PDA

Zobacz pełną wersję : Piwnica - garaż jak zabezpieczyć przed podtopieniami?



pantograf
27-03-2011, 19:12
Mam dom podpiwniczonony z lat 70/tych. Garaż- piwnica wkopana na głębokość 120 cm. Izolacja ścian to lepik. W ubiegłym roku uratowałem sytuację przed zalaniem pompą zanurzeniową, którą włożyłem do kręgu betonowego (studzienka) przed bramą garażową. Małe strużki wody płynęły po posadzce, ale przynajmniej nie zalało mi piwnicy po kolana jak to miało miejsce w latach minionych. Rzecz jasna chodzi o wodę gruntową, która podczas długotrwałych i obfitych opadów wybija między posadzką, a ścianą. Podpowiedź znajomych jest taka, aby wodę ze studzienki przed garażem odprowadzić do potoku, który jest niżej jakieś 60m od domu, natomiast w środku piwnicy wykuć posadzke i położyć peszle połączone ze studzienką w takim układzie i kierunku jak woda płynie przez dom (patrz. rys.)

http://www.sklepna5.pl/pantograf/pliki/schemat.jpg

Drenaż opaskowy domu podobno nic nie da, bo woda wybija od posadzki, a nie przelewa się przez ściany, oprócz tego dookoła domu są instalacje wodnokanalizacyjne oraz gaz. Czy rozwiązanie które prezentuje na rysunku miałoby sens i czy nie zaszkodzi konstrukcji domu, etc.? Za poradę będę wdzięczny.