PDA

Zobacz pełną wersję : Podłogówka na poddaszu - TAK czy NIE



golob_
25-03-2011, 13:10
Na parterze w 100% bedzie podłogówka. Na poddaszu w łazience również podłogówka. Piec na paliwo stałe.

Pytanie jest czy zrobić ją na całym poddaszu czy nie? Słysze tylko skrajne opinie bez jakiejś konkretnej argumentacji.

ZA podłogówką na całości:
+ wszędzie byłaby podłogówka, instalacja CO być może prostsza, wszędzie niskotemperaturowe
+ brak grzejników na poddaszu ułatwi zagospodarowanie pomieszczeń
+ koszty w miarę zbliżone pewnie do grzejników (nie mówie że identyczne ale jakaś wielka różnica pewnie by nie była), pozatym nieco większe koszty nie są dla mnie minusem
+ i tak będą panele wszędzie, więc możliwość drewna na podłodze przy kaloryferach nie ma znaczenia
+ być może za jakiś czas dorzucić można będzie PCi, przy kaloryferach będzie trochę problemu


W zasadzie nie znam argumentów PRZECIW.

Ludzie mówią mi po co Ci podłogówka na poddaszu, ale jakichś sensownych argumentów nie słyszałem. Macie jakies sensowne argumenty?

Grzesiek13
25-03-2011, 18:20
Jestem za. Mam tak u siebie i nie mam na co narzekać.

zbigmor
25-03-2011, 20:19
Tak plusy jak i minusy można wymyślać dla obu systemów. Jedni te same cechy mogą zaliczyć do plusów, a dla innych będą to minusy (np. autor twierdzi, że trochę wyższe koszty to plus z czym się nie zgadzam, ale jego wola).
Dla mnie niewielkimi plusami grzejników jest możliwość suszenia ubrań i ogrzania rąk po wejściu z mrozu do domu.

PliP
25-03-2011, 20:24
Nie mam zrobionej jeszcze góry a już wiem, że jestem ZA nawet 3xTAK na podłogówkę

Jak przyjdą dobre czasy na PC to bez problemu ją podłącze do podłogówki a do grzejników to już nie będzie tak kolorowo.
To tylko jeden z argumentów oczywiście.

leaat
25-03-2011, 20:35
u mnie rowniez podlogowka w 100%
mąz byl od razu "za", ja sie wachalam, dlatego ze:
-brak mozliwosci suszenia ubrań (argument po przemysleniu bez sensu-grzejniki nie sluzą do suszenia mokrych rzeczy, nawet gdy jest to mozliwe:roll: o robiącym sie przez to grzybie nie wspomne (to jednak nie to samo co woda w specjalnych pojemnikach na grzejnikach)
-sypialnia...zyla wodna i takie tam straszenie...dlugo sznupalam, grzebalam...i nie znalazlam potwierdzenia u osob, ktora mają podlogowke w sypialni
-brak mozliwosci polozenia wykladziny dywanowej (to akurat argument mojej szwagierki) i chyba jedyny zasadny, choc u mnie nie do przyjecia, bo jestem alergikiem:)

tak czy siak, jeszcze nie slyszalam opinii osob, ktore mają 100% podlogowki, zeby pluli i bluzgali...a od osob, ktorzy zalują, ze nie zrobili na poddaszu-owszem;)

so, rob, rob, nie bój nic, bedzie dobrze;)

edde
25-03-2011, 21:39
też jestem za, po całości

headpoint
25-03-2011, 22:50
podepnę się pod temat z pytaniami:
- czy to prawda, że podłogówka nie jest polecana w sypialniach alergików z powodu takiego, że dolne ogrzewanie sprzyja szybszemu rozwojowi roztoczy w nisko ustawionych materacach na łóżkach?
- czy to prawda, że piec na paliwo stałe nie nadaje się do ogrzewania podłogówki ze względu na to, że będzie musiał pracować ciągle, lub często się włączać a nagrzanie od niskich temperatur zajmuje mu dużo czasu ze względu na dużą ilość cieczy w układzie?
- czy to prawda, że podłogówka powoduje szybsze odkształcanie się mebli z płyty wiórowej stojących na niej?

PliP
25-03-2011, 23:05
Nie zrobiłem po całości bo słuchałem się projektanta, a później wykonawcy.
Teraz to już raczej musztarda po obiedzie- jednak na poddaszu zamontuję podłogowe :)

plamiak
26-03-2011, 09:47
podepnę się pod temat z pytaniami:
- czy to prawda, że podłogówka nie jest polecana w sypialniach alergików z powodu takiego, że dolne ogrzewanie sprzyja szybszemu rozwojowi roztoczy w nisko ustawionych materacach na łóżkach?
- czy to prawda, że piec na paliwo stałe nie nadaje się do ogrzewania podłogówki ze względu na to, że będzie musiał pracować ciągle, lub często się włączać a nagrzanie od niskich temperatur zajmuje mu dużo czasu ze względu na dużą ilość cieczy w układzie?
- czy to prawda, że podłogówka powoduje szybsze odkształcanie się mebli z płyty wiórowej stojących na niej?

Wszystko to nieprawda. Mam podłogówkę wszędzie - również w sypialniach, mam alergików (tzn. odkąd nie mieszkamy w bloku to jakoś im przeszło...) mam kocioł na ekogroszek.....

Grzesiek13
26-03-2011, 10:10
podepnę się pod temat z pytaniami:
- czy to prawda, że podłogówka nie jest polecana w sypialniach alergików z powodu takiego, że dolne ogrzewanie sprzyja szybszemu rozwojowi roztoczy w nisko ustawionych materacach na łóżkach?
- czy to prawda, że piec na paliwo stałe nie nadaje się do ogrzewania podłogówki ze względu na to, że będzie musiał pracować ciągle, lub często się włączać a nagrzanie od niskich temperatur zajmuje mu dużo czasu ze względu na dużą ilość cieczy w układzie?
- czy to prawda, że podłogówka powoduje szybsze odkształcanie się mebli z płyty wiórowej stojących na niej?

Kocioł stałopalny powinien pracować z buforem, z uwagi na niska temperaturę powrotu podłogówki i pracę w wyższym zakresie temperatur oraz sprawność nominalną. Poczytaj forum te tematy już były wałkowane.

plamiak
26-03-2011, 10:43
Kocioł stałopalny powinien pracować z buforem, z uwagi na niska temperaturę powrotu podłogówki i pracę w wyższym zakresie temperatur oraz sprawność nominalną. Poczytaj forum te tematy już były wałkowane.

Ja zastosowałem zawór 4d - oprócz ochrony powrotu, zapewnia również regulację temperatury zasilania. Bufor przy kotle na ekogroszek to przerost formy nad treścią, co innego kotły "zasypowe".

headpoint
26-03-2011, 11:19
Dzięki za odpowiedzi - reszty poszukam sobie na forum

klaudiusz_x
26-03-2011, 12:00
-sypialnia...zyla wodna i takie tam straszenie...dlugo sznupalam, grzebalam...i nie znalazlam potwierdzenia u osob, ktora mają podlogowke w sypialni
Ostatnio pisałem do gościa który zajmuje się tego typu sprawami. Napisał mi że szkodliwe promieniowanie powstaje na skutek tarcia wody o ziemię, nie o rury i mogę spokojnie montować wodną podłogówkę.
Opinię mam od jednego człowieka, nie wiem jaką odpowiedź udzielą pozostali siedzący w tym temacie.

Grzesiek13
26-03-2011, 13:47
Ja zastosowałem zawór 4d - oprócz ochrony powrotu, zapewnia również regulację temperatury zasilania. Bufor przy kotle na ekogroszek to przerost formy nad treścią, co innego kotły "zasypowe".

A gdzie napisał, że ma kocioł na groszek. Poza tym każdy kocioł na paliwo stałe straci moc wraz z obniżka mocy nominalnej. Więc tu bym polemizował też przy kotle na groszek. Po drugie zawór 4 drogowy też nie zapewni stale wysokiego powrotu do kotła bez automatyki sterującej ukierunkowanej na ochrone temperatury kotła. Zawór 4 drogowy może pracowac funkcji regulacji temperatury obiegu grzewczego lub w funkcji regulacji temperatury kotła, czyli zapewniać wymagane parametry temperaturowe kotła. Nie uważam, za przerost formy nad treścia stosowanie bufora w instalacji z kotłem na groszek. Jak kogoś stać na samochód to stać go na paliwo.

plamiak
26-03-2011, 14:49
Taaak i będzie grzał tonę wody w buforze.... no właśnie - po co?
Co do zaworu 4d - ja mam automatykę pogodową która kilka razy dziennie kręci tym zaworem, a w bliźniaczej instalacji ten sam zawór sterowany ręcznie - raz na dobę (tylko przy dużych dobowych zmianach temp. zew.) i temperatura wody powrotnej waha się o 2-5 st. czyli od 55 do 60 st.

Grzesiek13
26-03-2011, 16:02
Kto powiedział, że tonę. Ile to trzeba obliczyć. Po za tym bufor przy niskiej podłogówce jest wskazany. Po drugie twój zawór 4 dr. nie zapewnia wymaganych parametów na powrocie kotła, sa one różne jak różna jest temperatura w kotle i na zewnątrz.
Skąd masz pewność, że powrót kotła ma ponad 43 stopnie (punkt rosy).

plamiak
26-03-2011, 19:09
Za sterowanie zaworem w mojej instalacji odpowiada Unicontrol mix07 firmy Estyma - to on kontroluje temperatury. Natomiast w drugiej instalacji załozyłem termometry na zasilaniu i powrocie. Okazuje sie że samoregulacja podlogówki dziala nadzwyczaj dobrze i reczne zmiany położenia zaworu są bardzo rzadkie. Przy temp. zasilania 72 st. na kotle i 15% otwarciu zaworu 4d na instalacje wyplywa woda o temp. 32 st. - jest dobra dla 0k. 10 stopniowego mrozu na zewnątrz. Powrót ma wtedy 57 st. Przy otwrciu na 20% temp. zasilania to 34, a powrotu 55st. W nastepnym sezonie porównam zuzycie węgla dla obu instalacji - ze sterowaniem pogodowym i recznym.
Rozważałem wykonanie bufora, ale koszt magazynowania i sterowania ciepłem - przy kotle na ekogroszek - jest nieuzasadniony.

cieszynianka
26-03-2011, 22:01
N

W zasadzie nie znam argumentów PRZECIW.

Ludzie mówią mi po co Ci podłogówka na poddaszu, ale jakichś sensownych argumentów nie słyszałem. Macie jakies sensowne argumenty?

Zauważ, że to mówią ci, którzy jej nie mają. No i uargumentować też nie potrafią, inaczej niż "nie, bo nie" :rolleyes: Nie słuchaj takich głosów, bo nie mają tak na prawdę nic do powiedzenia w tej sprawie, powtarzają tylko to, co gdzieś kiedyś usłyszeli ;)

dendrytus
26-03-2011, 22:18
podepnę się pod temat z pytaniami:
- czy to prawda, że podłogówka nie jest polecana w sypialniach alergików z powodu takiego, że dolne ogrzewanie sprzyja szybszemu rozwojowi roztoczy w nisko ustawionych materacach na łóżkach?
Na pewno podłogówka wpłynęła na rozwój roztoczy w głowach twórców tych bzdur, które następnie wyżarły im mózgi. Obecnie to nie problem. Można nabyć fajny chiński mózg na allegro.


- czy to prawda, że podłogówka powoduje szybsze odkształcanie się mebli z płyty wiórowej stojących na niej?
Nie wiem jak z meblami, ale podłogówka na pewno odkształciła mózg twórcom tej teorii

Ogrzewanie podłogowe jest najzdrowsze dla alergików.

Grzesiek13
27-03-2011, 08:03
Za sterowanie zaworem w mojej instalacji odpowiada Unicontrol mix07 firmy Estyma - to on kontroluje temperatury. Natomiast w drugiej instalacji załozyłem termometry na zasilaniu i powrocie. Okazuje sie że samoregulacja podlogówki dziala nadzwyczaj dobrze i reczne zmiany położenia zaworu są bardzo rzadkie. Przy temp. zasilania 72 st. na kotle i 15% otwarciu zaworu 4d na instalacje wyplywa woda o temp. 32 st. - jest dobra dla 0k. 10 stopniowego mrozu na zewnątrz. Powrót ma wtedy 57 st. Przy otwrciu na 20% temp. zasilania to 34, a powrotu 55st. W nastepnym sezonie porównam zuzycie węgla dla obu instalacji - ze sterowaniem pogodowym i recznym.
Rozważałem wykonanie bufora, ale koszt magazynowania i sterowania ciepłem - przy kotle na ekogroszek - jest nieuzasadniony.

Plamiak u Ciebie temperatura w kotle jest na wymaganym poziomie, ale są użytkownicy którzy utrzymują 50 st C zasilania i z kotła się dosłownie leje.
Rozumiem, że masz ogrzewanie mieszane, bo przy samej podłogówce kocioł by prawie taktował.

plamiak
27-03-2011, 09:20
Nie, tylko podłogówka, kociol ekogroszek 17 kW.

golob_
27-03-2011, 09:27
Tak plusy jak i minusy można wymyślać dla obu systemów. Jedni te same cechy mogą zaliczyć do plusów, a dla innych będą to minusy (np. autor twierdzi, że trochę wyższe koszty to plus z czym się nie zgadzam, ale jego wola).
Dla mnie niewielkimi plusami grzejników jest możliwość suszenia ubrań i ogrzania rąk po wejściu z mrozu do domu.


Może źle to ująłem - to nie był + ale raczej w drugą stronę, nieco wyższy koszt (który nie jest jakiś ogromny) to nie jest dla mnie minus podłogówki na poddaszu.



Z tego co piszecie wszyscy to nie ma jakichś wielkich + ZA grzejnikami. Raczej wszystko przemawia za podłogówką.

Grzesiek13
27-03-2011, 10:02
Nie, tylko podłogówka, kociol ekogroszek 17 kW.

Jak wyglada cykl pracy kotła - czas pracy i wyłączenia - mierzyłeś?

plamiak
27-03-2011, 10:32
Przy dużych mrozach kocioł włącza się na ok. 10 minut co ok. 40 minut. W międzyczasie podtrzymanie załącza się co 18 minut na 7 sekund. Przy temp. zewnętrznych w okolicach -5 do + 5 kocioł włącza się dużo rzadziej - właściwie cały czas jest tylko na podtrzymaniu.

Grzesiek13
27-03-2011, 11:43
Trzeba by się uśmiechnąć do Zawijana - co ze sprawnością przy takim trybie pracy 10/40? Jaki był by najlepszy czas pracy takiego kotła, jak chodzi o jego sprawność, ochronę srodowiska itp.

Teves
27-03-2011, 16:47
Mam 100% podłogówki z tego 80% pod drewnem 15mm. Jedyne czego żałuje to tego ze na górze nie położyłem parkietu 16 mm, w miejsce desek 16 mm, bo mniej pracuje i rurek odrobinę gęściej niż wychodziło z obliczeń, koszt żaden a większe możliwości regulacji . Co do suszarek to by się przydały, można to prosto zrobić jak odległości od źródła są niewielkie.

Jacław
27-03-2011, 20:33
Mam 100% podłogówki z tego 80% pod drewnem 15mm. Jedyne czego żałuje to tego ze na górze nie położyłem parkietu 16 mm, w miejsce desek 16 mm, bo mniej pracuje i rurek odrobinę gęściej niż wychodziło z obliczeń, koszt żaden a większe możliwości regulacji . Co do suszarek to by się przydały, można to prosto zrobić jak odległości od źródła są niewielkie.

Jakiego rodzaju podłogę masz dokładniej? Lite drewno czy warstwowe?
Jaka temperatura zasilania? Podłogi?

Teves
28-03-2011, 06:30
Jakiego rodzaju podłogę masz dokładniej? Lite drewno czy warstwowe?
Jaka temperatura zasilania? Podłogi?

Na dole parkiet dębowy ułożony w jodełkę a na górze deska szerokości 10 cm też dębowa, wszytko lite. Parkiet bez zastrzeżeń, deska ma spore szczeliny po zimie. Tem. zasilania od 24 do 35 C przez większość sezonu oscylowała w okolicach 28C.

golob_
28-03-2011, 10:29
Teves a jakie jest źródło ciepła?

Liwko
28-03-2011, 11:33
u mnie rowniez podlogowka w 100%
mąz byl od razu "za", ja sie wachalam, dlatego ze:
-brak mozliwosci suszenia ubrań (argument po przemysleniu bez sensu-grzejniki nie sluzą do suszenia mokrych rzeczy, nawet gdy jest to mozliwe:roll: o robiącym sie przez to grzybie nie wspomne (to jednak nie to samo co woda w specjalnych pojemnikach na grzejnikach)
-sypialnia...zyla wodna i takie tam straszenie...dlugo sznupalam, grzebalam...i nie znalazlam potwierdzenia u osob, ktora mają podlogowke w sypialni
-brak mozliwosci polozenia wykladziny dywanowej (to akurat argument mojej szwagierki) i chyba jedyny zasadny, choc u mnie nie do przyjecia, bo jestem alergikiem:)

tak czy siak, jeszcze nie slyszalam opinii osob, ktore mają 100% podlogowki, zeby pluli i bluzgali...a od osob, ktorzy zalują, ze nie zrobili na poddaszu-owszem;)

so, rob, rob, nie bój nic, bedzie dobrze;)

Oto moja gruba wykładzina na podłogówce;) Obalamy mity:)

https://lh3.googleusercontent.com/_t3c3idkeHRI/S9aJS4htbDI/AAAAAAAAAIk/Np2JIjJ__7s/s512/P1010002.JPG

Liwko
28-03-2011, 11:35
Podłogówka w całym domu to jedna z dwóch rzeczy które na pewno zrobię jak się jeszcze raz kiedyś będę budował. Druga to wentylacja mechaniczna z rekuperatorem:)

golob_
28-03-2011, 12:15
Liwko możesz napisać co to za wykładzina? (producent)

Liwko
28-03-2011, 12:21
Liwko możesz napisać co to za wykładzina? (producent)

http://emoty.blox.pl/resource/zhm.gifNie pamiętam, kupiona w Komforcie. Jak będę w domu to sprawdzę na odpadach. Ogólnie wszystkie które nie są od spodu ogumowane się nadają.

leaat
28-03-2011, 12:49
Oto moja gruba wykładzina na podłogówce;) Obalamy mity:)

https://lh3.googleusercontent.com/_t3c3idkeHRI/S9aJS4htbDI/AAAAAAAAAIk/Np2JIjJ__7s/s512/P1010002.JPG

nooo prosze:)
Liwko - Ty to powinnas otrzymac tytul PIONIER WNETRZ :rotfl:(cokolwiek to znaczy)
jak nie otoczaki, to znow wykladzina na podlogowce...super:)

Liwko
28-03-2011, 12:53
Może "Pogromca mitów" :lol2:
Mnie to chyba ciężko będzie gdzieś zaszufladkować :D I bardzo dobrze:)

Liwko
28-03-2011, 14:02
Nie ma nic na spodzie opisane ale chyba to ta
http://www.komfort.pl/wykladziny-dywanowe/info/nazwa/VALENTINO/kod/285626/PG/2
Cena trochę nie tego:(

owip2001
28-03-2011, 18:20
podłogówka to samo zło wpływa negatywnie na potencje stosowanie jej w sypialni powoduje częste migreny u kobiet meble po jednym sezonie grzewczym się rozlecą w 80% ma wpływ na cenę ropy naftowej i cukru
ma bezpośrednie powiązanie z trzęsieniem ziemi w Japonii i negatywie wpływa na miesiączkowanie świnek morskich u sąsiada

i dlatego planuje zamontować podłogówkę w całym domu

Liwko
28-03-2011, 18:31
A to z tym cukrem już wszystko jasne:lol2:
ale o świnkach nie wiedziałem

czp01
28-03-2011, 20:00
Rozważałem całość podłogówek na parterze i na poddaszu ale pod parkietem dębowym 22 mm. Nikt jednak nie potrafił mi udzielić jednoznacznej opinii czy nie wpłynie to negatywnie i bardziej na rozsychanie się parkietu i zainstalowałem grzejniki, a podłogówki, w łazienkach, kuchni i garderobie.

PliP
28-03-2011, 21:18
podłogówka to samo zło wpływa negatywnie na potencje stosowanie jej w sypialni powoduje częste migreny u kobiet meble po jednym sezonie grzewczym się rozlecą w 80% ma wpływ na cenę ropy naftowej i cukru
ma bezpośrednie powiązanie z trzęsieniem ziemi w Japonii i negatywie wpływa na miesiączkowanie świnek morskich u sąsiada

i dlatego planuje zamontować podłogówkę w całym domu

uffffffff dobrze, że doczytałem do końca. Ba dobrze, ze doczytałem do połowy bo już chciałem wzywać pomoce aby zmienili twoje podejście :P
Dobre podsumowanie :)

PliP
28-03-2011, 21:28
Nikt jednak nie potrafił mi udzielić jednoznacznej opinii czy nie wpłynie to negatywnie i bardziej na rozsychanie się parkietu.

Ja mogę udzielić Tobie jednoznaczną odpowiedź. Jeżeli podłoga będzie wykonana z suchego drewna to bardziej już się nie rozeschnie.
Ewentualnie załapie wilgoci i wtedy troszkę się wybrzuszy :/ Wtedy podłogówka w ruch i ponownie mamy sucho.
Czy jakoś tam tak to było.

Teves
28-03-2011, 22:21
Teves a jakie jest źródło ciepła?
A jakie to ma znaczenie, dla podłogówki ? W każdym razie u mnie źródłem ciepła jest kocioł gazowy i kominek z płaszczem wodnym - oba wpięte do buforu. Podłogówka zasilana jest przez zawór 3D sterowany bardzo prostym sterownikiem pogodowym.

cieszynianka
28-03-2011, 22:49
nooo prosze:)
Liwko - Ty to powinnas otrzymac tytul PIONIER WNETRZ :rotfl:(cokolwiek to znaczy)
jak nie otoczaki, to znow wykladzina na podlogowce...super:)

:o Liwko jest rodzaju męskiego, a przynajmniej był :lol2:

czp01
29-03-2011, 05:34
Ja mogę udzielić Tobie jednoznaczną odpowiedź. Jeżeli podłoga będzie wykonana z suchego drewna to bardziej już się nie rozeschnie.
Ewentualnie załapie wilgoci i wtedy troszkę się wybrzuszy :/ Wtedy podłogówka w ruch i ponownie mamy sucho.
Czy jakoś tam tak to było.

Noo dzięki za miłą odpowiedź - w każdym razie wyszło tak, że tam gdzie parkiety mam grzejniki, a tam gdzie płytki mam podłogówki. Jestem zadowolony bo mam jedno i drugie :)

Liwko
29-03-2011, 07:10
:o Liwko jest rodzaju męskiego, a przynajmniej był :lol2:

Aż musiałem zajrzeć. Uff, nadal jestemhttp://emoty.blox.pl/resource/yahoo.gif

golob_
29-03-2011, 11:45
A jakie to ma znaczenie, dla podłogówki ? W każdym razie u mnie źródłem ciepła jest kocioł gazowy i kominek z płaszczem wodnym - oba wpięte do buforu. Podłogówka zasilana jest przez zawór 3D sterowany bardzo prostym sterownikiem pogodowym.

Tak z ciekawości pytałem, wiem że znaczenia nie ma.

kemot_73
10-04-2011, 18:02
100% podłogówki - kocioł gazowy kondensacyjny na podłodze: salon deska, sypialnie panel, i tma gdzi enależy płytki.
Zakończył się sezon praktycnzie i wszyscy którzy mnie odsadzali od czci i wiary... zamilkli :):) , jest ciepło miło i przyjemnie - tanio i czysto (choć jest kominek w salonie uruchomiony był 4 razy od grudnia na wyraźne życzneie żony) komfortowo.
Nic sie nie wypacza nie ma szczelin na dwa palce ;) itp.
Podłogówka liczona i robiona własnymi rekami - bo "fachowcy" mieli takei teorie że musiałem ich delikatnie wypraszac z domu :)

Polecam każdemu - i nie czytajcie bzdurnych wypowiedzi ze kuż, chore nogi itp, jesli grzejeci rozsądnie i zgodnie z parametrami (u mnie powierzchnia podłogi praktycnzi enie wychodzi ponad 28st (sa czujniki wiec sobie mierzę)..

POLECAM!!

*Karus*
04-08-2011, 20:08
To mój pierwszy post na tym forum więc Witam wszystkich :)


Pozwolę sobie zacytować pewnego forumowicza z innego forum :rotfl:


...Podłogówki do sypialni nie POLECAM gdyż wysoka temperatura na dole źle wpływa na spojówki i drogi oddechowe podczas snu!!! Podłogówka jest idealnym ogrzewaniem do pomieszczeń użyteczności dziennej gdzie temperatura wyższa jest przy NOGACH. Podłogówka źle wpływa na alergików, gdyż unosi kórz w całym pomieszczeniu- nie wskazana jest także przy małych dzieciach powoduje sztuczny kaszel z powodowany suchością powietrza!!! Właśnie ta wyższa temperatura przy podłodze jest jej zaletą jak i jej poważną wadą:lol: Dlatego Ja podłogówkę mam na całym dole bez garażu i w łazienkach, a w sypialniach grzejniki promieniujące ciepło dzięki czemu łatwo jest walczyć z kurzem. Przy podłogówce mam też kaloryfery dzięki czemu niweluje bezwładność podłogówki czyli jej powolną reakcję na chęć zmiany jej temperatury. Podłogówka potrafi rozgrzewać się 4 godziny:( Ale po wygaśnięciu pieca długo jeszcze emanuje ciepło. U mnie przy spalaniu cyklicznym raz na 48 lub 24 godziny działa ona jak bufor który wciąga, ale później długo po wygaszeniu jeszcze oddaje ciepło które nagromadziła B) Przy podłogówce musi być ciepły dom gdyż inaczej będzie generowała straty czyli duże zużycie opału jak i niedogrzanie gdyż w podłogówkę nie puścisz 90 stopni , a w kaloryfer tak i po prostu przy -30 może okazać się, że będziesz miała w domu zimno !!!!!!!!!!!!! Podłogówkę obowiązkowo musi zrobić fachowiec starannie, gdyż ewentualne błędy będą miały opłakane skutki czyli spowodują duże straty materialne z rozbieraniem podłogi włącznie <_< czego nie życzę nikomu!!! Kaloryfer można wymienić na większy podłogówka nie, a poza tym ma swoje maksimum, powyżej którego będzie przegrzewało stopy i powodowało DYSKOMFORT :( Przepraszam za ten długi monolog, ale chciałem koleżanko żebyś poznała wszystkie wady i zalety podłogówki gdyż po montażu ewentualne jej zmiany są bardzo kosztowne:huh: Dla tego w tym przypadku bez dokładnych wyliczeń i kalkulacji FACHOWCA-> raczej nie powinno się obyć, gdyż skutki niefrasobliwości i nie fachowości mogą być BARDZO DOTKLIWE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Sorki za odkopanie tematu ale w sumie nie jest aż taki stary ;)

Liwko
05-08-2011, 12:13
Najgorzej jest, jak ktoś sam sobie spitoli system ogrzewania z podłogówką i jeszcze na tym swoim przykładzie doradza. Żeby chociaż napisał co spitolił...

cieszynianka
05-08-2011, 22:50
...Podłogówki do sypialni nie POLECAM gdyż wysoka temperatura na dole źle wpływa na spojówki i drogi oddechowe podczas snu!!! Podłogówka jest idealnym ogrzewaniem do pomieszczeń użyteczności dziennej gdzie temperatura wyższa jest przy NOGACH. Podłogówka źle wpływa na alergików, gdyż unosi kórz w całym pomieszczeniu- ...

Coś mi się widzi, że autor tego tekstu wiedzę o podłogówce czerpie z obiegowych opinii :yes:

rwxw
06-08-2011, 21:15
odłogówki do sypialni nie POLECAM gdyż wysoka temperatura na dole źle wpływa na spojówki i drogi oddechowe...
Bzdurki bajdurki:
1) wysoka temperatura - dobrze dobrana podłogówka jest zasilana wodą koło 30 stopni, więc powierzchnia podłogi ma 25-28 stopni, co jest odczuwalne jako "nie zimna".
2) unosi kurz - totalna bzdura: grzejniki generują konwekcję i unoszą kurz (nawet firanka się rusza nad grzejnikami), a przy podłogówce nie ma konwekcji, więc nie unosi kurzu.
3) założenie wymaga nadprzyrodzonych umiejętności - rurę może rozłożyć każdy, byle stosował podstawowe zasady: sekcja nie dłuższa niż 100m, jeśli się nie policzyło to rurki lepiej gęściej niż za rzadko - zawsze można przykręcić na rozdzielaczu.
Prawda:
1) dom powinien być ocieplony - gdy nie jest, to żeby zrekompensowac straty ciepła podłoga musi być gorąca, co się mija z celem i wtedy powstają opowieści, że nogi puchną od gorącej podłogi. Ale kto nie ociepla dziś domu ?
2) ma dużą bezwładność - duża zaleta, jest komfort, bo temperatura się nie waha, można też zmagazynować ciepło, (tania taryfa, nie puszczanie ciepła przez komin). Gdy piec zgaśnie, dalej jest ciepło i o to chodzi (np. nie ma efektu taktującego źle dobranego gazowca przy grzejnikach).
To tak w telegraficznym skrócie.

mirela99
11-08-2011, 12:14
Bzdurki bajdurki:
1) wysoka temperatura - dobrze dobrana podłogówka jest zasilana wodą koło 30 stopni, więc powierzchnia podłogi ma 25-28 stopni, co jest odczuwalne jako "nie zimna".

hmmm.... u mnie w wielkie mrozy ma na wyjściu góra 25 stopni, podłogi nie mierzyłam, ale zakładam, że jak przy kaloryferach ubiorę ciepłe kapcie to nogi będę mieć dużo bardziej przegrzane niż przy podłogówce.
Z resztą się zgadzam :).

Liwko
11-08-2011, 13:44
hmmm.... u mnie w wielkie mrozy ma na wyjściu góra 25 stopni.

To znaczy, że masz małe zapotrzebowanie na ciepło i gęsto położone rurki:)