PDA

Zobacz pełną wersję : Ogniwo eko plus



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43

tesel
20-10-2011, 16:33
[QUOTE=zawijan;4958976]Zrobione dokładnie tydzień temu. W ubiegły czwartek.[/QUOTE Skoro tydzień temu był na stanowisku badawczym,to nie tak szybko będzie produkowany.Mam nadzieję ,że nie będę żałował,że kupiłem inny.Poprzez sterownik,w połowie będę z wami.

wrb
20-10-2011, 18:01
Może Zawijan wypowiedziałby się na temat jakie ustawienia są dla OEP 25kW?

Vld
20-10-2011, 18:54
:D

Vld
20-10-2011, 19:58
zapomnialeś o czymś, daleś jeszcze tej konstrukcji swoją tważ, więc się teraz nie dziw. Oni kupując liczyli między innymi na twoje wsparcie.

ewelin20
20-10-2011, 20:37
czytam to forum z uwagą ponieważ zamierzam kupić ten piecyk. Narazie to jestem skołowany nie wiem które posty wziąć pod uwage wnioskuje jedno wykonanie to kicha nie wiem nie widziałem na własne oczy ale jak tak jest to duży minus dla pieca. Chciałbyym odwas sie dowiedzieć co ten piec potrafi jaka jego sprawnosć i czy to wykonanie ma duże znaczenie dla jego trwałości. I jeszcze jedno pytanie czy palenie pelletem jest możliwe czy żar sie nie cofa chcę tym palić bo mam do tego paliwa dojścia:) Proszę o prawdziwe sugestie jeśli jest przecietny to co byście zaproponowali ?? mam do ogrzania 120 metrów

Jarecki79
20-10-2011, 20:49
ewelin, jak masz dojście do pellet, to wybierz kocioł typowo do spalania pellet, z zapalarką, odpowiednią automatyką, odpowiednim poziomem bezpieczeństwa.

W tego typu palnikach, co w Ogniwie podstawą są paliwa węglowe, groszki oraz miały. Moim zdaniem uczciwie byłoby powiedzieć,że możesz mieszać 50:50 miał z pelletem lub groszek 60% z pelletem 40%. Sam pellet odradzam spalać w jakiejkolwiek retorcie.

Nie wtrącam się jednak, co Ci inni tutaj doradzą w sprawie samodzielnego spalania pellet.

ps. info o sprawności nic Ci raczej nie da, bo była sprawdzana na paliwie węglowym a Ciebie interesuje spalanie pellet.
To coś takiego jak samochód spala 7litrów benzyny, ale mam zamiar jeździć na gazie.... :)

Może Zawijan robił jednak jakieś badania sprawności przy paliwie typu pellet

ewelin20
20-10-2011, 21:19
dziekuje za odpowiedź ale co z tym wykonaniem pieca może spawacze w firmie non stop bani:) albo nie jest tak źle

wrb
20-10-2011, 21:49
Moim zdaniem wykonanie kotła Ogniwo jest i tak powyżej średniej.

Paweł_G
20-10-2011, 22:12
I tu również pozwolę się nie zgodzić. DTR czytałem :)
Problem w tym że ja żadnych elementów kotła nie demontowałem.
Znałem wymiary kotła przed murowaniem kotłowni i tak ją zrobiliśmy żeby nie trzeba było niczego demontować przy wnoszeniu.
Co za tym idzie ich nie montowałem.
Co więc miałem uszczelniać podczas montażu ?
Ale tak jak piszesz całe życie się człowiek uczy :)

I chciałbym aby mnie jasno zrozumiano.
Ja ten kocioł naprawdę polecam i wszystkim chwalę.
Spełnił moje oczekiwania wobec niego.
Tak jak i wielokrotnie pisał Zawijan.
To jest kocioł typu ZZZ (coś a'la namiastka kotła gazowego).
ZZZ czyli zasyp, zamknij, zapomnij :)

Pozdrawiam,

Tomek

W takiej sytuacji zwracam honor :)

Paweł_G
20-10-2011, 23:15
W którym miejscu to wybieramy - 25 / 16 KW bo przewertowałem funkcje sterownika i nie bardzo wiem gdzie tego szukać a nie wiem które mam ustawione.
I jeszcze jedno gdzie wpisać w sterowniku różnice temperatur związane z kalibrowaniem?


W ustawieniach zaawansowanych -wybór kotła.


Niestety w opcjach zaawansowanych nic takiego nie znalazłem. Nie wiem też gdzie wpisać poprawkę do temperatury w przypadku gdybym chciał przeprowadzić kalibracje czujników.
A i czy za pomocą takiego konwertera jest możliwe spięcie sterownik / komp / net ?
http://www.assmann.pl/produkty/akcesoria-komputerowe/konwertery-usb/usb-2-0-to-gigabit-ethernet-adapter/a-dn-3022

starachowice
21-10-2011, 06:54
Witam z rana :)
Co ile wam się włącza podajnik czy to jest jakiś cykl podajnika ,u mnie na automacie temp zadana 45oC,co około 60 sek.
Pozdrawiam

jorgo
21-10-2011, 07:04
czytam to forum z uwagą ponieważ zamierzam kupić ten piecyk. Narazie to jestem skołowany nie wiem które posty wziąć pod uwage wnioskuje jedno wykonanie to kicha nie wiem nie widziałem na własne oczy ale jak tak jest to duży minus dla pieca. Chciałbyym odwas sie dowiedzieć co ten piec potrafi jaka jego sprawnosć i czy to wykonanie ma duże znaczenie dla jego trwałości. I jeszcze jedno pytanie czy palenie pelletem jest możliwe czy żar sie nie cofa chcę tym palić bo mam do tego paliwa dojścia:) Proszę o prawdziwe sugestie jeśli jest przecietny to co byście zaproponowali ?? mam do ogrzania 120 metrów

ewelin20...... nie wyciągaj wniosków na podstawie niniejszego - czy jakiegokolwiek innego - Forum i na podstawie sugestii ie dokonuj zakupu kotła. Zapewniam Cię że w każdym kotle znajdziesz jakie uwagi co do wykonania..... a chcę też dodać, że kocioł to nie suknia ślubna .
Więc idź do sklepów gdzie są kotły których marka Cię interesuje, jedź jeśli to aktualnie możliwe na targu budowlane i rozmawiaj z ludźmi na temat kotłów, zobacz sobie ich wykonanie i wtedy porównaj, ich gabaryty, zapytaj o serwis i wsparcie, jaki jest sterownik i wsparcie ze strony producenta, zobacz jaki jest popielnik i szuflada na popiół, na jakiej wysokości jest krawędź zasypowa, sprawdź czy upatrzony kocioł zmieści ci się w kotłowni, jakie warunki gwarancji - to bardzo ważne!!!!
Ja zanim kupiłem OE+ szukałem ponad pół roku, widziałem wiele kotłów, i sam podjąłem decyzję i nie żałuje jej - i do nikogo nie mogę mieć w razie czego pretensji. Decyzja świadoma i takiej Tobie życzę.

jorgo
21-10-2011, 07:10
Niestety w opcjach zaawansowanych nic takiego nie znalazłem. Nie wiem też gdzie wpisać poprawkę do temperatury w przypadku gdybym chciał przeprowadzić kalibracje czujników.
A i czy za pomocą takiego konwertera jest możliwe spięcie sterownik / komp / net ?
http://www.assmann.pl/produkty/akcesoria-komputerowe/konwertery-usb/usb-2-0-to-gigabit-ethernet-adapter/a-dn-3022

Paweł_G.....
opcje zaawansowane > inne parametry > typ kotła > i tu wybierasz sobie typ
kalibracja to zakładka zaawansowane > kalibracja czujników ..i vuala ;)
no taki właśnie firmy DIGITUS jest zalecany przez Elektro-system

jorgo
21-10-2011, 07:21
Witam z rana :)
Co ile wam się włącza podajnik czy to jest jakiś cykl podajnika ,u mnie na automacie temp zadana 45oC,co około 60 sek.
Pozdrawiam

witaj z rańca starachowice.... podajnik w trybie automatycznym załącza się wtedy kiedy potrzeba

minertu
21-10-2011, 07:37
jorgo zalecany firmy DIGITUS ale nie taki a taki

młodypalacz
21-10-2011, 09:25
wracając do czujnika CO, to może lepiej jest go przypiąć opaskami do rury wyjściowej z kotła? Szybciej reagował by na zmiany temperatury.

minertu
21-10-2011, 09:27
wracając do czujnika CO, to może lepiej jest go przypiąć opaskami do rury wyjściowej z kotła? Szybciej reagował by na zmiany temperatury.
Nie,nie mierzy on wtedy rzeczywistej temp jaka jest w kotle tylko wyjściową.

szosiu
21-10-2011, 10:48
Witajcie, od 2 dni mój kociołek OEP 16KW juz pracuje. Narazie nie dawałem go na sterowanie pogodowe, pracuje w trybie sterowania CO. Temperaturę ustawiam ręcznie, na razie nie mieszkamy jeszcze w tym budynku i brat zaproponował by dac na kotle temp. minimalną tj 45C. Tak wiec kociolek ma nastawione te 45C, temperatura wyjsciowa z kotła to 43-47 w zależności od danej chwili, temp. powrotu to 37,5C - 40C.
A teraz do sedna, wiec boje sie o korozje niskotemperaturową, jaka jest minimalna, bezpieczna temperatura powrotu ???
Czy jest jakaś ekonomia w tym by zostawic go dalej na tych 45C ? Czy podnieśc mu temp. do np. 50C , tylko czy wtedy wiecej spali groszku, obecnie pracuje na groszku 28MJ, miału niestety nie mam w tym roku.

Mam pompę mieszającą, ale trudno wyczuc kiedy kocioł ją włącza

markowsski
21-10-2011, 12:20
Ja (my) skonstruowałem palnik, kocioł i sterownik, które działają zgodnie z założeniami. I tyle.

U mnie chyba nie do końca się to zgadza bo na palenisku płomień czy na obrotach wiatraka 100% czy na 36% znajduje się jedynie mniej więcej do połowy paleniska.Za połową już go praktycznie nie ma,owszem jest żar ale nie dopala się tak jak na początku paleniska(już to opisywali użytkownicy OEP 25KW w tym wątku) więc efekt jest taki jak u mnie.Przy wyższych temperaturach spalanie odbywa się ok,natomiast jak wiatrak obniża obroty to temp.szybko maleje..I cały cykl programatora zaczyna się od początku.Serwis przyjedzie niebawem więc napiszę czy moje obawy są słuszne.Tyle moich spostrzeżeń.
BTW nawet jak zmieszałem pelet z grochem nie dało to efektu,może w nieznacznym stopniu.Można pooglądać moje wykresy i ocenić..
I nie chodzi tu o jakość i wykonanie instalacji,rozmawiamy o samym procesie spalania,czyli temp CO i spaliny.

zawijan_2
21-10-2011, 12:51
re: szosiu

Jeśli wystarcza Ci taka temperatura jaką teraz masz w budynku, to nie podnoś temp. zadanej, bo kocioł będzie przechodził częsciej w długi stan podtrzymania, a to może być przyczyną tej obawy o korozję.

Ludzie! przestańcie demonizować ten temat. Jeśli tylko w kotle jest ruch - a jest nawet przez długi czas po zatrzymaniu wentylatora, bo komin pracuje, to szansa na wykroplenie się pary wodnej z rozpuszczonym w niej SO3 tworzącym kwas siarkowy o stężeniu 3 - 4% jest tak mało prawdopodobna, jak to, że np. ja zostanę prezydentem. Nie zapominajcie, że już po kilku godzinach palenia w kotle (nowym) na jego ściankach powstaje cienka, ale zwarta warstewka tlenkowa. Na niej siada trudnozwilżalny pył i jeszcze trudniej zwilżalna sadza. To, że w najchłodniejszym miejscu wymiennika woda ma np. 40 st. to nie oznacza, że ścianka w tym miejscu po stronie spalin będzie tyle miała. Będzie tam o co najmniej kilkanaście stopni gorętsza. Przy okazji kożuszek o ktorym pisałem powyżej i para może się co najwyżej w obłok cmoknąć. Najzimniejszym elementem każdego kotła jest czouch. Goła blacha np. 4 mm, przez ktorą od wewnątrz wędrują najzimniejsze spaliny z całą parą wodną i resztą świństewek chemicznych. Z drugiej strony powietrze o temp. kotłowni, czyli często kilkanaście jeno stopni. I co? Nie wykrapla się tam para, nie żre blachy? No to o co chodzi????

Pozdrawiam

markowsski
21-10-2011, 13:09
Oglądnąłem wykaz Twoich alarmów i zdarzeń.
Wytłumacz mi, dlaczego nieustannie zatrzymujesz sterownik bądź przechodzisz w tryb ręczny..
Zobacz wykresy Twego kotła za okres 15-18.X - kiedy zostawiłeś sterownik w spokoju.

Może tak - uzbrój się w cierpliwość i przez kilka dni zostaw ten sterownik w spokoju.
Nastaw mu jakieś parametry i spokojnie obserwuj. Bez Twojej ingerencji.
Poobserwujemy kocioł razem.

Ok tak tez zrobimy,kotła nie zatrzymuję ani nie wyłączam.Dwukrotnie wygasł bez przyczyny(alarm,kocioł zabrudzony,kocił wygaszony -a był czysty).
Ten brak płomienia na palenisku,w dalszej za połową części mnie martwi.

jorgo
21-10-2011, 13:25
jorgo zalecany firmy DIGITUS ale nie taki a taki

nie będę się kłócił, ja robiłem update sterownika poprzez złącze RS ( musiałem tylko stacjonarnego kompa znieść do kotłowni )
po kliknięciu w linka na stronie esterownik.pl w pytaniach pojawia się ten DIGITUS http://www.assmann.pl/produkty/akcesoria-komputerowe/konwertery-usb/konwerter-usb2-0-rs232-db9m/a-da-70146-1
to jest gdzieś rozbieżność ale nie mnie to wiedzieć

minertu
21-10-2011, 14:04
nie będę się kłócił, ja robiłem update sterownika poprzez złącze RS ( musiałem tylko stacjonarnego kompa znieść do kotłowni )
po kliknięciu w linka na stronie esterownik.pl w pytaniach pojawia się ten DIGITUS http://www.assmann.pl/produkty/akcesoria-komputerowe/konwertery-usb/konwerter-usb2-0-rs232-db9m/a-da-70146-1
to jest gdzieś rozbieżność ale nie mnie to wiedzieć
Poczytaj dokładnie co napisałeś Pawłowi_G zapodał on linka do całkiem innego produktu a Ty go potwierdziłeś natomiast nie o taka przejściówkę chodziło.
Ta co zapodałeś teraz jest ok ale droższa od mojej :)
Prześledź temat a dojdziesz do tego o co mi chodziło :)

szosiu
21-10-2011, 14:45
Dzięki Zawijan_2 za wyjaśnienie :) Czyli moja panika nie była niczym uzasadniona. Wiec zostawiam kocioł dalej na 45C, zauwazylem ze temp. powrotu waha sie w granicach 38-44C w zalezności od cyklu sterownika (co w danej chwili robi).

Prosił bym jeszcze tylko o wyjasnienie, kiedy zalącza sie pompa mieszająca?

Mam jeszcze inne pytanie, czy ktoś z Was ocieplał czopuch wraz z czujnikiem spalin? Gdzies czytalem ze ktos cos takiego robił ,tylko nie wiem czy jest sens.

markowsski
21-10-2011, 15:00
Dzięki Zawijan_2 za wyjaśnienie :) Czyli moja panika nie była niczym uzasadniona. Wiec zostawiam kocioł dalej na 45C, zauwazylem ze temp. powrotu waha sie w granicach 38-44C w zalezności od cyklu sterownika (co w danej chwili robi).



Mam ustawioną CWU +mieszająca i u mnie tryb mieszania startuje jak powrót spadnie poniżej 39 stopni.

jorgo
21-10-2011, 16:19
Poczytaj dokładnie co napisałeś Pawłowi_G zapodał on linka do całkiem innego produktu a Ty go potwierdziłeś natomiast nie o taka przejściówkę chodziło.
Ta co zapodałeś teraz jest ok ale droższa od mojej :)
Prześledź temat a dojdziesz do tego o co mi chodziło :)

Masz rację.....zwracam honor.....nie wczytywałem się a on zapodał linka do przejściówki z usb na rj45, a przecież ma być USB na RS

pse pana pseprasam :)

minertu
21-10-2011, 17:01
Masz rację.....zwracam honor.....nie wczytywałem się a on zapodał linka do przejściówki z usb na rj45, a przecież ma być USB na RS

pse pana pseprasam :)
Ja się nie gniewam :)

szosiu
21-10-2011, 17:05
Mam ustawioną CWU +mieszająca i u mnie tryb mieszania startuje jak powrót spadnie poniżej 39 stopni.

A jak poznajesz ze ten tryb sie uruchamia? U mnie na pompce mieszania caly czas sie świeci zielona dioda, jest calkowicie nieslyszalna. Chciałbym mieć pewność ze funkcja mieszania działa. Czy te 39C to jest ta granica załączenia trybu mieszania w kazdym eCoalu ? Czy mozna tą wartość regulować?

Marin75
21-10-2011, 17:15
Siedzę sobie dzisiaj w pracy, a tu SMS - kocioł wygaszony. Myślę, co jest, przecież opał jeszcze powinien być... Połączyłem się ze sterownikiem - przeszedł w tryb ręczny, temperatura spadła. Jak wróciłem do domu to okazało się, iż podajnik nie podaje paliwa, ale silnik buczy. No cóż, myślę, pewnie kawałek jakiegoś gó..na się dostało, tylko czemu zawleczki nie zerwało ? Odkręcam pokrywkę, ale zawleczki nie można wyjąć - próbowałem młotkiem wybić, ale nawet nie drgnęła. Ślimaka się oczywiście w żadną stronę obrócić nie dało kluczem, więc telefon do Ogniwa - była 15.00 - nikt nie odebrał. Ostatnia szansa - wyłącznie i włączenie sterownika - zdziwienie - podajnik ruszył i pracuje normalnie. Rozpaliłem ponownie. Na razie działa. Ktoś mi to wytłumaczy ? Nawet jeżeli sterownik "zawiesił się", to dlaczego silnik buczał ? Żadnego obrotu ślimakiem na pewno nie wykonałem, więc ? Chyba jednak jakiś termik na silniku trzeba by zainstalować.... I jeszcze jedno - zawleczki jeszcze nie wymieniałem od nowości...

Marin75
21-10-2011, 17:21
A jak poznajesz ze ten tryb sie uruchamia? U mnie na pompce mieszania caly czas sie świeci zielona dioda, jest calkowicie nieslyszalna. Chciałbym mieć pewność ze funkcja mieszania działa. Czy te 39C to jest ta granica załączenia trybu mieszania w kazdym eCoalu ? Czy mozna tą wartość regulować?
Jak zmieni Ci kolor na żółty, to znaczy, że działa mieszająca. Jak masz cały czas zieloną, to znaczy, że cały czas grzeje Ci CWU, tylko dziwne jest to że cały czas masz tam zieloną. Po osiągnięciu zadanej na CWU powinna się pompka wyłączyć. Poza tym tych 49 stopni nigdzie nie zmienisz, to jest parametr zaszyty w sterowniku. Jak chcesz kombinować ,aby było wyżej lub niżej (nie polecam), to trzeba wprowadzić odpowiedni offset na czujniku temperatury powrotu np. + 1st.

szosiu
21-10-2011, 18:00
Jak zmieni Ci kolor na żółty, to znaczy, że działa mieszająca. Jak masz cały czas zieloną, to znaczy, że cały czas grzeje Ci CWU, tylko dziwne jest to że cały czas masz tam zieloną. Po osiągnięciu zadanej na CWU powinna się pompka wyłączyć. Poza tym tych 49 stopni nigdzie nie zmienisz, to jest parametr zaszyty w sterowniku. Jak chcesz kombinować ,aby było wyżej lub niżej (nie polecam), to trzeba wprowadzić odpowiedni offset na czujniku temperatury powrotu np. + 1st.

Moja pompka mieszająca to jest tak naprawce pompka cyrkulacyjna CWU firmy Grundfoos. Jest to malutka pompka z zieloną diodą, w mojej instalacji jest wykorzystana jako mieszająca - taka pęłni rolę. Piszesz o zółtym kolorze, Moze masz na mysli schemat programu do Ecoala. Bo ja jeszcze sterownika nie podpinałem pod internet, a nawet pod kompa nie podpinałem wiec nie mam mozliwości narazie obserwowania pracy instalacji z poziomu kompa.
I właśnie chce sie dowiedzic jak bez uzycia kompa wiedziec kiedy zalącza sie pompka mieszająca. Byc moze bede musiał poczekać az podlacze kompa ze sterownikiem i odpale ten program

szosiu
21-10-2011, 18:04
Siedzę sobie dzisiaj w pracy, a tu SMS - kocioł wygaszony. Myślę, co jest, przecież opał jeszcze powinien być... Połączyłem się ze sterownikiem - przeszedł w tryb ręczny, temperatura spadła. Jak wróciłem do domu to okazało się, iż podajnik nie podaje paliwa, ale silnik buczy. No cóż, myślę, pewnie kawałek jakiegoś gó..na się dostało, tylko czemu zawleczki nie zerwało ? Odkręcam pokrywkę, ale zawleczki nie można wyjąć - próbowałem młotkiem wybić, ale nawet nie drgnęła. Ślimaka się oczywiście w żadną stronę obrócić nie dało kluczem, więc telefon do Ogniwa - była 15.00 - nikt nie odebrał. Ostatnia szansa - wyłącznie i włączenie sterownika - zdziwienie - podajnik ruszył i pracuje normalnie. Rozpaliłem ponownie. Na razie działa. Ktoś mi to wytłumaczy ? Nawet jeżeli sterownik "zawiesił się", to dlaczego silnik buczał ? Żadnego obrotu ślimakiem na pewno nie wykonałem, więc ? Chyba jednak jakiś termik na silniku trzeba by zainstalować.... I jeszcze jedno - zawleczki jeszcze nie wymieniałem od nowości...

Faktycznie dziwna sprawa, wyglada to na przywieszenie sie sterownika, moze dawał jakis szczątkowy prąd na silnik .. moze .. A wgrywałeś nowy soft do sterownika?
Myśle ze Zawijany wyjaśnią co to mogło by byc

Marin75
21-10-2011, 18:06
Moja pompka mieszająca to jest tak naprawce pompka cyrkulacyjna CWU firmy Grundfoos. Jest to malutka pompka z zieloną diodą, w mojej instalacji jest wykorzystana jako mieszająca - taka pęłni rolę. Piszesz o zółtym kolorze, Moze masz na mysli schemat programu do Ecoala. Bo ja jeszcze sterownika nie podpinałem pod internet, a nawet pod kompa nie podpinałem wiec nie mam mozliwości narazie obserwowania pracy instalacji z poziomu kompa.
I właśnie chce sie dowiedzic jak bez uzycia kompa wiedziec kiedy zalącza sie pompka mieszająca. Byc moze bede musiał poczekać az podlacze kompa ze sterownikiem i odpale ten program
Jak na wyświetlaczu eCoala masz temp powrotu poniżej 39 st, to powinna zadziałać pompka mieszajaca

szosiu
21-10-2011, 18:14
Jak na wyświetlaczu eCoala masz temp powrotu poniżej 39 st, to powinna zadziałać pompka mieszajaca

Spoko, bede monitorował pompkę, ja poprostu chce sprawdzic czy wszystko działa jak nalezy, wiesz dopiero co odpalona instalka :) Mam w domu stetoskop, zabawię sie w lekarza hehe

Aga2011
21-10-2011, 18:48
Panowie, może któryś wie dlaczego na moim wykresie nie ma temperatury wewnętrznej zadanej. Czujniki są podłączone, w programatorze też mam ustawione temperatury (dzień i noc), a na wykresie nie ma. Podglądałam wykresy innych i wszędzie gdzie jest czujnik wewnętrzny jest też jasnym zielonym kolorem oznaczona na wykresie zadana temp. wew. Może mam coś źle ustawione? https://esterownik.pl/remote/535 :wave:

Alk
21-10-2011, 19:07
Mam jeszcze inne pytanie, czy ktoś z Was ocieplał czopuch wraz z czujnikiem spalin? Gdzies czytalem ze ktos cos takiego robił ,tylko nie wiem czy jest sens.

Ja zaizolowałem. Nie zależy mi na ogrzewaniu kotłowni, ważniejsze dla mnie było by spaliny się zbyt wcześnie nie wychładzały.

woma4
21-10-2011, 20:00
Panowie, może któryś wie dlaczego na moim wykresie nie ma temperatury wewnętrznej zadanej. Czujniki są podłączone, w programatorze też mam ustawione temperatury (dzień i noc), a na wykresie nie ma. Podglądałam wykresy innych i wszędzie gdzie jest czujnik wewnętrzny jest też jasnym zielonym kolorem oznaczona na wykresie zadana temp. wew. Może mam coś źle ustawione? https://esterownik.pl/remote/535 :wave:

Aga masz starą wersję sterownika 0.0.2.5 !
Musisz wgrać najnowszą 0.2.8.1 !
Oczywiście przez RS-a :-)

mario633
21-10-2011, 20:10
Paweł_G.....
opcje zaawansowane > inne parametry > typ kotła > i tu wybierasz sobie typ
U mnie nie ma takiego podmenu, tzn. w innych parametrach jest tylko "Maksymalna temp. podajnika [°C]" Mam stary firmware, jeszcze nie zaktualizowałem, czy to przez to?

waksio
21-10-2011, 20:13
Ja zaizolowałem. Nie zależy mi na ogrzewaniu kotłowni, ważniejsze dla mnie było by spaliny się zbyt wcześnie nie wychładzały.

Alk czym zaizolowałeś czopuch? U mnie jest on dość długi i gorący więc gdybym miał go ocieplić to zastanawiam się ewentualnie czym?

Aga2011
21-10-2011, 20:15
Aga masz starą wersję sterownika 0.0.2.5 !
Musisz wgrać najnowszą 0.2.8.1 !
Oczywiście przez RS-a :-)

Próbowałam sama, ale mi się nie udało. Podłączyłam RS-sy do komputera i do sterownika. Komputer mam stacjonarny, więc do RS-ów podłączyłam złączki, a do nich długi przewód, który w rezultacie połączył mi bezpośrednio komputer ze sterownikiem i....... nic. Program aktualizacyjny nie rozpoznał portu i krzyczy, że brak połączenia. Muszę poprosić o pomoc jakiegoś informatyka.

Marin75
21-10-2011, 20:28
Faktycznie dziwna sprawa, wyglada to na przywieszenie sie sterownika, moze dawał jakis szczątkowy prąd na silnik .. moze .. A wgrywałeś nowy soft do sterownika?
Myśle ze Zawijany wyjaśnią co to mogło by byc

Mam prawie najnowszy - 0.2.8.0. W tym nowszym były niewielkie zmiany...
Napiszę do Ogniwa i do E-S. Zobaczymy co odpowiedzą...

woma4
21-10-2011, 20:38
Próbowałam sama, ale mi się nie udało. Podłączyłam RS-sy do komputera i do sterownika. Komputer mam stacjonarny, więc do RS-ów podłączyłam złączki, a do nich długi przewód, który w rezultacie połączył mi bezpośrednio komputer ze sterownikiem i....... nic. Program aktualizacyjny nie rozpoznał portu i krzyczy, że brak połączenia. Muszę poprosić o pomoc jakiegoś informatyka.

Tak będzie najlepiej :-)
Ciężko doradzić czemu ci nie łączy jak nie ma się tego przed oczami, może to wina za długiego kabla, może sam kabel jest gdzieś wadliwy, a może trzeba wybrać inny port COM (może być ich kilka w kompie) ... może ... takich może może być jeszcze sporo :-)

Alk
21-10-2011, 21:02
Alk czym zaizolowałeś czopuch? U mnie jest on dość długi i gorący więc gdybym miał go ocieplić to zastanawiam się ewentualnie czym?

Kupiem w sklepie budowlanym wełnę mineralną która z jednej strony miała przyklejoną folię aluminiową. Nie jestem pewien, ale chyba się to nazywa wełna kominkowa. Stronę z folią dałem na zewnątrz.

Paweł_G
21-10-2011, 21:20
Siedzę sobie dzisiaj w pracy, a tu SMS - kocioł wygaszony. Myślę, co jest, przecież opał jeszcze powinien być... Połączyłem się ze sterownikiem - przeszedł w tryb ręczny, temperatura spadła. Jak wróciłem do domu to okazało się, iż podajnik nie podaje paliwa, ale silnik buczy. No cóż, myślę, pewnie kawałek jakiegoś gó..na się dostało, tylko czemu zawleczki nie zerwało ? Odkręcam pokrywkę, ale zawleczki nie można wyjąć - próbowałem młotkiem wybić, ale nawet nie drgnęła. Ślimaka się oczywiście w żadną stronę obrócić nie dało kluczem, więc telefon do Ogniwa - była 15.00 - nikt nie odebrał. Ostatnia szansa - wyłącznie i włączenie sterownika - zdziwienie - podajnik ruszył i pracuje normalnie. Rozpaliłem ponownie. Na razie działa. Ktoś mi to wytłumaczy ? Nawet jeżeli sterownik "zawiesił się", to dlaczego silnik buczał ? Żadnego obrotu ślimakiem na pewno nie wykonałem, więc ? Chyba jednak jakiś termik na silniku trzeba by zainstalować.... I jeszcze jedno - zawleczki jeszcze nie wymieniałem od nowości...

Miałem podobną przygodę też mi silnik buczał kociołek powoli się wygaszał, zawleczki nie zerwało a ślimak ani rusz. Okazało się , że ślimak się zblokował kawałkiem blachy który się zapodział w eko. Tak się ustawił , że zawleczki nie miał już siły zerwać - załapał się pewnie na koniec obrotu a przy następnym ruchu podajnik już się z klinował i tylko silnik buczał. Widocznie u Ciebie udało się ślimakowi przeszkodę przepchać i wszystko jest ok.

Paweł_G
21-10-2011, 21:54
Paweł_G.....
opcje zaawansowane > inne parametry > typ kotła > i tu wybierasz sobie typ
kalibracja to zakładka zaawansowane > kalibracja czujników ..i vuala ;)
no taki właśnie firmy DIGITUS jest zalecany przez Elektro-system

Nie wiem czy ma to znaczenie ale mam jeszcze poprzednią wersje 0.0.2.5 ale w opcjach zaawansowanych nie znalazłem/nie posiadam funkcji inne parametry ani kalibracja czujników. Jakieś pomysły ???? bo ja już zgłupiałem:evil::evil::evil:.

minertu
22-10-2011, 06:11
Nie wiem czy ma to znaczenie ale mam jeszcze poprzednią wersje 0.0.2.5 ale w opcjach zaawansowanych nie znalazłem/nie posiadam funkcji inne parametry ani kalibracja czujników. Jakieś pomysły ???? bo ja już zgłupiałem:evil::evil::evil:.
Przejrzyj cały sterownik i czy aby na pewno wszedłeś w ustawienia zaawansowane?

minertu
22-10-2011, 06:17
Próbowałam sama, ale mi się nie udało. Podłączyłam RS-sy do komputera i do sterownika. Komputer mam stacjonarny, więc do RS-ów podłączyłam złączki, a do nich długi przewód, który w rezultacie połączył mi bezpośrednio komputer ze sterownikiem i....... nic. Program aktualizacyjny nie rozpoznał portu i krzyczy, że brak połączenia. Muszę poprosić o pomoc jakiegoś informatyka.
Ten port najpierw trzeba wybrać samemu w ustawieniach.

minertu
22-10-2011, 06:22
Panowie, może któryś wie dlaczego na moim wykresie nie ma temperatury wewnętrznej zadanej. Czujniki są podłączone, w programatorze też mam ustawione temperatury (dzień i noc), a na wykresie nie ma. Podglądałam wykresy innych i wszędzie gdzie jest czujnik wewnętrzny jest też jasnym zielonym kolorem oznaczona na wykresie zadana temp. wew. Może mam coś źle ustawione? https://esterownik.pl/remote/535 :wave:
Będzie widoczna po aktualizacji.

kumpex
22-10-2011, 08:54
Przejrzyj cały sterownik i czy aby na pewno wszedłeś w ustawienia zaawansowane?
Ja też mam wersję 0.0.2.5 wybór mocy kotła jest,ale kalibracji czujników niema .

Paweł_G
22-10-2011, 09:01
Przejrzyj cały sterownik i czy aby na pewno wszedłeś w ustawienia zaawansowane?

Tak wszedłem w zaawansowane chronione kodem PIN 7492 i tego nie posiadam. Cały sterownik już przekopany i nic...

Paweł_G
22-10-2011, 09:02
Ja też mam wersję 0.0.2.5 wybór mocy kotła jest,ale kalibracji czujników niema .

Ja nie posiadam ani wyboru mocy kotła ani kalibracji, nie pobada mi się to grrrr.

krzy27
22-10-2011, 09:03
Ja też mam wersję 0.0.2.5 wybór mocy kotła jest,ale kalibracji czujników niema .


Tak wszedłem w zaawansowane chronione kodem PIN 7492 i tego nie posiadam. Cały sterownik już przekopany i nic...

Jeśli grzebiecie w panelu przy sterowniku to się nie dziwie bo tam nie ma. Komputer i program do komunikacji lub strona sterownika.

markowsski
22-10-2011, 09:33
Jak na razie idzie chyba dobrze.

Widzę, że podniosłeś o 5st.C oczekiwaną temperaturę w pomieszczeniach.
Mam nadzieję, że masz świadomość, iż kocioł będzie potrzebował na dojście do nowych parametrów trochę czasu i nie będziesz starał się mu pomagać, aby to przyśpieszyć.

Hej,teraz nie wiem co lepsze,pozostawić mu temperaturę wyższą wewnętrzną czy zadać mu taką jaką potrzebuję i zdać się na prawidłowo(czy też nie) ustawioną krzywą grzania?Co radzisz?To pomieszczenie to hol firmy od strony południowej i słońce szybko podwyższ temperaturę (jeśli nie ma zachmurzenia)
Póki co spoko :) aż nie wierzę,wczoraj dosypałem zaraz po odpaleniu kotła ok 15kg peletu na jakieś 30-40kg węgla pozostałe w podajniku.Było sporo rosy na ścianach podajnika.Opał jednak był trochę mokry(czy mogła być to przyczyna takich zachowań pieca?).Nie mam czasu na suszenie opału a mój jest najwidoczniej trochę mokry(te pierwsze worki z palety były rozdarte ,może dlatego) i chyba zakupię trochę peletu tak aby na jeden zasyp 75kg groszku +15 kg peletu.Spalanie jest piękne,na pyłek,dodatkowo pelet "wciągnał"rosę ze ścianek podajnika.Piec jest bardziej sterowalny,mam takie wrażenie.Zastanawiam się tylko czy pelet Lava(jest drobny,jak kukurydza) czy szukać grubszego.

kumpex
22-10-2011, 09:44
Ja nie posiadam ani wyboru mocy kotła ani kalibracji, nie pobada mi się to grrrr.
Do wyboru mocy kotła nie trzeba wchodzić w zaawansowane tylko wybrać ''parametry użytkownika'' ''OK'' następnie zakłatkę ''przywróć ustawienia fabryczne'',strzałkami góra-dół wybierasz moc kotła.

szosiu
22-10-2011, 10:54
Ja zaizolowałem. Nie zależy mi na ogrzewaniu kotłowni, ważniejsze dla mnie było by spaliny się zbyt wcześnie nie wychładzały.

U mnie odległość kotła od komina to jakieś 25cm, wiec czopuch jest bardzo krótki. Piszesz o wychładzaniu spalin, czyli jednak jest sens izolować czopuch i czujnik, właśnie sie zastanawiam czy tak krótki odcinek jest sens izolować?? A co na to Zawijany :) ??


Oraz druga kwestia izolacji termicznej kotła, ta blacha (zaślepka) z przeciwnej strony palnika - jest dość ciepła, czy jest sens ją izolować np. wełną mineralną ??? Kolejne pytanie do Zawijanów :)

zawijan_2
22-10-2011, 12:09
Szanowni Koedzy,

Czy niektorzy z was już zbytnio nie przesadzają z tymi izolacjami itp. sprawami?

Czopuch i łącznik kotła z kominem odprowadza do niego wraz ze spalinami ciepło. Ciepło, ktore tracicie bezpowrotnie, albo .... możecie choć część z niego odzyskac i wykorzystać.
1. co wam przeszkadza, że w kotlowni bedzie ciepło? Przecież nad nią lub obok niej macie jakieś pomieszczenia użytkowe, a jeśli nawet nie, to grzejąc fundament robicie mu dobrze ;)
2. im cieplejsze powietrze zasysane jest przez wentylator, tym większa sprawność kotla (o to warto walczyć)
3. wg naszych doświadczeń spadek temperatury spalin odprowadzanych aluspirorurą o średn. 160 mm na długości 1500 mm wynosi 30 - 50 st.C.
4. spadek temp. spalin w kominie to 0,6 - 1 st.C/mb przewodu.

Twierdzę, że bezsensem jest izolowanie czopucha. Jedynie, gdyby ktoś ciągnął spaliny skośną rurą przez kotłownie (kilka m), to warto zaizolowac fragment takiego przewodu, aby utrzymac pewną różnicę temperatur tworzącą naturalny ciąg kominowy. Alebez przesady.

Każde ciepło wyzwolone wewnątrz budowli grzeje ją od wewnątrz przesuwając punkt rosy w ścianie. I o to chodzi.

Pozdrawiam cieplutko
zawijan_2

szosiu
22-10-2011, 12:25
Szanowni Koedzy,

Czy niektorzy z was już zbytnio nie przesadzają z tymi izolacjami itp. sprawami?

Czopuch i łącznik kotła z kominem odprowadza do niego wraz ze spalinami ciepło. Ciepło, ktore tracicie bezpowrotnie, albo .... możecie choć część z niego odzyskac i wykorzystać.
1. co wam przeszkadza, że w kotlowni bedzie ciepło? Przecież nad nią lub obok niej macie jakieś pomieszczenia użytkowe, a jeśli nawet nie, to grzejąc fundament robicie mu dobrze ;)
2. im cieplejsze powietrze zasysane jest przez wentylator, tym większa sprawność kotla (o to warto walczyć)
3. wg naszych doświadczeń spadek temperatury spalin odprowadzanych aluspirorurą o średn. 160 mm na długości 1500 mm wynosi 30 - 50 st.C.
4. spadek temp. spalin w kominie to 0,6 - 1 st.C/mb przewodu.

Twierdzę, że bezsensem jest izolowanie czopucha. Jedynie, gdyby ktoś ciągnął spaliny skośną rurą przez kotłownie (kilka m), to warto zaizolowac fragment takiego przewodu, aby utrzymac pewną różnicę temperatur tworzącą naturalny ciąg kominowy. Alebez przesady.

Każde ciepło wyzwolone wewnątrz budowli grzeje ją od wewnątrz przesuwając punkt rosy w ścianie. I o to chodzi.

Pozdrawiam cieplutko
zawijan_2

I o taką opinię mi chodziło, dzieki wielki Zawijan_2 :)
Gdzieś jeszcze ktoś pisał ze mozna izolować zaślepkę kotła naprzeciwko palnika, wydaje mi sie ze w przypadku tej zaślepki/blachy straty sa minimalne ale chyba sa czy nie?

Rozwiałeś moje wątpliwości odnośnie temperatury powietrza zasysanego przez wentylator kotła ale jest tez teoria ktora mówi, ze czym chlodniejsze powietrze tym wiecej w nim tlenu , a czym wiecej tlenu tym lepsze spalanie. To jest teoria dla silnikow spalinowych zasilachych LPG, jednak w przypadku kotła na paliwo stałe zimne powietrze pomimo większej ilosci tlenu i tak odbije sie negatywnie na efektywności spalania bo jest zimne i potrzeba wiecej wegla by to zrownoważyć.

Skomentuj proszę jeszcze to co napisałem i mysle ze na tym zakonczymy tą kwestię :)

krzy27
22-10-2011, 13:00
Rozwiałeś moje wątpliwości odnośnie temperatury powietrza zasysanego przez wentylator kotła ale jest tez teoria ktora mówi, ze czym chlodniejsze powietrze tym wiecej w nim tlenu , a czym wiecej tlenu tym lepsze spalanie. To jest teoria dla silnikow spalinowych zasilachych LPG, jednak w przypadku kotła na paliwo stałe zimne powietrze pomimo większej ilosci tlenu i tak odbije sie negatywnie na efektywności spalania bo jest zimne i potrzeba wiecej wegla by to zrownoważyć.

Z tym samochodem to sporo się rozpędziłeś. Powinieneś stwierdzić że czym chlodniejsze powietrze tym wiecej w nim tlenu , a czym wiecej tlenu tym większą dawkę paliwo-powietrze można wstrzyknąć. I też samochodziarze mówią o dawce stochastycznej. Popatrz również na to że w silniku zasysasz zewnętrzne powietrze i tym samym powietrzem je chłodzisz. Jakiś bezsens? Nie! Chłodnica Inter Cooler jest zawsze pomiędzy turbiną a silnikiem. To ciepło co ma stracić, pochodzi od sprężania powietrza. W silniku masz dodatkowo zawsze nadmiar ciepła, które chłodnicą lub radiatorami na cylindrach (maluch) muszą upuszczać. Tam zmniejszenie temperatury powietrza nie jest nieekonomiczne. Tam głownie chodzi o pracę mechaniczną a w kotle o ciepło.

krzy27
22-10-2011, 14:23
I jeszcze pytanie ode mnie.
Dlaczego teraz, kiedy już zaczął się sezon grzewczy, masz ustawiony tryb CWU Auto-Lato?

W sumie nie do mnie ale też mam ustawiony tryb Auto-Lato w zależności od temperatury zewnętrznej. Wydaje mi się że to wygodne ustawienie. Nie trzeba o przestawianiu pamiętać. Jesteś przeciwny tej opcji?

Jarecki79
22-10-2011, 15:02
Nie o to chodzi w trybie auto-lato

Co prawda mam z tym do czynienia na innym sterowniku, ale zasada pozostaje taka sama.

Zawijan, jak mamy temp. jak obecnie, czyli ciepło na zewnątrz w dzień a wieczory i noce zimne, to zamiast przełączać sterownik zdajemy się na odczyty czujnika pogodowego.

Jest jakaś tam temp. zewn. powiedzmy +15st.C, jak jest poniżej tej granicy, to grzejemy C.O. oraz bojler,
(tutaj może byc jakiś dodatkowy punkt nieczułości, np. musi spaść do +12st.C, aby wróciło do grzania)

jak wzrośnie ponad to +15st, to sterownik rozłącza grzanie C.O. i pilnuje tylko bojlera.
Po co grzać, jak słoneczko przez okna zadbało o nasz komfort cieplny, niech sobie ster w tych 5-6godzinach tylko CWU pilnuje.

krzy27
22-10-2011, 15:14
Hmm. Sam korzystam z trybu Auto lato jak już napisałem ale jak zdążyłem zauważyć reakcja mojego domku na temperatury z zewnątrz to nawet 5-10 godzin przesunięcia. Z programatora pogodowego zrezygnowałem ponieważ jakby nie uwzględnia tego przesunięcia w czasie. Natomiast tryb auto-lato do ustawienia ma temperaturę przełączenia oraz histerezę. I właśnie ustawienie stosunkowo szerokiej histerezy pozwala mi jakby to przesunięcie czasowe zniwelować. Nie ma raczej mowy o chwilowym przekroczeniu tej temperatury i chłodu w domu.

Jarecki79
22-10-2011, 15:18
krzy27, krótko mówiąc działasz tak, jak opisałem

;)

krzy27
22-10-2011, 15:24
Nie, sterownik tak działa a ja cieszę się komfortem.

krzy27
22-10-2011, 16:58
Czyli - masz włączone Auto-Lato, ale tak, żeby się nie włączało? Po co?

Dokładnie to powyżej 16°C tryb lato a grzanie po przejściu poniżej 13°C. Przy takim rozrzucie/histerezie dla mojego domku jest najkorzystniej. W instalacji mam zawory termostatyczne i pomimo iż mogą przyblokować przepływ wody to było by raczej bezsensem zasilanie zdławionej pompki. Wartości te dobierałem w oparciu o własne obserwacje więc nie polecam ustawień lecz metodę na dopasowanie ustawień u siebie.

szosiu
22-10-2011, 17:38
Panowie, a teraz troche z innej mańki :)

Jak zapełniacie zasobnik węgla to wyłączacie kocioł przyciskiem na sterowniku ? Pytam bo dziś dosypywalem pierwszy raz i strasznie dymi z zasobnika, dosypywałem na wlaczonym kotle, wentylator działał w tym momencie. Z tego co tu czytałem, to wylączenie na chwilkę sterownika nie miesza mu za bardzo w "głowie".

Oraz drugie pytanie, jak czesto opróżniacie tacke z popiołem? Z tego co wykminiłem to u mnie na jeden pełny zasyp węgla dwa razy opróżniam tacke z popiołem.
Zaraz napiszecie ze to zalezy od wielu rzeczy ale co tam.. :)

Aga2011
22-10-2011, 18:01
Panowie, a teraz troche z innej mańki :)

Jak zapełniacie zasobnik węgla to wyłączacie kocioł przyciskiem na sterowniku ? Pytam bo dziś dosypywalem pierwszy raz i strasznie dymi z zasobnika, dosypywałem na wlaczonym kotle, wentylator działał w tym momencie. Z tego co tu czytałem, to wylączenie na chwilkę sterownika nie miesza mu za bardzo w "głowie".

Oraz drugie pytanie, jak czesto opróżniacie tacke z popiołem? Z tego co wykminiłem to u mnie na jeden pełny zasyp węgla dwa razy opróżniam tacke z popiołem.
Zaraz napiszecie ze to zalezy od wielu rzeczy ale co tam.. :)

Mój piec pracuje od czerwca i zawsze przy napełnianiu zasobnika wyłączam na chwilę sterownik (przyciskiem) i nigdy nie zdarzyło się, żeby sterownik "zwariował", zawsze wracał do ustawień sprzed wyłączenia.
A co do popiołu, to w trybie letnim trzeba było czyścić raz na tydzień, a teraz raz na dwa-trzy dni, ale ja mam słaby węgiel, to może dlatego.

Aga2011
22-10-2011, 18:12
A ja jeszcze z innej beczki. Otóż wydaje mi się, że po przełączeniu regulatora kotła z "CO" na "pogodowy" woda (CWU) grzeje się znacznie wolniej. Być może to tylko takie moje subiektywne odczucie, ale nie widzę innego wytłumaczenia. Przedtem jak nie miałam zamontowanych czujników temperatury, to regulator kotła był ustawiony na "CO", a regulator wewnętrzny z oczywistych przyczyn był wyłączny. Po zainstalowaniu czujników chciałam od razu wykorzystać możliwości jakie dają czujniki i pozmieniałam ustawienia, ale od tego czasu (tj. od czwartku) woda w bojlerze grzeje się "jakby chciała i nie mogła". Od temp. 30 st. do zadanych 43 st. grzeje się około 3 godz. albo i dłużej. Dodam, że tak się dzieje nie tylko po rozpaleniu pieca, ale też po każdym ubytku (a co za tym idzie wychłodzeniu) ciepłej wody.

Marin75
22-10-2011, 18:37
A ja jeszcze z innej beczki. Otóż wydaje mi się, że po przełączeniu regulatora kotła z "CO" na "pogodowy" woda (CWU) grzeje się znacznie wolniej. Być może to tylko takie moje subiektywne odczucie, ale nie widzę innego wytłumaczenia. Przedtem jak nie miałam zamontowanych czujników temperatury, to regulator kotła był ustawiony na "CO", a regulator wewnętrzny z oczywistych przyczyn był wyłączny. Po zainstalowaniu czujników chciałam od razu wykorzystać możliwości jakie dają czujniki i pozmieniałam ustawienia, ale od tego czasu (tj. od czwartku) woda w bojlerze grzeje się "jakby chciała i nie mogła". Od temp. 30 st. do zadanych 43 st. grzeje się około 3 godz. albo i dłużej. Dodam, że tak się dzieje nie tylko po rozpaleniu pieca, ale też po każdym ubytku (a co za tym idzie wychłodzeniu) ciepłej wody.

To zmień w ustawieniach CWU na Priorytet i wtedy cała moc kotła pójdzie na dogrzanie CWU. W tym czasie pompka CO nie będzie działać. Przynajmniej tak mi się wydaje, że tak to powinno działać. Ale jak kociołek dogrzeje CWU w kilkanascie minut, to nie powinnaś odczuć spadku temperatury w domku...

mario633
22-10-2011, 19:19
Udało się - zaktualizowałem soft w sterowniku :-D A tak BTW jak to robicie, że widać poziom zasypu zasobnika?

Aga2011
22-10-2011, 19:29
Udało się - zaktualizowałem soft w sterowniku :-D A tak BTW jak to robicie, że widać poziom zasypu zasobnika?

W ustawieniach użytkownika musisz w miejscu "Czas pracy podajnika do opróżnienia zasobnika [min]" przepisać liczbę, która będzie widoczna w miejscu "Bieżący czas pracy podajnika", ale to dopiero po całkowitym opróżnieniu zasobnika. Dobrze się składa, bo widzę, że dopiero co zasypałeś zasobnik. Tak więc jak Ci się skończy węgiel, to wsyp nowy, wyzeruj "Bieżący czas pracy podajnika" i przepisz liczbę z tego okienka wyżej i będziesz miał zarówno poziom zużycia węgla, jak i orientacyjną datę kolejnego zasypu.

Aga2011
22-10-2011, 19:31
Żeby nie było, że jestem taka mądralińska, to tego wszystkiego dowiedziałam się oczywiście na tym forum od dobrych ludzi.

Aga2011
22-10-2011, 19:44
To zmień w ustawieniach CWU na Priorytet i wtedy cała moc kotła pójdzie na dogrzanie CWU. W tym czasie pompka CO nie będzie działać. Przynajmniej tak mi się wydaje, że tak to powinno działać. Ale jak kociołek dogrzeje CWU w kilkanascie minut, to nie powinnaś odczuć spadku temperatury w domku...

O godz.19.42 CWU miała temp. 36,3 st., zmieniłam ustawienia na Priorytet i do chwili obecnej czyli dokładnie godzinę później jest tylko 39,7 st., czyli w ciągu godziny przy włączonym priorytecie woda ogrzała się tylko o 3,4 st. Czy to tak ma być? https://esterownik.pl/remote/535

jorgo
22-10-2011, 19:56
Nie wiem czy ma to znaczenie ale mam jeszcze poprzednią wersje 0.0.2.5 ale w opcjach zaawansowanych nie znalazłem/nie posiadam funkcji inne parametry ani kalibracja czujników. Jakieś pomysły ???? bo ja już zgłupiałem:evil::evil::evil:.

konieczny update sterownika :)

krzy27
22-10-2011, 19:58
O godz.19.42 CWU miała temp. 36,3 st., zmieniłam ustawienia na Priorytet i do chwili obecnej czyli dokładnie godzinę później jest tylko 39,7 st., czyli w ciągu godziny przy włączonym priorytecie woda ogrzała się tylko o 3,4 st. Czy to tak ma być? https://esterownik.pl/remote/535

Jak się domyślam masz osobną pompkę do CWU?
Nie zmniejszyłaś jej biegu lub czy nie wypięła z gniazda?
Sprawdź czy działa. Ustaw najwyższy bieg wypnij po chwili włóż i jak słyszysz szum jest ok. Jeśli sterownik nawalił i nie daje napięcia to pompka od CO włożona w to gniazdko również nie będzie chodzić.
Jak żadne z powyższych to napisz coś o twoim zbiorniku.

jorgo
22-10-2011, 19:59
Hej,teraz nie wiem co lepsze,pozostawić mu temperaturę wyższą wewnętrzną czy zadać mu taką jaką potrzebuję i zdać się na prawidłowo(czy też nie) ustawioną krzywą grzania?Co radzisz?To pomieszczenie to hol firmy od strony południowej i słońce szybko podwyższ temperaturę (jeśli nie ma zachmurzenia)
Póki co spoko :) aż nie wierzę,wczoraj dosypałem zaraz po odpaleniu kotła ok 15kg peletu na jakieś 30-40kg węgla pozostałe w podajniku.Było sporo rosy na ścianach podajnika.Opał jednak był trochę mokry(czy mogła być to przyczyna takich zachowań pieca?).Nie mam czasu na suszenie opału a mój jest najwidoczniej trochę mokry(te pierwsze worki z palety były rozdarte ,może dlatego) i chyba zakupię trochę peletu tak aby na jeden zasyp 75kg groszku +15 kg peletu.Spalanie jest piękne,na pyłek,dodatkowo pelet "wciągnał"rosę ze ścianek podajnika.Piec jest bardziej sterowalny,mam takie wrażenie.Zastanawiam się tylko czy pelet Lava(jest drobny,jak kukurydza) czy szukać grubszego.

mokry opał zabije ci kocioł

jorgo
22-10-2011, 20:14
Panowie, a teraz troche z innej mańki :)

Jak zapełniacie zasobnik węgla to wyłączacie kocioł przyciskiem na sterowniku ? Pytam bo dziś dosypywalem pierwszy raz i strasznie dymi z zasobnika, dosypywałem na wlaczonym kotle, wentylator działał w tym momencie. Z tego co tu czytałem, to wylączenie na chwilkę sterownika nie miesza mu za bardzo w "głowie".

Oraz drugie pytanie, jak czesto opróżniacie tacke z popiołem? Z tego co wykminiłem to u mnie na jeden pełny zasyp węgla dwa razy opróżniam tacke z popiołem.
Zaraz napiszecie ze to zalezy od wielu rzeczy ale co tam.. :)

jeśli uzupełniasz poziom groszku w zasobniku to albo przy wyłączonym sterowniku, albo podczas wyłączonej dmuchawie - inaczej zawsze dymi

u mnie po równiutkim tygodniu grzania gdy czyściłem kocioł i uzupełniałem groszek, to popiół razem z sadzą z czyszczenia to było jakieś 3/4 szuflady..... na początku myślałem że kupiłem kiepski ekogroszek, bo teraz spalam ten workowany u siebie na miejscu w workach jutowych, ale ecoal spala go super- po tygodniu miałem może 3-5 malutkich żużelków....reszta popiołek..... wczoraj czyściłem kocioł bo wystawiałem też śmieci, przy następnym czyszczeniu zrobię fotkę swojego popiołu.....

jorgo
22-10-2011, 20:22
O godz.19.42 CWU miała temp. 36,3 st., zmieniłam ustawienia na Priorytet i do chwili obecnej czyli dokładnie godzinę później jest tylko 39,7 st., czyli w ciągu godziny przy włączonym priorytecie woda ogrzała się tylko o 3,4 st. Czy to tak ma być? https://esterownik.pl/remote/535

zdecydowanie za wolno.....

Aga2011
22-10-2011, 20:33
Jak się domyślam masz osobną pompkę do CWU?
Nie zmniejszyłaś jej biegu lub czy nie wypięła z gniazda?
Sprawdź czy działa. Ustaw najwyższy bieg wypnij po chwili włóż i jak słyszysz szum jest ok. Jeśli sterownik nawalił i nie daje napięcia to pompka od CO włożona w to gniazdko również nie będzie chodzić.
Jak żadne z powyższych to napisz coś o twoim zbiorniku.

Rzeczywiście mam odrębne pompki do CO i do CWU. Do tej pory pompka CWU chodziła na I-szym biegu. Jakieś 2 godziny temu przełączyłam na II-kę, a teraz tak jak mi radziłeś na III-kę. Kiedy przełączałam na ostatni bieg, to słychać było szum wody czyli chyba pompka i gniazdo w porządku.Było to o godz. 21.07 i wtedy temp. CWU wynosiła 39,7. teraz jest 21.30 i woda ma znów 39,7, chociaż od razu po przełączeniu (po kilku minutach) było już nawet 40,1. Dodam ,że w tym czasie woda nie była używana. Zbiornik ma około 100, może 120 litrów. Jest zaizolowany, jest usytuowany blisko pieca. Nie wiem jakie jeszcze parametry zbiornika mogą mieć wpływ na szybkość grzania wody.

mario633
22-10-2011, 20:37
Żeby nie było, że jestem taka mądralińska, to tego wszystkiego dowiedziałam się oczywiście na tym forum od dobrych ludzi.
Ha, ha, ha dzięki. Ja także z tego wątku bardzo dużo się dowiedziałem.


konieczny update sterownika :)
Potwierdzam. Po upgradzie firmwaru "odnalazło" się wszystko o czym mowa w tym wątku :-D

mario633
22-10-2011, 20:44
mokry opał zabije ci kocioł A co masz konkretnie na myśli. U mnie ze suchym opałem ciężko. Na tym na którym pracuje obecnie kocioł, zasobnik się trochę poci. Ciężko coś poradzić :-(

Aga2011
22-10-2011, 20:53
A jaką masz temperaturę wody CO?
Tej, która podgrzewa zbiornik CWU.

Obecnie około 54 st (chyba) - https://esterownik.pl/remote/535

czp01
22-10-2011, 21:03
Obecnie około 54 st (chyba) - https://esterownik.pl/remote/535

W tej chwili kocioł Ci już wyżej CWU nie nagrzeje bo właśnie przeszedł na temperaturę obniżoną CWU o 10 st C to teraz woda będzie już stygła ( tak masz ustawione na programatorze CWU.

Może te 43 st C to za niska temperatura - ustaw CWU np. na 48 st C i zobaczysz jak się dogrzewa - wówczas kocioł podniesie wyżej temperaturę grzania i będzie szybciej :)

Marin75
22-10-2011, 21:04
O godz.19.42 CWU miała temp. 36,3 st., zmieniłam ustawienia na Priorytet i do chwili obecnej czyli dokładnie godzinę później jest tylko 39,7 st., czyli w ciągu godziny przy włączonym priorytecie woda ogrzała się tylko o 3,4 st. Czy to tak ma być? https://esterownik.pl/remote/535
Patrzyłem na sterownik. Na kotle 57 st. a na CWU nie może dobic do 40. NIemożliwe, przy poprawnie działajacym układzie. Sprawdź pompkę, czy działa (może sie zapowietrzyła, ale nie sądzę). A w swojej instalacji masz zawór n-drogowy ? Gdzie wpięty i jak ustawiony ?

Aga2011
22-10-2011, 21:09
Patrzyłem na sterownik. Na kotle 57 st. a na CWU nie może dobic do 40. NIemożliwe, przy poprawnie działajacym układzie. Sprawdź pompkę, czy działa (może sie zapowietrzyła, ale nie sądzę). A w swojej instalacji masz zawór n-drogowy ? Gdzie wpięty i jak ustawiony ?

Mam zawór 3-drogowy, na moim schemacie jest widoczny jako pompa mieszająca, jest on ustawiony na II-kę i jest wpięty poniżej pompy CO, tzn. na początku ciągu: zawór-pompa CO-pompaCWU-bojler. A jak sprawdzić czy pompa jest zapowietrzona?

jorgo
22-10-2011, 21:09
A co masz konkretnie na myśli. U mnie ze suchym opałem ciężko. Na tym na którym pracuje obecnie kocioł, zasobnik się trochę poci. Ciężko coś poradzić :-(

tyle już było na forum o mokrym opale.......

"Porada 5: Co zrobić kiedy ekogroszek jest zawilgocony?

Problem zawilgoconego ekogroszku jest bardzo częstym problemem użytkowników pieców retortowych z którym walka jest praktycznie niemożliwa ,a w okresie jesiennym praktycznie nie da się go uniknąć, zawilgocony ekogroszek powoduje korozję zbiorników paliwowych ,a w szczególności tych które zostały wykonane z niskiej jakościowo stali oprócz tego zawilgocony ekogroszek oraz wchodzi w reakcję z siarką podczas odparowywania, najczęściej zdarza się to przy zastosowaniu retopalu, najgorsze jest jednak to iż technologia produkcji ekogroszku w Polskich kopalniach jest zazwyczaj mokra, niskie temperatury otoczenia oraz opady deszczu powoduję iż węgiel nie ma czasu odparować, dobrym sposobem na uniknięcie zawilgocenia ekogroszku jest zakup ekogroszku workowanego i przed załadowaniem każdej kolejnej partii węgla do zbiornika przygotować węgiel poprzez rozprucie worka i rozsypanie paliwa na kilka godzin przed wsypaniem aby mógł odparować ,a najlepiej zakupić ekogroszek w sezonie wiosenno-letnim gdy paliwo jest suche i znacznie tańsze. Mokre paliwo jest problemem użytkowników kotłów z którym trudno jest walczyć zwłaszcza w okresie jesiennym. Mokry opał powoduje korozję zbiorników na węgiel zwłaszcza tych wykonanych z gorszych gatunków stali oraz zachodzi w procesie odparowywania w ślimaku z reakcję z siarką (zwłaszcza przy retopalu).Technologia produkcji ekogroszku jest w naszych kopalniach najczęściej mokra. Niskie temperatury, deszcz powodują że nie ma czasu na odparowanie węgla. Staramy się to ograniczać poprzez perforowanie naszych worków ale zawsze najlepiej przed wsypaniem do zbiornika kolejną partię przygotować poprzez rozprucie worka (najlepiej rozsypanie) aby odparowała. A co najważniejsze gdy istnieje taka możliwość zaopatrywać się w ekogroszek okresie wiosenno-letnim gdy jest suchy i co najważniejsze tańszy. "

Marin75
22-10-2011, 21:22
Mam zawór 3-drogowy, na moim schemacie jest widoczny jako pompa mieszająca, jest on ustawiony na II-kę i jest wpięty poniżej pompy CO, tzn. na początku ciągu: zawór-pompa CO-pompaCWU-bojler. A jak sprawdzić czy pompa jest zapowietrzona?

Ustaw sobie pompkę CWU jako "CWU+mieszająca", bo widzę, że zawór 3-drogowy nie zapewnia Ci odpowiedniej tempratury na powroce.
Układ - rozumiem, że pompki mogą pracować niezależnie, pompka CWU powinna być równolegle do pompki CO. Spróbuj jeszcze zmienić nastawy na zaworze sprawdzic, czy to cos daje. Poza tym zejdż do kotłowni i sprawdź ręcznie przez dotknięcie rury wychodzącej z bojlera a idacej do pieca. Powinna być gorąca przy pracującej pompce CWU. Jezeli jest chłodna - woda nie przechodzi przez bojler...
Zapowietrzenie - Zależy jaką masz pompkę. Leszczyńskie Grunfosy mają śrubę którą się luzuje i jak wypływa delikatnie woda to się zakręca zpowrotem i po temacie...

Piotrek42
22-10-2011, 21:27
Mam zawór 3-drogowy, na moim schemacie jest widoczny jako pompa mieszająca, jest on ustawiony na II-kę i jest wpięty poniżej pompy CO, tzn. na początku ciągu: zawór-pompa CO-pompaCWU-bojler. A jak sprawdzić czy pompa jest zapowietrzona?

a ustaw go na 4-5 :)

Piotrek42
22-10-2011, 21:29
Układ - rozumiem, że pompki mogą pracować niezależnie, pompka CWU powinna być równolegle do pompki CO.

A jak nie jest?? tyko idzie na jednej rurce??? nie co+ cwu? wtedy nie bedzie mozna ustawić priorytetu....i musi jechac na grzaniu i będzie ok

szekspir
22-10-2011, 21:42
Dla OEP 25kW wybieramy 25kW obojętnie czy to OE czy OE+
Mam OEP 25. Dzwoniłem do ES i powiedziano mi że mam wybrać ustawienia dla OEP 16! Już nic nie rozumiem.

markowsski
22-10-2011, 21:42
Hej,czy może ktoś wie jak można dokupić dodatkowe SMS z powiadomieniami?

Aga2011
22-10-2011, 21:43
Ustaw sobie pompkę CWU jako "CWU+mieszająca", bo widzę, że zawór 3-drogowy nie zapewnia Ci odpowiedniej tempratury na powroce.
Układ - rozumiem, że pompki mogą pracować niezależnie, pompka CWU powinna być równolegle do pompki CO. Spróbuj jeszcze zmienić nastawy na zaworze sprawdzic, czy to cos daje. Poza tym zejdż do kotłowni i sprawdź ręcznie przez dotknięcie rury wychodzącej z bojlera a idacej do pieca. Powinna być gorąca przy pracującej pompce CWU. Jezeli jest chłodna - woda nie przechodzi przez bojler...
Zapowietrzenie - Zależy jaką masz pompkę. Leszczyńskie Grunfosy mają śrubę którą się luzuje i jak wypływa delikatnie woda to się zakręca zpowrotem i po temacie...

Zeszłam przed chwilą do kotłowni. Pompy oczywiście są położone równolegle. Zawór 3d leży poniżej i był ustawiony na jedynkę, a nie na 2-kę . Tamten post pisałam z pamięci. Rury z bojlera wychodzą dwie. Ta, która leży wyżej jest cieplejsza, ale nie na tyle, żeby nie można było utrzymać ręki. Ta poniżej jest chłodniejsza, ale też ciepła. Jutro przełączę zawór 3d na dwójkę i zobaczę co się będzie działo. Jeżeli nie pomoże, to tak jak radziłeś ustawię pompę CWU jako CWU+mieszająca, a jak i to nic nie da, to spróbuję z odpowietrzeniem, a jak i to nie pomoże, to już nie wiem co mam robić. W każdym razie dzięki wielkie wszystkim za zainteresowanie i pomoc. Miło jest wiedzieć, że można na kogoś liczyć. :goodnight: Idę :sleep: dopóki woda nie wystygła.

markowsski
22-10-2011, 21:44
Mam OEP 25. Dzwoniłem do ES i powiedziano mi że mam wybrać ustawienia dla OEP 16! Już nic nie rozumiem.

Tak powiedziano i mnie,widocznie ta opcja tego sterownika póki co jest jedyna poprawna.

ansu
22-10-2011, 21:52
Na którym pięterku macie ruszto-deflektor w Ogniwo eko plus 16kW przy temperaturach około zera?

markowsski
22-10-2011, 21:58
A co masz konkretnie na myśli. U mnie ze suchym opałem ciężko. Na tym na którym pracuje obecnie kocioł, zasobnik się trochę poci. Ciężko coś poradzić :-(
Pisałem o tym,sposób jest prosty,co prawda nie osuszy węgla ale jak komuś zależy na usunięciu rosy z podajnika bo ma obawy że zacznie korodować to wystarczy na 3x25kg eko dosypać 15kg (worek) peletu.U mnie "wciągnął" rosę z zasobnika:)

markowsski
22-10-2011, 22:00
A jaką masz ustawioną?

Eko plus 16KW,tak jak zasugerowali kolesie z eCoala :)

markowsski
22-10-2011, 22:16
I tak trzymaj.

Myślisz że podwyższenie temp.spalania poprzez dosypanie ok 30% peletu do grochu jest niepotrzebnym wydatkiem?Czytałem posty wielu kolesi i piszą że nie podniosło im to kosztów ogrzania a węgiel dopalał się idealnie(jeśli można tak powiedzieć) no i bez rosy w podajniku,co obserwuję właśnie u siebie.Pewnie okaże się że taki zasyp pali się krócej z peletem niż bez ale może warto ;)

markowsski
22-10-2011, 22:30
Dodatek pelet drzewnych jest - moim zdaniem - bardzo dobrym rozwiązaniem, stabilizującym jakość spalania. Są one relatywnie droższe od węgla (cena za 1GJ), ale summa summarum efekt może być korzystny, właśnie ze względu na lepszą jakość spalania całej tej mieszanki. No i ten całkowity brak spiekalnosci w peletach.

Zresztą możesz spróbować popalić trochę samym węglem, żeby porównać jakość spalania.
Nie trzeba nic zmieniać w sterowniku.

Ok,dziękuję :)
Czyli moje odczucia co do spalania takiej mieszanki są prawidłowe.

krzy27
22-10-2011, 22:32
Zeszłam przed chwilą do kotłowni. Pompy oczywiście są położone równolegle. Zawór 3d leży poniżej i był ustawiony na jedynkę, a nie na 2-kę . Tamten post pisałam z pamięci. Rury z bojlera wychodzą dwie. Ta, która leży wyżej jest cieplejsza, ale nie na tyle, żeby nie można było utrzymać ręki. Ta poniżej jest chłodniejsza, ale też ciepła. Jutro przełączę zawór 3d na dwójkę i zobaczę co się będzie działo. Jeżeli nie pomoże, to tak jak radziłeś ustawię pompę CWU jako CWU+mieszająca, a jak i to nic nie da, to spróbuję z odpowietrzeniem, a jak i to nie pomoże, to już nie wiem co mam robić. W każdym razie dzięki wielkie wszystkim za zainteresowanie i pomoc. Miło jest wiedzieć, że można na kogoś liczyć. :goodnight: Idę :sleep: dopóki woda nie wystygła.

Jeśli masz zawór 3D to mogą być dwie przyczyny:
1 Pompka CWU zamontowana jest za zaworem 3D, który obniża temperaturę wody. Mniejsza temperatura wolniejsze grzanie.
2 Pompka CWU pobiera wodę z przed zaworu. W tym momencie istnieje możliwość zaciągania wody z obu stron. Z pieca i instalacji w efekcie temperatura na wężownicy się uśrednia/zmniejsza.

Dziwią mnie na twoich wykresach aż 40-to minutowe okresy oscylacji temperatury CO i spalin. Wygląda mi na powolny ruch wody w kotle.

mario633
22-10-2011, 22:34
Czyli moje odczucia co do spalania takiej mieszanki są prawidłowe.
Ha, po niedzieli próbuję z peletem :-D

Vld
22-10-2011, 22:35
też u siebie zaobserwowałem ten efekt, a mieszam miał z wiórami sosnowymi z pod piły. Jak wcześniej na malej mocy i dłuższych postojach, było trochę niedopalonych koksików, tak teraz praktycznie sam pył i spieki żużlowe.

Marin75
22-10-2011, 22:36
witaj z rańca starachowice.... podajnik w trybie automatycznym załącza się wtedy kiedy potrzeba
Jorgo, ale czy jest mozliwe, aby w trybie pracy ciagłej podajnik podawał rzadziej niż co 60 sek (przy założeniu czasu podawania w grzaniu na 5 sec) ?
Czy też jest to najmniejsza mozliwa nastawa sterownika. Jeżeli faktycznie jest to najmniejsza do uzyskania nastawa, to jak mozna łatwo policzyć daje to ok. 1 tony opału na miesiąc. Zakładam, że 10 kg, to jakieś 35-40 minut pracy podajnika w zależności od opału. Przy groszku pewnie trochę dłużej... Dodatkowo zakładam pracę ciągłą przez cały miesiąc i brak zapotrzebowania na dodatkowe ciepło - wtedy spalanie będzie rosło.
Pytam, bo u mnie sterownik nie przeszedł jeszcze w tryb pracy ciągłej, natomiast spalanie kształtuje się na poziomie ok. 0,5 tony miału/m_c (licząc od momentu jak włączyłem do grzania CO). Na razie sterownik pracuje dwustanowo. Grzeje, jak minie 47 st, włącza się, jak spadnie do 46.5 to ponownie się włącza, chodzi na min. nastawach (dmuchawa 36, podawanie 5/55), ale temp. na kotle rośnie znów i jak przebije 47, znowu zasypia. Opał mam suchy, więc mam nadzieję, że korozja niskotemperaturowa spalin mi nie grozi - kwasik siarkawy.... O powrót dba pompka CWU, więc tutaj raczej problemu nie ma...

Piotrek42
22-10-2011, 22:45
Zeszłam przed chwilą do kotłowni. Pompy oczywiście są położone równolegle. Zawór 3d leży poniżej i był ustawiony na jedynkę, a nie na 2-kę mało... 3-4

Marin75
22-10-2011, 22:55
Zeszłam przed chwilą do kotłowni. Pompy oczywiście są położone równolegle. Zawór 3d leży poniżej i był ustawiony na jedynkę, a nie na 2-kę . Tamten post pisałam z pamięci. Rury z bojlera wychodzą dwie. Ta, która leży wyżej jest cieplejsza, ale nie na tyle, żeby nie można było utrzymać ręki. Ta poniżej jest chłodniejsza, ale też ciepła. Jutro przełączę zawór 3d na dwójkę i zobaczę co się będzie działo. Jeżeli nie pomoże, to tak jak radziłeś ustawię pompę CWU jako CWU+mieszająca, a jak i to nic nie da, to spróbuję z odpowietrzeniem, a jak i to nie pomoże, to już nie wiem co mam robić. W każdym razie dzięki wielkie wszystkim za zainteresowanie i pomoc. Miło jest wiedzieć, że można na kogoś liczyć. :goodnight: Idę :sleep: dopóki woda nie wystygła.

Czyli będzie to kwestia zaworu 3D. Jak przekręcisz na 2, wyższa temp. pójdzie na CWU, ale i jednocześnie na CO, co na razie nie jest zbyt korzystne, chyba że masz termostaty na grzejnikach. Lepszym jednak rozwiązaniem byloby wpięcie CWU przed zawór 3D, no ale to zmiany w instalacji.
Jak zmienisz na zaworze 2D pozycję na 2 lub 3 - dotknij reką tej ciepłej rury wychodzacej z bojlera, czy się rozgrzewa bardziej. Jeżeli tak, to masz źródło Twoich problemów...

mario633
22-10-2011, 22:57
Sugerowałem Ci próbę z samym węglem, żebyś naocznie zobaczył różnicę w stosunku do spalania węgla w mieszance z peletem.
OE+ nie są przystosowane do spalania samego peletu. Potrafią go spalać doskonale, ale nie mają odpowiednich zabezpieczeń przed możliwością zapłonu peletu w zasobniku.
Próby ze spalaniem samego peletu (jeśli koniecznie chciałbyś takowe robić) rób więc bardzo ostrożnie.
Samym węglem palę dwa tygodnie. Jakieś tam marne doświadczenie jest. Teraz kolej na mieszankę z peletem lub trocinami od szwagra ze stolarni :-D

jorgo
23-10-2011, 05:05
mało... 3-4

ustaw zawór na 5 i zostaw na co najmniej pół doby i obserwuj jak wtedy grzeje sie woda...
a powiedz: czy odejście cwu w instalacji jest zrobione przed zaworem czy za?
ups...doczytałem dalej posty...czyli super fachman zrobił odejście na cwu za zaworem 3D....pogratulować "fachofca"
teraz grzanie cwu jest uzależnione od nastaw zaworu, a tak być nie powinno. najpierw na zasilaniu z kotła powinno być odejście na cwu z pompką cwu, a zawór 3d czy 4d dopiero dalej.. wtedy regulacja zaworem nie ma wpływu na temp. cwu.....
ustaw ten zawór na 5, bo 2-3 to wg mnie za mało

jorgo
23-10-2011, 05:24
Jorgo, ale czy jest mozliwe, aby w trybie pracy ciagłej podajnik podawał rzadziej niż co 60 sek (przy założeniu czasu podawania w grzaniu na 5 sec) ?
Czy też jest to najmniejsza mozliwa nastawa sterownika. Jeżeli faktycznie jest to najmniejsza do uzyskania nastawa, to jak mozna łatwo policzyć daje to ok. 1 tony opału na miesiąc. Zakładam, że 10 kg, to jakieś 35-40 minut pracy podajnika w zależności od opału. Przy groszku pewnie trochę dłużej... Dodatkowo zakładam pracę ciągłą przez cały miesiąc i brak zapotrzebowania na dodatkowe ciepło - wtedy spalanie będzie rosło.
Pytam, bo u mnie sterownik nie przeszedł jeszcze w tryb pracy ciągłej, natomiast spalanie kształtuje się na poziomie ok. 0,5 tony miału/m_c (licząc od momentu jak włączyłem do grzania CO). Na razie sterownik pracuje dwustanowo. Grzeje, jak minie 47 st, włącza się, jak spadnie do 46.5 to ponownie się włącza, chodzi na min. nastawach (dmuchawa 36, podawanie 5/55), ale temp. na kotle rośnie znów i jak przebije 47, znowu zasypia. Opał mam suchy, więc mam nadzieję, że korozja niskotemperaturowa spalin mi nie grozi - kwasik siarkawy.... O powrót dba pompka CWU, więc tutaj raczej problemu nie ma...

powiem szczerze że nie chcę cie wprowadzić w błąd. sam jestem na etapie poznawania sterownika, więc może inni bardziej obeznani się wypowiedzą w tej kwestii
Ale zobacz u siebie: ustawienia zaawansowane > parametry podtrzymania > masz ustawione te parametry na 10 i 20 dlaczego tak ustawiłeś? sam sobie odpowiadam...to są ustawienia fabryczne

minertu
23-10-2011, 08:11
O godz.19.42 CWU miała temp. 36,3 st., zmieniłam ustawienia na Priorytet i do chwili obecnej czyli dokładnie godzinę później jest tylko 39,7 st., czyli w ciągu godziny przy włączonym priorytecie woda ogrzała się tylko o 3,4 st. Czy to tak ma być? https://esterownik.pl/remote/535
Warto sprawdzić czy pompka CWU nie jest zapowietrzona.

kumpex
23-10-2011, 08:18
ustaw zawór na 5 i zostaw na co najmniej pół doby i obserwuj jak wtedy grzeje sie woda...
a powiedz: czy odejście cwu w instalacji jest zrobione przed zaworem czy za?
ups...doczytałem dalej posty...czyli super fachman zrobił odejście na cwu za zaworem 3D....pogratulować "fachofca"
teraz grzanie cwu jest uzależnione od nastaw zaworu, a tak być nie powinno. najpierw na zasilaniu z kotła powinno być odejście na cwu z pompką cwu, a zawór 3d czy 4d dopiero dalej.. wtedy regulacja zaworem nie ma wpływu na temp. cwu.....
ustaw ten zawór na 5, bo 2-3 to wg mnie za mało
Ja mam odejście na cwu przed zaworem 3d ,a i tak jak włączy się pompa cwu ustawiona na ''priorytet'' to pompa część wody ciągnie z powrotu przez zawór 3d zamiast z pieca.

Kedar13
23-10-2011, 08:51
Ale czy w takim przypadku nie warto by było założyć przed zaworem 3d albo 4d zawór zwrotny żeby pompa cwu nie ciągnęła wody z układu co? Pytam bo sam mam teraz pompę mieszającą którą odłączyłem bo jej rolę pełni pompa cwu i zastanawiam się czy na wiosnę nie przerobić instalacji i nie założyć w tym miejscu zaworu 4d.

minertu
23-10-2011, 09:04
Ale czy w takim przypadku nie warto by było założyć przed zaworem 3d albo 4d zawór zwrotny żeby pompa cwu nie ciągnęła wody z układu co? Pytam bo sam mam teraz pompę mieszającą którą odłączyłem bo jej rolę pełni pompa cwu i zastanawiam się czy na wiosnę nie przerobić instalacji i nie założyć w tym miejscu zaworu 4d.
Polecam przed każda pompę zamontować zawór zwrotny.
Aga2011 otwórz ten zawór na całego na układ a w sterowniku ustaw sobie pompę CWU +mieszająca,zadawanie temp kotła (o ile masz czujnik zewnętrzny) ustaw na pogodowy.

minertu
23-10-2011, 09:09
Aga2011 zaktualizuj najpierw sterownik do najnowszej wersji,później zrób tak jak napisałem wyżej.

krzy27
23-10-2011, 09:28
Polecam przed każda pompę zamontować zawór zwrotny.
Aga2011 otwórz ten zawór na całego na układ a w sterowniku ustaw sobie pompę CWU +mieszająca,zadawanie temp kotła (o ile masz czujnik zewnętrzny) ustaw na pogodowy.

Jeśli u Agi instalacja jest błędnie wykonana jest to najszybszy sposób na poprawę działania. Najlepszy sposobem była by naprawa instalacji ale może nie być na to czasu.

minertu
23-10-2011, 09:35
Jeśli u Agi instalacja jest błędnie wykonana jest to najszybszy sposób na poprawę działania. Najlepszy sposobem była by naprawa instalacji ale może nie być na to czasu.
Na dzień dzisiejszy nie widzę innego rozwiązania.
Warunkiem jest jednak aktualizacja sterownika aby wybrać pompę CWU+ mieszająca.

Aga2011
23-10-2011, 09:51
Aga2011 zaktualizuj najpierw sterownik do najnowszej wersji,później zrób tak jak napisałem wyżej.

No właśnie, bo patrzyłam w zaawansowanych, a u mnie nie ma takiej możliwości. Jutro będę miała konwerter i zaktualizuję softa. Mam jednak wrażenie, że jak wczoraj wieczorem przestawiłam 3D na 2-kę, to szybkość grzania wody nieco się poprawiła. Ale także, co za tym idzie bardziej grzało też CO. Patrzyłam na wykres i w nocy była dosyć wysoka temp. na CO. A może to dlatego, że mam programator pogodowy, a w nocy było zimno. Sama już nie wiem.

Aga2011
23-10-2011, 09:55
Polecam przed każda pompę zamontować zawór zwrotny.
Aga2011 otwórz ten zawór na całego na układ a w sterowniku ustaw sobie pompę CWU +mieszająca,zadawanie temp kotła (o ile masz czujnik zewnętrzny) ustaw na pogodowy.

Z tego Twojego postu wnioskuję, że jeśli będzie CWU ustawiona jako CWU+mieszająca, a programator będzie pogodowy, to otwarcie zaworu 3D na maksa nie będzie miało wpływu na CO. Czy dobrze zrozumiałam?

markowsski
23-10-2011, 10:05
No właśnie, bo patrzyłam w zaawansowanych, a u mnie nie ma takiej możliwości. Jutro będę miała konwerter i zaktualizuję softa. Mam jednak wrażenie, że jak wczoraj wieczorem przestawiłam 3D na 2-kę, to szybkość grzania wody nieco się poprawiła. Ale także, co za tym idzie bardziej grzało też CO. Patrzyłam na wykres i w nocy była dosyć wysoka temp. na CO. A może to dlatego, że mam programator pogodowy, a w nocy było zimno. Sama już nie wiem.

Miałem instalacje zrobioną tak jak opisujesz z zaworem 3D,jednak instalator nie pomyślał o funkcji programatora lato.O ciepłej wodzie można było pomarzyć,jedynie jak sterownik pracował w trybie Normalny woda ciepła się pojawiała.Od kolesia który ma dużo pojęcia o branży ciepłowniczej dostałem schemat instalacji z zaworem 3D(ja zdecydowałem się na 4D mimo że byłem w posiadaniu zaworu 3D(dzięki minertu,to też za jego namową i kolegi z którym przegadałem długie minuty montując instalację-wielkie podzięki).
Sprawdź czy masz zrobiona instalację w ten sam sposób działania jak na schemacie.Schemat jest poprawny.

szosiu
23-10-2011, 10:08
No nieźle :jawdrop: odejście do pompki CWU za zaworem 3D. Powinno być jak koledzy napisali wyzej czyli jak masz wyjście wody z kotła, to powinien byc trójnik czyli rozdzielenie na CWU i CO, zaś przed pompami powinny być zawory jednostronnie przepuszczalne. Aga piszesz ze od czerwca grzejesz, wołaj fachowca i niech ci to gwarancyjnie poprawi .
Co do zapowietrzonej pompy CWU - wydaje ona wtedy wyraźnie głośniejsze dźwięki, ewidentnie słychać wtedy jak buzuje w niej powietrze. U mnie w instrukcji pompy grundfos piszą ze pompa jest samoodpowietrzajaca się, ale jesli to nie pomoze to jak dalej piszą " trzeba ustawic na 3 bieg" na jakiś czas, wtedy sie szybciej odpowietrza. Nad pompą CWU powinnien być automatyczny odpowietrznik, za powrocie z tej pompy tez powinien taki odpowietrznik być. U mnie sie blokował, po napełnieniu instalacji były problemy z odpowietrzeniem, pomogło lekkie pukanie w ten odpowietrznik za pompą CWU , wtedy zasyczał i powietrze wyszło :)

Warto od czasu do czasu, sprawdzic czy nie ma resztek powietrza w instalacji, na 2 sekundy odpowietrzyc kaloryfery, w moim przypadku jeszcze trzeba puknąć czyms metalowym w automatyczny odpowietrznik CWU bo innaczej nie zasyczy :)



A teraz moj temat :)
Dzieki za wyjaśnienie odnośnie procedury załadunku węgla :)

krzy27
23-10-2011, 10:13
Mała fotka na szybko z mojej kotłowni z opiską.
http://img97.imageshack.us/img97/5117/20111023085.jpg
Co prawda Mam 4d ale może się tobie przyda.

Aga2011
23-10-2011, 10:16
Miałem instalacje zrobioną tak jak opisujesz z zaworem 3D,jednak instalator nie pomyślał o funkcji programatora lato.O ciepłej wodzie można było pomarzyć,jedynie jak sterownik pracował w trybie Normalny woda ciepła się pojawiała.Od kolesia który ma dużo pojęcia o branży ciepłowniczej dostałem schemat instalacji z zaworem 3D(ja zdecydowałem się na 4D mimo że byłem w posiadaniu zaworu 3D(dzięki minertu,to też za jego namową i kolegi z którym przegadałem długie minuty montując instalację-wielkie podzięki).
Sprawdź czy masz zrobiona instalację w ten sam sposób działania jak na schemacie.Schemat jest poprawny.

Dzięki. Wydrukowałam sobie schemat i jutro pokażę komuś kto się na tym zna, a wtedy zobaczymy. A tak a`propos czym w funkcjonalności różni się zawór 3D od 4D?

Vld
23-10-2011, 10:19
Mała fotka na szybko z mojej kotłowni z opiską.
http://img97.imageshack.us/img97/5117/20111023085.jpg
Co prawda Mam 4d ale może się tobie przyda.

Czy temperatura powrotu przed kotłem jest dużo wyższa niż przez zaworem? O ile stopni ci 4d podgrzewa powrót?

markowsski
23-10-2011, 10:27
Co do zaworów zwrotnych,to ile instalacji i instalatorów tyle opinii.Na schematach podłączenia kotłów SAS zawór zwrotny jest przed pompą CWU a w układzie CO ich brak(jest różnicowy kulowy jedynie).Udało mi się przed ostatnią poprawką mojej instalacji porozmawiać z prezesem technicznym firmy ogniwo na temat schematów umieszczonych na ich stronie.Twierdził że na CWU zawór przed pompą a na CO zawór za pompą(kawitacja).Na schemacie pompy Grundfos zawór zwrotny jest zawsze za pompą(w kierunku ruchu wody)-i tak też kazałem zrobić instalatorowi zarówno na układzie CO i CWU.Póki co wszystko działa ok,zrezygnowałem tylko ze zbyt nerwowego regulowania sterownika.Po prostu już nic nie reguluję póki co.
Pozdrawiam,dzięki zawijan.

markowsski
23-10-2011, 10:52
Dzięki. Wydrukowałam sobie schemat i jutro pokażę komuś kto się na tym zna, a wtedy zobaczymy. A tak a`propos czym w funkcjonalności różni się zawór 3D od 4D?

Ten schemat 4D rozwieje wszelkie wątpliwości co do jego zasady działania (kręcisz strzałka i zawór zmienia położenie) :)
http://www.luskar.com.pl/imp/kotly/prezentacja_zawor.html

markowsski
23-10-2011, 10:53
Do rozpoczynających swoją przygodę z OGNIWO EKO PLUS

Zwróćcie uwagę, że najczęściej wszystkie kłopoty mijają po zastosowaniu się użytkownika do rady DAJ SPOKÓJ STEROWNIKOWI (pomijam tu kłopoty związane z wadami instalacji wodnej lub z naprawdę złym paliwem).

Pełna zgoda! ;)

krzy27
23-10-2011, 10:59
Czy temperatura powrotu przed kotłem jest dużo wyższa niż przez zaworem? O ile stopni ci 4d podgrzewa powrót?

https://esterownik.pl/remote/148

Nie mam czujnika na powrocie z instalacji ale to sprawdzę niebawem. Pozostałe podłączone. Czujnik podłogówki jest umieszczony za zaworem 4D. Pokazuje temeraturę wody na instalacje.

karoka65
23-10-2011, 11:20
Czy jesteś niezadowolona z pracy swojego kotła w okresie od północy do chwili obecnej?
Hehe, dopiero jak operatorzy kładą się spać kończą się problemy i sterownik może odpocząć i robić spokojnie to co ma robić.

Jarecki79
23-10-2011, 11:35
Zawijan bez urazy, ale co Ty znowu do pid-a wyjeżdżasz?

Sam napisałeś,że nie znasz iluś funkcji eCoal-a (może nawet więcej jak połowę), od dawna próbuję Ci powiedzieć,że w testach bez podłączania pomp, czujników wszystkiego nie sprawdzisz, nie ma takiej możliwości. Nie możesz nawet sprawdzić priorytetu CWU a więc jednej z podstawowych funkcji. Szkoda,że się w tym temacie nie możemy zgodzić.

Do krzy napisałeś,że korzysta z czegoś, co nie działa.
Jesteś w błędzie, bo co innego tryb Auto-lato z którego korzysta i który mu działa a co innego sterowanie pogodowe.
Auto-lato to dość proste włącz-wyłącz z progiem temp. Ustawia się tylko kiedy grzac grzejniki a od jakiej temp. zewn. ma być grzany sam bojler. Proste i skuteczne.

Dlaczego u niego nie działa sterowanie pogodowe?
Być może ma lepiej ocieplony dom, sporo podłogówki i krzywe grzewcze albo źle ustawił, albo nie zdają u niego racji bytu.
Jak pogodówka ma rozpędzać i hamowac kocioł, to działa na całą instalacje i opóźnienia reakcji mogą być naprawdę duże.

Dlaczego:
ano czujnik pogodowy mówi grzej, więc podajemy więcej opału, mocniej dmuchamy, nic nam nie wzrasta w domu, więc ponownie mówi grzej itd...
Jak w końcu efekt grzania jest odczuwany, to nie ma jak wyhamować, czujnik mówi już nie grzej a zgromadzona i nagrzana woda robi swoje...
Stąd pewnie u krzy reakcje z opóźnieniem 4-5godzinnym. Moim zdaniem pogodowo powinno się sterować konkretny obieg grzewczy i to raczej przy pomocy zaworu 3d lub 4d.

w Ecoalu jest kilka opcji i pewną funkcjonalnośc można sobie dopasować, po co to negować?
Jack18 chyba korzysta z przerywanej pracy pompy c.o. (może się już mi to pokręciło)

Spokojnie, kilka rzeczy można dostosować. Spokojna obserwacja i brak nerwowych ruchów.

Generalnie ten wątek warto by przenieść do sterowanie kotłem przez WiFi...

W pełni jednak popieram spokojnie, zacząć od podstawowej obsługi i dopiero po jakimś czasie, obserwacji i zrozumieniu działania zacząć sobie pewne funkcje dostosowywać.

kumpex
23-10-2011, 11:41
Miałem instalacje zrobioną tak jak opisujesz z zaworem 3D,jednak instalator nie pomyślał o funkcji programatora lato.O ciepłej wodzie można było pomarzyć,jedynie jak sterownik pracował w trybie Normalny woda ciepła się pojawiała.Od kolesia który ma dużo pojęcia o branży ciepłowniczej dostałem schemat instalacji z zaworem 3D(ja zdecydowałem się na 4D mimo że byłem w posiadaniu zaworu 3D(dzięki minertu,to też za jego namową i kolegi z którym przegadałem długie minuty montując instalację-wielkie podzięki).
Sprawdź czy masz zrobiona instalację w ten sam sposób działania jak na schemacie.Schemat jest poprawny.
Mam tak samo wykonaną instalację,zawór3d mam ustawiony tak jak by go tam wcale nie było ,wiosną zamienię miejscami zawór 3d z zaworem zwrotnym z nad pompy co.

szekspir
23-10-2011, 11:45
Mała fotka na szybko z mojej kotłowni z opiską.
http://img97.imageshack.us/img97/5117/20111023085.jpg
Co prawda Mam 4d ale może się tobie przyda.

Zawór różnicowy (ten zielony na fotce) w tej pozycji nie będzie działał poprawnie!

Jarecki79
23-10-2011, 11:47
Zawór różnicowy (ten zielony na fotce) w tej pozycji nie będzie działał poprawnie!

Są już zawory różnicowe, które mogą być w tej pozycji montowane, prawidłowo jednak powinien być w pionie na obejściu tzw. typu C.

jorgo
23-10-2011, 11:47
Zawijan bez urazy, ale co Ty znowu do pid-a wyjeżdżasz?

Sam napisałeś,że nie znasz iluś funkcji eCoal-a (może nawet więcej jak połowę), od dawna próbuję Ci powiedzieć,że w testach bez podłączania pomp, czujników wszystkiego nie sprawdzisz, nie ma takiej możliwości. Nie możesz nawet sprawdzić priorytetu CWU a więc jednej z podstawowych funkcji. Szkoda,że się w tym temacie nie możemy zgodzić.

Do krzy napisałeś,że korzysta z czegoś, co nie działa.
Jesteś w błędzie, bo co innego tryb Auto-lato z którego korzysta i który mu działa a co innego sterowanie pogodowe.
Auto-lato to dość proste włącz-wyłącz z progiem temp. Ustawia się tylko kiedy grzac grzejniki a od jakiej temp. zewn. ma być grzany sam bojler. Proste i skuteczne.

Dlaczego u niego nie działa sterowanie pogodowe?
Być może ma lepiej ocieplony dom, sporo podłogówki i krzywe grzewcze albo źle ustawił, albo nie zdają u niego racji bytu.
Jak pogodówka ma rozpędzać i hamowac kocioł, to działa na całą instalacje i opóźnienia reakcji mogą być naprawdę duże.

Dlaczego:
ano czujnik pogodowy mówi grzej, więc podajemy więcej opału, mocniej dmuchamy, nic nam nie wzrasta w domu, więc ponownie mówi grzej itd...
Jak w końcu efekt grzania jest odczuwany, to nie ma jak wyhamować, czujnik mówi już nie grzej a zgromadzona i nagrzana woda robi swoje...
Stąd pewnie u krzy reakcje z opóźnieniem 4-5godzinnym. Moim zdaniem pogodowo powinno się sterować konkretny obieg grzewczy i to raczej przy pomocy zaworu 3d lub 4d.

w Ecoalu jest kilka opcji i pewną funkcjonalnośc można sobie dopasować, po co to negować?
Jack18 chyba korzysta z przerywanej pracy pompy c.o. (może się już mi to pokręciło)

Spokojnie, kilka rzeczy można dostosować. Spokojna obserwacja i brak nerwowych ruchów.

Generalnie ten wątek warto by przenieść do sterowanie kotłem przez WiFi...

W pełni jednak popieram spokojnie, zacząć od podstawowej obsługi i dopiero po jakimś czasie, obserwacji i zrozumieniu działania zacząć sobie pewne funkcje dostosowywać.

Jarecki79 - Zawijan odnosi się do konkretnych osób, a Ty swoje....

Jarecki79
23-10-2011, 11:48
Jarecki79 - Zawijan odnosi się do konkretnych osób, a Ty swoje....

Nie rozumiem Twojej aluzji, spokojnie staram się coś przekazać.
ok, już mnie tu nie ma.

zawijan_2
23-10-2011, 12:36
Szanowny Panie Jarecki

Bez urazy, ale czytam i ... nie bardzo wiem o co się Szanowny Pan ciepie.

Kolega Zawijan napisał w swoim poście tak:

"... Po drugie.
Sterownik eCoal.pl pracuje całkiem inaczej, niż inne sterowniki (z PID-owymi włącznie). Jeśli ktoś próbuje usilnie dążyć do tego, aby eCoal pracował tak samo jak te inne sterowniki (bo takowe miał lub widział jak pracują) – nie ma szans na powodzenie."

To wszystko. Co się Szanownemu Panu w tym wpisie nie podoba?

__________________________________________________ ______________________

Dawno, dawno temu gdym musiał w armii Ojczyźnie służyć, przez jakiś czas mialem na stanie taki pistolet maszynowy (PM-43), który czasami szybciej strzelał, niż się go chciało do tego zmusić. Walił ogniem ciągłym (przełącznika na pojedynczy nie było) i nie było na drania rady. Najmniejsza porcja, jaką z siebie wywalał, to były 3 - 4 naboje. A przy okazji celność jego była bardzo marna. O donośności nawet nie wspominam.

Po co to napisałem? ano tak sobie. z nudów, a może jeno, aby na wątku zaistniec.

Pozdrowienia cieplutkie dla wszystkich

Aga2011
23-10-2011, 13:44
Czy jesteś niezadowolona z pracy swojego kotła w okresie od północy do chwili obecnej?

Teraz jest ok. Sprawdziła się tu zasada, że kocioł reaguje z opóźnieniem oraz.... słowa Karoki: "Hehe, dopiero jak operatorzy kładą się spać kończą się problemy i sterownik może odpocząć i robić spokojnie to co ma robić".
Biorąc pod uwagę powyższe w pełni popieram post pt."Do rozpoczynających swoją przygodę z OGNIWO EKO PLUS".
A swoją drogą jak to dobrze, że Zawijany są wśród nas.... Zawsze pomogą, czasem uspokoją atmosferę, a czasem ukoją nerwy biednych niebieskopalaczy. Dzięki i pozdrawiam serdecznie wszystkich ogniwoekoplusowców.

krzy27
23-10-2011, 15:04
Zawór różnicowy (ten zielony na fotce) w tej pozycji nie będzie działał poprawnie!


Są już zawory różnicowe, które mogą być w tej pozycji montowane, prawidłowo jednak powinien być w pionie na obejściu tzw. typu C.

Spodziewałem się że ktoś zakwestionuje montaż tego zaworu i jego sensowność w tym miejscu. Jarecki jest nieco bardziej w temacie ale i tak widzę dotychczasowe przyzwyczajenie do tego zaworu mu pozostaje. Ten zawór ma swoje zalety i zasadność w tym układzie. Podejrzewam że znajdzie się jeden tak tu co wie. Poczekam ;)



Do krzy napisałeś,że korzysta z czegoś, co nie działa.
Jesteś w błędzie, bo co innego tryb Auto-lato z którego korzysta i który mu działa a co innego sterowanie pogodowe.
Auto-lato to dość proste włącz-wyłącz z progiem temp. Ustawia się tylko kiedy grzac grzejniki a od jakiej temp. zewn. ma być grzany sam bojler. Proste i skuteczne.

Dlaczego u niego nie działa sterowanie pogodowe?
Być może ma lepiej ocieplony dom, sporo podłogówki i krzywe grzewcze albo źle ustawił, albo nie zdają u niego racji bytu.
Jak pogodówka ma rozpędzać i hamowac kocioł, to działa na całą instalacje i opóźnienia reakcji mogą być naprawdę duże.

Dlaczego:
ano czujnik pogodowy mówi grzej, więc podajemy więcej opału, mocniej dmuchamy, nic nam nie wzrasta w domu, więc ponownie mówi grzej itd...
Jak w końcu efekt grzania jest odczuwany, to nie ma jak wyhamować, czujnik mówi już nie grzej a zgromadzona i nagrzana woda robi swoje...
Stąd pewnie u krzy reakcje z opóźnieniem 4-5godzinnym. Moim zdaniem pogodowo powinno się sterować konkretny obieg grzewczy i to raczej przy pomocy zaworu 3d lub 4d.


Wyprowadź mnie z mojego błędu. Nie używam regulacji pogodowej instalacją CO dostępną w sterowniku eCoal oraz zaworu mieszającego. Czujnik regulacji w tym układzie jest poza obiektem regulacji. Oddzielony jest przegrodą budowlaną. Skoki temperatury z zewnątrz będą amortyzowane przez tą przegrodę jak wyboje przez zawieszenie w samochodzie. Nie jest to więc bezpośrednie oddziaływanie a regulacja pogodowa to prosta funkcja temperatury zewnętrznej na zadaną na instalacji bądź piecu. Zatem w analogi do samochodu to tak jakbyśmy mieli dodatkowe siłowniki jak szpanerzy w filmach za oceanu i bujali tym autem bardziej niż wynika to z nierówności na drodze.
Nie mam domu dobrze ocieplonego, nie mam też podłogówki. Mam natomiast masę betonu, zaprawy, cegieł i pustaków szczelinowych. To wszystko zanim wyrobi za zmianą temperatury to czas mija u mnie właśnie nawet do 10 godzin. To jest właśnie inercja.

Jarecki79
23-10-2011, 15:43
Już Wam nie przeszkadzam, piszcie co chcecie, Wasz wątek.
Nie przeszkadzam.

jorgo
23-10-2011, 16:24
Spodziewałem się że ktoś zakwestionuje montaż tego zaworu i jego sensowność w tym miejscu. Jarecki jest nieco bardziej w temacie ale i tak widzę dotychczasowe przyzwyczajenie do tego zaworu mu pozostaje. Ten zawór ma swoje zalety i zasadność w tym układzie. Podejrzewam że znajdzie się jeden tak tu co wie. Poczekam ;)

Ja zakwestionuje... już na ten temat było na forum..... w nowoczesnej instalacji gdzie pompkami co , cwu i mieszającą sterują sterowniki - zawór różnicowy jest zbędny, a nawet przeszkadza......
u mnie też on jest tylko dlatego że "wcześniej był"

krzy27
23-10-2011, 17:02
Ja zakwestionuje... już na ten temat było na forum..... w nowoczesnej instalacji gdzie pompkami co , cwu i mieszającą sterują sterowniki - zawór różnicowy jest zbędny, a nawet przeszkadza......
u mnie też on jest tylko dlatego że "wcześniej był"

U ciebie jest on na pewno zamontowany obok pompy jako obejście dla grawitacji. Jest rzesza ludzi nawet na tym forum, którzy twierdzą tak jak piszesz że jest zbędny. Dokładnie mają zarzut że więcej wody na grawitacji płynie pompką. Też to u mnie stwierdziłem.
U mnie zauważ że jak otworzysz czterodrożny zawór to jest on na głównej linii przed pompką. Woda przepłynie przez niego i przez pompkę. U mnie nie pełni on roli zabezpieczenia pompki przed przerwą prądu.

krzy27
23-10-2011, 17:13
Czy temperatura powrotu przed kotłem jest dużo wyższa niż przez zaworem? O ile stopni ci 4d podgrzewa powrót?

Przełożyłem czujnik podłogówki na powrót z instalacji przed zaworem. Od strony pieca jest cały czas dotychczasowy czujnik powrotu. Myślę że lepszej odpowiedzi na to pytanie nie jestem w stanie ci udzielić. Jeszcze raz mój namiar:

https://esterownik.pl/remote/148

Vld
23-10-2011, 18:19
Przełożyłem czujnik podłogówki na powrót z instalacji przed zaworem. Od strony pieca jest cały czas dotychczasowy czujnik powrotu. Myślę że lepszej odpowiedzi na to pytanie nie jestem w stanie ci udzielić. Jeszcze raz mój namiar:

https://esterownik.pl/remote/148

13-14C to ładny wynik. Masz może tam pompę kotłową, bo przy 1' zaworze grawitacja raczej tak by nie szalała?

krzy27
23-10-2011, 18:39
13-14C to ładny wynik. Masz może tam pompę kotłową, bo przy 1' zaworze grawitacja raczej tak by nie szalała?

Powyżej zaworu jest Alpha2, tak jak w typowych instalacjach z tym zaworem.

sipus31
23-10-2011, 18:49
Powyżej zaworu jest Alpha2, tak jak w typowych instalacjach z tym zaworem.

mam pytanko a jak sprawuje sie ta pompa w ukladzie z ecoalem?

ansu
23-10-2011, 19:12
Obniżyłem ruszto-deflektor w Ogniwo eko plus 16kW tak, że środek dotykał żaru. Niestety stopiony popiół zapchał podajnik.

krzy27
23-10-2011, 19:16
mam pytanko a jak sprawuje sie ta pompa w ukladzie z ecoalem?

Jest to dobra pompa do pracy z termostatami. Jak zblokują przepływ to zwalnia, zwykła potrafi przepchnąć wodę przez przymknięte termostaty i w efekcie jakbyś ich nie miał.

Teraz w sumie dzięki Vld zauważyłem coś w swoim układzie. Ja zmieniam temperaturę za zaworem tak by pompka pracowała na mocy 13W i widzę że również powrót z instalacji utrzymuje się na stałym poziomie. Czyli w miarę stała temperatura zasilania i powrotu z grzejników przy w miarę stałym przepływie daje w miarę stałą moc pobieraną przez grzejniki. Zawór 4D z automatyką powoduje że wahania temperatury kotła przenosi na jego powrót a sama instalacja pracuje na stałym poziomie.
Jak to wpływa na eCoala to najtrafniej wypowiedział by się ktoś znający jego algorytm. Ostatnio dużo słyszę o negatywnym wpływie skomplikowanych instalacji na ten sterownik. Że zbyt szybkie zmiany mu nie pomagają. Sam algorytm jest z oczywistych względów jet tajemnicą ale czuje że przydała by się jakaś minimalna wiedza o szybkościach jego adaptacji.

Vld
23-10-2011, 19:28
Powyżej zaworu jest Alpha2, tak jak w typowych instalacjach z tym zaworem.

tamta to pompa CO mi chodziło o ty czy masz po stronie kotła jakąś dodatkową pompę tzw kotłową.
I pyt dodatkowe: co steruje ci siłownikiem, dodatkowy zewnętrzny sterownik? I jak nim steruje, termostat, pogodówka czy stałe temp?

wrb
23-10-2011, 19:32
Eko plus 16KW,tak jak zasugerowali kolesie z eCoala


I tak trzymaj.

Przepraszam, że się czepiam, ale można poznać podstawy teoretyczne lub doświadczalne
takiego wyboru dla OEP25.
Próbowałem 2-krotnie zmieniać te ustawienia. Jedyną różnicą jaką ja zauważyłem jest minimalna
praca dmuchawy na 36% dla OEP16 i 38% dla OE25. W moim przypadku przy ustawieniu na EOP16 (36%)
kocioł znacznie częściej przechodzi w stan podtrzymania niż dla OE25 (38%). Nie wiem dlaczego, na pierwszy
rzut oka powinno być odwrotnie. Może większa ilość otworów w palniku (OEP 25 do OEP 16)
ma znaczenie.
Tak czy inaczej, jeżeli za pożądaną uznamy pracę ciągłą kotła to u mnie lepszym wyborem jest OE25.

krzy27
23-10-2011, 19:35
tamta to pompa CO mi chodziło o ty czy masz po stronie kotła jakąś dodatkową pompę tzw kotłową.
I pyt dodatkowe: co steruje ci siłownikiem, dodatkowy zewnętrzny sterownik? I jak nim steruje, termostat, pogodówka czy stałe temp?

Nie mam po stronie kotłowej pompy. Z zaworem czterodrożnym jest taki efekt jak w dyszy Venturiego.
Zaworem steruje zewnętrzny sterownik. Reguluje on temperaturę wody na grzejniki.

markowsski
23-10-2011, 19:43
Nie mam po stronie kotłowej pompy. Z zaworem czterodrożnym jest taki efekt jak w dyszy Venturiego.
Zaworem steruje zewnętrzny sterownik. Reguluje on temperaturę wody na grzejniki.

No tak ale czym się kieruje mechanizm sterownika?Jest jakiś adapter który jest spięty z czujnikiem wewnętrznym eCoala?

krzy27
23-10-2011, 19:48
No tak ale czym się kieruje mechanizm sterownika?Jest jakiś adapter który jest spięty z czujnikiem wewnętrznym eCoala?

Zewnętrzny, miałem na myśli inny sterownik niż eCoal. Bardzo bym chciał żeby eCoal umiał kręcić tym zaworem. Daje to większe możliwości. Jak na razie to tylko na przekaźniku zrobiłem dodatkowo zamykanie zaworu gdy pompka CO nie pracuje.

markowsski
23-10-2011, 19:50
Eko plus 16KW,tak jak zasugerowali kolesie z eCoala



Przepraszam, że się czepiam, ale można poznać podstawy teoretyczne lub doświadczalne
takiego wyboru dla OEP25.
Próbowałem 2-krotnie zmieniać te ustawienia. Jedyną różnicą jaką ja zauważyłem jest minimalna
praca dmuchawy na 36% dla OEP16 i 38% dla OE25. W moim przypadku przy ustawieniu na EOP16 (36%)
kocioł znacznie częściej przechodzi w stan podtrzymania niż dla OE25 (38%). Nie wiem dlaczego, na pierwszy
rzut oka powinno być odwrotnie. Może większa ilość otworów w palniku (OEP 25 do OEP 16)
ma znaczenie.
Tak czy inaczej, jeżeli za pożądaną uznamy pracę ciągłą kotła to u mnie lepszym wyborem jest OE25.
Informacja pochodzi od twórcy algorytmu eCoala(chyba nie może być poprawniejszej)
Praca ciągła kotła (czy też wywołany stan podtrzymania)jest świadomym wyborem,nie sterownika tylko Twoich ustawień tego sterownika.Mój chodzi bez stanów podtrzymania,chyba że przy alltemp wpadnie w tryb lato (cieplejsze dni w takiej porze jak teraz,ale i tego można uniknąć)
Ciągle "uczę się tego kotła" ale to chyba jest pewnik?

markowsski
23-10-2011, 19:53
Zewnętrzny, miałem na myśli inny sterownik niż eCoal. Bardzo bym chciał żeby eCoal umiał kręcić tym zaworem. Daje to większe możliwości. Jak na razie to tylko na przekaźniku zrobiłem dodatkowo zamykanie zaworu gdy pompka CO nie pracuje.

Są zawory z modułem który współpracuje z termostatem pokojowym,myślałem że takowy posiadasz,proponował mi taki moduł z mechanizmem sprzedawca w Dolmacie.
Ciekawe czy taki dodatkowy moduł zadziała z czujnikiem wewnętrznym?

minior92
23-10-2011, 20:00
ansu niższy poziom w eko plus 16 służy do palenia w trybie awaryjnym,zwieksza się wtedy komora spalania

krzy27
23-10-2011, 20:01
Są zawory z modułem który współpracuje z termostatem pokojowym,myślałem że takowy posiadasz,proponował mi taki moduł z mechanizmem sprzedawca w Dolmacie.
Ciekawe czy taki dodatkowy moduł zadziała z czujnikiem wewnętrznym?

Mój sterownik to Tatarek RT-12. Ma możliwość podłączenia termostatu wewnętrznego. Obniża wtedy nastawę o ustawioną wartość. Dla mnie nie zupełnie potrzebne. Staram się o stabilną temperaturę zawsze.

markowsski
23-10-2011, 20:10
Mój sterownik to Tatarek RT-12. Ma możliwość podłączenia termostatu wewnętrznego. Obniża wtedy nastawę o ustawioną wartość. Dla mnie nie zupełnie potrzebne. Staram się o stabilną temperaturę zawsze.

Pozostaje poczekać,może kiedyś chłopaki od eCoala zamiast pompy mieszającej pozwolą sterownikowi pracować z mechanizmem zaworu 4D.

krzy27
23-10-2011, 20:15
Pozostaje poczekać,może kiedyś chłopaki od eCoala zamiast pompy mieszającej pozwolą sterownikowi pracować z mechanizmem zaworu 4D.

Na płytce sterownika są wolne miejsca, nie wlutowane. Wydaje mi się że zostawili to na przyszłość. Wlutowanie tych elementów plus dodatkowe dedykowane gniazdo i mógłby nim zakręcić.

markowsski
23-10-2011, 20:27
Na płytce sterownika są wolne miejsca, nie wlutowane. Wydaje mi się że zostawili to na przyszłość. Wlutowanie tych elementów plus dodatkowe dedykowane gniazdo i mógłby nim zakręcić.
Sterownik krzy to Twój?Lubisz cieplutką wodę widzę :)

mario633
23-10-2011, 21:25
Jak to jest z pompą mieszającą? Da się bez niej poprawnie eksploatować OEP z ecoalem? Ja jej nie mam zainstalowanej. Jej zadaniem jest niedopuszczenie do spadku temperatury na powrocie, a jak spadnie to co się takiego dzieje?

krzy27
23-10-2011, 22:05
Sterownik krzy to Twój?Lubisz cieplutką wodę widzę :)

Nom, mój. Kraniki czerwone mają 55°C, a ten zbiorniczek 3 źródła ciepła.

Paweł_G
24-10-2011, 00:51
Do wyboru mocy kotła nie trzeba wchodzić w zaawansowane tylko wybrać ''parametry użytkownika'' ''OK'' następnie zakłatkę ''przywróć ustawienia fabryczne'',strzałkami góra-dół wybierasz moc kotła.

Faktycznie jest tak jak piszesz :) - wybrać ''parametry użytkownika'' ''OK'' następnie zakładkę ''przywróć ustawienia fabryczne'',strzałkami góra-dół wybierasz moc kotła. To pozostało jeszcze znalezienie miejsca do wpisania poprawek do kalibracji no chyba , że tylko ze strony jest to dostępne.

Paweł_G
24-10-2011, 01:14
konieczny update sterownika :)

Oj konieczny konieczny mam nadzieje, że niebawem to nastąpi :).

korin
24-10-2011, 08:01
Witam,
Pierwszy raz odpalilem moj kociol (ogniwo eko plus 16) i zastanawiam sie czy dziala prawidlowo - w podajniku mam pelno dynu (ktory na szczescie dzieki uszczelkom nie przechodzi na kotlownie). Po wygaszeniu kotla po kilkunastu godzinach palenia w podajniku wegiel mial bialo zolty osad oraz od strony slimaka lekie slady sadzy.
Kociol mam w piwnicy. Komin 10m wysokosci, fi 180 systemowy (choc przy czopuchu kotla fi 140 to nie wiem czy cos to zmienia czy wiekszy czy mniejszy przekroj komina bedzie niz te 180). Dolot powietrza do kotlowni 2 otwory: fi 100 i fi 130. Wentylacja w kotlowni sprawna. Zadana temp CO: 65, na powrocie okolo 55

Czy te zadymienie podajnika to normalny objaw? czy powinienem sie martwic czyms?

czp01
24-10-2011, 08:11
Jeżeli dym się pojawia po chwili od otwarcia klapy pojemnika to normalny objaw.

woma4
24-10-2011, 08:11
Witam,
Pierwszy raz odpalilem moj kociol (ogniwo eko plus 16) i zastanawiam sie czy dziala prawidlowo - w podajniku mam pelno dynu (ktory na szczescie dzieki uszczelkom nie przechodzi na kotlownie). Po wygaszeniu kotla po kilkunastu godzinach palenia w podajniku wegiel mial bialo zolty osad oraz od strony slimaka lekie slady sadzy.
Kociol mam w piwnicy. Komin 10m wysokosci, fi 180 systemowy (choc przy czopuchu kotla fi 140 to nie wiem czy cos to zmienia czy wiekszy czy mniejszy przekroj komina bedzie niz te 180). Dolot powietrza do kotlowni 2 otwory: fi 100 i fi 130. Wentylacja w kotlowni sprawna. Zadana temp CO: 65, na powrocie okolo 55, temp spalin 35-70

Czy te zadymienie podajnika to normalny objaw? czy powinienem sie martwic czyms?

Korin, a jak myślisz po co masz właśnie te uszczelki przy klapie podajnika ... ??? :yes:

korin
24-10-2011, 08:22
Dzieki za odpowiedz.
Dla mnie to nowe doswiadczene - do tej pory mialem piec zasypowy w ktorym jedyna czescia elektryczna byla pompka obiegowa (nawet bez termostatu) - kociolek 25 lat zrobiony jeszcze przez mojego tate:)

A tu (z ogniwem) pierwsze doswiadczenie bylo: spod kotla wycieka woda -juz chcialem dzwonic do serwisu ze dostalem dziurawy kociol, ale na szczescie uspokoil mnie instalator, ze to normalne przy perwszym uruchomieniu. A teraz to zadymiane.
Paczatki bywaja trudne - ale trzeba pytac jak sie nie wie o co chodzi.

szosiu
24-10-2011, 08:33
Dzieki za odpowiedz.
Dla mnie to nowe doswiadczene - do tej pory mialem piec zasypowy w ktorym jedyna czescia elektryczna byla pompka obiegowa (nawet bez termostatu) - kociolek 25 lat zrobiony jeszcze przez mojego tate:)

A tu (z ogniwem) pierwsze doswiadczenie bylo: spod kotla wycieka woda -juz chcialem dzwonic do serwisu ze dostalem dziurawy kociol, ale na szczescie uspokoil mnie instalator, ze to normalne przy perwszym uruchomieniu. A teraz to zadymiane.
Paczatki bywaja trudne - ale trzeba pytac jak sie nie wie o co chodzi.

Pamietaj, przed dosypaniem groszku do zasobnika wylacz sterownik przyciskiem, bo zadymisz cala kotłownie i siebie :) Wentylator musi stac w miejscu

Generalnie przeczytaj cały ten wątek, a wszystkiego sie dowiesz na temat tego kociołka. W tej chwili to juz mozna by z tego książkę zrobić hehe

kumpex
24-10-2011, 08:47
Witam,
Pierwszy raz odpalilem moj kociol (ogniwo eko plus 16) i zastanawiam sie czy dziala prawidlowo - w podajniku mam pelno dynu (ktory na szczescie dzieki uszczelkom nie przechodzi na kotlownie). Po wygaszeniu kotla po kilkunastu godzinach palenia w podajniku wegiel mial bialo zolty osad oraz od strony slimaka lekie slady sadzy.
Kociol mam w piwnicy. Komin 10m wysokosci, fi 180 systemowy (choc przy czopuchu kotla fi 140 to nie wiem czy cos to zmienia czy wiekszy czy mniejszy przekroj komina bedzie niz te 180). Dolot powietrza do kotlowni 2 otwory: fi 100 i fi 130. Wentylacja w kotlowni sprawna. Zadana temp CO: 65, na powrocie okolo 55, temp spalin 35-70

Czy te zadymienie podajnika to normalny objaw? czy powinienem sie martwic czyms?
Jest to normalny objaw ,kanał gdzie pracuje ślimak nie jest okrągły tak jak w stalowych podajnikach tylko jest od góry prosty i tą górą przechodzą spaliny [jak pracuje dmuchawa] z paleniska do zasobnika.Wiem to bo wyciągałem już ślimak.

dawid77db
24-10-2011, 08:51
Mam pytanie do użytkowników kotła dlaczego jak patrzę na inne sterowniki w internecie to jest napisana aktualna moc dmuchawy. Jak ja mam podłączony sterownik pod komputer to jest tylko ta zielona kreska od mocy dmuchawy.

minertu
24-10-2011, 09:26
Mam pytanie do użytkowników kotła dlaczego jak patrzę na inne sterowniki w internecie to jest napisana aktualna moc dmuchawy. Jak ja mam podłączony sterownik pod komputer to jest tylko ta zielona kreska od mocy dmuchawy.
W podglądzie internetowym jest podawana moc natomiast w programie na PC jest właśnie wskaźnik zielonej kreski.

wrb
24-10-2011, 10:30
Informacja pochodzi od twórcy algorytmu eCoala(chyba nie może być poprawniejszej)
Praca ciągła kotła (czy też wywołany stan podtrzymania)jest świadomym wyborem,nie sterownika tylko Twoich ustawień tego sterownika.Mój chodzi bez stanów podtrzymania,chyba że przy alltemp wpadnie w tryb lato (cieplejsze dni w takiej porze jak teraz,ale i tego można uniknąć)
Ciągle "uczę się tego kotła" ale to chyba jest pewnik?

Praca ciągła kotła jest uzależniona od sterownika, ja tu nie mam nic do gadania. Przy takich samych ustawieniach instalacji CO przy kotle OE25 jest praca ciągła, a przy OEP16 nie. Sterowanie mam poprzez programator CO bez udziwnień. Moim zdaniem informacja może być poprawniejsza i nie musi pochodzić od twórców algorytmu (mimo, że mam dla nich bardzo duży szacunek).

wrb
24-10-2011, 10:35
Dlaczego algorytm stworzony dla palnika 16 kW ma być poprawny dla palnika 25 kW?

wrb
24-10-2011, 11:13
A dlaczego nie?
Pan jest bodajże doktorem, ale takie odpowiedzi to daje moja
10-letnia córka - taka mała uszczypliwość :)
To jest inny palnik, jak pan wie - algorytm może być dobry ale nie musi.
Ja twierdzę, że dobry nie jest na podstawie doświadczenia. Czy ktoś może powiedzieć
dlaczego się mylę i dlaczego nie ma w sterowniku OEP25?

wrb
24-10-2011, 11:28
Podaj mi link do Twojego sterownika i podaj, kiedy pracowałeś na której opcji.
OK. Postaram się na jutro.

wrb
24-10-2011, 11:39
wcześniej opisywałem sytuację tutaj http://forum.muratordom.pl/showthread.php?175218-Ogniwo-eko-plus&p=4958089&viewfull=1#post4958089

szosiu
24-10-2011, 12:13
jeśli uzupełniasz poziom groszku w zasobniku to albo przy wyłączonym sterowniku, albo podczas wyłączonej dmuchawie - inaczej zawsze dymi

u mnie po równiutkim tygodniu grzania gdy czyściłem kocioł i uzupełniałem groszek, to popiół razem z sadzą z czyszczenia to było jakieś 3/4 szuflady..... na początku myślałem że kupiłem kiepski ekogroszek, bo teraz spalam ten workowany u siebie na miejscu w workach jutowych, ale ecoal spala go super- po tygodniu miałem może 3-5 malutkich żużelków....reszta popiołek..... wczoraj czyściłem kocioł bo wystawiałem też śmieci, przy następnym czyszczeniu zrobię fotkę swojego popiołu.....


Jeszcze o samym czyszczeniu kotła troszkę :) Proszę nie bić :)

W dokumentacji od OEP piszą :
4.4. Czyszczenie kotła
Utrzymanie należytej sprawnosci cieplnej kotła wymaga okresowego czyszczenia. Do
tego celu służy wyposażenie kotła dołaczane przy sprzedaży. Należy systematycznie usuwac
sadze i osady smoliste ze scian komory spalania, kanałów przewodu konwekcyjnego,
przewodów dymowych i czopucha. Klapa wyczystna umożliwia dostep do przewodu
konwekcyjnego i przewodów dymowych. Komore spalania można oczyscic czesciowo poprzez
drzwiczki rewizyjne i czesciowo przez drzwiczki popielnika. W zakres czyszczenia kotła
wchodzi również okresowe, zależnie od potrzeb, usuwanie popiołu ze skrzynki popielnika oraz
czyszczenie dna kotła z resztek rozsypanego popiołu. Wszelkie czynnosci zwiazane z
czyszczeniem wewnetrznych komór kotła i czopucha powinny byc wykonywane z
zachowaniem należytej ostrożnosci po wygaszeniu i ostudzeniu kotła. Czyszczenie retorty i jej
obudowy powinno byc wykonywane okresowo przy każdym przegladzie kotła, jego
wygaszeniu i uruchomieniu, a każdym przypadku podejrzenia silnego ich zanieczyszczenia
skutkujacego pogorszeniem parametrów spalania paliwa

Sorki że męczę ale mam jeszcze pewne obawy, bo wg zasady boimy sie tego czego nie znamy :) Przede mną pierwsze czyszczenie, i nie wiem kiedy mogę się spodziewać tego czyszczenia.
W powyższym cytacie z instrukcji obslugi OEP opis czyszczenia jest jakby ujęty z grubsza, wiem ze nalezy czyścić kocioł, ze to jest bardzo waże.
Ale:
1. Jak często trzeba czyścić, np. w trybie tylko CWU i w trybie CWU + CO ? Albo przy obecnych temperaturach zewnętrznych jak czesto czyścicie komore spalania, kanały przewodu konwekcyjnego, przewodów dymowych i czopuch - zakładając ze "jedziemy" na groszku.

2. Czy czyścicie wszystko na raz ?

3. Jak mam rozumieć czyszczenie komory spalania? Otwieram drzwiczki popielnika i drzwiczki palnika, czyszczę wszystko (oprócz palnika) co widze w środku do okoła ? A przestrzeń nad rusztodeflektorem i rusztodeflektor - też się czyści ? W zestawie jest okrągła szczotka, służy ona do czyszczenia tylko kanałów konwekcyjnych, dymowych? Czy jeszcze do czegoś innego? Bo np. czym czyścić komore spalania i czopuch?

4. Rozumiem ze po czyszczeniu sadza spadnie na sam dół do komory popielnika, wtedy juz tylko wybieram to wszystko z dołu i po zabawie. czy tak?

5. Gdzieś w instrukcji czytałem ze w komorze popielnika z tyłu jest jakiś otwór rewizyjny, ze przy każdym opróżnianiu popielnika należy go przeczyścić, jeszcze tam nie zaglądalem ale napiszcie o co chodzi z tym otworem rewizyjnym czy w nim zbiera się sadza z czyszczenia kanałów konwekcyjnych, dymowych?
W instrukcji jest przekrojowe zdjęcie kotła, ale widać ze dno pod kanałami konwekcyjnymi jest oddzielone blachą od komory popielnika.

Myślę ze na tym zakonczę moje dywagacje :)

starachowice
24-10-2011, 12:34
Ja już czyściłem powiem Ci że bardzo prosto otwór rewizyjny jest za skrzynką popielnika sadze wyciągasz łopatka która dostałeś w zestawie, prosto i raz w lewo i wprawo i wyciągasz sadzę z klapy wyczystnej po odkręceniu motylków wszystko zgarniam pędzlem w stronę drzwiczek naprawdę b.prosto to się wykonuję ja dziś przełączam swoje OEP 25KW na 16KW zobaczę co będzie .......
Pozdrawiam

starachowice
24-10-2011, 15:32
Witaj chętnie to zrobię tylko dopiero jutro bo odbieram komputer po aktualizacji oprogramowania jak będę gotowy to dam znać :)


Podaj proszę link do Twojego sterownika, jeśli go masz na esterownik.pl
Chętnie poobserwuję.

zawijan_2
24-10-2011, 15:55
re: szosiu & co

Szanowni Państwo,

Czyszczenie OE+ jest bardzo proste i wystarczają do tego te narzedzia, które wchodzą w skład zestawu.
Nie będę się powtarzał za Kolegą, który wcześniej opisał sposób czyszczenia.

Chcę was jedynie powiadomić, że - jeżeli sterownik eCoal.pl uzna, że kocioł jest zbytnio zabrudzony, to wam sam wyświetli alarm: wyczyść kocioł. Co oczywiście nie znaczy, że musicie czekac aż na ten komunikat. Można to zrobić raz na kilka usunięć popiolu z popielnika. Mnie ta czynność nie zajmuje więcej niż 5 - 7 min. Opanujecie to i Wy.

Cieplutko pozdrawiam zawijan_2

zawijan_2
24-10-2011, 16:00
re: mario633

"Jej zadaniem jest niedopuszczenie do spadku temperatury na powrocie, a jak spadnie to co się takiego dzieje? "

Odpowiadam z pełna odpowiedzialnością: nic się nie stanie. Kompletnie nic.

Pozdrawiam zawijan_2

Piotrek42
24-10-2011, 16:06
Pan jest bodajże doktorem,

nie bodajże a na bank.... looknij sobie w iphw na osoby....

zawijan_2
24-10-2011, 16:08
Słów kilka o zadymieniu zasaobnika

Wymiennik OE+ aby być sprawnym i zwartym stawia niestety pewne opory przepływu spalin. Dlatego - jeśli pracuje wentylator, to pokrywa zasobnika musi być zamknięta. Otworzxenie jej wywoluje powstanie skrótu i tym samym część spalin zaczyna wędrować rurą podajnika do zasobnika gdzie - przy otwartej pokrywie - panuje ciśnienie atmosferyczne. Dlatego dobra rada:

Jeśli potrzebujecie otworzyć na chwilę zasobnik, to nie wyłączajcie sterownika, ale rozłączcie wtyczkę na kablu sterownik - wentylator. Dlaczego tak, a nie przez wyłączenie sterownika?
Ano dlatego, że sterownik po każdym wyłączeniu i ponownym włączeniu rozpoczyna swoją pracę od początku. Oczywiście pamięta wszystkie nastawy, ale dla zabezpieczenia kotła przed przewęgleniem zaczyna "test stanu", a to trochę trwa. Dlatego lepiej rozłączyć na wtyczce (podobnie można robić z podajnikiem jeśli np. czyścicie popielnik i komorę spalania) niż wyłączać sterownik.

Pozdrawiam zawijan_2

Piotrek42
24-10-2011, 16:08
re: szosiu & co

Szanowni Państwo,

Czyszczenie OE+ jest bardzo proste i wystarczają do tego te narzedzia, które wchodzą w skład zestawu.
Nie będę się powtarzał za Kolegą, który wcześniej opisał sposób czyszczenia.

Chcę was jedynie powiadomić, że - jeżeli sterownik eCoal.pl uzna, że kocioł jest zbytnio zabrudzony, to wam sam wyświetli alarm: wyczyść kocioł. Co oczywiście nie znaczy, że musicie czekac aż na ten komunikat. Można to zrobić raz na kilka usunięć popiolu z popielnika. Mnie ta czynność nie zajmuje więcej niż 5 - 7 min. Opanujecie to i Wy.

Cieplutko pozdrawiam zawijan_2

Bez jaj :D dodaliście do ecola monit o czyszczenie kotła??? :D :D :D

zawijan_2
24-10-2011, 16:14
Kolego wrb

Odpowiadam na nurtujące cię pytanie:

Palnik 16 i 25 w OE+ różni się jedynie ilością otworów nadmuchowych. 25 ma ich o jeden rząd więcej. Cała reszta w sterowaniu eCoala jest bez zmian. Dlatego użycie softu OE+16 dla kotła 25 kW jest zasadne całkowicie.
Oczywiście koledzy z E-S (producent sterownika) powinni już wypuscić soft pt. OE+25kW. Oczywiście nie wszyscy nowi nabywcy kotłów mają dostęp do sieci, dlatego podaję tą informację.

Myślę, ze Kolega w mojej poście znalazł odpowiedź na swoje pytanie. Jeśli nie, to proszę pytać. Odpowiem.

Pozdrawiam zawijan_2

zawijan_2
24-10-2011, 16:15
re: piotrek42

Bez jaj. Ten komunikat jest w nim już od bardzo dawna. Nie chcę Cię wprowadzić w bład, ale od pierwszych wersji 2 na pewno.

Pozdrawiam na poważnie.

jorgo
24-10-2011, 17:03
Mam apel do wszystkich: każdy kto ma sterownik niech umieści link do niego, żeby można sobie zobaczyć ewentualnie jak omawiamy jakiś problem

krzy27
24-10-2011, 17:14
Ktoś miał do czynienia z eko-groszkiem z kopalni Ledvice (czeski). Kupiłem go z myślą bardziej o dogrzewaniu wody i okresach przejściowych. Mam wrażenie że sterownik więcej w niego dmucha, nieco zadymia się i brudzi dość grubą warstwą pyłu wymiennik.

Vld
24-10-2011, 17:23
Kolego wrb

Odpowiadam na nurtujące cię pytanie:

Palnik 16 i 25 w OE+ różni się jedynie ilością otworów nadmuchowych. 25 ma ich o jeden rząd więcej. Cała reszta w sterowaniu eCoala jest bez zmian. Dlatego użycie softu OE+16 dla kotła 25 kW jest zasadne całkowicie.
Oczywiście koledzy z E-S (producent sterownika) powinni już wypuscić soft pt. OE+25kW. Oczywiście nie wszyscy nowi nabywcy kotłów mają dostęp do sieci, dlatego podaję tą informację.

Myślę, ze Kolega w mojej poście znalazł odpowiedź na swoje pytanie. Jeśli nie, to proszę pytać. Odpowiem.

Pozdrawiam zawijan_2

dziwne to, że zamiast zwiększyć powierzchnie palnika zwiększyliście warstwę. A może to docelowy palnik pod 25 kW tylko przytkany na 16 i stąd te nadmiary na małych mocach?

zawijan_2
24-10-2011, 17:27
re: krzy27

Jeśli się nie mylę, to jest to węgiel brunatny.
Jego popioły są znacznie lżejsze (przypominają popiół z drewna) dlatego łatwo się unosi i paskudzi wymiennik. Ma tą zaletę, że jest łatwy do usunięcia z powierzchni, na których zalega.
To co nazywasz wrażeniem, nie jest wrażeniem lecz faktem. Aby osiągnąć zadane parametry sterownik musi zwiększyć podawanie jednostkowe paliwa, a za nim idzie i powietrze. Trudno aby z paliwa (WB) o wartości opałowej np. 19 MJ/kg wycisnąc to samo co z (WK) o wartości opałowej np. 25 MJ/kg. Ponieważ temp. spalania są nieco niższe, to gdy otwierasz drzwiczki (ciekawość was wszystkich zżera :yes::yes: :yes::yes:) to łatwiej wychładzasz komorę i tym samym widzisz owe "zadymienie".

Pozdrawiam

zawijan_2
24-10-2011, 17:52
re: Vld

Szanowny Kolega zechcial napisać tak:

"dziwne to, że zamiast zwiększyć powierzchnie palnika zwiększyliście warstwę."

Odpowiadam:
Może dla Szanownego Kolegi to jest dziwne. Dla nas nie. Wybaczy Kolega, że nie bedę rozwijał tematu. Spędziliśmy przy badaniach prototypów znacznie więcej niż setki godzin. Wyposażeni w aparaturę badawczą, wiedzę i doświadczenie.

Do drugiej części w ostatniej wypowiedzi Szanownego Kolegi to ja zadam pytania:
Jakie nadmiary?
Czego?
Jak jest gdzie indziej i jak by to wyglądało w przypadku powiększenia lustra żaru?

Przepraszam za szczerość: Jesteśmy jedynymi na polskim (i nie tylko) rynku udostepniającymi wyniki z długookresowych badań na różnych obciążeniach.
Czy to źle, że jesteśmy prawdziwi??????????????

Pozdrawiam zawijan_2

P.S. Oczywiście tak Brucer jak i Burner to nie szczyt szczytów możliwości poprawnego spalania przy zastosowaniu sterownika adaptacyjnego. Gdybym siadł do tych palników z aparaturą i podsterowywał cały czas, to wyniki byłyby lepsze. Tylko kogo z was stać na to, aby siedzieć na zmiany 24 h/doba w kotlowni, kukać w analizatory za dziesiątki tysięcy złotych i twierdzić:
a ja zaoszczędziłem na paliwie przez rok całe np. 500 PLN. A ile byścieprzez ten czas stracili?

Sterownik eCoal radzi sobie całkiem dobrze. Byle mu nie przeszkadzać choćby ciągłym zaglądaniem, wyłączaniem, przełączaniem itp. Kocioł węglowy, to nie reaktor atomowy, gdzie pręty spowalniające ruszają się prawie cały czas.

A tak do wiadomości Wszystkich Kolegów: od początku roku siedzę (z zespołem) nad nową wersją sterowania i może uda się wypuścić na rynek nowy sterownik oparty na badaniu trendu temp. spalin ale pozbawiony drobnych mankametów obecnego eCoala. Tyle, ze dopóki nie ma nowego, to eCoal nie ma godnego przeciwnika.
Mówię to z pełną odpowiedzialnością za słowa.

Kłaniam się nisko :yes:

krzy27
24-10-2011, 17:52
Zżera mnie też ciekawość ale częściej sprawdzam tak:
http://img28.imageshack.us/img28/7663/20111024088.jpg
Tutaj zdjęcie przy dobrym spalaniu. Na zdjęciu nie widać ale potrafię tam dostrzec czujnik temperatury spalin. Na tym czeskim już nie. Oczywiście jak zadymia to zajrzę czasem i do środka. Na tym czeskim to i spieki potrafią być. W opisie jest sformułowanie "młody węgiel".

Jarecki79
24-10-2011, 18:18
Te ledvice to węgiel brunatny, gdzieś ostatnio była o nim mowa, chyba w rankingu węgla...
o tu, znalazłem :)
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?164725-Ranking-paliwa-typu-ekogroszek.&p=4959155&viewfull=1#post4959155

Karoka cały ostatni okres czeskim, ale z Komoran przejechał, to bardziej precyzyjnie może powiedzieć jak go traktował....

Andrzej_M_
24-10-2011, 18:46
Witam.

Zawijan_2 odnoszę wrażenie, że jesteś już w pełni formy, więc z czystym sumieniem możemy Cię trochę pomęczyć.
Mam do Ciebie pytanie w związku z Twoją wypowiedzią:



,,,, Jak jest gdzie indziej i jak by to wyglądało w przypadku powiększenia lustra żaru? ,,,,



Czy pojęcie lustra żaru to jest jakieś fachowe określenie powierzchni paleniska, czy to tylko taki slang w wąskim gronie specjalistów.
Pytam, ponieważ parę razy rzuciło mi się to określenie w oczy, czytając publikacje o tematyce spalania.

Pozdrawiam
Andrzej

wrb
24-10-2011, 19:22
Kolego wrb

Odpowiadam na nurtujące cię pytanie:

Palnik 16 i 25 w OE+ różni się jedynie ilością otworów nadmuchowych. 25 ma ich o jeden rząd więcej. Cała reszta w sterowaniu eCoala jest bez zmian. Dlatego użycie softu OE+16 dla kotła 25 kW jest zasadne całkowicie.
Oczywiście koledzy z E-S (producent sterownika) powinni już wypuscić soft pt. OE+25kW. Oczywiście nie wszyscy nowi nabywcy kotłów mają dostęp do sieci, dlatego podaję tą informację.

Myślę, ze Kolega w mojej poście znalazł odpowiedź na swoje pytanie. Jeśli nie, to proszę pytać. Odpowiem.

Pozdrawiam zawijan_2

Oczywiście wiem czym się różnią te palniki, dzięki temu forum. Nie przekonało mnie to jednak do stwierdzenia, że to co jest dobre dla OEP16 jest tak samo dobre dla OEP25. Przyznaję, słabo u mnie z fizyką i chemią, ale ta ilość otworów chyba ma znaczenie na mocach minimalnych. Trochę zazdroszczę użytkownikom "szesnastki" bo to ich kocioł przebadany jest "wzdłuż i wszerz". Proszę skomentować pracę mojego kotła, do godziny 15.30 pracuje jako OE25, później jako OEP16.
https://esterownik.pl/sterownik/728

wrb
24-10-2011, 19:49
Poczekajmy do rana.
Proszę tylko o informację, czy czas podawania w obu przypadkach jest ten sam.

Nie dotykałem się do innych ustawień.

tomczar12
24-10-2011, 20:05
czy jest sens montowania czujnika wewnętrznego jak są głowice. Poprawcie mnie proszę jeśli źle myślę.
Bo gdy temperatura wew. ma być np 21 st a głowice mi dziecko przekręci na np 18, to wtedy kocioł będzie wariował bo i tak temperatura nie podskoczy, Pozdrawiam wszystkich

Aga2011
24-10-2011, 20:07
A ja znów mam problem. Tym razem z aktualizacją sterownika do wersji 2.8.1. Dodam, że jest pierwsza w ogóle aktualizacja. Otóż najpierw chciałam zaktualizować soft z komputera stacjonarnego, ale okazało się, że nic z tego, chyba przewód był za długi (bo wejścia RS232 były w porządku). Kupiłam więc konwerter, zainstalowałam do niego oprogramowanie. Poszłam do kotłowni, podłączyłam konwerter do laptopa przez usb i do sterownika przez RS232 i dalej nic. Dodam ,że podłączyłam dodatkowo laptop do sterownika za pomocą switcha. Jak otworzyłam program aktualizacyjny, to pokazało mi się prawidłowe połączenie, ale ze stroną www (którą zaktualizowałam wcześniej). W zakładce "aktualizacja firmware" pokazała mi się na zielono aktualna wersja sterownika (2.5), ale na dole jest czerwony komunikat: RS232 brak połączenia! Czy ktoś może mi pomóc i powiedzieć jaki może być tu problem? Oczywiście wybrałam również port com, do którego podłączył się konwerter.

makol
24-10-2011, 20:36
Na przejściówce USB też miałem kłopoty. tzn. program komunikował, widać było jak zmieniają się parametry i chodzą pompki, ale próba zgrania większej ilości danych np. archiwum wykresów zawieszała połączenie. Natomiast na PC stacjonarnym wyposażonym w port RS połączenie jest bezproblemowe mimo ok. 10 metrowej odległości i lutowanego po drodze kabelka. Parametry portu : liczba bitów na sekundę - 115200 , bity danych 8 , parzystość brak , bity stopu 1, sterowanie przepływem brak. System Windows XP - być może na nowszych są problemy , ale u mnie żadnych.

krzy27
24-10-2011, 20:44
Te ledvice to węgiel brunatny, gdzieś ostatnio była o nim mowa, chyba w rankingu węgla...
o tu, znalazłem :)
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?164725-Ranking-paliwa-typu-ekogroszek.&p=4959155&viewfull=1#post4959155

Karoka cały ostatni okres czeskim, ale z Komoran przejechał, to bardziej precyzyjnie może powiedzieć jak go traktował....

No to moje pierwsze doświadczenie z brunatnym ;). Tak jak zakładałem będzie raczej na te cieplejsze dni.

mario633
24-10-2011, 20:47
Parametry portu : liczba bitów na sekundę - 115200 , bity danych 8 , parzystość brak , bity stopu 1, sterowanie przepływem brak. System Windows XP - być może na nowszych są problemy , ale u mnie żadnych. Windows 7 64 bity i przejściówka - bez problemu. Znaczy problem był, ale ze znalezieniem odpowiedniego sterownika do kabla, ale jak się pokazał w menadżeże urządzeń to poszło jak z nut. Ustawienia jak powyżej, a i zawsze takie przejściówki ustawiam we właściwościach zaawansowanych na port COM 1, 2 lub 3. Doświadczenie z interfejsem od nissana :-D

mario633
24-10-2011, 20:59
A tak z innej bajki, to jak powinna być podłączona pompa podłogówki? Jest w sterowniku taka możliwość? W nowym schemacie na eCoal - komunikacja pojawiła się podłogówka i tak się zastanawiam. Na razie mam ją podpiętą pod pompę CO, jak pracują to razem.

szosiu
24-10-2011, 21:44
Dlatego lepiej rozłączyć na wtyczce (podobnie można robić z podajnikiem jeśli np. czyścicie popielnik i komorę spalania) niż wyłączać sterownik.

Pozdrawiam zawijan_2

Czyli nie studzimy kotła do czyszczenia? Wyłączamy podajnik i wiatrak i czyścimy kocioł?

jorgo
24-10-2011, 21:47
re:
A tak do wiadomości Wszystkich Kolegów: od początku roku siedzę (z zespołem) nad nową wersją sterowania i może uda się wypuścić na rynek nowy sterownik oparty na badaniu trendu temp. spalin ale pozbawiony drobnych mankametów obecnego eCoala. Tyle, ze dopóki nie ma nowego, to eCoal nie ma godnego przeciwnika.
Mówię to z pełną odpowiedzialnością za słowa.
Kłaniam się nisko :yes:

OOOOOO nie! !!!! zabraniam wymyślać lepszy sterownik niż mój eCoal....bo jak wejdzie na rynek to nie będę mógł żyć z myślą że jest coś lepszego.... ;)

jorgo
24-10-2011, 21:50
Czyli nie studzimy kotła do czyszczenia? Wyłączamy podajnik i wiatrak i czyścimy kocioł?

ja ostatnio tak robiłem - bez studzenia

szosiu
24-10-2011, 21:51
Mam apel do wszystkich: każdy kto ma sterownik niech umieści link do niego, żeby można sobie zobaczyć ewentualnie jak omawiamy jakiś problem

Chętnie ale na mnie musicie poczekać, narazie grzeje budowę i nie mam tam neta :) Do wiosny net powinien być

szosiu
24-10-2011, 21:52
ja ostatnio tak robiłem - bez studzenia

No to gitara odpali z żaru juupiiiii :wave: Mam nadzieje ze sie nie poparzę hehe



A wracając do wtyczek wiatraka i podajnika, zastanawiam się czy nie warto założyć na tych kablach przelączniki. Wtyczki po jakims czasie mogą sie wyrobic i po co ma tam iskrzyć.
Tylko jedna rzecz: o pobór prądu przez wentylator sie nie martwie, ale ile pradu ciągnie silnik zespołu napedowego? Chodzi o to zeby styk przełącznika wytrzymał obciążenie prądem. Jutro zerkne na tabliczkę silnika jesli taka jest :)

wrb
24-10-2011, 22:12
Ale fabryczne ustawienia mogą być w obu przypadkach różne.
Praca podajnika w grzaniu wynosi 5 sek w obu przypadkach.

Marin75
24-10-2011, 22:38
No to gitara odpali z żaru juupiiiii :wave: Mam nadzieje ze sie nie poparzę hehe



A wracając do wtyczek wiatraka i podajnika, zastanawiam się czy nie warto założyć na tych kablach przelączniki. Wtyczki po jakims czasie mogą sie wyrobic i po co ma tam iskrzyć.
Tylko jedna rzecz: o pobór prądu przez wentylator sie nie martwie, ale ile pradu ciągnie silnik zespołu napedowego? Chodzi o to zeby styk przełącznika wytrzymał obciążenie prądem. Jutro zerkne na tabliczkę silnika jesli taka jest :)

90W ma ten silniczek...

Vld
24-10-2011, 22:56
Pisałem już przecież, że palniki do OE+ 10kW, 16kW i 25kW są takie same. Różnią się tylko ilością otworów nadmuchowych.
Można zwiększać powierzchnię, można zwiększać warstwę. To nie jest dziwne.
Z powodów technologiczno-produkcyjnych korzystniej było zwiększać warstwę.
a jak skomentujesz te wykresy i przedstawione na nich zależności w emisji gazów od grubości warstwy?
bo moim zdaniem, one trochę stoją w sprzeczności z twierdzeniem, że zwiększenie mocy poprzez powierzchnie jest tym samym co zwiększenie mocy poprzez warstwę. A jaką moc ma kocioł zasypowy palony od góry, który w końcowej fazie ma 30 cm żaru na ruszcie?
https://lh5.googleusercontent.com/-MoCutHtjxHc/ToF9n1aMU9I/AAAAAAAABrE/h7LjrXXT9s8/s1152/wysoko%2525C5%25259B%2525C4%252587%252520warstwy.j pg

Marin75
24-10-2011, 23:03
Oczywiście wiem czym się różnią te palniki, dzięki temu forum. Nie przekonało mnie to jednak do stwierdzenia, że to co jest dobre dla OEP16 jest tak samo dobre dla OEP25. Przyznaję, słabo u mnie z fizyką i chemią, ale ta ilość otworów chyba ma znaczenie na mocach minimalnych. Trochę zazdroszczę użytkownikom "szesnastki" bo to ich kocioł przebadany jest "wzdłuż i wszerz". Proszę skomentować pracę mojego kotła, do godziny 15.30 pracuje jako OE25, później jako OEP16.
https://esterownik.pl/sterownik/728

Hm, z tego wykresu wynika, że z algorytmem dla OE+ 16 jest coś nie tak. Bo jak mi ktoś wytłumaczy, że przy nastawie 25kW kocioł pracuje w trybie ciagłym, a w przypadku 16-tki jest to praca praktycznie dwustanowa. Ja mam 16-tkę i moje wykresy wyglądają podobnie - praca dwustanowa. Sterownik nie potrafi utrzymać temp. na kotle, tylko jedzie z nią w górę i staje. A jak włączymy algorytm dla 25-tki to potrafi utrzymać... Czyżby więcej w komin wywiewał ? Z tego co obserwuję, to w przypadku algorytmu dla 25-tek minimalne obroty wentylatora to zdaje się 38% (dla 16-tek 36%). Wg moich obserwacji chyba dałoby sie jeszcze zejść z tymi obrotami w dół, chociaż Zawijany piszą, że sprężu nie będzie... I tutaj szkoda, że nie mam mozliwości sprawdzenia takich "ręcznych ustawień". Wiem, wiem, zaraz się odezwą, że sterownik za mnie wszystko robi i mam się uspokoić. Niemniej jak już mam taki sterownik i taki kocioł (czy to dobra para przekonamy się za kilka sezonów), to chciałbym w wolnej chwili potestować - takie małe hobby.
A tak "by the way": wrb - ile Ci spalał opału w tych dwóch przypadkach (czas podawania podajnika). Jak to porównujesz ? Czy nie jest przypadkiem mniej na pracy dwustanowej ? Chyba mój kociol też ustawię na algorytm 25kW i zobaczę jak będzie wyglądało spalanie i wykresy...

kocurmarcin
24-10-2011, 23:11
Hm, z tego wykresu wynika, że z algorytmem dla OE+ 16 jest coś nie tak. Bo jak mi ktoś wytłumaczy, że przy nastawie 25kW kocioł pracuje w trybie ciagłym, a w przypadku 16-tki jest to praca praktycznie dwustanowa. Ja mam 16-tkę i moje wykresy wyglądają podobnie - praca dwustanowa. Sterownik nie potrafi utrzymać temp. na kotle, tylko jedzie z nią w górę i staje. A jak włączymy algorytm dla 25-tki to potrafi utrzymać... Czyżby więcej w komin wywiewał ? Z tego co obserwuję, to w przypadku algorytmu dla 25-tek minimalne obroty wentylatora to zdaje się 38% (dla 16-tek 36%). Wg moich obserwacji chyba dałoby sie jeszcze zejść z tymi obrotami w dół, chociaż Zawijany piszą, że sprężu nie będzie... I tutaj szkoda, że nie mam mozliwości sprawdzenia takich "ręcznych ustawień". Wiem, wiem, zaraz się odezwą, że sterownik za mnie wszystko robi i mam się uspokoić. Niemniej jak już mam taki sterownik i taki kocioł (czy to dobra para przekonamy się za kilka sezonów), to chciałbym w wolnej chwili potestować - takie małe hobby.
A tak "by the way": wrb - ile Ci spalał opału w tych dwóch przypadkach (czas podawania podajnika). Jak to porównujesz ? Czy nie jest przypadkiem mniej na pracy dwustanowej ? Chyba mój kociol też ustawię na algorytm 25kW i zobaczę jak będzie wyglądało spalanie i wykresy...
z moich obserwacji wynika ze przy pracy ciaglej spalanie jest wyzsze

markowsski
24-10-2011, 23:37
z moich obserwacji wynika ze przy pracy ciaglej spalanie jest wyzsze

Poproszę o dowody :) tych obserwacji rzecz jasna.
Zauważyłem że kocioł (OEP 25KW) jest z tych co nie lubią nudy.Jak już mamy tep.wew. ,wodę CWU osiągniętą, to nawet o obniżonej wysoko temp(10st) piec się ostro mota.Pracuje dwustanowo a i tak nie jest to regularne.Ale jak tylko spadnie temp.wewn. robi się spokojna,regularna praca.U mnie,jak obniża poniżej 43 zaczyna się masakra.I co tu począć?

kocurmarcin
24-10-2011, 23:59
Poproszę o dowody :) tych obserwacji rzecz jasna.
Zauważyłem że kocioł (OEP 25KW) jest z tych co nie lubią nudy.Jak już mamy tep.wew. ,wodę CWU osiągniętą, to nawet o obniżonej wysoko temp(10st) piec się ostro mota.Pracuje dwustanowo a i tak nie jest to regularne.Ale jak tylko spadnie temp.wewn. robi się spokojna,regularna praca.U mnie,jak obniża poniżej 43 zaczyna się masakra.I co tu począć?
bamalny , co dzien rano
wyjmuje popiol .roznica jest wdoczna :cool:

Marin75
25-10-2011, 00:11
Poproszę o dowody :) tych obserwacji rzecz jasna.
Zauważyłem że kocioł (OEP 25KW) jest z tych co nie lubią nudy.Jak już mamy tep.wew. ,wodę CWU osiągniętą, to nawet o obniżonej wysoko temp(10st) piec się ostro mota.Pracuje dwustanowo a i tak nie jest to regularne.Ale jak tylko spadnie temp.wewn. robi się spokojna,regularna praca.U mnie,jak obniża poniżej 43 zaczyna się masakra.I co tu począć?

Dowód - proszę bardzo. Proste wyliczenie. Minimalne parametry pracy kotła to 5 sek podawania na minutę, czyli na godzinę 5 minut. Na 24 h daje to 120 minut pracy samego podajnika. No i tutaj w grę wchodzi objętość. W moim przypadku (miał) 120 minut to ok. 30 kg, w przypadku eko pewnie trochę mniej tego opału wyjdzie. I tyle dziennie spali minimum - przy pracy ciągłej. Jak będą mrozy, to oczywiście więcej,ale to logiczne. Tak wynika z obserwacji, chyba, że mnie ktoś wyprowadzi z błędu. Ja na razie przy pracy dwustanowej spalam ok. połowę, jakieś 15-17 kg. dziennie. Nie wiem, czy ekologiczniej, ale na pewno ekonomiczniej...
Wychodzi jakieś 300 zł na miesiąc. Jak ktoś ma ekogroszek i kocioł pracuje w trybie ciągłym - to koszt wzrasta do ok. 800 zł. Chyba, że jest to czeski groszek...

wrb
25-10-2011, 07:38
A tak "by the way": wrb - ile Ci spalał opału w tych dwóch przypadkach (czas podawania podajnika). Jak to porównujesz ? Czy nie jest przypadkiem mniej na pracy dwustanowej ? Chyba mój kociol też ustawię na algorytm 25kW i zobaczę jak będzie wyglądało spalanie i wykresy...

Z moich obserwacji wynika, że nie ma to większego znaczenia. Patrząc na przewidywaną datę i godzinę zasypu to różnice są minimalne, raz na plus, raz na minus.

minertu
25-10-2011, 07:58
No i teraz można gdybać o rodzaju opału,kaloryczności i instalacji.
Na oko ładniej chodzi markowsskiemu (podobnie jak u mnie :) )
ale nie znamy dokładnie nawet jak są zrobione instalacje,ilość grzejników i
jaki jest odbiór ciepła a po wykresach widać,że każdy pracuje inaczej .

wrb
25-10-2011, 08:01
Koledzy
Jeśli chcecie - poobserwujcie pracę tych kotłów.
Wszystkie trzy pracują na opcji sterownika OE+ 16
Obserwujcie.
Za kilka godzin zapraszam do dyskusji.

Marin kocioł OE+ 16kW
https://esterownik.pl/remote/689

wrb kocioł OE+ 25kW
https://esterownik.pl/remote/728

markowsski kocioł OE+ 25kW
https://esterownik.pl/remote/717

Moim zdaniem najlepsza jest praca mojego kotła w dniu wczorajszym czyli przy ustawieniu na 25kW, ale może się nie znam.

minertu
25-10-2011, 08:08
Moim zdaniem najlepsza jest praca mojego kotła w dniu wczorajszym czyli przy ustawieniu na 25kW, ale może się nie znam.
Jeżeli chodzi o dzień wczorajszy to się zgadzam.Chodził bardziej stabilnie do godz 16:25.

wrb
25-10-2011, 08:18
Jeżeli chodzi o dzień wczorajszy to się zgadzam.Chodził bardziej stabilnie do godz 16:25.

cbdu (co było do udowodnienia)
ale poważniej, poczekam na Zawijanów

markowsski
25-10-2011, 09:00
Moim zdaniem najlepsza jest praca mojego kotła w dniu wczorajszym czyli przy ustawieniu na 25kW, ale może się nie znam.

To zostaw sobie takie ustawienia ale nie na 1 dzień tylko na tydzień,na przykład.Nie znam się ale taki wykres mógł być zupełnym zbiegiem okoliczności.Obejrzałem prawie wszystkie he he udostępnione sterowniki i w każdym ,nawet najgorzej ustawionym(łącznie ze mną w okresie kiedy "grzebałem" w tym sterowniku non stop :) znajdziesz okres czasu gdzie kocioł i jego wykres przypomina ten o którym mówisz ;)

jorgo
25-10-2011, 09:01
Koledzy
Jeśli chcecie - poobserwujcie pracę tych kotłów.
Wszystkie trzy pracują na opcji sterownika OE+ 16
Obserwujcie.
Za kilka godzin zapraszam do dyskusji.

Marin kocioł OE+ 16kW
https://esterownik.pl/remote/689

wrb kocioł OE+ 25kW
https://esterownik.pl/remote/728

markowsski kocioł OE+ 25kW
https://esterownik.pl/remote/717

Drodzy koledzy...
teraz gdy mam kocioł i go użytkuję mogę niejako porównać teorię z którą miałem do czynienia do tej pory z praktyką jaka jest moim udziałem od tego sezonu...
otóż dochodzę do wniosku, że w sezonie przejściowym - jaki jest teraz, gdy temperatura na dworze oscyluje wokół zera stopni lub kilku stopni na plusie praca sterownika eCoal w trybie ciągłym jest chyba niemożliwa z uwagi na mały odbiór ciepła....... gdy temp spadnie niżej zapotrzebowanie będzie duże i wtedy kocioł będzie pracował non stop.
Przejrzałem wszystkie sterowniki wskazane do obserwacji przez zawijana, i stwierdzam że:
1. marin 75 EO+ 16 – szkoda że nie ma pomiaru temperatury w mieszkaniu,
2. Witold dom – jak wyżej - brak pomiaru temperatury w mieszkaniu,
3. markowsski – temperatura wewnątrz 20 stopni – taka mi odpowiada, ale markowsski podobnie jak i ja ma włączony tryb. AL. Temperatura…… gdyby miał tryb normalny pewno miałby przegrzany dom jak to jest u minertu ( który pisze że ma podobne ustawienia z tym że tryb pracy normalny ) u którego jest 25 stopni !!! dla mnie 25 stopni w domciu to duuuużo za gorąco….

O!!!!!! właśnie otrzymałem sms-a, że wygasiło mi kocioł, na początku jednak sterownik dał radę i zaczął podnosić temp spalin, mimo to jednak alarm się załączył i kocioł przeszedł na tryb ręczny…… i w tym przypadku pomogła potęga Internetu……. Chwilka pracy w trybie ręcznym dmuchawą i podajnikiem i już…….. przełączyłem na tryb auto….
Mam więc w tej sytuacji pytanie: lepsza ciągła praca sterownika czy dwustanowa ? a jeśli ciągła, to jak ustawić sterownik aby utrzymywał temp w mieszkaniu na poziomie 21 / 19 stopni – bo taka temperatura mi odpowiada….

Basco
25-10-2011, 09:16
cbdu (co było do udowodnienia)
ale poważniej, poczekam na Zawijanów

Też uważam że przy ustawieniach 25kV piec pracuje spokojniej, nie ma takich skoków temperatury jak przy ustawieniach na OEP-16. Od kilku dni mój OEP-25 pracuje na ustawieniach 25kV bez zmian ustawień. Wykres wydaje się OK ale mogę się mylić. Dobrze by było jak też mnie ktoś poprawi, jeżeli coś jest nie tak z pracą pieca.

https://esterownik.pl/sterownik/605

wrb
25-10-2011, 09:25
Spróbujcie uzasadnić, na czym polega ta lepszość, czy stabilność - jak to określacie.

Nie mam najmniejszego zamiaru znęcać się nad Wami.
To tylko taka wymiana poglądów.
Musimy jednak się rozumieć, co do pewnych określeń.

Nie wiem. To Wy twierdziliście, że lepsza praca ciągłą niż dwustanowa i że ten sterownik do tego dąży. Jeżeli jest inaczej, źle zrozumiałem, to przyjmę to bez mrugnięcia okiem. Tylko powiedzcie, jaka praca sterownika jest pożądana. Ja się nie znam, chcę tylko zrozumieć dlaczego mam ustawić OEP16 na kotle OEP25. Jeżeli nikt nie zna odpowiedzi to trudno, można zakończyć dyskusję. Można się znęcać:) pod warunkiem, że coś zrozumiemy.

markowsski
25-10-2011, 09:37
Nie wiem. To Wy twierdziliście, że lepsza praca ciągłą niż dwustanowa i że ten sterownik do tego dąży. Jeżeli jest inaczej, źle zrozumiałem, to przyjmę to bez mrugnięcia okiem. Tylko powiedzcie, jaka praca sterownika jest pożądana. Ja się nie znam, chcę tylko zrozumieć dlaczego mam ustawić OEP16 na kotle OEP25. Jeżeli nikt nie zna odpowiedzi to trudno, można zakończyć dyskusję. Można się znęcać:) pod warunkiem, że coś zrozumiemy.

Kolego jak juz pisałem(wielokrotnie) ja jestem sprawca tego newsa o tym iż na kotle OEP 25KW powinno ustawiać się Eko plus 16KW-a właściwie nie ja tylko Twórcy algorytmu tego sterownika z ElektroSystem.Zadzwoń jeśli nie wierzysz i się dowiesz.
Co do wyboru ustawienia to jestem zdania że nawet twórcy algorytmu mogą(choć to mało prawdopodobne)eksperymentować ,pożyjemy zobaczymy.
Więc skoro nie mamy zasadności Twoich twierdzeń a propos ustawienia 25KW to ustawiamy tak jak radzą kolesie z ElektroSystem-u.
Może poprosimy ich o wypowiedź na forum...;)

Marin75
25-10-2011, 09:42
Drodzy koledzy...
teraz gdy mam kocioł i go użytkuję mogę niejako porównać teorię z którą miałem do czynienia do tej pory z praktyką jaka jest moim udziałem od tego sezonu...
otóż dochodzę do wniosku, że w sezonie przejściowym - jaki jest teraz, gdy temperatura na dworze oscyluje wokół zera stopni lub kilku stopni na plusie praca sterownika eCoal w trybie ciągłym jest chyba niemożliwa z uwagi na mały odbiór ciepła....... gdy temp spadnie niżej zapotrzebowanie będzie duże i wtedy kocioł będzie pracował non stop.
Przejrzałem wszystkie sterowniki wskazane do obserwacji przez zawijana, i stwierdzam że:
1. marin 75 EO+ 16 – szkoda że nie ma pomiaru temperatury w mieszkaniu,
2. Witold dom – jak wyżej - brak pomiaru temperatury w mieszkaniu,
3. markowsski – temperatura wewnątrz 20 stopni – taka mi odpowiada, ale markowsski podobnie jak i ja ma włączony tryb. AL. Temperatura…… gdyby miał tryb normalny pewno miałby przegrzany dom jak to jest u minertu ( który pisze że ma podobne ustawienia z tym że tryb pracy normalny ) u którego jest 25 stopni !!! dla mnie 25 stopni w domciu to duuuużo za gorąco….

O!!!!!! właśnie otrzymałem sms-a, że wygasiło mi kocioł, na początku jednak sterownik dał radę i zaczął podnosić temp spalin, mimo to jednak alarm się załączył i kocioł przeszedł na tryb ręczny…… i w tym przypadku pomogła potęga Internetu……. Chwilka pracy w trybie ręcznym dmuchawą i podajnikiem i już…….. przełączyłem na tryb auto….
Mam więc w tej sytuacji pytanie: lepsza ciągła praca sterownika czy dwustanowa ? a jeśli ciągła, to jak ustawić sterownik aby utrzymywał temp w mieszkaniu na poziomie 21 / 19 stopni – bo taka temperatura mi odpowiada….

Założę czujnik - muszę poprowadzić przewody....
Wydaje mi sie jednak, że nie są one zbyt dokładne i wymagana jest przynajmniej dwupunktowa kalibracja - dla pokojowego najlepiej w zakresie temperatur 15-30 stopni. Trzeba mieć w tym wypadku jakiś wzorzec...
U mnie jest w pomieszczeniach 22-23 stopnie. W sypialni mniej -do 20... Domek stary, wyremontowany, pełna cegła, tynk zewnętrzny, trochę wełny na poddaszu.... Jakieś 150 m2 do ogrzania.

markowsski
25-10-2011, 09:57
Założę czujnik - muszę poprowadzić przewody....
Wydaje mi sie jednak, że nie są one zbyt dokładne i wymagana jest przynajmniej dwupunktowa kalibracja - dla pokojowego najlepiej w zakresie temperatur 15-30 stopni. Trzeba mieć w tym wypadku jakiś wzorzec...
U mnie jest w pomieszczeniach 22-23 stopnie. W sypialni mniej -do 20... Domek stary, wyremontowany, pełna cegła, tynk zewnętrzny, trochę wełny na poddaszu.... Jakieś 150 m2 do ogrzania.

Obiekty i Twój i mój są,sadząc z opisu,niemal identyczne.
Z ta kalibracją czujników wewn.to bez przesady ;)
Ustawiłem ostatnio wszystkie termometry jakie miałem obok czujnika wew.i każdy wskazywał inaczej(różnice od 0.2 do 1 stopnia).
Szkoda że nie spalasz eko.Mielibyśmy co porównywać.Sam jestem jakie będzie spalanie jak nadejdą mrozy.Mam takiego fajnego znajomego(poznałem go tu na forum) jest instalatorem i pasjonatem tych zagadnień z zakresu ciepłownictwa i pomaga mi ustawić ten kocioł tak by spalał jak najmniej.
Ciągle jesteśmy w fazie testów.Fajna zabawa he he.

wrb
25-10-2011, 09:58
Kolego jak juz pisałem(wielokrotnie) ja jestem sprawca tego newsa o tym iż na kotle OEP 25KW powinno ustawiać się Eko plus 16KW-a właściwie nie ja tylko Twórcy algorytmu tego sterownika z ElektroSystem.Zadzwoń jeśli nie wierzysz i się dowiesz.
Co do wyboru ustawienia to jestem zdania że nawet twórcy algorytmu mogą(choć to mało prawdopodobne)eksperymentować ,pożyjemy zobaczymy.
Więc skoro nie mamy zasadności Twoich twierdzeń a propos ustawienia 25KW to ustawiamy tak jak radzą kolesie z ElektroSystem-u.
Może poprosimy ich o wypowiedź na forum...;)
Zasadność moich twierdzeń opiera się na założeniu, że lepsza praca ciągła od dwustanowej i moim konkretnym przypadku.
Może są złe założenia ?

zawijan_2
25-10-2011, 10:36
Kolego Vld

Co mam komentować? (#2666)
Wykresy dotyczące trzech diametralnie różnych paliw?
1. antracyt, który ma kilka co najwyżej procent części lotnych, a reszta to szkielet koksowy, węgla kamiennego i węgla drzewnego o całkowicie innej strukturze (rozwinięcie dochodzące nawet do 10 m2/g)? Co chcesz porównywać?
2. miałoby to może jeszcze sens aby porównać poziomy emisji przy tej samej grubości warstwy, ale nie przy różnych.
3. A na koniec proponuję Koledze dokonać prostej czynności: odczytać z każdego wykresu wartość (orientacyjną, bo wykresy nawet różne skale mają) O2 i CO2. Zsumować je dla każdego wykresu i co widać? Trochę daleko tej sumie nawet do 20%.
A dlaczego? Ano dlatego, że wykresy dotyczą złoża w zgazowarce, a nie w palenisku.

Co Szanowny Kolega na to?

Pozdrawiam zawijan_2

Vld
25-10-2011, 10:41
Po pierwsze.
Te wyniki dotyczą tylko tego jednego konkretnego naczyńka/palniczka/reaktorka (czy czego tam), w którym wykonano badania.
Dla innego naczyńka/palniczka/reaktorka te wartości i zależności będą inne.
oj Zawijan, nie zawijaj, sam rozpisywałeś się na swoim blogu o stopniu rozwinięcia ziaren miałów i groszków, zauważyłeś zależności miedzy duzym rozwinięciem ziaren miału, a temperaturą żaru i efekcie spiekania, a nie zauważyłeś najważniejszych rzeczy, czyli zmniejszeniu nadmiaru tlenu i zwiększeniu emisji CO. Te zależności nie występują w jakimś tam laboratoryjnym naczynku, tylko w każdym innym miejscu gdzie spalane jest paliwo stałe. I jakoś mimo zapewnień, nie wierze ci że o tym nie wiesz.
Po drugie.
W tych wynikach nie ma nic n/t wpływu powierzchni na moc.
tzn każesz mi udowodnić, że większa powierzchnia jest w stanie dać większą moc palnika? czy może sugerujesz, że przy zachowaniu tej samej warstwy, a zwiększeniu powierzchni emisja gazów radykalnie się zmieni? co do pierwszego to tzw "oczywista - oczywistość", co do drugiego, to udowodniono i wiele napisano o tym, że emisją się nie zmieni
Po trzecie.
W palniku BURNER-S grubość warstwy żaru nie ma ani kilka mm, ani 30cm.
W palniku BURNER-S grubość warstwy jest... no właśnie - jaka ona jest?

Po czwarte.
Zgadza się. Zwiększenie mocy poprzez powierzchnię nie jest tym samym, co zwiększenie mocy poprzez warstwę.
No i co z tego wynika?
warstwa nie jest kilkumilimetrowa, bo ziarna węgla w nim spalane nie mają granulacji 7-9 mm, tylko rozrzut granulacji jest dużo większy, w związku z tym warstwa musi być dużo większa. Jak mamy przykładowo optymalną warstwę dla palnika 16 kW, to zwiększenie jej pod moc 25 kW spowoduje wzrost niespalonego tlenku węgla i większe spiekanie popiołu, a zmniejszenie pod moc 10 kW wzrost nadmiaru tlenu. W jednym i drugim przypadku nastąpi kilkuprocentowe zmniejszenie sprawności. Pytanie oczywiścei pozostaje otwarte, dla jakiej mocy ten palnik ma optymalna warstwę 10,16,25 kW? Dużo lepsze wyniki byście osiągnęli stosując profile zamknięte w swoim palniku, bo 50% sprawności po miesiącu użytkowania na mocy 3 kW to jest żadna rewelacja.
Pozdrawiam

Vld
25-10-2011, 10:51
Kolego Vld

Co Szanowny Kolega na to?

Pozdrawiam zawijan_2

A w sumie nic :)
co miałem napisałem wyżej, a wykresy nie są po to by je miedzy sobą porównywać, ani do waszego palnika. Miały pokazać wpływ grubości warstwy na emisję i jak sądzę to pokazały.
Pozdrawiam

Vld
25-10-2011, 10:57
Masz więc duże pole do popisu.
Popisuj się.
Może OGNIWO (i inni) przejdą na Twój palnik.
Życzę Ci tego z całego serca.
Jak go zrobisz - to nawet będę Cię popierał.

i to cała twoja odpowiedź?

markowsski
25-10-2011, 11:04
We wszystkich opcjach w sterowniku eCoal.pl ALGORYTM JEST TEN SAM.
Różnice są tylko w ustawieniu warunków brzegowych:
- granicznej mocy maksymalnej, w przypadkach konieczności szybkiego przejścia kotła z mocy bardzo niskich do bardzo wysokich (w tym także rozpalania kotła), aby nie dopuścić do przewęglenia palnika,
- granicznej mocy minimalnej, poniżej której sterownik przechodzi na tryb włącz/wyłącz.

Od razu wyjaśnię, że opcje OE mają próg mocy minimalnej ustawiony nieco (nieznacznie) niżej od opcji OE+.

Tak się składa, że koledzy wrb i Basco mają aktualne zapotrzebowanie mocy AKURAT między tymi progami.
Kolega markowsski ma zapotrzebowanie ciepła wyższe, więc jest już wyraźnie w obszarze pracy ciągłej.
Kolega Marin75 ma zapotrzebowanie ciepła wyraźnie niższe, więc jego wykres jest jeszcze inny niż wrb.

Dlaczego w nowych kotłach przesunęliśmy do góry próg przejścia z pracy ciągłej?
Uważamy, że tak jest lepiej. TYLE!

Rozumiem że teza o pracy ciągłej (tak po prostu,dla takiego laika jak ja :) jest aktualna i dążymy do pracy ciągłej palnika?

starachowice
25-10-2011, 11:07
Witam
I z góry przepraszam że przeszkadzam w tak interesującym wątku,ale mam takie pytanko czy trzeba zastosować "tablice tygodniową"do obniżenia temp.CO czy tylko ustawić np:temp obniżona o 5 oC w tabelce "Temp CO obniżona" Pozdrawiam
Ps.Dalej walczę z podłączeniem sterownika do komputera.:)

jorgo
25-10-2011, 11:11
Obiekty i Twój i mój są,sadząc z opisu,niemal identyczne.
Z ta kalibracją czujników wewn.to bez przesady ;)
Ustawiłem ostatnio wszystkie termometry jakie miałem obok czujnika wew.i każdy wskazywał inaczej(różnice od 0.2 do 1 stopnia).
Szkoda że nie spalasz eko.Mielibyśmy co porównywać.Sam jestem jakie będzie spalanie jak nadejdą mrozy.Mam takiego fajnego znajomego(poznałem go tu na forum) jest instalatorem i pasjonatem tych zagadnień z zakresu ciepłownictwa i pomaga mi ustawić ten kocioł tak by spalał jak najmniej.
Ciągle jesteśmy w fazie testów.Fajna zabawa he he.

No i właśnie..... ja też ogrzewam 150 m kw. tylko dom ma kilkanaście lat, w tym roku położyłem dodatkowo 10 cm wełnę mineralną na strop na wyższej kondygnacji... natomiast w takim dniu jak dzisiejszy woda w zasobniku nagrzana przez solarki....... w sumie niby powierzchnie ogrzewane te same ale to nic nie znaczy, okazuje sie że diabeł tkwi w szczegółach hehe
co do kalibracji czujnika to ja swoje - zarówno wewnętrzny jak i zewnętrzny - że tak powiem"skalibrowałem" do dwóch termometrów..... różnica w pomiarze to ok. 1 stopień na plus/minus.....

jorgo
25-10-2011, 11:14
Witam
I z góry przepraszam że przeszkadzam w tak interesującym wątku,ale mam takie pytanko czy trzeba zastosować "tablice tygodniową"do obniżenia temp.CO czy tylko ustawić np:temp obniżona o 5 oC w tabelce "Temp CO obniżona" Pozdrawiam
Ps.Dalej walczę z podłączeniem sterownika do komputera.:)

napisz dokładnie na priva jak to robisz, i czy przewodowo czy bezprzewodowo.
co do ustawiania temperatury to zobacz jak ja ustawiłem u siebie....... w soboty i niedziele mam inaczej, w pozostałe dni tygodnia inaczej.......

krzy27
25-10-2011, 11:15
...
Dlaczego w nowych kotłach przesunęliśmy do góry próg przejścia z pracy ciągłej?
Uważamy, że tak jest lepiej. TYLE!

Rzeczowe wyjaśnienie. Zapytam tylko czy takie zmiany nie powinny iść również ze starszymi kotłami czy może są w tym przyczyny konstrukcyjne?

zawijan_2
25-10-2011, 11:22
Kolego Vld

Niestety nie zgadzam się z twierdzeniem Kolegi, że te wykresy pokazały
"...wpływ grubości warstwy na emisję i jak sądzę to pokazały...".
Uzasadniam dlaczego tak twierdzę:
Ano dlatego, że dotyczą one zgazowarki (reaktora), gdzie celem nadrzędnym jest otrzymanie mieszaniny o jak największej zawartości gazów palnych, czyli CO i H2. Chodzi też o to, aby było w niej jak najmniej tlenu.
W takim złożu, jak w każdym zresztą innym CO wielokrotnie przechodzi w CO2 i na odwrót (nim opuści złoże). Aby nie zepsuć gazu, nie może on przebywać zbyt długo w reaktorze, a po jego opuszczeniu musi zostać poddany jak najszybszemu schłodzeniu. W przeciwnym przypadku zamiast znacznej ilości CO będzie w nim CO2.

W palenisku - w warstwie żaru również istnieją strefy zgazowania, gdzie tlenu jak na lekarstwo, a cała reszta to prawie sam tlenek węgla. Tyle, że gdy przedostanie się on do strefy utleniającej i mając temp. powyżej temp. zapłonu napotka tlen to się w nim utleni do CO2. Dlatego zbytnie wychładzanie komory spalania w której jest wystarczająca ilość tlenu skutkuje wysoką emisją CO przy równocześnie wysokim poziomie tlenu.
Po tym się poznaje (między innymi - patrząc na wskazania analizatorów) co dzieje się w palenisku i można na tej podstawie podjąć czynności zaradcze.

Oczywiście możemy dalej prowadzić dyskurs w tej sprawie. Tylko czy to coś zmieni?
Każde palenisko ma swoje parametry graniczne (w górę i w dół). Dlatego jazda palnikiem o Pnom np. 25 kW na poziomie 2 - 3 kW zawsze będzie skutkowała podwyższoną emisją i spadkiem sprawności niż gdyby utrzymywać te same poziomy w palniku np. 10 kW.

Można wszak jeździć bryczką z silnikiem 300 KM na pierwszym biegu i jałowym gazie. Tylko czy warto? Jakie będą poziomy zużycia paliwa i emisje?

Pozdrawiam serdecznie zawijan_2

Basco
25-10-2011, 11:42
[QUOTE=zawijan;4967105]

Dzięki zawijan:
O to chodziło, teraz już wiem dlaczego na moich wykresach czasami pojawiały się takie wahnięcia temperatury.


Pozdrawiam

wrb
25-10-2011, 12:19
Jest aktualna
Czy dobrze zrozumiełem? W moim konkretnym przypadku. Pomimo, że sterownik przechodzi w pracę dwustanową to lepiej z innych względów ustawić OEP16?

Basco
25-10-2011, 12:52
Czy dobrze zrozumiełem? W moim konkretnym przypadku. Pomimo, że sterownik przechodzi w pracę dwustanową to lepiej z innych względów ustawić OEP16?

Tak właśnie powinno być. Ja też tak to zrozumiałem.
Do czasu gdy budynek nie będzie potrzebował więcej ciepła niż ja ustawiłem to tak będzie.

Pozdrawiam

starachowice
25-10-2011, 13:18
Kurcze ale ładnie się pali aż jestem zazdrosny u mnie płomień wychodzi z boku paleniska i nie uderza o deflektor jeszcze nigdy się tak u mnie nie paliło :(


Aby Was całkiem uspokoić, przypomnę Wam przedstawiane już przeze mnie fotografie palnika BURNER-S przy pracy wentylatora z obrotami 38% i 0%.
Zobaczcie, że nawet wtedy, kiedy wentylator stoi, palnik się pali. Praktycznie stan postoju wentylatora jest także okresem pracy palnika. Czyli praca jest ciągła.

woma4
25-10-2011, 13:42
Kurcze ale ładnie się pali aż jestem zazdrosny u mnie płomień wychodzi z boku paleniska i nie uderza o deflektor jeszcze nigdy się tak u mnie nie paliło :(

Panowie ... czy wy trochę nie przesadzacie ... :o
Ja nie wiem jak u mnie się pali płomień bo jeszcze nigdy tam nie zaglądałem.
W domu jest ciepło, woda jest ciepła, zużycie opału w normie, sadza w normie, w popielniku popiół i kilka wypalonych małych spieków.
To po co mi wiedza jak duży jest płomień, czy bardziej z lewej czy z prawej, czy sięga do deflektora czy nie sięga, czy lustro żaru jest wyżej czy niżej ...
Kupiliście kotły ze sterownikiem eCoal a zachowujecie się jak byście mieli jakieś zwykłe "ręczne" sterowniki :)

starachowice
25-10-2011, 13:44
Z boku, czy na środku - to nie takie strasznie ważne.
A o deflektor Ci nie bije, bo jest mała moc.
Ciesz się, że masz takie małe zapotrzebowanie.
Pogrzeb pogrzebaczem - to Ci się płomień przesunie w inne miejsce

UFF dzięki zawijan uspokoiłeś mnie właśnie tak zrobiłem i jest OK tylko czemu u mnie dmuchawa chodzi cały czas oczywiście na małych obrotach chyba tak powinno być bo u innych widzę że czasami się zatrzymuję,podajnik u mnie co 80sek 60sek to zależny, przestawił bym go na 16 KW ale mam obawy czy coś się nie stanie jak podepnę do kompa to dam znać jutro obieram swojego od informatyka.
Pozdrawiam i Dzięki

starachowice
25-10-2011, 13:48
Ok masz racje ale wiesz zawsze to lepiej się dowiedzieć wiedza przecież nic nie kosztuję
teraz przeze zemnie będą zaglądać do kotła
Przepraszam :)



Panowie ... czy wy trochę nie przesadzacie ... :o
Ja nie wiem jak u mnie się pali płomień bo jeszcze nigdy tam nie zaglądałem.
W domu jest ciepło, woda jest ciepła, zużycie opału w normie, sadza w normie, w popielniku popiół i kilka wypalonych małych spieków.
To po co mi wiedza jak duży jest płomień, czy bardziej z lewej czy z prawej, czy sięga do deflektora czy nie sięga, czy lustro żaru jest wyżej czy niżej ...
Kupiliście kotły ze sterownikiem eCoal a zachowujecie się jak byście mieli jakieś zwykłe "ręczne" sterowniki :)

wrb
25-10-2011, 13:57
Przegapiłeś kontekst, do którego dałem taką odpowiedź.
Wróć do tego komentarza.
Widzę, że nie tylko jam mam problem z jednoznaczną interpretacją.
Piszesz tak:
1) należy ustawić EOP16 dla mojego EOP25
2) przesunęliśmy do góry próg przejścia z pracy ciągłej, bo tak jest lepiej
3) teza o pracy ciągłej jest aktualna
???

wrb
25-10-2011, 14:03
Rozumiem, że nie wszystko chcecie napisać na otwartym forum.
Pytam tylko, czy widząc moje wykresy ustawilibyście na OEP16 czy OE25?

markowsski
25-10-2011, 17:17
Rozumiem, że nie wszystko chcecie napisać na otwartym forum.
Pytam tylko, czy widząc moje wykresy ustawilibyście na OEP16 czy OE25?

Odpowiedź padła już dawno,z ust tych którzy na 100% wiedzą co mówią.Przegapiłeś,nie chcesz przyjąć do wiadomości-Twoja sprawa....

tesel
25-10-2011, 18:14
Drodzy koledzy.Jakieś pół roku temu szukałem pieca na ekogroszek.Przejrzałem setki wpisów na kilku forach.Na większości z nich,użytkownicy sterowników,prosili o pomoc w ustawieniach(czas podawania,przedmuchów,czas przestojów ...).Spędzali całe godziny a nawet tygdnie w kotłowniach.To mnie wystraszyło,ale jakimś sposobem trafiłem na forumZawijanów,jeszcze na stronach ich poradnika.Byłem zachwycony sterem.O to mi chodziło,trzy razy Z.Teraz widzę,że z tym sterem macie duże problemy.Czy wy nie macie nic lepszego do roboty,tylko przeszkadzać mu w pracy.Ja zapłaciłem za niego,żeby robił za mnie.Rozumię tych ,którzy rozważają kwestie teoretyczne.Ale są tacy,którzy ciągle coś zmieniają,a potem pytają dlaczego kociołpracuje tak a nie inaczej.A teraz pytanie.Będę miał kocioł12kw,to mam ustawić sterownik na OE+16kw?

Jarecki79
25-10-2011, 18:38
A teraz pytanie.Będę miał kocioł12kw,to mam ustawić sterownik na OE+16kw?

Nie

tesel
25-10-2011, 18:56
Nie

A jak ?

starachowice
25-10-2011, 19:04
Dzięki zawijan za odpowiedź fajnie że znajdujesz czas w natłoku obowiązków :)
Pozdrawiam


U Ciebie się nie zatrzymuje, bo masz troszkę większe zapotrzebowanie ciepła, niż u tych innych u których się czasami zatrzymuje.
Jak będziesz miał jeszcze większe - to dmuchawa będzie zwiększała obroty... itd. itd.

tesel
25-10-2011, 19:18
Będę miał inny kocioł ale z ecoalem.Już się dowiedziałem.

wrb
25-10-2011, 19:40
Moim zdaniem:
Jeśli ktoś ma kocioł OE+ 16kW - bezwzględnie na OE+ 16.
Jeśli ktoś ma kocioł OE+ 25kW - może ustawić zarówno na OE+ 16, jak i na OE 25.
Kogo wykres drapie w tyłek - niech da OE 25, kogo nie drapie - niech da OE+ 16.

OK. Dzięki.