PDA

Zobacz pełną wersję : Eksperyment praktyczny - ściana zewnętrzna jako akumulator ciepła



Brass
19-03-2011, 11:06
Witam

Z racji tego, że nie mogę znaleźć gotowej, konkretnej odpowiedzi na pytanie: czy ściana zewnętrzna spełnia rolę akumulatora ciepła czy też ciepło zawsze będzie odpływać z niej w kierunku zewnętrznym? Obmyśliłem następujący eksperyment.

Potrzebny mi modelowy budynek: kostka sześcienna o kubaturze wewnętrznej 1 m3 wykonana ze ścian betonowych o grubości 20 cm, ocieplona z zewnątrz z każdej ze stron styropianem o grubości 20 cm. Całość umieszczona na jakiejś wytrzymałej palecie w miarę możliwości ażurowej. Wewnątrz kostki umieściłbym grzałkę (jakiś drut oporowy) podłączoną przez jakiś licznik energii (widziałem gdzieś takie cwane urządzenia podłączane do gniazdek). Oczywiście potrzebne byłyby jakieś mierniki temperatury przyklejone na ścianach w różnych miejscach oraz termometr powietrza w środku kostki.

Całą konstrukcje z aparaturą umieściłbym w chłodni o stałej temperaturze ujemnej. Włączył grzałkę (sterowaną jakoś przez termometr powietrza) i ogrzewał powietrze w kostce do temperatury 20 stopni. Po ogrzaniu się kostki i pochłonięciu przez beton odpowiedniej energii cieplnej, należałoby w jakiś sposób usunąć szybko ciepłe powietrze i zastąpić je powietrzem o temperaturze o 5 stopni niższej. Następnie już tylko trzeba czekać na wyniki, czy powietrze będzie się ocieplać, i jaka będzie funkcja wzrostu/spadku temperatury w czasie.

Nie wiem ile kosztowałaby aparatura pomiarowa do takiego eksperymentu, natomiast koszt "materiałów i prac budowlanych" oceniam na jakiś 1000 zł.

Jest to jakiś wydatek, ale może warto, bo wnioski mogą doprowadzić do wymiernych korzyści w realnym użytkowaniu domu. Bo może zamiast budować z silikatu + styro, powinienem budować z komórkowego + styro, lub ocieplić dom od wewnątrz, lub użyć pustaków styropianowych (np. ISODOM).


Ma ktoś jakieś pojęcie ile mogą kosztować takie mierniki temperatury i spięcie tego w jedną całość, dającą się podpiąć do komputera?

slawek9000
19-03-2011, 19:13
nie ma kompletnie sensu wydawać pieniędzy na szukanie rozwiązań, które można znaleźć czytając podręcznik do fizyki. Zresztą są programy komputerowe symulujące zjawiska z dziedziny fizyki budowli.

orko
19-03-2011, 20:56
Zamiast tworzyć wątpliwej jakości eksperymenty lepiej odwiedzić jakikolwiek murowany domek zimą.

Orlando
20-03-2011, 14:45
Kierunek przepływu ciepła jest zawsze ten sam.

Wsp. lambda określa który materiał - sylikat czy beton komórkowy ma leprze parametry cieplne.

Pojemność cieplną tych materiałów też możesz znaleźć.


Poczytaj sobie podręcznik Fizyka budowli:
http://www.itb.pl/nf/pdf/b02.pdf
http://www.itb.pl/nf/pdf/b03.pdf
http://www.itb.pl/nf/pdf/b05.pdf

KrzysztofLis2
20-03-2011, 20:39
E tam, to nie jest takie proste.

Nie zawsze gradient temperatur oznacza przepływ ciepła w kierunku niższych temperatur. :D

orko
20-03-2011, 20:59
Tego typu rozważania są na poziomie technikum budowlanego a więc baardzo proste.

Orlando
20-03-2011, 21:26
Tego typu rozważania są na poziomie technikum budowlanego a więc baardzo proste.

Zgadza się, nie ma co filozofować.

Można policzyć wsp. U dla betonu komórkowego, silikatu czy też pustaków styropianowych i dużo będzie wiadomo.
Można to jeszcze uzupełnić pojemnością cieplną.
Poniżej porównanie:
http://www.grupasilikaty.pl/leksykon_budowlany.php?A_11_akumulacja_cieplna.php

majka2010
01-04-2011, 10:05
Z mojej wiedzy ogólnej wynika, że możesz zaoszczędzić ten 1000, bo wszyscy wiedzą że styropian nie przyjmuje ciepła, żeby go później oddawać, więc to odpada, największą akumulację ciepła ma pustak typu porotherm i później to ciepło oddaje. taki dom dłużej nagrzewasz ale też dłużej oddaje ciepło. Z betonu komórkowego szybciej się wychładza. Ale to takie kobiece wnioski.

Orlando
01-04-2011, 11:22
W kwestii uściślenia. Analizując najpopularniejsze materiały: beton komórkowy, ceramika poryzowana, silikaty/
Najmniejszą pojemność cieplną ma beton komórkowy, największą silikaty. Ceramika poryzowana jest w środku.

Ściany z silikatów oprócz dużej pojemności cieplnej, przejmują wilgoć a potem oddają gdy jest sucho.
Zapewniają dobry klimat do mieszkania.

Jeżeli ktoś ma możliwość to niech porówna.