PDA

Zobacz pełną wersję : projekt SOPRAN pracownia MTM STYL (Domy w Stylu)



Strony : [1] 2

MariuszP
27-02-2003, 19:47
Po wielu przegladnietych projektach najbardziej podoba się nam (mnie i żonie) projekt z MTM Styl SOPRAN 4: http://www.mtmstyl.com.pl/projekt.asp?id=161. Układ mieszkania odpowiada nam w 99% co nie jest częste w projektach gotowych (zmienimy tylko położenie pieca CO). Szukałem domu prostego i koniecznie bardzo taniego w budowie, chcemy mieć na razie wykończony tylko sam dół, góra będzie jedną wielką powierzchnia na przyszłość. Jak myślicie ile może kosztować budowa tego domu systemem gospodarczym? Wg kosztorysu i w wykonaniu przez firme koszt pod klucz to 240tys netto. Czy robiac systemem gospodarczym tylko parter pod klucz uda sie zmiescic w koszcie około 130tys. zl brutto?

27-02-2003, 20:17
Spójrz w tm forum
podniosłam wątek o Sopranie.
:smile:

aga&daniel
13-02-2006, 12:45
Witam!
poszukuję fanów projektu SOPRAN z mtm styl, czy ktoś w tym województwie lub sąsiedztwie buduje lub wybudował ten projekt? chcielibyśmy dowiedzieć się coś o tym domku: zmiany, koszty(już troszkę poczytaliśmy na forum) ale przede wszystkim chcielibyśmy go zobaczyć w realu. Czy może nam ktoś to umożliwić? z góry dziękuję i czekam na odpowiedz.
pozdrawiam

Kathleenka
26-02-2006, 18:42
Ze względu na zakup wąskiej działki bylismy zmuszeni do wyboru nowego projektu. Jesteśmy praktycznie zdecydowani na projekt Sopran MTM STYL. Co o nim sądzicie ? jakieś rady ? sugestie ? uwagi ?
http://www.domywstylu.pl/projekty/jednorodzinne_z_uzytkowym_poddaszem/sopran/default.asp?id=159

Kathleenka
26-02-2006, 20:53
Żadnych opinii :cry: Bardzo proszę o rady bo na wybór projektu nie mamy niestety dużo czasu ???
Myœleliœmy także o Południowym+G z Domku ( link na dole )

jako alternatywie dla Soprana z MTM STYL.
na pewno planujemy jakies zmiany ( jak prawie każdy zresztš ...)
1. W Sopranie przede wszystkim wyrównanie do linii bryły "wnęki" w salonie, co powiekszy salon i zlikwiduje balkony u góry oraz przesunięciu kuchni bliżej salonu w celu uzyskania małego gabinetu w pierwotnym miejscu kuchni.
2. W Południowym+G chyba tylko podniesieniu dachu nad garażem w celu uzyskania dodatk. pomiesczenia.
I co myslicie o moich wypocinach ??? POMOCY RAD?CIE :(
Południowy+G:
http://www.domek.net.pl/mur_poludniowy_z_garazem/mur_poludniowy_front.htm
[/url]

Kathleenka
27-02-2006, 07:50
Bardzo prosze o pomoc i radę. Może ktoś buduje/zbudował. Może nasuwaja się wam jakies wnioski po analizie projektów ? jakieś wady ? usterki ? Liczę na pomoc a czasu mam nioewiele :(

Kathleenka
27-02-2006, 18:11
Odpowiadam a raczej dopowiadam sama sobie ale tez dobrze ...
Znalazłam jeszcze kilka odpowiadających mi projekcików. Usilnie proszę o opinie/porównania Soprana z Południowym+G oraz takimi projekcikami:
http://www.archi-projekt.com.pl/projekt.php?id=75
jako pojedynczy http://www.archi-projekt.com.pl/ramka.php?i=nowosci
http://www.archi-projekt.com.pl/ramka.php?i=projekty
http://www.archi-projekt.com.pl/ramka.php?i=projekty
oraz
Latina z Archigraph http://www.archigraph.pl/
???????????????? :(

Kathleenka
27-02-2006, 18:18
3 i 4 pozycja to miały być APS100 i APS140 z tej samej pracowni :oops:

mikaela1
28-02-2006, 10:30
Też jestem na etapie wybierania projektu i wiem co to za ból, braliśmy także pod uwagę projekt Aps75 i uważam ,że jest najlepszy z tych, które podałaś. Tylko koniecznie trzeba, według mnie, coś zrobić z tym balkonem z tyłu bo jest przytłaczający. My w końcu chyba zdecydujemy się na APS74. Na stronie Archiprojektu są zdjęcia z realizacji Aps75, widziałaś? Jest też na forum cały wątek tych, którzy go budują. Poadr

Kathleenka
28-02-2006, 10:51
Też mi sie podoba ale jest 1 i to istotny problem - nasza działka ma 18 m szerokości, więc jedyne ( nie wiem czy mozliwe) wyjście to byłoby zmniejszyć/zwęzic ten projekt a nie wiem czy to nie za duzo i opłacalna zmiana ? :(
Myslałam tez o M02 http://www.projekty.murator.pl/projekt?IdProjektu=227&IdKolekcji
lub M02 konkursowy http://www.projekty.murator.pl/projekt?IdProjektu=279&IdKolekcji
tylko tez trochę za szerokie

aga&daniel
06-03-2006, 21:53
witam czy naprawdę nikt nie buduje tego domu w kuj-pom a może w wielkopolsce ktoś buduje i chciałby się nim pochwalić? bardzo mi zależy żeby obejżeć ten projekt na żywo pomóżcie!
czekam na wiadomości
aga

Kathleenka
07-03-2006, 08:50
Witaj ! Tez jesteśmy z mężem zainteresowani projektem SOPRAN z pewnymi zmainami. Także chcielibysmy obejrzeć go w rzeczywistości. Niestety chyba nikt w naszej okolicy nie buduje SOPRANA albo przynajmniej nikt z forum Muratora. Konsultowaliście projekt z architektem lub jakimis fachowcami ? Macie jakies uwagi i zastrzeżenia , co do projektu ?
Pozdrawiam i czekam na wieści.

aga&daniel
07-03-2006, 20:57
Witam Kathleenka! My jeszcze nie zkupiliśmy tego projektu bo chcieliyśmy go obejrzeć w realu i narazie nie konsultowaliśmy go z nikim. Nam praktycznie odpowiada w całości sopran 4 z tym że dach chcielibyśmy mieć bez tej lukarny prosty tak jak sopran2, zastanawiamy się też czy tą ścianę w jadalni można troszkę przesunąć w stronę holu likwidując miejsce na szafę a przez to zwiększając jadalnię, malutką garderobę można wtedy zrobić pomniejszając łazienkę na dole (nam wystarcza tam tylko wc i umywalka) a wejscie do tej garderoby z sieni - ale dlatego właśnie chcielibyśmy zobaczyć ten projekt w realu żeby stwierdzić czy te zmiany związane z jadalnią i garderobą są konieczne!
Poza tym góra bez zmian a nad garażem gabinet i schowek - garderoba. Co do uwag to wyczytałam na forum że komin od kominka trzeba poszerzyć ale to musimy już porozmawiać z fachowcem a reszta jest chyba ok!
A tak w ogóle to projekt uważamy za udany i funkcjonalny
A Wy jakie macie propozycje zmian?
Pozdrawiam aga

Kathleenka
08-03-2006, 06:30
tak do dyskusji:

http://www.domywstylu.pl/projekty/jednorodzinne_z_uzytkowym_poddaszem/sopran_4/

Kathleenka
08-03-2006, 08:26
A poza tym to my jesteśmy w bardzo do was podobnej sytuacji. Tez jeszcze nie kupiliśmy projektu ale zależy nam na czasie. Chętnie bysmy obejrzeli ten domek w trakcie lub wybudowany.
My własciwie to chcielibysmy taki "mix" 3 wersji SOPRANA.
Wychodzimy z SOPRANA ( szer. działki 18,6 )
1) chcemy zrezygnowac z balkonu z tyłu i wyrównania tej tylnej sciany do obrysu kwadratu ( bez wnęki ) przez co powiekszymy salon
2) zrezygnować z kłopotliwego jak dla mnie wyjścia na taras ( tego na krótszej ściance wnęki) i zastąpieniu go po prostu oknem i rozsuwanymi drzwiami balkonowymi.
3) zastanawiamy się także nad małym wydłużeniem domku ponieważ wiatrołap wydaje mi się odrobine jednak za mały i chciałabym powiększyc go kosztem łazienki ( nam także wystarczy na dole samo WC) chociaz byc może okaze sie iz ta szafa wnekowa jest tak blisko wiatrołapu , że jest to funkcjonalne roziwąza4)4nie i nie ma potrzeby tworzenia szafy w wiatrołapie.
4) bardzo zależy nam także na zastapieniu okien dachowych w pokoju nad garażem zwykłym oknem w ścianie bocznej (tak jak w SOPRANIE) ale szerokosc naszej działki na to nie pozwala gdyż dom ma 10,99 szerokości + 4 m z lwej strony + 4 m z prawej gdyby umieścic okno w scianie bocznej garażu = 18,99 a my mamy 18,60. Brakuje 39 cm :(

aga&daniel
10-03-2006, 12:41
Witam Kathleenka my nadal poszukujemy soprana w realu ale coś kiepso w naszym województwie go znaleźć, być może pojedziemy pod Poznań bo czytałam że tam jest sporo sopranów ale nie jest to sprecyzowane gdzie dokładnie! Wiem że sopran 2 stoi w Smardzowie pod Oleśnicą ale to kawał drogii. Wasze zmiany jakie chcecie wprowadzić w projekcie są zbliżone do naszych. Mam nadzieję że może wkrótce ruszymy dalej bo narazie to załatwiamy działkę!
Pozdrawiam i czekam na wieści co u Was!

aga&daniel
10-03-2006, 12:41
Witam Kathleenka my nadal poszukujemy soprana w realu ale coś kiepso w naszym województwie go znaleźć, być może pojedziemy pod Poznań bo czytałam że tam jest sporo sopranów ale nie jest to sprecyzowane gdzie dokładnie! Wiem że sopran 2 stoi w Smardzowie pod Oleśnicą ale to kawał drogii. Wasze zmiany jakie chcecie wprowadzić w projekcie są zbliżone do naszych. Mam nadzieję że może wkrótce ruszymy dalej bo narazie to załatwiamy działkę!
Pozdrawiam i czekam na wieści co u Was!

Kathleenka
10-03-2006, 13:17
My chyba ostatecznie się zdecydujemy bo projekt wydaje nam sie prosty i funkcjonalny a jednocześnie nie zupełnie banalny ( podoba mi sie taka bryła budynku, elewacje tez potrafia stworzyc urokliwy klimat domku).

Nasza Pani architekt ( bedzie załatwiała wszystkie dokumenty do pozwolenia na budowę) musi miec projekt żeby rozpocząc działania.

Kathleenka
13-03-2006, 12:28
I co tam, nic nowego w temacie ?
A może ktoś z forumowiczów ma jakies uwagi na temat Soprana

monka
13-03-2006, 13:48
Kathleenko dyz z grupy lubelskiej ma Soprana w avatarze i pewnie go buduje. Może mógłby ci pomóc :)

Kathleenka
14-03-2006, 06:43
Dziękuję, postaram się nawiązac z nim jakis kontakt a jakie sa twoje "odczucia" w stosunku do Soprana ? Może ktoś jeszcze coś doda ?

Wosto
21-03-2006, 17:22
I co tam, nic nowego w temacie ?
A może ktoś z forumowiczów ma jakies uwagi na temat Soprana

Serdecznie witam forumowiczów. Co prawda są to nasze (moje i żony) początki "działalności" na tym polu, ale myślę, że akurat w tym temacie moglibyśmy coś pomóc. Kathleenka - akurat my budujemy Soprana, tyle że w wersji z piwnicą (dokładnie nr 5). Gdzie - niestety "parę" kilometrów od Was - na Pomorzu w okolicach Kartuz. Obecnie mamy stan surowy otwarty, choć w tym roku planujemy go zamknąć. Jeśli chodzi o ten projekt możemy coś niecoś powiedzieć, a także dysponujemy zdjęciami klikunastu Sopranów z okolic Pomorza, gdyż od początku interesował nas wygląd elewacji i wykończenie. Jeśli zdecydujecie się na ten projekt możemy je Wam podesłać.
Pozdrowienia znad morza.

jolka009
22-03-2006, 09:34
sopran - proszę zdjęcia z realizacji tego projektu. Przymierzam się do budowy Sopran 4

Kathleenka
23-03-2006, 08:26
My w[prawdzie zamierzamy budować taka połączona wersję Sopran-ów ale też jestesmy zainteresowani wszelkimi informacjami na temat tego projektu. Chcielibysmy budowac wydłuzoną wersję Soprana z oknem w jadalni tak jak w Sopranie 3, 4 i 5 , z ściana od tarasu na prosto i bez balkonów.
Zdjęcia mam obiecane i jeżeli autor sie zgodzi to przeslę wkrótce po otrzymaniu.
A może ktoś z pomorza wybudował/buduje Soprana ?

Kathleenka
23-03-2006, 10:50
Dziękuje za odzew - oczywiście jesteśmy zainteresowani.
Właśnie składam zamówienie na projekt Sopran ( także planujemy pewne zmiany i na 100 % bez piwnicy ale mysle , że to nie ma znaczenia).

Byłabym bardzo wdzięczna za przesłanie zdjęc oraz namiarów na wybudowane/w budowie Soprany najchętniej w naszej okolicy.
Przesyłam nasze namiary - prywatna wiadomościa i pozdrawiam
:)

aga&daniel
23-03-2006, 11:22
Witaj Wosto ja również jak Kathleenka jestem zainteresowana sopranem i wszystkim na jego temat. Również chętnie zobaczę zdjęcia jak możesz to umieść je tu lub wyślij na prywatną wiadomość. My jeszcze nie kupiliśmy tego projektu ale mamy zamiar - chcemy najpierw zobaczyć go w realu aby mieć pewność że to ten. Chodzi nam dokładnie o to żeby zobaczyć wielkość pomieszczeń w środku. Chciałabym również namiary na soprany w Twojej okolicy - Pomorze nie jest tak daleko, a może Ty chciałbyś się pochwalić swoim sopranem - chętnie z mężem zobaczylibyśmy Twój domek. Czekam na wiadomość tu lub na prywatnym.
A jeszcze jedno czy wprowadzałeś jakieś zmiany do projeku?
Pozrdawiam Aga

aga&daniel
23-03-2006, 11:26
Kathleenka a co u Was? My nadal walczymy z działką z jednej musieliśmy zrezygnować bo przechodziła przez nią jakaś rura oczywiście właściciel na początku nic nie powiedział dowiedzieliśmy się o tym dopiero w gminie ale co tam może ta którą teraz mamy na oku będzie lepsza!
Pozdrawiam Aga

aga&daniel
23-03-2006, 11:29
Kathleenka a co u Was? My nadal walczymy z działką z jednej musieliśmy zrezygnować bo przechodziła przez nią jakaś rura oczywiście właściciel na początku nic nie powiedział dowiedzieliśmy się o tym dopiero w gminie ale co tam może ta którą teraz mamy na oku będzie lepsza!
Pozdrawiam Aga

Wosto
23-03-2006, 13:52
Jeśli chodzi o zmiany, mieliśmy mnóstwo pomysłów, ale w trakcie budowy większość z nich odrzuciliśmy. Tak naprawdę obecne zmiany są "kosmetyczne". Zresztą większość właścicieli Sopranów, które oglądałem starało się trzymać projektu. Przyznam, że ja sam też przedobrzyłem z pewną zmianą (podniosłem wysokość ścianki kolankowej) i jej skutki odczuwam przez cały czas. Także ostrożnie z jakimikolwiek zmianami.
Jeśli chodzi o wielkość pomieszczeń, to moim zdaniem są wystarczające. Jedyny mankament to zbyt mały wiatrołap, ale tego już nie zmienię (choć niektórzy powiększają go kosztem łazienki). Czytałem też jakiś post o konieczności podwyższenia komina, ale moje spostrzeżenia u innych Sopranów tego nie potwierdzają. Zdjęcia prześlę na priv.
Pozdrawiam.

Kathleenka
23-03-2006, 18:13
No włœnie - wiele osób poleca podwyższenie œcianki kolankowej , ostrzegajšc jednoczeœnie prze mozliwoœcia utraty proporcji domu ?
My tez planowaliœmy podniesienie o 2 pustaki ale zaczynam ( sczeg. po twojej wypowiedzi) mieć watpliwoœci . Dlaczego jesteœcie niezadowoleni z tego rozwišzania i o ile u siebie podniesliœcie ?

I jeszcze 1 pytanie. Co myslicie o funkcjonalnoœci salonu ? czy ta wneka jej nie zakłóc a? Może warto zastosowac takie rozwišzanie jak w Sopranie 4 ( œciana salonu od strony tarasu prosta - bez wneki) ?

Pozdrawiam wszystkich Sopranowiczów !

Wosto
23-03-2006, 19:49
Jeśli chodzi o podwyższenie ścianki kolankowej w tego typu projekcie jest to dość ryzykowne. Tak jak piszesz, zakłócone zostaną bowiem proporcje zewnętrzne. Nie ma potrzeby, aby podnosić ścianki kolankowe w części "domowej", tam ich wysokość wyniesie ok. 125 cm. Natomiast w części "garażowej" z jednej strony jest to 120 cm, z drugiej tylko 75 cm. My podnieśliśmy i zrównaliśmy te dwie wartości do 120 cm wprowadzając pełną symetrię połaci nad garażem. Może by się udało, ale dodatkowo na początku budowy "budowlańcy" za nisko wykonali poziom "0" dla garażu. Po mojej interwencji podnieśli go o jeden pustak. Te dwa fakty w konsekwencji spowodowały, iż daszek nad wejściem "wjechał" nam w okno łazienkowe.
Widziałem już Soprana z podniesionym przez to oknem łazienkowym u góry, ale nie wygląda to moim zdaniem zachęcająco. Fakt, że w projekcie jest jeszcze trochę miejsca między daszkiem a oknem, ale w praktyce wychodzi mniej. Nie odradzam tego całkowicie, bo pewna możliwość istnieje, ale trzeba to robić pod okiem doświadczonego cieśli. Jest jeszcze jedno ale: zmieniając z jednej strony wysokość ścianki będziemy zmuszeni do przesunięcia kalenicy, bo inaczej dach nad garażem będzie wyglądał nieciekawie. Spowodujemy tym samym przesunięcie krokwii koszowej wprost na ościeżnicę wejścia do pomieszczenia nad garażem .... Można i to rozwiązać, ale to kolejny problem, na który się natknąłem.
Jeśli chodzi o wnękę w salonie - to już kwestia gustu. My również myśleliśmy o jej powiększeniu, ale w końcu zostało tak jak jest.

Wosto
23-03-2006, 20:29
Jolka - wraz z Kathleenką i Agą&Danielem prowadzimy już w temacie SOPRAN W KUJAWSKO-POMORSKIM LUB OKOLICE wymianę doświadczeń. Może nie warto zaczynać nowego, takiego samego tematu?
Choć z drugiej strony ktoś, kto nie jest z Kujawsko-Pomorskiego (tak jak Kathleenka i ja) może tam nie zaglądać. A może wszyscy przenieśmy się tutaj - to "ogólnopolski" temat. Byłoby super, jak odezwaliby się "weterani" SOPRANÓW, np Darth_Maul (z W-wy), Mariusz P (z Kobierzyc), Christo (spod Wrocławia) czy Dyz (ze Świdnika) wymieniający wcześniej uwagi o tym projekcie.
Pozdrawiam.

Kathleenka
28-03-2006, 11:38
Dzieki nieocenionej pomocy frumowiczów zebrałam spory materiał na temat podwyższania ścianki kolankowej.
Można więc moim skromnym zdaniem zdecydowac się na podniesienie ścianki ale przez dobrego fachowca i z przewidzeniem ewentualnych konsekwencji tego kroku. Mozna także (w przypadku gdyby daszek z przodu wyszedł zbyt wysoko) podzielic go na 2 daszki rozwiazując w ten sposób problem z umieszczeniem małego okna.

Dręczy mnie jeszcze uklład salonu - jestem za opcja bez wnęki i co z tym waitrołapem ? czy nie jest za mały ? W projekcie szafa wnekowa jest na ścianie kuchni - czy to nie za daleko od wejścia na chowanie ubrań ?

I jeszcze 1 - no . Zależy mi bardzo na pokoiku na dole ( docelowo mały gabinecik a tymczasowo byc może sypialenka w przypadku realizacji na początku tylko parteru). Chcielismy wydłużyć nieco Soprana i w miejscu kuchni zrobic mały gabinet, natomiast kuchnię przesuną do przodu ( okno wystepujace w Sopranach w jadalni stało by się w ten sposób kuchennym) ale jak to wyjdzie w praktyce ? czy warto waszym zdaniem ?

Wosto
28-03-2006, 19:41
Kathleenka, widzę, że jesteś już zdecydowana na pewne zmiany. Co do ścianki kolankowej nadal podtrzymuję zachowanie dużej ostrożności. Jak już wspominałem ja ją podniosłem i z tego tytułu wynikły pewne problemy. Gdybym wiedział to, co teraz wiem nie wprowadzałbym tej zmiany, gdyż w "realu" wcale nie jest tak nisko. Co do likwidacji wnęki - popieram, jeśli chciałabyś większy salon (mnie wystarcza taki jaki jest z wnęką) ale z zachowaniem balkonów na wyższej kondygnacji. A może Sopran 4 bez wykusza byłby lepszym rozwiązaniem?
Zdecydowanie odradzam pomysł "wydłużania" budynku, aby stworzyć miejsce na gabinet. Niestety, w tym projekcie nie ma na to miejsca (chyba że na półpiętrze, ja mam tam sypialnię).
Uważam, że wszelkie zmiany (poza likwidacją wnęki) w tego typu projekcie nie służą zachowaniu harmonii i funkcjonalności wnętrza. Najlepiej się o tym przekonać "na własne oczy". Jeśli nie macie możliwości zapraszam do siebie.

Kathleenka
02-04-2006, 17:44
Dzięki za rady i przemyœlenia, ale ...
Soprana 4 nie możemy wybrać ze względu na wymiary ( wšska działka )
Wyglšda na to , że raczej zrezygnujemy z pomysłu wydłużenia i gabinetu na dole ale na pewno tak jak planowalismy nie będzie wnęki w salonie.
Co do zaproszenia - dziekuję

W Pt mielismy wyznaczenie granic działki więc powoli zaczyna się kręcić ...
Pozdrawiam. Pa

Wosto
02-04-2006, 18:36
U mnie w nadchodzącym tygodniu wstawiają okna i bramę garażową. Teraz robią szalunki schodów wejściowych oraz przywracają projektowe położenie otworów okiennych od strony tarasu. Piszę przywracają, bo była to kolejna, niepotrzebna zmiana. To dowód na to, że ten projekt jest w pełni funkcjonalny i nie wymaga zmian (akurat likwidacja wnęki nie psuje wyglądu całości, bo zakłada to inna wersja tego projektu).
Skoro wyznaczyli Wam granice działki znaczy, że teraz zostały "papierki". Niestety, to potrwa kilka tygodni, ale potem - sama radość (i problemy, których życzę jak najmniej).
Ja mam dobrą ekipę (znaną w okolicach), więc miło patrzeć jak coś się zmienia. Jeśli myślicie o rozpoczęciu budowy niebawem juz teraz rozejrzyjcie się za wykonawcą (radzę pojeździć po budowach i popytać się o opinie).
Pozdrawiam i życzę szybkiego przebrnięcia przez "papierkowe" procedury...

Wosto
04-04-2006, 19:34
Aga & Daniel.
Kupiliście już działkę?
Czy wybraliście projekt (jeśli to Sopran, witamy w "Towarzystwie przyjaciół Soprana").
Może jeszcze ktoś dołączy?

Kathleenka
05-04-2006, 10:45
Witajcie mam problem i może pomożecie mi go rozwiązać:

działka rozszerza się ku końcowi i z przodu ma tylko 18 m. Wybrałam Soprana /Y/, który wprawdzie się mieści ale nie wiem co z oknem w jadalni , które chciałam mieć a Sopran go nie ma ? Czy wystarczy mi miejsca ? Teoretycznie tak gdyż szerokość domu jest 10,99 + 4m z jednej strony ( dodane okno w jadalni) + 3m od strony garażu = 17,99. Powinno byc OK, ale zastanawia mnie dlaczego w Projekcie od strony garażu jest 3 ( bo bez okna) a z 2 strony pomimo, że okna też nie ma 3,5 ?

Okien dachowych w pokoju nad garażem też niestety nie zastąpimy normalnym na ścianie bocznej gdyż brakuje nam tego dodatkowego metra szerokości działki a innych pomysłów nie mam.

Wosto
05-04-2006, 17:55
Szanowanko.
To w zasadzie nie jest problem, gdyż mieścisz się w założonych przez siebie planach (3 m od strony garażu + 11 m dom + 4 m od strony jadalni = 18 m). Wszedłem na stronę MTM Styl i rzeczywiście jest tak jak piszesz. Dlaczego - nie mam pojęcia. W przypadku wartości 3,5 m może to być błąd, ale tylko może...
Pamiętam tylko, że kiedyś ja również miałem jakieś pytanie do projektanta; Pozwoliłem sobie zadzwonić pod numer podany na ich stronie i otrzymałem wyczerpującą i jasną odpowiedź. Proponuję to samo.
Co do okna w pomieszczeniu nad garażem: ja również naniosłem go w zmianach projektowych i ... na tym skończyłem. Moim zdaniem dwa okna dachowe lepiej doświetlą to pomieszczenie, a przy tym mają duży wpływ na wygląd bryły domku. Pozwolą też postawić coś przy ścianie, na której planowałaś okno.
U mnie dzisiaj zamontowali okna i bramę garażową, jutro zaczynają ocieplać, wkrótce dach (z oknami dachowymi) i jeszcze przed wakacjami SOPRAN nabierze właściwego wyglądu. :D
Pozdrawiam.

Czy nikt więcej nie realizuje tego wspaniałego projektu?

Kathleenka
06-04-2006, 06:32
Budują, budują - tylko są chyba aż tak pochłonięci pracą, ze nie mają czasu na forum siedzieć :D

A co do tych moich nieszczęsnych 3,5 m to dowiedziałam się od bardzo pomocnego doradcy , że to za sprawa nawisu przy dachu domu ( jesli jest powyżej 80 cm to wszystko ponad dodaje sie do wymaganej odległości od granicy działki.
W kolejnych wersjach Soprana juz go nie ma więc zastanawiam się czemu on właściwie służy ? i czy mozna go zlikwidowac i zrobic po prostu ściaę na prosto do dachu.

Wosto
06-04-2006, 17:08
Budują, budują - tylko są chyba aż tak pochłonięci pracą, ze nie mają czasu na forum siedzieć :D

A co do tych moich nieszczęsnych 3,5 m to dowiedziałam się od bardzo pomocnego doradcy , że to za sprawa nawisu przy dachu domu ( jesli jest powyżej 80 cm to wszystko ponad dodaje sie do wymaganej odległości od granicy działki.
W kolejnych wersjach Soprana juz go nie ma więc zastanawiam się czemu on właściwie służy ? i czy mozna go zlikwidowac i zrobic po prostu ściaę na prosto do dachu.

Kathleenka - ja mam Soprana 5 i u mnie wspomniany nawis wynosi 100 cm (wg projektu). Odległość od granicy - min. 4 m (bo mam okno w jadalni).
Jeśli u Ciebie jest więcej, z uwagi na podobieństwo projektów można pokusić się o drobną zmianę, ale całkowitą likwidację zdecydowanie odradzam.

Kathleenka
07-04-2006, 07:54
Popieram i jeszcze raz serdecznie zapraszam do wątku ogólnego o Soprancha. Mozemy nawzajem wymienic sie ciekawymi spostrzeżeniami i w pore skorygowac ewentualne błędy czy wątpliwości

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=64383

Zapraszam :)

aga&daniel
07-04-2006, 12:21
Witajcie! Wosto jeszcze nie mamy działki ale cały czas nad tym pracujemy mamy konkretną miejscowość gdzie chcemy się budować ale ciężko jest nam kupić działkę która nam bedzie odpowiadac w każdym calu. Chcemy działkę ok 1500 do 2000 m a wszędzie są małe ok650 do 800 metrów. Dom chcemy stawiać żeby poczuć "wolność" na swoim a nie czuć się jak w bloku w którym teraz mieszkamy. Dlatego szukamy cały czas namiętnie tej wymarzonej. Ale na projekt już jesteśmy zdecydowanii na pewno to sopran 4 z prostym dachem bez lukarny. Pochwalę sie że w końcu znależliśmy 3 soprany w kuj - pomorskim dwie 5 z piwnicą jedna ma lekką modyfikację dachu i jedną 4. NARAZIE więc kibicujemy WAM w budowaniu i zbieramy doświadczenia z budowy ale mam nadzieję że niedługo dołączymy do "budujących".
A te soprany widziałam tylko z zewnątrz są już wykończone i zamieszkałe nie wiem czy uda nam się zobaczyć środek bo wiadomo nie każdy się zgodzi gdy już ma zrobioną wykończeniówkę wewnątrz. Pozdrawiam i piszcie co robicie na swoich budowach co jest godne uwagii!

jolka009
07-04-2006, 13:03
Zamierzam budować Sopran 4 - lustro. Właœnie kolekcjonuję niezbędne papiery (ech)

Wosto
07-04-2006, 18:41
Ooo :D :D :D :D :D :D
Nasze grono się powiększa. "Sopranowcy" łączcie s... woje doświadczenia.
Aga & Daniel - ciekawi mnie ta przeróbka dachu, o której piszecie. Można coś więcej?

aga&daniel
09-04-2006, 13:32
Witaj jolka009 fajnie że też "lubisz" soprany!
Wosto pewnie że można coś więcej o tym dachu - chodzi dokładnie o to że domek ten ma zamiast prostego dachu z oknem połaciowym nad garażem lukarnę i to ta zmiana. Gratuluję wstawienia okien i bramy garażowj miło się czyta jak prace idą do przodu. Wosto a może jakieś "malutkie" zdjęcie TWOJEDO DOMKU? oczywiście jak można albo chociaż napisz jaki kolor tych okien i bramy bo mnie interesuje wszystko na temat sopranów. Pozdrawiam i czekam na wieści z budowy

Wosto
09-04-2006, 20:33
"Małe" fotki wyślę Ci na priv (bo nie wiem, jak to się robi na FORUM...). Jeśli chodzi o kolor - długo zastanawiałem się nad białym, ale żona zdecydowała o "złotym dębie" (na zewnątrz, bo od środka są białe).
Natomiast lukarna w połaci nad garażem - to bardzo ciekawe; tym bardziej, że kąt nachylenia tego dachu jest b. mały. Podejrzewam, że bez zmiany kąta się nie obeszło albo lukarna jest dość niska.
Ja w tej chwili bardzo potrzebuję informacji o pionach wentylacji kanalizacji, gdyż jestem przed wykonaniem pokrycia dachowego i kominków wentylacyjnych. W projekcie mam 2 kominki wentylacyjne nad połacią garażu oraz "gdzieś" aż 3 kominki odpowietrzające do pionów kanalizy. W oglądanych przeze mnie Sopranach nigdzie nie widziałem takowych. Mimo to chcę dać jedno tuż za kominem wentylacyjnym w kalenicy. Mam nadzieję, że wystarczy.

aga&daniel
10-04-2006, 11:48
Wosto wysłałam Ci wiadomość na priv ale tu na stronie muratora bo z moją pocztą jest coś nie tak i nie mogłam wysłać ale od Ciebie dostałam DZIĘKI!

Kathleenka
11-04-2006, 09:20
Witajcie - bardzo ciekawa jestem jak wygląda ta lukarna zamiast okna połaciowego. Szczerze powiedziawszy to my narzucilismy sobie żelazna dyscypline w kwestii rezygnacji ze wszystkich dodatkowych "udziwnień" ale spotkalismy się z pytaniem czy nie warto by jakies małej lukarny dla "wzbogacenia-urozmaicenia" dachu zastosowac. Jednoczesnie powiedziano nam - wbrew opiniom z forum muratora , że lukarna wcale nie podnosi aż tak znacąco kosztu dachu i nie jest wcale duzo droższa od okna połaciowego.
Czy mozna się z tym zgodzić ?

My obecnie jesteśmy na etapie zbierania papierków i wyboru ekipy budowlanej. mamy 3 oferty na budowe stanu surowego z dachem :-?

pozdrawiam

Wosto
11-04-2006, 16:20
Znowu muszę dodać swoje "trzy grosze"...
Jest taki projekt - z MTM Styl, który nazywa się DUET. To bliźniak oparty na projekcie typu SOPRAN. Widziałem go w rzeczywistości i spodobała mi się dodatkowa lukarna na połaci zachodniej (nad jadalnią). Zleciłem więc zmianę projektu uwzględniającą ten wykusz. Dopiero jak zobaczyłem widok z każdej strony (szczególnie od strony wejścia, z boku) dałem sobie z tym spokój.
Moim zdaniem, aby w Sopranie lukarna wyglądała poprawnie, jej kalenica powinna tworzyć jedną linię - jeden poziom - z kalenicą części garażowej. W tym projekcie nie jest to możliwe, lukarna wychodzi dużo wyżej, natomiast w DUECIE okazało się, iż ten ma kalenicę części garażowej nieco wyżej niż Sopran. Tam nie ma to znaczenia, bo niższy dach schodzi aż do lica ściany południowej...
Lukarny w części garażowej jeszcze nie przerabiałem, więc trudno mi ocenić, ale podtrzymuję to co pisałem wcześniej - jak najmniej przeróbek ...

Wosto
15-04-2006, 12:43
Cisza w eterze .... nadchodzą Święta :D :D :D. Przerwa na budowach ...
Wszystkim forumowiczom, a szczególnie "Sopranowcom" życzę miłych i spokojnych Świąt Wielkanocnych, smacznego jajka oraz mokrego dyngusa, a także nowych zapasów sił i jak najmniej nerwów do kontynuacji budowy swoich wymarzonych "4-ch ścian".
Pozdrawiam.

Kathleenka
19-04-2006, 08:27
Witam wszystkich poœwiatecznie i dziekuje za życzenia :D

A ja dalej myœle i szukam sama nie wiem czego. Papiery na pozwolenie na budowe w drodze "oczekiwania" , ekipa prawie wybrana ( do końca tygodnia mamy dać odpowiedz jednej z 2 bo tš 1 chyba juz odrzucilismy w przedbiegach mimo , że była naszš pierwsza i faworytka jednoczeœnie).
A myslę mianowicie o 3 rzeczach a właœciwie 4:

1) czy 2 okna połaciowe w pokoju nad garażem dadza wystarczajšco œwiatła ? ( może warto pokusić sie o okno w œcianie bocznej lub zrobic połaciowe także od strony tarasu ? Słońce będzie po tej stronie przez całe popołudnie więc chyba dało by więcej œwiatła niz od strony północnej ?)

2) Zakładajšc , że my prawdopodobnie będziemy miec piec na ekogroszek i takie inne cuda to czy przejœcie z domu bezpoœrednio do kotłowni to nie będzie wielka "porażka" ? (myslałam o przesunięciu œcianki działowej dzielšcej garaz i kotłownie tak aby wejœcie było z domu do garażu ale czy da sie to osiagnšc bez minimalnego chociaz wydłużenia garazu ?)

3) co ze spiżarniš ? chociaz niewielka nawet w formie takiej ala szafy wnękowej z przesuwanymi drzwiami ? może kosztem tej szafy wnękowej na scianie kuchennej ? ale co wtedy z ubraniami ?

4) co myslicie o zmniejszeniu łazienki ( wystarczy nam umywalka i WC na dole) i powiększeniu wiatrołapu tak by umieœcic tam jakiœ mały wieszak i szafkę na buty bo o jakiejœ zabudowie nawet niewielkiej nie ma chyba co marzyc ? Tylko co wtedy z reszta ubran skoro mysle o spiżarni w miejscu szafy wnękowej w przedpokoju ? Może cos pod schodami ? no tak :( pod schodami to jest przejœcie do garażu :oops:

Wosto
19-04-2006, 20:13
Witam wszystkich po Świętach.
Nasz Sopran zaczyna być piękny... cały w styropianie, dachówka KORAMIC w kolorze pastelowym (czerwonym), wygląda super i z dnia na dzień podoba mi się coraz bardziej :D :D :D :D.
Kathleenka:
1 - jeśli chodzi o okna połaciowe. Moim zdaniem są one w zupełności wystarczające. Byłem kiedyś w wykończonym Sopranie i nie zauważyłem żeby było tam "ciemnawo". Poza tym okna dachowe dodają uroku całej stronie północnej.
"może warto pokusić sie o okno w ścianie bocznej lub zrobic połaciowe także od strony tarasu ? Słońce będzie po tej stronie przez całe popołudnie więc chyba dało by więcej światła niz od strony północnej ?"
Czy to oznacza, że nie masz okna połaciowego po stronie południowej w pomieszczeniu nad garażem? Ja mam dwa po stronie północnej i jedno po stronie południowej. Mamy tam sypialnię (z dwoma oknami) i wydzieloną ścianką działową garderobę (z jednym oknem) - wg projektu.
2 - Sorry, ja nie mam tego problemu, bo zbudowałem Soprana z piwnicą (i wydzieloną kotłownią). Problem rzeczywiście istnieje, bo miejsca z tyłu garażu nie ma zbyt wiele (szczególnie na kotłownię węglową, że nie wspomnę o miejscu na składowanie węgla). Mój sąsiad mając podobną sytuację zbudował dodatkową "altanę" obok domu na magazyn węgla; inny jako magazyn wykorzystuje kanał w garażu... Faktem jest, że ze względu na koszty coraz więcej osób (ja również) myśli o ogrzewaniu węglem.
Samego garażu nie radzę wydłużać, bo oprócz utraty spójności projektu komin może znaleźć się w tzw. koszu (blokując spływ wody z obu połaci dachowych).
3 - Szafa na ubrania w holu we wnęce jest niezbędna ze względu na brak miejsca w wiatrołapie. Jak już pisałem niektórzy powiększają wiatrołap kosztem łazienki (tak jak proponujesz). Jednak nawet jeśli tak zrobisz nie uzyskasz zbyt wiele; obawiam się więc, że nie warto. Ja planuję u siebie kabinę prysznicową w łazience na dole tak, aby górna (z wanną) służyła tylko i wyłącznie stałym domownikom.
A może inni właściciele lub budujący Soprany zabiorą głos? :evil:
Pozdrawiam.

Kathleenka
20-04-2006, 06:52
Wosto - dzięki za rady
co do okna w pomieszczeniu nad garażem od strony południowej to niestety go nie mam w projekcie :( i raczej napewno musze je umieścić

A co do opinii pozostałych sopranowiczów to popieram PISZCIE i RADŹCIE !!!

aga&daniel
20-04-2006, 13:43
Witajcie długo nie pisałam bo namiętnie jeżdze po okolicy i szukam działki.
Co do zmian Kathleenka jest taki projekt nieżynka 2 kopia sopranu tylko z wykuszem w jadalni

aga&daniel
20-04-2006, 13:50
Coś za szybko wysłałam jeszcze raz śnieżynka 2 i tam zobacz sobie jest duża kotłownia możesz zobaczyć jak wygląda wydłużenie garażu. Ja też planuję powiększyć wiatrołap kosztem łazienki ale to już zależy od potrzb mi wystarczy samo wc.
Wosto gratulacje słyszę że prace idą do przodu troszkę zazdroszcze ale tak pozytywnie !!! Trzymam kciuki za dalsze prace.
PozdrawiamAga

Wosto
20-04-2006, 18:19
Wszedłem za Waszą radą na stronę MTM Styl i :o :o :o ... jestem zaskoczony. Wcześniej nie widziałem tego projektu. Przyznam, że na miejscu Kathleenki rzeczywiście rozważyłbym ten projekt. Pierwsze wrażenie jest pozytywne, choć nie bardzo podoba mi się elewacja od strony wschodniej - zbyt duża bryła garażu przysłania cały dom, za to strona zachodnia wygląda niczego sobie. No i rozwiązuje problem zbyt małej kotłowni. Komin o którym wcześniej pisałem został przeniesiony na część garażową, więc nie ma problemu z blokadą spływu wody z połaci. Całość rzeczywiście warta uwagi.

Kathleenka
21-04-2006, 06:23
Innego projektu nie mogę rozwazyc z tego względu iż po pierwsze do Soprana zapałałam szczególną sympatią, po 2 gotowy projekcik już został zakupiony, a po trzecie szerokośc działki ( 18 m z przodu do 19 m ku końcowi) narzuca na nas ograniczenia w szerokości domu. Kosmetyczne zmiany nanoszą się u architekta - tak więc ... nie bardzo chcę a nawet gdyby to juz za późno na wybór innego projektu.
Musze wymyślic coś z ta kotłownią - być może właśnie tak jak mówił Wosto cos poza bryła domu ale bezpośrednio przy wyjściu z garazu ( tam jest taka wneka i wyjście na stronę południową) ??????? :-?

Kathleenka
21-04-2006, 06:50
Projekcik fajny ale ...

http://www.domywstylu.pl/projekty/jednorodzinne_z_uzytkowym_poddaszem/sniezynka_2/default.asp?id=503

no właśnie ale.. za duży ( 169 m) i za szeroki ( ponad 20 m) .

Myśle jednak , że można częściowo bazowac na rozwiązaniu problemu kotłowni i przejścia nie bezpośrednio z domu ale przez przejściowy pomieszczenie.
Nie rozmawiałam jeszcze na ten temat z architektem ale musze mu pokazać ten projekt i spytac czy mozna cos na jego bazie wprowadzic w Sopranie tylko martwi mnie ten komin o którym wcześniej pisał Wosto. W śnieżynce2 został przeniesiony na część garażową, więc nie ma problemu z blokadą spływu wody z połaci ale czy możliwe by to było w Sopranie ? Czy nie pociągnęło byto za sobą zbyt dużych zmian i nie wpłyneło by niekorzystnie na całośc bryły domu ?

aga&daniel
21-04-2006, 12:51
Kathleenka ja miałam na myśli właśnie wydłużenie kotłowni jak w śnieżynce 2 a nie zmianę projektu bo wiem że już kupiłaś projekt sopran. Ale nie wiem co z tym kominem bo Twój sopran jest trochę węższy ale to musisz porozmawiać już z architektem. Pozdrawiam Aga

Kathleenka
21-04-2006, 13:38
Tak, rozumiem - chodziło mio sugestie Wosto o rozważenie tego projektu .
A co do rozwiązania garazu takiego jak w śnieżynce 2 to tak jak pisałam uważam , że jest b.interesujący tylko tak jam mówiłam musze omówic to z architektem tak żeby nie wyszedł jakis "potworek"

Kathleenka
21-04-2006, 13:49
Sopran
http://www.domywstylu.pl/projects/obroty/sopran_04.jpg
Śnieżynka2
http://www.domywstylu.pl/projects/obroty/sniezynka_2_04.jpg

a jesli chodzi o rzut garażu:



Śnieżynka2
[/img]http://www.domywstylu.pl/projects/rzuty/sniezynka_2_rz1.gif
Sopran
http://www.domywstylu.pl/projects/rzuty/sopran_rz1.gif

Kathleenka
21-04-2006, 13:52
rzut garażu:

Sopran
http://www.domywstylu.pl/projects/rzuty/sopran_rz1.gif

Śnieżynka
http://www.domywstylu.pl/projects/rzuty/sniezynka_2_rz1.gif

Wosto
21-04-2006, 20:58
Projekcik fajny ale ...

http://www.domywstylu.pl/projekty/jednorodzinne_z_uzytkowym_poddaszem/sniezynka_2/default.asp?id=503

no właśnie ale.. za duży ( 169 m) i za szeroki ( ponad 20 m) .

Myśle jednak , że można częściowo bazowac na rozwiązaniu problemu kotłowni i przejścia nie bezpośrednio z domu ale przez przejściowy pomieszczenie.
Nie rozmawiałam jeszcze na ten temat z architektem ale musze mu pokazać ten projekt i spytac czy mozna cos na jego bazie wprowadzic w Sopranie tylko martwi mnie ten komin o którym wcześniej pisał Wosto. W śnieżynce2 został przeniesiony na część garażową, więc nie ma problemu z blokadą spływu wody z połaci ale czy możliwe by to było w Sopranie ? Czy nie pociągnęło byto za sobą zbyt dużych zmian i nie wpłyneło by niekorzystnie na całośc bryły domu ?
Wydaje mi się, że Śnieżynka to nic innego, jak tylko "zmodyfikowany" Sopran. Sądzę więc, że nie powinno być problemów z przystosowaniem Twojego projektu. Tylko ten wschodni widok: cały garaż przysłania piękny profil. Tu niestety musisz dokonać wyboru: funkcjonalność wnętrza czy bryła zewnętrzna.

Kathleenka
24-04-2006, 06:29
No własnie ........ ta boczna elewacja jest strasznie przytłaczająca :( Moze jednak cos jeszcze da sie z tym zrobic ( wydłuzyc garaz ale nie az w takim stopniu).

P.S. mamy juz wybrana i zarezerwowana ekipe takze w lipcu prace ruszaja ( mam nadzieje , że papierologia do tego czasu "dojrzeje"

aga&daniel
24-04-2006, 12:37
Witajcie. Mam do Was takie pytanie troszkę z innego tematu ale może orientujecie się jak jest z przekształceniem ziemi ornej na działkę budowlaną? Właśnie wpadła nam w oko ładna "działka" tzn teraz to jeszcze jest pole ale właśnie ile bym musiała kupić tej ziemi żeby móc wydzielić tam działkę budowlaną? Ktoś mi mówił że conajmniej 30 arów tzn.3000 metrów czy Wy coś wiecie na ten temat? Media do podłączenia się są naprawdę blisko tzn. woda, prąd, kanaliza. Jak długo trwa przekształcenie takiej działki? Jeżeli możecie mi pomóc będę wdzięczna. A sama zaczęłam się zastanawiać nad tą kotłownią bo również chcemy ogrzewać dom piecem na eko groszek - rozwiązanie śnieżynki 2 rozwiązuje problem małej kotłowni tylko ta ściana boczna.... ale myślę i zastanawiam się że może to nie jest aż taki wielki problem bo ścianę zawsze można przysłonić drzewkiem czy jakimś większym krzaczkiem, zależy też jak stawia się dom na działce i jakie jest sąsiedztwo może dom sąsiada troszkę przysłoni tą ścianę!!!
Pozdrawiam Aga

Wosto
24-04-2006, 17:45
Uważajcie na działki rolne!!! Może się okazać, że samo przekształcanie potrwa bardzo długo. Nie znam sie na szczegółach, ale mam znajomych którzy kupili taką ziemię z zamiarem przekształcenia i czekają już (a może dopiero) trzy lata.

aga&daniel
26-04-2006, 12:06
Wosto troszkę mnie zmartwiłeś tą działką rolną bo ta działka nam wpadła w oko muszę jechac do gminy i dowiedzieć się szczegółów. Pozdrawiam

Kathleenka
27-04-2006, 20:11
BŁAGAAAAAAAAAAM ! Pomocy !!!

Mój architekt załatwia nam wszystkie warunki przyłšczenia. Dostaliœmy własnie z Energy i troche przeraziła mnie cena. Zagłębiłam sie nieco w podstawy obliczenia ceny ( iloczyn stawki opłaty za przyłšczenie z tabeli oraz wielkoœci mocy przyłaczeniowej). W naszym przypadku stawka opłaty przy V grupie i złżczu kablowym wynosi 126 zł./KW i tu problem.
Mój pan wybrał moc przyłaczeniowš 16 KW ale czy słusznie ? czy potrzebujemy az takiej ?
Z lekt. forum wynika, że wystarczjšca byłaby 13 , czy sie mylę ?

W cenie wychodzi róznica ok. 500 zł. , co dla mnie jest istotne bo mam już za to mapy czy geodete ??? pomóżcie ? PILNE

Kathleenka
27-04-2006, 20:18
AAAAAAAAA i jeszcze 1 pytanko. Co z tym kominem w Sopranie ? Budowlańcy zwrócili mi uwage , że jest wyjatkowo drogi w stosunku do kominów w podobnych domkach i długi ( ok. 9 tys.) ?
Co sądzicie ? i jaką technologie stosujecie :
murowany z cegły czy wkład ( jaki) ?
Może spróbowac przenieść kominek na ściane m-dzy jadalnię a salon i w ten sposób komin wystawał by w miejscu kalenicy dachu i znaczniej mniej zuzyto by klinkieru na obudowanie go ?
Drugi komin pozostałby w pierwotnym miejscu.
jak uważacie ?

Wosto
27-04-2006, 21:04
Jeśli chodzi o moc przyłączeniową ja mam 11 kW. Wiąże się z tym wartość bezpiecznika w skrzynce przyłącza - u mnie 16 A. Moim zdaniem jest to najniższa wartość jaką można przyjąć. Bezpieczniejsza jest oczywiście wyższa moc (np wspomniane przez Ciebie 13 kW), ale ja postawiłem na tym stan surowy zamknięty i myślę tak dociągnąć do końca.
Jeśli chodzi o komin - nie ma sensu go przesuwać, bo przecież część jego kanałów to wylot spalin z pieca (za ścianą w garażu masz przecież kotłownię). Pomimo tego, że ja mam piwnicę i teoretycznie mógłbym go przesunąć, nie zrobiłem tego, bo pion między jadalnią a salonem uniemożliwiłby montaż kominka. Miejsce projektowe jest jedynym sensownym rozwiązaniem i nie warto patrzeć na to przez pryzmat "kilku złotych". Ja u siebie mam komin z cegły pełnej z wkładami ceramicznymi, a to co wystaje poza połać dachu jest z klinkieru.
Pozdrawiam.

Kathleenka
28-04-2006, 06:59
Wosto - jak zawsze mozna na ciebie liczyc. kiedy ja sie zrewanżuję ? :oops:

Co do mocy przyłaczeniowej to zebrałam wiadomości od znajomych"bobów budowniczych" i ustaliłam, że wszyscy maja od 10 KW do 13 KW, tak więc nasze 13 KW a co za tym idzie dodtakowe 500 zł. w opłacie to chyba lekka przesada. Zobaczymy co poiwe nasz architekt i czy mozna na etapie wydanych warunków przyłacza energii i propozycji umowy ( nie podpisanej) zmienic to bez zbędnych komplikacji i przedłużania czasu przyłączenia prądu.

Co do komina to inicjatywa mojej połowy więc niech on się z tym zmaga. Ja jestem podobnego zdania co Wosto a poza tym wizja kominka na ścianie jadalni ( o ile wogóle mozliwa) nie uśmiecha mi się.

POzdrawiam serdecznie i pisać pisać ...

Wosto
29-04-2006, 19:49
Witam Sopranowców (a także tych co do nas - mam nadzieję - dołączą).
Udało mi się założyć album z kilkunastoma zdjęciami z budowy swojego domu - udostępniam Wam "linka". Ostatnie zdjęcia to stan aktualny i jednocześnie koniec prac na ten rok (w kieszeni pozostały pustki ...). Na przyszły rok planuję roboty wewnątrz (elektryka, hydraulika, itp)
Pozdrawiam.
http://Wosto.fotosik.pl/albumy/14633.html

Lingubot
02-05-2006, 13:29
No faktycznie! WOSTO to nasz guru! Piękny dom na wspaniałej działce! Tylko pogratulować. GRATULUJĘ!

Wosto
03-05-2006, 15:56
No faktycznie! WOSTO to nasz guru! Piękny dom na wspaniałej działce! Tylko pogratulować. GRATULUJĘ!
Serdeczne dzięki. Czyżby kolejna osoba do nas dołączyła? Skoro piszesz "nasz" rozumiem, że dołączasz do grona Sopranowców - gorąco Cię witamy. Do "guru :o ... :D :D :D " to mi daleko , ale ponieważ mam już stan surowy zamknięty i popełniłem kilka błędów mogę Was przed nimi ustrzec.
Lingubot - budujesz czy masz zamiar budować ? Skąd przybywasz?

mikiniki
03-05-2006, 23:10
Witam!
Z zapartym tchem przeczytalem caly ten watek gdyz znudzilo mi sie mieszkanie w bloku a po przejrzeniu "kilku" projektow jednym z bardziej funkcjonalnych wydaje mi sie sniezynka2 (czyli taki jak mi sie wydaje lekko zmodyfikowany sopran) chociaz na pierwszy rzut oka wydaje sie duzy to jednak po wiekszym zastanowieniu w niektorych projektach czesc nad garazem nie jest poprostu tak umiejetnie wykorzystana a w gruncie rzeczy kubatura budynku jest podobna...
Jestem calkowicie zielony w dziedzinie budownictwa i z gory przepraszam za glupie pytania:)
W tej chwili jestem na etapie kupna dzialki a w zasadzie dzialka juz jest zadatkowana niestety z przyczyn nazwijmy to "fiskusowych" musze czekac do konca roku (ale jest prawie taka jaka mi sie marzyla prawie 1000m2 wszystkie media i polnoc od strony drogi a poludnie tam gdzie powinno byc poludnie:)))... wiec mam jeszcze troche czasu do wyboru projektu jednak jak narazie ten wybor to chyba najleprze rozwiazanie???
W tej chwili nurtuje mnie kilka pytan i moze ktos z Was kto ma juz gotowy zakupiony projekt pomoze mi rozwiazac pare rzeczy ktore mnie zastanawiaja a byc moze nawet okaze sie ze niektore w projekcie zostaly wyjasnione:
1. W jakiej technologi budowac i co za tym idzie jak najlepiej ogrzewac?
2. Jak wygladalby ten dom wedlug Was gdyby nie bylo wejsc na taras i balkon z krotszych bocznych scian tylko od frontu (na dole duze dwustronne szklane drzwi a u gory normalne okno balkonowe) bo wnetrze wtedy napewno byloby bardziej funkcjonalne przynajmniej na dole...?
3.Widze ze zdjec Wosto ze okno w kuchni u Ciebie tez nie jest symetrycznie tylko zostalo przesuniete i efekt z zewnatrz calkiem ladny (bo tez o tym myslalem ale balem sie ze to by zle z zewnatrz wygladalo) a tak przynajmniej mozna z boku na scianie w kuchni jakas szafke powiesic?
4. Mysle tez o poszerzeniu garazu przynajmniej o 1m bo na wiecej to mi chyba szerokosc dzialki nie pozwoli ale nie wiem czy to bedzie mozliwe?
5. No i od niedawna zauwazylem pewien mankamen wszystkich tych projektow opartych na sopranie ktory mnie troche martwi otoz od kotlowni jest troche daleko do lazienek nie mowiac juz o kuchni i w zime zanim doleci ciepla woda to sporo czasu uplynie nie mowiac juz o stratach energii(gdyby to mialby byc gaz o pradzie nie wspominajac) i wody dlatego mam pytanie jak planujecie to rozwiazac? Bo ja tu nie widze innego rozwiazania jak zastosowanie pieca do ogrzewania wody w lazience na gorze (ze wzgledu na komin) a to juz moze zaklocic troche estetyke lazienki? Jak to zamierzacie rozwiazac?
To moze tyle na poczatek nie bede Was zanudzal wszystkimi moimi dylematami naraz :) a pozatym juz pozna pora:)

Pozdrawiam!!!

Wosto
04-05-2006, 16:00
Uszanowanko. Nasze grono sie powiększa, co mnie bardzo cieszy. Może więc inni też zaczną zabierać głos ...
1. Zdecydowana większość znanych mi Sopranów ma ściany 2-warstwowe z betonu komórkowego lub z ceramiki poryzowanej (np Porotherm) + styropian. Ogrzewanie - różnie, ale coraz więcej osób skłania się ku takim rozwiązaniom jak ekogroszek, drewno (koszty oleju czy gazu rosną w zbyt zastraszającym tempie).
2. Też to rozważałem. Nie jest to zły pomysł, ale u mnie przeważyła wada takiego rozwiązania - szeroko otwarte okno balkonowe zajęłoby "pół pokoju". Chyba żeby dać drzwi przesuwane ...
3. Trafiłeś w 10-kę. Tak samo myślała moja żona i dlatego tak zrobiliśmy.
4. Można i tak, choć nie wiem czemu to ma służyć. Jest Sopran z podwójnym garażem - może to jest lepsze wyjście?
5. Na dzień dzisiejszy piec z zasobnikiem ciepłej wody + cyrkulacja. Szczegółami technicznymi będę się martwił za rok (mam całą zimę na rozważania).
Pozdrawiam.

mikiniki
04-05-2006, 19:30
Dziekuje Wosto za odpowiedz na pytania!!!

1. Tez wlasnie myslalem o porothermie lub ewentualnie z tego co na razie udalo mi sie wycztac o roznych technologiach to interesowalby mnie keramzyt ale nie wiem jak to wyglada cenowo... Mam pytanie czy podczas zamawiania projektu okresla sie technologie? bo z tego co widzialem to MMstyl ma wszystko w ytongu czy pozniej to trzeba poddac adaptacji?
2. Co do ogrzewania to myslalem nad mixem gaz i kominek z plaszczem wodnym lub cos na wegiel dlatego tez wlasnie wybralem sniezynke 2 bo odpada problem skladowania tego kruszca :)
Rozumiem ze bedziesz mial piec w kotlowni a zasobnik cieplej wody tez w kotlowni czy w lazience?
3. Odnosnie przedluzenia garazu to chcialbym by w garazu byla swoboda i bez skrepowania moglbym cos zrobic przy aucie a 3,3m w oryginale mi tego nie zapewni z kolei podwojny garaz nie wchodzi w gre bo nie zmiesci sie na dzialce (chciaz tak naprawde nie znam jeszcze jej dokladnej szerokosci wiem tylko ze bedzie to miedzy 21 a 22m) wiem ze moglbym postawic sopran3 z garazem podwojnym ale juz wtedy nie bedzie miejsca na wykusz ktory jest tutaj spora ozdoba domu dlatego z dwojga zlego wole miec mniejszy garaz i domek z wykuszem...
4. A tak na marginesie to wykusz planuje przesunac o 1,5 w strone pokoju dziennego (ciekawe czy bedzie to mozliwe?) tak by byla mozliwosc oddzielenia jadalni od kuchni jakas scianka np. z luksfer (wtedy by tez mozna jakis maly stoliczek postawic w kuchni)
5. A z takich drobiazgow to mysle ze obowiazkowo drzwi z kotlowni do garazu powinny byc z drugiej strony bo przy troszke wiekszym samochodzie nie bedzie mozliwe przejscie z garazu do domu (no chyba ze auto bedzie stalo tylem do przodu ale to chyba bez sensu gazowac sobie do domu :) )
6. I jeszcze jedna rzecz na ktora moze mi odpowiesz... otoz zastanawialem sie nad tym czy komin zamiast byc czescia sciany i jadalni nie moze byc czescia sciany i kotlowni po co ma zajmowac te "pare" centymetrow w jadalni jak moze w kotlowni? Tylko nie wiem jak by to wygladalo jakby w tym rogu miaby byc kominek? I tu wlasnie mam pytanie od strony techniczno kominkowej jak to jest z tym kominkiem lepiej jest dla calosci jak komin jest po ktorej stronie sciany?

To narazie moze tyle bo znowu sie chyba za bardzo rozpisalem...
Niestety nie widzialem jeszcze na zywo zadnego soprana ani sniezynki nie wiem czy ktos w mojej okolicy (czyli na slasku) cos takiego buduje moze taka konstrukcja nie wytrzyma tych szkod gorniczych :)))))

Pozdrawiam !!!

Wosto
04-05-2006, 21:00
Witam.
1. Wydaje mi się, że podczas adaptacji projektu do warunków działki powinno się uwzględnić z czego ma być budowany dom. Ja tego nie zrobiłem (a chyba powinienem ..., bo w projekcie mam Ytong, a w rzeczywistości Porotherm).
2. Piec rzeczywiście będę miał w kotłowni (i zasobnik), tyle że w piwnicy.
3,4,6 Przed przeróbkami konstrukcyjnymi (nie jestem ich zwolennikiem, bo niechcący możemy zniszczyć cały efekt tego pięknego projektu) proponuję zasięgnąć opinii architekta, bo np w pkt 6 może okazać się, że przesunęliśmy komin do tzw kosza i tym samym utrudniamy spływ wody z połaci dachowych :o .
Powtórzę się więc, ale uważam, że architekt wykonujący projekt wziął pod uwagę (przynajmniej w 99%) wszystkie możliwości i wybrał najlepszą. My za to nie będąc fachowcami w tej dziedzinie jednym posunięciem możemy zepsuć całokształt naszych marzeń :cry: .
Hej!!! Pozostali Sopranowcy :roll: - żyjecie czy jeszcze odpoczywacie licząc dni do końca dłuuuuugiego weekendu???

Kathleenka
05-05-2006, 13:47
Co tu taka cisza ??????????

WOSTO gratuluje albumu ale ciekawia mnie wnętrza ( nawet nie wystrój) ale po prostu kształt i wygląd pokoików - szczególnie na górze :)

A u mnie .... brrrrrrrrrr
Mamy na działce topole i dęby o średnicy od 14 do 39 cm. Wydaje mi sie , że powinnismy złozyc wniosek o zgodę na usunięcie drzew i tu problem.
Pani jest delikatnie mówiąc bardzo dociekliwa.
Domaga sie mapek sytuacyjnych , wujaśnień itp. , zmiany planu usytuowania budynku umozliwiających pozostawienie drzew ( rosna na środku a działka ma 18 m szerokości) ... ręce opadają ... I wogóle ile czeka się na rozpatrzenie wniosku ?

Pozdrawiam wszystkich

Wosto
05-05-2006, 18:38
Kathleenka - interesują Cię wnętrza? Więc przyjedź i zobacz na "własne oczy" (aż tak daleko nie masz ...). Zdjęcia pustych ścian nie oddadzą właściwych proporcji i tego co możesz sama zobaczyć.
Co do problemu z drzewami (i ochroną środowiska) - współczuję, ale nic nie pomogę - brak doświadczenia w tej kwestii.
A tak ogólnie - trochę sie rozwijamy, mamy już drugą stronę wątku - nadal nie wierzę, że jest nas tylko tylu. Ponawiam więc apel - SOPRANOWCY przyłączcie się do tego wątku; chcemy korzystać z Waszych doświadczeń ...
Sam będę działał już wewnątrz, więc trochę informacji, np jak doprowadzić powietrze do kominka, gdzie umieścić pion kanalizy, itp są dla mnie bardzo istotne.
Pozdrawiam.

Lingubot
09-05-2006, 04:13
Tu Lingibot! Witam ponownie! Jestem z Torunia! Zamierzam budowac soprana w Toruniu!
Jestem zainteresowany projektem SOPRAN ale ponieważ mam czas (do rozpoczęcia budowy jeszcze rok) postanowiłem się spokojnie zorientować co do wad i zalet upatrzonego projektu.
Jak to w życiu bywa są problemy ale oby tylko takie ludzie miewali.
A oto one:
-działka, którą dysponuję ma dokładnie 18,25 a sopran z oknem w jadalni potrzebuje o 4cm więcej! Czy można zrobić zmiane w projekcie i zwężyć np. garaż?
-czy można wiatrołap powiększyć o część WC tak żeby wiatrołap miał okno a w WC zrobić dodatkową wentylację, dodatkowy kominek w obrebie ściany? W śnieżyce taki przewód wentylacyjny jest! Jak by to wyglądało i czy to jest technicznie możliwe?
-przed działką stoi sobie słup NN w kształcie litery A i skutecznie zasłania planowany wjazd do garażu- czy wybrać wesje lustrzaną?
-w związku z ostatnim nasuwa się zasadnicze pytanie: czy na mojej działce (prostokąt 18,25x60) wjazd na krótszym boku od ulicy od południa takie ustawienie soprana (wejscie od południa) bedzię OK? Tzn. nie mam specjalnego wyboru ale czy to nie jest wbrew wszystkim zasadom? Kuchnia nie powinna być od południa? A salon nie powiniem być od północy!?
Ciekaw jestem jak inni sporaniści albo sopranistki zorientowali wobec stron swiata swoje domy!?

Kathleenka
09-05-2006, 06:45
WOSTO !!!

Nie kuśśśśśśśśś :D

chociaz gdybym miała prawo jazdy to juz dawno bym się wybrała z małym a tak jestem uzalezniona od męża :oops:

Męcze tak temat tych "wnętrz" gdyż stoje przed wyborem czy podnosic tą ściankę kolankową o ten 1 pustak czy nie ? Byłam w domku , w którym ścianka kolankowa miała 85 cm. i też nie wyglądało to źle ... ale tam pomieszczenia miały po kilkanaście metrów. Wprawdzie podana w Sopranach powierzchnia to chyba powierzchnia ogólna a nie "przy podłodze" tak więc nie sa ona aż tak malutkie ale - sama juz nie wiem.

Poradzcie

Wosto
09-05-2006, 20:15
Lingubot. Sorry, ale moim zdaniem wejście od południa nie pasuje do projektu typu SOPRAN czy ŚNIEŻYNKA. Na stronie MTM Styl są proponowane usytuowania budynku wg stron świata. Akurat ja mam nieco inaczej, gdyż wejście jest od północnego zachodu, a okno w jadalni od południowego zachodu (inaczej się nie dało, ale i tak wyszło OK).
Jeśli nadal obstajesz przy tym projekcie:
- skrócenie garażu o ok. 4 cm to żaden problem,
- powiększenie wiatrołapu kosztem łazienki również nie wydaje się trudne, choć nie wiem czy warto (zyskasz trochę dłuższą i dość wąską wnękę). Nie wiem tylko po co dodatkowy kominek wentylacyjny, bo "projektowy" jest - przynajmniej u mnie - naprzeciwko drzwi wejściowych do łazienki,
- jeśli słup przysłania Ci wjazd do garażu, daj lustrzane odbicie.
Kathleenka. Podwyższyć ściankę o jeden pustak nie zaszkodzi, ale zmieni to nieco kąt dachu nad garażem. Może okazać się też konieczne późniejsze wydłużenie daszku nad wejściem. Najlepiej skonsultuj to z projektantem, który adoptował Ci Soprana do warunków Twojej działki.
Poza tym nadal kusssssszę... chodź i sama zobacz, może pomoże Ci to podjąć decyzję?
Pozdrawiam.

Veisman & Karla
09-05-2006, 20:38
Witamy wszystkich.

Po długich poszukiwaniach zdecydowaliśmy się zamówić projekt sopran 4.
Jesteśmy na etapie adaptacji. Ciekawi jesteśmy waszych opinii na temat tych poprawek:
1) Poszerzenie domu z 11,29 na 12m co dało by powiększenie części mieszkalnej lub garażu (raczej części mieszkalnej)
2) doprojektowanie piwnicy i przeniesienie tam kotłowni.
Tylko w którym miejscu ją umieścić i gdzie zaprojektować zsyp na groszek?
3) przedłużenie garażu o około 1/1,5merta.
4) likwidacja ścianki działowej dzielącą garaż z kotłownią.
5) likwidacja drzwi wejściowych kotłowni.
6) zaprojektowanie wejścia do piwnicy gdzieś z zewnątrz.
Z góry dziękujemy pozdrawiamy.

:oops:

Wosto
09-05-2006, 21:14
Jestem w szoku - serdecznie witamy kolejnych Sopranowców.
Widzę, że Sopran 4 znajduje najwięcej nabywców - gratulacje doskonałego wyboru.
1- poszerzenie całości (jeśli chcecie koniecznie ...) - radzę pod okiem doświadczonego projektanta, bo ingerencja w oryginał dość poważna i z pewnością zakłóci harmonię całości
2 - ja mam piwnicę - Sopran 5, więc z niego można skorzystać (strona MTM Styl). Kotłownia - wydzielona w sąsiedztwie komina;
3 - wydłużenie garażu - patrz pkt 1 (zmiana kąta połaci dachu, uwaga na komin w koszu ...) ;
4 - też jej nie mam;
5 - wiadomo, powiązane z pkt 4;
6 - proponuję wejść do mojego skromnego albumu (strona 1 niniejszego tematu, 18 zdjęcie).
Pozdrawiam.

Kathleenka
10-05-2006, 06:57
Witam nowych "sopranowców" - przybywa nas jak grzybów po deszczu ale nie dziwię sie bo wg mnie projekcik jest zgrabny i "udany".

WOSTO oswajam się z myślą o ewentualnych odwiedzinach bo żal by było nie skorzystac z takiej okazji...

Z moich dylematów - ogrzewanie :-?
Skłaniamy się raczej w kierunku holzgazu ( nie wiem czy tak sie dokładnie pisze) - częściowo ze względu na ograniczone środki . Zastanawialiśmy się tez nad ekogroszkiem ale w przypadku naszego SOPRANA /Y/ mamy małą kotłownie i problem ze składowaniem. W przypadku pieca na holzgaz drewno trzymalibysmy w wiacie przy domu. Wiem że gaz to korzystniejsze w obsłudze i uzytkowaniu rozwiazanie ale niestety na 2 alternatywne ( piec na drewno i gazowy) nie mam funduszy i zdaje sie, ze wygoda pójdzie na dalszy plan.
Zastanawiam sie tylko co z ciepłą woda latem w przypadku pieca na holzgaz czy ekogroszek ? bojler ? inne urządzenia elektryczne ? :P :P

Kathleenka
16-05-2006, 07:24
:cry: Tydzień minął i zadnych wieści z pola walki ?

Piszcie kochani i wymieniajmy się spostrzeżeniami i obserwacjami - to niejednokrotnie pomaga zapobiec prozaicznym problemom.

A co u mnie ? mam pozwolenie na wycinkę drzew :) Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu wycinamy drzewa, zciągamy humus i do boju ... pozwolenie na budowe ma byc na dniach.

Tylko, co z tym ogrzewaniem ?

Wosto
19-05-2006, 17:01
Szanowanko, po tygodniowym "niebycie" - nasza armia przypomniała sobie o mnie i na tydzień miałem "zaszczyt" zasilić szeregi jej rezerwy.
kATHLEENKA, jeśli chodzi o Twoje pytania dotyczące paliwa do kotłów, nie orientuję się w opalaniu tzw holzgazem, ale skoro piszesz, że magazynować go będziesz w wiacie przy domu, to tak samo przecież można magazynować ekogroszek (gdzieś czytałem, że można go samemu pakować w hurtowni w worki ...); Chyba że holzgaz jest tańszą alternatywą.
Jeśli chodzi o ogrzewanie wody - jak pisałem wcześniej - ja na dzień dzisiejszy myślę o zasobniku ciepłej wody, ale ostateczną decyzję podejmę po okresie zimowym. Na FORUM jest dość dużo artykułów z tym związanych w temacie WYMIANA DOŚWIADCZEŃ.
Super, że niebawem ruszasz, a jakie masz plany na ten rok? Pytam, bo może mnie wyprzedzisz z budową. Ja skończyłem już główne roboty w tym roku na etapie widocznym na ostatnich zdjęciach.
A co inni Sopranowcy planują wykonać w tym roku???
Kathleenka - przybywasz???
Aga&Daniel - żyjecie???

Kathleenka
21-05-2006, 20:11
Witaj WOSTO i wszyscy pozostali również !
Co do zmaierzen to stan surowy zamkniety z dachem - o ile podołamy finansowo i psychicznie oczywieœcie.

Mam jeszcze pytanie co do okien. Jaka majš u was szerokoœć ( te w przedniej elewacji : kuchnia, jadalnie , oraz w salonie)
U nas to jest w projekcie 1,80 m i wydaje mi sie to strasznie dużo ? Nie wydaja sie wam za szerokie ? I co z cenš przy takich gabarytach i poczuciem bezpieczeństwa ? Ja obecnie mam 130 x 190 i już wydaja mi się spore. Szczerez powiedziawszy nie wyobrazam sobie szerszych o pół metra ...

Wosto
22-05-2006, 17:18
Witaj WOSTO i wszyscy pozostali również !
Co do zmaierzen to stan surowy zamkniety z dachem - o ile podołamy finansowo i psychicznie oczywie�cie.

Mam jeszcze pytanie co do okien. Jaka majš u was szeroko�ć ( te w przedniej elewacji : kuchnia, jadalnie , oraz w salonie)
U nas to jest w projekcie 1,80 m i wydaje mi sie to strasznie dużo ? Nie wydaja sie wam za szerokie ? I co z cenš przy takich gabarytach i poczuciem bezpieczeństwa ? Ja obecnie mam 130 x 190 i już wydaja mi się spore. Szczerez powiedziawszy nie wyobrazam sobie szerszych o pół metra ...
Przyjedź, zobacz i nie rób tego błędu - okna w projektowych wymiarach są "w sam raz". Co do Twoich postępów w budowie, zrównasz się ze mną; w przyszłym roku możemy więc mieć te same problemy ...
Pozdrawiam.

aga&daniel
23-05-2006, 13:20
Witam wszystkich po dłuższej nieobecności!
Wosto żyjemy i mamy się dobrze, ale ten twój domek jest już ładny i działeczka super - tylko pozazdrościć!
Widzę że grono nam się powiększa - witam wszystkich!
Pochwalę się Wam że jesteśmy już w trakcie załatwiania projektu i mam nadzieję że działki wreszcie też. Ale tu małe zaskoczenie będzie to jednak nie sopran 4 lecz śnieżynka 2 z małą modyfikacją! Ale zostaję w gronie sopranowców bo śnieżynka to sopran z wykuszem w jadalni.
Zmiany to: elewacja z tyłu domu zmieniona na sopran 4 czyli balkon i bez wnęki w salonie co znacząco wpłyneło na poprawienie wyglądu elewacji po stronie garażu i kotłowni (wydłużony dach nad balkonem) mam już rysunek bym się pochwaliła ale jeszcze nie potrafię wklejać zdjęć
- dodatkowe okno w salonie za wykuszem jadalni
- powiększony wiatrołap kosztem łazienki
Muszę kończyć bo córcia się obudziła jak będę mogła to napiszę jeszcze parę słów pozdrawiam i życzę powodzenia wszystkim budującym i tym którzy dopiero zaczynają.

jolka009
26-05-2006, 13:32
A ja złożyłam tydzień temu wniosek o pozwolenie na budowę SOPRAN-4 i czekam teraz z niecierpliwoœciš.

Zmiany wprowadziłam następujšce:
1. Zlikwidowałam lukarnę
2. Poszerzyłam garaż o 70cm
3. W salonie oba okna zrobiłam balkonowe.
4. Zwęziłam balkon do 60cm (żeby nie zasłaniał œwiatła w salonie na dole - mam œwira na tym punkcie.
5. Dach nad balkonem też nie będzie wystawał nad cały balkon (z powodu tego samego œwira co wyżej :-) )
6. Przesunęłam okno w jadalni na œrodek œciany jadalnii
7. Wywaliłam drzwi z pom. gosp. na dwór. Będš tam 2 kwadratowe okna.
8. Zmieniłam technologię stropu na terivę
9. Zmieniłam technologię œcian na pustak ceramiczny
10 Schody będš drewniane a nie żelbetowe, co pozwoli na wywalenie kawałka œciany w holu i optyczne jego powiększenie

Trzymajcie kciuki i myœlcie o mnie ciepło żeby mi szybko dali to pozwolenie :wink:

Kathleenka
29-05-2006, 13:14
No, no duże postępy u was widać ...

Wosto a mnie mąz juz nagabuje na odwiedziny u was i nawet chcielismy w tamtym tygodniiu sie odezwac czy ten wekend wam pasuje ale mały nam sie rozchorował i znowu zmiana planów


:(

Ale ... co sie odwlecze to nie uciecze :) Mysle ,że przed rozpoczęciem jakoś sie uda.

A jeżeli masz chwilke czasu to zerknij w moje rzuty ( 1 str. wątku) i powiedz co myslisz o oknach w salonie po rezygnacji z wneki ? Myslałam o oknie balkonowym i zwykłym ale czy powinny byc one tej samej szerokości i równoległe do okien na górze ( tam taz nie będzie balkonu a ściana na prosto )? i co wówczas z jakimś zabudowaniem tarasu ( chociaz cześciowym ) ? jakiś daszek ? ala wiata ?

Wosto
29-05-2006, 21:00
:D Duża buźka wszystkim Sopranowcom... i Śnieżynkom.
Jolka009 - likwidacja sporej części balkonu to dość zaskakujące i odważne posunięcie. Czy dla "ciut" bardziej słonecznego wnętrza (Sopran sam w sobie jest bardzo "jasny") warto pozbawiać się pełnowartościowego balkonu?
Kathleenka - ciekawe, że i u nas w sobotę jedno z naszych pociech się rozchorowało. Mimo to non stop zapraszam, bo wiem, ile znaczy przekonać się "na własne oczy" co można zmienić, a czego lepiej nie ruszać.
Jeśli chodzi o likwidację wnęki, moim zdaniem najlepiej skorzystać z "gotowca" - Soprana 4. Ja sam u siebie początkowo rozsunąłem okna na dole w salonie od strony tarasu, ale przed ociepleniem ze względu na funkcjonalność wnętrza wróciłem do projektu po raz kolejny upewniając się, że projektant praktycznie wszystko przewidział.
Cały czas nęci mnie jeszcze pewna zmiana (patrz: Aga i Daniel) - powiększenie wiatrołapu kosztem łazienki. Do tej pory byłem temu niechętny, bo wiatrołap i tak będzie wąski. Podczas wizyty w swoim Sopranie i "uruchomieniu wyobraźni" nabieram przekonania, że warto to rozważyć. Może jednak nie jest to zły pomysł???

Kathleenka
31-05-2006, 07:02
Wosto - przesłałam ci wiadomosc na priva


A pozostałym, Sopranowcom i śniezynkowcom zyczę szybkich postepów a jak oceniacie koszty postawienia waszych domków ?
stan surowy zamknięty z dachem ?
do zamieszkania ?

Podzielcie się opiniami i wyliczeniami.

jolka009
31-05-2006, 08:59
Jolka009 - likwidacja sporej części balkonu to dość zaskakujące i odważne posunięcie. Czy dla "ciut" bardziej słonecznego wnętrza (Sopran sam w sobie jest bardzo "jasny") warto pozbawiać się pełnowartościowego balkonu?

Myœlę, że warto. Z doœwiadczenia (dom rodziców) wiem, że jak jest taras i ogród to z balkonu w ogóle się nie korzysta. Zlikwidowałabym go wogóle, ale brzydko by to wyglšdało, więc zostawię taki wšski do ozdoby i żeby było gdzie kwiatki powiesić.
Z tego samego doœwiadczenia wiem też że nawet jak okna wychodzš na południe to taki nawis bardzo zaciemnia wnętrze (tak jest u rodziców i w moim pobecnym mieszkaniu kilka okien też tak ma). A ja lubię jasne, słoneczne wnętrza :-) Może przesadzam, ale każdy ma jakiegoœ hopla :P

Kathleenka
03-06-2006, 10:57
Wosto

wysłałam ci e-maila

Sopranowcy i Œnieżynkowcy a co myslicie o głebokoœci fundamentów pod garażem. Nasza ekipa twierdzi, ze sa sporo ponad normę. Czy trzeba je zaczynać aż tak głęboko czy można podnieœć np. do poziomu gruntu.

Wosto
03-06-2006, 16:09
Wosto

wysłałam ci e-maila

Sopranowcy i �nieżynkowcy a co myslicie o głeboko�ci fundamentów pod garażem. Nasza ekipa twierdzi, ze sa sporo ponad normę. Czy trzeba je zaczynać aż tak głęboko czy można podnie�ć np. do poziomu gruntu.
Nie wiem jak u Ciebie - ja mam Soprana z piwnicą, ale u mnie jest OK. Wysokość fundamentów musi przecież uwzględniać głębokość przemarzania gruntu, a część garażowa ma niższy poziom.
Zobacz tez to:http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=72558&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=

Kathleenka
05-06-2006, 13:27
Chodzi nam o to żeby wjazd do garazu był na poziomie gruntu a nie - zjazd w dół jak do piwnicy. Wjazd byłby "równo" z ziemia a wejscie do domu tak jak jest 3 schodki w górę ? Co myslicie ?

Czy nie wiązałoby się to z koniecznością podnoszenia ścianki kolankowej w pomieszceniu nad garażem ( konsekwencje takich posunięć juz omawialiśmy)
? Bo inaczej raczej tego nie da się rozwiązac gdyz po podniesieniu "podłogi" garazu tym samym stanie sie on o te np. 1/2 metra niższy ?

Wosto
05-06-2006, 17:14
Chodzi nam o to żeby wjazd do garazu był na poziomie gruntu a nie - zjazd w dół jak do piwnicy. Wjazd byłby "równo" z ziemia a wejscie do domu tak jak jest 3 schodki w górę ? Co myslicie ?

Czy nie wiązałoby się to z koniecznością podnoszenia ścianki kolankowej w pomieszceniu nad garażem ( konsekwencje takich posunięć juz omawialiśmy)
? Bo inaczej raczej tego nie da się rozwiązac gdyz po podniesieniu "podłogi" garazu tym samym stanie sie on o te np. 1/2 metra niższy ?
Chcąc zmniejszyć różnicę wysokości między częścią "garażową" i "mieszkalną" spowodujesz znane i opisane przeze mnie problemy; dodatkowo będą kłopoty ze schodami na piętro (zwiększy się ilość stopni do pomieszczenia nad garażem). Moim zdaniem nie warto. Jeśli koniecznie chcesz podnieść poziom garażu, może o tyle samo podwyższyć pozostałą część? Nie będzie wówczas 3 schodków przy wejściu do budynku tylko np 5 (ja mam 4).

Kathleenka
06-06-2006, 06:26
Ojjjjjjjj nadebatowaliśmy się wczoraj za cały miesiąc.

Z kierownikiem budowy i architektem próbowalismy się zastanowic co zrobic żeby wyrównac podłoże/podłogę garażu do poziomu gruntu.


Doszli do wniosku , że mozna to zrobic ale dokładnie jak to nie wytłumacze bo do końca nie rozumiem. Chodziło o zmniejszenie tej "wnęki" przed garażem przez co dach uległby przesunięciu lekko w stronę południa, dach stałby się bardziej proporcjonalny ( nie byłoby różnicy "długości" 2 spadów dachu) - ma się udać. Mówiłam im przy okazji o tych wszystkich niebezpieczeństwach - komin, nadproże, daszek, okno łazienki itp. ...

Wosto
06-06-2006, 17:16
ma się udać.
Kathleenka - tego Ci życzę chociaż brniesz dokładnie w te same problemy co ja.
Masz dodatkowo oparcie w architekcie, więc mam nadzieję, że On uchroni Cię przed skutkami tego typu zmian. Zresztą będąc u mnie zobaczysz, na co musisz zwrócić uwagę.
Veisman & Karla, ruszyliście z budową?

Veisman & Karla
07-06-2006, 21:36
Witamy wszystkich po długiej nieobecności.
A więc u nas domek jest w trakice adaptacji,oraz zostały złożone dokumenty do zakładu energetycznego.Zmiany narazie jakie zostały wprowadzone to rozszeżenie częsci mieszkalnei o 50cm i garażu o20cm.
Czyli razem pełne 12m.
Pozostaje jeszcze kierownik budowy?( ZAPYTANIE ILE WY PŁACILIŚCIE)
Ekipa zamówiona na koniec sierpnia.
W tym roku chcemy tylko zrobic piwnicę i strop.
Pozdrawiamy wszystkich. :D

Kathleenka
08-06-2006, 06:26
Wosto

też mam taka nadzieję, bo zmiany poziomu garażu wymuszaja wydłużenie domu o 50 cm i tego się obawiam.

Odnośnie naszych odwiedzin wysłałam do ciebie e-maila

Kathleenka
08-06-2006, 06:27
Veisman & Karla


My za kierownika budowy płacimy 1300 zł. - płatne w 2 ratach

Wosto
09-06-2006, 19:46
rozszeżenie częsci mieszkalnei o 50cm

wydłużenie domu o 50 cm
Czyżby te same zmiany???
Ja za swojego kierownika budowy zapłaciłem tylko 600 zł, ale "mój" kierownik ogranicza się tylko do wpisów do Dziennika Budowy, gdyż mocno ufa swojej ekipie budowlanej (nie wie nawet gdzie mieści się nasz dom i dlatego nauczony doświadczeniem nie polecam tego typu umów). Lepiej zapłacić nieco więcej, wziąć całkowicie "obcą" osobę i mieć świadomość rzeczywistej kontroli nad budową.

Kathleenka
12-06-2006, 08:38
W tych zmianach najgorsze jest to , że trzeba od nowa czekać na pozwolenie na budowę :(


Jeszcze raz dzięki za "udostepnienie' domku do "zwiedzania'. Zazdroszczę tak zaawansowanych robót i pieknych widoków ...

Wosto
18-06-2006, 19:50
Dzięki, miło mi było Was gościć (krótko, ale chyba warto było...)
Kilka dni temu sam gościłem u kolegi budującego również Soprana. Po ostatnich wątpliwościach odnośnie powiększenia wiatrołapu kosztem dolnej łazienki mam nową "koncepcję" - oczywiście podpatrzoną: likwidacja wiatrołapu!!!
Praktycznie, ze wzglądu na zbyt małą jego powierzchnię wystarczy zlikwidować ściankę działową oddzielającą od holu - zyskujemy tym samym przestrzeń potrzebną do wprowadzenia większej ilości gości (wiatrołap pomieści najwyżej dwójkę...). Widziałem to na "własne oczy" i uważam za pomysł warty uwagi; tym bardziej że właściciel sam potwierdził praktyczność rozwiązania. Nie wiem tylko, jak to się ma do zmian w projekcie. Ostatnio też na Forum w Wymianie Doświadczeń poruszany był wątek konieczności stosowania wiatrołapów, ale z tego co wyczytałem temat jest niejasny. Może Wy coś pomożecie?

aga&daniel
22-06-2006, 12:02
Witam
Wosto co do Twoich planów odnośnie likwidacji wiatrołapu to napiszę tak : jest to kwestia potrzeb - ja pisałam już o naszych zmianach wcześniej nie umieściłam tam jeszcze że przesuneliśmy ścianę jadalni w kierunku holu, powiększając w ten sposób jadalnię ale nie ma tam już miejsca na szafę wnękową więc wiekszy wiatrołap jest nam potrzebny żeby tam wszystko chować, poza tym tak jak pisałeś przewidziany w projekcie jest mały i słabo spełnia swoją funkcję przyjmując gości i tak drzwi między wiatrołapem a holem muszą być otwarte żeby się tam zmieścić, więc zimą i tak chłodne powietrze wpadało by do holu i dalej do domu. Tak więc moim zdaniem wiatrołap musi być albo większy (powiększyć go kosztem łazienki) albo nie ma po co go robić, bo jest za mały i nie spełnia swojej funkcji ale mogę się mylić!!!! :D
Pozdrawiam Aga

Kathleenka
22-06-2006, 17:40
Co do wiatrołapu to rzeczywiscie wazna jego funkcja jest oddzielenie tzw. strefy zimnej od częœci mieszkalnej. Zgadzam się ze stweirdzeniem iz w Sopranie wiatrołap jest tak niewielki , że i tak musi być praktycznie cały czas otwarty żeby dac chociaz minimalna potrzebna przesytrzen. Likwodacja œcianki dzielacej z mieszkaniem i drzwi jak dla mnie jest w porzšdku.
My co prawdawydłuzylismy dom o 50 cm z przodu ( tak więc teoretycznie mamy nieco dłuższy wiatrołap i tym samym łazienke ) ale pomimo to zastanawiamy sie równiez nad całkowitš likwidacjš.

Wosto
26-06-2006, 19:00
No i dziś mury runęły ... :( :( Zamiast budować "bawię się" w demolkę, bo właśnie pozbyłem się ścianki oddzielającej wiatrołap od holu. Krótko mówiąc nie mam już wiatrołapu i wcale tego nie żałuję - przestrzeń, jaką odzyskałem w pełni potwierdza słuszność decyzji oraz to, co napisaliście wyżej.
Kolejny ważny etap mojej budowy to ... piaskownica :D :D :D dla najmłodszej pociechy.

Kathleenka
03-07-2006, 07:00
Halooooooooo co słychać ?
U nas gną stal do zbojenia a poza tym to kasy coraz mniej ... :(

Kathleenka
12-07-2006, 06:19
Wszyscy na budowie ????????????

Wosto
12-07-2006, 20:26
A może na urlopie???
Ja praktycznie nic nie robię u siebie, bo mam taki "zachrzan" w pracy, że brakuje dnia. A co u Was???

Kathleenka
14-07-2006, 06:24
U nas fundamenty wylane, układaja ściany fundamentowe z bloczków i juz prawie zaczeliby ściany ale okazało sie , że inni sąsiedzi sami podniesli sobie poziom domów i żeby nie byc w stosunku do nich niżej musimy dołozyc aż po 2 bloczki na całym domu :(

Piszcie kochani,pozdrawiam

Asia&Grzegorz
19-07-2006, 19:57
Witam!
Dołączamy do grona rodziny SOPRANO :lol: .Jesteśmy z Gdyni a budujemy w Chwaszczynie.Jesteśmy na etapie adaptacji projektu.Właśnie jestem po lekturze forum ,która mi bardzo pomogła.Jak część Was też chcieliśmy podnieść garaż do poziomu gruntu ale chyba z tego zrezygnujemy,poza tym wyrównaliśmy salon,zlikwidowaliśmy balkon u góry.Bardzo interesują mnie koszty stanu surowego-czy pokrywają się z kosztorysem MTM.W związku z tym że pozwolenie na budowę otrzymamy gdzieś we wrześniu a potem jeszcze miesiąc trzeba czekać budowę zaczniemy dopiero na wiosnę chociaż już nie mogę się doczekać.ASIA

Wosto
20-07-2006, 17:15
Witam po sąsiedzku. Ja jeszcze przez 3 lata gościł będę w Gdyni, potem "uciekam" 20 km dalej na Kaszuby (drogą przez Chwaszczyno ...).
Gratuluję wyboru, bo Sopran to naprawdę udany projekt. Co do kosztów to proponuję nastawić się na te kosztorysowe. Używając tańszych materiałów (wcale nie mam na myśli gorszych) i robocizny "bez rachunku" możemy wybudować taniej, ale na swoim przykładzie wiem, że dodatki typu dachówka ceramiczna, czy np 5-komorowe okna w okleinie wyrównają rachunek.
Ale głowa do góry: nie wszystko musimy mieć od razu. Ja buduję już 4 lata, a po pierwszym roku miałem tylko fundamenty i piwnice. Oczywiście życzę powodzenia i wytrwałości.

Asia&Grzegorz
20-07-2006, 21:14
Jak tylko nasz domek urośnie choćby do stropu to będzie widoczny z glównej drogi po minięciu wieży w Chwaszczynie po lewej stronie jadąc z Gdyni.Kosztorys tak bardzo nas nie przeraża jeżeli jest realny tylko nie jestem pewna czy obejmuje też np. tzw biały montaż, gdyż ten domek jest alternatywą dla mieszkania ,które chcieliśmy kupić za 2 razy większą kaskę a nieporównywalnie mniejsze.

Wosto
24-07-2006, 14:31
Jeśli mogę coś doradzić (bo piszesz że budowa JEST alternatywą dla mieszkania).
Z taką lokalizacją (Chwaszczyno), w ogóle bym się nie zastanawiał. Ja w tej chwili mieszkam w bloku i od dziecka marzył mi się dom. Cisza, spokój, własny ogródek, brak sąsiada nad głową, który zabiera się do remontu w najmniej dla Ciebie odpowiedniej chwili, brudna klatka (bo to nie moje) itp. Odpowiedź jest jednoznaczna, zwłaszcza, że ostatnio mieszkania idą w górę "jak szalone" i już dawno przerosły koszty własnej budowy.
Jeśli chodzi o kosztorys MTM - wydaje mi się, że podane ceny uwzględniają "biały montaż" ale w najbardziej standardowym zakresie. Chcąc mieć coś lepszego niestety musimy dopłacić (czyli zaoszczędzić gdzie indziej - tak jak pisałem w poprzednim poście).
A gdzie się podziali pozostali Sopranowcy???

Asia&Grzegorz
25-07-2006, 10:18
Mam pytanie dotyczące komina w projekcie SOPRAN/Y/.
W związku z tym, że zrezygnowaliśmy z kominka nasza pani architekt dokonując adaptacji projektu i ustalonych zmian zaproponowała, że zmniejszy komin, ponieważ nie jest potrzebny aż taki duży jeżeli nie chcemy kominka. Zmniejszenie polega na obniżeniu części, która wystaje ponad dach i to prawie o połowę, oraz zmniejszenie przekroju o połowę. Czy są to zmiany odpowiednie? Pytam bo zdaje się, ze gdzieś czytałem o sugerowanym powiększaniu komina w Sopranie. I druga sprawa związana z kominem - czy można go usytuować w kotłowni zamiast w salonie?
Pozdrawiam Grzegorz.

Wosto
26-07-2006, 19:38
Mam pytanie dotyczące komina w projekcie SOPRAN/Y/.
W związku z tym, że zrezygnowaliśmy z kominka nasza pani architekt dokonując adaptacji projektu i ustalonych zmian zaproponowała, że zmniejszy komin, ponieważ nie jest potrzebny aż taki duży jeżeli nie chcemy kominka. Zmniejszenie polega na obniżeniu części, która wystaje ponad dach i to prawie o połowę, oraz zmniejszenie przekroju o połowę. Czy są to zmiany odpowiednie? Pytam bo zdaje się, ze gdzieś czytałem o sugerowanym powiększaniu komina w Sopranie. I druga sprawa związana z kominem - czy można go usytuować w kotłowni zamiast w salonie?
Pozdrawiam Grzegorz.
Grzegorzu, czy naprawdę chcecie likwidować kominek??? :o :o :o
To bardzo odważny krok, którego w przyszłości możecie żałować. Może pozostawić komin jaki jest, tak aby za kilka czy kilkanaście lat możliwe byłoby wzbogacenie wnętrza Waszego salonu o ten wymarzony przez niektórych dodatek (również źródło taniego - przynajmniej na razie - ciepła...).
Co do wydłużania komina - mam zdjęcia kilkunastu Sopranów z Polski północnej i zdecydowana większość ma komin w "projektowej" wysokości (również i ja), więc myślę, że nie ma potrzeby ingerencji w jego gabaryty.

Kathleenka
27-07-2006, 13:17
Pozostali Sopranowcy na budowie ...


A co do komina i kominka to całkowicie podzielam opinie WOSTO

pozdrawiam !

Asia&Grzegorz
27-07-2006, 23:04
... tak, macie rację co do wielkości komina, chyba wielkość pozostawimy bez zmian - zobaczymy w trakcie budowy - ale kominek nie jest taki wymarzony. Mamy kilku znajomych, którzy mają kominek i palą w nim tak rzadko że nie ma sensu się wysilać i go budować , wolę w to miejsce wybudowac murowanego grila i miejsce na ognisko w ogrodzie.
Dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam. Grzegorz.

Kathleenka
28-07-2006, 13:26
Oczywiście to wasz wybór.

Dla mnie jest to oprócz walorów wizualnych takze alternatywne ogrzewanie - nie ukrywam , że w razie wysokich rachunków za gaz mam zamiar kuzywac kominka właśnie do tego celu.

Asia&Grzegorz
28-07-2006, 21:43
Kathleenka
My postanowiliśmy nie podłączać gazu, mimo tego, że jest już taka możliwość. Planujemy ogrzewanie na groszek energetyczny, a kuchnia (kuchenka)będzie na prąd. Te piece cięgle tanieją, więc za 2 latka może ich cena nie będzie aż tak przerażająca jak teraz ( od około 7 tyś.). Poza tym do kominka, który ma służyć jako ogrzewanie (nawet dodatkowe) trzeba po domu rozprowadzić kanały ( płaszcz), które zapewnią doprowadzenie ciepła do całej powierzchni mieszkalnej(koszty) a nie tylko do salonu. Znajomi mają tylko kanały bez nawiewu i moim zdaniem to jest porażka. W innych pomieszczeniach ( pomijając salon) ciepło jest znikome, ale za to daje spalenizną. Trzeba mieć miejsce na drewno - moim zdaniem SOPRAN bez piwnicy go nie ma ( koszty). No i oprócz podstawowego ogrzewania dbamy o opał do kominka ( znowu koszty). Oczywiście nie chcę nikogo namawiać do rezygnacji z kominka ani nie wyjść na skąpca, przedstawiam tylko uzasadnianie cięcia kosztów teraz i w przyszłości, ale dla swoich potrzeb.Grzegorz i Asia też :D

Wosto
29-07-2006, 08:37
Ale jak przyjemnie posiedzieć sobie przy kominku w zimowy, wieczorny wieczór ... Drewno do kominka też jest dużo tańsze nawet od ekogroszku. Ja również jako podstawowe źródło ciepła planuję ekogroszek (z zasobnikiem) + kominek z rozprowadzeniem ciepła (koniecznie z wentylatorem). Na dzień dzisiejszy są to chyba najbardziej ekonomiczne rozwiązania, ale że ceny u nas są nieprzewidywalne, więc w przyszłości może być różnie ... Może ze względów na ochronę środowiska nasz rząd za parę lat "rypnie" podatek ekologiczny i ogrzewanie węglem stanie się nieopłacalne? Warto być przygotowany na ew. zmianę planów i mieć w zapasie drugie źródło ciepła (np kominek).
Nie namawiamy Was do zmiany decyzji, ale może warto zostawić sobie "furtkę" na przyszłość (i np. przygotować komin taki, jaki jest w projekcie).
Przyznam, że ja również trochę obawiałem się o jego wygląd, który na zdjęciach nie wyglądał imponująco, ale w rzeczywistości nie jest tak źle. A może chcielibyście zobaczyć jakiegoś Soprana w realu? Oprócz mojego 8) (ok. 18 km od Was) jest jeszcze u nas na Pomorzu kilka Sopranów ...
Pozdrawiam.

Kathleenka
29-07-2006, 10:24
Szanuje wasza decyzje i nie dyskutuje nad waszym wyborem - kazdemu odpowiada co innego .

Co do kosztów to jednak nie do konca sie zgodze gdyz w mieszkaniu mojej mamy ( poniemiecki dom) od wielu lat jedynym żródłem ogrzewania jest własnie kominek ( ale bez płaszcza - chyba chodziło wam o płaszcz wodny któru jak mi sie wydaje służy do ogrzania wody do np. mycia ) a z kanałam rozprowadzajšcymi ciepło. W mieszkaniuzawsze jest temperatura ok. 20 C -. fakt przydał by się nawiew do rozprowadzenia ciepła i wg. mnie musi byc dobra wentylacja gdyz przy intensywnym paleniu może pojawic sie typowy zapach. ja jednak mysle o zastosowaniu kominaka raczej wspomoagajšco niz priorytetowo.
co do cen drewna to tak jak pisał WOSTO sa znacznie niższe od ekogroszku i wielu paliw stałych a jeżeli chodzi o przechowywanie drewna to na pewno na œwierzym powietrzu ( wiata przy scianie domu). Próbowalismy u mamy w piwnicy ale paliło się znacznie gorzej. Wystarczy zabezpieczyc przed zamoczeniem a słońce czy mróz na pewno mu nie zaszkodza a nawet wpłynš pozytywnie.

Życze powodzenia w budowie i zadowolenia z waszego wyboru - tak jak pisałam każdy ma inne potrzeby. My jestesmy za gazem ponieważ często nie ma nas w domu, mšz pracuje tez w nocy i palenie w piecu mogłoby byc dla mnie ucišliwe.

Pozdrawiam

Asia&Grzegorz
29-07-2006, 11:09
Okazuje sie ,że nasza pani architekt jest zbyt gorliwa gdyż my tylko wstępnie powiedzieliśmy o tym ,że rezygnujemy z kominka a ona bez naszej zgody posunęła się dalej:zmieniła komin ,poprzesuwała nam okna itp.Stanęło na tym ,że komin zostawimy taki jaki jest-może kiedyś zmienimy zdanie i będziemy go mieli.A jeżeli chodzi o SOPRAN w realu to chętnie skorzystamy z okazji i obejrzelibyśmy jak np. będziemy w Kartuzach odbierać pozwolenie czyli za ok miesiąc .
Pozdrowionka

Wosto
29-07-2006, 20:28
komin zostawimy taki jaki jest-może kiedyś zmienimy zdanie i będziemy go mieli
I o to właśnie chodziło :D :D :D
Co do wizytacji na "obiekcie" - zapraszam. Chętnie pokażę Wam też wnętrze; tym bardziej, że po drodze do Kartuz jak się dobrze będziecie rozglądać (za Przodkowem) - sami traficie, bo mój Sopran jest widoczny z ulicy.
Hej, a gdzie reszta Sopranowców - działacie???

Kathleenka
03-08-2006, 06:37
Działamy , ale tak jak na początku postepy było widac gołym okiem ( fundamenty i ściany) tak teraz jakby prace nieco spowolniły :cry:

FERGO
12-08-2006, 09:16
Witam ja jakby na doczepkę - z pomorskiego, mam Sopran 3Y z modyfikacją i problemem z kominem (za niski wg projektu).
Jakie macie doświadczenia z załatwianiem spraw w mtm na zgode na zmiany?

Wosto
12-08-2006, 09:29
Witam ja jakby na doczepkę - z pomorskiego, mam Sopran 3Y z modyfikacją i problemem z kominem (za niski wg projektu).
Jakie macie doświadczenia z załatwianiem spraw w mtm na zgode na zmiany?
Szczerze mówiąc nie korzystałem z tej "opcji", ale na stronie mtmstyl.pl jest link "KONTAKT" a tam są podane maile do architektów - proponuję skorzystać z tego w formie zapytania.
A skoro już napisałeś, rozwiń proszę temat: mam problem z kominem (jak stwierdziłeś, że jest za niski) no i napisz skąd przybywasz (może jesteś niedalekim sąsiadem :D ???)

FERGO
12-08-2006, 09:32
I jeszcze jedno - zgadam sie co do tego wiatrołapu. Zlikwidowałam go ściany w korytarzu wyrównałam do jednej linni - bo symetrii nie było. na dole mam sporą łazienkę - i wszystko gra. Wiatrołap by się przydał. Więc kombinuję jakby go teraz dokleic - dobudować. Czy możliwe jest przesunięcie wejścia frontowego i wyjścia ze schodami od frontu poza ten daszek? I czy musi być zgoda na to Pod tym daszkiem byłoby fajne miejsce na wiatrołap. Niestety wg mnie jest potrzebny zwłaszcza w zimie.
Napiszcie co sądzicie?

FERGO
12-08-2006, 09:38
Komin jest za niski - zgodnie z zasadami powinien być na równi z kalenicą - to tak najprościej. Nie jest i czasem sprawia problem. U mnie występują wiatry od strony garażu najczęsciej. Wtedy wiatr wwiewa to co wydobywa się z kominka do chałupy. A jak sie nie pali, a wiatr wieje to smród jak wedzarni. Cyrk. Potrzebna modernizacja - wkład zaroodporny do przewodu spalinowego od kominka. Wszystko zależy od siły i strony wiatru. Ja mam pecha i rację. Koszt ok 3000zł - tak po prostu.

Wosto
12-08-2006, 09:40
Jak wiesz ja również pozbyłem się wiatrołapu, a ponieważ widziałem jak wygląda Sopran z "doklejonym" wiatrołapem, dałem sobie z tym spokój. Napisz skąd jesteś to wyślę Ci na priv namiary takiego "odmieńca".
Z Twoich informacji wynika też, że masz co najmniej stan surowy otwarty. A może zrobiłaś już więcej?

Wosto
12-08-2006, 09:46
Co do komina - jaką masz jego wysokość w stosunku do kalenicy dachu?
Coś mi się wydaje, że różne wersje Sopranów mają różne dane.
A z tego co pamiętam przy kominie niższym od kalenicy ważna jest też odległość od dachu.

FERGO
12-08-2006, 09:52
Odległość taż za mała. Kominiarz powiedział jasno; wkłady albo nie uzywać, bo grozi zaczadzeniem. Nie nie jestem matką katastrofy czuję ten zapach po prosu często i czasem mam ochotę...(...)
Mam Sopran 3y. Fakt że różne mają różne. ale komin jak w cegielni mi nie pasuje. A poza tym jeszcze schodki kominiarkie, właz (przes sypialnię) i takie tam...

Wosto
12-08-2006, 10:02
Czyli rozumiem, że wkład żaroodporny w kominie miałby wystawać poza kalenicę. A co wówczas z kanałem kominowym z pieca c.o.? Czy jego również wydłużasz? Chyba również muszę zasięgnąć opinii jakiegoś kominiarza...
A co do wejścia na dach, u mnie wchodzi się ze strychu - czemu zrobiłaś z sypialni?

FERGO
12-08-2006, 10:10
Piec co ma mechaniczny wyciąg więc motoreg wydmuchuje spaliny. A whład ma być przedłuzony za murowany komin o jakieś 60 cm a na końci ma być umieszczony rotor popularnie zwany strażakiem, który ustawia się odpowiednio do kierunku wiatru. Wszystko to znalazło potwierdzenie u ekspertów i wykonawca podając swoją wersję narysował dokładnie tak jak mówili inni.
Ja nie mam wejścia do komina wogle. Nie było go w projekcie, a nikt nie myślał o tym wcześniej. A chatę kupiłam w stanie surowym.
Zastanawia mnie jedno do komina spalinowego dochodziśz przez strych - po całym dachu???

Wosto
12-08-2006, 10:18
Wejście na dach mam dokładnie obok komina spalinowego (od strony strychu). Rzeczywiście nie było go w projekcie, wstawiłem dodatkowe okno wyłazowe.
Zaniepokoiłaś mnie Twoimi wyjaśnieniami i jak piszesz "opinią ekspertów". Jeśli można Cię prosić o dane (z projektu): wysokość kalenicy i wysokość komina, tak aby można porównać to ze swoimi danymi.
No i z tego co widzę koniecznie szukam dobrego kominiarza.

FERGO
12-08-2006, 10:31
Wosto, dzięki za namiary- na pewno pojadę. A co do wizyty to mam bardzo zazdrosnego męża:-), ale wyślę Ci na maila foto. Nie chcę tutaj siać popłochu. Mój ma 7.60 wg projektu, a kalenica 7,90m.

FERGO
12-08-2006, 10:42
Wosto jeszcze jedno - pisałeś, że masz foty elewacji Sopranów możesz to jakoś mi podrzucić wirtualną pocztą? Byłabym wdzięczna.
I pytanie dodatkowe jaką duża macie piwnicę i w którym miejscu?

Wosto
12-08-2006, 10:47
Nie chcę tutaj siać popłochu.
Wręcz przeciwnie - sprawa była już kiedyś sygnalizowana, ale ponieważ większość Sopranów, jakie widziałem ma kominy w wersji projektowej, myślałem, że mnie to nie dotyczy. Ty jesteś kolejna osobą, która ma zastrzeżenia, więc jednak coś w tym jest.


Mój ma 7.60 wg projektu, a kalenica 7,90m.
Ja mam jeszcze gorzej: komin 7,08; kalenica 7,90. Teraz konsultacja "kominiarska" jest już niezbędna.

Wosto
12-08-2006, 10:51
Wosto jeszcze jedno - pisałeś, że masz foty elewacji Sopranów możesz to jakoś mi podrzucić wirtualną pocztą? Byłabym wdzięczna.
I pytanie dodatkowe jaką duża macie piwnicę i w którym miejscu?
OK, prześlij mi tylko swojego maila na priv.
Natomiast piwnice mamy zgodnie z projektem - pod częścią "domową" (bez garażu) z wyjściem na zewnątrz z tyłu za garażem.


Przed chwilą zajrzałem na stronę MTM Styl. Wszystkie Soprany mają takie dane jak ja - 7,90 / 7,08. :o :o :o Co tu jest grane???

FERGO
12-08-2006, 11:30
Wysłałam,
pomyłka 7,30 zajrzałam do projektu + dobudowa 60 cm = wys. kalenicy, a strażak powyżej. Zgadza się z tym co pisałam wczesniej, ale nijak do tego co podają - 7,08. Może tak jest W Sopranach 4? ja mam ten bez piwnicy, czyli 3.

aga&daniel
12-08-2006, 13:43
Witam może to Wam pomoże odnośnie kominów: jeśli w pobliżu komina jest jakaś przeszkoda np. kalenica dachu prostopadłej części domu to wylot komina trzeba umieścić:1) co najmniej 30 cm powyżej górnej krawędzi przeszkody-jeśli jest ona bliżej niż 1,5 m od komina 2) co najmniej na poziomie górnej krawędzi przeszkody - jeśli jej odległość od komina wynosi od 1,5 do 3m 3) ponad płaszczyzną wyprowadzoną pod kątem 12 stopni od poziomu przeszkody - jeśli odległość komina od przeszkody wynosi od 3 do 10m
pozdrawiam Aga

aga&daniel
12-08-2006, 14:01
W sopranie 4 kalenica i komin mają po 7,90 pozostałe 7,90 i 7,08 być może projekt sopran 4 został już poprawiony tak jak to powinnobyć

Wosto
12-08-2006, 15:01
Witam może to Wam pomoże odnośnie kominów: jeśli w pobliżu komina jest jakaś przeszkoda np. kalenica dachu prostopadłej części domu to wylot komina trzeba umieścić:1) co najmniej 30 cm powyżej górnej krawędzi przeszkody-jeśli jest ona bliżej niż 1,5 m od komina 2) co najmniej na poziomie górnej krawędzi przeszkody - jeśli jej odległość od komina wynosi od 1,5 do 3m 3) ponad płaszczyzną wyprowadzoną pod kątem 12 stopni od poziomu przeszkody - jeśli odległość komina od przeszkody wynosi od 3 do 10m
pozdrawiam Aga
W naszym przypadku zastosowano prawdopodobnie zasadę c), choć "na styk" mieścimy się w przypadku b). Interesuje mnie jednak praktyka, a najbardziej opinie osób, które same tego doświadczają. A ile u Was wynoszą podawane wyżej proporcje (kalenica / komin)?
Ciekawi mnie też, czy otwory wentylacyjne sąsiadujące z dymnymi są zakończone "na przelot" komina - czy to raczej nie ma znaczenia?

FERGO
12-08-2006, 15:56
U mnie about 280-295 to zależy czy do osi czy do muru. Nawet jakby było 300 to tylko teoria. O kominach mam już przerobione wszystko;-) Projektant adaptujący projekt typowy powinien dostosować go zawsze do warunków lokalnych np do strefy wiatrów, śniegów itp. Ale to dobrze że jest correct. Widać coś, gdzieś było na rzeczy skoro dokumenty się różnią.
Wojtek, jak na przelot? Chodzi Ci o te otwory pod ławą kominiarską?

Wosto
12-08-2006, 16:35
FERGO.
Chodzi mi o to, czy koniec otworów wentylacyjnych (wylot z komina) jest wykonany na przelot przez komin (wyloty z boku) czy ma ujście do góry (tak jak przewody dymne). Może ma to jakieś znaczenie?
A przy okazji. Jak masz rozwiązane odpowietrzenie kanalizy - ponad dach? Jeśli tak, to w którym miejscu "wychodzisz" przez połać?

FERGO
12-08-2006, 17:35
Wosto, odpowietrzenie mam na ścianie forntowej w połowie odległości miedzy oknem a ścianą zewnętrzną - tak że daszek widać z przodu. Ale nic nie "pachnie" Może dlatego że mam oczyszczalnię ekologiczną i sypię bakterie i niwelatory zapachu. Dla mnie to był jedyny sensowny punkt i bliski oczyszczalni - mam ją przed domem.
Rura wpuszczona jest lekko w ścianę. Jak przyjdzie (zaraz pewnie) styropian i tynk to nic nie będzie widać. BO JA NIE MAM jeszcze ELEWACJI!!
A z tymi przelotkami to nie wiem. Sąsiad ma, a komin owędzony. Ja nie mam i cacy. A sąsiad ma jeszcze te kapturki stalowe założone - po to by nie lało się do środka. Na tych fotach - za które serdecznie dziękuję - widać je. Też sobie to zrobię. groszowa sprawa. i wtedy wymienie też kapturek od kanalizy na silver, bo na razie mam brązowy plastik.

aga&daniel
12-08-2006, 17:44
my w naszej śnieżynce 2 (zmodyfikowanej ) mamy 8,02 kalenica i 7,26 komin z tym że w naszym projekcie komin został przesunięty z salonu do kotłowni ( śnieżynka 2 z mtm styl ma komin i kalenice na wysokości 8,02) dodam że zmiany w naszym projekcie robil mtm styl

Wosto
12-08-2006, 19:19
Wg mnie Śnieżynka jest nowszym projektem powstałym na bazie Soprana, więc wniosek nasuwa się sam... Napisałem do MTM Styl zapytanie odnośnie tej kwestii, zobaczymy co odpiszą (o ile odpiszą). Ja i tak zasięgnę opinii fachowców z branży kominiarskiej, bo nie chciałbym mieć niespodzianek po zamieszkaniu.

dyz
16-08-2006, 09:02
Hej,
W związku z tym że dostałem kilka zapytań na priwa to włączę się tutaj do dyskusji pomimo że mój sopranik powstaje kawał drogi od Was :)
Głównie chodzi o wysokość komina. Odrazu zaznaczam że jeszcze u siebie nie paliłem :) Fergo jakoś nie mogłem wywnioskować z twoich postów czy te zjawiska o których pisałaś to zachodzą w twoim sopranie? Czy faktycznie palisz i takie niekorzystne rzeczy sie dzieją? Szczerze powiedziawszy byłem w dwóch sopranach ogrzewanych komnkiem i nikt nie zgłaszał problemów (w jednym z nich kominek był niemal jedynym źródłem ciepła. Ja u siebie wpadłem w popłoch jak się zorientowałem że murarze zakończyli komin ciut niżej niż w projekcie (teraz to szukaj wiatru w polu) i ... zgodnie z normami jak i wszelkimi poradnikami komin w sopranie ma jeszcze spory zapas wysokości! Przy tym kącie nachylenia połaci zostaje jeszcze sporo pola do popisu i nigdzie nie jest powiedziane że musi być powyżej kalenicy :) oczywiście o lie rozmawiamy dalej o domku klubowym :)

Wosto
16-08-2006, 16:47
Przeglądając FORUM możemy natknąć się na to: http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=7026&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=sopran
Opal pierwszy zgłosił sprawę podwyższenia komina. Potem opinia FERGO ...
Tak jak kiedyś pisałem, mam trochę zdjęć Sopranów. Większość ma komin w ""wersji projektowej", ale jest kilka które mają komin na wysokości kalenicy. No i dlaczego Sopran 4 ma wyższy komin od pozostałych?
Wszystko to świadczy, że mogą pojawić się problemy. Pytanie tylko: dlaczego u jednych jest OK, u innych nie.
Może przyczyną jest posadowienie budynku niezgodnie z projektem?
U mnie akurat wejście jest od strony pólnocno-zachodniej, garaż po lewej stronie (nieco inaczej niż w projekcie). Teoretycznie najczęstsze wiatry z zachodu nie docierają więc do komina, bo kalenica jest wyższa. Z pewnością ma to znaczenie, ale czy wymaga podwyższenia komina???
Natomiast u FERGO jest inna sytuacja, bo jak pisze ma wiatry od strony garażu, więc posadowienie chyba zgodne lub prawie zgodne z projektem. Czemu więc te problemy?
A jak jest u Ciebie Dyz (ew. u znajomych których odwiedzałeś w Sopranach)? No i ile u Ciebie ma komin?
Pozdrawiam.

FERGO
17-08-2006, 08:29
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=64152&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=nasady+kominowe

dyz
18-08-2006, 18:37
A jak jest u Ciebie Dyz (ew. u znajomych których odwiedzałeś w Sopranach)? No i ile u Ciebie ma komin?
Pozdrawiam.
hmm u mnie garaż jest po prawej stronie domu a wejście od strony południowej ... teraz to już sam zgłupiałem, muszę kierownika przepytać ... czy ktoś dotarł do definicji dachu wgłębnego? Bo czytanie artykułów nie wnosi nic co by rozjaśniło w głowie.

Wosto
18-08-2006, 18:58
Otrzymałem dziś odpowiedź z MTM Styl w sprawie komina. Jeśli chodzi o przepisy, normowo brakuje 6 cm, jednak względy estetyczne spowodowały, że zastosowano taką wysokość a nie inną. Natomiast FERGO jest pierwszą osobą, która zgłosiła opisane problemy, itd.
Szczerze mówiąc już sam fakt, że zainteresowali się sprawą (czytali FORUM) dobrze świadczy o firmie, jednak dalej jesteśmy w punkcie wyjścia...
FERGO podnosi komin, a pozostali? Liczmy na sprzyjające warunki atmosferyczne :D :D :D

Kathleenka
20-08-2006, 13:03
Ja równiez zasiegnełam opinii fachowców i wg nich wysokoœć komina odpowiada wselkim normom a nawet uznali go za doœć wysoki w stosunku do innych podobnych projektów. My w każdym razie pozostawiamy komin zgodnie z projektem. Nie powinno się dziac nic niepokojacego ale jak zwykle życie/czas pokarze ... :)

Pozdrawiam

Wosto
20-08-2006, 18:30
:o :o :o
Jest więc nadzieja, że będzie OK . :D :D :D
A ile już zdziałaliście?

Kathleenka
20-08-2006, 20:05
jestesmy na etapie wylewania stropu nad częscia parterowa domu. Nad garażem juz mamy wylany :) teraz czekamy pare dni i zaczna sciany poddasza a wtedy będziemy mogli juz zamówic okna tak żeby zdšzyli je zrobic do czasu zrobienia więżby i ułozenia dachówki...

Pogoda troszke krzyzuje nam plany ale nie jesttak Ÿle a podobno wrzesień ma byc pogodny - mam nadzieję.

pozdrawiam :wink:

Wosto
20-08-2006, 20:47
jestesmy na etapie wylewania stropu nad częscia parterowa domu. Nad garażem juz mamy wylany :) teraz czekamy pare dni i zaczna sciany poddasza a wtedy będziemy mogli juz zamówic okna tak żeby zdšzyli je zrobic do czasu zrobienia więżby i ułozenia dachówki...

Pogoda troszke krzyzuje nam plany ale nie jesttak �le a podobno wrzesień ma byc pogodny - mam nadzieję.

pozdrawiam :wink:
Dobre tempo :D .
Pod koniec roku zrównamy się więc z postępem prac. Szczerze mówiąc sam chętnie podejrzałbym teraz wykonanie instalacji wewnątrz (w stanie surowym), ale nie ma u kogo :(
Ja na wiosnę planuję hydraulikę, elektrykę no i tynki wewnątrz. Kolejne etapy (wylewki na posadzki, ocieplenie poddasza od środka) to już kwestia "kasy". A jak tam u Ciebie z ogrzewaniem (dalej holzgaz czy ekogroszek). Ja jestem za węglem, ale koszt 8.000 zł za sam piec z zasobnikiem :( trochę mnie "leczy".

Kathleenka
21-08-2006, 06:19
Jeśli dobrze pójdzie ( pogoda, okna) to chcielibyśmy właśnie zrobic jeszcze w tym roku instalacje. Co do ogrzewania to jednak gaz + kominek z rozprowadzeniem + podłogówka na dole i grzejniki u góry.

A jesli chodzi o odwiedziny to zapraszam :) choć trochę daleko ...

Wosto
21-08-2006, 15:22
Dajcie znać - chętnie przyjadę obejrzeć instalacje (pomimo odległości) :D

Kathleenka
21-08-2006, 19:36
Nie ma problemu - jak dojdziemy do tego etapu (instalacje co, cw i elektrycznš) to dam znać.

Kathleenka
27-08-2006, 16:27
Czy według was schody wewnetrzne ( betobowe, lane) o kšcie 40 stopni wyjdaš bardzo strome ?

szerokoœc stopnia 23 cm ( + dodatkowo 4 cm po obłożeniu drewnem) tj. razem 27 cm

wysokoœć 20 cm

Ekipa dała na półpiętrze ( po zmianie w projekcie z garazu poniżej poziomu na garaż na równi z poziomem 0) zamiast - 10 cm dodała 10 co razem dało 20 cm i w zwiazku z tym powstał problem ze schodami :(
Te w/w wymiary dotyczš stanu obecnego tj. już po dostosowaniu poprz. schodów do zmienionego stropu.
Wczesniej było 19 x 25

Na dzień dzisiejszy miejsce na schody ma wymiary:
2,50 ( dł.) x 2,20 (wys.) Na 2,20 podest. Do podestu schody zabiegowe.

Co o tym myslicie ? Mozna jakoœ z tego wybrnšć ?

Wosto
27-08-2006, 19:45
Czy według was :o :o :o
A gdzie ta reszta?
Wywoływać do tablicy :D :D :D

Wracając do tematu - coś mi to przypomina ... :o Ja też miałem problem ze schodami wewnątrz bedący następstwem zmian w projekcie i nieuwagi "budowlańców" - pisałem o tym wcześniej. Czy Twoje będą wygodne? Może niech inni się wypowiedzą (zauważyłem, że zamieściłaś to jako osobny temat). Ja nie bardzo się w tym orientuję, choć wiem, że jest taki wzór do obliczeń schodów... Jeśli się w tym zmieścisz będzie OK.
W ostateczności zrób tak, jak widziałaś u mnie - dodatkowy próg przy wejściu do pomieszczenia nad garażem.

Wosto
27-08-2006, 19:58
Kathleenka - coś znalazłem:
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=76070&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=wygodne+schody

Kathleenka
28-08-2006, 06:50
dzieki - niby nie jest tragicznie ale na 100 % schody byłyby niewygodne a w dodatku wejscie do pokoju nad garażem musiałoby byc przez dodatkowy stopień :(
Chyba nie ma innego wyjscia jak rozebrac strop nad garażem :( a to niestety strata poieniędzy i czasu ...

Teraz to chyba będę chodziła z centymetrem i pokoleji sprawdzała wszystkie wymiary :cry:

Wosto
28-08-2006, 15:37
Kathleenka, czy naprawdę
wejscie do pokoju nad garażem musiałoby byc przez dodatkowy stopień to rozwiązanie jest takie złe?
Widziałaś u mnie jak to wygląda. Fakt, że ja już się przyzwyczaiłem i obecnie mi to nie przeszkadza. Wręcz przeciwnie - sądzę, że przy ładnym wykończeniu schodów, dolnym oświetleniu i drzwiach otwieranych do pomieszczenia nie będzie źle.
Moim skromnym zdaniem dużo gorszym rozwiązaniem jest rozbiórka wykonanego stropu...
Jest jeszcze jedno wyjście - widziałem wnętrza z drewnianymi schodami - może wybrać taką opcję? Sądzę, że doświadczona firma stolarska sama zaproponuje odpowiedni model - tym bardziej, że Ty nie masz piwnicy, więc masz sporo miejsca...

Kathleenka
29-08-2006, 06:39
Wczoraj mielismy walne zgromadzenie na budowie :o

Szef ekipy i kierownik budowy są zdania podobnego zdania co WOSTO - stropu nie rozbierać, a ze schodów da się "wyjść" no ale co mają powiedzieć :(

Mąż dalej uważa , że njlepiej rozebrac strop i nie brnąc w to dalej ...

Mają wszystko jeszcze raz pomierzyć, rozrysować , skonfrontować i podjąc decyzję. Ludzie czekają, roboty na budowie stoja więc taki przestój nikomu z nas nie służy. Mam nadzieję, że decyzja będzie słuszna.

Wosto
01-09-2006, 20:40
Kathleenka, jak z Twoimi schodami???
Przyznam się, że dopiero po Twoich postach sam zmierzyłem u siebie swoje schody. W stanie surowym mają 20 cm wysokości i 24,5 cm szerokości.
Wg wzoru (2H + S = 64,5 cm) - stan surowy - i jak wiesz mam dodatkowy stopień nad garażem.
Nie wiem czemu liczysz obłożenie, bo przecież każdy kolejny stopień obłożysz tak samo, więc różnica się nie zmieni. Poprawki wymaga tylko pierwszy i ostatni stopień.
W przyszłości można też wydłużyć szerokość poprzez szerszą nakładkę z drewna (być może ja tak właśnie zrobię)...
A jakie decyzje zapadły u Ciebie???

Kathleenka
02-09-2006, 15:15
Jeszcze nie zapadła :( i coraz bardziej zaczyna mi to "cišżyc "

Mieliœmy spotkanie z kierownikiem budowy i miał skonsultowac się z ekipa budowlana w celu przedstawienia nam ich propozycji... Szef ekipy miał jednka pilny wyjazd. No tak jak zresztš przed zalaniem stropu, częœć mieszkalmš miał ponieœć majster o jakieœ 7-8cm aby było miejsce na ewentualne podwieszenia, a na garażu miał obniżyc o 14-15 tj. róznice w teriwie. No i majster podniósł ale i to i to i z tšd problem. Szef oczywiœcie mówiże on powiedział majstrowi dobrze, no ale to już ich problem a nie mój. CDN Pozdrawiam

Kathleenka
04-09-2006, 08:39
WOSTO

co do pytania o celowość dodawania do wymiarów stopni ( gł. szerokości stopni) obłożenia to doliczałam bo chodziło mi o tzw. kapinosy tj. obłozenie płyty poziomej wystające poza lico ściany pionowej stopnia. To daje taki efekt, że stopień jestr szerszy a ścianka pionowa kolenego jest jakby cofnieta, schowana pod stopniem - nie wiem czy w miarę jasno tłumaczę
:oops: [/i]

Wosto
04-09-2006, 15:51
Wiem o co chodzi i ... :oops: Sorry, nie doczytałem dokładnie. Myślałem o wysokości, tymczasem Ty dokładasz do szerokości. Oczywiście masz rację. Ja również z pewnością też tak zrobię.
A tak poza budową - niedługo "stuknie" nam 4-ta strona!!! :D :D

Kathleenka
04-09-2006, 19:36
Rzeczywiœci 4 strona zbliża sie nieuchronnie ...

A co do decyzji to postanowione - nie burzymy stropu a co do schodów to najpierw zrobia szalunki i jeżeli zaakceptujemy ich kształt to dopiero zalejš :wink:

Kathleenka
07-09-2006, 06:56
jak nie urok to ... nie będę kończyć ale ręce poprostu opadają i jak się okazuje my mamy prawo tylko płacic i nie możemy oczekiwać nic w zamian.
zamówiliśmy 2 kominy systemowe. Wpłacilismy zaliczkę 1000 zł. Ppoinformowano nas iż zamówienie zostanie zrealizowane w ciągu 3 max. 4 tygodni.
Dowiadywalimy sie co z naszymi kominami kilkakrotnie i bylismy informowani iż zamówienie jest w trakcie realizacji...

Minęło 5 tygodni !!! i po raz kolejny udaliśmy sie do hurtowni gdzie miła pani poinformowała nas , że nasze zamówienie nie przyszło, że zawieruszyło sie u producenta i miała dzwonic - pytam KIEDY CHCIAŁA NAS ZAWIADOMIĆ ???

Czekaliśmy 5 tygodni, hurtownia dysponowała naszymi pieniędzmi i jak twierdzą oni NIE PONOSZĄ ŻADNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI ?

Co powiinam teraz zrobić i jak tą sprawę załatwić ? poradzcie :(

Wosto
07-09-2006, 15:56
Co powinnaś zrobić??? :o - przyzwyczaić się :D
Takie są nasze realia. Ja już wielokrotnie doświadczyłem niesłowności w przeróżnych sprawach. Najbardziej denerwuje sytuacja, gdy czyjaś nieudolność niweczy zaplanowane kolejne prace :evil: :evil: :evil:
Rada - albo iść gdzie indziej albo cierpliwie czekać na "łaskę" sprzedawcy. Często niestety wybiera się to drugie wyjście, bo na dalsze poszukiwania brakuje już czasu. Można ewentualnie poskarżyć się kierownictwu, ale wiem, że z reguły niewiele to pomaga :-? :-?

Kathleenka
08-09-2006, 06:40
Wosto nie trać nadzieji na lepsze jutro ...

Wybrałam jeszcze inna opcje i pozytywnie mnie zaskoczyli:o

Zadzwoniłam bezpośrednio do producenta kominów Bolesławiec i wyobraź sobie , że w dziale marketingu i sprzedaży przeprosili mnie za zaistniałą sytuację, zapewnili, ze zagubienie zamówienia praktycznie im sie nie zdarza
( nie wiadomo dokładnie czy zawiniła hurtownia czy jakaś komórka producenta) i zapewnili , że osobiście dopilnują aby kominy dotarły do mnie w ciagu tygodnia.

Mam nadzieję ,że dotrzymają obietnicy. Całą sytuacja byłam niesamowicie zaskoczona :wink:

Wosto
13-09-2006, 20:41
Hej Sopranowcy.
Trochę czasu minęło. Ciekawe, jak tam na Waszych "polach bitew" :D :D
Ja u siebie ... zasypałem kanał w garażu (doszedłem do wniosku, że będzie to tylko siedlisko wilgoci z topniejącego śniegu w zimę, kratkę ściekową jednak zostawiłem) i zacząłem elektrykę. Sam chcę to wykonać, bo kilkanaście lat temu wykonywałem to nawet zawodowo, więc myślę że sobie poradzę. Już teraz mogę tylko dodać, iż oryginalny projekt instalacji elektrycznej SOPRANA jest moim zdaniem dość dobry (duża ilość obwodów, zabezpieczeń). Wykonuję go więc zgodnie z dokumentacją z drobnymi "kosmetycznymi" zmianami. Zacząłem też myśleć o kanalizie:
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=80371&highlight=
Kathleenka - co z Twoimi schodami?
A co u pozostałych Sopranowców :( Nie macie czasu? :o :( :evil:

Asia&Grzegorz
23-09-2006, 16:13
HEJ
Dzisiaj zakończyliśmy "papierkowy" etap-odebraliśmy pozwolenie na budowę NARESZCIE :D Teraz kolejny etap-musimy znaleźć kierownika budowy i ekipę a na wiosnę ruszamy.
POZDRAWIAMY

Kathleenka
24-09-2006, 09:33
U nas w trakcie montowanie nadprozy okien na poddaszu. Strop został, koncepcje schodów tez już opracowali :-?
w przyszłym tygodniu zaczynaja wieŸbę także powoli posuwamy się do przodu :)

Kathleenka
11-10-2006, 09:06
Co u nas takie pustki ??? Nikt nie buduje ? nie interesuje sie nawet ?

ja nie piszę żeby się nie denerwować tempem postępu naszych prac :((

Więźbę mamy od tygodnia a jeszcze nie zdążyli jej podocinać ... wiem , ze wszystko wymaga czasu ale ostatnio nasza ekipa przegina .

Wosto
11-10-2006, 19:43
Ja praktycznie "bawię się" z elektryką. Piszę "bawię się", bo nie mam zbyt wiele czasu - mam dopiero osadzone puszki, teraz kolej na przewody ... Jeszcze przed zimą rozważam też montaż alarmu (koszt 3.000 zł, z tym że przewody sam położę wraz z elektryką).
Kathleenka - jak wybrnęłaś ze schodami?

Kathleenka
12-10-2006, 06:27
wogóle ich jeszcze nie mam :cry:

Obecnie jak pisałąm walczą z dachem żeby jak najszybciej skończyć.

Zaczęli taras i schody wejściowe a wnętrze zostało odłożone na później ...

Kathleenka
27-10-2006, 11:58
Zobaczcie co przypadkowo znalazłam w necie - Stokrotka ? a powiedziałabym , że sopran ( nawet rzuty parteru i poddasza dokładnie takie same). Fakt, ze niby opieraja sie na projektach gotowych ale dziwne ... pomimo wszystko.
Zerkęłam na koszty budowy i sa mocno zachęcajace ( choć to domek o konstrukcji drewnianej) o ile nie powalające - oczywiści na plus a nie na minus
http://www.drew-dom.com.pl/stokrotka.htm

Wosto
27-10-2006, 20:22
Niedaleko mojej działki jest właśnie Sopran w "wersji" drewnianej - może to właśnie Stokrotka (a`la Sopran)??? Ciekawy jest też brak pomieszczenia nad garażem ... :o
Co u Ciebie (ja wciąż walczę z elektryką - mam dopiero ok. 1/3 ze względu na brak czasu - zdążę przed zimą???)?

Kathleenka
28-10-2006, 16:34
U mnie idzie jak krew z nosa. Okna czekaja, brama, drzwi a dachówki jeszcze nie mam :::(((

MIRON on
17-11-2006, 15:38
cześć właśnie wpadłem na waszą stronę sopranowców.Jestem w trakcie budowy sopran3 zrobiłem troszkę zmian począwszy od ławy która jest schodkowa ja zrobiłem ją w jednym poziomie widziałem jak pęka na łączeniu między garażem a budynkiem u mnie w okolicy jest 7 sopranów tak że mogę troszkę sobie podpatrzyć nad zmianami zastanawiałem się 2 lata a jeszcze bym troszkę zmienił .Zmieniłem schody nie są już zabiegowe lecz proste duża wygoda powiększyłem garaż 2,5m wzdłuż i 0,7 wszerz a nadmieniam iż garaż mam podwójny mam za to dużo miejsca i nie muszę budować jakichś komórek część mieszkalną prawie nie zmieniłem zmniejszyłem łazienkę wejście do kuchni zrobiłem na wprost schodów dzięki czemu są one doświetlane przez okno w jadalni ścianę w przedpokoju na kominie wentylacyjnym mam całą prostą przez co jadalnia jest większa a także polepszona komunikacja .Komin niestety trzeba podnieść wyżej niż w projekcie przez co wygląda jak w piekarni ale tak trzeba wiem bo 3soprany są już od pewnego czasu zamieszkałe

Wosto
17-11-2006, 17:24
Witaj.
Faktycznie, trochę zmian wprowadziłeś ... Dobrze, że masz blisko inne Soprany - można co nieco podejrzeć. Ja na razie pozostanę przy swojej wysokości komina; projektant twierdzi, że dużo zależy od warunków otoczenia, stron "świata". Sam teraz widzę wiele domów z dużo niższymi kominami, więc poczekam do pierwszych własnych doświadczeń (i opinii kominiarza, której niestety z braku czasu jeszcze nie mam).
Trochę intryguje mnie zakończenie pionów wentylacyjnych w spornym kominie. Ja mam "do góry", ale trochę czytałem, że lepszym rozwiązaniem (zapobiegającym wtłaczaniu powietrza) jest zakończenie pionów "na przelot". U mnie trzeba by wówczas połączyć ze sobą u góry dwa piony (z salonu i z kotłowni). A jak jest u Ciebie (na jakim jesteś etapie)?
A może mając blisko innych Sopranowców masz jakieś zdjęcia z wewnątrz?
Pozdrawiam.

MIRON on
17-11-2006, 19:07
Witam, na chwilę obecną mam zadaszony stan , przykryty papą z wyciągniętym kominem wentylacyjnym ale drugi komin mam jeszcze schowany w środku nie chciałem go ciągnąć do góry ponieważ już padał śnieg i nie wiem jaka będzie pogoda a komin trzeba stawiać raczej powoli i warstwami .J :) a raczej zrobię otwory wentylacyjne na boki a spalinowe do góry ale jeszcze myślę .A co do kominów w pozostałych sopranach to dwóch z wykończonych podniosło około0,8m do góry z cegły ale widzę żę jeszcze dobre pół metra wystaje z nich wkładu kominowego .Pytałem się dlaczego podnosili ?Po prostu gdy na dworze nie ma wiatru to strasznie ciężko jest palić.Trzeci nie podniosł bo ma podłączony piec gazowy. :) Pozdrawiam

MIRON on
17-11-2006, 19:24
aha widziałem ze trzy soprany jak jechałem nad może koło Elbląga
tak że jak byś podóżował tamtędy to się rozglądaj jeden miał zabudowany przedni tarasik zaraz za schodami tak że się licował z garażem tworząc całość przez co zyskał dodatkowy przedpokój-wiatrołap.Miał tam wstawione pustaki szklane przez co trochę doświetlał. Całkiem fajnie to wyglądało.Niestety zdjęć nie posiadam z tej prostej przyczyny że nie mam aparatu ,ale w końcu muszę się zmusić i go kupię .

MIRON on
17-11-2006, 19:26
przepraszam za błąd w wyrazie''morze''

Wosto
17-11-2006, 19:29
Pytałem się dlaczego podnosili ?Po prostu gdy na dworze nie ma wiatru to strasznie ciężko jest palić.
A czy kotłownię mają za garażem czy w piwnicy? Bo czytałem, że duże znaczenie w uzyskaniu prawidłowego ciągu ma wysokość komina ...
A w którym miejscu widziałeś te Soprany? Przejeżdżam tam ostatnio dość często, ale żadnych nie widziałem ...

MIRON on
17-11-2006, 20:20
tylko dwa soprany mają piwnice pozostałe bez,kotłownie mają wszyscy za garażem. Całkiem możliwe że ciąg zależy od długości komina i chyba raczej na pewno.
Dokładnie już nie pamiętam przejeżdzałem tamtędy latem ale jeden jest chyba napewno na wysokości Nowego Dworu Gdańskiego drogowcy tam coś robili z drogą a pozostałe na trasie między Ostródą a Nowym Dworem wszystkie na pewno po lewej stronie jak się jedzie w kierunku nad morze czyli od Ciebie odwrotnie.a i chyba ten pierwszy odemnie coś mi się wydaje że był w samej Ostródzie.Przepraszam ale jak się jedzie miejscowości szybko mijają a po jakimś czasie wszystko się zlewa w całość

MIRON on
17-11-2006, 20:31
a i jeszcze jeden miał zamiast veluxów z przodu tych podwójnych lukarnię strasznie się zastanawiałem czy to sopran wszystko identyczne cały przód tylko okno zmienione nad garażem też taka ciekawostka dosyć to ładnie i symetrycznie wyglądało

Wosto
17-11-2006, 20:45
Dzięki, jadąc następnym razem (może nawet w przyszłym tygodniu) zabiorę ze sobą aparat foto i będę bacznie wypatrywał Sopranów - choć do tej pory też tak robiłem i na tej trasie nic nie rzuciło mi się w oczy.
Pozdrawiam.

Kathleenka
18-11-2006, 09:27
MIRON on - witaj w grupie Sopranowców


Widzę , ze wprowadziłes naprawdę sporo zmian i życze zeby okazałay się strzałem w 10 ale zastanawia mnie jednak jedno ...

Wydaje mi sie , że zmiana schodów z zabiegowych na proste to był œwietny pomysł ale co do przeniesienia wejœcia do kuchni na œcianę jadalni to miałšbym juz spore watpliwoœci i juz pisze dlaczego:

1) miejsce, w którym masz wejscie do kuchni pierwotnie jest przeznaczone jest na szfe ( zabudowę 0 i moim zdaniem to dobry pomysł poniewaz przyznasz , że w wiatrołapie, przedpokoju tego miejsca jest raczej niewiele. nie wiem czy macie scianę pomiędzy wiatrołapem a przedpokojwem , czy ja zlikwidowaliœcie ale pomimo wszystko miejsca tam jest pomimo wszystko niewiele.

2) Doswietlenie schodów to fajny pomysł. Na pewno sie przyda. Ja uzyskałam taki efekt przez częsciowe wyburzenie œciany pomiędzy schodami a salonem. powstały w ten sposób schody otawrte częœciowo na salon.

3) Co do powiększonej jadalnie to na pewno + tylko czy wejœcie do kuchni jest przez jadalnie ? Wydaje mi sie , że 2 wejscia - niezalezne z przedpokoju oraz przez jadalnie do salono jest tez jak najbardziej OK i wcale nie zaburza komunikacji. Ja zlikwidowałam wnękę w salonie przez co uzyskałam dodatkowe miejsce także stól byc może będzie stał częœciowo na ppograniczu salonu i jadalni.

To jest moje zdanie i dzięki za to , że każdy ma inne bo dzięki temu nie mieszkamy wszyscy w domkach klonach a wsoich częsciowo indywidualnych projektach.

Pozdrawiam

MIRON on
18-11-2006, 10:10
Cześć Kathleenka
Masz oczywiście rację że nie wszystkie zmiany muszą się wszystkim podobać bo to by było nudne żeby wszyscy mieli to samo zdanie.Ja jednak uważam że pomysł był nawet nawet . Wiatrołap kończy się w tej chwili na praktycznie schodach , jest tam teraz dużo miejsca można wstawić szafę i szafkę na buty na której można usiąść iwszystkie sprawy związane z rozpłaszczeniem można tam załatwić .Zmniejszyła się niestety łazienka ,ale ja i tak chciałem żeby tam był tylko kibelek i umywalka, tak wyszło i wcale nie jest tam mało miejsca 1,3xcała długość. Wejście do łazienki mam teraz w wiatrołapie.Dzięki tym zmianom zyskuję dłuższą prostą ścianę w kuchni. Bardzo fajny jest teraz efekt wchodzenia do domu gdyż wchodzi się do większego pomieszczenia a nie do małej klitki. oczywiście czytałem że wy zlitkidowaliście wiatrołapy ,ale czy nie ciągnie powietrze zimne z dworu?

MIRON on
18-11-2006, 10:26
Co do zmian to czy nie zauważyliścieże w łazience na górze dach jest zrobiony koszowo to znaczy siedem krokwi opiera się na jednej i dopiero ta przenosi cały ciężar na mur?przez co konstrukcja dachu w tym miejscu jest mocno osłabiona. Nie jest to wadą ale ja oparłem wszystkie spokojnie na murze.Miałem dobrego majstra który mi dużo podpowiadał i miał dużo racji on już budował soprana.

Kathleenka
18-11-2006, 18:45
To wielka zaleta miec ekipe , która budowała juz taki dom .

Także będziemy mieć pocišgniętš œciankę w łazience ( od strony pokoju nad garażem) także problem ten rozwišzał sie sam - częœciowo niezamierzenie.

Co do wiatrołapu rzeczywiœcie go zlikwidowaliœmy i nie wiemy jeszcze jakie będa konsekwencje tego kroku - jeżeli nawet nie najlepsze to skorygujemy je w przyszłoœci ponieważ sa to tylko œcianki działowe więc ewentualne zmiany bedš możliwe.

Czekamy na kolejne spostrzeżenia i uwagi. Pozdrawiam

Wosto
18-11-2006, 19:19
:oops: :oops: :oops:
Szczerze mówiąc ja też (poprzez opisane wcześniej zmiany) mam nieco inne rozwiązanie gwarantujące większą wytrzymałość. Ale sądzę, że wykonanie zgodne z projektem nie jest czymś gorszym - przecież projektant to zaakceptował (a wcześniej z pewnością przeliczył...).
Kathleenka - jak daleko jesteście z postępem prac? W przyszłym tygodniu wybieram się do Słupska. Ile jest stamtąd do Was?
Pozdrawiam wszystkich Sopranowców - jak Was wiele :D

Kathleenka
19-11-2006, 07:58
WOSTO posuwamy sie ( ostatnio wprawdzie w szybszym tempie ) ale niestety mamy znaczne opuŸnienia :(

W każdym razie więŸbę skończyli w tamtym tygodniu, wylali schody wejœciowe i taras z tyłu ( zlikwidowalismy wnękę w salonie ale mamy dobudowany taras). Folia rozłożona na całym dachu, œcianki działowe na górze na ukończeniu i pierwsze dachówki na dachu.

Co do Słupska to do nas jedzie się godzinę piętnaœcie, godzine dwadzieœcia więc jesli masz ochotę to zapraszam chociaż instalacji na razie niestey jeszcze nie mamy :(

Wosto
23-12-2006, 14:59
Miesiąc ciszy ...
I jest okazja by ją przerwać:
Świąt wypełnionych radością i miłością, niosących spokój i odpoczynek.
Nowego Roku spełniającego wszelkie marzenia, pełnego optymizmu, wiary i szczęścia, a także sukcesów i jak najmniej stresu na Waszych budowach :wink:

Kathleenka
25-12-2006, 09:11
Dziekuję i również życzę wam wszystkim żebyście jak najszybciej zadomowili sie w waszych Sopranach :)

Kathleenka
08-01-2007, 06:59
Mam pytanie czy ktos obliczał moze i mógłby podzielić sie ze mna powierzchnią ścian i syfitów w sopranie obliczona na potrzeby wykonania tynków wewnetrznych ?
Ja co prawda wstepnie to sprawdzałam ale powierzchnia która otrzymałąm znacznie odbiega od prognozy tynkarzy.
Budujemy Soprana /Y? nieco powiekszonego także mysle , ze wielkośc każdej z wersji będzie w sumie zbliżona.

Pozdrawiam[/url]

Wosto
08-01-2007, 20:31
Sorry, że nie pomogę, ale sam jestem b. zainteresowany tym zagadnieniem. Na wiosnę mam zamiar tynkować (mówiłem kiedyś że mnie dogonisz ...) i robić posadzki, więc taka prognoza kosztów też by mi się przydała.
A instalacje wewnętrzne i wod/kan macie już?
Pozdrawiam.

Kathleenka
09-01-2007, 11:32
Witaj Wosto więc tak wyszło ok. 500 m ale ja nie mam piwnicy.

Za materiały i robocizne musimy liczyc ok. 8-9 tysiecy.

Instalacje elektryczne w trakcie, tynkarze wchodzą lada dzień a CO i CW bedziemy robić po tynkach.

Wosto
10-01-2007, 14:56
:evil: czyli ja z piwnicą muszę się liczyć z kosztem sporo ponad 10 tys zł (u nas tynki cementowo-wapienne - bo takie chcę położyć na wiosnę - są po 17 zł za robociznę wraz z materiałem).
Idziecie jak burza ... Ja elektrykę już mam; położyłem sobie także instalację alarmową, telefoniczną, komputerową. Przymierzam się do instalacji antenowej (sat) i głośników do kina domowego.
A przy okazji mam również pytanko - może ktoś doradzi. Muszę pomyśleć coś o zabudowie między budynkiem a słupem:
http://images2.fotosik.pl/78/4e4859491b8eca2emed.jpg
Dom stoi na wzgórzu i czasami "mocno" wieje (z zachodu). Ponieważ drzwi wejściowe od frontu mają otwierać się na prawo na zewnątrz, przy dużym wietrze będę miał problemy (obecnie wiatr nieźle dopycha te tymczasowe). Może ktoś (no właśnie - kto? - skoro tylko my coś tu się udzielamy) ma jakąś"koncepcję"?
Pozdrawiam.

Wosto
15-01-2007, 19:05
:evil: :evil: :evil:
Przed chwilą wróciłem od siebie z działki (byłem sprawdzić czy wiatr nie poczynił jakiś szkód). I co???
Okazało się, że wichura zerwała nam kilka paneli PCV dokładnie nad wejściem, co jest skutkiem braku zabudowy między słupem a domem przy wejściu - "patrz post wyżej". Teraz już muszę na wiosnę coś wymyśleć ... Pomoże mi ktoś? HELP
Pozdrawiam.

Asia&Grzegorz
19-01-2007, 20:40
:D
Witam
W marcu w końcu i my zaczynamy budować.Mamy już ekipę ale też pierwsze pytania np. jakie macie mury? Zastanawiamy się czy budować jednowarstwową ścianę z bloczków 36 czy tradycyjną 24 + styropian-każdy mówi inaczej.A jak Wy macie? Wstępnie zdecydowaliśmy sie na beton komórkowy z Redy ponieważ hurtownie nie chcą bawić sięw sprowadzanie YTONGu.Może potrafi powiedzieć ktoś w przybliżeniu ile wyniósł stan surowy.Oczywiście wiem że ceny poszły w górę. :roll: .

Wosto
20-01-2007, 08:46
Szanowanko.
Nareszcie będę miał "Sopranowców" niedaleko siebie :D . Fakt, że ja już powoli zabieram się za wykańczanie (siebie również ...), ale jeśli będziecie chcieli zapraszam na wizję lokalną (ok. 15 km od Waszej budowy).
Co do murów: decyzja należy do Was. Ja gdybym miał budować się po raz drugi wybrałbym ponownie to, co mam (czyli Porotherm + styropian), ale tylko dlatego, że nie mam doświadczeń z innymi materiałami ... Zdecydowana większość Sopranów (w stanie surowym), które widziałem ma ściany dwuwarstwowe (przeważa jednak beton komórkowy).
Co do cen - tak jak kiedyś już pisałem: kosztorys dołączony do projektu jest bardzo realny - może nie konkretne pozycje, ale sumaryczne etapy u mnie "mniej więcej" się sprawdzają. Jednak na obecną chwilę ceny mogą być już trochę wyższe :evil:
Pozdrawiam i powodzenia.

Asia&Grzegorz
20-01-2007, 13:05
:D
Wykańczanie domu to chyba jedna z tych przyjemniejszych rzeczy chociaż na początku budowy widać najwieksze efekty :lol: A co do cen to rzeczywiście wszystkie hurtownie podosza ceny od lutego o 10% :evil: na wizję lokalna chętnie się umówimy w lutym jak będzie urlop,Chociaż jak ostatnio jechalśmy do Kartuz to naprawdę się rozglądałam ale nie zauważyłam z ulicy-będę potrzebowała chyba dodatkowych wskazówek :)

ewa 1976
01-02-2007, 15:47
Witam wszystkich "SOPRANOWCÓW" mam pytanko co myślicie o takiej zmianie: budujemy Sopran 3 z piwnicą, męczy nas to, że wiatrołap jest taki malutki a gdyby w miejscu wiatrołapu zrobić WC, a wiatrołap zrobić w miejscu WC, przesuwając ściankę żeby wiatrołap był szerszy. Z dworu będzie się wchodzić do małego przedpokoju, jak otworzymy drzwi nie będzie "wiało" na cały dom. Ale czy elweacja na tym nie ucierpi, nie będzie dziwnie wyglądać jak drzwi będą w rogu?
To jeden z moich pierwszych postów więc nie wiem czy za bardzo tego nie "zakręciłam"...

Wosto
01-02-2007, 16:24
Witam wszystkich "SOPRANOWCÓW" mam pytanko co myślicie o takiej zmianie: budujemy Sopran 3 z piwnicą, męczy nas to, że wiatrołap jest taki malutki a gdyby w miejscu wiatrołapu zrobić WC, a wiatrołap zrobić w miejscu WC, przesuwając ściankę żeby wiatrołap był szerszy. Z dworu będzie się wchodzić do małego przedpokoju, jak otworzymy drzwi nie będzie "wiało" na cały dom. Ale czy elweacja na tym nie ucierpi, nie będzie dziwnie wyglądać jak drzwi będą w rogu?
To jeden z moich pierwszych postów więc nie wiem czy za bardzo tego nie "zakręciłam"...
Witam(y) :D
Moja wyobraźnia podpowiada, że elewacja z pewnością na tym ucierpi. Poza tym zyskując pewną przestrzeń na wiatrołap stracisz praktycznie WC (pewnie poza kibelkiem i ew. małą umywalką nic więcej się nie zmieści).
Druga sprawa to funkcjonalność takiego WC. Goszcząc rodzinę czy znajomych wypadałoby zapewnić im możliwość odświeżenia pod prysznicem. Górną łazienkę możnaby wówczas przeznaczyć tylko dla domowników (wanna :roll: jak ja tęsknię za tym wynalazkiem - teraz mam tylko prysznic :( )...
Pozdrawiam.

ewa 1976
01-02-2007, 18:22
Wosto, dziękuję za pomoc! Rzeczywiście jeśli przeniosę WC to brak miejsca na prysznic... a co do wanny to bez niej ciężko żyć........
Powoli "wietrzeje"mi pomysł przenoszenia wiatrołapu, jeszcze się z tym prześpię.

Wosto
01-02-2007, 19:49
Teoretycznie część wanny można obudować i w ten sposób uzyskać "dwa w jednym", ale akurat mi zależy na rozdzieleniu części "gościnnej" czyli dolnej od "domowej" czyli górnej.
Natomiast wiatrołap w Sopranie to niestety niewypał ...

ewa 1976
01-02-2007, 20:10
a ja nadal mam dylemat. Wcześniej zastanawiałam sie, że jak przyjdzie jakiś "podstawiony sprzedawca" czy coś takiego żeby np. sprawdzić teren czy domek warto"skubnąć" otwieram (wg projektu) drzwi i on ma wgląd do całego domu (bo przy tym wiatrołapie trudno wstawić drzwi i wygodnie się poruszać . Ale zaczęłam myśleć przecież będzie ogrodzenie piesek biegający po podwórku to kto wejdzie na podwórko?

Wosto
01-02-2007, 20:30
Ewa 1976
Radzę dać sobie spokój z projektowanym wiatrołapem - z uwagi na wymiary nigdy nie będzie używany zgodnie z przeznaczeniem (chyba że będziesz wychodzić "gęsiego" zamykając drzwi za każdym :D :D ).
Ja widziałem wnętrze Soprana bez wewnętrznych ścianek wiatrołapu i tak mi się to spodobało, że zburzyłem swoje. Minus - trochę świeżego powietrza wlatującego wraz z wchodzącymi ...
A co do obserwatorów - trzymaj ich za bramą :D

ewa 1976
01-02-2007, 20:59
dojrzewam do tej decyzji, ja nie mam tych scianek, bo mój pierwszy pomysł był własnie taki żeby zrobić otwarty wiatrołap drugi przyplatał się z tym przenoszeniem wiatrołapu, ale jak mówią pierwszy wybór nalepszy...

Kathleenka
09-02-2007, 07:05
Zgadzam się ze stweirdzeniem, iż w Sopranie wiatrołap jest tak niewielki , że i tak musi być praktycznie cały czas otwarty żeby dać chociaz minimalną przesytrzeń. Likwodacja ścianki dzielącej z hoolem i drzwi jak dla mnie jest w porządku.
My wydłużyliśmy dom o 50 cm z przodu ( tak więc teoretycznie mamy nieco dłuższy wiatrołap i tym samym łazienkę ) , wstawiliśmy wieksze okno w wiatrołapie i w konsekwencji w/w zmian zlikwidowaliśmy go zupełnie :)

Najpierw mamy "wiatrołap" ale bez drzwi - równolegle do ściany z gankiem a później również łazienkę równolegle ( nie prostopadle do ściany wejściowej, jak w projekcie) - wejscie do łazienki zgodnie z projektem.

KAJZERKA
15-02-2007, 21:47
WITAM SOPRANOWCÓW.
Niestety nie pochodzę z Waszego regionu ale nie znalazłam innej grupy
na tym forum która wybrała ten projekt domu .
Mam nadzieję że mnie przygarniecie.
Jestem ze Śląska a tu jakoś ten projekt nie ma tylu zwolenników .
Przeglądając kilkaset projektów ten najbardziej się nam spodobał .
Po roku załatwiania pozwoleń itp..... 18 pażdziernika 2006r. zaczęliśmy budowę
Pogoda nam sprzyjał bo na początku grudnia mieliśmy już zalany strop piwnicy .
Reszta na wiosnę .
Budujemy Spran4 .Trochę pozmienialiśmy /powiększyliśmi garaż
i podpiwniczyliśmy dom/.
Czytając Wasze wypowiedzi mam nadzieję że bedziemy mogli jeszcze poczynić małe zmiamy np.ten wiatrołap dał mi wiele do myślenia.
Pozdrawiam i życzę Wszystkim szybkiego zakończenia budowy. :oops: :oops:

Wosto
15-02-2007, 22:01
Serdecznie witamy. Jak masz jakieś wątpliwości - pisz, może coś doradzimy :D
Pomysł Kathleenki co do przeróbki dolnej łazienki i wiatrołapu jest "całkiem niezły", ma tylko jedną wadę - na dole nie może byc prysznica, co dla mnie jest niestety nie do zaakceptowania - chcę oddzielic częśc domową od gościnnej. Ale dla kogoś, kto ma inne plany propozycja warta rozważenia.
Pozdrawiam.

Kathleenka
16-02-2007, 06:28
WOSTO

A czemu uważasz , ze na dole nie moze byc prysznica ? Mój wykonawca od Co i CW tak poprowadził mi wszystkie piony ( woda, kanaliza) , ze nie widzi zadnego problemu aby umieścic na dole kabine prysznicową , podwieszana muszlę i umywaleczkę - wcale nie jest az tak ciasno jak by sie mogło wydawać.

Zrobiłam nawet sobie projekcik w programi i zadne zgrzyty nie zostały wychwycone :)

Wosto
16-02-2007, 22:34
WOSTO

A czemu uważasz , ze na dole nie moze byc prysznica ? Mój wykonawca od Co i CW tak poprowadził mi wszystkie piony ( woda, kanaliza) , ze nie widzi zadnego problemu aby umieścic na dole kabine prysznicową , podwieszana muszlę i umywaleczkę - wcale nie jest az tak ciasno jak by sie mogło wydawać.

Zrobiłam nawet sobie projekcik w programi i zadne zgrzyty nie zostały wychwycone :)
Jeśli tak jest, musiałem źle zrozumieć Twoje słowa z 9-go lutego :oops: .
Myślałem, że powiększyłaś wiatrołap kosztem i tak niewielkiej łazienki ...

Kathleenka
17-02-2007, 08:06
Może nieprecyzyjnie się wyraziłam.

W każdym razie mam teraz po prostu łazienkę usytuowaną tak jakby odwrotnie tzn. jej dłuższa ściana jest na ścianie oddzielajacej od schodów a krótsza na wprost wejścia do kuchni. Wiatrołap jest równolegle do łazienki także okno mam w waitrołapie a cały "holl" jest w kształcie litery L. Może w końcu będziesz w okolicy i sam sie przekonasz :)

Wosto
17-02-2007, 20:54
Szczerze mówiąc od ostatnich planów przyjazdu już dwa razy byłem w Słupsku :oops:
Troche obawiam się pogody, nie chcę też narażac Was na kłopoty "za dnia", bo jedyna możliwa dla mnie pora to okolice godzin 12-13, a wtedy większość pracuje.
Może jednak w końcu się zdecyduję :roll:
Co do rozwiązania: dość ciekawe, ale uważam że chyba będzie trochę ciasno (szczególnie w łazience, jeśli miałaby byc montowana kabina). Natomiast wiatrołap bez zbędnych szaf jest OK. Najlepiej jednak przekonać sie o tym na własne oczy ...
Pozdrawiam.

Wosto
20-02-2007, 18:54
Mam pytanie czy ktos obliczał moze i mógłby podzielić sie ze mna powierzchnią ścian i syfitów w sopranie obliczona na potrzeby wykonania tynków wewnetrznych ?
Ja co prawda wstepnie to sprawdzałam ale powierzchnia która otrzymałąm znacznie odbiega od prognozy tynkarzy.
Budujemy Soprana /Y? nieco powiekszonego także mysle , ze wielkośc każdej z wersji będzie w sumie zbliżona.

Pozdrawiam[/url]

Podliczyłem u siebie metraż - Sopran 5.
I tak (mniej więcej z drobnym zapasem - żeby się nie zdziwić przy podliczaniu):
- piwnica - 220 m2 (mam dodatkowo wydzieloną kotłownię),
- parter - 300 m2,
- poddasze - 170 m2
Razem 690 m2 - załamka :cry: :cry: :cry:

KAJZERKA
23-02-2007, 21:09
Witam !
Chciałabym poznać Wasze zdanie na temat usytuowania SOPRANU na działce
względem kierunków świata .
Naczytałam się gazet i teraz mam mały ........ w głowie.
Ciekawa jestem Jak WY macie położone swoje SOPRANY.
Może mnie trochę uspokoicie.
Pozdrawiam

Asia&Grzegorz
24-02-2007, 13:44
Witaj
Nasz sopran(jeszcze co prawda nie stoi ale już w marcu :D )ma salon od południa a garaż od zachodu.Pani architekt która nam robiła adaptacje mówiła że salon jest najlepszy od zachodu,podobnie jak nasi sąsiedzi zresztą, ale w gazetach budowlanych (np w ost numerze Budujemy Dom )architekci się wypowiadają że jest to najlepsza opcja.
Pozdrawiam

Wosto
24-02-2007, 17:35
Szcerze mówiąc ja też miałem tak mieć (garaż od zachodu), ale z kolei mój architekt namówił mnie do lustrzanego odbicia czyli garaż od wschodu - powodem była odległość od sąsiedniego budynku (i zachodnie słońce wpadające teraz przez jadalnię) oraz funkcjonalność pomieszczeń, gdyż nad garażem mamy sypialnię. Mankamentem natomiast takiego usytuowania jest nieosłonięte przed wiatrami zachodnimi wejście. To stanowi dla mnie dość poważny problem, bo do tej pory nie wiem jak zabudować (czym) zachodnią część tarasu wejściowego: http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=90725&highlight= :( :( Zero odpowiedzi :cry: :cry: :cry:
Pozdrawiam.

Asia&Grzegorz
24-02-2007, 20:34
W naszym wypadku było akurat tak ,że kupując działkę nie mieliśmy jeszcze projektu ale bardzo spodobała mi się wizja salonu od południa, a o reszcie pomieszczeń wtedy nie myślałam.Wszystko się okaże za jakieś 3 miesiące jak już domek stanie i wtedy będę wiedziała więcej o wiatrach itp :roll:

Wosto
24-02-2007, 20:58
W naszym wypadku było akurat tak ,że kupując działkę nie mieliśmy jeszcze projektu ale bardzo spodobała mi się wizja salonu od południa, a o reszcie pomieszczeń wtedy nie myślałam.Wszystko się okaże za jakieś 3 miesiące jak już domek stanie i wtedy będę wiedziała więcej o wiatrach itp :roll:
Dajcie znać jak ruszycie - chętnie Was odwiedzę, tym bardziej, że ja już "ruszyłem" w tym roku (za tydzień hydraulika, za 2 miesiące tynki wewn., potem ogrzewanie i posadzki ...) i jadąc do siebie powinienem Was mijać ...
Pozdrawiam.

Asia&Grzegorz
24-02-2007, 21:09
Ruszamy przy sprzyjającej pogodzie pod koniec marca :D Napewno będziesz nas mijał jadąc do siebie -rozglądaj sie po lewej stronie jadąc z Gdyni jak tylko miniesz tabliczkę CHWASZCZYNO za stacją benzynową.Narazie stoją tam 4 domy i leży nasz kawałek ziemi
Pozdrawiam

KAJZERKA
24-02-2007, 22:41
Dziękuję za tych kilka słów.
Mam nadzieję że nasze usytuowanie Sopranu 4 /też lustrzane odbicie/ jest OK.
Muszę się przyznać że przy wybieraniu projektu nie zastanawialiśmy się nad tymi nieszczęsnymi stronami świata .
W SOPRANIE najbardziej odpowiadało nam rozmieszczenie wewnątrz.Chciałam mieć kuchnię z oknem z którego widać wejście na posesję a duży pokój/salon/ z widokiem na ogród.
Teraz wiem że nasz salon jest" prawie "od południowego wschodu więc do 12-13 powinno być w nim słonecznie i mam madzieję że będzie OK . Jeżeli chodzi o pokój nad garażem/mamy na dwa samoch./to mamy dwa okna w ścianie bocznej i dwa okna dachowe- może to wystarczy?
A przy okazji chciałabym zapytać jakie przewidzieliście ogrzewanie na parterze.
My będziemy mieć podłogowe ale cały czas zastanawiamy się co położyć na ziemię
co bedzie najlepsze?
Może nam doradzicie .

Wosto
25-02-2007, 08:35
Kajzerka.
Widziałem kiedyś wnętrze Soprana z podwójnym garażem, miał jedno duże okno z boku i 2 dachowe - moim zdaniem doświetlenie było wystarczające (zależy jeszcze od kolorystyki wnętrza - ten miał jasne ściany); pomieszczenie to nie było dzielone na dwa mniejsze.
Co do ogrzewania: w planach na parterze mam dwa grzejniki pod oknami w salonie, drabinka w łazience. Pozostałe pomieszczenia: jadalnia, kuchnia, łazienka i hol - podłogówka. U góry podłogówka będzie tylko w łazience (oprócz drabinki), reszta - grzejniki. Piec - na paliwo stałe (ekogroszek, pelety, owies) - może Ling? Chciałem Granpala z Kolbud, ale nie wchodzi mi do wydzielonej kotłowni w piwnicy.
Tam gdzie podłogówka będą kafle, w pokojach chyba panele.
Pozdrawiam.

Kathleenka
25-02-2007, 10:27
Widze, ze u was prawdziwy ruch i wkrótce sezon budowlany ruszy pełna parą :)

Ja mam kuchnie od północy a salon od południa. Z tego co widze to słońce do godz. 13, 14 jest w kuchni, jadalni a po południu przenosi sie do salonu i jest juz do wieczora ( taj jak zreszta w pokoju nad garażem). jak dla mnie najlepsze rozwiazanie gdyz po powrocie z pracy mam słoneczny , ciepły salon, taras i 2 pokoje u góry .

WOSTO

jesli chodzi o powierzchnie do tynków to wyszło nam i ekipie 516 m ( z kotłownia i garażem) , piwnicy nie mamy :) Liczyłam, że wyjdzie mniej ale co zrobić :-?

pozdrawiam Sopranowcy

Wosto
06-03-2007, 19:10
Szanowanko - Ave Soprano.
Kilka dni temu "szarpnąłem się" na odwiedziny u Kathleenki.
Uważam że takie "wizytacje" to idealne "lekarstwo" na odmianę i wprowadzenie do siebie czegoś, co nagle nam się spodoba.
Muszę przyznac, że Kathleenka rzeczywiście wygospodarowała całkiem przyzwoity wiatrołap. Ktoś, kto nie chce z niego zrezygnować powinien zasięgnąć udanej moim zdaniem "recepty". Możliwość zastosowania kabiny w dolnej łazience w takim przypadku wiąże się jednak z wydłużeniem domu ...
A ja wciąż czekam na hydraulikę ... :-? Mają rozpocząć za tydzień.
I nadal mam zagrychę z zabudową przestrzeni przed wejściem (ochrona przed wiatrem). Żeby ktoś to kiedyś przerabiał :evil:

Asia&Grzegorz
10-03-2007, 13:19
:lol:
Dzisiaj rano byli geodeci i wytyczyli nam budynek.Koparka miała wjechać w poniedziałek ale majster powiedział,że nie ma na co czekać i wjechała dzisiaj :D W poniedziałek będę kopać we wtorek zbrojenie a w czwartek betoniara i ławy są.
Pozdrawimy

Wosto
10-03-2007, 13:52
Gratulacje.
Byłem dzisiaj u siebie, a więc przejeżdżałem niedaleko Waszej budowy. Następnym razem będę wypatrywał Waszej lokalizacji :D
Ponieważ dopiero zaczynacie mam propozycję: przeanalizujcie sobie kwestię normalny wiatrołap i dolna łazienka bez kabiny lub brak wiatrołapu i kabina na dole. Budując Soprana o projektowych gabarytach niestety musimy dokonać tego wyboru :( . Ja wybrałem tą drugą wersję, ale jeśli bylibyście zainteresowani tym pierwszym rozwiązaniem zapraszam do siebie - pokażę Wam jak to wygląda u Kathleenki.
Pozdrawiam.

ewa 1976
17-03-2007, 18:37
na ile m2 tynków mam się przygotować w Sopranie 3, tzn. jak liczą tynkarze odejmują okna, drzwi. Ile u Was policzyli? :oops:

Wosto
17-03-2007, 20:35
na ile m2 tynków mam się przygotować w Sopranie 3, tzn. jak liczą tynkarze odejmują okna, drzwi. Ile u Was policzyli? :oops:
Ewa - jeśli chodzi o tynki wewnętrzne odpowiedź znajdziesz kilka postów wyżej: mój z 20 lutego, Kathleenki z 25 lutego. Ja okien ani drzwi nie liczyłem, bo tynkarze twierdzą, że ich obróbka wychodzi tak samo jakby ich nie było. Zresztą lepiej policzyć więcej, niż później się rozczarować ...
Tynków na zewnątrz jeszcze nie przerabiałem...
Pozdrawiam.

ewa 1976
19-03-2007, 19:10
Wosto pozdrowionka i dziękuję za wskazówki :lol:

Asia&Grzegorz
01-04-2007, 22:12
Witam :D
10 marca na działkę porośniętą trawą weszli geodeci i wytyczyli budynek a 30 marca już wygląda tak :
http://www.gdynia.mm.pl/~gigat/Bud%20165.jpg
Pozdrawiam

Kathleenka
02-04-2007, 07:22
Gratulacje - budowa idzie pełną parą :D

Oby tak dalej !!!

pozdrawiam

Asia&Grzegorz
02-04-2007, 11:26
Dzięki
Mam nadzieję,że fachowcy utrzymają tempo i za dwa miesiące będziemy mieli dach nad głową :lol:

EwkaP
02-04-2007, 14:07
Witam i pozdrawiam wszystkich Sopranowców :)

Zacznę od tego, że po długich poszukiwaniach odpowiedniego projektu do niedawna był na pierwszym miejscu właśnie Sopran!!!

1. Nie za duży i nie za mały, chociaż tak naprawdę brak schowków na dole i trzeba rozważyć pralkę na górze.
2. Fajnie pasuje na moją działkę (troszkę wąskawą).
3. Z tyłu gdzie będzie ogród, sadek, stawik i lasek (łono natury) na balkonik!
4. Z tyłu ma kotłownię, która ma wyjście na dwór.
5. Garaż ma wejście do domu.

Mąż już jest skłonny go kupić lecz:
1. Chcemy wyrównać salon, ale zostawić nad nim logię (ja chcę balkon, jak w 4- bo boję się zacieków, ale mąż obiecuje zadbać i zabezpieczyć ;) ).
2. Przydałoby się sprawdzić te kominy ( w salonie?).
3. Może poszerzyć garaż i zrobić w nim okienka.
4. Zastanawiam się nad oknem drugim w jadalni -przy stole- albo zamiast okna widziałabym luferuksy .

Co do pracowni to słyszałam opinie, że coś tam nie zabardzo i w projektach są błędy. ale nie znam szczegółów, ale obawa i tak jest.

Dlatego ostatnio już w ostatniej chwili przyglądam się APS 55 i APS 75 z pracowni Archi-projekt. Ten pierwszy przypomina ciut sopran- a oba mają na dole drugi mały pokój!!!

Czyli u mnie wciąż klamka nie zapadła i się męczę dalej ;)

Wosto
02-04-2007, 18:06
Witam :D
10 marca na działkę porośniętą trawą weszli geodeci i wytyczyli budynek a 30 marca już wygląda tak :
http://www.gdynia.mm.pl/~gigat/Bud%20165.jpg
Pozdrawiam
Dzięki tej fotce będę wiedział gdzie Was szukać :D :D :D
Gratulacje postępów i sprawnej ekipy (o taką teraz trudno :-? )
Pozdrawiam.

Asia&Grzegorz
02-04-2007, 18:55
Witam :D
10 marca na działkę porośniętą trawą weszli geodeci i wytyczyli budynek a 30 marca już wygląda tak :
http://www.gdynia.mm.pl/~gigat/Bud%20165.jpg
Pozdrawiam
Dzięki tej fotce będę wiedział gdzie Was szukać :D :D :D
Gratulacje postępów i sprawnej ekipy (o taką teraz trudno :-? )
Pozdrawiam.
Nasz domek naprawdę będzie widoczny z ulicy jeszcze tylko trochę"urośnie"Z kolei twojego wypatrywałam jadąc do Kartuz już kilka razy i nie widziałam-może słabo się rozglądam. :o
Pizdrawiam