PDA

Zobacz pełną wersję : Ogniwo eko plus



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 [43]

jendrek1
11-12-2016, 08:57
Macskup, jeżeli decydujesz się na zakup Burnera, kup również pokrywę zamykającą palnik. Wiem z mojego doświadczenia, że będzie miała wytarty w owal otwór przez stary ślimak. Nowy ślimak będzie opadał w dół i ocierał o pozostałe elementy. Na twoim miejscu zastanowił bym się głęboko nad zakupem Batorego. Ślimak zapewne odkupi jakiś użytkownik kotła Ogniwo.

marcus312
11-12-2016, 18:53
Po za tym obecnie mam tak zapieczone sprzęgło ślimaka, że ciągnie nawet bez zawleczki. To też trzeba będzie doprowadzić do porządku.
To powinno byc zabezpieczone przy montazu smarem ,teraz moze byc kłopot pryskac WD .Ciekawe jak masz silnik zasprzeglony jak wałek z klinem to tez jak nie było posmarowne moze byc problem z demontazem silnika :D

macskup
11-12-2016, 20:14
Wiesz mam tak zmontowane jak "fachowcy" zmontowali.....między kołnierzem obudowy ślimaka a kotłem np nie wyło żadnego uszczelnienia. Może to norma ale w instrukcji było napisane , że uszczelnienie robi instalator na miejscu po wyborze z której strony palnik. Właśnie trochę się obawiam tego demontażu motoreduktora i wybijania sprzęgła. Jeżeli to się rozsypie to już chyba faktycznie lepiej kupić Batorego. Prawdopodobnie, o ile dociągnie do wiosny, spróbuję to wszystko zdemontować i wtedy podjąć ostateczną decyzje.

minertu
11-12-2016, 20:17
Ostatnio bez prasy się nie obeszło aby sprzęgło wyszło.

marcus312
11-12-2016, 20:44
.między kołnierzem obudowy ślimaka a kotłem np nie wyło żadnego uszczelnienia.
Ja tu stosuje sznur kominkowy samoprzylepny przynajmniej nie ma problemu przy demontazu :rolleyes:

Właśnie trochę się obawiam tego demontażu motoreduktora i wybijania sprzęgła
Do wiosny daleko psikaj na to WD raz w tygodniu moze to pusci :p

karoka65
11-12-2016, 21:37
Pierwszy sposób to siła X młot :) często skutkuje ale żeby nie rozwalić przekładni.
Drugi jak ktoś nie jest z młotkiem za pan brat to jak Grzesiek pisze, zawieźć gdzieś na prasę i wycisną za parę złotych.

marcus312
12-12-2016, 08:47
Prasa przewaznie jest w pobliskim warsztacie samochodowym :rolleyes:

macskup
17-12-2016, 12:07
A tak z innej beczki - moglibyście luknąć na moje ustawienia ?
https://esterownik.pl/device/672

To tak na przyszłość bo na razie i tak ciągniemy z dziurą w obudowie ślimaka i zapewne parametry i tak są zaburzone.

kamil777
22-12-2016, 17:54
Witam, mam pytanie, gdzie mogę kupić, dodatkowy czujnik temperatury wewnętrznej /Zewnętrznej do OEP drugie pytanie zmieniłem ekogroszek i zaczęły się spieki, co poradzić na to?

bobasxx
22-12-2016, 18:09
Np. tu: http://karoka.eu/kategoria,18/czujniki/ lub http://minertu.eu/kategoria,44/czujniki/

Albo w jakimś elektronicznym sklepie, jeśli masz starszą wersję sterownika to pytaj o czujnik kty81-210

A co to za spieki, koksowe czy żużlowe ? Zwiększyć lub zmniejszyć nadmuch.

kamil777
22-12-2016, 19:38
Np. tu: http://karoka.eu/kategoria,18/czujniki/ lub http://minertu.eu/kategoria,44/czujniki/

Albo w jakimś elektronicznym sklepie, jeśli masz starszą wersję sterownika to pytaj o czujnik kty81-210

A co to za spieki, koksowe czy żużlowe ? Zwiększyć lub zmniejszyć nadmuch.

Pięć kupony w 2011 roku sterownik z softem 3.1.8 nie wiem czy pojawiły się jeszcze jakieś inne aktualizacje do tego modelu sterownika, jeśli chodzi o spieki to dorzucę fotki..

http://m.fotosik.pl/zdjecie/82178abecb9c7717



http://m.fotosik.pl/zdjecie/c4bcea90893b65cf

bobasxx
23-12-2016, 12:52
Czyli czujniki takie jak podałem wyżej.

W jakim trybie palisz, masz kocioł podpięty do neta ? Co to za węgiel ?

kamil777
27-12-2016, 12:41
Czyli czujniki takie jak podałem wyżej.

W jakim trybie palisz, masz kocioł podpięty do neta ? Co to za węgiel ?

Witam kocioł nie jest podpięty do netu, pale na typ podajnika retorta eCoal, spalanie typ kotła ogniwo eko plus, ekogroszek to czarna perła...

SUSPENSER
27-12-2016, 16:52
Czarna perła robi spieki żużlowe bo taka jej uroda i nic na to nie poradzisz.

kamil777
28-12-2016, 18:52
Czarna perła robi spieki żużlowe bo taka jej uroda i nic na to nie poradzisz.

Zmniejszyłem nadmuch w graniu na-4% oraz czas pracy w grzaniu na 3 sekundy i teraz trochę lepiej, mam inne pytanie, dotyczącą pompy grzania podłogowego, chodzi mi o to czy w sterowniku ustawić na niezależna praca pompy mieszkającej na Tak czy Nie?
Mam instalacje mieszaną i osobne pompy CO/ podłoga /Cwu

SUSPENSER
29-12-2016, 08:05
Zmniejszyłem nadmuch w graniu na-4% oraz czas pracy w grzaniu na 3 sekundy i teraz trochę lepiej.

Te 3 s powinny być już dawno ustawione bo przy każdym spiekającym węglu daje się krótki czas podawania , korekta nadmuchu w grzaniu - tym ustawia się poziom węgla na palniku.

Do których wyjść masz podłączone poszczególne pompy ?

kamil777
29-12-2016, 09:58
Pompę podłogi mam podłączona pod mieszająca Co/Cwu zgodnie z oznaczeniami, kolego masz doświadczenie z tym opałem? Może doradzisz mi jakieś nastawy?

SUSPENSER
29-12-2016, 11:39
Ten węgiel żużluje i jak napisałem z tym nie powalczysz - możnaby jedynie próbować przejść na dwustan i nastawić najmniejszą moc przy której kocioł daje radę nagrzać dom, ale pracuje niemalże stale - wtedy działałby z niższą, stałą mocą i spieki powinny być mniejsze.

Oczywiście podawanie jak najkrótsze, czyli 3s, a przerwa i nadmuch dopasowane do zapotrzebowania na moc.

Niezależną pracę pompy mieszającej daj na Tak.

kamil777
30-12-2016, 10:37
Po tych moich modyfikacjach, zauważyłem że pompa CO jakby się nigdy nie wyłączala, pracuje z małą mocą 5 wat ale jakby ciągle...

kamil777
04-01-2017, 22:24
Witam, przestałem pompę CO w tryb cykliczny, i choć nie jest to związane z tą zmianą to mam następujący problem, chodzi o to że w momencie startu pracy pompy CO słychać stukanie w rurach, cała instalacja razem z piecem ma około 5 lat lecz te pukanie trochę niepokoi bo słychać je w całym parterze domu...?

kobra64
04-01-2017, 22:35
Tak bywa kiedy zastosowano zawór różnicowy i pompa jest na obejściu.Kula zaworu w chwili startu pompy jest zasysana przez pompę w dół i uderza w dno zaworu, to się niesie po rurach i bywa słyszalne w pomieszczeniach.

kamil777
04-01-2017, 22:44
Tak bywa kiedy zastosowano zawór różnicowy i pompa jest na obejściu.Kula zaworu w chwili startu pompy jest zasysana przez pompę w dół i uderza w dno zaworu, to się niesie po rurach i bywa słyszalne w pomieszczeniach.

Dziękuję za odpowiedz, mam w instalacji dwa zawory trojdrozne, czy jest możliwość wyeliminować te stukanie bo powiem szczerze że jest to trochę uciążliwe w nocy...

kamil777
04-01-2017, 23:18
Instalacja wygląda tak

http://m.fotosik.pl/zdjecie/5e16561b23b9c88f


http://m.fotosik.pl/zdjecie/a2deb29ca37fc40c

kobra64
04-01-2017, 23:26
Zawór różnicowy to nie zawór trójdrożny. To taki dynks na rurze między gałązkami obejścia pompowego. On może stuknąć tak ze dwa - trzy razy po każdym starcie pompy. Jeżeli to on się tłucze, to będzie się tłukł. Jedyną metodą wyeliminowania jest jego demontaż - o ile względy bezpieczeństwa pozwalają - albo stała praca pompy. Jeżeli zaś to stukanie jest jakieś długotrwałe, to może znaczyć z kolei że masz nie najlepiej wykonaną instalację w miedzi i rury cykają kiedy się materiał rozszerza pod wpływem ciepła. Ale wtedy cykałyby też po zatrzymaniu pompy, kiedy materiał stygnie. PS - teraz zobaczyłem fotki, masz zawór różnicowy i to on może powodować hałas tak jak napisałem wyżej.

minertu
05-01-2017, 06:28
Na 100% to zawór różnicowy jak pisze kobra.Jedyna rada to praca ciągła pompy CO oraz zmiana regulacji zaworów termostatycznych na grzejnikach tak aby dogrzewały na styk ze stałym przepływem.

Alessandro
05-01-2017, 10:47
Witam, przestałem pompę CO w tryb cykliczny, i choć nie jest to związane z tą zmianą to mam następujący problem, chodzi o to że w momencie startu pracy pompy CO słychać stukanie w rurach, cała instalacja razem z piecem ma około 5 lat lecz te pukanie trochę niepokoi bo słychać je w całym parterze domu...?

Mała poprawka...

377659

kobra64
05-01-2017, 11:16
A co ten zawór różnicowy miałby tam robić? Przecież to tak samo jakby go nie było. Przy takim położeniu załączenie pompy go otwiera i praca grawitacyjna ( o ile instalacja idzie grawitacyjnie ) też go otwiera. To niby czemu miałby służyć? Zawór różnicowy przy pompie na obejściu stosuje się żeby wyeliminować możliwość kręcenia przez pompę wodą w samej agrafce. Praca grawitacyjna ma go otwierać, włączająca się pompa ma go zamykać.

Alessandro
05-01-2017, 12:51
Kobra, zostawimy na później ... w najbliższych 3 dniach odpowiem

kamil777
05-01-2017, 22:49
Dziękuję wszystkim za odpowiedz, nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, dlatego pytam, bo wykonanie tej instalacji trochę mnie kosztowało i myślałem że zostało wykonane ok, dodam tylko ze w instalacji jest 13 grzejników i 4 miejsca z ogrzewaniem podłogowym.

kamil777
05-01-2017, 22:53
[QUOTE=kamil777;7378875]Dziękuję wszystkim za odpowiedz, nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, dlatego pytam, bo wykonanie tej instalacji trochę mnie kosztowało i myślałem że zostało wykonane ok, dodam tylko ze w instalacji jest 13 grzejników i 4 miejsca z ogrzewaniem podłogowym.[/QUOTE



Przez pierwsze 3lata użytkowania nie było słychać tego stukanie, teraz wieczorem za każdym razem wiem kiedy pompa startuje...

macskup
15-01-2017, 22:12
Witam ponownie. Jestem właśnie po sobotniej wymianie obudowy ślimaka. Nie udało mi się wybić sprzęgła ślimaka, jest tak zapieczony , że działa nawet bez klina. Na razie zostawiłem jak jest i spróbuję po sezonie na spokojnie. Czy ktoś wie jaki przełącznik zastosować żeby awaryjnie móc zmienić kierunek obrotów silnika ? Prawo Lewo czy może gwiazda-trójkąt ? Drugie pytanie - czy elementy które zaznaczyłem na zdjęciu na czerwono i na pomarańczowo są do kupienia i ew gdzie ?378653

Po za tym wymieniając obudowę zachowawczo kupiłem ten ostatni zamykający moduł palnika w którym siedzi i kręci se ślimak. Faktycznie dobrze zrobiłem bo oryginalny był wytarty na jajo. Myślałem , że człony samego palnika będę ok. Niestety okazało się, że pierwszy człon przy obudowie tez z jednej strony na dole był na tyle wytarty , że powierzchnia styku w tym miejscu miała może max 1mm. Na razie połączyłem wysokotemperaturowym silikonem mocno skręciłem i jak na razie chyba jest szczelne.

Jeszcze jedno - przy okazji - muszę się wyżalić. Nie rozumiem polityki Ogniwa. W grudniu mój naiwny teść wysłał do nich list polecony z podaniem/prośbą o obniżenie ceny nowej obudowy ślimaka. Powoływał się na ewidentnie słabsze te elementy w pierwszych egzemplarzach, dobro i zadowolenie klienta etc. Oczywiście nikt nawet się nie odezwał. Dopiero po telefonie na pod koniec grudnia z wielką łaską chcieli spuścić cenę o 5% (bo nie mogą więcej itp), teść trochę pojęczał i stanęło na 15%. Otrzymaliśmy więc ładny nowy korpus za 935 zł. Wczoraj już po wymianie tak z głupia frant patrzę na stronę Ogniwa a tam korpus w nowej regularnej cenie 800zł.......i dało się...:-(
Pozdrawiam....

palacz30
16-01-2017, 19:17
Ktoś tu pisał, że pomaga na piszczenie psikanie WD 40, ale czy da się to zrobić bez rozkręcania motoreduktora? Mam właśnie taki problem z piszczącym podajnikiem.

kulibob
17-01-2017, 15:56
Czy warto zainstalować zestaw napowietrzający http://sklep.ogniwobiecz.com.pl/zestaw-do-napowietrzenia-zasobnika,3,2759,2608?
Co to ma w ogóle dać? i czy montaż czegoś takiego samodzielnie tzn. wiercenie w obudowie palnika nie spowoduje utraty gwarancji.

Maher
17-01-2017, 19:27
Czy warto zainstalować zestaw napowietrzający http://sklep.ogniwobiecz.com.pl/zestaw-do-napowietrzenia-zasobnika,3,2759,2608?
Co to ma w ogóle dać? i czy montaż czegoś takiego samodzielnie tzn. wiercenie w obudowie palnika nie spowoduje utraty gwarancji.

To jest zestaw do napowietrzania zasobnika czyli powoduje dodatkowe dosuszanie węgla w zasobniku. Ja mam coś takiego już wbudowanego w RBR-ęże i widać jak węgiel miałem wilgotny to po ok. 24h godzinach jak zaglądałem do zasobniku był praktycznie suchy. To tylko pomoże w tym że zasobnik może trochę dłużej wytrzyma jak pali się wilgotnym opałem.

palacz30
17-01-2017, 22:39
Nie tylko ma wpływ na sam zasobnik ale bardzo duży na korpus palnika i ślimak. Dużo osób potwierdza , że po zamontowaniu dosuszania postęp korozji czy zużycia ślimaka na skutek wilgotnego opału się zatrzymał. Pisało o tym wiele osób na forum esterownik tyle, że jakoś większa część wpisów na forum ostatnio wyparowała. Gwarancji nie tracisz, możesz śmiało montować wg. instrukcji dołączonej do tego zestawu.

marcus312
17-01-2017, 23:06
Jak to ma działac taki osuszacz, powietrze jest wtłaczane prosto z dmuchawy do górnej czesci zasobnika a gdzie jest wydalane rura i slimakiem do palnika ,to nie zrobi cofki płomienia do zbiornika .Jak jest miał w zbiorniku to jak sie przebije powietrze :D

Jarecki79
18-01-2017, 09:47
W/g normy jest to kompensacja ciśnień w koszu i jej głównym zadaniem jest zapobieganie cofce żaru. Dosuszanie to efekt uboczny
Znaczenie ma tutaj dobór rozmiaru dyszy i średnicy wężyka do konstrukcji palnika

Jak napowietrzenie w kotłowni do pooopy, a kotłownia typu klitka, to i tak średnio pomoże, przy małej, gorzej napowietrzonej kotłowni lepiej jest doprowadzić powietrze pod dmuchawę np. z garażu rurą spiro.

kulibob
21-01-2017, 06:49
Czy ta magiczna rurka może mieć jeszcze wpływ na jakość i ilość spalania czy tylko żar i wodę w zasobniku chodzi.

wuwok
21-01-2017, 12:33
Ta magiczna rurka ma wpływ na zasobnik,ślimak,palnik...czyli oszczędności w postaci dłuższej pracy podzespołów . Jak nie masz to zakładaj...Zagadaj do Jareckiego lub kup w ogniwie..Warto zadbać o kociołek,parę zł a zawsze szansa że dłużej będzie działać.

kulibob
06-02-2017, 12:01
Już zamówiłem rurkę po zimie się zamontuje. Zmajstrowałem sobie kolektro słoneczny i latem chcę ogrzewać wodę kolektorem i braki prądem. Jak przygotować kocioł do takiego letniego postoju (4mc postoi+2mc pracy w tandemie z kolektorem czyli niemal ciągłe podtrzymanie). Czy taki postój może w jakiś sposób kociołkowi zaszkodzić?? jeśli tak to jak tego uniknąć.

kulibob
07-02-2017, 12:46
Czy próbował koś podróbki carbo smaru tzn szklanki rzepakowego do zasobnika??

macskup
09-02-2017, 08:51
Wymieniłem jak pisałem stronę wcześniej ślimak, obudowę, i zamykający moduł palnika. Klina z motoreduktora nie udało mi się wybić, popracuję nad tym na wiosnę. Niestety jest tak zapieczony, ze kręci ślimakiem nawet bez klina. I tu chyba jest problem. Już drugi raz w ciągu tygodnia zablokował mi się ślimak. Za pierwszym razem przy włączonym podajniku założyłem klucz i przy mojej pomocy ślimak się ruszył i zaczął pracować. Po kilku dniach sytuacja powtórzyła się, wtedy przepiąłem na chwilę na lewe obroty i jakoś poszło. Mam pytanie - czy efekt ten może wynikać z jakiegoś zmęczenia/zużycia/osłabienia silnika? Czy po prostu zapieczone sprzęgło powoduje jakieś dodatkowe obciążenie i gdy dodatkowo dojdzie opór zbitego węgla czy zmielonego miału silnik nie ma siły ?
Po za tym czy ktoś może montował przełącznik lewo-prawo do silnika tak aby awaryjnie włączać lewe obroty ?

kamihi
09-02-2017, 09:32
Może kondensator ci się kończy

karoka65
09-02-2017, 15:11
To jest bardzo prawdopodobne.

marcus312
09-02-2017, 15:44
Wymieniłem jak pisałem stronę wcześniej ślimak, obudowę, i zamykający moduł palnika.
Czy było to sprawdzone po zmontowaniu przed zasypaniem opałem ,czy wszystkie alementy pracuja bez dodatkowych oporów lużno i nie ocieraja o siebie :rolleyes:

macskup
09-02-2017, 22:34
Nie no wszystko chodziło na "sucho" bardzo ładnie. Po za tym w zasadzie komplet nowych podzespołów, długość ślimaka determinuje to, że chyba nie da się tego źle złożyć. Po za tym przez miesiąc nic się nie wydarzyło. Ja się skończą mrozy to i tak wszystko jeszcze raz rozbiorę bo muszę coś zrobić z tym zapieczonym sprzęgłem w motoreduktorze.........po za tym kondensator powiadacie....hmmm wymienić nie zaszkodzi

marcus312
09-02-2017, 22:55
Kondensator warto mieć w rezerwie na wszelki wypadek chyba ze sklep blisko :rolleyes:

macskup
10-02-2017, 15:07
Kondensator zaraz wymienię, znalazłem w sklepie elektronicznym za 12 zł, w sklepie z kotłami - 25 zł.
Miał ktoś taki przypadek , że silnik przy większym oporze buczał i pomogła wymiana kondensatora ?Wracam do poprzedniego pytania - czy ktoś z Was może wyprowadzał na zewnątrz kable z puszki przy silniku aby swobodnie w razie potrzeby przełączać ręcznie na lewe obroty ? Chodzi mi o to , że miałem kilka razy taki przypadek, ze wystarczyło przepiąć na chwilę na lewe obroty i ślimak odblokowywał się. Jest to dość użyteczna funkcja ale niestety nie chce mi się za każdym razem czołgać pod piecem i stąd moje pytanie.

macskup
10-02-2017, 20:10
Niestety po wymianie kondensatora nadal buczał i nie ruszył, dopiero włączenie lewych obrotów tak aby wypchało trochę zbitego miału załatwiło sprawę, ciekawe na jak długo...

simko1
11-02-2017, 20:33
Witam. Mam takie pytanie bo przeglądać 550 stron na tel. To masakra a nie wiem czy znajdę odpowiedz.
Leje mi piec który mam obecnie i musze wymienić na nowy.
Moje trzy typy.
Elipse 4 kotły płonka osiek tlokowy
KMG 1 kotlo bud osiek tlokowy
Ogniwo eko plus 25. Slimakowy
Chce palić cały czas, w lato bojler 140l . Jak wygląda sytuacja w ogniwie ze spalaniem miału lub groszku z kwk brzeszcze lub miału z piasta? Czy ten sterownik w użytkowaniu jest taki wygodny? Ustawia się coś ręcznie czy tylko zmieniam tryb lato zima? Ile piec spala opalu w lato?
Jak jest z jego żywotnościa?
Czy znacie montera z okolic brzeszcz?
Ile potrzeba wysokości żeby swobodnie czyścić?
Z góry dziękuję za odpowiedź, jak coś jeszcze przypomnę sobie to będę pytał.
Pozdrawiam
Szymon.

animuss
11-02-2017, 20:53
Witam.
Elipse 4 kotły płonka osiek tlokowy
KMG 1 kotlo bud osiek tlokowy
Ogniwo eko plus 25. Slimakowy
Chce palić cały czas, w lato bojler 140l .
Pozdrawiam
Szymon.
Tłoki na lato się nie nadają.

A dojdzie do tego że za rok dwa miału nie kupisz.:rolleyes:

czp01
12-02-2017, 08:02
........
Moje trzy typy.
Elipse 4 kotły płonka osiek tlokowy
KMG 1 kotlo bud osiek tlokowy
Ogniwo eko plus 25. Slimakowy
.........
Szymon.

To z tych trzech typów zostaje tylko Ogniwo tylko czy na pewno potrzebujesz 25 kw ?????

simko1
12-02-2017, 09:28
Raczej jest potrzebne 25 kw. Dom 10x10m nieocieplony z zuzlobetonu. Czyli ze szlaki.do ogrzania 2 poziomy plus woda dla 5 osób. Piwnica nieogrzewana. Strop wełna 30cm. Okna nowe. Z takiego uproszczonego bilansu energetycznego wyszło mi właśnie 25kw z cwu. Bez cwu to 21. Jaki inny piec polecalibyście?

simko1
12-02-2017, 09:29
Tu link do wyliczeń
http://cieplowlasciwie.pl/wynik/26si

kulibob
12-02-2017, 10:33
Tu link do wyliczeń
http://cieplowlasciwie.pl/wynik/26si

Zima pomału się kończy więc proponowałbym jeśli Cię stać zaplanować ocieplenie przed przyszłym sezonem i teraz dobrać odpowiednio mniejszy kocioł.

macskup
12-02-2017, 11:25
Raczej jest potrzebne 25 kw. Dom 10x10m nieocieplony z zuzlobetonu. Czyli ze szlaki.do ogrzania 2 poziomy plus woda dla 5 osób. Piwnica nieogrzewana. Strop wełna 30cm. Okna nowe. Z takiego uproszczonego bilansu energetycznego wyszło mi właśnie 25kw z cwu. Bez cwu to 21. Jaki inny piec polecalibyście?

Mam podobny dom, lata 50-60, z tym , że drugi poziom to właściwie zaadaptowane poddasze. Blacho dachówka, ocieplone częściowo skosy a częściowo strop 25-30cm. Razem będzie z 145-150mkw. piec OgniwoEko Plus 16KW, 4-5 ton groszku o kaloryczności 23-25 i daje radę z palcem w nosie. Temperaturę na piecu podniosłem do 50st tylko ze względu na dobro pieca. W zeszłą zimę miałem 44-46 i w domu 22-23st.

W tym roku ociepliłem dom w zasadzie raczej ze względów estetycznych. Jeszcze nie wiem jakie są tego efekty, policzę po sezonie.

Wcześniej miałem zwykły zasypowy 25KW, nie dało się nad nim zapanować, temperatura w domu często przekraczała 25-26st.

simko1
12-02-2017, 11:51
Na ocieplenie brak funduszy. Czytam teraz ze oep 20 ma spory zapas mocy i tu moje pytanie czy taki piecyk podoła mojemu domowi. Aktualnie piec ma około 2.2 m powierzchni grzewczej i jest ok. Pięć domowej roboty i mierzony przeze mnie .

simko1
12-02-2017, 11:54
Nie 20 a 16 miało byc

simko1
12-02-2017, 12:55
Dodam że instalacja nowa w miedzi z 2016 roku . Grzejniki z 2010r. KFA 160 żeberek plus podłoga 6mkw i mała drabinka.

SUSPENSER
13-02-2017, 17:00
Raczej jest potrzebne 25 kw. Dom 10x10m nieocieplony z zuzlobetonu. Czyli ze szlaki.do ogrzania 2 poziomy plus woda dla 5 osób. Piwnica nieogrzewana. Strop wełna 30cm. Okna nowe. Z takiego uproszczonego bilansu energetycznego wyszło mi właśnie 25kw z cwu. Bez cwu to 21. Jaki inny piec polecalibyście?

Skam-PV 20, RBR-K 17, RBR-Ekouniwersal 17 kW, Skam-P Plus 17 kW, Eko Retort Plus 20 kW - każdy z nich będzie z dużym zapasem mocy.

Kocioł 25 kW będzie zdecydowanie przewymiarowany co potwierdza wynik z cieplowlasciwie.

macskup
13-03-2017, 19:02
Mam dzisiaj takie oto pytanie: do tej pory paliłem niestety węglem który był raczej mokry/wilgotny (Imex Piechota Opole), przywykłem do niego, myślałem , że taki już musi być. Kupiłem po raz pierwszy od innego dostawcy groszek który był cały czas przechowany pod zadaszeniem i jest naprawdę suchy. Pali się super i jest ok ale zauważyłem , że przy nim nie mam w palniku stożka tylko jakby zapadlisko i do tego mam trochę wyższą temperaturę podajnika. Co mogę z tym zrobić ?

SUSPENSER
13-03-2017, 21:00
Jeśli palisz w automacie zejdź w dół z nadmuchem [korekta dmuchawy] powoli po 1-2 oczka do skutku.

macskup
14-03-2017, 10:34
Na razie przywróciłem ustawienia fabryczne i zobaczę co będzie. Choć dziwne mi się wydaje to , że domyślnie dmuchawa dla 12KW ustawiona jest na 60%.
Wcześniej przy poprzednich ustawieniach przed przywróceniem fabrycznych tak właśnie robiłem. Tylko problem w tym był, że obniżanie nadmuchu powodowało podnoszenie temperatury podajnika...

simko1
13-04-2017, 17:48
Mam pytanie . Mam już w garażu oep 16 i pytanie jak go zamontować .
Może zamiast 4d zamontować wszędzie na grzejnikach zawory termostatyczne takie elektronicznie sterowane po 50 zł szt. a obieg bojlera i jego pompę włączyć jako obieg mieszający. Obieg na CO z pompka autoadapt grundfosa. Tylko pytanie czy da się ustawić sterownik tak aby pompę cwu(zwykłego grundfosa) włączał w dwóch sytuacjach.
1. spadnie temp. Powrotu
2. spadnie temperatura cwu?
Czy może lepiej nie inwestować w zawory termostatyczne (mam kilka reszta to zawór pod głowice term. ) i zamontować przy piecu zawór 4d????
Proszę o radę bo instalator za kilka dni przychodzi.

simko1
13-04-2017, 17:50
Instalacja nowa w miedzi. Grzejniki KFA z 2010 aluminiowe 140 żeberek w całym. Domu. Dom w sierpniu będzie ocieplony. Pow. Użytkowa około 170 mkw.

SUSPENSER
20-04-2017, 09:37
Mam pytanie . Mam już w garażu oep 16 i pytanie jak go zamontować .
Może zamiast 4d zamontować wszędzie na grzejnikach zawory termostatyczne takie elektronicznie sterowane po 50 zł szt. a obieg bojlera i jego pompę włączyć jako obieg mieszający. Obieg na CO z pompka autoadapt grundfosa. Tylko pytanie czy da się ustawić sterownik tak aby pompę cwu(zwykłego grundfosa) włączał w dwóch sytuacjach.
1. spadnie temp. Powrotu
2. spadnie temperatura cwu?
Czy może lepiej nie inwestować w zawory termostatyczne (mam kilka reszta to zawór pod głowice term. ) i zamontować przy piecu zawór 4d????
Proszę o radę bo instalator za kilka dni przychodzi.

Oczywiście, że tak.

Pompę bojlera podłączasz normalnie jako CWU i ustawiasz w opcjach jako CWU + mieszająca - efekt będzie taki, że sterownik włączy pompę w dwóch sytuacjach:

1. spadnie temp. Powrotu
2. spadnie temperatura cwu

"Może zamiast 4d zamontować wszędzie na grzejnikach zawory termostatyczne takie elektronicznie sterowane po 50 zł szt"

Ja bym tak zrobił.

SUSPENSER
20-04-2017, 09:38
Ten kocioł świetnie steruje zaworem mieszającym+siłownik nie kombinuj z tymi termostatami na grzejnikach.

Zaworem nie ustawisz różnych temperatur w pomieszczeniach np. niższą w sypialni a wyższą w salonie czy łazience.

Alessandro
09-06-2017, 17:57
No proszę.. mamy nowy kocioł OGNIWO EKO PLUS PELLET...
Powoli przedstawimy się na pellety, a z ekogroszkiem w p...u !

http://powietrze.malopolska.pl/wp/wp-content/uploads/2014/10/DTR-EKO-PLUS-PELET.pdf

http://static.pokazywarka.pl/5/v/c/2943304712d15b68650e3273045bac38_orig.jpg?14970277 00

minertu
09-06-2017, 20:16
Nie znam się ale rura z podajnika do palnika powinna być jak najbardziej w pionie.

SUSPENSER
09-06-2017, 20:30
Pelletów mamy jeszcze sporo jako największy producent mebli w Europie, sporo nawet jest eksportowane, ale im więcej będzie na nie kotłów tym ceny bardziej zaczną rosnąć, a w kotle pelletowym nie napalisz ekogroszkiem czy miałem więc sam jestem ciekaw jak to będzie.

Osobiście wolałbym bardziej uniwersalny kocioł na ekogroszek, groszkomiał, miał plus możliwość palenia pelletem niż pelletowca na ściśle ograniczony rodzaj paliwa.

minertu
09-06-2017, 20:42
Taki o którym piszesz już istnieje.

SUSPENSER
11-06-2017, 09:30
Pewnie, że istnieje i to o niego mi chodzi :)

boluslolusj23
18-06-2017, 16:37
Pewnie, że istnieje i to o niego mi chodzi :)

:no::lol2:

kamil777
15-08-2017, 20:51
Witam, mam OEP 25 około 5 lat palę groszkiem czy mogę zasypac piec peletem?

kamil777
18-08-2017, 08:24
Witam czy mógłby się wypowiedzieć, bardzo proszę, o zastosowanie pelletu w OEP 25 kw, dotychczas paliłem ekogroszkiem, teraz znalazłem w mieście którym mieszkam ogłoszenie, jestem zainteresowany, ale nie wiem, czy to jest wskazane do tego modelu kotła? https://www.olx.pl/i2/oferta/pelet-drzewny-do-kotlow-na-ekogroszek-czystosc-i-wygoda-CID628-IDlP8dE.html#:7dba93f235

karoka65
18-08-2017, 09:24
Przeczytaj kilka mich wpisów na ten ten temat a poznasz moje zdanie.
Jest to oczywiście moje zdanie.

kamil777
18-08-2017, 09:52
Dziękuję za odpowiedź, mógłbyś trochę rozwinąć, ponieważ przeczytanie 10 000 postów zajmuje trochę czasu

minertu
18-08-2017, 19:20
Pellet w takich kotłach z palnikami na miał i groszek jest paliwem zastępczym. Do pelletu jest palnik pelletowy a nie groszkowy. Oczywiście spalisz w nim wszystko tylko z jakim efektem ?

kamil777
18-08-2017, 21:10
Nie mam pomieszczenia na groszek, uroki miasta, więc przypominam go w garażu, co się z tym wiąże zawsze nawet workowany, się z niego kurzy, rozumiem że pellet jest mniej kaloryczny, ale i czystszy, tona kosztuje 650 gdybym go spalił w porównaniu 1, 5t pellet do 1 tony groszek to cena będzie taka sama?

SUSPENSER
18-08-2017, 22:32
Jaką kaloryczność ma ten po 650 zł skoro Olimp za połowę więcej ma ok. 19 MJ/kg ?

kamil777
27-08-2017, 20:56
Witam od około 4 lat jestem posiadaczem OEP 25kw ogólnie jestem zadowolony z zakupu, może tylko sam sterownik, nie do końca spełnił moje oczekiwania choć nie twierdzę że jest to jeden z lepszych na rynku, po zakupie trochę brakowało czasu by śledzić to forum na bieżąco i napewno wiele się zmieniło, otóż ktoś z rodziny szuka pieca do nowo wybudowanego domu więc zastanawiam się nad OEP lub rbr eko uniwersal, co polecacie?

karoka65
29-08-2017, 11:18
Jeśli Ogniwo, to M-ka, jeśli RBR to nowy K.

macskup
14-09-2017, 13:27
Chciałbym prosić o poradę ew rozwianie wątpliwości. Mam kotłownie przytulona do budynku i sterczący z niej komin na ok 5m. Piec OE plus 16KWUważam, że wilgoć która pojawia się w kominie, czopuchu czy wyczystce jest spowodowana tylko i wyłącznie wilgotnością samego węgla. Inny domownik natomiast uważa, że wilgoć powodują opady atmosferyczne które wpadają przez komin. został więc zamontowany taki daszek na kominie. Uważam, ze teraz sytuacja jest jeszcze gorsza bo dym jest w pewnym stopniu hamowany a do tego nie unosi sie bezpośrednio do góry tylko jakby ściele się przez przestrzeń między wylotem a komina a daszkiem na kominie. Do tego zapewne dodatkowo skrapla się na daszku wilgoć i skapuje do komina. Tak myślę. Ale może ktoś ma inne zdanie.
Proszę o pomoc w rozwiązaniu tego sporu.
Dzięki
m.

Konto usunięte_1*
14-09-2017, 15:25
Ani jedno ani drugie bo to jest trzecie czyli komin nie docieplony styka się z zimnym powietrzem poprzez cegłę oczywiście i zaczyna się zabawa , jedyna sensowna rada to docieplenie komina nic innego nie wchodzi w rachubę , pzdr

kulibob
14-09-2017, 15:43
Może być wszystko po trochu ale główny problem to za niska temperatura spalin. Mi się wkraplało na nieogrzewanym strychu i powyżej. Rozwiązałem to przez to że węgiel przed wsypaniem leżakował w ciepłej kotłowni oraz poniesienie temperatury spalin min100*C naczopku[wiadoma strata na opale]. Kocioł albo grzeje albo stoi w potrzemaniu. Kocioł stał kilka godzin w podtrzymaniu lub kilka godzin grzał. Przy 100 %podłogówce i termostatach pokojowych nie było trudne. Dodatkowo dociepliłem wełną czopek a na strychu przyłożyłem płytę wełny kominkowej do komina. Oczywiście można docieplić komin przyniesie to podobny efekt co podniesienie teperatury spalin.

minertu
14-09-2017, 16:48
Głównie to jak napisał berthold61. Zimny komin z zewnątrz to skropliny wewnątrz.

macskup
15-09-2017, 13:47
Też tak myślałem ale głównie chodziło mi o wykazanie bezsensu stosowania daszku na kominie którego dodatkowy skutkiem ubocznym jest to, że dym nie unosi się od razu swobodnie do góry tylko ścielą się na boki i włazi mi do domu przez okna na piętrze.

Jarecki79
15-09-2017, 15:20
Sam daszek jest bez sensu
Odpowiedni daszek wraz z zabudowa górnego odcinka może wspomóc i zwiększyć ciąg kominowy, takich konstrukcji i rozwiązań nie wymagających dodatkowej dmuchawy możesz poszukać u np. naszych niemieckich sąsiadów. Rozwiązanie jest na tyle proste, że można to zrobić samodzielnie, jak tylko będę u rodziny i nie zapomnę to fotkę tego czegoś mogę zarzucić, dorobione do angielki na niskim kominie, pięknie działa

minertu
15-09-2017, 15:42
W Italii tego pełno

marcus312
16-09-2017, 09:29
Też tak myślałem ale głównie chodziło mi o wykazanie bezsensu stosowania daszku na kominie którego dodatkowy skutkiem ubocznym jest to, że dym nie unosi się od razu swobodnie do góry tylko ścielą się na boki i włazi mi do domu przez okna na piętrze.
Myślałem że kotły podajnikowe nie dymią ,może żle ci się tam coś spala zamiast się palić to się kopci i tli i wykrapla wodę w kominie.:D

macskup
16-09-2017, 12:07
Myślałem że kotły podajnikowe nie dymią ,może żle ci się tam coś spala zamiast się palić to się kopci i tli i wykrapla wodę w kominie.:D

No nie dymi cały czas tylko jak przedmuchuje czy rozpala, a to dziwne ?

marcus312
16-09-2017, 16:55
Tak dziwne bo normalnie taki kocioł pracuje cały czas i się go nie rozpala i nawet jakieś przedmuchy nie powinny powodować zadymienia :D

macskup
16-09-2017, 18:49
Tak dziwne bo normalnie taki kocioł pracuje cały czas i się go nie rozpala i nawet jakieś przedmuchy nie powinny powodować zadymienia :D

"rozpala" mam na myśli moment gdy na piecu spadnie temperatura 1-2 st i włącza się dmuchawa to wtedy trochę podymi, szczególnie gdy pod koniec sezonu grzeje tylko CW.

passat33
07-10-2017, 07:24
Sprzedam Ogniwo Eko Plus 25kw. Kociol kupiony w 2012r, w grudniu 2015r w ramach gwarancji wymieniony na nowy. Tak wiec kociol ma 2 lata. Mogę go również sprzedac na czesci tzn oddzielnie zasobnik, podajnik, zbiornik itp.

minertu
07-10-2017, 08:10
A co się takiego stało,że go sprzedajesz?

kulibob
07-10-2017, 08:13
Dlaczego sprzedajesz??

passat33
07-10-2017, 12:45
Gmina daje dofinansowanie do peleciaka 60procent, dodatkowo mam zainstalowane 2 rok fotowoltaike 3,75kw, a teraz tez w ramach dotacji chce dodac dodatkowo panele i będzie w sumie prawie 7kw. Dosc już brudzenia się z OE+sem.

Dlaczego sprzedajesz??

kulibob
07-10-2017, 14:03
Coś tam było o daszku.
Ja reklamowałem w zeszłym roku komin że mi pada i mokre ścianki na strychu ( a były za nisko spaliny) założyli mi strażaka nie konserwowałem go skrzypiał i skrzypiał i w końcu przestał :) Wyszło na to ze zablokował się. Pewnego razu zmienił się kierunek wiatru. Wiatr nawiewał tlenkwęgla do kotłownio czujnik się CO się uruchomił. Dobrze ze kupiłem. I tak ludzie umierają jak mają kotłownie w domu lub kominki.Taka przestroga

kulibob
07-10-2017, 14:04
Gmina daje dofinansowanie do peleciaka 60procent, dodatkowo mam zainstalowane 2 rok fotowoltaike 3,75kw, a teraz tez w ramach dotacji chce dodac dodatkowo panele i będzie w sumie prawie 7kw. Dosc już brudzenia się z OE+sem.

Nie wiem jaki masz dom ale dobrze się zastanów z tym peleciakiem jak masz mieć 7kWp na dachy.
Ja mam OEP i raczej sobie chwale ten kocioł.

czp01
20-11-2017, 12:07
Szybkie pytanie dla posiadaczy Kotła Ogniwo Eko Plus.

Ile statystycznie kocioł 16 KW podaje ekogroszku na 1 minutę pracy ślimaka a ile podaje 25 KW ?

kulibob
20-11-2017, 12:31
Tyle samo na moje palnik i ślimak w zasazie ten sam.
Na mojej 10kW minuta to ok 220-230gram ale to zależy od węgla

czp01
20-11-2017, 12:54
Dzięki za info :)
No wiadomo, że od rodzaju ekogroszku zależy - rozchodziło mi się orientacyjnie bo znajomemu coś tam w obliczeniach nie wychodzi ale sprawdzimy to.
Na moim ślimaku w Kielarze na eko KWK Chwałowice podaje teraz 249,6 grama na minutę.

passat33
03-12-2017, 10:08
Może ktoś jest zainteresowany Ogniwo Eko Plus 25kw. Kociol kupiony w 2012r, w grudniu 2015r w ramach gwarancji wymieniony na nowy. Tak wiec kociol ma 2 lata. Mogę go również sprzedac na czesci tzn oddzielnie zasobnik, podajnik, zbiornik itp. Stan bdb. Wszelki zdjęcia lub pytania na email lub telefonicznie.

lukaszz1981
03-12-2017, 19:57
Mój ojciec chce kupić taki kocioł, ale 16 kW.

Odradzałem mu, że lepiej jak kocioł zrobi jakiś konkretny gościu z dobrej blachy i będzie miał pewniaka na co najmniej 10 lat (obecnie ma zwykły dwudziestoletni kocioł zrobiony przez dobrego fachowca).

Chce Ogniwo tylko z powodu automatyczmego eCoala, miałby ciężko ogarnąć te wszystkie nastawy a tak jednym przyciskiem załącza sterownik i sam sobie wszystko dobiera.

Warto pchać się w to Ogniwo za 7500 zł ?

wuwok
03-12-2017, 20:08
Niestety żaden sterownik nie uwolni palacza od nauki palenia się w kotle.

passat33
03-12-2017, 21:32
Mój ojciec chce kupić taki kocioł, ale 16 kW.

Odradzałem mu, że lepiej jak kocioł zrobi jakiś konkretny gościu z dobrej blachy i będzie miał pewniaka na co najmniej 10 lat (obecnie ma zwykły dwudziestoletni kocioł zrobiony przez dobrego fachowca).

Chce Ogniwo tylko z powodu automatyczmego eCoala, miałby ciężko ogarnąć te wszystkie nastawy a tak jednym przyciskiem załącza sterownik i sam sobie wszystko dobiera.

Warto pchać się w to Ogniwo za 7500 zł ?
Moja cena to 3500zl.

karoka65
03-12-2017, 21:51
Mój ojciec chce kupić taki kocioł, ale 16 kW.

Odradzałem mu, że lepiej jak kocioł zrobi jakiś konkretny gościu z dobrej blachy i będzie miał pewniaka na co najmniej 10 lat (obecnie ma zwykły dwudziestoletni kocioł zrobiony przez dobrego fachowca).

Chce Ogniwo tylko z powodu automatyczmego eCoala, miałby ciężko ogarnąć te wszystkie nastawy a tak jednym przyciskiem załącza sterownik i sam sobie wszystko dobiera.

Warto pchać się w to Ogniwo za 7500 zł ?
Takie "dobrze zrobione" kotły już nie długo będą musiały znaleźć się na złomowisku.

lukaszz1981
04-12-2017, 16:32
Ale jeszcze kupić można i montować (chyba do połowy przyszłego roku).
Dlatego też ojciec chce taki kupić póki jeszcze się da. Będzie dopalał drewnem na górnym ruszcie. Ma tego sporo.

mtdeusz
04-12-2017, 16:56
To już wiemy skąd ten smog.
Marnowanie drewna.
Do drewna do jest kocioł HG lub piec rakietowy,względnie dobry dolniak.

animuss
04-12-2017, 17:03
Dlatego też ojciec chce taki kupić póki jeszcze się da. Będzie dopalał drewnem na górnym ruszcie. Ma tego sporo.

:rotfl:

lukaszz1981
04-12-2017, 18:51
Smog ze starych desek nie malowanych oraz drewno z drzew owocowych wątpie ;)

Nie chodzi o palenie drewnem cały czas tylko o wrzucenie czegoś drewnianego na ruszt od czasu do czasu, aby lepiej dogrzać w mroźne dni.

mtdeusz o jakim marnowaniu drewna piszesz ? Ze starych desek niczego już nie zrobisz.

minertu
04-12-2017, 20:56
Smog ze starych desek nie malowanych oraz drewno z drzew owocowych wątpie ;)

Nie chodzi o palenie drewnem cały czas tylko o wrzucenie czegoś drewnianego na ruszt od czasu do czasu, aby lepiej dogrzać w mroźne dni.

mtdeusz o jakim marnowaniu drewna piszesz ? Ze starych desek niczego już nie zrobisz.
A czy ojciec wie , że na automacie niczego na ruszt się nie wrzuca?

karoka65
04-12-2017, 21:04
Nooo, najlepiej w Wigilię po południu, jak upali czujnik będą "ciekawe" święta przy ognisku.

animuss
04-12-2017, 22:38
Smog ze starych desek nie malowanych oraz drewno z drzew owocowych wątpie ;)

Nie chodzi o palenie drewnem cały czas tylko o wrzucenie czegoś drewnianego na ruszt od czasu do czasu, aby lepiej dogrzać w mroźne dni.

mtdeusz o jakim marnowaniu drewna piszesz ? Ze starych desek niczego już nie zrobisz.
Twoja wiedza poraża.:D
Wiesz, że w byle śmieciuchu więcej energii z tego drewna odpadowego wyciśnie, niż tam na tym ruszcie awaryjnym.
Już widzę jak Twój ojciec siedzi na stołeczku i wtyka drewienka, a wymiennik zarasta i cale ciepło poszło psu na budę .:lol2:

lukaszz1981
05-12-2017, 06:31
animuss nie przesadzaj :)
Mam Ogniwo Eko 15 kW. Nie korzystam z rusztu awaryjnego bo i po co. Nie takie jest założenie tego kotła, abym miał coś tam dokładać. Proces spalania ma się sam ustabilizować i nawet otwarcie drzwiczek zakłuca go.
Co do drewna wiem tylko tyle, że bardzo brudzi (smoli) tego typu kotły. I na tym moja wiedza się kończy, nie interesowałem się, nie robiłem testów.
Wizja ojca siedzącego na stoleczku bardzo fajna.


Nooo, najlepiej w Wigilię po południu, jak upali czujnik będą "ciekawe" święta przy ognisku.
Bardzo dobrze, że to napisałeś. Musze powiedzieć o tym Ojcu.
O jaki czujnik chodzi ? Spalin ? (umieszczony w rurze dymowej).


A czy ojciec wie , że na automacie niczego na ruszt się nie wrzuca?
Pewnie nie wie, ale mu to wyjaśnie, że dodawanie kawałków drewna podczas pracy kotła zakłuca jego proces spalania.
Pokaże mu jak używać trybu ręcznego, choć ta opcja służy jak dla mnie tylko do rozpalania kotła.

minertu
05-12-2017, 06:38
Jest jeszcze tryb ZASYPOWY!!!

animuss
05-12-2017, 09:06
animuss nie przesadzaj :)
Mam Ogniwo Eko 15 kW. Nie korzystam z rusztu awaryjnego bo i po co. Nie takie jest założenie tego kotła, abym miał coś tam dokładać. Proces spalania ma się sam ustabilizować i nawet otwarcie drzwiczek zakłuca go.
Co do drewna wiem tylko tyle, że bardzo brudzi (smoli) tego typu kotły. I na tym moja wiedza się kończy, nie interesowałem się, nie robiłem testów.
Wizja ojca siedzącego na stoleczku bardzo fajna.
.
Jak zabrudzi wymiennik to paląc paliwem głównym, ekogrochem traci na sprawności kotła.
Czyli tu niewiele zyska, tam znowu traci, bilans = 0
A przecież można oddać to drewienko komuś biednemu, kto ma śmieciucha, albo sprzedać, kupić za to 2-3 worki ekogroszku, wsypać i usiąść na stołeczku, na dupie, patrzeć na ten "piękny" niebieski kociołek, ciągnąć browca. :lol2:

lukaszz1981
05-12-2017, 09:48
Dzięki za dobre.
Powiem Ojcu, aby wypalił teraz więcej drewna w kopciuchu, a resztę oddał wujkowi ;)

karoka65
05-12-2017, 09:52
No :)
Tak o czujnik spalin mi chodziło.
Przed kilkoma minutami właśnie miałem telefon, jedna pani na podkarpaciu ujarała czujnik.

passat33
27-12-2017, 16:20
Mam na sprzedaż nowe części kotła Ogniwo Eko Plus 25kW tzn
4 szt zawirowywaczy,
górną wyczystkę spalin, tą przykręcaną na 4 śruby,
kompletny rusztodeflektor.

kamil777
12-01-2018, 12:08
Przepraszam że nie na temat ale kiedyś pytałem was jaki pięc kupić i wybrałem OEP 25,teraz potrzebuje pieca weglowo mailowego do ogrzania mieszkania 50m
najlepiej choć niekoniecznie by miał czopuch z lewej strony i szerokość 40-45 cm, proszę o pomoc w wyborze.

robus2000
17-02-2018, 14:58
Znów podzielę się z Wami, moim przykrym doświadczeniem. Na przełomie stycznia i lutego miałem awarię w 'ogniwo eko + 16 kw'. Podajnik/ silnik zatrzymywał się i piec po jakimś czasie się wygaszał. Akurat bylem czasowo za granicą i wszelkie czynności związane z tym problemem/naprawą dokonywał mój syn. Ponawiał próby rozpalania kilkukrotnie. Kończyło się to powyższym. Najpierw stwierdziliśmy, że skoro silnik się zatrzymujea bo ma już 6 lat to pora go wymienić (tłumaczyliśmy to sobie, że jak wszędzie producenci projektują/produkują swoje wyroby tylko na kilka lat ). Chciałem więc zamówić nowy silnik w 'ogniwie' ale niestety takich tam nie ma. Są zestawy z motoreduktorem, koszt z przesyłką 925 zł. Po kilku dniach przesyłka z tym zestawem była już w domu.

407517] 407518

Jednak w zestawie nie było zabieraka/sprzęgło ślimaka żeliwne, koszt 70 zł + 20 wysyłka. 407519

Szkoda, że nie wiedzieliśmy tego wcześniej bo byłem przekonany że jak cały zestaw to komplet: motoreduktor, silnik, zabierak. A z oferty 'ogniwa' w częściach zamiennych nie można wnioskować o braku tego zabieraka. Znów musiało upłynąć kilka dni od niepalenia, dobrze, że nie było mrozów. W zasadzie podczas takiej wymiany motoreduktora/silnik należy zaopatrzyć się w ten nowy zabierak (info dla tych, którym może przytrafić sie to samo), bo starego zabieraka nie udało się wyciągnąć, jest straszne zapieczony (do czasu dostarczenia nowego był kilkukrotnie traktowany WD-40.

407520

stary zabierak i nowy

Zresztą proszę zwrócić uwagę na otwór w starym zabieraku, powinien być kwadratowy a zrobił się owalny/kwadrat.

I w zasadzie historia ta powinna się już skończyć happyend,em. Wymieniony nowy motoreduktor/silnik + nowy zabierak/sprzęgło, wykonane uszczelnienie motoreduktora aby dym nie wydostawał się z pieca.....nic tylko rozpalać i czekać na ciepełko w domciu. Tak też się działo przez kilka minut. NAGLE CHRUP......i po ślimaku.

407515

Kolejne 380 zł poszło się 'kochać' i znów kilka dni 'zaoszczędziłem' na węglu.....hihi.

Dlaczego opisuję te przykre (dla mnie) zdarzenie? Otóż psałem tutaj w 2014 o awarii samego podajnika (przepalił się po dwóch latach eksploatacji). Wtedy firma OGNIWO stanęła na wysokości zadania i chociaż minęła już gwarancja (było już 3 miesiące po gwarancji) to uznali mi tę naprawę jak na gwarancji. Mało tego, serwis przyjechał i wymienił wtedy nie tylko sam dziurawy podajnik ale też ślimak. Więc ten ślimak pracował u mnie raptem (a może tyle powinien) 4 lata. Nie przeczę, że te części, które teraz u mnie zostały wymienione (koszt 1395 zł) były złej jakości. Może sam też przyczyniłem się do tego faktu, np. poprzez niewłaściwą eksploatację kotła? Serwisanci radzili przynajmniej co dwa lata odkręcić motoreduktor od podajnika i wyczyścić zabierak/sprzęgło z miału, zapomniałem o tym. Może też ekogroszek kupiony przeze mnie był za wilgotny/mokry? Wnioski mogą być różne.
Na youtube zamieszczę dwa filmki: o kamieniach w moim ekogroszku i o różnicy w wygladzie, miedzy starym/używanym a nowym ślimakiem.

robus2000
17-02-2018, 15:50
Obiecane linki z youtuba:

1- wielkość 'kamyczków'' w ekogroszku,który miałem https://youtu.be/n_72Yh1Qj5w

2- róznice nowego slimaka vs uzywany przez 4 lata https://youtu.be/70lLyO9xOUA

animuss
17-02-2018, 15:59
Kondensacja.

robus2000
22-02-2018, 12:38
W zeszłym roku, w maju miałem nieprzyjemne w skutkach zdarzenie. Otóż w uszczelce pojemnika zasypowego zrobiły się takie deformacje od kładzenia worka ekogroszku podczas zasypu, że w końcu postanowiłem wymienić tę uszczelkę na nową. Uszczelka była już w tak kiepskiej kondycji, że z boków zaczął wydobywać się dym. Akurat wtedy wyjechałem do rodziny na dwa dni i jak przyjechałem to w garażu (bo tam mam kocioł) było siwo, na pół metra nic nie było widać. Ta stara wytrzymała od nowości 5 lat. Zamówiłem więc nową uszczelkę i wymieniłem. Na zdjęciach będzie widać jak mocno mi okopciło miejsce gdzie jest ta uszczelka na koszu zasypowym. Żeby w przyszłości tak szybko ta uszczelka nie uległa ''destrukcji'' to zrobiłem taki metalowy ''ochraniacz'' z kątownika. Wykonanie z dopasowaniem to było ok. 1 godz. pracy w domowym warsztacie.Teraz przed zasypem kładę ten ochraniacz na uszczelkę, tak jak widać na zdjęciu i dopiero na to kładę worki do zasypu. Może komuś z was przyda się ten ''patent'' a może macie jakieś inne sposoby na to? Chętnie poczytam....


407919407920407921407922

kulibob
22-02-2018, 14:06
Obiecane linki z youtuba:

1- wielkość 'kamyczków'' w ekogroszku,który miałem https://youtu.be/n_72Yh1Qj5w

2- róznice nowego slimaka vs uzywany przez 4 lata https://youtu.be/70lLyO9xOUA

4 lataa to jedno ale ile ton ten ślimak przepchał??

robus2000
22-02-2018, 17:31
Licząc średnio 4.5 tony na sezon to wychodzi 18 ton. W zasadzie to ciekawy temat jak mogą wyglądać ślimaki w zależności od ilości przepchnietego/spalonego ekogroszku?

animuss
22-02-2018, 19:17
W zeszłym roku, w maju miałem nieprzyjemne w skutkach zdarzenie. Otóż w uszczelce pojemnika zasypowego zrobiły się takie deformacje od kładzenia worka ekogroszku podczas zasypu, że w końcu postanowiłem wymienić tę uszczelkę na nową. Uszczelka była już w tak kiepskiej kondycji, że z boków zaczął wydobywać się dym. Akurat wtedy wyjechałem do rodziny na dwa dni i jak przyjechałem to w garażu (bo tam mam kocioł) było siwo, na pół metra nic nie było widać.
407919407920407921407922
Chciało Ci się ulepszać tego leszcza?
Mam uszczelkę w pokrywie i przy otwieraniu mogę wory kłaść, bo ona jest u góry, to takie proste, może kiedyś wpadną na to.:lol2:

kulibob
24-02-2018, 05:52
Licząc średnio 4.5 tony na sezon to wychodzi 18 ton. W zasadzie to ciekawy temat jak mogą wyglądać ślimaki w zależności od ilości przepchnietego/spalonego ekogroszku?

Jeśli przeżyje 18 ton to będę zadowolony starczy na 9-10 lat.

czp01
24-02-2018, 07:26
W moim Kielarze ślimak po 9 sezonach przerzucił około 36 ton i ma się dalej dobrze. Ślimak stalowy i po przeglądzie pozostawiłem go na dalsze lata a wygląda tak ślimak kielara (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?5099-Kocio%C5%82-Kielar-Eco-2&p=7525123&viewfull=1#post7525123)

Nowe smogowe przepisy nakładają obowiązek wymiany kotła na niby super V klasę ( w przypadku tego kotła do 2024 roku) tak, że ślimak do tego czasu powinien wytrzymać :)

robus2000
24-02-2018, 21:52
[QUOTE=czp01;7622085]W moim Kielarze ślimak po 9 sezonach przerzucił około 36 ton i ma się dalej dobrze. Ślimak stalowy i po przeglądzie pozostawiłem go na dalsze lata a wygląda tak ślimak kielara (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?5099-Kocio%C5%82-Kielar-Eco-2&p=7525123&viewfull=1#post7525123)

Całkiem dobry stan, jeszcze powinien długo ''pociągnąć''.....

wuwok
15-04-2018, 21:35
Widzę że tu się nic nie zmieniło :) . Dalej Ogniwo BE...I wszystko ok tylko pytanie,jak suche paliwo?węgiel jest. Widziałem na filmiku worki foliowe więc węgiel pewnie mokry. A to jest zabójcze dla KAŻDEGO kotła. Kolega zabierak mógł zanieść jakiemuś ślusarzowi/mechanikowi do wypchnięcia na tokarce/prasie.

Od razu powiem że się nie znam...mam Ogniwo w końcu około 6 lat i się jakoś pali... I im mniej tu zaglądam tym jakoś lepiej węgiel się mi spala :)

robus2000
23-04-2018, 09:22
Pozwoliłem sobie załączyć kilka zdjęć z ''akcji'' wybijania zużytego zabieraka. Operacja przebiegła bez większych problemów, w przydomowym garażu. Motoreduktor umieściłem na dwóch (w pierwszej fazie wybijania) klocach drewnianych, i za pomocą dwóch młotków 1 kg, rurki dł. ok 40 cm, wybiłem powoli stary zabierak. Użyłem przy końcowym wybijaniu dodatkowych klocków drewnianych, które zwiększyły mi dystans od podłoża. Ważne jest dobre podparcie kołnierza motoreduktora aby podczas wybijania zabieraka nie uległ uszkodzeniu.


411643 411644 411645 411646

Jarecki79
23-04-2018, 11:35
Kołnierz masz już mocno utleniony.
To idzie kupić i wymienić, nie jest bardzo drogie

Producenci motoreduktorów po jakims czasie do żeliwnych palników zaczęli dawac takie przekładki uszczelniające, aby za dużo utartego syfu i miału nie lądowało w tej przestrzeni i nie degradowało (utleniało) tak mocno kołnierza mocującego. Jak nowy zabierak zamawiałeś, to dosłali Ci cos takiego?

dynio
22-01-2019, 08:40
Witam, ostatnio z pieca zaczęła lecieć smoła, okazało się że jest dziura w podajniku. W serwisie powiedzieli 800zł korpus + ślimak 300zł + części inne które też można by wymienić. żeby wszystko pasowało 1800zł z przesyłką. Jeżeli wymieniam prawie cały komplet to zapytałem czy nie można by wstawić od nich nowy palnik z ogniwo eko plus +. Sprawdzają czy będzie pasować bez przeróbek i zrobią wycenę. Ogólnie piec spalał od października do kwietnia 3200kg-3500kg. przy domu 250m2 z garażem (ogrzewane 200m2). 20cm styropian + rekuperacja. Piec z 2013r. wytrzymał do 2018/2019. Czyszczenie co 10dni. Gdyby nie ten palnik i czyszczenie, to piec OK. W nowszych piecach ogniwo "czyszczenie zawirowywaczami" pewnie znacznie ułatwia obsługę. Na plus sterownik ecoal. u mnie chodził cały czas na automacie. W ostatnim roku użytkowania założyłem napowietrzanie zasobnika (70zł), może jakby to było zrobione wcześniej to podajnik wytrzymałby dłużej.

Po rozmowach z serwisem ogniwa, nowy palnik z eko plus + powinien pasować do starego kotła zamiast Burnera. Tylko ponoć go jeszcze nie sprzedają, i nie wiedzą jak się będzie piec zachowywał. Zamówiłem Burnera S (ponoć poprawiony z grubszymi ściankami i innym ślimakiem) po rabacie 1588zł komplet. Serwis sugeruje założenie osuszacza żeby opóźnić takie usterki. Mam nadzieję że wymiennik wytrzyma następne 5 lat użytkowania, jak nie to przechodzę na pompę ciepła.

lukaszz1981
30-01-2019, 19:38
Ja mam Ogniwo 15kW z 2010 roku i jeszcze chodzi. Nie mam napowietrzania, ale kotłownie mam na parterze.
To straszny pech, że to się zepsuło. Nie powinno po 5 latach.

robus2000
16-05-2019, 05:49
witam

Już drugi raz wypalił mi się podajnik burner s w ogniwo 16+. I to w tym samym miejscu. Rozebrałem ten podajniki i bede go ratował opaską z blachy oraz podklejał klejem odpornym na temperaturę. Zamontuję 'OSUSACZ'przy okazji bo mam go zakupiłem podczas ostatniej naprawy, wymiana ślimaka i sprzęgła ślimaka,

430401

kryzys
16-05-2019, 07:13
Na twoim miejscu olałbym ten palnik i kupił lub sam zrobił palnik inny np rurowy sv-200 i spalasz bez problemu .

robus2000
17-05-2019, 10:50
witam*

Dokonałem doraźnej/tymczasowej naprawy tego przetartego/przepalonego podajnika. Po wyciągnięciu okazało się, że pod drugiej stronie też jest dziura. Dorobiłem z blachy 4 mm takie opaski z dospawanymi 'kwadracikami' w miejscach gdzie są te dziury. Dziury zakleiłem masą 'płynny metal' i przykleiłem tę opaskę na klej termoodporny 'do 1000st.c' do podajnika. Po zamontowaniu całości juz w piecu dokreciłem ściskiem tę opaskę, zostanie tam na stałe. Koszt naprawy ok 35 zł za kleje + spawanie, kilka elektrod. Bede zamawiał*

*nowy podajnik, 800 zł + 110zł* przesyłka. Nie wiem na ile to wytrzyma ale może na te chłodnie dni wystarczy.

430444 430445 430446 430447

jasiek11
17-05-2019, 18:31
Porządna robota.

EdiM
02-07-2019, 19:42
Witam
Po czterech latach użytkowania OEP 16 doprowadzili mi gaz i planuję zrezygnować z opalania węglem. Kocioł do sprzedaży:
https://www.olx.pl/oferta/kociol-co-ogniwo-eko-plus-16-kw-oep-CID628-IDAyPHx.html
Edit: Niestety na razie ogłoszenie się nie ukazało. Jak mi się uda z powodzeniem umieścić to zaktualizuję link.

Kocioł z czopuchem z prawej strony
Zainteresowanym mogę przesłać szczegóły.
https://esterownik.pl/device/10998

Zapraszam

Silli
03-07-2019, 21:52
Witam @EdiM Czy mogę prosić o szczegóły na temat pieca? Czy jakieś części były wymieniane? Jaka cena?

Właściwie to sama nie wiem czy 16 Kw jest odpowiedni do mojego domu .. niby z audytu ciepłowłaściwe wynika, że tak .... http://cieplowlasciwie.pl/wynik/5mvt

Ale czytając to forum wiem, że 16-ka będzie chyba za duża .... ktoś coś poradzi? Dostałam już oczopląsu od czytania tego wątku od strony pierwszej... :jawdrop:

Nie stać mnie obecnie na zakup pieca nowego 5-klasy, a obecnie palę w kotle KAMEN zasypowym 17 KW. Do pieca dokładam średnio co 2 godziny i szukam wygodniejszego rozwiązania.

Czy jest może w promieniu 50 km od Szufnarowej na Podkarpaciu jakiś użytkownik OEP którego mogłabym "nawiedzić" by zobaczyć to cudo w akcji ?

Silli
04-10-2019, 09:26
Bardzo proszę o pomoc dotyczącą pracy OEP. Czy ktoś mógłby mi odpowiedzieć na kilka pytań? Mieszkam sama z mamą i nie mam w okolicy nikogo kto by się na takim piecu znał...Instalator z firmy Ogniwo przyjechał na moją prośbę i wbił ustawienia do ecoala, ale wczoraj paliłam po raz pierwszy i nie jest tak różowo.
1. Sterownik mam podpięty do internetu, dodałam uprawnienia , ale nie mam możliwości nic zmienić przez internet. Dlaczego?
2. Czy da się zmienić obroty dmuchawy na mniejsze niż 36%? Przy rozpalaniu mam 46% potem spada na 36%.?
3. Mam niedopalony ekogroszek - palę teraz groszkiem PIEKLORZ o wartości opałowej 26/27 KJ - podawanie mam ustawione 5 sek. Mam też odsiew = miał z retopala Piasta , czy ustawienia na miał będę musiała zmieniać?
4. Dlaczego nie dogrzewa mi CWU? Nie mam ustawionego priorytetu CWU, a wody nie zagrzało mi do ustalonej nawet po 6 godzinach!
5. Rozpalanie kotła trwa około godziny zanim osiągnie zadane 50 stopni i podajnik pracował prawie 20 minut! Potem w 6 godzin podajnik pracował 24 minuty .. czy to nie trochę dużo?
6. Czy temperatura podajnika dochodząca do 52stopni jest ok?
7. Posiadam zamontowany czujnik wewnetrzny, ale nie ustawiałam pod niego pracy pieca, czy warto to zrobić?

Najszczęśliwsza bym była gdyby ktoś mieszkał w okolicy i mógł mnie poinstruować ale za jakąkolwiek poradę będę dozgonnie wdzięczna.
Pomóżcie kobitce w potrzebie! ;)

jasiek11
04-10-2019, 13:56
Przejdzie na forum esterownik, tam powinni ci prędzej pomoc.

EdiM
07-10-2019, 07:59
Bardzo proszę o pomoc dotyczącą pracy OEP. Czy ktoś mógłby mi odpowiedzieć na kilka pytań? Mieszkam sama z mamą i nie mam w okolicy nikogo kto by się na takim piecu znał...Instalator z firmy Ogniwo przyjechał na moją prośbę i wbił ustawienia do ecoala, ale wczoraj paliłam po raz pierwszy i nie jest tak różowo.
1. Sterownik mam podpięty do internetu, dodałam uprawnienia , ale nie mam możliwości nic zmienić przez internet. Dlaczego?
2. Czy da się zmienić obroty dmuchawy na mniejsze niż 36%? Przy rozpalaniu mam 46% potem spada na 36%.?
3. Mam niedopalony ekogroszek - palę teraz groszkiem PIEKLORZ o wartości opałowej 26/27 KJ - podawanie mam ustawione 5 sek. Mam też odsiew = miał z retopala Piasta , czy ustawienia na miał będę musiała zmieniać?
4. Dlaczego nie dogrzewa mi CWU? Nie mam ustawionego priorytetu CWU, a wody nie zagrzało mi do ustalonej nawet po 6 godzinach!
5. Rozpalanie kotła trwa około godziny zanim osiągnie zadane 50 stopni i podajnik pracował prawie 20 minut! Potem w 6 godzin podajnik pracował 24 minuty .. czy to nie trochę dużo?
6. Czy temperatura podajnika dochodząca do 52stopni jest ok?
7. Posiadam zamontowany czujnik wewnetrzny, ale nie ustawiałam pod niego pracy pieca, czy warto to zrobić?

Najszczęśliwsza bym była gdyby ktoś mieszkał w okolicy i mógł mnie poinstruować ale za jakąkolwiek poradę będę dozgonnie wdzięczna.
Pomóżcie kobitce w potrzebie! ;)

Witam
Oczywiście najlepszym miejscem gdzie można znaleźć porady jest platforma esterownik.pl
Przy dostępie przez internet musisz się zalogować. Jeśli to jest wersja 3.1.8 to w prawym górnym roku jest zaloguj. Na dole masz napisane dostęp: tylko do odczytu lud odczyt i zapis.
Można komuś udostępnić nastawy, ale najpierw warto ogarnąć instalację. Udostępnianie to na platformie esterownik
Moje konto/urządzenia/modyfikuj/dodaj uprawnienia
Natomiast do odczytu to jest chyba standardowo.
Jeśli chodzi o ładowanie CWU, to kwestia jaka jest temperatura wody na kotle, a potem jaka temperatura ładowania idzie na zasobnik. Czy pompa ładowania działa, czy ten obwód nie jest zapowietrzony. U mnie był problem takiej natury, że część wody z powrotu zaciągało do ładowania CWU. Ale dla priorytetu CWU i podbicia temperatury o kilka stopni dawało radę.
Moc dmuchawy jest w ustawieniach dla poszczególnych mocy ustawionych kotła.
Ja korzystałem jedynie z czujnika zewnętrznego.
Jeśli kocioł dużo pracował i nie zagrzał się, to chyba po prostu był duży odbiór ciepła. Jak wyglądała temperatura spalin?
Temperatura podajnika tej wielkości to raczej nie problem. To jest zabezpieczenie przed ogniem w zasobniku. Ustawienia zaawansowane/inne parametry/maksymalna temperatura podajnika.

Pozdrawiam
EdiM

minertu
07-10-2019, 08:14
Ogarniam już temat.

Silli
07-10-2019, 20:19
Dziękuję @EdiM za podpowiedzi ;) I przede wszystkim dziękuję @minertu ! Człowiek o niesamowitej wiedzy i do tego życzliwy i wyrozumiały! Kamień spadł mi z serca i piec sprawuje się wyśmienicie! Niech Ci Bóg w dzieciach wynagrodzi ;) ;)

minertu
08-10-2019, 04:36
Na dzieci to trzeba mieć czas

Silli
08-10-2019, 08:00
Na dzieci to trzeba mieć czas

Jak sie ma talent to trzeba mieć dzieci! Ktoś musi ten talent dziedziczyć! ;)

robus2000
08-10-2019, 16:53
Witam
Silli, piszesz, że masz podpięty sterownik do internetu....jeśli mozesz to zapodaj adres. Powinien wygladać tak jak u mnie na dole strony.

Silli
08-10-2019, 18:11
Hej, mój sterownik https://esterownik.pl/device/20108

macskup
08-10-2019, 20:48
Mam piec OEP od ok 8 lat. W pierwszych latach śledziłem forum, aktualizowałem sterownik itp. Kilka miesięcy po 5 letniej eksploatacji padł mi ślimak i przetarł się korpus. Ale mniejsza z tym. Teraz mam problem z zatrzymywaniem ślimaka. Nie zrywa zawleczki, silnik buczy. Właczenie na chwilę lewych obrotów pomaga. Mam pytanie czy w takiej sytuacji silnik (buczący) może się uszkodzić ? Czy problem może być spowodowany zużytym kondensatorem przy silniku ? Może silnik jest słaby ? W tym roku przed sezonem zdemontowaliśmy silnik, wyciągnęliśmy ślimak. Na sucho bez bez węgla wszystko działa lekko. Będę wdzięczny za pomoc.Pozdrawiam.Maciek

karoka65
09-10-2019, 18:36
Zacząłbym właśnie od wymiany kondensatora w silniku motoreduktora, silnik jest jeszcze za mocny a nie za słaby :)

mtdeusz
09-10-2019, 19:51
Jak by był za mocny to by mielał śruby.

minertu
09-10-2019, 21:41
To wymień silnik.

macskup
15-10-2019, 19:02
Jak pisałem w poprzednik poście miałem problem z zatrzymującym się silnikiem. Po wymianie kondensatora jest ok. natomiast mam inny problem który zauważyłem w tym sezonie. Piec w trybie ZIMA trzyma się bardzo dobrze temp zadanej (ok. + - 2st)nie zależnie od temperatury na zewnątrz. Po przejściu na tryb LATO sama CWU piec mimo ustawionej CO na 42 a CWU na 36 skacze do prawie 70 st (60-65-70 - tak oscyluje jakby miał ustawione 65). CWU też dobija do 60 st mimo ustawienia na 36. Nie wiem w czym problem bo w poprzednim sezonie grzałem CWU w trybie LATO do maja i nie było tego efektu. Będę wdzięczny za pomoc.
Pozdrawiam

minertu
15-10-2019, 21:03
A czy palisz tym samym groszkiem? Trzeba zmienić parametry podtrzymania.

minertu
30-10-2019, 19:46
Sterownik od koleżanki Silli https://esterownik.pl/device/20108 już działa prawidłowo.

kamil777
21-11-2021, 09:17
Mam Pep 25 kw od 2012 toku, kocioł wizualnie w stanie bardzo dobrym, problem polega na tym te sprzedany mi został bubel, tzn na ścianie w palenisku awaryjnym została zaspawana dziura która teraz zaczęła cieknąć, rozumie gdyby coś sie zaczęło dziać na jakimś spawie ale na płaskiej powierzchni, po oczyszczeniu okazało się że tam jest zatkana dziura.... To nie błąd człowieka ten piec nie powinien być sprzedany, ewidentnie producentem wiedział o tej wadzie która dyskwalifikuje ten produkt.

kamil777
21-11-2021, 10:46
Ten spaw ni powinien być w tym miejscu na środku ściany paleniska dodatkowego, ewidentnie dziura została zaspawana przez producenta.
https://naforum.zapodaj.net/1676fef73ed1.jpg.html

https://naforum.zapodaj.net/ea57610eff76.jpg.html

minertu
21-11-2021, 12:29
Dokładnie to nie błąd ludzki. To tylko spaw z zastrzału .

kamil777
22-11-2021, 13:20
Spaw zastrzału na środku ściany paleniska?

animuss
22-11-2021, 18:57
Mam Pep 25 kw od 2012 tokut.

Chyba masz Oep 25 kw, Ogniwo eko Plus.
Na pocieszenie mogę dodać, mój, innej firmy po 7 latach zaczął cieknąć, a po zaspawaniu pociągnął jeszcze sezon i poszedł na złom.

https://www.youtube.com/watch?v=0NANK_CivdE

Alessandro
22-11-2021, 22:15
Ale syf w tym kotle, nie wyczyszczony, nie wyskrobany, toteż taki skutek. Mam kociołek 19 lat, i o niego dbam. Nigdy nie wrzucam wilgotnego paliwa, nawet drewna wysuszam do zerowej wilgotności

kamil777
23-11-2021, 19:11
Ale syf w tym kotle, nie wyczyszczony, nie wyskrobany, toteż taki skutek. Mam kociołek 19 lat, i o niego dbam. Nigdy nie wrzucam wilgotnego paliwa, nawet drewna wysuszam do zerowej wilgotności
Widzisz kawałek a twierdzisz że smoluch, opał zawsze suchy kupowany latem, kolega wyżej pokazuje wyciek z powodu korozji zwykłego śmieciucha, ja nie kupiłem swojego Oep gdzieś od firmy garażowej płacąc 9000 zł w 2012 roku też liczyłem że posłuży mi dłużej, otrzymałem w tej cenie bubel ponieważ nikt mi nie powie ze ten wyciek jest spowodowany złym użytkowaniem. Dziura na środku ściany gdzie nie ma żadnych elementów łączących się ze sobą. Producent doskonale o tym wiedział, mogli chociaż nad spawać łate a tylko tak nasmarkali.... Wszędzie są błędy w produkcji, decydując się na ogniwo sądziłem że place za jakość...