budowy, na razie jesteśmy na etapie planów i zbierania funduszy. Mamy na działkę, resztę planujemy sfinansować kredytem i ze sprzedaży mieszkania - łącznie właśnie ok. 300 tyś zł.
Podoba nam się projekt:
http://www.archipelag.pl/projekty-domow/erin-ii
Ma wszystko na czym nam zależy: kotłownio-pralnię, spiżarnię, łazienkę w której można zmieścić wannę i natrysk i oddzielne wc. I to wszytko w pasującym nam układzie, na w miarę niewielkiej powierzchni.


A to jest fajny, mały domek, realny za 300 tyś.

Co do Twoich rozważań - nie popełniaj mojego błędu. Żadnych kominów, 100% podłogówka, Pompa ciepłą powietrze-woda, bez buforów.

wally666
26-02-2016, 18:08
Erin II to bardzo mały domek o prostej bryle, 300tys to już naprawde sporo jak na taka mala klitke. Powinieneś się zmieścić bez większych problemów. Ją licze że za ok 140m po podłożach w podobnej bryle wyrobie się w 350k bez mebli

kasiamirek
26-02-2016, 18:41
ja mam cel zmieścić sie w 300 tyś. z projektem http://projekty.muratordom.pl/projekt_dobry-klimat,2179,0,0.htm

nie wliczam w to działki pozwoleń etc. Budżet mam nieco wiekszy ale plan jest zamknąć sie w 300k.

meczesiu
26-02-2016, 21:16
Witam
To mój pierwszy post na forum, więc na początek chciałem się przywitać.
Przymierzamy się do budowy, na razie jesteśmy na etapie planów i zbierania funduszy. Mamy na działkę, resztę planujemy sfinansować kredytem i ze sprzedaży mieszkania - łącznie właśnie ok. 300 tyś zł.
Podoba nam się projekt:
http://www.archipelag.pl/projekty-domow/erin-ii
Ma wszystko na czym nam zależy: kotłownio-pralnię, spiżarnię, łazienkę w której można zmieścić wannę i natrysk i oddzielne wc. I to wszytko w pasującym nam układzie, na w miarę niewielkiej powierzchni.

Z tego co zdążyłem wyczytać na forum to taki domek byłby osiągalny, ale tak na styk. Trochę się tego "na styk" boję, bo wiadomo coś może wyskoczyć, a nie chciałbym zostać z ukończonym w 3/4 domem i bez kasy.
Sam niestety wiele nie zrobię, mogę zrobić elektrykę, malowanie, panele i to chyba tyle, wiec zostaje branie ekip.
Zastanawiam się nad "potanieniem" projektu. Pierwsza sprawa - na pewno nie chcemy kominka, więc chyba odpada jeden komin?
Druga sprawa: na 100% nie będziemy wykorzystywać poddasza. Czy w związku z tym zamiana stropu na drewniany da zauważalne korzyści finansowe? Jest to w ogóle wykonalne?
Z pokryciem dachu celowałbym w blachę, jest chyba sporo taniej niż dachówka. Ogrzewanie gazowe, na 90% grzejniki.

Myślę również nad garażem - planuje osobno stojący, na 2 auta. Pytanie czy budować go równolegle, czy po zakończeniu domu. Za drugą opcją przemawiają koszty - będę wiedział czy mnie w ogóle stać, jak nie, to zadowolę się jakimś blaszakiem do czasu aż będę miał kasę. Z kolei przy budowie równoległej, ekipa budująca robi jedno i drugie, nie umawiam się 2 razy, nie muszę dwa razy szukać materiałów, płacić transportu itd. Może na początek postawić garaż w stanie surowym, a resztę sobie darować do zakończenia domu? Jak w ogóle kosztowo za m2 wychodzi budowa garażu?

Buduję Kornel Energo - można powiedzieć identyczny dom jak Erin, metodą gospodarczą. Na dzień dzisiejszy SSZ okna z roletami 3 szyby, na dachy blachodachówka bud-mat venecja + elektryka, ocieplony strop drewniany, część hydrauliki i kupiony tynk gipsowy razem z projektem i dokumentacją (pozwoleniami, mapami itp) koszt budowy 85 tyś. ... Kolega ma wybudowanego Eirna II z garażem - wszystko robiły mu firmy wydał około 250- 280 tyś. Mała miejscowość, więc koszty robocizny tańsze.

Nurek_
27-02-2016, 21:12
Nie zrobisz bo nie umiesz czy nie masz czasu? Czy masz kogoś do pomocy? Rozważałeś szkielet drewniany? Dużo można zrobić samemu.

Nigdy nie murowałem, kafelkowałem itp. nie miałem nawet okazji przyjrzeć się jak się większość tych rzeczy robi. Nie chcę brać się za coś, co wiem że mogę spaprać i będzie kłopot. Do pomocy też za bardzo nie mam nikogo, czasem pewnie mógłbym poprosić kogoś z przyjaciół czy rodziny, ale bez przesady - każdy pracuje, ma swoje życie.
Mam kuzyna który buduje domy - ale mieszka na drugim końcu Polski. Jest raczej dobry, ludzie go chwalą i sobie polecają. Ale u siebie w okolicy jak ma dom do postawienia, to dobiera sobie kilku ludzi i budują. U mnie, musiałbym ich gdzieś zakwaterować, dać jeść - nie wiem czy chce mi się w to bawić. Jak zrobi coś nie tak, to będzie głupio powiedzieć. Gdzieś czytałem temat czy brać szwagra do budowy i wszyscy byli na nie - i w sumie też tak myślę.



A to jest fajny, mały domek, realny za 300 tyś.
Co do Twoich rozważań - nie popełniaj mojego błędu. Żadnych kominów, 100% podłogówka, Pompa ciepłą powietrze-woda, bez buforów.
Zobaczymy jak będzie. W okolicy gdzie mamy upatrzone działki jest bezproblemowy dostęp do gazu i chyba będziemy szli w tym kierunku. Co do podłogówki - nie jestem przekonany, kafelkować będziemy tylko kuchnię, łazienki i ewentualnie wiatrołap, reszta panele, może deska jak się uda - a to średnio współgra z podłogówką. Niby są panele do podłogówki, ale droższe. do tego specjalny podkład itd. Nie mówię, że nie chciałbym podłogówki, ale jak się liczy każdy grosz, to wolę postawić na tanie, proste i sprawdzone rozwiązania.


Buduję Kornel Energo - można powiedzieć identyczny dom jak Erin, metodą gospodarczą.
Na dzień dzisiejszy SSZ okna z roletami 3 szyby, na dachy blachodachówka bud-mat venecja + elektryka, ocieplony strop drewniany, część hydrauliki i kupiony tynk gipsowy razem z projektem i dokumentacją (pozwoleniami, mapami itp) koszt budowy 85 tyś. ... Kolega ma wybudowanego Eirna II z garażem - wszystko robiły mu firmy wydał około 250- 280 tyś. Mała miejscowość, więc koszty robocizny tańsze.

Czyli robiłeś strop drewniany zamiast wylewanego - kwestie finansowe czy inne? Właśnie szwagier mi mówił, ze do parterówki to tylko drewniany - szybciej, łatwiej ocieplić. A my na 100% nie planujemy wykorzystywać poddasza.

Bracianka
27-02-2016, 22:07
Co do podłogówki - nie jestem przekonany, kafelkować będziemy tylko kuchnię, łazienki i ewentualnie wiatrołap, reszta panele, może deska jak się uda - a to średnio współgra z podłogówką. Niby są panele do podłogówki, ale droższe. do tego specjalny podkład itd. Nie mówię, że nie chciałbym podłogówki, ale jak się liczy każdy grosz, to wolę postawić na tanie, proste i sprawdzone rozwiązania.

Nie idź tą drogą ;-) Teraz praktycznie każde panele można kłaść na ogrzewaniu podłogowym, podkład na podłogówkę znajdziesz w każdym markecie. Płytki mam w wiatrołapie, kotłowni, przedpokoju, kuchni i łazienkach, wszystkie pokoje i przedpokój na górze to panele. Zapłaciliśmy za nie całe 26zł/m2, bo promocja była. Spokojnie do 40zł/m2 wyjdą panele. Na forum jest też sporo osób, które mają na podłogówce drewno. Wystarczy poczytać.

meczesiu
28-02-2016, 14:00
Czyli robiłeś strop drewniany zamiast wylewanego - kwestie finansowe czy inne? Właśnie szwagier mi mówił, ze do parterówki to tylko drewniany - szybciej, łatwiej ocieplić. A my na 100% nie planujemy wykorzystywać poddasza.


Strop drewniany to oszczędność, łatwość zrobienia ipt. W przypadku budowy z poddaszem użytkowym TYLKO strop betonowy!. W pozostałych przypadkach można zrobić drewniany, bez szalowania i kombinowania.

noc
28-02-2016, 16:57
Zobaczymy jak będzie. W okolicy gdzie mamy upatrzone działki jest bezproblemowy dostęp do gazu i chyba będziemy szli w tym kierunku. Co do podłogówki - nie jestem przekonany, kafelkować będziemy tylko kuchnię, łazienki i ewentualnie wiatrołap, reszta panele, może deska jak się uda - a to średnio współgra z podłogówką. Niby są panele do podłogówki, ale droższe. do tego specjalny podkład itd. Nie mówię, że nie chciałbym podłogówki, ale jak się liczy każdy grosz, to wolę postawić na tanie, proste i sprawdzone rozwiązania.




Powielasz mity z tymi panelami na OP. Każde panele możesz położyć na OP, jakiekolwiek. I w zasadzie każdy podkład na to się nadaje, tylko gruby podkład+panel należy uwzględnić przy układaniu pętli OP. Zazwyczaj trzeba zagęścić o 5cm, w stosunku do płytek. To jest już sprawdzone rozwiązanie, np. u mnie 0d prawie 4 lat, bez problemów. Mozaika także na ogól nadaje się na OP. Jakieś problemy mogą być wyłącznie z długimi deskami, należałoby zasięgnąć opinii fachowca od podłóg drewnianych, niektóre drewna nadają się na OP.
A ze szwagrem rzeczywiście lepiej spotkać się przy wódce, niż na własnej budowie.

CodeSnipper
28-02-2016, 18:08
Nigdy nie murowałem, kafelkowałem itp. nie miałem nawet okazji przyjrzeć się jak się większość tych rzeczy robi. Nie chcę brać się za coś, co wiem że mogę spaprać i będzie kłopot. Do pomocy też za bardzo nie mam nikogo, czasem pewnie mógłbym poprosić kogoś z przyjaciół czy rodziny, ale bez przesady - każdy pracuje, ma swoje życie.
Mam kuzyna który buduje domy - ale mieszka na drugim końcu Polski. Jest raczej dobry, ludzie go chwalą i sobie polecają. Ale u siebie w okolicy jak ma dom do postawienia, to dobiera sobie kilku ludzi i budują. U mnie, musiałbym ich gdzieś zakwaterować, dać jeść - nie wiem czy chce mi się w to bawić. Jak zrobi coś nie tak, to będzie głupio powiedzieć. Gdzieś czytałem temat czy brać szwagra do budowy i wszyscy byli na nie - i w sumie też tak myślę

W takim razie bierz ekipy i rób w technologii, jaką umieją wykonać u Ciebie w regionie.

Ja też nigdy nie robiłem nic na budowie. Musiałem się nauczyć jednak bo mieliśmy tylko 210 tysięcy. Dom wybudowałem z piątką szwagrów i resztą rodziny ;) Więc zaprzeczam temu mitowi :P

agao_83
01-03-2016, 12:05
co sądzicie o tym projekcie http://z500.pl/projekt/1176/Z376_D,parterowy-dom-z-4-sypialniami-w-tech-drewnianej-z-dachem-dwu-spadowym/komentarze.html ? budowany w wersji murowanej, opalany pelletem? Na poddaszu strych - rupieciarnia, bez opcji typowego użytkowego, więc pewnie strop byłby drewniany, żeby było taniej. Jak oceniacie koszty do deweloperki ze sporym wkładem pracy własnej (murarz+ mąż jako pomocnik)

firewall
01-03-2016, 12:10
Prosty,tani w wykonaniu projekt.Tylko po co ci ten pellet przy tak małym domku?

CodeSnipper
01-03-2016, 12:31
Taka stodoła aż prosi się o wybudowanie energooszczędne. A wtedy nawet prąd nie wychodzi drogo. Za 300 tysięcy powinno się udać jeśli przynajmniej pół roboty zrobicie samodzielnie. Bo samo murowanie to pikuś.

agao_83
01-03-2016, 12:36
wolałabym gaz, ale opcji na to raczej nie będzie. Prądu się mimo wszystko boję - stale drożeje. Plan jest wybudować jak najtaniej i za parę lat, jak finansowo się odbijemy zrobić np. pompę ciepła, wentylację mech. z reku itd. Przy parterówce montaż instalacji nie powinien być zbyt skomplikowany. Poza murami sami chcemy kłaść podłogi, malować, robić oświetlenie, biały montaż itd. - ogólnie wykończenie poza kładzeniem płytek, bo na tym się nie znamy będzie w naszych rękach. Chcielibyśmy zmieścić się w 250tys ze zrobioną kuchnią i 1 łazienką ale czy to realne? Wydaje mi się, że może być ciężko :/

wally666
01-03-2016, 13:59
fajny ten domek, rozklad pomieszczek taki jak sobie wyobrazalem, juz widze ze jestem w stanie zaczerpnac z niego kilka zmian do swojego. Tu powiekszyc, tu przedluzyc i mam to co chcialem.

agao_83
01-03-2016, 14:04
fajny ten domek, rozklad pomieszczek taki jak sobie wyobrazalem, juz widze ze jestem w stanie zaczerpnac z niego kilka zmian do swojego. Tu powiekszyc, tu przedluzyc i mam to co chcialem.

to w zasadzie pierwszy projekt, który jest właściwie idealny - jedyna zmiana to ewentualne wydłużenie go o 0,5m od str salonu, żeby powiększyć kotłownię i powiększenie wc kosztem łazienki, żeby wstawić prysznic :) tyle :)

Bracianka
01-03-2016, 14:24
wolałabym gaz, ale opcji na to raczej nie będzie. Prądu się mimo wszystko boję - stale drożeje. Plan jest wybudować jak najtaniej i za parę lat, jak finansowo się odbijemy zrobić np. pompę ciepła, wentylację mech. z reku itd. Przy parterówce montaż instalacji nie powinien być zbyt skomplikowany. Poza murami sami chcemy kłaść podłogi, malować, robić oświetlenie, biały montaż itd. - ogólnie wykończenie poza kładzeniem płytek, bo na tym się nie znamy będzie w naszych rękach. Chcielibyśmy zmieścić się w 250tys ze zrobioną kuchnią i 1 łazienką ale czy to realne? Wydaje mi się, że może być ciężko :/

Robienie tego za kilka lat jest bez sensu - wydasz dwa razy pieniądze na to samo - nie lepiej tak zaprojektować, żeby np. od razu wyrzucić kominy wentylacyjne a zrobić WM z reku? Koszt będzie albo ten sam, albo naprawdę niższy. Zwłaszcza jeśli położycie rury sami, co nie jest żadną filozofią. Podobnie z pompą. Może poszukajcie trochę mniejszego domu (z jednym pomieszczeniem mniej i bez komina) to akurat wyjdzie, że będziecie mieć pieniądze na pompę od razu. My zrobiliśmy MTM Zięba (z poddaszem) za 275 tys. (stan na teraz - zostały do zrobienia pierdoły, listwy, lampy niektóre, z większych tynk, mamy pomalowaną elewację po prostu), więc pewnie się Wam uda. Choć z tego co widzę u kolegi, który też podobny rozmiar z Z500 chce budować, to fundamenty i dach są sporo droższe niż u nas.

Arturo72
01-03-2016, 14:57
wolałabym gaz, ale opcji na to raczej nie będzie. Prądu się mimo wszystko boję - stale drożeje. Plan jest wybudować jak najtaniej i za parę lat, jak finansowo się odbijemy zrobić np. pompę ciepła, wentylację mech. z reku itd. Przy parterówce montaż instalacji nie powinien być zbyt skomplikowany. Poza murami sami chcemy kłaść podłogi, malować, robić oświetlenie, biały montaż itd. - ogólnie wykończenie poza kładzeniem płytek, bo na tym się nie znamy będzie w naszych rękach. Chcielibyśmy zmieścić się w 250tys ze zrobioną kuchnią i 1 łazienką ale czy to realne? Wydaje mi się, że może być ciężko :/
Prąd stale drożeje ? Za granicą ? Bo w Polsce wręcz tanieje.
Gaz ? Mam go przy działce i chciałem grzać prądem.
Paliwa stałe w nowym takim małym domu ?
A czemu tak drogo ? Nie żal wam kasiory ?
Toż to najdroższe systemy grzewcze a tym bardziej pelet.
Paliwo stałe to kocioł+komin+kotłownia a więc jaki koszt tego wszystkiego liczysz ?
Może poszukajcie trochę mniejszego domu (z jednym pomieszczeniem mniej i bez komina) to akurat wyjdzie, że będziecie mieć pieniądze na pompę od razu.
Dokładnie,pompa czy to prąd nie potrzebuje ani kotłowni ani komina bo wystarczy wneka lub suszarnia i min.20tys.zł w kieszeni.
Dlatego paliwa stałe są najdroższym sposobem na grzanie nowych domów.

schizo85
01-03-2016, 16:01
wolałabym gaz, ale opcji na to raczej nie będzie. Prądu się mimo wszystko boję - stale drożeje. Plan jest wybudować jak najtaniej i za parę lat, jak finansowo się odbijemy zrobić np. pompę ciepła, wentylację mech. z reku itd. Przy parterówce montaż instalacji nie powinien być zbyt skomplikowany. Poza murami sami chcemy kłaść podłogi, malować, robić oświetlenie, biały montaż itd. - ogólnie wykończenie poza kładzeniem płytek, bo na tym się nie znamy będzie w naszych rękach. Chcielibyśmy zmieścić się w 250tys ze zrobioną kuchnią i 1 łazienką ale czy to realne? Wydaje mi się, że może być ciężko :/

Rób od razu tak jak ma być, pominiesz komin, nie rozbudujesz kotłowni, kocioł na pellet odpadnie i zostanie w kieszeni na pompę ciepła. Ja mam identyczny dom, ten sam układ w środku tylko 7m2 mniejszy i z pompą ciepła, rekuperacją, wszystkimi papierami, częścią mebli itd. itp. 280tys.

asolt
01-03-2016, 16:03
...

.... Dom wybudowałem z piątką szwagrów i resztą rodziny ;) Więc zaprzeczam temu mitowi :P

Nie kazdy ma pieciu szwagrów i to szwagrów chętnych do pomocy i mających na to czas.

agao_83
01-03-2016, 16:31
obawiam się, że komin i tak będzie musiał być ze względu na kominek, którego mąż nie odpuści, więc skoro i tak będziemy budować komin, to można go zorbić od razu dla kotła na pellet. co do WM to ciągle mam przeświadczenie, ze droga zabawa zwłaszcza z dobrym reku. Chyba będę usiała dokładniej zbadać temat

agao_83
01-03-2016, 16:31
mniejsza ilośc pokoi niestety odpada - sypialnie muszą być 3 + gabinet. tego nei możemy zmienić

Bracianka
01-03-2016, 16:43
obawiam się, że komin i tak będzie musiał być ze względu na kominek, którego mąż nie odpuści, więc skoro i tak będziemy budować komin, to można go zorbić od razu dla kotła na pellet. co do WM to ciągle mam przeświadczenie, ze droga zabawa zwłaszcza z dobrym reku. Chyba będę usiała dokładniej zbadać temat

Hmmm, na pewno masz jakieś sposoby, żeby męża odwieść od kominka ;-)

Ja mam komin na wszelki wypadek - najgłupiej wydane kilka tysięcy zł... Zwłaszcza, że mam kotłownię tak usytuowaną, że nie byłoby żadnego problemu kiedyś (w razie nie wiadomo jakiej katastrofy) postawić go na zewnątrz budynku. Co do kosztów reku - znów, zamiast robić kominy wentylacyjne, można od razu zaplanować reku.

agao_83
01-03-2016, 18:18
Hmmm, na pewno masz jakieś sposoby, żeby męża odwieść od kominka ;-)

Ja mam komin na wszelki wypadek - najgłupiej wydane kilka tysięcy zł... Zwłaszcza, że mam kotłownię tak usytuowaną, że nie byłoby żadnego problemu kiedyś (w razie nie wiadomo jakiej katastrofy) postawić go na zewnątrz budynku. Co do kosztów reku - znów, zamiast robić kominy wentylacyjne, można od razu zaplanować reku.

nad WM z reku ciągle się zastanawiam ale PC pewnie póki co odpuszczę i zostanie pellet, bo tego kominka to nie da rady wyrzucić - całe życie marzył, że będzie miał, więc i tak i tak komin będzie :)

agao_83
01-03-2016, 18:45
a jak szacujecie koszty wentylacji mech+rekuperacja w takim domku? jakieś widełki cenowe? z dobrymi jakościowo elementami, a nie najtańszą chinszczyzną?

Arturo72
01-03-2016, 19:04
nad WM z reku ciągle się zastanawiam ale PC pewnie póki co odpuszczę i zostanie pellet, bo tego kominka to nie da rady wyrzucić - całe życie marzył, że będzie miał, więc i tak i tak komin będzie :)
Kocioł na pellet to ok.10tys.zł,osprzęt konieczny do niego to ok.2tys.zl,komin potrzebny do kotła na pellet to ok.4tys.zl bo do kominka musi być osobny, mamy 16tys.zl to nie dużo mniej niż pompa ciepła.
Gdzie sens ? Tym bardziej że w tym domu nie ma kotłowni a w eksploatacji będzie znacznie taniej niż pellet.
Ale myślenie i liczenie to rzecz nabyta ;)
Kanały do WN z reku to ok.5tys.zl

Co do wyboru między WM z reku a grawitacje wolałbym te 5 klocków przeznaczyć jednak na ciepło bez syfu w domu.
Ale jak Wam zależy na kasie to prąd jest najtańszy i syfu też nie będzie tym bardziej w nowiuskim domu,pachnącym świeżością.

Bracianka
01-03-2016, 19:48
Jak zliczyłam z naszego magicznego zeszytu budowlanego wszystko, co mój mąż określił mianem "klamoty do wentylacji", to wyszło 5550zł (z zaokrągleniem trochę do góry, na gotowo, w tym jest rekuperator, robocizna i montaż samodzielny).

agao_83
01-03-2016, 19:55
hmm5 tys. komplet wentylacji z reku? spodziewałam się, że 5tys. to koszt samego rekuperatora, a wszystko razem ok 10tys. 5 tys brzmi rozsądnie :) To kwestioa do mocnego przemyślenia.

agao_83
01-03-2016, 19:57
Kocioł na pellet to ok.10tys.zł,osprzęt konieczny do niego to ok.2tys.zl,komin potrzebny do kotła na pellet to ok.4tys.zl bo do kominka musi być osobny, mamy 16tys.zl to nie dużo mniej niż pompa ciepła.
Gdzie sens ? Tym bardziej że w tym domu nie ma kotłowni a w eksploatacji będzie znacznie taniej niż pellet.
Ale myślenie i liczenie to rzecz nabyta ;)
Kanały do WN z reku to ok.5tys.zl

Co do wyboru między WM z reku a grawitacje wolałbym te 5 klocków przeznaczyć jednak na ciepło bez syfu w domu.
Ale jak Wam zależy na kasie to prąd jest najtańszy i syfu też nie będzie tym bardziej w nowiuskim domu,pachnącym świeżością.

znajomy się aktualnie buduje planuje grzać pompą ciepła gruntową i wyceny, które dostał pokazują, że pompa z montaże i wszystkimi elementami to koszt 50-60tys. - jednak iędzy 16 a 60 jest dla mnie za duża różnica tym bardziej, że musimy liczyć każdą złotówkę :/

Bracianka
01-03-2016, 19:57
Pewnie bezpieczniej założyć więcej, ale mąż wyszukiwał wszystko sam na necie, praktycznie każda część kupiona oddzielnie, więc wyszło tanio.

Bracianka
01-03-2016, 19:58
znajomy się aktualnie buduje planuje grzać pompą ciepła gruntową i wyceny, które dostał pokazują, że pompa z montaże i wszystkimi elementami to koszt 50-60tys. - jednak iędzy 16 a 60 jest dla mnie za duża różnica tym bardziej, że musimy liczyć każdą złotówkę :/

Szukaj pompy powietrze-woda lub powietrze-powietrze.

Arturo72
01-03-2016, 20:33
znajomy się aktualnie buduje planuje grzać pompą ciepła gruntową i wyceny, które dostał pokazują, że pompa z montaże i wszystkimi elementami to koszt 50-60tys. - jednak iędzy 16 a 60 jest dla mnie za duża różnica tym bardziej, że musimy liczyć każdą złotówkę :/
Pompa powietrze-woda do tego domku to ok.20-22tys.zl
Pompy gruntowe stają się w nowych domach nie zasadne ekonomicznie.
Reku zależnie od budżetu można kupić od 1,5-10tys.zl ale za 4000zl kupi się już dobry,kanały i anemostaty jakieś 1200zl,samodzielnie rozłożenie w parterowce to jedna sobota.
Dlatego najpierw przyswajanie wiedzy a potem dopiero decyzję.
Tak jest zawsze wychodzi najtaniej.

agao_83
01-03-2016, 20:34
Szukaj pompy powietrze-woda lub powietrze-powietrze.

patrze po necie za artykułami na temat kosztów ogrzewania i znalazłam takie zestawienie - wynika z niego , że koszt ogrzewania peletem i powietrzną pompą ciepła jest identyczny - tyle, ze koszt pompy jest prawie 2razy wyższy niż koszt zrobienia kotłowni na pelet. Co o tym sądzicie- przekłamania? czy realia?348554

schizo85
01-03-2016, 20:39
patrze po necie za artykułami na temat kosztów ogrzewania i znalazłam takie zestawienie - wynika z niego , że koszt ogrzewania peletem i powietrzną pompą ciepła jest identyczny - tyle, ze koszt pompy jest prawie 2razy wyższy niż koszt zrobienia kotłowni na pelet. Co o tym sądzicie- przekłamania? czy realia?348554

Przekłamane jak cholera. Chociażby stanowczo za duża rozbieżność przy pompie ciepła powietrznej i gruntowej. Różnica w COPie nieduża a już ogrzewanie powietrzną prawie dwa razy droższe, dla powietrznej powinno być 2780zł. Reszta pewnie też podana błędnie.

Nie mówiąc już o tym że dla każdego domu to będą inne wyliczenia. Ale jak nie ma gazu to naprawdę lepiej odpuścić sobie pellet i założyć pompę powietrze-woda. A może zamiast zwykłego kominka jakiś biokominek? I już komin robi się zbędny.

Arturo72
01-03-2016, 20:43
patrze po necie za artykułami na temat kosztów ogrzewania i znalazłam takie zestawienie - wynika z niego , że koszt ogrzewania peletem i powietrzną pompą ciepła jest identyczny - tyle, ze koszt pompy jest prawie 2razy wyższy niż koszt zrobienia kotłowni na pelet. Co o tym sądzicie- przekłamania? czy realia?348554
Oczywiście,że przeklamanie i tabelka zrobiona jedynie w celu reklamowym jakiegoś producenta żeby z inwestora zrobić idiote.
Koszt 1kWh z pelletu to ok.0,20zl a z pompy powietrznej 0,10zl czyli 100% więcej pellet.
Z ekogroszka koszt 1kWh wychodzi 0,15-0,17zl a z gazu ziemnego 0,22-0,25zl a z prądu 0,30zl.
Teraz licz wg zapotrzebowania Twojego domu na ciepło co będzie korzystniejsze.

U siebie na ogrzewanie i cwu rocznie zuzywam 3300kWh czyli 1000zl pompą powietrzną.

Bracianka
01-03-2016, 21:15
Wg tej tabelki proporcjonalnie dla mojego domu (nie wiem, jaką sobie wzięli powierzchnię pod uwagę: całkowitą, netto, użytkową? )za rok grzania gazem powinnam zapłacić ponad 3500zł, a zapłaciłam 2260zł. Drugi raz jakbym się miała budować, to wybrałabym inny projekt i grzanie prądem albo pompą. Możesz sam stwierdzić, czy przekłamane.

Poza tym, jak się bierze koszt samego urządzenia, to może i pompa dużo droższa. Tylko pompa nie musi mieć swojego pokoju, jak piec z podajnikem :-P I syf do tego pieca też chciałby mieć pokój :-P

wally666
01-03-2016, 21:48
Wg.stopku zapotrzebowanie na ciepło to 40kWh na m2 na rok więc jak to możliwe że wyrobiles się w 3300kWh w rok? Cieniutka zimą, dodatkowe usprawnienia w izolacji czy ozc do du..?

wally666
01-03-2016, 21:51
A no i jeszcze jedno, piszesz że koszt 1kWh na pompie to 0,10pln ale koszt 3300kWh to nie 330pln tylko 1000pln. Jak to w końcu jest?

Arturo72
01-03-2016, 22:34
Wg.stopku zapotrzebowanie na ciepło to 40kWh na m2 na rok więc jak to możliwe że wyrobiles się w 3300kWh w rok? Cieniutka zimą, dodatkowe usprawnienia w izolacji czy ozc do du..?
Zapotrzebowanie 40kWh/m2/rok*125m2=5000kWh,3300kWh jest to zuzycie c.o+cwu za rok kalendarzowy,na c.o za sezon grzewczy zużyłem 1750kWh(500zł) oczywiście z min.COP3 czyli 1750*3=5250kWh.
Paniał ?
Swoją drogą OZC wyszło mniej bo liczone na niższą temperaturę we wnętrzu a grzeje o 2st.C wyżej.

A no i jeszcze jedno, piszesz że koszt 1kWh na pompie to 0,10pln ale koszt 3300kWh to nie 330pln tylko 1000pln. Jak to w końcu jest?
3300kWh zużyłem z COP3 czyli dom i cwu potrzebowało 3300kWh*COP3=10000kWh czyli koszt 1kWh wyszedł mnie 0,10zł bo za te 10000kWh zapłaciłem 1000zł chociaż zużyłem 3300kWh.
Paniał ?

wally666
02-03-2016, 06:16
Aaaaa czyli teraz już "panial" ;-) COP pompy ładnie obniża rachunki. Zastanawiam się w takim razie czy przewaga kabli nad pompa to tylko roznica w koszcie instalacji i jej ew amortyzacji? Przy kablach zaplacilbys min 3x większe rachunki więc po co iść w kable przy domu podobnym do Twojego?

wally666
02-03-2016, 06:20
Jeszcze jedno, ozc miales liczone oryginalnie na 21stC?

agao_83
02-03-2016, 06:57
a powiedzcie mi co w sytuacji, gdy grzeję pompą powietrze - woda i przychodzi wichura, zrywa przewody i nie ma przez np. 3-4 dni prądu? czym grzejecie? tak się zastanawiam, bo u nas ostatnio wichury się pojawiają dość niespodziewanie - w zeszłym roku koledze dach zerwało i zalało całe mieszkanie w trakcie takiego mini tornada :/ Jaka jest alternatywa w razie "w"?

fotohobby
02-03-2016, 07:13
No nie przesadzaj ? 4 dni bez prądu ?
To nie Syberia.

Ten problem nie dotyczy przecież tylko pompy ciepła. Kocioł na pellet i jego instalacja to jak niby bedzie działać ?

agao_83
02-03-2016, 07:19
przy kotle na pelet miałabym na 100% dodatkowo kominek, więc nie byłoby problemu z dogrzaniem :)

kemot_p
02-03-2016, 07:31
przy kotle na pelet miałabym na 100% dodatkowo kominek, więc nie byłoby problemu z dogrzaniem :)

Kominek i tak zrób, bez wzgledu na to czy będziesz mieć gaz, pc, czy cokolwiek innego.

wally666
02-03-2016, 07:41
wynajmujesz agregat na rope i zasilasz pompe "wlasnym" pradem lub w najgorszym wypadku zasilasz fatelki w domu i jakos ciagniesz. Przeciez przy gazie tez nie odpalisz pieca bez pradu. Nie widze sensu zabezpieczania sie na wypadek kazdego zdarzenia losowego

agao_83
02-03-2016, 07:48
Kominek i tak zrób, bez wzgledu na to czy będziesz mieć gaz, pc, czy cokolwiek innego.

widzę, że co osoba to opinia - wcześniej pisali, żeby z kominka zrezygnować przy WM z reku, bo to tylko podraża koszty budowy niepotrzebnie :)

kemot_p
02-03-2016, 07:55
widzę, że co osoba to opinia - wcześniej pisali, żeby z kominka zrezygnować przy WM z reku, bo to tylko podraża koszty budowy niepotrzebnie :)

To że poraza to wiadomo, za darmo go nie zrobisz. Wg mnie - chcesz mieć kominek to go robisz, nie chcesz nie robisz, a rodzaj wentylacji nie ma tu nic do rzeczy. Nie ma tylko sensu robić z płaszczem wodnym w Twoim przypadku.

marcuso86
02-03-2016, 07:57
Tak to juz na świecie jest że jedni bedą mówić ze masz ogrzewać ekogroszkiem a inni PC pow-woda, jedni mówią ze wentylacja grawitacyjna a inni WM z reku. Decyzje i tak musisz ty sama podjąć. Po kilku miesiecznym czytaniu jak to sie ludzie kłócą w wątkach o ogrzewaniu tez juz serio mam dość a każdy wie najlepiej i ma najwiekszą racje. Prawda jest taka ze sama musisz podjąć decyzje. Ale przy nowym małym domu -szczególnie parterowym 100% podłogówka to poszedł bym w PC pow-woda + WM z reku. I tak chyba sam bede robił jeśli uda mi sie zacząć budować parterówke. Choc tez mam duże wątpliwości odnośnie rachunków za prąd, a wywalając całkowicie komin nie mamy później opcji alternatywy na zmiane sposobu ogrzewania.

firewall
02-03-2016, 08:31
a powiedzcie mi co w sytuacji, gdy grzeję pompą powietrze - woda i przychodzi wichura, zrywa przewody i nie ma przez np. 3-4 dni prądu? czym grzejecie? tak się zastanawiam, bo u nas ostatnio wichury się pojawiają dość niespodziewanie - w zeszłym roku koledze dach zerwało i zalało całe mieszkanie w trakcie takiego mini tornada :/ Jaka jest alternatywa w razie "w"?

Nie wiem jak u ciebie,ale mieszkam w jednym miejscu już 20 lat.Najdłuższa przerwa w dostawie prądu to było jakieś 1,5godziny z powodu awarii. Z powodu prac - 4 godziny. U mnie przerwy z powodu awarii zdarzają się co 3 do 5 lat.
A alternatywa? - np. biokominek+agregat pradotwórczy ( np. pozostałość po budowie)

firewall
02-03-2016, 08:37
Pompa powietrze-woda do tego domku to ok.20-22tys.zl
Pompy gruntowe stają się w nowych domach nie zasadne ekonomicznie.
Tak jest zawsze wychodzi najtaniej.

Arturo72, widzę że dalej handlujesz pompami ciepła. W dalszym ciągu z miki131?(choć widzę ze Redakcja pracowicie i całkowicie wymazała z forum istnienie twojego wspólnika)

schizo85
02-03-2016, 08:39
Kominek i tak zrób, bez wzgledu na to czy będziesz mieć gaz, pc, czy cokolwiek innego.

A jak ten kominek będzie grzał bez prądu? Nagrzeje bufor i co dalej? Pompka na podłogówkę chodzić nie będzie. Aktualnie nie robi się już instalacji grawitacyjnych więc KAŻDE źródło ciepła bez prądu będzie bezużyteczne. Jeśli kominek sam, bez spięcia z instalacją ogrzewania to równie dobrze na ten dzień można kupić zwykłe słoneczko na butlę z gazem. Kominkiem i tak nie nagrzejesz więcej niż tylko salon, ciepło się nie rozniesie tak jakbyś chciał. W salonie gorąco a wszędzie indziej co najmniej chłodno. Jeśli kominek ma być dla klimatu a nie ogrzewania to polecam jakiś ładny biokominek, taniej dużo i prościej.

A dom w miarę dobrze zaizolować, bez przesadnych nakładów także, pompa ciepła powietrze-woda i nawet jak braknie prądu to się nie wychłodzi za bardzo w ciągu dnia. Z resztą kiedy są przerwy w dostawie prądu po kilka dni, rozumiem dzień, góra półtora. Odkąd żyję nie spotkałem się z przerwą dłuższą niż dzień, ani u siebie ani u znajomych.

asolt
02-03-2016, 08:39
Nie wiem jak u ciebie,ale mieszkam w jednym miejscu już 20 lat.Najdłuższa przerwa w dostawie prądu to było jakieś 1,5godziny z powodu awarii. Z powodu prac - 4 godziny. U mnie przerwy z powodu awarii zdarzają się co 3 do 5 lat.
A alternatywa? - np. biokominek+agregat pradotwórczy ( np. pozostałość po budowie)

Zeby daleko nie szukac, zima 2010 okolice Olkusza rekordzisci nie mieli zasilania przez 21 dni, były uszkodzenia sieci SN tzw. szadzią katastrofalną.

Arturo72
02-03-2016, 08:43
Arturo72, widzę że dalej handlujesz pompami ciepła. W dalszym ciągu z miki131?(choć widzę ze Redakcja pracowicie i całkowicie wymazała z forum istnienie twojego wspólnika)
Niczym nie handluje,nie sprzedam tobie i nikomu nic.
A to że piszę,że grzanie w nowych domach paliwami stalymi to głupota bo nijak i niczym nie jest to uzasadnione tym bardziej ekonomicznie to prawda i będę tak dalej pisał bo ciemnogród istnieje cały czas :)

To,że piszę,że w tym domu najtaniej grzać prądem to wg Ciebie dowód,że sprzedaje Kospela lub bufory z grzałką ?
A może puknij się w głowę co ?

firewall
02-03-2016, 08:46
Bez nerwów, Arturo, tylko pytałem. A z kominka korzystasz czy znudził ci się?

Arturo72
02-03-2016, 08:53
widzę, że co osoba to opinia - wcześniej pisali, żeby z kominka zrezygnować przy WM z reku, bo to tylko podraża koszty budowy niepotrzebnie :)
U mnie kominek też był obowiązkowo i byłby nawet gdyby ogrzewanie było za darmo.
Ale to nie przeszkodziło mi w likwidacji drugiego komina do kotłowni czyli jakby nie patrzeć oszczedzilem na jednym kominie ok.4tys.zl

Arturo72
02-03-2016, 09:04
Bez nerwów, Arturo, tylko pytałem. A z kominka korzystasz czy znudził ci się?
Od czasu do czasu i to głównie weekend ale nawet pomimo tego właśnie źle bym się czuł w salonie bez kominka. Toż to serce domu ;)

kemot_p
02-03-2016, 09:05
@schizo85
Mam na myśli kominek np. akumulacyjny, albo z grawitacyjna DGP, albo zwykły "dekoracyjny", który taki malutki domek ogrzeje bez prądu na wypadek jakiejś awarii, a przy tym na codzień pełni rolę dekoracyjną i "dla klimatu".

firewall
02-03-2016, 09:07
Od czasu do czasu i to głównie weekend ale nawet pomimo tego właśnie źle bym się czuł w salonie bez kominka. Toż to serce domu ;)

U mnie to serce już trzeci rok nie odpalane.

kasiamirek
02-03-2016, 09:55
Pompa powietrze-woda do tego domku to ok.20-22tys.zl
Pompy gruntowe stają się w nowych domach nie zasadne ekonomicznie.
Reku zależnie od budżetu można kupić od 1,5-10tys.zl ale za 4000zl kupi się już dobry,kanały i anemostaty jakieś 1200zl,samodzielnie rozłożenie w parterowce to jedna sobota.
Dlatego najpierw przyswajanie wiedzy a potem dopiero decyzję.
Tak jest zawsze wychodzi najtaniej.

Arturo

Jesli jesteś tak obcykany podaj mi proszę konkretne modele pompy ciepla ktore pasowały by do domu http://projekty.muratordom.pl/projekt_dobry-klimat,2179,0,0.htm - niestety obawiam się, że budżet moze nie wytrzymać pompy ciepła.

Reku bedzie na pewno i tez postaram sie o montaż samemu, chociaz narazie poszukuje instrukcji etc. Jesli mozesz podaj mi tez konkretne dobre urządzenie - jak narazie dostałem ofertę 17 tys + 5 tys montaż.

pzdr

CodeSnipper
02-03-2016, 10:10
Moje doświadczenie z grzaniem prądem małego - 123m2 - domu. Może Wam pomogą.

Przy ścianie U=0,13 i oknach 0,8, zapotrzebowanie domu mam na poziomi 31kWh/m2/rok . Za styczeń i luty za prąd do grzania domu i CWU zapłaciłem po około 260 zł. CWU grzana sporadycznie jak mi się nie chciało piecyka na drewno odpalać. Strzelam że mogło na to pójść jakieś 50 zł.

Grzejemy tylko w drugiej taryfie, dwa grzejniki konwektory z castoramy po 50 zł. To był cały koszt mojej instalacji grzewczej. Koszt Kwh mam na poziomie około 20groszy. W tym roku staniało o jakiś grosz.

Ale mieszkamy w szkielecie - tu takie grzanie się sprawdzi, w murowanym niekoniecznie. Podałem to jako orientacyjne informacje, bo jak sam wybierałem typ ogrzewania to bardzo mi takiego info brakowało.

agao_83
02-03-2016, 10:12
nie no kominek bez płaszcza wodnego - bardziej dekor i klimat-maker :) w razie awarii rozpalony, żeby chociaż salon nagrzać :) Muszę się wdrożyć w temat PC woda-powietrze i pelletów przekalkulować, przeanalizować i wybrać to, co nam bardziej będzie odpowiadać.

Arturo72
02-03-2016, 10:50
Arturo

Jesli jesteś tak obcykany podaj mi proszę konkretne modele pompy ciepla ktore pasowały by do domu http://projekty.muratordom.pl/projekt_dobry-klimat,2179,0,0.htm (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fprojekty.muratordo m.pl%2Fprojekt_dobry-klimat%2C2179%2C0%2C0.htm) - niestety obawiam się, że budżet moze nie wytrzymać pompy ciepła.

Reku bedzie na pewno i tez postaram sie o montaż samemu, chociaz narazie poszukuje instrukcji etc. Jesli mozesz podaj mi tez konkretne dobre urządzenie - jak narazie dostałem ofertę 17 tys + 5 tys montaż.

pzdr
Obcykani to Wy jako inwestorzy powinniście być i to już przed budową wiedząc dokładnie ile Wasze domy potrzebują energii na ogrzewanie i jaką maksymalną mocą urządzenia grzewczego ogrzejecie Wasze domy :)
Inaczej zostaniecie potraktowani jako owce do strzyżenia co zresztą widać,że się dzieje :)
Nie znając projektowego obciążenie cieplnego cieżko jest dobrać urządzenie grzewcze ale sądzę,że poniższa pompa do tego domu będzie odpowiednia,nie koniecznie ta i tego producenta ale o takiej mocy grzewczej:
http://www.eko-logicznie.com.pl/atlantic-alfea-extensa-8/136/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.eko-logicznie.com.pl%2Fatlantic-alfea-extensa-8%2F136%2F)
Jak widać jest to koszt kotła na paliwo stałe+komina czyli jak najbardziej w budżecie,zdziwko czy brak wiedzy i opieranie się na mitach ciemnogrodu ?
Powyższa pompa miała być u mnie w domu na poczatku czyli jak najbardziej się sprawdzi.
I gdzie sens pakować do nowych domów syfiasty węgiel czy pellet ???
Poza tym w takim domu o pow.102m2 można zejsc z zapotrzebowaniem do 30-40kWh/m2/rok gdzie na ogrzewanie zużyje się ok.4000kWh co przy grzaniu prądem przy inwestycji 2,5tys.zł np:
http://allegro.pl/elterm-major-aszn-9kw-kociol-wodny-elektryczny-gda-i5752740517.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Felter m-major-aszn-9kw-kociol-wodny-elektryczny-gda-i5752740517.html)
da kwotę ok.1200zł za sezon grzewczy to tym bardziej gdzie widzicie sens pakowania bardzo drogich paliw stałych z kominami do nowych domów ?

Co do rekuperatora,u mnie na większą powierzchnię czyli kubaturę sprawdza się brookvent air cycle 1.1 za ok.4tys.zł,oczywiście są inne w podobnej cenie np mniejszy i tańszy brat poniższego:
http://allegro.pl/centrala-rekuperator-kinetic-plus-fi-150-400m3h-i5908612443.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fcentr ala-rekuperator-kinetic-plus-fi-150-400m3h-i5908612443.html)

Sądzę,że ktoś z Was robi bezwiednych jeleni i owieczki do strzyżenia.U mnie koszt całosciowy WM z reku zamknął się w 5,5tys.zł z reku o jakim pisałem i z samodzielnym rozłożeniem.

kasiamirek
02-03-2016, 11:15
Nie muszę sie na wszystkim znać dlatego pytam tutaj. A co do oferty z WM to nikt ze mnie jelenia nie robi - zrobiłby gdybym się skusił na tą smieszna ofertę ;)

Sądzę, że uda mi się zamemu rozłożyć instalacje WM - więc oferta bardzo pozytywna.

Druga sprawa do tej pompy ciepła która podeslałeś jaki koszt instalacji i regulacji - przybliżony.


Pozd

Arturo72
02-03-2016, 11:18
Druga sprawa do tej pompy ciepła która podeslałeś jaki koszt instalacji i regulacji - przybliżony.
Pozd
Sądzę,że maks.2-3tys.zł za montaż i instalację +oczywiście zasobnik cwu ale to przy każdym systemie grzewczym.
Wykonanie czyli rozłożenie samemu kanałów z WM to bułka z masłem także na pewno dacie radę.
Tu macie ją bliżej siebie to zagadaj o montaż:
http://allegro.pl/pompa-ciepla-atlantic-alfea-ogrzeje-dom-do-150m2-i6018683787.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fpompa-ciepla-atlantic-alfea-ogrzeje-dom-do-150m2-i6018683787.html)
a poniżej Panas też ze Szczecina:
http://allegro.pl/pompa-ciepla-panasonic-aquarea-9-kw-cop-4-13-i6025308781.html
Ale najpierw OZC.

kasiamirek
02-03-2016, 11:28
Sądzę,że maks.2-3tys.zł za montaż i instalację +oczywiście zasobnik cwu ale to przy każdym systemie grzewczym.
Wykonanie czyli rozłożenie samemu kanałów z WM to bułka z masłem także na pewno dacie radę.
Tu macie ją bliżej siebie to zagadaj o montaż:
http://allegro.pl/pompa-ciepla-atlantic-alfea-ogrzeje-dom-do-150m2-i6018683787.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fpompa-ciepla-atlantic-alfea-ogrzeje-dom-do-150m2-i6018683787.html)
a poniżej Panas też ze Szczecina:
http://allegro.pl/pompa-ciepla-panasonic-aquarea-9-kw-cop-4-13-i6025308781.html
Ale najpierw OZC.


Ok dzięki, niedbawem będę w pracy to sobie wszystko na spokojnie obadam. W jakie jak urodzą sie pytania to bede pytać ;)

CodeSnipper
02-03-2016, 11:52
Nie musisz się na wszystkim znać, natomiast poznanie ile jaki dom pali jest ważne, bo implikuje system. Jak wiesz, że będzie palił dużo, musisz wybrać paliwo tanie, ale wtedy kotłownia staje się nieodzowna. Więc należy policzyć czy nie lepiej wsadzić kasę w izolację, i wybrać system droższy w utrzymaniu, ale wygodniejszy. I nie wymagający miejsca na kotłownię, skład opału czy budowy komina.

kasiamirek
02-03-2016, 15:08
Nie musisz się na wszystkim znać, natomiast poznanie ile jaki dom pali jest ważne, bo implikuje system. Jak wiesz, że będzie palił dużo, musisz wybrać paliwo tanie, ale wtedy kotłownia staje się nieodzowna. Więc należy policzyć czy nie lepiej wsadzić kasę w izolację, i wybrać system droższy w utrzymaniu, ale wygodniejszy. I nie wymagający miejsca na kotłownię, skład opału czy budowy komina.

Dlatego próbuje to z Wami skonsultować :) OZC chętnie zrobię ale nie mam pojecia kto w mojej okolicy robi..

CodeSnipper
02-03-2016, 15:34
Na forum asolt jest już sprawdzony ;) Natomiast jeśli chcesz OZC to musisz mieć projekt. Aby mieć projekt musisz wiedzieć mniej więcej jakie będą ściany i dach - chodzi o technologię. OZC to bardziej potwierdzenie wiedzy zdobytej w necie na temat tego ile palą podobne domy. Nie ma lekko - musisz pytać na kilkunastu różnych forach i stronach typu blogi budowlane.

kasiamirek
02-03-2016, 15:46
Na forum asolt jest już sprawdzony ;) Natomiast jeśli chcesz OZC to musisz mieć projekt. Aby mieć projekt musisz wiedzieć mniej więcej jakie będą ściany i dach - chodzi o technologię. OZC to bardziej potwierdzenie wiedzy zdobytej w necie na temat tego ile palą podobne domy. Nie ma lekko - musisz pytać na kilkunastu różnych forach i stronach typu blogi budowlane.

Projekt jest w trakcie adaptacji. Od asolta mam juz maila co i jak mi potrzeba, ale raczej nie jestem w stanie tego ogarnąć.

Arturo72 twierdzisz, że taka pompa ciepla dałaby radę ogrzać mi mieszkanie i wodę? Czy cena za prąd (uzytkowanie pompy) duzo wzrosnie?

Brysia8
02-03-2016, 15:50
Nie wiem jak u ciebie,ale mieszkam w jednym miejscu już 20 lat.Najdłuższa przerwa w dostawie prądu to było jakieś 1,5godziny z powodu awarii. Z powodu prac - 4 godziny. U mnie przerwy z powodu awarii zdarzają się co 3 do 5 lat.
A alternatywa? - np. biokominek+agregat pradotwórczy ( np. pozostałość po budowie)

Mogę pogratulować, u nas znacznie częściej nie ma prądu, przerwy są po 3-4 godzinne. Ostatnio nie było kilka dni.. http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/3929865,dz24-brak-pradu-w-mikolowie-prace-potrwaja-do-czwartku,id,t.html

Też chcę PC PW, nie mam kominka i szukam alternatywy.

kasiamirek
02-03-2016, 15:52
Co do rekuperatora,u mnie na większą powierzchnię czyli kubaturę sprawdza się brookvent air cycle 1.1 za ok.4tys.zł,oczywiście są inne w podobnej cenie np mniejszy i tańszy brat poniższego:
http://allegro.pl/centrala-rekuperator-kinetic-plus-fi-150-400m3h-i5908612443.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fcentr ala-rekuperator-kinetic-plus-fi-150-400m3h-i5908612443.html)
.

Myślę, że dam radę to ogarnąć, a nie trzeba czasem zrobić projektu dla WM ?

fotohobby
02-03-2016, 16:14
Myślałem, ze na Śląsku takie przerwy się nie zdarzaja... U mnie ostatnia dłuższa, 3-godzinna przerwa była dwa lata temu, jak mój dom podłączali do sieci :)

Arturo72
02-03-2016, 17:04
Projekt jest w trakcie adaptacji. Od asolta mam juz maila co i jak mi potrzeba, ale raczej nie jestem w stanie tego ogarnąć.

Arturo72 twierdzisz, że taka pompa ciepla dałaby radę ogrzać mi mieszkanie i wodę? Czy cena za prąd (uzytkowanie pompy) duzo wzrosnie?
Mi przy obciążeniu cieplnym 3,5kW na pewno.
Nie znam Twojego obciążenia ale sądzę że tak bo ten atlantic przy -20st.C ma moc nie całe 5kW.
A czemu cena pradu ma wzrosnąć ? Przy taryfie G12W cena pradu spadnie.

Na allegro projekt wentylacji widziałem za 200zl ale spokojnie można sobie samemu go wykonać poświęcając trochę czasu na forum gdzie wszystko jest opisane co i jak.

kasiamirek
03-03-2016, 07:48
Na allegro projekt wentylacji widziałem za 200zl ale spokojnie można sobie samemu go wykonać poświęcając trochę czasu na forum gdzie wszystko jest opisane co i jak.

Powiedz mi proszę, gdzie w tym projekcie zainstalowałbyś czerpnie i wyrzutnie?

http://projekty.muratordom.pl/projekt_dobry-klimat,2179,0,0.htm

Arturo72
03-03-2016, 07:58
Powiedz mi proszę, gdzie w tym projekcie zainstalowałbyś czerpnie i wyrzutnie?

http://projekty.muratordom.pl/projekt_dobry-klimat,2179,0,0.htm
Rekuperator w 11 czyli czerpnia nad tarasem a wyrzutnia zaraz z prawej strony przy tym pomieszczeniu.

geerbil
08-03-2016, 18:15
agao_83 Zrób ogrzewanie takie na jakie cię stać a nie sugeruj się tym co piszą na forum sprzedawcy pomp. Lobbing jest tutaj ogromny bo marże są spore:)
Pompa ciepła fajna sprawa tylko jeszcze za droga jest, tym bardziej jak w twojej okolicy nie ma żadnej dotacji. Może za 5-10 lat będzie to na tyle tanie i sprawdzone że każdy będzie mógł sobie taką kupić.
Sam zastanawiałem się nad pompą i ostatecznie zrezygnowałem. Nie ma sensu kupować takich zabawek tym bardziej gdy dom jest na kredyt a za każdy pożyczoną złotówkę trzeba oddać dwie.
Wiem, że zaraz mnie tu zjedzą na forum ale cóż,
Pompa na tą chwile to mercedes i chyba nie ma sensu napinać się żeby to mieć. Skoda też dobrze jeździ :)

Arturo72
08-03-2016, 18:41
agao_83 Zrób ogrzewanie takie na jakie cię stać a nie sugeruj się tym co piszą na forum sprzedawcy pomp. Lobbing jest tutaj ogromny bo marże są spore:)
Pompa ciepła fajna sprawa tylko jeszcze za droga jest, tym bardziej jak w twojej okolicy nie ma żadnej dotacji. Może za 5-10 lat będzie to na tyle tanie i sprawdzone że każdy będzie mógł sobie taką kupić.
Sam zastanawiałem się nad pompą i ostatecznie zrezygnowałem. Nie ma sensu kupować takich zabawek tym bardziej gdy dom jest na kredyt a za każdy pożyczoną złotówkę trzeba oddać dwie.
Wiem, że zaraz mnie tu zjedzą na forum ale cóż,
Pompa na tą chwile to mercedes i chyba nie ma sensu napinać się żeby to mieć. Skoda też dobrze jeździ :)
Mówisz o pompie ciepła,że droga ? 20tys.zł to drogo ?
W takim razie ile kosztuje komin+kocioł na paliwo stałe z koniecznym dodatkowym osprzętem+kotłownia ?
Słucham tej wyceny a właściwie koszt jaki poniosles na te konieczne elementy systemu grzewczego na paliwo stałe.
Czyż nie więcej to wyniesie niż 20tys.zl czyli więcej niż pompa bez kotłowni i komina w niej ?
Masz kalkulator czy z ciemnogrodu ?

klaudiusz_x
08-03-2016, 19:05
Myślałem, ze na Śląsku takie przerwy się nie zdarzaja... U mnie ostatnia dłuższa, 3-godzinna przerwa była dwa lata temu, jak mój dom podłączali do sieci :)

U mnie latem w zeszłym roku to 60h bez prądu.
Nie pamiętam tak długiej przerwy.
Generalnie to wyrabiają od 2-3 godzin do max12h.
Znajomy 1,5km dalej nie miał przez przeszło 100 godzin.
W tym samym okresie co u mnie. Tylko u u Niego, linia biegnie przez las do kilku domów.

klaudiusz_x
08-03-2016, 19:12
Powiedz mi proszę, gdzie w tym projekcie zainstalowałbyś czerpnie i wyrzutnie?

http://projekty.muratordom.pl/projekt_dobry-klimat,2179,0,0.htm

Wyrzutnia specjalną dachówką na dach.
Nie będzie problemu ze skroplinami i ewentualnymi zaciekami.

geerbil
08-03-2016, 19:17
Mówisz o pompie ciepła,że droga ? 20tys.zł to drogo ?
W takim razie ile kosztuje komin+kocioł na paliwo stałe z koniecznym dodatkowym osprzętem+kotłownia ?
Słucham tej wyceny a właściwie koszt jaki poniosles na te konieczne elementy systemu grzewczego na paliwo stałe.
Czyż nie więcej to wyniesie niż 20tys.zl czyli więcej niż pompa bez kotłowni i komina w niej ?
Masz kalkulator czy z ciemnogrodu ?

No właśnie to jest to o czym mówiłem . Pewnie jestem z ciemnogrodu.
Nie chce mi się tutaj przekrzykiwać i bawić w wyliczanki ale każdy potencjalny budujący powinien sobie sam policzyć co ile kosztuje
Ogólnie ceny podawane przez pompiarzy są zawsze przekłamane na korzyść oczywiście pomp.

Pompa tak naprawdę nie kosztuje 20 tyś bo dochodzi montaż TYLKO uprawnionego instalatora która jest droższy niż zwykły porządny doświadczony instalator.
Zawsze mnie śmieszyły ceny kominów podawanych przez pompiarzy 4, 8 a nawet widziałem 10 tyś zł. Mój komin kosztował 2 tysiące, montażu komina także nie można liczyć bo żadna firma stawiająca dom nie obniża ceny budowy domu bez komina bo to prosta i szybka robota.
Takich przykładów jest znacznie więcej ale nie mam czasu teraz. Kiedyś wejdę na wątek poświęcony pompom i napisze więcej.

Ja nie jestem przeciwnikiem pomp, sam taką chciałem mieć żeby nie bawić się w groszkiem/pelletem ale niestety matematyka jest twarda.

klaudiusz_x
08-03-2016, 19:39
Mój komin kosztował 2 tysiące, montażu komina także nie można liczyć bo żadna firma stawiająca dom nie obniża ceny budowy domu bez komina bo to prosta i szybka robota.


Podaj cenę materiału na komin + materiał z jakiego został wykonany.
Podaj koszt materiału na obróbkę (ołów) i ewentualnej fugi czy kleju na płytki (które odpadną).
Później zobaczymy co ta za materiał i sprawdzimy jego trwałość przy kotle z podajnikiem.
Przy okazji sprawdź trwałość zwykłego komina użytego do kotła na wydech spalin z podajnikowca.
Podaj także cenę daszku nad kanałem spalinowym do kotła z podajnikiem (także i takie cuda się montuje).

Nie wiem, co masz.
Gdybam.

Generalnie podaj kosztorys za same materiały. Sprawdzimy czy został wykonany zgodnie z przepisami i przeznaczeniem.

Komin można kupić i za 1000zł.
Jednak ważna jest cało reszta.

Nie piszę tego złośliwie.
Sam postawiłem swój komin i wiem, jakie to są koszty, by być zgodny z przepisami.

Arturo72
08-03-2016, 19:56
No właśnie to jest to o czym mówiłem . Pewnie jestem z ciemnogrodu.
Nie chce mi się tutaj przekrzykiwać i bawić w wyliczanki ale każdy potencjalny budujący powinien sobie sam policzyć co ile kosztuje
Ogólnie ceny podawane przez pompiarzy są zawsze przekłamane na korzyść oczywiście pomp.

Pompa tak naprawdę nie kosztuje 20 tyś bo dochodzi montaż TYLKO uprawnionego instalatora która jest droższy niż zwykły porządny doświadczony instalator.
Zawsze mnie śmieszyły ceny kominów podawanych przez pompiarzy 4, 8 a nawet widziałem 10 tyś zł. Mój komin kosztował 2 tysiące, montażu komina także nie można liczyć bo żadna firma stawiająca dom nie obniża ceny budowy domu bez komina bo to prosta i szybka robota.
Takich przykładów jest znacznie więcej ale nie mam czasu teraz. Kiedyś wejdę na wątek poświęcony pompom i napisze więcej.

Ja nie jestem przeciwnikiem pomp, sam taką chciałem mieć żeby nie bawić się w groszkiem/pelletem ale niestety matematyka jest twarda.
Czemu opowiadasz bzdury ?
Z dzisiaj:

Ja przykładowo dostałem ofertę na nową 9kW 1~ za 21tys. zł za całość.
Za całość czyli z zasobnikiem cwu i montażem.
Czemu bzdury opowiadasz ?

I jak z tym kominem,nie tylko w zakupie ale i z gotowym i wykonczonym ?
Matematyka jest twarda i dla wszystkich a być może miałeś chiński kalkulator.

Marcin34_Śl
09-03-2016, 08:14
Jestem przed budową,

PC PW 9KW całość (pompa, zasobnik, montaż) wychodzi 22 000 zł.

Jak liczyłem gaz (opłata przyłączeniowa, projekt instalacji, pociągnięcie gazu od granicy do domu, dobry piec z zasobnikiem, montaż kotłowni itp) wychodziło mi 17 000 -18 000 zł.

Już nawet nie wspominam o procedurach (projekt, PNB), czasie, wymaganiach co do kotłowni, kominiarzu itp...

Każdy niech sam Sobie policzy, ale u Mnie wygrała Pompa PW. Zmieści się w pom. gospodarczym 3m2. To też trzeba liczyć ile m2 ma kotłownia, bo każdy m2 domu to kasa.

marcuso86
09-03-2016, 08:34
Jaką pompe wybrałeś?
ps mieszkamy 30km od siebie

ajerzyk
09-03-2016, 11:01
Witam,

Zastanawiam się nad projektem Kendra lub Kendra Mała lub wersje BIS:

http://www.projekty.ign.com.pl/projekt_domu/kendra/4752/opis
http://www.projekty.ign.com.pl/projekt_domu/kendra_mala/4754

http://www.projekty.ign.com.pl/projekt_domu/kendra_bis/5044
http://www.projekty.ign.com.pl/projekt_domu/kendra_mala_bis/21272


Zastanawiam się czy starczy mi 300k na stan dev a najlepiej żeby się wprowadzić :)

zakładając że zlecę fundament, wymurowanie ścian , dach i może CO.

Resztę jak prądy, tynki, ocieplenie, zabudowę poddasza itd. zrobiłbym sam.