PDA

Zobacz pełną wersję : Budowa wiaty z płyt ogrodzeniowych



dancze21
24-03-2011, 21:54
Witam Chciałbym postawić wiatę na maszyny rolnicze z płyt ogrodzeniowych betonowych. Wiata o wymiarach 8x4 m. Zastanawia mnie tylko jakie są możliwości wykonania na tego typu konstrukcji dachu (więźba drewniana jednospadowa). Zależy mi głównie na metodach stosowanych do połączenia słupów betonowych z drewnianymi elementami więźby. Drugie pytanie: w jaki sposób należy usztywnić obiekt jeżeli jest to wymagane (wiata będzie posiadała tylko trzy ściany oraz w części bez ściany ta o dł 8m będzie rozstaw słupów 4m)? Jeżeli komuś udało się coś takiego postawić proszę o rady, foty lub cokolwiek co może mi się przydać :D

qnik111
25-03-2011, 19:39
1 w słupkach betonowych na zamówienie zatapiają drut gwintowany
2 Moja szopa stoi i się nic nie chce ruszać :)
Nie za bardzo rozumiem jak chcesz dać słupy co 4m. skąd weźmiesz tak długie płyty, słupki dajesz co 2m.
W moim dzienniku jest parę fotek mojej szopy
Pozdrawiam

dancze21
26-03-2011, 20:21
Nie za bardzo rozumiem jak chcesz dać słupy co 4m.

Rozstaw 4m w miejscu gdzie nie będzie płyt (wjazd).

Jaka jest największa rozpiętość płyty? Widziałem w dzienniku, że nad bramą jest płyta w jednym kawałku...(3m?).

Dziękuję za odpowiedź :)

qnik111
26-03-2011, 20:39
Moja brama ma 2,40m. Najdłuższa płyta jaką spotkałem ma 2,50m. ale to podmurówka szeroka na 30cm. typowe płyty ogrodzeniowe mają po 2m.

muchrem
27-03-2011, 14:43
Słupy betonowe do takich konstrukcji mają chyba wymiar 14x14cm, są płaskie na czubku. Na takim słupku kładziemy belkę o wymiarze 14x14cm i do boków słupka oraz belki przykręcamy płaskownik.Do takiej belki montujemy krowkię.
Wiata szerokości 4 metrów wiec spadek na tej szerokości przy dachu jednospadowym wystarczy 0,5metra, czyli jedną stronę wiaty robimy 2mwysokości a drugą 2,5metra. Słupki o takiej wysokości bez problemu dostaniemy.
4 metry na wjazd bez podparcia to dużo, może lepiej wjazd podzielić na 3 części i wtedy słupy podporowe będą co 2,7m.

dancze21
27-03-2011, 17:12
Ostatecznie zredukowałem troszkę wymiary wiaty i wjazd będzie miał szerokość 3,5 m, ze względów praktycznych nie może on być już mniejszy. Zwiększę chyba jednak belkę znajdującą się na słupach do wymiarów 14x16, ale to chyba by było warto dla pewności przeliczyć. Dzięki wszystkim za odp. wydaje mi się, że już jestem na tyle oświecony, że już sobie poradzę. Chyba, że się jeszcze komuś jakiś dobry pomysł nasunie to niech pisze :).

anetina
01-04-2011, 10:49
mam taką wiatę - właściwie domek
4 m na 4 m na dach położone wieźby, deskowanie
póxniej będzie pewnie papa
nie ma jeszcze drzwi wejściowych :)

angru
12-07-2011, 18:48
Dancze21 - dowiedz się, proszę, czy nie musisz mieć na taką wiatę jakiegoś pozwolenia. Piszę to dlatego, że w mijej okolicy ludziska pobudowali sobie garaże z takich płyt i mieli problemy. twierdzono, że dopuścili się samowoli budowlanej bo nie mieli pozwolenia na ich budowę czy zgłoszenia budowy - coś w tym rodzaju. Pozdrawiam i życzę przyjemnego budowania.