PDA

Zobacz pełną wersję : wycena budowy na koncu kazdego etapu



KS-dom
18-03-2004, 15:59
Witajcie
POszukujac wykonawcy, dostalem ogolna wycene kosztow budowy stanu sur.otwartego z tym zalozeniem, ze po zakonczeniu poszczegolnych etapow nastapi konkretna wycena i ona moze byc nizsza (ale nie wyzsza od zaproponowanej). Czy warto w taki cos wchodzic?
Tlumacza mi to w taki sposob: po co placic za kosz kielbasy, jezeli zuzyje sie tylko 5kg.
Poradzcie cos
Krzysiek

Tomasz M.
18-03-2004, 16:13
Większych szans na to, że na końcu okaże się taniej niż ofercie nie widzę, bo niby jaki miałby w tym wykonawca interes (kiedy już go wybierzesz, bo teraz to ma być taka zachęta)? A jak ceny czegoś wzrosną, to wykonawcy trochę łatwiej się będzie wykłócić o podwyżkę - pokaże palcem: kalkulowałem, że będzie kosztowało tyle, a teraz np. stal jest dwa razy droższa - oczywiście wszystko zależy na ile obaj będziecie wówczas twardzi. Na pewno nie dawałbym wykonawcy więcej punktów za taką propozycję, ale jeśli prócz tego jest sprawdzony i niedrogi, to może być.

KS-dom
18-03-2004, 17:09
Jego oferta dotyczy tylko robocizny, material zamawiam osobiscie
Krzysiek

Wojto
18-03-2004, 17:28
Gość chyba rozumuje tak: "zajmie mi to X dniówek jeśli zrobię szybciej
(i pogoda pozwoli) klient zapłaci trochę mniej a ja szybciej polecę do innej roboty"

Tomasz M.
18-03-2004, 17:28
Ciekawe. Jeśli dobrze rozumiem analogię z kiełbasą, oznacza to, że facet chce się rozliczać z faktycznie wypracowanych u Ciebie godzin? Dniówek? Tym bardziej trudno sobie wyobrazić sytuację, że wyjdzie mniej niż miało być. Za to łatwo, że wyjdzie więcej, np. "inwestor nie zapewnił na czas materiałów" - i już jest powód do kłótni o pieniądze.

Marek30022
18-03-2004, 18:15
A jaka jest wielkość tej "ogólnej" wyceny ?

Pagin
18-03-2004, 18:24
Witam,
Szczegolowy zakres prac, cene za poszczegolne etapy oraz harmonogram prac ustal i zaakceptuj przed ich rozpoczeciem. Spisz umowe i zawrzyj w niej powyzsze ustalenia. Cen, zakresu prac i terminow nie zmieniaj w inny sposob tylko aneksami do umowy. Inne postepowanie czesto sprowadza sie do klotni i przeplacania lub rezygnacji z ekipy. Wszelkie niedopowiedzenia sa zrodlem konfliktow na budowie
Pozdrowienia

Luśka
18-03-2004, 19:58
Bardzo dobrze podsumował Pagin - szczegółowy zakres prac. I broń Boze jakieś tam dniówki czy zapłata za godzinę. Za konkretny etap roboty i to zgodnej z harmonogramem. No i oczywiście wszystko na piśmie. Swoją drogą dziwne - mniej w kosztorysie powykonawczym? :o :o :o Jeszcze się z tym nie spotkałam.... Ale może to wiosna?

jArti2
18-03-2004, 20:29
Sprawdziłbym czy ten gość ma doświadczenie. Fachowiec mający doświadczenie potrafi oszacować koszt robocizny. Mi tu pachnie albo przyszłą chęcią negocjacji ceny robocizny (chyba że jest na jakiejś tam umowie ale i wtedy są dyskusje), albo gość "troszeczkę "przestraszył się że podał cenę za wysoko, więc tak Cie zachęca - że zapłacisz realne koszty.
Takich samarytan omijam z daleka.

jarpol
18-03-2004, 21:38
Bardzo dobrze podsumował Pagin - szczegółowy . Swoją drogą dziwne - mniej w kosztorysie powykonawczym? :o :o :o Jeszcze się z tym nie spotkałam.... Ale może to wiosna?


Aby slowo pisane stalo sie faktem nalezy tak jak wspomnieli przedmowcy spisac umowe na pismie z zaznaczeniem ze roboty sprawdza kierownik budowy a rozliczenia finansowe inspektor nadzoru wtedy to wszystko ma sens:
wyjasniam - kierownik budowy sprawdzi czy zakres robot zostal wykonany zgodnie z kosztorysem oraz prawidlowoscia robot zgodnie ze sztuka budowania - natomiast inspektor nadzoru skoryguje poszczegolne pozycje kosztorysu powykonawczego czy ilosc ujetych pozycji w danej pozycji katalogowej np. KNR mialo miejsce na tej budowie .
Statystycznie okolo 40 % nakladow materialowych ulegnie skresleniu z kosztorysu powykonawczego ktory stanie sie tanszym w stosunku do kosztorysu ofertowego.
Nie wtajemniczonym wyjasniam ze pozycje kosztorysowe sa tak opracowywane w sposob najbardziej optymalny majace wszystkie mozliwe sposoby wykonania danej roboty co nie oznacza ze mniejszym nakladem wrecz przeciwnie.
I tylko osoba posiadajaca bardzo duze doswiadczenie w sprawdzaniu powtarzam sprawdzaniu takowych kosztorysow powykonawczych potrafi sledzac na biezaco postep w robotach ocenic czy dana pozycja materialowa ,sprzetowa czy roboczogodziny jest ujeta prawidlowa i tylko ona dokona korekty kosztorysu na czerwono skreslajac dana pozycje.
Wykonawcy robot nie zawsze wiedza dlaczego dany material jest ujety w KNR a ze kiedys kupili juz nie aktualny katalog wystawiaja faktury w oparciu o kosztorys ktory przewaznie nie odpowiada prawdzie.
Przy tak sporzadzonej umowie o wykonanie roboty budowlanej nawet przy kosztorysie ofertowym zawyzonym o 300 % w stosunku do danej roboty inspektor nadzoru z racji posiadania uprawnien do korekty doprowadzi kosztorys powykonawczy do ceny przestepnej i przyzwoitej dla inwestora.
Nie wszyscy inwestorzy wiedza ze inspektor nadzoru zada od wykonawcy przedlozenia uzasadnienia wyliczenia " ksiegowego" wielkosci poszczegolnych nakladow kosztow ogolnych firmy kz zysku itp oraz w koncowej fazie rozliczenia sprawdza wlasciwosc cen na fakturach zakupu.
Dla ciekawostki dodam ze brak faktury zakupu np. na cegle spowoduje skreslenie wszystkich robot z ujeciem cegiel z danego kosztorysu.
Inspektor nadzoru ma bowiem wielka sile nakazowa na budowie i dba o finanse inwestora , kierownik budowy zas zawsze te pieniazki inwestora tylko wydaje.

20-03-2004, 06:39
A jaka jest wielkość tej "ogólnej" wyceny ?

31 tys.-stan surowy + 11 tys. -dach .
Dom ma 140 m pow. uzytk. razem z garazem.
Pozdrawiam
Krzysiek

Marek30022
20-03-2004, 12:18
31 tys. To drogo. Mój dom Pow. użytkowa 124 mm + garaż razem będzie więcej. mam dwie wyceny. Pierwsza - robocizna stanu surowego otwartego z wieźbą dachową + zaopatrzenie mat. + kierownik budowy. Tzn nic mnie nie obchodzi. Daję działkę, prąd i wodę. Koszt 30.000 bez targowania. My

Marek30022
20-03-2004, 12:21
Nie dokończyłem i wysłałem. Myślę że bym wytargował na 26, 27 tys.

Druga wycena wszystko to samo z matriałami - 100.000. Zamierzam budować w Markach pod Warszawą. Robiona jest trzecia wycena. wstępne obietnice to 110 zł za 1 mm pow użytkowej.