PDA

Zobacz pełną wersję : Moja wentylacja mechaniczna - pytania i porady



Łukasz80
26-03-2011, 08:14
Witajcie,
założyłem nowy wątek, ponieważ chciałbym w nim pytać osoby mające większą wiedzę odemnie na temat wentylacji mechanicznej.
Mam dom w stanie SSZ wraz z instalacjami wewnętrznymi, w maju będą robione tynki. Za niedługo mam zamiar zacząć przygotowanie pod wentylacje mech.
Wraz z projektem domu, kupiłem projekt wentylacji mechanicznej zaprojektowanej do mojego domu przez firmę DOSPEL.

Prosiłbym o pomoc, gdy będę miał wątpliwości - nie chciałbym narobić błędów przy montażu system - chcę to zrobić sam.

Pytanie na dzień dzisiejszy:
1) na parterze, w projekcie mam przewody okragłe fi 125, puszczone pod sufitem (ukryte w zabudowie G-K)- wolałbym mieć tylko wlot w suficie, a kanał prostokątny ukryty w podłodze poddasza - nie muszę wtedy zmieniać pola przekroju owego kanału na większy ze względu na kształt przewodu?

kerado28
26-03-2011, 19:20
Masz już wszystkie potrzebne rzeczy do montażu?

Łukasz80
26-03-2011, 21:36
Nie, mam narazie spis wszystkiego w projekcie....

kerado28
27-03-2011, 19:19
Dospel robi projekty na kanałach elastycznych - czy takie będziesz stosował?

Łukasz80
28-03-2011, 15:43
Masz racje, wg projektu jest rura termofleks fi125.
Prawdę mówiąc nie zależy mi, żeby zrobić właśnie wszystko wg projektu - dlatego pytam, żeby wprowadzić pewne zmiany. Jednak mam nadzieję, że projekt wiele mi pomoże, np. długości i miejsca wyprowadzeń kanałów.....

ana-76
28-03-2011, 17:37
a poddasze masz użytkowe?

Łukasz80
28-03-2011, 18:07
a poddasze masz użytkowe?

Tak, a rekuperator umieszczony będzie, w trójkątnym małym stryszku ponad poddaszem.

ana-76
28-03-2011, 19:47
wolałbym mieć tylko wlot w suficie, a kanał prostokątny ukryty w podłodze poddasza - nie muszę wtedy zmieniać pola przekroju owego kanału na większy ze względu na kształt przewodu?

co masz na myśli pisząc: kanał prostokąny ukryty w podłodze poddasza?

kerado28
28-03-2011, 20:24
Kanały prostokątne są dość drogie, więc bardzo rzadko je się stosuje.
Jeśli jednak ktoś by takowe chciał, to odsprzedam w dobrej cenie :-)

Łukasz80
28-03-2011, 21:48
co masz na myśli pisząc: kanał prostokąny ukryty w podłodze poddasza?

to, że np w suficie salonu mam anemostat - dalej dziurą w płycie na jego średnicę przechodzi kanał przez nią i dalej jako prostokątny w wylewce podłogi na poddaszu użytkowym idzie do centrali...

Łukasz80
28-03-2011, 21:49
Kanały prostokątne są dość drogie, więc bardzo rzadko je się stosuje.
Jeśli jednak ktoś by takowe chciał, to odsprzedam w dobrej cenie :-)

a czy ryzykuję czymś, że zastosuje prostokątne? Np. hałas itp.
Czytam i mam mętlik, ludzie robią na tym i na tym i często zarzucają jedni drugim możliwość głośniejszej pracy....

kangaxx
29-03-2011, 11:38
metalowe sztywne kanały zawsze będą głośniejsze i na to nie ma bata ale wcale nie są złe jeśli wiedzieć gdzie "grają", mają też i ogromną zaletę, są bardzo trwałe, można je czyścić mechanicznie jeśli się kto uprze to robić, myszy nie dadzą sobie z nimi rady i takie tam...

kerado28
29-03-2011, 12:37
Dobrze pisze - piwo mu się należy :-)
Należy pamiętać, że wentylacje mamy na lata, więc lepiej wydać troszkę więcej i zrobić raz a dobrze.
Kanały sztywne są głośniejsze, ale nie aż że to w czymkolwiek przeszkadza - przy dobrze wykonanej i policzonej instalacji prędzej usłyszymy muche w nocy niż prace rekuperatora i instalacji.

Przemco
01-04-2011, 08:43
Dobrze pisze - piwo mu się należy :-)
Należy pamiętać, że wentylacje mamy na lata, więc lepiej wydać troszkę więcej i zrobić raz a dobrze.
Kanały sztywne są głośniejsze, ale nie aż że to w czymkolwiek przeszkadza - przy dobrze wykonanej i policzonej instalacji prędzej usłyszymy muche w nocy niż prace rekuperatora i instalacji.

Witam,
właśnie jestem na etapie wyboru typu kanałów i zainteresował mnie taki właśnie sposób. Czy te kanały są jakoś izolowane ? Czy są ocynkowane ?

kangaxx
01-04-2011, 08:51
zależy jakie i gdzie kupisz, teraz jest wszystko co chcesz

Przemco
01-04-2011, 09:10
zależy jakie i gdzie kupisz, teraz jest wszystko co chcesz

bardziej zależy mi na sugestii JAKIE ewentualnie powinienem zastosować... że jest wszystko to przez ostatnie 20 lat zdążyłem się zorientować ;)

Łukasz80
01-04-2011, 13:58
bardziej zależy mi na sugestii JAKIE ewentualnie powinienem zastosować... że jest wszystko to przez ostatnie 20 lat zdążyłem się zorientować ;)

..z tego co wiem na obecną chwilę, to prostokątne stawiają większy opór i mają wyższą cene...

kerado28
01-04-2011, 21:47
To nie tylko na tą chwilę, to jest fizyka, więc i w przyszłości także tak będzie ;)

Łukasz80
09-04-2011, 15:28
proszę o opinie o projekcie WM załączonej jako opcja. Chciałbym skonsultować, czy umieszczenie anemostatów jest prawidłowe....(projekt Dospela)

Parter: w 2 pokojach nawiewy, łazienka wywiew, garaż went. grawitacyjna.
Poddasze: w 3 pokojach nawiewy (plus nawiew w pokoju nad garażem), wywiewy w łazience, przedpokoju i garderobie.

Centrala będzie umieszczona na stryszku ponad poddaszem użytkowym, kanały też będą przebiegać po podłodze tego stryszku.

w zestawienu m.in:
1 N-W - termofleks fi 125 (nie jestem zdecydowany na giętkie, raczej skłaniam się ku sztywnym)
4 N-W - anemostaty metalowe nawiewne, wywiewne
22 N-W - akustfileks fi 200
25 N-W przepustnica DKE fi 125

Czy stosować przepustnice czy lepiej stopniowanie średnic kanałów bez przepustnic ?

mp3s
11-05-2011, 21:59
Od pewnego czasu śledzę tematykę reku, bo sam za kilka tygodni chcę się za to wziąść. Obejrzałem Twój projekt i wydaje mi się, że zawiera kilka błędów. Przedewszystkim nie robi się instlacji na trójnikach, tylko skrzynkach rozprężnych. Ponoć pozwala to na lepszą regulację, oraz zmniejszenie przenoszenia dźwięków. Czy w salonie jeden nawiew wystarczy? Jak będziesz robił tam przyjęcie (dużo osób) to może nie wyrobić.

Łukasz80
12-05-2011, 17:26
Od pewnego czasu śledzę tematykę reku, bo sam za kilka tygodni chcę się za to wziąść. Obejrzałem Twój projekt i wydaje mi się, że zawiera kilka błędów. Przedewszystkim nie robi się instlacji na trójnikach, tylko skrzynkach rozprężnych. Ponoć pozwala to na lepszą regulację, oraz zmniejszenie przenoszenia dźwięków. Czy w salonie jeden nawiew wystarczy? Jak będziesz robił tam przyjęcie (dużo osób) to może nie wyrobić.

...już myślałem, że temat "umarł". Do projektu są obliczenia i wg nich wymiana powietrza m3 jest ok. Nie jestem na 100% pewny, ale właśnie dlatego poprosiłem o pomoc na forum. To nie jest duży salon, wbrew pozorom...

Dzięki za wzmiankę o skrzynkach, zbieram dalej info.

kangaxx
13-05-2011, 00:22
instalacje robi się też na trójnikach tyle że trudniej ją zaprojektować

Łukasz80
13-05-2011, 13:43
instalacje robi się też na trójnikach tyle że trudniej ją zaprojektować

a jak się ma prawidłowość projektu załączonego przeze mnie?

Pozdrawiam

Indiana_
14-05-2011, 22:03
Na pierwszy rzut oka projekt jest OK , ładnie symetrycznie rozprowadzone, powinno równo i cicho pracować przy odpowiednim doborze średnic. Sprawdzenie projektu (dokładne) to sporo roboty i wymaga posiadania dobrej jakości skanu.
To nieprawda, że skrzynki rozprężne są najlepsze zawsze i wszędzie. Tutaj akurat nie - sam też wykonałbym instalację w tym domu na trójnikach.

Łukasz80
15-05-2011, 11:46
Na pierwszy rzut oka projekt jest OK , ładnie symetrycznie rozprowadzone, powinno równo i cicho pracować przy odpowiednim doborze średnic. Sprawdzenie projektu (dokładne) to sporo roboty i wymaga posiadania dobrej jakości skanu.
To nieprawda, że skrzynki rozprężne są najlepsze zawsze i wszędzie. Tutaj akurat nie - sam też wykonałbym instalację w tym domu na trójnikach.

dzięki.
Co do średnic kanałów to czy powinienem zastosować jak największe średnice na poddaszu nieużytkowym? Tzn.wszędzie rury sztywne fi200 od reku, do miejsca, w którym zaczyna "schodzić" w dół kolankiem wtedy redukcja na 160 i na końcowy odcinek 125 do anemostatu...?
W pokojach na rzucie poddasza, nawiewy i wywiewy praktycznie tylko przechodzą przez sufit, z jakich średnic kanałów radzicie przejść na średnice anemostatów w tym przypadku?

Pozdrawiam,

Łukasz80
29-01-2012, 15:43
odgrzewam temat....

proszę rzućcie okiem na rzut parteru w pomieszczeniu 1/08 w projekcie jest kotłownia, lecz ja ją przeniosłem kondygnacje niżej do piwnicy. Widać, że jest był tam kanał went. grawitacyjnej - teraz go nie ma. Pomieszczenie będzie mokre, będzie tam pralka i inne tego typu rzeczy - domniemam, że pasuje tam zrobić wyciąg powietrza. Tylko, że w tym przypadku pasuje zrobić gdzieś dodatkowy nawiew na parterze, żeby była równowaga w ilości wywiewów i nawiewów (tak?) Co sądzicie o salonie, ma on 30m2 i 78m3 kubatury, może tam umieścić dodatkowy nawiew?

Dziękuje z góry za porady :)

98106

Łukasz80
03-02-2012, 14:43
podbijam do góry.... doradzi ktoś? :) :)