PDA

Zobacz pełną wersję : Ogniwo eko plus



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43

r0berto
10-01-2012, 21:06
Panie i Panowie ja myślę, że powinniśmy kontynuować dyskusję merytoryczną na tym naprawdę przydatnym wątku, a takich którzy są dzień z nocą na tym wątku i tylko chcą go rozbić (poprzez odchodzenie od rzeczowej dyskusji) olewać i nie odpowiadać na ich zaczepki, zauważcie że jak wątek zaczął zbliżać się do 180-200str. nagle ni z gruchy ni z pieruchy wpadło paru gości którzy pociągnęli wątek w ślepy zaułek, dzienni po kilkanaście/kilkadziesiąt badziewnych wpisów robiących tylko zamieszanie (bądź nabijających sobie posty, ale tu sami też jesteśmy sobie winni gadaniem o dupie marynie; zobaczcie ile ja jestem na forum a ile mam wpisów, murator nie wymienia punktów na nagrody ;-P ) Myślę, że niech każdy zacznie od siebie i nie spamuje forum, niech służy wymianie informacji i rozwiązywaniu problemów w danym temacie a nie wszystkich pozostałych. Także d. w troki, hercówy do łapy i zasypać kotły bo idzie luty... Pozdrawiam i trzymam kciuki za ten wątek!

I amen

tesel
10-01-2012, 21:20
Popieram GMZ.Myślę,że nie ma sensu prowadzić śledztwa w sprawie ,kto doniósł.I tak się pewnie nie dowiemy.Jeśli pozwolicie jeszcze jeden cytat:Anonim jest tylko wtedy dopuszczalny,gdy piszący go rzeczywiście jest nikim -Stanisław Jerzy Lec

mario633
10-01-2012, 21:28
Anonim jest tylko wtedy dopuszczalny,gdy piszący go rzeczywiście jest nikim Bua ha ha ha :-D dobre. Ten cytat oddaje sedno sprawy :-D

eke
10-01-2012, 21:43
Ja mam tylko jedną prośbę do Zawijanów, a zwłaszcza Tego DRUGIEGO :bye:
A swoją drogą masz chłopie charakterek - jakbym w lustro patrzył:)

By mimo tej całej afery WSZYSCY pozostali jednak na tym forum.
Dajmy szansę nie tylko użytkownikom lecz i potencjalnym nabywcą niebieskich...
Szukając informacji na temat kotów dużym łukiem omijałem strony producentów i "branżowe" fora.
Szukałem właśnie niezależnych opinii zwykłych użytkowników. Jako świeży w temacie byłem pewny, że tak tu właśnie jest...
Tu naprawdę każdy trafi...

ziuta62
10-01-2012, 23:07
Popieram prośbę! Proszę nas nie opuszczać!
W ogóle to wstyd panowie. Donosy i podziemie jakieś. Co wy panienki na wydaniu jesteście?

markowsski
11-01-2012, 07:25
Bez komentarza.

nilsan

Witam,dodam coś i ja.Jak zaczynałem tu z prośba o pomoc-nie wielu chciało pomóc,(ukłony dla zawijana,krz27,i innych-wiedzą o kim mowa)
Nie trzeba byc super inteligentnym by zauważyć po przeczytaniu 30-40 postów że temat i sam kocioł ma swoich klakierów i przeciwników..do takich należą tak na szybko(klakier) jorgo i czarny charakter Jarecki..trudno powiedzieć że obaj są potrzebni-ale czy są nie potrzebni,tego nie wiem..
Wiem tylko że każda nowatorska idea ma swych zwolenników i wrogów-ważne jest natomiast to by i jedni i drudzy wiedzieli o czym mówią(patrz;piszą) a w tym wypadku posiadali jakąś inną wiedzę niż praktyczną.Moja jest prawie żadna i oparta na praktyce-być może nie raz nie miałem racji-ale mówiłem o moich doznaniach z Tym kotłem a nie o kolegi z pracy itd.
BTW było by dobrze by wypowiadali się tu tacy co z tematem maja coś wspólnego(najlepiej "coś" z tematu posta czyli OEP+ jeden czy drugi)
Czas na bzdurzenie czy to dobry zakup czy nie,nadejdzie po 2-3 sezonach i dobrych mrozach.
Panowie i Panie,zgnoiliście ten wątek już dawno -nie chce się czytać a takich kolegów jak jorgo i Jarecki czy nilsan należało by poprosić o to aby powtórnie poczytali na wiki co oznacza forum internetowe kiegoś tematu.Nie koniecznie trzepa lizać tyłek lub ubliżać by rzeczowo porozmawiać.
Miłej zabawy.

Pozdrawiam nie użytkowników OEP+ a tych co wciąż są ludźmi(w każdym tego słowa znaczeniu :)

Mogami
11-01-2012, 10:50
markowsski:

Wbrew pewnym pozorom :) miło mi z Tobą odrobinę popolemizować.
Generalnie odczucia mam nieco podobne.
Tyle, że ja uważam za korzystne i potrzebne zabieranie głosu przez np. Jareckiego, nilsana.
Bo oddzielając meritum od emocji, inne bądź krytyczne spojrzenie ma dobroczynny wpływ na dyskusję, a w efekcie końcowym na kształtowanie pewnych pomysłów czy idei.

P.S.
Wybaczcie Koledzy, ale gdybym trafił na to forum i przeczytał same "laurki" na temat OEP, to pewnie dziś nie byłbym zadowolonym jego użytkownikiem.

zopm
11-01-2012, 11:36
Wybaczcie Koledzy, ale gdybym trafił na to forum i przeczytał same "laurki" na temat OEP, to pewnie dziś nie byłbym zadowolonym jego użytkownikiem.
A widziałeś tu same laurki?
Normalny użytkownik. który zetknął się pierwszy raz z takim piecem lub sterownikiem z reguły ma jakiś mniejszy bądź większy problem i o tym pisze a jak uzyska pomoc i piecyk śmiga paląc mało i nie absorbując przy obsłudze to wystawia laurkę bo jest zadowolony. I tak być powinno.
Jak dotarł do mnie mój niebieski eko to nie omieszkałem zamieścić tu paru uwag na temat niedoskonałości wykonania.
(niedopasowanie blach obudowy miedzy drzwiczkami itp.) zostałem zaraz przez kogoś zjechany, że konkurencja bzdury pisze. Z perspektywy czasu widzę, że tak to wyglądało. Zapewne Pan Zenek miał zły dzień od rana i się nie przyłożył. Wystarczyło 5 minut pracy by to poprawić. Sam pisałem, że jak się kupuje piecyk za sporą jakby nie było dla mnie kasę to powinien być zrobiony porządniej. Ale jak zobaczyłem wykonanie kilku kociołków innych znanych producentów to wykonanie ogniwa jest i tak przyzwoite.
Poczytałem sobie o problemach z ustawieniami pogrzebałem w sterowniku kilka dni i wszystko śmiga. Z racji, że ciepło jest i piecyk się nie przemęcza ale za to bardzo zachodzi dołożyłem patent Zawijana (4 szamotówki) i jest ok.
Mogę z czystym sumieniem wystawić laurkę bo jestem zadowolony. I wszystkim mogę polecić ogniwo eko+
Teraz siedzę w ciepłym domku mam ciepłą wodę wpadnę sobie raz na tydzień na 15 minut do kotłowni piecyk nakarmić i przeczyścić i jest ok. Będąc w pracy czy w domu z laptopa sobie sprawdzę raz na jakiś czas czy wszystko śmiga i tyle mojej pracy. Więc mam być niezadowolony? Piec kupiłem po długiej analizie dzięki temu wątkowi. Widziałem głosy krytyczne i widziałem problemy użytkowników nielicznych jeszcze wtedy. Ale jak poczytałem o innych piecach to włos się jeżył na głowie. Widziałem u znajomych jak obsługują swoje sterowniki i nigdy bym się nie zamienił. Martwi mnie tylko to co napisał enigmatycznie Zawijan o dość krótkiej żywotności współczesnych pieców. Może kiedyś temat rozwinie....

Jarecki79
11-01-2012, 11:41
Strasznie zaśmiecacie własny wątek niepotrzebnymi wywodami.
Proponuję autorom wątku porozmawiać z moderatorem czy redakcją i ostatnich kilka stron usunąć, bo niczego nie wnoszą.
Ze wszystkim zgadzać się nie muszę, bo mam trochę inne doświadczenia, ale też nie stawiajcie mnie w roli czarnego charakteru.
Jak będę potrafił komuś pomóc, to się odezwę, jak ktoś mnie niesłusznie ocenia, to też głos zabieram.

Z zawijanem z nr.1 prywatnie sobie sprawę wyjaśniliśmy, bo nie chciałem więcej tutaj nie na temat śmiecić.
Myślę, że wszystko jest w porządku. :) i przynajmniej między nami tj. zawijany-jarecki79 na chwilę obecną negatywnych emocji nie ma ( 100%nie z mojej strony).

Resztę swojego zdania przedstawiłem wcześniej i powtarzać się nie mam zamiaru.
Pozdrawiam i życzę miłego dnia

.seban.
11-01-2012, 11:49
(...) Z racji, że ciepło jest i piecyk się nie przemęcza ale za to bardzo zachodzi dołożyłem patent Zawijana (4 szamotówki) i jest ok. (...)
Tak z ciekawości - jak je konkretnie ułożyłeś i co one w rezultacie zmieniły? Właśnie się zastanawiam nad tym patentem, co by u siebie przećwiczyć.

Mogami
11-01-2012, 12:43
A widziałeś tu same laurki?

Cóż....., napisałem ...gdybym....

Przed zakupem przeczytałem ten wątek, cały, od samego początku. I kilkanaście innych.
W ten sposób doszedłem do konkluzji: upraszczając - nie będę kupował kotła, przede wszystkim kupię tandem sterownik+palnik, reszta to drugi plan.
Po zdefiniowaniu swoich potrzeb (wielogodzinne, wręcz hobbystyczne stanie przy panelu sterownika czy święty spokój) wybór padł na ecoal i burner.
A ponieważ o owym "drugim planie" najwięcej dowiedziałem się znów od (ukłony) zawijanów i innych forumowiczów, wybór padł na OEP.
Twierdzę jednak, że gdyby nie obecność na forum ludzi o innych poglądach, czasem antagonistów, uzyskałbym mniej informacji. A wówczas kto wie...?

Tak wyglądał mój proces zakupowy :)

P.S.
Czy Was też tak wkurzają motylki i podkładki przy klapie wyczystki?
A dolna, owalna krawędź otworu komory popielnika, utrudniająca wygarnięcie popiołu, sadzy?

zopm
11-01-2012, 12:44
Tak z ciekawości - jak je konkretnie ułożyłeś i co one w rezultacie zmieniły? Właśnie się zastanawiam nad tym patentem, co by u siebie przećwiczyć.
Patenty są różne, ja jedną położyłem przy drzwiczkach na płask, drugą od strony czopucha a na nich poprzecznie dwie następne lekko rozsuwając.
Piec mniej zachodzi sadzą po tygodniu jest jej mniej niż wcześniej po dwóch dniach. A i piec stabilniej chodzi

.seban.
11-01-2012, 12:51
Patenty są różne, ja jedną położyłem przy drzwiczkach na płask, drugą od strony czopucha a na nich poprzecznie dwie następne lekko rozsuwając.
Piec mniej zachodzi sadzą po tygodniu jest jej mniej niż wcześniej po dwóch dniach. A i piec stabilniej chodzi.
Czyli rozumiem, że te dwie górne znajdują się tuż nad deflektorem? Że tak się wspiąłem na wyżyny wyobraźni przestrzennej ;)

zopm
11-01-2012, 12:56
Czyli rozumiem, że te dwie górne znajdują się tuż nad deflektorem? Że tak się wspiąłem na wyżyny wyobraźni przestrzennej ;)
Cegły leżą na rusztodeflektorze (bo ja taki mam) na tym:
http://zawijan.files.wordpress.com/2011/04/r2.jpg?w=720

wrb
11-01-2012, 13:24
P.S.
Czy Was też tak wkurzają motylki i podkładki przy klapie wyczystki?
A dolna, owalna krawędź otworu komory popielnika, utrudniająca wygarnięcie popiołu, sadzy?

Tak, szczególnie jak są gorące (już kiedyś o tym pisałem, zresztą o źle umieszczonej uszczelce w pokrywie zasobnika także)
Uważam, że forum w obecnej postaci jest dobre (mieszanina Zawijanów, Jareckiego i kilku życzliwych użytkowników), czasami tylko emocji za dużo.

Jarecki79
11-01-2012, 13:59
Zdecydowanie tak. Masz rację.
Bez tych kłótni, które zmuszały do formułowania argumentów, te informacje byłyby odbierane raczej jako teksty marketingowe.
Przyznam szczerze, że Jarecki zrobił dobrą robotę na rzecz kotłów OGNIWO EKO PLUS.

Wydaje mi się, że obie konstrukcje zyskały na rozwoju.
Bez konkurencji rozwój niemożliwy. Wydaje mi się, że choćby bez konkurencyjnej Ekoenergii nie byłoby Burnera.
Rozwój związany z drobnymi poprawkami konstrukcji obu kotłów, walka z ułomnościami palnika.
Rozwój eCoala z opcją korekcji, rozwój Cobry czy Pumy, to wszystko dzięki ścieraniu się poglądów.
Nadal produkty zachowały swoją odrębność i można wybierać, co komu bardziej odpowiada.

Ostateczna korzyść na rzecz usera końcowego.
:)

ansu
11-01-2012, 17:25
Patenty są różne, ja jedną położyłem przy drzwiczkach na płask, drugą od strony czopucha a na nich poprzecznie dwie następne lekko rozsuwając.
Piec mniej zachodzi sadzą po tygodniu jest jej mniej niż wcześniej po dwóch dniach. A i piec stabilniej chodzi
Również układałem cegły, ale zostałem wyśmiany przez fachowców Już się nie chwalę :P

W moim OEP16 wykombinowałem
Nad rusztodeflektorem 10mm 4,5 cegły dziurawki. Nad dziurawką dystanse z szamotu 20mm, na nich 3 cegły szamotowe tworzą półkę. Ogień rozbija się o żeliwny klocek, przechodzi przez ruszt i dziurawkę potem pod cegłami szamotowymi kierowany jest do tylnej ściany paleniska potem w górę i pod oryginalną płytą w stronę drzwiczek i dalej normalnie.

Jakoś nie widzę różnicy, wydawało się że poprawi się spalanie na małych mocach



Zastanawiam się (ale jeszcze mi nie przeszło) ile można poprawiać i udoskonalać coś co już jest dobre.

re: minertu

Pozwól Kolego "neofitom" pocieszyć się i niech sobie dumają jakby tu jeszcze z 0,0001% wycisnąc z 10% choć nie dysponują aparaturą badawczą i nie wiedzą, że nawet nie warto zgłaszać się do biegu przegranego już na starcie.
A jak żal mi tych (z konkurencji), co cichcem kukają i szukają, do czego by się można przypiąć... i puppa bis...upa.
Że też ten eCoal z tym szczelinowatym palnikiem nie chce dać na maxa p...py.
Jak ta zjawa daje sobie radę? Gryzą pazury i .... null, null, null czyli zero wiedzy.
I o to chodzi.

Cieplutko pozdrawiam w chłodny "świeczkowo zniczony" wieczór wszystkich.

minertu
11-01-2012, 18:08
ansu A czy ja Cię wyśmiałem.
Przeczytaj jeszcze raz to co napisałem.
Mi jeszcze nie przeszło :)

.seban.
11-01-2012, 18:16
ansu A czy ja Cię wyśmiałem.
Przeczytaj jeszcze raz to co napisałem.
Mi jeszcze nie przeszło :)
minertu, a jak myślisz?
Warto wejść w te szamotówki na rusztodeflektorze?

minertu
11-01-2012, 18:48
Pewnie.
Sam coś podobnego stosuję tyle,że niżej.

Aga2011
11-01-2012, 20:12
Wracam po trzydniowej przerwie (w dostawie internetu) i nie wierzę w to co czytam. Nie ma Zawijana_2, ktoś na kogoś donosi, ludzie gdzie my żyjemy? Czasy PRL-u już dawno minęły, mamy demokrację, wolność słowa. No dobra kończę z tymi wywodami, bo ktoś powie (napisze), ze zaśmiecam wątek. Zajrzałam tu, żeby napisać, że póki co uszczelniłam metodą domową (za radą Zawijana_2) pękniętą uszczelkę i oczywiście zadzwoniłam do Ogniwa. Bez żadnych problemów powiedzieli, że przyślą mi nową uszczelkę, bo trochę za daleko, żeby serwis przyjeżdżał i ją wymieniał na miejscu. Ale chcę jeszcze podpytać Was z innej beczki. Podglądałam trochę różne sterowniki i widzę, że macie dość dobre (niskie) zużycie węgla. A ja jak zasypię 125 kg (5 worków), to 3-4 dni (550 minut i ani chwili dłużej) i pusto. Może ktoś podpowie jak ograniczyć nieco zużycie opału. Widziałam na innych sterownikach, że zasobnik wystarczy przeważnie na 6 do 8 dni. Od czego to zależy ? https://esterownik.pl/remote/1104

jorgo
11-01-2012, 20:25
Witam,dodam coś i ja.Jak zaczynałem tu z prośba o pomoc-nie wielu chciało pomóc,(ukłony dla zawijana,krz27,i innych-wiedzą o kim mowa)
Nie trzeba byc super inteligentnym by zauważyć po przeczytaniu 30-40 postów że temat i sam kocioł ma swoich klakierów i przeciwników..do takich należą tak na szybko(klakier) jorgo i czarny charakter Jarecki..trudno powiedzieć że obaj są potrzebni-ale czy są nie potrzebni,tego nie wiem..
Wiem tylko że każda nowatorska idea ma swych zwolenników i wrogów-ważne jest natomiast to by i jedni i drudzy wiedzieli o czym mówią(patrz;piszą) a w tym wypadku posiadali jakąś inną wiedzę niż praktyczną.Moja jest prawie żadna i oparta na praktyce-być może nie raz nie miałem racji-ale mówiłem o moich doznaniach z Tym kotłem a nie o kolegi z pracy itd.
BTW było by dobrze by wypowiadali się tu tacy co z tematem maja coś wspólnego(najlepiej "coś" z tematu posta czyli OEP+ jeden czy drugi)
Czas na bzdurzenie czy to dobry zakup czy nie,nadejdzie po 2-3 sezonach i dobrych mrozach.
Panowie i Panie,zgnoiliście ten wątek już dawno -nie chce się czytać a takich kolegów jak jorgo i Jarecki czy nilsan należało by poprosić o to aby powtórnie poczytali na wiki co oznacza forum internetowe kiegoś tematu.Nie koniecznie trzepa lizać tyłek lub ubliżać by rzeczowo porozmawiać.
Miłej zabawy.

Pozdrawiam nie użytkowników OEP+ a tych co wciąż są ludźmi(w każdym tego słowa znaczeniu :)

markowsski - ty pseudo autorytecie !! ( to za klakiera :p )
Od kilku miesięcy jestem zwykłym użytkownikiem kotła OE+ i jestem z tego zadowolony. Nie mam wiedzy specjalistycznej odnośnie zagadnień c. o. i dobrze mi z tym. Uczę się jak wielu innych tutaj i jeśli ktoś w mojej ocenie nie udzieli mi tzw. pomocy nie mam do tej osoby pretensji. W przeciwieństwie do ciebie nie mam kompleksów na tym punkcie. Swoimi - bardziej lub mniej merytorycznymi - uwagami będę się dzielił na tym Forum, każdy ma prawo się wypowiedzieć, podzielić swoimi uwagami. I Bogu dzięki, nie masz na to wpływu.
I jeszcze jedno: jest to Forum ludzi o różnym wykształceniu, wieku, doświadczeniu życiowym itp. Mnie nie razi, jeśli ktoś pisze w takim czy innym stylu, używając słów górnolotnych czy też języka potocznego. Powiem więcej - osoba na tzw. poziomie też nie robi z tego zagadnienia z powodów jak wyżej... w końcu jest to Forum użytkowników kotłów na ekogroszek. Uważam jednak, że powoływanie się przez ciebie w tej sytuacji na greckich filozofów, wtrącanie między wierszami autorytetów z dziedziny psychologii itp. jest po prostu małostkowe i śmieszne. Chcesz być erudytą to bądź - ale realizuj się na innych forach.
To tyle w tym temacie. I nadal proszę cię o niewypowiadanie się na mój temat..... podkreślam p r o s z ę - tylko dlatego że jestem życzliwy ludziom. Oczywiście nie mam wpływu na twoje zachowanie, i zrobisz jak cię tam w dzieciństwie mama i tata nauczyli - mnie to lotto.

p.s. słowa: cię, twoje, ty - z rozmysłem pisane z małej litery.

aha...... a w temacie znaczenia słowa forum http://sjp.pwn.pl/slownik/2459856/forum

:) pozdrowienia

jorgo
11-01-2012, 20:28
minertu, a jak myślisz?
Warto wejść w te szamotówki na rusztodeflektorze?

jutro zrobię fotkę jak mam ułożone dziurawki u siebie.
Po sezonie może przyjdzie czas na jakieś zmiany.

Piotrek42
11-01-2012, 20:35
Aga2011
Przede wszystkim wywal tą cegłę bo podajnik miał dzis 60st!!! ja bym dał normalną pracę cwu ( nie priorytet) zwiększył cwu na 45st (ecoal- i tak przeciągnie ) zmiejszył deltę CO ( bo pozniej sterownik musi gonic) i wpodtrzymaniu zmiejszyłbym nawiew...

.seban.
11-01-2012, 20:36
jutro zrobię fotkę jak mam ułożone dziurawki u siebie.
Po sezonie może przyjdzie czas na jakieś zmiany.
Hmmm... A to lepiej dziurawki czy szamotówki?

jorgo
11-01-2012, 20:36
Wracam po trzydniowej przerwie (w dostawie internetu) i nie wierzę w to co czytam. Nie ma Zawijana_2, ktoś na kogoś donosi, ludzie gdzie my żyjemy? Czasy PRL-u już dawno minęły, mamy demokrację, wolność słowa. No dobra kończę z tymi wywodami, bo ktoś powie (napisze), ze zaśmiecam wątek. Zajrzałam tu, żeby napisać, że póki co uszczelniłam metodą domową (za radą Zawijana_2) pękniętą uszczelkę i oczywiście zadzwoniłam do Ogniwa. Bez żadnych problemów powiedzieli, że przyślą mi nową uszczelkę, bo trochę za daleko, żeby serwis przyjeżdżał i ją wymieniał na miejscu. Ale chcę jeszcze podpytać Was z innej beczki. Podglądałam trochę różne sterowniki i widzę, że macie dość dobre (niskie) zużycie węgla. A ja jak zasypię 125 kg (5 worków), to 3-4 dni (550 minut i ani chwili dłużej) i pusto. Może ktoś podpowie jak ograniczyć nieco zużycie opału. Widziałam na innych sterownikach, że zasobnik wystarczy przeważnie na 6 do 8 dni. Od czego to zależy ? https://esterownik.pl/remote/1104

Aga...
zużycie ekogroszku zależy od bardzo wielu czynników, tak pokrótce : zapotrzebowania budynku na energie cieplną ( materiał z jakiego go zbudowano, powierzchni ogrzewanej, jego ocieplenia i jakości tego ocieplenia), rodzaju i jakości instalacji, ustawień kotła oraz jakości ekogroszku.

jorgo
11-01-2012, 20:41
Hmmm... A to lepiej dziurawki czy szamotówki?

dziurawkę widziałem w Chorzowie, do tego pozostała mi z ogrodzenia.... no i ma większą powierzchnię niż szamotówka, spaliny i pyły lepiej przechodzą przez te dziury. Domyślam się, że minertu wykorzystał szamotówki w celu zmniejszenia wnętrze paleniska..... ale to tylko moje domysły.

jorgo
11-01-2012, 20:43
Również układałem cegły, ale zostałem wyśmiany przez fachowców Już się nie chwalę :P

nikt Cię nie wyśmiał

.seban.
11-01-2012, 20:44
Cegły leżą na rusztodeflektorze (bo ja taki mam)
Dokładnie o to samo mi chodziło. Mam tą samą wersję OE+. Dzięki za info.

Aga2011
11-01-2012, 21:03
Aga2011
Przede wszystkim wywal tą cegłę bo podajnik miał dzis 60st!!! ja bym dał normalną pracę cwu ( nie priorytet) zwiększył cwu na 45st (ecoal- i tak przeciągnie ) zmiejszył deltę CO ( bo pozniej sterownik musi gonic) i wpodtrzymaniu zmiejszyłbym nawiew...

Jak rozumiem delta CO, to różnica miedzy temp. zadaną i obniżoną, czy tak? Przepraszam za głupie pytania, ale jestem zupełnym laikiem w tym temacie. A jaką cegłę miałeś na myśli? Bo jeśli o cegłę na rusztodeflektorze, to u mnie jej tam nie ma. Jeśli chodzi o temp. CWU, to specjalnie ustawiłam niższą, bo czujnik przekłamuje.Mam specjalny termometr, którym mierzę czasem temp. wody lecącej z kranu, bo okazało się, że jak na schemacie czujnik pokazywał 43 st, to w rzeczywistości z kranu leciała woda o temp. 48-50 st. Teraz jak pokazuje 40, to z kranu leci 44-45 st. Wiem, że jakoś można to ustawić tylko nie do końca wiem jak. Czy można na tablicy kalibracja czujników przestawiać offset? No i w którą stronę w moim przypadku ? I czy to coś da ?

tesel
11-01-2012, 21:09
Aga2011Coś jest u Ciebie nie tak z czujnikiem powrotu.Masz CWU nie dogrzane,jeszcze,a powrót masz taki jek temp. CO.Jak ustawiłaś pompęCWU+mieszającą to włącz ją.

Piotrek42
11-01-2012, 21:10
Aga2011
Czy można na tablicy kalibracja czujników przestawiać offset? dokładnie a najlepiej metodą prób i błędów nie boj się sterownika sprawdz WSZYSTKIE czujniki bo one również mogą powodować wieksze spalanie np czujnik temp wew bedzie przekłamywać o 2-3 st ( na dół) i juz bedziesz miała cieplej tak w delcie o to chodzi....

tesel
11-01-2012, 21:18
Jak rozumiem delta CO, to różnica miedzy temp. zadaną i obniżoną, czy tak? Przepraszam za głupie pytania, ale jestem zupełnym laikiem w tym temacie. A jaką cegłę miałeś na myśli? Bo jeśli o cegłę na rusztodeflektorze, to u mnie jej tam nie ma. Jeśli chodzi o temp. CWU, to specjalnie ustawiłam niższą, bo czujnik przekłamuje.Mam specjalny termometr, którym mierzę czasem temp. wody lecącej z kranu, bo okazało się, że jak na schemacie czujnik pokazywał 43 st, to w rzeczywistości z kranu leciała woda o temp. 48-50 st. Teraz jak pokazuje 40, to z kranu leci 44-45 st. Wiem, że jakoś można to ustawić tylko nie do końca wiem jak. Czy można na tablicy kalibracja czujników przestawiać offset? No i w którą stronę w moim przypadku ? I czy to coś da ?

Piotrkowi42 chodziło chyba o deltę temp. wew.bo CO masz z pogodówki.Też nie wiem o jaką cegłę chodzi.Jeśli chodzi o CWU to jak chcesz mieć w kranie wodę rzędu 50deg to zostaw tak jak jest bo jnaczej bądzie Ci przegrzewać mieszkanie.Z drugiej strony to Ty masz chyba wszystkie czujniki rozkalibrowane.

Aga2011
11-01-2012, 21:25
Piotrkowi42 chodziło chyba o deltę temp. wew.bo CO masz z pogodówki.Też nie wiem o jaką cegłę chodzi.Jeśli chodzi o CWU to jak chcesz mieć w kranie wodę rzędu 50deg to zostaw tak jak jest bo jnaczej bądzie Ci przegrzewać mieszkanie.Z drugiej strony to Ty masz chyba wszystkie czujniki rozkalibrowane.

No dobra, ale jak je wszystkie skalibrować ? Temp. wody w kranie to zmierzę termometrem (skala do 100 st), a resztę ?

Piotrek42
11-01-2012, 21:25
tesel looknij na godz 16:40 coś zaburzyło jek potęznie spalanie,looknij na temp podajnika https://esterownik.pl/remote/1104 zaraz napiszę bo robię kilka rzeczy na raz

ansu
11-01-2012, 21:25
Warto zadać sobie pytanie co chcemy osiągnąć montując te cegły. Na pewno popiół będzie się łatwiej topił. Ja chciałem by przy pracy na małej mocy było mniej sadzy i wykres pracy kotła nie wyglądał jak EKG zawałowca. Po części jestem zadowolony. Cegła kinkietowa (czerwona dziurawka taka jaką kupiłem) nie dała się wyjąć w całości z kotła przy okresowym czyszczeniu.
Zasobnik miału z owsem 20% wystarcza mi na 5-6 dni pracy przy temperaturze około 0°C na zewnątrz i 21°C wewnątrz 100m2 nieocieplonego budynku.

tesel
11-01-2012, 21:33
tesel looknij na godz 16:40 coś zaburzyło jek potęznie spalanie,looknij na temp podajnika https://esterownik.pl/remote/1104 zaraz napiszę bo robię kilka rzeczy na raz

Skończyło się paliwo.

Piotrek42
11-01-2012, 21:34
No dobra, ale jak je wszystkie skalibrować ? Temp. wody w kranie to zmierzę termometrem (skala do 100 st), a resztę ?

''Słuchajcie uważnie nie bo nie będę powtarzac'' ;) wyciągasz WSZYSTKIE CZUJNIKI (poza czujnikiem spalin -bo kilka stopni w tą czy w inną stronę nie robi róznicy- poza dobrym samopoczuciem) powieś je na jednej wysokości tak żeby owiewało je powietrze z każdej strony,następnie postaw na tej samej wysokości zwykły termometr wewnętrzny po10-15 min odczytaj wartość z termometru wejdz w zakładkę kalibracja czujników i zmieniaj dane (jak klikniesz zapisz- to pokaże Ci aktualną temperature) dane z czujników MUSZĄ się zgadzać z odczytem danych z termometru...tak, tak wiem pomiar nie jest dokładny ale tu nie chodzi o 0,00001 st

tesel
11-01-2012, 21:35
Cegła kinkietowa (czerwona dziurawka taka jaką kupiłem) nie dała się wyjąć w całości z kotła przy okresowym czyszczeniu.

To jak ją włożyłeś ?:jawdrop:

Piotrek42
11-01-2012, 21:37
Skończyło się paliwo.

a faktycznie :) nie spojrzałem na alarmy zasugerowałem sie wykresem :) i bardzo wysoką temp zasobnika

minertu
11-01-2012, 21:38
Piotrek ma rację co do cegły na palniku jednak ja miałem 2 po bokach i temp spalin podniosła się o ok 20deg.
Nie jest to jeszcze groźne wiedząc co jest przyczyna takiej temp.
Te cegły dają nam korzyści takie,że mamy lepsze dopalanie opału na palniku oraz akumulują co nie co ciepełka w kotle.
Obecnie nad moim palnikiem po tuningu stoi taka kopuła :)
94667
Nie długo zmieni ona jeszcze troszeczkę kształt.

Aga2011
11-01-2012, 21:40
Skończyło się paliwo.

Ale nigdy przedtem jak skończył się węgiel, to temp. podajnika nie była taka wysoka.

Wlodek_PID
11-01-2012, 21:43
Zdecydowanie tak. Masz rację.
Bez tych kłótni, które zmuszały do formułowania argumentów, te informacje byłyby odbierane raczej jako teksty marketingowe.
Przyznam szczerze, że Jarecki zrobił dobrą robotę na rzecz kotłów OGNIWO EKO PLUS.

Bardzo mądre słowa. Też tak uważam. Ale skoro tak
jest, to czemu tak często forumowicze o innych poglądach
są traktowani z buta? Na pewno pamiętasz, co mam na
myśli...

Pozdrowienia,


Włodek

minertu
11-01-2012, 21:43
Nie zważajcie na zabrudzenie kotła,specjalnie go nie czyszczę :)

Piotrek42
11-01-2012, 21:48
Nie zważajcie na zabrudzenie kotła,specjalnie go nie czyszczę :)

ja tez.... ale mi się nie chce.. :D

karoka65
11-01-2012, 21:50
Piotrek ma rację co do cegły na palniku jednak ja miałem 2 po bokach i temp spalin podniosła się o ok 20deg.
Nie jest to jeszcze groźne wiedząc co jest przyczyna takiej temp.
Te cegły dają nam korzyści takie,że mamy lepsze dopalanie opału na palniku oraz akumulują co nie co ciepełka w kotle.


94667


No ostatnio po tych twoich wynalazkach to miałem niespokojny tydzień bo nie wiedziałem co się dzieje z kotłem u klienta.
Nowy palnik a nabierał temperatury do 70 stopni aż go zaczynało kleszczyć także nie przesadzajcie z tymi cudeńkami.
Trafia się nowy człowiek i można biedy narobić bo i z silnika zaczynało śmierdzieć.
Nie jest to złośliwość tylko żeby lubiący kombinować mieli tego świadomość i po zastosowaniu przeróżnych poprawek lepiej poobserwować jakiś czas co się dzieje.

ansu
11-01-2012, 21:57
minertu Przeczytałem jeszcze raz OK.
Myślałem o czymś takim jak u ciebie, tylko jeszcze z wypukłością na środku by dzieliło strugę. Tak by postały dwa wiry na lewo i prawo. Miałem to wspawać z płyt 20mm i betony żaroodpornego.

tesel
11-01-2012, 22:00
Ale nigdy przedtem jak skończył się węgiel, to temp. podajnika nie była taka wysoka.

Przejrzałem Twoje alarmy,jest tego trochę,ale nie było więcej braków paliwa.

ansu
11-01-2012, 22:12
Mam pytanie odnośnie pracy pompy CW-miesz, która to w ciepłe dni około 0°C włącza się co 2mnin na 1min:
1 Czy taka praca jej nie zaszkodzi?
2 Może lepiej niech pracuje non stop?

PS
instalacja na grawitacji, powyżej 50°C na kotle pompa CW-miesz już nie pracuje.

Piotrek42
11-01-2012, 22:13
Mam pytanie odnośnie pracy pompy CW-miesz, która to w ciepłe dni około 0°C włącza się co 2mnin na 1min:
1 Czy taka praca jej nie zaszkodzi?
2 Może lepiej niech pracuje non stop?

hmm jak masz taki interwał czasowy to też bym dał non stop..

Kuhan
12-01-2012, 08:20
Zawijan prośba pomóż w doborze mocy kotła:
Ogniwo Eko Plus
Powierzchnia użytkowa budynku = 170m2(wysokość 2,7m) + 30m2 ogrzewanej piwnicy, przekrój komina - 180mm, komin systemowy ceramiczny.
Budynek jest nowy i docieplony, instalacja cała z miedzi są jedynie grzejniki bez ogrzewania podłogowego.
Jeszcze jedna kwestia wysokość do dolnej krawędzi czopucha od posadzki w kotłowni = 118cm czy kocioł będzie pasował

Pozdrawiam

Piotrek42
12-01-2012, 09:43
zawijan Daj sobie adres forum w stopkę... każdy bedzie widział....

jorgo
12-01-2012, 10:15
Zawijan prośba pomóż w doborze mocy kotła:
Ogniwo Eko Plus
Powierzchnia użytkowa budynku = 170m2(wysokość 2,7m) + 30m2 ogrzewanej piwnicy, przekrój komina - 180mm, komin systemowy ceramiczny.
Budynek jest nowy i docieplony, instalacja cała z miedzi są jedynie grzejniki bez ogrzewania podłogowego.
Jeszcze jedna kwestia wysokość do dolnej krawędzi czopucha od posadzki w kotłowni = 118cm czy kocioł będzie pasował

Pozdrawiam

Niestety ... ale nie. Wysokość całego kotła OE+ 16 kW to 110 cm ( od posadzki do górnej klapy wyczystki).
Średnica czopucha u mnie to ok. 87-88 cm, dolna krawędź zasypu to 103 cm - wymiary złapane na szybko.
Co do doboru mocy kotła do powierzchni to wielokrotnie już było pisane.... wg mnie 16kW będzie w Twoim przypadku rozsądnym wyborem.

woma4
12-01-2012, 10:28
kuhan
Na stronie Ogniwa masz dokładne rysunki odległość od podstawy do dolnej krawędzi czopucha to:
OEP16 820 mm
OEP25 1020 mm
Będziesz musiał podnieść posadzkę w miejscu gdzie posadowisz kocioł :-)

minertu
13-01-2012, 08:06
zawijan Daj sobie adres forum w stopkę... każdy bedzie widział....
Też tak uważam :)

nilsan
13-01-2012, 08:12
Już to zrobił.

nilsan

jarro
13-01-2012, 09:35
Kotłownię mam blisko korytarza. Pytanie- w moim zasobniku jest zapach spalanego węgla, czasami dym. W zasobniku zębca kolegi zero zapachów. Jest możliwość poprawienia tego?

sakus
13-01-2012, 09:59
kuhan
Na stronie Ogniwa masz dokładne rysunki odległość od podstawy do dolnej krawędzi czopucha to:
OEP16 820 mm
OEP25 1020 mm
Będziesz musiał podnieść posadzkę w miejscu gdzie posadowisz kocioł :-)

A rura łącząca czopuch z kominem nie może iść do góry pod pewnym kątem?

nilsan
13-01-2012, 10:11
A rura łącząca czopuch z kominem nie może iść do góry pod pewnym kątem?

Lepiej żeby była poziomo.
Zapobiegnie w ten sposób spływaniu ewentualnego kondensatu z komina do wymiennika kotła.

nilsan

Alk
13-01-2012, 12:03
Ja właśnie tak mam, przy użyciu 2 kolan rewizyjnych. Element 'pionowy' ma z 30-40 cm. Nie pamiętam dokładnie. Kondensatu nie stwierdziłem.

jorgo
13-01-2012, 19:57
Lepiej żeby była poziomo.
Zapobiegnie w ten sposób spływaniu ewentualnego kondensatu z komina do wymiennika kotła.

nilsan

Prawidłowo czopuch powinien iść lekko w górkę od kotła do komina ( ok. 5 stopni).

karoka65
13-01-2012, 20:05
Znam przypadek że dwa lata kocioł jest podłączony kolanami w dół czyli poniżej wylotu z kotła i nie ma problemu.

minertu
13-01-2012, 21:26
Znam przypadek że dwa lata kocioł jest podłączony kolanami w dół czyli poniżej wylotu z kotła i nie ma problemu.
I nie będzie jak jest ciąg dobry dla palenia tradycyjnego,w automacie jest wymuszony wiec lepiej dla kotła :)

Alk
13-01-2012, 21:59
Ja po prostu nie miałem wyboru. Postawiłem nowy komin systemowy i wejście do komina było na takiej a nie innej wysokości. Tak samo czopuch z OE+ jest gdzie jest i trzeba sobie radzić. Obawiałem się nieco sadzy w 'kolanach' ale mimo palenia miałem mój kocioł widocznie nie produkuje aż tyle sadzy by mogły te miejsca się przytkać. Poza tym jest cug, więc wszystko gra.

GMZ
13-01-2012, 22:10
Ja po prostu nie miałem wyboru. Postawiłem nowy komin systemowy i wejście do komina było na takiej a nie innej wysokości. Tak samo czopuch z OE+ jest gdzie jest i trzeba sobie radzić. Obawiałem się nieco sadzy w 'kolanach' ale mimo palenia miałem mój kocioł widocznie nie produkuje aż tyle sadzy by mogły te miejsca się przytkać. Poza tym jest cug, więc wszystko gra.

no ja mam dwa kolana i co półtorej miesiąca odkręcam te rewizję i czyszczę, szczególnie dolną, trochę tego jest, nie za dużo ale lepiej sprawdzić co jakiś czas żeby nie zrobić sobie kuku

maro0806
14-01-2012, 03:29
Witam wszystkich i pozdrawiam.
Mam pytanie co może być przyczyną niedopalania węgla,na duże wiadro popiołu zostaje dobre pol mniejszego wiaderka drobnych nie spalonych kawałków węgla.Mi to wygląda jak by sterownik za dużo węgla podawał,albo za często i węgiel nie ma czasu się spalić

jorgo
14-01-2012, 11:27
Znam przypadek że dwa lata kocioł jest podłączony kolanami w dół czyli poniżej wylotu z kotła i nie ma problemu.

Wiadomo: przepisy swoje, a życie swoje. Akurat u mnie całkowicie przypadkowo w starym kotle miałem kwadratowy czopuch i ten aktualny mi pasuje ( resztę zakleiłem). Po prostu wybór kotła powinien być dokonany najpóźniej na etapie budowy komina... by nie mieć później dodatkowych metrów rur i kolanek.

slawek1980
14-01-2012, 11:37
Witam
zainteresowal mnie kocioł ogniwo eko plus 16
Mam pytanie do użytkowników tego pieca jakie macie spalanie eko-groszku , mialu
prosił bym o podanie również pow ogrzewanej

karoka65
14-01-2012, 11:51
Witam
zainteresowal mnie kocioł ogniwo eko plus 16
Mam pytanie do użytkowników tego pieca jakie macie spalanie eko-groszku , mialu
prosił bym o podanie również pow ogrzewanej
Sławku tego nikt ci nie powie dokładnie to zależy od wielu czynników ale najwięcej od tego jak hojny
okażesz się przy docieplaniu swojego domku.
Możesz poczytać w wątku o ilości spalanego obecnie węgla założonego chyba przez czp1.
Userzy podają tam na bieżąco, ilość spalanego opału, powierzchnie domków, jaki kocioł, sterownik, itp.

karoka65
14-01-2012, 11:53
Masz link:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?191362-Bie%C5%BC%C4%85ce-zu%C5%BCycie-ekogroszku/page30

slawek1980
14-01-2012, 12:02
Sławku tego nikt ci nie powie dokładnie to zależy od wielu czynników ale najwięcej od tego jak hojny
okażesz się przy docieplaniu swojego domku.
Możesz poczytać w wątku o ilości spalanego obecnie węgla założonego chyba przez czp1.
Userzy podają tam na bieżąco, ilość spalanego opału, powierzchnie domków, jaki kocioł, sterownik, itp.

wiem ze tego nie da sie dokladnie zmirzyć ale chciał bym wiedzieć mniej więcej czy w nowym domu standardowo ocieplonym pow podobnej do mojego 140m średnio pali bliżej 20 czy 40 kg na dobę

czp01
14-01-2012, 12:09
Teoretycznie powinieneś tak jak teraz na taką powierzchnię 140 m2 spalać poniżej 20 kg na dobę .

Poczytaj sobie jednak ten wątek o spalaniu bieżące spalanie (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?191362-Bie%C5%BC%C4%85ce-zu%C5%BCycie-ekogroszku) to sam wysuniesz jakieś wnioski :)

Vld
14-01-2012, 12:28
w przyzwoitych warunkach powinno mu 11-12 kg wystarczyć, jak na obecne temperatury i jego powierzchnie standardowo ocieploną.
Z tym że 60% sprawność na eCoal i tak malej mocy raczej nie osiągnie. Licząc 45% wyjdzie mu 16-17 kg / dobę

tesel
14-01-2012, 12:58
Jaki piękny dzisiaj dzień.Wyczyściłem piec,zasypałem węgiel,a teraz siedzę i oglądam koncert pink floydów.Zyć nie umierać.

karoka65
14-01-2012, 14:10
Jaki piękny dzisiaj dzień.Wyczyściłem piec,zasypałem węgiel,a teraz siedzę. Zyć nie umierać.
No to prawie jak ja :)

tesel
14-01-2012, 14:27
też masz ten koncert na DVD?Bez niego dzień byłby nie pełny.To co wyprawia David Gilmour jest niesamowite.To lepsze niż sex.

karoka65
14-01-2012, 14:36
No wolę to drugie :)

tesel
14-01-2012, 14:40
No wolę to drugie :)

To drugie to mogę mieć co dziennie,a taki koncert to jest raz na kilka, kilkanaście lat.Przeżycie jest niezapomiane.

tesel
14-01-2012, 14:46
Przepraszam wszystkich,że piszę OT,ale dla mnie Pink Floyd oprócz pieca jest the best.

jorgo
14-01-2012, 16:15
Jaki piękny dzisiaj dzień.Wyczyściłem piec,zasypałem węgiel,a teraz siedzę i oglądam koncert pink floydów.Zyć nie umierać.

No pozazdrościć Koledze.... kamanda pinka flojda ;)

jorgo
14-01-2012, 16:17
To co wyprawia David Gilmour jest niesamowite.To lepsze niż sex.

hm...... :???:

Margmax
14-01-2012, 16:52
PINK FLOYD + eCoal=wyśmienity duet.Jestem za.

tesel
14-01-2012, 17:52
Możecie mi nie wierzyć ale jak koali puszczam Floydów to wchodzi w taki trans,że zapomina dorzucać do pieca.To naprawdę inteligentny sterownik i ma swoje zachcianki.

tesel
14-01-2012, 17:58
hm...... :???:

Żona wyjechała do pracy do Nimiec to co mam robić

mario633
14-01-2012, 18:10
jak koali puszczam Floydów to wchodzi w taki trans,że zapomina dorzucać do pieca. płyta powinna być w komplecie z piecem ;-D :-D

tesel
14-01-2012, 18:19
No pozazdrościć Koledze.... kamanda pinka flojda ;)

Tak zapowiadają ten zespół w ruskim radiu.

tesel
14-01-2012, 18:21
płyta powinna być w komplecie z piecem ;-D :-D

A Ty nie miałeś ?

Piotrek42
14-01-2012, 18:25
Taaa kocioł chodzi w domu ciepło.... a wziełem syna do kina.... co ma non stop przed kompem siedzieć jak stary - Mission: Impossible - Ghost Protocol-

tesel
14-01-2012, 18:56
Taaa kocioł chodzi w domu ciepło.... a wziełem syna do kina.... co ma non stop przed kompem siedzieć jak stary - Mission: Impossible - Ghost Protocol-

Czasem nasze kotły potrzebują mission impossble ale teraz spokój.

karoka65
14-01-2012, 19:35
Żona wyjechała do pracy do Nimiec to co mam robić
Może jakiejś sąsiadce trzeba komin przeczyścić. hehe

tesel
14-01-2012, 19:50
Może jakiejś sąsiadce trzeba komin przeczyścić. hehe

Wszystkie czyste:DPilnuję tego

Alk
14-01-2012, 19:52
Chopy, niedziela u progu a wy tu cudzy komin byście czyścili...
https://mlkshk.com/r/8NWA

Wracając do tematu. Z niecierpliwością oczekuję zimniejszych temperatur niż teraz. Tak całkiem powoli OE ma co robić, chociaż jak na razie nie miał powodu się zasapać. Spaliłem ok 2.4 T miału (od połowy pażdziernika, ok 120m2, stare budownictwo), nieco więcej niż w tamtym roku na wszystkopalnym kotle. Tyle że wtedy paliłem również drewnem i miałem w domu z 3 stopnie mniej, a w nocy to nawet nie wspomnę jak zimno było.

minertu
14-01-2012, 20:19
Chopy, niedziela u progu a wy tu cudzy komin byście czyścili...
https://mlkshk.com/r/8NWA

Wracając do tematu. Z niecierpliwością oczekuję zimniejszych temperatur niż teraz. Tak całkiem powoli OE ma co robić, chociaż jak na razie nie miał powodu się zasapać. Spaliłem ok 2.4 T miału (od połowy pażdziernika, ok 120m2, stare budownictwo), nieco więcej niż w tamtym roku na wszystkopalnym kotle. Tyle że wtedy paliłem również drewnem i miałem w domu z 3 stopnie mniej, a w nocy to nawet nie wspomnę jak zimno było.
A jakim miałem palisz i gdzie kupujesz?

Alk
14-01-2012, 20:41
Miał Rokita, kupiony prosto z kopalni Bobrek. Suchy, od lipca się suszył w workach.
Tutaj specyfikacja opału:
http://paliwa_kwalifikowane.kwsa.pl/528,nasze_paliwa.html

minertu
14-01-2012, 21:22
U mnie wychodzi ok 800kg na miesiąc , dom 280m2 temp wewn 26deg

sebsa
14-01-2012, 21:36
Minertu, czyli tak źle nie wychodzę. Mamy podobne kubatury i podobne temperatury:). Ostatnimi czasy udało mi się zejść średnio ok 26-28 kg/doba. Dziś wyszło około 33 kg

sebsa
14-01-2012, 21:38
Planowałem na dziś kilka pomysłów wprowadzić w życie i uszczelnić na nowo koronę ale taka pogoda na zewnątrz, że nie miałem serca domownikom na cały dzień kocioł wygasić. Poczekam....

minertu
15-01-2012, 05:53
Planowałem na dziś kilka pomysłów wprowadzić w życie i uszczelnić na nowo koronę ale taka pogoda na zewnątrz, że nie miałem serca domownikom na cały dzień kocioł wygasić. Poczekam....
Kup sobie drugą i zajmie ci to jakieś 20min :)

minertu
15-01-2012, 05:56
Minertu, czyli tak źle nie wychodzę. Mamy podobne kubatury i podobne temperatury:). Ostatnimi czasy udało mi się zejść średnio ok 26-28 kg/doba. Dziś wyszło około 33 kg
Czekam z utęsknieniem na mrozy co może wydawać się trochę dziwne.Na razie palnik po tuningu daje sobie świetnie radę przy -3 czekam na -10 :)
W razie "w" nowa korona czeka na montaż.

kaspas82
15-01-2012, 08:38
Witajcie,
Czy na forum są użytkownicy z woj pomorskiego chciałbym zobaczyć na żywo Ogniwo Eko Plus w żadnej hurtowni które odwiedziłem nie znalazłem tych kotłów, dystrybutorzy wymienieni na stronie producenta prowadzą sprzedaż internetową, przed zakupem wolałbym obejrzeć kocioł i dowiedzieć się od "palacza" jak działa.
Pytanie do użytkowników jak duża jest komora do załadunku ręcznego? Czy latem/wiosną idzie w niej przepalać ręcznie drewnem lub węglem w celu podgrzania np wody?


Pozdrawiam

maro0806
15-01-2012, 09:21
witaj kaspas82 ja jestem użytkownikiem ogniwo eko plus 25kw i jestem z Słupska wiec jak byś chciał zobaczyc na żywo jak pracuje to zapraszam

ansu
15-01-2012, 13:17
Przed zakupem, OEP16 widziałem tylko w internecie. Lokalni sprzedawcy nawet nie bardzo wiedzieli o co pytam. Tylko czerwone, pomarańczowe, zielone i żółte o niebieskich nie słyszeli.

minertu
15-01-2012, 15:15
Przed zakupem, OEP16 widziałem tylko w internecie. Lokalni sprzedawcy nawet nie bardzo wiedzieli o co pytam. Tylko czerwone, pomarańczowe, zielone i żółte o niebieskich nie słyszeli.
Niebieskich jest więcej.
Ja na moje ogniwo natknąłem się przypadkiem.
O zakupie zadecydował sterownik oraz palnik.
Uważam,że te dwa urządzenia odgrywają główną rolę.

tesel
15-01-2012, 15:39
Niebieskich jest więcej.
Ja na moje ogniwo natknąłem się przypadkiem.
O zakupie zadecydował sterownik oraz palnik.
Uważam,że te dwa urządzenia odgrywają główną rolę.

Ja też kupiłem swój kocioł z powodu koali i małej mocy.Czekałem na ogniwo 10kw ale się nie doczekałem.Myślę,że najważniejszy jest sternik.

wojtarowicz
15-01-2012, 16:09
Moi rodzice 4 lata temu wymienili piec (poprzedni firmy z Buska, nie pamiętam nazwy) który służył jakieś 15 lat. Założyli im piec z podajnikiem właśnie z Ogniwa. Polecała go firma montująca jak i mieszkamy niedaleko bieckiego Ogniwa więc trochę taki patriotyzm lokalny. Po ostatniej zimie padł sterownik - wymieniony w lecie, a tej zimy piec zaczął "lać". Na szczęście miejsce przecieku umożliwiało jego pospawanie bez ruszania pieca (oczywiście spawacz się nagimnastykował). Wydaje mi się, że to trochę dużo awarii jak na taki okres użytkowania. W marcu będę zmuszony wybrać piec do własnego domu więc trzeba się poważnie zastanowić czy nie wybrać innego producenta. Nie jestem wielkim znawcą pieców i być może takie rzeczy dzisiaj to standard (ich koszt nie był szczególnie wysoki), jednak zawsze to kłopot. Być może piece konkurencji nie są lepsze i być może trafili akurat na słaby egzemplarz.

Piotrek42
15-01-2012, 16:14
Są i takie egzemplarze.... widomo nie od dziś że rdzewienie kotłów ogniwa- to pięta achillesowa zakładu, wg mnie dawno powinni to poprawić...a sterownik może paść -ludzka rzecz- dobrze że wymieni na czas..

Jarecki79
15-01-2012, 17:24
Zawijan w 2008 brucer już był. Przecież w lutym 2008 pisałes o tym artykuł :) :) :)

minertu
15-01-2012, 19:29
Moi rodzice 4 lata temu wymienili piec (poprzedni firmy z Buska, nie pamiętam nazwy) który służył jakieś 15 lat. Założyli im piec z podajnikiem właśnie z Ogniwa. Polecała go firma montująca jak i mieszkamy niedaleko bieckiego Ogniwa więc trochę taki patriotyzm lokalny. Po ostatniej zimie padł sterownik - wymieniony w lecie, a tej zimy piec zaczął "lać". Na szczęście miejsce przecieku umożliwiało jego pospawanie bez ruszania pieca (oczywiście spawacz się nagimnastykował). Wydaje mi się, że to trochę dużo awarii jak na taki okres użytkowania. W marcu będę zmuszony wybrać piec do własnego domu więc trzeba się poważnie zastanowić czy nie wybrać innego producenta. Nie jestem wielkim znawcą pieców i być może takie rzeczy dzisiaj to standard (ich koszt nie był szczególnie wysoki), jednak zawsze to kłopot. Być może piece konkurencji nie są lepsze i być może trafili akurat na słaby egzemplarz.
A moim zdaniem to gdyby nawet to kocioł powinien być jeszcze na gwarancji.
Nic nie jest wieczne.Nawet mercedesy po 1 tyg użytkowania klękają.
Sterownik to elektronika i wymienili.
Kocioł był na gwarancji trudno go wymienić ale można było się jej domagać.

jorgo
15-01-2012, 20:18
Zawijan w 2008 brucer już był. Przecież w lutym 2008 pisałes o tym artykuł :) :) :)

mamy styczeń :)

ansu
15-01-2012, 21:00
Kiedyś zastanawiałem się
Poprzedni kocioł zginął tragicznie po prawie 20 latach z powodu przerdzewiałej dziury wewnątrz vis a vis podłączenia powrotu? Ciekawe czy OEP tyle wytrzyma?

Ansu,

dobrze by było aby wytrzymał, ale żaden obecny tego nie doczeka. Nie ma takiego stalowego. I już pewnie nie będzie.
Przyczyna tkwi gdzie indziej.

Kiedyś wrócimy do tego tematu.

Ciągle jestem ciekawy dlaczego? Może gdyby kotły wytrzymywały 20lat to firmy produkujące je zbankrutowały by:sick:

mario633
15-01-2012, 21:23
Może gdyby kotły wytrzymywały 20lat to firmy produkujące je zbankrutowały by:sick: No, a jak myślisz?...
Choć takie komentarze
Po ostatniej zimie padł sterownik - wymieniony w lecie, a tej zimy piec zaczął "lać".

wiadomo nie od dziś że rdzewienie kotłów ogniwa- to pięta achillesowa zakładu, wg mnie dawno powinni to poprawić.
mocno mnie zastanawiają nad prawidłowością wyboru...

ansu
15-01-2012, 22:21
Mam dwóch znajomych, podobne domy kupili sobie taki sam kocioł nawet tego samego dnia. U jednego służył 5lat u drugiego ponad 15. Żeby było śmieszniej kupowali węgiel tego samego dnia w tej samej kopalni. Jechał jeden i brał dla obu.
Mam cichą nadzieje że mój OEP będzie mi służył dobrze i długo, a wszystkie problemy zostaną rozwiązane przed upływem gwarancji. Czego sobie i wszystkim życzę.

sebsa
15-01-2012, 22:36
Odnośnie komentarza Zawijana2. Ostatnio miałem wykonywane balustrady na zewnątrz. Facet, który je robił stwierdził jasno - dzisiejsza stal i ta dawniejsza to dwa światy. Mówi, że niby ciągle używa do swoich wyrobów tzw "zbrojeniówki" ale ta która kupuje teraz -niektóre partie to "masakra". Kilka dni na powietrzu i już cała w rdzy. Gdy ją kładą do "kąpieli"- to aż wszystko kipi Ciężko się ją spawa itd. Ostatnio czytałem artykuł o polskim rynku stali i jego związkach ze wschodem. Może tu tkwi przyczyna...

ansu
15-01-2012, 23:18
A jak jest z serwisem OGNIWO i ELEKTRO-SYSTEM?? Dają trochę wolną rękę, przy instalacji brak specjalnych obostrzeń.
Z ELEKTRO-SYSTEM miałem kontakt, niby OK. jak na razie wszyscy chwalą, brak problemów z ich strony.
Kiedyś napaliłem się na produkty Kostrzewa ale to (http://systemyogrzewania.pl/Forum/lambda-control-firmy-kostrzewa-16387.html) i to (http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/11429-korespondencja-z-serwisem-kostrzewa/)

Jarecki79
16-01-2012, 07:54
Od lutego 2008 jeszcze nie upłynęły 4 lata.

no faktycznie, brakuje aż miesiąc czasu od napisania artykułu... :)
przypominam jednak,że produkcja ruszyła ponoć w listopadzie 2007 ;)

Nie ma jednak stresu, bo kolega nie napisał o jaki palnik i sterownik chodzi.
Myślę także, że po 3latach to raczej on sam kupił i zamienił sterownik... elektronika ma się jednak prawo zepsuć.

wrb
16-01-2012, 08:42
Ciągle jestem ciekawy dlaczego? Może gdyby kotły wytrzymywały 20lat to firmy produkujące je zbankrutowały by:sick:

Może to tylko teoria spiskowa?
http://www.youtube.com/watch?v=QPPW8KM7eEU (uwaga długie)

minertu
16-01-2012, 14:21
Może to tylko teoria spiskowa?
http://www.youtube.com/watch?v=QPPW8KM7eEU (uwaga długie)
Całkiem prawdopodobna :)

karoka65
16-01-2012, 14:44
A jak jest z serwisem OGNIWO i ELEKTRO-SYSTEM??

Jeśli chodzi o Elektro-System to możesz spać spokojnie a co do Ogniwa, nie wiem.

grzmaj
16-01-2012, 18:43
U mnie glosno chodzi podajnik przyjechali z serwisu ogniwo wymienili i znowu glosno. Mieli znowu przyjechac ale jakos ich nie widac. Zaczyna mnie wkurzac ten halas zastanawiam sie czy dobrze zrobilem z zakupem tego kotla.

czp01
16-01-2012, 21:01
Nie wiedziałem gdzie wkleić to machnąłem nowy wątek test eCoala (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?194664-Relacja-z-testu-kot%C5%82a-na-sterowniku-eCoal)

Marin75
16-01-2012, 23:23
"Miał Rokita, kupiony prosto z kopalni Bobrek. Suchy, od lipca się suszył w workach.
Tutaj specyfikacja opału:
http://paliwa_kwalifikowane.kwsa.pl/...ze_paliwa.html"

Alk,
Jak Ci się ten miał wypala ? Z jakim nadmuchem pracuje dmuchawa ? Możesz coś więcej na temat tego miału ?

nilsan
17-01-2012, 08:16
Wicie jaki jest najprostszy sygnalizator pustego pojemnika na opał?
Odp.
Kot w kotłowni, bo jak się skończy opał, to kotu robi się zimno i wtedy woła "miał, miał, miał..."

"obcy"

Alk
17-01-2012, 11:53
"Miał Rokita, kupiony prosto z kopalni Bobrek. Suchy, od lipca się suszył w workach.
Tutaj specyfikacja opału:
http://paliwa_kwalifikowane.kwsa.pl/...ze_paliwa.html"

Alk,
Jak Ci się ten miał wypala ? Z jakim nadmuchem pracuje dmuchawa ? Możesz coś więcej na temat tego miału ?

No coż, pali się. Jednak dziennie 1 szuflada koksu(czarne, lekkie spieki koksowe, rozpadąjace się w rękach), nie zauważyłem jednak żadnych większych zmian przy dmuchawie na +. Jedynie przy +5 kocioł miał problem z utrzymaniem zadanej temperatury - ciągle się przegrzewał i tez wyłączał. Od dzisiaj rana testuję dmuchawę na "-". Ale chyba nic mądrego nie osiągnę.
Sumując, w moim przypadku raczej nie zdecyduję się jeszcze raz na miał. Był to mój wybór biorąc taki a nie inny opał (być może jest zbyt drobny). Następny sezon to u mnie groszek - o ile zdążę spalić to co mam :)
Chciałbym tez przy okazji zapytać 'miałowców' na OE+, jak często go czyścicie. W moim przypadku to po 2 tygodniach palenia temperatura spalin wynosi ponad 200 stopni. Przy 3 tygodniach sięga 300, więc czas najwyższy się zabrać za czyszczenie. Próbowałem przy włączonej dmuchawie... więcej nie spróbuję. Może sytuacja przy paleniu grochem wygląda inaczej.

woma4
17-01-2012, 12:17
W moim przypadku to po 2 tygodniach palenia temperatura spalin wynosi ponad 200 stopni. Przy 3 tygodniach sięga 300, więc czas najwyższy się zabrać za czyszczenie. Próbowałem przy włączonej dmuchawie... więcej nie spróbuję. Może sytuacja przy paleniu grochem wygląda inaczej.

Straszne ilości ciepła puszczasz z kominem !
Ja palę eko-groszkiem i czyszczę co każdy załadunek, wychodzi co 5-6 dni.
I nie widzę w tym problemu 10-15 minut więcej roboty :-)
Ale temperatury mam w okolicy 100 st C (od 65 do 105 bo kocioł wpada w podtrzymanie).
Oczywiście czyszczenie w trybie ręcznym - przy wyłączonej dmuchawie ! :-)
Temperatura CO wg. pogodówki, z krzywej grzania wynika że powinno być 42 st. C ale kocioł przeciąga do 46-47 st. C

starachowice
17-01-2012, 13:06
u mnie temp spalin w okolicach 140-160 temp.zadana na kotle 55 deg kocioł nigdy nie przeszedł w stan podtrzymania,czyszczę co piątek.
Pozdrawiam

MiszaMG
17-01-2012, 15:55
Witam.
Stoję przed wyborem pieca i mam kilka pytań.
Czy piec faktycznie pracuje na ekogroszku i miale czy ekogroszek brać tylko pod uwagę? Jeśli na miale to czy widać spadek mocy pieca.
Mam do ogrzania 140 m, ale z czasem może kilka metrów dojść i czy lepiej kupić 25 i pozaklejać i takie tam czy twardo 16tkę. Zastanawia mnie czy na miale da sobie radę.
Widzę ( na zdjęciach), że, drzwiczki w 16tce są obok siebie- czy nie kolidują. Byłem w 2 hurtowniach mieli ogniwa, 25 ale nie wiem, dlaczego były poplombowane drzwiczki i nie mogłem ich obejrzeć, nie wiem czy to robi sieciówka z hurtowni czy ogniwo plombuje.
Jeśli ktoś miał do czynienia z serwisem to proszę o opinie, bo słyszałem w hurtowniach raczej mało pochlebne.
Czy ten wymiennik jest zrobiony solidnie i jeśli ktoś wie to, z jakiej grubej blachy? U innego (małego) producenta zostałem zaproszony po takim zapytaniu na hale i dokładnie widziałem, jaka blacha i co i jak jest robione itd., choć nie umawiałem się wcześniej na spotkanie.
I teraz proszę jeszcze o jedno, jeśli ktoś poleca to, dlaczego i jeśli nie to również.
Na stronie producenta jest napisane, że, gwarancja 4 lata a w hurtowni powiedzieli, że 5?
Mam dylemat, jaki piec kupić i czy ten czy inny.
Jeśli by ktoś nie chciał pisać na forum to chętnie poczytam na prywat.

ALBAMA
17-01-2012, 17:56
Witam serdecznie,

Od kilku dni jestem szczęśliwym posiadaczem i użytkownikiem OEP 16kW. PO wielu informacjach przeczytanych na forach i blogu zawijana , bezproblemowo udało mi się uruchomić i rozpocząć edukację palenia w piecu. Dodam, że dom jest parterowy z poddaszem użytkowym około 110m2 ocieplony zarówno ściany jak i dach na parterze grzejniki plus podłogówka na pietrze grzejniki regulator tylko na podstawie ustawień CO.

Na początek ustawienia były następujące:
55C – temperatura CO zdana.
53-58 temperatura CO
47-50 temperatura powrotu

W chwili obecnej nie użytkuje CWU tj jest ale zbiornik idzie jako pompa mieszająca i ustawiona dokładnie na te same wartości co CO ( nie ma odbioru cwu )
Piec przy takich ustawieniach piec chodził na początku jak mała lokomotywa co pewnie jest zrozumiałe ze względu na konieczność wygrzania instalacji szczególnie podłogowej i całego domu. Jednak przy takiej pracy kotła pojawiły się bardzo duże spieki kalafiory. Ewidentnie piec chodził ze zbyt dużą mocą jak dla tego węgla. Temperatura spalin dochodziła do 150C

W chwili obecnej ustawienia i parametry są następujące:
45 temperatura zadana CO
43-48 – temperatura CO
42- temperatura powrotu
80-110C – temperatura spalin

Piec chodzi stabilnie bez skoków trzyma zadane parametry, temepratura w domu taka jak być powinna tj. okolice 21C dodatkowo po ustawieniach pracy podajnika w grzaniu na 8s i korekty dmuchawy -5% podczas grzania, spieki praktycznie zniknęły i są malutkie tylko na obrzeżach palnika. Dodatkowo spalanie na poziomie 20-25 kg na dobę ekogroszku jest zadowalające jak dla mnie i fakt, że dom jest w budowie.

Po tym całym elaboracie mam tak naprawdę tylko jedno pytanie czy praca kotła w takich warunkach nie jest dla niego szkodliwa:

1. Czy temperatura Co nie jest za niska i piec pracuje na minimalnych mocach przez co jego żywotność może znacznie się skrócić?
2. Czy temperatura powrotu na poziomie 40-42 C to nie za mało ze względu na korozję i kamień?
3. Czy tak niskie temperatury spalin nie powodują nadmiernego wytrącania kondensatu ?

obecnie nie mam możliwości wystawienia pieca on-line ale pracuję nad tym.

Z góry dziękuję za odpowiedź

Marin75
17-01-2012, 22:16
Witam.
Stoję przed wyborem pieca i mam kilka pytań.
Czy piec faktycznie pracuje na ekogroszku i miale czy ekogroszek brać tylko pod uwagę? Jeśli na miale to czy widać spadek mocy pieca.
Mam do ogrzania 140 m, ale z czasem może kilka metrów dojść i czy lepiej kupić 25 i pozaklejać i takie tam czy twardo 16tkę. Zastanawia mnie czy na miale da sobie radę.
Widzę ( na zdjęciach), że, drzwiczki w 16tce są obok siebie- czy nie kolidują. Byłem w 2 hurtowniach mieli ogniwa, 25 ale nie wiem, dlaczego były poplombowane drzwiczki i nie mogłem ich obejrzeć, nie wiem czy to robi sieciówka z hurtowni czy ogniwo plombuje.
Jeśli ktoś miał do czynienia z serwisem to proszę o opinie, bo słyszałem w hurtowniach raczej mało pochlebne.
Czy ten wymiennik jest zrobiony solidnie i jeśli ktoś wie to, z jakiej grubej blachy? U innego (małego) producenta zostałem zaproszony po takim zapytaniu na hale i dokładnie widziałem, jaka blacha i co i jak jest robione itd., choć nie umawiałem się wcześniej na spotkanie.
I teraz proszę jeszcze o jedno, jeśli ktoś poleca to, dlaczego i jeśli nie to również.
Na stronie producenta jest napisane, że, gwarancja 4 lata a w hurtowni powiedzieli, że 5?
Mam dylemat, jaki piec kupić i czy ten czy inny.
Jeśli by ktoś nie chciał pisać na forum to chętnie poczytam na prywat.

Kolego - nie ma sensu brak 25kW. 16-tka w zupełności powinna Ci wystarczyć. Uwierz mi. Ja mam 150 m w starym budownictwie, kiepsko docieplony dach i jak na razie kocioł spala ok. 22kg eko na 24h, i idzie na miniamalnych ustawieniach, często wchodząc w podtrzymanie, więc chyba w porządku. Temp. w domu ok. 23 (w sypialniach 20-21). Jak przyjdzie Epoka Lodowcowa (np. -40 C), to przykręci się grzejniki na górze i na 80 metrach się pomieścimy (w blokach mają jeszcze ciaśniej...). Ale na razie takiej opcji nie przewiduję...
Co do wymiennika - to jak na razie największa niewiadoma, bo oczywiście grubości blachy nie sposób dostrzec. Ale chyba nie grubość jest w tym wypadku najistotniejsza, ale jej jakość. A tego ocenić to już zupełnie nie możemy wizualnie...

jorgo
18-01-2012, 07:00
re: MiszaMG
na rynku jest bez liku propozycji kotłów i rozumiem Twoje rozterki...sam w ubiegłym roku miałem podobne.
Jeśli chodzi o dane dotyczące kotłów OGNIWO, to bez problemu znajdziesz informacje w DTR ( także i o grubości i rodzaju blach z jakich wykonany jest kocioł) tutaj http://ogniwobiecz.com.pl/do-pobrania/dtr
Generalnie jest tak że każda myszka swój ogonek chwali, więc zdecydowana większość użytkowników będzie zachwalała kocioł jaki posiada ( no bo jak już ktoś kupił to nie powie że dokonał złego wyboru...:) )
Jeśli chodzi o sprzedawców lub hurtowników, to będą Ci zachwalali ten produkt, ze sprzedaży którego mają największą prowizję - pieniądz to pieniądz. Dotyczy to także większości monterów - taka niestety jest prawda.
Kotły Ogniwo Eko Plus są od niedawna na rynku - trudno znaleźć opinie użytkowników w zakresie współpracy serwisu - wynika to wg mnie z tego że póki co kotły nie sprawiają problemów.
Jeśli rozważasz zakup kotła innego producenta, to polecam Ci ten temat http://forum.muratordom.pl/showthread.php?65781-RANKING-KOT%C5%81%C3%93W-NA-EKO-GROSZEK
Bardzo dobrym rozwiązaniem w twoim przypadku jest udanie się na któreś z targów budowlanych gdzie będę wystawcy, producenci, instalatorzy kotłów
tu kalendarz http://www.eurobudowa.pl/targi/ można sobie porównać na miejscu różne kotły, zobaczyć "na żywo" i samemu wyciągnąć wnioski.
A na koniec musisz sam podjąć decyzję - żebyś potem przez kilka lub kilkanaście lat nie pluł sobie w brodę że dokonałeś złego wyboru. :)

Ja ze swojej strony mogę powiedzieć, że dokonałem słusznego wyboru i polecić Ci PLUSA :)

wrb
18-01-2012, 17:20
Przyszło trochę mrozu i zaczęły się kłopoty. Do tej pory węgiel ładnie się spalał i spieki były niewielki a dmuchawa rzadko dochodziła do 44%.
Teraz się ochłodziło i pojawiły się spore spieki i czasami obniża się poziom węgla w palniku, dmuchawa chodzi do 60%. Myślałem o zainstalowaniu oprogramowania z możliwością korekty nadmuchu, ale jak korygować skoro na niskich mocach jest OK? Dodam, że kocioł to EOP25 ustawiony na EOP16 (https://esterownik.pl/remote/728). Co radzicie?

tomczar12
18-01-2012, 18:12
witam ponownie, jakiś czas temu pisałem że kocioł nie chciał osiągnąć zadanej temperatury, ustawiłem mu 62 i nic, uporałem się z tym że podnosiłem mu co jakiś czas o kilka stopni, doszedł do zadanej i tak pale ze dwa tygodnie, Proszę m. in. pana zawijana o sprawdzenie czy to spalanie tak ma wyglądać, sterownik został podłączony do "zdalnego dostępu" pod nazwą "orawa11", co mnie niepokoi to że dużo sadzy a jak przyłożę rękę koło dmuchawy to czuję jak dmucha (powinno przecież wciągać). Pale tylko CO, na razie bez CWU, palę miałem, układ z zaworem czterodrogowym, temperatura ustawiona na 62 ale wyłącza się przy 67, prSterownik został zaktualizowany dwa dni temu i zmieniony typ kotła na 15 kw (kocioł mam 25). Jeszcze raz proszę szanownych kolegów o zerknięcie i jakieś rady. Pozdrawiam

Alk
18-01-2012, 19:38
Poniektórzy użytkownicy Ecoala mają kolejną wersję oprogramowania 2.9.11, nie widzę jednak żadnego źródła na forum ES. Widocznie jednak na dniach się pojawi, czekam niecierpliwie, być może tym razem będzie ta długo oczekiwana wersja z chłodzeniem piwa :) No, chyba że to dopiero w wersji 3.0.0...

jorgo
19-01-2012, 03:10
Przyszło trochę mrozu i zaczęły się kłopoty. Do tej pory węgiel ładnie się spalał i spieki były niewielki a dmuchawa rzadko dochodziła do 44%.
Teraz się ochłodziło i pojawiły się spore spieki i czasami obniża się poziom węgla w palniku, dmuchawa chodzi do 60%. Myślałem o zainstalowaniu oprogramowania z możliwością korekty nadmuchu, ale jak korygować skoro na niskich mocach jest OK? Dodam, że kocioł to EOP25 ustawiony na EOP16 (https://esterownik.pl/remote/728). Co radzicie?

Ja w tej sytuacji zmieniłbym soft ponownie na EO+ 25

GMZ
19-01-2012, 07:37
czekam niecierpliwie, być może tym razem będzie ta długo oczekiwana wersja z chłodzeniem piwa :) No, chyba że to dopiero w wersji 3.0.0...
ponoć dopiero na wiosnę jak się cieplej zrobi

krzy27
19-01-2012, 07:46
Puki co parapet zewnętrzny zrobi to lepiej.

zopm
19-01-2012, 10:14
Poniektórzy użytkownicy Ecoala mają kolejną wersję oprogramowania 2.9.11, nie widzę jednak żadnego źródła na forum ES. Widocznie jednak na dniach się pojawi, czekam niecierpliwie, być może tym razem będzie ta długo oczekiwana wersja z chłodzeniem piwa :) No, chyba że to dopiero w wersji 3.0.0...

Jest nawet wersja 2.9.12
http://esterownik.pl/forum/posty,33/-oprogramowanie-wersje-testowe-

wrb
19-01-2012, 12:54
Ja w tej sytuacji zmieniłbym soft ponownie na EO+ 25
Znowu jest ciepło i problem zniknął, przy następnych mrozach sprawdzę EO 25.

wrb
19-01-2012, 14:44
Kolega VERB pisze na forum esterownik.pl, że na spieki pomaga wydłużenie czasu podawania i korekta na minus dmuchawy. Czy inni też mają takie spostrzeżenia? Czy ktoś wie jaka jest maksymalna moc dmuchawy (%) dla poszczególnych ustawień sterownika (OEP16, OE15, OE25)?

wrb
19-01-2012, 21:50
Wszyscy wyjechali? Ostatni gasi światło.:confused:

Alk
19-01-2012, 22:05
to chyba efekty ostatnich spięć.

jorgo
20-01-2012, 16:57
Znowu jest ciepło i problem zniknął, przy następnych mrozach sprawdzę EO 25.

Warunki pogodowe są takie, że być może dopiero kolejnej zimy zmienisz soft na 25 ;p

skresz
20-01-2012, 17:24
Instalacja odpalona i mam kilka pytań

1. Jak można zaradzić dymieniu się z podajnika w czasie jego otwarcia

2. Czy połączenie podajnika z palnikiem można uszczelnić sylikonem (tez się z tego połączenia dymi)

3. Pompy grundfos Alpha2 w momencie gdy sterownik je wyłączy zaczynają mrugać (pisali o wymontowaniu kondensatorów ale u mnie to wygląda inaczej )

4. Jaką macie korektę na temperaturze CO bo u mnie różnica między wskazaniami z sterownika a termometrami to 11 st (jest możliwy błąd podłączenia u mnie idzie brąz , niebieski, czarny, szary )

Alk
20-01-2012, 18:01
Ad1.
Poprzez wyłączenie dmuchawy (dłuższe przytrzymanie klawisza 'wstecz', funkcja uzależniona od wersji software)

Ad2.
Tak. Silikon wysokotemperaturowy. Prawdopodobnie kopci się również przy zaślepce ze strony przeciwległej podajnikowi. Tam również uszczelinić. Chyba że piszesz o miejscu pomiędzy zasobnikiem a samym podajnikiem - tam powinna być uszczelka.

Ad3.
Przyzwyczaiłem się, nic nie zmieniałem, mam brązowe kondensatory.

Ad4.
Na temat kalibracji są zdania podzielone. Niektórzy nic nie robią (tak jak ja), niektórzy poprawiają wrzątkiem, lodem... o ile dobrze pamiętam to moje czujniki pokazują 4 stopnie więcej niż powinny.

czp01
20-01-2012, 18:14
Podłaczenie CO z termikiem do płytki to w brulim i eCoalu

- brąz
- niebieski
- czarny
- szary

Czyli masz dobrze.

krzy27
20-01-2012, 18:20
Ad3.
Na pierwszym zdjęciu na dole parami masz pogrupowanie. Kolejność powinna być taka jak wtyczek na obudowie. Usuwasz te, które odpowiadają podłączonej pompce Alpha2. Dla zwykłych pomp również nie powinno mieć ogromnego znaczenia

skresz
20-01-2012, 19:06
dziękuje wszystkim za odpowiedź


Ad1.
Poprzez wyłączenie dmuchawy (dłuższe przytrzymanie klawisza 'wstecz', funkcja uzależniona od wersji software)

Ad2.
Tak. Silikon wysokotemperaturowy. Prawdopodobnie kopci się również przy zaślepce ze strony przeciwległej podajnikowi. Tam również uszczelinić. Chyba że piszesz o miejscu pomiędzy zasobnikiem a samym podajnikiem - tam powinna być uszczelka.

Ad3.
Przyzwyczaiłem się, nic nie zmieniałem, mam brązowe kondensatory.

Ad4.
Na temat kalibracji są zdania podzielone. Niektórzy nic nie robią (tak jak ja), niektórzy poprawiają wrzątkiem, lodem... o ile dobrze pamiętam to moje czujniki pokazują 4 stopnie więcej niż powinny.

połączenie podajnik kocioł jest zrobione na silikon chodzi właśnie o miejsce styku samego zasobnika z podajnikiem tam gdzie jest uszczelka (nie wiem czy to silikonować czy opróżnić podajnik i mocno skręcić )

z temperaturą sobie zrobiłem korektę w ustawieniach lecz sie zastanawiam czy to normalne

krzy27
20-01-2012, 19:21
...
z temperaturą sobie zrobiłem korektę w ustawieniach lecz sie zastanawiam czy to normalne

Czujniki są tanie. Co tu ukrywać to nie jest jakaś super precyzja ale zauważyłem że dla czujników, które w 0°C korektę mają poniżej ±2°C pracują wystarczająco dobrze. Powyżej się tylko rozjeżdżają. Ważne jest to głównie do czujników zależnych od siebie, gdzie różnica wskazań ma związek z jakąś akcją sterownika (przykład CO oraz CWU). Czujnik spalin jest inny i piszę w zasadzie o pozostałych.

eke
20-01-2012, 19:24
ad3.
Na pierwszym zdjęciu na dole parami masz pogrupowanie. Kolejność powinna być taka jak wtyczek na obudowie. Usuwasz te, które odpowiadają podłączonej pompce alpha2. Dla zwykłych pomp również nie powinno mieć ogromnego znaczenia

niestety nie masz racji96313

jorgo
20-01-2012, 19:27
Instalacja odpalona i mam kilka pytań

1. Jak można zaradzić dymieniu się z podajnika w czasie jego otwarcia

2. Czy połączenie podajnika z palnikiem można uszczelnić sylikonem (tez się z tego połączenia dymi)

3. Pompy grundfos Alpha2 w momencie gdy sterownik je wyłączy zaczynają mrugać (pisali o wymontowaniu kondensatorów ale u mnie to wygląda inaczej )

4. Jaką macie korektę na temperaturze CO bo u mnie różnica między wskazaniami z sterownika a termometrami to 11 st (jest możliwy błąd podłączenia u mnie idzie brąz , niebieski, czarny, szary )

Ja uważam że należy skalibrować ( czujki kalibrowałem pod termometry, a pozostałość we wrzątku) by sterownik pracował na rzeczywistych parametrach, a i sam lubię mieć świadomość że wsio jest jak należy.
Pompy adaptacyjnej nie mam, z pierwsze 2 punkty objaśnił Ci już Alk.
:)

krzy27
20-01-2012, 19:33
Fakt.
Opis zgodny jest umieszczony na płytce przy złączce. Wtyczki podajnika i dmuchawy na obudowie sąsiadują ze sobą.
Skrecz mam nadzieje że nie zmyliłem.

skresz
20-01-2012, 19:37
Fakt.
Opis zgodny jest umieszczony na płytce przy złączce. Wtyczki podajnika i dmuchawy na obudowie sąsiadują ze sobą.
Skrecz mam nadzieje że nie zmyliłem.

nie spoko dziś koniec zabawy (zmyliło mnie to zdjęcie bo płyta wygląda inaczej niż moja oraz u mnie jest wersja v2.2 a instrukcja do 2.1 i myślałem że coś zmieniono skoro problem już wcześniej występował i dlatego zastąpiono je innymi kondensatorami)jutro zabiorę się za wycinanie, kalibracje i uszczelnienie jak rozwiąże problemy dam znać

MiszaMG
21-01-2012, 08:23
No to napisz - proszę - o tych blachach. Co zobaczyłeś?



Oczywiście to, co mogłem zobaczyć, czyli grubość ( 6 i 8mm), sposób cięcia, spawania. Gotowe wymienniki. Oczywiście nie wiem czy blacha zastosowana dobrej jakości czy kiepska. Ale miło jest jak producent jest zainteresowany pojedynczym klientem. Niestety pieca nie kupiłem, bo miał bardzo wysoko czopuch a producent nie chce nic zmieniać. Dlatego moje zainteresowanie ogniwem.

krzy27
21-01-2012, 09:26
... myślałem że coś zmieniono skoro problem już wcześniej występował i dlatego zastąpiono je innymi kondensatorami ...

Te kondensatory jest to filtr, który łagodzi skutki wyłączenia pompki. Nie jest to błąd lecz rozwiązanie do pracy z silnikiem indukcyjnym. Pompka Alpha2 jest specyficzna. Silnik jest stało prądowy oraz zawiera swoją elektronikę załączającą i sterującą silnikiem. Tam tego typu rozwiązanie jest już w niej.

skresz
21-01-2012, 19:23
dzięki waszym radą pompy śmigają i nie mrugają (wymontowane kondensatory), demontaż góry podajnika i ponowny montaż rozwiązał problem dymienia, czujniki skalibrowane i teraz wszystko zaczęło się zgadzać. Teraz czas na resztę

w popielniku mam sporo żużlu (chyba spieki) lecz chyba dopalone i wszystko spada tylko w stronę drzwiczek co utrudnia wybieranie nie wiem czy to normalne

chciałem się również zapytać kogoś koto się orientuje jaka jest dopuszczalna różnica temperatur między zasilaniem a powrotem z grzejników ponieważ przy zadanej na piecu 50 st góra grzejników jest ciepła a duł zimny , przy 60 góry nie da się dotną tak do połowy lecz dół jest letni (pompa na 3 biegu grzejniki bez termostatów wszystko puszczone na full)

minertu
22-01-2012, 12:23
Może gdzieś ci woda szybciej oblatuje i wraca do pieca albo masz przydławiony powrót.

skresz
22-01-2012, 12:38
Może gdzieś ci woda szybciej oblatuje i wraca do pieca albo masz przydławiony powrót.


Instalacja odpalona dopiero we wtorek i cały czas kombinuje

Mierzyłem termometrem zasilanie na grzejnikach i było 53st oraz powrót 44st przy temperaturze zadanej na piecu 60st wszystkie zawory pootwierane nie wiem czy to dobre parametry i na ile wyznacznikiem jest taki pomiar

Jeszcze jedno pytanie jaką maksymalną moc przerobową ma OE+ 16KW (chodzi o maksymalne zużycie węgla na dobę) bo zarazie wygrzewam pomieszczenia tak jak piałem od wtorku i nie mam jeszcze drzwi w domu oraz miedzy parterem a piwnicą dodatkowo 4 z 7 grzejników są nad nieobrobionymi oknami dachowymi wiec ciepło zamiast grzać pomieszczenie leci na dach wiec mam niby 215m2 lecz jak doliczyć jeszcze resztę to jest około 300m2. Pytam się bo wczoraj zadołowałem cały pojemnik weszło 120Kg groszku a dziś sprawdzałem i juz połowy nie ma

Temperaturę na piecu trzymam 60 st w pomieszczeniach mam ustawione na 12 st lecz od wtorku jeszcze nie dobiło z tym że podłogówka chodzi cyklicznie na 19 st

minertu
22-01-2012, 12:55
Ciężko powiedzieć,u jednego Pana zasobnik 156kg w 33h :)

skresz
22-01-2012, 15:13
Ciężko powiedzieć,u jednego Pana zasobnik 156kg w 33h :)

to spoko dziś może dobije do żądanej czyli tych 12 stopni więc może się uspokoi jak nie to zapowiada się ostre grzanie w kominku lub zmniejszenie temperatur na jakieś 5 stopni

jutro zabieram się za obróbkę okien i schodów wiec nie będę już ogrzewał dachu :p

swoją drogą ciekawi mnie czy dałbym rade przy tych temperaturach zewnętrznych dobić do 21 stopni w domu oczywiście żartuje :P

Kid1
23-01-2012, 10:52
Ja trochę z innej beczki, jak głośno pracują Wasze podajniki ? tzn. nie mam tu na myśli poziomu w DB tylko u mnie słychać każde jedne załączenie podajnika i to w każdym pomieszczeniu, mimo iż kocioł stoi w piwnicy za zamkniętymi drzwiami...i nie mam tu na myśli odgłosów chrupiącego groszku, który dostaje się pod żmijkę...;( mnie to aż nazbyt nie przeszkadza ale żonę strasznie denerwuje..fakt faktem, że u nikogo w domu nie słyszałem pracy podajnika w trakcie podawania opału...

korin
23-01-2012, 11:08
Chcialbym wiedziec czy w jakis sposob na podstawie wykresow mozna okreslic moc z jaką w danym momencie pracuje moj kociolek (OEP16)?
Da sie to w prosty w miare sposob oszacowac na podstawie np temperatury spalin?

korin
23-01-2012, 11:13
Kid1:
u mnie niestety podajnik slychac w calym domu (mielenie wiekszych kawalkow), choc gorszym problemem jest nieustanny szum dmuchawy ktora jest znacznie glosniejsza od podajnika nawet na 36%. Kociolek jest w piwnicy, na poddaszu wszystko niestety slychac. Chyba musze jakos to wytlumic.

grzmaj
23-01-2012, 15:18
Ja trochę z innej beczki, jak głośno pracują Wasze podajniki ? tzn. nie mam tu na myśli poziomu w DB tylko u mnie słychać każde jedne załączenie podajnika i to w każdym pomieszczeniu, mimo iż kocioł stoi w piwnicy za zamkniętymi drzwiami...i nie mam tu na myśli odgłosów chrupiącego groszku, który dostaje się pod żmijkę...;( mnie to aż nazbyt nie przeszkadza ale żonę strasznie denerwuje..fakt faktem, że u nikogo w domu nie słyszałem pracy podajnika w trakcie podawania opału...
ja tez mam problem z podajnikiem prblem opisywany na forum ponizej
http://esterownik.pl/forum/posty,200/brucer-glosna-praca

tesel
23-01-2012, 15:58
Ja postawiłem kocioł na zbrojonej gumie,ale też słuchać podajnik.Nie głośno ale zawsze trochę słychaś.Zwłaszcza w nocy.Gorzej jednak przeszkadz mi jak załącza się pompa CO,a właściwie uderzenie zaworu różnicowego.U mnie pompa chodzi cyklicznie. Dmuchawy nie słychać wcale.Piec stoi w piwnicy, pod sypialnią.

Jarecki79
23-01-2012, 16:20
Pisałem już dawno o głośniejszej pracy palników typu brucer na rankingu, ale wówczas było wielkie oburzenie,że piszę nieprawdę....

Tesel, bardzo dobrze zrobiłeś ustawiając kocioł na gumie, sugerujemy to w instrukcji kotła :)

Co do zaworu... wiem o czym mówisz, bo u mnie w domu jakbym przełączył na pracę cykliczną to kulka w zaworze różnicowym wali bardzo głośno, to dopiero niesie po grzejnikach i instalacji....

Nie wiem jednak czy słyszeliście jak głośno hałasują palniki w kotłach olejowych....
Część osób, gdzie za kuchnią jest sypialnia też może powiedzieć jak fajnie potrafi hałasować lodówka....

Idzie się do pewnych rzeczy przyzwyczaić, ale warto pomyśleć jak pewne dźwięki zminimalizować.

grzmaj
23-01-2012, 17:10
To szkoda ze wczsniej nie wiedzialem. nie kupilbym tego kotla. nerwicy mozna dostac jak co minute buczy podajnik. Zastanawiam sie po co ja go kupilem. Halas spalanie duze. brak ciagu wszedzie kurz, pelno sadzy a mialo byc tak pieknie. Serwis olewa mowi ze nic sie nie da zrobic

Jarecki79
23-01-2012, 17:25
To szkoda ze wczsniej nie wiedzialem. nie kupilbym tego kotla. nerwicy mozna dostac jak co minute buczy podajnik. Zastanawiam sie po co ja go kupilem. Halas spalanie duze. brak ciagu wszedzie kurz, pelno sadzy a mialo byc tak pieknie. Serwis olewa mowi ze nic sie nie da zrobic

Masz inny kociołek, ale zawsze coś można zrobić.

Spróbuj tak, jak zrobił Tesel, tak jak my sugerujemy przy palnikach żeliwnych dla konstrukcji Skam-P. tj. podłóż pod kocioł gumę, może to być z pasa transmisyjnego.
Dalej można kombinować z cieńszą gumą podłożoną między przekładnię a korpus palnika.

Z ciągiem jak masz kłopot... czy komin masz szczelny? Czy połączenie czopucha z kominem jest szczelne?
Możesz wyjąć zawirowacze z kanałów pionowych i sprawdzić efekty.

Mnogość rozwiązań instalacji, napowietrzenia kotłowni, różnych zaburzeń ciągu kominowego jest tak duża, że żadne laboratorium tego nie zasymuluje.
Musisz sam troszeczkę głową ruszyć i pomyśleć, co idzie poprawić i czy aby część zaburzeń pracy nie leży po stronie Twojej kotłowni, komina, instalacji.

grzmaj
23-01-2012, 17:56
kociol juz lezy na gumowych podkladkach odlosow chrupanego wegla wogole nie slychac tylko buczenie silnika. bylem u innej osoby ktora ma ogniwo eko i tam prawie wogole nie slychac w kotlowni buczenia tylko cicha praca. Co do ciagu to w poprzednim piecu wszystko bylo zaciagane do filara wiec ciag byl normalny. Dodam filar ma 10m i jest szczelny. Sadze duzo sadzy czyscic trzeba co tydzien. spalac samego mialu ciezko. Na dzien dzisiejszy zaluje zakupu

Jarecki79
23-01-2012, 18:08
Akustyka danej kotłowni też ma znaczenie.
Znaczenie ma także sposób łączenia kotła z daną instalacją grzewczą.
Nie poddawaj się tak łatwo.

Palnik potrafi spalać miał węglowy.

Skoro i tak siedzisz i kombinujesz w kotłowni, to pomyśl o zmianie na bruli, wówczas z miałem pójdzie Ci pewnie lepiej.
Użytkowników sterowników obu typów jest już sporo, napisz na esterownik prośbę o zamianę na próbę sterownika ecoal na bruli i sam zobaczysz, z którym Ci łatwiej i lepiej pracować.

Próbowałeś wyjąc zawirowacze z kanałów pionowych? Czym objawiają się Twoje problemy z ciągiem kominowym?

grzmaj
23-01-2012, 18:19
Jakbym chcial bruliego to pewnie kupilbym go. Ecoal mial byc lepszy a teraz sie okazuje ze bruli. Akustytka kotlowni. pewnie wszystko mozna zrzucic na kotlownie na posadzke na instalacje. Najlepiej chyba z gumy wykonac. Za takie pieniadze sczerze spodziewalem sie czegos innego. A tu ciagle problemy. Podac sie to juz dawno poddalem tylko teraz jak z tego wyjsc.

mario633
23-01-2012, 18:22
Jakbym chcial bruliego to pewnie kupilbym go. Możesz spróbować za darmo - nic nie kupujesz. Zgłaszasz do ES i wymieniają Ci ster na bruli. W drugą stronę dopiero zapłacisz.

Jarecki79
23-01-2012, 18:32
Jeżeli chodzi o moje prywatne zdanie, to u mnie wyżej stoją akcje modelu Bruli.
Zaproponuj komuś na esterownik zamianę na czas próbny np. 2tygodni czy miesiąca czasu.
Sam się przekonasz prawie gratis (koszt przesyłki), co Ci bardziej odpowiada.

Ja nie jestem pracownikiem Ogniwa...
Nie pisałem o akustyce kotłowni czy sposobie instalacji dla szukania wymówek. Tak to zwyczajnie wygląda,że dużo rzeczy ma znaczenie.

Znam ciszej pracujące palniki, ale idealnego nie znam żadnego.

karoka65
23-01-2012, 18:43
Jakbym chcial bruliego to pewnie kupilbym go. Ecoal mial byc lepszy a teraz sie okazuje ze bruli.
Ja mam obydwa sterowniki i nie mogę powiedzieć że Bruli jest lepszy czy gorszy. Jak tobie eCoal nie pasuje to jeszcze bardziej nie będzie ci pasował Bruli.
Ci którzy mają trochę doświadczenie potrafią go dobrze ustawić, chwalą, a w eCoalu praktycznie nic nie robisz także zostań przy tym co masz.
Proponuję jeszcze spróbować zmianę paliwa bo to czym palimy ma bardzo duży wpływ na zachowanie kotła i całego procesu spalania.
Zacząłem kombinować z eCoalem zmieniając drastycznie paliwo o różnych parametrach i wszystko jest cacunio a co jeszcze ciekawe eCoal prowadzi kocioł z palnikiem z którym teoretycznie nie powinien pracować i z dmuchawą o prawie dwukrotnie wyższej wydajności niż zalecana.
Nie mogę spróbować co by było na samym miale bo na zwykłej retorcie raczej nie da rady ale już w mieszance z eko groszkiem 50/50 pewnie by było ok.

grzmaj
23-01-2012, 18:52
Ja pisalem o spalaniu mialu ze sobie nie radzi. A mial byc kociol i do mialu i groszku i na tym sie zawiodlem. ale najgorszy to mam problem z podajnikiem ktory niemilosiernie buczy.

tesel
23-01-2012, 19:29
Ja pisalem o spalaniu mialu ze sobie nie radzi. A mial byc kociol i do mialu i groszku i na tym sie zawiodlem. ale najgorszy to mam problem z podajnikiem ktory niemilosiernie buczy.
O głośnej pracy podajnika było dużo na tym i innych wątkach.Nie wiem do kogo i za co masz żal.

rutinowa żona
23-01-2012, 19:45
heh, jak to do kogo ma mieć żal? Do producenta przecież

grzmaj
23-01-2012, 20:01
Do siebie ze sie dalem nabrac!!! Ale u innej osoby jest cicho a u mnie glosno wiec cos jest nie tak . Tylko ze to nikogo nie obchodzi. wziasc kase i tyle. meczyc sie samemu z gumami ceglami itp. Szkoda ze na watku zaijana nie bylo napisane bo przeczytam i jakos nic nie pisalo. Dopiero po zakupie olsnilo co niektorych.

tesel
23-01-2012, 20:20
Ja mam inny kocioł i producent zalecał postawienie go na gumie.Przed zakupem pieca wertowałem różne wątki na ich temat.Wiem,że dużo tu było pisane o wadach i zaletach ogniwa.Dziwi mnie to co piszesz, bo bardzo chwalono serwis.

jorgo
23-01-2012, 20:35
Do siebie ze sie dalem nabrac!!! Ale u innej osoby jest cicho a u mnie glosno wiec cos jest nie tak . Tylko ze to nikogo nie obchodzi. wziasc kase i tyle. meczyc sie samemu z gumami ceglami itp. Szkoda ze na watku zaijana nie bylo napisane bo przeczytam i jakos nic nie pisalo. Dopiero po zakupie olsnilo co niektorych.

A czy kociołek masz wypoziomowany? - tu może tkwić przyczyna.

Moja kotłownia w piwnicy sąsiaduje z sypialnią na górze - i powiem szczerze że jak jest cicho w nocy i się wsłuchuję to słyszę podajnik, ale mnie - a co najważniejsze mojej żonce - to nie przeszkadza, już bardziej słychać wiatr za oknem.

minertu
24-01-2012, 05:01
Wiele osób co zakupiło u mnie kocioł tez po montażu dzwonili dlaczego tak głośno chodzi podajnik.
I to nie tylko Ogniwo ale inne również.Odpowiadałem z humorem,że jeszcze Pan będzie się dziwił dlaczego go nie słychać.
I tak było do zerwania pierwszej zawleczki.Zdziwiła go cisza w kotłowni. :)

Iguasu
24-01-2012, 11:24
Witam
Ja tu pierwszy raz... Od dwóch tygodni testuję OEP 25. Wszystko by było OK gdyby nie zużycie groszku - 30kg dziennie. Do ogrzania pow. całk. 175m2, suporeks 25 + 12 styropian, skosy - wełna 25, strych też ocieplony. Wykonałem pewną innowację... wyprowadziłem kotłownię 12 m poza dom do nowego bud. gospodarczego. Rury preizolowane (TWIN 1''1/4 LOGSTOR) pociągnąłem pod ziemią na gł. 1,4 m. Coś dziwnego jest na eCoal-u. Temp. zasilania jest np. 67st a termometr na instalacji wylotowej pokazuje mi 75st (???). Po wymianie termometru nic się nie zmieniło. W ustawieniach zaawansowanych po wpisaniu PIN widnieje OEP16 a ja mam OEP25, którego to nie ma nawet w rozwjanym menu eCoal-a. Czy ktoś mi coś poradzi? Zawijan co ty na to?

czp01
24-01-2012, 12:13
25 kw na 175 m2 do ogrzania to stanowczo za dużo - na pewno starczyłoby 15 - 17 kw. Aby być pewnym wskazań czujników i termometru to musisz je najpierw skalibrować gdyż mogą błędnie pokazywać temperaturę. :)

Iguasu
24-01-2012, 16:06
Taka pseudokalibracja nastąpiła gdyż w pochwę termometru wstawiłem trzy różne termometry i każdy wskazywał identyczną temperaturę. 25 kW dlatego gdyż obawiałem się znaczych strat na przesyle energii rurą podziemną oraz przez cały garaż aż do zb. buforowego w budynku (a jest to odległśc 25m w jedną stronę). Kocioł na ekogroszek jest moim trzecim źródłem zabezpieczenia w energię. Mam jeszcze piecyk gazowy INDESIT też 25 kW (zgodnie z projektem) oraz kominek z płaszczem wodnym chyba 13 kW. Propan butan jest tak drogi, że wolałem trochę dołożyć i doinstalować kocioł na ekogropszek. Palenie w kominku też mi nie odpowiada (chyba, że awaryjnie lub dla przyjemności) bo od noszenia drewna ręce mam po kolana a w salonie kotłownię...

czp01
24-01-2012, 16:35
Na pewno ktoś Ci tu doradzi - jednak na zbiornikach buforowych a co za tym idzie i wymiennikach które łączą trzy źródła zasilania to w ogóle się nie znam ani nie mam doświadczenia w takiej instalacji. U mnie jest całkowicie proste rozwiązanie kocioł grzeje a instalacja odbiera i tyle :)

grzmaj
24-01-2012, 16:50
Wiele osób co zakupiło u mnie kocioł tez po montażu dzwonili dlaczego tak głośno chodzi podajnik.
I to nie tylko Ogniwo ale inne również.Odpowiadałem z humorem,że jeszcze Pan będzie się dziwił dlaczego go nie słychać.
I tak było do zerwania pierwszej zawleczki.Zdziwiła go cisza w kotłowni. :)

http://www.youtube.com/watch?v=R7dFlqap-Zg tak chodzi u wszystkich???

http://www.youtube.com/watch?v=kLVCJ1752jA

Alk
24-01-2012, 18:45
Czy to aż tak głośno? Dmuchawa niesłyszalna, podajnik na moje ucho w normie. Może nagram jutro dźwięk mojego kotła to porównamy.

eke
24-01-2012, 18:59
U mnie chodzi ciszej albo to takie złudzenie bo odgłos jest bardziej basowy.

Zgodnie z informacjami z tego forum kociołek stoi na gumie a ślimak w kilku miejscach jest przeszlifowany i jest ok.

Akurat wczoraj była u mnie sąsiadka co ma w kotłowni takie renomowane cudo za 1,5 raza więcej.
Sama była zdziwiona co u mnie w kotłowni tak cicho :-)

Atak na marginesie
Do firmy gdzie pracuję kupili 3 nowe autka. po roku 2 miały gwarancyjne naprawy lakieru a trzecie nie.
Za to akurat w nim silnik pracuje najgłośniej...

eke
24-01-2012, 19:02
Taka pseudokalibracja nastąpiła gdyż w pochwę termometru wstawiłem trzy różne termometry i każdy wskazywał identyczną temperaturę. 25 kW dlatego gdyż obawiałem się znaczych strat na przesyle energii rurą podziemną oraz przez cały garaż aż do zb. buforowego w budynku (a jest to odległśc 25m w jedną stronę). Kocioł na ekogroszek jest moim trzecim źródłem zabezpieczenia w energię. Mam jeszcze piecyk gazowy INDESIT też 25 kW (zgodnie z projektem) oraz kominek z płaszczem wodnym chyba 13 kW. Propan butan jest tak drogi, że wolałem trochę dołożyć i doinstalować kocioł na ekogropszek. Palenie w kominku też mi nie odpowiada (chyba, że awaryjnie lub dla przyjemności) bo od noszenia drewna ręce mam po kolana a w salonie kotłownię...

Ja też mam OEP i mam ustawione 16 :-)
Co do czujnika w kotle to jak tu pisano w 25tce trzeba go owinąć sobie taśmą aluminiową bo kapilara jest za luźna...

minertu
24-01-2012, 20:42
http://www.youtube.com/watch?v=R7dFlqap-Zg tak chodzi u wszystkich???

http://www.youtube.com/watch?v=kLVCJ1752jA
Zdejmij obudowę z wiatraka motoreduktora coś mi się wydaje,że coś tam ociera.

minertu
24-01-2012, 20:45
Zdejmij obudowę z wiatraka motoreduktora coś mi się wydaje,że coś tam ociera.
Oczywiście mam na myśli silnik :)

sebsa
24-01-2012, 20:51
Koledzy tak poza tematem-przepraszam. Dziś wstawiłem do kotłowni inwerter Orvaldi INV 300W. Okazuje się jednak, że jego moc jest zbyt mała jak na mój układ oraz kocioł. Mam więc do sprzedania fabrycznie nowy i sprawny inwerter, który chodził pod obciążeniem około 2 minut . Akumulator zostawiam sobie. Zainteresowanych proszę o kontakt na priv. Cena będzie na pewno korzystniejsza niż to co można zobaczyć w sieci. Inwerter oczywiście nowy z kartą gwarancyjną.

ansu
24-01-2012, 21:26
Jak długo pociągnie wam UPS z akumulatorem 7Aha?

szosiu
24-01-2012, 22:17
Jakbym chcial bruliego to pewnie kupilbym go. Ecoal mial byc lepszy a teraz sie okazuje ze bruli. Akustytka kotlowni. pewnie wszystko mozna zrzucic na kotlownie na posadzke na instalacje. Najlepiej chyba z gumy wykonac. Za takie pieniadze sczerze spodziewalem sie czegos innego. A tu ciagle problemy. Podac sie to juz dawno poddalem tylko teraz jak z tego wyjsc.

Bruli i Ecoal to jest to samo, z tym że Bruli jest dla ludzi lubiących ustawiać wszystko ręcznie a Ecoal to automat, ale regulacji tez masz sporo

szosiu
24-01-2012, 22:19
Ja też mam OEP i mam ustawione 16 :-)
Co do czujnika w kotle to jak tu pisano w 25tce trzeba go owinąć sobie taśmą aluminiową bo kapilara jest za luźna...

Należy przy tym pamiętać, że folia aluminiowa ma tylko jeden kierunek przepływu ciepła

zopm
25-01-2012, 13:33
Jak długo pociągnie wam UPS z akumulatorem 7Aha?
Mój ever 700 z takim aku przy podłączonych 3 pompkach 25/40 i piecu oczywiście wytrzymuje coś koło 4 min. u każdego ten czas może być różny bo zależy jak często się podajnik i pompki załączają. Mam już aku samochodowe 40 Ah kabelek już też zrobiłem tylko nie mam czasu podłączyć. A jest to konieczność bo u mnie codziennie rano wyłączają zasilanie na kilka/kilkanaście minut bo przełączenia robią. Jak się sprawdzi aku samochodowe (używka) to sobie kupię taki z 200Ah:D

zopm
25-01-2012, 13:41
Należy przy tym pamiętać, że folia aluminiowa ma tylko jeden kierunek przepływu ciepła

Faktycznie? Tego nie wiedziałem czyli jak tak jest to jak temperatura powrotu spadnie to czujnik nie będzie w miarę szybko na to reagował bo ciepła nie odda?

czp01
25-01-2012, 13:43
4 minuty to bardzo mało a ja myślałem, że taki UPS z akumulatorem pociągnie ładnych parę godzin:(

berdnard
25-01-2012, 14:00
Należy przy tym pamiętać, że folia aluminiowa ma tylko jeden kierunek przepływu ciepła

witam kolego masz może na mysli folję z niektórych czekolad to zgadzam się z tobą.pozdr

czp01
25-01-2012, 14:08
4 minuty to bardzo mało a ja myślałem, że taki UPS z akumulatorem pociągnie ładnych parę godzin:(

No a kocioł na eko na pewno bez prądu wytrzyma jakieś 5 godzin to w takim wypadku nie ma sensu stosować UPS na tak krótko - chyba, że jest jakiś sposób co by to awaryjne zasilanie było co najmniej 6 godzin ?

zopm
25-01-2012, 14:30
No a kocioł na eko na pewno bez prądu wytrzyma jakieś 5 godzin to w takim wypadku nie ma sensu stosować UPS na tak krótko - chyba, że jest jakiś sposób co by to awaryjne zasilanie było co najmniej 6 godzin ?

Wszystko prawda tylko, że wtedy nie grzeje a jak mróz większy będzie to kicha.
Teraz sobie skojarzyłem, że z tymi 4 min to pomyłka. Wprowadziłem was w błąd bo na 4 min to piec się wyłączył po rozładowaniu aku. Jak dotrę do domu wieczorem to sprawdzę ile faktycznie wytrzymuje i napiszę

karoka65
25-01-2012, 15:21
No a kocioł na eko na pewno bez prądu wytrzyma jakieś 5 godzin to w takim wypadku nie ma sensu stosować UPS na tak krótko - chyba, że jest jakiś sposób co by to awaryjne zasilanie było co najmniej 6 godzin ?
Czp nie chodzi po jakim czasie kocioł wstanie po braku zasilania. Co z tego jak mi się rozpali nawet po 8 godzinach jak po takim czasie będę miał lodówkę albo zamrażarkę w domu.
Ja już pisałem że na akumulatorze z ciągnika Centra 12V 115Ah przy pracy ciągłej w okresie zimowym mogłem cieszyć się ciepłem przez 7h i 50min.
Teraz mam dodatkowo używany z ciężarówki 225Ah ale nie próbowałem ile na nim kocioł pojedzie.
7Ah to można zastosować do jakiegoś serwerka na niedługo a nie do kotła CO z podajnikiem
Próbowałem taki malutki ze skuterka to chyba około 20min wytrzymał, także nie kupujcie takich malutkich chociaż są żelowe w zestawie.
Kupić sam UPS i do tego jakiś większy akumulator jeśli ma to służyć przy jakimś większym braku energii elektrycznej a nie tylko od parady.

czp01
25-01-2012, 15:31
Dzięki karoka65 - czyli ma to sens tylko trzeba konkretny UPS no i konkretny akumulator :)

szosiu
25-01-2012, 16:19
Faktycznie? Tego nie wiedziałem czyli jak tak jest to jak temperatura powrotu spadnie to czujnik nie będzie w miarę szybko na to reagował bo ciepła nie odda?

Folia śniadaniowa aluminowa - z jednej strony jest błyszcząca zaś z drugiej jest matowa, kierunek przepływu ciepła - od strony matowej do błyszczącej. Więc zanim owiniecie swoje czujniki warto na to zwrócić uwagę. Jeśli chodzi o czujnik temp. CO w kotle, to chcemy by ciepło przepływało od strony kotła do czujnika - w tym przypadku owy czujnik należy owinąć folią Alu błyszczącą stroną do czujnika (matową stroną do kotła).

Znajomy znajomego pracuje w pizzerii, żeby im pizza nie wystygła to owija się pizze folią Alu- w tym przypadku błyszczącą stroną w stronę pizzy, błyszcząca strona działa jak ekran cieplny czyli izoluje, odbija ciepło, nie wypuszcza ciepła w stronę matu folii.

Natomiast jeśli chcemy zabezpieczyć np. czujnik powrotu CO - po przykręceniu czujnika do rury blisko kotła (na powrocie) np. obejmą, warto to wszystko owinąć do okoła folią Alu, i tu ma zastosowanie przykład z pizzy. Owijamy błyszczącą stroną do środka by nie wypuszczać ciepła, matową na zewnątrz.

Wszystko co napisałem zrobiłem u siebie :-)


ps. jak pieczemy kuraka w piekarniku to stroną matową na zewnatrz by ciepło szło w stronę kuraka :-)

karoka65
25-01-2012, 16:22
Dzięki karoka65 - czyli ma to sens tylko trzeba konkretny UPS no i konkretny akumulator :)
Jak na mój gust to tylko tak warto wydać pieniądze bo to nie mała sumka. A płacić za byle gówno żeby było tylko czym zaszpanować to lepiej zaliczyć za tą kaskę jakąś porządną imprezkę :)

Alk
25-01-2012, 18:01
Do porównania 'hałasu' wydawanego przez OE+ zamieszczam moje nagranie. Dmuchawa 61%, grzeję miałem mieszanym (niezbyt starannie) ze spiekami koksowymi.
http://www.youtube.com/watch?v=Yp2IqYUdmwc
Jak się stoi obok kotła to głośniej to wszystko jakoś jest.
Oprócz cokoliku, kocioł stoi na takich nieco miękkich plastikach grubości 12 mm. Kocioł jest w budynku gospodarczym. W domu słyszę czasem w nocy podajnik, dmuchawy nie. Przed instalacją myślałem o zamontowaniu kompensatorów, ale na moje rury 6/4" było to nieco za drogie - przynajmniej takie z prawdziwego zdarzenia. Myślę jednak, że nawet krótki element z PEX powinien nieco zmniejszyć przenoszenie dźwięków przez rury. Mnie bardziej od podajnika wkurza pompka. Alpha 2, ale w mojej instalacji jest tylko znośna jak nie przekracza 12-15W. Myślę jednak że są tutaj winne zawory przy kaloryferach. Momentami mocno wyją.

Iguasu
25-01-2012, 20:50
Tak sobie myślę, że ekogroszek jest chyba higroskopijny. Mam go w workach na palecie pod zadaszeniem. Gdy go kupiłem zawartość pierwszych worków była sucha jak pieprz. Teraz od kilku dni kiedy wystąpiły opady deszczu i śniegu następne worki są przesiąknięte wodą. Gdy je rozładowywałem z samochodu BYŁY SUCHE. Teraz są mokre, a deszcz i śnieg na nie na pewno bezpośrednio nie padał (???).

szosiu
25-01-2012, 20:57
Do porównania 'hałasu' wydawanego przez OE+ zamieszczam moje nagranie. Dmuchawa 61%, grzeję miałem mieszanym (niezbyt starannie) ze spiekami koksowymi.
http://www.youtube.com/watch?v=Yp2IqYUdmwc
Jak się stoi obok kotła to głośniej to wszystko jakoś jest.
Oprócz cokoliku, kocioł stoi na takich nieco miękkich plastikach grubości 12 mm. Kocioł jest w budynku gospodarczym. W domu słyszę czasem w nocy podajnik, dmuchawy nie. Przed instalacją myślałem o zamontowaniu kompensatorów, ale na moje rury 6/4" było to nieco za drogie - przynajmniej takie z prawdziwego zdarzenia. Myślę jednak, że nawet krótki element z PEX powinien nieco zmniejszyć przenoszenie dźwięków przez rury. Mnie bardziej od podajnika wkurza pompka. Alpha 2, ale w mojej instalacji jest tylko znośna jak nie przekracza 12-15W. Myślę jednak że są tutaj winne zawory przy kaloryferach. Momentami mocno wyją.

U mnie piszczy zawór termostatyczny gdy ostro przywęża przepływ, moze na to ktoś ma jakąś radę :-)

jorgo
25-01-2012, 21:09
witam kolego masz może na mysli folję z niektórych czekolad to zgadzam się z tobą.pozdr

a raczej folię stosowaną w ratownictwie medycznym :yes:

szosiu
25-01-2012, 21:44
dokładnie i też ma dwie strony

zopm
25-01-2012, 23:05
Dzięki karoka65 - czyli ma to sens tylko trzeba konkretny UPS no i konkretny akumulator :)

Niby prawda ale czasami upsa wykorzystuje się też do poprawy parametrów sieci np. ciągłe spadki napięcia spowodowane załączaniem w sąsiedztwie urządzeń indukcyjnych dużej mocy jak maszyny dziewiarskie, obrabiarki,spawarki. Ale przede wszystkim tak jak napisałeś do długotrwałego podtrzymania pieca w razie zaniku napięcia dobry ups sinus (większość 500 niestety się nie nadaje bo moc max to coś koło 300 W mocy czynnej) + pojemny akumulator. A tak na marginesie to sprawdziłem bo wcześniej coś mi się pomieszało. UPS ever cds 700 na standardowym aku 7Ah u mnie wytrzymał 42 minuty podtrzymując piec (praca ciągła, dmuchawa 35%)+ 2 pompki 35 W z tym,że jedna chodziła przez połowę tego czasu a druga tak z 3/4.
A jakby kogoś interesowało to kiedyś jak dobierałem upsa zmierzyłem sobie pobór mocy mojego pieca eko plus 16 i wyszło mi coś koło 400 W przy chodzącym podajniku, dmuchawie na 50%, pompki szt.2 25/40 na III biegu (55W)

woma4
26-01-2012, 06:59
Mnie bardziej od podajnika wkurza pompka. Alpha 2, ale w mojej instalacji jest tylko znośna jak nie przekracza 12-15W. Myślę jednak że są tutaj winne zawory przy kaloryferach. Momentami mocno wyją.

To na pewno nie pompa Alpha 2 !
Mam taką i jej po prostu nie słychać, nawet jak jestem w kotłowni metr od niej i chodzi z mocą 22 W !

szosiu
26-01-2012, 08:56
To na pewno nie pompa Alpha 2 !
Mam taką i jej po prostu nie słychać, nawet jak jestem w kotłowni metr od niej i chodzi z mocą 22 W !

potwierdzam, trzeba ucho przybliżyć do niej na 5cm wtedy włysze szum

Alk
26-01-2012, 09:32
re: Woma4, szosiu
OK, tak, źle się wyraziłem. Powodem szumu są zdecydowanie zawory. Dotychczas A2 była ustawiona na 7W, i było raczej spokojnie. Od poniedziałku próbuje tryb auto, pompka się waha między 9 a 12W. I też jest OK a w domu cieplej.

szosiu
26-01-2012, 15:47
Panowie doradźcie mam następujący problem

Polega on na tym, że w moim pomieszczeniu reprezentatywnym (gdzie jest umieszczony czujnik temp. wewnętrznej -klatka schodowa) bardzo wolno opada
temperatura. W czasie opadania temperatury , grzejniki w domu mają czas by wystygnąć całkowicie, pojawia się wtedy delikatnie nieprzyjemny chłód, po chwili czyjnik temp. wewn. na klatce uzyskuje temp minimalną i całacza się kocioł, zaczyna grzać , pojawia się wtedy nieprzyjemny kontrast temperaturowy -tzn. pomieszczenie lekko przechłodzone a grzejnik gorący jak diabeł i bije od niego tym gorącem.
Czyli mam mozna powiedzieć skoki temperatury w mieszkaniu/domu.
I teraz chciałbym te skoki zniwelować

Przyszło mi do głowy zrobić tak:

1. Obniżyć czas Histerezy regulatora pokojowego (czujnika wewnętrznego) o połowę. Wtedy kocioł bedzie się częściej załączał i wyłączał:
Korzyści:
- kocioł będzie rzadziej w trybie żaru - czy odbije sie to na spalaniu ?
- zniweluje to częściowo skoki temperatury w domu

2. Włączę tryb pracę cykliczną dla regulatora wewnętrznego i ustawię czas pracy pompy CO oraz czas postoju pompy co. W ten sposób nie pozwole by grzejniki się nadmiernie wychładzały podczas oczekiwania na spadek temp przez czujnik wewnętrznej temperatury.

troche danych:
- budynek malutki, kocioł OE+16KW
- wszędzie TYLKO grzejniki 11sztuk. Na 9 głowice termostatyczne, za 2 grzejnikach (klatka i ganek) zwykłe zawory, pompa G.Alpha 2, pompa mieszająca. CWU 200L.
- mała kubatura - jakieś 140m2 , wys. do sufitów 250cm
- elewacja - styropian 12cm o niskiej lambdzie grafotowy, strych 20cm wełna, ocieplone fundamenty 10cm styro na głeb. 0,5m.


pytanie 1. Co byście zrobili na moi miejscu zeby zniwelować duze skoki temperatur w mieszkaniu ??

pytanie 2. W trybie cyklicznym pompy CO woda bedzie czasem podawana na grzejniki co dodatkowo wydłuży czas opadania temperatury w pomieszczenie reprezentatywnym
A to jest niepożądane w moim przypadku, co robić?

pytanie 3. Czy 2 tony spiekającego groszku 28KJ wypalone w 3 miesiące (temperaturach takie jakie były od listopada) to dobry wynik ??
Dodam że to jest pierwszy sezon grzewczy domu, zaczeliśmy grzać w połowie listopada.

karoka65
26-01-2012, 16:11
Niby prawda ale czasami upsa wykorzystuje się też do poprawy parametrów sieci np. ciągłe spadki napięcia spowodowane załączaniem w sąsiedztwie urządzeń indukcyjnych dużej mocy jak maszyny dziewiarskie, obrabiarki,spawarki. Ale przede wszystkim tak jak napisałeś do długotrwałego podtrzymania pieca w razie zaniku napięcia dobry ups sinus (większość 500 niestety się nie nadaje bo moc max to coś koło 300 W mocy czynnej) + pojemny akumulator. A tak na marginesie to sprawdziłem bo wcześniej coś mi się pomieszało. UPS ever cds 700 na standardowym aku 7Ah u mnie wytrzymał 42 minuty podtrzymując piec (praca ciągła, dmuchawa 35%)+ 2 pompki 35 W z tym,że jedna chodziła przez połowę tego czasu a druga tak z 3/4.
A jakby kogoś interesowało to kiedyś jak dobierałem upsa zmierzyłem sobie pobór mocy mojego pieca eko plus 16 i wyszło mi coś koło 400 W przy chodzącym podajniku, dmuchawie na 50%, pompki szt.2 25/40 na III biegu (55W)
Tak jak napisałem kolego mój Orvaldi ( 12V/500W) pracuje już 3 lata i już nieraz się przydał.
Mój budynek jest zasilany jako ostatni z transformatora i zauważyłem że tak samo wieczorami występują duże spadki napięcia.
Chyba przy 205V automatycznie załacza się stabilizator napięcia wbudowany w UPSie i podnosi napięcie na wyjściu do 225V, fajna rzecz.
Nawet jak latem zbliża się jakaś burza to wyciągam wtyczkę z gniazdka i zanim się nie rozejdzie kocioł idzie na akumulatorze.
Co prawda gdyby jakiś zabłąkany piorun walnął gdzieś blisko to nie za wiele to pomoże.

czp01
26-01-2012, 16:45
szosiu - przenieś czujnik temperatury wewnętrznej w inne miejsce i po kłopocie :)

szosiu
26-01-2012, 17:22
szosiu - przenieś czujnik temperatury wewnętrznej w inne miejsce i po kłopocie :)

Tak tylko jest problem bo juz wszystko jest na gotowo.
Budynek ma piętro i parter, na piętrze mieszka mój brat, parter jest mój. Wiem ze czujnika wewnętrznego nie wolno umieszczać w mieszkaniu, wiec zostaje klatka schodowa (aktualnie tu jest czujnik) , ganek oraz nieogrzewana kotłownia. Więc gdzie?

Na forum sterownik.pl padł pomysł abym wylączył sterowanie termostatem (czujnikiem wew.), zaś temp. ustawić na termostatach grzejników, tylko czy kocioł nie bedzie więcej palił wtedy???????

Moze mi ktoś napisze, jak wyglada praca sterownika w trybie pogodowym ale bez reg. wewnętrznego (termostatu) , krok po kroku co robi sterownik, najpierw grzeje, glowice na grzejnikach się zamykają i ........ ??? Konkretnie jak się odstawia kocioł, czy sterownik widzi wtedy temp. CO ze jest juz zbyt wysoka i wtedy się odstawia , temperatura CO opada, i kocioł się wybudza, tak to działa ?? Czy pompa CO chodzi wtedy nonstop ?

krzy27
26-01-2012, 17:33
Panowie doradźcie mam następujący problem

Polega on na tym, że w moim pomieszczeniu reprezentatywnym
(...)
troche danych:
(...)
- wszędzie TYLKO grzejniki 11sztuk. Na 9 głowice termostatyczne, za 2 grzejnikach (klatka i ganek) zwykłe zawory, pompa G.Alpha 2, pompa mieszająca. CWU 200L.


Cytat trochu okroiłem ale dlatego że te fragmenty są istotne dla mojej rady.
To co mi się nie podoba to po pierwsze pomieszczenie reprezentacyjne oraz jego idea. Niektórych oburzę ale to totalny bezsens jednym pomieszczeniem decydować o ogrzewaniu całego budynku.
Inaczej widzę regulację rozproszoną. I Tobie brakuje jedynie dwóch głowic termostatycznych. Pompkę masz wypas i warto wykorzystać jej możliwości. Proponuje wszystkie głowice na początek ustawić równo np. 3-ka. Pompka A2 na Auto ADPT lub pierwszy-drugi wydajnościowy (z czterech). Temperaturę na piecu ustawiasz tak by po dłuższej pracy pompka pracowała na poziomie 8-12W. Temperaturę CO nie zmieniej częściej niż 1÷2 razy na dzień ale tak by pompka pobierała stałą wartość.
Czujnik wewnętrzny w tym momencie nie posłuży ci do regulacji ale możesz ustawić go w pożyteczny sposób. Nastaw na nim temperaturę, której nie chcesz przekroczyć (górną granicę dla komfortu cieplnego), a tryb pracy pompki na wyłączona. Nastawy jak za ciepło lub za zimno zmieniasz na głowicach. Możesz dokonać korekt dla każdego z pomieszczeń indywidualnie ale kieruj się odczuciami. Za zimno - dodaj, za ciepło - ujmij.
Jak chcesz gdzieś to sprawdzić przed zmianami u siebie to zapraszam.

zopm
26-01-2012, 17:50
Tak jak napisałem kolego mój Orvaldi ( 12V/500W) pracuje już 3 lata i już nieraz się przydał.
Mój budynek jest zasilany jako ostatni z transformatora i zauważyłem że tak samo wieczorami występują duże spadki napięcia.
Chyba przy 205V automatycznie załacza się stabilizator napięcia wbudowany w UPSie i podnosi napięcie na wyjściu do 225V, fajna rzecz.
Nawet jak latem zbliża się jakaś burza to wyciągam wtyczkę z gniazdka i zanim się nie rozejdzie kocioł idzie na akumulatorze.
Co prawda gdyby jakiś zabłąkany piorun walnął gdzieś blisko to nie za wiele to pomoże.

Jeśli nie masz metalowego wkładu kominowego to nic się nie stanie. Zresztą jak się ma wkład kominowy metalowy to dla dobra wszystkich sprzętów elektrycznych w domu powinno go się solidnie uziemić a niestety nikt tego nie robi. A efekt rzadki co prawda bo prawdopodobieństwo trafienia piorunem jest nikłe (ale jest) widziałem w mojej okolicy na jesieni. Prawie całkowicie spalona instalacja w całym domu i większość sprzętów do wymiany. Nie miałem do czynienia z orvaldi ale mój wiekowy ever( bodajże 300 W) podpięty na czas aktualizacji oprogramowania uratował mi w zeszłym roku nowy telewizor jak piorun walnął w linię napowietrzną na sąsiedniej ulicy. Walnęło w nim, niemiłosiernie i się wyłączył. Ale przeżył tak jak i tv. Zresztą nowe upsy tej firmy mają dodatkowe ubezpieczenie od takich zdarzeń w postaci polisy.

tesel
26-01-2012, 17:54
Wiem ze czujnika wewnętrznego nie wolno umieszczać w mieszkaniu, wiec zostaje klatka schodowa (aktualnie tu jest czujnik) , ganek oraz nieogrzewana kotłownia.
Kto Ci tak powiedział????Właśnie trzeba go umieścić w mieszkaniu.

szosiu
26-01-2012, 17:57
Cytat trochu okroiłem ale dlatego że te fragmenty są istotne dla mojej rady.
To co mi się nie podoba to po pierwsze pomieszczenie reprezentacyjne oraz jego idea. Niektórych oburzę ale to totalny bezsens jednym pomieszczeniem decydować o ogrzewaniu całego budynku.
Inaczej widzę regulację rozproszoną. I Tobie brakuje jedynie dwóch głowic termostatycznych. Pompkę masz wypas i warto wykorzystać jej możliwości. Proponuje wszystkie głowice na początek ustawić równo np. 3-ka. Pompka A2 na Auto ADPT lub pierwszy-drugi wydajnościowy (z czterech). Temperaturę na piecu ustawiasz tak by po dłuższej pracy pompka pracowała na poziomie 8-12W. Temperaturę CO nie zmieniej częściej niż 1÷2 razy na dzień ale tak by pompka pobierała stałą wartość.
Czujnik wewnętrzny w tym momencie nie posłuży ci do regulacji ale możesz ustawić go w pożyteczny sposób. Nastaw na nim temperaturę, której nie chcesz przekroczyć (górną granicę dla komfortu cieplnego), a tryb pracy pompki na wyłączona. Nastawy jak za ciepło lub za zimno zmieniasz na głowicach. Możesz dokonać korekt dla każdego z pomieszczeń indywidualnie ale kieruj się odczuciami. Za zimno - dodaj, za ciepło - ujmij.
Jak chcesz gdzieś to sprawdzić przed zmianami u siebie to zapraszam.

Czy wg twojej rady mogę zostawić sterowanie pogodowe by sterownik sam sobie dobierał temp. CO ?
Czy mam wyłączyć całkiem regulator wewnętrzny ? wiec skoro go wylacze to przytaczając Twój cytat "możesz ustawić go w pożyteczny sposób. Nastaw na nim temperaturę, której nie chcesz przekroczyć (górną granicę dla komfortu cieplnego), a tryb pracy pompki na wyłączona" sterownik nie bedzie zwracał uwagi na ten czujnik, mam racje?

krzy27
26-01-2012, 18:03
Ustawisz go wyżej niż nastawa głowic i nie będzie powodował wyłączeń pompki. Natomiast jeśli z jakiegokolwiek powodu w domu zrobi się się za ciepło to wyłączy.

czp01
26-01-2012, 19:16
krzy27 nikt się nie obruszy ale u mnie jakoś sprawdza się opcja z regulatorem pokojowym z cykliczną pracą pompy w ustawieniach 1 do 10 min, a poza tym trochę przebijają mi grawitacyjnie grzejniki i mam nawet stabilną temperaturę w domu :)

krzy27
26-01-2012, 19:45
Praca cykliczna jest jakimś wyjściem alternatywnym i dobrym w danym momencie. Dzisiaj zaczyna mrozem sadzić więc i warunki się zmieniają. Problem jaki poruszył szosiu dotyczy wyziębniętych oraz przegrzanych grzejników. Taka praca dwustanowa lecz ogrzewania.
Na komfort cieplny wpływa temperatura, wilgotność oraz promieniowanie cieplne. I najdziwniejsze że przy różnych proporcjach tych trzech składników możemy odczuwać ten sam komfort. Sterownik oparty o pomiar temperatury widzi tylko jeden parametr a na pozostałe jest zupełnie ślepy. Stąd też mimo precyzyjnego sterowania powstaje dyskomfort cieplny. Sprzęt, który posiada szosiu pozwala na utrzymanie dwóch parametrów stabilnie lub w małych dewiacjach (temperatura i promieniowanie od grzejnika). Nie ma tych skoków. Wilgotność też nie jest parametrem zmieniającym się skokowo więc i komfort cieplny jest na stabilnym poziomie. Nie ma zabawy w ciepło zimno ;)

szosiu
26-01-2012, 20:47
Ustawisz go wyżej niż nastawa głowic i nie będzie powodował wyłączeń pompki. Natomiast jeśli z jakiegokolwiek powodu w domu zrobi się się za ciepło to wyłączy.

Tak zrobię, spróbuje Twojego patenta :-)
czyli regulator wewnętrzny zostawie wlaczony jak jest , ustawie powiedzmy 22C, na głowicach 20C - teraz tylko co z błędem pomiaru temperatury głowicy term.?

Pompa CO bedzie cały czas śmigać nawet gdy kocioł się odstawi czyli głowice zamknięte na grzejnikach , temperatura CO do góry i odstawka kotła ?? Niech ktoś potwierdzi czy tak to działa?

Wszystkie głowice sie zamkną - nie bedzie przepływu wody, co wtedy zrobi sterownik? Zauważy mocny wzrost temp CO i odstawi kocioł. Pompka caly czas bedzie pracować, gdy temp. CO spadnie ( o ile ? ) kocioł zacznie grzać od nowa wode, czy tak ?

szosiu
26-01-2012, 20:50
krzy27 nikt się nie obruszy ale u mnie jakoś sprawdza się opcja z regulatorem pokojowym z cykliczną pracą pompy w ustawieniach 1 do 10 min, a poza tym trochę przebijają mi grawitacyjnie grzejniki i mam nawet stabilną temperaturę w domu :)

Nie masz lęku przy cyklicznej o korozje kotła, w instrukcji pisali że cykliczna to ostateczność. Masz pompę mieszającą jak ja ? Ona powinna pracować podczac tych cykli gdy temp. wody spada co nie?

czp01
26-01-2012, 20:52
Nie mam mieszającej ale mam kocioł żeliwny to mu korozja nie zaszkodzi.

Producent mojego kotła podaje, że minimalna temperatura na kotle to 36 st C tak, że spoko.

szosiu
26-01-2012, 21:01
spoko "krzy" dzieki za wytlumaczenie w innym wątku :-)

krzy27
26-01-2012, 21:03
Szosiu jak chcesz się uspokoić to jedną np w łazience ustaw wyżej. Zapewniam że da radę. Jeśli masz osobną pompkę na CWU to zabezpieczenie sterownika ją włączy gdyby przekroczenie temperatury było zbyt krytyczne.

szosiu
26-01-2012, 21:11
spoko, wlasnie chce w lazience z 23C a tak wszędzie indziej 20C

Zanim kupie termostaty, spróbuje jeszcze cyklicznej tylko nie wiem jakie ustawienia,
może np. 2 i 8

szosiu
26-01-2012, 21:23
Jeśli masz osobną pompkę na CWU to zabezpieczenie sterownika ją włączy gdyby przekroczenie temperatury było zbyt krytyczne.

A co w sytuacji gdy temp CWU już jest osiągnięta ? (U mnie 45C) To wtedy owe zabezpiecznie właczy pompkę CWU czy nie ?

tesel
26-01-2012, 21:24
spoko, wlasnie chce w lazience z 23C a tak wszędzie indziej 20C

Zanim kupie termostaty, spróbuje jeszcze cyklicznej tylko nie wiem jakie ustawienia,
może np. 2 i 8
To musisz wyczuć doświadczalnie

tesel
26-01-2012, 21:27
A co w sytuacji gdy temp CWU już jest osiągnięta ? (U mnie 45C) To wtedy owe zabezpiecznie właczy pompkę CWU czy nie ?
czy masz osobną pompę mieszającą,czy tylko CWU?

szosiu
26-01-2012, 21:28
mam jedno i drugie

tesel
26-01-2012, 21:31
To nie masz problemu z zabezpieczeniem powrotu.Ile masz stopni na powrocie?

szosiu
26-01-2012, 21:38
teraz nie mam jak sprawdzić, nie ma mnie w domu :-) ale z tego co pamiętam to bylo rożnie 38-45 a nawet w okolicach 50

tesel
26-01-2012, 21:40
To spoko.Możesz spać spokojnie.:sleep:

minertu
26-01-2012, 21:47
Panowie doradźcie mam następujący problem

Polega on na tym, że w moim pomieszczeniu reprezentatywnym (gdzie jest umieszczony czujnik temp. wewnętrznej -klatka schodowa) bardzo wolno opada
temperatura. W czasie opadania temperatury , grzejniki w domu mają czas by wystygnąć całkowicie, pojawia się wtedy delikatnie nieprzyjemny chłód, po chwili czyjnik temp. wewn. na klatce uzyskuje temp minimalną i całacza się kocioł, zaczyna grzać , pojawia się wtedy nieprzyjemny kontrast temperaturowy -tzn. pomieszczenie lekko przechłodzone a grzejnik gorący jak diabeł i bije od niego tym gorącem.
Czyli mam mozna powiedzieć skoki temperatury w mieszkaniu/domu.
I teraz chciałbym te skoki zniwelować

Przyszło mi do głowy zrobić tak:

1. Obniżyć czas Histerezy regulatora pokojowego (czujnika wewnętrznego) o połowę. Wtedy kocioł bedzie się częściej załączał i wyłączał:
Korzyści:
- kocioł będzie rzadziej w trybie żaru - czy odbije sie to na spalaniu ?
- zniweluje to częściowo skoki temperatury w domu

2. Włączę tryb pracę cykliczną dla regulatora wewnętrznego i ustawię czas pracy pompy CO oraz czas postoju pompy co. W ten sposób nie pozwole by grzejniki się nadmiernie wychładzały podczas oczekiwania na spadek temp przez czujnik wewnętrznej temperatury.

troche danych:
- budynek malutki, kocioł OE+16KW
- wszędzie TYLKO grzejniki 11sztuk. Na 9 głowice termostatyczne, za 2 grzejnikach (klatka i ganek) zwykłe zawory, pompa G.Alpha 2, pompa mieszająca. CWU 200L.
- mała kubatura - jakieś 140m2 , wys. do sufitów 250cm
- elewacja - styropian 12cm o niskiej lambdzie grafotowy, strych 20cm wełna, ocieplone fundamenty 10cm styro na głeb. 0,5m.


pytanie 1. Co byście zrobili na moi miejscu zeby zniwelować duze skoki temperatur w mieszkaniu ??

pytanie 2. W trybie cyklicznym pompy CO woda bedzie czasem podawana na grzejniki co dodatkowo wydłuży czas opadania temperatury w pomieszczenie reprezentatywnym
A to jest niepożądane w moim przypadku, co robić?

pytanie 3. Czy 2 tony spiekającego groszku 28KJ wypalone w 3 miesiące (temperaturach takie jakie były od listopada) to dobry wynik ??
Dodam że to jest pierwszy sezon grzewczy domu, zaczeliśmy grzać w połowie listopada.
To co ja bym zrobił to czujnik wewn dał bym w inne miejsce niż klatka schodowa,przecież tam idzie całe ciepło do góry z wszystkich pomieszczeń na dole.

szosiu
26-01-2012, 21:48
krzy27 dlaczego nie używasz sterowania pogodowego ? tylko recznie CO

szosiu
26-01-2012, 21:51
To co ja bym zrobił to czujnik wewn dał bym w inne miejsce niż klatka schodowa,przecież tam idzie całe ciepło do góry z wszystkich pomieszczeń na dole.

widzisz,w tej chwili parter jest nie zamieszkały, a piętro jest. Wszystko z wykonczeniówki jest gotowe, nie za bardzo usmiecha mi się ryć ściany :-)
to prawda ciepło ucieka w góre ja mam czujnik z daleka od grzejnika i temp. wewn. ma ustawioną na 18C,przy grzejniku jest okolo 20-21

minertu
26-01-2012, 22:59
widzisz,w tej chwili parter jest nie zamieszkały, a piętro jest. Wszystko z wykonczeniówki jest gotowe, nie za bardzo usmiecha mi się ryć ściany :-)
to prawda ciepło ucieka w góre ja mam czujnik z daleka od grzejnika i temp. wewn. ma ustawioną na 18C,przy grzejniku jest okolo 20-21
Czujnik wewn ma odczytywać temp komfortową w miejscu gdzie najczęściej przebywamy.Skoro to u Ciebie są schody trudno :) tak sobie wybrałeś.

Alk
26-01-2012, 23:38
Nie wiem jak Wy, ale ja czekałem niecierpliwie na te temperatury. To niewątpliwie zbyt krótko na wnioski, ale zauważyłem dzisiaj przy takim samym spalaniu (~120 min podajnika /24h) jak przy grudniowych temperaturach dużo lepsze dopalanie miału. Spieków było u mnie na pewno połowę tego co zwykle. Może i mniej. Aż jestem ciekaw kolejnego dnia czy to się potwierdzi.

jorgo
27-01-2012, 03:32
Nie wiem jak Wy, ale ja czekałem niecierpliwie na te temperatury. To niewątpliwie zbyt krótko na wnioski, ale zauważyłem dzisiaj przy takim samym spalaniu (~120 min podajnika /24h) jak przy grudniowych temperaturach dużo lepsze dopalanie miału. Spieków było u mnie na pewno połowę tego co zwykle. Może i mniej. Aż jestem ciekaw kolejnego dnia czy to się potwierdzi.

Ja też dziś zasypię kociołek Ekoretem..... w ostatni mróz wsypałem Pieklorza i byłem zadowolony: zero spieków, żużelków - sadza koloru szarego, o konsystencji drobniutkiego piasku...ciekaw jestem jak będzie teraz ( czy to eko jest warte swojej ceny)

a co do ostatnich stron tematu, to każdy musi sam dobrać parametry pracy kotła dla swojego budynku, to co się sprawdza u jednego u innego już niestety niekoniecznie.

szosiu
instalacja czujnika wewnętrznego na klatce schodowej gdzie niestety ruchy powietrza są stosunkowo duże nie było dobrym pomysłem... na spokojnie pomyśl i jednak postaraj się przenieść czujnik do pokoju czy salonu.

krzy27
27-01-2012, 04:45
krzy27 dlaczego nie używasz sterowania pogodowego ? tylko recznie CO

Jak już uruchomisz ten sposób regulacji polecam obserwację jak temperatura zewnętrzna wpływa na tak działającą instalacje. Do obserwacji polecam sprawdzać bieżącą temperaturę zewnętrzną, CO oraz moc pompki.
U mnie wpływ jest lecz jak zauważyłem z dużym opóźnieniem i to w obie strony. Obecna w sterowniku pogodówka zmienia nastawy na bieżąco co oznacza że zbyt wcześnie.

tomczar12
27-01-2012, 08:24
Witam serdecznie forumowiczów, proszę zerknąć na wykresy: sterownik o nazwie "orawa11" w serwisie esterownik.pl.
interesuje mnie okres od 18stycznia przez kilka dni i od wczoraj obecny. w pierwszym przypadku temperatura spalin jest dużo mniejsza niż w okresie od wczoraj. Proszę o analizę obydwu przypadków, zmieniałem wersje sterownika z 25 na 16 ekoplus. (Czy sterownik po takiej zmianie musi zostać wyłączony i włączony aby zostały wprowadzone zmiany?. który z tych dwóch okresów jest "lepszy". Pozdrawiam

szosiu
27-01-2012, 13:13
Dzięki chłopaki za rady. Mam kilka opcji bede kombinował. Zastanawiam się tylko kiedy i w jakim przypadku regulujemy krzywą grzania ? U mnie jest ona ustawona oryginalnie.

krzy27
27-01-2012, 19:32
Krzywa grzania jest opcją byś nie musiał już nic regulować. Zostaje ci tylko robota z czyszczeniem i zasypem a to już musisz.
Jakby co to czekam na relacje z twojej strony.

szosiu
27-01-2012, 20:26
Ok, ale mi chodzi kiedy wprowadza sie korekty do krzywej grzania, jeśli się ma jakie problemy z kotłem ?

Mogami
27-01-2012, 20:33
Ustawiasz ją sobie doświadczalnie.
Nieco upraszczając: zimno w pomieszczeniach - podnosisz temperaturę w punkcie -10,
za ciepło obniżasz. Obserwując oczywiście, czy kocioł osiąga temperaturę zadaną z krzywej i czy prowadzi to do utrzymania temp. zadanej w prog. pokojowym
Nachylenie krzywej (punkt +10) to odrębna kwestia.

ansu
27-01-2012, 21:05
Witam po początkowo małych problemach jestem obecnie bardzo zadowolony z programatora pogodowego, wieczorem mam chłodno rano gorąco w dzień ciepło. Jedynie silne nasłonecznienie lub wiatr stwarza czasem kłopot.

szosiu
29-01-2012, 20:05
Słuchajcie, nie mam kompa przy sterowniku a będę potrzebował skalibrować czujnik zewnętrzny, czy moge to zrobić bezpośrednio na kotle (panel) ? czy musi być komp ?