PDA

Zobacz pełną wersję : Ogniwo eko plus



Strony : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43

zawijan_2
24-05-2011, 09:11
re: młodypalacz

Pytasz Kolego "dlaczego są takie rozbieżności?..."

Odpowiadam:
Sterowałem tym kotłem w tym czasie. Miałem komfortową sytuację ponieważ widziałem na bieżąco wyniki analizy spalin, temp. spalin oraz lambdy. Przez to byłem taki dobry. O wieloletnim doświadczeniu nie wspominam.

Sterownik eCoal.pl tej komfortowej sytuacji nie posiada. Nie jest podłączony do stacji analizatorów spalin. Widzi jedynie temp. spalin oraz temp. wody. I na tej podstawie działa logiką algorytmu.

Ja męczyłem się przy tym teście 3 godziny. Ecoal prowadził goi znacznie dłużej.
Mnie po 8 godzinach przysługiwałoby wolne lub płatne nadgodziny. Jemu nie przysługuje prawie nic. No oprócz zapewnienia zasilania energią elektryczną oczywiście.

Pozdrawiam zawijan_2

woma4
24-05-2011, 09:22
2. Kocioł sterowany sterownikiem eCoal.pl:
16.05 – moc: 19,6kW, temp.spalin: 164°C; sprawność: 81,3%; tlen: 8,9%
17.05 – moc: 3,61kW, temp.spalin: 112°C; sprawność: 43,8%; tlen: 14,7%
18.05 – moc: 2,84kW, temp.spalin: 108°C; sprawność: 41,1%; tlen: 14,6%
19.05 – moc: 2,49kW, temp.spalin: 109°C; sprawność: 37,8%; tlen: 14,8%
20-22.05 – moc: 2,53kW, temp.spalin: 114°C; sprawność: 39,4%; tlen: 14,7%
23.05 – moc: 3,12kW, temp.spalin: 122°C; sprawność: 45,4%; tlen: 15,1%
Jak określić taką pracę sterownika? Praca ciągła? Praca z podtrzymaniem?
Wyniki – jak widać – są interesujące.


A mnie zupełnie inna rzecz zaskoczyła w tych wynikach ! I rzeczywiście są interesujące !
Kocioł przy palniku z dwoma rzędami otworów (jak dla 10kW) uzyskał moc maksymalną w okolicach 20kW, czyli jak dla kotła 16kW i to z wyższą sprawnością !
Szkoda, że nie ma wyników dla mocy 16kW, 13kW i 8kW (tak jak dla poprzedniego badania), mogło by się okazać, że wszyscy użytkownicy kotłów
16kW powinni zamienić palnik na taki z 2 rzędami otworów, mieli by ta samą moc maksymalną, lepsze sprawności i do tego możliwość pracy na niższej mocy
minimalnej w trybie ciągłym. Rewelacja !

Co do tych wyników dla mocy w okolicach 3kW to nie popadałbym w (moim przypadku) w jakiś straszny optymizm.
Ja oceniam swoje zapotrzebowanie na lato (tylko CWU) poniżej 2kW więc:
- to co osiągnięto to jest i tak za dużo dla mnie
- osiągnięta sprawność w okolicy do 40 % nie jest zbyt kusząca

woma4
24-05-2011, 09:28
Oj to pomorze... Węgiel drogi, miał drogi, a noclegi ! :bash:
Chciałem się wybrać na jakiś tydzień nad Bałtyk, ale jak tak przeglądam oferty to :jawdrop:

Może wezmę ze dwa worki porządnego miału + jakąś Finlandię i podjadę do Ciebie. ;)

No ode mnie do morza to jeszcze ze 30 km jest :-(
Ale z dobrym miałem i rudą wódką (wolę whiskaczka od finlandii) zawsze można podjechać :-)

młodypalacz
24-05-2011, 09:42
a który rządek wykluczono otworków?
od dołu czy od góry?
A może już można dokupić gotowca?
może Zawijan jakaś fotka członów?

młodypalacz
24-05-2011, 12:59
Od dołu

A czy w sterowniku też trzeba zmienić ustawienia na 10kW

woma4
25-05-2011, 07:17
Kolejna doba pracy OGNIWO EKO PLUS na małej mocy
24.05 – moc: 3,07kW, temp.spalin: 125°C; sprawność: 46,4%; tlen: 15,4%
Praca ciągła czy ta prawie ciągła ?

wrb
25-05-2011, 07:49
Kolejna doba pracy OGNIWO EKO PLUS na małej mocy
24.05 – moc: 3,07kW, temp.spalin: 125°C; sprawność: 46,4%; tlen: 15,4%

Czy będą wyniki dla mocy średnich (5-10kW)?
Ciężko te wyniki porównać z wcześniejszymi, kiedy było więcej otworów w palniku.
Można też byłoby pokusić się o przysłonięcie rury wymiennika.

młodypalacz
25-05-2011, 07:50
Kolejna doba pracy OGNIWO EKO PLUS na małej mocy
24.05 – moc: 3,07kW, temp.spalin: 125°C; sprawność: 46,4%; tlen: 15,4%

Ile wynosi spalanie węgla przy takiej pracy na poziomie 3kW

skresz
25-05-2011, 08:21
20-22.05.2011 - moc: 2,53kW, zużycie węgla: 0,92kg/h
23.05.2011 - moc: 3,12kW, zużycie węgla: 0,99kg/h
24.05.2011 - moc: 3,07kW, zużycie węgla: 0,95kg/h
Wartość opałowa węgla: 25.000kJ/kg

możesz napisać jeszcze zużycie dla pracy z mocą 14-20KW

Wojtek159
25-05-2011, 08:53
...
Wartość opałowa węgla: 25.000kJ/kg
Czy możesz podać pozostałe parametry stosowanego węgla
i czy przewidujesz próby na miale?

młodypalacz
25-05-2011, 11:18
Czy wiecie dlaczego jest 12 msc gwarancji na sterownik eCoal?
Powinno być 24 przecież to teraz standard.

zawijan_2
25-05-2011, 16:57
re: młody palacz

Gwarancja jest dobrowolna. Rękojmia obowiązkowa.
Odsyłam Kolegę do sieci. Tam o tym multum informacji.
Przy okazji: wystarczy spytać u źródła. Odpowiedź będzie najbardziej kompetentna.

Pozdrawiam zawijan_2

skresz
25-05-2011, 19:05
16.05.2011 – moc: 19,6kW, zużycie węgla: 3,47kg/h


Witam ponownie czyli zużycie na 24h to 84kg eko-groszku albo ja coś pomyliłem albo już nie wiem mnie obecnie spala (w zimę przy -20) piec górnozasypowy 55kg na dobę w dodatku miału na 130m2 powierzchni gdzie instalacja jest z 1976r i okna plastiki niestety nieszczelne a ocieplenie to 5cm (typowa piętrówka)

młodypalacz
26-05-2011, 06:35
Wyniki badanego kotła OGNIWO EKO PLUS za ostatnią dobę:
25.05 – moc: 3,58kW, temp.spalin: 136°C; sprawność: 49,5%; tlen: 15,2%; CO: 0,02%

kocioł nie czyszczony a sprawność w miarę się trzyma.

Na zdjęciach palnika które wstawiłeś widać coś z prawej i z lewej strony kotła powyżej palnika. Co to jest?

woma4
26-05-2011, 07:34
To są elementy konstrukcyjne kotła, wynikające z technologii robót spawalniczych.

Ale w kotłach które są w sprzedaży tych elementów nie ma ... ???

młodypalacz
26-05-2011, 09:45
Ale w kotłach które są w sprzedaży tych elementów nie ma ... ???

w moim jest dodatkowa ramka aby niżej opuścić ruszt. Ale tego nie ma.

Marin75
26-05-2011, 10:25
Mam bojler dwupłaszczowy Kospel. Nie bardzo wiem, gdzie mam w nim umieścić czujnik temperatury. Wystarczy wsunąć pod styropian i uszczelnić, czy też jest w nim jakieś miejsce na zainstalowanie takiego czujnika ?

młodypalacz
26-05-2011, 11:04
Mam bojler dwupłaszczowy Kospel. Nie bardzo wiem, gdzie mam w nim umieścić czujnik temperatury. Wystarczy wsunąć pod styropian i uszczelnić, czy też jest w nim jakieś miejsce na zainstalowanie takiego czujnika ?

powinna być taka tulejka do wsunięcia czujnika temperatury. Jeśli masz bojler z grzałką to musisz wsunąć w ten sam otwór w którym jest czujnik od termostatu bojlera

kris36g
26-05-2011, 11:05
Mam bojler dwupłaszczowy Kospel. Nie bardzo wiem, gdzie mam w nim umieścić czujnik temperatury. Wystarczy wsunąć pod styropian i uszczelnić, czy też jest w nim jakieś miejsce na zainstalowanie takiego czujnika ?

Witaj. Mam podobny bojler.U mnie pod plastikiem okalającym grzałkę elektryczną z przyłączem i termostatem jest miejsce na czujnik temp CWU. Poszukaj u siebie, na pewno masz takie miejsce do zamontowania.

Marin75
26-05-2011, 11:13
Dzięki ! Poszukam po południu...

dawid77db
26-05-2011, 17:56
Mam pytanie odnośnie kalibracji czujników w eko plusie. Nigdzie w menu sterownika nie ma nic takiego jak kalibracja czujnika więc czy ktoś może mi napisać jak to się robi.

woma4
27-05-2011, 06:38
Kolejna doba bez czyszczenia
Sprawność nadal rośnie
26.05 – moc: 3,58kW, temp.spalin: 129°C; sprawność: 51,55%; tlen: 15,3%; CO: 0,02%

Czyżby jakaś mała rewolucja w eksploatacji kotłów CO ???
Wszyscy wszędzie podkreślają jak ważne jest dbanie o czyszczenie kotła, a tu proszę okazuje się, że jak nie czyścisz to sprawność rośnie :-)

woma4
27-05-2011, 06:42
Mam pytanie odnośnie kalibracji czujników w eko plusie. Nigdzie w menu sterownika nie ma nic takiego jak kalibracja czujnika więc czy ktoś może mi napisać jak to się robi.
W panelu sterownika też tego nie znalazłem ale na pewno z poziomu komputera i programu ecoal.pl po wejściu w tryb zaawansowany (kod 7492) jest możliwość kalibrowania czujników.

młodypalacz
27-05-2011, 07:13
Kolejna doba bez czyszczenia
Sprawność nadal rośnie
26.05 – moc: 3,58kW, temp.spalin: 129°C; sprawność: 51,55%; tlen: 15,3%; CO: 0,02%

Zawijan jak to wytłumaczysz?
to wbrew logice
Kocioł się brudzi a sprawność rośnie?

woma4
27-05-2011, 11:03
Ogniwo ma nową stronę WWW !!!
http://www.ogniwobiecz.com.pl/
W końcu :-)

Vld
27-05-2011, 11:22
Kolejna doba bez czyszczenia
Sprawność nadal rośnie
26.05 – moc: 3,58kW, temp.spalin: 129°C; sprawność: 51,55%; tlen: 15,3%; CO: 0,02%

Ciekaw jestem jak wygląda wymiennik i gdzie osadziło się więcej zabrudzeń, na turbulatorach czy ściankach płomienówek.
Bo mi to wygląda na efekt zmniejszającego się przelotu przez kanały dymowe.

młodypalacz
27-05-2011, 11:28
Ciekaw jestem jak wygląda wymiennik i gdzie osadziło się więcej zabrudzeń, na turbulatorach czy ściankach płomienówek.
Bo mi to wygląda na efekt zmniejszającego się przelotu przez kanały dymowe.

tak to chyba sobie można wytłumaczyć, więcej ciepła odbiera komora z palnikiem.

wrb
27-05-2011, 13:05
Zawijan nie chciał się chwalić, ale eCoal jest sterownikiem samouczącym (najnowsza biotechnologia)
i za miesiąc prześcignie wydajnością piece gazowe o sprawności powyżej 107%. ;)

Vld
27-05-2011, 13:12
Zawijan nie chciał się chwalić, ale eCoal jest sterownikiem samouczącym (najnowsza biotechnologia)
i za miesiąc prześcignie wydajnością piece gazowe o sprawności powyżej 107%. ;)

a za dwa zeskoczy z kotła i zniszczy ludzkość na ziemi :D

zawijan_2
27-05-2011, 15:01
Spokojnie Panowie, spokojnie.

W poniedziałek zrobimy mu inspekcję, aby obejrzeć nawet najbardziej niedostępne miejsca zanim go przeczyścimy. Sami jesteśmy ciekawi jak wygląda, bo oprócz uzupełniania paliwa i usuwania popiołu (kocioł stoi na wadze) nic przy nim nie jest robione.

Zapoznamy was z wynikami obserwacji.

Pozdrawiam Wszystkich weekendowo
Ciepłych nóżek i zimnego kapselka życzę :cool:

zawijan_2

zawijan_2
27-05-2011, 15:04
re: woma

To jest nowa strona??? Ta dynda już od jakiegoś czasu w zastępstwie swojej poprzedniczki z czasów, gdy dinozaury małe jeszcze były.

Z tego co wiem, to nowa będzie - ponoć za kilka już dni.

Pozdr. :)

woma4
27-05-2011, 16:29
re: woma

To jest nowa strona??? Ta dynda już od jakiegoś czasu w zastępstwie swojej poprzedniczki z czasów, gdy dinozaury małe jeszcze były.

Z tego co wiem, to nowa będzie - ponoć za kilka już dni.

Pozdr. :)

No mówię ! Już jest !
Funkel nówka, nierdzewka, nieśmigana ! :-)
Przynajmniej ja ją widzę pierwszy raz.

kris36g
27-05-2011, 18:58
Witam. Właśnie podłączyłem swoje Ogniwo Eko Plus 16kW:) Zasypałem miałem (podobno wysoko kaloryczny) nastawiłem w trybie lato i do poniedziałku daję sobie spokój:stereo: Potem dam znać jak się kociołek sprawuje na tym paliwie. Pozdrawiam niebieskich.:goodnight:

midas80
28-05-2011, 09:24
Witam.
Po śledzeniu tego forum i jeszcze innych, typu "RANKING KOTŁÓW NA EKO GROSZEK", zdecydowałem się na zakup kotła OGNIWO EKO PLUS 16 KW.
Więc zamówiłem kocioł przez Internet u "FUEGO", kocioł dostarczoną wczoraj, popatrzcie co otrzymałem bo nic Mi się nie zgadza !!!
Palnik: powinny być 4-członowy z 3 rządkami otworów nadmuchowych, jest 5-członowy z 4 rządkami otworów nadmuchowych
Kanały pionowe: powinno być 4 + 4 zawirowaczę, jest 5 + 3 zawirowaczę
Ruszt powinien mieć „coś na środku” nie ma !
Nie wiem co mam robić i jak ma się to wszystko do kotła, który testuje „ZAWIJAN"

Wojtek159
28-05-2011, 10:38
@midas80
Moim skromnym zdaniem to nawet masz trochę szczęścia. Dostałeś model z przed modernizacji głównie obniżającej koszt produkcji.
W Twoim rozwiązaniu widzę więcej możliwości dostosowania kotła do np. grzania w lecie. Dziurki i płomieniówki możesz odpowiednio przytykać i uzyskiwać wyższą sprawność na małych mocach.
Jedna rzecz jest bezwzględnie do wymiany, ruszt na rusztodeflektor, ale to nie problem - dzwonisz do Biecza i za parę dni serwis Ci go przywiezie i wymieni (ja tak miałem)

A teraz "wągiel do zbiornika i OGIEŃ" :)

P.s. Witaj w klubie:wave:

zawijan_2
28-05-2011, 11:33
re: woma4

"No mówię ! Już jest !
Funkel nówka, nierdzewka, nieśmigana !
Przynajmniej ja ją widzę pierwszy raz."

No mówię, że to nie to. To co widzisz pod tym adresem, to ta przejściówka. Od jakiegoś czasu już wisi i niedługo spadnie.
Chyba, że ja mam tak ograniczony dostęp do ... i wolną transmisję, że widzę co innego niż ty.:)
Na poważnie: nowa strona OGNIWA dopiero na ukończeniu i ukaże się niebawem.

Pozdrawiam zawijan_2

Marin75
28-05-2011, 11:34
No cóż nowa strona Ogniwo faktycznie jest, ale poziom (jakość) informacji przedstawianej na tych stronach niestety nie zmienił się. Szata graficzna to nie wszystko - trzeba jeszcze klienta przekonać solidnymi informacjami. A tam czytamy:
"Kotły OGNIWO-EKO PLUS zostały wyposażone w segmentowy palnik BRUNER S zgłoszony w Urzędzie Patentowym RP oznaczony numerem W119227"
To ten BRUNER ze "Stawki większej niż życie", czy jeszcze jakiś inny ? Bo z tego co można wszędzie wyczytać palnik stosowany w kotłach nazywa się BURNER S. Oczywiście to nie jedyny mankament nowej strony - brak informacji o sterowniku itd. Mam nadzieję, że to się jeszcze poprawi, ale wrzucając nową stronę powinno się ją w miarę dopracować...

młodypalacz
28-05-2011, 13:25
Wczoraj uruchomiłem moje ogniwo 16kW
Wszystko git, tylko jedno mnie martwi. Zasypałem podajnik miałem i widze żę palnik cześć drobnego miału wudmuchuje do popiołu. Dziwna sprawa, ale jest tego troche niedopalego węgla. Mam palnik z 3 rzędami otworów. Dolne zaślepiłem i pozostały 2 rzędy.

sipus31
28-05-2011, 21:28
witam wszystkim
bardzo prosze o pomoc,jestem zainetresowany kupnem eko plusa ale nie wiem ktorej mocy lepiej? moj dom budowany wg projektu dom pod katalpa;
http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-pod-katalpa/m45befc48d9f2b
b.prosze o rzetelna odpowiedz Zawijan pisales ze wolalbys wiekszy wymiennik z mniejszym palnikiem,co radzisz w moim przypadku? co na to inni forumowicze

marek43
28-05-2011, 22:58
Witam wszystkich jestem bardzo zadowolony z takiej formy pozyskiwania wiadomości o pracy kotła Ogniwo Eco plus,wasze opinie i doswiadczenie pozwolilo mi podjąć decyzje po wielu tygodniach przegladania różnych opinii mój wybór padł na Eco plus ale niewiem czy 16 kw lub 25kwz podajnikiem oraz z nowoczesnym ssterownikiem.problem mój polega, na tym że powierzchnia mego ogrzewania wynosić bedzie 160 m oraz woda CWU zbiornik 200l kocioł który chciałbym mieć ma moc od 16-19kw wyglada na to że bedzie to na styk po moich wyliczeniach chyba dobrych , dom z betonu komórkowego ściany 24cm+styropian 10cm wysokość pokoji 260cm poddasze użytkowane będzie za 2lata powierzchnia 75mkw, dach ocieplany.czy ewentualny piec o mocy 25kw bedzie pracował na połowe mocy + bojler przez te dwa lata zaznaczam że latem chcę mieć wodę cwu.Jestem mało obeznany z piecami proszę o doradę.Zawijan wspomniał w poradniku że moce można zmienić zmianą otworów w palniku/myśle uparcie o 16kw a pozyskać np.22kw wydaje mi się że latem byłby efektywnieszy do cwu n ten 16kw proszę o poradę wiem że to zadanie dla instalatora ale o możliwościach wspomnianych kotłów to wy panowie uważam że więcej wiecie na czele z z glównym twórcą tego wątku tym samym składam podziękowania za wysiłek intelektualny i chęć dzielenia się z innymi posiadaną wiedzą

minertu
29-05-2011, 05:17
Witaj na forum.
Ja nie mam eko plusa ale eko 25kw ogrzewa domek o pow ponad 220m2 + 140L CWU ,ubiegły sezon przepracował na sterowaniu z wersji 15kw bez problemów.
Myśle ,że 16kw eko plusa pociągnie Twój dobrze zaizolowany domek :) ale niech się wypowiedzą użytkownicy.

marek43
29-05-2011, 08:55
Minertu dzięki za szybką odpowiedż czekam dalej , zapytam czy na ruszcie dodatkowym w lecie nielepiej przepalać drewnem aby miec cwu

karoka65
29-05-2011, 09:59
marek43 ja znowu wolałbym kupić 25kW. Lepiej mieć trochę zapasu, może przyjdzie ci do głowy jakaś dobudówka albo coś innego a ten 16 kW to będzie tak na styk raczej. Chociaż pisze się że większość sezonu kocioł pracuje na 30 do 40% mocy to jednak kiedy mrozik przyciśnie to mina mocno ci zrzednie jak kociołek pracując na pełnej mocy a nawet wyższej niż jest podana nominalna bo jak Zawijan pisze można z niego wydusić do 23kW ale zużyje z 90kg/dobę. Wydaje mi się że ten 25 pracując na pół gwizdka spali dużo mniej z mniejszą stratą kominową.
Co do podgrzewania CWU w okresie letnim jak spróbujesz i zobaczysz ile kociołek spala w tym trybie to na pewno nie będzie ci się chciało pieprzyć z rozpalaniem codziennie na ruszcie awaryjnym.
Zaczynam teraz trzeci sezon i kocioł pracuje non-stop i bardzo mi się to podoba. Zasypiesz zasobnik na dwa miesiące niespełna powinno wystarczyć, zapomnisz że w kotle w ogóle się pali a woda ciepła będzie cieknąć z kranów.

zawijan_2
29-05-2011, 13:00
re: karoka65

Szanowny Kolego

O mocy "do wyduszenia" decyduje PALNIK, a nie wymiennik.
Zależność przy "wyciskaniu" wymiennika na większą moc nie jest zależnością tak prostą, jak by się to wydawało. A wynika to z kilku rzeczy.
Dlatego:
Jeśli palnik (podajnik + wentylator) są w stanie dać np. 25 kW, to zabudowany z tzw. nominalnym wymiennikiem np. 16 kW przekażą mu te 25 kW, a temp. spalin wcale nie wzrośnie wprost proporcjonalnie.

Pozdrawiam zawijan_2


p.s. zużycie paliwa zależy między innymi od jego wartości opałowej i sprawności jego spalania

Ja koledze proponuję Eko Plus 16 kW. Bo jeszcze będzie miał górkę.

marek43
29-05-2011, 13:06
Karoka 65 bardzo dziekuje ci za profesjonalną wypowiedż twe argumenty rozwiewają me wątpliwości na korzyść 25kw jesteś praktykiem a takich ja sobie cenie nie wykluczając oczywiście kolegi zawijana, który dostarcza nam sporo wiedzy z instytutu badawczego.Jak zakupie kociołek będe informował innych forumowiczów aby mogli tak jak ja podejmować wybory mając rzetelne dane , jeszcze raz bardzo dziekuję i pozdrawiam wszystkich życząc miłej niedzieli przy chłodnym kapselku tak to kiedyś ładnie napisał zawijan .

marek43
29-05-2011, 13:19
Wtrakcie pisania dostałem odpowiedż następną bardzo mi miło kolego zawijan że mogę i twą wypowiedż przeanalizować bardzo to dla mnie jest ważne, zapytam czy trzeba majstrować coś przy palniku a uzyskać wspomnianą moc?/w razie ostrej zimy

karoka65
29-05-2011, 14:38
re: karoka65

Szanowny Kolego

O mocy "do wyduszenia" decyduje PALNIK, a nie wymiennik.
Zależność przy "wyciskaniu" wymiennika na większą moc nie jest zależnością tak prostą, jak by się to wydawało. A wynika to z kilku rzeczy.
Dlatego:
Jeśli palnik (podajnik + wentylator) są w stanie dać np. 25 kW, to zabudowany z tzw. nominalnym wymiennikiem np. 16 kW przekażą mu te 25 kW, a temp. spalin wcale nie wzrośnie wprost proporcjonalnie.

Pozdrawiam zawijan_2


p.s. zużycie paliwa zależy między innymi od jego wartości opałowej i sprawności jego spalania

Ja koledze proponuję Eko Plus 16 kW. Bo jeszcze będzie miał górkę.

Panie Sławku z całym szacunkiem dla pana olbrzymiej wiedzy ale dla prostego człowieka z jako taką praktyką wydawało mi się logiczne że jeśli przy pracy palnika z dużo większą mocą jak nominalna (no prawie 50%) określona dla danego kotła jeśli wymiennik ma za małą powierzchnię to strata powinna być dość duża. Może nie proporcjonalna ale wyższa niż na większym kotle który pracuje jak to nazwałem na pół gwizdka.
Co do ilości spalonego paliwa to pana jak pan nazwał mentor i kolega po fachu Zawijan podał dane które utwierdzają mnie w przekonaniu że jednak na pracy przy "nadnominalnej" mocy zużycie jest bardzo wysokie.
Kolega zrobi jak uważa, to jego wybór, on wie najlepiej czy w przyszłości co jeszcze planuje czy to co ma mu wystarczy.
Ja, może jako człowiek trochę bardziej zapobiegliwy, może to źle ale wolę nosić jak się prosić.
W każdym bądź razie dziękuję za sprostowanie i kolejną lekcję.
Pozdrawiam.

zawijan_2
29-05-2011, 19:30
re: karoka65

Drogi Kolego

Odpowiem krótko i na temat

Porcja paliwa spalając się z określoną porcją powietrza wytwarza określoną ilość spalin o określonych parametrach (temp. ciepło właściwe itp.).
Im więcej spalin, które muszą przepłynąć przez stały przekrój kanału spalinowego tym większa ich prędkość. Im różnica prędkości między ośrodkami większa, tm lepsza wymiana ciepła. Wynika to z tego, że wzrasta wielkość warstwy turbulencyjnej i tym samym maleje grubość laminarnej warstwy przyściennej.
Co z tego wynika?
Ano co najmniej dwie sprawy:
pierwsza, to ta, że im więcej spalin (duża moc palnika) przy określonym przekroju kanałów spalinowych tym lepsza wymiana ciepła. Stąd znaczne sprawności kotła przy mocach nad i nominalnych.
Ale, że w naturze nic nie ma za darmo, to przy okazji opory przepływu spalin rosną do 3 potęgi. Gdyby nie wentylator (któremu wsio jedno, bo i tak się obraca z nadanymi obrotami), to w pewnym momencie proces spalania uległby spowolnieniu a nawet zatrzymaniu.
O czymś takim jak straty egzergii nie wspominam, bo to akurat nie ma wpływu na jednostkowe zużycie paliwa.

Pozdrawiam zawijan_2

marek43
29-05-2011, 21:51
Napisz proszę zawijan czy piec wchodząc poza górne granice określone przez producenta ma na sterowniku taką funkcje z uwagi na możliwości palnika nie zabardzo kumam jak to się dzieje ,pytanie moje może i jest infantylne ale ja jestem dociekliwy wytumacz mi jak możesz -dziękuje

młodypalacz
30-05-2011, 07:14
EKO PLUS bez czyszczenia - ciąg dalszy:

27.05 – moc: 3,63kW, temp.spalin: 131°C; sprawność: 51,45%; tlen: 14,8%; CO: 0,05%

28.05 – moc: 4,01kW, temp.spalin: 142°C; sprawność: 52,5%; tlen: 14,4%; CO: 0,02%

29.05 – moc: 3,62kW, temp.spalin: 139°C; sprawność: 51,5%; tlen: 14,5%; CO: 0,03%

znowu dobre wyniki.
A Która wersja tej 16 była badana na sprawność nominalną?
Ta którą obecnie testujecie czy poprzednia z 5 wspawanymi rurami?

woma4
30-05-2011, 07:50
@marek24

Ja na twoim miejscu pozostał przy 16kW, takie kupowanie mocy na zapas to jakaś "posocjalistyczna" mentalność kiedy niczego nie było i wszystko kupowało się na zapas.
Przyjrzyj się wynikom opublikowane dla kotła 16kw przez @zawijana.
Sprawność kotła owszem przy mocy maksymalnej (20kW) spada ale nieznacznie za to przy mocy niższej od nominalnej spada o wiele bardziej, im niższa moc tym większy spadek sprawności. Przez cały okres grzewczy (min. 6 miesięcy) może będziesz miał z 2-3 tygodnie ostrej zimy kiedy kocioł będzie jechał na mocy maksymalnej a przez większość pozostałego czasu będzie jechał nawet poniżej mocy nominalnej.
Obrazowo mówiąc.
Jak weźmiesz kocioł 25 kW przez 2-3 tygodnie będziesz jechał na mocy nominalnej z bardzo ładną sprawnością a przez pozostały okres na mocy dużo poniżej nominalnej z dużo niższą sprawnością. Jak weźmiesz kocioł 16kW przez 2-3 tygodnie będziesz jechał na mocy maksymalnej z trochę słabszą sprawnością ale przez pozostały czas z mocą nieodbiegającą bardzo od nominalnej z całkiem niezłą sprawnością.
Co ci bardziej się opłaca 2-3 tygodnie lepszej sprawności czy pozostały czas z lepszą sprawnością ... ???
A sprawność to nic innego jak potrzebna ilość ton paliwa na sezon, im mniejsza tym więcej potrzeba tego paliwa, przykładowo spalanie w sezonie ze
sprawnością mniejszą o 20 % to zamiast 5t paliwa będzie potrzeba 6t ... :jawdrop:
Kocioł powinno się kupować z o ile to możliwe z jak najlepiej dopasowaną mocą a nie na zapas !!! :mad:
Nawet jak będzie zima stulecia i trafią się mrozy - 30 st. C i kocioł 16kW nie wyrobi potrzebnej mocy to nie znaczy od razu że będziesz miał w domu Grenlandię, tylko zamiast powiedzmy 22 st. C tylko 19 st. C. Ale wtedy ubierzesz sobie najwyżej sweterek albo rozpalisz jeszcze w kominku. Suma sumarum dobierajcie kotły do potrzeb a nie do "w razie czego" bo to po prostu się bardziej opłaca :-)
Nie mówiąc już o trybie lato kiedy w ogóle kocioł już pracuje na bardzo niskich mocach ...

woma4
30-05-2011, 08:19
No mówię, że to nie to. To co widzisz pod tym adresem, to ta przejściówka. Od jakiegoś czasu już wisi i niedługo spadnie.
Chyba, że ja mam tak ograniczony dostęp do ... i wolną transmisję, że widzę co innego niż ty.:)
Na poważnie: nowa strona OGNIWA dopiero na ukończeniu i ukaże się niebawem.

Pozdrawiam zawijan_2

Matko jedyna poprzednia strona to wisiała niezmieniona od czasu kiedy królował jeszcze DOS 6.2
A teraz co kilka dni nowa strona WWW ...

woma4
30-05-2011, 08:29
To wszystko jest logiczne, ale... pod warunkiem, że marek43 nie będzie potrzebował przez dłuższy czas np. 25kW. Takiej mocy EKO PLUS 16kW na eCoalu już nie da. Zamieszczone przeze mnie wyniki
przy mocy 20,5kW – temp.spalin: 206°C; sprawność: 76,1%; tlen: 7,3%
przy mocy 16,3kW – temp.spalin: 177°C; sprawność: 80,1%; tlen: 10,5%
uzyskano przy spalaniu węgla o wartości opałowej 27.000kJ/kg - nie ma tu już dużej rezerwy w paliwie.
KAŻDY KOCIOŁ MA SWOJĄ GÓRNĄ GRANICĘ MOCY. I to także należy brać pod uwagę.

Zapotrzebowanie na moc trzeba sobie wyliczyć nawet tą teoretyczną, wtedy wiemy czego szukamy.
Z opisu (160m2, nowe budownictwo, dobrze ocieplony) wynikało, że zapotrzebowanie jest w stanie zrealizować 16kW, jeśli nie i przez większą część sezonu potrzebna będzie moc większa od 20 kW (moc maksymalna 16kW na ecoalu.pl) to wiadomo, że wtedy trzeba wybrać kocioł 25kW.
Ja starałem się tylko przekonać wszystkich by nie brali kotła "na zapas" i "w razie czego" bo to bez sensu ... przynajmniej bez sensu ekonomicznego :-)

woma4
30-05-2011, 09:58
Propozycja dla @zawijana i @zawijana_2

Nie wiem czy my (ja oczywiście tylko jako kibic i użytkownik efektów ich pracy :)) nie brniemy z tymi badaniami na maksymalnie niskich mocach w ślepą uliczkę...
Z tego co napisał zawijan testy są robione na paliwie 25MJ (mniemam, że to jaret plus :-))
Czy nie warto było by szukać rozwiązania (praca ciągła z niezłą sprawnością na bardzo małej mocy) z innym paliwem ?
Gdyby tak użyć paliwo o wartości opałowej w okolicy 15MJ to kociołek powinien ładnie śmigać w trybie ciągłym z niezłymi temperaturami spalin !
Jakie dobre było by paliwo ... czeski ekogroszek ... miał ... nie wiem ? Może instytut opracuje takie "paliwo na lato" które przy tej niskiej wartości opałowej będzie miało niezłe pozostałe parametry (siarka, popiół, spiekalność) ?
Byłby jeszcze jeden plus, z racji niskiej wartości opałowej na pewno było bo ono dużo tańsze niż te kwalifikowane paliwa do retorty :-)

młodypalacz
30-05-2011, 10:51
Niestety. Paliwo bierze się spod ziemi. Takie - jakie jest.
Każda operacja wykonana na paliwie ma swój koszt. Toteż operacja, która nie zwiększa wartości opałowej paliwa jest kosztem bez efektu.

Natomiast poszukiwanie na lato paliwa o niższej wartości opałowej i niższej cenie jest ze wszech miar słuszne. Ważne - żeby cena 1kJ była w tym paliwie niższa. Nie tylko cena 1tony.

W mojej okolicy można kupić węgiel brunatny sortowany (do40mm) w granicach 170zł tona. Po wyschnięciu pali się b dobrze i ma w granicach 14tyś kcal. Może tego spróbować na ogrzewanie CWU?

woma4
30-05-2011, 11:03
To było by dobre tylko ...
1) do 40 mm to ciut za dużo w Burner S możesz spalać do 35 mm
2) od Konina do mnie to będzie jakieś ... 290 km :-)

U nas tylko czeski eko-groszek (ok. 20 MJ) w cenie 550t a workowany w cenie 620t


pozdrawiam,

młodypalacz
30-05-2011, 11:27
To było by dobre tylko ...
1) do 40 mm to ciut za dużo w Burner S możesz spalać do 35 mm
2) od Konina do mnie to będzie jakieś ... 290 km :-)

U nas tylko czeski eko-groszek (ok. 20 MJ) w cenie 550t a workowany w cenie 620t


pozdrawiam,

węgiel jest bardzo kruchy, więc myślę że te największe kawałki powinny się zmielić

marek43
30-05-2011, 12:34
witam ponownie -właśnie takie oceny były mi potrzebne bardzo zawierają one konkretne informacje cieszę się że wymiana informacji jest na wysokim poziomie merytorycznym i praktycznym. Bardzo cenna uwaga o paliwie na lato tego nie brałem pod uwagę.Dokonam jeszcze raz przeliczeń z kolegą dot.wartości przenikalnośći zastosowanego ocieplenia oraz termaliki jako pustaka teraz wiem jak to w całość wszystko pozbierać bardzo dziękuje za dokładne wyjaśnienia a sądze , że podobnym osobom jak ja ta spora wiedza bedzie przydatna do dokonywania własnych wyborów a nie szukania winnych którzy czesto doradzają nie mając rzeczowych argumentow, pozdrawiam serdecznie wszyskich

woma4
30-05-2011, 12:57
Matko jedyna ! :eek:
@marek43 nawijasz jak co najmniej jakiś docent na laudacji :-)
Na pewno wystarczyło by coś w okolicy ... "dzięki wszystkim za pomoc", ale jak masz gatkę i lubisz nawijać, czemu nie może być i tak ;-)

gsunr
30-05-2011, 13:05
Średnio w temacie, także przepraszam za zaśmiecanie.
Mam pytanie, ale może od początku.
Ponieważ mam piec (pożal się....) jakieś tam firmy ciepło plus (beznadzieja) i przemęczyłem się z nim 6 lat aż się totalnie rozsypał zasobnik i podajnik (motoreduktor, ogólnie całość do bani, krzywo zespawana obudowa kola retorty, totalna żenada ogólnie rzecz ujmując) jestem na etapie poszukiwań podajnika z palnikiem i... po przejrzeniu internetu natrafiłem na sławetnego brucera (ale chyba jedyne egzemplarze są z ekoenergii - zawijan pisze, że lepsze z centrozapu) oraz na burner-s opisanym, na nazwijmy to blogu zawijana. I teraz dochodzimy do mojego pytania:
Czy można kupić burner-s w zestawie do samodzielnego montażu - ot taki Słodowy :) podobnie jak ma to miejsce z brucerem? Czy jest to tylko i wyłącznie montowane w piecach Ogniwo i nie ma szans na zakup do, nazwijmy to, modernizacji, w tym wypadku, mojego pieca.
Przeczesałem dziś internet pod tym kątem i... nie znalazłem nic - poza brucerem oczywiście.
Sam piec jeszcze pociągnie, ale palnik z całą resztą muszę wymienić, bo raz, że się sypie, a dwa... cholera mnie bierze na to dziadostwo.
Natrafiłem też na stronach sklepu domer na palnik rynnowy i nad tym się zastanawiałem chwilę, póki nie wpadłem na burner-s.

marek43
30-05-2011, 13:23
Woman4 taką mam nature bardzo może zbyt ugrzecznioną ona właśnie pozwoliła mi przez 40lat współpracy z różnymi środowiskami na spokojny żywot na emeryturze ,doceniałem wysiłki innych osób ale i mnie nigdy nie brakło satysfakcjiponownie dziękuje za powyższy wpis

karoka65
30-05-2011, 16:03
Widzisz marek43 nawet Zawijan potwierdza to co napisałem na początku a jemu możesz na pewno wierzyć bo ma ten kocioł na stanowisku badawczym i wieloletnie doświadczenie w tej dziedzinie.
Teoria - teorią, wyliczenia - wyliczeniami ale żebyś później w kufajce w domu nie musiał siedzieć.
Już mojemu kuzynowi instalator wyliczył kocioł 18,5kW na 170m2 i przy -8 do -10 na dworze doił mu po 85kg/dobę.

zawijan_2
30-05-2011, 16:56
Szanowni Koledzy

Aby każdy mógł sobie oszacować zapotrzebowanie na ciepło w kW poniżej zamieszczam Wam kawałek takiej prostej tabelki.
Jak ją czytać?
pierwsza z lewej kolumna pod XX to powierzchnia ogrzewana domu w m2
Podkreślony górny wiersz to straty ciepła w W/m2 (tyle musicie mieć, aby uzupełniać to, co traci budynek)
Wartości te zależne są od materiałów z jakich są wybudowane domki. Przykładowo: 100 W/m2 dotyczy nieotynkowanego domu z czerwonej cegły i nieszczelną stolarką.
Nowe domki z bajerami oscylują pomiędzy 30 a 50 W/m2

Przykładowo: ktoś ma chałupkę o stratach rzędu 70 W/m2 i powierzchni ogrzewanej 180 m kw. W tabelce są wartości dla 100 i dla 80. Odpowiednio w kolumnie 70 dla 80 figuruje 5.6, a dla 100 - 7.0. Suma 5.6 + 7.0 = 12.6 I WSZYSTKO JASNE!

XX; 30; 40; 50; 60; 70; 80; 90; 100
60; 1.8; 2.4; 3.0; 3,6; 4.2; 4.8; 6.0;
80; 2.4; 3.2; 4.0; 4.8; 5.6; 6.4; 8.0;
100; 3.0; 4.0; 5.0; 6.0; 7.0; 8.0; 10.0;

Nie chciało mi się przeklepywać całej tej tabelki, bo lenistwo bierze górę:yes:, ale każdy kto kumaty, potrafi sobie wyliczyć swoje zapotrzebowanie dzieląc, mnożąc, dodając, odejmując.


Pozdrawiam wszystkich serdecznie zawijan_2

sipus31
30-05-2011, 20:14
czy ktos wypowie sie na temat mojego domku? tak jak wczesniej pisalem dom wg projektu dom pod katalpa,inni uzytkownicy tego domku wg forum zakupili piec 22 kw i 25 kw(ale powiekszony dom) ktory eko plus bedzie lepszy do mojego 16 czy 25 kw? prosze o pomoc w wyborze

jorgo
30-05-2011, 20:14
Szanowni Koledzy

Aby każdy mógł sobie oszacować zapotrzebowanie na ciepło w kW poniżej zamieszczam Wam kawałek takiej prostej tabelki.
Jak ją czytać?
pierwsza z lewej kolumna pod XX to powierzchnia ogrzewana domu w m2
Podkreślony górny wiersz to straty ciepła w W/m2 (tyle musicie mieć, aby uzupełniać to, co traci budynek)
Wartości te zależne są od materiałów z jakich są wybudowane domki. Przykładowo: 100 W/m2 dotyczy nieotynkowanego domu z czerwonej cegły i nieszczelną stolarką.
Nowe domki z bajerami oscylują pomiędzy 30 a 50 W/m2

Przykładowo: ktoś ma chałupkę o stratach rzędu 70 W/m2 i powierzchni ogrzewanej 180 m kw. W tabelce są wartości dla 100 i dla 80. Odpowiednio w kolumnie 70 dla 80 figuruje 5.6, a dla 100 - 7.0. Suma 5.6 + 7.0 = 12.6 I WSZYSTKO JASNE!

XX; 30; 40; 50; 60; 70; 80; 90; 100
60; 1.8; 2.4; 3.0; 3,6; 4.2; 4.8; 6.0;
80; 2.4; 3.2; 4.0; 4.8; 5.6; 6.4; 8.0;
100; 3.0; 4.0; 5.0; 6.0; 7.0; 8.0; 10.0;

Nie chciało mi się przeklepywać całej tej tabelki, bo lenistwo bierze górę:yes:, ale każdy kto kumaty, potrafi sobie wyliczyć swoje zapotrzebowanie dzieląc, mnożąc, dodając, odejmując.


Pozdrawiam wszystkich serdecznie zawijan_2

Jesteś Wielki....tego mi trzeba było :-)
dzięki

szosiu
30-05-2011, 22:02
Panowie czy ktoś w przybliżeniu mogłby mi wyliczyc ile mi spali Eko Plus 16KW ekogroszku w ciagu jednego sezonu grzewczego ? Zakladam ze zima ma 6 mcy, czy to wogole sie da wyliczyc?


Powierzchnia do ogrzania to 150m2, posadzka-sufit 250cm
Dom niepodpiwniczony
fundamenty ocieplone styropianem 8cm 0,036
ściany styropian 12cm rowniez bardzo cieply 0,032
podloga ocieplona 15cm styro bardzo cieply 0,032
strych ocieplony welną 15+20cm
okna średniej klasy, nowe

marek43
30-05-2011, 22:15
Karoka 65 dzięki po analizie bedzie 25kw

Vld
30-05-2011, 23:01
Panowie czy ktoś w przybliżeniu mogłby mi wyliczyc ile mi spali Eko Plus 16KW ekogroszku w ciagu jednego sezonu grzewczego ? Zakladam ze zima ma 6 mcy, czy to wogole sie da wyliczyc?


Powierzchnia do ogrzania to 150m2, posadzka-sufit 250cm
Dom niepodpiwniczony
fundamenty ocieplone styropianem 8cm 0,036
ściany styropian 12cm rowniez bardzo cieply 0,032
podloga ocieplona 15cm styro bardzo cieply 0,032
strych ocieplony welną 15+20cm
okna średniej klasy, nowe

Więcej niż 3 t nie powinno się spalić, a nawet powinno trochę zostać na lato

marek43
31-05-2011, 07:10
Czy podłączenie czopucha do przewodu kominowego może być połączone z kolankiem 90stopni

woma4
31-05-2011, 07:11
Czy podłączenie czopucha do przewodu kominowego może być połączone z kolankiem 90stopni
Może.
Tylko nie wiem jak to wykombinowałeś ale musi być to tak zrobione by był swobodny opad w kominie sadzy do wyczystki.
Komin trzeba czyścić i wybierać to co spadnie.

marek43
31-05-2011, 13:39
Woma 4 komin jest w narożniku taki projekt piwnica niewielka projektowana na gaz ja uparłem się na ogniwo będzie zachowana odległość do wyczystki i odstojnika komin systemowy pewnie że lepiej byłoby bezpośrednio wykonać przyłącze a tak trzeba zadbać w dodatku o ocieplenie jeszcze tej rury i podobno na kolanku ma być taka mówka powiedzmy do oczyszczania samego kolanka zobaczymy co na to instalator fajnie że piszesz jak wyżej bo mam na co zwracać uwagę ucze się dopiero co o tych sprawach dzięki

woma4
31-05-2011, 13:47
Woma 4 komin jest w narożniku taki projekt piwnica niewielka projektowana na gaz ja uparłem się na ogniwo będzie zachowana odległość do wyczystki i odstojnika komin systemowy pewnie że lepiej byłoby bezpośrednio wykonać przyłącze a tak trzeba zadbać w dodatku o ocieplenie jeszcze tej rury i podobno na kolanku ma być taka mówka powiedzmy do oczyszczania samego kolanka zobaczymy co na to instalator fajnie że piszesz jak wyżej bo mam na co zwracać uwagę ucze się dopiero co o tych sprawach dzięki

Jeżeli te kolanko jest w bok do kanału kominowego to nie powinno iść poziomo tylko po skosie do góry !

zawijan_2
31-05-2011, 14:02
re: marek43

O jakiej Kolego wyczystce w Ogniwie piszesz?
Obecne Ogniwo Eko Plus nie ma żadnych wyczystek z boku. Wszystkie operacje czyszczenia wykonujesz wyłącznie od frontu i z góry.
Poniżej wlotu musisz mieć wyczystkę w kominie. Najlepiej na poziomie podłogi.
Jeśli popatrzysz, że Ogniwo ma czopuch z tyłu, a potrzebujesz wyjść ze spalinami w bok, to wystarczy ci kolano 90 st. byle pochylone nieco do góry (minimum 4 stopnie) patrząc w kierunku komina.
Znaczny fragment kolana wyczyścisz szczotką giętką w trakcie okresowego czyszczenia kotła, a raz do roku (gdy kocioł zimny) wystarczy skorzystać z odkurzacza. Używany (sprawny) odkurzacz można już kupić za kilkadziesiąt zł.

Pozdrawiam zawijan_2

p.s. proponuję jeszcze raz dokonać analizy zapotrzebowania na ciepło wg wytycznych z mojego wpisu #697 na str. 35, bo mniemam, że Kolego przeoczyłeś to.

sipus31
31-05-2011, 17:33
witam wszystkich
,probuje po raz 3 na tym forum bardzo prosze o pomoc w wyborze kotla,dom wg projektu dom pod katalpa,piec ma ogrzewac w lecie rowniez wode,jakiej mocy kociolek bedzie dla mnie lepszym rozwiazaniem 16 czy 25 kw?

marcus NT
31-05-2011, 17:41
Witaj zawijan_2.

Ja również noszę się z zamiarem zakupu Ogniwa Eko Plus. Przeanalizowałem Twoje wytyczne dotyczące zapotrzebowania na ciepło i ma tylko jedno pytanie: jakiej powierzchni to dotyczy, użytkowej czy całkowitej (tzn po obwodzie podłogi)? Jeśli użytkowej to następne pytanie (a miało być tylko jedno-sorry): według jakiej normy (PN czy EN)? Czy ewentualnie zapotrzebowanie na ciepło liczone do m2 można połączyć z kubaturą.

woma4
31-05-2011, 18:53
re: marek43

O jakiej Kolego wyczystce w Ogniwie piszesz?
...
p.s. proponuję jeszcze raz dokonać analizy zapotrzebowania na ciepło wg wytycznych z mojego wpisu #697 na str. 35, bo mniemam, że Kolego przeoczyłeś to.

Myślę, że oczywiście markowi43 chodzi o wyczystkę w kominie.
A co do wyboru kotła ... to również próbowałem przekonać go do kotła o mniejszej mocy ale chyba @marek43 uważa, że im więcej tym lepiej...
No cóż, jak to mówią u nas we wsi przecież z koniem kopać się nie będziesz ;-)
marka43 wybór, marka43 kocioł i marka43 radość lub ... nie.
Marku43 nie gniewaj się ! Ja tak trochę w żartobliwym tonie, mam nadzieję, że będziesz zadowolony ze swojego wyboru :-)

zawijan_2
31-05-2011, 19:47
re: sipus31

Piszesz kolego tak:
",probuje po raz 3 na tym forum bardzo prosze o pomoc w wyborze kotla,dom wg projektu dom pod katalpa,piec ma ogrzewac w lecie rowniez wode,jakiej mocy kociolek bedzie dla mnie lepszym rozwiazaniem 16 czy 25 kw?"

Bardzo chętnie Ci pomogę, ale na litość Boską, nie zmuszaj mnie abym szukał po sieci np. co to jest "dom pod katalpa", bo długo żyję, ale nie wiem.
Podaj metraż, wys. pomieszczeń, z czego ściany, izolacja, stolarka to będzie można działać.

Pozdr. zawijan_2

zawijan_2
31-05-2011, 19:52
re: marcusNT

- po obwodzie podłogi
- przy wys. pomieszczeń 2,5 m

pozdrawiam - zawijan_2

marek43
31-05-2011, 20:57
W 10 poście żle sformułowałem zdanie miałem na myśli wyczystke kominową co do tabelki fajna sprawa i dobrze że postarałeś się w tym względzie.Mam piwnice h. 215 na poziomie zerowym postanowiliśmy dać ogrzewanie w garażu oraz w jednym z pomieszczeń technicznych o łącznej powierzchni 34 mkw.stąd bierze się opcja 25kw sądze że słusznie

karoka65
31-05-2011, 21:23
W 10 poście żle sformułowałem zdanie miałem na myśli wyczystke kominową co do tabelki fajna sprawa i dobrze że postarałeś się w tym względzie.Mam piwnice h. 215 na poziomie zerowym postanowiliśmy dać ogrzewanie w garażu oraz w jednym z pomieszczeń technicznych o łącznej powierzchni 34 mkw.stąd bierze się opcja 25kw sądze że słusznie
Nie zaskarbię sobie pod tym względem na pewno zwolenników ale też uważam że słusznie.
Jak pisałem tabelki- tabelkami, wyliczenia-wyliczeniami a w rzeczywistości może być inaczej ale już wtedy za późno. Mój kuzyn jest też zarejestrowany na forum a czy kiedyś napisał że kupił za mały kocioł ? chociaż taki wyliczył mu instalator.
Jest pewnie więcej takich osób ale nie chcą przyznać się do błędów swoich lub popełnionych przy pomocy osób trzecich.
Najwyżej Marek mnie wyklnie albo za rok podziękuje.
Oczywiście wybór należy do niego. Wysłuchał różnych opinii ale nikt za niego tej ostatecznej nie podejmie.
Tyle z mojej strony do Marka. Życzę trafionego wyboru.

marek43
31-05-2011, 22:10
Karoka 65 dzięki -nie sądze że będe niezadowolony Zawijan napisał w poście1492 ostatnie zdanie,ze można z powodzeniem zmniejszyć moc gdyby taka potrzeba zaistniała na tym opieram też dobór mocy.Pozdrawiam i życzę wszystkim kolorowych snów ja ide spać bo miałem ciężki dzień.

karoka65
31-05-2011, 22:20
Myślę tak samo, z większego mniejsze zrobisz a odwrotnie to już ciężko.
Co do różnicy w cenie to inna ludowa prawda:
Przepiłeś konia, to przepij i bat.
Pozdrawiam wszystkich i życzę spokojnej nocy bo wróżbici od pogody burze zapowiadają.

marek43
01-06-2011, 05:13
Bobek budowniczy wyskoczyłeś z tym wpisem do zawjana jakby to On był jakiś oszołom naukowy facet ma argumenty uzyskane w sposób empiryczny i dobrze pozostali też podobnie czerpią wiedze, dzielą się a moim zadaniem jest myślenie w oparciu o te informacje zawsze do sprawdzenia.Bobek mam wrażenie że niemasz tej wiedzy co zawijan i stąd taki dziwny wpis.Zapytam cię wprost czy głowa porośnięta włosami jest bardziej wydajniesza od łysej?Pozdrawiam

woma4
01-06-2011, 07:12
Karoka 65 dzięki -nie sądze że będe niezadowolony Zawijan napisał w poście1492 ostatnie zdanie,ze można z powodzeniem zmniejszyć moc gdyby taka potrzeba zaistniała na tym opieram też dobór mocy.Pozdrawiam i życzę wszystkim kolorowych snów ja ide spać bo miałem ciężki dzień.

Marek ... a skąd będziesz wiedział, że taka potrzeba zaistniała ???
Kocioł będzie grzał, w domu będzie ciepło, spalisz powiedzmy 6 t opału i wszystko będzie wprost idealnie !
Tylko może być tak, że kocioł będzie jechał przez większość czasu na sprawności powiedzmy 60 %, a przy mniejszym mógłby na 80% i mógłbyś spalić o tonę mniej w sezonie :eek:
Jak to sobie sprawdzisz i ocenisz ... ??? Bo sterownik ecoal.pl sobie poradzi z niższym zapotrzebowaniem na moc i nie odczujesz tego w żaden sposób.
Dodatkowo w początkowym i końcowym okresie sezonu grzewczego (wczesna jesień i późna wiosna) zapotrzebowanie na moc może być tak małe, że kocioł przewymiarowany może ci wpadać w tryb podtrzymania a to już nie jest wesołe ... zwłaszcza dla kotła.
No i nie mówiąc już o trybie lato ... przy kotle 10kW można próbować powalczyć z tematem ale przy 25 kW szkoda pieca :-(
A moc można zmniejszyć i to nawet z powodzeniem ale nie przez przewalenie jakiejś wajchy tylko (najlepiej) przez wymianę członów a to już nie jest taka bułka z masłem bo raz że trzeba mieć te człony, dwa że trzeba mieć dostęp do zaślepki z przeciwnej strony od zamocowania podajnika, trzy że trzeba wszystkie łączenia dokładnie zasilikonować by powietrze nie uciekało i cztery że trzeba je dobrze dopasować do ślimaka nie za blisko by nie zrywało zawleczki i nie za daleko by nie zostawał opał pod ślimakiem, to wszystko :-)
Generalnie najlepiej to jednak robić to jednak przez wymontowanie podajnika wtedy jest wszędzie łatwy i wygody dostęp.
Można też zmniejszyć moc palnika przez zasilikonowanie otworów ale ja jakoś nie mam przekonania co do jakości takiego rozwiązania. No iw tym wypadku również ciężko dobrze to zrobić bez wymontowania podajnika.

młodypalacz
01-06-2011, 07:21
Czy może ktoś napisać jaki jest średni czas pracy w min podajnika dla eko plusa 16kW przy miale do opróżnienia zasobnika?
Wykasowałem sobie i nie wiem ile wpisać.

woma4
01-06-2011, 07:27
Czy może ktoś napisać jaki jest średni czas pracy w min podajnika dla eko plusa 16kW przy miale do opróżnienia zasobnika?
Wykasowałem sobie i nie wiem ile wpisać.
No to teraz załaduj do pełna i jak ci wypali wszystko będziesz dokładnie wiedział ile u ciebie ten czas wynosi :-)

sipus31
01-06-2011, 08:18
do Zawijan 2
b.przepraszam ze odwoluje sie tylko do nazwy projektu,ale dlatego w pierwszym zapytaniu wkleilem linka,nie wiem ktora powierzchnie wkoncu bierze sie do wyboru mocy kotla,w projekcie podana jest calkowita,uzytkowa i po podlodze,dlatego wkleje go jeszcze raz i prosze o wypowiedzenie sie jaki kociol bedzie najlepszy,dodam tylko ze kotlownia jest powiekszona i znajduje sie za garazem(zmiana w projekcie)w garazu tez chcialbym maly grzejnik by zlamalo powietrze,w lecie ogrzewanie bojlera na cwu 120/140 l ,sciany 25 plus ocieplenie 14cm,wysokosc pomieszczen 2,60 ,okna pcv dobrej jakosci,instalacja cala w miedzi,poddasze welna 20 cm,chcialbym palic mialem 25,pozdrawiam
http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-pod-katalpa/m45befc48d9f2b

marek43
01-06-2011, 09:06
Woma 4 nie wiedziałem ze zmnieszenie mocy jest takie jak dla mnie skomplikowane ja w technicznych sprawach jestem cienki , na obecny stan rzeczy daje sobie trochę czasu wiem jedno że piecyk z tym sterownikiem bedzie mój, doszło jeszcze że styropian jako zew.docieplenie ma jednak nie 10cm ale 12cm ja ten piecyk potrzebuje na jesień trochę galopuje bo chcę kupić teraz z uwagi na ceny prognozy rożne wskazują ze jesienią bedą droższe. Powiem tak szczerze mimo żepadło na 25kw dalej myśle a ta sprawność o której piszesz skłania mnie do wnikliwości w temacie bardzo dziękuje za cenne praktyczne uwagi

woma4
01-06-2011, 09:40
@marek43
Na pewno trzeba dopasować kocioł do potrzeb, jeśli są potrzeby na 25kW to trzeba kupić 25kW.
Ale również na pewno nie warto kupować kotła "na zapas" :-)
Na zapas to można ... kupić węgla !

Wojtek159
01-06-2011, 10:13
ehhh nawet pożartowac nie mozna......pewnie że mam mniejszą wiedze od zawiajnów,baaa nie mam wcale tej wiedzy (jakbym miał ,nie jechałbym 350km do instytutu) Zawijanów poznałem osobiście i uwazam ich za NAPRAWDĘ mądrych ludzi którzy znają sie na tym co wykonują (konstrukcja i testowanie wszelakich kotłów) zawijan nr 1 to taki mózg (normalnie rozum z reklamy tps-y) a zawijan nr2 to raczej wiekszy praktyk cos w stylu serca równiez z reklamy tps-y ;) czasmi jest tu tak smutno( no chyba że akurat jest ostra wymiana poglądów) że trzeba rozbawić towarzystwo...swoją droga spytaj sie kiedyś zawijanów czy ich uraziłem , nieraz jest tu tak ostro że szok ,ludzie wymieniają się swoim zdaniem tak że iskry lecą, ale nikt tej słownej wymianki nie bierze do siebie....
Hmmm. to znaczy, że mają chłopaka - Juliana? :lol2:

marek43
01-06-2011, 11:27
Bobek wszystko jest ok nie wiedziałem, że jest tak jak to opisałeś a pozatym wezmę na przyszłość poprawke masz rację dawka dobrego swoistego klimatu jest wręcz wskazana pozdrawiam

Jarecki79
01-06-2011, 11:51
do Zawijan 2
b.przepraszam ze odwoluje sie tylko do nazwy projektu,ale dlatego w pierwszym zapytaniu wkleilem linka,nie wiem ktora powierzchnie wkoncu bierze sie do wyboru mocy kotla,w projekcie podana jest calkowita,uzytkowa i po podlodze,dlatego wkleje go jeszcze raz i prosze o wypowiedzenie sie jaki kociol bedzie najlepszy,dodam tylko ze kotlownia jest powiekszona i znajduje sie za garazem(zmiana w projekcie)w garazu tez chcialbym maly grzejnik by zlamalo powietrze,w lecie ogrzewanie bojlera na cwu 120/140 l ,sciany 25 plus ocieplenie 14cm,wysokosc pomieszczen 2,60 ,okna pcv dobrej jakosci,instalacja cala w miedzi,poddasze welna 20 cm,chcialbym palic mialem 25,pozdrawiam
http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-pod-katalpa/m45befc48d9f2b

Na Twoim miejscu brałbym pod uwagę 140m2

Gotowe projekty firmy Archon mają najczęściej starty ciepła 90W/m2, jeżeli nie dobierasz żadnej extra izolacji.
Optymistycznie możesz zakładać 70W/m2, ale z całą pewnością nie 30-50W/m2 - to są już domy tzw energooszczędne. (do ich projektu jest to +pakiet energooszczędny oraz +wentylacja mechaniczna aby zbliżyć się do 50W/m2 strat ciepła)

Wzór, czy tabelka, którą przedstawia Zawijan2 bierze pod uwagę tylko zapotrzebowanie na C.O., dobrą praktyką przy wyniku < ok.17kW jest doliczenie 2-3kW na potrzeby CWU.

ps. jeżeli zużycie energii (straty ciepła) to 90W/m2 a pow. to 140m2, to średniorocznie potrzebujesz 12600kWh energii.

Idąc tym tropem dalej....
Zakładając,że chcesz palić miałem i że jego kaloryczność to 21MJ/kg a średnia sprawność kotła optymistycznie liczona wyniesie 70%, to potrzebujesz ok. 3085,71kg miału, aby wyprodukować owe 12600kWh.

sipus31
01-06-2011, 13:50
dziekuje Jarecki czyli wg Ciebie potrzebuje 12,6kw(c.o.) + 3kw (c.w.u.),=15,6
czyli dla mnie idealem bedzie eko plus 16 kw tak? nie mniej nie wiecej?

ps.tylko dlaczego inni budujacy ten domek zainstalowali piece 22kw?

Jarecki79
01-06-2011, 14:03
dziekuje Jarecki czyli wg Ciebie potrzebuje 12,6kw(c.o.) + 3kw (c.w.u.),=15,6
czyli dla mnie idealem bedzie eko plus 16 kw tak? nie mniej nie wiecej?

ps.tylko dlaczego inni budujacy ten domek zainstalowali piece 22kw?

Ja wolałbym, abyś wybrał Skam-P Premium 17kW :)

Natomiast mówiąc całkiem poważnie, pytasz w wątku o Ogniwie, więc ja wybrałbym w tym wypadku moc kotła Ogniwo 16kW.
Z innej firmy być może wybrano 22kW. Model 25kW z Ogniwa też by Twój dom ogrzewał, tylko po co wybierać tak duży kocioł z retortą na 140m2?
Jak dla mnie to przedział od min. 12kW do max. jakiś 18kW.

Wersja optymistyczna 70W/m2:
70 x 140 / 1000 = 9,8kW + ok.2kW na bojler = 12kW

Wersja w/g standardu 90W/m2:
90 x 140 / 1000 = 12,6kW + ok. 2-3kW = 14,6-15,6kW

karoka65
01-06-2011, 16:38
Dodatkowo w początkowym i końcowym okresie sezonu grzewczego (wczesna jesień i późna wiosna) zapotrzebowanie na moc może być tak małe, że kocioł przewymiarowany może ci wpadać w tryb podtrzymania a to już nie jest wesołe ... zwłaszcza dla kotła.
No i nie mówiąc już o trybie lato ... przy kotle 10kW można próbować powalczyć z tematem ale przy 25 kW szkoda pieca .
Muszę powiedzieć kolego że tu mocno przesadzasz. A co powiesz o sterowaniu dwustanowym ? gdzie sterownik prowadzi kocioł albo pracując albo w nadzorze.
Ja trzeci sezon palę non-stop, zima-lato. Dwa pełne sezony na sterowniku dwustanowym ( Lider).
Ostatnio dostałem dzięki uprzejmości firmy Elektro-System sterownik Bruli do testów.
Powiem tak w trybie lato sterownik po uzyskaniu temp. zadanej przechodził w nadzór.
A teraz ci powiem coś ciekawszego jak to wyglądało.
Przerwa podajnika ustawiona na 150min czyli całe 2,5 godziny, w tym czasie żadnego podkładania węgla ani żadnego załączenia dmuchawy.
Nigdy nie zauważyłem w kotle, w żadnym miejscu jakiejkolwiek wilgoci czy skroplin.
Kocioł 19kW w trybie lato dogrzewa wodę 3 do 4 razy na dobę, reszta nadzór.
Myślę że czasami przesadzacie.

karoka65
01-06-2011, 16:54
A dodam jeszcze że wg. mojej skromnej wiedzy niema jeszcze takiego sterownika i długo nie będzie który w trybie lato może utrzymać kocioł w ciągłej pracy.
Nawet te najnowsze: eCoal, Puma czy Cobra.
Dzięki znowu uprzejmości drugiej firmy o której się tu dużo pisze czyli Elektro-Miz otrzymałem do testów sterownik Cobra. Tak bardzo ładnie teraz pracuje ale gdy dogrzeje wodę na wyświetlaczu mam moc kotła 1% ale to nic innego jak nadzór. Co jakiś czas tam troszkę ruszy dmuchawa ale nie ma ciągłości palenia tylko podtrzymanie ognia.
Tak samo jest w innych sterownikach.
Gdybyś kolego miał nawet kocioł o mocy 3kW to jest niemożliwa praca z ciągłym nadmuchem przez kilka godzin i zerowym odbiorze ciepła.

sipus31
01-06-2011, 17:23
do uzytkownikow
mam pytanie odnosnie rusztu awaryjnego,czy na nim mozliwe jest dlugotrwale palenie,bez uzywania calkowicie paliwa z podajnika? wiecie jak jest, po budowie zostaje mnostwo drzewa w roznej postaci,czy moge sobie tam palic tylko na tym ruszcie ogrzewajac dom,oczywiscie licze sie z czestoscia dokladania i mniejsza sprawnoscia,chodzi mi o sam fakt,czy takim rusztem moge np opalac cala dobe? czy tylko przeznaczony jest do krotkotrwalych zadan awaryjnych?

karoka65
01-06-2011, 17:31
Tak można palić ciągle.
Gdy stary Lider uległ awarii byłem zmuszony do korzystania z tego dobrodziejstwa jakim jest ruszt awaryjny przez trzy doby.
Ale nalatać się do kotłowni trzeba.

zawijan_2
01-06-2011, 18:42
:D

karoka65
01-06-2011, 18:52
Heh, jeszcze poeta.
Ukryte talenty Zawijana_2.

zawijan_2
01-06-2011, 18:56
:D

zawijan_2
01-06-2011, 19:03
:(

szosiu
01-06-2011, 20:56
Więcej niż 3 t nie powinno się spalić, a nawet powinno trochę zostać na lato

dzieki serdeczne :D A jesli zastosuje miał za powiedzmy 500zł/tonę to ile ton mi spali mialu, wogole jak sie ma miał do ekogroszku jesli chodzi o ilosc spalonych ton ?

Wojtek159
01-06-2011, 21:12
zawijan_2
Uważam, że trochę za bardzo przewalasz.
Wolałbym, aby z tego wątku nie robić cyrku.
Jutro pogadamy.

:) Nie bij... wytłumacz. :)
"My też Ludzie..." ;)

woma4
02-06-2011, 06:51
dzieki serdeczne :D A jesli zastosuje miał za powiedzmy 500zł/tonę to ile ton mi spali mialu, wogole jak sie ma miał do ekogroszku jesli chodzi o ilosc spalonych ton ?
Ile spalisz i jak to się ma do eko-groszku nie zależy od ceny (przynajmniej wprost) tylko od kaloryczności czyli wartości opałowej (jednostka miary to kJ/kg lub MJ/kg)
Masz trzy parametry:
1) potrzeby energetyczne twojego domu na cały sezon
2) kaloryczność paliwa którym będziesz palił (miał niższa, eko-gorszek wyższa)
3) sprawność kotła z jaką będzie zamieniał on paliwo na energię cieplną
I co by nie kombinować z wyborem paliwa i kotła bilans musi wyjść na zero.
(jak w piosence "pero pero bilans musi wyjść na zero" :-))
Jeśli będziesz palił miałem o kaloryczności 20 MJ/kg zamiast eko-groszkiem o kaloryczności powiedzmy 27MJ/kg
To zakładając że kocioł będzie spalał oba paliwa z tą samą sprawnością (a wcale tak nie musi być oczywiście poza eko plusem :-)) to będziesz potrzebował około 30 % więcej miału od eko-groszku. Więc przy zakupie cena tego miału musi być co najmniej (z kosztami transportu) mniejsza o 30 % od ceny eko-groszku żeby był tu jakiś sen ekonomiczny (w zasadzie to cena powinna być jeszcze niższa by było to rzeczywiście opłacalne).
Pisał o tym dokładnie zawijan na swoim blogu ... ale starym, na nowym nie mogę tego znaleźć ...
A tak chciałem wkleić linka :bash:

woma4
02-06-2011, 07:52
@Zawijan
Od 16.05 do 01.06 to są dwa tygodnie, ja szczerze mówiąc i tak nie planowałem częściej czyścić jak raz na dwa tygodnie :-)
A przy tych wcześniejszych badaniach przy których był on czyszczony "nie nadmiernie starannie ale jednak" to co jaki czas było te "nie nadmierne" czyszczenie ?

wrb
02-06-2011, 08:43
Czy można znaleźć jakąś zależność między sprawnością a ilością otworów w palniku
w świetle ostatnich badań? Oczywiście mowa o mocach innych niż maksymalna.

Jarecki79
02-06-2011, 09:14
dzieki serdeczne :D A jesli zastosuje miał za powiedzmy 500zł/tonę to ile ton mi spali mialu, wogole jak sie ma miał do ekogroszku jesli chodzi o ilosc spalonych ton ?

np.miał 21MJ/kg - robimy założenie,że uda się go spalić ze sprawnością np. 55% - dla wyprodukowania 12600kWh potrzebujesz tego paliwa 3927,27kg co przy cenie 500zł/tonę oznacza koszt 1963,64zł

miał np. 24MJ/kg - zakładamy,że lepszy jakościowo, lepiej się dopala i pracujemy na sprawności np. 62%, dla tych 12600kWh potrzebujemy 3048,39kg co przy cenie załóżmy 650zł za tonę oznacza koszt 1981,45zł

ekogroszek np. 28MJ/kg - zakładamy, że sprawność wyjdzie 72%, dla tych 12600kWh potrzebujemy 2250kg takiego eko, co zakładamy przy cenie 850zł/tonę kosztuje nas 1912,50zł

szosiu
02-06-2011, 10:15
Dzieki Panowie, teraz wiem o co biega . Z uwagi na to ze miejsce skladowania opału mam niezbyt duże, to zdecyduje sie na groszek, zajmie on mniej miejsca.

Jeszcze jedno pytanko do Was, gdzies czytalem ze w duze mrozy lepiej palic groszkiem i to jak najkaloryczniejszym, a w miesiace niezbyt mroźne palić miałem. A mieszanką miał + groszek kiedy palic ?

woma4
02-06-2011, 10:57
@szosiu
Wszystko wiesz a dalej pytasz jak dziecko we mgle :-)
Jak będą super mrozy i załadujesz do pieca "cienki" maił to może zdarzyć się tak, że palnik choć ma jakiś tam zakres mocy, powiedzmy do 20kW
to nie wyrobi tego bo paliwo jest za mało kaloryczne.
A w lato w trybie lato czy też wczesną jesienią lub późną wiosną kiedy zapotrzebowanie na ciepło jest najmniejsze przy paliwie o niskiej kaloryczności a więc
i paliwie które będzie z danej porcji generowało mniej energii kocioł będzie pracował ... jak to określić ... bardziej płynnie :-)
To znaczy, że rzadziej będzie przechodził w tryb potrzymania (nie chodzi dmuchawa) co raz, że skutkuje małą sprawnością a dwa, że może (wg. niektórych opinii nie) być szkodliwe dla kotła.
I tyle. Ale to nie znaczy, że trzeba sobie rozpisać grafik na cały sezon jakim paliwem palić :-)
Jak kupisz groszek pal cały sezon zimowy groszkiem i się nie przejmuj.
Moim zdaniem w trybie lato (jeśli ktoś używa) na pewno warto pomyśleć o jakimś paliwie mało energetycznym.

Vld
02-06-2011, 11:25
Jeśli porównać groszek i miał o takiej samej kaloryczności (wartości opałowej) - to miał zająłby nieco mniej miejsca, bo ma o 10-15% większą gęstość nasypową.
Porównywać trzeba wartości opałowe a nie sortymenty. W OGNIWO EKO PLUS miał i groszek spalają się ze sprawnością bardzo zbliżoną.

też uzyskałem podobne wartości na ciepłomierzu spalając dobry groszek i dobry miał, nie rozumiem tych założeń że dla groszku sprawność 72% a dla miału 62%. A ta cena 650zł to już chyba tylko po to by ostateczny rachunek pasował do założeń. Stawiam tezę, że miał z racji granulacji da się spalić z mniejszym nadmiarem powietrza na małych mocach niż ekogroszek a zatem większa sprawnoscią.

Jarecki79
02-06-2011, 11:37
Dobrze, że podkreślasz dobry groszek, dobry miał...
Z miału jest częściej więcej szlaki i odpadu. W sezonie zimowym zakładam większy odpad z miału i niższą sprawność.
Przejściowe stany, warto opały mieszać....

Możecie jednak liczyć jak się Wam podoba.

kaloryczność opału w Mj / 3,6 = ilość kW jaką jest nam w stanie zaoferować dany opał (z 1kg).

Wynik * zakładana sprawność kotła = ile kW mamy już w procesie spalania (1kg danego opału).

Wychodząc z założenia, że kolega będzie potrzebował ok 12600kWh można w dowolny sposób obliczyć koszt ogrzewania znając ceny danych paliw.

Tona miału zajmie mniej miejsca jak tona ekogroszku, ale 4tony miału do 2,3tony ekogroszku... tak różowo już nie będzie. Miał się kurzy i syfi bardziej jak ekogroszek, jak komuś nie przeszkadza, to pełen luz.

Vld
02-06-2011, 12:22
:) nie ważne
każdy co wie o co chodzi sam to sobie policzy sprawdzi i podejmie najlepszą decyzje.
Reszta przeczyta powyższe kupi ekogroszek i będzie się zastanawiać czemu koszty ogrzewania są takie same jak gazem.

markowsski
02-06-2011, 13:32
Szanowni Koledzy

Aby każdy mógł sobie oszacować zapotrzebowanie na ciepło w kW poniżej zamieszczam Wam kawałek takiej prostej tabelki.
Jak ją czytać?
pierwsza z lewej kolumna pod XX to powierzchnia ogrzewana domu w m2
Podkreślony górny wiersz to straty ciepła w W/m2 (tyle musicie mieć, aby uzupełniać to, co traci budynek)
Wartości te zależne są od materiałów z jakich są wybudowane domki. Przykładowo: 100 W/m2 dotyczy nieotynkowanego domu z czerwonej cegły i nieszczelną stolarką.
Nowe domki z bajerami oscylują pomiędzy 30 a 50 W/m2

Przykładowo: ktoś ma chałupkę o stratach rzędu 70 W/m2 i powierzchni ogrzewanej 180 m kw. W tabelce są wartości dla 100 i dla 80. Odpowiednio w kolumnie 70 dla 80 figuruje 5.6, a dla 100 - 7.0. Suma 5.6 + 7.0 = 12.6 I WSZYSTKO JASNE!

XX; 30; 40; 50; 60; 70; 80; 90; 100
60; 1.8; 2.4; 3.0; 3,6; 4.2; 4.8; 6.0;
80; 2.4; 3.2; 4.0; 4.8; 5.6; 6.4; 8.0;
100; 3.0; 4.0; 5.0; 6.0; 7.0; 8.0; 10.0;

Nie chciało mi się przeklepywać całej tej tabelki, bo lenistwo bierze górę:yes:, ale każdy kto kumaty, potrafi sobie wyliczyć swoje zapotrzebowanie dzieląc, mnożąc, dodając, odejmując.


Pozdrawiam wszystkich serdecznie zawijan_2

Witam,ok więc jak wyliczyć 130m2 powierzchni grzewczej parter,do tego piwnica z gabinetem 30m2(wys.2.30m) pozostałe piwnice ok 70m2 użytkowe(ale będa tam max 3 grzejniki),kotłownia itd. (wys.2,20m) -dotyczy domu z cegły(70lata) mur 55cm,nieocieplony z zewnątrz,stara stolarka.
I teraz wychodzi że piec powinien być ok 20-23KW,biorąc pod uwagę fakt obawy przed przewymiarowaniem kotła o jakim piszecie jaka powinien mieć moc 16KW czy 25KW?Latem zapotrzebowanie na wodę mam żadne bo to firma i pracują tu 3 osoby więc taniej będzie tak jak mam teraz elektrycznie.
Prosze o rady.
Dzięki

sipus31
02-06-2011, 15:43
Ja wolałbym, abyś wybrał Skam-P Premium 17kW :)

Natomiast mówiąc całkiem poważnie, pytasz w wątku o Ogniwie, więc ja wybrałbym w tym wypadku moc kotła Ogniwo 16kW.
Z innej firmy być może wybrano 22kW. Model 25kW z Ogniwa też by Twój dom ogrzewał, tylko po co wybierać tak duży kocioł z retortą na 140m2?
Jak dla mnie to przedział od min. 12kW do max. jakiś 18kW.

Wersja optymistyczna 70W/m2:
70 x 140 / 1000 = 9,8kW + ok.2kW na bojler = 12kW

Wersja w/g standardu 90W/m2:
90 x 140 / 1000 = 12,6kW + ok. 2-3kW = 14,6-15,6kW

Zawijan czy potwierdzasz ?
mam kolejna prosbe ,,zareklamujcie,, mi prosze dlaczego ogniwo eko plus a nie np.jakis piecyk tlokowy?

markowsski
02-06-2011, 16:21
Panowie proszę już kolejny raz o pomoc,może ktoś pomoże w doborze mocy,2 posty powyżej zamieściłem detale, please?

mario633
02-06-2011, 18:55
Zawijan czy potwierdzasz ? Jestem krótko na forum ale przeglądając wątki z kotłami, Zawijan często i zdecydowanie powtarzał, że wyliczanie mocy kotła dla domu to nie jego działka. Ja mam zamiar wsiąść 16-tkę na jakieś 180 metrów. Nie da się tego wyliczyć tak co do złotówki.

A tak BTW, pytanie do userów 16-tki - uzbierało się trochę drewna po budowie i zamierzam to spalić w kociołku (OGNIWO EKO PLUS 16 kW). Teraz trzeba to pociąć i... BANAŁ ale nie wiem jakie długości max drewna wchodzą do tego piecyka???

karoka65
02-06-2011, 19:01
Ja mam zamiar wsiąść 16-tkę na jakieś 180 metrów.


Odważny facet jesteś.

mario633
02-06-2011, 19:20
Odważny facet jesteś.
Tak wychodzi ze wszystkich wyliczeń. Tzn. sam nie wiem ile mam m2 domu. W planie co innego (171 m2), magik od wylewek co innego.
Patrz powyżej - 19 kW to optimum. A 16-tka pójdzie na ponad 20 kW, chyba że się mylę, hę?

sipus31
02-06-2011, 19:43
do uzytkownikow eko plus 16 kw
to moze od drugiej strony,jakie powierzchnie domu ogrzewacie tym piecem? dopiszczie czy sa to powierzchnie uzytkowe? i jaki do tego bojler na ciepla wode?

mario633
02-06-2011, 20:16
na sterowniku bruli.pl - 24kW
Nie spotkałem się w sieci z taką ofertą. Jest jakaś różnica w cenie i oczywiście w funkcjonalności, sprawności kotła na poszczególnych mocach? eCoal.pl raczej chwalony, a ten nie jest mi znany :-(

karoka65
02-06-2011, 20:30
Nie spotkałem się w sieci z taką ofertą. Jest jakaś różnica w cenie i oczywiście w funkcjonalności, sprawności kotła na poszczególnych mocach? eCoal.pl raczej chwalony, a ten nie jest mi znany :-(
Bruli to także sterownik firmy Elektro-System która stworzyła eCoala.
eCoal to sterownik w pełni automatyczny z płynną regulacją mocy,tak ładnie się to nazywa.
Bruli natomiast zbliżony do sterownika dwustanowego w najnowszym wydaniu.
Posiada również czujnik temp. spalin co jest bardzo pomocne w ustawieniu kotła.
Możesz sobie ręcznie dobrać parametry co powoduje że wprawiony operator z kociołka można wydusić więcej.
Pełny dostęp do sterownika przez www, tak jak w eCoal.
To tak po krótce.

karoka65
02-06-2011, 20:58
Dzięki Zawijan za doprecyzowanie.
W Brulim musisz zadać nastawy a nie możesz jak napisałem.
Więcej o Brulim dowiesz się tutaj:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?177725-Sterowanie-kot%C5%82em-za-pomoc%C4%85-internetu-lub-wifi

jorgo
02-06-2011, 21:09
Sie ma bobek

Jak tam twoje włości?
Solary, ciemne okulary i inne maszkary?
Maniaki kotłowe bobka pozdrawiają
I za czas znów jakiś
Do się zapraszają.

Teraz u nas prace
Trwają budowlane,
Przecudowne centrum badań
Nam powstaje.

Wszyscy, którzy wiedzą,
Czego oczekują:
Kiedy nas odwiedzą
Wiedzą się obkują.

Pozdrowienia z Górnego Śląska dla całej ferajny z obszaru trzech zaborów.

Wczoraj w.liłem,
dziś mnie kac .ebie.
A co u Ciebie????

:bash::bash::bash::D

zaje GOŚĆ :)

zopm
03-06-2011, 12:17
Od wczoraj jestem kolejnym miejmy nadzieję, że zadowolonym użytkownikiem Eko plus 16 kw (okaże się jak go podłączę i wypróbuję).
Piecyk sprawia sympatyczne wrażenie ale... wkurza trochę oszczędność producenta. Podłączenia rurą 1,5 " 2-2,5 mm grubości to jakaś pomyłka. Odliczając gwint zostaje jakiś 1 mm ścianki - i na ile to wystarczy??? Tym bardziej, że nagwintowane jest około 4-4,5 cm rury i nic nie da się tak daleko wkręcić by go zakryć. Sprawa druga wewnątrz pieca zaślepienie miejsca gdzie można z drugiej strony palnik zamontować. Cienka blacha plus kawałek mniejszy od blachy jakiegoś materiału niby ogniotrwałego zamocowany niedbale centralnie na jednej śrubie fi 8 z podkładką! I to w bezpośrednim sąsiedztwie palnika. Gwarancję może przetrzyma ...
Pytanie do fachowców:
Czy mając na uwadze cienkie ścianki rur warto zastosować inhibitor korozji np. taki:
http://allegro.pl/inhibitor-korozji-plyn-do-instalacji-1l-najtaniej-i1645457763.html

szosiu
03-06-2011, 18:08
dzięki za dokładne wyjaśnienia :)

Apropos pytania kolegi wyzej, dolaczam sie do pytania ,
czy warto wlac do nowej instalacji taki ighibitor korozji ?
jak dolac do instalacji taki inhibitor najprościej ?

szosiu
03-06-2011, 18:13
Od wczoraj jestem kolejnym miejmy nadzieję, że zadowolonym użytkownikiem Eko plus 16 kw (okaże się jak go podłączę i wypróbuję).
Piecyk sprawia sympatyczne wrażenie ale... wkurza trochę oszczędność producenta. Podłączenia rurą 1,5 " 2-2,5 mm grubości to jakaś pomyłka. Odliczając gwint zostaje jakiś 1 mm ścianki - i na ile to wystarczy??? Tym bardziej, że nagwintowane jest około 4-4,5 cm rury i nic nie da się tak daleko wkręcić by go zakryć. Sprawa druga wewnątrz pieca zaślepienie miejsca gdzie można z drugiej strony palnik zamontować. Cienka blacha plus kawałek mniejszy od blachy jakiegoś materiału niby ogniotrwałego zamocowany niedbale centralnie na jednej śrubie fi 8 z podkładką! I to w bezpośrednim sąsiedztwie palnika. Gwarancję może przetrzyma ...
Pytanie do fachowców:
Czy mając na uwadze cienkie ścianki rur warto zastosować inhibitor korozji np. taki:
http://allegro.pl/inhibitor-korozji-plyn-do-instalacji-1l-najtaniej-i1645457763.html


pamiętaj zebyś uszczelnił sobie sylikonem czarnym (1200C) ta zaśłepkę naprzeciwko palnika (miejsce podlaczenia retorty) oraz uszczelnij tez samą retortę

karoka65
03-06-2011, 20:13
Apropos pytania kolegi wyzej, dolaczam sie do pytania ,
czy warto wlac do nowej instalacji taki ighibitor korozji ?
jak dolac do instalacji taki inhibitor najprościej ?
Odpisuję już chyba czwarty raz na to pytanie.
Tak jest sens zastosować ten preparat, a w szczególności w instalacjach mieszanych typu miedź-aluminium.
Przy takich instalacjach występuje możliwość wytrącania wodoru co powoduje częste zapowietrzanie grzejników najczęściej tych wyżej położonych.
Miałem taki problem po modernizacji mojej instalacji.
Poza tym wpływa pozytywnie na inne składowe instalacji: kocioł, rury, zapobiega odkładaniu kamienia itd.
Można poczytać na etykiecie lub w opisie na ulotce
1L/ 100L wody w instalacji, tak dawałem.
Do dzisiaj spokój z zapowietrzaniem grzejnika na piętrze i cicha praca układu.
Występował tzw. "efekt wodospadu".

Wojtek159
03-06-2011, 22:20
Dzisiaj otrzymałem przesyłkę z Biecza. Co w niej było?...
Przede wszystkim przekonanie, że producent to NIE "łapiduch".
Zgłosiłem telefonicznie problem (i jego rozwiązanie:)) z czyszczeniem mojego EKO Plus 25 z serii 'nieostatecznej' (różne rozmiary płomieniówek).
Goście z OGNIWA podjęli temat, wykonali odpowiednie skrobaki oraz "kwadratową" szczotkę :eek: i przysłali pocztą.
BRAWO! tylko tak teraz się zastanawiam... czy czyszczenie ma sens... bo ostatnio z badań ZawiJanów wynika, że im kocioł 'brudniejszy' tym bardziej sprawny :) :)...?

Może lepiej ocieplić i odizolować wewnętrzne powierzchnie komory spalania i płomieniówki od spalin ? ;):)

BEZ ŻARTÓW
Firma spisała się na medal.
Czekam jeszcze na rozwiązanie mojego 'postulatu' z popielnikiem...:)

minertu
04-06-2011, 07:50
BEZ ŻARTÓW
Firma spisała się na medal.
Czekam jeszcze na rozwiązanie mojego 'postulatu' z popielnikiem...:)
Z popielnikiem postulat już dawno wpłyną :) ma być większy otwór dolnych drzwiczek,większe drzwiczki i popielnik na całą jego szerokość.

mario633
04-06-2011, 08:20
pamiętaj zebyś uszczelnił sobie sylikonem czarnym (1200C) ta zaśłepkę naprzeciwko palnika (miejsce podlaczenia retorty) oraz uszczelnij tez samą retortę
Co z tym uszczelnianiem? Gdzieś wcześniej czytałem że PLUS różni się od EKO bez plusa właśnie tym, że nie trzeba nic uszczelniać? Coś się zmieniło?

zopm
04-06-2011, 08:59
Wydaje mi się, że szosiu miał na myśli uszczelnianie otworów prawy/lewy do montowania palnika (w jednym uszczelnia się ślepą pokrywę zamykającą, w drugim pokrywę montażową palnika).
Samego palnika się nie uszczelnia.
Chyba, że z jakiegoś powodu użytkownik go rozbierze (np. dla wymiany członów) - to wtedy trzeba ponownie uszczelnić.

Tylko mnie nie powinno obchodzić jakieś uszczelnianie palnika i zaślepki jeśli dostałem całkowicie zmontowany piec.
Ja sobie z tym dam radę ale nie każdy chce i potrafi. Ja i tak rozebrałem wszystko co dało się z pieca wymontować bo bym go do kotłowni nie wtargał. Przy okazji zauważyłem brak uszczelnienia palnika. A i uszczelnienie napędu ślimaka z palnikiem pozostawia wiele do życzenia. Ale najciekawsze to niedospawane blachy kanałów odprowadzających spaliny (od strony komory paleniskowej) niedbale uszczelnione zapewne na etapie kontroli czerwonym!!! silikonem przy samym palniku!!!Jak kupuję piec za niemałe pieniądze to chciałbym mieć coś co jest porządnie zrobione. A tu niedopasowane blachy obudowy z prawej strony o które obcierają się drzwiczki (potrzeba niewiele czasu jak w cienkiej blasze zrobi się dziura) i szara maskownica między drzwiczkami zamocowana "na partyzanta" przesuwa się i też obcierają się o nie drzwiczki i te od popielnika jak i od palnika.

szosiu
04-06-2011, 10:58
Tylko mnie nie powinno obchodzić jakieś uszczelnianie palnika i zaślepki jeśli dostałem całkowicie zmontowany piec.
Ja sobie z tym dam radę ale nie każdy chce i potrafi. Ja i tak rozebrałem wszystko co dało się z pieca wymontować bo bym go do kotłowni nie wtargał. Przy okazji zauważyłem brak uszczelnienia palnika. A i uszczelnienie napędu ślimaka z palnikiem pozostawia wiele do życzenia. Ale najciekawsze to niedospawane blachy kanałów odprowadzających spaliny (od strony komory paleniskowej) niedbale uszczelnione zapewne na etapie kontroli czerwonym!!! silikonem przy samym palniku!!!Jak kupuję piec za niemałe pieniądze to chciałbym mieć coś co jest porządnie zrobione. A tu niedopasowane blachy obudowy z prawej strony o które obcierają się drzwiczki (potrzeba niewiele czasu jak w cienkiej blasze zrobi się dziura) i szara maskownica między drzwiczkami zamocowana "na partyzanta" przesuwa się i też obcierają się o nie drzwiczki i te od popielnika jak i od palnika.


Nie spotkalem sie jeszcze zeby ktos narzekał na wykonanie ogniwo eko, generalnie z opinii to bardzo dobry kocioł, jesli jednak trafiles na "dzieło" pana Józka ktory akurat tego dnia mial kaca i źle mu sie blaszki przyciely to spróbuj zareklamować kocioł. Najlepiej zadzwoń do Ogniwo i zapytaj. Bo jesli drzwiczki ocieraja o blache to cos sie chlopakom ...

Co do sylikonu to zawijan dokladnie napisal w poście wyzej co trzeba uszczelnic. Dokladnie o to mi chodzilo. Niedawno sam o tym nie wiedzialem, dlatego przekazuje to co wiem nowym forumowiczom.

Endriux
04-06-2011, 14:19
Z popielnikiem postulat już dawno wpłyną :) ma być większy otwór dolnych drzwiczek,większe drzwiczki i popielnik na całą jego szerokość.

Ja osobiście dzwoniłem do Ogniwa i nie byli w stanie podać daty wprowadzenia tego postulatu :( , bo chciałbym kupić eko plusa już z wygodną komorą popielnika ,może do jesieni zdążą ??

minertu
04-06-2011, 20:48
Ja osobiście dzwoniłem do Ogniwa i nie byli w stanie podać daty wprowadzenia tego postulatu :( , bo chciałbym kupić eko plusa już z wygodną komorą popielnika ,może do jesieni zdążą ??
Na to jeszcze za wcześnie.

Wojtek159
04-06-2011, 21:39
@Minertu
Bardzo lubię czytać Twoje posty.
Bez obrazy:)... uważam Cię za "szalonego naukowca", który (jak większość na tym forum) kupili kocioł bezobsługowy, a robią na nim 'domowe' doktoraty:)
Myślę, że jesteś tu wzorem dla nowych EKO użytkowników eCoal`a, dlatego odważę się poprosić Cię o przeanalizowanie swojego wykresu.
Ja osobiście nie mogę zrozumieć jak temperatura spalin w przeważającej części może być niższa od temperatury CO :eek:??? (czyżby źródła termalne?)
I jeszcze jedno pytanie... gdzie aktualnie masz przyłożony czujnik podajnika?
Sory że tak bezpośrednio pytam, ale po obejrzeniu Twojego wykresu nurtują mnie te pytania:)
Pozdrawiam Szacownego Kolegę.

Wojtek159
04-06-2011, 21:58
Ja osobiście dzwoniłem do Ogniwa i nie byli w stanie podać daty wprowadzenia tego postulatu :( , bo chciałbym kupić eko plusa już z wygodną komorą popielnika ,może do jesieni zdążą ??

Wielkość drzwiczek i zasobnika na popiół komory popielnika to tylko dodatek do całości przedstawionej przeze mnie innowacji w kotle. Głównie chodzi o przesunięcie palnika "do tyłu" przy konfiguracji - kocioł z prawej a zasobnik z lewej, co powoduje wyrzucanie spieków żużla w kierunku drzwiczek. Powiększenie popielnika na całą szerokość i dodatkowo na większą wysokość może mieć jeszcze jeden, bardzo pozytywny wpływ na obsługę. Mianowicie przy okazji można by powiększyć otwór wyczystkowy komory nawrotnej zamykany tylną ścianką popielnika i wygarnianie sadzy było by o wiele łatwiejsze i skuteczniejsze.
Szkoda tylko, że takie rozwiązanie w moim przypadku to za jakieś 8, 10 lat:(

minertu
05-06-2011, 09:50
@Minertu
Bardzo lubię czytać Twoje posty.
Bez obrazy:)... uważam Cię za "szalonego naukowca", który (jak większość na tym forum) kupili kocioł bezobsługowy, a robią na nim 'domowe' doktoraty:)
Myślę, że jesteś tu wzorem dla nowych EKO użytkowników eCoal`a.
Dziękuję.

Ja osobiście nie mogę zrozumieć jak temperatura spalin w przeważającej części może być niższa od temperatury CO :eek:??? (czyżby źródła termalne?)
I co mam odpowiedzieć? Trochę kombinacji i lepszej jakości opał.Dmuchawa praktycznie zasłonięta całkowicie oraz wyczystka z komina lekko podniesiona aby ciąg powietrza nie szedł za bardzo z pieca w skutek czego ciepełko zostaje tam gdzie ma :) Jest jedna wada , trochę kociołek bardziej się brudzi ale tak to jest w trybie Letnim.

gdzie aktualnie masz przyłożony czujnik podajnika?
Tam gdzie zainstalował go producent.

Również pozdrawiam Szacownego Kolegę.

minertu
05-06-2011, 10:11
Ten post powinien być w rankingu ale odpiszę tutaj.
Szersze ale niższe drzwiczki popielnika stosuje np KOTSTAL ,trochę mnie jednak u nich śmieszy to,że kosz na opał jest wyższy od samego pieca.Gdyby podnieśli komorę popielnika było by super.Piec byłby wyższy ale bardziej komfortowy.To klon Ogniwa więc wszystko da się zrobić jak widać.

rufus96
05-06-2011, 17:04
Ja jestem po odpaleniu swojego Eko Plusa 25kW, pracuje tydzień grzejąc CWU i wygrzewając wylewki z ogrzewaniem podłogowym.
Parę rzeczy rzeczywiście można poprawić, wspomniany popielnik, miejsce zamontowania panela sterownika czy długość kabli sterownika - ja zmieniłem zamontowanie palnika z prawej strony na lewą i już przewody okazały się za krótkie, trzeba było zamontować w innym miejscu skrzynkę sterownika.
Zastanawia mnie brak zawirowywaczy, w żadnym z 4 kanałów nie ma żadnego, palnik jest 4 członowy, czy to dobrze przy 25kW?

młodypalacz
06-06-2011, 07:07
A tu niedopasowane blachy obudowy z prawej strony o które obcierają się drzwiczki (potrzeba niewiele czasu jak w cienkiej blasze zrobi się dziura) i szara maskownica między drzwiczkami zamocowana "na partyzanta" przesuwa się i też obcierają się o nie drzwiczki i te od popielnika jak i od palnika.[/QUOTE]

U mnie było to samo. Przycierały dolne drzwiczki. Nie ma z czego robić afery. Można podgiąć blachę i po kłopocie. Ale trzeba to zrobić bo farba się szybko wytrze.

woma4
06-06-2011, 07:07
Ja jestem po odpaleniu swojego Eko Plusa 25kW, pracuje tydzień grzejąc CWU i wygrzewając wylewki z ogrzewaniem podłogowym.
Parę rzeczy rzeczywiście można poprawić, wspomniany popielnik, miejsce zamontowania panela sterownika czy długość kabli sterownika - ja zmieniłem zamontowanie palnika z prawej strony na lewą i już przewody okazały się za krótkie, trzeba było zamontować w innym miejscu skrzynkę sterownika.
Zastanawia mnie brak zawirowywaczy, w żadnym z 4 kanałów nie ma żadnego, palnik jest 4 członowy, czy to dobrze przy 25kW?
Zawirowywaczy nie ma ... dziwne ...:eek: zadzwoń do serwisu i jeśli powinny być (może znowu zmieniła się koncepcja rozwiązań stosowanych w eko plus) to na pewno ci wyślą :-)
A że masz 4 człony to jak najbardziej prawidłowo tyle że powinny mieć 4 rzędy otworów (3 rzędy 16kW a 2 rzędy 10 kW).

woma4
06-06-2011, 07:31
Z tymi drzwiczkami popielnika ... za szybko bym nie liczył na zmiany w tym względzie. Zwłaszcza że obecnie Ogniwo robi drzwiczki tylko w tym jednym wymiarze.
A w brew pozorom wiązało by się to ze sporymi zmianami technologicznymi produkcji.
Natomiast szybko łatwo i wygodnie było by gdyby zastosować dwie blachy stalowe przyspawane po obu bokach kotła nad popielnikiem po skosie w dół tak by popiół który do tej pory wypadał za popielnik był skierowywany do popielnika. Coś "ala" jak na tym schemacie:
http://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=2641&attachmentid=59612

tomczar12
06-06-2011, 12:58
jestem zdecydowany na zakup eko plus 25, jednak może zaistnieć potrzeba zaślepienia dolnego rzędu, jakie tam są temperatury i czy silikon 1200 będzie odpowiedni. Poza tym jestem pod wrażeniem rzeczowego wyjaśniania różnych kwestii na blogu. Pozdrawiam

jorgo
06-06-2011, 19:28
Zauważyłem, że wkradło się trochę bałaganu ......
na stronie Ogniwa http://ogniwobiecz.com.pl/pliki/dtr/dtr_eko_burner_s.pdf w instrukcji DTR jest napisane, że pojemność wodna kotła Eko Plus 16 kW ma pojemność 93 litrów, natomiast na stronie http://www.fuego.pl/4682_OGNIWO_EKO_PLUS_16_kW.html że 57 litrów, nie wspomnę o http://kotly.com/product_info.php?cPath=158&products_id=3159 gdzie widnieje 58 litrów. I o ile rozbieżności pomiędzy kotły.com a fuego można w ogóle w tym przypadku nie brać pod uwagę, to jak do tego ma się info z dokumentacji DTR?
pozostawiam bez komentarza :)

Marin75
06-06-2011, 20:35
Jorgo - bo DTR-ka jest od pierwszej wersji EKO PLUSa, który miał właśnie taką pojemność wodną. Potem się to zmieniało jeszcze ze 2 razy i obecnie kocioł ma coś koło 50 litrów, nawet nie wiem, czy te 57-58 litrów to prawidłowa wartość. Pisał o tym Zawijan swego czasu(być może w innym temacie)..

jorgo
07-06-2011, 05:43
Hm...... ale mogli by zmienić...

RAFAL Z PIŁY
07-06-2011, 09:12
WITAM . OTRZYMALES KOCIOL Z NUMEREM SERYJNYM 35 I MASZ RUSZT Z WKŁADEM ŻELIWNYM , A JA MAM KOCIOL Z NUMEREM 59 CZYLI NOWSZY I MAM ZWYKLY RUSZT KRATKOWY !!!:jawdrop: CZY KTOŚ TO MOŻE WYJAŚNIĆ ?. ONI CHYBA CO TYDZIEŃ WYPUSZCZAJĄ PIECE Z INNYM ROZWIĄZANIEM. ;)

woma4
07-06-2011, 09:26
WITAM . OTRZYMALES KOCIOL Z NUMEREM SERYJNYM 35 I MASZ RUSZT Z WKŁADEM ŻELIWNYM , A JA MAM KOCIOL Z NUMEREM 59 CZYLI NOWSZY I MAM ZWYKLY RUSZT KRATKOWY !!!:jawdrop: CZY KTOŚ TO MOŻE WYJAŚNIĆ ?. ONI CHYBA CO TYDZIEŃ WYPUSZCZAJĄ PIECE Z INNYM ROZWIĄZANIEM. ;)

Kolego Rafał a można tak trochę mniej chaotycznie ?
Kto ma kocioł z numerem seryjnym 35 ?
Jaki jest jego kocioł i jaki jest twój kocioł (16kW czy 25kW) ?
A kotły z takimi numerami (przynajmniej 16kW) to już dawno zostały wyprodukowane i już dawno stoją u dystrybutorów.
To nie są bułeczki, że w dniu którym kupujesz masz wyrób z najpóźniej z wczoraj :-)
Ja o ile dobrze pamiętam to mam kocioł (16kW) z numerem seryjnym 54 wyprodukowany w styczniu który kupiłem w kwietniu. I oryginalnie miał zwykły ruszt żeliwny ale jeszcze u sprzedawcy sprawdziłem to i zażyczyłem sobie wymianę na ruszto-deflektor.

RAFAL Z PIŁY
07-06-2011, 09:50
Do woma 4 . Tak masz racje ja mam kociol 16 kw .

woma4
07-06-2011, 09:54
Rafał w sprawie tego ruszto-deflektora skontaktuj się z serwisem Ogniwa !
Myślę, że są w stanie ci pomóc i wysłać ruszto-deflektor :-)

RAFAL Z PIŁY
07-06-2011, 10:00
Dzięki za porade , tak zrobie . Pozdrawiam.

markowsski
07-06-2011, 11:38
Witam,ok więc jak wyliczyć 130m2 powierzchni grzewczej parter,do tego piwnica z gabinetem 30m2(wys.2.30m) pozostałe piwnice ok 70m2 użytkowe(ale będa tam max 3 grzejniki),kotłownia itd. (wys.2,20m) -dotyczy domu z cegły(70lata) mur 55cm,nieocieplony z zewnątrz,stara stolarka.
I teraz wychodzi że piec powinien być ok 20-23KW,biorąc pod uwagę fakt obawy przed przewymiarowaniem kotła o jakim piszecie jaka powinien mieć moc 16KW czy 25KW?Latem zapotrzebowanie na wodę mam żadne bo to firma i pracują tu 3 osoby więc taniej będzie tak jak mam teraz elektrycznie.
Prosze o rady.
Dzięki

Proszę o pomoc!!

woma4
07-06-2011, 11:54
@markowsski
Obawy to były owszem ale przy powierzchni 160-180m2 i do tego w nowym budownictwie.
A u ciebie jest 230 m2 i do tego stare budownictwo więc raczej przewymiarowanie ci nie grozi.
A jak masz trzy kaloryfery na 70 m2 to daj przynajmniej takie które dadzą odpowiednią moc na tą powierzchnię.
Bo co z tego jak kocioł wyrobi ale kaloryfery nie odbiorą:-)

Mur 55 cm rany Julek ! Masz te biuro w jakimś starym zamku ??? ;-)

markowsski
07-06-2011, 12:01
@markowsski
Obawy to były owszem ale przy powierzchni 160-180m2 i do tego w nowym budownictwie.
A u ciebie jest 230 m2 i do tego stare budownictwo więc raczej przewymiarowanie ci nie grozi.
A jak masz trzy kaloryfery na 70 m2 to daj przynajmniej takie które dadzą odpowiednią moc na tą powierzchnię.
Bo co z tego jak kocioł wyrobi ale kaloryfery nie odbiorą:-)

Mur 55 cm rany Julek ! Masz te biuro w jakimś starym zamku ??? ;-)

He he,no nie w zamku ale taki urok tej budowli,może przesadziłem 55cm ale 45 jest na pewno.
Rozumiem że 25KW będzie odpowiednim wyborem?Mam już dosyć opalaniem olejem,ten sezon kosztował mnie 12tys zł,przyszły kosztowałby chyba ze 12tys ale Euro ;)

No to zamawiam 25KW i liczę na to że w tym sezonie zmieszczę się w kosztach 7-8 tys.
Dzięki że odpisałeś.Będę śledził wątek doktoratu z tego pieca nadal.
Pozdrawiam

zawijan_2
07-06-2011, 20:06
Kol. Markowsski

Masz chałupę 230 m kw. Grube mury - jak w Malborku. No to liczymy.
Straty średnie (przez sezon grzewczy) to 100 W/m kw. czyli zapotrzebowanie ok. 23 kW + c.w.u. przyjmijmy 25 kW.

Kupujesz węgiel workowany marki P. ( nie ważne jak się nazywa, bo tu nie miejsce na kryptoreklamę) o wartości opałowej roboczej ok. 25 MJ/kg.
Średnia sprawność twojego kociołka to o. 70%.
Grzejesz przez 5 m-cy w roku czyli 24h * 30 d * 5 m = 3600 h/rok.

Ponieważ z rozkładu normalnego wynika, że najzimniejszych dni jest tylko trochę, a reszta cieplejsza aż do b. ciepłych więc przyjmijmy (uproszczenie) współczynnik 0,4. To 0,4 * 3600 h/rok to ok. 1500 h pracy na max.

Twój kociołek na max. mocy 25 kW przy paliwie 25 MJ/kg i sprawności 0,7 spożyje ok. 5 kg/h.
Czyli w sezonie przeliczonym na 1500 wychodzi ok. 7500 kg czyli 7, 5 Mg/rok.

1 Mg kosztuje (przyjmijmy w twoim rejonie) np. 900 PLN/Mg. Wydasz zatem ok. 6750 PLN. Zaokrąglając ok. 7.000 PLN.

ALEEEEEEEEEEEEEEEEEEE wszędzie przyjmowaliśmy znaczne nadwyżki.
Śmiem twierdzić, że wydasz ok. 5,5 - 6,0 PLN.

Jeśli coś z tego, co prorokuję zostanie, to miej gest i przekaż nadwyżkę na 1%-wy odpis przy rozliczaniu PIT 2011,tym co faktycznie są w dołku.

Chociaż znam i inne powiedzenie:
Nie czyń innym dobrze, nie będzie ci źle.

Pozdrawiam - zawijan_2

P.S. znajdę czas, to podam wszystkim uniwersalny wzorek, który "ukułem", do obliczania zużycia paliwa zależnie od jego wartości opałowej, sprawności przemiany itd.

woma4
08-06-2011, 07:48
Jasne.. na worku moge sobie napisać i 45MJ/kg i co?? i nic, udowwodnij mi że tak nie jest ;) z wartoscią opałową wegi jest jak na stacjach paliw, kupujesz 98 a okazuje się ze masz np 78 :P

78 oktanów ... Bobek ty chyba kupujesz paliwo od ruskich na rynku z bańki po mleku ;-)

zawijan_2
08-06-2011, 17:13
re: Bobek

Kupujesz np. 2 Mg workowanego - w zaszytych workach z czytelnym nadrukiem, gdzie stoi jak wół, jakie toto ma parametry. Jeśli worki po 25 kg, to masz ich 80.
Zasypujesz np. 4 do zasobnika. Widzisz, ze jest coś nie tak. Co? Ano choćby to, że na worku nadruk: wilgotność 10 -12%. Popiół 10%. Opałowa np. 25 MJ/kg. RI < 10, a real? spieki jak fix, z worka po otwarciu aż kapie, popiołu z 4 worów multum i łatwo po jego zważeniu wyliczyć, że jest go znacznie więcej, niż wynika z metryki. A np. kilogram świeżo wyciągniętego z worka paliwa po wysuszeniu (2 godz. w temp. 110 st.C) zamienia się w 0,8 kg i ... wszystko jasne.
Dowód masz jak na dłoni. Ponad 70 zaszytych fabrycznie worków paliwa z logo producenta i resztą danych. Reklamujesz u dostawcy i to na niego spada obowiązek udowodnienia, że wszystko jest OK.
W sytuacji paliwa workowanego przez dużego producenta małe jest prawdopodobieństwo, że oszwabi cię niczym geszefciarz z Zadupkowa Górnego handlujący wszystkim po trochu, a mającym zużycie wody (odczyt z licznika) takie jak różnica pomiędzy wartością sprzedaną, a kupioną w kopalni.
W ostateczności, przy workowanym pozostaje sąd. I 100% wygranej.
Jest to więc nieco inaczej, niż z lanym do baku świństwem, bo silnik wymiotuje niczym po e-coli: za czas jakiś dopiero.

Pozdrawiam serdecznie zawijan_2

p.s. Z nudów spłodziłem dwa fajne i przydatne dla użytkowników wykresy do określania jednostkowego zużycia paliwa oraz ...
Ci co mają ciepłomierze i troszkę chęci dużo mogą zyskać.
Ponieważ Jacek (Zawijan) zajmuje się administrowaniem bloga www.zawijan.wordpress.com zatem na nim spocznie trud umieszczenia tego na naszej stronce.
Lada dzień.

Pozdrawiam

młodypalacz
09-06-2011, 07:30
A czy badania eksploatacyjne są jeszcze kontynuowane? Dawno nie było wyników

zawijan_2
09-06-2011, 17:50
"A czy badania eksploatacyjne są jeszcze kontynuowane? Dawno nie było wyników"

OCZYWIŚCIE, ŻE SĄ.
Tyle, że prócz tej zabawy są jeszcze inne roboty do zrobienia.

A tak swoją drogą Panowie Szanowni: wskażcie mi jakąkolwiek inną instytucję, która dzieli się z Wami swoją wiedzą, umiejętnościami, służy Wam radą i ew. pomocą.

Pozdrawiam Wszystkich serdecznie zawijan_2

jorgo
09-06-2011, 19:53
e tam nie skarbowy......
obecny rzond :p w szczególności rada i pomoc :cool:

marek43
09-06-2011, 20:38
Bobek ale mnie ubawiłeś z tym urzedem-super

młodypalacz
10-06-2011, 05:57
Obecnie mamy w programie badanie paliw, które robimy na „naszym” kotle. Wyników pracy kotła na tych paliwach nie będziemy publikować.

Publikować będziemy tylko wyniki uzyskiwane na tym samym paliwie, z którym zaczęliśmy badania 16.05.2011r.

03.06 – moc: 3,62kW, temp.spalin: 117°C; sprawność: 53,7%; tlen: 14,3%; CO: 0,11%

06.06 – moc: 3,36kW, temp.spalin: 135°C; sprawność: 50,0%; tlen: 14,6%; CO: 0,10%

Wczoraj sprawdziliśmy sprawność kotła na wysokiej mocy (sterownik bruli.pl)

08.06 – moc: 20,3kW, temp.spalin: 222°C; sprawność: 83,1%; tlen: 7,0%; CO: 0,07%

Przypomnę wynik z 16.05.2011r.

16.05 – moc: 22,3kW, temp.spalin: 160°C; sprawność: 84,0%; tlen: 7,9%; CO: 0,01%

to powoli widać że kociołek się przybrudził

jorgo
10-06-2011, 21:14
pobrudził się......ale i czasu trochę też upłynęło :-)....... szkoda że nie ma badania porównywalnego kociołka z kanałami poziomymi w takim samym zakresie mocy...... to dało by co niektórym niezłą zagwozdkę i ostatecznie pokazał:o jaki wymiennik wygodniejszy pod kątem obsługi patrz czyszczenia

karoka65
10-06-2011, 21:32
jorgo podobnie jak ty widziałem Eko Plusa. Mam kocioł z kanałami poziomymi. Zgadzam się że pionowy wytrzyma dłużej bez czyszczenia zachowując przy tym przyzwoitą sprawność.
Może to już być dla niektórych nudne i było na ten temat dużo przepychanek ale obstaję przy swoim że poziome czyści się wygodniej i szybciej.
Jak to przeważnie bywa każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety.
Każdy musi wybrać sam co dla niego jest lepsze.

karoka65
10-06-2011, 21:52
A dopowiem że twój pomysł jorgo bardzo fajny co do sprawdzenia dwóch podobnych mocowo kotłów, na takim samym opale, bez czyszczenia tylko że jeden z kanałami pionowymi a drugi poziomymi.
Jak Zawijany dorobią się nowego laboratorium to może uda im się coś takiego zrobić.

gregor24
10-06-2011, 23:00
jorgo podobnie jak ty widziałem Eko Plusa. Mam kocioł z kanałami poziomymi. Zgadzam się że pionowy wytrzyma dłużej bez czyszczenia zachowując przy tym przyzwoitą sprawność.
Może to już być dla niektórych nudne i było na ten temat dużo przepychanek ale obstaję przy swoim że poziome czyści się wygodniej i szybciej.
Jak to przeważnie bywa każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety.
Każdy musi wybrać sam co dla niego jest lepsze.

Ciekawe, poziome czyści się lepiej !
A na pionowych nie trzeba tak często czyścić kotła!
Sam sobie zaprzeczasz w tym co piszesz!:)

gregor24
10-06-2011, 23:25
A dopowiem że twój pomysł jorgo bardzo fajny co do sprawdzenia dwóch podobnych mocowo kotłów, na takim samym opale, bez czyszczenia tylko że jeden z kanałami pionowymi a drugi poziomymi.
Jak Zawijany dorobią się nowego laboratorium to może uda im się coś takiego zrobić.

Pewnie Zawijany nie ma nic innego do roboty, tylko porównywanie kotłów z kanałami pionowymi i poziomymi!
Logiczne jest że poziome kanały pierwsze ulegną przytkaniu !
I cała filozofia !:wave:

karoka65
11-06-2011, 07:25
Ciekawe, poziome czyści się lepiej !
A na pionowych nie trzeba tak często czyścić kotła!
Sam sobie zaprzeczasz w tym co piszesz!:)
A widziałeś chociaż jak się to robi w jednym czy w drugim przypadku ?
Czy tylko się tak przypieprzyłeś jak rzep do .... ?
I dlaczego sobie zaprzeczam ?
Może się poziome szybciej zabrudzą ale jak dla mnie wygodniej się je czyści.
Pionowe być może rzadziej ale trudniej ale jak ktoś sobie takie wybrał to jego decyzja i widocznie jemu to odpowiada.
Pomyśl zanim coś napiszesz.

karoka65
11-06-2011, 07:36
Pewnie Zawijany nie ma nic innego do roboty, tylko porównywanie kotłów z kanałami pionowymi i poziomymi!
Logiczne jest że poziome kanały pierwsze ulegną przytkaniu !
I cała filozofia !:wave:
Nie wiem czy wiesz ale badania kotłów to jest to czym Zawijany zajmują się na co dzień i nie od wczoraj, to ich praca.
Zleci ktoś kocioł do badania podobnej mocy i jaki problem porównać wyniki ?
A czy to jest takie logiczne i pewne jak piszesz ?
Zawijan mówi a na pewno wie co mówi, że żeby być czegoś pewnym trzeba to zbadać, zmierzyć i dopiero klechać.
A może jesteś szefem jakiegoś laboratorium spalania o którym nie wiemy i posiadasz jakieś wyniki, chętnie bym się z nimi zapoznał jak i na pewno inni forumowicze.

jorgo
11-06-2011, 07:38
mnie nie chodzi o czyszczenie...tylko o porównanie 2 kotłów o takiej samej mocy ale innej konstrukcji ( jeden wymiennik z kanałami poziomymi drugi pionowymi ) zbadaniu jaki wpływ ma ich nieczyszczenie na moc, sprawność, temp. spalin itp.
Uważam że byłoby to bardzo cenne dla wszystkich i ma sens , a czyszczenie to już drugorzędna sprawa :-)

karoka65
11-06-2011, 08:26
Wiem jorgo o co ci chodziło.
Również jestem ciekawy takiego porównania.
Przy testowaniu sterownika Bruli było to bardzo ładnie widać.
Im dłużej się paliło bez czyszczenia tym proporcjonalnie wzrastała temp. spalin a co za tym idzie na pewno zmniejszała się sprawność.

karoka65
11-06-2011, 09:05
Zawijan przydałyby się twoje "szafy" ciekawe jaka jest sprawność mojego "badziewiaczka". Nie czyszczony od 6 maja bo tak jak pisałem czyszczę co spalony zasobnik a ten nie może się dopalić.
Zarósł już trochę. Może dzisiaj przezwyciężę lenistwo i go trochę oskrobię.

implant
11-06-2011, 12:04
Na tabliczce kotła Ogniwo podaje paliwo - typ 31.2 i to jest jedyna informacja o spiekalności. Jak wiadomo ten typ węgla ma RI<5. Dlaczego mówi się, że Burner radzi sobie z podwyższoną spiekalnością, ale konkretnie, jaką? Wygląda na to, że ogniwo wypisuje bzdury albo opowiada się ludziom bajki zachwalając ten układ zasilania. Ktoś zasypywał zbiornik węglem typ 32.2 RI 20-40?

berdnard
11-06-2011, 15:23
witam wszystich.piszę pierwszy post,interesuje mnie zakup eko-plusa i chciałbym się dowiedzieć z jakiej blachy i kształtków kwadratowych chodzi mi o symbol zrobiony jest kocioł skoro na kocioł jest tylko 4 lata gwarancji.pozdrawiam.

jack18
12-06-2011, 13:05
Na tabliczce kotła Ogniwo podaje paliwo - typ 31.2 i to jest jedyna informacja o spiekalności. Jak wiadomo ten typ węgla ma RI<5. Dlaczego mówi się, że Burner radzi sobie z podwyższoną spiekalnością, ale konkretnie, jaką? Wygląda na to, że ogniwo wypisuje bzdury albo opowiada się ludziom bajki zachwalając ten układ zasilania. Ktoś zasypywał zbiornik węglem typ 32.2 RI 20-40?

Pytasz i wyciągasz od razu wnioski. Wygląda na to ze produkujesz piece i jesteś forumowym oszustem podajacym się za użytkownika. A tak poważnie to zadaj sobie trochę trudu i poczytaj forum. Ja ze swojej strony mogę Ci powiedzieć, ze spala węgle o wysokiej spiekalności nawet ogniwo eko. Eko plus ma jeszcze bardziej zaawansowany palnik..

minertu
12-06-2011, 21:14
Pytasz i wyciągasz od razu wnioski. Wygląda na to ze produkujesz piece i jesteś forumowym oszustem podajacym się za użytkownika. A tak poważnie to zadaj sobie trochę trudu i poczytaj forum. Ja ze swojej strony mogę Ci powiedzieć, ze spala węgle o wysokiej spiekalności nawet ogniwo eko. Eko plus ma jeszcze bardziej zaawansowany palnik..
Podpisuje się pod tym.

jorgo
13-06-2011, 05:49
Na tabliczce kotła Ogniwo podaje paliwo - typ 31.2 i to jest jedyna informacja o spiekalności. Jak wiadomo ten typ węgla ma RI<5. Dlaczego mówi się, że Burner radzi sobie z podwyższoną spiekalnością, ale konkretnie, jaką? Wygląda na to, że ogniwo wypisuje bzdury albo opowiada się ludziom bajki zachwalając ten układ zasilania. Ktoś zasypywał zbiornik węglem typ 32.2 RI 20-40?

uuuuu... kolega pojechał z grubej rury.... ale zawijan lub zawijan2 zrepetuje :)

jorgo
13-06-2011, 05:50
Pytasz i wyciągasz od razu wnioski. Wygląda na to ze produkujesz piece i jesteś forumowym oszustem podajacym się za użytkownika. A tak poważnie to zadaj sobie trochę trudu i poczytaj forum. Ja ze swojej strony mogę Ci powiedzieć, ze spala węgle o wysokiej spiekalności nawet ogniwo eko. Eko plus ma jeszcze bardziej zaawansowany palnik..

jestem za :)

woma4
13-06-2011, 08:24
witam wszystich.piszę pierwszy post,interesuje mnie zakup eko-plusa i chciałbym się dowiedzieć z jakiej blachy i kształtków kwadratowych chodzi mi o symbol zrobiony jest kocioł skoro na kocioł jest tylko 4 lata gwarancji.pozdrawiam.

Znowu jakiś kolejny zgorzkniały producent od konkurencji ... :-/
A wystarczy zajrzeć na stronę ogniwa ... http://www.ogniwobiecz.com.pl/kotly/eko-plus
Atestowana blacha kotłowa P265GH
"Tylko 4 lata gwarancji" ... ??? A ile byś chciał ... 20 lat ? Jak będziesz prawidłowo go eksploatował to pochodzi ci dłuuuugo, nie mniej niż u konkurencji.
Tyle co ja zaobserwowałem to ewentualnie są producenci którzy dają 5 lat, niby jeden rok więcej ale ... wolę ogniwo eko plus z 4 latami gwarancji i eCoalem.pl i burnerem S niż inne kotły z 5-letnią gwarancją ale bez wcześniej wymienionych sterownika i palnika. :-)
Konkurencja tego nie ma to przynajmniej ratuje się dłuższą gwarancją :-P

implant
13-06-2011, 10:05
Każdy szanujący się producent podaje dokładnie w dokumentacji parametry węgla, które można zastosować. Wytwórca eko plusa widoczne do nich się nie zalicza. Wtedy nie ma potrzeby przeglądania forów, bo nie każdy ma na to ochotę. Jestem posiadaczem tego kotła, ale jeszcze nie użytkownikiem. Myślę, że będzie dobrze. Eksperyment rozpocznie się w sezonie.

woma4
13-06-2011, 10:17
Każdy szanujący się producent podaje dokładnie w dokumentacji parametry węgla, które można zastosować. Wytwórca eko plusa widoczne do nich się nie zalicza...
@Implant nie ściemniaj albo nie umiesz czytać, że zrozumieniem albo nie masz w ogóle DTR od tego kotła a tym bardziej kotła i jesteś tylko przedstawicielem konkurencji która tak próbuje wpłynąć na przyszłych potencjalnych użytkowników :-P
Cytat z DTR (Dokumentacja Techniczno Rozruchowa):
"Paliwem dla kotła OGNIWO EKO PLUS jest wegiel kamienny groszek o granulacji 5÷30 mm, miał lub pellety drewniane o srednicy 6÷10mm i długosci do 25mm... i.t.d."

berdnard
13-06-2011, 10:49
kolego zgorzkniały jestem z powodu wieku i nie jestem producentem i nie jestem obeznany w internecie i nie jestem expertem jak ty i kilku naganiaczy.nabyłem piec w 97 r z 3 letnią gwarancją mineło 3 lata i 7 miesięcy i się rościek.blacha miała być tzw kotłowa.co dziwnego na wsi u mnie było kilku użytkowników tych samych wynalazków i szlak ich trafił zaraz po upływie gwarancji.piece pochodziły z firmy znanego experta-naganiacza z forum tzw co 24 godz.zasyp.miałem nauczkę i jestem bardzo ostrożny.z mojej wiedzy w polsce produkuje się rury o symbolu p265gh tzw kotłowe bez szwu ale o ksztacie kwadratu bezszwu nie słyszałem.tak więc szukam pieca porządnego i sprawdzonego ale mogę się nie doczekać z powodu zgorzkniałego wieku.pozdrawiam

woma4
13-06-2011, 11:11
@Berdnard
Kup sobie kocioł jaki chcesz, od kogo chcesz, i z materiałów jakie chcesz.
Tu na tym forum nikt nikogo nie naciąga na zakup kotła Ogniwo Eko Plus bo to jest forum UŻYTKOWNIKÓW czyli tych co już kupili ten kocioł.
Wymieniamy się doświadczeniami a nie naciągamy nowych klientów na zakup.
Co najwyżej czasami pojawiają się jakieś dziwne posty ... od konkurencji co strasznie wk... bo ani na temat ani sensownie ...
A ja nie jestem ekspertem tylko użytkownikiem tego właśnie kotła, zresztą nie długo bo od kwietnia tego roku :-)
A mądrzejsi to będziemy wszyscy za rok po pierwszym pełnym sezonie grzewczym bo ten kocioł dopiero pojawił się w tym roku ,tak jak pamiętam chyba pod koniec lutego.
A co do samej blachy kotłowej to wcale nie jest ona taka niezbędna w kotłach małej mocy (nie ma tak wysokich temperatur na powierzchni wymiany) ani specjalnie zalecana (problemy ze spawaniem).

minertu
13-06-2011, 12:57
Konkurencja tego nie ma to przynajmniej ratuje się dłuższą gwarancją :-P
Jest kocioł z tym palnikiem,sterownikiem i 5-cio letnią gwarancją na korpus :)

woma4
13-06-2011, 13:06
Jest kocioł z tym palnikiem,sterownikiem i 5-cio letnią gwarancją na korpus :)

Wiem, ale wymienniki ma poziome, brak awaryjnego rusztu i do tego producent ... raczej lokalny niż ogólnopolski, a i cena wyższa u niego, więc mimo wszystko nie zestawiałbym go z Ogniwo Eko Plus :-)
Przed zakupem swojego pieca wiedziałem o tym drugim i mimo wszystko zdecydowałem się na Ogniwo Eko Plus.

minertu
13-06-2011, 14:34
Wiem, ale wymienniki ma poziome, brak awaryjnego rusztu i do tego producent ... raczej lokalny niż ogólnopolski, a i cena wyższa u niego, więc mimo wszystko nie zestawiałbym go z Ogniwo Eko Plus :-)
Przed zakupem swojego pieca wiedziałem o tym drugim i mimo wszystko zdecydowałem się na Ogniwo Eko Plus.
Każdy wybiera co chce,ja też mam Ogniwo eko i sobie chwalę.
Jeśli mamy ten sam kocioł na myśli to on ma ruszt awaryjny,cena wyższa o parę złotych to dziś nie problem.

zawijan_2
13-06-2011, 18:40
Re: implant

Pozwolisz, że kolejno odniosę się do tego co napisałeś.

#833

Na tabliczce kotła Ogniwo podaje paliwo - typ 31.2 i to jest jedyna informacja o spiekalności. Jak wiadomo ten typ węgla ma RI<5. Dlaczego mówi się, że Burner radzi sobie z podwyższoną spiekalnością, ale konkretnie, jaką? Wygląda na to, że ogniwo wypisuje bzdury albo opowiada się ludziom bajki zachwalając ten układ zasilania. Ktoś zasypywał zbiornik węglem typ 32.2 RI 20-40?

Dlatego mówi się, że BURNER radzi sobie z podwyższoną spiekalnością, ponieważ przeszedł tego testy. Nie godzinę, nie dwie ale znacznie znacznie więcej.
Zarzucanie komuś, że wypisuje bzdury bez dowodów jest ... dopisz sobie co chcesz.
To nie są bajki szanowny panie. To dziesiątki godzin zarejestrowanych testów.
Aby panu popsuć humor do końca podam tylko, że przez ten palnik z powodzeniem przechodzą węgle o RI > 50.
Nie wierzy pan?
Zapraszam do IChPW na podgląd. Na Ogniwie Plus z Burnerem i eCoalem albo Brulim. Do wyboru przez wizytującego. Tylko, gdy okaże się, że to ja piszę prawdę, a nie pan, to ...

#840
Każdy szanujący się producent podaje dokładnie w dokumentacji parametry węgla, które można zastosować. Wytwórca eko plusa widoczne do nich się nie zalicza. Wtedy nie ma potrzeby przeglądania forów, bo nie każdy ma na to ochotę. Jestem posiadaczem tego kotła, ale jeszcze nie użytkownikiem. Myślę, że będzie dobrze. Eksperyment rozpocznie się w sezonie.

Proszę spokojnie przeczytać to co pan w tym poście napisał i albo przedstawić dowody, albo odwołać kalumnie.

Przy okazji szanowny panie: życzę powodzenia w zakupie na rynku konkretnego paliwa o oczekiwanych przez pana parametrach.


I proszę samemu sobie nie przeczyć. Bo najpierw kupił pan Plusa, jeszcze go nie uruchomił, a już na niego pluje.

Żyletka służyć powinna do golenia się, a nie podcinania gardła.

Ponieważ przewiduję, że zacznie pan na początku sezonu jechać po Ogniwie jak po burej suce, przeto już uprzejmie informuję: pamięć sterownika to jest to. Wykasowana przed wglądem przez serwis będzie dowodem.
To co na niej zapisane również.

Pozdrawiam zawijan_2

zawijan_2
13-06-2011, 19:03
re: bernard

Szanowny Panie,

z tego co Pan pisze - wnioskuję, że swój obecny kocioł kupił pan w czasie bojszowskiej akcji tzw. obniżonej niskiej emisji. Nam nic do tego.
Teraz kilka słów o kotle Ogniwo Eko Plus. Ponieważ maczałem palce w projektowaniu jego konstrukcji, więc jestem i po części odpowiedzialny za ten wyrób.
Zapraszam Pana do Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu ul. Zamkowa 1 gdzie będzie Pan mógł obejrzeć interesujący Pana kocioł nie tylko jako mebel, ale i w akcji, pogrzebać przy nim ile będzie Pan chciał, zapoznać się z zarejestrowanymi wynikami badań, a nawet może Pan wziąć ze sobą swoje paliwo (dowolny węgiel sortymentu miał lub groszek albo ich mieszankę) może to być nawet mikstura nieziemska. Zasypiemy i na Pańskich oczach spalimy. W tym kotle, z tym palnikiem. Z rejestracją wszystkich parametrów: emisji, sprawności itd.
Wystarczy kilka dni wcześniej zadzwonić: 32 271 00 41 wewn. 140 lub 321

Z Bojszów do Zabrza niecałe 50 km. Od Tychów drogą 86 do Katowic. Drugi zjazd w prawo dr. 79. Za tunelem zejście na dr. 902 (DTŚ). Po 10 km zejście na dr. 925 do Rudy Śl. Przed dworcem w Rudzie w lewo kier. Bytom. Na końcu ul. Trębackiej w prawo i po ok. 200 m w lewo w ulicę Zamkową. Za niebieskimi halami portiernia. Dowód osobisty do wpisu visitora, kask do pobrania, dyskietka gościa i hala nr 2. Proste i do zrealizowania.

Pozdrawiam zawijan_2

minertu
13-06-2011, 20:58
Mam propozycję o ile to możliwe,zbadać kocioł ogniwo eko plus 25kw w trybie letnim z bojlerem 140l i jego dziennym zużyciem jak wody (140l) tak i paliwa.

kocurmarcin
13-06-2011, 22:46
Dzisiaj odpalilem ogniwo eko plus 25 w trybie lato i wlasnie zauwazylem ze po przejscu na temp obnizona Cwu, na noc, piec zgasl po okolo godzinie. Zaklada , ze zgasl poniewaz nie mial odbioru ciepla. Jak temu zaradzic? Zmiana nastawu podtrzymania?
Wczesniej jak robilem próbę Co. wszystko dzialalo wysmienice , zakleilem 2 dolne rzedy otworkow na lato. a piecyk i tak szybko uzyskal zadana temperature co i cwu

Vld
13-06-2011, 22:57
Re: implant
Aby panu popsuć humor do końca podam tylko, że przez ten palnik z powodzeniem przechodzą węgle o RI > 50.

a jak by tak pójść krok dalej i podać z jaką sprawnością przy tej samej mocy, ten sam palnik spali węgiel o RI > 50, a węgiel o RI < 20
i jaka będzie strata niecałkowitego spalania w obu przypadkach.
Bo mam przeczucie że przejście przez palnik nie zawsze oznacza całkowite spalenie.

minertu
14-06-2011, 03:37
Dzisiaj odpalilem ogniwo eko plus 25 w trybie lato i wlasnie zauwazylem ze po przejscu na temp obnizona Cwu, na noc, piec zgasl po okolo godzinie. Zaklada , ze zgasl poniewaz nie mial odbioru ciepla. Jak temu zaradzic? Zmiana nastawu podtrzymania?
Wczesniej jak robilem próbę Co. wszystko dzialalo wysmienice , zakleilem 2 dolne rzedy otworkow na lato. a piecyk i tak szybko uzyskal zadana temperature co i cwu
Zanim przełączysz go w tryb lato powinien pochodzić przynajmniej 3h w trybie normalnym.
Za każdym razem gdy włączysz tryb ręczny sterownik od nowa musi zatrybić.Daj mu chwile pochodzić samemu aż sie opału nauczy.

kocurmarcin
14-06-2011, 09:34
Wczoraj odpalilem moje eko+ 25 zdziwila mnie troche wysoka temp spali w trybie normalnym mialem 230 stopni. w trybie lato ok 90 . dzisiaj po inspekcji wyczystki okazalo sie ze nie bylo tej blachy na srodkowych plomieniowkach:jawdrop:.
Dzisiaj zalozylem blaszke i temp spalin w trybie lato spadla do 50 stopni . I teraz sie zastanawiam czy aby jej ponownie nie zdjac na lato w celu podniesienia temp spalin. Moze zamiast przyslaniac jedna plomieniowke na lato wystarczy zdjac ta blache ?

Pozdrawiam

https://esterownik.pl/sterownik/523

woma4
14-06-2011, 14:04
@kocurmarcin
Jak nie zasłoniłeś środkowych płomieniówek "blachą" to temperatura spalin była wyższa bo spaliny zamiast przejść przez płomieniówki od razu poszły w komin.
Po założeniu tej "blachy" wymusiłeś obieg spalin przez płomieniówki a tym samym oddanie ciepła ze spalin płomieniówkom a tym samym wodzie w kotle.

jorgo
14-06-2011, 19:44
Każdy szanujący się producent podaje dokładnie w dokumentacji parametry węgla, które można zastosować. Wytwórca eko plusa widoczne do nich się nie zalicza. Wtedy nie ma potrzeby przeglądania forów, bo nie każdy ma na to ochotę. Jestem posiadaczem tego kotła, ale jeszcze nie użytkownikiem. Myślę, że będzie dobrze. Eksperyment rozpocznie się w sezonie.

Z całym szacunkiem: więc chcesz nam powiedzieć, że kupiłeś kocioł Ogniwa ale uważasz że jest zły??? Powiem krótko: współczuję

zawijan_2
14-06-2011, 20:14
Sorry,

Padnięty jestem po podróży. Jutro po południu odpowiem. Pozdr. zawijan_2

implant
15-06-2011, 13:49
#847


Re: zawijan_2


Proszę spokojnie przeczytać to co pan w tym poście napisał i albo przedstawić dowody, albo odwołać kalumnie.

Dowodem jest nalepka na kotle gdzie w wierszu paliwo pisze: węgiel typu 31.2
Może pan wyjaśni wreszcie skąd wzięła się ta „drobna” nieścisłość, bo na razie strzela pan sobie w stopę.


Przy okazji szanowny panie: życzę powodzenia w zakupie na rynku konkretnego paliwa o oczekiwanych przez pana parametrach.

I proszę samemu sobie nie przeczyć. Bo najpierw kupił pan Plusa, jeszcze go nie uruchomił, a już na niego pluje.


Dziękuję bardzo tyle, że ja w spożywczym szukam parametrów dla siebie, a dla kotła określa producent.

Nie pluję. Skąd ta wściekłość? Kupiłem z zamiarem palenia eko groszkiem RI<5. To,że chcę się dowiedzieć dlaczego producent nie zaleca paliwa gorszego pod względem spiekalności nazywa pan pluciem!?

implant
15-06-2011, 13:51
Z całym szacunkiem: więc chcesz nam powiedzieć, że kupiłeś kocioł Ogniwa ale uważasz że jest zły??? Powiem krótko: współczuję

Gratuluje zrozumienia języka polskiego.

woma4
15-06-2011, 14:02
@Implant ...
Tak się zastanawiam czego ty tam masz ten implant ... i mam niepokojące przeczucia :-(
Z całym szacunkiem mam identyczne skojarzenia jak pozostali forumowicze. O co ci chodzi ???
Kupiłeś eko plusa i jeździsz po nim jak po łysej kobyle ??? Straszny z ciebie frustrat ...
Masz opis stosowanych paliw w DTR, info na stronie WWW, info od forumowiczów którzy palą różnym opałem, info od twórców i ciągle ci mało ...
A możesz wrzucić zdjęcie tej nalepki ze swojego kotła i samego kotła w swojej kotłowni ? Bo ja ciągle mam wrażenie że nie masz tego kotła ...
Co do języka polskiego to wytłumacz o co ci chodzi w zdaniu:

ja w spożywczym szukam parametrów dla siebie, a dla kotła określa producent.

A ile płacisz za te parametry i jakie one są duże, małe ? W Biedronce je dostanę ?

kocurmarcin
15-06-2011, 19:17
Witam po dwoch dniach palenia w trybie lato dzisiaj postanowilem spalic troche desek i kartonow , po remoncie.
wszystko by bylo ok gdyby nie to ze przed chwila zauwazylem troche ciemnego plynu pod kotlem , ma taki dziwny zapach , za ciemne na wode.
Mail ktos moze takie objawy zaraz po uruchomieniu?

Pozdrawiam.

woma4
15-06-2011, 20:04
@kocurmarcin
Normalka ! Ma to każdy kocioł, po pierwszym uruchomieniu musi się wypocić.
Rzecz jednorazowa która nie powinna mieć więcej miejsca :-)

RAFAL Z PIŁY
15-06-2011, 20:14
WITAM. Mam pytanko; co mogę zdemontować z kotła ażeby zmniejszyć jego wagę przed wniesieniem do kotłowni , oczywiście oprócz podajnika . Muszę przenieść kocioł przez dom a następnie trzy schody w dół do kotłowni. OGNIWO EKO PLUS 16 KW. :)

jorgo
15-06-2011, 20:14
: kocurmarcin
dokładnie jak pisze woma4.........nowy jest i się zagrzewa do boju ;p

jorgo
15-06-2011, 20:18
Gratuluje zrozumienia języka polskiego.

drogi implancie......... dziwne że każdy zrozumiał, tylko ty nie
a co do zrozumienia języka polskiego to zapraszam na forum http://www.polszczyzna.fora.pl/

kocurmarcin
15-06-2011, 20:26
Dzieki chlopaki za szybka odpowiedz . Powiem szczerze ze troche bylem zesrany jak to zobaczylem . Myslalem ze trafil mi sie jakis wadliwy egzemplaz . Wytarlem wszystko jakas godzinke temu i narezie jest ok.:)

kocurmarcin
15-06-2011, 20:30
WITAM. Mam pytanko; co mogę zdemontować z kotła ażeby zmniejszyć jego wagę przed wniesieniem do kotłowni , oczywiście oprócz podajnika . Muszę przenieść kocioł przez dom a następnie trzy schody w dół do kotłowni. OGNIWO EKO PLUS 16 KW. :)

Ja z mojego zdjelem drzwiczki - sztuk 3 ciezkie jak cholera , ruszt, zawirowywacze , pokrywa wyczyski , i ta blaszke od plomieniowek.

RAFAL Z PIŁY
15-06-2011, 21:05
Ja z mojego zdjelem drzwiczki - sztuk 3 ciezkie jak cholera , ruszt, zawirowywacze , pokrywa wyczyski , i ta blaszke od plomieniowek.

NO TO JUSZ COŚ JEST :popcorn: DZIĘKI KOCURMARCIN.

dino49
15-06-2011, 22:38
kocurmarcin jest mowa o Twoim wykresie
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?65781-RANKING-KOT%C5%81%C3%93W-NA-EKO-GROSZEK/page324&highlight=RANKING+KOT%C5%81%C3%93W

kocurmarcin
15-06-2011, 22:47
kocurmarcin jest mowa o Twoim wykresie
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?65781-RANKING-KOT%C5%81%C3%93W-NA-EKO-GROSZEK/page324&highlight=RANKING+KOT%C5%81%C3%93W
Tak kociolek chcielismy dzisiaj ugotowac zeby sprawdzic zabezpieczenia.Mam uklad zamkniety.:) Pruba zakonczona pomyslnie kociolka nie da sie ugotowac.

woma4
16-06-2011, 06:30
NO TO JUSZ COŚ JEST :popcorn: DZIĘKI KOCURMARCIN.

Powinieneś jeszcze wyjąć sklepienie ceramiczne !
Jest ciężkie a do tego ceramiczne i przy wywijasach z kotłem może pęknąć.

mac76
16-06-2011, 08:05
Witam i proszę o poradę. Interesuję się kotłem Ogniwo Eko Plus 16 kW. W związku z tym mam kilka pytań.
1. Jaka powinna być minimalna odległość od frontu kotła do przeciwległej ściany, tak, żeby zapewnić sobie w miarę swobodny dostęp przez drzwiczki? Załączam schemat mojej kotłowni z obecnym kotłem. Jest to kopciuch na "wszystko" - z wymiennikiem poziomym, więc wysoki (142 cm), za to od ściany z kominem do frontu mam tylko 65 cm - od przodu dosyć swobodny dostęp. Ogniwo Eko Plus 16 kW ma głębokość 77 cm, ale powinien też być od ściany oddalony - na ile minimalnie? Jak widać na schemacie, od ściany z kominem do przeciwległej mam 163 cm (odległość zaznaczona kolorem czerwonym). Chciałbym postawić kocioł w tym samym miejscu, co obecny. Zasobnik miałby być po prawej stronie. Wiem, że można by kocioł postawić na prawo względem komina, ale wolalbym jednak podłączyć czopuch kotła prosto do komina i zostawić większą odległość między zasobnikiem a ścianą z drzwiami. Poza tym liczę, że wyczystka mogłaby zostać w tym miejscu, w którym jest (myślę, że dałoby radę do niej dojść za zasobnikiem).

2. Jaki układ lepiej zastosować - z pompą mieszającą, czy zaworem 4-drogowym? Nie mam nigdzie podłogówki, same grzejniki na ścianach, w łazienkach drabinki. Zastanawiam się poza tym, czy dać czujnik temp. pokojowej, czy może na wszystkie grzejniki głowice termostatyczne (oprócz drabinek w łazienkach, żeby jakiś przepływ zostawić). Jak pompa nie pracuje, to układ działa też u mnie grawitacyjnie na większość grzejników. Obecnie mam do ogrzewania jakieś 120-130 m2 (budynek z lat 90-tych, suporex 24+12, ocieplony wełną 10 cm), docelowo dojdzie jeszcze jakieś 40 m2 w budynku planowanym obok obecnego domu - tam chyba też dam grzejniki ścienne, a nie podłogówkę, chociaż jeszcze nie wiem do końca jak to rozwiązać.

3. Co do komina - komin murowany z cegły, kanał dymowy na pełną cegłę, zdaje się że to jest 14x28. Ciąg b. dobry, wysokość komina to prawie 11 metrów (cały biegnie w środku budynku, ostatnia część przez nieocieplone poddasze). Chciałem wstawić wkład z blachy kwasówki, ale zdaje się, że w jednym miejscu jest jakiś uskok - więc chyba stanie na tym, że komin zostanie jak jest, tylko postaram się go ocieplić w części, gdzie przebiega przez poddasze nieocieplone.

4. Jeśli już dojdzie do zakupu i montażu pieca, ile musiałbym mniej więcej kupić węgla tak, żeby nie stresować się w środku sezonu, że zabrakło?

61334

woma4
16-06-2011, 08:42
@mac76
1.
Myślę że jeszcze z 10 cm z tyłu możesz dodać do wymiaru zwłaszcza, że chcesz dostawać się do wyczystki za pojemnikiem. Czopuch ma 13 cm to razem będziesz miał (23cm + 28cm) 51 cm i swobodnie dostaniesz się do wyczystki
Z przodu zostanie ci (163cm - 77cm) 86 cm, kupa miejsca ! :-)
2.
Ja mam zawór 4D ale jak cię stać na pompę mieszającą ...
W zestawie z kotłem jest czujnik temperatury pokojowej i warto go zastosować bo sterownik kotła będzie sobie z nim współpracował (obniżał temperaturę CO jak zostanie przekroczona ustalona temperatura pokojowa).
Zawory termostatyczne na grzejnikach jak najbardziej do tego pompa Grundfus Alpha2 i nie będziesz miał przegrzanych pomieszczeń.
3.
W komin warto dać wkład zawsze to bezpieczniej i pewność że nie będzie żadnych wykwitów na ścianach ale jak masz uskok ...
4.
Kilka ... kilkanaście postów wyżej chyba zawijan_2 podawał sposób na wyliczenie opału, a jak masz kasę i miejsce to kup tonę więcej (to się nie przeterminuje) i na pewno nie będziesz się stresował :-)

RAFAL Z PIŁY
16-06-2011, 13:54
Powinieneś jeszcze wyjąć sklepienie ceramiczne !
Jest ciężkie a do tego ceramiczne i przy wywijasach z kotłem może pęknąć.

Dzięki za rade:bye: ale żeby wyjąć to sklepienie ceramiczne to chyba muszę zdemontować górną obudowę tak ?

woma4
16-06-2011, 14:01
Dzięki za rade:bye: ale żeby wyjąć to sklepienie ceramiczne to chyba muszę zdemontować górną obudowę tak ?

Nie ! Wyjmiesz ją przez górną wyczystkę (tę dokręcaną na śruby) tam gdzie się czyści płomieniówki !

RAFAL Z PIŁY
16-06-2011, 15:42
Nie ! Wyjmiesz ją przez górną wyczystkę (tę dokręcaną na śruby) tam gdzie się czyści płomieniówki !

Fajnie dzięki . Jak uruchomię kociołek to napisze jak pracuje ale to w LIPCU dopiero . pozdro.

kocurmarcin
16-06-2011, 18:04
Kto ma dobry pomysl na kalibracje czujnikow?


Jakas temp referencyja nie liczac wrzątku i termometra pod pacha.:)

Wojtek159
16-06-2011, 18:18
Koledzy. Wszyscy, którzy lubią 'pogrzebać' :) powinni odwiedzić http://esterownik.pl/forum/posty,33/-oprogramowanie-wersje-testowe-
Mamy nowy ßsoft 0.2.7.3 i dużo interesujących poprawek i udogodnień.

P.s. Gratulacje dla Elektro-Systemu, oby tak dalej :wave:

Wojtek_mazury
16-06-2011, 19:46
Kto ma dobry pomysl na kalibracje czujnikow?


Jakas temp referencyja nie liczac wrzątku i termometra pod pacha.:)


Myślę, że trzeba się trzymać wskazówek producenta sterownia ( jeśli są takowe). A tak na marginesie to uważam, że nie powinno się kalibrować czujników, że powinny być stosowane czujniki podająca wiarygodną zgodna z rzeczywistością temperaturę.

Wlodek_PID
16-06-2011, 20:35
Kto ma dobry pomysl na kalibracje czujnikow?


Jakas temp referencyja nie liczac wrzątku i termometra pod pacha.:)

Rzeczywiście, czujników nie powinno się kalibrować.
Ale skoro trzeba - to typowo robi się to w topiacym
się lodzie - 0'C i wrzącej wodzie - ok 100'C.

Taka kalibracja 2 punktowa jest najłatwiejsza.

Ale sprawa nie jest prosta. Kable czujników będą odprowadzać
ciepło przy 100'C, a grzać przy 0'C powodując błędy do 2..3'C.
Im grubszy kabel, tym grubszy błąd... :-)

Aby tego uniknąć, należy we wzorcowej temperaturze umieścić
jak najdłuższy fragment kabla - czasem jest to trudne...

Pozdrowienia,

Włodek

karoka65
16-06-2011, 21:40
Ludzie dajta już spokój z tą kalibracją, kocioł to nie prom kosmiczny.
Na Brulim także czujnik zewnętrzny odbiegał od wskazań zwykłego termometra za 4,99 za oknem a i tak posłużył za wzorzec. Hehe.
Tak jak napisał Zawijan_2 : nie dajcie się zwariować !

berdnard
17-06-2011, 04:45
pozdrawiam.dużą wiedzę ma pan na temat kotłów,w moim przypadku jesteś pan jasnowidzem,naprawde,dzięki za zaproszenie z którego zkorzystam nie bawem dotra do pana przywieza ziemskie czarne złoto yno jak mi felczery z lazaretu wygunium wilka z gnyka.pozdrawiam

woma4
17-06-2011, 06:53
Kto ma dobry pomysl na kalibracje czujnikow?


Jakas temp referencyja nie liczac wrzątku i termometra pod pacha.:)

Kupiłeś nowy kocioł i chcesz kalibrować czujniki ... ???
Kalibrowanie ma sens i jest możliwe w (ustawieniach sterownika) ale po to by skorygować temperaturę do ... jak by to określić ... "bliższej oczekiwanej rzeczywistości".
A ma to miejsce kiedy masz zamontowany czujnik w takim miejscu gdzie on nie odczyta tej temperatury jak należy.
Przykład A
Czujnik temperatury pokojowej powinien być zmontowany we "wzorcowym" pokoju z "wzorcową temperaturą pokojową" ale nie zawsze to się da bo kotłownia jest w takim miejscu że trzeba był by przekuć pół domu by ułożyć kabel. Co się wtedy robi ? Montuje się w tym pomieszczeniu w którym jest to możliwe i kalibruje się czujnik +- o tyle stopni by odczyt odpowiadał temperaturze z pokoju "wzorcowego"
Przykład B (z mojego życia :-))
Czujnik temeratury CWU mam zamontowany w Bojlerze. Jest zamocowany w kapilarze ale nie ma tam za dobrego styku bo mimo to odczytuje temperaturę jakieś 9 st. C za niską w stosunku do tej która jest w rzeczywistości w bojlerze. Więc musiałem skalibrować czujnik CWU +9 st. C po to by odczyt odpowiadał rzeczywistej temperaturze w bojlerze.
I o to właśnie chodzi iw tej całej kalibracji czujników.

kocurmarcin
17-06-2011, 07:19
I u mie bylo podobnie cwu nastawione na 45 stopni a woda parzy . kalibracja w lodzie i jest ok . Mialem roznice 7 stopni.

woma4
17-06-2011, 11:58
A teraz z innej beczki !

Czy ktoś z was testował preparaty typu "sadpal" albo "kalnit" ?
Jest jakiś pozytywny efekt poza pozbyciem się zbędnej ilości gotówki ?
Jestem leniwy i wolał bym raz na jakiś czas coś wrzucić na ruszt zamiast "bawić" się w czyszczenie :-)

Albo działanie typu przepalenie przez godzinkę-dwie kotła na maksymalnej temperaturze.
W przypadku Ogniwo Eko Plus to w automacie będzie 80 st. C, rzeczywiście wypala to złogi sadzy w piecu ?

marcus NT
17-06-2011, 16:06
Witam,
Czytam fora na temat Ogniwa Eko Plusa i jestem całkowicie przekonany o słuszności podjętej już decyzji o jego zakupie. Spotkałem się z opinią, o ile dobrze pamietam - młodego_energetyka, że wszelkie zawory czterodrożne psują działanie sterownika e-Coala. I tu powstaje dla mnie dylemat (przyznaję do całkowitej nieznajomości układów hydraulicznych CO) - najważniejszą zaletą Plusa jest właśnie ten sterownik a ja chciałbym mieć równocześnie ogrzewanie podłogowe i grzejniki ścienne (czyli różne temperatury medium). Czy jest to do opanowania bez zaworu 4-drożnego?

woma4
17-06-2011, 19:06
Nie młody_energetyk tylko mały_energetyk :-)
Tak, czytałem jego opinie na ten temat i fakt, że chłop wie o czym pisze.
Ale również producent kotłów (Ogniwo Biecz) też wie o czym pisze a w ich zalecanych schematach podłączenia jest zawór 4D.
Kto ma rację ... nie wiem, ja mam zawór 4D ale jest taka jego zaleta, że można go ustawić w pozycji takiej jak by go nie było :-)
Może zawijan albo zawijan_2 wypowie się na ten temat ... oni wiedzą z nas najwięcej.
A instalację można ustawić tak przy grzejnikach ściennych i podłogowych żeby na kocioł nie wracała zimna woda dogrzana ciepłą z zasilania (zawór 3D) i wtedy unikniesz tego przed czym ostrzega mały_energetyk.

kocurmarcin
18-06-2011, 08:11
Witam

Dzisiaj chcialem zagrzac wode w bojlerze do 60 stopni w trybie recznym . Niestety nie udalo sie sterownik zalacza pompe co. w momencie gdy temp co. osiaga 60 stoni i szybko zbija temp. Jak mozna wylaczyc to funkcje.??

jack18
18-06-2011, 20:29
Witam

Dzisiaj chcialem zagrzac wode w bojlerze do 60 stopni w trybie recznym . Niestety nie udalo sie sterownik zalacza pompe co. w momencie gdy temp co. osiaga 60 stoni i szybko zbija temp. Jak mozna wylaczyc to funkcje.??

Można odłączyć wtyczkę podajnika a sterownik włączyć na automat.Bedzie działał jak w automacie i powinno być ok.

karoka65
18-06-2011, 20:32
Można odłączyć wtyczkę podajnika a sterownik włączyć na automat.Bedzie działał jak w automacie i powinno być ok.
Nie znam eCoala ale to samo przyszło mi od razu do głowy. Zrób go w konia a przy okazji w razie czego sprawdzisz zabezpieczenia.

karoka65
18-06-2011, 20:36
Pochopnie potwierdziłem ale myślę że koledze jack18 chodziło o wtyczkę pompy CO.

jack18
18-06-2011, 21:15
Myślałem raczej o odłączeniu wtyczki podajnika.Jak rozumie palisz na ruszcie awaryjnym i dlatego tryb ręczny?Jeśli odłączysz wtyczkę podajnika sterownik będzie pilnował nastaw i parametrów bo będzie sterował nadal nadmuchem. Odłączysz mu tylko podawanie paliwa. Tak było w eko i pewnie jak się nie mylę tak jest w eko plus.Takie rozwiązanie jest bezpieczniejsze niż tryb ręczny. To co opisywałeś to jedno z zabezpieczeń . W trybie ręcznym chyba jedyne zabezpieczenie przed przegrzaniem.odlaczenie wtyczki pompy CO w trybie ręcznym moglu by być bardzo niebezpieczne, kocioł nie miał by gdzie oddać wytworzonego ciepła.

karoka65
18-06-2011, 21:29
Przepraszam jeśli piszę bzdury bo jak pisałem nie znam eCoala ale zawsze w trybie ręcznym(inne stery) to operator decyduje kiedy załączyć podawanie i wentylator ( ręcznie ) .
Jeśli chcemy korzystać z rusztu awaryjnego to ustawiamy sterownik w taki tryb a wtedy regulator steruje pracą pomp i dmuchawą utrzymując zadaną temperaturę.
Myślę że eCoal ma taką funkcję ale na prawdę nie wiem.
Jak zwykle podpieram się tylko wiedzą praktyczną z obsługi na razie tylko 4 sterowników.

jack18
18-06-2011, 21:38
W eCoalu nie ma niestety trybu do palenia na ruszcie awaryjnym. Jest tylko tryb ręczny i tak jak mówisz operator decyduje o włączeni nadmuchu itd.Ale generalnie służy on do rozpalenia kotła. Palenie w tym trybie na ruszcie awaryjnym powinno być kontrolowane przez użytkownika.

kocurmarcin
18-06-2011, 23:05
Wszystko jasne . Jesli jest to zabezpieczenie to pozostaje odpiac wtyczke z kotla. Przed zagotowaniem u mnie chronia go inne zabezpieczenia.

Pozdrawiam

gregorb2
19-06-2011, 16:15
Proszę Zawijanie podaj dokładną instrukcję co należy uszczelnić przed 1 uruchomieniem pieca Ogniwo 16 kW. W instrukcji nic nie podano, a informacje podane wcześniej nie są dla mnie precyzyjne. Dziękuję i pozdrawiam

dawid77db
19-06-2011, 22:32
Właśnie jestem po odpaleniu kotła ogniwo eko plus 16 kw. Przed rozruchem uszczelniłem miejsce podłączenia podajnika i z drugiej strony zaślepkę otworu na podajnik. Nikt jednak nie pisał o uszczelnieniu miejsca połączenia podajnika z przekładnią a u mnie tamtędy wydobywał się dym na wyższych obrotach dmuchawy. Mam pytanie do użytkowników kotła odnośnie temperatury na kotle, miałem ustawione 55 stopni a kocioł nie przeszedł w podtrzymanie mając 59 stopni tylko nadal podawał węgiel i chodziła dmuchawa czy to jest normalne.

dawid77db
19-06-2011, 22:42
Mam pytanie do użytkowników kotła jak wyłączacie (wygaszacie) kocioł jak jest taka potrzeba.Nie wiem czy jest jakaś opcja wygaszania czy nie. Ja przeszedłem w tryb ręczny i wyłączyłem podajnik i wentylator a pompa chodziła dopiero po pewnym czasie ją wyłączyłem w trybie ręcznym.

gremon
19-06-2011, 22:54
Witam wszystkich forumowiczów .
Jestem nowy na forum, choć przeczytałem kilka stron lub trochę więcej o sterownikach i kotłach. Noszę się z zamiarem kupna kotła Ogniwo Eko Plus. Zastanawiam Się jednak nad działaniem czujników temperatury. Jeśli zamontuję sterownik wewnętrzny i zewnętrzny to np. dla temp. zewn. 0 C temp., CO ustawiona np. na 50 C, a temperatura wewnętrzna ustawiona na 21C, to, jeśli temperatura, CO okaże się niewystarczająca, aby zapewnić w pomieszczeniu wymagane 21 C piec będzie pracował do uzyskania temperatury zadanej z czujnika zewnętrznego czy do uzyskania temperatury wewnętrznej. Jak to działa?
Drugie pytanie albo raczej prośba do zawijana. Czytałem, że przeprowadzacie testy sprawności Eko Plusa pod różnymi obciążeniami. Podaj, jeśli możesz, najlepiej w kilogramach, ilość paliwa potrzebna do pracy tego kotła z różnymi mocami. Wiem, że można to obliczyć, ale myślę, że konkretne dane podane przez Ciebie będą jasno obrazować ekonomikę pieca oraz sterownika. ( Kaloryczność opału przy danej mocy kotła = kilogramy}

Pozdrawiam.

woma4
20-06-2011, 07:21
Mam pytanie do użytkowników kotła jak wyłączacie (wygaszacie) kocioł jak jest taka potrzeba.Nie wiem czy jest jakaś opcja wygaszania czy nie. Ja przeszedłem w tryb ręczny i wyłączyłem podajnik i wentylator a pompa chodziła dopiero po pewnym czasie ją wyłączyłem w trybie ręcznym.

Wygasiłeś go wzorcowo ! :-)
Myślę nawet, że przy nie jakichś maksymalnych temperaturach (okolice 80 st. C) to nawet wystarczy po prostu wyłączyć sterownik i kocioł też się wygasi prawidłowo (bez jakiegoś kryzysowego wzrostu temperatury CO).

woma4
20-06-2011, 07:26
Nikt jednak nie pisał o uszczelnieniu miejsca połączenia podajnika z przekładnią a u mnie tamtędy wydobywał się dym na wyższych obrotach dmuchawy.
Bo nikt nie maił takiego przypadku jak ty.
Dla mnie to zaskoczenie ,że w tym miejscu mógł się wydobywać dym ...
Nie jestem teraz przy kotle i nie pamiętam jak w tym miejscu jest wykonane połączenie, chyba powinna tam być uszczelka ...
Może masz tam nie dokręcone śruby ?

woma4
20-06-2011, 07:40
Jeśli zamontuję sterownik wewnętrzny i zewnętrzny to np. dla temp. zewn. 0 C temp., CO ustawiona np. na 50 C, a temperatura wewnętrzna ustawiona na 21C, to, jeśli temperatura, CO okaże się niewystarczająca, aby zapewnić w pomieszczeniu wymagane 21 C piec będzie pracował do uzyskania temperatury zadanej z czujnika zewnętrznego czy do uzyskania temperatury wewnętrznej. Jak to działa?

Jeśli ustawiona temperatura CO okaże się niewystarczająca a masz czujnik temperatury zewnętrznej to sterownik samoczynnie podniesie temperaturę CO na kotle tak by osiągnąć zadaną temperaturę wewnętrzną.
Jeśli masz tylko czujnik temperatury wewnętrznej to sterownik nie podniesie zadanej temperatury CO musisz zrobić to sam.

dawid77db
20-06-2011, 07:50
Bo nikt nie maił takiego przypadku jak ty.
Dla mnie to zaskoczenie ,że w tym miejscu mógł się wydobywać dym ...
Nie jestem teraz przy kotle i nie pamiętam jak w tym miejscu jest wykonane połączenie, chyba powinna tam być uszczelka ...
Może masz tam nie dokręcone śruby ?

U mnie przekładnia z podajnikiem jest połączona na czterech śrubach, a między nimi nie było żadnej uszczelki więc uszczelniłem silikonem. Mam pytanie do użytkowników czy wy macie tam uszczelkę.

wrb
20-06-2011, 08:16
U mnie przekładnia z podajnikiem jest połączona na czterech śrubach, a między nimi nie było żadnej uszczelki więc uszczelniłem silikonem. Mam pytanie do użytkowników czy wy macie tam uszczelkę.
U mnie jest gumowa uszczelka.

dawid77db
20-06-2011, 09:09
Jeszcze mam pytanie odnośnie temperatury na kotle, chodzi mi oto że miałem ustawioną temperaturę 55 stopni a na kotle było 59 stopni a kocioł nadal podawał węgiel i nie przeszedł w podtrzymanie. Jaka może być przyczyna takiego zachowania kotła.

gremon
20-06-2011, 09:40
woma4 dziękuję za odpowiedż. Pozdrawiam

jack18
20-06-2011, 09:53
Jeszcze mam pytanie odnośnie temperatury na kotle, chodzi mi oto że miałem ustawioną temperaturę 55 stopni a na kotle było 59 stopni a kocioł nadal podawał węgiel i nie przeszedł w podtrzymanie. Jaka może być przyczyna takiego zachowania kotła.

Wszystko jest ok. Po prostu daj mu działać, a bedziesz zadowolony..:)

zawijan_2
20-06-2011, 19:56
re: dawid77db

"Jeszcze mam pytanie odnośnie temperatury na kotle, chodzi mi oto że miałem ustawioną temperaturę 55 stopni a na kotle było 59 stopni a kocioł nadal podawał węgiel i nie przeszedł w podtrzymanie. Jaka może być przyczyna takiego zachowania kotła."

Szanowny Kolego,
1. Sterownik adaptacyjny eCoal po rozpaleniu kotła i przejściu w tryb automatyczny musi rozpoznać swój świat. To nie ty przecież podajesz mu parametry podawania, czy nadmuchu, ale on sam musi je dopasować do zmiennego przecież ciągle zapotrzebowania na ciepło ze strony układu odbioru.
2. Sterownik sam - bez Twojego udziału - prowadzi proces spalania. Robi wszystko aby NIE PRZECHODZIĆ W STAN PODTRZYMANIA, bo jest on najbardziej zabójczy dla sprawności procesu. Dlatego - jak piszesz - podaje paliwo, pracuje wentylator. Tyle, że z innymi nastawami.
3. Jeśli masz możliwość podłączenia komputera pod eCoala, to w zakładce: wykresy zobaczysz jak w okresie długofalowym rozkłada się praca kotła.
Przy okazji zobaczysz, że średnia temperatura wody z kotła jest nieco niższa od zadanej. Najczęściej są to ułamki stopnia.

Jeśli Kolego możesz, to zapomnij o tym, że masz kocioł. Nie zapomnij jedynie o okresowym doładunku paliwa i usunięciu popiołu.
Będziesz na pewno zadowolony. Wszystkie walory tego kotła z tym sterownikiem zobaczysz jak na dłoni, gdy nadejdzie sezon grzewczy.

Pozdrawiam serdecznie zawijan_2

kocurmarcin
21-06-2011, 09:07
Witam .

Obecnie piec chodzi u mnie w trybie lato .

Zastanawiam sie jak jest lepiej go ustawic ? Tak zeby przepalal rzadziej np. co 2-3 godziny , czy delikatniej co godzine?

Czy nie ma to wiekszego znaczenia :)

Gdzie mozna dokupic czujnik temp zewnetrznej , Jakie czujniki zastosowaliscie ?

Pozdrawiam

https://esterownik.pl/remote/523

młodypalacz
21-06-2011, 09:33
Witam .

Obecnie piec chodzi u mnie w trybie lato .

Zastanawiam sie jak jest lepiej go ustawic ? Tak zeby przepalal rzadziej np. co 2-3 godziny , czy delikatniej co godzine?

Czy nie ma to wiekszego znaczenia :)

Gdzie mozna dokupic czujnik temp zewnetrznej , Jakie czujniki zastosowaliscie ?

Pozdrawiam

https://esterownik.pl/remote/523

witaj
Jak to u ciebie jest że kocioł pracuje dmuchawa na 80% a temperatura spalin cały czas w okolicach 50st?